PDA

View Full Version : Berãria Germanã



Pages : [1] 2

ricky
3rd December 2003, 13:35
AICI, la poarta de intrare, gasesc scris : "GERMANIA- nemtii si treaba lor murdara".

Se tot vorbeste de jigniri : X il jigneste pe Y, dinamovistul pe stelist dar...cind jignesti o natie ar trebui sa-ti tragi singur picioare in :jerk: !

Imi pare rau pentru cei care au dat pronosticuri pe BUNDESLIGA dar, in acest caz, sub asa o "egida", ma simt nevoit sa ma retrag !

Nu sint arogant dar detest nesimtirea !

Cele mai bune urari tuturor forumistilor !

JJ
3rd December 2003, 18:06
S-a refacut greseala. Inca o mica observatie: Se scrie "Sprechen Sie Deutsch?"

gicu
3rd December 2003, 18:26
ricky, pe langa ca s-a reparat greseala...hai sa asteptam o explicatie de la cel ce-a facut "prezentarea" aia...si dupa aia ne suparam ;)

ricky
3rd December 2003, 19:38
JJ : Da ! Dar sub GERMANIA tot...gresit e :)

GICULE, crezi ca acela care a "gresit" va face pasul in fata ?! Eu ma indoiesc !
Multi nu pot sa ingine "iarta-ma, am gresit !"

O zi buna !

ricky
3rd December 2003, 21:12
Dragi prieteni, trebuie sa recunosc ca sint deosebit de emotionat !
Nu m-as fi asteptat la atita...prietenie si caldura din partea unor colegi de pe forum !
Poate am reactionat si eu prea...devreme ! :headbang:
Omul poate gresi !
Am primit scuzele ! :ok:

Sincer sa fiu, am avut neplacuta ocazie de a reactiona in acelasi mod cind cineva de pe AICI mi-a jignit TARA in care m-am nascut !
Da ! Sint neamt ! Asta nu m-a impiedicat NICIODATA sa respect Romania si prietenii mei !
Nu incerc sa caut cuvinte mari ! Nu e momentul si nici locul !

Intr-un fel, prieteni, ma bucur ca a fost aceasta mica...neconcordanta !
Am mai primit inca o davada ca AICI, pe ONLINE, am format o familie !

Va multumesc !

ieppy
3rd December 2003, 22:12
Willkommen zurück. :great: /OLE/

Vadim
3rd December 2003, 22:54
Ricky, daca ai alte propuneri pentru textul de decriere de la Germania, te rog.

ricky
4th December 2003, 07:33
VADIM, cum a propus JJ e corect scris ! :ok:

ricky
26th January 2004, 21:27
MECIUL STAFIILOR !

Azi, 26.01.04, la aceasta ora, se desfasoara pe DSF meciul dintre AACHEN si NÜRNBERG .
Datorita incidentelor de la partida din tur meciul a fost reprogramat si se disputa...FARA SPECTATORI !

ricky
20th May 2004, 08:34
In urma cu citeva saptamini, intr-o localitate din GERM, o mama statea pe trotuar cu cei 3 copii ai sai.
De pe un TIR, care tocmai lua curba, s-a rasturnat intreaga cantitate transportata.
Mama copiilor, turcoaica, intr-un act de disperare, a incercat sa-si protejeze copiii cu propriul corp.
Copiii au scapat ca prin minune (una din fetite "doar" cu un picior rupt) insa mama lor avea sa moara dupa 2 zile...

La sfirsitul saptaminii trecute, citiva cintareti din GERM au organizat un spectacol in beneficiul micutilor ramasi fara mama.
Printre altii, la spectacol au fost prezenti JOY FLEMING (vocea de aur a GERM) si XAYIER NAIDOO, ambii venind DIRECT de la spectacole avute in alte localitati.

ricky
23rd May 2004, 10:59
Dragi prieteni, participanti la concursul de pronosticuri "BUNDESLIGA", tin sa va multumesc pentru efortul :ok: pe care l-ati facut intrind saptamina de saptamina SI pe paginile...nemtesti ! :p

In mod special, multumiri lui PRONOSTIC SI DRAKONESS precum si GABILOVE !

Probabil, anul competitional viitor ne vom intilni din nou ! Voi incerca sa redeschid un nou concurs, poate, si cu ceva premii !
(S-ar putea ca sa nu mai fiu pe paginile acestea dar, fiti siguri, nu va voi uita si va voi anunta ! )

Doresc tuturor TOATE CELE BUNE ! /hello /hello /hello

P.S. In ce priveste sarbatorirea cistigatorului: nu va faceti probleme !
:bere: e deja la rece, SAMPANIA va curge...iar eu voi bea...cu gindul la voi ! :evil:

/OLE/ /OLE/ /OLE/

pronostic
23rd May 2004, 17:12
Ricky, cred ca noi trebuie sa-ti multumim tie pentru ca te-ai ocupat de concurs.
M-am gandit si eu sa facem la anul un concurs (poate cu premii) cu un regulament bine stabilit si atractiv pentru cat mai multi useri ai forumului.

Numai bine! :bere:

Drakoness
24th May 2004, 14:24
Ricky iti multumim ca ne-ai dat ocazia sa ne etalam cunostintele :rolleyes: in materie de fotbal nemtesc...Te asteptam la anu' cu un nou concurs, sper sa ma pot implica mai mult sa te ajut. Dc vii prin Bucuresti iti fac cinste cu mai multe beri. :D :bere:
In rest toate cele bune!! :ok:

ricky
24th May 2004, 19:41
Normal ! Tinem legatura !
Nu numai pentru bere ! :evil:

Cele mai bune urari !

ady_azzuro
24th May 2004, 23:15
Multam Ricky! /hello

ricky
14th February 2006, 19:44
BUN VENIT ! :ok:

Va invit sa treceti orice informatie despre GERMANIA si locuitorii ei !

In curind voi posta si eu citeva...

P.S. Pagina se vrea un fel de...DE TOATE PENTRU TOTI !
AICI poti sa fi OFF-TOPIC ! Speram (?!):evil: sa nu ne bata "sefu'" ! :ok:

ricky
14th February 2006, 19:57
"Tinarul" tenisman JOHN McENROE se (re)intoarce ! /hello

La 47 de ani, pe care ii va implini joi (16.02.2006), JOHN va participa la proba de dublu (impreuna cu suedezul BJÖRKMAN) a turneului din SAN JOSE - CALIFORNIA. :ok:

CiRiC
14th February 2006, 21:12
Menegerul general al lui Bayern, Uli Heness, a dat un interviu la “Kiker”, spunind ca “Chelsea” si “Real Madrid” n’ar trebui sa joace in UCL, deoarece cluburile sus-numite nu dispun de o “conducere sportivo-economoca “.
“Doar cluburile cu cu “administrare sportivo-economica” balansata ar trebui sa participa in UCL. Si daca ar fi fost asa, “Bayern” ar fi dominat acest turneu. Celsea au confirmat faptul ca cheltuielile lor au depasit 200 mln de euro, si asta ar putea fi un « obiect » de luat la evidenta de UEFA” – a mai declarat Heness.
Revista a sustine ca aceasta declaratie nu este o surpriza, deoarece acste deseori critica “Chelsea” si “Realul”.

ricky
14th February 2006, 21:40
CiRiC, intr-adevar, HOENESS cam face declaratii socante dar...ceva adevar contin multe din acestea !

Spre exemplu, aceasta de care vorbesti, e cunoscuta de foarte mult timp.
UEFA si intentioneaza sa elimine din competitiile continentale echipele care sint datornice (desi...eu nu cred asa ceva ) !
In ce priveste echipele gen REAL MADRID etc, acestea pun sume fabuloase (pentru transfer) pe anumiti jucatori ca si cum ar vrea sa spuna..."noi sintem acoperiti !" :evil:

CiRiC
14th February 2006, 21:58
am citit'o azi; ar fi bine ca UEFA sa se implice aici...

La Celsea, pe tim ce trece, am impresia ca se indeparteaza tot mai mult de Sportul-Rege, se transforma intr-un "aparat de satisfactsie" al lui Abramovici. Nu este departe nici Realul.
Hoeness este un foarte bun manager :ok: - "omul cu doua vieti".

ricky
15th February 2006, 18:19
HERTHA BERLIN - RAPID BUCURESTI, 15.02.2006

SIMUNIC, SCHROEDER, GILBERTO, VAN BURIK _patru aparatori accidentati !
NEUENDORF-suspendat si PANTELIC-fara drept de joc in UEFA !

Aceasta este lista celor de la HERTHA, cu probleme.
MARCELINHO, desi cu o raceala, doreste sa joace.
Si VAN BURIK cu GILBERTO ar risca..

ricky
15th February 2006, 18:21
SCHALKE 04 - ESPANYOL BARCELONA, 15.02.2006

A fost de-ajuns o victorie impotriva lui BAYER LEVERKUSEN (7-4) pentru ca managerul echipei SCHALKE 04 sa anunte pretentiile lor la…cistigarea CUPEI UEFA !
Un meci, unul sigur, a schimbat optica echipei si a apropiatilor ei.
In primul rind, cred eu, dupa atitea chinuite partide SCHALKE trebuie mai intii sa confirme buna evolutie din meciul de simbata.
Prima sansa le-o ofera ESPANYOL.
ZDF transmite jocul cu incepere de la ora 21 (RO).

MULT SUCCES ECHIPELOR RAPID SI STEAUA ! :ok:

ricky
15th February 2006, 18:26
TORINO, JOCURILE OLIMPICE, PATINAJ ARTISTIC-14.02.2006

6000 de spectatori au inmarmurit la exercitiul chinezilor ZHANG DAN –ZHANG HAO ( nu sint inruditi ).
Pentru prima data in lume, cei doi au incercat o cvadrupla Salkow, aruncat !
Din pacate, tinara de 20 de ani, DAN, a cazut din “inaltul cerului” , aproape in spagat, a lovit cu genunchiul gheata si apoi mantinela.
Colegul HAO a ajutat-o sa se ridice.
Toti au crezut ca…s-a terminat.
Dupa pauza regulamentara de 2 minute (care a fost insa mai lunga), cei doi revin pe gheata si isi incheie exercitiul fara greseala. /hello
“N-am vrut sa abandonam !” a declarat HAO.


O foarte dura critica a venit insa din partea campionului olimpic, rusul MARININ :”O astfel de “saritura” este foarte periculoasa si datorita sistemului de punctaj actual nici n-ar mai trebui incercata !”
Si rusul stie ce spune : in urma cu un an de zile, partenera sa, TATIANA TOTMIANIVA a cazut lovind gheata cu capul si a fost transportata la spital in stare grava…

P.S. Dupa perechea rusa, locurile 2-3-4 au fost ocupate de...chinezi ! :ok:

ricky
16th February 2006, 18:06
HERTHA BERLIN - RAPID 0-1

Rezultat deloc surprinzator avind in vedere inteligenta cu care RAPIDUL a ocupat centrul terenului !
MARCELINHO n-a miscat deloc ! Nu i s-a oferit sansa sa-si arate maiestria la v'o lovitura libera !

