PDA

View Full Version : Paul Codrea



Mario Di Lazi
8th March 2006, 12:15
Mijlocasul la inchidere plecat de la Timisoara in fotbalul din Il Calcio

Mario Di Lazi
8th March 2006, 12:21
Paul a fost titular in ultimul meci din Il Calcio, el primind si un cartonas galben.
Cariera lui Paul :
2005-06 PALERMO Serie A
2004/05 TORINO Serie B
2003/04 PALERMO Serie B
2003/04 PERUGIA Serie A
2002/03 GENOA Serie B
2002/03 PALERMO Serie B
2001/02 GENOA Serie B
2000/01 GENOA Serie B
2000/01 ARGES DACIA PITESTI Divizia A Romania
1999/00 ARGES DACIA PITESTI Divizia A Romania
1998/99 POLITEHNICA AEK TIMISOARA 2. Division Romania
1996/97 DINAMO BUCAREST Divizia A Romania
______________________
Paul s-a nascut la Timisoara in 04/04/1981.
La US Palermo, Paul Codrea are tricoul cu numarul 20.

Mario Di Lazi
10th March 2006, 11:33
Aseara in Cupa UEFA, Paul a fost titular pentru echipa Palermo in victoria obtinuta in fata nemtilor de la Schalke 04 cu scorul de 1-0.

Mario Di Lazi
14th March 2006, 13:24
A fost titular in meciul castigat de Palermo acasa cu 2-0 in fata lui Udinese

Universal
22nd March 2006, 20:13
Si din pacate a pierdut calificxarea cu Schake 04,singura echipa germana care a ramas in Cupa Europ.

Mario Di Lazi
3rd April 2006, 11:12
Paul a intrat la pauza in locul lui Corini si a fost eliminat dupa 20 de minute.
Palermo - Ascoli 1-1

Universal
6th April 2006, 17:38
Cred ca ramane la Palermo,echipa buznicica,dar merita mai multa baiatul :)

Mario Di Lazi
28th April 2006, 11:37
Merita mai mult, dar atat timp cat in lotul lui Palermo o sa fie Corini, Paul nu are cum sa fie titular.

Universal
1st May 2006, 04:46
Adevarat, am auzit ca nu va ramane,totusi in Palermo,am auzit ca LIvorno sau Chievo au nevoie de el.

Mario Di Lazi
2nd May 2006, 14:19
Atata timp cat va juca in Serie A - NU conteaza la ce echipa o sa joace.
Imi aduc aminte de un jucator Anderson care a retrogradat 3 ani la rand din Serie A cu 3 echipe diferite (normal ca erau diferite) . Prima data a retrogradat cu Venezia apoi cu Ancona (parca)

Universal
15th May 2006, 04:54
Corect..apoi nu s-a mai auzit nimic de el, dar de Codrea vom ami auzi..sunt sigur

Mario Di Lazi
15th May 2006, 14:09
In acest sezon 2005-06, Paul a jucat in Serie A in 12 meciuri ;
In Cupa UEFA a jucat in 6 meciuri ;
In Cupa Italiei a jucat in 4 meciuri.

Elphax
15th May 2006, 21:36
Chiar, daca tu urmaresti mai indeaproape cazul lui Paul, zi-ne si noua de ce nu mai are evolutii bune, imi pare rau sa o spun, dar a devenit un jucator mediocru...

Mario Di Lazi
22nd May 2006, 19:29
Eu nu-l urmaresc pe Paul in mod special. Eu urmaresc jucatorii din Serie A si Serie B. Daca Paul s-ar transfera in alt campionat NU as mai posta despre el.
Evolutia lui este bunicica avand in vedere ca NU joaca meci de meci.

Pepsi-Cola
24th May 2006, 17:38
Eu zic ca Paul are niste evolutii exceptionale .

Mario Di Lazi
13th June 2006, 21:27
Exceptional este mult spus. De obicei mijlocasii care joaca la inchidere nu se remarca in mod special.

