PDA

View Full Version : Secretul lui Dobrin, dezvaluit dupa 37 de ani



Duba
24th June 2007, 09:04
Secretul lui Dobrin, dezvaluit dupa 37 de ani
Evenimentul Zilei, 23 Iunie 2007
Adi Dobre, Cristian Marinescu


"Fostul mare fotbalist sustine, la 37 de ani dupa Guadalajara, ca a fost victima blocului dinamovist de la nationala.

Multi il considera pe Nicolae Dobrin drept cel mai mare fotbalist roman al tuturor timpurilor. In 1970, cand Romania participa la Mondiale dupa o pauza de 32 de ani, „Gascanului” i s-a rapit sansa de a arata ce stie pe gazonul de foc de la Guadalajara.

De atunci s-au vehiculat tot felul de scenarii despre absenta pitesteanului in meciurile cu Anglia, Cehoslovacia si Brazilia, la Mondialul mexican.

La aproape patru decenii de la evenimentele care au nascut frustrarea unei intregi natiuni, „Nea Gicu”, asa cum ii spun prietenii, a decis sa traga perdeaua si sa dezvaluie „motivul pentru care n-am jucat nici macar un minut in Mexic”.

Doua partide de poker si antipatia blocului dinamovist de la echipa nationala l-au lasat pe tusa la cea mai mare sarbatoare a fotbalului.

EVZ: Domnule Dobrin, care este adevarul despre netitularizarea dumneavoastra la Campionatul Mondial Mexic 1970?
Nicolae Dobrin: Conflictul meu cu Dinamo, echipa Ministerului de Interne din acea vreme, era de notorietate. Niciodata n-am vrut sa joc pentru echipa din Stefan cel Mare. Am fost luat de acasa cu catuse la maini, am fost amenintat cu pistolul, am fost injurat, baietii m-au si incadrat militian, dar degeaba! Nu m-am dus.

„Am dormit cu banii la piept”

Din aceasta cauza nu ati jucat in Mexic?
Nu. Am vrut doar sa fac o introducere. Putini, foarte putini oameni au stiut adevaratul motiv pentru care nu am evoluat la Guadalajara. Eram calificati la Mondiale, iar in primavara anului 1970 am plecat intr-un turneu de pregatire in Cipru, Turcia si Grecia. Tin minte ca toti eram plictisiti de moarte. Incercam sa alungam monotonia si, din cand in cand, mai jucam cate un poker.

Cu cine jucati?
Partenerul meu preferat era dinamovistul Radu Nunweiller. Tin minte ca dupa prima mana i-am luat toti banii pe care ii avea la el. Nu erau multi, vreo 300 de dolari. La cateva zile dupa acest episod, Radu a venit la mine si m-a provocat la o noua partida. I-am spus ca as juca, dar stiam ca este lefter.

Ce s-a intamplat?
Nunweiller era putin afumat si a inceput sa se laude ca are mai multi bani decat am eu acasa. A scos din buzunar doua teancuri de bancnote. Intr-unul avea 4.000 de marci, in celalalt 9.000 de dolari! N-am avut incotro si am jucat! L-am lasat insa destul de repede fara bani. In doar cateva ore, i-am luat gramada de marci si de dolari!

Si ce a facut?
Era disperat. Pierduse toti banii. A venit pe furis, in toiul noptii, ca sa-si recupereze banii. Pentru ca ma asteptam la asa ceva, dormeam cu ei la piept. Ma prefaceam ca dorm si l-am lasat sa cotrobaie peste tot. Radu i-a cautat, dar, desigur, nu i-a gasit. Intr-un final s-a lasat pagubas.

Asta a fost tot?
Da’ de unde! A mers la colegii lui de la Dinamo si i-a bagat in sedinta. A doua zi, Cornel Dinu si Mircea Lucescu, liderii grupului dinamovist de la echipa nationala, mi-au cerut sa-i returnez banii lui Radu Nunweiller.

„N-am mai pupat prima echipa”

Cum ati reactionat?
Le-am spus ca nu ii dau inapoi niciun ban. Ii castigasem, nu-i furasem. Dinu si Lucescu au mers atunci la Angelo Niculescu (n.r. - selectionerul de la acea vreme) si m-au parat.

Cum a reactionat Angelo Niculescu?
Nea Angelo m-a luat tare. Mi-a zis ca, daca nu-i dai banii inapoi lui Radu Nunweiller, nu mai joc la nationala. M-am tinut tare, iar din acel moment n-am mai pupat prima echipa. A fost momentul in care m-am izolat definitiv de antrenor si de jucatorii de la Dinamo, cei care faceau practic legea la echipa nationala in acei ani. Acesta a fost motivul pentru care n-am jucat nici macar un minut in Mexic."

YoYoyOi
24th June 2007, 11:00
eh, istorii....

Charon
24th June 2007, 12:25
ce dracu,iubitorii fotbalului stiau ca eliminarea lui Dobrin a fost opera "clanului dinamo" aflat in umbra lui Dobrin la acea vreme!
iar sclerozatul ala de Angelo Niculescu,un caracter puturos si jegos a zis"sa traiti" si l-a dat afara!:headbang:

Ulysses
24th June 2007, 12:57
fostii si actualii dinamovisti-aceleasi caractere:no:

caine19
24th June 2007, 13:14
ce dracu,iubitorii fotbalului stiau ca eliminarea lui Dobrin a fost opera "clanului dinamo" aflat in umbra lui Dobrin la acea vreme!
iar sclerozatul ala de Angelo Niculescu,un caracter puturos si jegos a zis"sa traiti" si l-a dat afara!:headbang:

Stai linistit ca nu a fost nici o persoana in intreaga istorie a clubului rapid care sa se ridice la performanele lui Angelo Niculescu:ok: ...

Ulise , controleaza-ti limbajul tinere ;)

delaparis
24th June 2007, 13:19
De treaba cu banii lui Nunweiller nu stiam ... dar in schimb se stie ca Dobrin nu a vrut sa vina la Dinamo si asta l-a costat scump la nationala.

La acea vreme echipa era facuta de Dinu si Lucescu dupa interese ... Angelo era de forma acolo

Paul
24th June 2007, 13:40
dar asta se stie si recunoasteti ca astea va erau practicile


Am fost luat de acasa cu catuse la maini, am fost amenintat cu pistolul, am fost injurat, baietii m-au si incadrat militian, dar degeaba! Nu m-am dus."

PS.
Eu nu cred legenda cu pokerul. Pare prea cusuta cu ata alba.
Pai daca era asa, baietii care jucau la clubul securitatii dadeau un mic ordin sa`l scaneze pe Dobrin la intoarcere si ii gaseau banii si il bagau la puscarie.

Apoi sa fim seriosi ... Nunweiller asta de unde avea el 9000 USD?

delaparis
24th June 2007, 13:50
da da ... :sleep: Era Dobrin cu catuse la maini si luat pe sus de doi secu' iar el a rezistat eroic ... :(

Hai mai sa fim seriosi ... cei care cunosc vremurile alea stiu ca nu se glumea cu asta si nu rezista nimeni la o adica ...

Tot respectul pentru talentul lui Dobrin ca fotbalist , dar cu ce are in cap se pare ca tot la adolescenta a ramas.

Cappone
24th June 2007, 14:05
Niciodata nu se va sti adevarul

BBB
24th June 2007, 14:37
hai sa fim seriosi. chestii de astea cu "te zic la mama" is folosite doar de copiii pana la 14 ani. niste oameni maturi ma indoiesc sa vina cu prostii de genu' nu mai joci la nationala ca i-ai luat banii la poker lu rotweiller.

Ferko
25th June 2007, 11:57
Chestii de-ale ziaristilor. Daca era adevarat dece a tacut din 1990 incoace ? Dobrin era subofiter de militie, iar FC Arges era de fapt Dinamo Pitesti. Restul sunt basme pentru naivi sa cumpere ziarele proaste.

Carlos Gambino
25th June 2007, 12:27
hai sa fim seriosi. chestii de astea cu "te zic la mama" is folosite doar de copiii pana la 14 ani.

Pe baza sistemului "te zic la mama" a fost conceput aparatul opresiv al securitatii...securitate care a functionat bine-mersi aproape 44 de ani.

PS
Banuiesc ca esti suporter al lui Dinamo Zagreb, nu-i asa ?

BBB
25th June 2007, 12:58
PS
Banuiesc ca esti suporter al lui Dinamo Zagreb, nu-i asa ?

banuiesti bine

Duba
25th June 2007, 13:35
Pe baza sistemului "te zic la mama" a fost conceput aparatul opresiv al securitatii...securitate care a functionat bine-mersi aproape 44 de ani.

PS
Banuiesc ca esti suporter al lui Dinamo Zagreb, nu-i asa ?

Banuiesti gresit. BBB este un dinamovist bucurestean acoperit. Am observat ca mai exsta forumisti care se declara suporteri ai altor echipe, dar ori de cate ori este cazul intervin in favoarea echipei Dinamo sau chiar voteaza pentru ea. Cel mai bun exemplu este asa-zisul polist Cappone, care spune ca e suporter al Timisorei, dar el voteaza non-stop pentru echipa fostei securitati, Dinamo Bucuresti. Sa sustii echipa care a facut cel mai mult rau Timisoarei, retrogradand-o in perioada cand Lucescu senior era antrenor la ei, sincer mie imi este foarte greu sa inteleg.

In ceea ce priveste interviul din "Evenimentul" cu Nicolae Dobrin, parerea mea este ca aproape tot ceea ce a declarat este adevarat sau poate chiar totul. Cu exceptia sumelor pe care spune ca le-a castigat (4000 de marci si 9000 de dolari). Mi se par cam mari pentru acele vremuri. Totusi, avand in vedere ca Nunweiller juca la Dinamo si, din cate stiu, avea origini evreiesti, iar evreii au avut bani tot timpul, este posibil ca jucatorul lui Dinamo sa fi dispus de acei bani.

blaga
25th June 2007, 18:44
Niciodata nu se va sti adevarul

Dinamo facea ce avea chef:rosu:

Nico21
25th June 2007, 18:55
La fel ca si Steaua...sa nu uitam cum luau jucatori cu arcanu',cum obtineau 104 meciuri fara infrangere,tocmai in perioada lui Valentin la Steaua,ce coincidenta:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: , de circul cu Fc Bihor,de o cupa a Romaniei,obtinuta printr-un decret de partid:no: :no: :no: ...ca sa fiu ontopic,vreau sa va spun ca fara nicio indoiala,talentul lui Dobrin a fost si este inegalabil in fotbalul romanesc...insa ca viata extrasportiva,statea groaznic...il lua conducerea de prin baruri cu vreo 4-5 ore inainte de meci...Sumele alea cu 7-8000 de dolari castigate la poker,sunt de domeniul fantasticului...doar Mircea Lucescu povestea ca au pus mana de la mana in Mexic,si-au cumparat niste tricouri ieftine,si Luce cu mana lui a cusut pe spatele tricourilor,numerele...dupa calificarea la acel Mondial,baietii au uitat sa multumeasca Partidului Comunist,cum se proceda,si din prima de calificare,au mai incasat jumatate...vreo 5000 de lei,spunea Rica Raducanu...deci sa fim seriosi cu sumele alea...

Romeo
25th June 2007, 19:15
iar sclerozatul ala de Angelo Niculescu,un caracter puturos si jegos a zis"sa traiti" si l-a dat afara!:headbang:

Angelo Niculescu a calificat nationala Romaniei de doua ori consecutiv, odata la CM di Mexico (1970), unde nu ne-am facut de ras si apoi in sferturile campionatului european 1972, unde ne-a eliminat Ungaria, un fel de Germanie a anilor nostri, dupa 3 meciuri, ultimul pierdut prin min.87 la Belgrad.