Tare sint curios (avind in vedere accidentarile si suspendarile_ si BASTÜRK va lipsi pe GIULESTI) ce echipa va alinia HERTHA peste o saptamina !

In ce-l priveste pe antrenor (evident, am evitat sa spun " ce echipa va alinia antrenorul) : FALKO GÖTZ, dupa parerea mea, si-a semnat in alb concedierea !
In minutul 70, la scorul de 0-1, el il scoate pe singurul virf SVERKOS si il inlocuieste cu altul_ OKORONKWO !

Cuvinte frumoase din partea comentatorului german (DSF) la adresa echipei RAPID !
Din cind in cind am dat si pe TVR : un comentariu ipocrit, gretos si imputit !

Nu este prima data cind ii luam la misto pe adversarii care sint in genunchi !
Asa ca, mai mereu, unii comentatori TV merita doar...:rosu: !

ricky
16th February 2006, 20:33
TVR 1 nu se desminte !

HERTHA - RAPID, 15.02.2006

Arbitrul intilnirii il avertizeaza cu galben pe BURDUJAN pentru ca acesta avea un lantisor la git !
E stiut faptul ca UEFA a interzis purtarea unor bijuterii care pot duce la accidentarea adversarilor.

Si-acum, sa va pun fata in fata reactia comentatorului german de pe DSF si a comentatorului de la rubrica sport a TVR 1 (de astazi, 16.02.2006).

Burdujan este avertizat (comentatorul roman al TVR 1 il numeste piricios pe jucatorul de la HERTHA care a sezizat arbitrului faptul ca al nostru are lantisorul ! De ce oare nu-l numeste iresponsabil pe BURDUJAN pentru incalcarea regulamentului ? ).

Comentatorul german aduce in atentia telespectatorilor faptul ca ESTE DE DATORIA ARBITRILOR SA CONTROLEZE DACA JUCATORII INTRUNESC CERINTELE DE A INTRA IN JOC : ASA CUM SE CONTROLEAZA CRAMPOANELE, TOT ASA TREBUIE SA SE CONTROLEZE SI BIJUTERIILE !
Arbitrul se duce la MARCELINHO, se uita la gitul acestui si...nu-i da galben !
Comentatorul german presupune ca acesta nu are lantisor sau v'un "corp" care sa dauneze la un eventual contact cu adversarul.

Dupa pauza, dupa ce s-a informat, comentatorul german isi anunta telespectatorii ca MARCELINHO poarta la git un talisman legat de un...snur (altii il poarta pe mina!) .

Comentatorul roman de pe TVR 1 a "ghicit" deja faptul ca arbitrul ne-a...furat inca de cind acesta s-a uitat la gitul lui MARCELINHO !

Am crezut ca UNII isi mai revin...

Ca n-a fost asa a dovedit-o in seara aceasta la emisiunea sport comentatorul imaginilor de la HERTHA-RAPID care a declarat ca MARCELINHO n-a fost sanctionat cu galben desi avea si el lantisor !

Prostie ? Idiotenie ?

Nu ! Rea vointa ! Dezimformare pe care TVR o practica, mai ales la rubrica SPORT, pentru a-si aduna PLUS PUNCTE !

Eu o numesc simplu (si alegant !) : AMATORISM DE CEA MAI JOASA SPETA ! :rosu:

Si cind te gindesti ca un prezentator al acestei rubrici a primit un premiu IOAN CHIRILA ! :o:

IERTARE, MAESTRE CHIRILA ! IERTARE !


Ricky, s-ar putea sa ai dreptate in cazul asta, dar comentatorii germani nu sunt mai putin "patrioti" decat ai nostri. Fii convins ca daca peripetia s-ar fi petrecut invers, neamtul ar fi reactionat la fel de... romaneste.

Ayrton
17th February 2006, 09:31
ricky, daca poti, spune te rog si doua-trei cuvinte despre prestatia lui Mihai Tararache in primele meciuri la Duisburg... cum e reflectata evolutia lui in presa germana.

Nu intrebam, dar cand vad ca Piturca convoaca un jucator ce joaca din an in paste la Piacenza, la Patrascu ma refer, si un jucator care joaca de 7 ani TITULAR la echipe de top din Elvetia si acum la una din Bundesliga este ignorat total incep sa cred ca daca se continua cu pitzurcisme din astea vedem iar turneul final la tv ... :(

ricky
17th February 2006, 18:02
PRONOSTIC ZICE : Ricky, s-ar putea sa ai dreptate in cazul asta, dar comentatorii germani nu sunt mai putin "patrioti" decat ai nostri. Fii convins ca daca peripetia s-ar fi petrecut invers, neamtul ar fi reactionat la fel de... romaneste.


Nici nu ma indoiesc de asta !
Una este insa sa gresesti si alta este, ca dupa 24 de ore, sa INTARESTI o timpenie !
Si comentatorul german a...exagerat de citeva ori in favoarea berlinezilor ! La saritura de caratist a celui care a primit rosu a spus ca...POATE un galben ar fi ajuns !
Sa fie clar ! Sint comentatori bun si rai !
A privi insa deformat lucrurile este deosebit de periculos !
Ca arbitrul intilnirii a acordat SI galbene intr-un stil mai...usor : de acord !

Dar...ceea ce am auzit eu de la comentatorii romani (si in preziua meciului, in general, de la fiecare intervievat !) este faptul ca...SIGUR ARBITRUL NE VA FURA ! (Nu vorbesc despre meciurile de miercuri ci in general).

Cu siguranta ca una dintre echipele noastre va parasi cindva competitia !
Putem pune pariu de acum ca...arbitrii vor fi de vina ! :ok:
Eu dau o lada cu bere !

Se mai inscrie cineva ? :evil:

P.S. Am spus-o de atitea ori si o repet : NU AM NIMIC CU NIMENI si mai putin cu comentatorii sportivi ! Dorinta mea insa este de-a ne debarasa de acele metehne degradante : altii sint de vina, altii "nu ne vrea" !
Da ! Se prea poate sa fie cazuri in care si arbitrii sa greseasca dar...prea vedem in fiecare un anti-roman ! :ciocan:

ricky
17th February 2006, 18:29
ricky, daca poti, spune te rog si doua-trei cuvinte despre prestatia lui Mihai Tararache in primele meciuri la Duisburg... cum e reflectata evolutia lui in presa germana.


ZÜRICH l-a vindut cu 400.000 EURO. DUISBURG i-a facut contract pina in 2008. Valoarea lui de "catalog" este de 1,5 mil (la DUISBURG doar KOCH-portarul-cu 2,2 mil, AHN-1,5 si AHANFOUF-1.8 mil sint in preajma sa !).
Loveste mingea la fel de bine cu ambele picioare !
Centreaza destul de precis !
Isi asuma raspunderea (a luat mingea, la un 11m contra K'LAUTERN si...a marcat !)
Contra K'LAUTERN, impreuna cu CALIGIURI, a fost unul dintre cei mai buni de pe teren.
In urmartorul meci, cel cu DORTMUND (0-2), a fost iarasi nominalizat (alaturi de colegul LAVRIC si adversarii ROSICKY si BRZENSKA.

Etapa trecute...am fost plecat si n-am vazut DUISBURGUL la TV...

Oricum, DUISBURG si antrenorul pun valoare mare pe potentialul sau !

Ayrton
21st February 2006, 18:53
cehul Thomas Rosiscki e cu un pas in curtea lui Atletico Madrid. suma de transfer pt la vara e in jur de 12 mil de euro.

ricky
21st February 2006, 19:24
AYRTON, acesta e pretul pe care l-ar dori DORTMUND pe ROSICKY.
DORTMUND s-ar bucura enorm sa-l primeasca.

Eu cred ca cehul nu se va putea transfera decit in cazul unui CM bun ! :ok:

ricky
21st February 2006, 19:33
Se pare ca presedintele delegatiei olimpice austriece a confirmat faptul ca PERNER si ROTMANN au fost surprinsi cu substante dopante asupra lor !

Mah si astia ! Poate au vrut sa se pazeasca de gripa "aviatica" ?!:evil:

P.S. ADIO JO AUSTRIA - 2010 !

ricky
25th February 2006, 08:34
Toti sportivii austrieci au fost nevoiti sa faca testul anti-doping ! Rezultatul : NEGATIV ! :ok:

ricky
25th February 2006, 08:41
In urma cu un an, arbitrul suedez ANDERS FRISK, dupa ce a arbitrat pe CHELSEA, si-a anuntat retragerea din "fluierat" deoarece familia sa a primit amenintari cu moartea ! :no:

Iata ca, dupa meciul CHELSEA-BARCELONA, arbirtul norvegian TERJE HAUGE a primit aceleasi amenintari din partea sustinatorilor echipei CHELSEA deoarece acesta l-a eliminat pe HORNO.

"Felicitari pentru ultimul tau meci arbitrat !" scria un "fan" CHELSEA.
Mesajele de amenintare au aparut pe site-ul echipei. Unele au fost direct adresate lui HAUGE pe o adresa nedezvaluita de presa britanica (parca la NOI ziarele de sport se intreceau in a informa cititorii cu adrese si numere de telefon de la arbitrul elvetian... :headbang: )

ricky
28th February 2006, 19:08
FRANCESCO TOTTI a fost operat cu succes dupa o fractura a piciorului sting !

Medicul care l-a operat a spus ca FRANCESCO are nevoie de o pauza de 2-3 luni dar spera ca el va fi prezent la MONDIALUL GERMAN !

Mult succes FRANCESCO ! :ok:

http://img163.imageshack.us/img163/373/tottidpa1805uk.jpg (http://imageshack.us)

ricky
28th February 2006, 21:34
Robbie Williams ajuta financiar echipa de LIGA a 2-a din ANGLIA, PORT VALE !

Echipa pe care a indragit-o inca din gradinita, ROBBIE a hotarit sa si-o...insuseasca !
sa vedem daca datorita STARULUI ea va resui sa urce mai sus de locul 11 pe care il ocupa actualmente...:ok:

ricky
1st March 2006, 20:43
Una dintre favorite la titlul MONDIAL !

1.03.2006

RUSIA - BRAZILIA 0-1

RONALDO gaseste gaura...

Ayrton
2nd March 2006, 09:41
O gaseste cu mana!
Si nu ma refer la prostii! :D Chiar a bagat-o cu mana! :)

ricky
2nd March 2006, 19:05
Am vazut si eu imagini.
RONALDO, aflat pe linia de "16" a deviat mingea cu cotul .:o:

Portarul rus, surprins de schimbarea traiectoriei, n-a schitat nici un gest !

ricky
3rd March 2006, 17:58
BJÖRN BORG E PLIN DE DATORII !

In asa masura incit a inceput sa-si vinda cupele cistigate in fenomenala cariera !

Pacat ! :mda:

ricky
10th March 2006, 18:54
"ARBITRU AROGANT !"

Pentru astfel de cuvinte...gingase, in alte tari ai primi laude la TV. In BRAZILIA insa...

