PDA

View Full Version : Versus: Legalizarea prostitutiei



Balaci
28th June 2007, 20:07
Versusul din saptamana asta este o problema mai veche: legalizam sau nu prostitutia in Romania? Exista destule opinii si pro si contra, cu argumente valabile...

Balaci
28th June 2007, 20:10
Eu sunt pentru, o sa revin mai tarziu si cu motivele

noir_desir
28th June 2007, 20:58
idem

Tyler Durden
28th June 2007, 21:15
si eu sunt pentru, dar parca mai strigenta este legalizarea drogurilor usoare.:D

noir_desir
28th June 2007, 21:24
si asta e adevarat... dar daca s-ar fuma weed la fiecare colt de strada, parca n-ar mai avea acelasi farmec... :D

Tyler Durden
28th June 2007, 21:31
Hehe, asa trebuie sa te duci pana la Amsterdam pentru el.

irinaidu
28th June 2007, 23:20
cum problema a mai fost discutata, raspunsul meu e acelasi : da, sa se legalizeze!!!!

Geografu
28th June 2007, 23:21
Atata timp cat este tinuta in frau cu tot ce trebuie ca in alte tari civilizate,DA de ce nu ? :rolleyes:

Universal
28th June 2007, 23:22
Da, fiindca asa poate fi ontrolata, si se cunosc toti membrii si membrele :ok:

Si va spun eu ca ar scadea drstic aceasta ''meserie'' In Rom

irinaidu
28th June 2007, 23:37
m scuzi dar ce inseamna sa fie tinuta in frau???? pt ca acum evident nu se face nimic, sunt sincer curioasa ce inseamna sa fie tinuta in frau.

Geografu
28th June 2007, 23:39
Adica sa fie controlata din toate punctele de vedere : medical,social,economic si altele ! :ok:

irinaidu
28th June 2007, 23:40
ok medical si economic e evident cum. dar cum adica sa fie controlata social????

YoYoyOi
28th June 2007, 23:41
eu sunt de acord... sa mai plateasca si taraturile alea impozite :ciocan:

Tyler Durden
28th June 2007, 23:47
eu sunt de acord... sa mai plateasca si taraturile alea impozite :ciocan:

ce taraturi mah! uneori sunt providentiale.:D

YoYoyOi
28th June 2007, 23:48
tu stii mai bine, bag de seama :D

eu n-am incercat :P

delaparis
29th June 2007, 00:11
Versusul din saptamana asta este o problema mai veche: legalizam sau nu prostitutia in Romania? ...

la ce nivel ? sexual ? ... Da ... :D:rolleyes:

YoYoyOi
29th June 2007, 00:13
ca la nivel politic e legalizata de mult :happy

delaparis
29th June 2007, 00:14
cam asta ziceam ... dar e greu la ora asta :D

Balaci
29th June 2007, 01:27
Aham...vad ca saptaman trecuta cand era vorba de icoane, nu se inghesuia lumea sa isi dea cu parerea, acuma toti cand e vorba de prostitutie:D
As fi si eu curios sa aud si un argument contra...ca sa fie echilibrata problema. In rest, ce sa zic, pana si Vadim a fost pro-legalizare

Vladek
29th June 2007, 09:57
Se pare ca rolul de Gica Contra imi revine mie ...

Eu votez contra legalizarii prostitutiei. De ce ?

