PDA

View Full Version : Dinamo București



Pages : [1] 2 3 4

resita
27th June 2007, 20:08
Aici se va discuta despre echipa Dinamo Baumit Bucuresti :ok:

resita
28th June 2007, 08:27
Pana in momentul actual la Dinamo au venit:
- Costel Manea de la Uztel Ploiesti
- Liviu Mironescu de la Poli Iasi
- Ioan Rosca din Israel :thinkso: :thinkso:
- Andrei Vasiuk din Macedonia

si au plecat::headbang:
- Valentin Ghionea la Pick Szeged (Ungaria)
- Leonard Bibirig laU Suceava

cimitiru branesti
2nd July 2007, 00:26
Unul si unul....ma refer la cei plecati, ca achizitiile sint vai viata lor.
Ce zici, retrogradati sezonul asta?

diva_s20
2nd July 2007, 08:39
O sa vedeti ca o sa aiba echipa buna Dinamo pana la urma. O sa mai faca transferuri.

cimitiru branesti
2nd July 2007, 13:45
O sa vedeti ca o sa aiba echipa buna Dinamo pana la urma. O sa mai faca transferuri.

Tu chiar crezi ca poate aduce jucatori mai buni pe posturile lor decit Ghionea si Bibirig? Sincer, am rasuflat usurat cind a plecat Ghionea, pt ca era un jucator extraordinar, si chiar atunci cind i-am flagelat pe baietii din groapa cu 7 goluri, el a marcat vreo 12 bucati; era singurul handbalist de superclasa de la dinamo si singurul de care ma temeam. Daca popescu-mustata ar avea bani de transferuri, ma gindesc ca mai degraba ar fi negociat cu Ghionea sa-i prelungeasca contractul, decit sa aduca degeaba niste neaveniti, doar de dragul de-a spune ca a facut transferuri. In final, o ghicitoare pt tine: daca v-am batut de 3 ori in sezonul trecut, la ce diferenta o sa va facem de ris acum? avind in vedere ca:
1. Steaua s-a intarit cu jucatori ca: Ionut Georgescu, Stavrositu, Buricea, Ilies, sirbul Vujadinovic
2. de la Dinamo au plecat cei mai buni 2 jucatori
3. Dinamo si-a concediat antrenorul si l-a adus pe Eliodor Voica, aflat la inceputul carierei de antrenor si care, in faza asta, e mult mai ***** si decit nefericitul de Constantin Stefan

resita
2nd July 2007, 14:11
mai sus zob79 are perfecta dreptate :lol::lol:

diva_s20
2nd July 2007, 14:15
hai mai ce naiba ca nu statea echipa Dinamo in Bibirig!!!!Ghionea este o mare pierdere pentru ei dar asta e. Sezonul viitor o sa incerce sa se descurce fara el.

diva_s20
2nd July 2007, 14:19
Nu mi se pare o tragedie plecarea lui Bibirig.Il au pe Dimache. Ei au nevoie de pivot k lumea si de extrema buna in locul lui Ghionea.

cimitiru branesti
2nd July 2007, 16:45
Nu mi se pare o tragedie plecarea lui Bibirig.Il au pe Dimache. Ei au nevoie de pivot k lumea si de extrema buna in locul lui Ghionea.

Dimache e conducator de joc; Bibirig era inter si om de baza in aparare

diva_s20
2nd July 2007, 17:40
Bibirig este coordonator nu inter. Au inceput sa-l foloseasca inter in momentul in care l-au adus pe Dimache si de multe ori numai in aparare. Are mai multa experienta si putea foarte bine sa joace ca inter. Plus ca Dinamo nu avea interi k lumea. Anul trecut a plecat si Jurca, Muraru,Anca, Nicolae toti interi. La un moment dat au incercat sa-l foloseasca si pe Ghionea inter.

Silvia_bz
11th July 2007, 18:48
ma bucur c se discuta despre dinamo..am aflat cam tarziu d voi..n am fost prea atenta,nu?:)va pup

Silvia_bz
11th July 2007, 18:49
diva s20 trebuia s ma anunti s p mine..ti am zis c fac efoturi pt dinamo daca e si discut s p forum..:)

Silvia_bz
11th July 2007, 19:03
sa fim realisti..zob79 are dreptate..ne au plecat oamenii care faceau mai bine de 70%meciul..Bibirig in defensiva si Ghionea in ofensiva..am emotii pt noul sezon..nici cel trec nu a fost f bun..s nu mai zic c n mai jucam macar in cupa cupelor parca,nu?Stie cineva mai multe despre cei noi adusi din afara pt ca manea e un jucator experimentat totusi,are si o varsta..si stie c face..iar mironescu din iasi discutabil..ref l noul antrenor sa i dam o sansa zic..il respect p c stin sefan,e un bun,nici n a avut jucatori s bage n teren dar uneori n prea era inspirat nici in priv acelora putin cum erau..oricum AS VREA CA MAI MULTI SUPORTERI SA VINA IN LUCIAN GRIGORESCU ALATURI DE EI.eu promit daca intru l fac acolo(peste max 2 sapt o sa stiu asta)voi fi prima care ma duc..iubesc echipa dinamo..d mica la fotbal s d mult mai putin timp s din cz lipsei d promovare,handbalul..

Silvia_bz
11th July 2007, 19:05
Vreau Si Eu O Ora L Care S N Intalnim Toti Aici S Vb.despre Ei.astept!pup

Silvia_bz
23rd July 2007, 19:04
Are You Alive??:(

resita
1st August 2007, 14:33
Sezonul viitor meciurile de acasa ale dinamovistlior se vor juca la Buzau

diva_s20
1st August 2007, 16:45
Mie mi se pare aberant sa joace la Buzau. Chiar imi pare rau ca nu mai joaca in Bucuresti. Practic Bucurestiul nu mai are echipa de handbal masculin. Steaua joaca la Chiajna, acum Dinamo s-a mutat la Buzau........:(

Silvia_bz
2nd August 2007, 12:18
E Pustiu In Continuare Pe Aici..oricum,dupa Cum Se Stie Deja,dinamo Vine Sa Joace Toate Meciurile "de Acasa"in Buzau..uraaaaaaaa!aici Au Cu Adevarat Suporteri..multa Bafta Baietilor Si Cu Sprijinul Nostru,a Celor Ce Iubesc Echipa,speram Sa Aiba Un Sezon 2007 2008 Nesperat De Bun..va Asteptam Cu Drag!!puup!

Silvia_bz
15th August 2007, 16:09
meciuri amicale ale lui dinamo p 19 si 20 de august...sunt asteotati toti dinamovistii adevarati la Sala Sporturilor..puuup!:)

costymocanu
24th August 2007, 16:46
L-a vazut cineva pe Liviu Mironescu in joc?
Am avut ocazia sa il vad in antyrenament pentru vreo 5 minute. Cred ca va face ceva valuri in echipa ce mi se pare foarte daruit.
Nu sunt inca un impatimit al handbalului, dar mi se pare ca aici (in handbal) inca au mai ramas urme de Fair Play. Ne mai auzim. Pa.

costymocanu
24th August 2007, 16:49
Am uitat sa spun ca l-am vazut cand inca era la Poli.......foarte bun. Unul dintre cei mai buni marcatori...

Silvia_bz
28th August 2007, 17:20
costymocanu:inca un om care stie ca handbalul merita sa i se acorde atentie.bravo!pup si vb.!

georgebz
28th August 2007, 21:50
in cupele europene cred ca ii voi incuraja si eu pe dinamovisti ... dar in campionat le voi tine pumnii adversarilor ;) ... sper sa joace meciurile la ore mai tarzii , nu matinale , sa le prind si eu

costymocanu
31st August 2007, 11:55
costymocanu:inca un om care stie ca handbalul merita sa i se acorde atentie.bravo!pup si vb.!

Da ! Din cauza mizeriilor de pe stadioanele de fotbal, am ales altceva. A durat ceva vreme sa ma interesez mai indeaproape de handbal. Nu tu crampoane, injuraturi, pumni....doar o lupta barbateasca pe viteza si acuratetea paselor.
In ceea ce priveste transferuri, mutari care mai de care....ganditi-va ca cei din teren si cei de pe marginea terenului fac treaba asta pentru bani, iar ceea ce fac ei e pentru bani..... Vom auzi ca sunt daruiti handbalului, ca e viata lor...dar...sa fim realisti...din asta traiesc.
Revenind la Mironescu....eu unul ii dau o sansa foarte buna. La Iasi a facut o figura foarte buna, insa iesenii nu il plateau cum se cuvine. El insa a continuat sa joace pentru sansa lui.
ZOB. ma face sa cred ca nu e de acord cu schimbari de personal.....eu ii zic altceva..... te gandesti sa schimbi un cal cand nu mai poate sau cand e inca in putere? Pana si mormantul ti-l faci din timpul vietii.
Va respect parerile, dar macar aici sa nu fim fanatici, pentru ca fanatismul distruge frumusetea. Ce e mai linistitor si mai elegant, decat sa feliciti echipa adversa, invingatoare , pentru ca a avut un joc superior celei sustinute de tine? De asta am ales handbalul. Daca dispare asta, am plecat la pescuit! Va pup.

diva_s20
31st August 2007, 14:56
Costi ai mare dreptate. Meciurile de handbal sunt extraordinare. Am avut ocazia sa merg la aproape toate meciurile care s-au disputat in Bucuresti atat de campionat cat si din cupele europene (aici ma refer la Steaua pentru ca Dinamo juca la Buzau cupele europene). Am ajuns sa cunosc foarte bine lumea handbalului si sunt incantata de ea. Acum sunt suparata ca nu se mai joaca in Bucuresti. La handbal le tin pumnii dinamovistilor pentru ca ii apreciez foarte mult mai ales pe unii dintre ei, incepand cu antrenorul. Chiar daca anul asta se spune ca nu au o echipa tocmai puternica eu cred ca principalul lor obiectiv va fi ca si al rivalilor-titlul de campioni. In momentul in care va incepe campionatul vom vedea de ce sunt in stare. Eu le urez bafta multa in sezonul 2007-2008.

costymocanu
4th September 2007, 13:56
Mai oameni buni....va mirati si sunteti suparati ca nu joaca Dinamo acasa? ci la Buzau?!
Uitati-va pe forum, si vedeti cati suntem. La buzau, directia de sport sau cum i-o zice plateste pentru cazarea echipei, sala e mai buna, si pe deasupra mai sunt si spectatori la meciuri. Aici in Bucuresti sunt doar 20-30 de spectatori. Voi ce-ati alege?
Si apropo' joi se joaca pe sala Floreasca un amical.....ce ziceti?

diva_s20
4th September 2007, 15:36
Ce meci e joi la Floreasca si la ce ora?

Silvia_bz
4th September 2007, 17:57
costy:ai dreptate,chiar au suporteri,au fost s l amicale dar l sf lui sept.cand s joaca "meciurile europene",o sa fie sala plina ca si anul trec.t ast s p tine;)ref l mironescu mi a placut jocul lui d acum 2 sapt dar mai are f mult d lucru..dinamo imi place s c sch facute unde p defensiva sta bn,dupa parerea mea chiar dupa plecarea lui bibirig,ofensiva sufera in urma plecarii unor jucatori,mai ales a extr drepte(by the way stiti c Ghionea a fost ales cel mai bun handbalist in turneul d l tm c noua lui echipa pick szeged,merita si l felicit pta asta)dar va lua cv pana s vor acomoda unii c ceilalti pt ca au ramas jum din sezon trecut.Eliodor Voica sunt sigura c in timp va face o echipa puternica..pup
diva s:d c n mai vb c mn?

costymocanu
5th September 2007, 16:04
Din cate stiu va fi dimineata pe la 10-11, nu stiu exact. Adversarii cred ca sunt bulgari! Sunt in trecere prin Bucuresti si fac un meci de prietenie cu Dinamo!!

costymocanu
5th September 2007, 16:08
Adica maine, joi, 06.09.2007.:cool:

diva_s20
5th September 2007, 16:29
Multumesc pentru informatii Costi.

Ayrton
20th October 2007, 00:20
Un articol de bun-simt din ziarul "Lupta in Gorj":

<<
Dubla confruntare panduro-dinamovista se apropie,
Vine weekend-ul „rosu”

Programul Ligii I de fotbal si al Ligii Nationale de handbal masculin a facut ca în acest an, ca si sezonul precedent, Pandurii – Dinamo sa se joace în acelasi weekend la Târgu Jiu si la fotbal, dar si la handbal. Daca anul trecut, meciul de handbal a fost amânat, acum n-a mai intervenit nimic si cele doua meciuri vor fi programate în aceeasi zi, duminica.