Antrenorul echipei ATLETICO PARANAESE, germanul LOTHAR MATTHÄUS a fost suspendat pe o perioada de...30 de zile pentru ca l-a jignit, cu vorbele de mai sus, pe al patrulea arbitru ! MATTHÄUS a vrut sa le arate brazilienilor din ce tara provine (vezi EFFENBERG la MONDIALUL MEXICAN) si i-a aratat arbitrului si...degetul mijlociu (nu pentru ca poarta inelul pe el :) )
Si asta chiar in ziua de martisor : 1 martie 2006, la meciul echipei sale impotriva celor din MALUCELLI !

Se pare ca suspendarea a fost asa de mare si pentru faptul ca germanul nu s-a prezentat la "proces" .

Deh ! Era cu treburi in...GERMANIA ! :ok:

P.S. Ce nu inteleg eu : de ce nu schimba rolurile cu KLINSMANN ?
"Americanul" ar putea fi mai aproape de casa... :evil:

Ayrton
29th March 2006, 10:32
Si eu ii salut pe toti, cu o mentiune speciala pt ricky! :ok:

Iar in ceea ce priveste:

In ce priveste sarbatorirea cistigatorului: nu va faceti probleme !
:bere: e deja la rece, SAMPANIA va curge...iar eu voi bea...cu gindul la voi !
e cazul sa deschid si eu o sampanie? Ma pot considera castigatorul pe 2005/2006? :P

CiRiC
6th April 2006, 17:41
Uli Hoeness:"Promit ca il veti vedea pe Podolski in tricoul Bavarez"

Site'ul oficial al clubului afirma ca managerul lui Bayern a inceput negocierile cu "FC Cologn", pentru transferul in aceata vara al jucatorului de 20 de ani.

ricky
14th April 2006, 13:28
Celor care la acest sfirsit de saptamina sarbatoresc sfintele sarbatori de paste :

SARBATORI FERICITE !

FROHE OSTERN !

BOLDOG HÜSVET ÜNNEPEKET !

Ricky

tchibos
6th September 2006, 23:50
Dupa ce ne-au rupt la nationala mica cu 5-1, astazi am vazut ce rar se poate vedea in fotbal: San Marino 0 - 13 Germany. Ce curge prin venele nemtilor ca ai nostri romani nici daca jucau cu o echipa de curtea scolii nu faceau asa scor. De ce sunt nemtii asa de rai si nu se opresc nici atunci cand jocurile par a fi deja facute asa cum fac tricolorii nostri

Zabriskie
7th September 2006, 12:01
Diferenta de mentalitate.

Universal
8th September 2006, 22:26
Din punctul meu de vedere, echipa joacä mereu la fel- constant, si nu se opreste in joc, mentalitatea este cuväntul fortä aici, nu este Spirit de Killer :) ci mai degrabä joc constant si Spirit Puternic, Care nu cere compromisuri.

delaparis
8th September 2006, 22:30
Da domne ... joc "nemtesc" ... eu asa ii zic de ani buni de zile ...
Joc plat fara sclipituri dar corect din toate punctele de vedere si cu incredere in rezultat ...
Mentalitate :ok: Zabriskie ... asta e explicatia :rolleyes:

Universal
9th September 2006, 04:40
Nouä de obicei nu prea ne pasä cu cine jucäm, ci cum jucäm, cum ne atingem mai bine jocul, atät. Nu este neboie de pase miraculoase sau de cälcäi inventiv. Important este jocul de forta, pase precise, stabilitate pe toate liniile si joc constant (adicä, avantajul jucätorilor germani este cä nu obosesc dupä 30-40 de minute, conducänd de exemplu cu 3-0 ..merg cu acelasi joc mai departe,egal dacä joacä urät,slab sau foarte bine, pe durata partidei se comportä in mare parte la fel, dau totul pänä la epuizare, pentru asta au fost angajati) nu renuntä a marca.
Se poate spune intr-un singur lucru cä fac tot meciul: muncesc.
Nu se poate vorbi de un instinct de killer, ci de un instinct constant de joc :ok:

Cel mai bun exemplu: San Marino-Deutschland 0-13 , nu au cäzut nici un moment sä calmeze jocul, au jucat mereu la fel,efectiv,ori Deutschland U 21- Romania 21 5-1 nu au arätat magie, ci pur si simplu eficientä.

De acest lucru , pot spune cä echipele germane au un joc efectiv.Nimic deosebit, dar prin eficientä asta ii face deosebiti

BAK
9th September 2006, 05:24
asa este in general societatea nemteasca.....eficientza si fara compromis.....daca au zis una apoi aia o fac......stiu ca am fost un pic la scoala acolo cand eram mai mic si apoi cand profii ziceau ceva apoi toti se comformau...... la fel si cu adultii,nu ca la noi cand fiecare are cate o ideea si toti fac cate ceva de se dau cap in cap pana la urma......

sHperacLu
10th September 2006, 13:14
But where's the fun? :ok:

Universal
11th September 2006, 10:37
No fun, work work work.Work= fun Fun= money money=freedom

georg40
7th November 2006, 16:53
Incurajat de unii functionari ai FIFA si UEFA, cum declara insusi Franz Beckenbauer, "Kaiser"-ul fotbalului german, el doreste sa sprijine cu toate fortele asa-zisul plan "6+5", ceea ce ar inseamna ca "fiecare echipa trebuie sa aiba in teren cel putin 6 jucatori cu drept de joc pentru propria echipa nationala", cu alte cuvinte, numarul fotbalistilor straini sa fie limitat la cel mult cinci jucatori. "Prea multi jucatori din strainatate, afirma Beckenbauer in continuare, care cu greu se inteleg in teren, pentru ca nici nu prea vorbesc limba oficiala a tarii in care joaca, este o practica care poate duce la ruina unei echipe, daca ea nu dispune un nucleu puternic de jucatori autohtoni." Franz Beckenbauer isi exprima in incheiere speranta ca Uniunea europene va sprijini aceasta idee in contextul unor reforme curpinzatoare ale fotbalului europen.

Fotbalul romanesc nu "sufera" din aceasta cauza, totusi, care este parera iubitorilor de fotbal din Romania: are o asemena initiativa sanse de succes ?

georg40
12th November 2006, 23:20
Am sesizat o anumita dorinta de a posta si pe alte teme legate de Germania decat fotbal sau sport in general.
Va propun aici un forum in care sa incapa totul, auto, animale, arta culinara, bancuri, cultura, cinema, meteo, muzica, presa, televiziune, sanatate, teatru, turism si tot ceea ce am omis eu sa amintesc.
Sa incercam, poate completam fericit pasiunea noastra nelimitata pentru sport.
Va astept !

georg40
13th November 2006, 16:17
Dacia Logan a vandut in acest an, in Germania, peste 4 000 de exemplare, ceea ce a determinat grupul Renault sa-si modifice planurile pentru anul viitor, si sa pronosticheze vanzarea a 6 000 de unitati. Pretul a fost "inghetat" la 7 200 €.
Recent a aparut pe piata si noul Logan cu motor Diesel, ceva mai scump, circa 9 700 €, dar economicos in ce priveste consumul si costul carburantilor.

georg40
13th November 2006, 19:44
Germanii, si nu numai ei, se lauda cu placere cu compatriotii lor ajunsi prin alte tari, si care acolo au devenit cunsocuti.
Sincer sa fiu, am ramas si eu surprins de numele citite azi pe t-online.
Actorul Bruce Willis s-a nascut la Idar-Oberstein, in landul Rheinland-Pfalz, si se numeste in fapt Bruce Walter Wilison.
Actrita Sandra Bullockeste nascuta la Nürnberg.
Alti prominenti nascuti sau cu "radacini" in Germania: Leonardo di Caprio, Selma Blair, Kirsten Dunst, Jackson Browne (gitarist) si John McEnroe.
Surprize, surprize.

georg40
15th November 2006, 11:48
Acum ceva ...dulce.
Ciocolata amaruie este foarte sanatoasa. Consumul zilnic a echivalentului a doua lingurite fortifica inima si reduce la jumatate riscurile unui infarct.
Este concluzia la care au ajuns specialistii de la Institutul John-Hopkins din Baltimore, dupa cercetarile indelungate efectuate asupra unui grup de 139 de pacienti.
Ciocolata are aceleasi efecte pe care le are si aspirina, si oricum este mai placuta la gust...

georg40
16th November 2006, 16:30
Saptamana aceasta are loc premiera filmului german Unde esti Fred ? o comedie cu elemente sportive, avandu-l ca protagonist pe Till Schweiger. Intr-unul din rolurile principale feminine o revedem pe Alexandra Maria Lara.

georg40
18th November 2006, 00:17
Sprijinita de Uniunea Europeana are loc in prezent o curioasa experienta. In mai multe orase si provincii, printre care Ejby (Danemarca), Ispwich (Anglia), Ostende(Belgia) etc. s-a trecut la demontarea masiva a indicatoarelor de circulatie, mizand pe spiritul de orientare si conducerea preventiva a conducatorilor auto, dar si pe innascuta grija a pietonilor. Fara o padure de indicatoare, fara semafoare, doar cu cateva reguli cunsocute ca prioritatea de dreapta sau prioritate la trecerile pentru pietoni, circulatia cunoaste in acest localitati o adevarata renastere, desi despre concluzii este inca prematur sa vorbim.
Ideea trezeste interes si in Germania unde (atentie nu este nici o greseala de tipar) exista in prezent in vigoare 648 de tipuri de indicatoare diferite, plantate in toata tara intr-un numar de 20 de milioane de exemplare ! Cine stie poate intr-o buna zi ne vom trezi cu ele pe halda de metale vechi...

georg40
22nd November 2006, 12:13
La Berlin, a avut loc marti seara premiera noului film din seria James Bond 007 cu titlul Casino Royal. Au fost prezenti principalii protagonisti ai peliculei: Daniel Craig, Mads Mikkelsen si Catarina Murino. De joi filmul va putea fi urmarit in mai toate marile orase ale Germaniei.

georg40
30th November 2006, 21:19
Numarul somerilor in Germania scade pentru prima oara dupa mai multi ani sub 4 milioane (3,995 milioane), adica o rata de 9,6%. Cu alte cuvinte fiecare al zecelea om capabil de munca si inregistrat la oficiul de munca este somer. Dupa parerea unor specialisti in realitate cifra este insa mult mai mare...

georg40
6th December 2006, 23:59
Cu titlul de mai sus (in original: Deutschland.Ein Sommermärchen) postul de televiziune ARD a prezentat miercuri seara in premiera tv filmul realizat de Sönke Wortmann. El prezinta campania "CM 2006" , de la startul pregatirilor si pana la meciul pentru locul trei, si apoi marea sarbatoare de la Poarta Brandenburgului de la Berlin. Un film de sport, de mare emotionalitate, cu mult fotbal , cu elemente inedite si originale din culisele echipei germane. Merita vazut.

waterboy
7th December 2006, 00:54
Trebuie sa-l vad neaparat, dar la fel de mult am nevoie si de subtitrare in engleza.

