PDA

View Full Version : Drumul spre grupele CL



Liviu
29th June 2007, 13:37
Turul 2 preliminar : Steaua - Zaglebie Lubin, primul meci in deplasare

Misiune grea pentru baietii nostri, in fata campioanei Poloniei.

Discutii despre drumul Stelei spre grupele CL aici.

dede
29th June 2007, 13:54
trecem de grupe, ajungem in primavara europeana :evil: :cry:

acum serios, nu trebuie sa avem probleme cu astia :D ne vedem in grupe :D sau ma rog, mai repede in turul 3 :cool:

Liviu
29th June 2007, 13:55
Cine este Zaglebie Lubin ?

Zagłêbie Lubin Sportowa Spółka Akcyjna
Anul infiintarii : 1945
Capacitate stadion : 34.000

2 titluri ale Poloniei, ultimul castigat sezonul precedent, la 1 punct in fata celor de la Belchatow.
2 cupe ale Poloniei.
1 supercupa a Poloniei.

dede
29th June 2007, 14:01
mare echipa :sleep: si prin Europa cam ce a facut pana acum? :D

Sevilla86
29th June 2007, 14:05
mare echipa :sleep: si prin Europa cam ce a facut pana acum? :D

In toata istoria lor au jucat 24 de meciuri in Cupele Europene, 7 victorii, 9 egaluri, 8 infrangeri, golaveraj 26-25.
in alea 24 de meciuri, 14 sunt in Intertoto :D
Echipa cu traditie si experienta in Europa :happy

Luis Garcia10
29th June 2007, 14:06
Dede ..oricum e mai complicat de cat un eventual meci cu niste amatori! Totusi sunt campioana Poloniei! Trebuie tratat serios meciul ;) :D

dede
29th June 2007, 14:08
totusi, parca e mai bine ca am cazut cu astia decat cu niste amatori :D macar asa iau baietii meciul in serios, joaca mai bine :ok:

Liviu
29th June 2007, 14:09
Care a fost ultima infruntare romano-poloneza? :D
E adversar tare, alaturi de Beitar era printre adversarii de evitat. Eu zic ca avem 75% sanse si asta pentru ca avem avantajul meciului retur acasa.

Gluma a la Goian :"Daca ajungem in grupe, nu ne opreste nimeni pana in finala"
:lol::lol::lol:

Luis Garcia10
29th June 2007, 14:14
Dinamo cu Polonia Varsovia :happy :lol: :cry:

dede
29th June 2007, 14:15
Gluma a la Goian :"Daca ajungem in grupe, nu ne opreste nimeni pana in finala"
stie el ce stie :evil: :D

eu inca tot nu am inteles ce'au facut handicapatii aia de la uefa de am cazut cu astia :headbang:

Gontel
29th June 2007, 20:16
TREBUIE sa trecem de echipa asta. Insa este obligatoriu ca meciul sa fie tratat cu foarte mare seriozitate ca sa nu avem surprize. Cel mai bine ar fi sa transam calificarea inca din tur.

YoYoyOi
29th June 2007, 21:12
la ce prezentam acum in amicalul asta... :(

m8k
29th June 2007, 21:17
Cum adica trolling ?
Pe acest forum am voie sa zic doar ca steaua va ajunge in grupe si castiga Liga Campionilor?
Ca pierdeti cu Apoel Nicosia nu?

Kainsashiki
29th June 2007, 21:28
da, esti pe onlinesteaua.ro si trebuie sa postezi doar pro steaua. astea sunt regulile :cya: :D

Geografu
29th June 2007, 21:36
Pacat ca am pierdut meciul cu Apoel.Baietii s-au miscat bine prima repriza dar intrand petardele in repriza a fost aproape logic sa clacam.Nu e vina lui Hagi iar pentru el era bine sa incepem noua era cu macar un egal.
Ne vom revansa sper cu Ried cand baietii trebuie sa inteleaga ca orice meci e important chiar daca e amical.
HAI STEAUA !!! :yes:

