PDA

View Full Version : Interviuri cu antrenori si jucatori si comentarii la ele



ady51a
14th March 2006, 22:26
„Vreau ca Farul să câştige mereu“

Antrenorul „rechinilor“, Momcilo Vukotic, dedică victoria contra Pandurilor suporterilor constănţeni, pe care îi aşteaptă în număr mare la semifinala de „Cupă“ cu FC Naţional



Tehnicianul Farului, Momcilo Vukotic, a avut parte, în general, de debuturi favorabile în meciurile oficiale la echipele pe care le-a pregătit până acum. A înregistrat victorii la Partizan Belgrad (2-0), Panionios (1-0), Nea Salamina (2-1, primul său meci în Cipru), Ethnikos Achnas (1-0) şi, acum, cu Farul (1-0). A remizat cu echipa naţională a Serbiei în deplasarea din Rusia (1-1) şi a pierdut în două meciuri, 1-2 cu Cipru (contra Franţei) şi 0-1 cu Apollon Limassol, învins de Paralimni. „Lupul“ s-a arătat bucuros de victoria „rechinilor“ din meciul cu Pandurii şi a dezvăluit, în exclusivitate pentru „Cuget Liber“, trăirile sale de la confruntarea de vineri seară.

- Domnule Vukotic, cum v-aţi simţit la primul meci oficial pe banca tehnică a Farului?

- Cu siguranţă, am fost satisfăcut. Era important să începem returul cu o victorie. Am spus şi înaintea meciului că orice start e mereu dificil. După cum aţi văzut, Farul e singura echipă care a câştigat acasă în runda inaugurală. În general, sunt mulţumit de cum a jucat echipa.

- V-a plăcut atmosfera de pe stadion?

- Da, mi-a plăcut. Avem mare nevoie de sprijinul tribunei, mai ales la următoarea partidă de acasă, cu FC Naţional, în turul semifinalelor „Cupei“, un meci foarte important pentru noi. Ne trebuie o atmosferă fierbinte în timpul confruntărilor, atât pe teren propriu, cât şi în deplasare, care să-i ajute pe jucători să câştige.

- Totuşi, nu vă aşteptaţi la mai mulţi spectatori?

- Poate, dar să avem în vedere şi faptul că s-a jucat vineri, de la ora 20, iar timpul nu a fost foarte frumos. Aştept însă mult mai mulţi fani la meciul cu FC Naţional.

- Aţi avut un somn bun după meci?

- Am prea mulţi ani în fotbal, ca jucător şi antrenor, pentru ca să mă mai domine emoţiile. Totuşi, am fost puţin nervos înaintea partidei, pentru că vreau ca echipa mea să câştige mereu, am mentalitate de învingător. M-am gândit tot timpul la joc, atât înaintea sa, cât şi după.

- Cui dedicaţi această victorie?

- Suporterilor Farului. Numai prin victorii îi poţi aduce la stadion şi ţi-i poţi apropia. Vreau cât mai multe succese la Farul, vreau ca fanii să fie mulţumiţi de echipă şi de jocul ei.



„Puteam câştiga cu 4-2“

- În timpul meciului, v-aţi temut vreun moment că rezultatul final ar putea fi altul decât victoria Farului?

- A fost un joc pe care l-am început foarte bine şi am avut, apoi, câteva oportunităţi de a majora scorul. Sigur, şi Pandurii şi-au creat câteva situaţii, dar, per total, cred că noi am fost echipa mai bună. Puteam câştiga şi la un scor mai mare, 4-2 spre exemplu. Deci, nu mi-a fost frică, dar, în acelaşi timp, când ai doar 1-0 pe tabelă, nu stai foarte liniştit.

- Contra Pandurilor, cum a fost jocul Farului, faţă de prestaţia din meciurile amicale: mai bun, la fel sau mai slab?

- Partidele oficiale nu se pot compara cu cele amicale. În meciurile de pregătire, nu eşti apăsat psihologic. Cum am spus, începutul e dificil întotdeauna, mai ales când joci acasă, eşti favorită şi te aştepţi să câştigi. Există o anumită presiune a victoriei. Dar, în ansamblu, a fost bine. Ne-am străduit, ne-am dorit victoria. Am făcut şi unele greşeli, dar, în general, ne-a ieşit ce ne-am propus înaintea meciului.

