PDA

View Full Version : TSG 1899 Hoffenheim



Universal
30th June 2007, 13:41
Totul despre echipa nou-promovata in Zweite Bundesliga

georg40
30th June 2007, 14:17
De aceasta echipa se leaga in general mari sperante,pentru ca acolo sunt bani !
Hoffenheim are viziuni foarte indraznete dorind ca pana in anul 2010 sa promoveze in bundesliga. Acest succes ar fi cadoul pentru cea de-a 70-a zi de nastere a lui Dietmar Hoppe, mentorul si sustinatorul moral si material al acestie echipe, una si aceasi persoana cu miliardarul intemeietor al firmei SAP, cunoscuta in toata lumea. In zona se va construi pana atunci si un stadion de fotbal modern pentru 30 mii de oameni.

Echipa a facut pana acum putine transferuri, echipa s-a fortificat insa din mers , asigurandu-si promovarea relativ fara probleme.

Au venit: Weis (Stuttgart), Vorsah (Asanti Kotoko).

Au plecat: Stolz (Stuttgart), Cescutti (Aalen), Hoeness,Zepek (?).

Sunt prevazute doua cantonamente: Langeoog (2-7.7) si Leogang in Austria (14-21.7).
Meciuri de verificare: TSV Langeoog (5.7), Stuttgart (10.7), SSV Ulm (13.7), Grossaspach (22.7), Karlsruhe (27.7).

Universal
30th June 2007, 16:55
Un lucru interesant la Hoffenheim: Antrenorul acesteia este Ralf Rangnick , fost antrenor la Schalke 04

Geografu
13th July 2007, 12:50
TSG Hoffenheim l-a legitimat pe bosniacul Vedad Ibisevic fost varf la Alemania Aachen profitand de clauza lui de reziliere.
Jucatorul de 22 de ani va semna un contract cu nou-promovata in 2.Bundesliga pe o durata de 3 ani de zile.
"A fost optiunea lui si nu i-am putut refuza-o ! " a spus directorul sportiv de la Aachen Jorg Schmidtcke.

Bosniacul venit acum doi ani din Ligue 2 de la Dijon a marcat 6 goluri in Bundesliga trecuta dar si deja 7 goluri in amicalele acestei veri pentru Aachen.

"Doua lucruri m-au convis sa vin aici : 1.conceptul sportiv puternic ,mai ales pentru viitor si 2.oferta financiara tentanta ! " ne-a declarat atacantul.

TSG Hoffenheim

georg40
24th August 2007, 17:37
Echipa din Hoffenheim, in acest an promovata in liga secunda, face eforturi uriase pentru a-l transfera pe talentatul jucator brazilian in varsta de 20 de ani, Carlos Eduardo, care joaca la Gremio Porto Alegre. Desi echipa germana a dublat oferta, clubul brazilian a mentionat ca exista inca nevoie de tratative si discutii, mai ales in ce priveste drepturile de transfer la o terta echipa.
Acum e acum,cat vrea sa plateasca clubul din Hoffenheim ?
Exact 9 milioane euro !!
De unde are o echipa din liga a doua atatia bani ? Raspunsul e simplu. Seful echipei este patronul (si intemeietorul ) firmei SAP, Dietmar Hopp. Clar ?

georg40
15th April 2008, 16:41
"Pielea ursului" e inca in padure dar Hoffenheim isi face deja griji.
In cazul promovarii in Bundesliga, performanta posibila, dar inca nesigura, echipa din Hoffenheim isi va muta sediul la Mannheim urmand sa-si dispute partidele pe stadionul "Carl-Benz".
Stadionul actual "Dietmar - Hopp" este mult prea mic pentru meciuri din prima liga, iar arena in constructie la Sinsheim va fi gata doar anul viitor.

Universal
18th May 2008, 18:22
Si minunea este perfecta, dupa ce a promovat acum 9 sezoane cu SSv Ulm , Ralf Rangnick a reusit iar minunea de a promova o echipa ''de sat''

Felicitari echipei si antrenorului, si uram bun-venit in sezonul Bundesliga 2008-2009

georg40
28th May 2008, 18:32
Noua promovata isi materializeaza ,se pare , intentiile de a se consolida.
La 8 iunie, antrenorul Ralf Rangnick se va afla la...Porto Alegre unde va urmari meciul lui Gremio cu Fluminese.
In obiectiv doua mari talente, Leo si Anderson Pico, recomandati de jucatorul Carlos Eduardo care si el provine de la Gremio.
Se va crea la Hoffenheim o mica "filiala braziliana" ?

Geografu
15th July 2008, 13:59
Veniti: Ramazan Özcan (RB Salzburg), Luiz Gustavo (Corinthians), Isaac Vorsah (Kumasi Asante Kotoko)

Plecati: Denis Bindnagel (noua echipa necunoscuta), Michael Rundio (noua echipa necunoscuta), Steffen Haas (imprumutat la Kickers Offenbach)

JJ
24th September 2008, 10:34
Si sunt pe locul 2 in momentul de fata, dupa Schalke, si au sters pe jos cu Dortmund in ultima etapa. Daca scot un rezultat bun si la Bremen weekendul urmator se poate vorbi de revelatia inceputului de campionat. Ibisevic are deja 6 goluri marcate.

cinebelu
24th September 2008, 10:41
Cine cunoaste, se astepta la asa ceva din partea acetstei echipe
Am amici care sustin serios ca vor prinde chiar un loc de CL la primul sezon in Bundesliga!

carlo
24th September 2008, 17:44
Cine cunoaste, se astepta la asa ceva din partea acetstei echipe
Am amici care sustin serios ca vor prinde chiar un loc de CL la primul sezon in Bundesliga!

Eu cred ca amicii tai de inseala amarnic.Hoffenheim nu are "muschii" necesari sa joace in acest ritm 34 de meciuri.Iar banii nu rezolva (chiar) totul.
Vor urma drumul avut de Karlsruhe sezonul trecut.Astia au inceput sezonul in forta,cu victorii impotriva lui Frankfurt,Wolfsburg,Dortmund sau Schalke 04.Erau un fel de sperietoare in Bundesliga si au terminat campionatul pe locul 11.

carlo
24th September 2008, 17:48
Daca scot un rezultat bun si la Bremen weekendul urmator se poate vorbi de revelatia inceputului de campionat. Ibisevic are deja 6 goluri marcate.
Eu sper ca Werder le va arata cata valoare au.Nu cred ca Bremen va avea probleme cu "satenii".

cinebelu
24th September 2008, 20:07
Eu cred ca amicii tai de inseala amarnic.Hoffenheim nu are "muschii" necesari sa joace in acest ritm 34 de meciuri.Iar banii nu rezolva (chiar) totul.
Vor urma drumul avut de Karlsruhe sezonul trecut.Astia au inceput sezonul in forta,cu victorii impotriva lui Frankfurt,Wolfsburg,Dortmund sau Schalke 04.Erau un fel de sperietoare in Bundesliga si au terminat campionatul pe locul 11.
E si asta o parere, la fel ca cea a amicilor mei.
Insa doar o parere, nicidecum o certitudine

carlo
25th September 2008, 18:19
E si asta o parere, la fel ca cea a amicilor mei.
Insa doar o parere, nicidecum o certitudine
Aseara au furat-o,cu toate milioanele lor,de la Freiburg,o echipa de liga 2-a.
Iar patronul lor,Dietmar Hopp,nu are prea multi admiratori in Germania.Poate decat pe cei carora le da de munca,in Bundesliga mai putin.
Sunt curios cum va iesi pana la urma.Deocamdata sunt sigur ca nu vor face mare lucru in campionat.

cinebelu
25th September 2008, 19:00
Aseara a fost un meci de cupa, l-au jucat in deplasare, iar Freiburg nu e tocmai o echipa de liga a doua. Si apoi nu poti castiga orice meci.
Eu sunt convins ca vor face o figura mult mai buna decat Karlsruhe anul trecut, mai vedem peste cateva luni...

carlo
26th September 2008, 17:23
Aseara a fost un meci de cupa, l-au jucat in deplasare, iar Freiburg nu e tocmai o echipa de liga a doua. Si apoi nu poti castiga orice meci.
Eu sunt convins ca vor face o figura mult mai buna decat Karlsruhe anul trecut, mai vedem peste cateva luni...
Freiburg este o echipa de liga a doua.Iar daca castigi cu Cottbus,M`Gladbach si Dortmund,atunci ai pretentii si la o victorie la Freiburg.Chiar daca nu a fost "decat" cupa,de obicei echipele astea noi aparute in fotbal au foame de succes.
Maine Hoffenheim joaca la Bremen.Werder este "pe val",deci nu cred ca vor pleca cu vreun punct de-acolo,apoi vin meciuri Frankfurt,Hannover sau Bochum,echipe care au morcovul...deci au nevoie de puncte.
Dar asa cum spui tu,vom vedea peste cateva luni...

cinebelu
8th October 2008, 19:52
s-au chinuit mult Werder cu ei, 5-4.. :D
ce mai zici de Hoffenheim?

carlo
8th October 2008, 23:28
s-au chinuit mult Werder cu ei, 5-4.. :D
ce mai zici de Hoffenheim?

