PDA

View Full Version : Transferuri



Pages : [1] 2

Tudose
11th August 2003, 20:26
Aflu de la Pro TV ca Dinamo doreste sa il transfere de urgenta pe Dica, incercand sa-i obtina clauza de jucator liber. Este oare posibil asa ceva?

EDMOND_
11th August 2003, 20:57
Din pacate da ! Vezi cazul Niculescu! In mod normal nu ar fi posibil in acelasi tur de campionat! Dar asta este! Oricum acest lucru nu se poate intampla decat cu acordul jucatorului si cccu acceptul conducatorilor clubului FC ARGES

EDMOND_
11th August 2003, 20:58
Din pacate da ! Vezi cazul Niculescu! In mod normal nu ar fi posibil in acelasi tur de campionat! Dar asta este! Oricum acest lucru nu se poate intampla decat cu acordul jucatorului si cu acceptul conducatorilor clubului FC ARGES!

Tudose
11th August 2003, 21:00
In presa de ieri, Dica si-a manifestat dorinta de a merge la Dinamo. Totusi, nu stiu cum ar putea el deveni jucator liber asa, peste noapte... Are totusi un contract cu F.C. Arges, iar daca pleaca trebuie sa obtina acordul conducerii pitestenilor si sa se stabileasca o suma de transfer.

razvanm
12th August 2003, 11:04
Ma indoiesc ca Dica va ajunge la Dinamo,poate din iarna.

Tudose
12th August 2003, 18:53
Pai asta ar fi problema, sa nu vindem nimic... Nu stiu daca acest lucru e posibil, oricum, de produs se produce la Pitesti... Eu cred ca echipa ar fi putut sa impleteasca atat tineretea cat si experienta. Forta unei echipe (nu doar in fotbal si nu doar in sport) consta de multe ori tocmai in acest lucru. :yeah:
A ramas inca Vladoiu (accidentat in prima etapa), care poate fi un exemplu pentru ceilalti. De neuitat efortul lui Jean din finalul meciului cu Farul, cand a intrat incomplet refacut in ultimele minute, a ramas pe teren desi se accidentase, pentru ca la ultima faza sa creeze golul victoriei. :yeah:

inter
13th August 2003, 09:12
si o lovitura grea pt. Arges prin acidentarea lui Jean Vladoiu :(

pe site-ul cainilor, este un interviu cu Badea care declara ca studiaza posibilitatea gasirii unei modalitati de transfer a lui Dica pt. ca acesta sa evolueze la dinamo incepand cu partida impotriva stelei :o , stiti mai multe referitor la ac. "transfer"? :evil:

Tudose
13th August 2003, 11:33
inter, pe care site este intervul cu Badea? Eu am incercat la www.fcdinamo.ro, dar nu reusesc sa ii dau de urma...

inter
13th August 2003, 11:36
www.dinamo-online.net :evil:

Tudose
13th August 2003, 11:39
Preluare de pe www.dinamo-online.net

Conducatorii lui Dinamo incearca, pina la meciul cu Steaua, sa-l aduca in Stefan cel Mare pe atacantul pitestean Nicolae Dica. Pentru jucator si-a manifestat interesul si Steaua, dar tinand cont de declaratia lui “vreau sa joc la Dinamo”, sunt sanse ca el sa vina in “Groapa”. De altfel si antrenorul pitestenilor, Ion Moldovan, a declarat ca e de acord cu plecarea lui la Dinamo. Singura problema e legata de gasirea unei modalitati prin care Dica sa fie declarat liber de contract.

inter
13th August 2003, 11:45
si care e parerea ta Tudose, referitoare la ac. articol?

Tudose
13th August 2003, 12:23
Eu cred ca jucatorul nu poate pleca asa, pur si simplu. Ma intreb ce tertipuri pot fi inventate pentru ca el sa fie declarat liber.
Dica are un contract cu F.C. Arges, pe care trebuie sa il respecte. Daca va fi transferat, trebuie achitata o suma corespunzatoare. Cred ca deocamdata e mai mult un tam-tam care nu se poate concretiza intr-o mutare imediata.

EDMOND_
13th August 2003, 13:09
Daca jucatorul vrea , antrenorul este de acord sa-i dea drumul , iar conducatorii argeseni sunt de acord ( numai asa) se va gasi in mod sigur solutia! Una ar fi urmatoarea daca Dinamo are un satelit oficial ( si parca are ) jucatorul poate fi transferat in divizia B , urmand ca apoi sa capete dubla legitimare! In fotbalul nostru absolut orice este posibil!

Tudose
13th August 2003, 13:22
Parerea mea este ca Dica ar trebui tinut. Este intr-o forma foarte buna, poate face meciuri excelente, de ce sa nu fie transferat direct in strainatate si pe bani mai multi? La fel sa intamplat si cu Iordache (exceptand problema banilor, unde clubul nu a incasat prea mult).

Grigorie
3rd September 2003, 19:28
Salutare suporteri argeseni!Ce parere aveti despre faptul ca al vostru iubit atacant Dica,nu ezita deloc sa-si exprime dorinta sa de a se transfera la Dinamo?Dupa meciul de la Alba-Iulia am inteles ca a spus ca ar veni "si maine la Saftica".
Nu vreau sa fiu rautacios,doar sunt curios care este pozitia vostra vis a vis de acest aspect. 8)

inter
3rd September 2003, 20:19
grigorie, daca nu citesti tot nu ai de unde sa stii ce parere au vulturii :D :D , apucate matale sa citesti tot ce s-a scris pe acest thread si apoi pune intrebari :happy

Tudose
3rd September 2003, 20:25
Atat timp cat Dica isi face datoria ca fotbalist profesionist, nu e nici o problema. Nu uita ca el a jucat foarte bine cu Dinamo, marcand si un gol. Ca el si-a exprimat dorinta de a juca in Stefan cel Mare, e alta poveste. Din partea mea, daca joaca bine si da goluri, inclusiv contra "cainilor rosii", totul e in regula.
Neaga ar fi vrut sa joace la Dinamo, si a ajuns la Steaua... Mutu spunea ca visul lui e sa joace la Steaua, si a ajuns la Dinamo... Deci nu e intotdeauna dupa cum viseaza jucatorul. Conducerea clubului l-a declarat pe Dica netransferabil pana in vara. Mie mi s-ar parea normal sa plece direct in strainatate.

Vulturul
8th September 2003, 13:29
Raspund cu ceva intarziere acestui mesaj..Cel referitor la Nicolae Dica.Il anunt pe acel suporter al cainilor ca Dicanu are contract pana in vara ,deci dinamo trebuie sa stea la coada,iar din cate am vorbit cu Nicu e posibil ca el sa mai ramana la Pitesti.Sa nu uite acel fan ca Nicu il are ca impresar pe Giovani Becali care nu seafla in relatii bune cu conducerea alb-rosie.Concluziile le puteti trage singuri.Sanse ca Nicu la ajunga in Groapa 2%.Respect

Tudose
8th September 2003, 13:42
Bun venit pe forumul lui F.C. Arges!
Vad ca ai informatii serioase despre Dica. Stii cumva, are si alte oferte, eventual din strainatate (locul cel mai potrivit sa mearga, direct, fara alta escala)?

Vulturul
8th September 2003, 14:11
Nu stiu nimic de nici o oferta de afara dara daca va aparea ceva concret va voi spune .Vreau sa va invit pe toti fanii FCARGES care stati pe mirc sa intrati pe canalele suporterilor alb-violet: #f.c.arges si #ultras-viola...









www.fcarges.3x.ro

crirad
23rd October 2003, 18:24
Tudose, am o intrebare! Pe un server polonez de fotbal ieri a aparut informatia ca Dica este "privit" foarte atent de Barcelona. Sunt 6 candidati pe care Barcelona i-ar vrea:

"Peter Ijeh (Malmoe), Brazylijczyk Luis Fabiano (Santos), Bulgar Władimir Manczew (Lille), Rumun Nicolae Dica (Arges Pitesti) i Gruzin Zurab Ionadze (Torpedo Kutaisi), Maciej Żurawski (Polonia)"

Este adevarat sau nu?

http://sport.onet.pl/1020297,0,0,wia,817020,dyscyplina.html

EDMOND_
23rd October 2003, 20:22
Nu stiu in care din ziarele de sport de astazi spune ca da! Si ca de asta Dica nu prea a jucat fotbal in meciul de cupa...era ametit la gandul ca il vrea Barcelona....

crirad
23rd October 2003, 20:42
Parerea mea este ca ar trebui sa mai stea un an in campionat sa se formeze. Daca pleaca acum poate sa termine pe banca de rezerve.

Tudose
23rd October 2003, 21:10
Acelasi lucru il stiu si eu despre Dica, anume informatia aparuta in presa miercuri si faptul ca din aceasta cauza nu s-a putut concentra asupra meciului de Cupa. Adi, esti mai in mijlocul problemei, ce poti sa ne spui?
Si inca o intrebare pentru cei din Pitesti: care e starea gazonului din Trivale, am inteles ca la meciul de Cupa Petrolul - Steaua terenul a fost foarte greu. Ma gandesc daca nu cumva e posibil sa avem parte de o amanare a meciului, cum au mai fost etapa trecuta.

Multumiri lui Adi pentru informatiile de la meciul de la Ploiesti. Cine mai citeste pe aici o sa se convinga de faptul ca victoria noastra a fost fara probleme (prietenii stiu de ce). :happy

Tudose
25th October 2003, 23:18
Azi am auzit si eu vehiculata de suporteri varianta semnarii de catre Dica a unui nou contract in valoare de 30.000$/an. EDMOND_, tu de unde ai stirea?
De un posibil schimb Dica - Neaga + o suma de bani nu am auzit nimic.

EDMOND_
26th October 2003, 13:01
Din Prosport sau din Gazeta , vineri sau sambata , nu stiu cand a aparut stirea..contractul nu a fost semnat dar , in principiu , s-au inteles si il vor semna marti....
Tot intr-unul din ziare scria si despre varianta cu Neaga....
Ce zici , bem o bere la meciul dev la Pitesti , cu Craiova!?

Tudose
26th October 2003, 17:29
Intre timp am auzit si eu ambele variante. Se pare ca va ramane totusi sa semneze prelungirea contractului.
Arges - Craiova e peste doua saptamani, imi dai de stire si se rezolva - discutam si cu Razvan!

Tudose
28th October 2003, 14:12
De situatia lui Dica mai stiti ceva? Se spunea ca va semna azi noul contract.

EDMOND_
30th October 2003, 00:44
Din cate am citit eu in presa de astazi se cam incurca situatia...Rapidul anunta ca prin Becali este aproape de transferul lui Dica..care inca nu a semnat!

Tudose
30th October 2003, 01:14
Am aflat si eu despre posibila plecare a lui Dica la Rapid din iarna. Sa vedem ce urmeaza.

EDMOND_
11th November 2003, 12:56
Stelistii il monitorizeaza pe internationalul de juniori al lui F C Arges! Prepelita l-ar putea inlocui pe banda dreapta pe Florentin Dumitru dorit insistent de Celtic Glasgow .
Viorel Ilinca " Daca Steaua este interesata sa vina cu o oferta concreta si noi suntem dispusi la negocieri "
Gazeta Sporturilor de astazi!

Tudose
11th November 2003, 13:09
Nu ar fi cazul sa ne gandim a-l ceda acum pe Prepelita, in conditiile in care plecarea lui Dica este foarte probabila. Eu asa as gandi ca manager al clubului. Baiatul are doar 17 ani, trebuie lasat sa mai creasca putin.

Vulturul
11th November 2003, 14:15
da din pacate steaua il doreste pe prepe insa ar trbui sa vedem parerea lui schiauchu care nu cu mut tim in urma spunea ca argesul va creste jucatori in acest an pt ca la anu sa atace un obiectiv indraznet...dar din cate se pare va creste jucatori pentru a-i da la steaua dinamo si rrapid...timpul le va decide insa pe toate ...

Tudose
11th November 2003, 16:41
da din pacate steaua il doreste pe prepe insa ar trbui sa vedem parerea lui schiauchu care nu cu mut tim in urma spunea ca argesul va creste jucatori in acest an pt ca la anu sa atace un obiectiv indraznet...dar din cate se pare va creste jucatori pentru a-i da la steaua dinamo si rrapid...timpul le va decide insa pe toate ...
Parerea presedintelui Schiaucu e importanta, dar nu e singura care conteaza. Sunt curios ce se va intampla in acest caz. E bine ca echipele din Bucuresti se intereseaza de jucatorii Argesului, inseamna ca au valoare, dar nu trebuie sa ii cedam automat si pe preturi de nimic.
Obiectivul pentru acest campionat era ocuparea unuia din primele 6 locuri. Ma intreb ce poate fi fixat ca obiectiv "indraznet" in sezonul viitor.

EDMOND_
13th November 2003, 12:57
Mai bine vedeti ce faceti cu Dica , iar a aparut varianta Dinamo!

ieppy
13th November 2003, 12:59
Omul a spus ca vrea sa ajunga la Dinamo. Daca nu semneaza cu Arges atunci sper sa ajunga la noi.

Tudose
13th November 2003, 13:09
Mai bine vedeti ce faceti cu Dica , iar a aparut varianta Dinamo!
Daca ar depinde de mine, poate as putea sa fac ceva... variante sunt o multime, presa a vehiculat chiar si faptul ca Universitatea Craiova e interesata de el.

sorinl
13th November 2003, 13:16
dupa cum se deruleaza acum lucrurile la dinamo,dica nu va juca acolo mai mult de un sezon,maximum doua si va ajunge in europa(de est sau vest,asta conteaza mai putin). important pentru suma de transfer e ca el sa ajunga de la dinamo,si nu de la alta echipa (cu scuzele de rigoare pentru craiova si arges).
eu totusi sper sa-l imite pe mutu,nu pe neaga sau mara(apropo,unde mai e?)

ieppy
13th November 2003, 13:20
Ultima veste pe care am auzit-o despre Mara este ca sia reziliat contractul cu Alaves. De atunci nu sa mai auzit nimic de el. Pacat.

Tudose
13th November 2003, 13:27
Ma intreb daca cumva Argesul ar incerca sa il vanda pe Dica direct la un club din strainatate, ce echipa ar fi dispusa sa il achizitioneze si la ce pret... N-ar fi oare mai avantajos sa faca direct saltul in Vest?

sorinl
13th November 2003, 13:33
tudose,presupun ca in mod normal asa ceva ar trebui sa fie posibil.dar cum piata romaneasca a transferarilor e dominata categoric de firma fratilor becali,cred ca au destula influenta,ce ar putea merge pana la a torpila transferul.
care a fost ultima vanzare serioasa a argesului sau craiovei direct afara?
cred ca mara,pentru pitesteni si gabi popescu pentru olteni.dar gabi popescu avea un mondial jucat,iar mara ceva mai multe selectii.

Tudose
13th November 2003, 13:42
Mara era de fapt jucatorul lui Dinamo... Probabil ca plecarea lui Barbu in Coreea a fost ultimul transfer serios in strainatate de la Arges. Pretul a fost bun (peste 1 milion de dolari), dar valoarea echipei si a campionatului unde el a plecat a lasat de dorit.

sorinl
13th November 2003, 13:50
tudose,ma surprinde ca dancia,care era monitorizat in trecut de dinamo si parca a dat probe le galata,nu a "explodat".dica l-a ocolit "pe turnanta"...

Tudose
13th November 2003, 13:54
Dancia e in scadere de forma. A primit un cartonas rosu la Bistrita, care putea fi evitat cu usurinta si nici nu a mai prins tot timpul echipa.
Si de el se interesa Dinamo, insa totul a ramas la stadiul de intentie. Jucatorul chiar a declarat: "Nu mai vreau sa mai aud de ei, au declarat de mai multe ori ca ma doresc la echipa, dar nu s-a realizat nimic.".

sorinl
13th November 2003, 13:58
in locul dinamovistilor m-asi uita mai atent la marincau...
e o achizitie de viitor,sant putini fundasi centrali cu fizicul lui.
mie mi-l aduce in memorie,nu stiu de ce,pe sames fostul stelist din anii 70.

Tudose
13th November 2003, 14:01
Se pare ca, imediat ce incepe o echipa din Bucuresti sa se intereseze de un jucator al Argesului, acesta intra in eclipsa de forma :D
Asa s-a intamplat cu Dancia, Dica nu a facut nici el meciuri stralucite in ultima vreme. Marincau a avut evolutii foarte bune pana in ultimele etape, cand a inceput sa gafeze, culminand cu partida de la Bacau. De aceea nici nu a fost titular cu Craiova. Nu stiu daca se intereseaza cineva de el acum dar, mergand pe firul logicii de mai sus... :D

sorinl
13th November 2003, 14:09
s-ar putea sa fie ceva adevarat in treaba asta.jucatorul trage tare pana e remarcat.apoi,cand se vorbeste de el si se vehiculeaza sume de milioane de dolari i-si pierde capul .daca nu semneaza,intervine dezamagirea,blazarea si iarasi regresul inerent in evolutii.
solutia e ca tratativele,daca exista,sa nu rasufle . in orice club sant insa binevoitori care vor face publice discutiile inainte de finalizare,si de aceea de multe ori nu se ajunge la semnarea unui contract.

Tudose
13th November 2003, 14:11
Sa ne amintim ca Dica a avut evolutii excelente pana a aparut stirea ca e dorit de Barcelona. De atunci nu a mai avut aceleasi evolutii (ce e drept, a avut apoi parte de multe ori si de terenuri grele, care nu se potriveau cu tehnica sa).

sorinl
13th November 2003, 14:20
nu,pai eu ce zic? ca un copil caruia ii arati vitrina cu dulciuri si apoi ii spui
sa manance untura de peste ca e mai sanatoasa...
chiar daca o va manca nu va fi de placere ci de nevoie.

Tudose
13th November 2003, 14:31
Psihicul jucatorului roman pare destul de fragil. Ei ar trebui sa fie stimulati de faptul ca un club important se intereseaza de ei, nu cum se intampla de obicei, sa se simta mai mult stresati...

sorinl
13th November 2003, 15:27
psihicul jucatorului roman a fost labil dintotdeauna,e ceva aproape imposibil de tratat.

Tudose
13th November 2003, 20:09
Nu am citit inca articolul din "Gazeta Sporturilor", vad ca pe prima pagina titlul e "Dica spre Dinamo". O sa vad si eu acum despre ce e vorba.

inter
14th November 2003, 08:46
si daca ajunge Dica la dinamo :evil: , pana in iarna viitoare precis ca o sa ajunga sa vada Kremlinul :thinkso:

Tudose
14th November 2003, 10:07
Un motiv in plus sa cred ca ar fi fost mai bine sa fie vandut direct in Vest, decat prin intermediar, in Est.

Vulturul
14th November 2003, 14:06
da din cate se pare nicu va pleca la dinamo.am vb aseara cu fratele lui si zice ca dicanu e interesat de oferta cainilor mai ales pt faptul ca ar putea constitui o rampa de lansare pentru el in strainatate...ca va urma???o sa vedem nimeni nu stie cu siguranta unde va ajunge dicanu...

Tudose
14th November 2003, 14:14
Inteleg interesul lui Dica de a se afirma si de a ajunge la o echipa din strainatate. Sper sa ramana la noi pana in vara.

ultravioletcanada
14th November 2003, 19:19
de ce sa mai ramina bre? sa declare dupa fiecare meci ca mama, ce bine am jucat eu si visez sa ma transfer la dinamo? :x
sa se duca neica. oricum vad ca toti nu au in cap decit bani. de la jigodia aia mica de bodo, care striga orice pentru 2-3 $, si care mai degraba ar trebui agatat acolo unde ii e locul, adica intr-un pom in fata stadionului, pina la ultimul jucator.
o sa plece si asta la dinamo, o sa il vinda javra de netoiu si pe asta prin siberia pe undeva sa joace cu morse si reni, si o sa se realizeze total.
:ciocan: :ciocan: :ciocan:

EDMOND_
14th November 2003, 19:48
" Dica, Marincau , Radu Ciobanu si Bodea , pe langa stranierul Ciubotariu sunt numele care ar putea intregi din aceasta iarna lotul "ros-albilor "" - parca v-au auzit astia de la Dinamo....

ultravioletcanada
14th November 2003, 19:58
pai da, ca ilinca /fu/ , fiul preaplecat al netoiului, il da pe dica la pachet cu marincau.
mai bine ar schimba naibii denumirea in dinamo pitesti :x

Tudose
14th November 2003, 23:58
Nu prea am incredere in ce se vehiculeaza in ziare. Dinamo vrea multe, dar asta vara nu a realizat mai nimic. Se vehicula pe atunci si numele lui Dancia, dar nu s-a intamplat nimic.
Cat despre Bodo... la ultimul meci l-a alergat prin tribuna Piticul (ultravioletcanada trebuie sa il stie) si l-a amenintat ca il bate... Dar tot a mai inhatat baiatul 100 de EURO de la Mititelu...

EDMOND_
15th November 2003, 07:16
S-ar putea sa nu mai fie o gluma...Netoiu si Borcea au dificultati in vanzarea lui Barcauan si Zicu , trebuie sa aduca de urgenta pe altii in loc...
ca sa inchida gura celor care le pun bete in roate in aceste tranzactii care se zice ca ar fi fost deja perfectate...

Tudose
15th November 2003, 10:35
Ma intreb care e pozitia si puterea de decizie a lui Scheaucu, care spunea ca anul acesta se construieste o echipa, pentru ca sezonul viitor sa se atace "obiective indraznete" (care or fi acestea, oare?).

Vulturul
16th November 2003, 13:27
din ceea ce a scris presa locala in ultimul tim se pare ca dica are mari sanse de a juca la o echipa din strainatate totul depinde de prestatia pe care el o va avea in aceasta seara....suntem alaturi de tine "cioara"

sorinl
19th November 2003, 08:32
se pare ca intr-adevar argesul incearca sa-l vanda pe dica direct afara,la eintracht ,si cum era de asteptat au starnit iritarea fratilor becali.
se profileaza un nou circ...

razvanm
19th November 2003, 10:48
Ai perfecta dreptate!Cei care sunt curiosi(dar stiu si germana :) )
pot intra pe www.eintracht.de

razvanm
19th November 2003, 10:51
http://www.eintracht.de/media/news/dica.jpg

nr.zece
19th November 2003, 10:53
se pare ca o sa reuseasca ai vostrii sa-l vanda a marcat un hatrick.
Pacat o sa aveti probleme fara el, puteau sa-l tina pana in vara si cu siguranta luau mai mult pe el.

ieppy
19th November 2003, 10:53
Daca imi permiteti un comentariu. Este stiut faptul ca eu las prefera pe Dica la Dinamo, deh, sunt subiectiv. Insa daca tot se vrea sa pleca in strainatate direct sa nu se faca greseala sa plece in Germania. Odata ajuns in germania probabilitatea ca el sa plece de acolo scade spre zero. Cunosc foarte bine fotbalul acolo si transferurile ca sa va spun ca un nr. extrem de mic de jucatori reusesc sa plece din Germania in alt campionat mai puternic. Plus decat sa te duci la eintracht si sa pici in B ceea ce sigur se va intampla mai bine joci in Romania la care echipa o fii. Aia nu au nici o sansa de a ramane in Bundesliga.

nr.zece
19th November 2003, 11:02
daca il are impresar pe giovani pleaca oriunde, bani sa fie.
conducerea voastra a gresit cand nu a anuntat ca dica este in probe la nemti si mai rau a incercat sa musamalizeze cu nunta si rochia de mireasa.
de fapt ei il marita pe dica si nasul mare este giovani.
ar trebui sa luati atitudine voi in cazul asta.

razvanm
19th November 2003, 11:10
Nicolae Dică a marcat patru goluri pentru Eintracht Frankfurt

Berlin, 19 nov - Internaționalul român Nicolae Dică, învoit de FC Argeș pentru câteva zile, se află în probe la formația germană de fotbal Eintracht Frankfurt, pentru care a marcat patru goluri în meciul amical câștigat cu 10-0 în fața formației de amatori SpVgg 03 Neu-Isenburg.
În fața a 1.500 de spectatori, Dică a reușit un spectaculos hat-trick pentru Eintracht (locul 16 în Bundesliga), în minutele 16, 24 și 28, cea de-a patra reușită venind în min. 86. Piteșteanul a jucat toate cele 90 de minute.
Iată echipa folosită de Eintracht: Klandt - Guenther (Weissenfeldt, 63), Berger, Puljiz (Di Gregorio, 46), Reinhardt - Huber (Cimen, 63), Moeller (Lexa, 63), Russ (Kreuz, 63), Dragusha - Dică, Frommer (Beierle, 46).
Au marcat: Frommer (7), Dică (16, 24, 28 și 86), Dragusha (31, 48), Reinhardt (81) și Kreuz (87, 90 - penalty).

nr.zece
19th November 2003, 11:12
daca stii germana ................. eu atat am inteles hatrick. englezeste, bine ca nu l-au tradus si pe asta.

razvanm
19th November 2003, 11:20
Nu stiu germana 8) ,dar am surse de informare...

Tudose
19th November 2003, 11:27
Pacat o sa aveti probleme fara el, puteau sa-l tina pana in vara si cu siguranta luau mai mult pe el.
Din vara, Dica ar fi devenit jucator liber, deci ar fi putut sa plece gratis. Anul trecut a plecat la sfarsit de contract Iordache, tot la o echipa din Germania, dar de liga a II-a (Cottbus) pentru doar 60.000 de dolari.


Este stiut faptul ca eu las prefera pe Dica la Dinamo, deh, sunt subiectiv. Insa daca tot se vrea sa pleca in strainatate direct sa nu se faca greseala sa plece in Germania. Odata ajuns in germania probabilitatea ca el sa plece de acolo scade spre zero. Cunosc foarte bine fotbalul acolo si transferurile ca sa va spun ca un nr. extrem de mic de jucatori reusesc sa plece din Germania in alt campionat mai puternic. Plus decat sa te duci la eintracht si sa pici in B ceea ce sigur se va intampla mai bine joci in Romania la care echipa o fii. Aia nu au nici o sansa de a ramane in Bundesliga.

Nu m-ar supara daca Nicu ar ramane in Germania, dar la o echipa precum Bayern, Borussia, Leverkusen, Schalke sau Stuttgart - el mereu a afirmat ca isi doreste sa joace in Cupele Europene. Eintracht e acum intr-o situatie delicata, vom vedea ce va mai fi pana in vara.

Acum ma grabesc sa mai aflu si eu amanunte...

nr.zece
19th November 2003, 11:31
daca nu s-ar baga impresarii de kkt de la noi ar fi simplu de rezolvat chestia asta: e bun ii dai 100- 200 de mii de $ si iei pe el 3 milioane, fara impresari fara nimic.
Usor de zis nu? nu ma dor degetele sa o scriu!!!!!!!!!

ieppy
19th November 2003, 11:38
tudose, iti spun sincer, Dica nu este jucator de campionatul germaniei. Dar asta e parerea mea super subiectiva. Nu pot sa suport campionatul german pe care il consider cel mai slab din asa zisele super-puteri.

Tudose
19th November 2003, 11:46
Sunt de acord ca, dintre asa zisele super-puteri, campionatul Germaniei e cel mai slab. Lui Dica poate i s-ar fi potrivit Spania, de exemplu, dar decat sa ai probleme acolo, precum Mara, mai bine sa te afirmi in Germania. Depinde in primul rand de el.
In conditiile in care plecarea sa era inevitabila (bineinteles ca eu mi-as fi dorit sa ramana la Pitesti, dar sansele erau aproape nule), ma bucur ca merge direct afara, intr-un campionat bine cotat. Si sper sa fie si in folosul clubului acest transfer.

sorinl
19th November 2003, 12:08
tudose,jeppy,santeti prea severi cu campionatul german.nu l-asi califica drept cel mai slab dintre super puteri.in ultimul deceniu 3 echipe germane au jucat finale de liga campionilor(bayern,dortmund,leverkusen)-iar 2 au si castigat-o.dortmund si parca si schalke au mai jucat in ultimul deceniu si finale de uefa. recunosc,eintrachtul de azi nu mai e cel de pe vremea lui holzenbein si bum cum cha,dar oricum...
despre puterea de adaptibilitate a lui dica nu discut,ca nu-s in masura,dar un d'alessandro are mai multe calitati native? si totusi reuseste...

Tudose
19th November 2003, 12:18
sorinl, mie imi place fotbalul jucat in forta, de angajament, si am mai spus-o pe acest forum. Echipele germane au destule succese in plan european, si tu ai amintit cateva din ultimii ani. Insa cred ca in momentul de fata campionatul Germaniei este inferior valoric celui din Italia, Spania sau Anglia.