Ocupând locul 7 la fotbal si 6 la handbal, dinamovistii sunt departe de ceea ce si-au propus pentru actualul sezon si se pregatesc sa vina la Târgu Jiu cu speranta de a recupera câte ceva din capitalul de imagine, pierdut în ultima vreme. Numai ca si la Târgu Jiu vor avea de înfruntat doua echipe, în mare foame de puncte. Daca la fotbal, Pandurii au gustat ceva vreme din cupa dulce a succesului si în debutul campionatului era printre surprizele acestui Ligii I, la handbal, Energia a debutat cu stângul în actuala stagiune, singura sa victorie venind în fata unei echipe deja condamnate, în plus, handbalistii n-au reusit pâna acum nicio victorie pe teren propriu, spectatorii traind doar cu amintirea vechilor reusite din campionatele trecute.


Amintirile…
Ambele echipe gorjene ce vor juca în acest weekend cu Dinamo au amintiri placute, destul de recente, în urma confruntarilor cu echipele clubului din Soseaua Stefan cel Mare. La fotbal, cel mai rasunator succes de pâna acum al Pandurilor este cel din Cupa României, tocmai în fata “câinilor rosii” din sezonul trecut, iar acel succes pare sa alimenteze si acum sperantele lui Neagoe de a câstiga puncte în fata campionilor. “Am mai câstigat contra echipei Dinamo, anul trecut, în Cupa României, am fost prima echipa care a reusit sa câstige în Bucuresti, când nimeni nu ne dadea nicio sansa. În fotbal se poate întâmpla orice. Trebuie doar sa crezi în posibilitatile tale. Asta le cer si eu jucatorilor. Am avut partide foarte bune, foarte reusite, în compania echipelor de top din România si sper ca acelasi lucru sa se întâmple si duminica”, a declarat antrenorul Eugen Neagoe. Trecând la handbal, cei de la Energia au un succes în fata dinamovistilor, chiar mai recent decât cel al fotbalistilor, însa reusita lor nu a avut valoarea celei de la fotbal, întrucât ea a fost realizata într-un meci dintr-un turneu amical, de pregatire, la Cupa „Municipiului Târgu Jiu”, în aceasta vara. Cu toate acestea, optimismul lui Neagoe de la fotbal contrasteaza cu pesimismul afisat de Toacsen la handbal: „Nu cred ca este posibila o reeditare a partidei din vara, dar mi-as dori acest lucru. Dar am mai spus ca una sunt meciurile de pregatire si alta sunt meciurile pe puncte. Vom vedea daca noi avem moralul bun si ne vom aminti de meciul bun, pe care l-am facut în vara. Dinamo va veni mai montata aici si va încerca sa obtina cele doua puncte, dar, în plus, sunt sigur ca vor sa câstige acest meci de o maniera categorica”, a declarat Toacsen.

„Panduri” la Dinamo si viceversa
Atât la fotbal, cât si la handbal, exista jucatori ce au aparat, de-a lungul timpului, culorile ambelor formatii, însa situatiile sunt diametral opuse la fotbal, fata de handbal. Cândva golgeter al Energiei, Marian Filip a luat drumul capitalei si a ajuns cel mai bun marcator al lui Dinamo în acest sezon, cu 31 de reusite. La fotbal, spre deosebire de handbal, drumul a fost facut invers, dinspre capitala spre Târgu Jiu, de jucatori precum Ilie Iordache, Guso, Vatavu, Dedu sau Pacurar. Antrenorul fotbalistilor de la Pandurii, Eugen Neagoe, nu încearca sa mizeze pe o dorinta de revansa a acestor jucatori ce au avut parte de prea putine sanse în tricoul alb-rosu si spune ca ei trebuie doar sa-si faca datoria fata de echipa la care joaca în prezent: „Nu poate fi vorba de revansa pentru jucatorii nostri, care au trecut si pe la Dinamo, nu trebuie sa demonstreze nimic, nimanui, ei trebuie sa-si faca datoria. Ei sunt jucatorii echipei noastre si trebuie sa faca tot posibilul ca acolo unde evolueaza sa o faca foarte bine si echipa sa obtina rezultate”, a mai spus Geana. În ultima perioada, de la promovarea Pandurilor în prima liga, un jucator promovat de gorjeni a ajuns în curtea lui Dinamo. Asta dupa lungi tratative si pe bani buni. Este vorba de Vranjkovic, acesta fiind vândut dinamovistilor în iarna trecuta, dar „câinii rosii” l-au cedat, sub forma de împrumut, la Ceahlaul, dar Pandurii detin în continuare un procent de 25% din acest jucator.
>>

cimitiru branesti
6th September 2008, 15:16
Cam liniste pe aici, lucru care ma mira nespus. Cum, nu ridicati glasurile pentru a aclama succesele care se tin lant ale baietilor din groapa?
Iaca, a inceput sezonul 2008-09 si asa cum ne-au obisnuit in ultima vreme, patrupezii s-au facut de ris: in prima etapa, Dinamo - Bucovina Suceava 25-30. Nu pot decit sa va urez un sincer LA MAI MARE, si va vind si-un pont: in lupta pentru salvarea de la retrogradare, punctele de acasa sint foarte pretioase

caine4ever
7th September 2008, 17:41
O sa ne revenim,iar atunci tu vei fii marele frustrat,boule.

cimitiru branesti
7th September 2008, 19:25
O sa ne revenim,iar atunci tu vei fii marele frustrat,boule.
Sincer, ma doare la spate de ratatii vostri, imi place doar sa rid de ei.
De ce mi-ar pasa, din Liga Campionilor si de la inaltimea a 27 de titluri, de una din cele mai proaste echipe din campionat?
As da totusi un pronostic: o sa-si revina echipa de handbal cind o sa-ti revii si tu psihic, ceea ce, daca nu te duci la spital, e cam putin probabil...:yeah:

Mario Di Lazi
16th April 2009, 18:45
Dinamo a pierdut derby-ul cu HCM Constanta ... HCM este foarte aproape de a castiga titlul.

Mario Di Lazi
13th May 2009, 15:07
Jucătorii lui Dinamo s-au plâns că nu și-au mai primit salariile din luna decembrie ...

cristy1110
13th May 2009, 15:15
dinamo a terminat pe 3 dupa constanta si resita.
au echipa tanara dar au si ceva jucatori cu experienta.
in special portarii barza si dragomir sunt de nationala,plus centrul dimache,interul manea,extremele voica si purcarea si pivotul bota(sunt 2 frati,au fost la steaua dar acum unul este la dinamo iar unul este la tg jiu daca nu ma insel sau este acelasi).

Mario Di Lazi
1st June 2009, 08:37
Echipa din Brașov a promovat în Liga Națională în urma unor meciuri de baraj ...

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=423130

Mario Di Lazi
12th June 2009, 08:18
Echipa de handbal se confruntă cu grave probleme financiare
Se desfințează Dinamo?

Criza a lovit fără milă în una dintre cele mai galonate echipe din istoria handbalului românesc, Dinamo. Doi sponsori s-au retras, jucătorii sunt neplătiți de câteva luni bune, iar memoriile au început să curgă spre federație.

Alexandru Dimache, Costel Manea, Valentin Pătru și Vlad Stoica sunt primii handbaliști ai "alb-roșiilor" care s-au săturat să-și aștepte drepturile financiare și s-au adresat FRH. Memoriile vor fi judecate marți și foarte probabil vor fi declarați liberi de contracte. Conform unor surse, exemplu celor patru va fi urmat și de alți jucători, astfel că Dinamo riscă să rămână fără echipă.

Ovidiu Semen, directorul sportiv al echipei, încă mai speră că fosta campioană a României (n.r. 12 titluri naționale all-time) va supraviețui: "Am bătut la foarte multe uși, toată lumea ne-a spus că ne ajută, dar ... nu acum! Poate că e prea mult spus că ne desfințăm, eu nu cred. Deocamdată, doar patru jucători și-au depus memorii. Echipa este în vacanță și abia pe 6 iulie, când este programată reunirea lotului, vom vedea cine rămâne, cine pleacă. Încercăm să găsim soluții să jucăm în Liga Națională și în sezonul următor, chiar dacă ne vom baza pe juniorii I. O să încercăm să-i angajăm pe sportivi la club ca militari sau civili".

Un alt efect al problemelor financiare este faptul că trupa din Ștefan cel Mare nu s-a înscris în cupele europene, deși locul 3 ocupat la finele sezonului următor i-ar fi dat dreptul să participe în Challenge Cup.

prosport

SweetBoy
12th June 2009, 13:15
Un sezon reusit!:)

SweetBoy
15th June 2009, 11:20
II stiu...sunt o echipa puternica.:D

Mario Di Lazi
16th June 2009, 08:11
E diferență mare între cele 2 divizii ... să vedem cum se descurcă.

SweetBoy
16th June 2009, 09:39
Se vor descurca binisor zic eu.:D

Mario Di Lazi
3rd May 2010, 11:16
Și uite că din păcate nu au reușit. Romcri Brașov a retrogradat.

Mario Di Lazi
17th March 2011, 19:40
Derby la retrogradare in aceasta etapa intre Dinamo Brasov si Steaua Bucuresti.

Mario Di Lazi
20th March 2011, 08:09
Dinamo răpune Steaua în ,,eternul derby"
Dinamo Municipal Brașov-CSA Steaua 30-28 (14-15)

http://www.handbalvolei.ro/index.php/handbal/2083-dinamo-rpune-steaua-in-eternul-derbyq

Mario Di Lazi
25th August 2011, 20:06
Dinamo Municipal Brașov, în pericol de desființare!
,,Jucătorii s-au pregătit și au înțeles să o facă fără bani, însă sunt deciși să plece, dacă până la începutul săptămânii viitoare, nu li se va rezolva situația financiară”

Situația echipei masculine de handbal Dinamo Municipal Brașov este critică. Echipa este aproape de desființare, după ce, la începutul pregătirilor, părea că totul este în regulă. Despre situația actuală, antrenorul principal Sebastian Bota, ne-a declarat :

,,După unele ezitări, municipalitatea a decis să nu mai finațeze echipa masculină de handbal a Brașovului. Este mare păcat, pentru că Dinamo asigura cazarea sportivilor, așa încât sarcina finanaciară a Primăriei nu era una împovărătoare. În această situație se caută cu disperare un eventual sponsor, care să facă posibilă supraviețuirea echipei la Brașov. Dacă nu se va găsi, echipa se va desființa sau, într-o altă ipostază, se va muta la București, însă, această din ultimă variantă este incomodă și destul de greu de pus în practică, pentru că jucătorii au deja locuințele la Brașov. Jucătorii s-au pregătit și au înțeles să o facă fără bani, însă sunt deciși să plece, dacă până la începutul săptămânii viitoare, nu li se va rezolva situația financiară. Acest lucru este posibil, din moment ce jucătorii nu au semnat contracte. În plus, odată cu închiderea sălii sporturilor, care va intra în renovare, apare o dificultate în plus, pentru că nu știu unde vom juca meciurile.”

Chiar și cu această incertitudine, jucătorii de la Dinamo continuă să se pregătească și să joace meciuri amicale. Astfel, în sala sporturilor din Brașov s-au disputat două partide de verificare, în care parteneră de întrecere pentru echipa brașoveană a fost Politehnica Iași, din divizia A. În ambele meciuri, s-au impus jucătorii de la Dinamo Municipal, cu 35-23, respectiv, 40-30.

handbalvolei

Mario Di Lazi
31st August 2011, 17:56
Dinamo nu moare! Schimba doar orasul unde își va disputa partidele
Primul meci cu Turda se va disputa foarte probabil la Călărași

Situatia echipei de handbal masculin a clubului Dinamo pare să reintre pe un făgaș normal. După ce handbalvolei.ro a anunțat in urmă cu aproape o săptămână că lucrurile la gruparea alb-roșie sunt îngrijorătoare, sectia de handbal neavând niciun fel de susținere din partea municipalității din Brașov, ei bine iată că a apărut soluția salvatoare pentru jucătorii antrenați de Sebastian Bota si Ionel Ene.

În aceste zile urmează să se parafeze hârtiile conform cărora gruparea Dinamo va putea să-și dispute meciurile de pe teren propriu la Călărași, municipalitatea de acolo dorind să susțină activitatea secției de handbal.