E adevarat ca Bremen s-a chinuit cu Hoffenheim.Acolo au avut ghinion,iar acasa,cu Frankfurt,au avut noroc.
Dar raman la ce am mai spus:nu cred ca Hoffenheim va putea juca in acest ritm 34 de meciuri in Bundesliga.E de-ajuns sa se accidenteze sau sa fie suspendati 1-2 din jucatorii de baza,apoi...vom mai vedea.

iulian_1976
27th October 2008, 01:49
Was?:rolleyes:

...suntem in 27 octombrie 1899 Hoffenheim este pe primul loc:ok:
Sa asistam la formarea unei mari echipe?
Sincer sa spun pe 1899 Hoffenheim nu i-am vazut niciodata am inceput sa fiu curios.:rolleyes:

Cipri
29th October 2008, 22:38
Au 3-1 in deplasare la Bochum min 80

iulian_1976
30th October 2008, 01:07
Am vazut ce joaca.:rolleyes:
Asta este joc de echipa mare. Desi a fost 1-0 la pauza din minutul 30 ,1899 Hoffenheim a inceput sa-i domine copios.
...poate ca exagerez insa este posibil sa-i vedem in Ch.Leag. anul viitor cu jocul prestat de ei.
...am ramas impresionat:rolleyes:

iulian_1976
1st November 2008, 18:22
1899 Hoffenheim inca o victorie :rolleyes: ...daca continua in modul asta o sa-i vedem in Ch.Leag. aproape sigur:rolleyes:
Incep sa devin fan:rolleyes:

World Expert
2nd November 2008, 00:17
In momentul de fata, TSG se mentine pe prima pozitie,dupa victoria cu KSC,scor 3-1.Fc Bayern continua si ea forma foarte buna in care se afla, cu a 5-ea victorie consecutiva,ocupand locul 3, in spatele surprizelor Leverkusen si TSG.Bremen inca se lupta sa iasa din mijlocul clasamentului.

iulian_1976
2nd November 2008, 18:56
Prezentam stadiul lucrarilor al noului stadion.
Echipa se pare ca au .:rolleyes:

Mario Di Lazi
2nd November 2008, 22:27
localitate de 5,000 de locuitori ?
este adevărat ?

care e istoria acestui club ?

Lover
2nd November 2008, 22:32
am inceput sa am o simpatie pentru ei din Liga a 2-a... cand pariam in fiecare etapa pe ei si am ajuns sa cunosc echipa si jucatorii...

iulian_1976
3rd November 2008, 00:07
Are 100 de ani de la infiintare nu au fost in prima liga niciodata.
A fost luata de un miliardar ce Dietmar Hopp .
Este un fel de CFR sa spunem posibil Hoffenheim sa intreaca CFR dupa parerea mea.

Voi cand va ganditi la o localitate mica aveti imaginea unei localitati din Romania:rolleyes: ...este cu totul altceva.
Localitatea este mai mica 3000 de locuitori dar nu este asa de important pentru ca in landul Baden-Wurtemberg vin
fani si de la 100 de km.
Stadionul din Manheim este oricum mic parca pentru nr de fani astfel incat anul viitor o sa fie inaugurat noul stadion.
Acolo strangi cu usurinta 30 de mii de suporteri pentru ca in zona nu este alta echipa de Bundesliga.


Ca sa dau un exepmlu este ca si cum toata Moldova nu ar avea echipa in Liga 1 si vine un afacerist si face echipa
la Tecuci si promoveaza in Liga 1, daca pentru Romania 100 de km inseamna ceva ptr Germania este o treaba de
40-60 de minute de mers la stadion ceea ce nu este mult.

cinebelu
4th November 2008, 13:04
:lol: :happy:happy:happy :lol:

100km?? :groggy:
regiune cat Moldova?? :groggy:
poate nu ai observat ca in zona mai sunt si Karlsruhe si chiar Stuttgart :happy
iar la anu,cand vor juca in cupele europene,vei constata ca nu este valabila nici teoria cu "UEFA nu prea agreaza echipele din orase mici" :D

iulian_1976
4th November 2008, 16:06
Nu ai inteles din pacate nimic:rolleyes:
Land in Germania inseamna mai mult decat un judet in Romania.
Cel mai apropiat oras de Sinsheim este Manheim .
Orasul Manheim unde joaca actual TSG Hoffenheim nu are echipa in Bundesliga daca ai inteles ceva din asta este ok daca nu, asta e:rolleyes:
Orasul Manheim este al doilea din landul Baden-Wurtemberg ca numar de locuitori dupa Stuttgart.

UEFA agreeaza echipele mici dar care aduc
-30 de mii de suporteri la fiecare meci,
-la echipele pentru care se bat televiziunile sa transmita meciul lor
-care au vanzari mari din marketing
-care au stadioane de nivel international.


TSG Hoffenheim poti sa o compari cu CFR-ul desi cred ca o sa intreaca si CFR-ul ca performante.

PS...ai idee cate televiziuni s-au batut sa transmita Urziceni-Hamburg?:rolleyes:

iulian_1976
4th November 2008, 17:16
Atasam cateva poze legate de TSG Hoffenheim.

cinebelu
4th November 2008, 17:24
Eu cred ca nici tu nu prea intelegi ce-ai scris, dar faci pe desteptul si cunoscatorul in domeniu, fiind (ca de multe alte dati) total pe alaturi
Poti lua harta sa te lamuresti la ce distanta se afla Sinsheim de Karlsruhe, Stuttgart si respectiv Mannheim si descopera apoi singur daca poate fi vorba in cazul lui Hoffenheim de singura echipa din "zona". Apoi, din cate stiu eu, nemtii (si nu numai) sunt foarte mandri de obicei de echipa lor locala, indiferent daca aceasta joaca si in liga a 4a. Asa ca foarte greu imi pot inchipui ca vor veni de la zeci de km distanta pentru o echipa care abia scoate capul in Bundesliga. De la anul oricum vor juca la ei acasa, stadionul va fi gata pana atunci.
Si poate ne traduci ce-ai vrut sa scrii in partea a doua a penultimului tau mesaj, caci reiese cu totul altceva decat ceea ce incerci sa explici apoi in ultimul, unde incerci s-o dregi dupa ce-ai realizat ca scrii tampenii, ca de obicei :D
Moldova e un judet din Romania?? :happy

mihai_alex
4th November 2008, 17:33
Am vazut ce joaca.:rolleyes:
Asta este joc de echipa mare. Desi a fost 1-0 la pauza din minutul 30 ,1899 Hoffenheim a inceput sa-i domine copios.
...poate ca exagerez insa este posibil sa-i vedem in Ch.Leag. anul viitor cu jocul prestat de ei.
...am ramas impresionat:rolleyes:

Ducus desigur ca nu ai vazut jucand niciodata jucand TSGHoffenheim.:rolleyes:

Ei joaca acum pe stadionul din Manheim,insa cum spunea mihai_alex
in curand se muta pe noul stadion.Un stadion ce nu cred ca inca exista in Romania.

...cred ca nu vor fi inghititi de pluton,sper sa nu ma insel:rolleyes:
Sa o spun si aici:D

Am cautat de curiozitate un meci de-al lor,si am gasit confruntarea cu Hamburg,vreau sa zic ca au aratat ca o super echipa...3-0,scurt si simplu.

iulian_1976
4th November 2008, 17:51
:ok:
...viitorul o sa-mi dea dreptate daca TSG Hoffenheim este o echipa de top.

...cinebelu cand o sa iesi pe afara sa intelegi ce inseamna un oras in Germania ,discutam:rolleyes:
...nu cred ca poti sa intelegi ce inseamna 150 de km in Germania :rolleyes:
auzi ,,zeci de kilometri,, :rolleyes: .....off Romanie,Romanie.

cinebelu
4th November 2008, 18:01
:happy

chiar vrei sa-ti pun harta cu nordvestul landului Baden-Würtemberg aici?
normal ca doar zeci de km, fiindca Stuttgartul e la vreo 60-70 de Sinsheim, Karlsruhe la 50. Aici nici nu poate fi vorba de tot landul, ci doar de o mica particica, mai mica si decat un judet de la noi :D
chestia cu Hoffenheim echipa de top au mai spus-o si altii inaintea ta pe topicul asta, asa ca nu mai face pe marele expert aici. Eu de exemplu joc pe ei la pariuri de cand erau in liga regionala, victoria cu Hamburg de acum doua saptamani am prins-o cu 1 solist, etc :D

PS tu chiar crezi ca lumea din Romania nu a iesit si nu stie ce inseamna sa mergi pe autostrada in vestul Europei?? :happy
mai informeaza-te si tu, ca s-au schimbat multe de cand n-oi mai fi parasit tu St Etiennul :D

iulian_1976
4th November 2008, 18:27
Asa ca foarte greu imi pot inchipui ca vor veni de la zeci de km distanta pentru o echipa care abia scoate capul in Bundesliga. De la anul oricum vor juca la ei acasa, stadionul va fi gata pana atunci.