Si asta nu e doar parerea mea. Conform statisticii IFFHS, cele mai bune campionate din lume in 2002 sunt:

1. Spania
2. Anglia
3. Italia
4. Germania
5. Argentina
6. Franta

Tot in clasamentele IFFHS, primul club din Germania, Bayern Munchen, se afla abia pe locul 18, dupa 4 echipe din Italia, 4 din Spania si 2 din Anglia.

Eu imi doresc ca Dica sa se descurce FOARTE BINE intr-un campionat PUTERNIC (desi nu la nivelul Italiei, Spaniei sau Angliei), chiar daca va merge la o echipa aflata in DIFICULTATE. Sper intr-un SALT cat de curand la o formatie de calibru.

sorinl
19th November 2003, 12:23
fara sa am pretentia ca stiu germana,am incercat sa-mi amintesc ce-am prins in generala,am inteles ca au mai fost testati 7 jucatori,dintre care
un stoper ,berger austriac,international de tineret,ca si un portar de la amatorii lui eintracht.
am mai inteles ca scoutul,korbel a spus ca e vizibila scoala romana ,dica are tehnica si inteligenta tactica "okay".

ieppy
19th November 2003, 12:27
ai inteles bine. :thinkso:

Tudose
19th November 2003, 12:27
Deci au mai fost testati 7 jucatori, dar s-a luat vreo decizie referitoare la pastrarea lui Dica? El a impresionat marcand nu mai putin de 4 goluri, deci are sanse mari de a ramane la Frankfurt.

sorinl
19th November 2003, 12:30
tudose,ok,e statistic vorbind sub campionatele celelalte,dar daca luam
si ne uitam de exemplu la contributia campionatului german la reusitele nationalei germane,e peste toate.
voeller la ultimul mondial a dovedit-o,cand a jucat finala cu o echipa in care doar hamman era "stranier".

Tudose
19th November 2003, 12:31
ieppy, daca te rog asa, de la moderator la moderator, sa ne traduci si noua articolul si sa il postezi aici, crezi ca poti sacrifica 15 minute?

ieppy
19th November 2003, 12:33
O sa ajunga ca Munteanu C. sau mai stiu eu ce jucatori. Cum poti tu sa te duci la o echipa care mai mult ca sigur va retrograda? Nu te gandesti un pic la viitorul tau profesional? Iar jucatorii buni sunt si in Germania gen Rosicky sau ala de la Wolsburg D'allesandro insa dupa parerea mea acolo vor ramane toata viata. Din Germania nu pleci decat in Germania. Cate echipe din Italia sau Spania sau Anglia vedeti batandu-se pe jucatori care joaca in Germania? Pe Lucio de abia daca o sa-l cumpere Juve la anul sau Chelsea si ala e super fundas.

Tudose
19th November 2003, 12:37
Sunt perfect de acord aici. Contributia campionatului german la reusitele nationalei e mult mai ridicata decat in cazul celorlalte puteri europene. Contraexemplul cel mai potrivit este Spania, care are un campionat dominat de jucatori straini (la Real si Barcelona in primul rand), iar asta se face simtit in evolutia echipei nationale la campionatele mondiale si europene.
Totusi, Dica va merge acolo sa joace in competitia interna a nemtilor, iar succesele nationalei lor nu il influenteaza cu nimic. Cred ca principala dificultate (fara a fi insurmontabila) este de a se adapta stilului agresiv si in forta.

Tudose
19th November 2003, 12:40
O sa ajunga ca Munteanu C. sau mai stiu eu ce jucatori. Cum poti tu sa te duci la o echipa care mai mult ca sigur va retrograda? Nu te gandesti un pic la viitorul tau profesional? Iar jucatorii buni sunt si in Germania gen Rosicky sau ala de la Wolsburg D'allesandro insa dupa parerea mea acolo vor ramane toata viata. Din Germania nu pleci decat in Germania. Cate echipe din Italia sau Spania sau Anglia vedeti batandu-se pe jucatori care joaca in Germania? Pe Lucio de abia daca o sa-l cumpere Juve la anul sau Chelsea si ala e super fundas.
Pai eu am spus - sper intr-un salt la o echipa mai puternica, nu imi dau seama in momentul de fata care sunt sansele in viitor.
Iar Dica cred ca e prea dornic sa plece pentru a mai cantari valoarea echipei la care merge, probabil ca primeaza partea materiala.

sorinl
19th November 2003, 12:44
totusi elber a ajuns la lyon,nu? iar in anii 90,matthaus brehme si klinsmann au luat titlul cu inter.
schuster a facut si el o cariera frumoasa in spania,iar mai de mult stielike,breitner,netzer si uli hoeness au jucat si ei la real.
metzelder a fost ofertat de real in vara,si cred ca nici pe klose nu l-ar arunca nimeni.
lehmann a semnat la arsenal in vara,deci ar fi sanse...
si-n plus la nemti azi esti la titlu,maine la retrogradare,nu-i ca-n romania...

Tudose
19th November 2003, 12:47
si-n plus la nemti azi esti la titlu,maine la retrogradare,nu-i ca-n romania...
Sa ne amintim de "aventura" celor din Leverkusen: in 2002, finalisti in Liga Campionilor si in Cupa Germaniei, locul 2 in Bundesliga (dezamagire mare totusi sa iei de 3 ori pozitia secunda), in 2003 abia se salveaza de la retrogradare, iar acum se bat din nou la titlu...

sorinl
19th November 2003, 13:09
oricum,deocamdata era vorba de trei zile de proba,asa ca nu cred ca hotararea va fi luata azi.daca va semna,desigur nu va fi aruncat "in foc "din prima...

Tudose
19th November 2003, 19:00
Adi, Razvan, voi ce ati aflat in Pitesti de povestea asta? Vad ca pe Onlinesport apare suma de 2 milioane de euro pentru transfer.

Vulturul
19th November 2003, 20:21
da din cate se pare asta e suma de transfer....a existat si varianta dinamo insa argesul cerea 1 milion de dolari plus 50% dintr-un transfer in afara lucru care nu le-a convenit dinamovistilor....daca va incasa 2 milioane cred io argesul va avea bani suficienti sa faca ceva transferuri spectaculoase in iarna....sa vedem ce va fi...

ultravioletcanada
19th November 2003, 20:48
ieri si azi, www.fcarges.net a fost accesat de foarte multi utilizatori din germania. ma intrebam care e explicatia. acum am aflat-o. :?
una peste alta, cred ca e mai bine asa, decit sa "latre" un an in stefan cel mare si apoi sa fie transferat intr'un campionat "puternic" (rus, ucrainian, siberian, lapon...)
in plus, numai faptul ca machidonii au pierdut comisioanele ma face nespus de fericit....... :yeah:

Tudose
19th November 2003, 22:41
La stiri la B1TV a fost anuntata suma de 750.000 EURO ca pret al tranzactiei. Oare care este adevarul?

Vulturul
19th November 2003, 23:00
cu siguranta suma de transfer nu va fi aflata...ilinca stie el de ce!!!dar e bine daca nu pleaca la javre..

Tudose
19th November 2003, 23:28
Pe langa suma oficiala mai sunt si ceva comisioane...
Maniacule, tu il cunosti pe fratele lui Dica, poate afli ceva amanunte de la el.

sorinl
20th November 2003, 10:16
frankfurter runschau,probabil ziarul local al lor scrie ca inca nu s-a luat nici o hotarare,desi dica a lasat o buna impresie antrenorului reimann hotararea se va lua doar in pauza de iarna.
totodata antrenorul cauta inca solutii,vor mai fi testati chris,brazilian de la freiburg,si un congolez thomau-modza

nr.zece
20th November 2003, 10:22
daca le-o trageti fratilor becali sunteti tari, dar nu cred, ilinca este omul lui netoiu si asta ar vrea sa fie si el macedon.
Dar daca totusi reusiti prin Schiaucu sa le-o trageti, jigodiile se vor pune pe voi rau de tot, si cunoasteti influenta pe care o au, nici badea de la javre nu le-a tinut piept.

the lion king
20th November 2003, 10:43
imi pare raudar argesul e pepiniera lui dinamo :(

Tudose
20th November 2003, 11:30
imi pare raudar argesul e pepiniera lui dinamo :(
N-as zice in nici un caz asta. Si de la Craiova au plecat la Dinamo inca si mai multi jucatori, dar nu cred ca se pot considera oltenii ca fiind pepiniera celor din Stefan cel Mare.

razvanm
20th November 2003, 11:45
Maine e conferinta de presa la club, asa ca dupa pranz o sa aflam ceva oficial!

the lion king
20th November 2003, 14:21
pt Tudose:au plecat jucatori de la Craiova dar majoritatea nu erau ai nostri,iar daca au plcat au facut-o mercenarii lui Netoiu,Plesan,Rada,Sava,Stancu au ramas fideli culorilor alb-albastre.Ei nu vor pleca niciodata la dinamo.Asta e!

Vulturul
20th November 2003, 16:04
da din cate se pare dicanu este tot mai aproape de campionatul german...suma de transfer nu se stie inca dar se pare ca se ridica la 1 milion de euro,din cate se pare baii vor fi virati in 2 transe una de 400 000 dupa semnarea contractului iar cealalta pe parcurs...un lucru interesant este ca in cazul in care nu va pleca in germania dica ar putea ajunge in ghencea,gigi becali promitand-ui un salariu care atinge pragul de 150 000 de dolari pe an...iar in cazul in care transferul din afara va cadea nicu este dispus sa apcepte oferta militarilor...sa speram atat spre binele nostru cat si al dicanului ca oferta nemtilor va fi una buna care sa ne convina....

Vulturul
20th November 2003, 19:13
Preluare dupa www.romaniansoccer.ro

Dică a sosit azi în România

Nicu Dică a aterizat azi, în jurul orei 15:30, la Otopeni, cu Tarom-ul numărul 302 Frankfurt - București. El a fost așteptat la aeroport de directorul executiv Viorel Ilinca. Imediat după ce și-a îmbarcat bagajele, a pornit spre Pitești, nu înainte de a ne dezvălui primele impresii despre aventura germană.

Romanian Soccer: "Știai că în România s-a stârnit o adevărată furtună după plecarea ta intempestivă?"

Dică: "Da, am aflat și eu acum. Ce pot să spun, nu m-am așteptat la așa ceva."

Romanian Soccer: "Frații Becali au fost cei mai vehemenți, declarând că tu nu aveai dreptul să pleci fără ei."

Dică: "Am văzut, în momentul acesta contează prea puțin cum am ajuns eu în Germania. Am un contract de reprezentare cu firma fraților Becali, dar asta nu înseamnă că nu pot să dau probe la orice echipă vreau."


Romanian Soccer: "Spune-mi ce-ai făcut la Frankfurt? Cum te-ai simțit acolo?"

Dică: "Foarte bine, toți s-au purtat excelent cu mine. Am făcut un antrenament înainte de meci, s-au declarat mulțumiți de mine încă de atunci, dar au vrut să mă vadă și la joc. După patru goluri marcate, cine n-ar fi mulțumit?"

Romanian Soccer: "Atât, doar un antrenament și un joc amical pentru un drum în Germania?"

Dică: "Am fost călcat destul de rău la joc de un adversar, mi s-a înnegrit unghia de la degetul mare al piciorului drept și nu m-am mai putut antrena. Altfel aș mai fi avut timp să mai fac două antrenamente."

Romanian Soccer: "Cum te-au primit antrenorul Willi Reimann și vedeta Andreas Möller?"

Dică: "Foarte frumos, chiar lângă Möller m-am dezechipat în vestiar. M-a întrebat de unde vin, pe ce post joc, s-a interesat de mine, lucru care mi-a dat încredere. Bine, cam toți știau despre mine că joc în naționala României, ceea ce i-a impresionat. Antrenorul, am văzut și eu în presa din Germania, a avut numai cuvinte de laudă la adresa mea."

Romanian Soccer: "Cum a rămas, te transferi la Eintracht?"

Dică: "Ce a ținut de mine, am făcut. Mie nu mi-au zis nimic concret, doar că au fost încântați. Am citit și eu că vor veni să discute cu conducerea clubului FC Argeș."

Romanian Soccer: "În țară, Steaua și Dinamo și-au manifestat dorința de a te înregimenta în cazul în care nu iese transferul la Eintracht. Tu ce variantă preferi?"

Dică: "Dacă am plecat în Germania, tu ce crezi?"

inter
20th November 2003, 19:21
Tudose daca reusiti sa-l transferati direct in Bundesliga sunteti mari :yeah:

Tudose
20th November 2003, 19:28
Pai mari suntem oricum... eu vreau sa fim uriasi! :yeah:

inter
20th November 2003, 19:33
:D :D :D

Tudose
20th November 2003, 21:58
Mi-as dori ca Dica sa ajunga direct in Germania. El este crescut la F.C. Arges si nu mai e cazul sa se laude nimeni cu el, cum s-a intamplat cu Mutu.

Intr-un interviu in Gazeta Sporturilor, presedintele Schiaucu afirma ca apreciaza valoarea jucatorului la mult mai mult decat cei 500.000 de EURO vehiculati in ziarul de ieri. In acelasi timp, Gigi Becali ofera Argesului pentru un transfer definitiv la Steaua doar 200.000 $.

Vulturul
21st November 2003, 18:08
din ceea ce a scris presa locala astazi se pare ca suma pe care fcarges o va cere pe nicolae dica este de 2 milioane de euro...se pare ca transferul la nemti este doar o chestiune de timp...germanii dorind cu orice pret sa-l achizitioneze...sa vedem insa ce va fi...

ieppy
21st November 2003, 18:38
Ma indoiesc sincer ca nemtii care sunt asa de zgarciti sa dea 2 mil. pe un jucator. Arges o sa vada cel mult 1, daca o sa-l vada si pe ala.

razvanm
22nd November 2003, 08:59
Clubul a primit un fax de la nemti si cat de curand noi vom da un raspuns concret.De luni incolo,pentru ca mister Schiaucu e plecat din tara.

Tudose
9th December 2003, 19:35
Conform unei stiri aparute in "Gazeta Sporturilor" de azi, de transferul lui Dica ar fi interesata si formatia germana Hannover 96, fosta echipa a lui Gica Popescu. Aceasta se situeaza in prezent pe locul al 10-lea in Bundesliga, cu 19 puncte dupa 15 etape.

Vulturul
10th December 2003, 19:27
Preluare dupa www.romaniansoccer.ro

Dică trebuia să plece aseară în Germania!

Nicolae Dică trebuia să plece din nou în Germania. Deşi toată lumea ştia că el va merge cu FC Argeş la turneul de sală de la Râmnicu-Vâlcea, luni seara, el a plecat spre aeroportul Otopeni pentru a lua drumul unei alte echipe din Germania. Din păcate, pe drum, Dică a fost sunat de către o persoană care îi aranjase plecarea şi a fost nevoit să se întoarcă din drum, pentru că s-au ivit unele probleme. Dică ar fi mers neînsoţit de nici o altă persoană din club, astfel că nu putea să-şi pună semnătura pe nici un contract. Cel care ne-a furnizat amănunte despre această nouă aventură nemţească a căpitanului echipei FC Argeş este domnul Octavian Marin, impresar FIFA, cel care l-a dus şi acum aproape o lună la Eintracht Frankfurt.

Octavian Marin: "O echipă din Bundesliga îl vrea pe Dică"

# Domnule Marin, Dică pleacă în această seară din nou în Germania. S-au hotărât cei de la Eintracht, vor să semneze contractul cu jucătorul?- În primul rând, această operaţiune are un nou caracter secret, deoarece dorim în primul rând să protejăm jucătorul. O să vă rog să nu vă supăraţi dacă nu o să vă dau prea multe detalii despre ceea ce va face Dică în Germania. Este adevărat că în această seară ( n.r. - luni seară ) trebuia să plece cu avionul în Germania, dar eu nu îl însoţeam şi nici o altă persoană din club.

# Înseamnă că Dică nu va semna cu Eintracht, pentru că de unul singur nu are cum s-o facă...
- Nu va semna cu Eintracht, dar foarte probabil, una dintre echipele care s-au arătat interesate de achiziţionarea lui se vor decide în această privinţă.

# A apărut o altă variantă din Germania?
- Nu-mi cereţi să vă zic numele ei, dar da, este tot din Bundesliga şi este, la prima vedere, mai valoroasă. Această echipă vrea să îl urmărească la un antrenament pe Dică şi eu nu văd nimic rău în acest lucru. La precedenta acţiune s-a spus că un fotbalist din echipa naţională a României nu a făcut bine că s-a dus la probe, că îi scade cota. Eu cred că orice jucător poate să facă un antrenament cu o formaţie din Bundesliga fără ca presa să mai speculeze. Este jucător în vacanţă, poate să facă ce vrea atâta timp cât are acceptul conducerii să se pregătească cu o altă echipă. De semnat, nu are cum s-o facă de unul singur, pentru că nu a intrat în ultimele şase luni de contract cu FC Argeş.

# În cazul în care totul merge bine, îl veţi reprezenta?
- Din nou vă spun că nu vă pot răspunde la întrebări de genul cine, unde, când. După ce eu l-am dus pe Dică în Germania au apărut şi alţi impesari care au încercat să îi găsească o echipă bună, un contract foarte bun. Este normal acest lucru pentru că eu nu am contract cu jucătorul ci cu clubul FC Argeş. Astfel, el va avea de ales din mai multe variante dar, personal, cred că va alege Germania. Eu unul am făcut o imagine foarte bună clubului şi jucătorului, rămâne doar ca Dică să se decidă.

Vulturul
12th December 2003, 17:13
Conform ultimelor stiri aparute azi in presa Dica a plecat impreuna cu Ilinca si Schiaucu in Germania pentru a finaliza contractul...Se pare ca de serviciile lui ar fi interesate si cateva cluburi din Belgia insa suma de transfer li s-a parut cam mare...

Vulturul
14th December 2003, 23:06
Preluare dupa "Gazeta Sporturilor":

"A picat totul. Ce îmi ofereau nemţii reprezenta o sumă ce depăşea cu destul de puţin ceea ce puteam cîştiga la un club mare în Divizia A. A fost riscul meu, poate am făcut bine, poate nu. Rămîne de văzut. Oricum, abia acum începe perioada transferurilor în toată Europa şi nu am de ce să fiu dezamăgit. Plecarea afară reprezintă prioritatea mea".

Hotărîrea lui Dică a fost singura piedică în calea perfectării transferului, clubul piteştean fiind mulţumit de ceea ce ofereau germanii: "Ajunsesem la un acord cu ei. Conducătorii lui Eintracht au avut o comportare ireproşabilă şi regret că fotbalistul nu a dorit să meargă acolo", a declarat preşedintele argeşenilor, Paul Schiaucu. Trupa din Bundesliga i-ar fi asigurat lui Dică un salariu anual de 200.000 de dolari, de 12 ori mai mult decît primeşte el acum în România.

Surse din interiorul grupării piteştene susţin că fotbalistul în vîrstă de 23 de ani este tentat să accepte oferta Stelei. Alte două echipe, Universitatea Craiova şi Rapid, îşi doresc şi ele să obţină serviciile jucătorului şi au înaintat propuneri către FC Argeş, dar conform aceloraşi surse "există mari diferenţe între sumele pe care ofertanţii sînt dispuşi să le plătească".

Şi patronul roş-albaştrilor, Gigi Becali, a confirmat iminenţa tranzacţiei: "Am vorbit sîmbătă cu Dică şi mi-a spus că e decis să vină la Steaua. Îl aştept!". În Ghencea, el ar urma să primească în jur de 130.000 de dolari pe sezon, iar roş-albaştrii ar fi gata să achite 200.000 de dolari clubului din Trivale.

Nicolae Dică a primit deja 10.000 de dolari de la Gigi Becali, avans din salariul pe care urmează să-l încaseze în Ghencea


"M-am gîndit toată noaptea de vineri ce decizie să iau şi am hotărît să refuz propunerea lui Eintracht. M-am consultat cu Gică Popescu, dar decizia îmi aparţine în totalitate"
Nicolae Dică

"Cred că din punctul de vedere al carierei sale viitoare i-ar fi prins foarte bine să joace la Eintracht. A fost însă decizia lui şi ne-am opus"
Paul Schiaucu, preşedinte FC Argeş

Dica este fie foarte ambitios si vizeaza un contract foarte bun in strainatate, fie urmeaza sfaturile impresarilor care l-au indemnat sa treaca mai intai pe la o echipa din Bucuresti.

EDMOND_
15th December 2003, 01:45
Curios este ca Universitatea a propus Argesului 400 000 de dolari pentru Dica!
A aparut în toate ziarele si unele specificau ca ar fi singura oferta scrisa...
In Craiova insa se vorbeste ca este de fapt o intoxicare si ca tintele Craiovei ar fi de fapt un varf Tanase si un mijlocas Prepelita pentru care ar fi oferit respectiva suma...

Vulturul
15th December 2003, 15:36
Dica a anuntat inca de ieri ca nu va juca in Germania fiind nemultumit de oferta din partea nemtilor.Din cate se pare cele mai agreate echipe de catre jucator sunt Steaua si Rapid inca nu se stie la care va ajunge insa.Cert este ca va pleca de la Pitesti in prop de 90%.

Vulturul
16th December 2003, 18:41
Preluare dupa www.romaniansoccer.ro:

Agentul FIFA Octavian Marin explica motivele ratarii transferului lui Dica

Nicolae Dica a avut ocazia sa faca citeva antrenamente si chiar sa negocieze cu o echipa din Bundesliga. Toate acestea, reflectate de presa, au facut ca imaginea sa sa aiba foarte mult de cistigat. Cota jucatorului in acest moment este in mod evident mai mare decat inainte de episodul Eintracht.
Conducatorii Clubului FC Arges au dat dovada de mult profesionalism, intelegind ca, avind o contributie la promovarea imaginii jucatorilor sai reprezentativi vor avea de castigat atit ei cit si jucatorul si nu in ultimul rind, fotbalul romanesc.




Desi impotriva tuturor opiniilor, sustin ca ceea ce altii numesc probe, nu reprezinta decit un numar de citeva antrenamente sustinute de un jucator care aspira catre o echipa care la rindul ei are nevoie de acesta. Scopul final nu este altul decit cunoasterea reciproca, creindu-se astfel posibilitatea identificarii obiectivelor comune in vederea semnarii unui contract

Nicolae Dica - Tratative cu Eintracht
Data si locul negocierii:
11.12.2003, 12.30 h - Business Center, Frankfurt Airport

Partile:
Eintracht Frankfurt Club reprezentat prin:
Dl. Heribert Bruchagen - Chairman of Board
Dl. Rainer Falkenhain

FC Arges reprezentat prin:
Dl. Schiaucu Paul - Presedinte
Dl. Ilinca Viorel - Director general
Dl. Octavian Marin - Agentul clubului

Nota: Deoarece subiectul discutiilor a avut un caracter strict confidential voi face in continuare doar unele observatii care vor identifica vointa partilor in obtinerea unui rezultat pozitiv din aceste negocieri.

S-a considerat ca intreaga negociere sa fie interpretata ca un "pachet" si s-a inceput cu negocierea contractului jucatorului.
- Prima oferta a clubului Eintracht - departe de asteptarile jucatorului.
- Discutii private intre reprezentantii partilor romane
- S-au identificat criterii de negociere pe diferite segmente importante ale contractului.
Concluzia: trecerea la negocierea compensatiei pentru FC Arges
- Negocierea compensatiei clubului - in limitele preconizate.
- Negocierea onorariului agentului - in limitele preconizate
- A doua runda de discutii private intre reprezentantii partii romane
- A doua negociere a contractului jucatorului - incheiata cu o oferta considerata inacceptabila.

19.00 incheierea discutiilor, se stabileste continuarea lor a doua zi la ora 9.00.
20.00 Discutii cu ocazia cinei.
Dica este transant: nu va accepta oferta care era conturata la acea ora.
12.12.2003, ora 9.00 - Sala de protocol a hotelului Holiday Inn

- Reluarea negocierilor
- Se obtin mariri de salariu odata cu jucarea a 20, respectiv 40 de meciuri in tricoul lui Frankfurt. Oferta se imbunatateste astfel considerabil, moment in care jucatorul incepe a o lua in considerare, dar nu poate da un raspuns pe moment.
- Se stabileste ca decizia finala sa fie luata de jucator pina simbata 13 dec. ora 13.00.

Oferta era compusa din:
- Prima de instalare (la care au contribuit in proportie de 90% FC Arges si Subsemnatul din propriile resurse) - ca ordin de marime, aceasta suma poate fi apreciata ca fiind corespondenta cu salariul pina in vara lui 2004, rezultat din cea mai buna oferta pe care Dica o are din tara.
- Salariu fix, variabil in functie de divizia in care va activa Eintracht Frankfurt
- Prima pentru fiecare punct (foarte consistenta, incluzind si o clauza pentru plata unui numar de puncte, garantata)
- Prima pentru raminerea respectiv promovarea in prima divizie

Aceasta oferta incadra veniturile jucatorului la un coeficient de multiplicare situat intre 2,9 si 1.7 fata de cea mai buna oferta din tara avind ca baza de calculatie situarea echipei Eintracht pe un loc neretrogradabil in prima liga, respectiv pentru un loc de mijlocul clasamentului in liga a doua.

Argumente prezentate jucatorului in sensul acceptarii ofertei:
- evolutia in Bundesliga unde poate intilni echipe de calibrul lui Bayern, Stuttgart, Dormund, etc
- prezenta la meciuri a cel putin 30.000 spectatori
- va juca pe unul dintre cele mai moderne stadioane din Europa, acum in reconstructie pentru 2006
- gazoane impecabile, pe care isi poate pune in valoare calitatile
- integrarea rapida in echipa, lucru constatat cu ocazia antrenamentelor pe care le-a facut in urma cu doua saptamini
- va activa intr-o echipa care reprezinta un "land" cu 5.000.000 persoane
- va locui intr-un oras civilizat, situat la 2.30h distanta de Bucuresti (doua curse de avion dus-intors zilnic)
- va primi pensie in urma unui contract in Germania
- va invata limba germana (clubul ii va asigura profesor atit pentru el cit si pentru sotia sa)

Elemente care au determinat esecul transferului:

- Lipsa unei analize obiective a tuturor ofertelor avute de Dica l-a determinat pe acesta sa o neglijeze pe cea mai importanta. In sprijinul acestei afirmatii sta faptul ca impresarul jucatorului neglijeaza cele mai importante oferte avute pina acum, adaugind aici oferta facuta de Steaua.
- Absenta de la negocieri a impresarului jucatorului. Acesta dovedind "lipsa de respect fata de Eintracht" si-a permis totusi sa trimita un fax dupa negocierile de la Frankfurt, care a avut darul sa intrerupa orice posibilitate de continuare a tratativelor.

Nota: Dl. Bruchhagen lasase o portita de continuare a negocierilor afirmind ca termenul garantat de valabilitate a ofertei pentru Dica, poate fi totusi prelungit in functie de rezultatul unui alt meeting al sau, programat pentru simbata.

Tudose
17th December 2003, 23:41
Preluare dupa www.romaniansoccer.ro

Telenovela Dică a luat sfârşit: Piteşteanul va juca la Steaua

Jucatorul formatiei FC Arges Nicolae Dica a fost transferat la Steaua Bucuresti, a declarat astazi directorul general al gruparii pitestene, Viorel Ilinca.

"FC Arges si-a dat, miercuri, acordul de transfer, deoarece jucatorul se întelesese cu Gigi Becali cu mult timp în urma. FC Steaua va achita clubului nostru pentru transferul lui Dica suma de 250.000 de dolari, însa nu vom primi nici un procent dintr-un eventual transfer în strainatate. Gigi Becali ne-a spus ca nu vrea sa fie coproprietar, ca el cumpara si atît." - a spus Ilinca.

Directorul general al FC Arges a precizat ca este multumit doar în parte de aceasta tranzactie, deoarece cea mai buna afacere pentru gruparea pitesteana ar fi fost transferul lui Dica în Germania, la Eintracht Frankfurt.



Proasta afacere! Dupa ce s-a vorbit de 700.000 - 800.000 de dolari (fie la Eintracht, fie la Steaua), nu ne-am ales cu mare lucru. Macar de ambitie si ar fi trebuit tinut pana in vara, chit ca ar fi plecat pe 60.000 de dolari, ca si Iordache. Dar macar era la Pitesti pana la sfarsitul campionatului si aveam onoare sa nu il cedam oricum!

Vulturul
17th December 2003, 23:43
Preluare dupa www.romaniansoccer.ro

Salariu de 90.000 de dolari anual pentru Dica la Steaua
Patronul gruparii FC Steaua Bucuresti, Gigi Becali, a declarat, miercuri, ca jucatorul Nicolae Dica, transferat de la FC Arges si care a semnat un contract pe trei ani, va avea un
salariu anual de 90.000 de dolari.

"Cînd vreau sa cumpar pe cineva, cumpar si gata. Este si o victorie a mea, pentru ca mi l-am dorit pe Dica si am reusit sa-l aduc la Steaua. Dica este un jucator de caracter. Victor Piturca l-a dorit, am discutat si cu jucatorii, care au fost de acord ca este un fotbalist bun." - a spus Becali.