Luis Garcia10
29th June 2007, 22:12
Mie mi-a placut cum ne-am miscat :ok: Fara multi titulari am jucat bine :D :yes: Sunt foarte multumit :yes:

Kainsashiki
29th June 2007, 22:30
Eric Bicfalvi a fost printre cei mai buni. Cred ca ramane in lot. Mai ales ca are si numarul 7 si Hagi cerea un numar 7 :D

Liviu
30th June 2007, 23:05
Valeriu Argaseala despre meciul tur cu Zaglebie (declaratie Sport FM) : Am stabilit data, 31 iulie, de la ora 20:45, am aflat ca au un stadion destul de vechi, in care, desi are 34 de mii de locuri, doar 7000 de locuri pot fi folosite

Din ce am inteles, stadionul are doar 7000 de locuri pe scaune si se vor vinde bilete doar pentru acele locuri. Situatia este oarecum asemanatoare cu cea din meciul nostru din Cupa UEFA (2003) cu Neman Grodno cand peluza sud a fost inchisa, din cauza ca majoritatea scaunelor de la acea peluza erau ori rupte ori lipsa.

YoYoyOi
1st July 2007, 01:15
nu conteaza unde se joaca si cati spectatori vor fi. Conteaza sa castigam :ok:

Luis Garcia10
1st July 2007, 12:22
Un jucator al lui Zaglebie Lubin a declarat ca Steaua e un "adversar groaznic" ...si inca nu a vazut tot :evil: :P

Darius_Mihai
1st July 2007, 12:39
presimt ca batem mar :evil: Steaua, regina Romaniei :yeah: si adversar groaznic pt Zaglebie Lubin :yeah:

YoYoyOi
1st July 2007, 13:00
Amin :D

Elvis81
1st July 2007, 14:43
parerea mea e ca s-a dramatizat prea tare la tv! ce daca e campioana,ce daca polonia a mers la turnee finale si noi nu,ce daca e a doua echipa ca valoare din cele cu care puteam sa cadem? STEAUA E STEAUA si vorba ciobanului trebuie sa straluceasca pe cer. Noi am jucat cu real,lyon,valencia,sevilla,villareal si multe altele.am batut cu 4-1 la kiev si desi invidiosii au spus ca a fost noroc a fost arta! cum dracu' sa dai 4 goluri din noroc in deplasare? la zaglebie au inceput sinuciderile in masa cand au auzit cu cine au picat.

Trecem de ei cu 2 victorii golaveraj 5-0!

FORZZZA STEAUA!!!!

Snake_21
1st July 2007, 18:38
Trecem de ei nu sunt nici fasolica dar nici super puterea europei asa ca :P ne calificam :D

Liviu
1st July 2007, 18:46
Vedeti si voi ce "noroc" are Hagi ... Unde este Shelbourne, unde este Gorica ? :mda: Trebuia sa pice cu cel mai tare adversar ... macar daca nu ar pica in turul 3 cu Fener, ar fi de altfel interesant acest duel, Hagi ultima data invingand ca antrenor pe Fener cu 5-1, ca jucator de n ori ... :rolleyes: Ma gandesc prea departe, sa trecem mai intai de Zaglebie. :mda:

dede
1st July 2007, 19:38
sa nu dam vina pe ghinion acum :mda: echipa slaba, echipa mai putin slaba, nu conteaza... Steaua ar trebui sa treaca de orice echipa din turul asta...
ce :drak:, noi vrem sa ajungem in gr si ne facem probl cu amaratii astia :mda:

Liviu
11th July 2007, 11:37
S-a stabilit brigada de arbitri pentru meciul de la Lubin. Aceasta va fi din Turcia, cu Selcuk Dereli la centru iar ca tusieri Bahattin Duran și Emre Eyisoy.
Primul meci oficial al lui Hagi ca antrenor la Steaua va deci condus de fluierasi turci. Se cunoaste deja celebrul episod cu Erol Ersoy, de pe vremea cand Hagi activa ca jucator in Turcia. :rolleyes:

Luis Garcia10
11th July 2007, 11:45
Sper sa nu-i sarute picioarele inainte de meci :happy :happy ....adica totusi ar fi prea pe fata :))) ;)