...ai idee cati spectatori vin pentru TSG Hoffenheim pe Carl-Benz?
...stii ce capacitate are noul stadion?
...deci stadionul este facut exclusiv pentru locuitorii din Sinsheim(3600 de locuitori)?:rolleyes:

Mentalitatea te da in vileag.:rolleyes:
Tu compari Urziceniul cu TSG Hoffenheim ,nu am nimic de spus mai mult.:ok:

cinebelu
4th November 2008, 18:39
Sinsheim: 35.500 locuitori
Eu nu stiu pentru cine face stadion Herr Hopp, probabil ca il face asa de mare pentru a indeplini normele CL, nu pentru a-l umple la fiecare meci. Nu exista vreo garantie ca stadionul va fi plin la meciurile lor de Bundesliga. Si chiar daca va veni ceva lume de la Mannheim, care i-au indragit sezonul asta, tot e vorba numai de vreo 30-40 de km, cum am spun eu, nicidecum de 100 km.
Iar daca te referi la meciurile lor din prezent, Mannheimul are in jur de 300.000 locuitori


Tu compari Urziceniul cu TSG Hoffenheim ,nu am nimic de spus mai mult.
:happy la concluzia asta cum ai reusit sa ajungi?? am spus eu ceva de Urziceni?
insa pastrand dimensiunile si scara, ai dreptate, este un fel de Unirea Urziceni in Germania. Poate doar bugetul lui Hopp sare din schema :D

nu mi-ai raspuns inca la intebarea daca Moldova e un judet, cum sustineai mai devreme :happy

iulian_1976
4th November 2008, 19:56
,,vei constata ca nu este valabila nici teoria cu "UEFA nu prea agreaza echipele din orase mici"
,,este un fel de Unirea Urziceni in Germania,,:rolleyes:

...stim amandoi la ce te referi:rolleyes:

,,chiar daca va veni ceva lume de la Mannheim, care i-au indragit sezonul asta, tot e vorba numai de vreo 30-40 de km, cum am spun eu, nicidecum de 100 km.,,


...mai ramane sa spui ca orasele din Germania se impart in cartiere :rolleyes:
nu cred ca ai idee pana unde se intinde cu adevarat un oras in Germania.
...:rolleyes:

cinebelu
4th November 2008, 20:15
eu cred ca tu nu ai idee despre ce vorbesti
ia de citeste inca o data de unde ai inceput sa scrii astazi si vei constata ca te-ai hazardat cu groaza de afirmatii care nu au nimic comun cu realitatea, incurcandu-te in numar de kilometri, zone la fel de vaste cat Moldova, care-i un judet :D, si nr de locuitori

ce-am spus eu e perfect valabil:
- Hoffenheim poate fi comparat cu Unirea Urziceni, chiar nu stiu daca puteai gasi una mai buna
- Sinsheim se afla la 50 de km de Karlsruhe, la vreo 60-70 de Stuttgart si la vreo 40 de Mannheim
- iubitorii de fotbal din zona au, deci, destule optiuni la alegere
- Hopp isi face stadion incapator pentru a indeplini normele UEFA, fiindca echipa asta va juca in cupele europene cat de curand, nu pentru ca ar avea asa de multi suporteri

iulian_1976
5th November 2008, 00:57
,,....si la vreo 40 de Mannheim,,...

Hai ca te-ai apropiat de adevar ,daca o sa intelegi in timp cum s'au dezvoltat
orasele in Germania si unde este asa-zisa sosea de centura a unui oras ca Manheim o sa te luminezi:rolleyes:
Nu-i nimic ai toata viata in fata.:rolleyes:

...Hoffenheim =Urziceni spui:rolleyes: ...ok timpul ne va spune avengura acestei echipe.
Eu cred ca este mult mai mult :ok:

cinebelu
5th November 2008, 02:51
dupa ceea ce spui, te pomenesti ca tu oi fi de a partea adevarului :happy
acum 5 posturi vorbeai de 100 de km, acum pretinzi ca eu m-as fi apropiat de adevar, cand de la bun inceput ti-am spus ca exagerezi

eu consider ca tu ai niste idei fixe dupa care te ghidezi, le prezinti de multe ori pe forum, chiar si atunci cand nu au nimic comun cu realitatea. apoi, dupa ce calci in strachini, o dai dintruna in a alta, numai sa nu recunosti ca habar nu ai despre ce vorbesti.

eu nu am spus nicio clipa ca Hoffenheim este egal Urziceni, mai citeste inca o data ce-am scris in legatura cu aceasta comparatie, propusa tot de tine, si daca tu tragi aceasta concluzie, inseamna ca in st etienne logica functioneaza cu totul altfel decat in restul lumii.
te pomenesti ca prin ceea ce ai scris mai sus, sustii ca Sinsheim ar fi vreo suburbie a Mannheimului? :happy

World Expert
5th November 2008, 03:05
TSG se mentine pe primul loc...dar Bayern e langa ea.....asteapta numai pasul gresit...

Iulian,lass den Jungen,du musst nicht gleich antworten,was er dir schreibt,unterhalten wir uns lieber über dieses kleine Fussballwunder,anstatt einen unsinnigen Streit fortzuführen.

cinebelu
5th November 2008, 03:18
@Expert, tu ai citit ce gogomanii a scris Iulian pe pagina trecuta? :D
Eu nu ma cert cu el, incerc doar sa-i explic ca lucrurile nu sunt asa cum isi inchipuie el

PS sa vezi ce-i altoieste Hoffenheim pe Bayern, de-abia astept :drak:

World Expert
5th November 2008, 03:55
Ich denke,keiner hat Recht von euch beiden.

Cine,Bayern ist ja nicht gleich Deutschland,müsstest du ja wissen ;)

Asteapta mult si bine :P

mihai_alex
5th November 2008, 07:39
2-0 scurt si simplu Universal,pentru TSG:D

iulian_1976
5th November 2008, 17:05
Ich nachdenke dass er ein Schnauzer ist.:D

...TSG vine pe un val de simpatie imens in regiune.
A strange 30 de mii de suporteri este o nimica toata pentru TSG Hoffenheim
ca marketing sportiv este super.
...dar sa compari Urziceniul cu TSG este o cale lunga.

...numai din drepturile de televizare (vezi Hamburg-Urziceni,Urziceni-Hamburg)se observa ce probleme are Urziceniul .


Biletele pentru meciul cu Bayern sunt epuizate. Imi place jocul TSG-ului daca ar bate pe Allianz nu ar fi o surpriza,Hoffenheim vine cu un stil de joc nou pentru Germania este o propunere indrazneata .
...daca continua in ritmul asta cred ca prind cel putin loc de Ch.Leag.

cinebelu
5th November 2008, 17:21
doamne, da germana aia de balta unde-ai mai invatat-o??

deci, ca sa lamurim cine e cu gura si vorbeste fara sa aiba habar, sustinandu-si apoi tampeniile la infinit, cu ipocrizie:

"Voi cand va ganditi la o localitate mica aveti imaginea unei localitati din Romania ...este cu totul altceva.
Localitatea este mai mica 3000 de locuitori dar nu este asa de important pentru ca in landul Baden-Wurtemberg vin
fani si de la 100 de km."

"Ca sa dau un exemplu este ca si cum toata Moldova nu ar avea echipa in Liga 1 si vine un afacerist si face echipa
la Tecuci si promoveaza in Liga 1, daca pentru Romania 100 de km inseamna ceva ptr Germania este o treaba de
40-60 de minute de mers la stadion ceea ce nu este mult."

"...cinebelu cand o sa iesi pe afara sa intelegi ce inseamna un oras in Germania ,discutam
...nu cred ca poti sa intelegi ce inseamna 150 de km in Germania
auzi ,,zeci de kilometri,, .....off Romanie,Romanie."

"...deci stadionul este facut exclusiv pentru locuitorii din Sinsheim(3600 de locuitori)"

",,....si la vreo 40 de Mannheim,,...