Formația alb-roșie urmează să semneze până vineri si contractele de joc cu jucătorii, aceștia așteptând ca situația să se resolve, in caz contrar urmând să dea curs oferteleor venite de la celelalte echipe din campionatul intern.

Noua denumire a echipei va fi foarte probabil Dinamo Municipal Călărași, aceasta fiind cel de-al treilea nume in doar 2 sezoane pe care il schimbă dinamoviștii.

Interesant este faptul că in Călărași există o echipă de handbal de Divizia A, CS Triumf Călărași care insă nu se bucură de suportul municipalității și va rămâne să se descurce pe cont propriu in vederea accederii la Barajul in divizia A, acesta fiind obiectivul fostei echipe antrenate de Robert Licu, actualul antrenor al celor de la CSM București.

Deși ne bucură faptul că Dinamo nu moare și poate continua activitatea, nu putem să nu remarcăm si beneficiile unui febril an electoral. De ar fi alegeri an de an…

handbalvolei.ro

Mario Di Lazi
9th September 2011, 14:26
Asa cum anunta handbalvolei.ro, echipa Dinamo Brasov s-a mutat la Calarasi.

Mario Di Lazi
15th September 2011, 08:13
Experiența le-a adus victoria cîinilor în ,,eternul derby"
CSA Steaua-Dinamo Municipal Călărași 20-26 (10-13)

Meciurile dintre Steaua și Dinamo au reprezentat întotdeauna dueluri aprige, indiferent de sport. Cele două mari rivale erau obișnuite să se întalnească în meciuri importante, decisive pentru ocuparea unui loc cât mai bun în clasament, sau chiar pentru câștigarea unui titlu. Și acest meci a fost unul important, însă situația este foarte delicată, pentru ambele formații, care aveau nevoie de cele două puncte puse în joc, care le-ar fi ajutat enorm în tentativa lor de a evita retrogradarea la finalul sezonului.

Dinamo a început mult mai bine partida din sala „Concordia" din Chiajna și s-a desprins prima pe tabelă, 2-0 după trei minute de joc. Elevii antrenați de Ovidiu Mihăilă au intrat mai greu în meci, destul de timorați, miza acestei partide fiind poate prea mare pentru tinerii jucători „roș-albaștri". Steaua a găsit cu greu drumul către poarta adversă, asta datorată faptului că principalul pericol pentru poarta apărată de Marocico, Ciprian Vancea, a fost anihilat perfect. Plusul de experiență pe care Dinamo l-a avut a contat enorm în această primă repriză. Diferența a fost făcută în special în apărare, acolo unde Săulescu, Cojocea și Purcărea s-au achitat cu brio de sarcini, iar de partea cealaltă intervențiile lui Țenghea i-au ținut în viață pe steliști, însă cei care a avut câștig de cauză după primele 30 de minute au fost oaspeții, 13-10.

Partea secundă a început cum nu se poate mai bine pentru băieții lui Sebastian Bota, care s-au desprins după opt minute de joc la șapte lungimi, grație golurilor marcate de Cojocea, Purcărea și Vasile. A fost practic momentul în care Dinamo a încheiat conturile în acest meci, scorul de pe tabela fiind mai mult decât liniștitor în fața unei echipe lipsite de experiența unor astfel de meciuri. În această repriză secundă s-a remarcat Juverdianu, care a tras practic echipa după el, marcând cinci ori, prea puțin însă pentru ca Steaua să obțină ceva din acest meci. Finalul meciului l-a regăsit pe Ganea în prim-plan, la fel ca și în meciul din prima etapă, marcând de două ori. Dinamo bifează astfel încă două puncte în clasamentul general, având un start de sezon aproape perfect, pe când pentru adversara lor din acest meci se anunță un sezon mai mult decât dificil. Elevii lui Sebastian Bota primesc vizita celor de la HC Caraș-Severin în următoarea etapă, pe când Steaua va avea un nou meci infernal, la Suceava.

CSA Steaua (20):
Portari: Țenghea (12 intervenții din 36 aruncări), Ioniță (1/3)
Marcatori: Juverdianu (7 goluri din 11 aruncări, 3/4 la 7m), Szoke (4/5), Vancea (4/12, 0/1 la 7m), Vasile D. (2/2), Marin (1/1, 1/1 la 7m), Trofimov (1/4, 1/4 la 7m), Hrimiuc (1/4)
Au mai evoluat: Ștefan, Cioban, Popescu, Luscan, Mărgineanu
Lovituri de la 7m: 10 primite, 5 transformate
Antrenori: Ovidiu Mihăilă, Gabriel Zamrii

Dinamo Municipal Călărași (26):
Portari: Maricico (12/30), Botaș (2/4)
Marcatori: Ganea (7/8), Cojocea (5/6), Capotă (5/9), Săulescu (4/8), Purcărea (3/3), Vasile M. (2/7)
Au mai evoluat: Scripnic, Dedu, Baluț, Rona, Dumitru, Cîrstea, Savin
Antrenori: Sebastian Bota, Ionel Ene
Lovituri de la 7m: 3 primite, 2 transformate

Eliminări: Juverdianu, Ștefan, Hrimiuc (Steaua), Vasile, Scripnic, Capotă, Savin (Dinamo)
Arbitri: Barbu/Nica (Argeș)

handbalvolei.ro

delaoltenia
1st September 2013, 16:38
Pe 7 septembrie Dinamo va avea un amical cu Veszprem in memoria lui Marian Cozma.

http://www.handbalvolei.ro/index.php/handbal/masculin/liga-nationala/stiri/14177-amical-dinamo-veszprem-in-memoria-lui-marian-cozma

Mario Di Lazi
6th September 2013, 12:00
Meciul este televizat de Sport.ro.

El Radu
2nd October 2013, 12:31
Lotul lui Dinamo în vederea noului sezon (antrenori Sebastian Bota și Ionel Ene):
Portari: Florin Dragomir, Bogdan Fuică, Darius Makaria
Extreme stânga: Adrian Băluț, Marian Răpciugă, Dorin Purcărea
Interi stânga: Florin Nicolae, Adrian Chiruț, Ciprian Șandru, Răzvan Răpciugă
Centri: Alexandru Dimache, Cosmin Capotă
Inter dreapta: Costel Manea
Extreme dreapta: Liviu Mironescu, Laurențiu Nițu, Mihai Cojocea
Pivoți: Dan Savenco, Marius Mocanu

Si 2 victorii,2 egaluri,0 infrangeri in 4 etape nu e rau deloc! Urmeaza Dinamo-Steaua,luni pe digi sport!

cimitiru branesti
3rd October 2013, 22:36
.......

Leo
3rd October 2013, 23:08
Ce cauti tu pe un thread al lui Dinamo?

delaoltenia
4th October 2013, 00:39
zob, atentie la limbaj.
Refuleaza mizeriile pe Intern, aici vreau farmacie.

Leo
8th October 2013, 11:17
Etapa 5, DINAMO - Steaua 30-28. /hello
In clasament, DINAMO este pe locul 4 cu 11 puncte, la un punct de lider, iar Steaua este pe locul 10 cu 3 puncte.

Capitanu.Burcea
8th October 2013, 20:44
Mda, nasol. Cica n-a iesit nicio bataie in tribuna la meciul asta :D

delaoltenia
8th October 2013, 20:57
Mda, nasol. Cica n-a iesit nicio bataie in tribuna la meciul asta :D
Doar ce vorbiram de Ciobotariu/duhul blandetii, vezi, de aia nu a rezistat la voi in groapa. Mda, ai dreaqlui hultrasii astia bucuresteni, fie ca-s stelisti sau dinamovisti. :D

Mario Di Lazi
12th October 2013, 14:52
Etapa 5, DINAMO - Steaua 30-28. /hello

/hello Bravo :D

Mario Di Lazi
13th October 2013, 15:30
Dupa 6 etape, Dinamo este pe locul 3 la egalitate de puncte cu primele 2 echipe.

Leo
13th October 2013, 22:13
Rezultate etapa a 6-a

Știința Bacău - HC Odorhei 30-26
Pandurii Tg. Jiu - Steaua 33-31
HCM Constanța - Poli Timișoara 31-26
Minaur Baia Mare - Potaissa Turda 22-26
CSU Suceava - Dinamo 18-21
CSM București - Caraș Severin 23-24

Dinamo a renascut.

Mario Di Lazi
11th February 2014, 07:12
Cine a batut pe Dinamo!?!? :))
Rusinica. :D

Mario Di Lazi
15th February 2014, 10:12
da poate ne explica si noua un dinamovist cu tupeu unde erau cateii piesiehasi la ora meciului

:thinkso:

la Giurgiu. :D

Leo
15th February 2014, 15:59
Cine a batut pe Dinamo!?!? :))
Rusinica. :D

Se mai intampla si accidente. :D

delaoltenia
1st March 2014, 17:49
Dinamo - HCM Constanta 22-31

Dinamo – HCM a fost derby doar pe hartie. Campioana Romaniei si-a respectat blazonul pe terenul celei de-a patra clasate castigand de o maniera categorica.

Mario Di Lazi
4th February 2015, 15:16
Dupa Victoria cu CSU Suceava, Dinamo a urcat pe locul 3.


DINAMO BUCURESTI -CSU SUCEAVA 31:22 (14:10)

Leo
28th February 2015, 12:40
Astazi, ora 16.15 Dinamo va intalni pe Minaur Baia Mare in cadrul etapei 20. Meciul va fi televizat de DigiSport.

Leo
28th February 2015, 18:31
Dinamo Bucuresti - HCM Minaur Baia Mare 26-26 (16-14)

Paul Atreides
1st March 2015, 10:08
Leo cu dinamo, eu cu steaua.

Explicatia celor 1000 banari ! :D

Leo
8th March 2015, 21:23
Etapa 21


Potaissa Turda - Dinamo 29-21

Novac
8th March 2015, 21:32
Bine zis! :)

Leo
9th March 2015, 11:34
Din 2 martie Constantin Stefan este noul antrenor al echipei Dinamo. Ion Mocanu si-a reluat functia de director tehnic, iar antrenor secund va fi in continuare Ionel Ene.

''Am primit propunerea de a fi noul antrenor principal si am acceptat cu mare bucurie si interes, deoarece este o onoare si o mare provocare pentru mine. In urma cu zece ani am adus ultimul titlu de campioana la Dinamo si consider ca echipa actuala are potentialul si valoarea necesare sa repete performanta din 2005. Am venit sa castig campionatul cu Dinamo!''.

Leo
16th March 2015, 00:57
Etapa 22


Dinamo - HC Vaslui 27-26 (12-13)

Leo
26th March 2015, 11:00
Etapa 23

HC Odorhei - Dinamo 22-25 (13-13)

Dulaii au obtinut o victorie senzationala pe terenul liderului. Un meci mare facut de intreaga echipa.

Leo
31st March 2015, 12:09
Etapa 24

Dinamo - Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu 28-24 (14-12)


Dulaii sunt la trei puncte de locul 1.

Leo
2nd April 2015, 13:20
Etapa 25


Steaua - Dinamo 22-30 (10-14)

Dulaii au facut instructie cu echipa militara, luandu-si o binemeritata revansa. Foarte motivati dinamovistii au controlat autoritar jocul de la un capat la altul, s-au aparat exemplar, iar in atac mingea a circulat rapid pe trasee bine stabilite.

Paul Atreides
6th April 2015, 19:55
Cand a fost ziua ta?

delaoltenia
6th April 2015, 22:45
in fiecare zi . :D

Leo
7th April 2015, 13:26
8 aprilie, ora 18:00: Dinamo Bucuresti – HCM Constanta. Sala Polivalenta Dinamo.

Leo
8th April 2015, 22:21
Dinamo - HCM Constanta 25-22


Clasament

1. HC Odorhei
2. Minaur Baia Mare
3. Dinamo
4. HCM Constanta

Leo
8th April 2015, 22:25
In play-off Dinamo va intalni astfel formatia clasata pe locul 6, AHC Dunarea Calarasi. Primul meci (se joaca pe sistemul doua victorii din trei meciuri) este programat pe 15 aprilie, pe terenul echipei mai slab clasate.

Leo
17th April 2015, 12:12
Dunarea Calarasi - Dinamo 30-30 (in timpul regulamentar de joc)
Dupa aruncarile de la 7 metri scor final 4-3.

