PDA

View Full Version : Oltchim Ramnicu Valcea in turul preliminar



resita
28th June 2007, 13:33
Oltchim Ramnicu Valcea in grupa cu Madeira, Byassen si o echipa din primul tur preliminar


Echipa de handbal feminin Oltchim Ramnicu Valcea va evolua in grupa a treia din cadrul turului doi preliminar al Ligii Campionilor, alaturi de formatiile Madeira Andebol (Portugalia), Byassen (Norvegia) si o echipa din primul tur de calificare, s-a stabilit, joi, la tragerea la sorti de la Viena.

Cea de-a patra formatie va fi ocupanta locului secund dintr-una din cele doua grupe din primul tur preliminar.

Turneul de calificare din grupa a treia va avea loc in perioada 28-30 septembrie, la Madeira.

resita
29th June 2007, 13:17
Tadici-Byasen, scor egal la intalniri directe

Adversara Oltchimului in grupa a treia a turului doi preliminar al LC, Byasen Trondheim, a fost invinsa de valcence in finala Cupei Cupelor, cu antrenorul Gheorghe Tadici pe banca, insa in urma cu un sezon, echipa norvegiana a eliminat pe Silcotub Zalau, condusa la acea vreme tot de Tadici.

Antrenorul Gheorghe Tadici s-a intalnit pana acum de doua ori cu formatia norvegiana, prima data pe cand se afla pe banca tehnica a echipei Silcotub Zalau, in sezonul 2005-2006, in turul doi preliminar al Ligii Campionilor. Atunci, Byasen a eliminat formatia ardeleana, cu scorul general 54-45. Silcotub a acceptat sa dispute ambele meciuri in Norvegia, pierzandu-l categoric pe primul, cu 19-30, si castigandu-l pe al doilea, cu 26-24.

Plecat apoi la Oltchim Ramnicu Valcea, Gheorghe Tadici si-a luat revansa in finala Cupei Cupelor de la sfarsitul lunii mai, disputata in dubla mansa. In Norvegia (la 12 mai), Oltchimul a castigat cu o diferenta confortabila in vederea returului, scor 30-24, apoi a remizat acasa, scor 29-29 (20 mai).

Clubul valcean s-a mai "ciocnit" insa de Byasen o data, tot in Liga Campionilor, in sezonul 1996-1997, fiecare echipa adjudecandu-si victoriile de pe teren propriu in cadrul grupei C. Astfel, Byasen a castigat cu 25-20, iar Oltchim cu 24-16. Totusi, mai departe a mers Byasen, care a atins cea mai buna performanta din istoria clubului in acel sezon, sferturile de finala, in care a fost eliminata de Ferencvaros Budapesta. Byasen a avut un parcurs asemanator la editia din 1998-1999, cand a fost eliminata de Hypo Viena.

Cu cealalta adversara din grupa a treia a turului doi, Madeira Andebol SAD, Oltchim nu s-a intalnit niciodata. Sezonul trecut, Madeira a fost eliminata in primul tur al Ligii Campionilor de Rulmentul Brasov, cea mai buna performanta a clubului lusitan pe plan european fiind participarea in turul doi al Ligii Campionilor.

Portarul Oltchimului, Luminita Hutupan, a declarat, joi, pentru NewsIn, ca nu stie absolut nimic despre echipa pe care o va intalni in primul meci din turul II preliminar al Ligii Campionilor, Madeira Andebol, dar crede ca formatia sa se poate califica mai departe.

"Daca pe fetele de Byasen le stim foarte bine si deja le-am simtit cum joaca, despre handbalistele de la Madeira nu pot spune nimic. Nu stiu nici daca sunt bune, nici daca sunt rele. In mod sigur vom face rost de casete cu jocurile lor si vom afla la ce sa ne asteptam cand vom le vom intalni pe teren", a declarat, joi, pentru NewsIn, Luminita Hutupan.

Oltchim Ramnicu Valcea va intalni in turul doi preliminar al Ligii Campionilor, programat in perioada 28-30 septembrie, pe Byasen Trondheim, Madeira Andebol si o echipa din primul tur preliminar. Prima partida a echipei din Valcea este contra gruparii portugheze Madeira Andebol.

In sezonul 2006/2007, formatia portugheza Madeira Andebol a intalnit in dubla mansa, in primul tur preliminar al Ligii Campionilor, pe Rulmentul Brasov. Formatia Marianei Tarca s-a impus in meciul tur, din deplasare, scor 30-23, iar in partida de la Brasov, gazdele au invins cu 31-20.

Legat de meciul cu Byasen, portarul nationalei a spus ca Oltchimul nu are voie sa greseasca: "Trebuie sa repetam figura din meciul tur, cand am jucat foarte bine si am avut o aparare buna. Nu trebuie sa facem un meci cum a fost cel de acasa, cand nu am reusit decat un egal. In Liga Campionilor nu ai voie sa gresesti daca vrei sa mergi mai departe".

"Am dat din nou de Byasen, norvegiencele vor fi principalul nostru adversar. Vom acumula oboseala dupa participarea la Supercupa, dar ne vom lupta pentru primul loc. Vrem sa mergem in grupele principale", a spus antrenorul Oltchimului, Gheorghe Tadici, dupa tragerea la sorti.

