PDA

View Full Version : Bucharest WARRIORS



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7

mtfk
19th January 2007, 00:29
Acest thread este deskis pentru cei care vor juca fotbal american in prima echipa de aceste gen din Bucuresti.
Cei care vor sigur sa joace f.a., chiar daca la inceput va parea o joaca in viitor se va transforma in ceva serios, daca va veti tine de sportul acesta.
La inceput nu vom avea echipament si teren marcat, vom juca pe un teren de rugby, vom improviza marcajele..
S-ar putea sa jucam full contact primu meci sau flag football...depinde.

Vom programa meciul in asa fel incat sa puteti veni majoritatea celor din Bucuresti, dupa ce se va termina sesiunea, intr-o duminica pe la orele 1-3 vom sta vreo 2-3 ore sa jucam+practice..si vom repeta asta in fiecare duminca.

Inainte de a ne intalni am o rugaminte pentru incepatori si nu numai, sa citeasca niste informatii importante:
http://en.wikipedia.org/wiki/American_football
http://en.wikipedia.org/wiki/American_football_rules
http://en.wikipedia.org/wiki/American_football_positions
http://en.wikipedia.org/wiki/American_football_strategy
http://en.wikipedia.org/wiki/Glossary_of_American_football
asta ca sa aveti o idee in legatura cu sportul acesta si regulile lor.
Si daca se poate sa descarcati jocul MADDEN NFL sa puneti in practica ce ati citit p wikipedia.

Cei care vor sa joace sigur sunt rugati sa posteze aici niste date, pentru a face o statistica. Daca nu aveti cont sunteti rugati sa va faceti, nu dureaza mult.
Ne vom impartii in 2 grupe.
Fiecare grupa va avea 3 echipe de atac, aparare si special teams.
Astfel cei care joaca in atac vor juca si in aparare pe pozitia opusa pe care o aveau in atac. (Un ex.: cel care va fi wr in atac, in aparare va deveni cb.)
Cand o echipa este in aparare QB va sta pe bara.
Cei care vor juca in echipa sunt rugati sa posteze aici: ce pozitie isi doresc sa aibe+motivatia, inaltimea, kilogramele, (pt wr si rb, cat scot la viteza pentru 50m), si alte aptitudini pe care le au.Daca sunteti mai masivi, grasi veti fi pusi pe post de offensive/defensive linemen, linebackers.
Daca nu sunteti facut pentru sport, puteti sa fiti antrenori/arbitri/water-boys etc..avem nevoie de orice om pt orice pozitie...

Sper sa am ajutati in formarea echipei si sa va tineti de sportul asta!

PS. Pt cei care sunt la fac, sa precizeze cand se termina sesiunea. sa stiu cand sa programez meciul, ca sa fim cat mai multi sa jucam.
Si daca aveti tovarasi care vor sa joace sau sunt interesati de sportul asta, va rog sa ii aduceti cu voi la meci.

Meciul se va desfasura in Bucuresti.
Sper sa nu ma dezamagiti!

daca sunteti noi pe forum, si nu ma aveti in lista de Y!m va rog sa imi dati add: kruger_frddy sa va tin la curent cu tot ce se mai intampla

little_earl
19th January 2007, 00:37
Bogdan Dumitrescu
1.78m (5'10"), 84kg (185lbs)
special teams: kicker / punter
offense: nu stiu, TE dar sunt cam scund
deffense: LB / DE

cristane
19th January 2007, 00:40
Dupa cum am mai spus, vreau.
Motivatie? Pasiunea, si atit. Nu am mai jucat niciodata fotbal american, deci n-am idee cum (daca) ma voi descurca, si nici nu am intentia sa practic sportul asta altfel decit din placere, ca amator. La noua echipa de fotbal american m-as vedea mai degraba ca antrenor, sau presedinte, organizator competitii, ceva, decit pe teren, dar, pina atunci, vreau sa incerc.
Inaltime: 1.90
Kg: vreo 92
Pozitie: orice, doar WR sau RB nu, pentru ca nu am viteza. Deloc. As incerca QB, si/sau K, P, plus in aparare.

cojanu
19th January 2007, 00:58
1. cristane esti perfect pt TE, si cred k ai mai putea juca si alte posturi gen FB
2. mtfk qb nu e nevoit sa stea pe bara la defense daca fizicul si abilitatile ii permit sa si altceva

despre mine:
1,82 (aproximativ )
75 kg (arpoximatv )
constitutie atletica
in jur de 6 sec pe 50 m
posturi preferate: WR,QB si cred k pot juca si RB
pe aparare nu stiu posturile f bine dar cred k pot juca lateral
(impotriva WR )

mtfk
19th January 2007, 01:00
..daca n-o sa avem oameni care se pricep sa dea pase, prefer sa tinem qb p bara in timpul aparari. daca el vrea sa joace si in aparare no problem. dar prefer sa nu se accidenteze qb.

impotriva wr sunt cb, safety

Va rog sa cititi ce scrie p linkurile din primu post!

ElectroShock
19th January 2007, 01:03
1,79 m , 60 kg ( marele dezavantaj):(
S: kicker
D: cb
A:wr/te/qb
joc de placere si cami place sportul asta.....

georgebz
19th January 2007, 01:05
La fizicul meu cred ca doar Kicker/Punter as putea juca , mai ales ca nu as vrea sa ma bag la contacte ( iar cu piciorul dau cat de cat bine in mingiea rotunda , ar trebui sa ma obisnuiesc si cu cea de fotbal). Am stat destul in gips la viata mea , culminand cu o fractura de clavicula :D , plus ca fizicul meu de 1,75 si vreo 70 Kg ( asta iarna cand nu alerg sa fiu in forma :d ) nu ma recomanda .

De placere poate as reusi sa vin daca ne strangem candva , dar de la inceputul lui februarie incepe activitatea la arbitri (soccer) si nu prea o sa am timp liber in week-end.

La flag m-as baga orice , mai ales WR ca am priza destul de buna si reflexe ( imi mai spun prietenii Hamutovski ;) ) ...... dar iarasi intervine inaltimea .

neodude
19th January 2007, 01:05
Andrei Dinu (Buc)

176 cm (5'9''), 65kg (143 lbs)

Ofensiva: Dupa cum se poate observa, stau cam prost cu greutatea. La viteza stau bine insa, deci as candida pt WR sau RB.

Defensiva: Cred ca CB ar fi perfect.

In rest nu prea am idee ce alt post ar merge..

Regulile le stiu bine, tactici, scheme...