Generatia lui Hagi ne-a obisnuit atat de mult cu calificarile incat credem ca asa ceva este simplu. Pentru Romania o calificare nua fost simpla pana in 1993. Intre 1938 si 1994 Romania s-a calificat NUMAI de doua ori la turneul final al camp mondial, in 1970 cand antrenor a fost Angelo Niculescu si in 1990 de catre Emeric Jenei, atunci cand numarul echipelor calificate crescuse de la 16 (pe vremea lui Angelo) la 24 (incepand cu 1982).
La camp european ne-am calificat in sferuri in 1960, la prima editie, dupa un tur-retur cu Turcia, in 1972 cu Angelo, 1984 cu Lucescu, 1996 si 2000.
Poate Dobrin a ajutat decisiv la calificarea din 1970, cand am facut 8 puncte din 6 meciuri, pe locul 2 fiind grecii cu 7p, pe 3 si 4 Elvetia si Portugalia, ultima ramasa o fantoma a celei care lua locul 3 in 1966.
Angelo a condus echipa in Mexic fara Dobrin si fara Raducanu Necula, ultimul jucand 61 de minute in ultimul meci, cel cu Brazilia, calificarea fiind atunci practic imposibila. Ca de obicei jucatorii care nu apar sunt cei mai buni la infrangere. Dobrin a avut si "defectele" lui, iar optiunea antrenorului este cea mai importanta, chiar daca 1 milion de suporteri sunt impotriva. Cu Dobrin in teren, nu stiu daca puteam ciupi un punct Angliei sau Braziliei.
Dobrin a cucerit publicul, dar a preferat sa ramana la Pitesti. Ce ar fi fost Hagi daca nu pleca de la Constanta ?
Moral, Angelo a gresit ca nu l-a folosit pe Dobrin, dar nu trebuie blamat pentru rezultate. In locul Gascanului, in Mexic au stralucit Emeric Dembrovschi (caruia trebuia sa i se faca statuie pentru prestatie) si Dumitrache, autorul unui gol senzational.

Ma indoiesc ca sumele pomenite sunt cele reale: 6000 marci, 9000 dolari, alte mii de lei, intr-o perioada in care altii afirma ca primeau prime de cateva sute de lei. Atunci nu era bisnita de dupa 1980, nici banii de dupa 1990. Sumele pomenite sunt destul de mari, cu acei bani iti luai o casa ca lumea sau apartament si asta in urma unui simplu meci de poker. Dobrin ar fi trebuit sa fie milionar astazi, ceea ce nu cred ca este, din pacate pentru el.

Nico21
25th June 2007, 19:21
Nu este nici pe departe milionar,Gicu Dobrin...are o firma pe la Bucuresti,una aici la Pitesti,si o scoala de fotbal la Valea Ursului,jud Arges...o casuta destul de frumoasa,si un Mertan model '95-'96...probabil are profit vreo 5-6000 de para' pe luna...deci duce un trai decent...dar in niciun caz nu este milionar...

Romeo
25th June 2007, 19:23
doar Mircea Lucescu povestea ca au pus mana de la mana in Mexic,si-au cumparat niste tricouri ieftine,si Luce cu mana lui a cusut pe spatele tricourilor,numerele...dupa calificarea la acel Mondial,baietii au uitat sa multumeasca Partidului Comunist,cum se proceda,si din prima de calificare,au mai incasat jumatate...vreo 5000 de lei,spunea Rica Raducanu...deci sa fim seriosi cu sumele alea...

hai sa fim seriosi cu numere cusuta de manuta lui Lucescu. Dupa anii 1980, Adidas sau alte firme erau chiar fericite sa faca tricouri cadou numai sa te imbraci in ele. Greu de crezut ca echipa din 1970 si-a cumparat tricouri de la Apaca (probabil ?). Vai ce eroi au fost ei si nu au dedicat succesele PCR-ului ? In 1970 nebunia idolatrizarii conducatrului iubit nu era atat de mare, dupa vizitele in China si Koreea de Nord a prins nea Nicu gustul preamaririi.
Dar spuneti-mi cativa jucatori din anii 1970 care au devenit bogati. Sa fie Pele ? Uwe Seeler ? Rivera ? Eusebio ? Nu cred ca sunt atat de bogati, pentru ca in fotbal nu se vorbea de milioane de dolari pe atunci.
Sumele pomenite cred ca sunt exagerate, dar sa nu cadem in extrema cealalta sa credem ca generatia de atunci ar fi cersit bilete la cinema, probabil de la Giovanni.

Paul
25th June 2007, 20:14
In ceea ce priveste interviul din "Evenimentul" cu Nicolae Dobrin, parerea mea este ca aproape tot ceea ce a declarat este adevarat sau poate chiar totul. Cu exceptia sumelor pe care spune ca le-a castigat (4000 de marci si 9000 de dolari). Mi se par cam mari pentru acele vremuri. Totusi, avand in vedere ca Nunweiller juca la Dinamo si, din cate stiu, avea origini evreiesti, iar evreii au avut bani tot timpul, este posibil ca jucatorul lui Dinamo sa fi dispus de acei bani.

De ce nu a aparut o reactie a lui Nunweiler.
Deci ca dinamovistii nu-l suportaupe Dobrin... e credibil.
Insa ca Dobrin le-a luat la poker sumele alea , si mai ales ca i-au fost cerute inapoi si nu i-a dat ... nu prea as crede. Puneau securitatea pe el si era mort.

Carlos Gambino
25th June 2007, 22:44
Puneau securitatea pe el si era mort.
Nu se punea problema sa-l lichideze cineva pentru niste bani. Era un sportiv celebru la vremea respectiva...Nu erau nici comunistii prosti degeaba. Cine le mai facea propaganda in strainatate daca lichidau toti sportivii celebrii ?...

Romeo
26th June 2007, 09:42
Nu se punea problema sa-l lichideze cineva pentru niste bani. Era un sportiv celebru la vremea respectiva...Nu erau nici comunistii prosti degeaba. Cine le mai facea propaganda in strainatate daca lichidau toti sportivii celebrii ?...

sa nu uitam ca Boc, un fotbalist de perspectiva atunci si Piturca au avut mari probleme cu justitia. Daca ar fi fost si numai cateva sute de dolari in joc, ar fi rezultat mari probleme si pentru Dobrin, pe vremea aia nu prea aveai voie sa tii nici macar 10 dolari in casa, darmi-te mii. Este posibil ca cei care au pierdut la poker sa nu fi ciripit, sau puri si simplu a fost o inventie a lui Dobrin. Propaganda in strainatate ? Daca ne-am fi bazat doar pe fotbal, pana in 1986 nu ar fi auzit de noi nici Franta. Sportivi medaliati au fost la multe sporturi, argint la box la olimpiada, apoi aur cu gimnastica.
In cele din urma, facem ceva pe propaganda sportiva. Nimeni nu ne va da pe gratis, nici macar fondurile alea europene. Totul este bâlci politic, se vor acuza unii pe altii. Credeti ca nemtii sau francezii vor fi prosti sa munceasca pe rupte si banii sa intre la Becali sau Borcea in cont ?

Bumbescu
26th June 2007, 12:58
Sunt convins ca ceea ce spune Gicu Dobrin e perfect adevarat, asta-i adevarul, in perioada respectiva tot fotbalul romanesc era condus de hoarda dinamovista, in frunte cu cele mai nenorocite, scarboase si neproductive personaje din istoria fotbalulul nostru, lucescu si dinu.

Nico21
26th June 2007, 13:04
Bumbescule,exagerezi mult de tot...Pai Lucescu a fost imens ca jucator...dar imens...punea mingea pe cap atacantului de la 40 de m in cross...dribla bine,avea o viteza buna,si inscria destul de des...o aripa exceptionala...are mania persecutatului,insa are si dreptate...in Ucraina este furat ca'n codru...

Bumbescu
26th June 2007, 13:08
Cariera de jucator i-a fost umbrita de cea catastrofala de antrenor(sunt constient de ceea ce spun), ratarea calificarii la Mondialul din 86(anul in care reprezentanta Romaniei castiga Cupa Campionilor) este de neiertat, intr-o grupa cu Anglia si atat(Irlanda de Nord era o gluma).

Nico21
26th June 2007, 13:14
Pai asa putem spune si de Hagi...nu califici echipa intr-un baraj jucat impotriva unor schiori...sa nu uitam totusi ce echipa a facut la Hunedoara,la Dinamo,a fost principal la superba victoria din 1983,impotriva Italiei,campioana mondiala,ne-a calificat la Euro 1984...i-a invatat pe turci sa stea in ghete,a smuls doua titluri la rand Kievului(fratele lui Surkis,e presedintele federatiei)...Luce are tot dreptul sa se planga...cred ca tu ai urla ca din gura de sarpe,pe forumuri,daca fratele lui Borcea,ar fi presedintele FRF...:) :) :) :) :)

Bumbescu
26th June 2007, 13:18
Hagi e mai mult decat o gluma de antrenor, e ceva de vise urate, nici nu vreau sa ma gandesc.

Calificarea la euro 84 a fost o intamplare, un joc al rezultatelor, la Euro ne-am facut de ras, n-am jucat nimic, l-am avut pe Dragnea titular!!!-si-acum imi vine sa pun mana pe pistol cand mi-aduc aminte.

vlad1607
26th June 2007, 13:20
sa sune cineva la salvare pt don bumbescu...poate mai scapa...traieste in lumea lui cu balauri alb rosii..de mizeriile steliste nici un cuvant ...imi e greata de personaje ca asta...

Bumbescu
26th June 2007, 13:21
Ia o lamaie si fa-ti testele sa n-ai cumva hepatita daca ti-e greata...
Pe vremea aia mizeriile purtau un singur nume: dinamo

vlad1607
26th June 2007, 13:23
***..sorry stimabile eu sunt de acord ca au fost facute multe magarii in acea vreme de Dinamo..da nici cu mizeriile steliste nu "imi e rusine"...da na...e usor sa fii ingust..si tie iti reuseste f bine...in rest sa fii sanatos si sa ai o zi buna

Bumbescu
26th June 2007, 13:26
Tu fara sa implici rudele nu poti mai ***?:D
Care mizerii steliste ma? In anii 84-86 Steaua era campioana, Lacatus, Balint si Piturca erau cei mai buni atacanti si la nationala juca Coras...

Duba
26th June 2007, 13:32
Repet, Dobrin a spus, din punctul meu de vedere, adevarul. Lucescu si Dinu faceau legea in acea epoca la nationla, avand in spate clubul Dinamo.

Lucescu, spre siuprinderea ta Mustata, a fost un jucator de nivel mediu. La CM din Mexic a avut o evolutie, daca nu cea mai slaba, printre cele mai slabe din echipa nationala. Nu imi aduc aminte de niciun meci memoranil facut de Lucescu.
Ca antrenor n-a fost slab, dar nicidecum cum a incercat presa sa ni-l prezinte - ca salvatorul fotbalului romanesc. In heneral are mai multe contraperformante decat succese. Cele mai rusinose fiind cele din cupele europene, cu 17 Nentori, Skonto Riga si Valerenga (era pe un loc retrogradabil cand a jucat cu Rapid), formatii sub valoarea fotbalului romanesc, unele chiar foarte mult.

Ceea ce m-a surprins in acel interviu n-a fost pozitia lui Lucescu si Dinu fata de Dobrin. Le cunosteam caracterele infecte. Ci faptul ca Dinamo, prin Ministerul de Interne, i-a facut atatea mizerii.

"Niciodata n-am vrut sa joc pentru echipa din Stefan cel Mare. Am fost luat de acasa cu catuse la maini, am fost amenintat cu pistolul, am fost injurat, baietii m-au si incadrat militian, dar degeaba! Nu m-am dus." (Nicolae DOBRIN)

Din aceasta declaratie ne putem da seama ce a insemnat clubul Dinamo.

Rossi
26th June 2007, 13:33
Era treaz Dobrin cand a declarat prostiile alea' ? ... de la atata votca i'a luat Dumnezeu mintile ...
Ultima data cand cineva l'a vazut treaz pe Dobrin se intampla cu mai bine de 15 ani in urma :happy :happy

Duba
26th June 2007, 13:34
sa sune cineva la salvare pt don bumbescu...poate mai scapa...traieste in lumea lui cu balauri alb rosii..de mizeriile steliste nici un cuvant ...imi e greata de personaje ca asta...

Dar de declaratiile lui Dobrin ce spui? Si de alea ti-e greata?

