PDA

View Full Version : Ghidul Divizia A Pro Sport



Romeo
13th March 2006, 19:22
este pacat sa critici ceva atunci cand exista si altii nu fac asa ceva, dar pentru cineva care a vazut cum arata un ghid de sezon in Spania, Portugalia, Germania, ghidul diviziei A tiparit de Pro Sport este o caricatura urāta. Dar nu numai aceste tari, caracterizate printr-un fotbal de valoare, au astfel de ghiduri. Acestea apar acum in mai toate tarile Europene, ele continand, de obicei, fotografiile color ale fiecarei echipe de prima divizie, lotul de jucatori (nume, prenume, data nasterii, numar de prezente/goluri in campionatul respectiv, eventual cluburile pe la care a mai jucat). Unele ghiduri se preteaza doar la fotografii de jucatori si fisele de prezente ale fiecaruia de cand a debutat in prima divizie. Daca Ungaria si Polonia au intrat deja in Uniunea Europeana, atunci si ghidurile acestora arata bine, nu ca cele din vestul Europei, dar tot contin cam 100 pagini cu ce vrei din campionatul respectiv. Am primit iarna asta ghidul campionatului de fotbal bulgar si nu mi-a venit sa cred: 144 pagini, totul color, fotografiile nu numai ale echipelor de prima ci si cele de divizie secunda, fisele jucatorilor de prima divizie. Pretul de 4.95 lev (cam 2.5 euro) nu se poate compara cu cel al Pro Sport (55 bani), dar pana si Bulgaria poate face asa ceva si in plus este la editia a 5-a. Ceea ce Pro Sport a facut saptamana asta este doar o caricatura din partea celor care nu vor sa vada ce fac altii si in ruptul capului nici nu incearca sa faca ceva la fel. Daca asta vara Pro Sport publica loturile echipelor din A si cate o fotografie de jucator, in aceasta primavara formatul a fost redus la jumatate, a renuntat la datele de nastere si a pus circa 11 fotografii de jucatori atat de mici incat cu greu ar putea fi identificati pe teren. Consumul de hartie este cu atat mai regretabil cu cat in redactia ziarului exista un statistician, celelalte cotidiene de sport nefiind interesate, practic, de asa ceva.
Cu ce poate fi comparat ghidul Pro Sport ? Probabil cu afisul si carnetelul Gazetei Sporturilor, care nu s-a sfiit sa ne dea niste tiparituri ale caror date de meciuri nu mai coincid din cauza decalarii programului. Daca atunci cand s-a dat acel afis (pentru ca nu-l pot considera poster) amanarea primei etape abia fusese anuntata, atunci cand s-a dat acea agenda se stia, dar nimeni nu a avut minimul respect fata de cititori de a da ceva care sa corespunda realitatii. Suplimentele celor doua ziare, ca si emisiunile TV de pe puzderia de posturi se fac dupa regula: va dam, nu ne intereseaza daca le vreti sau nu, important este sa se justifice banii cheltuiti.

KLMN
13th March 2006, 22:57
De acord cu ceea ce spune Romeo. Este nevoie si la noi de un ghid profesionist in care sa se prezinte date statistice despre echipe, jucatori din campionatul romanesc. Acesta poate aparea inainte de inceperea campionatului si in intersezon. Si mie mi-a cazut in mana un ghid din campionatul spaniol bine realizat si documentat. In urma consultarii acestui ghid, am devenit un fan al campionatului spaniol.

remy
13th March 2006, 23:35
Gasiti pe NET.

S2K
14th March 2006, 12:34
ghidul diviziei A tiparit de Pro Sport este o caricatura urāta.

Ca si site-ul lor de altfel. Si al GSP-ului de asemenea...

Paul
14th March 2006, 16:33
Gasiti pe NET.
gestesti pe net remy , sau poate nu ai nevoie;
Dar poate peste 10 ani , vrei sa arati nepotilor un ghid antic , si nu vei avea ce arata.

In principiu , vechile ghiduri de genul "Pro Sport Magazin" format mare , care cuprinde lotul (nr , nume , data nasterii , meciuri , goluri , sezoane) , stafful tehnic , programul echipei , primul 11 (format grafic) , transferuri etc.

Sincer as fi de acord sa platim 3 E (100.000 lei) pe un ghid adevarat.
Fiecare echipa sa aiba 4 pagini , unde sa fie si fotografiile jucatorilor , pagina cu programul si televizarile , apoi statistici (clasamente alltime , jucatori - golgeteri , cele mai multe meciuri etc) , statisticile ultimului sezon (amanuntite) , etc

Din pacate involuam.
De ce nu mai apare almanahul anual ProSport, care era editat de echipa lui Tolo cand erau la ProSport?