georg40
7th December 2006, 12:22
Eu am inregistrat filmul pe un DVD, am un aparat care realizeaza din fericire si acest lucru, el dureaza doua ore insa comentariul este in limba germana. Poate va rula si in Romania, cine stie, pentru alte informatii uita-te si pe www.ard.de

georg40
8th December 2006, 16:59
...ca impactul provocat in anul 1977 impotriva lui Villeneuve a fost una dintre cele mai mari greseli din cariera sa. Intr-un interviu acordat saptamanalului german "Stern"(Steaua), Michael spune ca acum, dupa atatia ani poate judeca cele intamplate la rece si ca ii pare sincer rau. Cu mintea de azi ar rezolva o asemenea chestiune cu totul altfel. "Acum imi dau seama, ce murdarie am provocat atunci..." Sa zicem ca o greseala recunoscuta este pe...jumatate iertata ?

waterboy
9th December 2006, 03:16
Sa zicem ca o greseala recunoscuta este pe...jumatate iertata ?
NU!

georg40
9th December 2006, 12:11
Piquet revine in formula 1, dar el nu se numeste Nelson ci Nelsinho, adica fiul celebrului pilot. Intebat daca se simte impovarat de renumele tatalui sau, noul pilot pentru testari de la Renault, a zis categoric :nu. In formula 1 traditia are prea putina importanta, ceea ce conteaza este talentul si capacitatea de a se impune.
Nimic de comentat, are dreptate.

georg40
14th December 2006, 00:08
Anul viitor impozitul pe cuirculatia marfurilor va creste in Germania cu 3 procente, ajungand la 19%.
prilej pentru multi producatori de a modifica preturile inca de pe acum, urmand ca anul viitor sa se laude in fata cumparatorilor cum ca de la 1 ianuarie ei nu au majorat nimic. Exista 1001 trucuri negustoresti, dar lumea nu este nici ea proasta.

georg40
16th December 2006, 12:31
Diferite publicatii de interes economic fac speculatii pe seama castigului realizat de unii sportivi.
Potrivit acestei statistici, sportivul "cel mai bine platit" din lume ar fi Tiger Woods (golf) cu venituri anuale de 70 de milioane de dolari, urmat de Michael Schumacher 52 de milioane, Kobe Bryant(baschet) 24 de milioane, Shaquille O`Neal ( baschet) si Valentino Rossi (motociclism) cu cate 23 de milioane. Fotbalistii David Beckham (Real) si Ronaldihno (Barcelona) se "claseaza" pe locurile 8-9 cu cate 20 de milioane de dolari.
Sa mai zica cineva ca sportul este doar de placere...

georg40
18th December 2006, 13:19
Asta chiar ca va intra in Cartea Guiness a recordurilor !
Fotbalistul Andi McLaren de la FC Dundee din liga a doua a primit pe teren cartonasul rosu pentru un fault. In drum spre cabina a lovit brutal un jucator de rezerva. Dupa incheierea partidei, arbitrul l-a convocat in cabina arbitrilor aratandu-i pentru acest gest din nou cartonasul rosu. De suparare McLaren a dat un picior in usa cabinei spargand-o.Dupa care arbitru i-a dat si cel de-al treilea cartonas rosu. Deznodamantul in fata comisiei de disciplina nu se cunoaste.

georg40
19th December 2006, 12:11
Ceva deosebit incearca ministerul de interne din Germania dupa un model, care la New York pare sa functioneze foarte bine.
Se va institui un numar de telefon gratuit(115), chemabil din intreaga tara la care fiecare cetetean poate sa-si prezinte nemultumirea, reclamatia, cerinta in ce priveste activitatea autoritatilor, de la oficii si servicii pana la politie etc. Zi si noapte functionari competenti vor nota continutul apelurilor telefonice,respectiv vor raspunde pe loc acolo unde este posibil. O incercare, care in tara birocratiei, pare sa fie o adevarata revolutie.

georg40
21st December 2006, 22:07
O propunere neobisnuita a fost facuta azi de domnul dr.Theo Zwanziger, presedinte federatiei germane de fotbal (DFB). El l-a solicitat pe Franz Beckenbauer, ca o recunoastere a meritelor sale pentru fotbalul german si inainte de toate in organizarea CM/2006 , sa accepte o asa-numita functie de ambasador al fotbalului german, urmand sa se preocupe si pe mai departe de strangerea legaturilor cu toate tarile (fotbalistice) din lume.
Se asteapta cu interes raspunsul lui "kaiser" Franz...

georg40
24th December 2006, 10:59
Orasul Hannover doreste sa-si depuna candidatura in vederea organizarii campionatului mondial de fotbal feminin din anul 2011.
Din partea federatiei germane de fotbal (DFB) initiatorii pot conta pe intregul sprijin, a asigurat presedintele Theo Zwanziger.

georg40
24th December 2006, 11:58
Si-anume pentru stadionul olimpic din Berlin.
In alte orase, München (Allianz-Arena), Frankfurt (Commerzbank-Arena), Hamburg (AOL - Arena) etc. sponsorii platesc pentru aceasta reclama milioane de euro anual.
La Berlin, se asteapta in perspectiva o oferta pentru o durata de 8-10 ani, pentru circa 5 milioane euro anual, bani care ar veni foarte bine orasului indatorat. Pana cum insa este liniste...

georg40
26th December 2006, 12:15
In acest thread, care va... trai relativ putin, pana la 25 ianuarie doresc informatii despre pregatirea echipelor in vederea returului campionatului(26-28 ianuarie).
Ce fac echipele in aceste zile, unde se pregatesc, ce partide amicale sustin, daca au facut intariri, adica transferuri etc. Un thread de stricta actualitate. Va astept.

georg40
26th December 2006, 12:31
Eintracht Frankfurt a anuntat reluarea antrenamentelor la 3 ianuarie. Chiar in prima zi, echipa va participa la turneul de sala "Cupa Licher", urmand sa evolueze intr-o grupa cu Kickers Offenbach si MSV Duisburg.
Intre 6 si 13 ianuarie Eintracht va efectua un cantonament de pregatire la Vale do Lobo (Portugalia) urmand sa sustina acolo si doua partide amicale: la 9 ianuarie cu SC Freiburg, iar la 12 ianuarie cu MSV Duisburg. Ultima verificare urmeaza sa aiba loc la 20 ianuarie , probabil pe teren propriu, adversarul nefiind inca precizat.
La pregatiri vor lua parte si jucatorii Chris si Jones (acesta capitan al echipei in campionatul trecut) refacuti dupa o lunga indisponibilitate, ambii avand pretentii de titularizare.

georg40
26th December 2006, 19:29
Nici nu se vor stinge bine ecourile revelionului si fotbalistii isi vor incepe munca.

Din 2 ianuarie vor fi organizate 6 turnee de sala, la care vor participa 10 formatii din Bundesliga, precum si echipe din liga a doua si ligile regionale.
Aceste turnee vor avea loc la Bamberg, Frankfurt, Oldenburg, Nürnberg, Riesa si Mannheim.

Turneele sunt co-organizate de Postul de televiziune de sport german (DSF) care va transmite in direct in total 30 de ore de fotbal de sala.

georg40
27th December 2006, 19:40
In Turcia , unde se pare ca pe coasta sudica sunt 20 de grade, isi stabilesc imediat dupa anul nou cartierul de pregatire echipele Energie Cottbus si Werder Bremen.

georg40
27th December 2006, 20:37
Cea ma grabita cu pregatirile, deh , pozitia din clasament (17) nu este de invidiat, a fost Hamburger SV. Ea s-a prezentat azi la antrenament cu efectivul aproape complet(mai sunt cativa convalescenti), urmand ca in ziua de 4 ianuarie sa-si ia zborul in directia Golfului Persic la Dubai.

Vecina echipei din Hamburg, de altfel pentru prima oara la Dubai, va fi campioana en titre , Bayern München care isi desfasoara pentru a patra oara consecutiv preagtirile in zona Golfului.


(Imi permit aici un mic...off-topic. In vremea lui Ceausescu se folosea in presa oficiala mereu denumirea de zona Golfului, datorita relatiilor schimbatoare , fiind evitate denumirile de Golful Persic sau Golful Arabic. Te pui cu prostul...)

georg40
27th December 2006, 21:29
Portugalia este , de asemenea, un loc mult apreciat de echipele germane. Alaturi de Eintracht Frankfurt (vezi relatarea sub.nr.2), se vor pregati acolo si alte echipe din Bundesliga: Borussia Mönchengladbach, Alemannia Aachen si VfL Wolfsburg.

tchibos
27th December 2006, 21:41
Deci jumatate merg in Turcia si cealalta jumatate in Portugalia. Astept sa vad cu ce echipe fac amicale echipele din Germania si ce rezultate. Sa ne tii la curent :)

georg40
28th December 2006, 20:15
@tchibos: nu esti prea departe de adevar ! Unele echipe raman insa in germania, cum este cazul lui Schalke 04.
Eu nu cred ca este foarte bine sa plece in tarile calde la 18-20 de grade, in timp ce aici este ger. Nu stiu cum se vor simti baietii la 26 ianuarie cand vor iesi pe terenuri partial inghetate sau acoperite de zapada la 4,5 sau mai multe grade minus.
Adevarat este si faptul ca marea majoritate a echipelor au terenuri cu incalzire subterana, unele pot acoperi suprafata de joc, dar frigul totusi va ramane.

ricky
29th December 2006, 09:44
LA MULTI ANI ! /hello
CU sanatate si impliniri !

P.S. GEORG, da' tu faci o treaba pe cinste AICI !
FELICITARI ! :ok:

GUTEN RUTSCH !
Boldog új évet!

georg40
29th December 2006, 13:44
Multumesc Ricky, aceleasi urari de bine si pentru tine !

(N-as fi crezut ca esti atat de...poliglot !)

georg40
29th December 2006, 13:50
N-as vrea sa fiu in pielea functionarilor de la federatia germana de fotbal(DFB).
Ei trebuie sa ia o decizie intr-o chestiune cat se poate de delicata.
Producatorul de echipamente sportive Nike doreste sa devina sponzorul federatiei germane oferind pentru o perioada de 8 ani suma de 500 milioane euro !! Oferta a fost facuta inca acum doua luni, un raspuns insa se lasa asteptat. Sponzorul oficial este adidas care insa ofera de circa 5-6 ori mai putin. Ce va decide acum ? Aceasta suma uriasa sau statornicia cu langa o firma germana si cu care s-a colaborat de-alungul a cateva decenii ?

carlo
29th December 2006, 17:18
Si eu va urez toate cele bune,voua si familiilor voastre!Multa sanatate,mai mult noroc si mai multe bucurii in noul an!:ok:

georg40
29th December 2006, 17:47
Multumesc Carlo, aceleasi urari de bine si tie si familiei !

georg40
30th December 2006, 12:57
...din seria celor sase organizate printre altele de Postul de televiziune DSF, are loc in Sala sporturilor cu mingea din Frankfurt-Höchst, la 3 ianuarie,gazda fiind clubul Eintracht Frankfurt. Casele de bilete vor ramane inchise, toate cele 5 000 bilete fiind deja vandute !
Turneul va fi transmis integral de DSF intre orele 17 si 23.
In grupa A vor juca: Eintracht Frankfurt, Kickers Offenbach si MSV Duisburg ( cu Filipescu si Tararache), iar in grupa B : Alemannia Aachen, Hessen Kassel (din liga regionala) si Mainz 05 ( cu Niculae, ca nou sosit).
Apoi, in fiecare zi va avea loc cate un turneu de sala, ele fiind transmise complet de postul DSF.