Duba
26th June 2007, 13:36
Era treaz Dobrin cand a declarat prostiile alea' ? ... de la atata votca i'a luat Dumnezeu mintile ...

Ma *** sunteti suporterii lui Dinamo. La fel ca si clubul pe care-l sustineti.

Duba
26th June 2007, 13:40
***..sorry stimabile eu sunt de acord ca au fost facute multe magarii in acea vreme de Dinamo..da nici cu mizeriile steliste nu "imi e rusine"...da na...e usor sa fii ingust..si tie iti reuseste f bine...in rest sa fii sanatos si sa ai o zi buna

Dar cum iti explici ca toti oamenii de fotbal care au trait acele vremuri numai despre Dinamo fac referire?
Acum ceva vreme fostul presedinte al Bacaului declara ca cele mai multe blaturi le-a facut cu Dinamo. Cartu, la fel, a declarat ca Dinamo ii santaja, fura cu arbitrii si avea 'n'-spe sateliti. Jackie Ionescu de la Timisoara, la fel. Sdrobis, la fel. Ai vreo explicatie in acest sens?

danpuric78
27th June 2007, 03:52
Dar cum iti explici ca toti oamenii de fotbal care au trait acele vremuri numai despre Dinamo fac referire?
Acum ceva vreme fostul presedinte al Bacaului declara ca cele mai multe blaturi le-a facut cu Dinamo. Cartu, la fel, a declarat ca Dinamo ii santaja, fura cu arbitrii si avea 'n'-spe sateliti. Jackie Ionescu de la Timisoara, la fel. Sdrobis, la fel. Ai vreo explicatie in acest sens?

Stii de ce? pentru ca de dinamo nu le mai e frica. dinamo s-a schombat, a trecut peste vremurile alea. In schimb despre steaua nu vorbeste nimeni nimic pentru ca le e frica si acum.

Vladek
27th June 2007, 09:19
Stii de ce? pentru ca de dinamo nu le mai e frica. dinamo s-a schombat, a trecut peste vremurile alea. In schimb despre steaua nu vorbeste nimeni nimic pentru ca le e frica si acum.

Da mah, v-ati schimbat 100%. Nu mai sunt nici generali prin Stefan cel Mare, nici pe stadionul facut de Militie nu joaca Dinamo, toate investitiile in stadion se fac din banutii investitorilor, nici n-au intervenit alde Nastase si Simona Marinescu sa se suspende niste penalizari.

MAPN a lasat Steaua complet pe cont propriu, investitii zero din partea lor, atat in echipa cat si in stadion. Cine dracu sa se teama de Steaua ? De-aia ne-au rupt picioarele jucatorilor tot sezonul iar pe dinamovisti i-au ocolit ca pe sfintele moaste, de frica. :rolleyes: :rolleyes:

Nu mai departe de returul 2006, cand spartanii lu peste erau vai de capul lor si daca nu venea nea Borcica si lordul Padureanu nu prindeau nici locul 5, chestorul Berechet comenta prin ziare rezultatele si ameninta cu un audit. Si n-am auzit sa se fi plans nimeni din onor. conducere ca-si da cu parerea unde nu-i fierbe oala.

Minti cu o nerusinare demna de Borcea. Mai taci din gura, ca ati ramas exact ce-ati fost mereu : echipa MI.

In rest, desi povestea lui Dobrin are probabil un sambure de adevar, mi se pare cam exagerata. Ca nu a prins el nationala in Mexic din cauza gastii dinamoviste Lucescu (inventatorul cooperativei) & company e probabil adevarat. Partea cu cerutul banilor inapoi si arestari la care el rezista eroic mi se pare insa umflata cam tare.

Bumbescu
27th June 2007, 09:28
Stii de ce? pentru ca de dinamo nu le mai e frica. dinamo s-a schombat, a trecut peste vremurile alea. In schimb despre steaua nu vorbeste nimeni nimic pentru ca le e frica si acum.

Voi dinamovistii si nu numai nu intelegeti ceva: despre Steaua nu se poate vorbi nimic inainte de , hai sa zicem 88, absolut nimic.
Nu exista nici macar un titlu castigat de Steaua pe nedrept din 47 pana in 88(as spune pana in 89, dar hai sa le mai las si carcotasilor ceva spatiu).
Majoritatea titlurilor in toata aceasta perioada au fost castigate de poate cele mai frumoase echipe romanesti din toate timpurile, CCA-ul lui Zavoda si Constantin si Steaua 84-88.
Le-am cerut tuturor idiotilor care posteaza toate bazaconile pe aici sa vina cu un singur exemplu de "marsavie" stelista inainte de 88 si nimeni nu a demonstrat nimic. Si asta pt ca nu exista nimic, spre deosebire de dinamo, care a fost in toata perioada respectiva o echipa sinistra, urata de toata suflarea fotbalistica din Romania.

Adi Da Samraj
27th June 2007, 09:56
Sunteti cu totii offtopic :no:

Nico21
27th June 2007, 09:58
Bre Bumbescule,intre 1986 si 1989,Steaua a facut o gramada de magarii...vezi acele 104 meciuri fara infrangere,cazul Mateianu,etc..etc...noua rapidistilor,de la jegul de Valentin,ni s-a tras retrogradarea...lucru recunoscut si de Mister Dinu,la o emisiune televizata...dupa acel meci de poveste Steaua-Rapid din Cupa Romaniei,cand galeria rapidista l-a facut ca la nufarul pe Valica,aflat la tb oficiala...exista martori si acum,care pot depune marturie,ca dupa meci,Ceasca al mic a tunat:"Rapidul va juca la anul in B"...si exact asa a fost...am avut parte in acel an,de niste arbitraje ingrozitoare...poate iti mai aduci aminte...absolut de domeniul fantasticului...cat despre Dinamo,din anii '80...ai dreptate....era practic hulita de toata Romania...Craiova si Rapidul erau cele mai iubite(dupa infrangerea cu 9-0 de la Hunedoara,etapa urmatoare,Giulestiul a fost arhiplin,ceva ce astazi pare incredibil)...voi stelistii,nu erati nici pe departe simpatizati ca in zilele noastre...

Adi Da Samraj
27th June 2007, 09:59
Si ce legatura are cu Dobrin ? :groggy:

Bumbescu
27th June 2007, 10:01
Stimabile, am spus pana-n 88...

Adi Da Samraj
27th June 2007, 10:03
Si dupa 1988 ce legatura are cu Dobrin ? :groggy:

Gica Chioru
27th June 2007, 10:17
Partea cu cerutul banilor inapoi si arestari la care el rezista eroic mi se pare insa umflata cam tare.
Vladek, ti se pare exagerat pentru ca nu-ti vine a crede ca erau in stare de asa ceva. Erau, si chiar de mult mai mult. Iar Dobrin a dat dovada de un antidinamovism feroce, toata viata lui. Nu a participat la niciun blat Arges-Dinamo, se stia, daca nu joaca Gicu e blat. Asa s-a intamplat si la un 7-0 cand Dudu Georgescu avea nevoie de vreo 6 goluri sa "ia" Gheata de Aur.

Bre Bumbescule,intre 1986 si 1989,Steaua a facut o gramada de magarii...vezi acele 104 meciuri fara infrangere,cazul Mateianu,etc..etc...noua rapidistilor,de la jegul de Valentin,ni s-a tras retrogradarea...lucru recunoscut si de Mister Dinu,la o emisiune televizata...dupa acel meci de poveste Steaua-Rapid din Cupa Romaniei,cand galeria rapidista l-a facut ca la nufarul pe Valica,aflat la tb oficiala...exista martori si acum,care pot depune marturie,ca dupa meci,Ceasca al mic a tunat:"Rapidul va juca la anul in B"...si exact asa a fost...am avut parte in acel an,de niste arbitraje ingrozitoare...poate iti mai aduci aminte...absolut de domeniul fantasticului...cat despre Dinamo,din anii '80...ai dreptate....era practic hulita de toata Romania...Craiova si Rapidul erau cele mai iubite(dupa infrangerea cu 9-0 de la Hunedoara,etapa urmatoare,Giulestiul a fost arhiplin,ceva ce astazi pare incredibil)...voi stelistii,nu erati nici pe departe simpatizati ca in zilele noastre...
Acest individ minte ordinar, se bazeaza pe faptul ca imensa majoritate a forumistilor este formata din tineri si foarte tineri. O minciuna ordinara spusa cu o nonsalanta de... rapidist. Dimpotriva, in acei ani Rapidul a fost parte integranta din blatuitoriii campionatului si din cei avantajati de arbitrii corupti. Au scapat odata cu ghetele dinamoviste, chiar in 88 daca nu ma insel, au facut un 4-3 in stadionul ala mizerabil, altadata, in meci decisiv, tot acolo, li s-a dat 11m in prelungirile partidei cu FC Bihor. Arbitrul, intrebat de ce a fluierat, a raspuns: am vazut ca cineva l-a impins pe Manea dar n-am vazut cine" desi multi dintre cei din stadion spuneau ca a fost... hent. Sunt multe astfel de meciuri... Incredibil cat poate minti asta.


Voi dinamovistii si nu numai nu intelegeti ceva: despre Steaua nu se poate vorbi nimic inainte de , hai sa zicem 88, absolut nimic.
Nu exista nici macar un titlu castigat de Steaua pe nedrept din 47 pana in 88(as spune pana in 89, dar hai sa le mai las si carcotasilor ceva spatiu).
Bumbescule, fiecare campionat are istoria lui proprie, despre nici macar unul nu se poate spune ca a fost castigat pe nedrept. Intotdeauna a trebuit sa fim mult mai buni decat adversari, nu a fost suficient sa fim mai buni. Daca ar fi fost asa nu am fi reusit. Sunt exemple de campionate cand se poate demonstra ca am fost furati in mod ordinar.

Bumbescu
27th June 2007, 10:22
Bre Bumbescule,intre 1986 si 1989,Steaua a facut o gramada de magarii...vezi acele 104 meciuri fara infrangere,cazul Mateianu,etc..etc...noua rapidistilor,de la jegul de Valentin,ni s-a tras retrogradarea...lucru recunoscut si de Mister Dinu,la o emisiune televizata...dupa acel meci de poveste Steaua-Rapid din Cupa Romaniei,cand galeria rapidista l-a facut ca la nufarul pe Valica,aflat la tb oficiala...exista martori si acum,care pot depune marturie,ca dupa meci,Ceasca al mic a tunat:"Rapidul va juca la anul in B"...si exact asa a fost...am avut parte in acel an,de niste arbitraje ingrozitoare...poate iti mai aduci aminte...absolut de domeniul fantasticului...cat despre Dinamo,din anii '80...ai dreptate....era practic hulita de toata Romania...Craiova si Rapidul erau cele mai iubite(dupa infrangerea cu 9-0 de la Hunedoara,etapa urmatoare,Giulestiul a fost arhiplin,ceva ce astazi pare incredibil)...voi stelistii,nu erati nici pe departe simpatizati ca in zilele noastre...


Nu te mai amagi, Rapid nu a fost niciodata o echipa iubita decat in giulesti, in provincie nu stia nimeni de rapid iar restul bucurestiului era impartit intre steaua, dinamo si eventual sportul si progresul.
Nici nu avea cum sa fie altfel dupa 9 ani sau cati or fi fost de B.
Craiova a beneficiat in anii 83 de o cota mare de simpatie prin participarea in uefa, nu de altceva(acelasi tip de sustinatori ca ai stelei de azi sau de dupa 86).
CCA si ulterior Steaua au reprezentat intotdeauna fotbalul spectacol.
Referitor la "porcariile" facute de Steaua le reamintesc tuturor carcotasilor ca Steaua in perioada 78-84 nu a castigat nimic, ba mai mult a pierdut si o finala de cupa(cu poli) blatuita de timisoreni cu dumitru.

Referitor la ce spune Gica, da e adevarat, Rapid a facut unul din cele mai ordinare blaturi cu dinamo, acel 4-3 cumplit, cu 3 goluri haplea in chiloti(camataru)...practic Rapid a fost partasa la desfiintarea ghetei de aur ce era acontata de hamesitii din stefan cel mare(o alta rusine nationala).