Intr-o vreme ProSportul scotea carti. SuperSteaua (Andrei Vochin) , Lucescu (Ioan Chirila) , Hagi (Geambasu) etc

Unde sunt toate astea?

:rosu:

Edgar
14th March 2006, 16:51
Acum ai Divizia Sexy. Nu fi carcotas. Asta se vinde? Asta facem. :D

Paul
14th March 2006, 16:57
corect Edgar , le zicem nepotilor peste 50 de ani ...

uite nepoate , asa se juca Divizia A , la inceput de mileniu...
Divizia A se numea ... Ursus si prin 2005 Burgher

Champions League avea pe alburile de prezentare sigla Amstel . S-a certat uefa cu Amster , si au bagat Heineken in spatele portilor !

Gazeta Sporturilor , avea hartie roz si era plina de gacici. Una reprezenta Rapidul , dar jucatorul ei favorit era Niculescu.

ProSport , scotea cate un supliment cu Formula 1 , dar 80 % erau femeile de la boxe. Era mai deocheat ca playboyul.

relansat
15th March 2006, 08:03
Cred ca mi`ar fi rusine sa arat nepotilor ce meciuri se jucau la inceput de mileniu :)

Romeo
16th March 2006, 16:19
noroc ca atunci nu se filma! Daca te uiti pe la cifra de spectatori, vei vedea 200.000 la finala CM din 1950, cifre de peste 120.000 tot atunci, 100.000 la un cuplaj interbucurestean prin anii 1980, dar acum cine mai vine la un meci din campionatul intern ? La un meci de divizia A intre Astra si Gloria Bistrita se spune ca s-ar fi vandut 7 bilete. Atunci cand era calitate mai buna: in 1950, 1980 sau acum ? Stiu ca sunt zeci de motive, dar daca noi vom sta in fata TV-ului, iar pe stadion vor ajunge vagabonzii care vor primi 5 lei cadou, ce fotbal va fi acela ? Prin West, parca stadioanele sunt mai pline, la noi nu prea.

Paul
16th March 2006, 20:46
La un meci de divizia A intre Astra si Gloria Bistrita se spune ca s-ar fi vandut 7 bilete

Legenda zice ca cele 7 bilete le-ar fi cumparat suporterii oaspetilor :happy , veniti cu 2 masini !

t.b.
16th March 2006, 23:04
Intr-o vreme ProSportul scotea carti. (...) Hagi (Geambasu) etc



Cartianu de fapt...

Paul
17th March 2006, 23:33
Cartianu , evident , nush ce draq aveam cu Geambasu ;)

Romeo
18th March 2006, 09:46
Legenda zice ca cele 7 bilete le-ar fi cumparat suporterii oaspetilor :happy , veniti cu 2 masini !

hai sa fim seriosi, ce suporter face 400 km cu masina proprie si apoi mai da bani pe bilet ? Iti place sf-ul, vad eu!! Daca gasesti un suporter al Gloriei Bistrita care vine la Ploiesti cu masina si mai cumpara si bilet, fa-i o statuie!

Romeo
22nd February 2007, 10:01
Nu s-a mai scris nimic aici de multe luni, dar totul a ramas ca inainte. A mai trecut un an si Pro Sportul tot nu este interesat de cum arata un ghid de sezon chiar la bulgari sau maghiari, ca sa nu mai zic de Germania (Sport Bild, Kicker), Franta (Planete Foot, Onze), ca sa nu mai vorbesc de Spania cu al sau extraterestru Marca Guia Liga. Asa e la noi, daca tot avem preturi third hand la presa, calitatea este fourth hand! Sper sa ma citeasca cineva, poate chiar domnul Topescu, care totusi, a facut ceva, altii nu sunt in stare nici de atata lucru.

dardar_3
22nd February 2007, 15:32
Ai dreptate....:ok:

Astazi in a aparut un supliment in acelasi ziar de care s-a pomenit care contine etapele returului si o scurta prezentare....

In calnedarul returului, in dreptul etapei a 22-a scrie asa:
10.03.2007 Farul-Steaua*.

* daca Steaua se califica in optimile CUPEI ROMANIEI, Antena 1 poate reprograma partida sa fie duminica.


Cum poti sa scrii asa ceva....:)???!!!