Atmosfera din sala a fost incendiara. Dinamo a avut meciul in mana dar nu a profitat de el.


Urmeaza celelalte2 meciuri pe terenul lui Dinamo.

Leo
6th May 2015, 23:47
Meciul 2:

Dinamo - Dunarea Calarasi 28-26

Leo
8th May 2015, 12:42
Meciul 3

Dinamo - Dunarea Calarasi 28-24


Dinamo s-a calificat in semifinale cu scorul general 2-1.

Leo
10th May 2015, 20:43
Dinamo - Minaur Baia Mare


Astazi de la ora 20:00 in Stefan cel Mare, "DULAII" intalnesc, in primul meci din PLAYOFF SEMIFINALE, pe Minaur Baia Mare.
La pauza dulaii conduc cu 17-9.

Leo
10th May 2015, 21:35
Dulaii castiga primul meci cu 30-26.

Leo
14th May 2015, 15:42
Al doilea meci se va disputa la Baia Mare si va fi transmis joi, de la ora 18:00, in direct la Digi Sport 1.

''Dinamo nu doarme, Dinamo a ramas cu picioarele pe pamant. Sansele sunt egale, mergem la Baia Mare, sunt doua meciuri puse în joc. Noi încercam sa jucam foarte bine in primul si sa reusim sa ne calificam mai departe'', a declarat antrenorul lui Dinamo, Constantin Stefan.

Leo
14th May 2015, 19:35
Baia Mare - Dinamo 23-22

Leo
16th May 2015, 00:14
Sambata, 16 mai 2015, ora 14.00 are loc al treilea meci, meciul decisiv pt calificarea in finala.
Bafta Dinamo! Bafta dulailor!

Leo
17th May 2015, 17:15
In meciul 3, Minaur Baia mare si Dinamo, dupa 60 deminute de joc termina la egalitate 21-21. Dupa loviturile de departajare, Minaur BM castiga cu 27-24 si se califica in finala.

Dinamo va juca cu Potaissa Turda pt bronz.

Leo
24th May 2015, 14:20
Un pas mare pt locul 3. Dinamo invinge Potaissa Turda cu 26-35. Urmeaza meciul de acasa.

Leo
29th May 2015, 12:17
Dinamo - Potaissa Turda 41-24 (21-10)

Dulaii au obtinut medaliile de bronz. Felicitari!

Leo
30th May 2015, 14:25
Locul 3 obtinut asigura prezenta in cupele europene sezonul viitor.

Leo
16th June 2015, 17:49
Sezon 2015/2016

Leo
16th June 2015, 17:55
Jucatorii Ciprian Vancea si Flavius Campan au semnat un contract cu DINAMO valabil pentru doua sezoane.


Extrema dreapta FLAVIUS CAMPAN de la Potaissa Turda.
Nascut pe 03.09.1988 la Timisoara, CAMPAN a jucat la Potaissa Turda in ultimele patru sezoane, reusind sa castige medaliile de bronz in ediția 2013-2014 a campionatului, iar in sezonul recent incheiat s-a clasat pe locul 4 cu echipa turdeana. Are peste peste 15 meciuri la echipa nationala a Romaniei, la care a fost convocat pentru prima data in 2012, chiar de noul tehnician al alb-rosiilor Eliodor Voica. FLAVIUS CAMPAN are 1.84 metri si 84 de kilograme si este un handbalist complet care face la fel de bine faza ofensiva, cat si cea defensiva.

Interul stanga CIPRIAN VANCEA de la CSA Steaua Bucuresti.
Nascut pe 04.01.1992 la Bistrita, VANCEA este un produs al Centrului National de Excelenta in Handbal de la Sighisoara unde a evoluat intre 2009-2011, iar in perioada 2011-2015 a evoluat pentru CSA Steaua Bucuresti. In patru sezoane pentru echipa militara, VANCEA a marcat peste 300 de goluri, avand o medie de aproximativ 75 de goluri pe sezon. Handbalist cu un gabarit impresionant, 1.98 metri si 102 kilograme, CIPRIAN VANCEA are peste 30 de meciuri pentru selectionata Romaniei Under 21.

Leo
16th June 2015, 18:10
ELIODOR VOICA ESTE NOUL ANTRENOR PRINCIPAL AL ECHIPEI DINAMO!

Conducerea executiva a echipei a ajuns la o intelegere cu ELIODOR VOICA care va fi noul antrenor principal al echipei DINAMO pentru urmatorii doi ani.

ELIODOR VOICA a evoluat ca jucator la DINAMO in perioada 1989-1995 si revine pe banca tehnica a alb-rosiilor dupa ce a mai antrenat pe DINAMO in perioada 2007-2011


"Ma bucur sa revin pe banca tehnica a echipei DINAMO si sper ca intoarcerea mea in Stefan cel Mare sa aduca un plus de profesionalism, un plus de dorinta si o crestere calitativa in jocul echipei.

Stiu foarte bine, din perioada in care am fost jucator aici, ca in Stefan cel Mare locul 2 nu bucura pe nimeni, locul 2 nu exista pentru ALB-ROSII....Imi doresc ca DINAMO sa redevina una din echipele de top in ierarhia handbalului din Romania!"

Leo
16th June 2015, 18:12
Editia 2015-2016 a Ligii Nationale de Handbal Masculin va lua startul 23 august, iar DINAMO va incepe noul sezon in forta, in deplasare, chiar la Baia Mare!

In noua editie de campionat vor fi 14 echipe, iar noile promovate in Liga Nationala sunt CSM Ploiesti si HC Adrian Petrea-Resita.

Leo
16th June 2015, 18:25
Aflat la final de contract, dupa doua sezoane petrecute in ALB-ROSU, ADRIAN CHIRUT s-a despartit in aceasta vara de DINAMO.
Multumim Adi Chirut!

Leo
16th June 2015, 18:31
Programul turului:


ETAPA I:
MINAUR BAIA MARE - DINAMO BUCURESTI

ETAPA II:
DINAMO BUCURESTI - HCM CONSTANTA

ETAPA III:
HC VASLUI - DINAMO BUCURESTI

ETAPA IV:
DINAMO BUCURESTI - STIINTA BACAU

ETAPA V:
AHC DUNAREA CALARASI - DINAMO BUCURESTI

ETAPA VI:
DINAMO BUCURESTI - ENERGIA PANDURII TG. JIU

ETAPA VII:
HC ADRIAN PETREA - DINAMO BUCURESTI

ETAPA VIII:
POTAISSA TURDA - DINAMO BUCURESTI

ETAPA IX:
DINAMO BUCURESTI - HC ODORHEI

ETAPA X:
CSM BUCURESTI - DINAMO BUCURESTI

ETAPA XI:
DINAMO BUCURESTI - STEAUA BUCURESTI

ETAPA XII:
POLITEHNICA TIMISOARA - DINAMO BUCURESTI

ETAPA XIII:
DINAMO BUCURESTI - CSM PLOIESTI

Leo
20th July 2015, 22:46
Marti va avea loc la Viena tragerea la sorti a primelor doua tururi ale Cupei EHF la handbal masculin, competitie in care Dinamo Bucuresti va intra inca din primul tur. Desi ros-albii ar fi trebuit sa joace initial in Challenge Cup, conform repartitiei europene de la finele sezonului trecut al Ligii Nationale, forul european a acceptat ca Dinamo sa participe intr-o competitie superioara, recunoscand astfel valoarea clubului bucurestean.

Leo
22nd July 2015, 20:55
Handbalistii de la Dinamo au avut parte de unul dintre cei mai dificili adversari dintre cei pe care ii puteau intalni in primul tur al Cupei EHF. Sortii au decis ca ros-albii sa joace contra celeilalte echipe romanesti din primul tur, Energia Tg. Jiu. Mansa tur e programata pe 5/6 septembrie in Capitala, iar returul pe 12/13 septembrie la Tg. Jiu.


Tot marti s-au tras la sorti si duelurile din turul 2 al Cupei EHF. Invingatoarea din dubla Dinamo - Energia va intalni echipa greaca Diomidis Argous. Turul - 10/11 octombrie in Grecia, returul - 17/18 octombrie la Bucuresti.

Leo
29th July 2015, 14:22
Dinamo a participat la un turneu de pregatire la Esslinger (Germania). Rezultatele obtinute:
34-31 cu HC Adrian Petrea Resita (21 iulie)
34-29 cu Furstenfeldbruck (Germania / 22 iulie)
29-25 cu TV Neuhausen (Germania / 24 iulie)
18-24 cu Fuchse Berlin (Germani / 25 iulie)
21-17 cu Frisch Auf! Goppingen (Germania / 25 iulie)
8-7 cu Bietigheim (Germania / 25 iulie) - meci jucat direct la 7 m
35-29 cu Union Leoben (Austria / 27 iulie)
26-24 cu Tatabanya (Ungaria / 28 iulie)

Marti seara, pe drumul spre casa Dinamo au jucat cu Grundfos Tatabanya, echipa calificata direct in turul 3 preliminar al Cupei EHF, acolo unde Dinamo poate ajunge daca trece de adversarii din primele doua tururi.

Grundfos Tatabanya (Ung) - Dinamo București 24-26 (11-13)

Leo
1st August 2015, 22:04
In perioada 6-9 august, Dinamo participa la Cupa Bucuresti.
Vor participa 6 dintre cele mai bune echipe din Liga Nationala: Dinamo, HC Vaslui, Steaua, in Grupa A si CSM Bucuresti, HC Odorhei, Energia Tg Jiu, in Grupa B.

Leo
7th August 2015, 12:56
Debut cu victorie in Cupa Bucuresti. O victorie lejera in fata rivalei istorice.

Dinamo - Steaua 34-25 (18-11)

Leo
8th August 2015, 22:19
Toate rezultatele:

Dinamo Bucuresti-Steaua Alexandrion Bucuresti 34-25
CSM Bucuresti-Energia Targu Jiu 35-28
Steaua Alexandrion Bucuresti-HC Vaslui 36-31
HC Odorhei-Energia Pandurii Targu Jiu cu 27-29 (16-15)
Dinamo Bucuresti - HC Vaslui 45-41
CSM Bucuresti - HC Odorhei 34-29


Dinamo si CSM Bucuresti vor juca finala Cupei Bucuresti.

Leo
9th August 2015, 16:29
Dinamo a castigat Cupa Bucuresti batand pe CSM Bucuresti (organizatoarea turneului) cu 30-27. Dulaii au condus de la un capat la celalalt partida, conducand chiar si cu sapte goluri diferenta.


Felicitari Dinamo!!!

Leo
13th August 2015, 15:12
Dinamo va juca la turneul international de la Struga (Macedonia)
Handbalistii de la Dinamo au plecat marti de dimineata spre Macedonia, pentru a participa la cea de a 43-a editie a turneului de la Struga, unul dintre cele mai vechi din Europa. La editia din acest an participa sase formatii.
Grupa A: Cesson Rennes (Franta), Benfica (Portugalia), Al Zamalek (Egipt).
Grupa B: Dinamo Bucuresti, Strumica Zomimak (Macedonia) si Besiktas (Tur).
Jucatorii bucuresteni vor juca pe 13 august cu Strumica Zomimak, pe 14 august cu Besiktas si pe 15 august cu echipa clasata pe aceeasi pozitie in grupa cealalta.
Turneul de la Struga este ultima verificare a ros-albilor inaintea inceperii noului sezon al Ligii Nationale masculine, programata pe 23 august.

Leo
23rd August 2015, 14:38
Lot Dinamo 2015/2016

Alexandru Asoltanei
Ibrahima Diaw
Balut Adrian Calin
Liviu Mironescu
Marius Mocanu
Pierre Yves Ragot
Razvan Rapciuga
Dan Savenco
Ciprian Sandru
Jakov Vrankovic
Ionut Irimus
Darius Makaria
Campan Flavius
Grigoras Stefan
Mousavi Alireza
Vancea Ciprian
Zulfic Mohamed

Antrenori:

Eliodor Voica
Sebastian Bota

Leo
23rd August 2015, 14:58
Dinamo a terminat la egalitate meciul de la Baia Mare, cu Minaur, scor 23-23, in prima etapa a Ligii Nationale editia 2015/2016. Gazdele au condus la pauza cu 14-9. Irimus a fost in zi mare, avand 18 interventii. Un punct mare luat de dinamovisti pe terenul campioanei.