Mario Di Lazi
30th December 2006, 14:39
Daca nu ma insel Germnaia face cea mai mare pauza de iarna dintre Campionatele puternice ...

georg40
30th December 2006, 19:10
Se prea poate, ea dureaza exact 37 de zile pentru Bundesliga si doar 30 de zile pentru liga a doua.

georg40
31st December 2006, 12:53
In graba in care am scris despre turneul de sala de la Frankfurt am omis ca de fapt seria competitiilor de sala incepe cu o zi mai devreme, la 2 ianuarie , la Bamberg, cu participarea echipelor Alemania Aachen, Fürth, Karlsruhe, Freiburg, Wintherthur si Eintracht Bamberg. Totul televizat pe DSF intre orele 17,15 si 23.
A doua zi este turneul de la Frankfurt...

georg40
1st January 2007, 17:36
Lukas Podolski jucatorul lui Bayern München a putut fi vazut astazi la Garmisch-Partenkirchen urmarind intrecerile de sarituri cu schiurile.
Ceva mai tarziu el a aparut in fata camerelor de luat vederi ale postului RTL, in rol de...translator intre reporter si Adam Malysz. Acesta i-a daruit ca amintire lui Podolski o sapca , in timp ce Lukas i-a facut lui Malysz cadou un tricou al lui Bayern München.

georg40
2nd January 2007, 23:46
De cateva minute s-a incheiat primul turneu de fotbal in sala al anului, in finala echipa elvetiana din liga a doua, Winterthur invingand Fürth cu 3-2. In partida pentru locul al treilea, Bamberg a invins Freiburg cu 7-6 dupa executarea loviturilor de la 9 metri.

Miercuri, in Sala de jocuri din Frankfurt are loc un al doilea turneu.

georg40
3rd January 2007, 17:50
Intr-o jumatate de ora incepe turneul de fotbal in sala de la Frankfurt (live pe DSF) la care participa: grupa A: Kassel, Aachen, Mainz; grupa B: Frankfurt, Offenbach, Duisburg. Turneul se incheie in jurul orei 23.

georg40
3rd January 2007, 18:06
Oldenburg, joi, 4 ianuarie ora 17,30:

grupa A:Wolfsburg, Lech Poznan (Polonia), Werder Bremen;
grupa B: Osnabrück, Oldenburg, Bielefeld.

Nürnberg , vineri 5 ianuarie, ora 17,15:

grupa A: Stuttgart, Burghausen, Hertha Berlin;
grupa B:Nürnberg, Kaiserslautern, Fürth.

Riesa, sambata 6 ianuarie, ora 12:

Programul nu a fost inca alcatuit.Participa: Nürnberg, Cottbus, Aue, Bayern II, Lok.Leipzig si Viktoria Plsen (Cehia).

Mannheim, sambata 6 ianuarie, ora 17,30:

grupa A: Kaiserslautern, Offenbach, Mainz
grupa B: Stuttgart, Hoffenheim, Karlsruhe

Toate jocurile vor fi transmise minut cu minut de DSF.

georg40
3rd January 2007, 23:41
Mai bine de sapte ore, 5 000 de spectatori au umplut pana la refuz Sala de jocuri de la Frankfurt-Höchst, generand o atmsofera entuziasta. Jocuri echilibrate, goluri multe si finala dorita au multumit si pe cei mai exigenti spectatori.
Pentru locul 3 s-au intalnit echipele din bundesliga Alemannia Aachen si Mainz05. Dupa timpul regulamentar scorul a fost 3-3, loviturile de la 9 metri (5-4 pentru Aachen) determinand castigatoarea "medaliei de bronz".
Finala dintre cele doua orase vecine si rivale, Eintracht Frankfurt si Kickers Offenbach a adus o lupta acerba pentru fiecare balon, dar si goluri frumoase si spectaculoase. A invins Eintracht mit 3-1(2-1), meritat.

georg40
4th January 2007, 23:45
Turneul de azi, de la Oldenburg a reunit echipele Werder Bremen, Lech Poznan, VfL Wolfsburg, Oldenburg, Arminia Bielefeld und VfL Osnabrück.
In semifinale, Osnabruck a invins Wolfsburg iar Bremen Bielefeld cu acelasi scor categoric:4-0.
In partida pentru locul al 3-lea: Bielefeld - Wolfsburg 3-1.
Finala dintre Bremen si Osnabrück a prilejuit o partida foarte disputata, in care initiativa a apartinut mai mult echipei din liga regionala, campioana de toamna din bundesliga , Werder "suferind" din greu in fata jocului compact si daruit al adversarului. Iar surpriza s-a produs: Osnabrück castigand cu 4-2 !!


Azi are loc turneul de la Nürnberg.

waterboy
5th January 2007, 00:32
Werder a castigat in grupe meciurile cu Lech Posen 3-0 si Wolfsburg 3-1. Reunierea completa a lotului va avea loc insa de maine, la acest turneu participand doar 4 jucatori care au jucat sezonul acesta pentru Werder in Bundesliga.

georg40
5th January 2007, 12:16
Asa este, jucatorii titulari sunt intotdeauna menajati la turneele de sala( nici Eintracht nu i-a avut pe Amanatidis, Mayer oder Takahara), dar un asemenea deznodamant ca la Oldenburg este mereu de presa speculativ interpretat. Ca marea surpriza !

georg40
5th January 2007, 16:56
Azi are loc un nou turneu de sala, de data aceasta la Nürnberg. Participa: Stuttgart, Burghausen, Herta (grupa A), Nürnberg, Kaiserslautern, Fürth (grupa B). Primul...fluier la ora 17,15, transmisie directa pana in jurul orei 23 pe DSF.

georg40
5th January 2007, 23:41
Nu surprinzator, revelatia turului in bundesliga, VfB Stuttgart a castigat turneul de la Nürnberg invingand in finala echipa Greuther Fürth cu 5-4.
Dar echipa care a impresionat a fost tocmai aceasta a doua clasata,antrenata de Beno Möllemann, ea "executand" in grupa formatia gazda 1FC Nürnberg cu 7-1 (!), iar in semifinala dispunand de Hertha Berlin cu 6-3. Pe locul al treilea s-a clasat trupa din Berlin, invingatoare cu 6-4 in fata lui Kaiserslautern. In total s-au inscris 75 de goluri, cele mai multe in sirul turneelor de sala.

georg40
6th January 2007, 18:46
Turneul de la Riesa a fost castigat de Energie Cottbus invingatoare in finala impotriva lui Bayern II cu 6-4. In partida pentru locul III: Aue-Nürnberg 4-3, dupa executarea loviturilor de la 9 metri. Au mai participat Victoria Plsen si Lok.Lepizig, clasate pe ultimele locuri in cele doua grupe.

Astazi seara are loc la Mannheim ultimul turneu als seriei co-organizate de DSF
(Transmisia tv a inceput si dureaza pana in jurul orei 23).

georg40
6th January 2007, 23:50
Turneul de la Mannheim s-a incheiat de cateva minute cu succesul echipei din Stuttgart invingatoare cu 3-2 in finala impotriva lui Offenbach. Aceasta din urma pierde in decurs de trei zile a doua finala (La Frankfurt 1-3 cu echipa gazda). Pe locul trei s-a clasat Hoffenheim invingatoare cu 9-8 in fata echipei Main05. Au mai participat: Kaiserslautern si Karlsruhe clasate pe ultimul loc in grupele respective.

georg40
7th January 2007, 12:01
Echipele germane plecate in ...tarile calde sustin partide amicale sau in cadrul unor cupe locale. Multe jocuri vor fi transmise de DSF sau Eurosport.
Iata spicuiri din acest program:

azi, duminica: pe DSF: ora 16: Iran - VfB Stuttgart; ora 18,15: Emiratele Arabe Unite - Hamburg;

luni: ora 19 pe Eurosport: Bremen - Besiktas Istanbul;

marti: ora 16: pe DSF: Iran - Hamburg; ora 18,15: EAU - Stuttgart;

miercuri si joi, pe Eurosport, ora 19: partide in cadrul Cupei Efes de la Antalya (Turcia).

waterboy
7th January 2007, 23:39
Cred ca orele sunt cele din Germania. In Romania sunt cu o ora in plus ... cel putin la meciul lui Werder.

georg40
8th January 2007, 12:12
Exact, este ora Germaniei. Programul trebuie inca urmarit, schimbari sunt mereu posibile. A aparut peste... noapte un meci, in cadrul Cupei Dubai, azi ora 17,30 (ora Germaniei) intre Bayern si Benfica Lisabona. Va fi transmis pe Arena dar nu este exclus ca si alte posturi, eventual receptionabile in Romania, sa transmita intalnirea.

georg40
8th January 2007, 19:36
Prima zi a competitiei.

Iran - Hamburg 1-2(0- 1), au marcat Khatibi(64), respectiv Guerrero(30) si Berisha (71). Thomas Doll a folosit 17 jucatori, printre care si noul portar, Frank Rost, transferat in ultimele zile de la Schalke04.

Emiratele Arabe Unite - Stutgart 2-1(0-0),victorie surprinzatoare dar meritata a echipei gazda, care, desi pe alocuri dominata, a realizat pe contraatac doua goluri desenate parca pe tabla ! Apararea imediata a lui Stuttgart a jucat pe alocuri naiv. Au marcat: Omar(60), Mahtar(70),respectiv Gomez (57).

Miercuri au loc partidele:ora 14: Iran-Stuttgart, ora 16,30: EAU - Hamburg.

georg40
8th January 2007, 20:45
Lazio Roma - Olimpique Marseille 3-1(1-1).

Benfica Lisabona-Bayern München 0-0 (4-3 - dupa executarea loviturilor de la 11 metri). Pentru Bayern au ratat Van Bommel si Pizarro.

Miercuri au loc partidele : Bayern-Olimpique si Lazio - Benfica.

georg40
9th January 2007, 19:24
La World Football Gala desfasurata ieri seara la Salzburg, Franz Beckenbauer a fost numit "Genius of World Football" ca o recunoastere a prestigioasei sale activitati.

georg40
9th January 2007, 20:52
Cateva rezultate:

Wolfsburg-Standard Liége 1-2
Paderborn - Duisburg 2-1
Aue - Zwolle 1-1
Nürnberg - Brügge 1-1

georg40
10th January 2007, 18:10
Stuttgart a suferit si cea de-a doua infrangere la Dubai Football Challenge de data aceasta in fata echipei Iran cu 1-0(0-0).
Svabii au aratat serioase deficiente mai ales in parare, si desi au jucat cu mai multi rezervisti, jocul lor mi s-a parut fara chef si fara interes.

georg40
10th January 2007, 19:28
Printr-o decizie de azi, cel mai inalt organ judiciar din Germania, Tribunalul constitutional de la Karlsruhe a intarit regula potrivit careia nu se admite dubla cetatenie.
S-a dezbatut plangerea unui cetatean, care dupa ce a primit cetatenia germana, si-a reluat si cetatenia turca. Organele competente din orasul Frankfurt i-au retras pasaportul german ca si cetatenia, masura fiind gasita constitutionala si deci legala.

georg40
12th January 2007, 22:48
Energie Cottbus l-a legitimat pentru un an si jumatate pe croatul Mario Cvitanovic(31 ani) de la Dinamo Zagreb.

georg40
12th January 2007, 22:50
Rezultatele unor partide amicale jucate azi:

Werder Bremen - SV Mattersburg 1-1
Hertha Berlin - Heracles Almeo 2-0
Duisburg - Eintracht Frankfurt 0-0
Wolfsburg - Wacker Burghausen 0-2
Mönchengladbach - Freiburg 2-0

georg40
13th January 2007, 20:06
Azi au avut loc mai multe jocuri amicale ale echipelor din Bundesliga.