P.S. nu stiu cat scot la 50 de metri....a trecut mult timp..o sa aflu asap :P

Thank You ! Si sper sa fim cat mai multi ! Mult succes.:cool:

mtfk
19th January 2007, 01:51
Eu prefer postul de pt atac qb, in aparare nu prea cred ca voi putea face ceva.
Inaltime 1.87, 70kg
ultima oara p 50 m am scos 8 sec..nu am stofa de reciever

little_earl
19th January 2007, 12:17
Inaltime: 1.90
Kg: vreo 92
Pozitie: orice, doar WR sau RB nu, pentru ca nu am viteza. Deloc. As incerca QB, si/sau K, P, plus in aparare.

cristane, pai tu esti cel mai mare de pe-aici, n-ai vrea sa fii lineman? :drak:

A.k.a
19th January 2007, 12:37
Punteri si Kickeri se tot ofera, long snapper sau holder nu vrea careva? :P

cristane
19th January 2007, 12:51
cristane, pai tu esti cel mai mare de pe-aici, n-ai vrea sa fii lineman? :drak:

Nu stiu, o sa vedem. Mi se par cele mai plictisitoare si neatragatoare posturi din football. Dar, daca la altceva n-o sa ma descurc mai bine, o sa fiu si lineman :D

playfair
19th January 2007, 13:01
buna initiativa. cind va adunati as vrea sa vin si io sa casc gura. ma inscriu pt. postul de fan :) sint cam mos pt. a juca.

panda89
19th January 2007, 14:12
Panda 1.76 , 100 kilograme , Defensive tackle e pozitia care cred ca m-i se preteaza cel mai bine avand in vedere greutatea.... in special team Wedge Buster banuiesc.. iar in offense nu stiu ce sa zic....

mtfk
19th January 2007, 19:27
@panda: poate in atac vei fi lineman ( guard, tackle sau center)

georgebz
19th January 2007, 19:30
pentru Center parca se oferise deja cineva prin alt thread .... ;)

A.k.a
19th January 2007, 19:36
astea is pozitiile de atac (guard, tackle, center)

mtfk
19th January 2007, 19:49
da sry..nam fost atent..
nu cont daca sa mai oferit cnv pt postu d center..

epic
19th January 2007, 23:29
Ma bag si eu.
1.86, 80 kg. Pozitia...nu stiu...vedeti voi unde ma pricep mai bine. Oricum, cert este faptul ca imi place sa lovesc oamenii. :D

cristy_xtreme
20th January 2007, 02:56
am 1,70m 60kg si cred ca as putea sa joc pe postul de RB!!!La inceput cred ca o sa joc de placere da daca iese ceva ma bag serios!!!La 50m scot 6,4!!!

r0bby
20th January 2007, 10:41
Ma bag si eu.
1.86, 80 kg. Pozitia...nu stiu...vedeti voi unde ma pricep mai bine. Oricum, cert este faptul ca imi place sa lovesc oamenii. :D

Sunt in criza de linemani..ai fi bun:)

TaciAcolo
20th January 2007, 13:52
de ce sa fie fotbal american in RO

mtfk
20th January 2007, 14:00
dc nu? e mai bn sa avem o gama mai mare de sporturi p care putem sa le practicam in bucuresti, decat fotbal basket tenis volei bla bla bla...daca nu sunteti buni la alea, poate veti fi buni la f.a. ;)

DaEdge
20th January 2007, 14:24
salut!, am vb cu mtfk pe mess, si i-am promis ca o sa ma bag si eu in echipa, doar ca, eu fiind din alt oras nu stiu cum vom proceda. un lucru este cert, de dupa sesiune o sa am maimult timp liber si o sa fiu acolo.poate mai aduc si ceva oameni ,dar asta depinde si de ei si nu numai de mine.oricum astea se mai discuta.....
eu; 1m 80 (5'11') - 82 kg 180lbs....am jucat de mai multe ori f.a. si cunosc sprtul de o gramada de timp destul de bine, deci asta nu e o probl. la vitzea scot 6.5(6.6) sec pe 50m. cred ca ma tine fizicul de RB, si in defensiva safety sau Lb, insa mai vedem asta atunci.

eNt
20th January 2007, 14:57
1.72 60 kg. (aprox) fizic destul de slab.pozitie defence Coverage CB.+in formatie de nickel ma strecor destul de bine in spatele liniei ofensive.Pot spune ca prind repede playurile celelaltei echipe fiind foarte atent la detalii.In offence pot fi ori WR sau RB...atata timp cat blocati o alerg destul de bine avand putina experienta de rugby la echipa Olimpia.Pot antrena si punteri...sau pot fi chiar si punter.

r0bby
20th January 2007, 15:48
de ce sa fie fotbal american in RO

Te opui cumva acestei intiative?..:confused:
In Romania sunt oameni pasionati de acest sport,si mai ales de NFL iar ei formand un mic grup, vor sa aduca acest fenomen ce este in America precum si in alte tari in Romania si sa isi impartaseasca ideile,preferintele mai simplu spus sa vorbeasca despre cea ce le place lor mai mult sau mai putin FOTBALUL AMERICAN
Nu poti sa condamni pe nimeni pentru ca le place acest sport..
Nimeni nu spera inainte ca fotbalul american va lua contur si in ROMANIA..eu cel putin inainte mai luam un torent doua..o scurta vizita pe nfl.com si cam atat..Pana am descoperit acest subforum unde am aflat de TVU iar atunci NFL Action a devenit un obicei pentru mine asa cum este si NBA-ul..am inceput sa ma implic mai mult in acest forum..navigam pe net,aflam din ce in ce mai multe informatii..Inainte era un sub-forum simplu..cu putini membri nu cred ca omit pe nimeni cand spun ca erau Seahawk,titans_rulez,DaEdge,cristane,Gianluca,Miha i13,codrutc,Cucu,mtfk,a.k.a.,little_earl,georgebz, eu..(mai mult ma uitam si invatam de la cei care urmareau acest fenomen de multi ani)..
Acest sub-forum a evoluat treptat si Vadim l-a facut la cerera noastra un Forum..Atunci i-am garantat lui Seahawk ca se vor inregistra tot mai multi utilizatori..si am avut deptate..
Sport 1 a inceput sa transmita meciuri din NFL iar numarul fanilor a crescut considerabil...Gianluca avenit cu ideea formarii primei echipe de fotbal american din Romania la Constanta..
Acum mtfk si cativa membri ai acestui Forum au luat atitudine si inceput o campanie pentru formarea unei echipe si in Bucuresti..
Uitate si tu cati oameni s-au inregistrat pe forum doar pentru a juca fotbal si a forma o echipa...
Trebuie la randul tauacest fenomen ca dupa aceea sa ne intelegi pe noi
Iubitorii de fotbal american..
Stiu ca postul meu este cam mare insa te rog sa il citesti pentru a nu mai face afirmati deastea:
TE ROG CITESTE ACEST MESAJ!

Seahawk
20th January 2007, 19:19
Oameni buni, va iubesc :D Super initiativa mtfk..

Daca reusiti sa puneti pe picioare ceva, in viitor (1 an..maxim 2) dupa ce termin facultatea ma alaturez si eu voua.

Am 1,83 78 de kg.

In liceu am jucat Wide Receiver (am avut honorable mention in anul 4 in statul Washington).

Kicker si Punter deasemenea. Eram in primi 3 punteri din stat deasemenea...


la play-uri, scheme si tot felul de tactici sunt destul de bun zic eu:D

r0bby
20th January 2007, 21:09
Oameni buni, va iubesc :D Super initiativa mtfk..

Daca reusiti sa puneti pe picioare ceva, in viitor (1 an..maxim 2) dupa ce termin facultatea ma alaturez si eu voua.

Am 1,83 78 de kg.

In liceu am jucat Wide Receiver (am avut honorable mention in anul 4 in statul Washington).

Kicker si Punter deasemenea. Eram in primi 3 punteri din stat deasemenea...


la play-uri, scheme si tot felul de tactici sunt destul de bun zic eu:D

Ce..iti tradezi locul natal?:evil: Pana la urma o sa joci pentru Constanta Gladiators(da..asta este numele echipei,m-am interesat astazi in privinta ei:D)!:yes: Ca doar esti constantean:yes: :ok: :yeah:

georgebz
20th January 2007, 21:28
Azi m-au sunat niste prieteni sa ma duc la un fotbal(soccer) insa i-am refuzat , am fost pe la un baiat care stiam ca nu m-ar refuza si am plecat la terenul de rugby sa facem macar cateva pase. Cand am ajuns acolo era un paznic care daca ne vedea cu mingie de fotbal sigur nu ne lasa , insa asa nu a avut nimik de obiectat , ba chiar devenise curios si imi punea intrebari diverse despre mingie si sport in general. Terenul este in reamenajare si se pare ca din martie va fi de o calitate foarte buna , cu tribune , vestiare la un nivel destul de ridicat... insa dedicat in totalitare rugby-ului...