Leo
28th August 2015, 20:53
DINAMO - CSM Focsani 41-31 (20-18 la pauza), in etapa a doua a campionatului. Inceputul de sezon e bun pentru alb-rosii. Campioana Minaur tocmai a pierdut la Odorhei.

Leo
30th August 2015, 15:01
Etapa 3
HC Vaslui - Dinamo 29-39


Dinamovistii au acumulat a doua victorie in Liga Nationala, scor 39-29 (16-13) la Vaslui, in etapa a treia a competitiei. Ros-albii au 7 puncte in clasamentul la zi.

Leo
2nd September 2015, 23:49
Dinamo a invins pe teren propriu formatia nou-promovata Danubius Galati cu scorul de 40-24 (20-10), intr-un meci din etapa a IV-a a Ligii Nationale.

Leo
2nd September 2015, 23:52
Sambata, 5 septembrie, Dinamo va evolua in primul tur al Cupei EHF, cu formatia Energia Targu Jiu. Returul este programat in 13 septembrie, pe terenul Energiei.

Leo
6th September 2015, 12:32
Dinamo este ca si calificata in turul 2 preliminar al Cupei EHF, dupa ce a invins categoric pe Energia Tg Jiu, scor 38-24 in meci disputat sambata in Sala Dinamo. Returul e programat pe 13 Septembrie, la Tg Jiu.

Leo
14th September 2015, 00:43
In returul de la Tg. Jiu, Dinamo remizeaza 24-23 (12-13) cu Energia Tg Jiu si se califica in turul 2 preliminar al Cupei EHF, unde va intalni formatia greaca Diomidis Argous (10-11 oct in Grecia / 17-18 oct la Bucuresti).

Leo
17th September 2015, 15:20
Etapa 5
Dunarea Calarasi - Dinamo 26-28


O victorie mare a dulailor la Calarasi intr-o atmosfera ostila si incinsa. Porarul dinamovist Irimus a fost unul dintre cei mai buni dinamovisti in aceasta partida avand 19 interventii de succes.

Leo
22nd September 2015, 18:20
Etapa 6
Dinamo Bucuresti - Energia Tg. Jiu 32-25 (14-14)

O victorie muncita a dulailor.

Leo
26th September 2015, 21:14
Etapa 7
HC Resita - Dinamo 35-34 (17-16)

Dulaii au pierdut in fata revelatiei campionatului. Resitenii au profitat din plin de problemele de efectiv din tabara alb rosie, Irimus, Sandru, Rapciuga (absenti), Zulfic a facut deplasarea dar nu a jucat, Diaw a jucat accidentat. Apararea dulailor a dat dovada de slabiciune in acest meci.

Leo
4th October 2015, 15:23
Etapa 8
Potaissa Turda - Dinamo Bucuresti 32-32

Leo
6th October 2015, 14:31
Urmeaza pe 10 octombrie meciul cu formatia greaca Diomidis Argous din turul doi preliminar al Cupei EHF.

Leo
10th October 2015, 19:54
Dinamo - Diomidis Argous 26-21 (16-9)

Dinamo a castigat la pas mansa tur cu grecii de la Diomidis in turul 2 preliminar al Cupei EHF si a facut un pas important pt calificarea in turul 3.

Leo
15th October 2015, 17:12
Dinamo - Diomidis 35-20 (17-8)

Dinamo s-a impus cu 35-20 in returul cu grecii de la Diomidis si mai are de trecut un obstacol pana la grupele Cupei EHF.


''Eu cred ca o calificare in grupele EHF ar veni sa încununeze intr-o oarecare masura munca depusa aici'', sustine antrenorul Eliodor Voica.

Leo
16th October 2015, 14:09
Etapa 9
Dinamo Bucuresti - HC Odorhei 30-26

Dulaii au facut spectacol in fata propriilor suporteri, au invins si au urcat pe locul trei al clasamentului.

Leo
22nd October 2015, 19:41
Etapa 10
CSM Bucuresti - Dinamo 23-26


Dulaii au reusit surpriza chiar pe terenul rivalei la titlu CSM Bucuresti si au urcat pe locul 2 in Liga Nationala dupa victoria cu 26-23.

Leo
22nd October 2015, 19:43
Sambata, de la ora 19.30 in direct la DigiSport 4, Dinamo va primi vizita rivalei de traditie Steaua.

Leo
24th October 2015, 21:41
Un meci frumos, controlat de la un capat la altul de Dinamo. 26-25 si dulaii urca pe primul loc in clasament.

Duba
25th October 2015, 09:12
Ati furat si la handbal la fel ca la fotbal. Asta ati facut, asta stiti sa faceti! Mi-e sila de hotii de la dinamo!

delaoltenia
25th October 2015, 11:10
Am vazut meciul Duba, sincer, nu mi-a parut furaciune .

Duba
25th October 2015, 11:21
Nu ti s-a parut pt. ca, pobabil, nu prea stii regulamentul. De exemplu, a fost o faza in care dinamo a dat gol, dupa de arbitrii ridicasera mana si erau pasibili de pasiv. In loc sa atace poarta, asta insemnand sa arunce direct la poarta, au dat pasa in lateral de unde extrema a inscris. Normal trebuie sa fluiere pasiv. Sunt niste 'fineturi' pe care nu oricine le cunoste, din pacate.
In prima repriza, mizeriile de la dinamo se aparau in semicerc, iar arbitrii nu dadeau cuvenitul 7 m.
Pe bune acum, cate meciuri de handbal ai vizionat?

phife
25th October 2015, 11:24
adica erau in prepasiv, au dat o pasa si tu te superi ca nu s-a dat pasiv?

delaoltenia
25th October 2015, 11:34
Nu ti s-a parut pt. ca, pobabil, nu prea stii regulamentul. De exemplu, a fost o faza in care dinamo a dat gol, dupa de arbitrii ridicasera mana si erau pasibili de pasiv. In loc sa atace poarta, asta insemnand sa arunce direct la poarta, au dat pasa in lateral de unde extrema a inscris. Normal trebuie sa fluiere pasiv. Sunt niste 'fineturi' pe care nu oricine le cunoste, din pacate.
In prima repriza, mizeriile de la dinamo se aparau in semicerc, iar arbitrii nu dadeau cuvenitul 7 m.
Pe bune acum, cate meciuri de handbal ai vizionat?


Fara numar, omule . Sa-ti spun eu ca fineturile de care pomenesti sunt rahaturi. Daca Mihaila cerea din primul minut o aparare avansata la linia de 9 m, daca portarul lor, Irimus, nu prindea o zi de exceptie, sau daca stelistii erau ceva mai concentrati, alta era soarta meciului .
Esti pe langa uneori, asa ca ciocu mic . Si sa-ti mai spun un lucru, trebuie sa recunoastem ca nu avem incotro, ei au un lot mai echilibrat pe postguri, mult mai omogeni evoluand impreuna de mai bine de un an . Speram si eu la mai mult dar nu s-a putut, a fost un derbi frumos, il asteptam de ani de zile .
Sanatate si nu mai abera .



edit
Reivan, daca ai fost la meci, sau daca l-ai urmarit la tv, spune-i lu Duba ca bate campii . Am impresia ca doar se da "cocos" pentru impresie la "public".

phife
25th October 2015, 14:17
nu am fost la meci ca nu s-au dat bilete.
oricum, nu au fost greseli de arbitraj majore.

Capitanu.Burcea
27th October 2015, 12:30
Nu am vazut meciul, dar puteam sa jur ca in caz de diferenta 1-2 goluri, cineva o sa oracaie ca a fost furaciune :D

Pai,..., prepasiv nu inseamna ca arunci in 0,1 secunde la poarta dupa ce ai fost avertizat, ci sa faci o actiune evidenta spre poarta. O pasa si sut la poarta cand a inceput prepasivul sunt perfect regulamentare, nu trebuie sa fii Gatu Cristian ca sa-ti dai seama. Extrema, din cate stiu, actioneaza lateral, cum putea fi angajata daca nu cu o pasa laterala? :D ...........

delaoltenia
27th October 2015, 12:40
Atentie, sa nu iesi in "decor" ca d-nul Duba . Suntem pe sectiunea Handbal, Internul este ceva mai sus .

Leo
11th November 2015, 18:59
Maine, 12 noiembrie, cu incepere de la 17.45, Poli Timisoara si Dinamo vor deschide etapa 12 intr-un meci transmis de Digi.
Dupa 11 etape, Dinamo este pe locul 2 cu 26 de puncte, iar Timisoara pe locul 4 cu 21 de puncte.

Leo
12th November 2015, 20:48
Poli Timisoara - Dinamo 26-27


Dulaii castiga in ultima secunda de joc. Vrankovici aduce Victoria dulailor pe final de meci, in ultima secunda... Bara, bars, goal.
Bravo dulailor!

Leo
18th November 2015, 13:56
Etapa 13
Dinamo - CSM Ploiesti 34-27


Un meci pe care dinamovistii l-au controlat in majoritatea timpului, un meci ai carui remarcati au fost Darius Makaria si Jakov Vrankovic.
Marcatorii nostri au fost: Vrankovic 15 goluri, Ragot si Balut cate 4, Sandru, Mocanu si Zulfic cate 2, Asoltanei, Cimpan, Milasevic, Savenco si Diaw cate 1.

La finele turului, dulaii sunt lideri.
Felicitari Dinamo!

Leo
19th November 2015, 15:03
13 meciuri - 10 victorii, 2 egaluri, o infrangere; 32 puncte, 412-352.

1. Dinamo Bucuresti 13 10 2 1 412:352 32
2. CSM Bucuresti 13 9 0 4 361:330 27
3. HC Odorhei 13 9 0 4 353:328 27
4. Steaua Bucuresti 13 8 2 3 389:345 26
5. Resita 12 7 1 4 309:306 22
6. Timișoara 13 7 0 6 355:323 21
7. Minaur Baia Mare 12 6 2 4 329:309 20
8. Turda 12 6 1 5 318:327 19
9. Municipal Calarasi 12 6 0 6 323:327 18
10. Vaslui 12 5 1 6 343:342 16
11. Ploiesti 13 4 0 9 360:365 12
12. Targu Jiu 12 3 1 8 311:328 10
13. CSM Focsani 12 2 0 10 293:370 6
14. Universitatea Danubius Galati 12 0 0 12 292:396 0

Leo
22nd November 2015, 13:13
Maribor Branik - Dinamo 27-26 (15-11)


Dulaii au iesit cu bine dupa prima mansa cu Maribor Branik (Slovenia), din turul 3 prelimnar al Cupei EHF, suferind un esec la limita cu 27-26. Dinamo este la un pas de cea mai buna performanta a clubului din ultimii 10 ani, calificarea in grupele Cupei EHF.
Vrankovic, interul dreapta a fost din nou cel mai bun marcator inscriind 9 goluri. Au mai inscris: Asoltanei - 4, Sandru - 4, Zulfic - 3, Ragot - 2, Cimpan - 1, Diaw - 1, Mironescu - 1, Milasevic - 1.


Returul se va desfasura in Romania pe 29 noiembrie.

Leo
29th November 2015, 21:08
In meciul retur, Dinamo castiga cu 31-25 si dulaii sunt in grupele Cupei EHF. Din nou Vrankovic a fost principalul marcator cu 8 goluri.
Asteptam 3 decembrie pt a afla adeversarele din grupele EHF.
Felicitari Dinamo!

Leo
3rd December 2015, 14:30
Returul incepe cu victoria dulailor la CSM Focsani cu 28-47, o victories fara probleme.
Au marcat: Vrankovic 13, Diaw 4, Asoltanei 5, Mironescu 3, Savenco 2, Balut 3, Sandru 5, Campania 2, Vance's 6, Mousavi 4.

Leo
3rd December 2015, 14:41
In urma tragerii la sorti de astazi, Dinamo va juca in grupele Cupei EHF in grupa A alaturi de: Fraikin Granollers (Spania), Magdeburg (Germania) si Aalborg ( Danemarca).
O grupa grea. BAFTA dulailor!

Leo
7th December 2015, 16:42
Dinamo - Minaur Baia Mare 35-28


DULAII au castigat clar meciul cu Minaur, din etapa a 14-a a Ligii Nationale, scor 35-28 (19-12). Dinamo a condus fara probleme ostilitatile, in fata unei echipe decimate.
Dupa 15 etape Dinamo ramane liderul Ligii Nationale.