Energie Cottbus - Kirikkala Sport 3-1
Hamburg - Dynamo Kiev 1-4
Hannover - Mainz 1-1 (pentru oaspeti a marcat Niculae)
Bochum - Fürth 2-1
Dortmund- Kickers Offenbach 2-0

georg40
14th January 2007, 23:12
Jocurile de verificare de duminica:

I FC Köln - PSV Eindhoven 2-0 (ambele goluri ,noua achizitie Luciano)

Braunschweig - Union Berlin 3-2

Paderborn - SC Lippstadt 0-1

georg40
16th January 2007, 20:54
Un sondaj de opinii intre antrenorii celor 18 echipe din Bundesliga privind castigarea titlului a dat urmatoarele rezultate: sapte antrenori vad campioana pe Werder ,iar cinci pe Bayern.Ceilalti sase antrenori s-au abtinut, dand totusi sanse egale celor doua susamintite. Interesant pentru Schalke04 actualmente pe locul doi si Stuttgart, clasata pe locul patru, nu a votat nici un antrenor. Nici macar cei doi in cauza...

georg40
16th January 2007, 21:20
Jocuri de verificare astazi:

Burghausen - Frankfurt 0-3
Fürth - F.C. Cadiz 1-2
Aue - VfB Pössneck 10-0

georg40
17th January 2007, 12:12
Alte jocuri amicale disputate ieri:

Rostock - Hamburg 0-1
Mönchengladbach - China 4-0
Stuttgart - Dinamo Kiev 1-2
Cottbus-Caykur Riezespor 0-0
Leverkusen - Bergisch Gladbach 1-1
Bochum - Gibraltar 9-0
Hertha - Dortmund 3-3

georg40
18th January 2007, 17:31
Un uragan bantuie in Europa de vest, azi noapte, mai ales in nord au avut loc mari stricaciuni, accidente de circulatie etc.
Ca urmare multe partide amicale prevazute pentru astazi au fost contramandate.

Dintre rezultatele de ieri spicuiesc:

Nürnberg - Superfund Pasching 1-2
Schalke 04 - SSV Reutlingen 4-1
Bayern - Saarbrücken 5-1
Hertha Berlin - Galatasaray 1-0


Se spera ca maine partidele inaugurale ale returului ligii a doua sa poata aiba loc.

georg40
19th January 2007, 11:53
In acest sfarsit de saptamana au loc o sumedenie de partide amicale:

vineri:

Werder Bremen - Rot-Wiss Erfurt (19,15 live pe DSF)
Eintracht Frankfurt - Young Boys Berna

sambata:

Cupa de iarna la Düsseldorf cu participarea echipelor Borussia Mänchengladbach, Bayer Leverkusen, Borussia Dortmund si Fortuna Düsseldorf (live de la ora 15,45 in DSF).Fiecare echipa joaca 45 de minute cu cealalta.

Schalke 04 - Zenit St.Petersburg
Bayern München - Hamburger SV
VfB Stuttgart - Grasshoper Zürich
1FC Nürnberg - Banik Ostrava
Arminia Bielefeld - Dinamo Budweis
VfL Wolfsburg - Red Bull Salzburg
Alemannia Aachen - SV Pasching
VfL Bochum- Sturm Graz
Main05 - Wacker Tirol

georg40
21st January 2007, 10:26
Schalke 04 - Zenit St.Petersburg 2-1
Bayern München - Hamburger SV 0-2
VfB Stuttgart - Grasshoper Zürich 8-1
1FC Nürnberg - Banik Ostrava 4-1
Arminia Bielefeld - Dinamo Budweis 1-1
VfL Wolfsburg - Red Bull Salzburg 1-0
Alemannia Aachen - SV Pasching 2-2
VfL Bochum- Sturm Graz 2-2
Energie Cottbus - Slavia Praga 1-0 (Gol marcat de Vlad Munteanu)
Eintracht Frankfurt - Yuoung Boys Bern 0-0
Main05 - Wacker Tirol 1-1

tchibos
21st January 2007, 10:31
dar de transferuri ce mai stii.. s-a incheiat campania ?

georg40
21st January 2007, 11:15
In mare da. Cum actiunea trebuie incheiata pana la 31 ianuarie, iar vinerea viitoare incepe returul este prea putin probabil ca vor mai avea loc surprize.
Mai multe miscari astept la finele sezonului, cand multe contracte expira...

tchibos
21st January 2007, 11:26
si asa in mare cam care au avut cele mai interesante transferuri?.. sau echipele raman per ansamblu cam cele din tur?..

am o sugestie: ar fi interesant sa deschizi un tread de analize in care sa postezi din ziare tot felul de informatii despre accidentari, golghteri s.a. Cum e pentru campionatul englez BBC, presupun ca si in Germania exista ceva asemanator si poate ne mai traduci tu cate una alta, ca daca engleza o mai stim, cu germana suntem la pamant. Eu unul as intra saptamanal sa vad ce mai scrii. Si asa urmaresc din cand in cand ce faci aici. Si faci treaba buna :ok:

georg40
21st January 2007, 11:40
Ramane de vazut, in ce masura va fi interes. Eu sunt relativ nou in Forum si am nevoie de un timp de aclimatizare, cu siguranta insa ca voi veni cu noutati.

Acum pentru a-ti satisface curiozitatea fa urmatorul lucru (chiar si fara germana vei fi foarte bine informat):

www.kicker.de apoi apare pe dreapta un sumar, din acela alegi
"Wechselbörse" (bursa transferurilor) si acolo gasesti toate informatiile

und alt Web: www.transfermarkt.de

Incearca. Amatorul de sport intelege si fara sa stie limba, ca si fotbalistii unei selectionare internationale care au ca limba comuna...mingea !

waterboy
21st January 2007, 15:20
Bayern München - Hamburger SV 0-2
Main05 - Wacker Tirol 1-1
De fapt a fost 2-0 pentru Bayern.
Golul lui Mainz a fost marcat de Andreasen, jucatorul imprumutat de la Werder.

georg40
21st January 2007, 21:29
De fapt a fost 2-0 pentru Bayern.
Golul lui Mainz a fost marcat de Andreasen, jucatorul imprumutat de la Werder.

Sigur ca ai dreptate.Intr-o alta rubrica : la stiri, noutati, zvonuri am relatat corect, recunosc mea culpa. Pentru Bayern au marcat Karimi si Lucio.

georg40
21st January 2007, 21:49
Doua jocuri de verificare desfasurate azi:

Hertha Berlin - Sparta Prag 1-0

Hannover 96 - Esbjerg (Danemarca) 3-1

georg40
21st January 2007, 22:29
Werder Bremen: plecati: Andreasen(imprumutat la Mainz), Zidan (transferat la Mainz), venit Niemeyer (Enschede).
Schalke04:plecati: Baumjohann(Mönchengladbach), Rost (HSV).
Bayern:plecati: Dos Santos(imprumutat la Wolfsburg), Deisler (incheiat activitatea).
VfB Stuttgart:Meissner (imprumutat la Kaiserlautern).
Hertha: nici o schimbare.
Leverkusen:plecat: Tadic (Dinamo Zagreb).
Nürnberg:veniti: Spiranovic (Australia), Jelic (fusese imprumutat la Jena).
Dortmund: nici o schimbare.
Arminia Bielefeld:nici o schimbare.
Eintracht Frankfurt:plecati: Cimen, Huber (imprumutati la Braunschweig), Stroh-Engel (Wehen); venit: Heller (Siegen).
Hannover:plecat: Nagy (imprumutat la Burghausen).
Wolfsburg:plecat: Fischer (imprumutat la Paderborn); veniti: Dos Santos (imprumutat de la Bayern),Hill (SUA),Marcelinho (Trabzonspor).
Aachen:plecat: Noll (Koblenz).
Bochum: plecati: Rathgeber(imprumutat la Unterhaching), Auer (imprumutat la Kaiserslautern), Tekkan, Kesser(Antalyaspor), venit: Epalle (Iraklis Saloniki).
Energie Cottbus:veniti: Skela (Ascoli), Cvitanovic(Dinamo Zagreb).
Mönchengladbach:plecat: Sverkos (imprumutat la Austria Viena); veniti: Gohouri(Young Boys Berna),Thygesen(Mitjjyland), Baumjohann (Schalke).
Hamburg: venit: Rost (Schalke).
Mainz:plecati: babatz (Koblenz), Damm (Wuppertal), Diakite (Koblenz), Edu (Coreea de Sud); veniti: Niculae (Standard Liege), Andreasen(Bremen), Zidan (Bremen), Soto (Ecuador).

georg40
23rd January 2007, 21:53
Alte doua "amicale" jucate azi:

HSV - Altona 2-0

Aachen-Essen 0-1

Laur_Farul
11th February 2007, 11:21
Care este echipa voastra favorita din Bundesliga ?
Werder Bremen

Urban_Noise
15th February 2007, 11:14
Servus !

Eu sunt pe fuga , asa ca o sa fac acesti mic anunt cat mai scurt posibil.Sper sa nu se stearga mesajul pentru ca nici nu-s sigura ca am intrat pe unde trebuie sau daca trebuia sa ma mai prezint undeva inainte.

Acum cateva zile la o petrecere m-am lansat o discutie cu o persoana despre fotbal in general (discutie care a durat intre 1 si 3 dimineata pana ne-au dat afara din bucatarie :( ) Concluzia la care a ajuns interlocutorul meu a fost ca nu-s in stare sa vad mai departe de faptul ca jucatorii joaca pentru bani si atat.Eu nu-s de parere pentru ca eu cred in echipa mea si desi joaca pentru bani ( am fi ipocriti sa spunem ca nu ) dar eu ii vad ca o fac si din suflet.
Asa ca m-am tot zvarcolit in pat vreo 2-3 nopti si m-am trezit intr-o dimineata pe la 4 si m-am intrebat : nu mai e nimeni ca mine ?
Cred in fotbal si sunt de parere ca in loc de razboaie ar trebui sa jucam fotbal.
Cred in echipa mea , si anume Bayern Munchen si numai eu stiu cat am plans dar si ras pentru si impreuna cu ea, la fel ca si cu nationala germaniei si ma umflu ca un paun cand intra cineva la mine in camera si se minuneaza de colectia mea de tricouri cu jucatori atarnate prin tot dormitorul.



Vreau si eu sa stiu,mai e cienva pe aici care mai crede in fotbal ? Acuma pe bune , sa nu ne lansam in alte discutii , vreau doar niste raspunsuri clare.
As vrea si eu sa ma vad la o cafea sau un suc , sa schimb mail-uri cu cineva cu care pot vorbi despre fotbal cu pasiune nu ca o tehnica/strategie de marketing , etc.