Hai ca te-ai apropiat de adevar ,daca o sa intelegi in timp cum s'au dezvoltat
orasele in Germania si unde este asa-zisa sosea de centura a unui oras ca Manheim o sa te luminezi"

http://de.wikipedia.org/wiki/Sinsheim (nr de locuitori este in dreapta), iar daca vei consulta si o harta, vei constata ca prin zona e si VfB Stuttgart ( 65km), Karlsruher SC( 50km), iar la 100km cum sustii tu, insa in landul vecin, mai e si Eintracht Frankfurt

despre comparatia Hoffenheim-Unirea nu are rost sa discutam, oricum tu nu vei recunoste ca am dreptate nici dupa ce-ti demonstrez acest lucru, fiindca tu nu esti capabil sa accepti ca si altii mai au ceva idee, deseori chiar mai bine decat tine

iulian_1976
5th November 2008, 20:56
:rolleyes: ...germana este super curata dar cu dictionarul in fata
si netul nu o sa te ajute.:D
Er hat nicht verstanden ...was ist ein Schnauzer?:D

..eu am prezentat un exemplu imaginar ca sa se inteleaga ce se petrece
cu aceasta echipa .

...tu imi prezinti toate distantele dintre oras si VfB Stuttgart ( 65km), Karlsruher SC( 50km) .
Cel mai apropiat oras de Sinsheim este Manheim ,distanta este asa-zisa de 40 de km . Este al doilea oras din landul ca numar de locuitori Baden-Würtemberg ...totul este clar cred.

TSG Hoffenheim joaca la Manheim, hai sa vedem daca pe noul stadion aduc 30 de mii de spectatori.

PS... Du hast Recht, Sinsheim hat etwa 36000 Einwohnern....macar asta poti
traduce cu dictionarul in fata:rolleyes:

cinebelu
6th November 2008, 01:23
vai de germana aia a ta curata, cu "ich nachdenke.." :happy
cred ca te poti lua de mana cu turcii proaspat sositi in Germania, la munca

"..eu am prezentat un exemplu imaginar ca sa se inteleaga ce se petrece
cu aceasta echipa ."

"in landul Baden-Wurtemberg vin
fani si de la 100 de km." si

"Ca sa dau un exemplu este ca si cum toata Moldova nu ar avea echipa in Liga 1"

:rolleyes:

aha, si ce exemple ziceai ca mai dai?? ca landul nu are echipa in prima liga?? :happy

"...totul este clar cred."
nici macar in capul tau nu cred ca este clar ce vrei :rolleyes:

eu atat iti spun: vezi-ti de treaba cu prostiile tale, ca habar nu ai despre ce vorbesti, dar e probabil interesant pentru tine sa faci pe expertul

iulian_1976
6th November 2008, 02:17
cinebelu,,vai de germana aia a ta curata, cu "ich nachdenke.." ,,

Te-am bagat in ceata imi cer scuze:ok:
Mergi la un profesor de germana si intreaba-l cum e treaba cu nach/denke
si cu denke :rolleyes: ...cam care este diferenta.
Inchei aici off-topicul.

Pe 8 nov. TSG joaca la Berlin interesanta deplasare.Ma astept la cel putin un punct.

cinebelu
6th November 2008, 02:31
probabil ca tu ar trebui sa mai iei ceva meditatii de germana pentru a ajunge si la lectia unde inveti ca verbele compuse se despart, partea din fata punandu-se la urma. germana aia pe care o stii tu se numeste in jargon de Germania "germana de gara" sau "germana de santier" :D
cred ca in ceata se afla doar mintea ta :rolleyes:

Hertha vine dupa meci de cupa europeana, iar regula spune ca de obicei aceste echipe pierd puncte, mai ales cand dau de adversari cu o pofta nebuna de joc, cum e Hoffneheim la ora actuala. Eu merg pe un 2 solist in meciul de la Berlin, TSG ramane lider si dupa etapa asta, indiferent ce face concurenta :D

iulian_1976
6th November 2008, 03:45
Chiar daca joaca in deplasare joaca au o posesie demna de o echipa de tot.
Parca sunt de ani buni in Bundesliga.



Off topic cinebelu
,,tu ar trebui sa mai iei ceva meditatii de germana pentru a ajunge si la lectia unde inveti ca verbele compuse se despart, partea din fata punandu-se la urma.,,

Of,Of nu sunt pe forumul asta sa te invat germana :
Toate verbele compuse se despart?
Ce verbe cu prefix se despart ?
Care verbe cu prefix nu se despart?
Care este topica intr-o propozitie cu un verb?
Care este topica intr-o propozitie cu doua verbe?

Odata in Der Spiegel L.MATTHÄUS a spus:
".....In den nächsten Tagen nachdenken"

Daca tot vrei sa gasesti verbul asta cauta-l pe net in ziare sportive germane imbini utilul cu placutul.
...succes in invatarea limbii germane :ok:

World Expert
6th November 2008, 03:53
Also,das Ganze gerät schön aus dem Ruder,Jungs,man sollte sehr gut über seine Idee vorher nachdenken,sprich, gut überlegen ob man nicht etwas falsches gesagt hat.Ich meine nicht einen bestimmten Typus der Wortwahl,aber da ich der einzige Muttersprachler bin,möchte ich dass ihr entweder rum. spricht/schreibt oder halt in meiner Sprache,aber bitte macht euch nicht mehr lustig über eure Fehler :) na ja,also, passt halt besser auf ;)

cinebelu
6th November 2008, 03:59
baiatule, tu nu ai cum sa ma inveti pe mine germana, fiindca esti varza
am vazut ca te-ai mai facut de ras incercad sa dai explicatii unuia care cunostea mult mai bine decat tine aceasta limba, incapatanandu-te ca si aici


"Odata in Der Spiegel L.MATTHÄUS a spus:
".....In den nächsten Tagen nachdenken""
de ce nu imi arati propozitia completa? iti garantez ca aici mai este un verb la inceputul acesteia, insa "Ich nachdenke...." nu exista in limba germana, decat acolo unde ti-am spus: la gara sau pe santier :D
observ ca tot insisti cu netul si cu ziarele germane. te cred ca tu asa oi fi invatat limba asta, astfel sunt explicabile si greselile pe care le faci

cinebelu
6th November 2008, 04:17
ia uite, a aparut si Expertul Lumii, ambasadorul pacii :happy
de fapt, care-i treaba asta cu scrisul in limbi straine? te dai mare sau nu vrei sa inteleaga chiar toata lumea?
inchipuie-ti ce-ar fi daca incep cei din FRA sa scrie pe franceza, cei care locuiec in USA/CAN/ENG pe engleza, etc :happy

iulian_1976
6th November 2008, 04:25
Mi-ar placea o lupta in doi Bayern si TSG Hoffenheim.
Nu pare un foc de paie.


Off-topic
Also,das Ganze gerät schön aus dem Ruder,Jungs,man sollte sehr gut über seine Idee vorher nachdenken,sprich, gut überlegen ob man nicht etwas falsches gesagt hat.Ich meine nicht einen bestimmten Typus der Wortwahl,aber da ich der einzige Muttersprachler bin,möchte ich dass ihr entweder rum. spricht/schreibt oder halt in meiner Sprache,aber bitte macht euch nicht mehr lustig über eure Fehler :) na ja,also, passt halt besser auf ;)

Danke :ok:...Es gibt ,,Ich nachdenke..World Expert,,

...mai cauta cinebelule si o sa gasesti
...Meine Bilder sagen, dass ich nachdenke.
Meine Bilder erzählen von grundsätzlichen Lebenssituationen.
Tschüß.

cinebelu
6th November 2008, 04:37
fraiere, tu nu esti in stare sa faci diferenta intre propozitii dupa virgula, cu prepozitii ca dass, si conjugarea verbului in propozitie principala, cum ai facut-o mai devreme cu "ich nachdenke" si vrei sa dai lectii de limba germana pe net? :happy

aici s-a ajuns de la tampeniile pe care le debitai cu o pagina inainte despre Hoffneheim, incercand sa te eschivezi. ne-am lamurit acum si cu limba germana, ce urmeaza? :happy

iulian_1976
6th November 2008, 04:49
Daca TSG Heffenheim va fi in Ch.Leag. ce o sa faci?:rolleyes:

Off-topic.Acesta este ultimul exemplu si te las:
jetzt wo ich nachdenke?
Exemplele sunt nenumarate saracul net te asteapta.

1.Meine Bilder sagen, dass ich nachdenke.
Uite-o si intoarsa .
2.Ich nachdenke , meine Bilder hat gesagt.
...uite ca fac si meditatii neplatite.