1) Argumentul spiritual : ar reprezenta victoria fundului asupra creierului. Si asa pentru multe de in fatucile de 15-18 ani idealul in viata e sa-si gaseasca un tatic bogat. Sa legalizezi prostitutia ar insemna sa dai apa la moara ideii ca scoala e pentru fraieri si tocilari si sa jignesti pe toti astia care muncim intr-adevar zi de zi.
2) Argumentul traditional : prostitutia n-a fost niciodata legala in tara asta cu exceptia catorva ani intre 1920 si 1930 (nu-mi amintesc exact perioada). Dupa cum vedeti s-a mai incercat o data legalizarea si n-a mers. De ce sa repetam greseala de atunci ?
3) Argumentul legal : ideea de a legaliza prostitutia ar face statul (si prin extensie pe fiecare din noi) complicele pestelui. Va place ?
4) Se tot repeta la nesfarsit chestia cu controlul medical & stuff. :D Doamne cata naivitate. Chiar credeti ca o fetita prinsa cu vreo boala venerica va inceta sa "profeseze" ? Da de unde, o sa-si vada de treaba ca si mai inainte ... doar ca ilegal, fara "condicuta". Si uite asa politia va avea doua treburi in loc de una : sa supravegheze prostitutia legala si sa o combata pe cea ilegala ! Ca sa nu mai zicem ca probabil nici toate "profesionistele" nu vor fi dispuse sa plateasca impozite la stat - alta sursa de prostitutie ilegala, alta treaba in plus pentru militie ... si sunt curios de altfel cine va verifica sumele ce se vor invarti.

Concluzia ar fi ca probabil legalizarea prostitutiei nu ar rezolva mai nici una din problemele existente, ar crea altele noi si in plus ne-am si face de rahat.
Solutia nu e legalizarea, ci reducerea fenomenului la un nivel rezonabil. Adica fara fete pe centura si colturi de strada, fara ziare pline de anunturi cu studente in cautare de domni generosi .... n-o sa dispara complet, bineinteles, dar macar sa fie redus la 20,25% din ce e acum eu cred ca e posibil. Cu conditia ca politia sa-si faca dracului treaba, cu legea in mana ...

irinaidu
29th June 2007, 11:36
mie mi-a placut chestia cu triumful fundului asupra creierului. mai poate la tine, vb aceea fiecare cu preferintele lui sexuale!!!!!! :P

Ess
29th June 2007, 11:56
am mai discutat:
si eu sunt impotriva legalizarii. mai vreau:
- in fiecare dimineata in scoli, locuri de munca si la cozile de medicamente, sa-l laudam pe Iisus;
- sa fie taiat curentul, apa, gazul si alte inventii diavolesti. sa folosim ce ne lasa Mama Natura;
- toti sa fim obligati sa facem cursuri de moralitate, religie, cu pilde;
- sa nu urmam sfatul Profetului catre poprul lui Israel ("mergeti, inmultiti-va"), ci mai bine sa reflectam... nush la ce sa reflectam, dar sa reflectam...

in alta ordine de idei, am aflat ca suntem in sec 21, facem parte din UE si ca razboiul rece n-avea nici o legatura cu tundra siberiana.

PS: pe o cladire din cj, in ian 1990, scria mare: libertate = salam. Suntem un popor destul de ipocrit...isn't? :(

Utilizator
29th June 2007, 13:28
Si eu as inclina sa spun ca nu e o idee buna la o analiza mai atenta.

s-au spus deja cateva argumente contra legalizarii ce mi se par si mie destul de solide, in mod cert nu vom rezolva problema decat partial.
Sigur ca o prostitutie controlata ar putea sa-i protejeze mai eficient pe cei ce apeleaza la acest tip de servicii. De asemenea poate fi un mod de refulare a gandurilor negre pentru tot felul de potential-psihopati ce traiesc singuri (desi asta e discutabil).

Legalizarea prostitutiei aproape sigur nu va reusi sa aduca la lumina amaratele alea de au trei dinti in gura si arata ca naiba si nici borfetul de lux care cam peste tot e freelancer (sau cel putin nu sta cantonat in asezaminte de profil).
Legalizarea prostitutiei are mari sanse sa contribuie nefericit la cresterea numarului de prostituate (ar fi deja o meserie legala) atat din randul romancelor cat si cu 'importuri' din alte tari.

Vladek: complici la prostitutie suntem deja, cu totii stim despre ea inclusiv 'statul' (multi sunt chiar clienti). Doar ca ne-am spalat pe maini. De fapt cam in toate tarile ce nu au prostitutie legalizata e la fel.