Am stat aproximativ 2 ore , am pasat , am jucat 1 la 1 , si bineinteles am "tras" la buturi ... m-am intors acasa cu o durere de spate , dar a meritat :D

http://img411.imageshack.us/img411/2250/img33844vp.th.jpg (http://img411.imageshack.us/my.php?image=img33844vp.jpg)

r0bby
20th January 2007, 21:57
Foarte tare George..ar fi foarte tare daca ati inchiria terenul pentru antrenamente:)
Ce minge tare ai...!:D..

A.k.a
20th January 2007, 22:49
Ma simt cam izolat pe aici prin coltu asta al tarii :D

mtfk
20th January 2007, 23:01
:)).. vezi ca sinisther e din cj..vb cu el si cu baietii d prin orasele astea si poa va formati si voi o mica echipa..

daca sunteti din alte orase, incercati sa gasiti oameni interesati de sportul acesta si vb cu ei, poate va faceti mici echipe pe acolo, asta a fost planul meu initial, sa se faca echipe in orasele tarii si apoi sa facem un campionat cu echipele astea..dar se pare ca mai multi oameni au fost interesati din buc..:(..dar va urez noroc in formarea echipelor voastre..

Th3W34p0N
21st January 2007, 00:08
1,89 m
110 kg
pozitie offensive/defensive linemen, linebackers....una din doua :)
50 m - cam 8-9 sec...nush inca nu mam cronometrat

Elphax
21st January 2007, 08:46
voua chiar vi se pare mai interesant fotbalul american decat rugby-ul?
sau de fapt e mai bine cu toate aparatorile alea, casti, coordonare radio etc

cam artificial

totusi sa urez succes, anuntati si voi odata cand faceti un meci, sa vina cineva de la ols sa faca un reportaj ;)

A.k.a
21st January 2007, 10:23
Singurele asemanari intre rugby si fotbalul american ar fi forma mingii si felul in care se inscrie in rest nu vad ce legatura ar avea unul cu altul. Ii ca si cum ai zice nu juca fotbal joaca handbal (minge rotunda si poarta la amandoua). Aparatorile si coordonarile radio au si ele un scop nu sunt puse numai asa de impresie.

Toate cele bune si tie

Elphax
21st January 2007, 10:27
nu e chiar asa
e diferenta mare intre 'hent' si 'picior'

little_earl
21st January 2007, 10:38
accidentarile sunt mult mai dese in fotbalul american, cu toate aparatorile si castile pe care le au jucatorii
as mai umple 2 pagini cu diferente intre rugby si fotbal american, dar tre'sa plec la fotbal (soccer) :P

Zabriskie
21st January 2007, 11:44
Comparatia cu rugby-ul e total inutila. E diferenta intre ele ca de la cer la pamant. E suficient sa te uiti sa un singur meci pentru a realiza asta.
In plus rugby ai unde sa joci in Romania. Exista si fereratie de specialitate. La fotbal american exista doar un forum si un site informativ.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ar fi bine sa lasati si ceva adresa de mail sau nr de telefon ca sa poata mtfk sa ia legatura cu voi mai usor. Mtfk ar trebui tu sa le ceri prin pm...

mtfk
21st January 2007, 16:56
eu am postat in legatura cu adresa de yahoo! messenger..maj din cei care au postat sunt deja la mine in lista, din fac acelasi anunt. cei care nu ma au in lista de messenger sa imi dea un pm cu idu lor

urlacher9
21st January 2007, 19:31
21 ani 1.97 m, 98 kg ( jucator de baschet ) TIGHT END si LINE BACKER

Zabriskie
21st January 2007, 19:57
nick-ul te recomanda :P
si fizicul :D

danutzz2010
22nd January 2007, 19:51
Dan (Buc)
20 ani 1.87,85 kg
K pozitie accept orice, fiind incepator astept sfaturile voastre.

@mtfk: te-am informat in legatura cu sesiunea, sper k vreama sa tina cu noi :D

r0bby
22nd January 2007, 20:50
Unde veti face antrenamentele?:)

mtfk
22nd January 2007, 23:36
antrenamentele le vom face duminica, undeva in jurul orelor 14-16-17.
antrenamentele vor fi facute pe un teren d rugby.in vacanta o sa ma interesez de terenurile disponibile duminica in intervalul acela orar.
alte intrebari mai aveti?poate mai descopar niste lucruri neverificate.

r0bby
23rd January 2007, 09:17
Aveti mingi?

cris21
23rd January 2007, 10:39
Bai nene...ce draq ati mancat cand erati mici mah? :o:
Am 1.72, si la greutate trebuie un cantar precis, probabil ma duc la posta ca am vazut ca are multe zecimale si limita la 25 kg. :)
Eu intru unde ma bagati in afara de waterboy, ce draq. Sa va luati sticla cu cola la voi.
Mai joc baschet din cand in cand, deci s`ar putea sa prind mingea destul de bine. Am viziune la joc, dar sunt cam mic pentru qb...si nu stiu sa pasez cu mingea asta colturoasa.

mtfk
23rd January 2007, 13:28
da, cred ca o sa fie minim 2 mingii..sper ca o sa ne descurcam cu ele pt inceput

r0bby
23rd January 2007, 19:03
2 Mingi..e un inceput!:)

A.k.a
23rd January 2007, 19:27
Pai pentru meci nici nu iti trebuie mai multe. Chiar o sa aveti practice-uri pt diferite pozitii?

r0bby
23rd January 2007, 19:59
Nu cred ca vor juca meciuri din primele antrenamente..
Mai bine..intai ar trebui sa lucreze la basics.:)

mtfk
23rd January 2007, 20:35
men,
cand ne intalnim o sa facem un mic practice +basics la inceput si apoi sa jucam..sa vedem cum este un meci d f.a. apoi in urmatoarele saptamani vom face practice.

ElectroShock
23rd January 2007, 21:10
nu avem cu sa jucam de la inceput ca ne rupem...........dakami iau tackle de la vreun LB( am vazut ca sunt cateva animale inscrise pe pozitia asta) sunt out :D.....fara echipament doar flag f.....

r0bby
23rd January 2007, 21:15
Sa puneti si niste poze..:):D

mtfk
23rd January 2007, 23:42
vedeti ca am facut un nou thread, un poll contact/touch sau contact footbal la primu meci..