Jucatorul Nicolae Dica a declarat ca, prin transferul la Steaua, i s-a îndeplinit un vis din copilarie. "De mic visam sa joc la Steaua, iar anul acesta a fost cel mai bun din cariera mea, atît datorita transferului la Steaua, cît si convocarii la echipa nationala. Steaua are un conducator adevarat, cum nu sînt în alte parti si acesta a fost si unul dintre motivele pentru care am venit aici." - a spus Dica.

Nicolae Dica a precizat ca nu a fost influentat de nimeni atunci cînd a decis sa nu accepte oferta gruparii Eintracht Frankfurt.

"A fost decizia mea. Am renuntat la varianta Eintracht deoarece oferta a fost sub asteptari." - a subliniat jucatorul, care a adaugat ca se cunoaste de 13 ani cu atacantul stelist Adrian Neaga, originar din Pitesti si ca spera sa se înteleaga cu el la fel de bine si pe gazon.

Presedintele clubului FC Arges, Paul Schiaucu, a mentionat ca ar fi foat mai bine pentru gruparea pitesteana daca fotbalistul ar fi ajuns în Germania, dar ca Dica nu a dorit acest lucrusi i-a fost respectata optiunea.

Capitanul echipei Steaua, Mirel Radoi, a precizat ca orice jucator care ajunge la Steaua este valoros si ca Dica va aduce cu siguranta un plus în jocul formatiei din Bulevardul Ghencea.

dlgicu
18th December 2003, 18:49
Sunt intrutotul de acord cu tine, Tudose, din nou conducatorii echipei au dovedit ca nu au nici pic de coloana vertebrala, asta ca sa nu mai vorbim de ceva sange in instalatie.
Au preferat sa ia pomana de 250.000 de dolari de la Becali pe un jucator ajuns la Nationala exclusiv prin eforturile clubului pitestean; sigur ca pentru ei aceasta suma e mai buna decat "nimic" in vara, insa daca ne gandim putin, poate numai faptul ca Dica ar fi jucat pentru FC Arges pana in vara ar fi valorat cat aceasta suma pentru echipa, mai ales acum, inaintea unui retur pe care il incepem din coada clasamentului.
Pentru mine asta e o palma luata in plus de la echipele bucurestene, o recunoastere umila a faptului ca tot granzii fac legea (si banii) in campionatul romanesc.
Urmatorul pas ar fi sa le dam jucatori doar ca sa ne ierte ca le mai luam cate un punct din cand in cand...

Vulturul
18th December 2003, 19:24
Ilinca si Schiauchu si-au aratat adevarata fata!!!

Tudose
18th December 2003, 19:52
Cu bani negri sau albi, nu se stie cum a fost transferul, dar e o palma pe obrazul nostru! :no:
Gratis l-as fi dat pe Dica in vara, jucatorul ar fi fost in echipa si in retur, dar nu m-as fi ploconit fata de nimeni!

Vulturul
19th December 2003, 16:16
Se pare ca mai bine pleca la grila Dica deoarece aceasta era mult mai mare...se aude ca ar fi fost de 300 000 ....deci sunt multi bani negrii in joc.

Vulturul
19th December 2003, 23:09
Preluare dupa "Gazeta Sporturilor":

Cei 250.000 de dolari încasaţi de FC Argeş în contul trecerii lui Dică la Steaua au născut scandal la Piteşti. Într-o conferinţă de presă organizată ieri, conducerea filialei PUNR locale, preşedintele Valentin Moraru şi vicepreşedintele Gheorghe Dinică au contestat vehement posibilitatea ca gruparea argeşeană să fi încasat doar un sfert de milion de dolari pe Dică: "Eu nu cred că pentru Dică s-au luat numai 250.000 de dolari din moment ce săptămîna trecută Gigi Becali declarase că va da pentru a obţine transferul jucătorului 800.000 de dolari! Să nu creadă cineva că mai înghiţim astfel de măgării. Germanii dădeau pe el 550.000 euro sau dolari, Craiova 400.000 de dolari şi 50% dintr-un viitor transfer şi... hop îl ia Steaua pentru 250.000 de dolari?!", a acuzat Dinică. În viziunea celor doi "este absolut necesară intervenţia Parchetului Naţional Anticorupţie. Pînă atunci, alături de alţi oameni politici din judeţ, le cerem demisia celor doi".

Directorul general al piteştenilor, Viorel Ilinca, susţine că "nu puteam să-l dăm pe Dică decît acolo unde dorea şi el. Am fi vrut să-l vindem în Germania, dar nu a acceptat el. Oamenii ăştia cunosc lucrurile numai din auzite, ei trebuie să înţeleagă că sumele de bani care s-au vehiculat pînă acum cîţiva ani în fotbal nu se mai oferă acum".

Ilinca a confirmat că oferta Universităţii se ridica la 400.000 de dolari, dar refuzul jucătorului de a juca în altă parte decît la Steaua nu a făcut posibilă tranzacţia.


"Poate veni oricine la club să facă orice fel de control. Nu înţeleg în ce calitate ne cer aceşti domni demisia. Sînt alte persoane care ne pot trage la răspunere"
Viorel Ilinca, director general FC Argeş

"Poate pe lîngă cei 250.000 s-au luat şi bani negri...sau poate Becali a mai dat şi 4.000 de oi. 2.000 la Berevoieşti, de unde-i Ilinca, şi 2.000 la Lereşti, de unde-i Schiaucu"
Gheorghe Dinică, vicepreşedinte al filialei PUNR Argeş

"Cred că a fost vorba de mai mulţi bani decît cei declaraţi de conducătorii Argeşului. Asta rezultă din faptul că nouă ne-a fost refuzată o ofertă mult mai mare"
Adrian Mititelu, preşedinte U Craiova

Vulturul
21st December 2003, 13:13
Da si au perfecta dreptate oamenii cei doi Ilinca si Schiauchu si-au batut joc de un judet intreg..Daca era echipa lor intelegeam dar Argesul e al nostru al tuturor...

Tudose
21st December 2003, 13:19
Transferul lui Dica la Steaua pare o gluma proasta... In plus, ma nedumeresc afirmatiile jucatorului, care nu de mult zicea ca isi doreste sa mearga la Dinamo, iar acum declara ca si-a indeplinit visul ajungand la Steaua. Ce ar fi spus oare daca ar fi fost transferat la Rapid?

Oricum, eu sper ca Nicu sa ajunga un mare fotbalist, sa calce pe urmele lui Mutu. Potential are destul si in mod sigur nu se va repeta povestea lui Neaga.

Vulturul
22nd December 2003, 15:44
O gluma buna pe care am auzit-o de curand a fost urmatoarea:"Becali si l-a dorit pe Dica la steaua deoarece Neaga se plictisea prin Bucuresti singur"

Vulturul
23rd December 2003, 12:43
Din cate se pare Gurita de la Otelul va fi prima achizitie pe care o va face F.C.Arges pt retur...nu este exclus ca si semeghin o mai veche cunostinta a noastra sa imbrace tricoul alb-violet.

Tudose
23rd December 2003, 13:20
Dica e mult mai serios ca Neaga si nu va repeta greselile acestuia.
De Gurita si Semeghin am citit si eu, ar fi doua achizitii bune. Foarte important insa este sa nu mai cedam nici un alt jucator in afara de Dica.
Schiaucu afirma ca nici nu se pune problema plecarii lui Prepelita, care are contract cu FC Arges pana in 2009. "Minuni" insa s-au mai vazut.

Vulturul
23rd December 2003, 13:45
Preluare dupa www.romaniansoccer.ro

Poveste de Crăciun

Apariţia lui Dobrin în fotbalul românesc a creat o isterie la Piteşti. După retragerea lui, microbiştii din Trivale au căutat printre jucătorii alb-violeţi modele de vedete pe care să îi ia ca idoli. Cu o pauză de un deceniu, timp în care FC Argeş a trăit din legenda marelui Dobrin, chibiţii au avut "materie primă".

A urmat Barbu, apoi Schumacher, un nou apogeu, cu Mutu, apoi Neaga şi acum Dică. Toţi aceştia au ţinut flacăra performanţei aprinsă la Piteşti, iar publicul i-a răsplătit cu aplauze şi recunoştinţă. Suporterii piteşteni sunt însă pe punctul de a pierde ultimul idol, pe Nicolae Dică, dar povestea continuă.

A crescut ca Făt Frumos: în cinci luni cât alţii în cinci ani
Până în luna august a acestui an, Nicolae Dică era un tânăr fotbalist oarecare al Diviziei A, poate un pic peste medie, dar care nu scosese capul peste mulţime. Fraţii Becali, în căutare de "marfă de export", renunţaseră la contractul de reprezentare cu Dică, nemaiavând răbdare ca acesta să explodeze.

Un singur gest însă i-a marcat viaţa: Moldovan l-a desemnat căpitan de echipă pentru sezonul care urma să înceapă. Pe el, cel care abia împlinise 23 de ani, înaintea unor jucători cu experienţă, ca Vlădoiu, Tănase sau Şomcherechi. Din acest moment, Nicu a simţit că antrenorul, coechipierii sau suporterii aşteaptă de la el ca FC Argeş să reia seria succeselor, sau măcar să nu dezamăgească. De atunci, Dică s-a maturizat brusc. A bătut pe Dinamo în prima etapă, după care totul a venit de la sine: a marcat gol după gol, a fost selecţionat la echipa naţională a României şi a fost aproape de un transfer peste hotare. N-a ajuns în Germania, ci "doar" la Steaua, dar progresul a fost vizibil.

Primul Crăciun în casă nouă
9 august 2003, ora 17:13, minutul 58 al meciului FC Argeş - Dinamo, scor 1-1. Dică îl are în faţă pe portarul Delwarte, cu câteva secunde înainte ca să bată lovitura de la 11 metri pe care a scos-o Năstăsie. Gândul îi zboară la prietena sa, aflată acasă, în faţa televizorului. "Dacă înscriu, o cer de soţie" îşi zice căpitanul "vulturilor violeţi". Dică marchează, Argeşul câştigă cu golul său, iar tinerii logodnici Nicu şi Corina stabilesc data nunţii, 30 noiembrie 2003. În timp ce se făcea remarcat în campionat, undeva la Bascov, câţiva muncitori puneau cărămidă după cărămidă la casa în care familia Dică s-a mutat după căsătorie. Acum, că şi transferul la Steaua s-a rezolvat, Nicu şi Corina pot petrece liniştiţi Crăciunul în casă nouă. Cei doi mai au o singură dorinţăpe acest an: să schimbe maşina, vechea Dacie Nova, "Cenuşăreasa" parcării stadionului "Nicolae Dobrin" cu un autoturism de fabricaţie germană.

Nicolae Dică: "Mi s-a împlinit un vis"
# Îţi plac telenovelele?
- De ce?
# Pentru că două luni ai trăit o adevărată telenovelă. Pleci, nu pleci, te căsătoreşti, ba pleci, dar nu în Germania...
- Da, a fost o agitaţie continuă care în sfârşit s-a terminat. Am făcut atâţia kilometri în câteva săptămâni câţi nu am făcut în ani de zile. Mi-a fost şi mie greu, toată lumea mă sfătuia "de bine", pe de altă parte nu puteam să nu evoluez la capacitate maximă pentru FC Argeş, dar acum s-a sfârşit.
# Eşti mulţumit de alegerea făcută?
- Foarte mulţumit. Mi s-a împlinit un vis din copilărie. Ştii, eu de atunci ţineam cu Steaua şi am zis că singura echipă din ţară la care o să joc vreodată, în afară de FC Argeş, va fi Steaua. Sunt bucuros că totul s-a terminat cu bine.
# Unde vei sta la Bucureşti? Nu-ţi pare rău că pleci din casă, acum că abia ai inaugurat-o?
- La început o să stau la hotel, dar cu timpul o să ne luăm un apartament, pentru că am contract cu Steaua timp de cinci ani. Sigur că-mi pare rău, mai ales că e neterminată, dar o să mai vin pe-acasă.
# Cum a fost cu transferul din Germania, disecat acum la rece?
- Am tot vorbit despre el... Pur şi simplu m-a deranjat că mi s-a promis ceva la început, după care s-au schimbat. Am văzut că mulţi au comentat negativ, dar nu mă puteam duce să joc în divizia secundă, pentru că Eintracht nu mai are nici o şansă să se salveze. În condiţiile astea, nu e normal să joc la o echipă care trage pentru câştigarea campionatului în România?
# Vei participa la vreo manifestare de Crăciun a steliştilor? Câţiva dintre actualii tăi colegi împart cadouri în Capitală, alături de Gigi Becali.
- Nu, mie nu mi-a zis nimic Nea Gigi. Am văzut şi eu că Diniţă, Pitu şi Ogăraru oferă cadouri copiilor nevoiaşi din Bucureşti. Eu ştiu că trebuie şă mă prezint la reunirea lotului pe 14 ianuarie 2004, dar cred că o să plec la Bucureşti mai devreme, ca să-mi pun în ordine mai multe lucruri.
# Crezi că cearta dintre Gigi Becali şi Anghel Iordănescu îţi va scădea şansele de a mai fi selecţionat la Naţională?
- Eu sper să nu se întâmple acest lucru, nu a păţit nimic în trecut Rădoi, de ce aş avea eu de suferit, dacă îmi fac treaba la club cum trebuie? Plus că cei doi s-au mai împăcat o dată, aşa că nu ar fi exclus să mai asistăm la o nouă pace.
# Ai stat de vorbă cu Adi Neaga?
- Nu încă, dar o să am tot timpul. M-am întâlnit cu el pe culoar la Marriot, dar ne grăbeam amândoi. Sunt convins că o să mă ajute să mă integrez cât mai repede, mai ales că la Steaua este o adevărată familie. Aţi văzut că, imediat cum l-a chemat Nea Gigi, Rădoi a venit pentru a fi alături de mine la semnarea contractului.
# O să-ţi schimbi, în sfârşit, Dacia Nova pe o maşină adevărată?
- Da, sper să fac acest lucru până la sfârşitul anului, pentru a încununa astfel un an plin de succese. Am vorbit cu domnul Becali şi a fost de acord să o cumpăr în leasing prin FC Steaua, pentru că are dânsul nişte contacte deja făcute, plus că sunt şi unele scutiri... Am luat nişte pliante de la firmele mari, Mercedes, BMW, Volkswagen, Opel, rămâne să ne hotărâm, eu şi Corina, în privinţa mărcii.

Corina Dică: "Copilul mai aşteaptă"# Unde veţi petrece Crăciunul?
- Acasă. După atâta agitaţie, e momentul să ne liniştim în familie. De-abia ne-am mutat în casa aceasta şi ar fi păcat să plecăm în altă parte. Ne simţim foarte bine împreună, e o noutate şi pentru noi, pentru că ne săturaserăm să stăm fiecare la părinţii lui.
# Dar Revelionul?
- Vom merge la Bran, la o pensiune agroturistică. Am închiriat mai demult căsuţa, vom fi acolo împreună cu câţiva prieteni. Ne place foarte mult acolo, este al patrulea an când mergem la Bran, e o atmosferă de sărbătoare ce nu poate fi descrisă în cuvinte.
# Când aţi cumpărat casa?
- În februarie, anul acesta. Era "la roşu", am amenajat-o noi după gustul nostru. N-am vrut să ne mutăm decât după căsătorie, ceea ce s-a şi întâmplat. Bine, ea e nefinisată, dar e destul timp s-o terminăm şi pe-afară. La parter avem acest living, despărţit de bucătărie de un bar, un dormitor, o baie şi un dressing-room. Toate sunt gata. La etaj mai sunt trei dormitoare, o baie şi o terasă. Mai e şi curtea de amenajat.
# V-ar fi plăcut mai mult în Germania sau la Bucureşti?
- Eu zic că era prea devreme să plece în Germania. Mai are timp să joace în străinătate. Dacă retrogada cu Eintracht nu ar mai fi auzit nimeni de el, pierdea şi contactul cu echipa naţională... Aşa e cel mai bine.
# Aveţi în plan vreun copil?
- Încă nu. Peste trei-patru ani. Suntem prea tineri, avem puţin peste 20 de ani, mai avem timp. Am înţeles că nevasta lui Rădoi a născut joia aceasta. El are 22 de ani, aşa că se poate întâmpla oricând.

Hobby-uri:
# echipa preferată: FC Barcelona
# idolul în fotbal: Rivaldo
# sportivul ideal: Gheorghe Hagi
# sport preferat: baschet
# pasiuni: filmele
# filmul preferat: Un poliţist de doi bani
# actor preferat: Eddie Murphy
# parfumul preferat: Thierry Mugler
# muzica preferată: manele
# porecla: cioară
# autoturism: BMW


Adrian Preda (Top) - Romanian Soccer - 22 decembrie 2003 - 13:30

Vulturul
24th December 2003, 14:22
Sa nu uitam ca nici Dancia nu a semnat prelungirea si se poare ca su Chita vrea sa plece...din cate se pare tot in china...ERA SA UIT...SARBATORI FERICITE PENTRU TOATA LUMEA...SA NE VEDEM SANATOSI IN 2004...HAI FCARGES

Vulturul
3rd January 2004, 16:15
Preluare dupa www.romaniansoccer.ro

Fundaşul lui FC Argeş Piteşti, Leonard Nemţanu a venit în probe la Maccabi Ahi Nazareth din Israel. Aceştia l-au testat mai înâi pe polonezul Piotr Mosor de la Widzew Łódź, care însă n-a corespuns şi s-au orientat spre jucătorul român care a jucat în turul campionatului de 5 ori sub culorile alb-violete. Nemţanu a mai jucat la CSM Suceava, Petrolul Ploieşti, Politehnica Iaşi, Rocar Bucureşti, Steaua Bucureşti, Oţelul Galaţi şi FC Naţional Bucureşti. Maccabi Ahi Nazareth n-a renunţat definitiv la atacantul lui Apulum Alba-Iulia, Emeric Vascko şi e posibil ca ambii români să fie coechipieri.

Tudose
6th January 2004, 12:44
Presa de azi il anunta pe Negru la Galati la schimb cu Gurita si pe Neaga la Al-Nassr, alaturi de Mircea Redinc. Si noi dormim! (conducerea clubului adica...)

ultravioletu
6th January 2004, 14:09
Ei, nu dorm ei. Cred ca inca sarbatoresc transferurile senzationale pe care le-a facut presa in locul lor.

Vulturul
6th January 2004, 18:32
Un articol ciudat a aparut ieri in ziarul local Argesul conform acestui art F.C.ARGES a incasat aproape 600 000 din transferul lui Mutu in Anglia...Intrebarea care se pune este dc ascunde conducerea aces lucru?

Mariusmadmax
8th January 2004, 03:03
Alo Argesu' , mai aveti jucatori ?
Ca vad ca dati , si uitati sa luati !
Uneori uitati si de bani ...

Vulturul
12th January 2004, 08:34
Stai linistit avem jucatori capabili de a invinge anul acesta in Ghencea.

Tudose
18th January 2004, 17:46
Lipa de la International Pitesti, care era pe lista noastra de transferuri, e tot mai aproape de Gloria Bistrita. Eu nu cunosc detalii despre jucator, dar consider un lucru negativ sa pierdem fotbalisti din Pitesti in favoarea altor formatii de Divizia A.

Tudose
26th January 2004, 17:00
Preluare dupa www.prosport.ro

CURIOS. Fratele lui Daouda a testat pe propria piele zăpada căzută la Sinaia

Fundaşul stînga, de 26 de ani, Seidou Mariko a venit în România la recomandarea fratelui său, Daouda.

Chiar dacă a mai avut ocazia să dea piept cu temperaturi scăzute, ivorianul aflat în probe la FC Argeş a văzut pentru prima dată în viaţa lui zăpadă, la Sinaia (“Cît durează iarna?”, a întrebat acesta speriat). “Este îngrozitor de frig în România, dar ceea ce m-a uimit cel mai tare a fost zăpada”, a mărturisit Seidou, care în prima zi a pregătirii montane a fost pe punctul de a ieşi la antrenament în tricou! Jucătorul de culoare susţine că atuul său este tehnica şi că, pentru un post de titular la FC Argeş, este recomandat de evoluţiile sale în naţionala Coastei de Fildeş, de la echipa sa de club din ţara natală, care, avîndu-l căpitan, a cîştigat titlul de campioană sezonul trecut, dar şi de experienţa acumulată în campionatele din Siria, Libia şi Maroc. “Ştiu că fratele meu este foarte apreciat la echipa la care evoluează, dar atunci cînd voi juca împotriva Craiovei, sper ca eu să fiu învingător”, şi-a propus Seidou. Ultimul cuvînt în achiziţionarea ivorianului îl va avea însă Ion Moldovan. “Fizic a rezistat destul de bine pînă acum. Rămîne de văzut cum se va descurca pe teren”, a declarat Comisarul.
marius.popeanga@prosport.ro

26 ianuarie 2004

Va amintiti de Ben Aquah, ghanezul care a evoluat la Pitesti in 1994? Campionatul a inceput in august, iar el a rezistat doar pana in noiembrie, cand s-a intors acasa, neputand suporta frigul. Seidou vine la noi din iarna, insa trebuie sa se acomodeze de la inceput cu clima, altfel nu va avea nici un randament...

Vulturul
28th January 2004, 15:23
Sa speram ca Dauda va confirma si va fi oprit deoarece avem nevoie de un fundas stanga cu experienta!!!Din cate se pare dupa ce ni l-au luat pe Dica Steaua il vrea si pe Bilasco.Daca nu se va intelege cu Sportul pt Mazilu Becali e dispus sa-l ia pe Bila...In plus intr-un interviu acesta a spus ca il urmareste si pe Prepelita!!!

ady_azzuro
28th January 2004, 20:57
Ce se mai aude baieti de jucatorii astia Andrei Prepeliţa si Ciprian Ion Tanasa?
Sunt sanse sa vina la Craiova?

Tudose
28th January 2004, 21:08
Sa vina cei doi la Craiova sunt sanse extrem de mici.
In ciuda faptului ca Steaua pare a-si arata interesul pentru Prepelita, eu sunt convins ca el va ramane la Pitesti, avand contract pana in 2009.
Tanasa nu a mai avut un randament ridicat in ultimul timp, deci nu stiu cine ar putea sa doreasca a-l achizitiona.

ady_azzuro
28th January 2004, 21:28
Multumesc pt raspuns, am inteles cum sta treaba, sunt jucatori tineri si talentati, dar mai stiu eu unii gen Radu Niculescu, Sava si din pacate Lutu, care s-au pierdut pe drum...

Tudose
28th January 2004, 21:31
Pe drum s-au pierdut multi, depinde in primul rand de ei, dar si de factori externi modul in care evolueaza viitorul lor.
Uita-te numai la evolutia lui Mutu comparativ cu a lui Neaga, amandoi ajunsi de la Pitesti la echipe din Bucuresti.

Vulturul
31st January 2004, 02:09
Preluare dupa www.romaniansoccer.ro:

Dancia a semnat cu Torpedo Moscova

Mijlocaşul lui FC Argeş Piteşti, Ioan Cristian Dancia va juca în campionatul Rusiei după ce a semnat un contract cu Torpedo Moscova. Dancia era liber de contract astfel că echipa argeşeană nu va primi nimic din acest transfer.

După mai multe tentative de a juca la un club din străinătate, Dancia şi-a văzut îndeplinit visul aseară, când a semnat cu clubul moscovit. Acum un sezon, Dancia a fost aproape de a se transfera la Galatasaray Istanbul, dar deşi a fost în pregătire cu clubul turc, Fatih Terim a renunţat în ultima clipă la el.


În această iarnă Dancia a mai fost dorit şi de Dinamo, dar bucureştenii nu au făcut jucătorului o ofertă concretă. În turul campionatului, Dancia a jucat în toate meciurile, fiind unul din jucătorii de bază a lui Ion Moldovan.

Dancia a jucat de trei ori şi pentru echipa naţională, două meciuri cu Algeria în 2000 şi unul cu Polonia în 2002, toate amicale.
Pentru FC Argeş se anunţă zile negre... Echipa l-a pierdut şi pe Nicolae Dică, transferat la Steaua Bucureşti, Claudiu Drăgan s-a reîntors la Dinamo, iar Jean Vlădoiu s-a retras. Leonard Nemţanu a fost şi el în probe la Maccabi Ahi Nazareth, dar a ratat transferul, iar tânăra speranţă Andrei Prepeliţă este curtat de cele mai puternice echipe din Divizia A. Echipa din Trivale n-a realizat nici un transfer important, aducând doar jucători foarte tineri ca Alin Lipa, Adrian Ionescu sau Cristi Tănase.

Torpedo Moscova a terminat campionatul trecut pe locul 8, totalizând 43 de puncte, dar a ratat cupele europene. Dar pentru sezonul viitor antrenorul Serghei Petrenko doreşte să lupte pentru titlu şi pe lângă Dancia l-au mai transferat pe internaţionalul eston Andrei Stepanov, de la FC Flora Tallinn.

Ioan Cristian DANCIA -mijlocaş-
Data naşterii: 05.02.1980
Locul naşterii: Lugoj
Primul meci în Divizia A: 03.03.2000 FC Braşov - FC Argeş Piteşti 2-1

Cariera de jucător:
1998-99 Politehnica Timişoara 5B 30 0
1999-00 Politehnica Timişoara 15B 18 0
1999-00 FC Argeş Piteşti 5A 12 0
2000-01 FC Argeş Piteşti 5A 23 0
2001-02 FC Argeş Piteşti 10A 27 0
2002-03 FC Argeş Piteşti 11A 27 0
2003-04 FC Argeş Piteşti 15 0

Total meciuri în Divizia A: 104 meciuri 0 goluri
Total echipa naţională: 3 meciuri 0 goluri
Total cupele europene: 0 meciuri 0 goluri


Romanian Soccer - 30 ianuarie 2004 - 13:30

Tudose
31st January 2004, 02:28
Fara a privi in mod direct echipa F.C. Arges, e interesant a inserat o stire referitoare la "transferul" unui fost jucator pitestean in postura de antrenor.

Preluare dupa www.romaniansoccer.ro:

Ceauşu - antrenor la FC Curtea de Argeş

Fostul jucător al echipelor FC Argeş şi Gloria Bistriţa a abandonat la sfârşitul anului 2003 cariera de fotbalist şi a preluat, din postura de antrenor, pe divizionara C FC Curtea de Argeş. Motivul pentru care a făcut această schimbare ţine de viitorul lui în fotbal. "Trebuia o dată să renunţ la a juca fotbal pentru a trece pe bancă, şi asta mă văd făcând în viitor. Am avut o ofertă concretă şi serioasă pe care nu am putut-o refuza" - spune Ceauşu despre schimbarea bruscă de optică ce a uimit pe toată lumea.

Hotărârea a surprins pe toată lumea
În data de 15 ianuarie 2004, Nelu Ceauşu s-a prezentat la reunirea lotului echipei Dacia Mioveni dar n-a intrat în vestiar pentru a se dezbrăca, ci pentru a-i anunţa pe colegii lui că se lasă de fotbal. Toţi au rămas "mască", niciunul dintre prietenii săi de la Dacia, Vasile Popa, Nicolae Diţă sau Jean Barbu neavând cunoştinţă despre hotărârea luată în ajun de An Nou. "Cel mai greu mi-a fost când m-am gândit că întrerup o serie de 14 ani de pregătire şi jocuri la nivel înalt. Mai mult m-a speriat cât de tare a trecut timpul decât hotărârea de a renunţa la fotbal" - a mai spus Ceauşu, cu nostalgia anilor petrecuţi pe terenul de fotbal la Piteşti şi Bistriţa.

Misiune ingrată
După ce a primit propunerea de la Victor Jigman de a prelua pe FC Curtea de Argeş, echipă clasată pe ultimul loc în seria a IV-a a Diviziei C, Ceauşu n-a stat pe gânduri. Misiunea sa este dificilă: la debutul în cariera de antrenorat are obiectivul de a salva Curtea de Argeş de la retrogradare. Dacă în vară fostul preşedinte al clubului FC Argeş va fi mulţumit, indiferent de deznodământ, contractul va fi prelungit pe încă doi ani.