- Pe ce veţi pune accentul, în continuare, în pregătirea evoluţiilor Farului?

- În tur, echipa a marcat 21 de goluri şi a primit 20. Doar trei echipe din Divizia A au încasat mai multe goluri decât noi. Ca să avem o formaţie bună, trebuie să avem o apărare puternică, o organizare bună, iar jucătorii să facă ambele faze, şi atacul, şi defensiva. Voi insista în mod deosebit pentru aceste lucruri. Dacă nu vom avea probleme în apărare, sunt sigur că vom putea învinge orice adversar. Cuget liber!

Seahawk
15th March 2006, 08:01
Deci o sa jucam la 1-0 toate meciurile :D? Tare mi-e ca defensiva noastra e supra-estimata si nea` Vukotici o sa aiba parte de niste surprize din partea lui Barbu sau eventual Farmache :P
Am mai spus-o si o mai spun... pentru ca sa faca performanta Farului ii mai trebuiesc cate un jucator de valoare in toate compartimentele, in special in aparare.

ady51a
25th May 2006, 22:17
După despărţirea dintre Farul şi Petre Grigoraş, antrenor principal a devenit Lucian Marinof, care a condus echipa pentru ultimele trei meciuri din tur. Bilanţul său - două victorii (3-0 cu Gloria, la Constanţa, şi 1-0 cu Oţelul, în deplasare) şi o înfrângere (1-2 acasă cu CFR Cluj), venită însă pe fluierul arbitrului Alexandru Tudor. În Cupa României, a dus formaţia în semifinale, după 1-0 cu Jiul. Marinof a rămas în schema tehnică a Farului, ca secund, şi după ce „rechinii“ au fost preluaţi, din retur, de tehnicianul sârb Momcilo Vukotic, iar acum este despărţit de un singur meci de accederea în Cupa UEFA-Intertoto.

- Domnule Marinof, Farul se află în faţa unei performanţe deosebite, la care aspiră de mult, calificarea în cupele europene. Care credeţi că sunt şansele echipei, în cazul în care se califică în Cupa UEFA-Intertoto, întrecere de care este foarte aproape?

- Să prindem Cupa UEFA, prin Intertoto, este foarte greu, dar nu imposibil. În primele două tururi, adversarele (reprezentantele Macedoniei şi Bulgariei) sunt accesibile, însă runda a treia va fi cea mai grea, contra formaţiei Italiei. După informaţiile mele, din Italia este calificată în Intertoto Livorno, echipă tare a Il Calcio, care a bătut Milanul şi Interul. Dacă ajungem până acolo, iar eu sper că aşa se va întâmpla, ne va aştepta un meci foarte, foarte dificil.

- Când, pe finalul turului, aţi fost învestit ca principal la Farul, echipa era oarecum într-o situaţie de criză. Vă gândeaţi atunci că veţi ajunge acum la trei puncte de UEFA - Intertoto?

- Să ştiţi că eu văd întotdeauna jumătatea plină a paharului. Sunt un optimist. Nu dezarmez uşor şi mă gândesc tot timpul în perspectivă la ce am de îndeplinit. Eram aproape convins că echipa îşi va îndeplini obiectivul prin câştigarea Cupei României. Nu a fost să fie aşa, dar, vedeţi, viaţa îţi oferă mereu un al doilea prilej.



Oţelul, redutabilă în deplasare

- În meciul care poate califica Farul în Intertoto, primim la Constanţa vizita Oţelului, o echipă renăscută în retur, când a realizat multe victorii în deplasare. Trebuie să ne temem de ea?

- Normal. Oţelul este echipa din Divizia A care, în retur, în meciurile din deplasare, a înregistrat o singură înfrângere, la Rapid; în rest, în toate celelalte partide de pe teren străin, a învins, chiar la scoruri concludente (n.n. - din şapte meciuri, a câştigat, fără a primi gol, şase; golaverajul este 18-4). Se cunoaşte că Petre Grigoraş a imprimat formaţiei stilul său. Eu consider că vom avea poate cel mai dificil meci din acest retur de campionat.