PS: sunt aproape sigur ca daca s-ar legaliza prostitutia totul s-ar derula mai apoi dupa tiparele deja clasice romanesti; de ex. parca vad in Bucuresti cum se partajeaza teatrul national ca sa se faca loc unui asezamant cu lumini rosii la intrare...'Laptaria lui Enache' ar putea capata cu totul alte semnificatii :D

Balaci
29th June 2007, 15:15
Intr-un fel asa e...avem toti o viziune foarte romantica despre bordeluri, un fel de "crucea de piatra", cu tarfe frumoase si spirituale...pe cand adevarul nu e chiar asa...tocmai de aia ziceam ca e un subiect unde sunt impartit asupra raspunsului si care este mai greu decat pare...asta excluzand toate implicatiile religioase

crissis
4th July 2007, 14:09
Din punct de vedere financiar legalizarea prostitutiei ar sursa importanta de venituri la bugetul de stat, a auzit cineva ca bordelurile sa dea faliment din lipsa de clienti.

Utilizator
4th July 2007, 15:47
Din punct de vedere financiar legalizarea prostitutiei ar sursa importanta de venituri la bugetul de stat, a auzit cineva ca bordelurile sa dea faliment din lipsa de clienti.

Probabil ca da, dar ar fi destul de trist si cam aiurea ca bugetul Romaniei sa se bazeze pe prostitutie ca 'o importanta sursa de venituri'. Asta se intampla prin Thailanda, noi totusi avem alte pretentii (cred). Nu mi se pare un argument suficient de puternic.

Am avea 'prostituata' in curriculum de meserii (si 'prostituat' sau cum i-o zice), ar mai trebui sa legalizam si cersetoria (directa sau cantatul prin metrouri) si am pasi hotarat spre viitorul luminos. Si asa parca vad emisiuni nesfarsite pe toate canalele media in care diverse curve isi vor lauda meseria si vor incuraja cu caldura generatiile tinere sa aleaga si ei aceasta meserie datatoare de satisfactii si bunastare. Acum macar apar mai mascat, care cu vanatoarea de boshorogi bogati, care se da artista...parca suna mai onorabil :D

irinaidu
4th July 2007, 18:34
nu pot sa inteleg nicicum de ce unii oameni cred ca sa te joci cu setimentele altora e mai onorabil decat un tarif dinainte stabilit si pus la usa. tre sa fii foarte pervers sa crezi asta!!

cat despre bugetul romaniei, atat timp cat prostitutia l-a distrus ( prostitutia politicienilor nostri ) ar fi chiar amuzant ca prostitutia sa-l salveze!!!

Utilizator
4th July 2007, 19:26
Irinaidu: glumeam si nu credeam. Astea ce vaneaza tipi cu bani nu vor fi niciodata cu tarif fix la usa.

crissis
4th July 2007, 23:38
Probabil ca da, dar ar fi destul de trist si cam aiurea ca bugetul Romaniei sa se bazeze pe prostitutie ca 'o importanta sursa de venituri'. Asta se intampla prin Thailanda, noi totusi avem alte pretentii (cred). Nu mi se pare un argument suficient de puternic.



Nu m-am referit ca la o parte salvatoare a bugetului tarii ci doar ca ar fi o importanta sursa de bani si cred ca prostitutia prin legalizare intr-o mica masura ar putea fi si controlata ,aici nu vorbesc de prostitutia practicata pe soseaua de centura sau pe unele trotuare.

Romeo
7th July 2007, 07:43
1) Argumentul spiritual : ar reprezenta victoria fundului asupra creierului. Si asa pentru multe de in fatucile de 15-18 ani idealul in viata e sa-si gaseasca un tatic bogat. Sa legalizezi prostitutia ar insemna sa dai apa la moara ideii ca scoala e pentru fraieri si tocilari si sa jignesti pe toti astia care muncim intr-adevar zi de zi....

