PDA

View Full Version : Un INGER zambeste STELEI!



STEAUA-MANIA
17th March 2006, 09:26
Sute de colegi si prieteni au venit la inmormantarea baiatului ucis de copac


Tragedia in urma careia Eduard Nica, de numai 17 ani, si-a pierdut viata nu este nici pe departe terminata. Inmormantarea tanarului ucis de un plop smuls din radacini de vantul puternic de la inceputul saptamanii a avut loc, ieri, in jurul orei 13.30 la cimitirul Metalurgiei. Peste 300 de colegi, rude sau apropiati l-au condus pe Edi pe ultimul drum.

Sfasiata de durere, mama lui Edi a stat tot timpul langa catafalcul fiului ei, stins din viata prea devreme. “Nu aruncati pamant!”, striga ea, privind neputincioasa la desfasurarea ritualului de inmormantare. Ca un facut, inmormantarea a avut loc exact in ziua in care echipa de fotbal pe care Edi o iubea atat de mult, Steaua Bucuresti, isi disputa calificarea in sferturile Cupei UEFA.
http://img301.imageshack.us/img301/9390/4actualitate449776sf.jpg
http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=148725
Acolo,sus,langa El,un suflet STELIST tine pumnii echipei STEAUA BUCURESTI!
Adio Eduard Nica,insa ramai alaturi de noi sa incurajam STEAUA!
Odihneasca-se in pace!

uti2102
17th March 2006, 15:00
Sa fie primit !

Iar Steaua sa fie primita shi ea la Eindhoven, pentru finala !!!

miril
17th March 2006, 15:12
Dumnezeu sa-l odihneasca!

One-Man Show
17th March 2006, 15:42
Cand am vazut pentru prima data la stiri nu mi-a venit sa cred.Intr-adevar ignoranta omoara...Nepasarea autoritatilor a curmat viata unuia dintre noi.Un inger a vegheat deasupra Stelei la Sevilla...Ai fost shi vei fi intotdeauna unul dintre noi...Dumnezeu sa te odihneasca in pace !

alejandro
17th March 2006, 15:48
Dumnezeu sa-l ierte...

dede
17th March 2006, 15:57
Dumnezeu sa-l odihneasca...

sun
17th March 2006, 17:18
Are un loc rezervat la Eindhoven , sa - si calauzeasca cei 11 robotei pana la trofeu ...

mee_tza
18th March 2006, 11:26
Sa fie iertat !

STEAUA-MANIA
19th March 2006, 01:14
Dedicaţie spre cer
Răzvan Rotaru, Dan Udrea



Exact īn ziua īn care Steaua reuşea calificarea īn "sferturile" Cupei UEFA, la mii de kilometri depărtare de Sevilla, undeva la marginea Bucureştiului era īnmormīntat un copil de 17 ani, fan declarat al roş-albaştrilor. Eduard Nica a fost omorīt de un copac smuls din rădăcini de furtuna care s-a abătut peste capitala Romāniei īn urmă cu cīteva zile.

"Nu ne putem bucura pe deplin, pentru că ne stă gīndul la acest copil", a declarat Mirel Rădoi imediat după meciul de joi. "Īi dedicăm victoria şi calificarea. De acolo, din ceruri, cred că se bucură şi el īmpreună cu noi", a adăugat şi Bănel Nicoliţă. De fapt, eroul Stelei de la Sevilla era şi idolul tīnărului decedat. La acţiunea "Gazeta īţi aduce vedete īn liceu", organizată la finalul anului trecut, Eduard Nica a jucat īmpotriva lui Nicoliţă, care a făcut parte din echipa Gazetei, iar la final s-a fotografiat cu mijlocaşul Stelei, de la care a luat şi un autograf.