Leo
10th December 2015, 21:21
Etapa 16
Dinamo - HC Vaslui 41-34


Dulaii isi adauga inca trei puncte importante in clasament. Marcatorii dinamovisti au fost: Mironescu 8 goluri, Asoltanei 6, Ragot 5, Diaw 4, Zulfic 4, Vrankovic 4, Savenco 3, Campan 2, Vancea 2, Mousavi 2, Mocanu 1.

Leo
13th December 2015, 19:05
Etapa 16
Danubius Galati - Dinamo 25-35


Sandru cu 7 reusite a fost principalul om de gol.

Leo
26th December 2015, 15:17
In sferturile Cupei Romaniei la handbal masculin, Dinamo intalneste intr-o mansa unica, in deplasare, echipa Dunarea Calarasi. Meciul este programat la finele lunii ianuarie 2016.

Leo
23rd January 2016, 13:55
Dinamo a castigat turneul amical din Franta. In finala, dulaii au invins pe Tremblay (Franța) cu 40-35 (17-17).

Leo
4th February 2016, 12:13
In Cupa Romaniei, Dinamo a fost invinsa de Dunarea Calarasi, 32-29.

Leo
4th February 2016, 12:17
Etapa 18
Dinamo - Dunarea Calarasi 37-30 (18-11)

Dinamo are 47 de puncte in clasament si conduce detasat Liga Nationala.

Dinamo: Irimus, Makaria - Sandru 7, Zulfic 6, Ragot 4, Savenco 3, Campan 3, Mocanu 3, Vrankovic 3, Asoltanei 2, Balut 2, Mousavi 2, Mironescu 1, Diaw 1, Vancea, Grigoras.

ThePhenom
4th February 2016, 13:51
Mare bulan au avut calarasenii in Cupa. Desi cand ratezi 3 lovituri de 7m in ultimele 20 de minute si nu fructifici vreo 6-7 contraatacuri de 1 la 1 cu portarul, cam asa se intampla. In fine, ieri s-a vazut diferenta de valoare dintre cele doua echipe. Mi-e tare greu sa cred ca ne poate opri cineva sezonul asta din a lua campionatul. Poate CSM-ul, desi ma indoiesc. Arbitrii sunt cam singurii, cum a fost de altfel in cazul sezonului trecut.

Leo
5th February 2016, 21:57
Meciul din Cupa nu l-am vazut, cel din campionat da. Dinamo a jucat impecabil si nu le-a dat nicio sansa calarasenilor. Dulaii au dominat tactic meciul din toate punctele de vedere.

Leo
6th February 2016, 19:24
Etapa 19 (7 februarie)
ACS Energia Tg. Jiu – Dinamo Bucuresti

Dinamo castiga la Tg. Jiu cu 25-23, dupa ce Energia a condus cu 14-9 la pauza.

Leo
10th February 2016, 21:18
Etapa 20
Dinamo - HC Adrian Petrea Resita 33-29


Au marcat pentru Dinamo: Sandru 9, Diaw 6, Savenco 4, Vrankovic 3, Mousavi 3, Mironescu 2, Balut 2, Zulfic 2, Ragot 1, Mocanu 1.

Dupa 20 de etape, â€ȘDinamo‬ are o linie de clasament aproape perfecta, 17 victorii, 2 egaluri si 1 infrangere. Cu 53 de puncte dulaii sunt lideri autoritari cu sase etape inainte de finalul sezonului regulat.

Leo
14th February 2016, 15:03
In Grupa A a Cupei EHF, Dinamo a invins in deplasare echipa spaniola Granollers cu 29 la 28. Dupa o repriza slaba, dulaii au fost condusi cu 20 la 14. In repriza secunda lucrurile s-au schimbat si dulaii au reusit sa intoarca scorul castigand cu 29 la 28.

Felicitari Dinamo!

Leo
19th February 2016, 13:06
Etapa 21 (18 februarie)
Dinamo Bucuresti - Potaissa Turda 34-31


Marcatori: Sandru 10, Vrankovic 7, Asoltanei 5, Diaw 3, Ragot 2, Savenco 2, Mocanu 2, Campan 2, Mironescu 1.
Dulaii au fost condusi cu sase goluri (21-15), dar au avut o repriza secunda fantastica si s-au impus la final cu 34-31.

Leo
21st February 2016, 12:36
Astazi, ora 14.00, Dinamo - Magdeburg, meci transmis de DigiSport 1.
Succes dulailor!

Leo
21st February 2016, 14:36
Dinamo conduce la pauza cu 18 la 14, o diferenta linistitoare. Irimus in zi mare, foarte motivat.

Leo
21st February 2016, 15:44
Dinamo pierde partida cu nemtii de la Magdeburg cu 33-34. Pacat. Dupa primele 10 munute din repriza secunda, dulaii au avut o scadere de forma si nu au mai reusit sa revina.

delaoltenia
22nd February 2016, 11:06
sa ai 5 goluri avans si sa pierzi pe final... :))
potaile din hazna si-au luat-o peste bot, ca asta-i istoria de kkt a acestor mizerii, suferinta in tacere si codita sus.
danke magdenburg! :ok:

ThePhenom
22nd February 2016, 16:55
sa ai 5 goluri avans si sa pierzi pe final... :))
potaile din hazna si-au luat-o peste bot, ca asta-i istoria de kkt a acestor mizerii, suferinta in tacere si codita sus.
danke magdenburg! :ok:

Cu Granollers am fost condusi la 10 goluri diferenta (locul 3 din Spania, tara vice-campioana europeana anul asta) si am castigat marcand golul victoriei in ultimele 10 secunde. Cu Magdeburg am revenit in meci in doua randuri, egaland de la -3. Nu mai comenta unde esti pe langa ca te faci de ras. Mai bine ramai la fotbal, desi nici acolo nu pricepi prea multe.

cimitiru' ghencea
22nd February 2016, 16:56
http://www.cooltivator.ro/de-stiut/t/ce-face-un-hater
dario :D

cimitiru' ghencea
22nd February 2016, 16:57
Cu Granollers am fost condusi la 10 goluri diferenta (locul 3 din Spania, tara vice-campioana europeana anul asta) si am castigat marcand golul victoriei in ultimele 10 secunde. Cu Magdeburg am revenit in meci in doua randuri, egaland de la -3. Nu mai comenta unde esti pe langa ca te faci de ras. Mai bine ramai la fotbal, desi nici acolo nu pricepi prea multe.

nu te chinui cu el.
cred ca a umblat la zaibar si nu-i trebuie mult ...:))
nu ca ar fi cu mult diferit cand e treaz...:))

delaoltenia
22nd February 2016, 17:07
:))

esti foarte simpatic.
sa ai o seara placuta!

cimitiru' ghencea
23rd February 2016, 10:29
nu prea pare rasul tau , dar sa zicem ca te cred .asta pentru ca m-ai zis ca-ti sunt simpatic ...ti-as fi urat si eu o seara placuta ,dar cred ca m-as fi inselat ,fecesebeul a comis-o... :))

cimitiru' ghencea
25th February 2016, 09:52
hcm odorhei-dinamo 34-38
http://www.digisport.ro/Sport/HANDBAL/video+HC+Odorhei++Dinamo+34-38+
inca o victorie pentru baietii lui eliodor voica.9 puncte fata de locul 2 ocupat de csm bucuresti .

Leo
25th February 2016, 11:07
Etapa 22 (24 februarie)
HC Odorhei - Dinamo Bucuresti 34-38


Au marcat: Sandru 7, Vrankovic 7, Ragot 6, Mocanu 4, Asoltanei 4, Mironescu 3, Diaw 2, Savenco 2, Zulfic 2, Campan 1.
De remarcat revenirea interului Razvan Rapciuga dupa o absenta de aproape 6 luni cauzata de operatia la umar.

Leo
25th February 2016, 11:08
Urmeaza deplasarea in Danemarca, pentru meciul cu Aalborg, din Cupa EHF, programat sambata (14:30 - ora Romaniei).

ThePhenom
27th February 2016, 16:02
Egal la handbal, 28-28. Dacă îmi propunea cineva un egal în minutul 50 când eram condus™i cu 3 sau 4 goluri (imediat dupa pauză am fost condus™i s™i la 6 goluri), eram mai mult decât multumit. Dar t›inând cont că am trecut la conducere cu 15 secunde înainte să se termine meciul, e destul de frustrant egalul ăsta. În vederea calificării este totus™i un rezultat bun. Nu am pierdut niciun meci în deplasare, iar în mod normal, acasă ar trebui să îi învingem atât pe Granollers, cât s™i pe Aalborg.

Leo
27th February 2016, 17:02
N-am vazut meciul. Deci, ce sa inteleg, am facut un meci bun?

ThePhenom
27th February 2016, 19:16
N-am vazut meciul. Deci, ce sa inteleg, am facut un meci bun?

Nu chiar. Exceptand ultimele 5-6 minute am fost foarte slabi in defensiva. Pana in minutul 27, aveam 0% la mingi scoase de portari, iar danezii gaseau aproape la fiecare faza un culoar liber, chiar daca nu eram in inferioritate. De asemenea, ai nostri nu prea au iesit sa blocheze aruncarile de la distanta ale celor de la Aalborg. Atacul a mers destul de ok, doar ca in prima repriza a cam stat doar in aruncarile de la distanta a lui Sandru si in lansarile catre Mocanu. Din 13 goluri cate marcasem pana in pauza, 10 au fost marcate de Sandru si Mocanu.

Leo
27th February 2016, 19:30
Sandru, astazi de ziua lui, a fost cel mai bun jucator dinamovist?

ThePhenom
27th February 2016, 19:34
Sandru, astazi de ziua lui, a fost cel mai bun jucator dinamovist?

In prima repriza a fost de departe cel mai bun om al nostru. In a doua nu s-a mai remarcat atat de mult, dar per total, da, el mi s-a parut ca a fost cel mai bun jucator de la noi.

cimitiru' ghencea
29th February 2016, 09:49
daca mai dura meciul un minut ii bateam pe danezi .in fine ,mult prea usor luat golul egalizator la 28 marcat de danezi ..

ThePhenom
5th March 2016, 17:03
Victorie clara azi, mult mai clara decat o arata scorul. Danezii au redus din diferenta pe final pe fondul relaxarii jucatorilor nostri, care deja isi asigurasera victoria. Aalborg nu a avut in acest meci niciodata vreo sansa de a scoate un rezultat pozitiv, am fost mai buni la toate capitolele. Daca Magdeburg invinge maine pe Granollers, ceea ce e de asteptat, 70% suntem calificati. Ar trebui sa nu pierdem acasa cu Granollers etapa vitoare si trecem matematic mai departe.

Avem o echipa extraordinara, jucatorii de la linia de 9m, Sandru, Vrankovic, Diaw si Ragot sunt fantastici. In poarta stam de asemenea foarte bine cu Irimus, daca am mai aduce si doua extreme care sa fie la nivelul celor de la 9m, am avea mari sanse sezonul viitor sa depasim si grupele Champions League.

Leo
5th March 2016, 18:40
Dinamo - Aalborg 28-25 (17-12)

Dinamo a invins formatia daneza Aalborg, pe teren propriu cu 28-25, in cea de-a patra partida din grupa A a Cupei EHF.
Pt Dinamo au marcat: Vrankovici 8 goluri, Sandru 7, Ragot 6, Asoltanei 2, Mironescu 2, Balut 2, Mocanu 1 gol.

Leo
9th March 2016, 20:52
Etapa 23
Dinamo - CSM Bucuresti 24-31 (9-16)

In derbyul europenelor, Dinamo, liderul campionatului, a cedat meciul din runda a 23-a, primul esec pe teren propriu al stagiunii.
Dulaii pastreaza pozitia de lider, 59 de puncte, CSM-ul a trecut pe doi, 53 de puncte.

Johnny D
10th March 2016, 08:07
V-ati relaxat!:D

ThePhenom
10th March 2016, 17:23
V-ati relaxat!:D

Pai avem de calcat pe cap niste spurcati in weekend :D.

cimitiru' ghencea
11th March 2016, 10:47
sper sa nu ne relaxam si maine .:D

Leo
11th March 2016, 12:11
V-ati relaxat!:D

Ne permitem. :))

Leo
12th March 2016, 12:13
Etapa 24
Steaua - Dinamo

Ora 15.15 transmis pe DigiSport 1.

Hai dulaii!!!

Leo
12th March 2016, 18:02
Dinamo pierde acest meci cu 32-26, desi in tur au castigat. Dinamo ramane lidera cu 59 de puncte, 6 peste CSM Bucuresti. Steaua ramane pe locul 4 avand 47 de puncte.

