PDA

View Full Version : Cine este Spase Dilevski?



Che Guevara
25th June 2007, 00:19
SPASE DILEVSKI A SEMNAT CU UNIVERSITATEA!

Universitatea Craiova l-a transferat in aceasta dupa-amiaza pe internationalul australian de origine aromana, in varsta de 22 de ani, Spase Dilevski.
Nascut din parinti machedoni, el este originar din Australia (Melbourne), si a venit pe lume pe 13 mai 1985, in aceeasi zi cu Tunarul Craiovei, Ion Oblemenco. Desi joaca in banda dreapta, Dilevski este un jucator polivalent (loveste mingea la fel de bine cu ambele picioare), putand astfel evolua si pe partea stanga a terenului.

Spase are 1,80 metri si 77 de kilograme si va purta la Stiinta tricoul cu numarul 13. El a semnat cu Universitatea Craiova un contract cu o durata de trei ani, cu clauza de prelungire pe alti doi, costurile transferului ridicandu-se la jumatate de milion de dolari.

Noul fotbalist al Universitatii a evoluat in nationalele Under 17, Under 20 si Under 23 ale Australiei, fiind selectionat si in reprezentativa de seniori de la Antipozi la partida cu Bahrain, de anul trecut.
Spase Dilevski a venit de mai multi ani in Europa, fiind achizitionat pe cand avea 17 ani de actuala campioana a Olandei, PSV Eindhoven. El a jucat apoi in Germania, la Essen, pentru ca in 2004-2005 sa ajunga la Tottenham Hotspur.

In ultimele doua sezoane Spase a evoluat in A-League, imbracand tricoul celor de la Queensland Roar. Desi a avut si doua oferte din Germania, acesta a ales campionatul din Romania, doi dintre cei care l-au convins sa vina in Banie fiind si managerul Dan Stalinescu si conationalul sau, Michael Baird.
Despre Dilevski, impresarul John Grimaud a spus ca „a castigat doua cupe cu nationala Under 20 a Australei, fiind cel mai tanar jucator la Olimpiada de la Atena. La Universitatea a venit unul dintre cele mai mari talente ale Australiei si sper sa fie jucatorul de care aveti nevoie!”.

Noul alb-albastru a spus ca este bucuros pentru transferul la Craiova. „Am fost in ultima saptamana in cantonamentul de la Sinaia si m-am simtit foarte bine. Universitatea e un club puternic, care vrea performanta si isi propune sa castige toate jocurile. Vreau ca la finalul viitorului sezon sa joc impreuna cu noua mea echipa in Liga Campionilor sau Cupa UEFA!”, a declarat Dilevski.

Balaci
25th June 2007, 12:51
Nu stiu cat de bun o fi acest Dilevski, acuma am vazut si eu stirea si am auzit prima data despre el, ramane de vazut. Oricum, e clar ca Universitatea are un lot excelent sezonul acesta...chiar incep sa fiu optimist in privinta lor:)

orbette
25th June 2007, 22:24
daca e ca Rose, ne-am scos...sau poate va fi viitorul Kewell :D

scotty01
26th June 2007, 03:52
citi pe undeva ca a costat 500 mii euro :) om vedea de ce va fi bun. cel mai bin u craiova sa se bazeze pe jucatorii proprii in viitor. Eu unul am sperante ca vom prinde un loc de uefa la anu, in primele 6 vom fi sigur !!

Razbu
11th July 2007, 12:35
ar fi ideal sa se integrezein conceptia antrenorului .problema nu este banul ci valoarea lui ,cit despre bani am mai vazut jucatori de mil. dolari si joc de sute de lei.sper sa alcatuim o echipa de cupe cel tirziu la anul pt. ca anul acesta echipa sa-si dea examenul de maturitate si sa aiba un cuvint greu de spus in fata granziilor(STEAUA,DINAMO,RAPID,CFR .),cit despre POLI Timisoara ,sunt subtireanu taticu .vasluiul lui porumboiu mai are de asteptat.

orbette
11th July 2007, 23:41
Spase Dilevski n-are nici o legatura cu Dananae. El e mijlocas de banda dreapta, Dananae e fundas de banda. In plus, Dananae e una din marile sperante ale Craiovei, cred ca ar trebui sa fie titular constant.

Cipri
25th April 2008, 20:18
E un jucator cheie al Craiovei la mijlocul terenului !

dani3lll
30th April 2008, 00:03
mie unu sincer imi plece acest jucator ..

ionutz87
3rd June 2008, 22:32
Nu pot sa-l suport pe Dilevski, nu stiu de ce e atat de apreciat...pentru ca eu unul nu-i vad nici o calitate...

nr.zece
4th June 2008, 14:52
mai are multe de aratat
nu a rupt gura targului si sincer nu vad in el un jucator de baza
nu a aratat decat forta si determinare

inter
3rd October 2008, 21:52
azi "mascatul" juca acceptabil ...... da ia spune tu "degerila" cum te facura aia rapidist? :happy:happy:happy:happy:happy:happy

nr.zece
6th October 2008, 16:35
pai daca am avut tupeu sa cer patron cu bni trebuia sa vina si replica de o inteligenta demna de orice emigrant :)
dilevsky e un looser
alearga ca orice australian si cam atat