Nelu Ceauşu: "Sper că piteştenii n-au uitat ce-am făcut pentru FC Argeş"
# Ce te-a determinat să pui capăt atât de brusc carierei de jucător?
- Mă apropiam de finalul carierei şi, orice s-ar spune, la 34 de ani nu mai ai aceeaşi tragere de inimă ca la 24. Ca peste tot la cluburile din România şi la Dacia era de la un anumit timp o atmosferă tensionată, iar eu nu am mai vrut să mai ştiu de alte probleme decât ale mele.
# Au existat discuţii între tine şi conducere?
- Nu, ne-am despărţit în termeni amiabili, fără ca vreo parte să aibă datorii la cealaltă. Dar nu mai puteam trece peste unele chestii. Dacă aş fi fost mai tânăr n-aş fi băgat în seamă problemele apărute, dar aşa... Mai bine am zis "gata". Domnul Cârstea m-a mai căutat, la fel ca şi ceilalţi din conducere, au încercat să mă întoarcă, dar nu mai este cazul. Am luat o hotărâre definitivă.
# Mai puteai continua?
- Da, mai puteam continua cel puţin până în vară. De altfel din această cauză am şi avut unele îndoieli, pentru că fizic mă simţeam bine, dar odată tot trebuia să spun pas. Am făcut-o acum şi datorită propunerii pe care am primit-o.

"Voi creste jucatori de valoare"
# Cum ai acceptat sa iei o echipa cu probleme, fara ca sa ai experienta de antrenor?
- Domnul Jigman, care sustine aceasta echipa cu bani si cu lotul de jucatori, mi-a propus prin toamna ca atunci când renunt sa mai joc fotbal sa vin la dânsul sa antrenez echipa. Eu ma cunosc de mult cu domnul Jigman si m-a bucurat ca are încredere în mine. Nu multor jucatori de fotbal li se ofera aceasta sansa la început de cariera în antrenorat.
# Totusi, nu va fi greu?
- Obiectivul meu pâna în vara este sa salvez echipa de la retrogradare. Va fi greu, pentru ca suntem la -14 în clasamentul adevarului si jucam sase meciuri acasa si sapte în deplasare, dar am vazut ca am un lot de viitor. De asemenea, mai am si un alt obiectiv: sa cresc acesti tineri jucatori pentru Divizia A. Daca vor fi multumiti de mine, la vara vom prelungi contractul cu înca doi ani.
# Ce stii despre viitorii tai elevi?
- De doua saptamâni i-am studiat cu atentie. Lotul este extraordinar de tânar, jucatorii având vârstele cuprinse între 17-20 de ani. Cred ca e cea mai tânara echipa din România! În afara de acestia, mai sunt 4-5 fotbalisti din garda veche, oameni de baza. Ei trebuie sa creasca rapid pentru ca au valoare, altfel nu ar fi fost selectionati la scoala de fotbal Sporting, de unde au plecat atâtia jucatori de valoare.
# Cum se va desfasura activitatea ta de antrenor?
- Voi colabora strâns cu fostul antrenor, Tanase Dima, care a fost numit director tehnic. Antrenamentele le vom tine la Pitesti, unde vom fi si cantonati. La Curtea de Arges vom merge doar sa jucam, Primaria de acolo punându-ne la dispozitie, pe baza unui parteneriat, stadionul si celelalte utilitati.

Vulturul
31st January 2004, 02:32
"Jean Pădureanu, cel mai corect preşedinte"
# Ce poţi să ne spui de perioada petrecută la Bistriţa?
- A fost una dintre cele mai frumoase din cariera mea de fotbalist. La Bistriţa am întâlnit nişte oameni extraordinari, care m-au făcut să mă simt ca acasă. Cel mai mult m-a impresionat însă Jean Pădureanu, pe care toată lumea îl huleşte. Vă spun sincer că Pădureanu este cel mai corect şi cinstit conducător de club din Divizia A, atât cu partenerii săi, cât şi cu jucătorii. Nu a făcut rău nimănui, niciodată. Dacă cineva dorea să plece deşi avea un contract ferm, nea Jean îi dădea drumul fără probleme.
# De ce ai plecat de la Bistriţa?
- Nu mai puteam sta acolo. Eu am avut familia cu mine la Bistriţa doar de două ori pentru o perioadă de trei luni de zile. În rest, am stat patru ani singur. M-au omorât deplasările, la două săptămâni veneam acasă. Şi în plus băiatul cel mare trebuia să înceapă şcoala, iar la Bistriţa nu aveam cum să-l iau. Casa mea este la Piteşti, iar sufletul la FC Argeş, pe care am slujit-o chiar şi în Divizia B. Este lucrul cu care mă mândresc, că am contribuit la revenirea Argeşului şi piteştenii n-au uitat acest lucru.
# E adevărat că la Bistriţa s-au făcut cele mai mari aranjamente?
- Când Jean Pădureanu a spus acum doi ani că nu va mai răspunde la nici un telefon, n-a mai răspuns. Din acel moment Gloria a jucat toate meciurile pe teren, deşi multora le e greu să creadă asta. Campionatul trecut Gloria a terminat pe locul trei cu mine în formaţie, iar faptul că acum este la subsolul clasamentului poate că are legătură şi cu faptul că au întinerit masiv echipa.
# În final, ce le transmiţi foştilor tăi colegi şi conducători de la Dacia Mioveni?
- Conducătorilor de la Dacia le atrag atenţia să îi respecte mai mult pe Vasile Popa, Jean Barbu şi Nicu Diţă, jucători de valoare ai fotbalului românesc. Ei trebuie să ţină cont că aceşti jucători nu au venit în Divizia B să se facă de râs sau să câştige bani, ci au făcut-o din respect pentru iubitorii fotbalului din localitate.

Trei amicale în trei zile
Nelu Ceauşu este hotărât să pună echipa FC Curtea de Argeş pe picioare. În trei zile, de marţi până joi, el a disputat trei meciuri amicale! Pe primele două le-a pierdut cu acelaşi scor, 0-2 cu Juventus Piteşti şi Dacia Mioveni, iar ieri a remizat, 0-0 cu FC Otopeni. "M-a sunat Marian Pană, fostul meu coleg de la FC Argeş şi mi-a propus un meci amical. El e antrenor de un an şi jumătate la Otopeni, unde are condiţii excelente puse la dispoziţie de Primărie. Ei au planuri mari, au adus trei jucători buni de Divizia B, printre care şi Beraru, fostul vârf de atac al Petrolului şi Braşovului." Cu o medie de vârstă de sub 20 de ani, FC Curtea de Argeş vrea să scape de retrogradare. Echipa este pe ultimul loc în C4, la un punct de Torpedo Zărneşti, cinci puncte de Viromet Victoria şi opt puncte de Forest Braşov, echipele clasate în faţa Argeşului. "Am convingerea că ne vom descurca, pentru că beneficiem de condiţii foarte bune asigurate de una dintre cele mai vechi şi mai serioase şcoli de fotbal particulare, Sporting Piteşti, unde au crescut Raţ, Bilaşco, Tănasă, Stanca şi Maftei" - a mai spus Ceauşu.

Fişă personală Ion Romică Ceauşu
Data naşterii: 13 octombrie 1970
Locul naşterii: Piteşti
Debut în Divizia A: 6 mai 1990, FC Argeş - SC Bacău 1-0
Meciuri/goluri în Divizia A: 221 / 12
Meciuri/goluri în Divizia B: 87 / 14
Echipe la care a jucat: FC Argeş, FC Chindia Târgovişte, Flacăra Horezu, Gloria Bistriţa, Dacia Mioveni
Ultimul sezon, la Dacia: - 12 meciuri / 1 gol (cu FC Internaţional)
-924 de minute jucate
-2 cartonaşe roşii încasate (cu Sportul şi Extensiv)

Antrenamente şi acasă

Din anul 1997 Nelu Ceauşu şi-a vândut apartamentul din Piteşti şi şi-a construit la Bradu, la mai puţin de un kilometru de oraş, o casă cu două nivele şi o mansardă. La primul etaj are un living imens, o bucătărie, o baie şi alte anexe, iar la etaj trei dormitoare şi o baie. Scara interioară survolează un şemineu foarte mare, majoritatea pereţilor fiind din lambriu din lemn de stejar.

Ceauşu locuieşte cu soţia sa, Claudia şi cu cei doi băieţi, Ionuţ Roberto şi Cosmin Marian. Primul are nouă ani şi jumătate, este în clasa a treia şi de trei ori pe săptămână merge la fotbal la clasa lui Mihai Ianovschi de la Centrul de Copii şi Juniori al clubului FC Argeş. Al doilea are doar un an şi câteva luni şi, deşi abia a învăţat să meargă, şutează în minge cu ambele picioare. Din când în când fostul jucător al echipei FC Argeş joacă o miuţă cu cei doi prin casă, spre disperarea soţiei, care "apără" florile, papagalul şi alte lucruri importante de eventuale pagube.

Adi Preda (Top) - Romanian Soccer - 30 ianuarie 2004 - 15:55

Interesant de urmarit daca Ceausu se va tine de promisiunea de a creste jucatori de valoare. S-ar alatura astfel celorlalti multi antrenori pitesteni implicati in activitatea la copii si juniori.

dlgicu
31st January 2004, 15:33
Imi aduc aminte cu placere de Ceausu, un jucator sufletist, care chiar si atunci cand nu isi mai gasea loc printre titulari nu facea nazuri de vedeta, desi era printre "veteranii" lotului. Din pacate statura l-a dezavantajat intotdeauna, si nu a reusit niciodata sa faca acel salt spre superperformanta.
Despre "Jean Padureanu, cel mai cinstit conducator de club din tara"... no comment.
Sunt si eu curios sa vad cum isi va incepe cariera de antrenor, ii doresc sa aiba bafta multa, sa ramana cu echipa in C.

Tudose
1st February 2004, 00:37
In ceea ce priveste afirmatiile despre Padureanu, punctele de vedere (si unghiurile din care se priveste) pot diferi foarte mult. Sa nu uitam ce spuneau unii jucatori ai Stelei despre Valentin Ceausescu... Poate si nea Jean le-a facut bine multora...

Vulturul
18th February 2004, 16:41
FC Argeş are în probe un jucător polonez

Venit luni seara în cantonamentul echipei FC Argeş, mijlocaşul polonez de 26 de ani Łukasz Kubik a fost folosit de antrenorul Ion Moldovan în amicalul cu ARO Câmpulung-Muscel.

Kubik a jucat 90 de minute fără a impresiona, dar a recunoscut că terenul i-a pus mari probleme. Polonezul s-a ţinut bine pe picioare în primele 15 minute, timp în care a dat o pasă foarte bună şi a şutat la poartă o dată, de la 25 de metri, după care s-a afundat în mocirla terenului de rezervă.

La sfârşitul meciului, antrenorul echipei FC Argeş, Ion Moldovan, a evitat să-şi spună părerea despre calităţile lui Kubik, având rezerve din cauza terenului greu pe care s-a jucat.

Łukasz Kubik a jucat în ţara sa natală doar în Divizia B, după care a plecat în anul 1998 în campionatul belgian de fotbal, unde a evoluat la trei cluburi. În această iarnă a dat probe în liga a doua olandeză, nu şi-a găsit echipă, aşa că acum îşi încearcă norocul la FC Argeş.

Kubik a fost adus pe filiera impresarului Octavian Marin, cel care a încercat să-l transfere pe Nicolae Dică la Eintracht, şi ar vrea la FC Argeş un contract pe doar şase luni, până în vară.


Sursa:http://www.romaniansoccer.ro

Vulturul
18th February 2004, 22:43
Preluare dupa www.fcarges.net

Alexa se antrenează din nou cu FC Arges

După ce a stat aproape o săptămână în cantonamentul echipei FC Arges de la Sinaia, fundasul stânga de 30 de ani, Mihai Alexa, a revenit printre jucătorii pitesteni de la primul antrenament în Trivale. Fostul jucător al Otelului Galati nu a mers cu FC Arges în Italia pentru că nu a existat timpul necesar întocmirii actelor de deplasare, dar a rămas ca el să se alăture echipei la întoarcerea acesteia de la Trevi.

Fisă personală Mihai Alexa:
- Data nasterii: 4 august 1974;
- Locul nasterii: Iasi;
- Debut în Divizia A: 20 martie 1996, Dinamo - Poli Iasi 2-0;
- Cluburi la care a evoluat: Poli Iasi, Otelul Galati, Constructorul Chisinău, Rocar Bucuresti si Zimbru Chisinău;
- Meciuri / goluri în Divizia A: 14 / 0;
- Meciuri / goluri în Moldova: 23 / 0;
- Meciuri / goluri în cupele europene: 4 / 1
- Participant în preliminariile Ligii Campionilor cu Constructorul Chisinău si în Cupa UEFA cu Zimbru Chisinău.
De la despărtirea de Cristi Dancia, Ion Moldovan a testat doi străini pe postul de fundas stânga rămas descoperit la FC Arges: pe ivorianul Mariko Seidou, fratele lui Daouda de la Universitatea Craiova si pe marocanul Mohamat Rangui, dar niciunul nu a corespuns asteptărilor tehnicianului pitestean.
"Nouă nu ne trebuie un fundas stânga care să alerge între cele două careuri. Noi avem nevoie de unul care ori stie să facă faza de atac foarte bine, adică să centreze perfect si să suteze periculos la poartă, ori să facă faza de apărare foarte bine, asa cum făcea Dancia, să nu treacă nimic de el. E greu să găsesti la ora actuală un jucător capabil să facă cu succes ambele faze, cum e Roberto Carlos, de la Real Madrid, dar ne-am orientat spre Alexa, care are o experientă destul de mare. Urmează să-l vedem si la jocuri si apoi ne vom pronunta." - a spus Ion Moldovan despre fundasul iesean care a evoluat în preliminariile Ligii Campionilor si în Cupa UEFA cu formatiile moldovenesti la care a jucat.

Adi Preda

Vulturul
25th February 2004, 04:23
Trei sârbi în probe la FC Argeş

La antrenamentul de luni după-amiază s-au prezentat trei jucători de origine sârbă, aduşi pe filiera antrenorului Ion Moldovan şi a preşedintelui Paul Schiaucu.

Este vorba de mijlocaşul stânga de 20 de ani Branislav Mekić, coordonatorul de joc de 22 de ani Aleksandar Stajkovac şi atacantul de 19 ani Nemanja Jovanović. Branislav Mekić şi Nemanja Jovanović au evoluat împreună la juniorii formaţiei Steaua Roşie Belgrad şi au venit în România anul trecut.

Ei au jucat la Unirea Urziceni în turul campionatului seriei a doua a Diviziei B. Mijlocaşul de bandă stânga Mekic a strâns cinci prezenţe în tricoul echipei ialomiţene, iar atacantul Jovanovic a evoluat în şase meciuri, marcând două goluri: cu Minerul Motru şi cu Extensiv Craiova.

Cei doi nu au putut fi văzuţi la lucru de antrenorul Ion Moldovan în primul amical al anului, FC Argeş - Unirea Urziceni, cei doi nefiind în România la ora aceea.

Al treilea jucător sârb, Aleksandar Stajkovac, are 22 de ani şi provine de la echipa FK Železnik Belgrad, aflată la sfârşitul turului pe locul al treilea al campionatului din Serbia şi Muntenegru, după marile rivale Steaua Roşie şi Partizan.

Stajkovac a venit în România la începutul anului 2004 pentru a da probe de joc la Poli AEK Timişoara. Din cauza faptului că Basarab Panduru nu l-a putut lua pe mijlocaş în stagiul de pregătire din Croaţia, acesta a renunţat la achiziţionarea lui Stajkovac.

Cei trei jucători sârbi vor fi urmăriţi de Ion Moldovan în amicalul de miercuri de la Târgu-Jiu.

Adi Preda (Top) - Romanian Soccer - 24 Februarie 2004

crirad
26th February 2004, 17:36
Kubik rămâne la FC Argeş!

Mijlocaşul polonez de 26 de ani s-a înţeles miercuri seară cu conducerea echipei FC Argeş pentru un contract de numai patru luni de zile. Deşi nu a avut cadrul necesar exprimării talentului, terenuri îngheţate sau îmbibate cu apă, Ion Moldovan şi-a dat seama că polonezul are o clasă în plus peste celelalte achiziţii ale Argeşului din această iarnă.

Meciul hotărâtor a fost cel cu Pandurii în care, chiar dacă echipa piteşteană a pierdut, Kubik a arătat reale calităţi, demne de prima ligă belgiană unde a evoluat mult timp.

FC Argeş va înregistra tranzacţia la Liga Profesionistă de fotbal până la sfârşitul lunii februarie, când expiră perioada de transferări în România, dar contractul între club şi jucător se va semna pe data de 3 martie, atunci când va sosi în ţară impresarul lui Kubik, Octavian Marin.

Astfel Kubik devine primul fotbalist polonez care joacă în Divizia A. La polul opus, doar Marcel Băban a jucat în Ekstraklasa în sezonul 2000-01, jucând 3 meciuri pentru Ruch Chorzów.

Łukasz Kubik: "Voi fi 100% alb-violet"
# Luki, felicitări pentru alegere! Când a fost luată hotărârea de a rămâne la FC Argeş?
- Miercuri seara a fost o discuţie cu antrenorul, managerul şi preşedintele, în care am convenit ca să cădem de acord asupra unui contract până la sfârşitul sezonului. Am convenit cu preşedintele, care este un foarte bun vorbitor de limba engleză, ca să continuăm colaborarea începută în urmă cu circa zece zile.

# Ai semnat contractul cu FC Argeş?
- Nu, astăzi va fi conceput un model de contract în două exemplare, unul în limba română şi celălalt în limba engleză. Pe acesta din urmă o să-l iau cu mine la cantonament în week-end pentru a-l citi în linişte. În funcţie de condiţiile care mai pot apărea, mai discutăm, dar în privinţa banilor lucrurile sunt clare.

# Şi când va deveni o certitudine?
- Deocamdată impresarul meu, Octavian Marin, este plecat în Brazilia. Fără el nu pot semna nimic, aşa că pe 3 martie, la o zi după întoarcerea lui, vom parafa contractul.

# Eşti mulţumit că ai ales pe FC Argeş sau mulţumit că ţi-ai găsit echipă?
- Şi una şi alta. În primul rând sunt bucuros că pot juca patru luni de zile, pentru că este foarte important să evoluezi, nu să te antrenezi singur. La o eventuală negociere în vară cu cluburile din Olanda, acolo unde vreau să ajung, aş fi avut de pierdut dacă aş fi declarat că nu am jucat nicăieri în această primăvară. Pe când aşa, la FC Argeş, club din prima ligă, am toate şansele să-mi păstrez nepătat CV-ul. Şi în al doilea rând, simt că-mi găsesc locul la FC Argeş.

# Aceasta să fie explicaţia pentru jocul bun cu Pandurii?
- Şi eu cred că acest meci a fost hotărâtor. Am jucat şi pe postul meu favorit, mijlocaş centru-dreapta, care mi-a permis mai multă mobilitate în atac. Până acum nu am fost în forma mea maximă de joc, dar în două săptămâni, cu ajutorul preparatorului fizic, o să ajung la 100% din capacitate.

# Cum ţi se par antrenamentele de la FC Argeş?
- Sincer, nu credeam că în Europa se mai pune accent în perioada de pregătire pe alergările la munte şi pe îmbunătăţirea formei fizice. Mi-a fost puţin greu să mă adaptez, pentru că în Vest se fac numai antrenamente tactice, de aproape zece ani s-a renunţat la acest sistem de pregătire, dar şi eu am alergat la munte pe vremea când aveam 20 de ani şi jucam în Polonia, aşa că nu sunt probleme.
Poate rămân la Piteşti...

# Dacă vei fi mulţumit, este posibil să continui cu FC Argeş şi în sezonul viitor?
- Totul este posibil, dacă e bine aici nu văd de ce n-aş rămâne la Piteşti. Deşi, aşa cum am mai spus, prima mea opţiune este Olanda, urmată de Belgia şi apoi Franţa.

# Ai apucat să vezi oraşul?
- Nu. Până acum nu am făcut altceva decât să mă sui în maşină şi să merg ori la stadion, ori la cantonament. Nu am vrut să mă ataşez de oraş pentru că nu ştiam dacă voi rămâne aici. În scurt timp am să iau câţiva colegi care vorbesc limba engleză şi am să vizitez oraşul. După aceea am să cer domnului antrenor două-trei zile libere pentru a merge în Polonia şi Belgia ca să îmi iau hainele, echipamentul şi lucrurile personale.

# Fanii tăi din Polonia au fost surprinşi să afle că ai venit în România...
- Conjunctura o ştiţi: campionatele din Vest începuseră, iar perioada de transferări mai era doar în câteva ţări din Europa. Impresarul meu mi-a recomandat România, unde n-am ezitat să vin.

# Ce mesaj ai pentru suporterii piteşteni?
- Să aibă încredere că o să pun tot sufletul pentru echipa FC Argeş.


Romanian Soccer - 26 Februarie 2004

crirad
26th February 2004, 17:42
Fisă personală Łukasz Kubik:
- Data nasterii: 2 aprilie 1978;
- Locul nasterii: Cracovia;
- 181 cm / 73 kg;
Cluburile la care a evoluat:
1995/96 Cracovia
1996/97 Cracovia
1997/98 KRC Harelbeke
1997/98 Cracovia
1998/99 KRC Harelbeke
1999/00 KRC Harelbeke
2000/01 KRC Harelbeke
2001/02 KV Mechelen
2002/03 KV Mechelen
2002/03 Royal Excelsior Mouscron
2003/04 Cracovia
2004 FC Arges Pitesti

Tudose
26th February 2004, 18:17
Crirad, tu ce stii despre Łukasz Kubik? Fiind polonez, ma gandesc ca poate il cunosti cat de cat, macar din presa de acolo.

crirad
27th February 2004, 13:43
Łukasz Kubik este nascut in Cracovia si crescut de clubul Cracovia FC, care acum se afla in liga secunda si cu mari sanse de a avansa in prima liga.
Clubul este unul de traditie(de cinci ori campioni ai Poloniei - 1921, 1930, 1932, 1937, 1948, de 2 ori vice campioni - 1934, 1949 )si iubit in Polonia (nu de toata lumea!!!). Au"mici" probleme cu fanii care sunt cam prea agresivi.
Anul trecut la un pas de desfintare din cauza datoriilor, dar in ultimul moment s-a ivit un sponsor, firma Comarh care a investeste destul de mult.

Harelbeke(Belgia) - 1998/2001 - 77 prezente 5 goluri
KV Mechelen - 2001/2003 - 49 prezente 5 goluri
Excelsior Mouscron - 2002/2003 12 prezente 1 gol
Cracovia - 2003/2004 17 prezente

Este o achizitie reusita, sper sa joace cit mai mult in Pitesti.
I s-a terminat contractul cu Cracovia in decembrie si nu s-a inteles la salariu cu clubul.
A petrecut prea mult timp in strainatate si cred ca nu prea vrea sa se intoarca in a doua liga aici. Mai ales ca vrea sa plece mai departe dupa cite a spus Belgia sau Olanda.

"Gurile rele" pe aici spun ca a acceptat sa joace in Romania pentru a prinde o echipa mai buna in strainatate(piata de transferuri este net superioara in Romania decit in Polonia). Din liga poloneza se pleaca usor in Germania dar in echipe foarte slabe de prima liga sau secunda. Nu au nici un jucator de cimp in campionatele puternice ale Europei: Italia, Spania, Anglia. Acolo nu prea au nevoie de polonezi.

Este un jucator capabil si promitator, sunt sigur ca va juca la randament maxim, deoarece doar asa va putea atinge echipa nationala si un viitor transfer.

Tudose
27th February 2004, 16:09
Ce sa zic? Pare promitator... Sa-l vedem la lucru!

Vulturul
27th February 2004, 17:47
Cica ar sti cu minge ...Io l-am urmarit in amicalul cu Aro dar nu a jucat cine stie ce!

Tudose
28th February 2004, 04:45
Moldovan l-a retinut motivand ca este un jucator bun, dar nu s-a descurcat pe terenurile grele. Se pare ca a lasat o buna impresie in partida cu Pandurii.

Vulturul
28th February 2004, 16:23
Se pare ca si sarbul Nemanja Jovanović va fi orit in lotul alb-violet!Totusi ma intreb oare e bine ca fcarges a facut aceste transferuri aproape de inceperea returului??Pe langa Nemanja Jovanović si Łukasz Kubik a mai fost adus si un atacant stanga de la Dacia Mioveni!

crirad
29th February 2004, 16:14
Parerea mea este ca este foarte bine! Nu se stie cum aceste achizitii se vor comporta pe teren, si mai bine este sa incerci mai multe variante. Mai devreme cred ca nu se putea deoarece trebuie sa intelegem ca FC Arges nu este un potentat pe piata de transferuri si nu are financiar forta de a-si alege jucatorii! Pina acum cred ca s-au facut transferuri bune si ar trebui sa se continue asa insa cu o conditie: peste citeva luni sa nu fie vindu-ti jucatorii pe sume derizorii ci sa fie pastrati pentru urmatorul an. Atunci cu o echipa omogena putem ataca titlul!!!

Tudose
29th February 2004, 19:31
Lukasz Kubik a semnat doar pe 4 luni. Visul lui e sa ajunga in Olanda, Belgia sau Franta. Eu cred ca in aceste conditii sunt slabe sperante sa construim o echipa omogena. Cat despre titlu, daca nu am stiut sa ne implicam in lupta in 1998, cand aveam argumente, acum...

crirad
29th February 2004, 22:22
Sigur ai dreptate dar este vorba de un singur jucator - un singur post. Eu spun despre echipa in general...Cum am mai discutat despre contracte semnate cu jucatorii pe o perioada mai mare de timp. Kubik ne poate ajuta in acest moment sa terminam returul pe un loc mai bun si chiar sa cistigam cupa. Dupa aceea, ca pleaca sau nu, depinde de noi daca vom schimba stilul si vom incerca sa ne implicam in lupta pentru titlu de la inceput sau peste un an ne vom afla in aeeasi situatie.

Tudose
1st March 2004, 00:43
Probleme cu contractele scurte gasesti in toata Romania, nu doar la FC Arges. Kubik e doar un exemplu. Sigur, e vorba si de bani, si de ceea ce ii oferi jucatorului, dar asta nu scuza gaurile din management.
Cupa mi se pare in momentul de fata un obiectiv mult mai realist pentru o echipa din Provincie decat castigarea campionatului. Parerea mea e ca in urmatorii 5 ani (cel putin) e imposibil ca titlul sa mearga in afara Capitalei. Apoi, suntem cu un picior in semifinale iar noua ne si lipseste din palmares Cupa...

crirad
1st March 2004, 10:17
Sârbul Jovanović a semnat cu FC Argeş
După ce şi-a asigurat semnătura polonezului Łukasz Kubik, FC Argeş s-a mai întărit cu un fotbalist străin: Nemanja Jovanović (foto), atacant, de 19 ani.

Jovanović a evoluat în turul campionatului la Unirea Urziceni, în Divizia B, având la active şase meciuri şi două goluri în seria din care mai fac parte Dacia, FC Internaţional Piteşti şi ARO Câmpulung-Muscel. În acest an Jovanović a fost testat de Mircea Rednic la echipa saudită Al-Nasr, dar nu a fost oprit.

În zilele următoare este posibil ca şi Stajkovac să semneze pe ultima sută de metri cu FC Argeş, totul depinzând de impresarul jucătorului care vine de la echipa clasată pe locul trei în campionatul sârbo-muntenegrean, FK Zeleznic Belgrad. Tot la sfârşitul acestei săptămâni FC Argeş şi-a asigurat semnătura şi a fundaşului dreapta Ilie Baicu, de la Dacia Mioveni.


Ilie Baicu: "Niciodată nu e prea târziu"
Fundaşul stânga adus de antrenorul Ion Moldovan pentru a-l înlocui pe Cristi Dancia a crescut în carieră încet, dar sigur. A jucat la Forestierul Stâlpeni, apoi a trecut la Chimica Târnăveni în Divizia C. După un an petrecut la Dacia Mioveni tot în al treilea eşalon fotbalistic a promovat în 2003 în B, unde s-a făcut remarcat pri evoluţii constante în cele 13 partide din tur. Baicu va împlini 29 de ani pe 5 decembrie 2004, vârstă la care a recunoscut că nu se mai gândea să facă pasul spre FC Argeş.

# Cum te-au primit noii tăi coechipieri?
- Băieţii m-au primit extraordinar. Mă simt în al nouălea cer că am făcut acest pas. La vârsta asta nu mă mai gândeam că mai ajung eu la FC Argeş, dar ştii cum se zice, niciodată nu e prea târziu. Acum rămâne să demonstrez că pot să joc titular în Divizia A.
# Crezi că poţi să faci faţă la FC Argeş?
- Dacă ei s-au gândit că pot, înseamnă că au ştiut ei ceva, altfel nu mă luau degeaba. Cred că au contat foarte mult evoluţiile mele constante din turul acestui campionat. Am fost văzut la mai multe meciuri şi probabil că le-a plăcut cum am jucat.
# De ce crezi că ai fost transferat la FC Argeş?
- Am stat de vorbă cu domnul Moldovan puţin şi mi-a zis în primul rând să fiu cu picioarele pe pământ. Mi-a spus că i-a plăcut cum am jucat în amicalul de săptămâna trecută şi aşa va trebui să joc şi de-acum încolo. Pentru asta trebuie să fac la fel de bine şi faza de atac, şi pe cea din apărare.
# Ce-ţi propui cu noua ta echipă?
- Să ne clasăm cât mai sus la finalul turului şi să câştigăm Cupa României. Îmi mai doresc să fie bine, linişte şi să fiu sănătos. M-am simţit bine la Dacia, unde am trăit clipe frumoase, dar acum am alte priorităţi. Am lăsat în urmă o familie frumoasă la Mioveni.