...daca incepi cu ,,fraiere,, am inteles te-am salutat.:ok:

cinebelu
6th November 2008, 05:03
despre Hoffenheim am pus si eu aceeasi "problema", cu mult inainte sa apari tu pe threadul asta, insa carlo nu a prea fost de acord (citeste paginile din urma)

hai lasa fazele cu "...daca incepi cu ,,fraiere,, am inteles te-am salutat." ca nu tine. ramai la subiect..este corect "Ich nachdenke...." la inceput de propozitie?? asta daca vei fi in stare sa gasesti raspunsul corect pe net sau in reviste :D

"jetzt wo ich nachdenke?" :happy
alta mostra de germana de gara sau de santier

nr 2 este gresit. nota 4, stai jos! :happy

cinebelu
6th November 2008, 05:10
hai ca eu m-am distrat destul in noaptea asta, il astept maine pe ala de-si zice Expert, ca tot sutine ca e limba lui materna, sa te lamureasca. sunt curios daca o sa se faca de kko si-ti va sustine tampeniile sau va recunosate ca esti o "niete" la lb germana :happy

Bon Nuit herr Iulian! :D

iulian_1976
6th November 2008, 05:28
Forzza TSG:D


Eu nu astept pe nimeni,stiu ce spun.:rolleyes:
O melodie superba cea din semnatura.
...
http://fr.youtube.com/watch?v=WLArlFE2h2g

World Expert
6th November 2008, 05:58
Iulian,ich schlage vor,wir reden nur noch unter uns,ich mag keine Klugscheisser die mir reinreden,was ich spreche und was nicht.Wenn i möcht,koan der wos erleb mit mei bayrisch,do varsteht er nur no Glump,da Kluagscheisser mit sei Theorie...ja mei,bleib ma wir beide,ok?

World Expert
6th November 2008, 06:36
@Cine: Ey Kleiner,wenns willst dann red ma bayrisch hier,host me? Do wirst scho sehn wos du verstahst mit dei Theorie un son Glump.Mia san hier um über Fussboi zu sprecha und ned um über son fuchswuids Gdonkn wia ``mia samma a guds Grommatikversteahar``...jo du konnst mit dei Katz deitsch redn,mia redn so wis mei Maul erlaubt,is des in dei Kopp klor? Oda muss i ``klar un deutlich`` sei...jo wenns dir ned passt,wie i mi in mei Sproch ausdrück konnst mi am Orsch lecka mit dei Klugscheisserei,i loss mi do ned mai Sprochn verbietn.Konnst gloa wieda vergessa.

mihai_alex
6th November 2008, 11:06
In romana te rog...daca vreti conversatii private exista intotdeauna pm:ok:

cinebelu
6th November 2008, 17:13
Eu nu astept pe nimeni,stiu ce spun
stii pe naiba, vorbesti numai sa te afli in treaba. bag de seama din semnatura ta ca ai reusit pana la urma sa afli cum se conjuga corect verbul ala. de fapt, mi-a dat dreptate si Expertul, chiar daca nu poate sa o faca direct, fiindca deh, doar e de partea ta indiferent cate gogomanii vei mai insira aici. daca nu ma crezi, incearca sa citesti ce-a scris in ultimele 2 posturi...daca esti in stare :happy

(...)na ja,also, passt halt besser auf
tz tz, nu ma! corect se zice "aufpasst halt besser!", dupa teoria pe care tinut-o desteptu lui Zipfelspitze din sfantu etienne :happy
iar 'am Orsch' sa te linga el, ca ii tii partea, indiferent cate tampenii pe jumatate de ora debiteaza. sau tu pe el, ceea ce am vaga impresia ca faci deja. ma rog, gasiti voi pana la urma pozitia potrivita :happy
eu s-ar putea sa mai inteleg ce incerci tu sa ghivanesti acolo pe bavareza, insa pe iulian cred ca l-ai cam bagat in ceata :cry:
daca vroiai sa fii original, bagai pe schwäbisch, de unde vine Hoffenheim :rolleyes:

@mihai_alex
din partea mea poti sterge de unde a inceput sa faca iulian pe desteptu, nu are nimic de-a face cu fotbalul
si nici pe germana nu spun astia 2 nimic de Hoffenheim, se rup in figuri care mai de care. probabil se cred interesanti ca-i vede lumea cum vorbeste pe straineste :happy

iulian_1976
9th November 2008, 18:56
...la pauza Herta-Hoffenheim 0-0.

..minutul 71 gol Herta.
Greseala mare de arbitraj faul in atac premergatoare,foltbalistul faultat cazut jos de la Hoffenheim ia scos din off-side.

iulian_1976
9th November 2008, 19:41
...ce meci mincinos Hoffenheim a dominat total partida.:shocked:

...minutul 82 Herta cu c...l in poarta:rolleyes:

JackSpintecator
9th November 2008, 19:50
iata ca Hoffenheim pierde dupa etape bune...oricum ramane surpriza campionatului

iulian_1976
9th November 2008, 19:57
...meci decis de o greseala grava de arbitraj.

Hoffenheim a dominat jocul a ratat incredibil de mult,de obicei o baga repede in ate:rolleyes:
A fost o talpa asa de clara a lui Voronin ca apoi sa primeasca mingea pe linie
cu fundasul central ce era lat pe jos.:rolleyes:
...Hoffenheim este surpriza pentru multi,insa ca joc este in primele 2-3 din Bundesliga.
Eu as spune ca este prima prin ceea ce joaca timpul ne va demonstra.

cinebelu
10th November 2008, 01:05
Deh, echipa din capitala...trebuie si astia sprijiniti putin de fluierici :D
mai ales impotriva unor 'verzituri' proaspat aparute in prima liga, care sunt in stare sa bage orice echipa cu fundul in propria poarta

carlo
10th November 2008, 21:26
Hoffenheim a avut destul de multe ratari.Aceste ratari si infrangerea de la Berlin pot fi un moment cheie in jocul echipei.Vom vedea in meciul urmator (acasa,cu Wolfsburg) cat de bine stau cu moralul...

Cipri
16th November 2008, 15:04
Hoffenheim a avut destul de multe ratari.Aceste ratari si infrangerea de la Berlin pot fi un moment cheie in jocul echipei.Vom vedea in meciul urmator (acasa,cu Wolfsburg) cat de bine stau cu moralul...
Au invins acasa pe Wolfsburg 3-2 , dupa ce la pauza a fost 2-2 .

iulian_1976
16th November 2008, 15:27
Aici nu este vorba de moral este o echipa ce stie sa joace.:rolleyes:
...si vointa este importanta desigur au cateva meciuri care le-au intors de la 0-1 nu este o problema asta.

Poti nimeri insa si echipe cu mare expierenta si speculante ce iti dau gol in minutul 80 si greu mai revii.Herta a fost una si posibil si Bayernul care de asemenea este o echipa ce speculeaza mult.:D

Cipri
22nd November 2008, 20:26
TSG continua seria meciurilor f bune si castiga in deplasare la Koln 3-1 , dubla Ibisevic :D

iulian_1976
23rd November 2008, 00:00
TSG-ul a curentat si Koln-ul :rolleyes:....pana in decembrie pe Allianz nu par a avea probleme.:rolleyes:

iulian_1976
5th December 2008, 22:46
Bayern-Hoffenfeim 0-1 min 55
...cred ca rezultatul spune tot ,chiar sunt curios daca Bayernul va putea reveni .

iulian_1976
5th December 2008, 23:35
Bayernul revine si castiga ...cadou de Sf.Nicolaie:D din partea apararii
Hoffenheimului.

carlo
6th December 2008, 10:22
Bayernul revine si castiga ...cadou de Sf.Nicolaie:D din partea apararii
Hoffenheimului.
Apararea din Hoffenheim a facut multe cadouri pana acum.Numai ca putini au fost cei care au profitat.Ma si intreb cum de a ajuns Compper la nationala.Dar asa este...cand nu ai altii...

ducus
11th December 2008, 19:54
Timo Hildebrand a semnat cu gruparea TSG Hoffenheim :D Asta da lovitura!

Universal
11th December 2008, 21:17
Cati bani primeste? Si pe cate sezoane?

iuli_vl
21st December 2008, 19:28
Asta da surpriza:shocked:hoffenheim campioana de toamna!!!!!!!!

iulian_1976
28th December 2008, 02:26
...este un loc bine meritat, jocul lor ii recomanda.

Daca continua in acelasi ritm sub 3 nu au cum sa cada:rolleyes:

ducus
28th December 2008, 12:24
...este un loc bine meritat, jocul lor ii recomanda.

