PDA

View Full Version : Vinaria franceza



Kainsashiki
23rd June 2007, 23:59
Toate discutiile offtopic de pe subforumul vor avea loc aici!

delaparis
24th June 2007, 00:11
Cabernet-Sauvignon, Cabernet-Franc, Merlot, Pinot Noir, Gamay, Syrah, Grenache ... asta pentru rosu :D

voi reveni cu alb ;)

Universal
24th June 2007, 00:16
Ia uite mai, cum bag eu Berarie, bag ei Vinaria :happy

Oricum ideea este buna si o salut desigur :ok:

Va salut si va urez Noapte Buna

Gute Nacht

Good Night Ladies and Gentlemen

noir_desir
24th June 2007, 09:44
preferatul meu: Muscadelle :D

@universal, stai ca asta nu-i inca nimic... mai incolo o sa incepem si cu sampania, coniacul, cidrul, calvadosul... :happy

Geografu
24th June 2007, 10:24
Oo s-a deschis si o vinarie,bravo si voua frantuzilor pentru idee.Ce-mi oferiti ca vin alb demi-sec pentru ca pe ala rosu nu il agreez ? ...:rolleyes: ;)

Balaci
24th June 2007, 10:41
Alb: un Riesling de Alsacia
Rosu: ceva de prin Burgundia.
Oricum, vinul e mai tare decat berea:ok:

georg40
24th June 2007, 11:10
Sa nu comparam vinul cu berea, fiecare cu placerea si gustul lui.

Ma documentez, si am sa va invit in regiunea Bordeaux unde am fost cu cativa ani in urma. Foarte placut si interesant. Acolo fiecare Chateau are vinul propriu pregatit cu multa minutiozitate. Vin rosu inainte de toate, foarte bine cotat pe piata germana,de pilda, unde sticla de 0,7 l costa intre 25-40 Euro !

georg40
24th June 2007, 11:12
preferatul meu: Muscadelle :D

@universal, stai ca asta nu-i inca nimic... mai incolo o sa incepem si cu sampania, coniacul, cidrul, calvadosul... :happy


Daca luam toate ...berile pe rand nu terminam nici in anul viitor. Sa nu facem comparatie si concurenta la doua bauturi diferite. Vara fiecare bea cu placere o bere, in timp ce iarna sau la ocazii festive un vin bun este de preferat.

Balaci
24th June 2007, 11:37
Avantajul vinului in fata berii este mai degraba unul de imagine si de status social. Un individ care bea vin este altfel privit decat unul care bea bere, cred eu, peste tot in lumea occidentala, si asta tine de niste stereotipii bine "intiparite" in subconstientul colectiv. In rest, eu prefer vinul, insa ca sa fiu cinstit cred ca totusi consum mai multa bere, mai ales ca e si mai usor sa gasesti bere buna la preturi acceptabile.

Geografu
24th June 2007, 12:14
Si eu prefer vinul de cele mai multe ori deoarece la bere doar sortimentul de bere neagra imi place.Vara si vinul poate sa te racoreasca sub forma de sprit daca e s-o luam asa.
Oricum si la mese festive tot vinul sau sampania raman cele de nota 10 ! ;)

Lordul
24th June 2007, 12:21
eu vreau o Champagne !

delaparis
24th June 2007, 12:41
Chardonnay, Sauvignon, Sémillon, Sylvaner, Riesling si Gewurztraminer ... pentru alb :D

O intrebare pentru cunoscatori : Doar unul dintre cele citate aici se foloseste pentru fabricarea Champagne ... care e acela ?
:D

Lordul
24th June 2007, 12:46
nu stiu sa vedem : Riesling si Gewurztraminer nu

eu zik ca Chardonnay

Aurel.D
25th June 2007, 15:27
Un vin produs in regiunea Champagnoise, n'est pas?? :D
Iar pt. cei care vor sa bea un anume vin (si) la masa, sa nu uite ca vinul alb merge cu carnea alba (peste, pui), iar cel rosu, cu carnea rosie (porc, vita..) :). Profitati de savoarea fiecarui sortiment de vin, nu il beti alandala!! :D

