PDA

View Full Version : Filme cu supereroi/inspirate din benzi desenate



phyxius
22nd June 2007, 16:21
Pentru ca in ultima vreme filmele inspirate din benzi desenate au luat cu asalt box-office-ul am zis ca ar merita propriul lor thread. Deja au fost facute filme de succes dupa benzi desenate (Batman, Superman, X-Men, Spider-Man, 300) si se pare ca acesta e doar inceputul. Pe threadul asta se pot posta pareri despre filme cu (super)eroi sau facute dupa romane grafice, pot fi puse intrebari legate de aceste filme si pot fi aduse informatii referitoare la viitoare productii cinematografice.

Doctor_Satan
22nd June 2007, 16:34
Titlul threadului spune "Filme cu supereroi" iar tu vad ca bagi si eroi! Hotaraste-te!
Un film cu supereroi care mi-a placut foarte mult a fost Spawn, iar seria X-Men a fost super!

phyxius
22nd June 2007, 16:47
Titlul threadului spune "Filme cu supereroi" iar tu vad ca bagi si eroi! Hotaraste-te!

eu zic sa nu te apuci sa corectezi lumea daca nu stii atat de multe despre domeniul respectiv. titlul threadului este "Filme cu supereroi/inspirate din benzi desenate". nu toate benzile desenate sunt cu supereroi. de exemplu 300 e un film facut dupa romanul grafic (o banda desenata mai complicata si mai dramatica) al lui Frank Miller (acelasi om care a scris si desenat si romanul grafic Sin City, da acelasi Sin City dupa care a fost facut si filmul). in 300 si Sin City eroii nu sunt considerati "super" din nicio cauza. nu au nicio trasatura supranaturala, nimic iesit din comun, care incalca legile fizicii. genul asta de filme pica in categoria "inspirate din benzi desenate", deci sunt potrivite pt. thread.

Doctor_Satan
22nd June 2007, 17:03
Tin sa-ti amintesc faptul ca eroii din 300 si acele lupte celebre nu sunt creatii ale lui Frank Miller ci sunt personaje istorice si nu se pot include nici la benzi desenate si nici la supereroi!

gigiciuperca
22nd June 2007, 17:14
Tin sa-ti amintesc faptul ca eroii din 300 si acele lupte celebre nu sunt creatii ale lui Frank Miller ci sunt personaje istorice si nu se pot include nici la benzi desenate si nici la supereroi!

Oarecum ai dreptate.
Totusi eu nu stiu cine l-a facut pe Xerxes poponar, a schimbat desfasurarea luptelor, si a schimbat ordinea cronologica a diferitelor evenimente.
A fost Frank Miller sau regizorul filmului, cu siguranta istoria e un pic mai alftel.

KingMJames
22nd June 2007, 17:21
poate cateva personaje isi pastreaza numele si statuturile sociale,dar asemanarile se opresc aici. din punctul de vedere al trasaturilor,al caracterului, ele sunt cum sunt in film datorita viziunii lui Frank Miller...deci sunt incluse ca personaje la benzi desenate, prin faptul ca romanul grafic a inspirat filmul si nu faptele istorice in sine...

phyxius
22nd June 2007, 17:27
aaaaaaaaa... imi pare rau, e vorba de ACEST 300?


Inspirat de opera desenatorului Frank Miller, creatorul "Sin City", "300" este o aventura epica despre pasiune, curaj, libertate si sacrificiu intrupate de luptatorii spartani care au dus una dintre cele mai mari lupte din istorie. Co-scris si regizat de Zack Snyder ("Dawn of the Dead"), filmul aduce aclamatul roman grafic al lui Miller la viata combinand actiunea vie cu fundale virtuale care capteaza versiunea sa a acestei povesti istorice antice.