POLL (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=77034)

cojanu
25th January 2007, 08:40
nu mai fiti mah femei, ca nu o sa ne rupem la primu "practice"
o sa fie un meci cat mai aproape de realitate
nu o sa jucam la rupere. nu e nimeni nebun sa vina sa se loveasca
doar de dragu de a juca
in loc de atingere putem considera "tackle" luatul in brate
nu trebuie sa punem la pamant adversarul ci doar sa il oprim
o sa fie problema cu aia care nu vor sa se opreasca :)
sunt curios cum o sa facem cu arbitrii :)

cris21
25th January 2007, 10:20
Pai daca ma ia in brate panda la 100 de kg ale lui... nu cred ca o sa simt altceva decat durere.
Si cum ati vrea voi sa jucati un meci cand nu cred ca avem inca un qb care sa stie sa paseze, un rb care sa stie sa alerge cu mingea fara sa o scape, un wr care sa stie sa prinda mingea...
Arbitri inca nu cred ca e nevoie. Sportul amator nu are nevoie de arbitrii.
Special team: nici asta nu cred ca e nevoie inca. Cina joaca in ofensiva sau defensiva poate sa joace si in special team.

eNt
25th January 2007, 14:30
+ P + K + Holder
@ cris21
are panda 100 kg ale lui + forta, iar tu ai pe 50 m dash 7-8 secunde
ganditi`va la avantajele voastre in primul rand si exploatatile cat mai mult pana cand ceilalti jucatori se vor ajusta si va vor putea opri...daca alergi in ofensiva 300 yarzi in prima repriza ce faci te opresti si pasezi mingea?nu...alergi in continuare pana cand vor putea sa te opreasca.

cojanu
25th January 2007, 15:22
da ma, da nu te ia in brate sa te rupa, doar cat sa iti arate
ca tre sa te opresti. asa pe flag se arunca unu si te atinge pe
tricou, chiar daca nu are nici o sansa sa te opreasca
te-a atins si tre sa te opresti ... e demoralizat, intr-adevar safe
dar ...

urlacher9
25th January 2007, 15:27
la flag footbal rb-ul nu are saracul nici o sansa, e imposibil sa nu-l atinga cineva

cris21
25th January 2007, 15:52
pai nu e sa te atinga... trebuie sa iti traga flagu de la brau. Si daca e rapid sunt sanse sa il ratezi, e greu de apucat flagu.
http://www.youtube.com/watch?v=bJfP-OneuqE

little_earl
25th January 2007, 16:04
daca jucam flag football inseamna ca tre sa venim cu vreun batic de-acasa ? :happy

RedStar
25th January 2007, 17:16
Sunt pe amazon o multime de kituri de flag football. Se poate cumpara unul.

cristane
25th January 2007, 17:39
Am putea pentru inceput sa facem noi o varianta, o combinatie de flag football si real football. Adica nici chiar ca la flag, unde iti atingi adversarul si gata, dar nici ca la football, sa poti sa plachezi dur, sau sa incerci un face mask cind adversarul n-are masca :D

A.k.a
25th January 2007, 19:33
Touch football: daca atingi jucatorul cu ambele maini ii considerat tackle, poate fi destul de greu mai ales daca jucatorul are viteza si face si miscari bruste

eNt
25th January 2007, 19:36
pfff...daca o sa incerci sa plachezi tare o sa te doara mai mult pe tine...nu este usor sa plachezi...Belive me.I know.
Si in + nu este vorba cat de tare lovesti si cat de tare o sa il doara pe celalalt.Este vorba cat de afectiv este placajul.

georgebz
25th January 2007, 20:17
oricum fara echipament .... sunt foarte riscante placajele sub nivelul soldului , dar mai ales sub nivelul genunchilui ... de aia va recomand sa nu le incercati asupra adversarilor pentru ca s-ar putea sa ii loviti destul de rau .....

si cum a zis eNt poate fi dureros si pt tine .... eu de ex cand ma duceam pe la rugby in copilarie , am "muscat"de vreo cateva ori din calcaiul celui pe care vroiam sa il plachez si ma mir cum de am ramas cu toti dintii la locul lor :D

cojanu
26th January 2007, 10:33
e bine de stiut treaba asta :)
e interesanta faza cu flagul.
dar la ce jucam noi rb o sa fie cam
exclus. e f greu de jucat in conditiile date

georgebz
26th January 2007, 10:39
pai la flag ai 4 incercari ca sa treci jumatea terenului .... si daca ai reusit inca 4 sa marchezi .... deci se bazeaza mai mult pe pasa ...... dar sa stii ca nu e chiar asa treaba cu RB .. am vazut cateva clipuri si se alearga destul de bine si ca RB daca ai miscari bune.

r0bby
26th January 2007, 18:32
Incercati chestiile alea cu "How to" la inceput

mtfk
26th January 2007, 18:36
Se pare ca ne vom intalni p 18 feb 2007...
uitati planul meu pt ziua respectiva:
-ne strangem toti
-facem incalzirea
-facem un mic practice qb cu wr si rb, iar olm cu dlm.(ca sa invete wr, si rb cum sa prinda/ascunda mingea si sa no scape)
-jucam un meci.

ce ziceti? mai aveti vreo propunere pt ziua respectiva?
vreti sa faceti din prima practice? sau sa jucati sa vedeti cum este si in urmatoarele dati sa facem practice

cristane
26th January 2007, 18:39
Eu zic la prima intilnire sa ne simtim bine cu un meci, avem dupa aia timp suficient de practice ;)

RedStar
26th January 2007, 18:45
Punem carul inaintea boilor ?

little_earl
26th January 2007, 19:47
cred ca mai inainte de toate trebuie sa avem o discutie, sa fim siguri ca toata lumea stie cu ce se mananca sportul, plus ce au si ce n-au voie sa faca

ElectroShock
26th January 2007, 20:13
cred ca mai inainte de toate trebuie sa avem o discutie, sa fim siguri ca toata lumea stie cu ce se mananca sportul, plus ce au si ce n-au voie sa faca

asta iam spus si eu lu mtfk pe msg

mtfk
26th January 2007, 20:54
...vreti sa facem o conferinta p mess pt discutia asta? sau cand ne intalnim? intrun fel sunt mai usor de explicat live anumite chestii

little_earl
26th January 2007, 22:48
cel mai bine la fata locului

neodude
26th January 2007, 23:15
ok baieti !
1: vinerea viitoare imi cumpar minge la 800 de mii.
2: pe 12 februarie ma las de fumat :P
3: cam in 1 luna o sa imi vina din State casca si manusi pt 2 mil lei.

Vreau sa imi cumpar echipament dar estimez ca va dura cam 3-4 luni pana imi iau de toate...protectia pt umeri e in jur de 200 de dolari deci cam scump.

As vrea sa stiu cati o sa fim pe 18 februarie...sa se faca un gen de lista ceva...dar sa vina sigur cei care zic ca vin. Mai e intrebarea: Unde? asta cred ca se ocupa mtfk.

In rest, eu am inceput deja sa bag alergari dimineatza...cum fac rost de minge exersez cu un prieten prinderi si aruncari cel putin...deci cat pot ma voi pregati on my own!

In rest urez succes celor de la Colts, precum si noua in aceasta frumoasa si indrazneata "enterprise" (nu sth cum se zice in romana lol)

P.S. Cand ii spun tipei de la magazin ca vreau o minge de FA, imi raspunde: "Vreti sa o faceti cadou nu-i asa ?. " - Nu, doamna, e pt mine! :P deci e clar ce fizic de jucator am....ideea e ca luni-marti vine mingea si vineri cel tarziu o iau :P

cris21
26th January 2007, 23:33
P.S. Cand ii spun tipei de la magazin ca vreau o minge de FA, imi raspunde: "Vreti sa o faceti cadou nu-i asa ?. " - Nu, doamna, e pt mine! :P deci e clar ce fizic de jucator am....ideea e ca luni-marti vine mingea si vineri cel tarziu o iau :P
Pe mine cred ca m`ar intreba daca pot sa o ridic. :ras-plans:

A.k.a
26th January 2007, 23:37
Am vazut ca au schimbat acuma mingea pe hypersport. E Wilson Pro Spiral, ceva mai usor de folosit din cate am inteles de la mtfk

georgebz
27th January 2007, 00:04
eu deocamdata ma descurc cu asta de cauciuc :D

si s-ar putea sa fie mai usor apoi cand trec la Wilson ( cu asta de ex nu pot sa dau pase mai lungi de 20-25 metri pentru ca e un pic cam grea )

mtfk
27th January 2007, 00:30
deeeci:D pro spiralu e pt incepatori...sa NU o folositi pe asfalt ca veti regreta
si c are george am si eu dar e protouch cam grea dar ar dimensiunile unei mingii cu care se joaca in nfl, pro spiral nu e asa "grasa"

nu mai fiti dezamagiti d fizic, ca deocamdata nus persoane in tara asta gata facute pt sportu asta..

lista o am eu facuta cu cei care vor veni..deocamdata sunt 12 din buc si in total 14 in toata tara...adik george si daedge
o sa mai vb cu voi cu 1 sapt inainte sa fiu sigur ca veti veni toti 11.

daca se poate sa mai veniti cu un prieten (sau mai multi) care sa vrea sa joace ar fi perfect..