Daca continua in acelasi ritm sub 3 nu au cum sa cada:rolleyes:
Necazul ar fi ca in cupele europene vor fi mereu in ultima urna valorica, atat in CL cat si in Cupa UEFA. :( Si nu prea au sanse in fata marilor "rechini", gen Milan, Manchester, Chelsea, Liverpool etc. Desi nu-i exclus sa produca o surpriza placuta gen CFR Cluj. :P In fotbal orice este posibil.

iulian_1976
31st December 2008, 14:51
..asta e dezavantajul oricarei echipe noi ce intra in Ch.Leag.:rolleyes:

..insa au ce arata in Ch.Leag. jucatori bine alesi,antrenor curajos,patron ce cunoaste fotbalul,stadion de 5 stele.
Au toate premisele sa urce si in Europa ,asta e istoria multe echipe vor cade in anonimat altele vor lua locul.
Ce reprezenta Chelsea acum 20 de ani si ce reprezenta acum sau ce insemna Anderlecht atunci si ce sunt acum?
Ajaxul acum 15 ani castiga Ch.Leag. o sa mai aiba sansa vreodata sa ajunga macar in finala?:rolleyes:

Roddicted
31st December 2008, 14:53
..asta e dezavantajul oricarei echipe noi ce intra in Ch.Leag.:rolleyes:

..insa au ce arata in Ch.Leag. jucatori bine alesi,antrenor curajos,patron ce cunoaste fotbalul,stadion de 5 stele.
Au toate premisele sa urce si in Europa ,asta e istoria multe echipe vor cade in anonimat altele vor lua locul.
Ce reprezenta Chelsea acum 20 de ani si ce reprezenta acum sau ce insemna Anderlecht atunci si ce sunt acum?
Ajaxul acum 15 ani castiga Ch.Leag. o sa mai aiba sansa vreodata sa ajunga macar in finala?:rolleyes:

daca nu isi vind jucatorii,lucru pe care nu il fac ajax ar mai castiga CL

carlo
31st December 2008, 19:58
Ce reprezenta Chelsea acum 20 de ani si ce reprezenta acum sau ce insemna Anderlecht atunci si ce sunt acum?

Eu as formula altfel intrebarea:Ce ar insemna Chelsea fara Abramovici si Hoffenheim fara Hopp?NIMIC!!!
Daca unul din ei ar investi la Sighetul Marmatiei sau la Calarasi,echipele de-acolo ar juca cel putin in UEFA.
Pentru mine,astia doi sunt paraleli cu fotbalul,dar ii au pe unii in jurul lor care se ocupa de afacere.Ei doar deschid sacii cu bani.
PS.La Hoffenheim vor apare si probleme,de asta sunt sigur.Cel tarziu in returul acestui campionat,cand echipa va afla ce salariu are Hildebrand...

ardeleanul
9th January 2009, 12:06
De aceasta echipa se leaga in general mari sperante,pentru ca acolo sunt bani !
Hoffenheim are viziuni foarte indraznete dorind ca pana in anul 2010 sa promoveze in bundesliga. Acest succes ar fi cadoul pentru cea de-a 70-a zi de nastere a lui Dietmar Hoppe, .

sa implinit ceva mai devreme! :)

carlo
16th January 2009, 20:53
Asa cum am mai scris,la Hoffenheim vor aparea accidentari,suspendari,etc.Ibisevic s-a accidentat in cantonament,va sta 6 luni.Acum vom vedea ce inseamna lipsa unui jucator de baza din echipa.

milanezu
16th January 2009, 21:11
stire veche.
te-ai trezit si tu dupa cateva zile.

Universal
16th January 2009, 21:14
Nu vor castiga campionatul.

carlo
18th January 2009, 01:45
stire veche.
te-ai trezit si tu dupa cateva zile.
S-a scris ceva pe-aici de accidentare?Nu toata lumea are talentul tau de a citi in ceasca de cafea,deci incearca sa te abtii de la comentariile astea handicapate.

ducus
25th January 2009, 16:59
Stadionul liderului din Bundesliga a costat 60 de milioane €
Hoffenheim și-a inaugurat arena!:shocked:

Lider în Bundesliga, nou-promovata Hoffenheim va juca pe un stadion de 60 de milioane de euro.
Noua arenă a liderului din 1.Bundesliga, „Rhein Neckar”, are o capacitate de 30.000 de locuri și a fost construită la dorința expresă a patronului lui Hoffenheim, Dietmar Hopp. „Sper să rămânem cât mai mult timp pe harta fotbalistică a Germaniei”, a spus oficialul nemților după inaugurarea de ieri, când echipa a disputat și un amical cu o selecționată regională. Deși orașul Hoffenheim are puțin peste 3.000 de locuitori, clubul de fotbal a reușit performanța de a vinde deja 20.000 de abonamente pentru meciurile din sezonul de primăvară. Până acum, revelația Bundesligii a disputat meciurile de acasă la Mannheim.
http://www.prosport.ro/fotbal-extern/campionate-externe/hoffenheim-si-a-inaugurat-arena-3798603

carlo
26th January 2009, 18:09
orașul Hoffenheim are puțin peste 3.000 de locuitori
Hoffenheim este sat si apartine de orasul Sinsheim.

cinebelu
26th January 2009, 21:27
Eu as formula altfel intrebarea:Ce ar insemna Chelsea fara Abramovici si Hoffenheim fara Hopp?NIMIC!!!
Daca unul din ei ar investi la Sighetul Marmatiei sau la Calarasi,echipele de-acolo ar juca cel putin in UEFA.
Pentru mine,astia doi sunt paraleli cu fotbalul,dar ii au pe unii in jurul lor care se ocupa de afacere.Ei doar deschid sacii cu bani.
PS.La Hoffenheim vor apare si probleme,de asta sunt sigur.Cel tarziu in returul acestui campionat,cand echipa va afla ce salariu are Hildebrand...

comparatia mi se pare aiurea. Abramovich da cu banii in stanga si-n drepata ca dintrun sac fara fund, la TSG s-a investit cu cap. Abramovich a vrut cu orice pret sa castige LC din prima, Hopp e cu picioarele pe pamant si isi propune obiective realiste, decente.
Apoi, de cand patronul clubului trebuie sa aiba habar de fotbal?! :groggy:
Trebuie numai sa stie ce sa faca cu banii, sa-si angajeze oamenii potriviti pentru a crea conditiile de a se face performanta
Eu stiu ca tie ti-e probabil putin ciuda ca Hoffenheim o sa termine campionatul asta inaintea lui Werder, ca au investit mult mai bine decat au facut-o werderanii, ca ei vor juca probabil in CL iar Werder o sa zica merci daca prinde UEFA, insa asa-i in fotbal.. :D

carlo
27th January 2009, 19:29
comparatia mi se pare aiurea. Abramovich da cu banii in stanga si-n drepata ca dintrun sac fara fund, la TSG s-a investit cu cap. Abramovich a vrut cu orice pret sa castige LC din prima, Hopp e cu picioarele pe pamant si isi propune obiective realiste, decente.
Apoi, de cand patronul clubului trebuie sa aiba habar de fotbal?! :groggy:
Trebuie numai sa stie ce sa faca cu banii, sa-si angajeze oamenii potriviti pentru a crea conditiile de a se face performanta
Eu stiu ca tie ti-e probabil putin ciuda ca Hoffenheim o sa termine campionatul asta inaintea lui Werder, ca au investit mult mai bine decat au facut-o werderanii, ca ei vor juca probabil in CL iar Werder o sa zica merci daca prinde UEFA, insa asa-i in fotbal.. :D
Ideea a fost alta:si la Chelsea si la Hoffenheim s-au bagat bani.Daca nu ar fi fost acesti bani,nu stia nimeni nici de Chelsea nici de Hoffenheim.
Si inca ceva:Multi oameni mari de fotbal din Germania au pe suflet un lucru care ii...roade.Singurul care a avut curajul (ca de obicei) sa-l spuna in presa a fost Uli Hoeness.Si anume ca prea se face mult circ pe seama celor de la Hoffenheim care au ajuns acolo unde sunt numai datorita banilor lui Hopp si se uita cam repede de ce au facut echipe ca Bayern,Dortmund,Bremen,Hamburg,etc.pentru fotbalul german.Echipe care nu au fost impinse de la spate cu bani de nimeni.
Nu stiu daca Hoffenheim va termina inaintea lui Bremen dar sunt sigur ca echipa va avea o cadere.Mai ales ca le lipseste cel mai important om:Ibisevic.
Eu personal nu cred ca vor termina mai sus de locul 5.

cinebelu
27th January 2009, 19:41
si cum vroiai sa faca ce-au facut? fara sa abeg bani?? la Werder nu s-au bagat bani ca sa ajunga una dintre cele mai puternice din Bundesliga pe termen lung?
hai ca esti ridicol. Nu uita nimeni ce-au facut alte echipe pentru fotbalul german daca se vorbeste atat de mult de Hoffenheim in ultima vreme. Iar Hoeness probabil ca moare de ciuda cand nu e Bayern nr 1 in massmedia, insa eu nu l-am auzit sa spuna ceva, Rummenigge a fost cel care a facut niste glume proaste pe care nu le-a gustat nimeni.
Deja si-au adus inlocuitor pt Ibisevic. Eu cred ca termina pe podium, alaturi de Bayern si HSV/Leverkusen.

carlo
28th January 2009, 18:54
si cum vroiai sa faca ce-au facut? fara sa abeg bani?? la Werder nu s-au bagat bani ca sa ajunga una dintre cele mai puternice din Bundesliga pe termen lung?
hai ca esti ridicol. Nu uita nimeni ce-au facut alte echipe pentru fotbalul german daca se vorbeste atat de mult de Hoffenheim in ultima vreme. Iar Hoeness probabil ca moare de ciuda cand nu e Bayern nr 1 in massmedia, insa eu nu l-am auzit sa spuna ceva, Rummenigge a fost cel care a facut niste glume proaste pe care nu le-a gustat nimeni.
Deja si-au adus inlocuitor pt Ibisevic. Eu cred ca termina pe podium, alaturi de Bayern si HSV/Leverkusen.
OK...ai dreptate.

kuivasto
1st February 2009, 00:47
intre timp Hoffenheim castiga un nou meci in fata lui Energie Cottbus.Boubacar Sanogo(imprumutat de la Werder)a inscris un gol.