300 despre care scrie ca e inspirat din opera lui Frank Miller?

pt. articolul complet, intrati aici (http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=15898&what=article&article_id=15482&hist=1&wnd=_default)
si daca tot nu ma crezi, poftim:
http://www.imdb.com/title/tt0416449/fullcredits#writers
unde Frank Miller apare la Writing Credits si langa numele lui in paranteza e scris "Graphic Novel"?

ok...nu-i nimic... inteleg. nu stii. filmul 300 a fost inspirat din romanul grafic al lui Miller, care, daca ai fost atent, nu e atat de precis istoric avand in vedere ca apar razboinici din armata persana desfigurati si animale asemanatoare celor din Lord of the Rings (un fel de elefant/rinocer/mastodont), Xerxes are vreo 3 metri :groggy:, calaii lui sunt niste creaturi obeze, imense cu lame mari si ascutite in loc de maini pe care le folosesc sa decapiteze locotenentii spartani care au esuat in lupta si Ephialtes, cel care ii tradeaza pe spartani e un cocosat desfigurat in ultimul hal care arata exact la fel in romanul grafic (pe care l-am citit ;)). sa inteleg ca toate astea sunt personaje istorice? Xerxes in realitate avea 3 metri si calai obezi cu lame uriase in loc de maini?

300 a fost inspirat din opera lui Miller care a fost impresionat de batalia de la Termopile inca din tinerete cand a vazut filmul The 300 Spartans (1962) de Rudolph Mate si, mai tarziu in viata, cand a devenit artist si s-a apucat sa deseneze si sa scrie benzi desenate a creat romanul grafic 300.

in concluzie, am dreptate.

Doctor_Satan
22nd June 2007, 17:42
Oarecum ai dreptate.
Totusi eu nu stiu cine l-a facut pe Xerxes poponar, a schimbat desfasurarea luptelor, si a schimbat ordinea cronologica a diferitelor evenimente.
A fost Frank Miller sau regizorul filmului, cu siguranta istoria e un pic mai alftel.

Bine, asa ai putea pune intrebarea: "Cine l-a facut celebru pe Stefan cel Mare? Sergiu Nicolaescu sau Sadoveanu?". Oricum, eu nu vorbeam de celebritate! Vorbeam de creatie! Pe Stefan nu l-a creat nimeni, nici Sadoveanu, nici Nicolaescu. El a existat! In timp ce personajele de benzi desenate si supereroii sunt pura fictiune!

A.k.a
22nd June 2007, 18:26
Asta il astept: Luke Cage
http://www.imdb.com/title/tt0401601/
http://en.wikipedia.org/wiki/Luke_Cage

Sasuke Uchiha
22nd June 2007, 20:08
spider man 1 si x-men 1 pt mine au fost cele mai bune filme cu super eroi

irinaidu
22nd June 2007, 22:05
mai evident filmele astea sunt pt cand chiar nu am ce face ( eu vb strict despre mine, asa ca nu imi sariti in cap ), dar trebuie sa recunosc ca unele sunt dragute. dar doar in cazul in care respecta sursa de inspiratie. cum ar fi x-men , eu eram fana x-men desenele animate si cand am vz cum au pastrat nume de personje dar cam nimic din cum erau caracterele personajelor respective am fost f dezamagita.
sin city a fost o porcarioara draguta. pt ca pana atunci nu mai vazusem alta la fel. si cum nu stiam nimic despre sursa de inspiratie mi s-a parut ok . dar deja 300 mi-a creat senzatia : iar?????? asa ca nu mi-a mai placut.
ma rog mi s-a explicat ca e din cauza ca sunt fata. o fi!!!!
de asemenea si spider man desenele animate mi-au placut ( da, stiu ma uit cam mult la desene animate ). si peter parker nu arata in mintea mea ca tobey maguire, asa ca am fost cam dezamagita iar kirsten dunst ma calca pe bombeu.
batman 1 si 2 mi-au placut. eram si mai mica cand le-am vazut.
iar superman eram f mica cand l-am vazut si mi-a placut, dar acum nu m-as mai uita la mai mult de 5 minute pt ca m-as strica de ras.