Aurel.D
27th June 2007, 10:26
Sunteti deja off topic. Si atentie la limbaj, va rog frumos!

Ess
27th June 2007, 10:30
ce articol de valoare made by EVZ... :D
hai ma...facea dinamo legea in ,70 la nationala, ok
dar un jucator sa aibe la el $9000 si DM 4000 (cca @2000) in cantonament pe vremea lui ceasca? si ca i-a pierdut in cateva ore? si era afumat? unde s-a dus sa bea cand era hectarul de securiti pe capul lor?

dobrin n-a pupat nationala, ca n-a vrut sa mearga in stefan cel mare. punct.
in rest, in anul 2012 vom intra in a 5-a dimensiune.
hai sa punem botul :happy

Bumbescu
27th June 2007, 10:33
Posibil sa fi exagerat la nivelul sumei...insa in mare parte e adevarat ce spune.

Echipa nationala.....a fost o afacere dinamovista vreo doua decenii la rand culminand cu cea mai neagra perioada, perioada tiganului veleitar, cea mai mare minciuna din istoria fotbalului romanesc.

Nico21
27th June 2007, 10:43
[/B]


Nu te mai amagi, Rapid nu a fost niciodata o echipa iubita decat in giulesti, in provincie nu stia nimeni de rapid iar restul bucurestiului era impartit intre steaua, dinamo si eventual sportul si progresul.
Nici nu avea cum sa fie altfel dupa 9 ani sau cati or fi fost de B.
Craiova a beneficiat in anii 83 de o cota mare de simpatie prin participarea in uefa, nu de altceva(acelasi tip de sustinatori ca ai stelei de azi sau de dupa 86).
CCA si ulterior Steaua au reprezentat intotdeauna fotbalul spectacol.
Referitor la "porcariile" facute de Steaua le reamintesc tuturor carcotasilor ca Steaua in perioada 78-84 nu a castigat nimic, ba mai mult a pierdut si o finala de cupa(cu poli) blatuita de timisoreni cu dumitru.

Referitor la ce spune Gica, da e adevarat, Rapid a facut unul din cele mai ordinare blaturi cu dinamo, acel 4-3 cumplit, cu 3 goluri haplea in chiloti(camataru)...practic Rapid a fost partasa la desfiintarea ghetei de aur ce era acontata de hamesitii din stefan cel mare(o alta rusine nationala).

Vad ca uiti sa treci la rusini nationale,si acel sir de 104 meciuri fara infrangere ale Stelei...te inseli amarnic...in primul rand,in Bucuresti,Rapidul acelor ani,era o echipa idolatrizata...cum iti explici ca umpleam Republicii in Div B,ca umpleam Ghencea,tot in Div B,iar la fiecare meci al Rapidului de acasa,stadionul era full?...tin minte ca la un meci cu Jiul,au mai ramas 7000 de insi afara...lumea venea sa ne vada,poate pentru ca eram si o echipa a contrastelor...puteam sa batem azi o mare echipa,iar peste o saptamana sa pierdem la ultima clasata...Gica Chioru chiar a recunoscut ca venea la meciurile Rapidului,cand era mic,pentru ca ii placea sa asculte corul galeriei rapidiste...poti sa il intrebi,sa vezi daca neaga acest lucru...eram o echipa romantica,si lumea era saturata de amicalele voastre "oficiale"...nu inteleg de ce vrei sa dezinformezi pe astia mai mici,de pe acest forum...mai ales ca am inteles,ca ai prins acele vremuri...eu pot dovedi cu poze,ce afirm...pe unde mergea,Rapidul umplea stadioanele...chiar daca jucam in B...nu uita ca epoletii erau urati de toata lumea in acele vremuri...

Bumbescu
27th June 2007, 10:54
Mai baiatule, tocmai pt ca am prins acele vremuri....prin 81, 82 mi-aduc aminte ca am vazut galeria rapidului(o mare parte) deplasandu-se spre republicii, erau vreo doua sute, f multi colorati...
Idolatrizata:happy:....cine ti-a spus asa ceva?
Eventual simpatizata, privita cu o oarecare intelegere dar nicidecum idolatrizata.
Faptul ca umpleati Giulestiul sau Republicii n-are nici o relevanta pt ca erau stadioane mici, si oricum nu prea le umpleati.
Pot sa-ti spun ca am fost la aproape toate cuplajele de pe 23 august din 83(anul promovarii voastre) pana in 89 si si nu erati deloc numerosi sa stii....galeriile erau aproximativ egale(steaua, dinamo, rapid) dar, in restul stadionului erati f putini.
Prin 88, 89 ati inceput sa intrati si voi in hora blaturilor, vezi meciul de pomina cu dinamo cand a castigat haplea gheata de aur.

Lordliv
27th June 2007, 21:22
[/B]


Nu te mai amagi, Rapid nu a fost niciodata o echipa iubita decat in giulesti, in provincie nu stia nimeni de rapid iar restul bucurestiului era impartit intre steaua, dinamo si eventual sportul si progresul.
Nici nu avea cum sa fie altfel dupa 9 ani sau cati or fi fost de B.
Craiova a beneficiat in anii 83 de o cota mare de simpatie prin participarea in uefa, nu de altceva(acelasi tip de sustinatori ca ai stelei de azi sau de dupa 86).
CCA si ulterior Steaua au reprezentat intotdeauna fotbalul spectacol.
Referitor la "porcariile" facute de Steaua le reamintesc tuturor carcotasilor ca Steaua in perioada 78-84 nu a castigat nimic, ba mai mult a pierdut si o finala de cupa(cu poli) blatuita de timisoreni cu dumitru.

Referitor la ce spune Gica, da e adevarat, Rapid a facut unul din cele mai ordinare blaturi cu dinamo, acel 4-3 cumplit, cu 3 goluri haplea in chiloti(camataru)...practic Rapid a fost partasa la desfiintarea ghetei de aur ce era acontata de hamesitii din stefan cel mare(o alta rusine nationala).

:happy ca intotdeauna ,esti pe dinafara!

ps. nu mai vorbi tu de craiova ca habar nu ai!:ok:

stiinta a inceput sa fie iubita IN TOATA TARA,in anul 1973,cand militienii de la dinamo i au furat titlul de campioana

danpuric78
27th June 2007, 23:32
Voi dinamovistii si nu numai nu intelegeti ceva: despre Steaua nu se poate vorbi nimic inainte de , hai sa zicem 88, absolut nimic.
Nu exista nici macar un titlu castigat de Steaua pe nedrept din 47 pana in 88(as spune pana in 89, dar hai sa le mai las si carcotasilor ceva spatiu).
Majoritatea titlurilor in toata aceasta perioada au fost castigate de poate cele mai frumoase echipe romanesti din toate timpurile, CCA-ul lui Zavoda si Constantin si Steaua 84-88.
Le-am cerut tuturor idiotilor care posteaza toate bazaconile pe aici sa vina cu un singur exemplu de "marsavie" stelista inainte de 88 si nimeni nu a demonstrat nimic. Si asta pt ca nu exista nimic, spre deosebire de dinamo, care a fost in toata perioada respectiva o echipa sinistra, urata de toata suflarea fotbalistica din Romania.
Prietene tu ai in mare parte dreptate. Eu doar am vrut sa dau o replica la o opinie ce mi se parea deplasata.
Steaua din anii 85-88 a fost, dupa parerea mea cea mai puternica echipa de club la acea vreme si poate din toata istoria fotbalului romanesc. Poate au mai facut si ei mici invarteli, insa faptul erau ca cei mai tari din romania este indiscutabil. Poate s-a exagerat cu 100 de meciuri fara infrangere, insa astea au fost vremurile si n-are rost sa le mai judecam acum


In rest, desi povestea lui Dobrin are probabil un sambure de adevar, mi se pare cam exagerata. Ca nu a prins el nationala in Mexic din cauza gastii dinamoviste Lucescu (inventatorul cooperativei) & company e probabil adevarat. Partea cu cerutul banilor inapoi si arestari la care el rezista eroic mi se pare insa umflata cam tare

Mi se pare interesant ca toata lumea il vede pe dobrin drept victima cuplului Lucescu& Dinu.
Daca imi aduc bine aminte, in perioada respectiva, pokerul pe bani era un joc ilegal in romania. Chiar imi amintesc de vecini care au luat amenzi pentru asta si care au trebuit sa se "inteleaga" cu sectoristii pentru a putea sa-si piarda noptile la poker.

Dobrin si Nunweiller erau pasibili de amenda si de puscarie pentru pokerul respectiv. Cum dobrin nu a patit absolut nimic, de ce nu s-ar putea crede ca de fapt gasca dinmaovista i-a facut un bine, scapandu-l de "militie":D .

Multe povesti umbla in jururl lui dobrin. Ca l-a vrut santago Bernabeu la real dar nu l-a lasat ceausescu (desi sunt suficienti fotbalisti si sportivi romani care au evoluat in afara tarii inainte de 89), ca l-au lucra dinamovistii si militia, dar cu toate astea a dus o viata de "print" cat timp a fost fotbalist.
Mult folclor, o singura certitudine; pe cat de mult a iubit fotbalul, pe atat de mult a iubit si spritul.

Lordliv
27th June 2007, 23:55
ce mai denaturati trecutul...

primiti ceva bani pentru asta ,sau doar este o mica amnezie!?

Adi Da Samraj
28th June 2007, 01:05
Mult folclor, o singura certitudine; pe cat de mult a iubit fotbalul, pe atat de mult a iubit si spritul.

pentru viata nesportiva si pentru lipsa de la antrenamente a fost lasat in afara turneului mondial

pentru cine nu stie echipa Romaniei a plecat in mexic cu vreo luna si jumatate inainte de turneul final . iar lotul deplasat in mexic a fost unul foarte numeros , intre 25-30 de jucatori . fiecare jucator a primit din partea federatiei de fotbal din mexic cite un insotitor de sex FEMININ . si marea majoritate a timpului cuplurile si le petreceau impreuna . bautura , noptile nedormite etc au fost la mare cinste si cautare . dupa un timp antrenorul nationalei , Angelo Niculescu a luat masuri drastice . cei care nu au rezistat la antrenamente nu au jucat deloc la turneul final .

intr-adevar fotbalistii aveau foarte multi bani si jucau poker fara sa aiba nici cea mai mare frica . securitatea stia acest lucru , dar cei care decideau arestarea unei persoane erau doar PRIM-SECRETARII de judet . iar fiecare PRIM-SECRETAR isi apara jucatorii din respectivul judet . ii rog pe cei care nu au trait acele vremuri sa nu mai dezinformeze .

ps. e foarte posibil ca Dobrin sa fi cistigat la poker 4.000 de marci si 9.000 de dolari

guevarax
28th June 2007, 16:30
fostii si actualii dinamovisti-aceleasi caractere:no:

bine zis,
.
.
.:ok:

Aurel.D
28th June 2007, 19:10
:happy Cine vorbeste!!

Romeo
29th June 2007, 18:50
Rapidul a fost cea mai iubita echipa in anii 70 si chiar aducea destui spectatori pe Republicii (vreo 30.000 locuri) sau Ghencea (au jucat si acolo). Stand cam mult prin B, a uitat lumea de ei si s-a atasat de cei care au castigat Cupa Campionilor. 104 meciuri fara infrangere ? Da, pentru ca daca in 1987-89 ar fi pierdut unul singur din acestea, ar fi luat Dinamo titlul si s-ar fi dus in CCE in locul celei care a luat trofeul. Dinamo a avut ghinion in 1984 ca a dat peste Liverpool in semifinale.
Lucescu este printre cei mai buni antrenori romani, desi nu a antrenat superechipe europene. Titlurile cu Galatasaray, Besiktas si Shahtior nu se compara cu titlul luat cu Rapid. Dar cea mai mare performanta a fost calificarea la Euro 84, dupa o grupa cu Italia (camp mondiala), Cehoslovacia si Suedia. Fata de medaliile acestora, noi suntem incepatori.
Dobrin ramane in sufletul celor pentru care a jucat, dar a fost si el roman si a stiut cum SA NU ajunga in varf. Daca se ducea la Steaua, era bai ? Hai sa zic ca avea ceva cu Dinamo, dar Steaua a fost campioana in 1976 si in 1978. Era loc si pentru Dobrin acolo. Sumele in valuta sunt exagerate sau inventate. In 1970 nu era atat de multa nevoie de valuta. Mirajul dolarului vine odata cu shopurile.