Universal
19th June 2006, 14:36
Dar el mai da cate un dribbling frumos. Pacat ca nu se uita Inter sau Sevilla la el.

Mario Di Lazi
19th June 2006, 17:11
Nu este el de nivelul lui Inter. Lui Paul ii sta bine pe la Palermo, Perugia, Genoa.

Mario Di Lazi
18th July 2006, 14:11
Este o stire mai veche, dar ... eu acum am dat de ea ...

Codrea este curtat de Napoli, însă ar vrea să rămână în Serie A
Conform cotidianului Solo Napoli, Paul Codrea este dorit de clubul SSC Napoli, promovat în acest an în Serie B. Românul este una dintre priorităţile napoletanilor, însă tratativele sunt complicate, Codrea dorind să continue în prima divizie din Peninsulă. Mijlocaşul a declarat săptămâna trecută că vrea să plece de la US Palermo, după ce preşedintele Zamparini a spus că randamentul românului nu s-a ridicat la aşteptările sale.

Mario Di Lazi
27th July 2006, 07:51
“Palermo a suferit o mare nedreptate”
Internaţionalul român consideră că, prin noile decizii, justiţia sportivă italiană s-a făcut de râs.
Foarte afectat de noile decizii ale justiţiei sportive italiene era ieri românul Paul Codrea. Dacă se menţineau primele decizii, Palermo ar fi jucat în Liga Campionilor.
PRO: Cum comentează lumea la voi readmiterea lui Milan în Liga Campionilor?
CODREA: Preşedintele Zamparini e furios foc. Era dreptul nostru, al celor de la Palermo, să mergem în Ligă, pentru că e normal ca vinovaţii să plătească. Însă italienii nu au curajul să aplice sancţiunile pe care Juventus, Fiorentina, Milan şi Lazio le meritau. S-au făcut de râs, pentru că întâi au făcut pe durii, iar acum au dat-o la întors. Au pierdut o mare şansă de a face curăţenie cu adevărat.
PRO: Este Juventus capul răutăţilor?
CODREA: Am simţit întotdeauna că Juve are alt regim, e favorizată de arbitri. Dar a da vina numai pe ei, ar fi o greşeală enormă. Mi-e milă şi de cei mici, gen Lecce sau Treviso, care îşi făcuseră speranţe să revină în A, iar acum, sincer, nu mai sunt sigur nici pentru Messina, pentru că Juventus merge mai departe cu recursul.
PRO: 19 puncte handicap pentru Fiorentina pot însemna retrogradarea?
CODREA: Fiorentina are un lot foarte valoros şi cred că are forţa să se bată pentru supravieţuire, dacă nu chiar pentru mai mult. Iar Milan, chiar cu handicap de opt puncte, e suficient de puternică pentru a conta la titlu, alături de Inter şi Roma. Apropo de titlu, nimeni, nici măcar cei de la Inter, nu se bucură să primească aşa cadou, titlul.
PRO: De cazul Sportului Studenţesc ce spui?
CODREA: Dacă nu şi-a plătit datoriile, e o decizie corectă. Dar dacă face dovada că a dat bani şi altele sunt cauzele, atunci e o problemă. Oricum, am înţeles că au jucat foarte bine sezonul trecut şi, cine ştie, poate au deranjat.
PRO: Italia e o campioană mondială pe merit?
CODREA: Întotdeauna cine ia titlul e pe merit. Italia a avut, după mine, şi cel mai bun jucător al Mondialului, Andrea Pirlo. Nu m-a surprins Brazilia, pentru că mă aşteptam la un recul, şi aşa a fost.
PRO: Pentru noi vine un nou examen, Euro 2008. E momentul să reînnodăm firul calificărilor?
CODREA: Bine ar fi, dar, aşa cum am citit în ziarul dumneavoastră că a spus selecţionerul Victor Piţurcă, asta ar fi posibil doar dacă toţi jucătorii vor avea cluburi şi vor evolua constant. Eu unul aştept să văd ce voi face, pentru că unii mă dau la Napoli, alţii la Livorno.
Sursa - prosport.ro