phyxius
7th July 2007, 21:22
The Dark Knight - Continuarea filmului de mare succes Batman Begins, in regia aclamatului Christopher Nolan e programata pt. vara anului 2008 (18.07.08). Filmul il va avea in rolul principal din nou pe Christian Bale (Bruce Wayne/Batman) si alaturi de el se vor mai intoarce si Michael Caine (Alfred Pennyworth -- valetul si confidantul lui Wayne), Gary Oldman (Locotenentul Jim Gordon), Morgan Freeman (Lucius Fox -- angajatul si omul de incredere al lui Bruce) si Cillian Murphy (Jonathan Crane/Scarecrow). Maggie Gyllenhaal (Sherrybaby, Stranger Than Fiction, Mona Lisa Smile) ii va lua locul lui Katie Holmes care a decis sa nu mai participe si in continuarea lui Begins ci in schimb sa joace alaturi de Diane Keaton si Queen Latifah in comedia "Mad Money" programata tot pt. 2008. Noii raufacatori introdusi sunt The Joker interpretat de Heath Ledger (Brokeback Mountain, Casanova, A Knight's Tale) si Harvey Dent/Two Face interpretat de Aaron Eckhart (Thank You For Smoking, Suspect Zero, The Core), desi nu se stie nimic inca despre cand Harvey Dent va deveni infamul Two Face. Alaturi de ei au mai fost atasati si William Fichtner (cunoscut cel mai bine pt. serialele Prison Break si Invasion) care se spune ca va juca rolul managerului unei banci pe care The Joker o va sparge, Nestor Carbonell (Lost) care va interpreta primarul orasului Gotham, Melinda McGraw si Nathan Gamble care ii vor interpreta sotia si respectiv fiul lui Jim Gordon, Eric Roberts (Heroes) si Michael Jai White (Spawn) despre care se zice ca vor juca rolul unor mafioti care se lupta pt. controlul orasului si actorul Anthony Michael Hall (serialul The Dead Zone) al carui rol este inca necunoscut, dar despre care se spune ca va fi o surpriza placuta. Ca modificari tehnice s-a aflat ca Batman isi va schimba costumul si ca acest lucru va fi central filmului deoarece este nevoit sa il schimbe. Masina sa, The Tumbler va fi distrusa si Wayne il va ruga pe Lucius Fox, angajatul si inginerul sau sef sa ii construiasca o motocicleta moderna de asalt numita "Sidewinder" de care va avea nevoie pt. un scop precis. Poze cu costumul nou, motocicleta si noul look al lui Joker: costum (http://www.comingsoon.net/images/batmannewsuit.jpg), Sidewinder (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/2/2e/Batpod_in_TDK.jpg), Joker (http://www.411mania.com/game_screenshots/2014.jpg).

Iron Man - Filmul care se anunta a fi o concurenta serioasa pt. The Dark Knight, bazat pe eroul Marvel Comics Tony Stark/Iron Man. Regizorul Jon Favreau, un mare fan al benzilor desenate, a reusit sa construiasca o distributie din staruri hollywoodiene: Robert Downey Jr. (Tony Stark/Iron Man), Gwyneth Paltrow (Virgina "Pepper" Pots -- iubita lui Stark), Terrence Howard (Jim Rhoades -- cel mai bun prieten al lui Stark si seful securitatii pt. firma sa), Jeff Bridges (Obadiah Stane -- rivalul in afaceri al lui Stark si unul din personajele negative ale filmului), Samuel L. Jackson (care va face o scurta aparitie in rolul altui personaj Marvel, Nick Fury), Shaun Toub (cunoscut pt. rolul sau din Crash). Filmul va arata cum Tony Stark devine Iron Man si isi intalneste cel mai mare dusman -- The Mandarin (rol al carui actor nu a fost dezvaluit inca). Filmul a fost terminat recent si urmeaza sa apara un trailer scurt in urmatoarele luni. Au fost lansate poze cu costumele lui Iron Man: prima armura (http://www.superherohype.com/nextraimages/ironmanarmor2.jpg), Mark 1, pe care Stark o va construi din necesitate in prima parte a filmului, si a doua (http://www.superherohype.com/nextraimages/ironmanhires1.jpg), care va fi construita mai tarziu in film si care va deveni armura folosita de Stark cel mai des.

The Incredible Hulk - Datorita esecului pentru fanii personajului Marvel din filmul lui Ang Lee, "Hulk", din 2003, studiourile au decis sa reinnoiasca distributia si sa adauge proiectului un nou regizor sperand la un succes mai mare decat primul Hulk. De data aceasta filmul va fi regizat de Louie Leterrier (Transporter 1,2, Unleashed) si il va avea in rolul principal pe Edward Norton (Bruce Banner/Hulk). Norton va fi insotit de Liv Tyler care o va interpreta pe Betty Ross - iubita lui Norton, William Hurt care il va juca pe Generalul Thaddeus "Thunderbolt" Ross, tatal lui Betty si omul care il urmareste si vrea sa il captureze pe Hulk si Tim Roth care va juca rolul lui Emil Blonsky, un fost agent KGB care se lasa implicat in acelasi experiment care l-a creat si pe Hulk, devenind monstrul poreclit "Abomination", dar care nu mai poate sa revina la normal si il crede vinovat pe Banner pt. soarta sa, motiv pt. care vrea sa il omoare. The Incredible Hulk este alt film cu supereroi programat pt. vara lui 2008.