Incubus
11th July 2007, 11:50
S-a stabilit brigada de arbitri pentru meciul de la Lubin. Aceasta va fi din Turcia, cu Selcuk Dereli la centru iar ca tusieri Bahattin Duran și Emre Eyisoy.
Primul meci oficial al lui Hagi ca antrenor la Steaua va deci condus de fluierasi turci. Se cunoaste deja celebrul episod cu Erol Ersoy, de pe vremea cand Hagi activa ca jucator in Turcia. :rolleyes:

Primul meci oficial e cu Ceahlaul din cate stiu eu

Luis Garcia10
11th July 2007, 11:52
Primul meci oficial in Cupele Europene :rolleyes: :D

Mynsc
11th July 2007, 12:46
Au cumparat 8 jucatori pana in acest moment polonezii (sunt pusi pe treaba nu gluma :o: ). Se remarca Tiago Gomes (imprumutat de la Benfica, fundas central, 21 ani), Fernando Morales (o tanara speranta mexicana care din fericire inca nu a confirmat :D,22 ani, mijlocas central) si Piotr Włodarczyk (atacant, a jucat 4 meciuri in echipa nationala pt care a amrcat de 2 ori, in ultimul timp a trecut printr-o forma proasta asa ca cei de la Legia Varsovia au fost bucurosi sa scape de el )

O veste buna e ca unul din atacantii lor principali a plecat in aceasta vara, la Hertha Berlin. Marcase 11 goluri in campionat si chiar a si debutat in echipa nationala. Are 22 ani.

Asta e al doilea lor sezon bun, in 2005-2006 au terminat pe 3 si au ajuns in finala cupei. Pe plan international sunt inexistenti :P.

Proprietarul echipei e al doilea om ca avere in Polonia ( :shocked:) si a alocat un buget de 10 milioane euro pt indeplinirea obiectivului si anume calificarea in grupele ligii campionilor ( :happy ). In acelasi timp 25 de milioane de euro vor fi alocate pt construierea unui stadion nou ... da nu prea ne intereseaza pe noi asta :P.

Pe site-ul oficial e deja una articol amplu in care din ce-mi dau seama se zice cam tot ce se poate despre Steaua. Din pacate e in poloneza... Oricum, le e tare frica de noi :).

Geografu
11th July 2007, 12:56
Oricum repet nu trebuie sa ne fie teama si NU AVEM VOIE sa nu ne calificam cu polonezii astia ! :rolleyes:

YoYoyOi
11th July 2007, 14:34
Din pacate e in poloneza... Oricum, le e tare frica de noi :).

asa ai simtit tu ca ai inteles tu din poloneza? :happy

Mynsc
11th July 2007, 15:55
Am folosit un translator online pt primul paragraf al articolului ;) ... mare lucru nu s-a inteles si de asta nici nu am scris traducerea aci, dar ideea asta a iesit la suprafata.

Liviu
12th July 2007, 17:34
Deci, pana acum, in amicalele din Austria:

CFR Cluj - Zaglebie Lubin 2-0

FC Vaslui - Zaglebie Lubin 5-0

Daca nu ii eliminam nu avem nicio scuza.

georg40
12th July 2007, 17:40
Totusi sa nu exageram.
Amicalele sunt amicale. Apoi meciul cu Steaua este tur-retur.
Si daca Lubin a dus o...trena falsa ?
Steaua trebuie sa nu ia la cunostiiinta aceste amicale si sa ia jocul cat se poate de serios.
Lupta Steaua !!