Adi Preda (Top) - Romanian Soccer - 29 Februarie 2004

crirad
1st March 2004, 10:24
Da, ai dreptate, dar se poate si altfel... Nu te-ai gindit ca prea des ne scuzam in modul urmator: altii nu pot de ce am putea noi! Altii nu cistiga de ce am cistiga noi!
Daca echipele din divizia A si-ar pastra jucatorii si nu i-ar vinde in fiecare pauza in Bucuresti am avea sanse. Trebuie sa se inteleaga ca banii nu sunt in Bucuresti ci in strainatate!
Trebuie sa fim increzatori ca se poate face mai mult! FC Arges nu este o echipa cu "obiectiv" lucurile 8-12! Asta nu este o echipa. Cind ai asemenea obiective esti numai un nume in clasament! Noi siuntem o echipa! S-a putut inainte se poate si acum!Dar totul din pacate depinde de club si de sumele neoficiale!

Tudose
1st March 2004, 22:20
Nu e problema ca daca altii nu pot, nu am putea nici noi. Problema e mult mai profunda, tine de conducere, de obiective, de resursele financiare.
Sigur ca nu suntem o echipa de 8-12! Se poate mult, nu vorbesc de titlu, dar cu siguranta de poate mult mai mult! Doar ca asta stiu si doresc in primul rand suporterii...

crirad
4th March 2004, 12:37
Kubik a semnat ieri contractul cu FC Argeş

Jucătorul polonez de 26 de ani achiziţionat în această iarnă de FC Argeş a semnat ieri seară, de la ora 19:30, contractul de jucător cu FC Argeş. Întârzierea între acordul verbal dintre părţi şi oficializarea contractului a fost cauzată de lipsa impresarului Octavian Marin din ţară. Acesta a fost în Brazilia şi s-a întors în ţară ieri cu o cursă care a făcut escală pe aeroportul din Frankfurt, acolo unde la sfârşitul anului trecut a negociat trecerea lui Dică la Eintracht. Marin nici nu a apucat să se odihnească, că a fost chemat la Piteşti să asiste la parafarea înţelegerii dintre polonez şi clubul FC Argeş.

A dat cu pixul pe trei contracte
După ce reprezentanţii clubului FC Argeş şi impresarul Octavian Marin şi-au pus semnătura pe documentele oficiale în particular, Kubik a făcut acest lucru în faţa presei. Polonezul a parafat trei contracte, care au stat tot timpul cu faţa în jos, pentru a nu putea fi văzute cifrele de pe contract. Directorul executiv al clubului FC Argeş, Viorel Ilinca, a spus că datele financiare ale contractului sunt confidenţiale, dar se încadrează în limita pe care clubul piteştean o are. După ce a semnat, Kubik a răspuns la câteva întrebări, iar mai târziu a făcut poze cu tricoul alb-violet al clubului FC Argeş.

Primul polonez în Divizia A

Łukasz Kubik va intra în istoria fotbalului românesc ca primul jucător de fotbal polonez care va activa în campionatul românesc.

Kubik a recunoscut că a fost sunat ieri de câţiva ziarişti din Polonia care s-au interesat de condiţiile din România şi de soarta lui.

Mijlocaşul polonez a avut numai termeni de laudă la adresa conducerii piteştene şi la organizarea clubului FC Argeş.

Łukasz Kubik a semnat un contract valabil până la sfârşitul campionatului, dar cu posibilitate de prelungire pentru o perioadă mai lungă de timp.

El a venit ca jucător liber de contract, prin urmare FC Argeş nu a achitat nici un leu la transferul lui Kubik. Pentru că documentul de circulaţie internaţională, "cartea verde" i-a sosit în timp record, Kubik va fi legitimat chiar de astăzi la Liga Profesionistă de Fotbal şi va avea drept de joc cu Dinamo Bucureşti, în prima etapă a returului.

Schiaucu este mulţumit
Preşedintele clubului FC Argeş, Paul Schiaucu, crede că echipa piteşteană a făcut o afacere bună. "Kubik este un jucător cu experienţă care a jucat cu destul succes la echipe din Polonia şi Belgia. Sper ca experienţa sa să fie de folos echipei FC Argeş. Nouă ne-a plăcut de la început de el, antrenorii au fost şi ei mulţumiţi, mai rămâne să dea randament la mijlocul terenului, acolo unde noi avem nevoie".

Łukasz Kubik: "Sper să nu rămân ultimul polonez la FC Argeş"

# Care ar fi primele impresii acum, la câteva minute după ce ai devenit alb-violet?
- Sunt bucuros că pot juca într-o echipă pe care antrenorul şi conducerea mi-au recomandat-o ca fiind una serioasă. Sunt mulţumit de alegerea făcută şi sper că pot ajuta echipa să rămână în Divizia A. Diferenţele dintre campionatele polonez şi românesc sunt mici şi chiar dacă nu sunt la 100% din capacitatea fizică, în zece zile sper să pot juca foarte bine.

# Te-ai mai tuns faţă de prima ta apariţie la Piteşti. Este un nou început pentru tine?
- A, n-a fost nimic special. Mi-am schimbat look-ul pentru că sper într-un început bun. Sincer, m-am conversat cu câţiva dintre noii mei colegi şi m-am gândit că n-ar fi rău să mă aranjez, mai ales că vine şi vara...

# Cum este noua ta echipă?
- Echipa este bună, cu câţiva jucători cu experienţă, fotbalişti buni. Începutul va fi greu, sezonul este condensat, sunt multe meciuri, dar sper să ajut echipa să scape de retrogradare. Nu ştiam multe despre FC Argeş şi, sincer, nici acum nu cunosc mai mult. Aflasem doar de câteva echipe din Bucureşti, dar o să am timp să învăţ totul.

# Dacă vei fi mulţumit până la vară, îl vei chema şi pe fratele tău să joace la FC Argeş?
- Da, într-adevăr, am un frate mai mare care evoluează în Belgia. Chiar astăzi am vorbit cu câţiva prieteni din Polonia, dar şi cu câteva ziare şi m-au întrebat de ce am ales România, că nici un alt fotbalist polonez nu a mai jucat aici. Le-am spus şi lor, acum Europa este liberă, baricadele au căzut, România va fi admisă şi ea în curând în Uniunea Europeană, iar jucătorii se pot mişca liber prin tot continentul. Nu văd de ce nu aş fi putut semna cu o echipă din România. Sunt primul, dar poate nu sunt ultimul. Dacă voi fi mulţumit, sigur că da, îl voi chema şi pe fratele meu aici, la FC Argeş.

Adi Preda (Top) - Romanian Soccer - 4 Martie 2004

apparte
4th March 2004, 19:31
Tudose,chiar atat de bine a jucat azi Neaga pe cat zic cei de la gsp?

Tudose
4th March 2004, 21:20
N-am idee cum a jucat Neaga. Nu am fost la meci, de unde sa stiu?

Vulturul
5th March 2004, 12:00
Da neaga a jucat bine....se pare ca si-a revenit si el...in schimb nu acelasi lucru il putem spune si despre alb-violeti care nu au aratat absolut nimik...Nici noile achizitii nu au aratat ca au valoare sa imbrace tricoul alb-violet.

Tudose
5th March 2004, 16:42
Nu stiu cum a jucat polonezul Kubik, care era prezentat ca o achizitie importanta.

Vulturul
5th March 2004, 18:11
nu prea a avut ocazia sa se intalneasca cu mingea!

Tudose
5th March 2004, 21:30
Daca nu prea s-a intalnit cu mingea (iar de jucat, a jucat destul in acest meci!) nu e un lucru bun pentru el. Desi in fotbalul modern e foarte important si jocul fara balon, a fost prezentat ca un fotbalist tehnic, care arata cel mai bine ce stie cand este in posesia mingii.

Vulturul
12th March 2004, 19:58
FC Argeş l-a luat pe Remus Ganea

FC Argeş l-a legitimat ieri pe fundaşul stânga de 31 de ani Remus Ganea, adus pe ultima sută de metri la cererea antrenorul Ion Moldovan.

Acesta îl cunoştea pe Ganea de la lotul naţional de tineret, din anul 1992, când se anunţa o mare speranţă a fotbalului românesc.

"Lipsa lui de profesionalism din momentele sale de vârf l-a împiedicat să ajungă la echipa naţională. Vârsta l-a făcut să se gândească la cariera lui, că mai are un cuvânt de spus. Îmi aduc aminte de perioada de la echipa naţională de tineret, când a avut un stadiu foarte bun care-l putea propulsa la una dintre echipele mari ale campionatului, Dinamo, Steaua sau Rapid. Îmi pare rău că n-am ştiut mai devreme de faptul că putea deveni jucător liber, pentru că l-aş fi luat în toată perioada de pregătire alături de noi" - a spus Ion Moldovan despre noua achiziţie a Argeşului.

Fundaşul stânga bihorean a jucat la FC Naţional pe vremea când acolo antrena Florin Halagian, şi a fost coleg cu foştii alb-violeţi Cătălin Necula, Tinel Petre sau Cristian Albeanu, precum şi cu actualul antrenor al echipei FC Internaţional, Marin Dună. Cu Dună, Remus Ganea a fost coleg şi la Astra Ploieşti, unde acesta a evoluat alături de fostul căpitan al alb-violeţilor, Cornel Cristescu.



La începutul campionatului 2003-04, Ganea a jucat la divizionara D CF Bihorul Beiuş, alături de care s-a pregătit după ce a revenit din Rusia, unde şi-a căutat echipă.

Moldovan are încredere în Baicu
Aducerea lui Remus Ganea, un fundaş stânga experimentat, nu îi ameninţă poziţia lui Ilie Baicu, proaspăt transferat de la divizionara B, Dacia Mioveni, dar îl sare din schemă pe tânărul Ştefan Săvulescu, luat de la Şcoala „Nicolae Dobrin”. Acesta a fost oprit în lotul lărgit al lui FC Argeş, dar nu a primit nici un număr pe tricou.

"Cred foarte mult în Baicu, nu l-am adus ca să-l ţin pe banca de rezerve. Am avut o discuţie cu el şi i-am recomandat să păstreze calităţile care mi l-au recomandat. Deocamdată nu i-am trasat nici o sarcină în plus faţă de ceea ce juca el la Mioveni, nu vreau să-i schimb din apetitul ofensiv pe care-l are".

Fişă personală Remus Traian Ganea
# Data naşterii: 17 septembrie 1972
# Locul naşterii: Beiuş, judeţul Bihor
# Debut în Divizia A: 26 februarie 1994, Univ. Craiova - FC Inter Sibiu 1-0
# Meciuri / goluri în Divizia A: 57 / 0
# Cluburi la care a evoluat: FC Bihor (Divizia B, 1992-1994), Univ. Craiova (Divizia A, 1994-1995), UTA (Divizia A, 1995), FC Naţional (Divizia A, 1995-1999), Diösgyöri FC (Ungaria, 1999), Apulum Alba Iulia (Divizia B, 2000-2002), Astra Ploieşti (Divizia A, 2002-2003), CF Bihorul Beiuş (Divizia D, 2003)
# Meciuri / goluri în cupele europene: 3 / 0

Adi Preda (Top) - Romanian Soccer - 12 Martie 2004

Tudose
12th March 2004, 20:20
Sa fie Remus Ganea o solutie pentru FC Arges? Are puterea Moldovan sa revigoreze un jucator care parea pierdut, asa cum facea Lucescu?

dlgicu
12th March 2004, 20:37
Aduci pe postul de fundas un jucator de 31 de ani si lasi pe dinafara un junior... intr-un sezon in care FC Arges e practic fara obiectiv (exceptand poate - batem in lemn - evitarea retrogradarii). Mi se pare cam ciudat.

Tudose
12th March 2004, 21:32
Poate Moldovan mizeaza mai mult pe experienta unui jucator pe care il cunoaste. Iar Ştefan Săvulescu nu trebuie in nici un caz neglijat, chiar daca nu va prinde un loc de titular in acest retur.
Daca tot a venit vorba de obiectiv, noi tinteam intrarea in primele 6... cat de realist poate fi acesta...

Vulturul
7th June 2004, 19:36
Preluare dupa ProSport:

Schiaucu umblă dup㠓Zizi”

Preşedintele Paul Schiaucu a recunoscut că echipa pe care o conduce ar avea nevoie de un jucător precum Nourredine Ziyati. “Nu am discutat însă pînă acum cu jucătorul şi nici cu Rapid pentru un eventual transfer al marocanului în Trivale, dar, aşa cum am mai spus, avem nevoie de un mijlocaş de creaţie. Ziyati ar fi o soluţie pentru că este un jucător valoros”, a declarat Schiaucu. De asemenea, oficialul piteştean a arătat că şedinţa Consiliului Director, în care se va decide soarta lui Ion Moldovan şi transferurile pentru campionatul viitor, ar putea fi amînată pentru săptămîna viitoare.

Vulturul
8th June 2004, 08:16
Totusi credeti ca are Argesul puterea financiara sa aduca un jucator precum Ziyati??Sa fim seriosi daca era il pastrau si pe Dicanu..Dar nu sa putut!!!:)

crirad
8th June 2004, 08:29
Argesul are puterea financiara de a avea jucatori valorosi!Poate in momentul in care ii vom aduce, vor fi mai mult pretuiti decit cei tineri, talentati pe care ii vindem aporoape pe nimic!

sorinl
14th June 2004, 09:23
ex pitesteanul nicolae dita a semnat un contract de proba pe o luna cu hapoel beer sheva,urmand a fi folosit in cupa intertoto.
negocierile intre acelasi club si fc arges in legatura cu danut coman au intrat intr-un punct mort,deoarece clubul pitestean solicita 200,000 de dolari pentru vanzarea portarului,iar clubul israelian e dispus doar sa-l imprumute pe un an,cu optia de cumparare din 2005.
stirea preluata dupa site-ul israelian one

Tudose
29th June 2004, 19:13
Pana acum, pe lista de transfer a lui FC Arges se afla:
- veniri: Bobi Verdeş, Victor Naicu, Marius Sava şi Ştefan Preda; posibili: Victoraş Iacob si Mihai Nicolae
- plecari: Florentin Radulescu; posibili: Crivac, Kubik, Jovanovici, Ganea

E bine ca ne intarim cu jucatori cu experienta in Divizia A (spre deosebire de iarna, cand au sosit numai din esaloanele inferioare). Singurul semn de intrebare este legat de o posibila intrare intr-un con de umbra a jucatorilor tineri, care au crescut la finalul campionatului trecut. Cred ca antrenorul trebuie sa decida pe cine va pastra din lista, pe posturile unde intr-adevar este descoperit, astfel incat sa se dea sanse celor proveniti din propria pepiniera.

Legat de cei care vor pleca: portarul Radulescu a fost un inlocuitor foarte bun a lui Coman atunci cand acesta era indisponibil si merita multumiri. Crivac a fost accidentat o perioada, situatia sa e incerta. Kubik a inceput sa joace bine abia la final, eu as dori sa fie pastrat, depinde in primul rand de acordul sau. Jovanovici si Ganea nu au demonstrat practic nimic pe parcursul returului.

lucas1977
30th June 2004, 11:22
Chiar aveam nevoie de Preda, in situatia in care Coman ramane ?

Tudose
2nd July 2004, 00:08
Chiar aveam nevoie de Preda, in situatia in care Coman ramane ?
Daca va exista o concurenta reala pe post (ca si in cazul celorlate transferuri), atunci va fi bine. Depinde de antrenor sa poata armoniza tendintele si interesele din cadrul lotului.

lucas1977
9th July 2004, 09:17
Au venit banii pe Dică

Transferul lui Nicolae Dică în Ghencea s-a făcut în schimbul a 250.000 de dolari, plătibili în 5 tranşe. Ieri, datoria Stelei către FC Argeş a fost achitată, patronul roş-albaştrilor virînd şi ultima rată, de 50.000 de dolari. “Gigi Becali a fost corect în derularea contractului cu noi şi a respectat întocmai angajamentul luat în ceea ce priveşte achitarea sumelor”, a declarat Viorel Ilinca.

Sursa :www.prosport.ro

Chiar nu le e rushine hotilor astora pt. ce au facut ?
Sa faca si ei o comparatie intre transferul lui Cristea si cel al lui Dica (aritmetica simpla sa poata si neuronul lor).

ultravioletcanada
9th July 2004, 19:17
nu le e bre, nici un pic de rusine. oricum sentimentul asta nu are ce cauta in fotbalul romanesc. uita-te in jur: Netoiu, Borcea, Stefan, Padureanu, Becali, Sechelariu... vei vedea ca toti sint departe de sentimentul asta. de ce ai crede ca ai nostri sint mai diferiti? asta e lumea in care se invirt... :jerk:

flo
16th July 2004, 11:37
ce parere aveti de aducerea lui Preda la FC Ag?Credeti ca-i poate lua locul lui Coman in poarta?ERa nevoie de achizitia unui portar de 35 ani?

Tudose
16th July 2004, 18:46
ce parere aveti de aducerea lui Preda la FC Ag?Credeti ca-i poate lua locul lui Coman in poarta?ERa nevoie de achizitia unui portar de 35 ani?
In principiu, postul de portar era bine acoperit de Coman, iar anul trecut cand acesta a fost accidentat (destul de des), locul in poarta a fost luat cu succes de Radulescu.
Moldovan spunea ca daca am avea toate posturile asigurate ca si acesta, am fi campioni. Eu sunt de parere ca o concurenta reala intre cei doi ar fi benefica pentru echipa. S-ar putea ajunge la o situatie asemanatoare cu cea din 1978/1979, cand Cristian a aparat 17 meciuri, iar Speriatu tot 17. Dar cu conditia sa existe cu adevarat o concurenta reala!
In ceea ce il priveste pe Preda, il consider un portar foarte bun, si ne-a ajutat enorm in returul campionatului 2002/2003 (daca ar fi sa amintesc doar penalty-ul salvat in dramaticul meci cu Farul si ar fi de ajuns).

Vulturul
18th December 2004, 10:18
Ultimul venit, primul plecat

Petroiesc a părăsit pe FC Argeş

Deşi noul antrenor al echipei FC Argeş, Sorin Cârţu, a afirmat că doreşte ca nici un jucător să nu plece în această iarnă, un fotbalist s-a despărţit deja de FC Argeş înainte ca tehnicianul oltean să-l vadă la faţă. Este vorba de Daniel Petroiesc, fundaşul central venit de la Petrolul Ploieşti în timpul campionatului. Petroiesc a jucat extrem de puţin de Ion Moldovan, intrând doar 45 de minute în meciul cu Poli Unirea Iaşi şi 90 de minute în partida cu FCM Bacău. Faptul că nu s-a putut integra, că nu a cunoscut relaţiile de joc ale clubului piteştean, l-a făcut pe Petroiesc să plece înapoi la Ploieşti în această iarnă. El oricum nu avea contract de joic cu FC Argeş, ci cu Dacia Mioveni. Metoda a fost patentată de Rapid Bucureşti, care a putut să-l transfere pe Aliuţă de la Steaua doar prin intermediul „satelitului” din Divizia B.

Moldovan l-a ameninţat că nu mai joacă

Fostul antrenor Ion Moldovan a avut mare încredere în Petroiesc, introducându-l titular în meciul de la Iaşi deşi sosise la Piteşti doar de câteva zile. După o primă repriză în care Bâlbă l-a întors pe toate feţele, Moldovan l-a scos pe Petroiesc din teren la pauză. A mai încercat să-l joace tot într-o partidă din Moldova, cu FCM Bacău. Deşi a jucat la fel de prost, Moldovan l-a ţinut în teren până la final, dar în drum spre vestiare l-a ameninţat că nu va mai juca niciodată la FC Argeş. Şi n-a mai jucat...

Pleacă şi Marta?

Al doilea jucător care se pare că va părăsi în această iarnă pe FC Argeş este Remus Marta. Mijlocaşul piteştean nu a prins deloc echipa în acest tur de campionat, fiind trimis să joace la Dacia Mioveni. Cum nici acolo nu a impresionat, Cornel Iliescu l-a ţinut şi el pe bancă, fapt ce l-a făcut pe preşedintele Argeşului, Viorel Ilinca, să refuze să-l plătească. Marta a depus memoriu la Liga Profesionistă de Fotbal, a câştigat dreptul de a primi 2.500 de dolari, dar a decis să plece în iarnă. Remus Marta se află în discuţii avansate cu FC Sibiu, lidera seriei a doua a Diviziei B, dar este aşteptat cu braţele deschise şi la Jiul Petroşani, altă lideră a unei serii divizionare secunde.

Sava nu pleacă la Craiova

Explicaţie: Sava şi Badea, doi duşmani de moarte care nu vor mai lucra niciodată împreună

Pe seama lui Marius Sava s-au făcut o mulţime de speculaţii în finalul sezonului, atunci când FC Argeş a întâlnit pe Universitatea de două ori. S-a spus despre mijlocaşul oltean că ar putea părăsi Piteştiul pentru Craiova, zvon pe care Savarină nici nu l-a infirmat, dar nici nu l-a confirmat. Sava a aşteptat numirea unui antrenor la Universitatea pentru a ştii dacă se întoarce în Bănie sau nu. Cum vechiul şi noul patron, Dinel Staicu, îl susţine în continuare pe Pavel Badea, Savarină nu ia în calcul un transfer la Universitatea. Se ştie că între cei doi olteni este un conflict vechi, pe lângă care cearta verilor Becali e o nimica toată, peste care Badea şi Sava nu pot trece prea uşor. Astfel, dacă nu va avea o ofertă din străinătate, Marius Sava va continua să joace la FC Argeş şi pentru returul campionatului.

Danciu este în vizorul Argeşului

Deşi preşedintele Argeşului a negat ieri în cotidianul TOP faptul că ar fi demarat discuţii pentru achiziţionarea gălăţeanului Ciprian Danciu, totuşi acesta pare a fi primul transfer pe care FC Argeş îl va face în „era Cârţu”. Ciprian Danciu este singurul jucător asupra căruia preşedintele clubului Oţelul Galaţi, Neculai Boghici, nu are posibilitatea de a-l ţine pe loc. Danciu, care este jucătorul lui Gigi Neţoiu, poate pleca oricând de la Oţelul şi destinaţia lui va fi mai mult ca sigur FC Argeş.

Cârţu l-a pedepsit

Deşi Danciu este unul dintre jucătorii preferaţi ai lui Sorin Cârţu, mijlocaşul băimărean a avut de suferit de pe urma acestei simpatii. Sorinaccio l-a pedepsit pe Danciu cu ţinerea pe banca de rezerve timp de două etape pe motiv că i s-a urcat vedetismul la cap, după ce a fost convocat la echipa naţională a României pentru meciul de la Erevan cu Armenia. În afară de aceste două etape pierdute în urma unui capriciu al lui Cârţu, Danciu a mai fost suspendat alte două etape pentru două cartonaşe roşii primite în acest tur.

Sursa: Top

Vulturul
21st December 2004, 09:43
Petroiesc ajunge la Brasov

Despartit de câteva zile de FC Arges, Daniel Petroiesc are deja o tinta: FC Brasov, clasata pe loc retrogradabil în Divizia A. Plecat de la FC Arges din cauza faptului ca antrenorul Ion Moldovan nu i-a acordat prea multe sanse, Petroiesc nu s-a întors la Ploiesti, unde Petrolul a cam pierdut sansele de promovare. Fostul capitan de echipa al Astrei si al Petrolului s-a îndreptat spre FC Brasov, unde va avea soarta grea, deoarece formatia de sub Tâmpa tocmai s-a despartit de cel mai bun jucator al sau, Mugurel Buga.

Sursa: Top

Vulturul
5th January 2005, 07:22
Urgenţă!
Stoper şi mijlocaş la închidere
Viorel Ilinca şi Sorin Cârţu au admis că ţintele principale în perioada imediat următoare sunt un fundaş central de marcaj şi un mijlocaş la închidere. Deşi nu a fost înaintat presei nici un nume, cei doi fotbalişti ar putea fi Gheorghe Rohat şi Ciprian Danciu, fotbalişti pe care Cârţu s-a bazat foarte mult la fosta sa echipă. Dacă pentru Danciu situaţia este mai simplă, în sensul că el poate pleca oricând de la Oţelul fără nici o pretenţie din partea clubului gălăţean, pentru Rohat aceasta este mai complicată, el având contract până la vară. Bursa zvonurilor dă însă şi alte variante pentru cele două posturi, dar şi pentru altele din echipă.
Posibile veniri
# Bogdan Vintilă - portar - liber de contract
# Gheorghe Rohat - fundaş central - Oţelul Galaţi
# Adrian Iordache - fundaş central - Dinamo Bucureşti
# Ştefan Nanu - fundaş stânga - Oţelul Galaţi
# Daniel Bălan - fundaş dreapta - Steaua Bucureşti
# Vasile Popa - libero - Gloria Bistriţa
# Ciprian Danciu - mijlocaş - Oţelul Galaţi
# Cristian Dicu - mijlocaş - Dacia Unirea Brăila
# Bogdan Apostu - atacant - UT Arad

Cristian Dicu, primul transfer?
Primul transfer al anului pentru FC Argeş ar putea fi mijlocaşul Cristian Dicu, căpitanul echipei Dacia Unirea Brăila, ocupanta locului al cincilea în seria a III-a a Diviziei B. Dicu are 31 de ani, este mijlocaş coordonator, şi se află într-o formă deosebită. Deşi brăilenii au pierdut lupta pentru promovarea în Divizia A, aflându-se la finalul turului la 9 puncte distanţă de FC Vaslui, Dacia Unirea a avut un parcurs remarcabil în Cupa României. Aceasta a eliminat pe Rapid Bucureşti şi Apulum Alba Iulia, fiind eliminată în sferturile de finală de Dinamo Bucureşti. La această ascensiune a contribuit şi Cristian Dicu, marcator al golului victoriei în meciul cu Apulum.
5 goluri în tur
Din postura de mijlocaş central, Cristian Dicu a devenit al doilea golgheter al echipei Dacia Unirea Brăila, după Buteseacă. El a marcat în cele 15 meciuri ale Diviziei B cinci goluri, cea mai bună prestaţie având-o în victoria cu 9-2 în faţa Dunării Galaţi. Se pare că Dicu, care a venit la Brăila de la divizionara A FC Farul Constanţa, l-a impresionat pe Sorin Cârţu, care şi-ar fi exprimat intenţia într-un anumit cerc de prieteni că o să-l aducă la Oţelul din retur. Cum Cârţu a schimbat echipa, este posibil ca Dicu să vireze spre Piteşti.
Sorin Cârţu: „Nu e adevărat că am declarat că îl iau pe Dicu cu mine, dar pot să spun că îl cunosc. E un jucător bun, să vedem dacă am nevoie de el, mai vorbim”.

SURSA:TOP

Vulturul
5th January 2005, 21:45
Danciu a venit după Cârţu

Ciprian Danciu a fost surpriza de la reunirea lotului echipei FC Argeş. Mijlocaşul Oţelului Galaţi a recunoscut că un atu în luarea deciziei de a schimba echipa a fost reprezentat de prezenţa la Piteşti a fostului său antrenor, Sorin Cârţu. Danciu regretă că nu a prins un contract la o echipă din Bucureşti, şi vrea ca FC Argeş să fie ultima formaţie din ţară la care va mai juca. La 27 de ani neîmpliniţi, proaspăta achiziţie a piteştenilor se gândeşte la un transfer în străinătate, unde ar putea să-şi rotunjească veniturile. Danciu admite că este ultimul venit la echipă şi va trebui să tragă tare pentru a prinde primul unsprezece, deoarece nimeni nu i-a garantat locul de titular în tricoul formaţiei alb-violete.
Ciprian Danciu: „Am avut o relaţie foarte bună cu domnul Cârţu la Galaţi şi din acest motiv am ales să continui cu dânsul. Nu am semnat încă nimic, doar m-am înţeles verbal cu conducerea clubului, să vedem dacă îmi vor fi acceptate clauzele mele. Am vorbit şi cu Sava, şi am înţeles că se vrea construirea unei echipe de perspectivă, pentru că actualul loc din clasament este unul nemeritat”.
Sorin Cârţu: „Danciu e un mijlocaş foarte bun în fotbalul românesc, şi normal că am insistat pentru aducerea lui la Piteşti. E adevărat că am avut unele contre cu el în tur, dar nu sunt un antrenor ranchiunos, nu mă pot supăra pe jucători. Va fi o piesă de bază”.