Jucătorii Stelei, īmpreună cu Cosmin Olăroiu, au mers ieri, īnainte de antrenament, la mormīntul tīnărului. Acolo, ei s-au recules cīteva minute, au aprins lumīnări şi au depus o coroană de flori, care avea două panglici, una roşie şi una albastră, pe care scria "Sincere condoleanţe, FC Steaua Bucureşti". gsp.ro
http://img55.imageshack.us/img55/6098/untitled314085826854a542ef08d2.th.jpg

Paul
19th March 2006, 01:19
extrem de trist ca mor oameni nevinovati :(
Dumnezeu sa-l odihneasca .

starsteel
19th March 2006, 10:28
Frumos gestul echipei Steaua de a depune flori la mormantul lui Edi.
Odihneasca-se in pace.

interfan
19th March 2006, 13:26
Odihneasca-se in pace!!

relansat
19th March 2006, 13:37
Dumnezeu sa il ierte ! Condoleante familiei ! :(

john_titan
19th March 2006, 14:51
Omagiu pentru un stelist


Jucătorii īmpreună cu tot staff-ul tehnic al roş-albaştrilor au depus ieri la Cimitirul Metalurgiei o coroană de flori la mormāntul lui Eduard Nica.

Sebastian STAN
Impresionaţi de moartea violentă a liceanului decedat luni după ce un copac i-a curmat viaţa, steliştii i-au dedicat calificarea īn sferturi.
Fotbaliştii din Ghencea au ţinut să depună o coroană de flori la mormāntul lui Nica Eduard, pe a cărui cruce tronează un steag roş-albastru. Băiatul a fost īnmormāntat īn ziua meciului de la Sevilla şi pe aproape toate jerbele de flori depuse la căpătāiul său s-au aflat fotografii cu el şi cu eroul de joi seară al Stelei, Bănel Nicoliţă.
Prietenii şi colegii de liceu ai băiatului spuneau că Eduard era un stelist īnfocat, iar Bănel era jucătorul preferat din lotul roş-albaştrilor. “Dedic golurile şi victoria cu Betis băiatului decedat luni”, a declarat Nicoliţă după victoria īmpotriva spaniolilor. “Jardel” a fost cel care a purtat coroana de flori din partea echipei din Ghencea, īn culorile pe care puştiul le-a iubit cel mai mult, mesajul inscipţionat fiind “Din partea echipei Steaua, sincere condoleanţe”. Căpitanul Mirel Rădoi a dorit ca toţi componenţii echipei să aprindă cāte o lumānare īn memoria tānărului suporter stelist. Eduard Nica a decedat luni, cānd, īn timp ce se īndrepta spre şcoală, din cauza vāntului puternic, un pom a căzut peste el, curmāndu-i viaţa la nici măcar 18 ani.

volare
19th March 2006, 23:10
R.i.p :(

Darius
20th March 2006, 14:14
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

alejandro
30th March 2006, 16:19
Dincolo de nori, printre stele...

Era o zi rece de martie, cu vant nebun, semanand a crivat... Ajuns acasa, am deschis televizorul pentru a urmari jurnalele de stiri. Am ramas terifiat de ravagiile pe care intemperiile le facusera in Bucuresti. Case fara geamuri, cu acoperisul partial distrus, copaci zacand peste masini avariate grav. Imagini socante. Brusc, o stire razbate din eter... Cineva murise, strivit sub greutatea unui copac, smuls din radacina de vantul turbat. Era elev in clasa a XI-lea la Liceul Decebal din Bucuresti. La doar 17 ani, avea tot viitorul in fata, dar timpul nu a mai avut rabdare... Cutremurat si incapabil sa inteleg cum de astfel de tragedii se pot intampla, am continuat sa urmaresc stirea. L-am vazut pe tatal lui la spital si ochii mi s-au impaienjenit...
Peste cateva zile, citind ziarele, am aflat ca Eduard Nica era un mare fan al Stelei. Un stelist impatimit, nelipsit de la meciurile echipei noastre. Unul dintre noi. Emotia m-a coplesit. Cineva din marea familie a Stelei ne parasise pentru o lume mai buna...

Edi, maine jucam in Giulesti. Sunt sferturile de finala ale Cupei UEFA si ne asteapta un meci de foc. Echipa noastra va mai da inca o batalie. Inca una din istoria noastra glorioasa. Trebuie sa invingem. Pe gazon va fi si Nicolita, idolul tau. In tribune vom fi noi, o mica parte din marea galerie a Stelei, din care insa va lipsi o voce. A ta. Sunt sigur insa ca maine multi se vor gandi la tine, indiferent daca te-au cunoscut sau nu. Iar cand ne va fi mai greu, ne vom ruga pentru Steaua si vom ridica privirea catre cer, imaginandu-ne ca esti acolo, dincolo de nori, printre stele. Stiu ca ne vei asculta!