ElectroShock
27th January 2007, 00:34
26 de pers :shocked: cam greu de crezut ca vor ajunge toti 26 asa cum e greu de crezut mai ales ca vor veni toti din tara ..dar pana atunci speram

georgebz
27th January 2007, 00:38
26 de pers :shocked: cam greu de crezut ca vor ajunge toti 26 asa cum e greu de crezut mai ales ca vor veni toti din tara ..dar pana atunci speram

cred ca avrut sa zica 14 cu toti :D ( nu 12+14)

ElectroShock
27th January 2007, 00:41
dap asa este ...un mic "fumble" din partea lui mtfk:D ..dar se pare ca este recovered pana la urma

urlacher9
27th January 2007, 01:09
eu in mod sigur voi mai veni cu ink 2 prieteni, unul dintre ei foarte bun pentru QB ( am jucat de cateva ori pe plaja la mare cu el si chiar da niste pase perfecte )

r0bby
27th January 2007, 11:58
Pe mine cred ca m`ar intreba daca pot sa o ridic. :ras-plans:

lol:ras-plans:.Totusi e bine ca aveti mingi.:)

RedStar
27th January 2007, 17:11
Bucuresti / 1.78 / 70 kg

neodude
27th January 2007, 17:39
mai incerc sa conving si eu un prieten sa vina.....are 1.83 si 115 kg :P

Sinisther
27th January 2007, 18:03
are 1.83 si 115 kg.... pai la fizicul celorlalti el o sa fie jumatate din off/def line :D

pacat ca nu pot sa vin in bucuresti ca m-as fi bagat si eu

1.78/ 80 kg... da nu m-am mai urcat de mult pe cantar

ghitza4me
27th January 2007, 18:04
pai io joc deja in italia ca, cornerback si free saftey am jucat 5 ani rugby ca aripa in suceava si sincer eram curios dak exista football american in ro. ca mas intoarce numai ca sa joc acasa 1.77m 70kg, 100m in 11s dar din cate vad e mult dak se vede o minge de football american prin rom asa ca daca stiti ceva mai concret?......

mtfk
27th January 2007, 18:07
mingii se gasesc in ro, iti vine sa crezi ca acu 2 luni la intersport erau 2 coloane pline cu mingii de f.a. iar dupa 1 luna si ceva nu mai era niciuna..

ghitza noi acu suntem la inceput..va mai tre sa astepti cv timp daca vrei sa joci cu echipament si oameni f bn pregatiti.. acu recrutam oamenii dar sper ca pana in toamna sa avem peste 40 d oameni dispusi sa joace in buc..sau chiar 2 echipe d f.a.

r0bby
27th January 2007, 18:19
pai io joc deja in italia ca, cornerback si free saftey am jucat 5 ani rugby ca aripa in suceava si sincer eram curios dak exista football american in ro. ca mas intoarce numai ca sa joc acasa 1.77m 70kg, 100m in 11s dar din cate vad e mult dak se vede o minge de football american prin rom asa ca daca stiti ceva mai concret?......

Bine ai venit ghitza!:)
Mingi se gasesc cat mai diverse in Romania,eu mi-am luat-o de la Hypersport
de aici:http://www.hypersport.ro/modules.php?name=catalog&file=index&cPath=474 mai demult.
Sper sa ramai pe forum si sa te alaturi comunitati noastre de fani ai fotbalului american.:)

cris21
27th January 2007, 18:31
Mai ghitza..alearga mai repede, ca 11 secunde la 100 nu e bine, uite, te asteapta fata la portitza.. ai intarziat.:D

neodude
27th January 2007, 21:26
Deci ProSpiral e 800 de mii dar e piele sintetica...uitati ce vreau eu sa iau sapt viitoare la 810 mii :P

http://www.etenis.ro/ro/shop/imgprod/f1900x.jpg
Piele premium compozita, pentru antrenament

Banuiesc ca e mai buna...i can;t wait to try it yeeeah !

WoooooooW nu imi vine sa cred...deci 810 mii de lei, da ??
Fiti atenti aici, aceeasi minge: http://www.shopix.ro/produs-Minge-Wilson-NFL_15142.html
Incredibil!


P.S. am fost azi in Metro, Carrefour...pauza taticu ! NIMIIIIIC, NICI 1 MACAR !...sa nu mai zic de trusa medicala auto :)) lol

r0bby
27th January 2007, 21:38
http://www.shopix.ro/produs-Minge-Wilson-NFL-Extreme_15145.html
Mi-as lua una deasta la vara,pentru plaja:cool:
Insa cea mai potrivita pentru antrenamente ar fi cea de pe etenis.ro.Daca v-ati lua fiecare in parte sau sa faceti o cheta pentru a lua mai multe mingi.

neodude
27th January 2007, 21:54
dupa cum am vb si cu robby, voi avea o discutie cu etenisul, poate obtinem un discount ceva...sa vdm..poate si niste echipament nu stiu

Nu va faceti sperante prea mari, dar orice ar fi va voi tine la curent!

A.k.a
27th January 2007, 21:57
exact dinaia am eu neo
wilson nu extreme ce ceallata. Rezista iti zic eu, mai ales la apa ca numa acolo am tinuto toata vara :P
Da eu am facut avere ca a fost numa 800 de mii :D

mtfk
27th January 2007, 22:32
http://www.etenis.ro/ro/shop/imgprod/f1900x.jpg xtreme se va face praf p asfalt:( asta daca vrei sa joci p asfalt in fata blocului sau la lic..dar e foarte buna.
mingiile de p shopix erau la etenis(tenis mall) acu 6 luni si erau preturi mai bune..d at nam mai fost p acolo sa vad ce au

crestfallen223
27th January 2007, 22:34
1.90m vreo 75 de kile.... teoretic ash vrea wr in atac da ash juca p orice pozitzie shi cred k se stabili la fatza locului cine e bun ptr c pozitie

mtfk
28th January 2007, 04:40
ANUNT! (il fac d acu, ca poate voi uita sa va zic inainte de intalnire)

NU voi raspunde de bunurile pierdute/disparute fara urma!

r0bby
28th January 2007, 10:23
Ce atentionare:sneaky: :sneaky: :D.
Mtfk,ai facut o lista,tabel cu jucatorii ce sau inscris si posturile pe care vor juca?

eNt
28th January 2007, 11:21
mtfk...tu ai de gand sa faci antrenamente doar cu ofensiva...cu defensiva cum ramane?Un lb care stie sa faca ceva ca lumea please rise your hand up.Avem nevoie de un coordonator si in defensiva.Asa o sa putem face in paralel antrenamentul.Voi ce ziceti?