In rest.... NO COMMENT:drak:

Geografu
22nd February 2007, 18:45
Acuma am facut rost de suplimentul ProSport si sincer mi-a placut ! Oricum,nu e de calitatea celor din Vest dar i-as da un 8,8,50 pentru Romania.Oricum cei de la PS se straduiesc nu ca GSP care scoate cu o zi inainte de inceprea meciurilor un carnetel de tot rasul care nici 4 nu merita in comparitie cu PS !

Sal.:ok:

TaciAcolo
23rd February 2007, 02:29
eu am niste reviste ,programe mai vechi cam de 5 ani de la prosport erau super facute lot de jucatori informatii etc.

Romeo
23rd February 2007, 09:18
Ai dreptate....:ok:

Astazi in a aparut un supliment in acelasi ziar de care s-a pomenit care contine etapele returului si o scurta prezentare....

In calnedarul returului, in dreptul etapei a 22-a scrie asa:
10.03.2007 Farul-Steaua*.

* daca Steaua se califica in optimile CUPEI ROMANIEI, Antena 1 poate reprograma partida sa fie duminica.

Cum poti sa scrii asa ceva....:)???!!!


o, ce bine ca a trecut de optimi, altfel aveam o restanta :lol:
tot ce se scrie trece pe la corectura, sau asa ar trebui sa fie, dar doamnele de acolo nu au cum sa contrazica o prostie scapata de cel care a scris-o pentru ca nu s epricep la fotbal. Fraza respectiva este o eroare, s emai intampla. Numai ca aspectul ghidului este ciudat. La programul returului trebuie folosita o lupa care sa mareasca cea ce este util si sa micsoreze reclama aia nenorocita care sper sa nu foloseasca al nimeni.
Apoi acel clasament al etapei, tiparit la fiecare echipa (18 echipe, dar mai sunt 15 etape, deci de unde mai scoatem 3 clasamente ?) si acea caseta cu arbitrii, ordinea golurilor, nu-si au nici o logica, este doar o idee grafica fara sa fie gandita (probabil in presa nici nu sunt prea multi carora sa le ceri asta). Informatiile sunt utile, fotografiile de jucatori prea mici.

Lordul
23rd February 2007, 17:02
e ff bun suplrimentul nota 9 ; prosport a scoa si suplimnete la championsleague si altele; fromaul 1 ...f bune suplimentele

Romeo
26th February 2007, 09:55
e ff bun suplrimentul nota 9 ; prosport a scoa si suplimnete la championsleague si altele; fromaul 1 ...f bune suplimentele

Lucrezi la ProSport sau nu ai iesit niciodata din tara ? Daca vrei ca in continuare sa fim o tara de kkt, continuati cu presa asta. Oricum tineri sunt din ce in ce mai putini interesati de Romania, deci interesul pentru maculatura din chioscurile de ziare tinde spre 0. La asa popor, asa calitate!

Romeo
27th July 2007, 19:07
Alt sezon incepe, presa bate pasul pe loc. Dupa ce anul trecut am realizat cu Sport Magazin un ghid de sezon mai de doamne ajuta, dupa care am regretat ca am muncit pentru un patron care nu merita munca mea, Ionut Lupescu, anul acesta gazeta si Pro Sport se lauda cu ghidurile lor de sezon.
Pro Sport face acelasi ghid pipernicit, toaca aceeasi hartie cu un format in care cititorul sa-si completeze formatia si clasamentul, dar ofera informatii utile. Fireste, nimeni din redactie nu catadicseste sa obtina fotografii de grup ale echipelor si se multumeste cu aceste chipuri minuscule. Singurul capitol la care ghidul Pro Sport poate fi comparat cu ghidurile din Ungaria, Cehia, Slovacia, Bulgaria este cel al informatiilor, formatul si grafica respecta raportul de calitate intre Romania si tarile mentionate.

Ghidul Campionii scos de gazeta este doar un consum inutil de hartie. Este inadmisibil ca un astfel de "Ghidul ligii I" cum se intituleaza sa nu contina loturile a 12 echipe si nici o data de nastere a jucatorilor sau antrenorilor. Putea fi numit oricu, numai ghid NU. Locul fotografiilor de jucatori sau de echipe lipseste cu desavarsire, fiind inlocuit de fotografii din meciuri.
Niciunul din cele doua ghiduri nu contin niciun fel de date despre ligile II si III. Cei care au condus respectivele lucrari nu stiu sau nu vor sa stie ce au celelalte tari din Uniunea Europeana. Ei gandesc specific tarii noastre: daca nu va place, ne doare undeva, noi suntem cei mai destepti.
Pentru cei care vor sa vada un ghid cu adevarat senzational, le spun sa caute ghidul Marca care va apare la sfarsit de august in Spania. Costa 5 euro, dar merita 50.