Duartes
3rd February 2009, 19:43
Hoffenheim are mari șanse la un loc pe podium la finalul campionatului

iulian_1976
13th February 2009, 22:52
Carlo esti subiectiv :rolleyes:
Acum 60 de ani erau echipe in Europa de care astazi poate acum le mai stiu pensionarii,peste 50 de ani cine stie ce echipe se vor naste.
Dupa teoria ta doar cluburile istorice care s-au mentinut trebuie sa ramana si sa faca performanta .Astea nu au crescut cu ajutorul investitiilor au venit niste calugarite au condus Real Madrid,Bayern etc.:rolleyes:

Mie mi-a atras atentia stilul de joc ce nu este tipic campionatului german si determinarea cu care joaca si ii privesc cu simpatie. Conducatorii lor au fost super meseriasi nu au adus nume mari dar cat valora acum un an Ibisevici etc .....

Comparatia cu Chelsea este desueta Abramovici a cumparat si luna de pe cer ...si uite ca au trecut cred 5 ani si nu au Ch.Leag. ceea ce inseamna ca cu banii poti ajunge echipa puternica insa banii nu-ti garanteaza succesul.
...acolo pe teren nu mai conteaza milioanele vine o echipa ,,neica nimeni ,, si te falimenteaza cu toate stelele tare.


On-topic Hoffenheim condusa cu 1-4 in min 60 , incepe defensiva sa scartie rau :D
Ofensiv arata ca o echipa mare insa in defensiva din ce in ce arata mai slab.

carlo
14th February 2009, 01:02
...acolo pe teren nu mai conteaza milioanele vine o echipa ,,neica nimeni ,, si te falimenteaza cu toate stelele tare.

Ba eu cred ca milioanele conteaza foarte mult.Sau tu crezi ca Vasluiul sau Urziceniul ar avea vreo sansa cu Milan,Barcelona sau ManU?
Hoffenheim-Leverkusen 1-4.Inceputul...sfarsitului?
Cum am mai spus...Hoffenheim nu are muschii necesari pentru 34 de meciuri in Bundesliga.

iulian_1976
14th February 2009, 02:02
Hoffenheimul este o nou promovata asta este o lectie ptr echipele din Bundesliga.In orice caz au un stil ce ii reclama sa ajunga in Ch.Leag. sa vedem daca o sa poata.
Cum iti spuneam imi place stilul ce aduce mai mult cu Spania joaca foarte rapid si direct.

Off-topic
Nu ai vazut Milan,MU etc pierzand in campionat de la echipe cotate slab ?:D
Banii te fac celebru,po****r insa performanta se face cu inteligenta si in sport ca sa obtii o performanta notabila mai pui si suflet.
Abramovici ar scoate sute de milioane numai sa castige Ch.Leag.
Cine ii garanteaza lui Abramovici ca poate castiga Ch.Leag.?
Carlo daca ai fi antrenorul lui Chelsea ai putea garanta ca anul asta castigi Ch.Leag? Abramovici ti-ar da buget nelimitat :rolleyes: .
A putut Mourinho sa castige Ch.Leag. cu Chelsea?
O parere proprie :
La ora actuala cu un buget anual de 30 milioane maxim si cu management super si o echipa romaneasca ajunge in primavara europeana Ch.Leag.
CFR a fost la o aruncatura de bat daca ar fi avut un fundas cental de exceptie si inca un atacant ca Y Kone acum ne faceam planuri cu CFR in primavara Ch.Leag.

ducus
14th February 2009, 08:31
Ba eu cred ca milioanele conteaza foarte mult.Sau tu crezi ca Vasluiul sau Urziceniul ar avea vreo sansa cu Milan,Barcelona sau ManU?
Hoffenheim-Leverkusen 1-4.Inceputul...sfarsitului?
Cum am mai spus...Hoffenheim nu are muschii necesari pentru 34 de meciuri in Bundesliga.
E nu are...daca n-avea muschi nu rezista atata timp pe prima pozitie a clasamentului, c'mon:yes: Era s normal sa se impiedice la un moment dat de echipele din TOP 5-6, dar zc eu ca la modul in care a inceput campionatul e imposibil sa nu prinda macar un loc de preliminariile viitoarei Europa League.
Daca va fi acolo ciuca batailor, ramane de vazut. Deunazi spunea prin presa ca patronul clublui a pierdut cateva milioane de euro in urma crizei.

iulian_1976
14th February 2009, 15:05
...cu siguranta vor mai pierde meciuri problemele se anuntau de la meciul cu Bayern.
Insa nu este atat de important pentru ca in Bungesliga nici o echipa nu a fost peste Hoffenheim pana acum Bayern,Hamburg etc au pierdut si ele acasa sau in deplasare.

...daca te uiti la ce goluri a marcat Leverkusen iti dai seama ca nivelul tactic este scazut in Bundesliga insa compenseaza cu forta,ardoare,viteza iar uneori mai apare un jucator cu executii de exceptie :rolleyes:

Anul asta Bundesliga este mai interesanta tocmai datorita Hoffenheimului :rolleyes:

cinebelu
14th February 2009, 18:15
Cu Leverkusen suferisera cea mai crunta infrangere din tur si iata ca tot Bayer ii surclaseaza si pe Sinsheim Arena (:D)
Se pare ca Leverkusen sunt 'nasii' lor, eu nu cred ca asta e un inceput de sfarsit. Intr-un campionat mai si pierzi, chiar si la scor pe teren propriu. Mai ales intr-unul puternic, cum este Bundesliga. Urmeaza doua deplasari grele, la Stuttgart si Dortmund, iar dupa aceea vine Werder in vizita (sa vedeti ce bataita le mai administreaza lui Bremen! :drak: )

iulian_1976
15th February 2009, 01:32
"Sîntem foarte aproape de TSG și nu îi vom lăsa în pace pînă cînd nu-i depășim. Am obosit să îi urmărim și cred că în următoarele săptămâni vom trece în fața lor. Vrem ca ceilalți să se uite în sus pentru a ne găsi în clasament. E doar o chestiune de timp pînă cînd asta se va întîmpla" a spus Klinsmann.

...este posibil dar vad ca si Bayern schiopateaza .Nu mai sunt anii cand Bayern se distanta mult in fata celorlalte.

carlo
15th February 2009, 20:53
"Sîntem foarte aproape de TSG și nu îi vom lăsa în pace pînă cînd nu-i depășim. Am obosit să îi urmărim și cred că în următoarele săptămâni vom trece în fața lor. Vrem ca ceilalți să se uite în sus pentru a ne găsi în clasament. E doar o chestiune de timp pînă cînd asta se va întîmpla" a spus Klinsmann.

...este posibil dar vad ca si Bayern schiopateaza .Nu mai sunt anii cand Bayern se distanta mult in fata celorlalte.
Intreaga Bundesliga schiopateaza.Calitatea fotbalului din Germania scade.Si presedintele federatiei germane spune ca ce se intampla in campionatele din Anglia,Spania sau Italia este imposibil.S-a referit la contractele jucatorilor.E adevarat ca sumele vehiculate pe-acolo sunt imense dar,parerea mea,si rezultatele sunt pe masura.Echipele din aceste campionate sunt abonate la castigarea CL,cupei UEFA sau mai stiu eu ce competitii.Daca nu ma insel,Bayern a castigat CL in 2001 si Schalke 04 cupa UEFA in 1997.Si de-atunci...pauza.
Sa fie si putina invidie la mijloc?

iulian_1976
22nd February 2009, 18:29
Uite ca TSG-ul redevine lider :rolleyes:
...ratand in ultimul minut un penalty ....dehh daca ar avea defensiva s-ar desprinde sigur de pluton.

...chiar daca Herta a castigat sapt.trecuta contra Bayernului a demonstrat ca nu a fost decat conjunctura favorabila .
Bayernul are pretentii de lider dar a pierdut nuverosimil si acasa.
...cred ca este cel mai interesant campionat de cand urmaresc Bundesliga.

Cipri
22nd February 2009, 20:30
TSG a trecut pe locul 2 , dupa victoria lui Hamburg la Leverkusen , scor 3-2 .

iulian_1976
23rd February 2009, 02:54
..din pacate a fost o zi lider :D
O sa mai aiba ocazia sa speram :rolleyes:.

carlo
14th March 2009, 22:48
Unde sunt optimistii?

cinebelu
14th March 2009, 23:43
Nu sunt decat 2p fata de locul 2. TSG revine, exact cand vor incepe sa decada Wolfsburg si Hamburg :P

iulian_1976
15th March 2009, 00:37
TSG dupa mine o sa prinda cel putin loc de Ch.Leag.
..jocul lor ii recomanda.