Luis Garcia10
12th July 2007, 17:57
5-0???? :o: :o: :o: :o: :o: NU POT SA CRED! :shocked: :|

Geografu
12th July 2007, 18:02
E intr-adevar genial ! Si vorba lui Liviu cred si eu ca daca Steaua va fi eliminata de acesti lesi nu prea vom primi scuze de la nimeni si mai ales de la acei Ceas..aa Oli-melancolici ! :(

Luis Garcia10
12th July 2007, 18:05
Totusi..amintesc ceva! O echipa modesta din Ucraina , Tavria Simferopole ne-a invins cu 5-1 intr-un amical! Apoi in grupe Steaua a invins campioana Ucrainei ,Dinamo Kiev cu 4-1! Asta asa...doar ca sa fim mai cumpatati si sa ne calmam entuziasmul! :rolleyes: Voi ce ziceti? :D

Geografu
12th July 2007, 18:08
Stim foarte bine povestea acelui meci prietene LG ! Bataie,nervi experimente etc.
Oricum rezultatele din amicale NU ar trebui sa intereseze pe nimeni si vorba lui georg poate ca polonezii nu au aratat fata lor intreaga si mai ales poate ca in meciul asta cu Vaslui au facut experimente vaste si au bagat si ei copii pe final cum am facut noi cu Nicosia !

Snake_21
12th July 2007, 19:10
Oricum sa fim seriosi daca ne facem griji de echipa poloneza putem sa nu mai ne gandim la Champions League ca acolo echipele ca Zaglebie sunt rupte, i au de la 3-0 in sus :P

Adi Da Samraj
12th July 2007, 22:31
http://www.youtube.com/watch?v=Ei2RAV63RLA


http://www.youtube.com/watch?v=2vXLzGKNsqs

Snake_21
12th July 2007, 22:56
Stiu filmuletele doar am vazut meciurile :P apropo joaca bine Dica :D

Liviu
13th July 2007, 13:55
Totusi..amintesc ceva! O echipa modesta din Ucraina , Tavria Simferopole ne-a invins cu 5-1 intr-un amical! Apoi in grupe Steaua a invins campioana Ucrainei ,Dinamo Kiev cu 4-1! Asta asa...doar ca sa fim mai cumpatati si sa ne calmam entuziasmul! :rolleyes: Voi ce ziceti? :D
Ei, si Vaslui o luase zilele trecute de la Kiev cu 6-0... :groggy: Si acum bate cu 5-0 campioana Poloniei ...

Mai mult ca probabil au folosit rezervele polonezii, sa-i vedem si cu Urziceni.

Geografu
13th July 2007, 14:17
Da si vor mai juca si cu UTA apoi ! :ok:

Snake_21
13th July 2007, 17:14
Din cate am inteles eu au jucat fara multi titulari sau cu rezervele

Adi Da Samraj
14th July 2007, 23:23
Cui i-e frică de mineri?

Zaglebie Lubin nu e numele unui demon. Deși arată înșelător pînă la Dumnezeu. E numele unei campioane mai mînioase decît e cazul în amicale, dispusă să piardă nervos cu CFR și rușinos cu Vasluiul lui Dorinel. Poate așa se relaxează fotbaliștii polonezi, descărcîndu-și nervii în cantonamente. În ceea ce-i privește pe steliști, ar fi prematur să se relaxeze de pe acum. În fața rivalilor din Liga 1, Zaglebie n-a arătat nici ce poate, nici ce joacă, nici primul “11″. Reporterul Gazetei a surprins naiva stratagemă cu schimbatul numerelor. Se tem de români? Au vreo tactică secretă pe care o maschează prin tactici de kung-fu și scheme de judo? “Minerii” din Lubin sînt bătăuși sau bătăioși? Sau ambele? Nu se știe.

Imaginea de ansamblu e neplăcută, dar liniștitoare. E o “echipă foarte agresiv”, cum a constatat-o pe pielea lui Tony, francezul de la CFR Cluj. “Și foarte rea”, a completat Andone. Dar “cu zece clase sub Steaua”, a conchis vasluianul recent Bălace. Hagi se ține prudent, departe de speculațiile fizice și metafizice. Ca fost jucător, știe că o echipă poate arăta într-o mie de feluri, poate lua o mie de chipuri, în funcție de adversar, de ora meciului, de concentrația de oxigen din aer și de adrenalină din sînge.