Nico21
29th June 2007, 18:53
Rapidul a fost cea mai iubita echipa in anii 70 si chiar aducea destui spectatori pe Republicii (vreo 30.000 locuri) sau Ghencea (au jucat si acolo). Stand cam mult prin B, a uitat lumea de ei si s-a atasat de cei care au castigat Cupa Campionilor. 104 meciuri fara infrangere ? Da, pentru ca daca in 1987-89 ar fi pierdut unul singur din acestea, ar fi luat Dinamo titlul si s-ar fi dus in CCE in locul celei care a luat trofeul. Dinamo a avut ghinion in 1984 ca a dat peste Liverpool in semifinale.
Lucescu este printre cei mai buni antrenori romani, desi nu a antrenat superechipe europene. Titlurile cu Galatasaray, Besiktas si Shahtior nu se compara cu titlul luat cu Rapid. Dar cea mai mare performanta a fost calificarea la Euro 84, dupa o grupa cu Italia (camp mondiala), Cehoslovacia si Suedia. Fata de medaliile acestora, noi suntem incepatori.
Dobrin ramane in sufletul celor pentru care a jucat, dar a fost si el roman si a stiut cum SA NU ajunga in varf. Daca se ducea la Steaua, era bai ? Hai sa zic ca avea ceva cu Dinamo, dar Steaua a fost campioana in 1976 si in 1978. Era loc si pentru Dobrin acolo. Sumele in valuta sunt exagerate sau inventate. In 1970 nu era atat de multa nevoie de valuta. Mirajul dolarului vine odata cu shopurile.


Cum bre,il contrazici pe Bumbescu,detinatorul adevarului absolut?...de unde atata impertinenta la tine?...Rapidul strangea 100 de insi,si cu asta basta...in schimb pe Ghencea,veneau detasamente de militari,din toata tara...:D:D:D

Rossi
29th June 2007, 18:59
pentru viata nesportiva si pentru lipsa de la antrenamente , Dobrin a fost lasat in afara turneului mondial

asta a baut mai multa votca decat am baut noi apa ... :lol:
dupa ce s-a ratat din cauza alcoolului , cauta scuze si arunca vina pe jucatorii de la Dinamo ...:rosu:

Rossi
29th June 2007, 19:06
Rapidul a fost cea mai iubita echipa in anii 70 si chiar aducea destui spectatori pe Republicii (vreo 30.000 locuri) sau Ghencea (au jucat si acolo). Stand cam mult prin B, a uitat lumea de ei si s-a atasat de cei care au castigat Cupa Campionilor. 104 meciuri fara infrangere ? Da, pentru ca daca in 1987-89 ar fi pierdut unul singur din acestea, ar fi luat Dinamo titlul si s-ar fi dus in CCE in locul celei care a luat trofeul. Dinamo a avut ghinion in 1984 ca a dat peste Liverpool in semifinale.

Dobrin ramane in sufletul celor pentru care a jucat, dar a fost si el roman si a stiut cum SA NU ajunga in varf. Daca se ducea la Steaua, era bai ? Hai sa zic ca avea ceva cu Dinamo, dar Steaua a fost campioana in 1976 si in 1978. Era loc si pentru Dobrin acolo. Sumele in valuta sunt exagerate sau inventate. In 1970 nu era atat de multa nevoie de valuta. Mirajul dolarului vine odata cu shopurile.

Da , Rapid candva a fost cea mai iubita echipa din Capitala :ok:

caine19
29th June 2007, 21:22
adevaru e ca a fost un betivan :D , se vede pe fata lui :ok:

Nico21
29th June 2007, 22:19
Ce este interesant,este faptul ca omul a baut doar bauturi rafinate,si in niciun caz celebra tuica de doua prune"ochii lui Dobrin"....:):):)prefera vinul de calitate...pacat totusi ca nu a jucat in '70,macar impotriva Braziliei lui Pele...eu il inteleg prea bine pe nea Angelo...a fost pus intre ciocan si nicovala...este greu sa ii dai credit,unuia de sta toata ziua cu nasul in bautura,in detrimentul altuia care duce o viata sportiva impecabila,si se antreneaza cu sarg...chiar am auzit unele discutii,cum ca Gicu ar fi refuzat sa participe la unele antrenamente in Mexic,pe motiv ca e prea cald...:):):)


Ps...a fost fara indoiala cel mai mare fotbalist al Romaniei...omul care din dribla din preluare,care punea un stop perfect cu spatele la poarta si din prima fara sa cada mingea jos,putea sa dea o diagonala,de lasa atacantul singur pe flanc...se uita intr-o parte,si pasa cu calcaiul in partea opusa...ce mai...:rolleyes:

vlad1607
29th June 2007, 22:22
si totusi Dobrin a zis asta treaz sau cu creierul plin de tuica de Stefanesti ?

Nico21
29th June 2007, 22:43
Bre,in zona Stefanestiului,se produce vin,de pe renumitele podgorii...nu exista tuica de Stefanesti...:P:P:P

vlad1607
29th June 2007, 22:45
hmmmmmmmm//dc zici tu nu te contrazic da intrebarea ramane valabila era treaz sau era ranga? :D

Nico21
29th June 2007, 22:47
Mai,omul a incetat sa mai bea de prin '91-'92...la genul ca nu a mai pus nici macar pe limba alcool...

Adi Da Samraj
29th June 2007, 23:52
Mai,omul a incetat sa mai bea de prin '91-'92...la genul ca nu a mai pus nici macar pe limba alcool...


posibil , dar inainte tragea la masea de stingea tot


asta a baut mai multa votca decat am baut noi apa ... :lol:
dupa ce s-a ratat din cauza alcoolului , cauta scuze si arunca vina pe jucatorii de la Dinamo ...:rosu:

inainte de 1990 era la sticla de 0,5 l tuica de prune pret 19,5 lei , iar pe eticheta sticlei era o poza cu 2 prune . toata lumea ii spunea respectivei sticle OCHII LUI DOBRIN si cind te duceai sa o cumpari nu spuneai ca vrei o sticla de tuica de prune , doar cereai direct OCHII LUI DOBRIN :lol:

caine19
30th June 2007, 14:01
Lol ... ce-o mai tragea omu la masea :happy:happy

Ferko
30th June 2007, 14:31
A scos si omu un ban de la ziaristi pentru exclusivitate si senzational (???).

Romeo
1st July 2007, 09:27
Ce este interesant,este faptul ca omul a baut doar bauturi rafinate,si in niciun caz celebra tuica de doua prune"ochii lui Dobrin"....:):):)prefera vinul de calitate...pacat totusi ca nu a jucat in '70,macar impotriva Braziliei lui Pele...eu il inteleg prea bine pe nea Angelo...
Ps...a fost fara indoiala cel mai mare fotbalist al Romaniei...omul care din dribla din preluare,care punea un stop perfect cu spatele la poarta si din prima fara sa cada mingea jos,putea sa dea o diagonala,de lasa atacantul singur pe flanc...se uita intr-o parte,si pasa cu calcaiul in partea opusa...ce mai...:rolleyes:


haideti sa-l lasam pe om cu ce a facut in viata, bune si rele. Sa nu uitam golurile lui Hagi si faptul ca machedonul a jucat mult mai mult in nationala. De aceea eu nu cred ca Dobrin a fost cel mai mare jucator roman. Faptul ca nu a jucat la Dinamo sau Real Madrid i se datoreaza si lui. Nicolae Lupescu a jucat intre 1972 si 1977 la Viena, deci se putea. Ceilalti plecati legal la sfarsitul anilor 60 au jucat la echiope modeste. A fost dorinta lui Dobrin sa stea mai mult la Pitesti, dar asta nu inseamna ca a fost cel mai bun din Romania pentru incapatanarea lui.
Inainte de articolul senzational cu partida de poker, s-a spus ca in Mexic Dobrin brava stand cu o sticla de bautura in fata. Daca Angelo nu a suportat asta, trebuie sa fie inteles. Fotbalul inseamna si disciplina, nu numai talent. Grecia, cand a avut un antrenor neamt a castigat titlul european. Sa nu uitam ca cealalta vedeta a nationalei din 70, Raducanu, a prins numai vreo 61 de minute in 3 meciuri si asta tot din cauza temperamentului autohton: talent mare, seriozitate mediocra.
Oare Dobrin si Raducanu ar fi putut schimba scorul cu Anglia (campioana en-titre) sau Brazilia, viitoarea campioana ? Ultima ar fi trebuit sa fie batuta la scor ca Romania sa se duca in sferturi.

Aurel.D
1st July 2007, 20:21
posibil , dar inainte tragea la masea de stingea tot



inainte de 1990 era la sticla de 0,5 l tuica de prune pret 19,5 lei , iar pe eticheta sticlei era o poza cu 2 prune . toata lumea ii spunea respectivei sticle OCHII LUI DOBRIN si cind te duceai sa o cumpari nu spuneai ca vrei o sticla de tuica de prune , doar cereai direct OCHII LUI DOBRIN :lol:

Asa este, insa paradoxul este ca el prefera mai degraba vinul decat tuica. A spus-o si el de mai multe ori si si cei care l-au cunoscut confirma asta. Faza cu "ochii" era o aluzie la obiceiurile lui, dar nu neaparat ca tuica era bautura preferata..

Charon
1st July 2007, 21:30
beat,nebeat a spus un adevar cunoscut de multi!:ok:

Bumbescu
2nd July 2007, 15:39
:happy ca intotdeauna ,esti pe dinafara!

ps. nu mai vorbi tu de craiova ca habar nu ai!:ok:

stiinta a inceput sa fie iubita IN TOATA TARA,in anul 1973,cand militienii de la dinamo i au furat titlul de campioana

Esti tu liberal, dar e clar ca prazul iti dauneaza....
Mergand pe logica ta de fier( dinamo a furat-o pe stiinta in 73 si toata lumea a inceput s-o simpatizeze), ar fi trebuit ca incepand din 1979 fc arges(care a castigat campionatul, dobrin umilind pur si simplu militienii in ultima etapa) sa fie de departe cea mai iubita echipa din romania.
Nu e asa, pt simplul motiv ca oamenii se lasa influentati de succesele externe, cazul vostru in 83.

Bumbescu
2nd July 2007, 15:45
Cum bre,il contrazici pe Bumbescu,detinatorul adevarului absolut?...de unde atata impertinenta la tine?...Rapidul strangea 100 de insi,si cu asta basta...in schimb pe Ghencea,veneau detasamente de militari,din toata tara...:D:D:D

Mai baiatule, voi nici acum nu reusiti sa umpleti amaratul ala de giulesti, la meciurile voastre din cupele europene se gasesc bilete si-n ziua meciului...
Cand ati jucat acum 2,3 ani cu steaua pe lia manoliu, desi erati acasa, ati fost de doua ori mai putini..
Adevar absolut sau nu, ati fost intotdeauna echipa cartierelor giulesti si grivita(misto cartiere:D), in rest ...maxim 5%.

Bumbescu
2nd July 2007, 16:00
Rapidul a fost cea mai iubita echipa in anii 70 si chiar aducea destui spectatori pe Republicii (vreo 30.000 locuri) sau Ghencea (au jucat si acolo). Stand cam mult prin B, a uitat lumea de ei si s-a atasat de cei care au castigat Cupa Campionilor. 104 meciuri fara infrangere ? Da, pentru ca daca in 1987-89 ar fi pierdut unul singur din acestea, ar fi luat Dinamo titlul si s-ar fi dus in CCE in locul celei care a luat trofeul. Dinamo a avut ghinion in 1984 ca a dat peste Liverpool in semifinale.
Lucescu este printre cei mai buni antrenori romani, desi nu a antrenat superechipe europene. Titlurile cu Galatasaray, Besiktas si Shahtior nu se compara cu titlul luat cu Rapid. Dar cea mai mare performanta a fost calificarea la Euro 84, dupa o grupa cu Italia (camp mondiala), Cehoslovacia si Suedia. Fata de medaliile acestora, noi suntem incepatori.
Dobrin ramane in sufletul celor pentru care a jucat, dar a fost si el roman si a stiut cum SA NU ajunga in varf. Daca se ducea la Steaua, era bai ? Hai sa zic ca avea ceva cu Dinamo, dar Steaua a fost campioana in 1976 si in 1978. Era loc si pentru Dobrin acolo. Sumele in valuta sunt exagerate sau inventate. In 1970 nu era atat de multa nevoie de valuta. Mirajul dolarului vine odata cu shopurile.