Paddy
28th January 2007, 12:53
Ma bucur ca cineva a preluat initiativa de a forma o echipa de fotbal american.Si eu am incercat asta acum 3 ani impreuna cu cativa colegi dar ne-am lasat dupa cateva luni.
In fine,Ma numesc Popa Sebastian,inaltime 1,80,greutate 70 kg,varsta 17 ani,pozitile in care am jucat si sunt bun:QB,SS,RB.
Sper sa ne vedem in curand si sa jucam fotbal american:yeah:

Paddy
28th January 2007, 13:40
Va propun sa jucam un meci de fotbal american la Strandul Studentesc.Terenul e foarte bun,e de rugby,si complexul e al statului.
Data nu o stiu exact dar m-am gandit ca ar fi bine in perioada 3-11 februarie deoarece suntem in vacanta.
Eu voi veni cu fratele meu si poate cu inca 2.Astept raspunsurile voastre,preferabil sa-mi dati un instant mesage pe yahoo mess nkelul@yahoo.com.

mtfk
28th January 2007, 14:45
Mtfk,ai facut o lista,tabel cu jucatorii ce sau inscris si posturile pe care vor juca?

c crezi ca faceam threadu asta doar asa sa ma aflu in trb?, e facuta lista


tu ai de gand sa faci antrenamente doar cu ofensiva...cu defensiva cum ramane
nu fac doar cu ofensiva antrenament..la defensiva nu ma pricep, voi lasa locul acesta persoanelor care se pricep.


Un lb care stie sa faca ceva ca lumea please rise your hand up.

nu cred ca o sa gasesti p forum prea multi lb, sau dak gasesti, eu nush sigur daca se pricep pt c tre sa faca p pozitia lor..aici vom vedea p teren


Paddy..dak ai stii d cand incercam sa iau legatura cu tn. cand imi cautam minge d f.a. oriunde scria f.a. erai si u...dar ai disparut...si c faceai u at facusem si eu dupa 1 luna, dupa ce miam luat mingea..

neodude
28th January 2007, 15:30
Paddy tata, eu parca te adaugasem mai de mult in lista mea...acu nu imi merge mess-ul...problema e ca nu stiu ce vacanta ai tu intre 3-11 februarie...ca eu am ultimul examen pe 16 februarie...lol...deci cum a zis MTFK pe 18 februarie ar fi perfect :P..cum imi merge mess-ul te adaug :P

Bafta !

little_earl
28th January 2007, 15:58
are 17 ani, astia de la liceu probabil ca au vacanta in perioada aia :P

Zabriskie
28th January 2007, 16:16
nu fac doar cu ofensiva antrenament..la defensiva nu ma pricep, voi lasa locul acesta persoanelor care se pricep.




Daca reuseste sa ajunga DaEdge din Brasov o sa aveti si head coach :P.

mtfk
28th January 2007, 16:37
...new game plan
vom juca flag combinat cu contact, ca am vz ca unii vor sa joace doar flag, iar la contact am inteles ca se pot intampla lucruri urate daca esti reciever si nu numai

uitati cum vom juca:
-placajul prin flag se va face numa la qb, wr, rb (dak rb doreste sa fie placat prin contact, no problem, va castiga mai multi yarzi asa, dar sar putea sa aibe niste accidentari)
-prin contact se va face la linemeni si fb (fb este un om mare care nu are asa viteza, deci e absurd sa ii se faca placaj prin flag, se pierd yarzi)
astfel cei din aparare pot face placaj si prin contact si prin flag, iar cei din atac vor fi salvati si nu vor fi daramati la pamant de cei masivi.


se poate sa imi dati niste adrese de terenuri de rugby din buc? ca am cautat toata seara p google si nimic

little_earl
28th January 2007, 16:46
si daca face un CB interceptie cum il plachezi? :P

mtfk
28th January 2007, 17:35
cb ar fi echivalentul wr..deci prin flag
ss, fs la fel flag..sau dak vor respectivi fs, ss se poate face prin contact

am uitat sa zic mai devreme:
dacas mai multe pers care isi doresc o aceasi pozitie, vom face prin rotatie lucrul acesta.

cris21
28th January 2007, 17:37
Mi se pare cam ciudat sa combini sporturi cam diferite. Flag football nu e acelasi lucru ca american football. Flag nu are FB are doar RB. Si cu placajele, nu te gandi ca doar WR o patesc, si oamenii din defensiva se pot lovi fara aparatori (clavicula in special).

mtfk
28th January 2007, 17:41
stiu..dar unii vor sa joace doar flag, si unii doar contact. ma gandeam sa jucam cv d genu 30 d min jucam doar flag, si 30min doar contact..intrun fel e cel mai rezonabil asa combinat. jucam p tactici d american football, dar cu reguli si d contact si de flag..e cel mai bine dupa parerea mea.

mai era o varianta sa ne impartim in 2 grupe, 1 de contact si una d flag si sa jucam separat...dar e aiurea rau asa

georgebz
28th January 2007, 17:58
din moment ce eu nu cred ca voi veni , nu pot sa ma bag sa dau sfaturi.

insa parerea mea este ca important este sa va strangeti cat mai multi in ziua respectiva ... si deciziile asupra modului de joc , de posturile pe care poate juca fiecare , si altele le veti lua la fata locului.

Important este sa fie oameni si mingii .. ca se poate face orice.


Insa cei ce vin sa aiba macar idee despre reguli si cerintele posturilor din ofensiva/defensiva.

cristane
28th January 2007, 18:00
Full contact fara echipament si salvare la teren e cam sinucidere, se pot intimpla chestii super naspa. Combinatia propusa mai sus mi se pare excelenta. Dar daca vrem sa facem treaba ca lumea, va trebui sa incercam sa gasim solutii pt procurare de echipament.

A.k.a
28th January 2007, 18:02
routesuri si dinastea nu faceti?
Eu nu am aruncat da mi s-ar parea greu sa arunc la un WR chiar daca stiu ca dupa un numar de pasi merge intr-o directie sau ceva cred ca i-as numara pasii :D

ElectroShock
28th January 2007, 18:03
flag match cu "tackle" doar cat sal opresti nu sa dai cu el de pamant

mtfk
28th January 2007, 18:06
routeurile vor intra in categoria practice din ziua respectiva..am mai zis asta si mai repet
vom face practice: qb cu wr si rb. si olm cu dlm, dlb...ca sa invatam cum tre sa stam inainte d snap, sa vdm cum ne descotorosim d cei dp line of scrimmage etc


arbitri si antrenorii ii vom descoperi la fata locului...daca stiti ca puteti sa arbitrati spuneti si p forum

ElectroShock
28th January 2007, 18:10
nu se baga nimeni sa arbitreze...eu zic cai f important sa jucam corect...ca pe urma ne vom invata sa jucam cu greseli

georgebz
28th January 2007, 18:17
eu am 6 ani de experienta in arbitraj , da la fotbalul nostru :D

oricum , daca jucam intre noi nu cred ca vor fi neintelegeri .... si pe parcurs vor intelege toti regulile , chiar daca sunt multe aspecte ce trebuie luate in vedere.

mast3r_p
28th January 2007, 21:22
M`ash baga...avand in vedere k joc rugby...si transform la mine in echipa...cred k ash fi un "kicker" destul de bun... Cojanu stie :)

Seahawk
29th January 2007, 06:34
Sa stii ca e o "mica-mare" diferenta intre kicking game'ul din NFL si rugby...