Oltchim Ramnicu Valcea a mai intalnit pe Byasen Trondheim in finala Cupei Cupelor, unde handbalistele lui Gheorghe Tadici s-au impus in meciul tur cu scorul 30-24, iar in partida retur scorul a fost egal, 29-29.

Vicpresedintele clubului Oltchim Ramnicu, Petre Berbecaru, a vorbit si despre o eventuala organizare a turneului la Ramnicu Valcea: "Madeira are prima optiune de organizare, dar daca portughezii refuza, noi avem a doua optiune. Sigur ca ne-am dori sa organizam noi turneul, la Valcea, dar asta inseamna ca Madeira sa refuze. Daca portughezii nu comunica la EHF in zilele urmatoare ca accepta organizarea turneului, vom fi noi contactati, iar Oltchim nu ar refuza aceasta sansa".

Organizarea turneului din turul II preliminar al Ligii Campionilor s-a hotarat prin tragere la sorti, iar echipa extrasa a fost Madeira Andebol. In cazul in care gruparea portugheza va refuza organizarea, atunci a doua optiune va fi orasul Rm. Valcea.
sursa onlinesport

dragosh_vl
25th September 2007, 12:34
se califica Forza VAlcEA FORZA OLtCHIM

dragosh_vl
28th September 2007, 10:08
Primul meci azi de la ora 19 cu Madeira.

dragosh_vl
28th September 2007, 21:00
35-20 cu echipa a doua :D

rob_din
28th September 2007, 21:09
Mie nu mi-a placut cum a jucat echipa a doua, ma asteptam sa forteze mai mult stiind ca de obicei sunt rezerve

Universal
28th September 2007, 21:52
cu cat au castigat? exista si retur? caci nu stiu.

dragosh_vl
28th September 2007, 22:10
Madeira Andebol (Portugalia), Byassen (Norvegia) , BNTU Minsk (Belarus) OLTCHIM RM.VALCEA


Aceasta e grupa . Si joaka fiecare cu fiecare si care e pe primul loc in grupa se califica . Azi am invins Madeira cu 35-20 , maine vom juka cu Minsk iar poimaine meciul de calificare cu Byassen.

dragosh_vl
28th September 2007, 22:12
Mie nu mi-a placut cum a jucat echipa a doua, ma asteptam sa forteze mai mult stiind ca de obicei sunt rezerve


e mie mi-au placut cu mici excepti :) Tacalie e o jukatoare de viitor chiar dak a ratat mult din actiune dar si din 7 m.

resita
29th September 2007, 15:26
cu cat au castigat? exista si retur? caci nu stiu.

Bravo fetelor :ok: primul hopa a fost trecut, mai sunt doua

rezultate prima zi:
Byasen – Belaz Minsk 33-15
Oltchim – Madeira 35-20

azi: Madeira – Byasen
Oltchim – Belaz

maine: Madeira - Belaz
si finala turneului Oltchim – Byasen

iuli
29th September 2007, 18:44
gata uni, a facut un post si mai vine peste o saptamana sa mai scrie ceva...offf, mi-e scarba de oamenii astia care scriu doar ca sa aibe cat mai multe posturi :|

dragosh_vl
29th September 2007, 21:17
39-13 scor final :D

Forza OLTCHIM

resita
29th September 2007, 22:45
si Madeira – Byasen 24-37

maine adevaratul meci Oltchim – Byasen :ok:

YoYoyOi
29th September 2007, 22:57
de abia astept :D

sa batem :cheer: sa batem :yeah:

dragosh_vl
30th September 2007, 12:47
http://prosport.ro/index.php?section=listing_articole&screen=index&cat_id=52



FORZA OLTCHIM

resita
30th September 2007, 16:35
a inceput meciul BAFTA FETELOR :ok:

YoYoyOi
30th September 2007, 16:53
11-10 in min 22

hai fetele :cheer:

YoYoyOi
30th September 2007, 17:55
splendid meci :D frumoasa victorie :cheer:

bravo fetelor :ok:

resita
30th September 2007, 18:18
Oltchim - Byasen 30-22 :yeah::yeah::yeah::yeah:

ce frumos este atunci cand castigi :D

YoYoyOi
30th September 2007, 18:21
in prima repriza am avut ceva emotii, ca mergeau tot umar la umar... nu reuseau sa se desprinda. Dar dupa pauza, parca am vazut alta echipa a Oltchimului :D

Hutupanca e de aur :yeah: 24 k :cheer:

dragosh_vl
30th September 2007, 19:24
FORZA OLTCHIM!!!


SA MOARA brasovu DE SUPARARE CA VALCEA ESTE CEA MAI TARE > :D

dragosh_vl
30th September 2007, 20:45
http://www.sport.ro/stiri/17309/OLTCHIM-IN-GRUPELE-CHAMPIONS-LEAGUE.html

dragosh_vl
30th September 2007, 21:48
FORZA OLTCHIM :lol::lol::lol::lol::lol::yeah::yeah::yeah:

Anamaria Bat
1st October 2007, 21:58
Bravo fetelor si multumesc ca ma faceti fericita. e bine asa!