- Vă confruntaţi cu probleme de lot pentru această partidă?

- Din păcate, da. În primul rând, Şchiopu, care are ruptură musculară. Apoi, Farmache, care este în continuare accidentat. Aşteptăm, în schimb, în această săptămână, revenirile lui Voiculeţ şi Todoran, care acuză probleme medicale.



Cum a fost pus Barbu fundaş dreapta

- În ultimele meciuri de campionat, fundaş dreapta a jucat stoperul Ion Barbu. Cum aţi recurs la această soluţie?

- La noi, postul de fundaş dreapta este unul pe care, se ştie, în tot campionatul, am făcut foarte multe încercări. Încă din prima etapă, cu Pandurii Tg. Jiu, acolo a jucat Uşurelu, apoi au fost folosiţi Farmache, Guriţă, Apostol şamd. La soluţia Ion Barbu ne-am gândit pentru o siguranţă mai mare pe faza de apărare. Practic, aveam doar două posibilităţi: fie scoaterea lui Păcuraru din zona centrală în banda dreaptă şi punerea lui Gheară în faţa fundaşilor centrali, dar, în acest caz, erau prea multe modificări, fie Barbu. La această din urmă mutare, a fost puţin mai simplu. A fost soluţia cea mai la îndemână. Sigur, în perspectivă, nu acesta este rolul pe care trebuie să-l interpreteze Barbu în echipa noastră.


PS: Fraza cea mai interesanta este cea semnalata mai sus. Poate aducem si noi un fundas dreapta. Cred ca e cazul sa facem un nou topic noi aici: Cautam fundas dreapta!
Cuget Liber!

kerosene
26th June 2007, 17:43
Relaxare la “Coliba Haiducilor”


“Rechinii” au fost invitați de tehnicianul Constantin Gache, duminică seară, la “Coliba Haiducilor”, unde atmosfera a fost întreținută de lăutari. “Constantin Gache a readus acea bună dispoziție care ne lipsea în ultimul timp. Antrenamentele sînt mult mai plăcute, glumește cu noi, nu mai există acea tensiune și teamă de a nu greși un exercițiu. Este plăcut, sîntem mulțumiți și simțim că într-adevăr redevenim o familie, așa cum eram pe vremea lui Grigoraș. Profesorul ne-a scos duminică seară la Coliba Haiducilor, unde întreg lotul a luat masa. Lăutarii prezenți au întregit atmosfera și ne-am simțit excelent. Acest lucru nu s-a întîmplat nici în mandatul lui Momcilo Vukotici nici în cel al lui Basarab Panduru”, a declarat unul dintre jucătorii Farului.


Se pare ca avem in sfarsit un antrenor pe placul fetite....,pardon,baietilor.3 ore antrenament pe zi,restul liber.Macar de ar juca...

Kooler
26th June 2007, 18:44
Familie familie dar sa-i invete si tehnica , ca Panduru nu prea stia si nici ei nu mai stiu. Sper sa joace ca m-am saturat de umilinte de genul lupta de la egal la egal cu Ceahlaul sau National sau Urziceni sau...... Lista poate continua cu echipe de liga secunda.

CosminGrc
7th August 2007, 15:37
ehe...nu crezi ca vrei cam multe ?egal cu ceahlaul...noi speram sa facem egal cu buzaul care si-a luato de la ceahlaul cu 4-0...pff...in momentu asta sa jucam de la egal la egal cu o astfel de echipa ar fi o performanta ....

bahaus_84
8th August 2007, 22:40
Familie familie dar sa-i invete si tehnica , ca Panduru nu prea stia si nici ei nu mai stiu. Sper sa joace ca m-am saturat de umilinte de genul lupta de la egal la egal cu Ceahlaul sau National sau Urziceni sau...... Lista poate continua cu echipe de liga secunda.

o sa te contrazic...deja la nivelul asta nu se mai "invata" tehnica....ce voiai sa ii invete Panduru cum sa dea o pasa cu latul ?
daca nu stii lucruri elementare ,nu poti emite pretentii de cuper europene sau mai stiu eu ce povesti d astea pt copii retardati