Metaforik
29th January 2007, 12:52
Fotbalul american totusi este inrudit cu rugby-ul, cine nu o crede sa caute o poveste a fotbalului american care provine din "footballul" jucat in colegiile americane la sfarsitul secolului trecut si inceputul secolului asta.

De acord ca in clipa asta tehnica e complet diferita pentru cele doua jocuri dar la nivel de amatori eu cred ca un jucator de rugby e perfect pentru o echipa de f.a, poate nu ca kicker, acolo poate e mai bun unul mai firav si mai fotbalist (soccerist :P)

Metaforik
29th January 2007, 12:58
Ca sa fiu ontopic, felicitari pasionatilor de altceva decat fotbal (european) din tara asta :) A fost o surpriza sa descopar saitul si forumul asta care sunt foarte interesante. Eu sunt pasionat de rugby dar poate tocmai de aceea am urmarit si meciurile de fotbal american care s-au dat pe la noi (TV Sport acum Sport 1).

As fi foarte interesat sa joc f.a pentru distractie, n-am mai facut miscare de mult si nu cred ca mi-ar strica.

In plus, sunt de parere ca ar trebui sa jucam in primul rand amical si cu grija fata de adversar, ca in primul rand suntem acolo sa ne distram.

Datele mele: am 23 de ani sunt din Buc si am 1,86 / 95 kg

Cred ca pe post de HB as juca cel mai bine (sau FB).

Seahawk
29th January 2007, 13:47
Poate daca bagi jucatori de fotbal american in rugby pot avea succes si invers. Insa la regulamentul jocului nu exista absolut nici o asemanare.

Si mi se pare normal ca acest sport sa fie inrudit din rugby, din moment ce in Anglia (1830-1845, ba chiar unii istorici spun ca si mai inainte de data asta) probabil se juca rugby mult mai inainte ca in state... Iar emigrantii care au ajuns pe acest continent probabil ca au vrut sa para mai destepti, si au schimbat total regulile jocului...(Walter Camp in 1872) ba chiar si mingea :D

codrutc
29th January 2007, 18:02
Apropo de mingi. Am vazut aseara la TV cum se fac mingile de fotbal la Willson. Se pare ca nu e o treaba asa usoara dupa cum pare la inceput. Am aflat ca toate mingile cu care se joaca in NFL si nu numai se fac de mana.
Era o intreaga poveste cu pregatirea pieii si altele. Numai balonul care se baga inauntru sa o tina umflata este facut cu masina.

mast3r_p
29th January 2007, 18:04
Metaforik am jucat fotbal vreo 7 ani...sunt sigur k m`ash descurca pt a fi un kicker reusit.Inca ceva...dak pui un jucator de rugby in fotbalu american...face sigur fata...insa invers...aproape imposibil... :)

codrutc
29th January 2007, 18:21
Logica imi spune si mie ca un jucator de rugby ar putea juca fotbal american.
Stiu ca sunt sau au fost kickeri in NFL care au venit din soccer si din rugby.
din ce imi vine in cap din prima, unul Cortez stiu ca venise din soccer, iar kicker-ul de la Kansas City a venit de la rugby.
Si mai stiu ca sunt kickoffs care se executa in stil imprumutat din rugby si altele in still pur de fotbal american, in functie de ce se doreste in momentul jocului. Am auzit o discutie cu Bill Polian, presedintele Colts in care explica chestia asta.

mast3r_p
29th January 2007, 18:26
Desi fotbalul american pare mai dur...rugby`ul este mult mai dur...cel putin asta e parerea mea... fotbal american nu am jucat sa stiu...dar din propia experienta o spun.

georgebz
29th January 2007, 18:51
este mai dur rugby-ul in primul rand pentru ca nu nici un fel de protectie ... dar si jucatorii de rugby sunt mult mai solizi decat marea parte a celor din FA care sunt expusi contactelor dure ( WR , RB ... )

RedStar
29th January 2007, 19:32
Imi aduc aminte de impactul simtit de Reggie Bush cand a fost placat de unul de 140 de kile si aruncat prin aer vreo doi yarzi.
Echipamentul de protectie poate parea ca ii scapa pe jucatori de accidentari, dar forta exercitata de un jucator de NFL este mult mai mare fata de rugby.

playfair
29th January 2007, 20:06
(pt. mtfk) un teren de rugby in general accesibil "la liber" e cel din strandul "studentesc". nu stiu insa daca e deschis in perioada de iarna.

mast3r_p
29th January 2007, 20:24
RedStarRo te invit la un meci de rugby...cand jucam impotriva lu steaua sau lu dinamo... si dupa aia sa`mi spui ce parere ai ...nu se compara la duritate

mast3r_p
29th January 2007, 22:04
Si nu suntem in stare sa ne strangem si noi cu TONTII sa mergem sa vedem SOPER BOWL impreuna...?

cris21
30th January 2007, 00:19
Si nu suntem in stare sa ne strangem si noi cu TONTII sa mergem sa vedem SOPER BOWL impreuna...?

Pai incercam sa mergem... acu asteptam sa apara biletele la londra.. ca la sb e plin deja. Poate sb`u de anu viitor.

little_earl
30th January 2007, 01:30
Pai incercam sa mergem... acu asteptam sa apara biletele la londra.. ca la sb e plin deja. Poate sb`u de anu viitor.

cred ca vroia sa ne strangem in fata unui televizor :P

Seahawk
30th January 2007, 12:05
Desi fotbalul american pare mai dur...rugby`ul este mult mai dur...cel putin asta e parerea mea... fotbal american nu am jucat sa stiu...dar din propia experienta o spun.




Eu am jucat rugby prima data la 13 ani. Evident, mai mult a fost o "joaca". Pe urma am jucat si fotbal american.

Lovituri mai puternice ca la fotbal american nu exista in rugby.

Si cum poti spune ca rugby`ul este mult mai dur din "proprie experienta" cand tu nici NU ai jucat fotbal american ?!


Incearca sa alergi cat poti tu de repede, cu ochii in sus sa prinzi o minge aruncata in fata (Specific inca o data sa intelegi : IN FATA) de catre Peyton Manning sau Michael Vick care ar putea sa te darame la cat de tare arunca, si pe urma sa prinzi mingea iar un jucator advers, aflat intr-o pozitie statica, sa te loveasca din plin.

E ca si cum te-ai izbi de un zid...
Exista in rugby asa ceva?

Desi radacinile acestor doua sporturi sunt relativ asemanatoare, regulamentul si jocul propriu-zis este total diferit.



Alt exemplu: Cortez era jucator de fotbal, si a fost semnat de catre echipe de fotbal american pe pozitia de kicker... A avut cateva evolutii stralucite, insa nici nu se compara evolutiile lui cu cele ale unui kicker adevarat (Vinatieri sau Akers).

Chiar si fostul rugby'ist care a fost semnat de Kansas City tot pe post de kicker (imi scapa numele lui) nu a reusit sa-i devanseze pe kickerii de elita din NFL.


Si-n ultima instanta, nu cred ca rugby'isti sunt mai bine platiti ca cei din football... asa ca de ce ar vrea un jucator de fotbal sa joace rugby...
Fiecare post de fotbal american are rolul lui specific... pe cand la rugby majoritatea jucatorilor au constitutii atletice si roluri asemanatoare.


Propun insa sa incheiem offtopicul legat de comparatiile astea intre rugby si football(asadar mea culpa pentru acest post, sper doar am clarificat niste lucruri).