prostitutie legala exista in Belgia, Olanda, Germania si probabil in multe alte tari. Isi pun ei prea mult problema la cat de inteligenta e treaba ? Nu ne obliga nimeni sa participam, mai ales ca nu va fi ieftin, dar cu cat este mai interzisa, cu atat produce bani pentru mafie. Mascat a existat prostitutie de la aparitia lumii si nu cred ca Stefan cel Mare trimitea politia sa adune c..le de pe centura. Nu este normal sa alergi sa penalizezi un serviciu acceptat de ambele parti, sau sa le trimiti pe aceste nefericite sa produca pentru altii: pesti sau politisti.
Cat despre scoala pentru fraieri, este un alt subiect, dar nu a ajuns asa doar din cauza prostitutiei. Nepotismul aparut inainte de 1989 a devenit lege acum, diferenta intre cei bogati si cei saraci este imensa. Scoala ofera o viata buna numai pentru cei cu adevarate capacitati (doctori de exemplu), restul societatii romanesti se bazeaza pe oportunism si adaptare la afaceri.



2) Argumentul traditional : prostitutia n-a fost niciodata legala in tara asta cu exceptia catorva ani intre 1920 si 1930 (nu-mi amintesc exact perioada). Dupa cum vedeti s-a mai incercat o data legalizarea si n-a mers. De ce sa repetam greseala de atunci ?
am inteles ca a existat si in 1945-47. Evident a fost desfiintata de comunisti pentru ca ei credeau ca li se cuvine orice pe gratis.



3) Argumentul legal : ideea de a legaliza prostitutia ar face statul (si prin extensie pe fiecare din noi) complicele pestelui. Va place ?

si este normal sa facem profit pentru unii ticalosi sub aspectul ilegalitatii ?



4) Se tot repeta la nesfarsit chestia cu controlul medical & stuff. :D Doamne cata naivitate. Chiar credeti ca o fetita prinsa cu vreo boala venerica va inceta sa "profeseze" ? Da de unde, o sa-si vada de treaba ca si mai inainte ... doar ca ilegal, fara "condicuta". Si uite asa politia va avea doua treburi in loc de una : sa supravegheze prostitutia legala si sa o combata pe cea ilegala ! Ca sa nu mai zicem ca probabil nici toate "profesionistele" nu vor fi dispuse sa plateasca impozite la stat - alta sursa de prostitutie ilegala, alta treaba in plus pentru militie ... si sunt curios de altfel cine va verifica sumele ce se vor invarti.


Orice control medical poate preveni. Acu, ca prostitutie tot exista, se face vreun control medical ? Daca ar exista legal si ai "capata" ceva, te-ai duce si ai spune: am fost la cutare, m-am imbolnavit, tratati-o si pe ea, preveniti pe urmatorii 100. Pentru ca suntem in Romania sunt sigur ca nici asta nu se va trata cu seriozitate. Cat despre impozitul la stat, merita acest stat vreun ban ? Cand parlamentarii isi bat joc de 20 milioane euro pentru ca li s-a sculat lor sa avem presedinte suspendat si apoi referendum, merita ei un ban de la c..ul unora ?



Concluzia ar fi ca probabil legalizarea prostitutiei nu ar rezolva mai nici una din problemele existente, ar crea altele noi si in plus ne-am si face de rahat.
Solutia nu e legalizarea, ci reducerea fenomenului la un nivel rezonabil. Adica fara fete pe centura si colturi de strada, fara ziare pline de anunturi cu studente in cautare de domni generosi .... n-o sa dispara complet, bineinteles, dar macar sa fie redus la 20,25% din ce e acum eu cred ca e posibil. Cu conditia ca politia sa-si faca dracului treaba, cu legea in mana ...

doar ar termina legalizarea "pestilor", desi acestia vor oferi serviciile clientelor pentru sume mai mici, la fel ca telefoanele furate si revandute in obor. Apoi o fata care sta pe centura credem ca isi cauta de "lucru" dar nu avem probe ca practica asa ceva. Nu este ridicol ca altii dintre noi sa dea amenzi pentru asa ceva ? Mai lasati-ne cu legile astea, cati parlamentari sau ministri ati vazut la parnaie ? Cei mai mari ticalosi in tara asta sunt soferii, pentru ca ei sunt cei mai panditi si amendati. Marii escroci sunt in alta parte si sunt luati la intrebari tocmai cand faptele lor se prescriu.