Calificarea aia amice a fost un joc la ruleta intre noi, cehi si suedezi...italia desi era campioana mondiala a fost ciuca batailor.
Noi i-am batut pe suedezi in deplasare(cu bulan), suedezii pe cehi, noi egal cu cehii, nici una din echipe nu a fost mai buna si din jocul rezultatelor ne-am dus noi. La Euro....o rusine, o echipa pe scheletul lui dinamo, cu dragnea titular:mda:
Calificarea la mondialul din 86 insa, nu o putea pierde decat un retardat, intr-o grupa cu anglia si cu irlanda de nord.
Daca la meciul decisiv din toamana lui 85 ar fi bagat echipa stelei in teren le-am fi dat probabil 5 goluri amaratilor alora....dar il muce a jucat in continuare cu favoritii sai(coras, camataru...). Am pierdut o calificare pe care nimeni, retine nimeni, nu avea cum sa o piarda...numai lucescu, care dealtfel a mai comis si altele,daca nu ma insel cu 17 nasturi tirana tot el era antrenor la dinamo...

delaparis
2nd July 2007, 16:11
. La Euro....o rusine, o echipa pe scheletul lui dinamo, cu dragnea titular:mda:
..

... pe scheletul lui Craiova vrei sa zici ... de la Dinamo nu erau decat Dragnea si in ultimul meci Augustin si Moraru. Rednic si Andone erau la Corvinul in '83 parca ...

Acolo a lipsit Balaci deoarece echipa era facuta initial de doi ani in jurul lui iar Dragnea si-a facut treaba de inchizator corect ... era unul dintre cei mai in forma de la Dinamo si merita locul la nationala.

Bumbescu
2nd July 2007, 16:17
Cred ca-n 84 fusesera deja transferati...ai mai uitat un mega jucator de la dinamo luat in lot: zare, mare fotbalist:D
Daca dragnea era bun....e clar..., inchizator corect in campionatul romaniei, in meciuri blatuite, nu la un turneu final...
Stii pe cine a lasat muce acasa din lotul de 24 de jucatori(la turneul final lotul a avut 22 de jucatori) cu care a facut pregatirea dinaintea turneului final in 84?

Lacatus si Balint...:mda:, singurii stelisti din lot....tare il muce, un veritabil vizionar....

danpuric78
2nd July 2007, 16:23
Cred ca-n 84 fusesera deja transferati...ai mai uitat un mega jucator de la dinamo luat in lot: zare, mare fotbalist:D
Daca dragnea era bun....e clar..., inchizator corect in campionatul romaniei, in meciuri blatuite, nu la un turneu final...
Stii pe cine a lasat muce acasa din lotul de 24 de jucatori(la turneul final lotul a avut 22 de jucatori) cu care a facut pregatirea dinaintea turneului final in 84?

Lacatus si Balint...:mda:, singurii stelisti din lot....tare il muce, un veritabil vizionar....

Preietene Bumbescu, cati ani aveau cei doi atunci?
Poate ca ar fi fost mai bine sa-i ia, insa orice antrenor trebuie sa faca alegeri.
Poate a gresit, poate ca nu, ce mai conteaza?
Ca e un retardat? Parerea ta. Dar e un retardat care dupa vreo 25 de ani de antrenorat inca mai gaseste echipe din europa care sa-i plateasca milioane de euro pentru a castiga trofee. spre deosebire de altii din generatia lui care de mult au abandonat meseria sau antreneaza pe la arabi.

caine19
2nd July 2007, 16:54
Lucescu e cel mai important antrenor din istoria romaniei :yeah:...

Bumbescu
3rd July 2007, 10:48
Preietene Bumbescu, cati ani aveau cei doi atunci?
Poate ca ar fi fost mai bine sa-i ia, insa orice antrenor trebuie sa faca alegeri.
Poate a gresit, poate ca nu, ce mai conteaza?
Ca e un retardat? Parerea ta. Dar e un retardat care dupa vreo 25 de ani de antrenorat inca mai gaseste echipe din europa care sa-i plateasca milioane de euro pentru a castiga trofee. spre deosebire de altii din generatia lui care de mult au abandonat meseria sau antreneaza pe la arabi.

In jur de 20, e ca si cum la anul Piturca i-ar lasa acasa pe Marica si Zicu.

Echipe din europa....hmm, hai sa spunem asa, cu indulgenta, echipe dintr-o europa relativa, dintr-un oras jumatate asiatic si altul pierdut prin haurile ucrainei...

danpuric78
4th July 2007, 04:31
In jur de 20, e ca si cum la anul Piturca i-ar lasa acasa pe Marica si Zicu.

Echipe din europa....hmm, hai sa spunem asa, cu indulgenta, echipe dintr-o europa relativa, dintr-un oras jumatate asiatic si altul pierdut prin haurile ucrainei...

Cu toate astea e cam singurul care are parte de oferte de prin europa.
A gresi e omoneste. toata lumea greseste. important e sa mai si inveti din ele.

Benny
4th July 2007, 10:28
...ai mai uitat un mega jucator de la dinamo luat in lot: zare, mare fotbalist
Daca nu ma inseala memoria Zare juca la FC Bihor.
Iar titularii din preliminarii care nu au putut juca la europene fiind accidentati au fost Balaci si Geolgau.

miril
4th July 2007, 10:33
Zare ajunsese la Dinamo, daca nu ma insel.

Benny
4th July 2007, 10:39
M-ai facut curios asa ca am inceput sa caut pe net meciurile echipei nationale. In 1984 Zare era trecut ca fiind component a lui FC Bihor (inclusiv la Euro, ultima oara mentionat in 31. iulie la un amical cu China), iar in 1985 ca fiind component a lui Dinamo. Dar pare sa nu fi facut multi purici la Dinamo, fiindca nu-mi amintesc cu adevarat de el la Dinamo. Nu a fost insa niciodata titular la nationala.

miril
4th July 2007, 10:40
Era, ca si Ispas, un jucator foarte bun la echipa lui, dar nu mai mult.

Bumbescu
4th July 2007, 11:18
Daca nu ma inseala memoria Zare juca la FC Bihor.
Iar titularii din preliminarii care nu au putut juca la europene fiind accidentati au fost Balaci si Geolgau.

Da ma bine, asta-i important, ca juca la bihor atunci...nu ca era un jucator de doi lei.
Geolgau nu prea era titular, cel putin nu in primele meciuri din preliminarii, dar cu atat mai mult, din moment ce nu i-a avut la dispozitie pe balaci si geolgau nu avea voie sa-i lase acasa pe Lacatus si Balint(in turul campionatului 83-84 cei doi umilisera apararea lui dinamo intr-un memorabil 3-0 pe stadionul national).

Lucescu a fost un nenorocit, un nemernic, care si-a batut joc de o tara intreaga....pt ratarea din 1986 nimeni si nimic nu l-ar putea ierta.

cimitiru branesti
4th July 2007, 11:27
Lucescu e cel mai important antrenor din istoria romaniei :yeah:...

De ce mai, ce performante are el? Daca faci un exercitiu de statistica, si scrii cumintel pe hirtie realizarile lui, iti vei da seama ca, odata ce te eliberezi de intoxicarile ziaristilor ce-i sint aserviti, il muce e un neica-nimeni, o non-competenta tuciurie


Lucescu e cel mai important antrenor din istoria romaniei :yeah:...

Tipic pentru tine si pentru altii cu o inteligenta la fel de stralucitoare ca a ta, e ca veniti si trintiti niste clisee scirboase, fara a argumenta in nici un fel.

Benny
4th July 2007, 11:52
Da ma bine, asta-i important, ca juca la bihor atunci...nu ca era un jucator de doi lei.
A fost doar o precizare nu te combateam.

@miril : mai a fost un jucator bun la Bihor prin anii 80 pe nume Grosu. A fost si golgheter in campionat, dar nu stiu sa fi fost folosit vreodata in reprezentativa A sau sa se fi transferat la o echipa din Bucuresti.

Bumbescu
4th July 2007, 11:53
Era super jucator Grosu, dar de...tiganul avea alti musterii...

miril
4th July 2007, 12:02
Cred ca a ajuns la Rapid, daca nu-l confund cu un alt jucator. Juca atacant sau, in cel mai rau caz, ca sa ma exprim asa, mijlocas ofensiv.

Gica Chioru
4th July 2007, 12:14
Ala e, Mirile. A fost dat afara de la Rapid odata cu lotul Mateescu, acuzati ca v-au vandut meciul, 3-1, cand ati promovat, meci la care v-am facut galerie si dupa care am ajuns acasa cu capu vajaind de la talanga lu Ilie.:)

Grosu, asta, a facut un meci memorabil cu Dinamo in Cupa, cand Rapidul i-a batut pe ********i cu 2-1 dupa prelungiri, victorie viciata ordinar de catre arbitru, dar conteaza mai putin asta.

edit.nu mai tin minte exact anul, meciul ala s-a jucat pe 23 (1-3, Rapid-Progresul) iar din cei vreo 25 000 de spectatori cam 10 000 erau cu Progresul. Cred ca au fost cei mai multi progresisti vazuti de mine la vreun meci, bine, e posibil ca aia ca mine sa fi fost majoritari, dar ce-a contat atunci?!? Am mai spus-o, este destul de ciudata simpatia multor stelisti bucuresteni pentru Progresul, mai ales ca, de multe ori, nu este/era reciproca.

miril
4th July 2007, 12:20
Venise in toamna cu contingentul...gros, adus ilegal de Adrian Paunescu, in 24 de ore, fara exagerare: Cojocaru, Grosu, Mateescu, Stefan Popa, daca nu ma insel si inca vreo doi, de la...uzinele Metalul si Autobuzul, lucru care l-a iritat la culme si pe regretatul Bulancea, care le-a intors spatele, la acel 1-5 rusinos. Si Ionita si Parvu au fost suspectati, dar la golul lui Marica nici Gigi...Buffon nu ar fi putut face ceva.

Gica Chioru
4th July 2007, 12:26
Venise in toamna cu contingentul...gros, adus ilegal de Adrian Paunescu, in 24 de ore, fara exagerare:

In plin campionat, primul abuz de acest fel din fotbalul romanesc.

miril
4th July 2007, 12:28
Si acum ma intreb cum, in ciuda acestui fapt, am intrat in A tot noi. Ce spectacol a fost atunci pe "23", in fata a peste 50 000 de spectatori. A fost o clipa de neuitat, trebuie sa recunosc. HAI PROGRESUL!

Bumbescu
4th July 2007, 12:29
Cred ca-n 80 a fost meciul ala, matineu pe 23 august, mi-aduc aminte ca am vazut parca putin la televizor si intr-adevar, tot stadionul parea ca tine cu progresul.

Parca marica era vedeta voastra. Rapidul in B era o copie fidela a lui dinamo in A, aceeasi modalitate de strangere cu arcanul a jucatorilor.

Gica Chioru
4th July 2007, 12:45
Si acum ma intreb cum, in ciuda acestui fapt, am intrat in A tot noi. Ce spectacol a fost atunci pe "23", in fata a peste 50 000 de spectatori. A fost o clipa de neuitat, trebuie sa recunosc. HAI PROGRESUL!

:lol:

Bey, Mirile, care 50 000? Au fost 25, maxim 30 000 de spectatori. Tin minte de parca ar fi fost ieri, m-am bucurat foarte tare dupa meciul ala.

miril
4th July 2007, 12:47
Eu am vazut altfel, mai ales ca peluzele erau pline, lucru care nu se prea putea vedea atunci. Dar ce conteaza, a fost un meci care cu greu se poate uita, indiferent de culoarea preferata.