SILVIU99
27th July 2006, 23:35
Preşedintele clubului Palermo, Maurizio Zamparini, a declarat, joi, că jucătorul Paul Codrea va evolua la Livorno din sezonul viitor, informează agenţia Calciomercato.
"Eu voiam să-l dau la Napoli, ei nu sunt interesaţi de jucători de la Palermo. Codrea îl dădeam chiar şi împrumut cu opţiune de cumpărare, dar dacă tehnicianul de la Napoli nu l-a vrut, eu ce pot face?", a spus Zamparini.
În 24 iulie, agentul lui Codrea, Andrea Pretti, a afirmat că jucătorul român vrea să rămână în Serie A şi de aceea preferă să meargă la Livorno decât la Napoli.


BAFTA CODREA:yeah:

aymanxp
11th August 2006, 13:59
Codrea, tot la Palermo
Sînt şanse mici ca Paul Codrea să plece la Livorno. "Noi am făcut un pas înainte, apoi Livorno a făcut 10 înapoi", a zis directorul sportiv al lui Palermo, Rino Foschi. Mijlocaşul român a fost nervos în testul cu Enemonzo (3-0), cînd a şi accidentat destul de grav un adversar.

Kroenan
18th August 2006, 12:42
``Fotbalistul Paul Codrea a dat de furca politistilor din Mamaia, pe care i-a pus sa alerge degeaba. Cazat fiind la Hotelul Rex, acesta a dat fuga la politie, pentru a anunta ca si-a pierdut actele. Putin mai tarziu insa, afland ca pentru pierdere, spre deosebire de furt, trebuie sa platesti o amenda, a iesit pe posturile de televiziune pentru a anunta ca i se furase borseta in care se aflau actele de identitate si legitimatie de sedere in Italia. Cercetand imprejurarile, oamenii legii au descoperit, insa, ca, in realitate, fotbalistul isi uitase borseta la piscina hotelului.``


Articolul de mai sus este preluat dintr-un ziar local (Replica de Constanta)... Ce parere aveti de `fotbalistul` nostru, cu mintea cat o nuca?:D

Mario Di Lazi
29th August 2006, 19:58
Paul Codrea s-a transferat la Siena.

sHperacLu
30th August 2006, 11:51
Va juca acolo, dar Palermo si Siena il au in coproprietate! :)

Mario Di Lazi
4th September 2006, 20:09
Paul s-a transferat la Siena si va purta tricoul cu nr. 6.

Mario Di Lazi
23rd September 2006, 22:59
Codrea a suferit o ruptura de tendon

Mijlocasul echpei Siena, Paul Codrea a suferit o ruptura de tendon la partida pe care echipa sa a câstigat-o, în deplasare, cu scorul de 2-1, în fata formatiei AC Torino, din etapa a III-a a campionatului Italiei.

Internationalul român va fi operat astazi la clinica ortopedica a Universitatii din Siena si va lipsi de pe teren aproximativ o luna, el ratând, astfel, întâlnirea cu reprezentativa Belarusului, care va avea loc pe 7 octombrie, pe stadionul Steaua, în preliminariile Campionatului European din 2008.

Codrea, care a intrat pe teren în minutul 76, în locul lui Tomas Locatelli, s-a accidentat în urma unui duel banal cu un adversar.
Sursa - prosport.ro

aymanxp
24th September 2006, 14:34
Rateaza Belarusul

http://www.prosport.ro/usr/imagini/93-10284-codrea.jpg

GHINION Paul Codrea, internationalul român de la Siena, a devenit indisponibil pentru meciul din preliminariile EURO 2008 ca urmare a unei rupturi de tendon la mâna, suferita în timpul partidei de campionat de la Torino

16 minute a evoluat Paul Codrea la debutul sau sub culorile Sienei în acest sezon de Serie A, timp suficient însa pentru a se accidenta.