Wanted - Bazat pe romanul grafic cu acelasi nume, filmul "Wanted" este povestea unui om obisnuit, Wesley Gibson, a carui viata este data peste cap cand afla de moartea tatalui sau, pe care nu il cunoscuse niciodata si afla ca era de fapt un asasin care lucra pt. o organizatie periculoasa si necunoscuta. Organizatia misterioasa il recruteaza pe Wesley care urmeaza a fi antrenat de fostul coleg al tatalui sau, un om numit doar Sloan. Gibson este interpretat de James McAvoy (The Last King of Scotland), iar Sloan va fi jucat de Morgan Freeman. Alti actori atasati proiectului sunt Angelina Jolie, Terrence Stamp, Common, Chris Pratt. Filmul prezinta evolutia interesanta intr-un univers intunecat a unui om obisnuit si firav care devine un asasin violent si lipsit de scrupule. Filmul e programat pt. data de 28 martie 2008.

Watchmen - Ca si Wanted, Watchmen este bazat pe apreciatul roman grafic cu acelasi nume si este o poveste a supereroilor exilati de catre o societate care nu mai are nevoie de ei, dar care sunt nevoiti sa se intoarca atunci cand un fost coleg de-al lor este omorat si soarta New York-ului si poate a intregii lumi este in pericol. Filmul este regizat de Zack Snyder, acelasi om care a regizat si 300 (filmul inspirat din romanul grafic al lui Frank Miller). Pt. rolurile principale au fost abordati actorii Patrick Wilson, Jude Law, Jason Patric, Thomas Jane, John Cusack, dar nu se stie inca daca vreunul din ei au acceptat sau nu. Nu se stie in ce luna va aparea filmul, dar este programat pt. 2008.

Hellboy 2: The Golden Army - Guillermo del Toro, regizorul laureatului la Oscar, Pan's Labyrinth si al filmelor inspirate din benzi desenate, Blade 2 si Hellboy, revine in 2008 cu continuarea filmului de actiune plasat intr-un univers al supranaturalui, Hellboy 2 - The Golden Army. Ron Perlman, Selma Blair, Doug Jones, Jeffrey Tambor si John Hurt isi reiau rolurile din prima parte. Cand lumea mitica planuieste o razvratire impotriva lumii oamenilor Hellboy si echipa sa trebuia sa-i opreasca. Filmul va aparea in vara lui 2008.

Superman: The Man of Steel - Continuarea lui Superman Returns, programat pt. anul 2009, tot in regia lui Bryan Singer. Nu se stie nimic inca despre acest film in afara de faptul ca Singer nu va lucra la el decat dupa ce termina "Valkyrie", filmul de razboi cu Tom Cruise. S-a mai spus ca Singer s-ar putea sa regizeze si "The Mayor of Castro Street" inainte de a se apuca de "The Man of Steel" ceea ce inseamna ca nu se stie nimic concret inca despre soarta acestui film. Se vorbeste de inlocuirea lui Kate Bosworth pt. personajul Lois Lane. Eva Marie Saint, care a jucat rolul mamei lui Clark Kent a declarat ca a semnat contract si pt. "The Man of Steel" iar Brandon Routh (Clark Kent/Superman) a spus ca de-abia asteapta sa se intoarca in costumul albastru cu pelerina rosie.

Wolverine - Dupa succesul seriei X-Men, doua dintre cele mai interesante personaje din ea au primit fiecare propriul lui spin-off. Despre Wolverine nu se stie aproape nimic, in afara de faptul ca Hugh Jackman va interpreta rolul lui Logan/Wolverine ca si in seria X-Men. Scenariul a fost scris, dar nu a fost ales un regizor pt. el inca. Len Wiseman, regizorul filmelor Underworld, Underworld: Evolution si Live Free or Die Hard si-a exprimat interesul pentru conducerea acestui proiect. Filmul este o poveste de origine pt. Wolverine si e programat pt. vara lui 2008, dar in ritmul acesta mai mult ca sigur nu il vom vedea pe ecrane doar intr-un an.