Romeo
5th July 2007, 21:05
Calificarea aia amice a fost un joc la ruleta intre noi, cehi si suedezi...italia desi era campioana mondiala a fost ciuca batailor.
Noi i-am batut pe suedezi in deplasare(cu bulan), suedezii pe cehi, noi egal cu cehii, nici una din echipe nu a fost mai buna si din jocul rezultatelor ne-am dus noi. La Euro....o rusine, o echipa pe scheletul lui dinamo, cu dragnea titular:mda:
Calificarea la mondialul din 86 insa, nu o putea pierde decat un retardat, intr-o grupa cu anglia si cu irlanda de nord.
Daca la meciul decisiv din toamana lui 85 ar fi bagat echipa stelei in teren le-am fi dat probabil 5 goluri amaratilor alora....dar il muce a jucat in continuare cu favoritii sai(coras, camataru...). Am pierdut o calificare pe care nimeni, retine nimeni, nu avea cum sa o piarda...numai lucescu, care dealtfel a mai comis si altele,daca nu ma insel cu 17 nasturi tirana tot el era antrenor la dinamo...

uite asa distrugem noi tot ce am facut bun, cu chiu cu vai, in istoria noastra. Intre 1972 (Angelo Niculescu) si 1990 (Emeric Ienei) am avut o singura calificare, aceea pe care o bagatelizezi tu, cu Suedia, Cehoslovacia si Italia. Sa adunam un pic medaliile europene sau mondiale ale adversarilor ? La oricat le-am imparti, tot ies mai multe decat 0 medalii romanesti (vorbim de fotbal, nu de sporturile in care ne faceam repede echipa pentru ca pe altii nu-i interesa). Si iaca asa ceea ce nu conteaza pentru echipe mari (adica calificari la turnee finale), la noi sunt realizari epocale. Cat despre ce a ratat Lucescu, a mai reusit si Vali Stanescu (in grupa cu RDG, Finlanda si Albania) si Stefan Kovacs cu eternele Spania si Iugoslavia si Ienei (iar Spania, plus Austria). Ce titluri europene au antrenorii nostri ? Cam 0 daca nu ar fi il Luce. E drept ca a cam dat chix in Italia, dar le-a luat lire destule. A reusit mai mult in Turcia si Ucraina. Dar cati antrenori cu ceva rezultate internationale a avut Romania ? Iordanescu (si el a avut bulan pana in 1998), Ienei care a condus Steaua spre titlu si CCE, Kovacs care a luat o echipa asamblata de Rinus Michels si a reusit sa o mentina luand si 2 CCE si prima editie a supercupei Europei si Cupa Intercontinentala, dar cam atat, pentru ca plecat de la Ajax n-a facut treaba pe nicaieri. Mai sunt cupele luate prin tarile petroliere, dar pe alea nu le baga in seama europenii si Iordanescu a bifat o calificare in semifinalele campionatului mondial al cluburilor atunci cand il injurau ai nostri de mama focului.
N-am zis ca Lucescu ar fi cel mai bun antrenor roman, dar in primii 10 tot este, daca nu cumva in primii 5.

Adi Da Samraj
6th July 2007, 01:33
O reactie la articolul cu Dobrin

”Uite, am pantalonii ăștia de 31 de ani și nu m-au cuprins niciodată. Acum îmi intră o mînă pe sub curea”, i-a spus Dobrin ziaristului piteștean Cristi Marinescu.
Adaug imaginea aceasta peste o secventa din cartea de memorii a lui Neagu Djuvara. Intr-o gara pariziana, istoricul isi asteapta mama pe care n-o mai vazuse de mai bine de 20 de ani, de cand parasise Romania. Momentul revederii e coplesitor: in locul femeii semete pe care eroul nostru o purtase in minte doua decenii, apare o batranica cu parul alb, usor cocosata. Djuvara aproape ca n-o recunoaste. Ingaima totusi cateva cuvinte, o imbratiseaza, pornesc impreuna spre casa sotiei istoricului, ajung, mai vorbesc pret de cateva minute si, apoi, pretextand urgenta desfacerii unei sticle de vin, istoricul coboara in beciul casei. Coboara treptele, se aseaza pe un scaun si izbucneste intr-un plans care dureaza mai bine de 20 de minute.
Asa e, viata merge inainte si trebuie traita in fiecare zi, dar cateodata pantalonii lui Dobrin, aceiasi de 31 de ani, si lacrimile lui Djuvara opresc parca timpul si povestea acelor oameni si acelor vremuri ne pare mai trista si mai nedreapta ca niciodata.

Bumbescu
6th July 2007, 19:39
uite asa distrugem noi tot ce am facut bun, cu chiu cu vai, in istoria noastra. Intre 1972 (Angelo Niculescu) si 1990 (Emeric Ienei) am avut o singura calificare, aceea pe care o bagatelizezi tu, cu Suedia, Cehoslovacia si Italia. Sa adunam un pic medaliile europene sau mondiale ale adversarilor ? La oricat le-am imparti, tot ies mai multe decat 0 medalii romanesti (vorbim de fotbal, nu de sporturile in care ne faceam repede echipa pentru ca pe altii nu-i interesa). Si iaca asa ceea ce nu conteaza pentru echipe mari (adica calificari la turnee finale), la noi sunt realizari epocale. Cat despre ce a ratat Lucescu, a mai reusit si Vali Stanescu (in grupa cu RDG, Finlanda si Albania) si Stefan Kovacs cu eternele Spania si Iugoslavia si Ienei (iar Spania, plus Austria). Ce titluri europene au antrenorii nostri ? Cam 0 daca nu ar fi il Luce. E drept ca a cam dat chix in Italia, dar le-a luat lire destule. A reusit mai mult in Turcia si Ucraina. Dar cati antrenori cu ceva rezultate internationale a avut Romania ? Iordanescu (si el a avut bulan pana in 1998), Ienei care a condus Steaua spre titlu si CCE, Kovacs care a luat o echipa asamblata de Rinus Michels si a reusit sa o mentina luand si 2 CCE si prima editie a supercupei Europei si Cupa Intercontinentala, dar cam atat, pentru ca plecat de la Ajax n-a facut treaba pe nicaieri. Mai sunt cupele luate prin tarile petroliere, dar pe alea nu le baga in seama europenii si Iordanescu a bifat o calificare in semifinalele campionatului mondial al cluburilor atunci cand il injurau ai nostri de mama focului.
N-am zis ca Lucescu ar fi cel mai bun antrenor roman, dar in primii 10 tot este, daca nu cumva in primii 5.


Nu bagatelizez nimic, dar atunci chiar am avut noroc cu carul. Italia nu a contat, la vremea respectiva s-a vorbit despre Cipru-Italia(1-1) ca despre cea mai mare surpriza din istoria fotbalului, iar cu cehii si suedezii chiar am avut noroc.
Participare la Euro a fost dezastruoasa, atat prin prisma rezultatelor dar mai ales prin prisma jocului practicat.
As fi preferat de 100 de ori(si era de 100 de ori mai simplu) sa ne calificam la Mondialul mexican.
Ratarea din 88 aproape ca nu se pune, am avut un ghinion cumplit intr-o grupa cu Spania(care nu a cam ratat nici o participare la turnee finale)
Am umilit Spania la Bucuresti(e adevarat ca le-am rupt si picioarele), am zdrobit Austria la Bucuresti....marele ghinion a fost in deplasarea din Austria cand am ratat in prostie(ce ocazie a avut Iovan pe final...) si s-a terminat 0-0.
Spaniolii invinsesera Austria in deplasare cu 2-1 cu un gol Carasco in min 93 si asta a decis totul.
Nu cred insa ca poti pune in balanta o calificare pierduta asa, cu victorii acasa cu Spania si Austria si una in care nu ai fost in stare sa bati(ai mai si pierdut) Irlanda de Nord.
De meciul cu Anglia de la Buc nu mai vorbesc, echipa a Romaniei mai impotenta n-am vazut niciodata, Muce a jucat in meciul ala la 0-0 clar...nu mai spun ca puteau sa ne si bata(bara Robson).
Covaci, numai pt ca a fost in stare sa mentina Ajaxul la varf si merita mai multa stima decat mucescu.

Jenei a fost urias, nu poate fi comparat cu muce....numai daca ne gandim la meciul cu Danemarca din 89 de la Buc cand l-a titularizat varf pe Balint si a dat doua goluri...mucescu l-a tinut titular pe Coras doi ani la nationala pt golul marcat cu Spania la euro 84, doi ani in care nu a facut nimic, ne-a distrus noua ficatii, atat.
Nu mai spun ca s-a trecut f usor peste calificarea din grupa de la Euro 2000 si peste victoria din meciul cu Anglia.

delaparis
6th July 2007, 19:49
Hey, Coras a marcat cu Germania in 84 ...:D

Ienei e adevarat cel mai tare pe care fotbalul romanesc l-a avut vreodata dar nu-l mai tot stropii pe Luce cu "felicitari" ca vorba aia ne-a dus totusi acolo unde nu mai paseam de multa vreme. Noroc sau nu , formase si el o echipa acolo fara Dobrin :rolleyes: ci cu Balaci :rolleyes: ... cel uitat de predecesorii lui

Bumbescu
6th July 2007, 19:53
Da? se poate...parca a fost 1-2 cu germania....a marcat doua idiotul in total la euro? parca tot el marcat si cu spania din pasa lui boloni...sau confund meciurile?
sau cu spania a fost invers....boloni din pasa dulapului....

delaparis
6th July 2007, 19:57
Da Boloni din pasa lui Coras si 1-1 cu Spania ... iar cu Germania am pierdut 2-1 ... golul nostru Coras din pasa lui Klein ... iar la nemti Allofs si Voller parca ...

Bumbescu
6th July 2007, 20:00
Pt meciurile alea doua l-am suportat 2 ani pe dizgratiosul ala in nationala:headbang::headbang:

Ajunsesem sa ma intreb daca nu cumva se f___-n cur cu mucescu, ca alta explicatie nu exista:D

Lordliv
7th July 2007, 09:37
thread tampit!
de unde sa cunoasca adevarul pustanii care colcaie pe forum si care sunt indoctrinati prin mass media mai rau ca pionierii de pe vremea gascanului!?

cei care au trait acele vremuri ( daca nu sunt ********i,militieni,activisti...) nu au decat sa i dea dreptate lui dobrin!

cei care nu au trait acele vremuri SA TACA!:ok:

Romeo
8th July 2007, 19:13
Nu bagatelizez nimic, dar atunci chiar am avut noroc cu carul. Italia nu a contat, la vremea respectiva s-a vorbit despre Cipru-Italia(1-1) ca despre cea mai mare surpriza din istoria fotbalului, iar cu cehii si suedezii chiar am avut noroc.
Nu cred insa ca poti pune in balanta o calificare pierduta asa, cu victorii acasa cu Spania si Austria si una in care nu ai fost in stare sa bati(ai mai si pierdut) Irlanda de Nord.

Nu mai spun ca s-a trecut f usor peste calificarea din grupa de la Euro 2000 si peste victoria din meciul cu Anglia.

norocul face parte din viata. Cu Irlanda de Nord la Bucuresti am atacat 85 de minute, ei au scapat de 2 ori si au dat un gol. Jennings a fost poate in cea mai buna zi a carierei. Era Lucescu la nationala a stat sub semnul studierii adversarului si s-a incercat inchiderea jocului lor, iar daca a sclipit cineva de la noi totul a fost bine (vezi golul lui Cami pa Rasunda). Cehii ne-au batut la Bucuresti, la o luna dupa ce am batut Italia, asta face parte din inconstanta fotbalului nostru. Dupa o calificare senzationala, Luce nu a mai rezistat sa prinda al doilea succes. I se poate nota calificari cu Dinamo in sferturi si semifinalele Cupei Cupelor, dupa o catastrofa cu 17 Nentori. A doua parte fasta a carierei este cea din Turcia si Ucraina, dar nu are varfurile lui Jenei, Iordanescu sau Kovacs.