Marcatorii celor de la Dinamo: Asoltanei 7, Sandru 3, Mocanu 4, Mironescu 2, Ragot 2, Vrankovic 6, Mousavi 1, Campan 1.

delaoltenia
12th March 2016, 19:57
Pai avem de calcat pe cap niste spurcati in weekend :D.
:))

ca tot vorbim de spurkti, am sters cu voi parchetul arenei.

Leo
13th March 2016, 14:42
Oboseala si-a spus cuvantul. Si in EHF si in campionat, e greu. Deocamdata suntem lideri detasati. :)

cimitiru' ghencea
14th March 2016, 09:54
degeaba suntem lideri detasati daca nu gestionam cum trebuie finalul sezonului regulat si mai ales play-off-ul.daca pieredam in play-off cu spurcatii cum am pierdut sambata ,eram ca si eliminati ...
in locul conducerii ,as sacrifica cupa ehf si m-as concentra pe titlu ,pe care nu l-am luat de ani buni (din 2005 mai exact ).

ThePhenom
16th March 2016, 19:40
Victorie cu Timisoara astazi, 32-28. Joc mult mai bun decat cel facut in precedentele doua partide de campionat si e aproape imposibil sa mai ratam locul 1 la finalul sezonului regulat. Rezultat chiar bun azi, mai ales ca Timisoara era in forma, avea 7 victorii consecutive.


degeaba suntem lideri detasati daca nu gestionam cum trebuie finalul sezonului regulat si mai ales play-off-ul.daca pieredam in play-off cu spurcatii cum am pierdut sambata ,eram ca si eliminati ...
in locul conducerii ,as sacrifica cupa ehf si m-as concentra pe titlu ,pe care nu l-am luat de ani buni (din 2005 mai exact ).

Nu cred ca nu vom gestiona corect play-off-ul. Ideea e ca mai erau 4 etape si noua ne mai trebuiau 4 puncte sa avem locul 1 asigurat. Tinand cont ca meciurile cu CSM si stiaua erau teoretic mai grele, jucatorii nu au jucat la capacitate maxima pentru ca nu prea aveau de ce, si si-au pastrat energia pentru grupele EHF si pentru ultimele doua meciuri la campionat, cu Timisoara si Ploiesti.

Nu trebuie sacrificata nicidecum Cupa EHF, daca batem acasa pe Granollers suntem calificati mai departe.

Leo
17th March 2016, 13:44
Deocamdata dulaii fac fata in ambele competitii. :D

Leo
19th March 2016, 19:46
Dinamo - Granollers (Spania)
Dinamo, in fata celui mai important meci european din ultimul deceniu, care duce la calificarea in sferturile de finala ale Cupei EHF.
Meciul va fi transmis de Digi Sport 2 , maine (20.03.2016) de la ora 13:30 .
Mult succes baietilor nostri!

Leo
20th March 2016, 19:19
Dinamo a fost invinsa cu 27-26 (15-14) de spaniolii de la Granollers.
Au marcat: Jakov Vrankovic 9 goluri, Pierre Yves Ragot 6 goluri, Mihai Alexandru Asoltanei 4, Ciprian Sandru 4, Muhamed Zulfic 3.

In clasament, pe primul loc a urcat Fraikin BM. Granollers cu 6 puncte, urmata de SC Magdeburg 6 p, Dinamo Bucuresti 5 p, Aalborg Handball 3 p.

Pe 27 martie vor avea loc ultimele meciuri din grupa, Fraikin BM. Granollers-Aalborg Handball si SC Magdeburg-Dinamo Bucuresti. Pentru a se califica in faza urmatoare, Dinamo trebuie sa castige la Magdeburg.

cimitiru' ghencea
21st March 2016, 09:48
ghinion + forma slaba a lui diaw = infrangere .

Leo
23rd March 2016, 22:31
CSM Ploiesti - Dinamo Bucuresti 29-37 (14-20)



Dinamo incheie sezonul regulat pe primul loc, cu 65 de puncte (21 de victorii – 2 egaluri – 3 infrangeri)

Leo
1st April 2016, 13:50
SC Magdeburg - Dinamo 39-22 (17-9)



Dinamo incheie Grupa A pe locul 3.
Dulaii si-au incheiat aventura europeana in sezonul 2015-2016. Dinamo a cedat duminica la Magdeburg (Germania), in ultimul meci al Grupei A a Cupei EHF, scor 39-22 (17-9) si raman cu cele cinci puncte castigate anterior. Din acest sezon, Dulaii raman de asemenea cu imaginea senzationalei remontari din primul meci cu Granollers, pe care l-au castigat cu 29-28 dupa ce au fost condusi cu 10 goluri, dar si cu evolutia frumoasa din partida cu Magdeburg de la Bucuresti. Si evident, cu victoria si egalul cu Aalborg, reprezentanta unui handbal, cel danez, mult mai bine cotat decat cel romanesc.

Au marcat pentru Dinamo: Mousavi 5, Vrankovic 5, Ragot 4, Zulfic 4, Balut 2, Campan 1, Sandru 1.

Leo
5th April 2016, 17:16
Sezonul regulat s-a incheiat. Dinamo e lider.

Leo
5th April 2016, 17:19
Dinamo va intalni Dunarea Calarasi in sferturile de finala.

Leo
24th April 2016, 20:32
DINAMO - DUNAREA CALARASI 31-23 (16-10).

Victorie categorica a Dulailor in primul meci din sferturile de finala ale Ligii Nationale.
Au marcat: Vrankovic 6, Sandru 6, Savenco 4, Asoltanei 4, Campan 3, Ragot 3, Zulfic 3, Diaw 2.

Returul se joaca pe 29 aprilie, la Calarasi.

Leo
30th April 2016, 11:36
Dunarea Calarasi - Dinamo 35-36

Dinamo merge in semifinale dupa ce s-a impus la Calarasi in urma aruncarilor de la 7 metri.

Leo
6th May 2016, 12:51
In semifinale dulaii vor da piept cu Poli Timisoara. Meciul va avea loc duminica, 8 mai, la Bucuresti, ora 20.15.

Leo
8th May 2016, 23:40
Dinamo - Timisoara. 30-26 (16-10)


In primul meci, dulaii castiga destul de lejer.

Leo
12th May 2016, 12:52
In seara asta, cel de-al doilea meci, Poli Timisoara - Dinamo, ora 20.00, transmis in direct pe DigiSport 3.

Leo
12th May 2016, 23:43
Poli Timisoara - Dinamo 28-32

Dulaii reusesc sa castige in deplasarea extrem de dificila la Timisoara.
Dinamo: Ragot 6 goluri, S˜andru 6 goluri, Vrankovic 4 goluri, Diaw 3 goluri, Asoltanei 3 goluri, Mironescu 3 goluri, Savenco 3 goluri, Mousavi 3 goluri, Zulfic 1 gol.
Dupa cele doua victorii, 30-26 si 32-28, dulaii se califica in finala.
Bravo dulaii!

Leo
16th May 2016, 20:38
Dinamo - CSM BUCURESTI


Vineri, 20 mai 2016, ora 20.45, Sala Dinamo, finala Cupei Ligii de handbal.
Intrarea este libera.

Leo
20th May 2016, 22:25
Dinamo - CSM Bucuresti 34-20 (17-6)


Regal handbalistic facut de Dinamo in primul meci al finalei Ligii. Dulaii fac spectacol din primul minut pana in ultimul.

Leo
25th May 2016, 14:06
In seara asta, ora 19.00, CSM Bucuresti - Dinamo, al doilea meci al finalei Ligii de handbal. Meciul este transmis de Digi 2.

Leo
25th May 2016, 21:27
Dinamo pierde al doilea meci, din Sala Rapid cu scorul 27-25.

Titlul se va decide luni, in al treilea si ultimul meci al finalei campionatului, care va avea loc in Sala Dinamo, luni, 30 mai, ora18.00.

Leo
30th May 2016, 13:10
Astazi, ora 18.00, Sala Dinamo, meciul decisiv al finalei. Meciul este transmis de DigiSport 2.
HAI DINAMO!!!

Leo
30th May 2016, 19:41
DINAMO castiga cu 25-23 si devine noua Campioana a Romaniei.
FELICITARI DULAII! FELICITARI DINAMO!!!

Leo
30th May 2016, 21:45
Campionii Campionii ole ole ole... /hello

cimitiru' ghencea
31st May 2016, 16:21
asta da performanta ! fara prea multi bani (chiar madame la presidente a recunoscut) ,fara nume foarte sonore ,dar cu multa ambitie si putina sansa ,baietii astia au reusit sa ne bucure pe toti.
felicitari din toata inima !

Leo
17th June 2016, 19:07
Dinamo s-a despartit de Ibrahim Diaw, un handbalist important al clubului in ultimii 2 sezoane care s-a reintors in Franta.
Mousavi, Savenco si Mocanu si-au prelungit contractele, acelasi lucru fiind asteptat sa se intample si cu Vrankovic, Sandru, Asoltanei, Campan, Irimus si Ragot.
De adus au adus 4 jucatori: 2 frati, Allahkaram Esteki (28 de ani) si Sajad Esteki (26 de ani), internationali iranieni de top, Alin Sania (inter stanga) si Daniel Bera (extrema stanga).

Leo
30th June 2016, 21:01
Interulul stanga Alin Sania s-a transferat la Campioana Romaniei.

''Abia astept sa inceapa sezonul pentru a arata ce pot'', a declarat Alin Sania (33 de ani) la Digisport.

Leo
1st July 2016, 15:20
Astazi s-a derulat la Glostrup (Danemarca) tragerea la sorti a grupelor Ligii Campionilor la handbal, editia 2016-2017.
Campioana Romaniei, Dinamo Bucuresti, va face parte din Grupa D, alaturi de Nantes (Franta), Team Tvis Holstebro (Danemarca), Motor Zaporozhye (Ucraina), Beșiktaș (Turcia) si castigatoarea Grupei a 2-a de calificare, formata din: ABC UMinho (Portugalia), Bregenz (Austria), Achilles Bocholt (Belgia), Maccabi Castro Tel Aviv (Israel).
Prima etapa a grupelor este programata in perioada 21-25 septembrie, Dinamo urmand sa joace îi deplasare.

Leo
15th July 2016, 13:10
Vacanta a luat sfarsit. Dulaii s-au reunit pt noul sezon competitional, unul care se anunta foarte intens.


Eliodor Voica, antrenor principal: ''Plecam increzatori la drum. Vom avea o sarcina dificila, pentru ca vom juca pe doua fronturi, atat in Liga Nationala, cat si in Liga Campionilor, dar ne dorim sa ne mentinem performanta de anul trecut si chiar sa o imbunatatim. Sportivii nostri sunt constienti de misiunea pe care o au si nu o data au dat dovada de profesionalism''.

Leo
28th July 2016, 15:33
Sezon 2016/2017


Sezonul debuteaza in 31 august.


Etapa 1: Dinamo București – CSM Satu Mare
Etapa 2: Turda – Dinamo
Etapa3: Dinamo – CSM București
Etapa 4: Poli – Dinamo
Etapa 5: Dinamo - Fagaras
Etapa 6: Resita - Dinamo
Etapa 7: Dinamo - Suceava
Etapa 8: Constanta - Dinamo
Etapa 9: Dinamo - Calarasi
Etapa 10: Vaslui - Dinamo
Etapa 11: Dinamo - Odorhei
Etapa 12: Dinamo - Focsani
Etapa 13: Steaua - Dinamo

Sezonul 2016-2017 se încheie cu play-off si playout. La sfarsitul sezonului regular, primele 8 echipe vor juca pentru titlu si cupe europene.

Leo
30th July 2016, 19:03
Primul amical din presezon: Dinamo - Dunărea Calarasi 33-33 (17-15)


''N-a contat scorul, am dorit să vedem cum se integrează cei noi. Pregătirea este abia la început'', a declarat managerul Ovidiu Semen.
Dinamo nu a putut conta pe Savenco, Sajad Esteki si Mocanu. Primii doi sunt usor accidentt›i, iar al treilea s-a considerat că nu are rost să forteze după accidentarea de la brat, care l-a făcut să rateze finalul sezonului trecut.

Dinamo: Irimus™, Grigoras, Constantinescu - portari, Asoltanei, Bera, Sania, Ragot, Alahkaram Esteki, Sandru, Capotă, Vrankovic, Criciotoiu, Mousavi, Mironescu, Câmpan.