Am mai vazut ceva topicuri despre echipele nemtesti pe aici dar nu am timp sa le citesc momentan,sper doar ca nu am fost eu off-topic,plus ca nu am prea stat pe forumuri de sport pentru ca e prea multa agitatie , agitatie intr-un sens negativ dar sper ca aici sa-mi schimb parerea.

Sper sa aud de la voi in curand.



Noise
xxx

Iulian Lazialu
15th February 2007, 11:23
eu am o simpatie pt bayern insa doar atat,simpatie ca fan sun SS Lazio
ce sa zic,mie o inceput sa imi placa Bayern din vemurile alea cand jeremies era in maxima forma,cu scholl si elber cu tarnat si salihadmizic.Insa mai presus de toti pt mine a fost oliver kahn,am intotdeauna o slabiciune pt jucatorii care pun suflet:headbang: plus ca peatunci m-am fost legitimat la un club si jucam k portar...ghici cine era idolul meu:P
ia baga aci un id de mess

resita
23rd June 2007, 18:26
Aici putem sa discutam orice despre campionatul din Germania fara frica de a primi :rosu:

Universal
23rd June 2007, 18:28
:)) nu primeste nimeni nimic atat timp cat suntem bine informati :)

De ce nu ai denumit...Beraria Germana sau..Cafe'ul German

Universal
23rd June 2007, 18:52
Aici postam tot ce ne place sau ce nu ne place despre Germania, sportul, politica,societatea si cotidianul german.


Sa incepem!

resita
23rd June 2007, 18:55
vad ca ai deschis beraria :evil: :evil: :evil:

inchide threadul asta atunci sau stergel :ok:

YoYoyOi
23rd June 2007, 19:01
bere rece aveti? :D

Universal
23rd June 2007, 19:03
Foarte Rece :D un Beck's foarte bun, de care vrei,Lemon sau Cola?
Mai am si bauturi fara alcool cum ar fi Spezi sau Fanta :)

YoYoyOi
23rd June 2007, 19:20
de Spezi n-am auzit, dar as dori un Becks rece daca nu ai Heine :D

Universal
23rd June 2007, 19:25
am si Heine, am s´chiar si Gambrinus :D

Spezi este o limonada traditionala bavareza :P nu aveai cum sa stii :P
un fel de Cola +Lamaie

resita
23rd June 2007, 20:03
s-a deschis beraria si eu am lipsit de la inaugurare

hai :bere:

Universal
23rd June 2007, 20:05
Pai sa incepem, daca eu am infiintat-o sa o dezvoltam, urmatorul pas: facem reclama

resita
23rd June 2007, 20:06
reclama sufletul comertului :ok:

Universal
23rd June 2007, 20:07
de aceea si semnatura.... asa sper sa aducem lume noua aici.

Apropo, imio place foarte mult chestia asta, in sfarsit un stelist si un dinamovist pot vorbi normal, fara sa se certe :)

Prome
23rd June 2007, 20:11
ai doar bere sau si de mancare :rolleyes: ?

Universal
23rd June 2007, 20:15
am si de mancare, numai sa veniti la mine :)

Geografu
23rd June 2007, 20:15
Inca o data felicitari Uni pentru inca o idee super.Daca n-ai bere neagra aici totusi sa stii ca ma supar...:)

resita
23rd June 2007, 20:18
putina reclama pe forum si o sa vina lumea la bere

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=1392295&postcount=1275

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=1392294&postcount=20125

Universal
23rd June 2007, 20:19
Cum sa nu am Schwarzbier :P Am bere neagra :ok:

Abia astept sa fii si tu mod pe forum

resita
23rd June 2007, 20:20
mi s-a facut foame si sete :ok:

Prome
23rd June 2007, 20:21
da cum se numeste beraria ? Universalenbier :evil: ?

Universal
23rd June 2007, 20:22
Nu, Simplu,

Beraria Germana, nu are nevoie de alte lucruri :ok:

Prome
23rd June 2007, 20:26
foarte corect :ok:

nimic nu este mai bun ca o bere rece intro vreme asa calduroasa :D

ca tot suntem in berarie care este berea voastra preferata?

Geografu
23rd June 2007, 20:26
Da un proiect cu adevarat de nota 10 Uni.Sa speram ca vor veni cat mai multi la o parola in fata unei beri bune ( ca doar cea germana ESTE cea mai buna din lume ! ) ! :ok:

Universal
23rd June 2007, 20:28
Eu sper sa va simtiti cat mai comfortabil, bine, si sa discutati despre orice, aici putem discuta despre orice subiect :)

Geografu
23rd June 2007, 20:31
Bun daca e asa atunci ce parere aveti despre canicula asta care si acum la ceasul acesta de seara ne supara ? ...:(

resita
23rd June 2007, 20:32
uni, nu uita sa creezi subforum pentru concurs si pentru echipe, in felul asta sectiunea germania va fi mult mai simpla de accesat :ok:

Universal
23rd June 2007, 20:33
Nu prea e bine, e ok ca este cald, dar la agricultori nu se gandeste nimeni, si cand ei o sa piarda bani..si noi osa pierdem..löa buuzunare...

Bine ar fi fost asa 25 grade -26 maxim si in iunie 2-3 zile ploaie apoi cald..dar asa..este prea mult

Prome
23rd June 2007, 20:37
hehehe nu a mai plouat de 4 luni in unele zone :) dar o ploaie la 2 3 zile

Universal
23rd June 2007, 20:38
cum e la Resita?

resita
23rd June 2007, 20:47
cald :scsa: :scsa: :scsa:

Geografu
23rd June 2007, 20:48
Intr-adevar cei de la tara au de suferit cel mai mult din pacate.Pe tema acestei arsite am scris un articol pe blogul meu din signature.Sper sa il cititi si sa va dati cu parerea...;)

Nole17
23rd June 2007, 20:54
si eu vreau bere :D ....... numa daca e pe gratis si daca serviti minorii :D :p

Universal
23rd June 2007, 20:56
bere fara alcool :P

Nole17
23rd June 2007, 20:59
:( fara alcool? :o: am depasit varsta de 14-15-16 ani :D

georg40
23rd June 2007, 21:03
Iata clasamentul bautorilor de bere din Europa (in litri pe locuitor , de la sugari si pana la...sugatori !) :

1. Cehia 160,0
2. Germania 115,8
3. Austria 108,6
4. Irlanda 108,0
5. Marea Britanie 100,8
6. Belgia 93,0
7. Finlanda 84,0
8. Olanda 77,9
9. Polonia 75,0
10. Portugalia 61,7
11. Elvetia 57.3
12. Norvegia 55,0
13. Suedia 51,5
14. Franta 33,4
15. Danemarca 30,1


Dupa cum se vede cehii ne bat vreau sa spun ne...beau de ne usuca !

Bine ca la fotbal, in meciul de la Praga a fost invers (sic !).

Universal
23rd June 2007, 21:06
Hehe :yes: suntem peste Austrieci :yeah: Romania unde se claseaza?

Prome
23rd June 2007, 21:11
Pai la noi se bea atat de mult ca nu mai aveau rost sa mai faca sondaje :P

Nole17
23rd June 2007, 21:20
da rusii pe unde is ? :D sau erau in santuri cand sa facut sondajul si nu puteau raspunde :happy :happy

Prome
23rd June 2007, 21:21
pai aia sunt cu ceva mai distilat :D si mai tare

Nole17
23rd June 2007, 21:23
da ....... am uitat ............. ei au trecut de bere ................. au ajuns la alcool etilic :happy::happy:

Universal
23rd June 2007, 21:29
:)) Vodkyyyyyyy :happy :ras-plans:

YoYoyOi
23rd June 2007, 21:42
Uni mai astept mult berea aia? :mda:

Universal
23rd June 2007, 22:21
iata draga bere de bere :ok:

gustare placuta :ok:

YoYoyOi
23rd June 2007, 22:26
lasa ca mi-am facut o salata de fructe... ca pana ajungi tu cu berea :sleep: :P

Universal
23rd June 2007, 22:29
am avut prea multi clienti..asa ...cam 50 :D


be nice :D

YoYoyOi
23rd June 2007, 22:35
oricum nu se compara, pepene galben+nectarine+caise+capsuni+banana cu berea aia :D

Universal
23rd June 2007, 22:36
Aoleu..te paste WC-ul :happy

YoYoyOi
23rd June 2007, 22:38
nici o grija ;)

caine19
23rd June 2007, 22:42
Multi metri de bere de la mine !! :bere: :bere:

Universal
23rd June 2007, 22:46
:bere: :bere: :bere: :bere:

georg40
23rd June 2007, 23:46
Nu vreau sa insinuez si nici sa fiu malitios dar afluenta de...posturi aici ma face sa cred ca beraria este mai mult frecventata decat stadionul...
La multi ani si Noroc !

Liviu
23rd June 2007, 23:52
Mai se face Hasseroder ?

Cand eram mai mic ma uitam la meciuri pe DSF si erau difuzate reclame in pauza cu berea aia si imi facea o pofta ... :ras-plans:

In seara asta chiar am de ce sa beau , de fapt sa bem . ;)

Universal
23rd June 2007, 23:58
Ohoooo Hasseröder Premium Pils beau in acest moment

Foarte buna...mmmmm :bere: :bere: :bere:

pentru noul Antrenor si Noua magine de echipa redutabila a Stelei :ok:

Geografu
23rd June 2007, 23:59
Noapte buna berarilor si ne vedem maine ! :ok:

P.S.: GO HAGI !!!! :yes:

georg40
24th June 2007, 00:04
Mai se face Hasseroder ?

Cand eram mai mic ma uitam la meciuri pe DSF si erau difuzate reclame in pauza cu berea aia si imi facea o pofta ... :ras-plans:

In seara asta chiar am de ce sa beau , de fapt sa bem . ;)

Din punct de vedere...sportiv exista beri...beri si ...sponzori.
Eu le-am luat la rand pe astea din urma: Hasseröder, Krombacher, Warsteiner, Bitburger. Una mai buna decat cealalta (la pret 12-13 euro o lada).

Universal
24th June 2007, 00:05
Noapte Buna si ne vedem Luni, maine sunt plecat din tara

Servus, Noapte Buna :ok:

Elvis81
24th June 2007, 00:17
acum am venit de la zilele Sucevei si sunt plin de bere,dar alea din poza tot imi fac cu ochiul:D o idee interesanta:ok: bravo:ok:

georg40
24th June 2007, 00:20
Baieti, e cazul sa inchidem...Somn usor !

Prome
24th June 2007, 00:21
pai cine inchide .... la 12.20 :D cand e cheful in toi ?

georg40
24th June 2007, 00:29
Ai omis sa vezi ca este vorba de ...Beraria germana. Aici sunt alte reguli de deschidere si inchidere !