Jenei a avut 6 ani buni, dar n-a putut bate Austria la Viena, o tara care are palmares mai bun ca noi. Plecat pe la alte echipe, nu a mai avut succes. Cu Anglia ai nostri au jucat bine, probabil dintr-o ambitie a noastra de a demonstra ca putem sa batem mai-marii lumii. Noi ii batem, ei culeg trofeele (vezi cupe europene, finale mondiale la Germania).
Iordanescu, ramas dupa Jenei, califica Steaua in semifinale si apoi in finala CCE, apoi redreseaza nationala pe care o duce la 3 turnee finale, castiga CC Asiei si ajunge in semifinalele Campionatului mondial al cluburilor.
Cei mai buni antrenori romani:
1. Iordanescu
2. Jenei
3. Kovacs
4. Lucescu
5. A.Niculescu
nu am dat prea mare importanta rezultatelor lui Balaci pe unde a antrenat.

Romeo
8th July 2007, 19:20
thread tampit!
de unde sa cunoasca adevarul pustanii care colcaie pe forum si care sunt indoctrinati prin mass media mai rau ca pionierii de pe vremea gascanului!?

cei care au trait acele vremuri ( daca nu sunt ********i,militieni,activisti...) nu au decat sa i dea dreptate lui dobrin!


Dobrin a stralucit intr-o echipa de provincie. Nu se stie ce ar fi facut daca ar fi jucat la Dinamo sau Real (unde Hagi nu a stralucit). In echipa nationala a facut treaba buna, dar dupa 1972 si Dobrin si nationala intra in declin. A mai fost acel meci cu Dinamo in 1979, dar Dobrin a inchis tabela, fara golul lui titlul tot la Arges se ducea, asta daca meciul nu ar fi tinut 100 minute.
Pustanii care colcaie pe forum isi traiesc anii lor, ei nu au cunoscut anii lui Dobrin sau Hagi cum noi nu vom cunoaste anii 2040. Cu cat trece timpul, cu atat adevarul este deformat.

Gica Chioru
8th July 2007, 19:50
Romeo, ai un talent fenomenal in a amesteca tampeniile cu lucrurile corecte.

Dupa parerea mea Dopbrin a fost peste toti fotbalistii nostri (pe care i-aqm vazut eu, vad fotbal din 70 de la Mexic dar il inteleg cam din 75), chiar daca intr-un clasament istoric il voi pune mereu pe primul loc pe Boloni -din motive pragmatice. Dobrin face parte din categoria jucatorilor cu doua picioare, atat de putini in fotbalul nostru, mai este Marcel Raducanu, avea un simt al jocului fenomenal. Era capabil sa joace in orice echipa din lume, dadea ce avea mai bun in meciurile grele si foarte grele, lucru pe care numai jucatorii foarte mari il fac.

Meciul cu Irlanda de Nord, pe care l-am vazut locco, a fost un meci exact dupa chipul lui Lucescu. aveam nevoie de un egal asa ca am stat asezati in aparare, pe doua linii, facand ceea ce stia si stie Lucescu sa faca, jucand la asteptare. Asta a fost pana la golul irlandezilor, dupa aia ne-am aruncat peste ei si in mod normal, tinand cont de valoarea foarte slaba a irlandezilor, ar fi trebuit sa inscriem vreo 3-4 goluri, nu s-a intamplat asa ceva pentru ca nu meritam.

Cu Anglia am jucat si vom juca mereu foarte bine, atat timp cat vom practica un joc obstructionist, englezii sunt foarte pozitivi in joc si nu se descurca cu echipele negativiste.

miril
9th July 2007, 09:29
De acord cu Gica. Gicu a fost un talent fenomenal, in opina mea, peste Hagi.

Lordliv
9th July 2007, 10:03
si cand te gandesti ca in 1974,dobrin a venit pentru o luna la stiinta! ( in perioada de pregatire)
ce echipa facea universitatea cu dobrin, oblemenco si marcu!:ok:
dar bucurestiul s a speriat de aceasta posibilitate si pe linie de partid,
l au " repatriat" pe gascan la pitesti
dupa un deceniu aceeasi mafie ceausisto- ********a- pcr-ista, l a impiedecat pe hagi sa vina la craiova!

si asa se scrie istoria!:rosu:

Benny
9th July 2007, 14:30
Ratarea din 88 aproape ca nu se pune, am avut un ghinion cumplit intr-o grupa cu Spania(care nu a cam ratat nici o participare la turnee finale)
Am umilit Spania la Bucuresti(e adevarat ca le-am rupt si picioarele), am zdrobit Austria la Bucuresti...
Culmea e ca acest prim meci al calificarilor de care vorbesti (Rom-Austria 4-0) a fost ultimul meci a lui Lucescu ca antrenor al nationalei.

miril
9th July 2007, 16:25
Era 1 Mai, muncitoresc! Tra lalalala lala lalalalala!

Bumbescu
9th July 2007, 21:08
Culmea e ca acest prim meci al calificarilor de care vorbesti (Rom-Austria 4-0) a fost ultimul meci a lui Lucescu ca antrenor al nationalei.

Ienei era deja secund.

Benny
9th July 2007, 21:52
In mod cert Lucescu a gresit atunci, neluand in seama fenomenul Steaua pentru calificarile pentru mondialul din Mexic 1986. Si nici nu cred ca Lucescu e vreun mare caracter, luand in considerare si triand toate cate le-a spus sau s-au spus despre el. Dar are si circumstaante atenuante. Orice ati spune castigarea CCE de catre Steaua in 1986 a fost o surpriza. Iar cand castigarea trofeului a devenit certitudine, in mai 1986, calificarea era deja pierduta. E si greu pt. un antrenor sa schimbe o echipa cu care a avut rezultate bune. Sa nu uitam ca meciul care ne-a pierdut calificarea a fost penultimul. Pana atunci am fost in grafic.

Iar norocul si nesansa fac parte din fotbal. Da am avut noroc cu Suedia pe Rasunda, dar parca tot acolo am avut si o bara. Parca am avut si o bara in deplasare la Cehoslovacia la scorul de 0-0. Iar in calificarea pt. 86 pe Wembley Hagi a tras de 2 ori in bara intr-un meci care s-a terminat 1-1. O victorie acolo ar fi insemnat punctul care ne lipsea pentru a ne califica.

Iata nici Ienei care in 85-86 a avut un merit imens nu a reusit sa ne califice pt europenele din 88. In ultimul meci ne-am dovedit neputinta la acel 0-0 in Prater. Si nici nu imi amintesc sa fi avut vreo ocazie importanta. Iar in al doilea meci , cel pierdut in deplasare la Spania cu 1-0 am mai avut noroc ca Lung a aparat un 11 m la scorul de 0-0.

Pana la urma fiecare cu bune si rele. La nivel de nationala Iordanescu a fost cel mai bun (desi si aici alternand perioadele, n-a stiut sa se retraga la timp). La nivel de cluburi Ienei e singurul care a castigat vreun trofeu major. Lucescu a avut rezultate bunicele si la nationala si la cluburi, dar luat in parte e sub cei doi. E ca la haltere cu stilurile smuls, aruncat si total. Stiu cine e campion la smuls, cine e la aruncat, am dubii insa la total.

Rossi
9th July 2007, 21:58
Lucescu e cel mai important antrenor din istoria romaniei :yeah:...

Lucescu a facut performanta atat ca jucator cat si ca antrenor ...

Lui Dobrin nu i'a placut decat alcoolul ... din cauza asta s-a ratat si a ajuns ce a ajuns ... Sa il vad acum pe Dobrin ca se vaita , ca isi caute scuze pt ca s-a ratat dupa ce a baut cisterne de votca , nu imi provoaca decat scarba ...dispret ...

Pacat de el , a fost printre cei mai talentati fotbalisti romani din toate timpurile ... dar pe cat de talentat a fost , pe atat de alcoolist a fost ...

delaparis
9th July 2007, 22:03
Ha ... :D

Benny baga carbuni la analiza ... :ok:

Corect ce spui dar nu prea merge cu topicul ... dar cum toti am inceput sa vorbim de tot numai de Dobrin nu, atunci iti aduc un mic ajutor in argumente ...

Cine a avut curajul sa puna un capitan la nationala de mai putin de 20 ani ? ... Cine a selectionat la 17 ani jumate le un turneu final pe un junior necunoscut ? ... sa nu mai vorbesc de rezultatele cu nationala de tineret cu ani inainte de 84 :rolleyes:

Gica Chioru
9th July 2007, 23:09
De Hagi se stia ca e genial inca de cand avea 15 ani. Eu l-am vazut pe Ghencea la un 2-2 cu Farul cand a dat un trasor de langa Sames de l-a luat ala pe sus in hohotele unui stadion intreg. Habar n-am daca-si mai aminteste cum l-am aplaudat cu totii atunci, si nimeni nu stia ca e stelist. Lucescu l-a "facut" capitan cu irlandezii ca sa-si dea aere, era sigur, asa cum eram toti, de altfel, ca-i bate pe aia.

Dispret si silapentru Dobrin? Bine ti-a spus Bumbescu pulifrici, ma, Biancorossi, sa-ti fie rusine, mizerabilule. Daca ar fi sa le numaram sticlele date pe gatlej Dinu procuroru sau Augustin ar fi campioni, ca sa nu mai vorbesc de raposatul Dumitrache. Dar niciunul dintre noi nu este jigodie ca tine, suporter al ********ilor, ce esti. Inca o data iti spun, esti un mizerabil. Si mizerabili vor fi si cei care imi vor sterge acest mesaj, penalizati-ma dar lasati sa vada jigodia asta care-si permite sa spuna ce a spus despre un mare fotbalist roman.

Titulatura exacta la ora meciului Romania-Austria in ceea ce priveste antrenorii era de "antrenori asociati". La pauza eram cu totii nemultumiti, jucasem defensiv, singurul gol fusese marcat de Iovan printr-un sut de la distanta. Jenei a facut doua schimbari care au schimbat fata nationalei pentru un deceniu de atunci incolo, i-a bagat imediat dupa pauza pe Lacatus si Belodedici si gata, Lucescu a fost terminat iar nationala a jucat exceptional, am mai dat trei goluri si am avut inca o droaie de ocazii.

In ultimul meci, la Viena, jucat in timp ce pustimea vieneza striga Espana! Espana! nu am reusit sa ne facem jocul pentru ca austriecii au jucat pentru sp[anioli, au stat cu curu-n poarta tot meciul, incredibil! Am avut trei ocazii de gol, din cate-mi amintesc, cea mai mare Belodedici cu capul, la un corner, din 6m. Ultima i-a apartinut lui Boloni, la sfarsitul meciului.

Romeo
10th July 2007, 08:48
Culmea e ca acest prim meci al calificarilor de care vorbesti (Rom-Austria 4-0) a fost ultimul meci a lui Lucescu ca antrenor al nationalei.

in primavara lui 1986 Jenei a fost ocupat cu Steaua si cum nu aveam parte de meciuri importante, l-au lasat pe Lucescu. Trebuie analizata si placerea acestuia de a pleca dupa victorie si nu dupa infrangere. Normal era sa plece dupa 0-1 cu irlandezii, dar nu se mai schimba nimic. Cand am jucat cu ai lui Jennings, Steaua abia incepea drumul spre Sevilla si mai mult, Steaua a jucat un singur meci "adevarat", acel 3-0 cu Anderlecht. Celelalte au fost meciuri tactice, inclusiv finala. Normal ca nu putea avea probleme cu Vejle sau Honved. La meciul cu Austria, 4-0, l-au promovat pe Jenei, dar cum nu se putea sa avem 2 antrenori la fel de principali, pentru ca nici Lucescu, nici Jenei nu puteau fi secunzi, Luce s-a intors la echipa la care a jucat. Jenei a pierdut cu Spania si de acolo s-a cam terminat calificarea, chiar daca la Bucuresti i-am batut senzational. Austria nu era chiar de 2 bani sa piarda cu noi, statistic a jucat pentru spanioli, dar la blazonul lor nu se puteau da la o parte si mai ales pentru cine ? Spania este echipa cu multe calificari dar foarte putine titluri, de fapt unul singur luat in 1962 acasa la ei.

miril
10th July 2007, 09:28
De acord cu analiza lui Benny.