Leo
30th August 2016, 12:26
Dinamo 2016/2017

Randul de sus: Ovidiu Semen-Manager, Sebastian Bota-antrenor secund, Alin Sania, Bogdan Criciotoiu, Allahkaram Esteki, Ionut Irimus, Alireze Mousavi, Stefan Grigoras, Cosmin Capota, Ciprian Sandru, Ain Constantinescu, Eliodor Voica-antrenor principal, Alexandru Stancu-kinetoterapeut
Randul de jos: Sajad Esteki, Pierre Yves Ragot, Daniel Bera, Marius Mocanu, Jakov Vrankovic, Dan Savenco, Flavius Cimpan, Liviu Mironescu, Alexandru Asoltanei.

Bafta Dulailor! Sa aveti un sezon de exceptie!

Leo
30th August 2016, 21:49
In prima etapa a Ligii zimbrilor (asa se numeste liga de handbal), Dinamo a invins CSM Satu Mare cu 34-27.

Leo
3rd September 2016, 23:06
In seara asta Dinamo a reusit sa castige Supercupa Romaniei, dupa o finala extrem de spectaculoasa.
DINAMO Bucuresti – CSM Bucuresti: 29-25

Leo
9th September 2016, 11:29
Etapa 2
Potaissa Turda-Dinamo 31-36


Dinamo: Irimuș, Grigoraș – Asoltanei 8, Sajad Esteki 7, Șandru 5, Vrankovic 3, Mironescu 3, Capotă 2, Mousavi 2, Criciotoiu 2, Savenco 1, Ragot 1, Allahkaram Esteki 1, Mocanu 1, Cîmpan, Bera.
Antrenori: Eliodor Voica, Sebastian Bota

Avem echipa, avem valoare!

Leo
13th September 2016, 00:09
Etapa 3
Dinamo-CSM Bucuresti 28-27 (16-16)

Leo
18th September 2016, 15:45
Etapa 4
Poli Timisoara-Dinamo 33-34

Dinamo a castigat cu 34-33 si ocupa primul loc in Liga Nationala, cu maximum de puncte.

cimitiru' ghencea
19th September 2016, 11:54
greu ,foarte greu ...
poli timisoara ,in afara de romanul :D fenici are numai sarbi in echipa ...
comentatorul de pe dolce a fost tare suparat ca a castigat dinamo ,futu-l in gura de spurcat ...

Leo
25th September 2016, 20:01
Holstebro-Dinamo 32-32


Dinamo a terminat la egalitate 32-32 in deplasare cu echipa daneza Holstebro la debutul sau in Liga Campionilor dupa ce a primit gol in ultima secunda de joc din aruncare de la 7 metri.


Pentru Dinamo au marca: Cosmin Capotă 1 gol, Sajad Esteki 4, Flavius Cîmpan 1, Alin Florin Șania 4, Liviu Mironescu 5, Dan Andrei Savenco 6, Ciprian Șandru 5, Allahkaram Esteki 3, Daniel Bera 1, Bogdan Andrei Criciotoiu 2.

Urmatorul meci cu Motor Zaporoje, la Bucuresti, pe 29 septembrie.

Leo
29th September 2016, 15:57
Astazi, orele 18.00, dulaii dau piept cu Motor Zaporoje.
Dinamo revine in fata propriilor suporteri azi, cu un meci de gala, de Liga Campionilor, impotriva uneia dintre favoritele grupei D, Motor Zaporoje.
Galeria lui Dinamo anunta spectacol de zile mari.
Meciul este transmis de Digi2 si Dolce2.

SUCCES DULAILOR!

Leo
29th September 2016, 19:53
DINAMO – MOTOR ZAPOROJE 35-31 (15-13)


Dulaii castiga la patru goluri diferenta, 35-31, dupa ce au revenit de la -4 (9-13).
Un meci superb, goluri frumoase de pus in rama si o galerie minunata.

Leo
3rd October 2016, 13:38
Etapa 6
HC AP Reșița - Dinamo 33-33


Dinamo a ratat o aruncare de la 7 metri in ultima secunda de joc.

Leo
3rd October 2016, 13:49
Clasament

1. Dinamo București 6 5 1 0 201:175 16

2. Dobrogea Sud 6 5 0 1 179:150 15

3. Turda 6 4 1 1 194:164 13

4. HC Odorhei 6 4 1 1 177:164 13

5. Vaslui 6 4 0 2 159:163 12

6. CSM Bucuresti 6 3 0 3 179:159 9

7. Suceava 6 3 0 3 162:157 9

8. Steaua București 6 2 2 2 172:175 8

9. CSM Focsani 6 2 2 2 152:162 8

10. Reșița 6 2 1 3 156:162 7

11. Călărași 6 2 0 4 150:164 6

12. Timișoara 6 1 2 3 164:168 5

13. CSM Satu Mare 6 0 0 6 152:189 0

14. CSM Fagaras 6 0 0 6 133:178 0

Leo
3rd October 2016, 22:58
Suporterii saptamanii in handbalul european. EHF impresionata de atmosfera creata de suporterii dinamovisti.


http://www.prosport.ro/alte-sporturi/handbal/dinamovistii-suporterii-saptamanii-in-handbalul-european-ehf-impresionata-de-atmosfera-de-la-meciul-dinamo-zaporojie-din-liga-campionilor-15760250

cimitiru' ghencea
6th October 2016, 14:55
Liga Zimbrilor
Etapa7
Dinamo - CSU Suceava 29-28 (16-11)

Dinamo nu a beneficiat în acest meci de serviciile interului dreapta Jakov Vrankovic. Croatul a fost suspendat o etapă de la Comisia de disciplină a FRH, în urma unui raport suplimentar al arbitrilor de la meciul cu Reșița, fără ca aceștia să fi arătat cartonașul albastru impus de regulament. De altfel, finalul jocului a fost unul presărat cu decizii confuze, nefiind clar dacă Vrankovic a fost descalificat pentru a treia eliminare de două minute, sau din cauză că i s-a acordat direct cartonașul roșu. Această din urmă decizie nu s-ar fi impus în condițiile în care interul dinamovist a fost penalizat pentru că, după o situație de pasiv sancționată de arbitri, a lăsat mingea între picioare. Vranko și-a ispășit pedeapsa la meciul cu CSU Suceava.

Dinamo: Irimuș, Grigoraș – Ragot 6, A. Esteki 5, Bera 4, S. Esteki 3, Mironescu 3, Șandru 3, Savenco 2, Asoltanei 1, Șania 1, Mousavi 1, Capotă, Câmpan, Mocanu.

Leo
7th October 2016, 14:02
Succes dulailor!!!

Leo
9th October 2016, 19:05
Dinamo-Besiktas 26-26


Un rezultat bun avand in vedere ca ne-au cam condus turcii tot timpul. Dulaii au fost egalati in ultima secunda dupa o lovitura de la 7 metri.
Se pare ca este o regula noua in handbal aplicabila in ultimele 30 de secunde de joc.
Una peste alta suntem neinvinsi in CL.

Leo
12th October 2016, 14:14
Astazi, ora 18.30, in cadrul etapei a opta, Dinamo intalneste HC Dobrogea Sud, in deplasare. Meciul va fi transmis in direct pe DolceSport 1.

Leo
13th October 2016, 12:39
Dobrogea Sud este noul lider in prima liga masculina de handbal, cu 21 puncte. In direct la Digi Sport, formatia constanteana a trecut in derby-ul etapei a opta de Dinamo cu 32-29.

ciorbicafaristu
13th October 2016, 12:46
Am voie sa comentez ceva?

Leo
13th October 2016, 12:57
Numai de bine. :D

Leo
15th October 2016, 16:08
Dinamo joaca azi, de la ora 19:00 (Digi 4, Dolce 3), al patrulea meci in grupa D a Ligii Campionilor.


CLASAMENT GRUPA D

1. HBC Nantes 3 2 1 0 94-78 5
2. DINAMO 3 1 2 0 93-89 4
3. Motor Zaporojie 3 1 1 1 91-89 3
4. Besiktas Istanbul 3 1 1 1 78-90 3
5. ABC Braga 3 1 0 2 96-95 3
6. Holstebro 3 0 1 2 87-98 1


"La Braga jucăm un meci care ne poate relansa sau menține în lupta pentru calificare. Ne dorim să venim cu puncte, dar va fi foarte, foarte dificil. Braga joacă un handbal în mare viteză, are o echipă puternică", a declarat antrenorul Eliodor Voica.

Leo
15th October 2016, 22:03
Dulaii pierd primul meci in grupele Ligii Campionilor, 34-32 in deplasarea de la Braga. La pauza a fost egal, 18-18, după o prima repriza nebuna. Dinamo a ratat patru aruncări de la 7 metri.
Chiar daca a fost lasat de multe ori singur cu portughezii, goalkeeperul lui Dinamo a fost fantastic. A scos minge dupa minge si si-a ajutat echipa sa ramana in joc.


Sajad Esteki 11, Vrankovici 4, Savenco 3, Ragot 3, Șania 2, Asoltanei 2, Mousavi 2, Mocanu 2, Bera 1, Capotă 1, Allahkaram Esteki 1.
Antrenor: Eliodor Voica

CLASAMENT
1. HBC Nantes 3 2 1 0 94-78 5
2. ABC Braga 4 2 0 2 130-127 5
3. Beșiktaș Istanbul 4 2 1 1 101-112 5
4. Dinamo 4 1 2 1 125-123 4
5. Motor Zaporojie 4 1 1 2 113-112 3

Johnny D
16th October 2016, 19:42
Nantes e prea puternica.... pacat de acele egaluri pe final care trebuiau sa fie victorii, vor costa binenteles la final si nu se vom califica, exact cum s-a intamplat cu Baia Mare. Dar e de aplaudat jocul lui Dinamo la prima ei participare in CL!:yes:

Dinamo a ratat patru aruncări de la 7 metri.
Trebuia sa bati la Braga si tu pierzi in halu asta... de aia n-ai cum sa te califici. Asta dincolo de egalurile de care vorbeam.
Braga si Dimano sunt practic outsiderele in grupa asta, nu aveai voie sa ratezi atatea lovituri de pedeapsa si aveai o sansa buna de calificare.

Desi daca se califica 3 echipe ar mai fi sanse, la doua sansele sunt aproape nule. Nu stiu cum e aici ca la fete se califica 3.

Leo
16th October 2016, 20:10
si nu se vom califica
Pe ce limba vorbesti omule?

Leo
18th October 2016, 23:02
Votati-l pe Sajid Esteki. Merita.


https://fans.vote/v/ACnKyrT9ySg

Leo
18th October 2016, 23:03
Maine, miercuri, de la 20:00, sala Dinamo, DINAMO - Calarasi, intrarea este libera.

Leo
19th October 2016, 21:52
Etapa 9
Dinamo-Calarasi 32-28 (17-12)


Victorie categorica pe deplin meritata. Fratii Esteki la inaltime.

Leo
22nd October 2016, 15:56
Astazi , ora 17.30, Dinamo intalneste liderul grupei D, Nantes.
Meciul este transmis in direct de DigiSport 3 si Dolce 2.

SUCCES DULAILOR!
Cu multa atentie si daruire, dar mai ales uniti, putem invinge.

Leo
22nd October 2016, 18:09
15-11 la pauza. O prima repriza foarte buna. Hai dulaii, hai ca se poate!

vladut13
22nd October 2016, 18:10
Meci senzational facut pana acum de Dinamo.

Leo
22nd October 2016, 19:10
Am ratat ultimul atac si Nantes castiga cu 27-26. Galeria din nou la inaltime.

Leo
26th October 2016, 20:50
Etapa 10
HC Vaslui - Dinamo 22-34

Victorie caregorica a dulailor.

Leo
12th November 2016, 13:08
Etapa 11 (10 noiembrie)
Dinamo - HC Odorhei 27-27


Dulaii au reusit sa egaleze pe final de meci, desi au fost condusi tot meciul... la un moment dat oaspetii aveau chiar 4 goluri diferenta.

Leo
13th November 2016, 22:47
Nantes-Dinamo 26-24 (12-12)

In urma acestui rezultat, dulaii au pierdut orice sansa la calificare.
Cei mai buni jucatori ai lui Dinamo au fost iranianul Sajjad Esteki, care a marcat noua goluri, dar si portarul Ionut Irimus, care a avut numeroase parade salvatoare de-a lungul meciului.