Nivelul echipei din Lubin trebuie judecat în contextul fotbalului din care vine, nu în contextul de pajiște din Alpii austrieci. Un fotbal contradictoriu, cu blaturi, dar și cu jucători de top. Cu o “națională” calificată strălucit la Mondialul din 2006, dar eliminată rușinos în faza grupelor. Polonezii au un campionat în creștere, cenușiu, dar insistent. Iar față de noi, dețin un avans considerabil în materie de investiții în transferuri și infrastructură.

Zaglebie nu e numele unui demon, ci al unui adversar. Poate că va fi “bestia nera”, poate că nu. Deocamdată e doar “bestia”. Dar cu siguranță “minerii” din Lubin știu și altceva decît să dea cu bîta. Nu sînt nici pescari din Feroe, nici schiori din Valerenga. Da, sînt est-europeni, violenți și inconsistenți, inegali în efort și neurastenici în reacții. Dar amicalurile cu CFR și Vaslui nu spun totul despre ei. Sînt așa, ca un buzdugan aruncat în poarta stadionului din Ghencea. Despre ce va urma, spune mai multe egalul Stelei cu vicecampioana Poloniei. Roș-albaștrii trebuie să se pregătească de luptă, nu neapărat fizică.
Maria Andries

Liviu
14th July 2007, 23:41
Am vazut meciul lor cu CFR. Sunt bunicei dar limitati in exprimare, au acea atitudine a echipei de provincie din Liga 1. Toti cei care i-au vazut i-au caracterizat perfect. Daca suntem atenti trecem de ei fara probleme dar sunt peste Gorica sau Shelbourne, adversarii din turul 2 preliminar in ultimele doua campanii europene. Nu s-au omorat cu firea in acel meci, care a fost luat mai in serios de clujeni. Nu au demonstrat in amicale ce pot, noi la fel, dar cu un pic de ironie am putea spune ca in amicale avem rezultate mai bune decat ei.
De 2 ani am insa teama de orice astfel de adversar, care sunt outsideri, unde ne consideram favoriti. De 2 ani, de la dubla cu Rosenborg. Ultima confruntare a Stelei cu o echipa poloneza a fost tot in CL dar in grupe, cu Widzew Lodz. Un 1-0 anemic acasa dupa un autogol urmat de un 0-2 la Lodz (gol1 (http://www.youtube.com/watch?v=oSOsoZB5va8) gol2 (http://www.youtube.com/watch?v=hSxC5BvNfic)) Dubla castigata de ei.

Adi Da Samraj
18th July 2007, 22:40
100 de mii de euro este prima fabuloasa pe care Gigi Becali o promite stelistilor pentru calificarea in UEFA Champions League. Capitanul Radoi ar putea castiga in doar cateva meciuri o treime din salariul sau pe un an in Ghencea.

Snake_21
18th July 2007, 22:42
Pai prima asta a mai promis o GG :P

Ioca10
18th July 2007, 22:42
Se stie ca becali nu da la totzi aceiasi suma...oricum..o suma impresionanta;)

Hai Craiova
19th July 2007, 16:14
eu zic sa nu mai visati de CL macar pina la tragerea la sorti, iar dupa aceea mai vedem daca veti avea 5 sau 10% sanse de calificare?

nu uitati ca va batem si la anul nu mai prindet unul din primele 2 locuri si deci adio sansa de a urca in CL

otinho
19th July 2007, 17:03
"Hai Craiova" te vad ratacit , din pacate nici aici n-ai nimerit bine , drum bun in continuare

on topic : drumul spre liga depinde de hagi in mare masura , multi jucatori trebe motivati bine ca sa ajunga la o forma acceptabila , sper sa faca fata

dede
19th July 2007, 17:09
eu zic sa nu mai visati de CL macar pina la tragerea la sorti, iar dupa aceea mai vedem daca veti avea 5 sau 10% sanse de calificare?

nu uitati ca va batem si la anul nu mai prindet unul din primele 2 locuri si deci adio sansa de a urca in CL
:cry: :cry: las ca vine craiova tare din urma... :happy

anul asta grupele nu vor mai fi o problema... primavara europeana ne va prinde in ucl :evil:

bluesky
25th July 2007, 12:16
Da da da da da ne vom califica mai mult ca sigur ,dupa prestatia din cupa Poloniei cred ca ne vom califca la pas ....stati relaxati

Universal
25th July 2007, 14:58
Doamne Ajuta

Liviu
27th July 2007, 00:45
Acum 45 de minute a expirat termenul in care puteam comunica lotul de 25 de jucatori pentru meciul cu Zaglebie. Din lista lipsesc Gurita, V.Iacob, Ghionea si Cristocea, primul din cauza ca va fi trimis la Buzau, ultimii din cauza accidentarilor.