Bianconerii au învins cu 2-1 la Torino pe nou-promovata cu acelasi nume în ultima etapa, dar internationalul român nu a avut timp sa se bucure de acest succes, pentru ca deja ieri-dimineata se afla sub cutit la clinica din localitate. Nu a fost victima unui atac dur din partea vreunui adversar, dar Codrea este un adevarat recordman al ghinioanelor, având parte de cel putin o accidentare serioasa pe sezon de când a venit în Italia. De aceasta data necazul s-a produs la mâna, mai precis la tendonul degetului inelar de la mâna stânga. A fost vorba de o tinere de tricou, Codrea având mare nesansa, întrucât în foarte putine cazuri se pot produce astfel de accidentari, atât de serioase, încât sa necesite imediat o interventie chirurgicala.

Paul este omul ghinioanelor, pentru ca a mai fost victima unor indisponibilitati pe termen lung. Dupa operatia efectuata ieri va sta o luna, dar în trecut a stat în afara gazonului si jumatate de an. Cea mai serioasa problema a avut-o pe vremea când evolua pentru Genoa, în partida din Sardinia, de la Cagliari. Asta se petrecea cu cinci ani în urma si perioada de refacere a fost de sase luni, ca urmare a operatiei suferite la genunchi.

Pentru echipa nationala e o pierdere importanta în perspectiva jocului cu Belarus din 7 octombrie, de la Bucuresti. Cum Ovidiu Petre e si el nerefacut deplin, iar Mirel Radoi ar putea reintra abia în noiembrie, probabil ca selectionerul Victor Piturca se va orienta spre dinamovistul Andrei Margaritescu sau spre stelistul Florin Lovin.

Accidentarea lui Codrea este o pierdere pentru noi, pentru ca Radoi e indisponibil, iar Ovidiu Petre nu e la capacitate maxima. Ii voi urmari pe jucatorii care evolueaza pe postul lui si voi decide cine îl va înlocui
Victor Piturca, selectioner

prosport.ro

inter
25th September 2006, 23:53
Siena, 25 settembre - Paul Constantin Codrea, centrocampista rumeno del Siena, non prendera` parte alla sfida con il Milan. Il giocatore e` stato infatti operato chirurgicamente al tendine flessore del quarto dito della mano sinistra. L`infortunio era avvenuto in un contrasto di gioco. Codrea, classe 1981, e` alla prima stagione al Siena, dopo aver militato la scorsa stagione nel Palermo. In serie A, ha totalizzato 25 presenze e una segnatura.


comenteaza azi datasport.

Mario Di Lazi
27th September 2006, 10:55
ITALIA Paul Codrea, mijlocasul echipei AC Siena, a fost operat vineri la tendon, interventia chirurgicala decurgând normal. Internationalul român se accidentase etapa trecuta din Serie A, atunci când în urma unui duel cu un adversar de la AC Torino a fost nevoit sa paraseasca terenul. Medicii au anuntat ca românul va fi indisponibil 30 de zile, el pierzând astfel meciul cu Belarus, programat pe 7 octombrie.
Sursa - prosport.ro

aymanxp
30th September 2006, 12:28
ati vazut prostia la stirile antena 1 ... !!!

-------

" codrea juaca la palermo , si sa calificat in grupele cupei uefa "

...... o foarte mare gafa cu un jucator de nationala ..... !!!

Mario Di Lazi
29th October 2006, 18:25
In meciul Ascoli - Siena 0-1, Paul Codrea a inscris golul oaspetilor in minutul 85. La gazde Valentin Nastase nu a jucat.

Mario Di Lazi
3rd December 2006, 21:14
Calciotoscano.it: "Codrea poate reprezenta viitorul Sienei"

Site-ul calciotoscano.it a publicat, miercuri, un articol despre mijlocasul Paul Codrea, în care se spune ca românul poate reprezenta viitorul echipei AC Siena.