Nu vrea să piardă Naţionala
Ciprian Danciu a fost selecţionat de Anghel Iordănescu la ultima acţiune a echipei reprezentative, meciul de la Erevan cu Armenia, din cadrul preliminariilor Campionatului Mondial de fotbal. Băimăreanul spune că nu crede că şi-a diminuat şansele de a mai fi chemat la echipa naţională odată cu transferul la FC Argeş, pentru că nu se aştepta la convocare nici când juca la Galaţi. „FC Argeş este o echipă cu nume, la Piteşti sunt jucători buni şi sper ca împreună să facem o echipă puternică”, a mai spus Danciu.

A fost eliminat în meciul tur cu FC Argeş
Vara trecută, conducerea clubului FC Argeş a încercat să-l aducă pe Danciu la Piteşti, la pachet cu Cornel Dobre. Mutarea ar fi trebuit să aibă loc în săptămâna premergătoare debutului de campionat, imediat după calificarea Oţelului în turul al doilea preliminar al Cupei UEFA, în dauna lui Dinamo Tirana. Până la urmă, doar Dobre a ajuns la FC Argeş, astfel că Danciu a evoluat împotriva alb-violeţilor în etapa a doua a campionatului. Disputat la Ploieşti, pe teren neutru, meciul a fost dominat clar de piteşteni, care au şi câştigat cu 2-1. Danciu a fost extrem de nervos pe durata întregii partide, iar după un cartonaş galben încasat în minutul 26, a fost eliminat de Sebastian Colţescu cu cinci minute înainte de terminarea meciului. De remarcat este că Danciu a fost al doilea jucător gălăţean care a văzut roşu, după Mărginean, în minutul 44, iar Sorin Cârţu a dat indicaţii din tribună, fiind suspendat pentru partida cu FC Argeş.
Ulterior, Ciprian Danciu a mai primit un cartonaş roşu, în meciul cu Gloria Bistriţa, pentru care a fost suspendat tot o etapă. Ultimele două meciuri din tur nu le-a mai jucat din cauză că Sorin Cârţu nu l-a mai introdus în teren, pe motiv că a venit cu aere de vedetă de la lotul naţional.

A dat gol lui FC Argeş
Ciprian Danciu se poate lăuda că a perforat poarta lui FC Argeş în trecut, când nici prin gând nu-i trecea că va ajunge să evolueze pentru alb-violeţi. Danciu a înscris în meciul desfăşurat pe data de 4 decembrie 1999, FC Argeş – Rocar Bucureşti 3-1. Piteştenii au marcat prin Gâlmencea, Mara şi Neaga într-un sezon excelent pentru FC Argeş, ultimul înainte de începe declinul. FC Argeş a încheiat campionatul pe locul al cincilea, iar Rocar pe poziţia a 11-a.

Fişă personală Ciprian Danciu

# Data naşterii: 9 iunie 1977
# Locul naşterii: Baia Mare
# Înălţime / greutate: 1,85 metri / 81 kilograme
# Debut în Divizia A: 19 aprilie 1995, FC Maramureş – Oţelul Galaţi 1-1
# Meciuri / goluri în Divizia A: 117 / 16
# Cluburi la care a evoluat: FC Maramureş (1993-1999), Rocar Bucureşti (1999-2000), Univ. Craiova (2000-2002), Dinamo Bucureşti (2002-tur), Astra Ploieşti (2003-retur), Oţelul Galaţi (2003-2004)

SURSA: TOP

Vulturul
5th January 2005, 21:59
Cârţu insistă pentru Rohat

Al doilea fotbalist pe care Sorin Cârţu îl doreşte insistent la Piteşti este fundaşul de 30 de ani Gheorghe Rohat, de la Oţelul Galaţi. Deşi are în lot şase fundaşi centrali cu profil asemănător cu al lui Rohat, Cârţu a remarcat şi el uşurinţa cu care FC Argeş a încasat majoritatea golurilor în tur. „Îl vreau pe Rohat în continuare, dar să vedem cum decurg tratativele. Este un jucător sigur, experimentat, care se încadrează perfect în sistemul de joc 4-4-2 pe care vreau să-l impun la FC Argeş”. În afara lui Rohat, Sorinaccio ar mai vrea 1-2 jucători de valoare, dar în acelaşi timp va trebui să mai şi renunţe la câţiva fotbalişti, pentru că lotul este prea stufos.
Sorin Cârţu: „Voi renunţa la câţiva jucători”
# Este complet lotul acum?
- Aş mai vrea 1-2 jucători, dar trebuie să aşteptăm şi ca celelalte echipe să înceapă pregătirile, ca săp avem cu cine negocia. În fiecare compartiment ar fi nevoie de câte un jucător nou, dar nici prea multe achiziţii nu sunt indicate. În retur nu-ţi poţi permite ca să faci experienţe.
# Veţi renunţa la cineva?
- În principiu, cu cât suntem mai mulţi, cu atât mai bine, dar nu putem să păstrăm chiar pe toţi jucătorii. Suntem deja foarte mulţi. Voi renunţa la câţiva dintre ei, dar nu pot să vă spun la cine. Săptămânile acestea de antrenamente la Piteşti vor fi decisive pentru ei, şi pentru mine.
# Aţi dat cantonamentul montan pentru o pregătire în oraş...
- Până sâmbătă, inclusiv, vom avea câte un antrenament dimineaţa, după care de luni vom intra într-un regim de cantonament. Săptămâna viitoare vom avea un ciclu de pregătire asemănător celui din timpul campionatului, cu un antrenament luni, miercuri, vineri şi sâmbătă şi două antrenamente marţi şi joi. Este suficient, înaintea vizitei medicale de pe data de 20 ianuarie şi a celor două turnee.
# Rămâne în picioare turneul din Italia, sau cel din Antalya?
- Cred că vom merge la Norcia, pentru că este un loc cu o climă bună, şi pe care îl ştiu foarte bine, deci şi acomodarea va fi mai uşoară. Cunosc şi Antalya foarte bine, dar prefer Italia. În schimb, turneul din Cipru este sigur.

SURSA: TOP

Vulturul
6th January 2005, 13:14
La antrenamentul de la ora 11 a fost prezent si Viorel Domocos, care s-a pregatit impreuna cu echipa. Probabil va fi oprit in lot.

Vulturul
7th January 2005, 09:38
Alin Chiţa transferat la Dinamo?

Fundaşul piteştean Alin Chiţa se pare că se va despărţi în curând de FC Argeş, el fiind în vizorul echipei campioane Dinamo Bucureşti. Deşi nici jucătorul şi nici conducerea nu au confirmat interesul lui Ioan Andone, surse din cadrul clubului FC Argeş spun că Alin Chiţa ar fi semnat deja un precontract cu Dinamo, urmând ca din vara acestui an să se prezinte la noua sa echipă.
Alin Chiţa este un produs 100% al Centrului de Copii şi Juniori al clubului FC Argeş, fiind coleg de generaţie cu Cristi Bratu şi Adrian Măluşanu. Chiţa a făcut parte din grupul de jucători transferaţi de fostul preşedinte Constantin Stroe la Timişoara, din această cauză impunându-se cu greu la FC Argeş. El şi-a câştigat locul de titular abia în acest campionat, când evoluţiile sigure din apărare au atras atenţia nu numai antrenorului său, ci şi echipei campioane.
# Alin Chiţa: „Eu nu ştiu nimic de interesul lui Dinamo faţă de mine, dar dacă dumneavoastră ştiţi mai multe, ce să vă mai spun eu... Nu ştiu să mă fi contactat Dinamo, sunt jucător sub contract cu FC Argeş”.

SURSA: TOP

Vulturul
7th January 2005, 09:39
Miercuri seara Viorel Ilinca a purtat tratative cu Neculai Boghici pentru fundaşul Gheorghe Rohat. Preşedintele Oţelului nu vrea să-i dea drumul lui Rohat, dar cum Cârţu îl cere cu insistenţă pe fostul lui elev, negocierile vor continua. „Bogici nu vrea să-i dea drumul lui Rohat pentru că a promis noului antrenor, Basarab Panduru, că nu va mai pleca nici un jucător. De altfel Boghici insistă ca şi Danciu să revină la Galaţi, dar acest lucru nu se mai poate întâmpla. E o sumă de plată pentru Danciu, dar sper ca lucrurile să nu se complice”, a declarat Ilinca. Danciu şi Rohat, cei doi jucători de la Oţelul Galaţi doriţi de Sorin Cârţu mai aveau contract cu formaţia de pe Dunăre până la vară, dar diferenţa dintre cei doi este că Danciu avea o clauză care-l putea elibera oricând.
În cazul în care acestea nu se materializează, FC Argeş pare tentată să se orienteze pentru transferul lui Adrian Iordache, piteştean la origine, jucător de care Dinamo ar vrea să se dispenseze în această iarnă. Oricum, Cârţu vrea neapărat un fundaş central pentru a se întări în perspectiva meciurilor din returul campionatului.

SURSA: TOP

Vulturul
7th January 2005, 09:48
Viorel Domocoş este a doua achiziţie a echipei FC Argeş, după Ciprian Danciu. Domocoş s-a prezentat la antrenamentul de ieri şi a intrat deja în programul lui Sorin Cârţu. Noul tehnician al piteştenilor s-a arătat încântat de venirea lui Domocoş, cu care a discutat timp de cinci minute în particular înainte de a-l trimite să se dezechipeze. Domocoş a venit la FC Argeş din postura de jucător liber de contract şi va semna cu ocupanta locului al 12-lea pentru o perioadă de un an şi jumătate. Mijlocajul de 30 de ani a evoluat până acum la FC Oradea, Universitatea Craiova, Dinamo şi FC Naţional, ultima sa echipă fiind Chongqing Qiche, unde a fost coleg cu Constantin Schumacher. Domocoş a ales să vină la Piteşti pentru că FC Argeş a fost singura echipă care l-a căutat, după plecarea acestuia din China.
Vrea să reintre în formă
Domocoş a venit la Piteşti cu un scop precis, de a reveni la cea mai bună formă a sa din carieră, înregistrată pe vremea când juca la Craiova. Orădeanul s-a arătat mulţumit că va juca sub comanda lui Sorin Cârţu, un antrenor care pune accent pe rezultate.

Viorel Domocoş: „Să joc bine”
# De ce ai ales să vii la FC Argeş?
- Pentru că FC Argeş a fost singura echipă care mi-a întins mâna după ce am terminat contractul cu chinezii, oamenii s-au dovedit corecţi şi eu mi-am dat acordul de principiu de a evolua aici. Domnul Ilinca m-a sunat şi mi-a propus să vin la Piteşti, iar eu nu am putut să-l refuz.
# Cum ţi se pare echipa piteşteană, la prima vedere?
- E o echipă bună, care s-a întărit, şi care va avea un cuvânt greu de spus.
# Te-ai înţeles deja cu conducerea clubului?
- Nu încă, dar îmi doresc să semnez pe o perioadă cât mai mare. În câteva zile sper să se rezolve aceste probleme.
# Ce-ţi propui la FC Argeş?
- Vreau să joc bine, revin la forma bună pe care am avut-o în perioada în care am evoluat la Universitatea Craiova, perioadă pe care eu o consider ca fiind cea mai bună din cariera mea.

Sorin Cârţu: „Domocoş este un mijlocaş cu un joc decisiv, care poate elimina doi-trei fundaşi cu tehnica sa. Are un aport deosebit în faţa porţii şi mă bucur să lucrez cu el. Are destule plusuri, dar şi minusuri, aşa cum are orice fotbalist, aşa cum am avut chiar şi eu. E binevenit, iar prin aducerea şi a lui Schumacher linia de mijloc va fi deosebit de puternică”.

Fişă personală Viorel Domocoş
# Data naşterii: 11 aprilie 1975
# Locul naşterii: Bratea, judeţul Bihor
# Înălţime / greutate: 1,75 metri / 74 kilograme
# Debut în Divizia A: 19 octombrie 1996, FC Braşov – FC Farul 3-1
# Meciuri / goluri în Divizia A: 95 meciuri / 5 goluri
# Cluburi la care a evoluat în Divizia A: FC Braşov (1996-1997), Univ. Craiova (1998-2002), Dinamo Bucureşti (2002-2003) şi FC Naţional (2003-2004)

Furat în China
Viorel Domocoş a dat curs în vara anului trecut unei oferte de la echipa chineză Chongqing Qiche, aceeaşi care îl avea sub contract pe Constantin Schumacher, şi care căuta să se întărească cu jucători români. Bogdan Vrăjitoarea, actualul atacant al echipei FC Argeş a fost şi el în probe la Chongqing, dar nu a dorit să rămână în China, acolo unde antrenor a fost instalat Viorel Hizo. Domocoş însă şi-a încercat norocul în campionatul asiatic, şi chiar a marcat un gol în cele 22 de etape ale Superligii, în meciul cu Shenzhen Jianlibao, scor 1-1. În ultimele etape, echipa românilor Domocoş, Schumacher şi Hizo a pierdut pe linie, aceste înfrângeri fiind puse pe seama aranjamentelor care au declanşat chiar o anchetă de stat. Curios este că la un meci cu Liaoning Zhongyu, la scorul de 3-0 pentru adversari, Domocoş a transformat perfect o lovitură liberă de la peste 20 de metri, dar golul a fost anulat inexplicabil de arbitru. Se pare că persoane importante pariaseră pe o victorie cu 3-0 a lui Liaoning, şi nu putea un român să scoată banii din buzunarele oamenilor…

SURSA: TOP

Vulturul
7th January 2005, 09:50
În două zile de antrenamente, FC Argeş a prezentat două noi achiziţii, jucători cu experienţă care au trecut de bariera celor 100 de meciuri disputate în campionatul românesc. Preşedintele Viorel Ilinca spune că surprizele ar putea continua şi în următoarele zile, „Şeicul” dorind ca până la sfârşitul săptămânii să efectueze un transfer pe zi. De altfel, după prânz, Ilinca a plecat din nou la negocieri cu alt club, în dorinţa de a satisface o ultimă dorinţă a lui Sorin Cârţu: un fundaş central. FC Argeş a făcut o campanie asemănătoare de achiziţii şi în vara anului trecut, înaintea debutului de sezon, dar fotbaliştii cu experienţă aduşi nu au confirmat în marea lor majoritate, doar Sava fiind constant în joc.

Al nouălea transfer
Jucătorii veniţi pe filiera vicepreşedintelui dinamovist Gigi Neţoiu nu au rupt gura târgului, dar sub bagheta lui Sorin Cârţu vor avea ocazia să demonstreze că merită să joace în Divizia A. Preşedintele Argeşului, Viorel Ilinca, infirmă însă că toţi aceşti fotbalişti ar fi jucătorii lui Neţoiu, fiind nemulţumit că achiziţiile făcute de FC Argeş fiind puse pe seama influenţei Comandantului: „Este greşită alăturarea care se face cu Neţoiu, pentru că noi nu am tratat niciodată cu Neţoiu, ci cu cluburile de la care au provenit. Neţoiu nu poate să aibă un jucător în co-proprietate, pentru că este doar o persoană fizică, şi nu îi permite regulamentul”. Dintre cele nouă transferuri efectuate de FC Argeş din luna iunie 2004, doar Liviu Negoiţă şi Daniel Petroiesc nu au venit pe filiera lui Neţoiu.
Jucătorii lui Neţoiu
# Ştefan Preda - portar - Dinamo Bucureşti
# Cornel Dobre - fundaş drapta - Oţelul Galaţi
# Marius Sava - mijlocaş - FC Naţional
# Ciprian Danciu - mijlocaş - Oţelul Galaţi
# Viorel Domocoş - mijlocaş - Chongqing Qiche
# Bobi Verdeş - atacant - FC Naţional
# Bogdan Vrăjitoarea - atacant - FC Oradea
* - Victor Naicu a fost şi el propus conducerii clubului, dar nu a fost transferat, datorită unei accidentări serioase a fundaşului oltean

SURSA: TOP

Vulturul
7th January 2005, 10:17
Apropierea lui Gigi Neţoiu faţă de FC Argeş este dovedită şi de iminenta sosire a lui Angelo Alistar în Trivale. Deşi Nicolae Badea neagă această posibilitate, Andone lasă întredeschisă portiţa către un împrumut al fundaşului la Piteşti.
Aşa cum aţi putut citi în ProSport zilele trecute, mai mulţi jucători ai lui Dinamo care l-au dezamăgit pe Ioan Andone ar putea ajunge la FC Argeş, formaţie de care Gigi Neţoiu este apropiat. Astfel, dacă în legătură cu Iordache şi Semeghin nu s-a luat încă nici o decizie, un alt nume a intrat în atenţia piteştenilor - Angelo Alistar -, mai ales că apărarea este punctul nevralgic al alb-violeţilor. “Îl aşteptăm pe Alistar, pentru a întări linia defensivă”, a declarat ieri dimineaţă preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Constantin Nicolescu.
În schimb, conducătorii clubului bucureştean sînt de altă părere. “În mod firesc, cei de la FC Argeş ar trebui să ne contacteze înainte de a da declaraţii. Deocamdată eu ştiu că Alistar, la fel ca şi ceilalţi dinamovişti, se va prezenta luni la reunire. Dacă piteştenii îl vor pe jucător, atunci trebuie să ne sune”, a spus Nicolae Badea, preşedintele roş-albilor. La rîndul său, tehnicianul “cîinilor”, Ioan Andone, a replicat: “Nu ştiu de nici un eventual transfer al lui Alistar la FC Argeş. El se va prezenta luni la reunire. Săptămîna viitoare vom vedea dacă vom împrumuta sau nu vreun jucător”. De asemenea, dinamoviştii par interesaţi de fundaşul “vulturilor”, Alin Chiţa. “Nu ştiu nimic concret despre faptul că m-ar vrea Dinamo, am auzit doar zvonuri”, a replicat argeşeanul.

SURSA: www.prosport.ro

vladi
7th January 2005, 17:22
Domocos la FC Arges ? Il rog frumos pe Netoiu sa o transfere si pe bunica-mea la FC Arges, ca oricum e libera de contract si alearga la fel de bine ca Domocos, dar nu la fel de repede ca Dobrin!

Eu zic sa se grabeasca cei din conducere, poate ramine vreun ratat netransferat la FC Arges !

Cred ca o sa mai trec pe la stadion cind o marca Domocos primul gol sau o da o pasa buna ! Desi studiile recente arata ca nu am sanse prea mari sa traiesc atat de mult! O Sa beau bitter suedez!

Vulturul
9th January 2005, 23:12
La al treilea antrenament al anului al echipei FC Argeş nu şi-a mai făcut apariţia nici un jucător nou. Câţiva suporteri piteşteni, mânaţi la stadion de titlul din cotidianul TOP, „Ziua şi transferul”, au plecaţi trişti că gruparea alb-violetă nu a prezentat şi un al treilea nume, după cele ale lui Ciprian Danciu şi Viorel Domocoş. De altfe, preşedintele clubului, Viorel ilinca, a spus că este posibil ca o perioadă să nu mai vină nici un fotbalist nou, pentru că tratativele care sunt duse în acest moment trenează. În plus, se aşteaptă şi revenirea din vacanţă a celorlalte formaţii, pentru ca jucătorii şi conducătorii cluburilor de care aparţin să fie mai uşor de abordat.

SURSA: TOP

Vulturul
11th January 2005, 22:36
Sorin Cârţu nu a intrat în cantonamentul de la Piteşti cu întreg lotul, ci a făcut o scurtă selecţie, păstrând un număr de 26 de jucători în primă fază. Antrenorul Argeşului a renunţat pentru sezonul de primăvară-vară la cinci jucători: Geo Stanca, Dan Săndulescu, Ștefan Săvulescu, Liviu Nicolae şi juniorul Dumitru. Dacă ultimul se va întoarce la grupa lui Gheorghe Cristian de la FC Argeş, ceilalţi vor fi împrumutaţi la Dacia, şi mai departe la alte echipe dacă antrenorul de la Mioveni, Cornel Iliescu, nu-i va dori în lot.

Tănase şi Crăciun, perspective

În afara grupului de trei jucători de 19 ani care se anunţă promisiuni pentru un viitor frumos la FC Argeş, format din Andrei Prepeliţă, Adrian Ionescu şi Mircea Negru, Sorin Cârţu a mai oprit alţi doi tineri de 17 ani, pe care vrea să-i ţină aproape de echipa mare: Cristi Tănase şi Cristian Crăciun. Despre amândoi Cârţu a primit referinţe bune, şi vrea să le ofere şansa să se formeze lângă jucătorii titulari ai lui FC Argeş. Tănase a fost legitimat prima dată la Aripi Piteşti, la 15 ani a fost transferat la FC Argeş, iar pe data de 3 iunie 2004 a debutat în Divizia A, la meciul FC Argeş – Rapid 0-2. Crăciun provine de la şcoala de fotbal a lui Nicolae Dobrin, este originar din Brăila şi este considerat de mare perspectivă.

SURSA: TOP

buburuzel
12th January 2005, 10:52
Eu zic totusi sa-i lasam putzin timp lui Domocos. Danciu sunt sigur ca va confirma.

Vulturul
12th January 2005, 12:40
Se pare ca Dani Coman este cu un picior in curtea Rapidului.Dupa ce Dolha nu mai este agreeat de conducatorii rapidisti!

Vulturul
12th January 2005, 19:12
FC Argeş va aştepta până la vară pentru a-l putea aduce la Piteşti pe fundaşul dorit insistent de Sorin Cârţu, Gigel Rohat. La terminarea campionatului, şi contractul lui Rohat cu Oţelul se va termina, iar jucătorul va veni la Piteşti fără alte oprelişti. Actualul antrenor al Argeşului are numai cuvinte de laudă la adresa fostului său elev de la Oţelul, spunând despre Rohat că este cel mai valoros fundaş din campionatul românesc.

"E un jucător cu o constanţă incredibilă, care pe mine m-a surprins. Într-un an de zile nu a lipsit nici măcar un minut, jucând toate meciurile din campionat, Cupa României şi Cupa UEFA. Sper să mai fiu eu în vară, pentru că prima jumătate de an este foarte importantă. Dacă echipa retrogradează, degeaba am eu contract pe doi ani şi jumătate, că mi se va rezilia de bun simţ" - spune Cârţu.

Cel mai nou sosit în lotul echipei FC Argeş, Viorel Domocoş, va avea viaţă grea la Piteşti. Deja contestat de o parte a microbiştilor, Domocoş trebuie să confirme că nu este un jucător terminat la 30 de ani, şi poate să revină la forma foarte bună care l-a impus la Universitatea Craiova, şi care l-a adus în atenţia lui Dinamo Bucureşti. Misiunea de a-l reintroduce în circuit o are Sorin Cârţu, noul antrenor al echipei FC Argeş, care este încrezător că va scoate adevărata valoare din Domocoş. Pentru aceasta, orădeanul va trebui să suporte un regim de antrenament dur, care să-l readucă într-o formă fizică adecvată, în primă fază.

Răzvan Marinescu (Piteşti)
http://www.romaniansoccer.ro

Vulturul
12th January 2005, 20:18
FC Argeş s-a mişcat rapid atunci când a hotărât să-l aducă la Piteşti pe Ciprian Danciu, de la Oţelul Galaţi. Faptul că Sorin Cârţu a reînceput activitatea mai devreme decât Dinamo a fost un câştig pentru FC Argeş, care a avut timp să-l legitimeze pe mijlocaşul Oţelului în timp ce oficialii lui Dinamo erau în vacanţă. Luni, la reunirea lotului dinamovist, antrenorul Ioan Andone şi-a exprimat regretul că nu l-a putut readuce pe Danciu în Ştefan cel Mare. „Am un lot foarte numeros, însă până vom intra în cantonamentul de la Săftica, vor mai fi transferaţi sau împrumutaţi jucători. Mi-aş dori să mai întăresc lotul, dar sunt puţine soluţii cu jucători din România. Eu mi l-aş dori în echipă pe Mirel Rădoi, dar importantă este şi voinţa jucătorului. Şi Ciprian Danciu este un jucător foarte bun, dar dacă el nu îşi doreşte să joace la noi, ce să facem?”, a declarat tehncianul echipei campioane.

SURSA: TOP

Vulturul
12th January 2005, 20:22
Rapid Bucureşti a plecat la Poiana Braşov fără portarul său numărul 1, Emilian Dolha, fugit în Turcia să trateze cu ruşii de la Alania Vladicavkaz. În aceste condiţii, Dinu Gheorghe şi-a îndreptat atenţia către portarul Argeşului, Dănuţ Coman, cel mai în formă goal-keeper al campionatului românesc. În cel mai strict secret, preşedintele Rapidului se pare că a bătut palma cu impresarul jucătorului, Dumitru Ciorbă, şi acesta urmează să pună pe masa Argeşului în zilele următoare oferta Rapidului. Culmea este că nici preşedintele Argeşului, Viorel Ilinca, nici căpitanul echipei, Dănuţ Coman, nu au ştiut nimic de tratativele de la Bucureşti.

Gluma lui Copos
Interesul Rapidului pentru Coman a fost făcut public chiar de fostul patron al clubului giuleştean, George Copos, în luna decembrie a anului trecut. La dineul oferit la cantina societăţii ANA IMEP, imediat după meciul amical pe care Rapid l-a disputat la Mioveni cu Dacia, Copos a spus că portarul Argeşului, Dănuţ Coman, va fi vişiniu în curând. "Să vă luaţi adio de la el" - le-a transmis Copos celor de faţă.

Dănuţ Coman: "N-am semnat nimic"
# Ai semnat Dani cu Rapid, sau nu?
- Cu mine nu a discutat nimeni de la Rapid în mod oficial. Dacă aş fi semnat cu Rapidul, trebuia să mă fi întâlnit cu oamenii din conducerea acelei echipei, nu?, dar eu nu am fost nicăieri. Ştiu şi eu de prin ziare că se interesează de mine, dar încă nu s-a întreprins ceva concret.
# Tu vrei să pleci la Rapid?
- Aşa cum am mai spus, orice echipa poate negocia cu clubul, nu numai Rapid. Aşa a fost şi în vară, aşa e şi acum. Eu îmi doresc să continuu la FC Argeş, dar nu voi spune nu unui contract mai bun.
# Crezi că clubul a negociat cu Rapid pentru tine?
- Eu nu cred, pentru că m-ar fi anunţat. Eu sunt chemat de dânşii săptămâna aceasta la discuţii, şi mai vedem atunci.
# Deci nici vorbă să fi semnat deja cu Rapidul...
- Nu, eu sunt în cantonament şi n-am voie să părăsesc echipa.

Viorel Ilinca: "Nu am discutat cu nimeni"
# Aţi negociat cu Rapidul marţi seară?
- Nu ştiu de unde tot ies astfel de zvonuri, eu aseară (n.r. - marţi seara) nu am negociat cu nimeni. Mai mult, nu am stat de vorbă cu nici un reprezentant al Rapidului şi nici nu am fost căutat să stabilim vreo întâlnire.
# Şi atunci de unde credeţi că au apărut zvonurile?
- Este posibil ca Rapidul să fi discutat cu impresarul jucătorului, nu cu noi. În aceste condiţii nu cunosc mai multe amănunte, tot ce ştiu este că doar o singură dată am vorbit la telefon cu reprezentanţii Rapidului, şi atunci s-a adus vorba de un posibil interes pentru Coman.
# Impresarul jucătorului vehiculează suma de 200.000 de dolari şi 50% dintr-un transfer ulterior...
- Nu putem vorbi la ora actuală despre o sumă de bani, pentru că nu am purtat nici o discuţie cu nimeni. Oricum mi se pare destul de puţin, pentru că am refuzat în vară suma de 250.000 de dolari de la israelieni.

90.000 de dolari salariu
Rapid vrea să ofere clubului FC Argeş pe portarul de 26 de ani 200.000 de dolari plus un procent de 50% dintr-un viitor transfer în străinătate. Preşedintele Dinu Gheorghe se pare că deja a pregătit un contract de doi ani şi jumătate pentru Dănuţ Coman, salariul piteşteanului fiind de 35.000 de dolari până la finalul campionatului, 80.000 de dolari în campionatul 2005-2006 şi 90.000 de dolari pentru ultimul an de contract. Din primele reacţii rezultă că suma de transfer nu ar fi pe placul conducerii piteştene, care consideră că Dănuţ Coman este mai valoros decât Emilian Dolha, şi cu toate acestea Rapidul va încasa 800.000 de dolari pe Ema. Conducerea clubului FC Argeş nu ar vrea să se despartă de Coman, dar va conta foarte mult şi dorinţa jucătorului. Negocierile vor avea loc numai dacă portarul îşi va da acceptul să se transfere.