PS: Vreau la Strasbourg..... :confused::headbang:

delaparis
25th June 2007, 20:45
nu stiu sa vedem : Riesling si Gewurztraminer nu

eu zik ca Chardonnay

bravo :ok:


Un vin produs in regiunea Champagnoise, n'est pas?? :D
Iar pt. cei care vor sa bea un anume vin (si) la masa, sa nu uite ca vinul alb merge cu carnea alba (peste, pui), iar cel rosu, cu carnea rosie (porc, vita..) :). Profitati de savoarea fiecarui sortiment de vin, nu il beti alandala!! :D

:

Chardonnay este un tip de strugure :) vinul e altceva ...

apropos in regiunea Champagne nu sunt "vignoble" doar fabrici de vin :D
acolo se cultiva doar sfecla ...

Ai dreptate cu vinul alb :ok: ... nu e facut doar pentru peste iar Gewurzt este chiar unul pentru carne ...

Aurel.D
26th June 2007, 11:21
Cum adica, nu sunt podgorii in Champagne?? :shocked: Se cultiva doar sfecla? Poti sa dezvolti putin? :)

resita
26th June 2007, 16:11
un concurs de pronosticuri pe franta se organizeaza editia 2007-2008?

delaparis
26th June 2007, 18:08
Cum adica, nu sunt podgorii in Champagne?? :shocked: Se cultiva doar sfecla? Poti sa dezvolti putin? :)

Da.

E o regiune unde nu se cultiva vita ... este doar cunoscuta pentru fabricarea vinului spumos prin metoda Champagne. Strugurii vin de pe podgoriile Bourgogne , Beaujolais si Alsace ...

Am citit candva mai demult ca toata asta vine din istorie evul mediu. Pe vremuri se pare ca vinul care se facea in Alsace si era transportat la Paris pentru a fi vandut la nobili fermenta datorita caldurii si conditiilor de transport. Orasul Reims (regiunea Champagne) este la jumatatea distantei intre Strasbourg si Paris iar acolo s-a constat pentru prima oara aceast fenomen si de acee s-a preluat numele de vin Champagne ... :)

O sa caut pe net sa vad un link ceva :D


un concurs de pronosticuri pe franta se organizeaza editia 2007-2008?

Sa vorbim cu DiabLo ... ;)

Aurel.D
27th June 2007, 11:37
Aha, mersic! :) M-ar interesa si pe mine mai multe informatii despre treaba asta, sa vedem ce mai gasesc pe internet. Am vazut asta iarna un documentar interesant despre sampanie, facut chiar la Reims..

D'autre part :), sunt curios sa vad daca se va mai posta pe "Ligue II" odata ce RC Strasbourg a promovat /hello in Ligue I, pentru ca mai mult eu postam acolo, in special datorita acestei echipe...:D

Balaci
27th June 2007, 12:04
poate preiau eu stafeta pentru liga a 2-a, ca a cazut Fc Nantes, printre singurele echipe simpatice din prima liga franceza:(

Aurel.D
28th June 2007, 15:01
:) Da, sunt simpatici canarii si mie imi pare rau ca au retrogradat...Ar fi pacat sa nu se continue threadul cu Ligue II...O sa mai intru si eu acolo..
Poate il inauguram cu o sampanie de sfecla...:happy

Aurel.D
5th July 2007, 12:23
Cam pauza pe aici! :o: Chiar nu mai prefera nimeni vinul frantuzesc? :D Sau este vacanta si din acest punct de vedere?

Kainsashiki
5th July 2007, 12:29
E vacanta, nu prea se fac transferuri in Franta. Cand o sa inceapa Ligue I si concursul o sa se mai aprinda spiritele. Sper sa mai transmita Sport Klub meciurile in sezonul urmator ca altfel n-o sa vada nimeni nimic si n-o sa vrea sa vbeasca.