"Senzatia este ca Paul Codrea poate reprezenta viitorul Sienei. Este un jucator de perspectiva, care are multe calitati tehnico-tactice, dar nu este ajutat de fizic", a scris site-ul italian.

Desi a fost mai mult accidentat în ultima perioada, Codrea este apreciat de site-ul calciotoscano.it care considera ca românul ar trebui transferat definitiv de la formatia US Palermo. "Are putine aparitii în acest sezon din cauza accidentarilor, a marcat un gol superb în meciul cu Ascoli si Siena ar trebui sa se gândeasca ca la iarna sa-l cumpere definitiv de la Palermo", a notat calciotoscano.it.

"În ultimul meci, cu Fiorentina, a avut o prestatie foarte buna si a reusit sa creeze faza golului marcat de Antonini.", a scris sursa citata.
sursa - prosport.ro

Mario Di Lazi
6th December 2006, 11:06
Codrea a fost suspendat o etapa în Serie A

Mijlocasul echipei AC Siena, Paul Codrea, a fost suspendat de Judecatorul Sportiv pentru o etapa în Serie A, în urma cumului de cartonase galbene.
Codrea a fost avertizat cu un cartonas galben în minutul 90+1 al partidei pierdute, sâmbata, în deplasare, cu scorul de 0-2, în fata formatiei Internazionale Milano, în etapa a XIV-a a campionatului Italiei.
În urma acestei suspendari, Paul Codrea va rata întâlnirea Sampdoria Genova - AC Siena, care va avea loc, duminica, de la ora 16.00, în etapa a XV-a din Serie A.
sursa - prosport.ro

Mario Di Lazi
5th January 2007, 17:55
Paul Codrea a jucat in acest tur in 9 meciuri de Serie A si a inscris 1 gol pentru SIENA.
Paul poarta tricoul cu nr. 6

Mario Di Lazi
20th January 2007, 19:18
Codrea la Chievo?
Pentru a acoperi cât mai bine absenta din avanposturi a brazilianului Amauri, Palermo vrea sa-l achizitioneze pe atacantul Sergio Pellissier de la Chievo Verona.
Conform site-ului italian tuttomercatoweb oficialii gruparii siciliene sunt dispusi sa-l includa în aceasta tranzactie si pe internationalul român Paul Codrea. Timisoreanul este în prezent împrumutat, tot în Serie A, la Siena.
sursa - prosport.ro

Mario Di Lazi
20th January 2007, 19:51
Codrea: "Ar fi păcat să nu joc cu Italia la Siena"

Partida amicală Italia - România, programată miercuri, 7 februarie, de la 21:30 (ora României), se va disputa pe "Stadio Comunale Artemio Franchi" din Siena, arenă pe care își dispută partidele de acasă echipa la care evoluează internaționalul român Paul Codrea.
- Paul, crezi că programarea meciului la Siena îți sporește șansele de convocare?
- Chiar dacă s-ar fi jucat în altă parte, îmi făceam aceleași speranțe de a fi selecționat. Ar fi însă păcat să nu pot evolua la Siena contra campioanei mondiale. Pentru mine lucrurile sînt foarte clare: dacă voi fi titular la echipa de club, voi fi convocat, dacă nu, nu!
- Și în ce situație ești?
- În ultimele cinci etape am fost titular. Joc însă în campionatul Italiei, iar aici nimeni nu-ți garantează postul meci de meci. Depinde de antrenor, de planurile pe care și le face acesta în funcție de adversar.
- Ai discutat cu colegii tăi de la Siena despre partida cu Italia?
- Da, și toți se așteaptă să fiu chemat la națională pentru a mă vedea la lucru.
- Cum este stadionul?
- Mic, nu-i prea adecvat pentru un meci al campioanei mondiale. Are o capacitate de 15.000 de locuri, cam cît stadionul Dinamo. În schimb este foarte frumos, amplasat în centrul orașului.
- Suporterii sînt pătimași?
- Sînt liniștiți, nu-s gălăgioși ca în alte părți. Siena este echipă mică, la fel ca și orașul de altfel. Mai comentează ei din cînd în cînd. La meciurile noastre de acasă, media este 7.000-8.000 de suporteri. Cu toate astea, atmosfera este ca în Cotroceni. Doar la derby-uri se umple stadionul.
- Ar putea fi ăsta un avantaj pentru România?
- Cînd intrăm pe teren oricum nu mai auzim publicul, fiindcă jucătorii se concentrează la meci.
- Clima cum este?
- Acum e destul de cald pentru această perioadă, în jur de 12-13 grade Celsius. De obicei, pe vremea asta era frig. Mai ninge din cînd în cînd, dar nu atît de mult încît să nu se poată juca.
sursa - gsp.ro