Se spune ca destinul este scris in stele... Al tau a fost unul ros-albastru. Ai iubit cea mai frumoasa echipa din Romania, ai plans si te-ai bucurat alaturi de ea. Ai fost fericit la succese si trist la esecuri. Ai respirat insa Steaua, ai visat-o mereu acolo sus, escaladand Everestul performantei in fotbal. Ai avut privilegiul suprem de a tine cu cei mai buni, cu invingatorii. Si astfel, iubind Steaua, ai gustat o particica de rai si ai intrat in nemurire.

Baieti, maine jucati si pentru Edi! Si pentru Laura Stoica! Si pentru toti aceia care si-ar fi dorit atat de mult sa mai fie aici, dar care nu au avut puterea sa opreasca timpul... Si mai presus decat orice, sa nu uitati ca legendele nu mor niciodata! Si sunt doar ros-albastre!

FORZA STEAUA!
Alex (Piece of Mind)
http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/2280

Universal
30th March 2006, 18:28
U gest foarte frumos din aprtea echipei,i-a dedicat victoria si a fost la mormantul baiatului,


un gest de omenire si respect fata de un om plecat mult prea devreme
dintre noi.



:)


Dedicaţie spre cer
Răzvan Rotaru, Dan Udrea



Exact īn ziua īn care Steaua reuşea calificarea īn "sferturile" Cupei UEFA, la mii de kilometri depărtare de Sevilla, undeva la marginea Bucureştiului era īnmormīntat un copil de 17 ani, fan declarat al roş-albaştrilor. Eduard Nica a fost omorīt de un copac smuls din rădăcini de furtuna care s-a abătut peste capitala Romāniei īn urmă cu cīteva zile.

"Nu ne putem bucura pe deplin, pentru că ne stă gīndul la acest copil", a declarat Mirel Rădoi imediat după meciul de joi. "Īi dedicăm victoria şi calificarea. De acolo, din ceruri, cred că se bucură şi el īmpreună cu noi", a adăugat şi Bănel Nicoliţă. De fapt, eroul Stelei de la Sevilla era şi idolul tīnărului decedat. La acţiunea "Gazeta īţi aduce vedete īn liceu", organizată la finalul anului trecut, Eduard Nica a jucat īmpotriva lui Nicoliţă, care a făcut parte din echipa Gazetei, iar la final s-a fotografiat cu mijlocaşul Stelei, de la care a luat şi un autograf.

Jucătorii Stelei, īmpreună cu Cosmin Olăroiu, au mers ieri, īnainte de antrenament, la mormīntul tīnărului. Acolo, ei s-au recules cīteva minute, au aprins lumīnări şi au depus o coroană de flori, care avea două panglici, una roşie şi una albastră, pe care scria "Sincere condoleanţe, FC Steaua Bucureşti". gsp.ro
http://img55.imageshack.us/img55/6098/untitled314085826854a542ef08d2.th.jpg

Paul
31st March 2006, 16:05
De la disparitia tragica a lui Edi , parca vedem un alt Banel Nicolita ...
Probabil l-a motivat si acest aspect.

alejandro
31st March 2006, 16:50
Sau poate se roaga si acum pt favoritul sau...

Paul
7th April 2006, 22:40
cred ca Edi a ridicat de undeva de sub pamant un picior si l-a impiedicat pe Emil Dica sa dea gol in min `87

S-ar fi bucurat sa savureze calificarea impotriva rapidului.

alejandro
8th April 2006, 19:31
s-ar fi bucurat pentru orice succes al Stelei si cu atat mai mult pentru aceasta calificare...sper ca baietii sa-i dedice lui trofeul pe care-l vor castiga in luna mai....

bluesky
8th April 2006, 20:45
asa sa fie m ai alejandro