Ce oferă Rapidul pe Coman
# 200.000 de dolari - sumă de transfer pentru FC Argeş
# 50% cotă dintr-un transfer ulterior
# Salariul jucătorului- 35.000 dolari - jumătate de an
- 80.000 dolari - primul an de contract
- 90.000 dolari - al doilea an de contract

Argeşul a refuzat 250.000 pe Coman
Vara trecută, Dănuţ Coman a avut o ofertă de a pleca în Israel, la echipa Hapoel Beer-Sheva, formaţie care urma să joace în Cupa UEFA Intertoto. Israelienii au negociat transferului portarului român prin intermediul impresarului care l-a dus în Ţara Sfântă pe Cristi Bratu, Dov Arielly, şi au ajuns la un acord de principiu cu FC Argeş la suma de transfer, dar cele două cluburi nu s-au înţeles la detaliile contractului. Conducătorii clubului Hapoel Beer-Sheva ar fi dorit să dea clubului 50.000 de dolari pentru turul campionatului, după care ar fi plătit restul de 200.000 în cazul în care ar fi fost mulţumiţi de prestaţia portarului piteştean. Cu alte cuvinte, israelienii l-ar fi împrumutat pe Coman timp de o jumătate de an pe o sumă de 50.000 de dolari. FC Argeş nu a fost de acord, dorind cel puţin 150.000 de dolari avans.

Ce a oferit Hapoel pe Coman
# 250.000 de dolari - sumă de transfer pentru FC Argeş
# nici o cotă dintr-un eventual transfer ulterior
# Doar 50.000 de dolari avans
# Salariul jucătorului- 100.000 dolari - în fiecare an de contract

"Cazul Coman" face revoluţie la FC Argeş
Viorel Ilinca s-a arătat iritat de faptul că a ajuns să citească din ziare despre eventuale transferuri ale jucătorilor piteşteni la alte echipe. Singurii vinovaţi pentru această situaţie sunt jucătorii, crede preşedintele clubului FC Argeş, care au semnat contracte de reprezentare cu diverşi impresari, fără a anunţa clubul. "Nimeni nu le interzice fotbaliştilor noştri să fie reprezentaţi de cineva, şi nici nu le-am impus un anume impresar, dar măcar ar fi trebuit să ne spună numele celui care-l reprezintă la negocieri. Citim în ziare că Dănuţ Coman a negociat cu Rapidul, dar de fapt a făcut-o impresarul lui. Nici nu ştiam că are impresar. În situaţia lui mai sunt şi alţi jucători de la FC Argeş, şi asta îi va costa" - ameninţă Ilinca.
O poziţie asemănătoare a avut preşedintele lui fcu Poli Timişoara, Toni Doboş, atunci când impresarul Victor Iacob a negociat în numele său transferul lui Nicoliţă la Steaua.

Boldici l-a urmărit azi la antrenament
Colaboratorul selecţionerului Victor Piţurcă, antrenorul cu portarii Gabriel Boldici, a fost ieri de dimineaţă la Piteşti pentru a sta de vorbă cu Dănuţ Coman. Boldici l-a declarat la sfârşitul anului trecut pe Coman cel mai bun portar din campionatul românesc, iar faptul că prima vizită oficială pe care acesta a făcut-o a fost la Piteşti demonstrează faptul că portarul echipei FC Argeş se află în vizorul selecţionerului pentru viitorul apropiat.

După Cipru
Gabriel Boldici spune că portarul piteştean are puţine şanse să fie selecţionat pentru meciul cu Slovacia, din Cipru, dar e un lucru bun că se află în vederile lui Victor Piţurcă. "Doar doi portari vor merge În Cipru, iar în vederile noastre sunt Dolha, Stelea, Popa şi Coman. La meciuri ne vom da seama ce poate Coman, nu acum, la antrenamente. Atunci ne vom face o imagine foarte clară. Am urmărit mult în turul campionatului prestaţia sa, care a fost foarte bună. Dacă el nu avea o asemenea evoluţie, echipa ar fi fost mult mai jos în clasament. Consider că este liderul echipei. Cred că putea să i se acorde şi lui o şansă până acum, chiar dacă nu la un meci oficial. Altfel era moralul lui acum".

Dănuţ Coman: "Mă bucură faptul că domnul Boldici a venit la Piteşti. Nu pot decât să mă pregătesc cât pot de bine în continuare şi să demonstrez că am valoare să fiu convocat".

www.romaniansoccer.ro
Adi Preda (Piteşti)

Tudose
12th January 2005, 21:11
Stirile de seara anunta faptul ca Dolha, care s-a deplasat in Antalya pentru a perfecta un transfer, nici macar nu a fost lasat sa se echipeze la antrenamentele Alaniei Vladikavkaz, intorcandu-se in tara si alaturandu-se lotului giulestenilor. Ar fi o bariera serioasa in calea plecarii lui Dani Coman la Rapid.

Vulturul
13th January 2005, 09:28
Ieri, piteşteanul Dănuţ Coman a efectuat două antrenamente sub comanda lui Sorin Cîrţu, însă de azi e foarte probabil ca el să-şi schimbe antrenorul. Discuţiile dintre Rapid şi FC Argeş au continuat, dar finalul lor este aşteptat abia azi. În cazul în care nu intervine nimic, giuleştenii vor trebui să achite în jur de 250.000 de dolari, iar fotbalistul va semna un contract pe trei ani şi jumătate cu formaţia din Grant.

www.gsp.ro

Vi3rme_X
13th January 2005, 17:45
E o gluma cumva? 250.000 $ pentru Daniel Coman?...Eu cred ca e mult sub adevarata valoarea care o are Dani...n`ar trebui sa accepte nici o oferta sub 500.000 $ ...aici a intervenit cu siguranta Copos...dar ce sa faci...asta e

Tudose
13th January 2005, 17:49
Sa ne gandim ca 250.000 $ s-au obtinut pentru Dica, iar acesta era atacant...
Coman a fost astazi la antrenament impreuna cu echipa. In aceasta seara insa, la ora 18.30, se va desfasura o sedinta a Consiliului Director al clubului care va decide daca oferta Rapidului va fi acceptata.

Vi3rme_X
13th January 2005, 17:55
tocmai...de ce vinde jucatorii asha ieftin...dak tzin minte bine Dica era cotat la 1 mil $ ....nu inteleg cum s-a ajuns la 250.000 ... sa speram ca n`o sa accepte oferta Rapidului

ultravioletcanada
13th January 2005, 18:05
daca un bou l-a vindut pe dica la pretul ala, nu inseamna ca aia ii era valoarea. la fel si in cazul de fata. de fapt nu inteleg de ce se chinuie sa il vinda pe coman. rapidul are nevoie de portar, ok. care e treaba nostra? vor sa il ia pe coman? iar OK, dar pretul este de 500.000 sa zicem. nu vor, sa caute in alta parte. de fapt nu prea inteleg graba in a-l da pe coman, mai ales la pretul acesta, si mai ales ca vor avea un retur dificil.

Vulturul
13th January 2005, 18:11
Izvoreanu, în locul lui Gheorghe Rohat
Întrucît preşedintele Oţelului, Nicolai Boghici, n-a cedat insistenţelor lui Sorin Cîrţu de a-l oferi pe Gheorghe Rohat la FC Argeş, “Sorinaccio” s-a orientat deja spre alt gălăţean care să-l înlocuiască pe primul. Este vorba despre Silviu Izvoreanu, 21 de ani, care a fost promovat din Divizia B, de la Dunărea Galaţi, la echipa mare a Oţelului chiar de Cîrţu. Conform caracterizării fostului său tehnician, Izvoreanu este un fotbalist polivalent care poate acoperi flancul stîng al apărării, dar poate evolua uşor şi pe postul de mijlocaş la închidere sau fundaş central.

www.prosport.ro

Vulturul
13th January 2005, 18:12
Se pare ca Rapidul va mai oferi si 50% dintr-un transfer al lui Coman...Dar sincer suma pe care vor sa-l vanda este super mica chiar daca Dani este portar!!

vladi
13th January 2005, 18:18
......oare ce am facut sa meritam conducatorii astia ?

Vi3rme_X
13th January 2005, 18:23
Afara Cu Ilinca !!! :sneaky:

Tudose
13th January 2005, 21:19
In comunicatul remis presei de membri Consiliului Director intruniti in sedinta se spune:

„Având în vedere evoluţia constant bună a portarului Coman, membrii Comitetului Director au opinat că este cea mai dificilă decizie care trebuie luată. După studierea ofertei clubului Rapid şi ţinând cont de decizia jucătorului de a evolua la o echipă din Bucureşti, unde crede că i se deschid mai multe oportunităţi, Comitetul Director a decis mandatarea preşedintelui Viorel Ilinca pentru a purta negocieri cu reprezentanţii FC Rapid în scopul efectuării transferului.”.

Vulturul
13th January 2005, 21:27
Cu siguranta Dani va pleca!!Sa speram ca daca va pleca va pleca pe un pret bun iar Ilinca nu va indrazni sa-l vanda pe un pret de nimic.In cazul in care va pleca sa puna mana sa-l legitimeze imediat pe Vintila pentru a putea acoperi golul lasat de plecarea lui Comanila!In cazul in care Dani va pleca ii doresc tot binele si sunt sigur ca el nu ne va uita indiferent de echipa pentru care va juca!!Sa speram ca va fi sanatos si va putea sa reprezinte cu succes Pitestiul!

PS:''Dani indiferent unde te vei afla vei ramane unul dintre noi!!!''

Vulturul
14th January 2005, 08:49
După ce clubul Rapid s-a înţeles cu impresarul lui Dănuţ Coman, preşedintele giuleştean Dinu Gheorghe a trimis oferta sa grupării piteştene. Viorel Ilinca a convocat de urgenţă Consiliul Director pentru a decide dacă portarul Dănuţ Coman este sau nu de vânzare. La şedinţa desfăşurată joi seara la cantonamentul de la Baza Vulturilor a participat, pe lângă 12 dintre cei 15 membri (absenţi fiind Chiţu, Axinte şi Ene) şi Dănuţ Coman. Acesta a luat cuvântul şi a recunoscut în faţa oficialilor piteşteni că ar vrea să nu scape „trenul Rapid” care i se oferă. După îndelungi discuţii mai mult contra, decât pro despărţirii de jucător, membrii Consiliului Director au hotărât totuşi să-l lase pe Coman să plece la Rapid.

Comunicat
În comunicatul întocmit imediat de către clubul piteştean se spune că cel care va trata transferul lui Coman la Rapid va fi preşedintele Viorel Ilinca. „Având în vedere evoluţia constant bună a portarului Coman, membrii Comitetului Director au opinat că este cea mai dificilă decizie care trebuie luată. După studierea ofertei clubului Rapid şi ţinând cont de decizia jucătorului de a evolua la o echipă din Bucureşti, unde crede că i se deschid mai multe oportunităţi, Comitetul Director a decis mandatarea preşedintelui Viorel Ilinca pentru a purta negocieri cu reprezentanţii FC Rapid în scopul efectuării transferului”, se spune în comunicatul remis presei.

Contract de patru ori mai mare
Rapid vrea să dea clubului FC Argeş 200.000 de dolari şi 50% din valoarea unui posibil transfer ulterior, iar jucătorului un salariu de 35.000 de dolari pentru o jumătate de an, 80.000 pentru anul viitor şi 90.000 pentru ultimul sezon. Pornind de la aceste cifre, Ilinca va încerca să scoată cât mai mult din buzunarul senatorului de Argeş, George Copos.
Coman s-a declarat mulţumit de contractul pe care Rapidul i l-a pus în faţă, unul mai mare de patru ori decât cel pe care l-a avut la FC Argeş. El a spus că este hotărât să plece de la FC Argeş dintr-un singur considerent: are şanse mult mai mari să prindă echipa naţională, să joace în cupele europene şi apoi la un club peste hotare.

Coman: „Alte oportunităţi”
„Vă daţi seama că mergând la Rapid ţi se deschid noi perspective. Nu este de neglijat nici câştigul material, dar credeţi-mă că primul lucru la care mă gândesc acum este că am posibilitatea să joc la un nivel mult mai înalt. Oricine îşi doreşte să meargă la mai bine, altfel eşti văzut dacă joci la o echipă din Bucureşti. Consider că mi-am făcut datoria faţă de club”, a fost prima declaraţie a lui Coman, care certifică faptul că transferul său la Rapid este aproape realizat.

SURSA: TOP

vladi
14th January 2005, 14:55
Daca eram si noi mai sus in clasament probabil obtineam mai mult pentru Dani :-(

Vi3rme_X
14th January 2005, 15:46
De Sumi ce se mai aude? Semneaza sau nu cu Fc Arges ?!

Vulturul
14th January 2005, 18:06
Daca eram si noi mai sus in clasament probabil obtineam mai mult pentru Dani :-(
Cu siguranta obtineam mult mai mult... Iarasi puteam obtine un pret mai mare daca Iordanescu il convoca pe Dani la meciul cu Armenia...Dar ce sa facem, ne vom multumi cu cat vom primi de la Rapid!!

Vulturul
14th January 2005, 18:08
De Sumi ce se mai aude? Semneaza sau nu cu Fc Arges ?!
Inca se mai asteapta un raspuns de la Sumi...Eu unu sper ca in retur il vom vedea in tricoul alb-violet!!! :happy

Vulturul
15th January 2005, 10:21
Dinu Gheorghe a venit după Coman
Preşedintele clubului Rapid Bucureşti a venit ieri la prânz la Piteşti pentru a trata cu clubul FC Argeş transferul lui Coman. Dinu Gheorghe a stat de vorbă şi cu jucătorul pe marginea contractului său, care se pare că este bătut în cuie, în forma prezentată de impresarul lui Coman, Dumitru Tudor. Coman este mulţumit cu partea financiară care i s-a propus, spunând că este mai mult decât generoasă oferta în ceea ce-l priveşte.
Coman a plecat la Poiana Braşov
Dănuţ Coman a plecat deja la Poiana Braşov, în cantonamentul Rapidului, acolo unde este aşteptat de antrenorul Răzvan Lucescu. Pentru ex-căpitanul echipei FC Argeş nu au fost probleme cu contractul pe care Rapidul i l-a propus, înţelegându-se cu Dinu Gheorghe foarte repede. Tratativele pentru sumele de transfer au fost duse la cantonamentul de la Baza Vulturilor.

Coman: „Rămân cu sufletul aici”
# Ce poţi spune acum, când transferul la Rapid e realitate?
- E un pas important în viaţă şi în cariera mea. Nu mă gândesc foarte departe acum, ci doar mă pregătesc şi sper să fie cât mai bine. Vine un moment când trebuie să ai grijă de viitorul tău şi cred că este foarte bine că am acceptat această ofertă.
# De ce ai ales Rapidul, în condiţiile în care şi Steaua a dorit semnătura ta?
- Într-adevăr, am avut discuţii şi cu Steaua, dar nu s-a insistat. Rapidul a venit hotărâtă să mă ia. Indiferent unde aş fi ajuns, sunt convins că la o echipă din Bucureşti de vede lumea mai repede, şi poţi să faci saltul spre marea performanţă. De acum, şi Naţionala mi se pare mai aproape.
# Nu ţi-e frică de concurenţa cu Dolha?
- Dacă nu e concurenţă la o echipă înseamnă că acolo nu sunt rezultate. Ce, la Piteşti nu a fost concurenţă mereu pe acest post, şi am luptat pentru titularizare? Poarta oricum va rămâne pe mâini bune, atâta timp cât Fane Preda rămâne aici.
# Îţi pare rău că pleci de la Piteşti?
- Normal că-mi pare rău, după 18 ani petrecuţi la FC Argeş. Voi rămâne cu sufletul alături de FC Argeş, de acest oraş, de spectatorii care mi-au strigat întotdeauna numele şi m-au încurajat. Sper nu numai ca FC Argeş să se salveze de la retrogradare, ci chiar să termine în primele opt echipe ale campionatului.

# S-au împărţit. Cea mai cunoscută prietenie din fotbalul românesc este cea a trioului Mutu-Neaga-Coman. Toţi trei au început fotbalul la juniorii lui FC Argeş la vârsta de opt ani, şi au fost nedespărţiţi până ce Mutu a plecat la Dinamo. Împreună au câştigat tot ce se putea câştiga la nivel de juniori. Interesant este că fiecare a ales câte una dintre echipele bucureştene de top: Mutu la Dinamo, Neaga la Steaua şi Coman la Rapid. „Asta e viaţa, fiecare cu destinul lui. Ne vom întâlni însă toţi trei la echipa naţională”.
# Neaga îl aşteaptă. Primul telefon de felicitare pe care Coman l-a primit a fost de la Rică Neaga. Acesta l-a felicitat pentru transferul la Rapid, dar i-a transmis că-l aşteaptă în etapa a doua, să-l execute. Neaga l-a mai ameninţat o dată pe Coman, în primăvara anului trecut, şi chiar a marcat în poarta Argeşului, în victoria cu 4-0 a Stelei.
# Accidentat patru campionate. Ascensiunea lui Coman a fost foarte mult întârziată de accidentele pe care le-a suferit în timp. Deşi a fost promovat la echipa mare a lui FC Argeş de la vârsta de 17 ani, Coman a explodat abia la 25, pentru că a avut şase accidentări. În total, Coman a stat accidentat trei ani şi opt luni.
# Vrea la Mutu. Coman l-a felicitat pe Mutu pentru transferul la Juventus, şi i-a transmis că în câţiva ani vine lângă el, în Italia. Dacă nu la Juventus, măcar la altă echipă din Serie A. Nici din Spania nu ar zice nu la vreo ofertă, favorita lui Coman fiind Real Madrid.

Dan Coman sr.: „A plecat pentru bani”
Tatăl fostului portar al echipei FC Argeş, Dan Coman, este cel care a stat de capul fiului său, mergând cu el în aproape toate deplasările, de la vârsta de nouă ani şi până acum patru ani, când a suferit un accident grav, dublă fractură de coloană. În familia Coman sportul a fost întotdeauna o prioritate. Tatăl portarului ajuns la Rapid a fost pilot de raliuri.
# „Îmi pare rău că a plecat de la FC Argeş, însă mă bucur pentru el financiar. Oricum, dacă nu erau banii la mijloc, el nu părăsea Piteştiul”
# „Am vrut să-l dau la box, dar după şase luni, mi-a zis: <Cum să dau eu în băieţii ăia, mi-au făcut ceva? Eu vreau să mă fac portar, pentru că nu lovesc pe nimeni>”
# „Sunt convins că Dani nu se va pierde în viaţa de noapte a Bucureştiului, pentru că este cuminte ca un copil”
# „N-a vrut niciodată să se lase de fotbal, cu toate că a avut atâtea accidentări... De fiecare dată ieşea mai puternic, şi spunea: <Am avut eu momente şi mai grele>”
# „O să vin în continuare la meciurile Argeşului, ce dacă a plecat Dani? Pe el oricum o să-l văd la televizor etapă de etapă”
# „Ca pilot, n-am câştigat niciodată locul întâi. Dani nu e aşa. El luptă din răsputeri să fie cel mai bun”

Vulturul
15th January 2005, 10:32
Cu lacrimi în ochi
Cel mai emoţionat dintre toţi de plecarea lui Dănuţ Coman la Rapid a fost antrenorul cu portarii de la FC Argeş, Vasile Stan. Acesta şi-a amintit într-un timp relativ foarte scurt de toate momentele frumoase petrecute împreună. Despărţirea de portarul pe care l-a avut alături timp de 15 ani i-a lăsat lui nea Sile un gol în suflet, şi l-a făcut să se gândească la pensionare. „Peste puţin timp voi împlini 60 de ani şi nu ştiu dacă mai am timp să mai scot un portar la fel de bun ca Dani. Să dea Dumnezeu să mă ţină sănătos şi în putere”, a spus Stan, care nu s-a despărţit de Coman nici măcar când a fost un timp destul de scurt la Rocar.
Vasile Stan: „Va ajunge mare”
# Gata, pleacă Dani de la FC Argeş. Cum vă simţiţi în aceste momente?
- Plecarea lui Dani îmi lasă un gol mare în suflet. Mă bucur în schimb că va merge la o echipă de top, care-şi propune mereu să facă performanţă. Am un of, că suma pe care Rapidul a propus-o pentru achiziţionarea lui Coman este destul de mică faţă de valoarea lui
# Cum a fost Coman în aceşti ani în care aţi lucrat cu el?
- Am numai cuvinte de laudă la adresa sa, este cel mai bun produs al meu. A fost un copil cuminte, silitor, muncitor, a dat totul pentru fotbal. Va ajunge mare. Sigur va deveni unul dintre portarii echipei naţionale.
# Este cel mai bun produs al dumneavoastră?
- Indiscutabil. Am lucrat foarte bine cu el, pot să spun că l-am modelat aşa cum am vrut, pentru că am avut ocazia să lucrez cu el de la vârsta de 10 ani. Puţin mai jos se află Bogdan Vintilă, care a crescut la noi şi apoi a ajuns la echipa naţională.
# Ce părere aveţi că vine Vintilă înapoi?
- Mă bucur, pentru că îl cunosc de mult timp. Este cea mai bună soluţie odată cu plecarea lui Dani. E un mic dezavantaj că nu a mai jucat, dar s-a pregătit totuşi cu noi, şi nu este un impediment să-l readuc în formă. Exact aşa am procedat şi cu ceilalţi portari care au venit aici şi care nu mai evoluaseră de mult: Blid, Colceag, Tene, am reuşit să le redau încrederea, în primul rând. Important este să nu gafeze, pentru că Argeşul nu a mai avut de mult portari gafeuri.
# Cine vine din urmă, de la FC Argeş?
- E o mică problemă, pentru că se pare că avem o generaţie nu la fel de bună ca cele de până acum. De la actualii juniori mizez pe Chiriţă, dar eu am mare încredere în Boşneag. Actualmente este împrumutat la Poiana Câmpina, dar are doar 21 de ani. Un portar devine competitiv abia la 23-24 de ani.

SURSA: TOP

Vulturul
15th January 2005, 10:33
Contactat ieri, Bogdan Argeş Vintilă a răspuns gâfâind la telefon. În momentul în care a purtat discuţia cu redactorul cotidianului TOP, el se afla pe bicicleta ergonomică, pregătindu-se să termine un antrenament fizic în sala de forţă. Bogdan a preferat să nu mai vină la antrenamentele echipei FC Argeş după instalarea lui Sorin Cârţu, pentru a nu pune într-o situaţie neplăcută conducerea clubului. În schimb, s-a antrenat de unul singur la Bucureşti, a alergat prin parcuri şi a intrat zilnic în sala de forţă.
Vintilă era la curent cu faptul că Dănuţ Coman urmează să plece la Rapid Bucureşti, şi se aştepta să fie sunat de conducătorii clubului FC Argeş. Primul lucru pe care l-a spus Bogdan a fost : „Da, vin la Piteşti”.

Bogdan Vintilă: „Sunt dispus să vin oricând”
# Ce faci Bogdan, vii la FC Argeş?
- La FC Argeş sunt dispus să vin oricând. Dacă ar fi după mine, aş veni şi acum la Piteşti, rămâne numai să fiu chemat.
# Nu ai fost contactat de conducerea clubului FC Argeş?
- Ba da, am avut o discuţie telefonică de principiu cu preşedintele Viorel Ilinca şi acum aştept un răspuns. Nu am pus nici o condiţie, eu am spus DA în primul moment în care mi s-a adresat întrebarea, dar nu este aşa de simplu. Trebuie ca oamenii de acolo să fie cu toţii de acord ca eu să revin la FC Argeş. Sper să se materializeze aceste discuţii.
# De ce n-ai mai venit la Piteşti?
- Nu am fost trei luni, zi de zi la antrenamentele echipei? Am aşteptat să se aşeze lucrurile. Mă pregătesc separat în parcuri, în sala de forţă, vreau să fiu în formă.
# Ai avut vreo ofertă în această iarnă?
- Da, am avut două oferte din afară de la începutul anului, dar tocmai le-am blocat. Pentru mine prioritară acum este revenirea la FC Argeş.
# Sorin Cârţu a spus că aşteaptă să lucreze cu tine, pentru că te consideră unul dintre portarii buni ai campionatului...
- Mă bucură aprecierea dânsului, şi vreau să spun, fără să fiu acuzat de diplomaţie, că aprecierea e reciprocă. Să dea Dumnezeu să se rezolve transferul meu!

Vulturul
15th January 2005, 10:34
Cea mai talentată generaţie de fotbalişti cu care a lucrat Mihai Ianovschi, şeful Centrului de Copii şi Juniori „Leonte Ianovschi”, s-a risipit de tot odată cu plecarea „ultimului mohican”, Dănuţ Coman, la Rapid. Ianovschi a rămas acum doar cu amintirile şi cu pozele celor trei, pe care le-a pus pe pereţi. Întregul vestiar al grupei pe care o conduce acum Mihai Ianovschi este tapetat cu fotografii ale celor mai buni jucători pe care i-a dat Argeşul în ultimii ani: Adrian Mutu, Adrian Neaga şi Dănuţ Coman.
Mihai Ianovschi nu se consolează cu banii din comisionul pe care îl va încasa de la FC Argeş în urma transferului lui Coman, pentru că odată cu plecarea acestuia s-a terminat cu „generaţia de aur”. Coman îi va băga în buzunar lui Ianovschi un procent de până la 5% din valoarea tranzacţiei care s-a făcut pe portarul piteştean.

Vulturul
17th January 2005, 09:16
FC Argeş nu a plâns prea mult după un portar valoros, după plecarea lui Coman la Rapid, pentru că la doar o zi distanţă l-a adus în curtea sa pe Bogdan Vintilă. Fostul apărător al buturilor echipei piteştene între anii 1993-1999 s-a prezentat încă de sâmbătă la antrenamentele noii sale formaţii, şi a semnat contractul fără prea multe pretenţii. La 32 de ani pe care îi are, Vintilă s-a înţeles cu conducerea clubului pentru o perioadă de trei ani şi jumătate, şi va trebui să lupte pentru titularizare cu Ştefan Preda, pentru că nu are garantat locul în echipă.

Clauze interesante în contract
Negocierile pe care Bogdan Vintilă le-a purtat cu preşedintele clubului FC Argeş, Viorel Ilinca, au fost scurte. Pentru Vintilă, FC Argeş nu a plătit nici un ban, deoarece portarul a venit din postura de jucător liber de contract. Suma pe care clubul o va plăti anual este una apropiată celei pe care o câştiga Dănuţ Coman la Piteşti, Vintilă neavând pretenţii exagerate. Mai mult, acesta a venit cu câteva clauze interesante, în favoarea performanţei, care au fost repede acceptate de conducerea clubului. Vintilă a solicitat o primă specială pentru situaţia în care va fi convocat la echipa naţională a României, şi încă o sumă de bani dacă FC Argeş va ieşi campioană!

Bogdan Vintilă: „Revin cu plăcere la FC Argeş, unde am cunoscut cele mai frumoase momente din viaţa de fotbalist. Pentru FC Argeş am refuzat două oferte de la echipe din străinătate. Despre clauzele propuse de mine, este normal ca orice portar să se gândească la echipa naţională. Sper ca FC Argeş să se ridice în clasament, pentru că nu aceasta este valoarea echipei”.
Viorel Ilinca: „Vă daţi seama că ne-a bucurat faptul că Vintilă se gândeşte la performanţă cu FC Argeş, şi nu consideră venirea la Piteşti ca un refugiu în provincie. Dacă el se gândeşte la echipa naţională încă, înseamnă că vrea să apere cât mai bine la FC Argeş”.
Sorin Cârţu: „Nu consider că postul de portar este slăbit cu plecarea lui Coman, pentru că Vintilă este un portar bun. Nici unul nu este favorit pentru titularizare, trebuie să aşteptăm turneele din străinătate, să vedem comportamentul lor. Eu nu vreau de la ei decât să nu gafeze, pentru a nu avea probleme”.

A treia descălecare
Pentru Vintilă, aceasta este a treia oară când vine la FC Argeş, şi este hotărât să rămână cel puţin până la terminarea contractului. Bogdan Vintilă a început fotbalul la Steaua Bucureşti, acolo unde a şi terminat junioratul. La 18 ani a fost trimis să joace în Divizia C la Metalul Bucureşti, de unde a fost cules de FC Argeş în 1993, pe vremea când echipa piteşteană se afla în Divizia B. Cu Vintilă între buturi în 33 din cele 34 de meciuri ale campionatului 1993-1994, FC Argeş a reuşit promovarea în Divizia A. După două sezoane petrecute la Piteşti, lui Vintilă i se face propunerea de a pleca la Rapid, dar nu se acomodează la formaţia giuleşteană şi revine după un singur campionat la Piteşti, în vara anului 1996. Între august 1996 – octombrie 1999 Vintilă cunoaşte cele mai bune momente din cariera sa de jucător, fiind perioada în care FC Argeş devenise naşul Stelei, a terminat un sezon pe locul al treilea, a jucat o semifinală de Cupă a României şi a participat în Cupa UEFA. Sfârşitul carierei sale la Piteşti s-a produs sub domnia lui Florin Halagian, după un meci disputat pe data de 23 octombrie 1999, la Piatra Neamţ. FC Argeş a pierdut cu 1-0, şi Armeanul i-a imputat lui Vintilă cartonaşul roşu primit. Portarul a fost lăsat pe jos, iar a doua zi nu a mai fost primit la echipă de Florin Halagian.