Magneto - Celalalt spin-off al seriei X-Men este cel al infamului Eric Lensherr/Magneto. In afara de faptul ca scenaristul David Goyer a acceptat sa regizeze si sa scrie scenariul pt. acest film, altceva nu se mai stie. La un moment se vorbise despre revenirea lui Patrick Stewart si Sir Ian McKellen ca o continuare a lui X-Men 3. Un alt zvon era ca filmul ar fi, ca si Wolverine, tot o poveste de origine a lui Magneto, dar concret nu se stie nimic inca (in afara de faptul ca va fi lansat in 2009).

The Flash - Povestea adolescentului Wally West care a fost lovit de o combinatie dintre substante chimice si fulger si transformat in unul dintre cele mai cunoscute personaje din DC Comics - Flash, eroul cu puterea super-vitezei - va fi adusa pe marile ecrane in 2008. Shawn Levy, regizorul filmului Night at the Museum, a preluat conducerea filmului si urmeaza sa fie alesi si actorii.

The Spirit - Film inspirat din benzile desenate despre un justitiar intors de pe taramul celalalt care infrunta raul din ascunzatoarea sa secreta. Cunoscutul artist si scriitor Frank Miller va regiza acest film si deja a fost abordat Samuel L. Jackson pt. rolul raufacatorului, un om numit doar "The Octopus". The Spirit e programat pt. o lansare in 2008.

Ronin - Filmul este ecranizarea benzii desenate cu acelasi nume si este povestea unui samurai care nu a putut sa isi apere stapanul si a fost doborat de un demon. Peste secole, sabia samuraiului este gasita, iar demonul si samuraiul sunt readusi la viata, fiecare avand scopul sa il omoare pe celalalt si sa stapaneasca sabia mistica. Lupta celor doi se va tine intr-o lume dominata de bande violente si de haos. Filmul va fi filmat in acelasi stil ca 300 (va fi folosit foarte mult ecranul verde) si regizorul Syvain White (Stomp the Yard) a fost abordat pt. a prelua conducerea sa.

Spider-Man - Sony planuieste sa continue seria de succes a celui mai faimos personaj din universul Marvel. Inca 3 filme sunt deja programate si sigur vor fi facute. Compania a spus ca l-ar vrea pe Sam Raimi inapoi sa regizeze noile parti din serie, dar Raimi nu este sigur daca vrea. Atat el cat si Tobey Maguire si Kirsten Dunst au spus fiecare ca daca ceilalti doi sunt de acord, atunci e posibil sa se intoarca. Studiourile vor continua seria si fara Raimi si Maguire. Intr-un interviu Raimi a zis ca daca ar regiza urmatorul Spider-Man, ar putea alege ca raufacatori pe Vulture sau The Insidious Six. Filmul este momentan programat sa apara in 2009, dar Sony a zis ca nu se grabeste si ia o pauza pt. a culege profiturile lui Spider-Man 3.

Alte filme cu supereroi programate sa apara in urmatorii 2-3 ani, dar despre care nu se stie nimic inca sunt: Captain America (2009), Nick Fury (2009), The Submariner (2008), The Punisher 2 (?), Shazam! (2008), Wonder Woman (2009), Thor (2009), Ant-Man (2008), SuperMax (2009/2010), Justice League of America (2010/2011).

phyxius
29th July 2007, 22:30
ieri, la Comic Con 2007, a fost aratat un pachet video cu mici clipuri din Iron Man, noul film inspirat din benzile desenate Marvel, care va aparea pt. prima data pe ecrane pe 2 mai 2008.

http://www.youtube.com/watch?v=fVRQjCG8tn4

de asemenea, alaturi de filmul de lungmetraj, The Simpsons, a fost aratat in cinema si teaserul de la The Dark Knight, continuarea lui Batman Begins.

http://youtube.com/watch?v=Uf09jf0O1X8

Universal
30th July 2007, 15:36
Din pacate Phyxius..pe youtube nu mai apare..

phyxius
2nd August 2007, 10:57
atunci sa speram ca nu-l dau jos si pe asta:

http://youtube.com/watch?v=7Tl7NrEjZ60

A.k.a
2nd August 2007, 11:52
L-au dat

phyxius
13th September 2007, 01:00
ok... asta ar trebui sa ramana la locul lui. asa ca, pentru cine are quicktime, trailerul Iron Man:
http://www.apple.com/trailers/paramount/ironman/large_trailer.html