Lista va putea fi modificata inainte de ultimul tur preliminar si apoi inainte de inceputul grupelor CL/turul 1 UEFA.

YoYoyOi
27th July 2007, 00:49
deci mai avem vreme de modificari :D

Liviu
29th July 2007, 00:52
S-a stabilit programul Stelei din deplasarea in Polonia, program care a fost data publicitatii pe siteul oficial al clubului :

LUNI 30.07.2007
- 10:00 Plecare Aeroport Otopeni
- Cazare Hotel Qubus (Legnika localitate la 20 km de Lubin)
- 20:00(ora locala) Antrenament Oficial
MARTI 31.07.2007
- 20.45 (ora locala) Zaglebie Lubin – Steaua Bucuresti
MIERCURI 01.08.2007
- 03:00 Sosire Aeroport Kogalniceanu (Constanta)

Altfel, s-au stabilit arbitrii pentru meciul retur de pe 8 august din Ghencea. Acesta va fi arbitrat de o brigada din Anglia, cu Mark Clattenburg la centru si asistenti Philip Sharp si Richard West. Arbitru de rezerva va fi Philip Dowd iar observator de arbitraj Jean-Claude Jourquin (BEL). Asa cum se stie de mai mult timp, partida de marti va fi condusa de o brigada din Turcia, avandu-l la centru pe Selcuk Dereli.

dede
3rd August 2007, 13:18
BATE Borisov/FH Hafnarfjordur in turul 3... :D :cheer:

ne vedem in grupe... :dance:

YoYoyOi
3rd August 2007, 13:40
io vreau cu Borisov ceia, ca pe ceilalti nu-i pot pronunta :D

YoNuTzz
3rd August 2007, 13:41
se pare k drumul stelei spre grupe devine tot mai usor...:D mai bine decat atat, pur si simplu nu se putea :D

dede
3rd August 2007, 13:42
in turul 2 s'ar putea sa mai avem ceva probleme... :cry:
turul 3... nu conteaza... :happy

otinho
3rd August 2007, 13:44
sa ne calmam putin , sa trecem intai de Zaglebie

dede
3rd August 2007, 13:50
ar fi chiar idioti stelistii daca nu trec de zaglebie, dupa ce ca am castigat acasa la ei... :mda:
nici nu vreau sa ma gandesc la prostii de'astea... :D
prefer sa ma gandesc la pct pe care le vom lua in grupe :D

YoYoyOi
3rd August 2007, 13:59
sa vina cupa, sa vina cupa :cheer:

dede
3rd August 2007, 14:00
ce cupa? :happy

YoYoyOi
3rd August 2007, 14:01
Cupa UEFA :D

dede
3rd August 2007, 14:04
cum adica? :no:

YoYoyOi
3rd August 2007, 14:07
adica facem, dregem si ajungem in UEFA si de acolo.... :D Cupa, sa vina cupa in Ghencea :cheer:

dede
3rd August 2007, 14:13
adica nu... facem, dregem si ajungem in optimile ucl :D

YoYoyOi
3rd August 2007, 14:17
:hmm: poate da... sau :rolleyes: poate nu :P

dede
3rd August 2007, 15:01
daca intra in grupe, Steaua va fi in a 3-a urna valorica ;) ca anul trecut, nimic nou... :D

Universal
3rd August 2007, 16:07
Foarte bie :ok:

Ajungem iar in grupe :ok:

Snake_21
3rd August 2007, 23:23
Astia din turul trei sunt mai slabi decat Zagleblie :P

Luis Garcia10
3rd August 2007, 23:28
Exact :D :rolleyes: :P