Fişă personală Bogdan Argeş Vintilă
# Data naşterii: 27 februarie 1972
# Locul naşterii: Bucureşti
# Înălţime / greutate: 1,86 metri / 80 kilograme
# Debut în Divizia A: 20 august 1994, FC Argeş – Steaua 3-1
# Meciuri în Divizia A: 244 meciuri (136 la FC Argeş)
# Cluburi la care a evoluat: FC Argeş (1993-1995, 1996-1999), Rapid (1995-1996), FC Naţional (2000-2003), Bursaspor (2003-2004)
# Meciuri în Cupa UEFA: 12 meciuri (6 la FC Argeş)
# 5 meciuri în echipa naţională: cu Grecia, Bosnia, Norvergia, Luxemburg şi Croaţia

SURSA: TOP

Vulturul
20th January 2005, 20:36
La ultimul antrenament al cantonamentului de la Piteşti şi-a făcut apariţia un tânăr fundaş central adus de la Şcoala de la Buşteni a lui Petre Gavrilă. Jucătorul de 18 ani a fost folosit 30 de minute de Sorin Cârţu în jocul şcoală prestat ieri, dar nu a avut timp să-l convingă pe antrenorul Argeşului de calităţile lui. Acesta va fi rechemat la antrenamentele Argeşului după revenirea echipei din cele două turnee din străinătate, pentru a se lua decizia dacă rămâne sau nu în atenţia clubului FC Argeş. Deşi caută un fundaş central care să întărească defensiva, Sorin Cârţu a lăsat să se înţeleagă că juniorul care are selecţii şi la echipele naţionale de copii şi juniori nu reprezintă o soluţie de moment la FC Argeş.

SURSA: TOP

Vulturul
24th January 2005, 23:41
Cârţu a declarat la plecarea din ţară că nu mai este chiar atât de fervent în aducerea unui fundaş central la FC Argeş. „Dacă nu s-au putut concretiza tratativele cu Rohat, nu ştiu dacă se mai poate face ceva. Am înţeles că domnul preşedinte Ilinca ar mai avea în vedere doi fundaşi centrali din ţară, dar eu unul l-aş fi vrut alături de noi, în Cipru. Acum vom vedea ce concluzii vom trage după acest turneu... Este posibil ca să fiu mulţumit de apărătorii pe care îi am în lot, şi să nu mai fie nevoie de aducerea altuia. Oricum, o formulă de echipă vom definitiva abia după turneul de la Norcia”, a mărturisit Cârţu. Este posibil, după ce Dinamo l-a achiziţionat pe australianul Naţionalului, Jonathan McKain, ca Ioan Andone să disponibilizeze un loc din linia de fund a echipei sale. Astfel, la FC Argeş ar putea ajunge unul dintre cei doi fundaşi centrali piteşteni din lotul dinamovist, Adrian Iordache sau Ionuţ Badea.

SURSA: TOP

Vulturul
27th January 2005, 15:48
Mihai Panc, fundaşul central al lui FC Naţional, este una dintre ţintele echipei FC Argeş. După ce a eşuat în tentativa de a-l aduce la Piteşti pe Gheorghe Rohat, antrenorul Sorin Cârţu intenţionează să îl transfere sub comanda sa pe Mihai Panc. Tratativele sunt purtate chiar în hotelul Beau Rivage de la Larnaca, dar un cuvânt decisiv îl va avea preşedintele Gino Iorgulescu, care se află în ţară.
Cârţu a lucrat trei ani de zile cu Panc la Extensiv Craiova, în Divizia B, şi-l cunoaşte foarte bine. Fundaşul de 24 de ani a fost luat de Victor Piţurcă la Steaua Bucureşti, dar acesta nu a reuşit să se impună printre titulari. După doar patru meciuri jucate în tricoul roş-albastru, Mihai Panc a fost cedat la FC Naţional, club care în aceste zile este dispus să se despartă de serie de jucători pentru a putea supravieţui. De la Naţional au plecat într-un interval de doar o săptămână antrenorul Olăroiu şi jucătorii Coman, Caramarin, Popa, Olah, Cânu şi Moldovan, iar la rând stau McKain şi Panc.

Sursa:Top

Vulturul
28th January 2005, 12:34
După ce a ratat un transfer în Rusia,
Cristi Negru se antrenează cu Dacia Mioveni
# Negru aşteaptă o ofertă de la FC Argeş
Cristi Negru, atacantul care a evoluat ultima oară la Oţelul Galaţi, a fost plecat timp de o săptămână în Turcia, la Antalya, pentru a trata transferul la o echipă rusească de primă ligă. Fotbalistul s-a întors însă fără nici un răspuns, şi se antrenează în aceste zile cu divizionara B, Dacia Mioveni, la recomandarea fostului său antrenor de la Oţelul, Sorin Cârţu. Negru a vorbit telefonic cu actualul antrenor al Argeşului, care i-a promis că-l va lua sub comanda sa, cu două condiţii: dacă este pus la punct cu pregătirea, şi dacă nu mai are probleme de sănătate. În urmă cu câteva zile, înainte de a pleca în Cipru, Cârţu spusese despre Negru că este unul dintre cei mai buni atacanţi din campionatul românesc, un vârf autentic care are o lovitură imparabilă de cap, sânge în faţa porţii şi orientare în careu. „Singura problemă a lui Negru este că se accidentează foarte des, nu poţi pune bază pe el. Îţi face câteva meciuri foarte bune, după care te lasă. Nu uit că Negru mi-a fost cel mai bun om din dubla cu Dinamo Tirana, anul trecut, în preliminariile Cupei UEFA”, a declarat Cârţu.
Cristi Negru, 29 de ani, este piteştean, şi a jucat 102 partide în tricoul alb-violet înainte de a pleca la Universitatea Craiova, FC Farul şi Oţelul Galaţi. Actualmente numără 185 de partide în Divizia A şi 31 de goluri, şi este liber de contract, putând veni la FC Argeş fără nici un leu.

Sursa:Top

Vulturul
4th February 2005, 14:18
Stancu va fi trimis la Dacia
Al treilea portar al lotului, Ciprian Stancu, nu a fost folosit deloc în turneul din Cipru, doar Vintilă şi Preda fiind trimişi între buturi de către Sorin Cârţu. Acesta intenţionează ca Stancu să fie păstrat în lot, dar cedat la Dacia pentru meciurile divizionarei B din campionat. Stancu s-a aflat în aceeaşi postură şi în turul campionatului, atunci când în poarta piteşteană s-a aflat Dănuţ Coman.

Sursa:Top

Vulturul
5th February 2005, 11:49
Schumacher şi Negru se antrenează separat
Doi ex-jucători ai echipei FC Argeş, liberi de contract la ora actuală, se antrenează zilnic la stadion: Constantin Schumacher şi Cristi Negru. Cei doi nu au solicitat antrenorului Sorin Cârţu să se pregătească împreună cu echipa piteşteană, pentru că ambii sunt în discuţii cu clubul pentru o reîntoarcere la Piteşti. Schumacher şi Negru sunt apţi de joc, şi dispuşi să se întoarcă la FC Argeş, dar totul depinde de rezultatul negocierilor cu conducerea clubului. Interesant este că Sorin Cârţu a afirmat la întoarcerea din Cipru că mai are nevoie de trei jucători: un fundaş central, un mijlocaş şi un atacant. Ultimele două posturi ar putea fi acoperite chiar de Schumacher şi Negru.

Sursa:Top

Vulturul
5th February 2005, 11:52
Daniel Stan s-ar întoarce la Piteşti
Atacantul divizionarei B FC Oradea, Daniel Stan, nu ar zice nu unei provocări venite de la FC Argeş, dacă cele două cluburi s-ar înţelege pentru transferul său la Piteşti. Originar din „oraşul lalelelor”, Stan a fost luat de FC Oradea de la divizinara B Internaţional Piteşti, dar tranzacţia a fost pusă sub semnul întrebării la un moment dat, din cauza întârzierii la plata indemnizaţiei, pe care trebuiau s-o facă bihorenii. După plecarea lui Vrăjitoarea, ajuns între timp la FC Argeş, Daniel Stan a fost şi el tentat să se întoarcă la Piteşti. Despre Stan, antrenorul Ionuţ Popa spune că are valoare să joace la orice echipă din Divizia A, nu numai la Poli Iaşi sau FC Argeş. Popa este tehnicianul Iaşiului, şi este cel care a insistat să-l aducă la Oradea pe Daniel Stan.

Vulturul
7th February 2005, 15:38
Dinamo umblă după Chiţa
Sorin Cârţu simte că pierde unul dintre cei mai buni jucători ai săi, pe Alin Chiţa. La întoarcerea din Cipru, antrenorul Argeşului i-a cerut preşedintelui clubului, Viorel Ilinca, să facă în aşa fel încât timp de un an de zile nici un jucător să nu mai plece de la echipă. Cu toate acestea, clubul Dinamo Bucureşti şi-a anunţat intenţia de a-l achiziţiona pe piteşteanul Alin Chiţa, fundaş central de 26 de ani, care a avut evoluţii apreciate în turul campionatului. Conducerea clubului bucureştean, care a eşuat în negocierile pentru Jon McKain (FC Naţional) şi Dorin Goian (FCM Bacău) a contactat deja gruparea alb-violetă, cerându-i preţul lui Chiţa. Se pare că piteştenii ar vrea pe Alin Chiţa o sumă de bani plus un fundaş central la schimb: Adrian Iordache sau Ionuţ Badea.

Sursa:Top

Vulturul
9th February 2005, 15:00
Schumacher şi Negru sunt în aşteptare
Cei doi foşti jucători ai echipei FC Argeş, Schumacher şi Negru, care sunt liberi de contract şi se antrenează singuri la stadionul „Nicolae Dobrin”, nu sunt doriţi în mod special de antrenorul Argeşului. Cârţu a discutat cu amândoi, dar aceştia par interesaţi în primul rând de un transfer peste hotare, şi păstrează pe FC Argeş ca ultimă opţiune, lucru care nu este tocmai pe placul lui Cârţu. „Schumacher a fost dorit de noi, însă el urmăreşte mai degrabă un contract în străinătate, iar acum nu este pus la punct cu pregătirea. Pe Negru îl cunosc bine de la Galaţi, are valoare ca atacant, însă nu te poţi baza pe el, fiind lovit foarte des de accidentări”, a declarat Cârţu despre cei doi. Tehnicianul Argeşului nu şi-a schimbat opinia de a mai aduce la Piteşti trei jucători, „dar nu pentru că aceştia nu există acum la echipă, ci pentru a fi o mai mare concurenţă şi a suplini eventualele accidentări sau suspendări”, a încheiat Cârţu.

Sursa:Top

Vulturul
9th February 2005, 15:01
Mircea Stan a plecat de la FC Argeş
Fundaşul dreapta al echipei FC Argeş se află în tratative cu o echipă din spaţiul ex-sovietic, şi este aproape de a se despărţi de alb-violeţi. Mircea Stan are o clauză în contractul cu FC Argeş care-i permite să plece oricând, dacă un club din străinătate vine şi achită suma de 40.000 de dolari. Preşedintele clubului, Viorel Ilinca, a fost înştiinţat de impresarul jucătorului că o grupare, căreia nu i-a dezvăluit identitatea, este dispusă să achite aceşti bani pe Mircea Stan. Acesta a trecut de dimineaţă pe la antrenament şi şi-a luat rămas bun de la colegi, semn că transferul este ca şi realizat.
Stan pleacă în Turcia
Se pare că echipa care-l doreşte pe Mircea Stan este Arsenal Kiev, club ucrainian de primă ligă, la care jucătorul piteştean a dat probe în urmă cu doi ani de zile. Arsenal l-a căutat şi anul trecut, dar tratativele nu s-au concretizat. Clubul ucrainian se află în aceste zile în Turcia, la Antalya, acolo unde Mircea Stan se pregătea să plece ieri.
Mircea Stan: „Am fost informat de către impresarul meu că există o ofertă pentru mine, dar nu se ştie sigur dacă plec de la FC Argeş. Nu ştiu nici măcar echipa la care merg, aşa că este prematur să spunem că am terminat socotelile cu FC Argeş”.
Viorel Ilinca: „În contractul lui Mircea Stan este o clauză care îi permite să plece la orice echipă din străinătate, dacă aceasta achită 40.000 de dolari. Nu ne putem opune dorinţei jucătorului de a pleca peste hotare, pentru că astfel a fost încheiat contractul cu el. Aşteptăm acum oferta clubului care îl doreşte, şi vom vedea cum vor decurge tratativele. Nu ştiu despre ce club este vorba”.

Sursa:Top

Vulturul
9th February 2005, 15:03
Danciu şi Vintilă au semnat cu FC Argeş
Preşedintele clubului FC Argeş, Viorel Ilinca, a depus ieri la Liga Profesionistă de Fotbal contractele lui Ciprian Danciu şi Bogdan Vintilă, valabile începând cu data de 1 martie 2005. Cei doi nou-veniţi au semnat zilele trecute înţelegerea cu FC Argeş, şi au drept de joc pentru formaţia piteşteană pentru perioade diferite de timp. Portarul Bogdan Vintilă a semnat pe trei ani şi jumătate, în timp ce mijlocaşul Ciprian Danciu va fi legat de FC Argeş timp de doi ani şi jumătate. Dacă primul a venit fără nici un ban la clubul alb-violet, fiind liber de contract, pe Danciu s-a plătit o sumă de bani fostului club, Oţelul Galaţi.

Sursa:Top

Vulturul
10th February 2005, 15:10
Mircea Stan a plecat în Ucraina
Fundaşul dreapta al echipei FC Argeş, Mircea Stan, a plecat ieri de dimineaţă în Ucraina pentru a semna un contract de joc cu echipa din primă ligă Cernomoreţ Odesa. Impresarul Mircea Moise nu a vrut să dezvăluie numele echipei care l-a solicitat pe Stan, dar se pare că aceasta nu este Arsenal Kiev, acolo unde piteşteanul a dat probe de joc în urmă cu doi ani. Cernomoreţ se află pe locul al cincilea la sfârşitul turului, şi are foarte mari şanse de a juca în Cupa UEFA în acest an. Stan a fost anunţat că va face vizita medicală la echipa ucrainiană în cursul zilei de astăzi.
Impresarul lui Keşeru
Mircea Moise este impresarul care l-a propulsat pe Claudiu Keşeru în lumea bună a fotbalului european, facilitându-i transferul la FC Nantes. Moise a rămas cunoscut mai puţin pentru acest lucru, ci datorită scandalului care a urmat. Keşeru a refuzat să mai colaboreze cu Moise, însă procuratorul i-a solicitat daune în valoare de 500.000 de dolari. Comisia pentru Contracte, Statute şi Regulamente din cadrul FRF a dat câştig de cauză internaţionalului de juniori, considerând că pretenţiile lui Moise sunt nefondate.

Sursa:Top

Vulturul
10th February 2005, 15:17
Şumi a semnat cu Univ. Craiova
Constantin Schumacher va da ochii cu FC Argeş în mai puţin de o lună. Fostul jucător piteştean nu a semnat un contract cu clubul alb-violet, ci va fi adversar în meciul din prima etapă a returului. Universitatea Craiova a reuşit să pună mâna pe fostul jucător al Argeşului, pe care suporterii piteşteni îl doreau înapoi în această iarnă. Schumacher a declarat pentru prima dată în cotidianul TOP că este dispus să joace la Piteşti până în vară, după ce şi-a reziliat contractul cu echipa chineză Chongqing Qiche. FC Argeş a negociat cu Schumacher, dar condiţiile pe care preşedintele clubului le-a prezentat nu i-au convenit jucătorului. „Am venit la Universitatea deoarece am fost dorit insistent de antrenorul Pavel Badea”, a declarat Schumacher, care se pare că nu a fost vrut la Piteşti de Sorin Cârţu. „Aici este un grup valoros ce poate face treabă, în ciuda locului ocupat acum în clasament. Eu cred că de acum nu ar trebui să ne gândim prea mult la retrogradare, ci mai mult la Cupa României”, a mai spus Şumi. Piteşteanul va primi pentru un an de contract un salariu de 100.000 de dolari.
Viorel Ilinca: „Ultima oară am vorbit cu Schumacher sâmbătă, şi nu mi-a zis nimic de faptul că s-ar afla în negocieri avansate cu Universitatea Craiova. Mi-a spus doar că aşteaptă un răspuns din Rusia. Se pare că nu i-a convenit oferta noastră, de la Craiova va putea să plece oricând”.

Sursa:Top

Vulturul
10th February 2005, 15:21
Discuţii cu Alistar
După ce Dinamo Bucureşti s-a dispensat de fundaşul central Angelo Alistar, acesta a încercat să se transfere la formaţiană coreeană FC Seul, dar tranzacţia a căzut. Pentru că nu mai intră în vederile lui Ioan Andone, Alistar a rămas fără echipă, antrenându-se cu Dinamo II. Preşedintele Viorel Ilinca se va deplasa la Bucureşti pentru a negocia venirea lui Alistar la FC Argeş, deşi fundaşul dinamovist a refuzat o dată transferul la FC Argeş în această iarnă.

Sursa:Top

Vulturul
11th February 2005, 15:33
De ce nu transferă Argeşul jucători străini?
În ciuda faptului că piaţa jucătorilor străini se măreşte pe zi ce trece, FC Argeş nu mai pare interesată de achiziţionarea vreunui fotbalist de altă naţionalitate. După ce Lukasz Kubik a plecat în vară, piteştenii nu s-au grăbit să aducă alt străin în lot, deşi relaţiile cu Petre Gavrilă, care are o şcoală de fotbal la Buşteni în care creşte foarte mulţi africani, sau cu impresarul Octavian Marin sunt foarte bune. Motivul este altul: ar fi în imposibilitatea de a-i face permis de muncă valabil pentru România. Liga Profesionistă de Fotbal a adoptat de curând un articol din legislaţia internaţională, care interzice cluburilor să facă permise de muncă străinilor dacă au datorii la stat. Avizul de la Direcţia de Finanţe este obligatoriu, iar FC Argeş nu ar putea să-l obţină, pentru că are în continuare datorii la bugetul statului.
Patru stranieri
În istoria clubului FC Argeş, patru jucători de altă naţionalitate au activat în tricoul alb-violet: Ben Acquaah (Ghana), Milorad Bukvic (Serbia), Dejan Trickovic (Serbia) şi Lukasz Kubik (Polonia), dar în probe s-au aflat sârbi, argentinieni, brazilieni sau africani.

Sursa:Top

Vulturul
14th February 2005, 10:35
Mircea Stan a fost acceptat la Harkov
Plecarea lui Mircea Stan în Ucraina a fost învăluită în mister încă de la început. Jucătorul şi preşedintele clubului s-au jurat că n-au ştiut la ce echipă ajunge Stan să dea probe, impresarul Mircea Moise nedezvăluind nici un amănunt din tranzacţie, decât că FC Argeş va primi 40.000 de dolari dacă fotbalistul trece cu bine vizita medicală. Fundaşul dreapta a avut însă parte de o surpriză când a ajuns la Metalist Harkov: a fost pus să dea o probă de joc, pentru a fi studiat de antrenorul Ghenadi Litovcenko. Alături de piteştean, alţi zece jucători aflaţi în probe au alcătuit o echipă, care a jucat împotriva titularilor lui Metalist. Meciul s-a terminat la egalitate, 2-2. Chiar dacă Stan a jucat doar primele 45 de minute, la sfârşitul cărora ucrainienii au condus cu scorul de 2-0, antrenorul a fost mulţumit. În minutul 42, piteşteanul a avut o şarjă ofensivă, şi puţin a lipsit ca să nu marcheze. După meci, Litovcenko a trimis acasă opt fotbalişti, Mircea Stan s-a numărat printre cei trei care au rămas!
La trei puncte de UEFA
Echipa la care Mircea Stan se va transfera, Metalist Harkov, a încheiat turul de campionat pe locul al şaptelea, la doar trei puncte distanţă de locul care asigură la finalul campionatului prezenţa în Cupa UEFA. Până la venirea lui Stan, Metalist a avut doar patru străini în lot, un azer, un georgian, un bielorus şi un brazilian, Anderson Ribeiro, golgheterul echipei.

Sursa:Top

Vulturul
15th February 2005, 13:18
Mircea Stan a ratat transferul
Transferul lui Mircea Stan la Metalist Harkov a cazut.Jucatorul nu a reusit sa ii impresioneze suficient pe cei din conducerea echipei si astfel va reveni la F.C. Arges. Asa cum a declarat, Cartu il va reprimi din nou la echipa, Stan fiind unul din jucatorii in care tehnicianul alb-violet isi pune mari sperante pentru returul 2004/2005.

Vulturul
16th February 2005, 12:57
Mircea Stan a ratat transferul în Ucraina!
# Fundaşul dreapta şi-a pierdut locul de titular la FC Argeş
# Va rămâne în ţară până la întoarcerea echipei din Cipru
# Fostul internaţional sovietic Zavarov nu l-a vrut
# Un român necunosut a rămas în locul lui
Mircea Stan a plecat în Ucraina hotărât că va semna un contract de joc cu o echipă din prima ligă, aşa cum i-a promis impresarul Mircea Moise. Fundaşul dreapta al Argeşului a riscat mult, pentru că el trebuia să ajungă în Peninsula Crimeea, acolo unde exista un „training camp”, un fel de târg de fotbalişti, dar procuratorul care l-a dus pe Keşeru la FC Nantes i-a spus să nu-şi facă griji. Stan a ajuns la divizionara A Metalist Harkov, care tocmai îşi schimbat antrenorul: Alexandr Zavarov în locul lui Ghenadi Litovcenko, ambii jucători de faimă în Naţionala Uniunii Sovietice. În prima zi Mircea Stan a făcut vizita medicală, pe care a trecut-o cu bine, după care a dat o probă de joc. Deşi a jucat 45 de minute în meciul străinilor contra echipei Metalist Harkov, Mircea Stan a fost lăudat de Zavarov şi păstrat alături de alţi doi jucători străini. Însă, cu o zi înaintea plecării ucrainienilor în Turcia, jucătorul piteştean a fost anunţat că nu va fi oprit în lot, astfel că a făcut cale întoarsă la Piteşti. În Ucraina, în această perioadă, nu se află nici o echipă de prima ligă, toate fiind plecate în Cipru, Turcia sau Spania.

Se va pregăti în ţară
Ieri de dimineaţă, Mircea Stan a avut o discuţie cu preşedintele clubului FC Argeş, Viorel Ilinca, şi a convenit cu acesta care sunt următoarele mişcări în ceea ce-l priveşte. Ghinionul lui Mircea Stan este că spre Larnaca sunt doar două curse aviatice în această săptămână: marţi şi vineri. Pentru ziua de marţi nu au mai fost bilete de avion către Larnaca, iar vineri este prea târziu pentru a mai merge în Cipru, astfel că fundaşul dreapta piteştean va rămâne în ţară şi se va antrena sub îndrumarea lui Mihai Ianovschi.
Viorel Ilinca: „Mircea Stan este jucătorul echipei FC Argeş şi nu va fi lăsat pe dinafară. Am luat la cunoştinţă de faptul că transferul său în Ucraina a căzut şi căutăm în acest moment o modalitate de integrare a lui în lotul lui Sorin Cârţu. Din păcate, se pare că nu mai este timp ca el să ajungă în Cipru, următorul avion fiind abia vineri, adică cu patru zile înainte de revenirea în ţară a echipei”.
Sorin Cârţu: „Îl vom primi înapoi pe Mircea Stan, este jucător sub contract cu FC Argeş şi ne poate fi util. Însă, eu cred că şi-a pierdut locul de titular, în meciurile de până acum încercând o altă formulă de joc, un 4-4-2 în care postul lui este acoperit. Dar rămâne la dispoziţia noastră...”

Trei internaţionali la Metalist
Cu toate că a impresionat plăcut, Mircea Stan nu a fost oprit la Metalist Harkov dintr-un singur motiv: antrenorul Alexandr Zavarov a consumat bugetul de achiziţii pe trei internaţionali: ucrainianul Vladislav Vaşciuk, căzut în dizgraţie la Dinamo Kiev, georgianul Gocha Jamarauli, de la TSV 1860 Munchen şi bulgarul Hristo Jovov, de la Litex Loveci. În plus, pe ultima sută de metri a fost achiziţionat şi un brazilian, Conceicao Marcelino Andre Luis. Aceştia vor primi salarii destul de mari, astfel că nu a mai fost loc şi pentru Mircea Sta. Aceeaşi soartă au avut-o alţi doi jucători cehi, un rus şi trei ucrainieni.

Dăniţă a rămas la Metalist
Mircea Stan a avut surpriza să dea la Metalist Harkov peste un fotbalist român, Iulian Dăniţă, un necunoscut pentru iubitorii fotbalului din România, un jucător care a cochetat pentru puţin timp şi Divizia A. Dăniţă este un fundaş central de 29 de ani, care a fugit înainte de Revoluţie în Germania. El a debutat ca fotbalist la SV Sandhausen, în ligile inferioare ale Bundesligii. După 1990 a revenit în ţară la Dunărea Galaţi, în Divizia B, de unde a încercat să se transfere la Astra Ploieşti. La scurt timp a plecat în Ucraina la Tavria Simferopol, de unde a fost cules de Alexandr Zavarov şi adus la Metalist Harkov.

Neaga aduce bani la FC Argeş
Înainte de a pleca la Valencia, patronul echipei Steaua Bucureşti, Gigi Becali, a declarat că a semnat actele de transfer ale lui Adrian Neaga la echipa coreeană Chunnam Dragons. Neaga se va prezenta la noul său club dup㠄dubla” cu Valencia din Cupa UEFA. Pentru atacantul său, Steaua va încasa un milion de dolari, dar jumătate va trebui să-i dea clubului care l-a format pe Adrian Neaga, FC Argeş. Gruparea piteşteană se va îmbogăţi cu 500.000 de dolari, echivalentul a 13 miliarde şi jumătate de lei.

900.000 a luat FC Argeş
Adrian Neaga a plecat în anul 2001 la Steaua Bucureşti, după trei titluri de campion naţional de juniori şi după 52 meciuri şi 15 goluri pentru echipa mare a Argeşului. Militarii au plătit atunci 400.000 de dolari, au dat dezlegarea jucătorilor Ioan Vlădoiu şi Marius Luca, şi au introdus în contractul de transfer o clauză conform căreia FC Argeş urma să primească 50% dintr-un transfer ulterior peste hotare, dar nu mai puţin de un milion de dolari. În timp, clauzele contractuale au fost retuşate: Luca n-a mai ajuns la Piteşti, şi s-a renunţat la condiţia ca Steaua să nu-l vândă pe Neaga cu mai puţin de un milion de dolari. În total, FC Argeş va lua pe Adrian Neaga 900.000 de dolari, un preţ bun pentru fotbalul românesc.

Sursa:Top

Vulturul
2nd March 2005, 18:10
Steaua a renunţat la Prepeliţă
Steaua Bucureşti nu mai este interesată, cel puţin pe moment, de serviciile lui Andrei Prepeliţă. Mijlocaşul piteştean fusese sunat în timpul turneului din Cipru de către patronul Stelei, Gigi Becali, pentru a-i propune să vină în Ghencea. Prepeliţă şi-a dat acordul de principiu, dar decizia trebuia să-i aparţină conducerii clubului, care a respins orice propunere a Stelei. Ieri, preşedintele Mihai Stoica a afirmat că nu va mai insista în acestă primăvară pe aducerea lui Prepeliţă, discuţiile urmând a fi reluate în vară.

Sursa:Top

Vulturul
4th March 2005, 11:25
FC Argeş l-a căutat pe Stan
Atacantul piteştean al Oradei, Daniel Stan, ar fi avut ocazia să se întoarcă la acasă, dacă oficialii bihoreni ar fi acceptat oferta Argeşului. Fostul jucător al echipei FC Internaţional, Stan a debutat în Divizia A la FC Oradea, coleg în linia de atac avându-l pe actualul atacant al lui FC Argeş, Bogdan Vrăjitoarea. Pentru că echipa din vestul ţării a retrogradat, şi are puţine şanse de a repromova în acest an, Stan ar fi vrut să revină pe primul eşalon mai devreme. „Doream să plec să joc în Divizia A. Din ofertele pe care le-am avut, clubul nu a acceptat nici una, înseamnă că are o grămadă de bani”, a spus Daniel Stan. Cei care s-au opus revenirii la Piteşti a lui Stan au fost antrenorul Marian Bondrea şi preşedintele Emerich Jenei.

Sursa:Top