Laur_Farul
26th February 2007, 18:53
Codrea revine etapa viitoare


Paul Codrea, accidentat în partida de duminica a Sienei de la Messina, scor 1-0 pentru gazde, va fi apt de joc în etapa urmatoare a Seriei A. "Am primit un genunchi chiar în primul minut al meciului si am continuat sa joc schiopatând pâna în minutul 22, când am fost schimbat. Din fericire, nu este ceva grav si voi reveni imediat pe gazon", a declarat astazi mijlocasul nationalei, contactat de Prosport. Siena a pierdut în prelungiri, Messina marcând prin Alvarez golul victoriei.

Mario Di Lazi
29th April 2007, 20:18
Paul Codrea nu a fost prezent nici pe banca de rezerve la Siena, 0-2 acasa cu Sampdoria în etapa 34.

Mario Di Lazi
27th May 2007, 23:06
Siena s-a salvat de la retrogradare în ultimele 10 minute din Serie A
Paul Codrea a jucat în acest sezon de Serie A pentru Siena 22 de meciuri și a înscris 2 goluri ...

razwan_vs
3rd June 2007, 10:37
ce ratare a avut codrea.....nici cu poarta goala nu ii instare sa dea gol :mda:

kain
3rd June 2007, 12:27
ce ratare a avut codrea.....nici cu poarta goala nu ii instare sa dea gol :mda:

Daca este jucator numai de picior drept.. asta inseamna.. :rolleyes:

Celso
3rd June 2007, 19:06
e mijlocas defensiv:D nu e vina lui:D ...oricum daca intra era un gol frumos:)

baubau
4th June 2007, 10:24
Exact, e obisnuit sa bage piciorul in minge nu sa traga in ea:D Si a zis si mama lui, ca-l punea sa traga la capita:D Deci ofensiv ar fi bun la rugby:D

Cappone
6th June 2007, 00:05
a ratat si el acuma .....se revanseaza la Timisoara

Mario Di Lazi
26th August 2007, 20:10
et. 1 : Siena - Sampdoria 1-2
Paul Codrea a intrat în teren în minutul 74 în partida pierdută de Siena ...

Mario Di Lazi
2nd September 2007, 21:08
et. 2
CODREA DA, PIT BA
Internationalul român Paul Codrea a jucat duminica primele 78 de minute pentru Siena, învinsa în deplasare, în etapa a doua din Serie A, de AS Roma cu scorul de 3-0 (goluri Aquilani, Giuly si Totti).
Codrea a fost avertizat cu un cartonas galben în a doua repriza. La învingatori, mijlocasul Adrian Pit nu a fost inclus în lot.
prosport.ro

effect
12th September 2007, 15:03
Anunțat în echipa de start pentru meciul de diseară, Paul Codrea va atinge borna de 30 de prezențe în echipamentul tricolor, pentru care a marcat și un gol. Codrea a debutat pentru România pe 15 noiembrie 2000, în amicalul România - Iugoslavia 2-1. Singurul său gol a fost reușit în partida amicală cu Lituania, din 28 februarie 2001.