Chiar credeti ca Herta si Wolfsburg o sa ramana sus?:rolleyes:
Echipele ce au potential mare sa sa lupte la titlu dupa mine raman Hamburgul si Bayernul.

carlo
15th March 2009, 14:23
Nu sunt decat 2p fata de locul 2. TSG revine, exact cand vor incepe sa decada Wolfsburg si Hamburg :P
Vise placute...Hamburg castiga astazi cu Cottbus si Hoffenheim este pe locul 5.Apoi vin meciurile cu Wolfsburg,Berlin,Bayern,Hamburg si Schalke.Adica adversari directi la un loc acolo sus.

carlo
11th April 2009, 21:53
TSG dupa mine o sa prinda cel putin loc de Ch.Leag.
..jocul lor ii recomanda.

Hoffenheim-Bochum 0-3...
Dupa mine,Hoffenheim nu va mai prinde nici macar un loc de cupa UEFA.Cine se astepta ca echipa sa mentina ritmul de joc in 34 de meciuri crede si in Scufita Rosie.Si au fost destul de multi optimisti pe-aici care vedeau Hoffenheimul campioana sau cel putin in CL.

iulian_1976
4th May 2009, 03:04
..sunt de nerecunoscut.
In tur au jucat extraordinar .:rolleyes:

carlo
4th May 2009, 20:41
..sunt de nerecunoscut.
In tur au jucat extraordinar .:rolleyes:
Da...norocul lor este ca au adunat punctele in tur altfel ar fi retrogradat.

iulian_1976
5th May 2009, 18:17
...ce rau esti :rolleyes:In tur au maturat cu toata Bundesliga le-a lipsit 30 de minute sa fata Bayern
pe Allianz .Au fost liderii turului.
In defensiva s-a intamplat ,ce nu stiu .:rolleyes:

carlo
5th May 2009, 20:53
...ce rau esti :rolleyes:In tur au maturat cu toata Bundesliga le-a lipsit 30 de minute sa fata Bayern
pe Allianz .Au fost liderii turului.

Da...numai ca un sezon are 34 de meciuri.Si a fost clar de la inceput ca nu pot mentine ritmul pentru tot campionatul.
Problema lor cea mai mare este intr-adevar defensiva dar nici mijlocul nu este mai prejos.In ultimele meciuri au cam incasat destule cartonase rosii...
Situatia actuala nu se datoreaza numai lipsei lui Ibisevic.Problemele grave au inceput odata cu venirea lui Hildebrand si mai ales atunci cand jucatorii au aflat ce salariu are el la Hoffenheim.Atunci au aparut nemultumirile.Parerea mea.

ducus
6th May 2009, 11:24
Chiar nici nu ma intereseaza aceasta echipa, a fost doar o furtuna intr-un pahar cu apa, si cand a venit valul cel mare a inceput sa se inece. Bravo lor ca au tinut piept multor echipe mari in tur, dar atat. Probabil daca in vara nu isi vor innoi lotul vor retrograda sezonul urmator.

carlo
6th May 2009, 20:32
Chiar nici nu ma intereseaza aceasta echipa, a fost doar o furtuna intr-un pahar cu apa, si cand a venit valul cel mare a inceput sa se inece. Bravo lor ca au tinut piept multor echipe mari in tur, dar atat. Probabil daca in vara nu isi vor innoi lotul vor retrograda sezonul urmator.

Exact!Si din cate se aude,boss-ul Hopp nu este dispus sa bage mai mult de 10 milioane de euro in jucatori noi.

ducus
15th January 2010, 11:16
Hoffenheim e pe 7 dupa 17 etape cu 25p., la 5p. in spatele Borussiei Dortmund.
Lotul de primavara:
1 GK Daniel Haas
2 DF Andreas Beck
3 DF Matthias Jaissle
5 DF Marvin Compper
7 MF Maicosuel
8 DF Christian Eichner
9 FW Demba Ba
10 MF Carlos Eduardo
11 FW Marco Terrazzino
14 DF Josip ©imuniæ
17 MF Tobias Weis
18 FW Prince Tagoe
19 FW Vedad Ibičeviæ
20 FW Chinedu Obasi
21 MF Gustavo
22 DF Jukka Raitala
23 MF Sejad Salihoviæ (captain)
24 DF Per Nilsson
25 MF Isaac Vorsah
26 DF Andreas Ibertsberger
28 GK Timo Hildebrand
30 GK Jens Grahl
34 MF Boris Vukèeviæ
35 DF Kevin Conrad
36 MF Franco Zuculini
37 DF Manuel Gulde
39 MF Pascal Groß

Mario Di Lazi
13th April 2011, 14:22
Pleacă și Marco Pezzaiuoli? Șeful lui Hoffenheim e dezamăgit de rezultate

Patronul lui 1899 Hoffenheim, Dietmar Hopp, este dezamăgit de rezultatele înregistrate de echipa cu Marco Pezzaiuoli pe banca tehnică și intenționează să-l demită pe acesta.

Secund până în această iarnă, Pezzaiuoli a fost numit principal la Hoffenheim imediat ce Ralf Rangnick și-a depus demisia ca urmare a faptului că nu a fost consultat în legutără cu vânzarea lui Gustavo. Acesta a parafat o înțelegere valabilă 2,5 sezoane.

Eșecul cu Freiburg a dus Hoffenheim pe locul 10 în Bundesliga, iar cu noul tehnician pe bancă, a obținut doar 12 puncte în tot atâtea meciuri.

"Este clar că nu am reușit să adunăm punctele necesare și jocul nostru nu este cel așteptat. Antrenorul va spune că are nevoie de timp, dar să vedem dacă i-l acordăm", a spus managerul Ernest Tanner.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
21st April 2011, 07:12
Hoffenheim confirmă că Stanislawski va antrena echipa, din vară

Clubul Hoffenheim a anunțat, marți, că tehnicianul Holger Stanislawski, îl va înlocui, din vară, pe actualul antrenor al echipei, Marco Pezzaiuoli.

Stanislawski, în vârstă de 41 de ani, va rămâne la St. Pauli până la finalul sezonului, apoi va intra în vigoare contractul său cu noua echipă, valabil până în vara lui 2014. Anunțul nu a mirat pe nimeni, deoarece lipsea doar confirmarea oficială din partea clubului.

„Holger Stanislawski este, fără îndoială, una dintre cele mai extraordinare persoane din rândul tehnicienilor din Bundesliga. A dovedit care sunt calitățile sale prin jocul prestat de St. Pauli. De asemenea, știe cum să-i promoveze pe tineri. A lucrat timp de aproape 20 de ani la Pauli, iar acum căuta o nouă provocare, iar noi suntem încântați că a ales Hoffenheim”, a spus managerul clubului, Ernst Tanner.

Antrenorul a afirmat că îi va fi dificil să plece la altă echipă, dar consideră că a luat cea mai bună decizie. „Este greu să plec din Hamburg după atât de mult timp, dar a venit momentul unei noi etape. Discuțiile cu oficialii lui Hoffenheim m-au convins. Chiar și așa, mă voi concentra sută la sută în acest final de sezon cu Pauli”, a explicat tehnicianul, care a jucat la St Pauli în perioada 1993-2004, apoi a ocupat funcțiile de director sportiv, președinte, iar din 2005 a fost antrenor principal.

bundesliga.ro

ducus
14th June 2011, 09:01
1 Germany GK Daniel Haas
2 Germany DF Andreas Beck (captain)
3 Germany DF Matthias Jaissle
5 Germany DF Marvin Compper
6 Germany MF Sebastian Rudy
7 Germany MF Boris Vukèeviæ
8 Austria MF David Alaba (on loan from Bayern Munich)
10 Netherlands FW Ryan Babel
11 Iceland MF Gylfi Sigurðsson
14 Croatia DF Josip ©imuniæ
15 Germany FW Peniel Mlapa
17 Germany MF Tobias Weis
19 Bosnia and Herzegovina FW Vedad Ibičeviæ
20 Nigeria FW Chinedu Obasi
22 Brazil MF Roberto Firmino
23 Bosnia and Herzegovina MF Sejad Salihoviæ
25 Ghana DF Isaac Vorsah
26 Austria DF Andreas Ibertsberger
27 Austria GK Ramazan Özcan
28 Netherlands DF Edson Braafheid
30 Germany GK Jens Grahl
33 Germany GK Tom Starke
34 Germany FW Denis Thomalla
37 Germany DF Manuel Gulde
Vedetele echipei sunt Ibisevic si Babel. Pe la ce echipa a ajuns olandezul...