Prome
24th June 2007, 00:30
da corect :ok:

georg40
24th June 2007, 11:40
In Germania, in mai toate localitatile exista asociatii de gradinarit, create inca dupa razboi, date la inceput familiilor cu multi copii, dar de-a lungul anilor aceste asociatii au devenit adevarate oaze cu fructe si legume, distractie si voie buna in timpul liber.
Ieri si azi in jurul Frankfurtului, in multe asociatii are loc traditionala serbare de vara. Membrii invita locuitorii din imprejurimi la gratare si bere, la cafea si cozonac, oferind la preturi modeste diferite bunatati, dar si muzica si distractie.
In asociatia unde sunt si eu membru, Heusenstamm a inceput de curand matineul dupa ce ieri seara sarbatoarea s-a prelungit pana in noapte.
Membrii ajuta benevol 2-3 ore fiecare, asociatia facand si ceva parale pentru cheltuieli administrative zilnice. Si eu sunt azi de serviciu, de la ora 14 sunt sef peste ...cartofii prajiti, pommes frites cum se numesc aici, asa ca in curand trebuie sa o iau din loc.
De ce va povestesc eu toate acestea si ce legatura are cu beraria germana ?
Are. Am vrut sa va mai tin putin de vorba, unde sa povestim cate si mai cate daca nu aici, iar berea ? Sigur,important in asociatia noastra se bea berea Licher, fabricata aici in zona la cativa zeci de kilometri, in toate variantele: pils,export si fara alcool. Iar de la butoi este cea ma buna... Noroc !

YoYoyOi
24th June 2007, 11:48
e ca un fel de festivalul berii de la noi, care are loc in mai toate orasele de-a lungul verii, nu?

Lordul
24th June 2007, 11:57
un Heineken rece pt baiatu ai ?

aetius
24th June 2007, 12:52
trimite si mie o lada !!!!

georg40
24th June 2007, 19:41
un Heineken rece pt baiatu ai ?

La ...anu`! Minorilor nu avem voie sa servim bauturi alcoolice !

YoYoyOi
24th June 2007, 19:44
mda... multumesc pentru raspuns, poate unii sunt prea ocupati ca sa raspunda :rolleyes:

Lordul
24th June 2007, 19:47
La ...anu`! Minorilor nu avem voie sa servim bauturi alcoolice !

lasa ca mai sunt si exceptii care intaresc regula

georg40
24th June 2007, 20:26
mda... multumesc pentru raspuns, poate unii sunt prea ocupati ca sa raspunda :rolleyes:

Scuze nu am avut timp sa citesc totul si am fost inainte de toate ocupat cu ciclismul.

Manifestarea pe care am descris-o are un cadru ceva mai inchis, este destinat in primul rand membrilor asociatiei, familiilor si prietenilor lor, dar acceptat este fiecare care da pe acolo.
Eu am facut azi la pranz trei ore de serviciu la ...prajit cartofi, si am vazut numerosi oameni pe care nu i-am intalnit niciodata.
Insfarsit, aici accentul cade nu pe bere ci pe reunirea , o data pe an, a acestei asociatii intr-un cadru placut si destins.

YoYoyOi
24th June 2007, 20:32
bine, nici aici nu cade accentul pe bere. Eu chiar ma bucur cand sunt astfel de manifestari, pentru ca doar atunci mai vad oameni din oras pe care de-a lungul unui an nu-i vad deloc.
Tot in acea perioada vin si cei plecati prin Spania si Italia, asa ca e plin de lume. Eu astept in fiecare an astfel de intruniri.
Dar presupun ca acolo la voi e mai frumos pt ca voi si participati activ la organizarea evenimentelor. E alta satisfactie asa...
BTW, tot 50 de grade sunt si acolo?

georg40
24th June 2007, 20:42
Nu, aici vremea este schimbatoare, ploua din cand in cand la 18-20 grade, dar cortul urias pentru vizitatori ca si corturile mai mici pentru...bucatarie ne-au facut sa uitam vremea de afara.

YoYoyOi
24th June 2007, 20:51
ce n-as da pentru o ploaie :(

cat de scurta sa fie, doar sa ploua putintel....

ca tot suntem la berarie, parca mi s-a facut pofta de o bere...

Aici se vrea a fi un offtopic general, sau baza ar trebui sa fie fotbalul german? :thinkso:

georg40
24th June 2007, 20:58
"Aici postam tot ce ne place sau ce nu ne place despre Germania, sportul, politica,societatea si cotidianul german".

YoYoyOi
24th June 2007, 21:26
aha, ca sa stiu sa n-o iau pe alaturi :D

Universal
25th June 2007, 14:52
Bine v-am regasit :bere: :bere: :bere: :bere:

Geografu
25th June 2007, 15:27
Bafta Uni ! :ok:

Universal
25th June 2007, 15:46
Bafta si tie :ok:

noir_desir
25th June 2007, 16:16
peste o saptamana, plec la Stuttgart cu niste treburi... Ia spuneti, ce bere (preferabil una din Baden-Wurttemberg) imi recomandati? Sa fie multa, buna si ieftina! :cry:

georg40
25th June 2007, 16:32
Sunt atatea beri e greu ceva de recomandat...Mai bine experimentezi singur.
Iti recomand insa consultarea linkului: www.stuttgart.de . Gasesti multe date utile.

Celso
25th June 2007, 18:37
Iata clasamentul bautorilor de bere din Europa (in litri pe locuitor , de la sugari si pana la...sugatori !) :

1. Cehia 160,0
2. Germania 115,8
3. Austria 108,6
4. Irlanda 108,0
5. Marea Britanie 100,8
6. Belgia 93,0
7. Finlanda 84,0
8. Olanda 77,9
9. Polonia 75,0
10. Portugalia 61,7
11. Elvetia 57.3
12. Norvegia 55,0
13. Suedia 51,5
14. Franta 33,4
15. Danemarca 30,1


Dupa cum se vede cehii ne bat vreau sa spun ne...beau de ne usuca !

Bine ca la fotbal, in meciul de la Praga a fost invers (sic !).
si la noi se bea foarte multa, dar nu prea se ocupa astia de sondaje...ori daca le fac sunt sub influenta alcoolului:D

Universal
25th June 2007, 22:58
@Noir Desir

Iata beri pe care le poti intalni in Stuttgart...

iti recomand Stuttgarter Hofbräu :ok:

Universal
26th June 2007, 14:37
Beraria este deschisa :bere: :bere:

resita
26th June 2007, 15:22
atunci hai sa beau o bere inainte sa ma duc la fotbal

Universal
26th June 2007, 21:35
:) Cum a fost?

resita
26th June 2007, 21:52
super, ce-am dat jos la fotbal am pus inapoi cu mici si bere :ok:

Universal
27th June 2007, 14:10
:) Cu mici merge :D

Lordul
27th June 2007, 14:18
Universal da beri de genul : Radenberger sau Dab aveti ?

Universal
27th June 2007, 14:26
Sigur :bere: :bere: :bere:

Lordul
27th June 2007, 14:27
Hai noroc : :bere: :bere: sa radem un Radenberger :bere:

Universal
27th June 2007, 15:13
Hai Noroc :bere: :bere:

Lordul
27th June 2007, 15:26
si Uefa Cup pt Bayern Munchen dupa o finala cu Sevilla Fc

Universal
27th June 2007, 15:36
As vrea sincer o finala gen Dinamo-Bayern München sau Rapid-Bayern

georg40
27th June 2007, 16:21
As vrea sincer o finala gen Dinamo-Bayern München sau Rapid-Bayern

La ce competitie ? Altfel...somn usor !

Prome
27th June 2007, 16:35
Si pe Steaua sa o prinda primavara in UCL

Visul unei zile calduroase de vara si cam atat :)

Universal
27th June 2007, 16:59
da..ramane doar un vis..

resita
27th June 2007, 18:58
ce greu am gasit beraria azi :evil:
poate ar trebui pus un stick, si vorbit cu vadim pt. a crea 2 subforumuri

Universal
27th June 2007, 21:12
da....

Un Subforum pt Concurs de Pronosticuri si

Un Subforum despre Bundesliga- Editia si altele

Ideea in sine ar fi mult mai flexibila, forum-ul ar fi si mai atractiv

resita
27th June 2007, 21:16
hai ca am vorbit cu vadim si cred ca se rezolva :ok:

ps. uni tu nde stai acum, in germania?

Universal
27th June 2007, 21:46
Stau in 2 orase
München ( casa ) si Passau, unde studiez(inca)

in Suedia in Stockholm, la bunici la Uppsala

Universal
27th June 2007, 22:40
iata locatia:http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:SverigesL%C3%A4n2007Uppsala.svg

pe maine :bere: :bere: :bere:

Geografu
27th June 2007, 22:41
Bafta Uni ! ;)

Apropo ce se mai aude cu postul meu de mod aici ? :rolleyes:

Universal
27th June 2007, 22:42
Vadim trebuie sa te numeasca, in curand o sa fii :ok:

Geografu
27th June 2007, 22:43
Vadim trebuie sa te numeasca, in curand o sa fii :ok:

Merci mult prietene de-abia astept sa muncim cot la cot pentru threadul Germania ! :ok:

Lordul
27th June 2007, 22:48
Munchen ...frumos oras ...da greu am gasit locuri de parcare ...1h30min

georg40
28th June 2007, 00:01
In marile, orase exista doar doua posibilitati: parcare undeva la marginea orasului (P+R) si folosirea metroului sau altor mijloace de transport in comun, sau casele de parcare (Parkäuser). Altfel cauti mult si bine,iar daca parchezi neregulamentar esti bun pentru...15 € amenda.

resita
28th June 2007, 12:16
georg40, special pentru tine, ca sa mai afli ceva despre CSM ORADEA :ok:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=1404744#post1404744

georg40
28th June 2007, 12:18
Multumesc, multumesc am receptionat imediat !!

Universal
28th June 2007, 14:18
Handbal...imi place si mie sincer :) numai daca ma gandesc la Resita...Pitesti...Oradea :rolleyes:

Universal
28th June 2007, 21:14
Veniti la o beree :bere: :bere: :bere: :bere: :bere: :bere:

noir_desir
28th June 2007, 21:26
asa bere ca-n prima imagine mai merge :happy
De unde e, de la Oktoberfest?

Universal
28th June 2007, 21:27
:) Korrekt :D

Universal
29th June 2007, 00:13
Beraria se va deschide si maine, pana atunci: multa bere si voie buna :ok:

Am plecat

Uni :ok:

Shtrumfy
29th June 2007, 15:32
si mie mi sa facut sete, unde zici ca e asta ? ? ?

Universal
29th June 2007, 15:37
Aici :ok:

cu ce te mai pot servi?

georg40
29th June 2007, 16:30
Eu nu prea am mai dat prin berarie, dar nu-i de mirare ! Pe frigul asta ? Mai bine mi-ar veni un vin fiert ! Asa de frig n-a mai fost la Frankfurt de mult...Ca in toata Germania de altfel.

resita
29th June 2007, 17:49
frig?
trimite-l la noi :D. ma duc in centru la festivalul beriiiiiiiiiiiii:bere::bere::bere:

carlo
29th June 2007, 18:27
Cum poate satisface o femeie 12 barbati in acelasi timp?:D

georg40
29th June 2007, 18:54
@ Hi, Carlo ! De mult nu am mai auzit de tine . Ce-i nou , vecine ?