:ok:

tricolori.ro

Universal
12th September 2007, 15:07
Jucator bun :ok: dar are unele faze in meci in care iese inexplicabil din joc :o:

Mario Di Lazi
23rd September 2007, 18:47
CODREA, ELIMINAT
Mijlocasul roman Paul Codrea a fost eliminat în minutul 77 al partidei pe care echipa AC Siena a terminat-o la egalitate, în deplasare, scor 1-1, cu formația AC Torino.
Internaționalul român, care a început cu titular, a primit două cartonașe galbene, în minutele 19 și 77. Torino a deschis scorul prin Dellafiore, în minutul 24, Siena reușind egalarea prin Maccarone, în minutul 53.
prosport.ro

Mario Di Lazi
23rd October 2007, 10:29
CODREA, INDRAGOSTIT DE LACATUS
Paul Codrea a declarat într-un interviu acordat revistei Pro TV Magazin ca plângea de fiecare data când îl vedea jucând pe Marius Lacatus. “Ma uitam la toate meciurile lui, iar toate tricourile pe care le cumparam erau cu numarul 7”, a povestit Codrea, care a precizat ca din fotbalul actual este fascinat de Ronaldo. “La un meci Milan - Siena, când era jocul oprit, ma duceam la el si îl întrebam daca se simte bine. Era cam mirat, probabil se întreba ce vreau de la el”, a mai spus mijlocasul nationalei.
prosport.ro

Mario Di Lazi
10th December 2007, 14:34
IANCU: "INCERCAM SA-I TRANSFERAM PE CONTRA SI CODREA"
Președintele clubului Poli Timișoara, Marian Iancu, a declarat, luni, agenției MEDIAFAX, că gruparea pe care o conduce încearcă să îi transfere în pauza competițională din iarnă pe jucătorii Cosmin Contra și Paul Codrea de la Getafe, respectiv AC Siena.

"Ne interesează și Contra și Codrea. Întotdeauna am dorit să-i aducem la Timișoara. Noi încercăm să-i aducem pe amândoi în această iarnă, pentru că vrem să aducem ce e mai bun pentru Poli Timișoara. Nu cred însă că pentru Codrea se va pune problema în iarna asta. Noi încercăm, dar nu cred. Contra este însă aproape", a spus Iancu.

Oficialul clubului bănățean a explicat că deocamdată nu poate discuta despre sumele oferite cluburilor Getafe și Siena pentru transferul celor doi fotbaliști, dar a lăsat să se înțeleagă că aceștia au clauze de reziliere în contractele lor. "Ei au problemele lor contractuale de care noi trebuie să ținem cont. Nici unul nu este la final de contract și nu vor putea transferați gratis. Să vedem, pentru că trebuie să ținem cont și să depășim clauzele lor contractuale. Nu pot să vorbesc acum de sumele pe care le oferim pentru cei doi. Sunt negocieri atât cu Getafe, cât și cu Siena. Dar pentru astfel de lucruri există un tipic, anumite protocoale", a adăugat președintele grupării Poli Timișoara.

Întrebat dacă salariile oferite celor doi componenți ai echipei naționale a României sunt de nerefuzat, Marian Iancu a răspuns: "Există un raport calitate-preț. Un raport pe care Poli Timișoara l-a respectat întotdeauna".

Contractul lui Cosmin Contra cu clubul spaniol Getafe expiră la 30 iunie 2008, în timp ce înțelegerea lui Paul Codrea cu gruparea italiană AC Siena se încheie la finalul sezonului 2008-2009.
prosport.ro

ducus
18th December 2007, 20:37
Un articol laudativ al lui Ovidiu Ioanitoaia la adresa lui Codrea:

Indiscutabil, Codrea e un fotbalist cu calități. Pledează pentru asta cele 32 de selecții în “națională”, strînse pînă la 26 de ani, dar și evoluțiile în tricoul Sienei. Deși mijlocașul român nu-i titular meci de meci în echipa de club, prezența lui în Serie A, campionat socotit printre cele mai puternice din lume, îl recomandă cu prisosință. Dar Codrea mai e și altceva, un om de caracter. Cînd scriu așa, mă refer la modul franc, fără ascunzișuri, în care a respins recent, vezi Gazeta de ieri, ofertele primite de la Rapid și Poli Timișoara. Cum ambele par tentante, altul nu s-ar fi grăbit să se pronunțe. Ar fi scăldat-o. S-ar fi declarat onorat și ar fi căutat să tragă de timp. Pentru că rareori se știe ce aduce ziua de mîine și, ca atare, nu-i bine să zici nu. Mai degrabă aștepți.