Geografu
29th July 2007, 16:02
Intr-adevar si eu am cumparat toate cele 3 asa-numite ghiduri ale Ligii 1.Cele de la ProSport,GSP si Fanatik.
ProSport mi-a placut pentru informatii,dau lotul intreg,poza celor 11 jucatori prinicipali ai echipei si este si putin interactiv.Am vazut insa cateva greseli la loturi si o stema gresita,cea a lui CFR care nu mai este de anul trecut asa.
GSP mi s-a parut cel mai slab pentru ca asa cum ziceai si tu Romeo e inadmisibil intr-un ghid sa nu ai loturile tuturor celor 18 echipe.In plus la cele care sunt apar greseli la loturi,sunt poze prea multe si inutile si informatii destul de slabute.Doar calitatea hartiei mai salveza obrazul firmei.
Fanatik a aparut pe piata ca o supriza placuta dupa mine.Are informatii,loturile complete cu doar putine greseli ( e cel mai bine facut la capitolul acesta ) ,imagini putine dar puse exact acolo unde trebuie,comentarii la obiect.Cam putine pagini insa si formatul clasic-banal de ziar sunt punctele slabe ale acestuia.
Ca o concluzie cand o sa ajungem si noi la nivelul ghidurilor din Spania,Germania,Franta,Anglia etc. atunci o sa fie altceva.La primele 2 tari sus-numite am si avut ocazia sa rasfoiesc odata astfel de ghiduri si am ramas impresionat ! :ok:

Romeo
30th July 2007, 19:54
Ca o concluzie cand o sa ajungem si noi la nivelul ghidurilor din Spania,Germania,Franta,Anglia etc. atunci o sa fie altceva.La primele 2 tari sus-numite am si avut ocazia sa rasfoiesc odata astfel de ghiduri si am ramas impresionat ! :ok:

probabil ca greselile sunt inerente, Excelul face destule figuri cu datele calendaristice. Apoi loturile sunt in continua schimbare, iar cei care lucreaza la astfel de ghiduri nu primesc nici macar o mica atentie din partea sefului. Daca tie ti s-au parut impresionante ghidurile putine din occident care ti-au cazut in mana, as vrea sa adaug ca in Spania sunt cel putin 2-3 astfel de ghiduri: Marca, Don Balon, As, francezii au si ei Planete Foot, Onze Mondial, France Football, nemtii au Kicker si Sport Bild, plus altele.
Nu cu acestia ne putem noi duela. Intr-o tara in care de 3 ori pe zi trebuie sa aflam ce a mai facut Chivu si cum il injura suporterii ca n-a plecat la Inter pe bani multi pentru club si putini pentru el, ar fi bine daca am face ghiduri de calibrul celor din Ungaria sau Cehia, adica cele 16-18 echipe de prima divizie au fotografie de club. Fireste, acele portrere ale Pro Sport au fost un pas inainte, in schimb isi dau cu firma in cap cu formatul ala pipernicit. Cat despre interactivitate, asta e o traznaie a jurnalistilor. Cititorii nostri au nevoie de un produs de calitate, nu de spatiu in care sa-si scrie memoriile. Ghidurile din vest pot ramane in orice biblioteca sportiva, la noi vor ajunge rapid la gunoi.
Nu am luat ghidul Fanatik, nu cumpar acest ziar. Daca nu este pe hartie de revista, nu se poate ridica la nivelul celui Pro Sport, pentru ca cel al gazetei poate fi mai degraba un supliment, nicidecum un ghid al ligii.

Lordul
2nd September 2007, 15:05
Am cumparat SportMagazin ghidul ligii I si fiecare echipa are 4 pagini , prezinta programul Ligii I , dar si al Ligii a II precum si al echipei nationale dar si Ghigul complet al preliminariilor CE 2008 si meciurile echipelor romanesti in europa , ghidul a costat doar 6 lei.


Ghidul Fanatik se mai gaseste ?

mosu
25th March 2008, 16:14
mah aveti vreunul din ghiduri in format pdf? ma intereseaza sa vad tacticile....
stiu sigur ca este, mi`a zis un prieten ca l`a downloadat , dar nu mai stie de unde :(