Spre lauda lui, Paul Codrea a recunoscut dialogurile purtate cu conducătorii cluburilor amintite, dar a refuzat ferm propunerile lor, categoric, precizînd că nici acum și nici într-un viitor apropiat nu intenționează să se reîntoarcă în țară. A exclus o asemenea variantă. “Țin să continuu în Italia”, a zis, insistînd că “prefer să evoluez tot în străinătate”. Tocmai pentru că există riscul ca unii, mai căpoși, să-i reproșeze lui Codrea lipsa de patriotism, nu ezit să salut atitudinea lui. E normal să judece astfel, fie și deoarece cîștigă la Siena peste ce-ar putea cîștiga acasă. În plus, șansele de a se remarca în Serie A și, implicit, de a semna încă un contract sînt evident mai mari. În concluzie, Codrea merită înțeles, nu luat peste picior și, cu atît mai puțin, pus la zid, condamnat. Am mai spus-o și o repet, în cazul în care ne credem autorizați să-i judecăm pe cei din jur, trebuie mai întîi să ne gîndim cum am proceda noi dac-am fi în locul lor. În situația de față, ca și Paul Codrea, nu-i așa?
http://blogsport.ro/ioanitoaia/2007/12/18/refuzul-lui-codrea/

Mario Di Lazi
19th December 2007, 09:11
Deși mijlocașul român nu-i titular meci de meci în echipa de club,
nu este titular pentru că încasează foarte ușor cartonașe galbene ... aproape la fiecare meci el primește câte un glaben ...
și din acest motiv nu joacă meci de meci pt că trebuie să-și ispășească etapele de suspendare ...

ducus
24th January 2008, 20:20
Codrea a marcat pentru Siena :)
Internaționalul român Paul Codrea a marcat un gol pentru Siena, în minutul 31 al partidei amicale pe care formația italiană l-a disputat miercuri în compania echipei de amatori Castelnuovo Berardenga. Siena s-a impus cu un scor fluviu, 18-0, golurile fiind marcate de Maccarone (4), Rigano (3), Porta (2), Frick (2), Rossettini, Forestieri, Galloppa, Vergassola, Locatelli. Siena a beneficiat și de "reușita" unui fundaș advers care a trimis mingea în propria poartă.
http://prosport.ro/articole/codrea-a-marcat-pentru-siena/74472
Bravo Paule, tine-o tot asa!

Mario Di Lazi
18th February 2008, 12:22
Paul a jucat tot meciul în Siena - Torino 0-0 (etapa 23) ...

Mario Di Lazi
25th February 2008, 08:21
Atalanta - Siena 2-2 - etapa 24 Serie A
Paul a fost titular și a jucat tot meciul pentru Siena ...

Mario Di Lazi
28th February 2008, 13:06
etapa 25 : Siena - Cagliari 1-0
Paul a jucat tot meciul și a primit un cartonaș galben ...

Mario Di Lazi
3rd March 2008, 08:14
etapa 26 : Empoli - Siena 0-2
Paul a jucat tot meciul pentru Siena și a primit un cartonaș galben ...

Mario Di Lazi
10th March 2008, 08:41
et. 27
Siena - Fiorentina 1-0
Paul a fost titular pentru Siena, dar s-a accidentat și a fost schimbat în min. 8 ...

Mario Di Lazi
6th July 2008, 20:20
Paul Codrea are o ofertă de la o echipă de prima ligă din Anglia ...

cata_dinamo
21st September 2008, 21:19
paul codrea a fost integralist in meciul Lecce-Siena 1-1