Daca nu ma insel aici se discuta de "viitoarea echipa de fotbal american in Romania"

Capisci?

eNt
30th January 2007, 12:44
Nici nu stiam cum sa pun mai bine Seahawk.
Fratilor ce dracu' mancati ( scuzati limbajul ) ca eu nici pe jumate nu sunt. :thinkso:

A.k.a
30th January 2007, 12:53
Breakfast of the champions (oricare o fi ala) :D

neodude
30th January 2007, 14:21
nu stiti vorba aia : Kebab-ul si saorma sunt mai hranitoare decat ciorba :P
lol...lasand gluma la o parte...Cand ne vom intalni, ce scheme de joc vom exersa ? Eu o sa ma apuc cand o sa am timp sa schitez cate ceva....

cris21
30th January 2007, 14:28
nu stiti vorba aia : Kebab-ul si saorma sunt mai hranitoare decat ciorba :P
lol...lasand gluma la o parte...Cand ne vom intalni, ce scheme de joc vom exersa ? Eu o sa ma apuc cand o sa am timp sa schitez cate ceva....

Buna idee, daca are cineva timp liber si e dornic sa fie antrenor sa faca niste scheme de atac si de aparare. Cred ca madden e o sursa buna.

mtfk
30th January 2007, 15:00
Faceti "practice" la madden la skemele de atac si o sa invatati cateva.
Eu sigur vreau sa o incerc p cea cu "i form twin te / twin wr - te option" adik wr, te fug n niste driectii ca sa bulverseze adversarul iar hb fuge "linistit" insprea dreapta apoi urca spre endzone si o sa fie singur..asta sigur o so jucam atunci.

am o idee...postati dak doriti o skema p care vreti sa o jucati neaparat si poate o rezolvam :D

RedStar
30th January 2007, 15:50
Desi fotbalul american pare mai dur...rugby`ul este mult mai dur...cel putin asta e parerea mea... fotbal american nu am jucat sa stiu...dar din propia experienta o spun.


FA
http://youtube.com/watch?v=MZjVtr65BCk

Rugby
http://youtube.com/watch?v=OoT1dfcTUaY

Diferenta este ca daca un jucator de FA nu ar avea echipament, ar muri de cateva ori pe teren intr-un meci.

Seahawk
30th January 2007, 16:05
Redstar, am hotarat ca subiectul este inchis. Sper ca a inteles toata lumea ca aici nu este vorba de rugby. Ci Fotbal american, si mai important se pun bazele unei viitoare echipe de fotbal formata 100% din romani.
Nu are rost sa mai continuam cu posturi off-topic sa ne aratam unii altora diferentele. E clar se stiu diferentele. Singura asemanare e ca trebuie sa ajungi cu o minge ovala in terenul de tinta advers.

Daca vroiam sa comparam sporturile intre ele deschideam thread special. Insa repet suntem aici sa discutam doar de fotbal american.


Pentru rugby >>> http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=154 aici.

cris21
30th January 2007, 23:09
Am gasit acu vreo saptamana un filmuletz frumos, poate il puneti pe site.
http://www.youtube.com/watch?v=wozEF0bORxQ&mode=related&search=

georgebz
31st January 2007, 16:00
poate o sa il pun cand fac o sectiune separata la Video ( PS : astea le pui la OFFTOPIC , sau unde ai vazut ca se mai discuta despre site ... aici discutam doar despre echipa .... nu trebuie sa deviem de la subiect)

neodude
31st January 2007, 21:00
Maine imi cumpar mingea in sfarsit! M-a sunat de la etenis azi si mi-a spus ca o au si ca o pastreaza...Let the game begin :P

mtfk
31st January 2007, 21:26
felicitari! eu am fct 3 drumuri in 2 zile pt o minge de acolo...

Oameni buni! NU mai faceti offtopic aici va rog, exista topic pt asta OFFTOPIC THREAD (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=9725). Dak mai aveti intrebari fata d subiectul "viitoarea echipa in ro", intrebati, dak aveti sugestii, spunetile..

mtfk
2nd February 2007, 04:21
baieti eu am cam puso, sar putea sa pierdeti un qb, din cauza unei accidentari stupide la degetul mic d la mana(3mingii de f.a. venite in acelasi degetu in viteza la un interval svurt d timp, chiar dak aveam pozitia d prins mingea, cel care a pasat nu are nici o legatura cu pasa..and so $h!t happens) noroc ca nu este mana dreapta, daca ma voi vindeca pana p 18 feb data stabilita voi lua n serios rolul meu de qb. dak nu ma voi multumi cu privitu la un nou sport adus in RO,

ghoost
2nd February 2007, 13:44
Sal. Ma cheama Bogdan si imi place sportul in general. Am jucat rugby vreo 2 ani (am fost aripa si fundas) iar de vreo 8 ani joc baschet. AM jucat impreuna cu unii prieteni care sunt deja inscrisi pe acest forum de mai multe ori fotbal american si pot sa zic ca ma descurc.

Inaltime: 1.91
Greutate: 92kg
Viteza 50 m: 6 sec

ce am jucat cu prietenii si chiar ma pricep un pic este QB (dau pasee destul de exacte) sau RB (am viteza bunicica + acei ani de rugby pe care i-am practicat imi dau un atu in aceasta pozitie). Bine ca nimic nu este batut in cuie asa ca si WR ar fii o pozitie destul de avantajoasa pentru mine.

Sunt student, iar sesiunea o termin pe 11 februarie.

neodude
2nd February 2007, 14:12
Pentru toata lumea care va veni pe 18 februarie !

Studiati acest site: http://www.nike.com/nikegridiron

eNt
2nd February 2007, 16:35
Toata lumea sare in atac.:great:
How about Dfence guys? :ban:

neodude
2nd February 2007, 16:55
dupa cum am mai spus: pe site-ul de mai sus veti gasi tipuri de practice atat pentru offense cat si defense.

Pentru defense studiati Position Camp: LM,LB,DB !

De asemenea va puteti alcatui propriul program de training dak va faceti cont. e gratis si este chiar usor.
Succes si antrenamente placute.

r0bby
2nd February 2007, 17:20
Toata lumea sare in atac.:great:
How about Dfence guys? :ban:

Sunt cativa daca observi.:D

UFO
2nd February 2007, 22:55
ma bag si eu.... 1.72 vreo 60 de kile....alerg mult si ma tin binisor pe picioare... asa ca nu cred ca am multe optiuni de posturi: WR RB..
nici cu pasele nu stau prost..

mtfk
7th February 2007, 17:20
NEWS FLASH!

Vom juca p 18 februarie, undeva intre orele 2-5, p un daca este vreme urata, sau terenul este noroios vom amana pana p 25 februarie

zilele astea va voi comunica si locul unde vom juca

codrutc
7th February 2007, 18:44
Felicitari !!! Ma bucur foarte mult pentru voi. O gluma, daca imi permiteti. Daca ar fi existat Internetul, asa ar fi aratat threadul asta pe vremea lui Stefan cel Mare cand se aduna lumea la oaste :)

neodude
8th February 2007, 13:53
lol..tare gluma :P

maverickk
8th February 2007, 19:15
Salut!! Am 1.84 m,77 kg(fara echipament) :)) si ma gandeam la WR pe faza de atac si la si CB pe faza de aparare

r0bby
8th February 2007, 19:33
O sa se stranga pana la urma destui oameni mtfk:P

mtfk
8th February 2007, 19:43
yea, da toti vor wr, sar putea sa sfaram niste vise...dar o sa ne descurcam noi

sg prbl va ramane terenu..

eNt
8th February 2007, 20:04
Un reciver slab poate fi un DB bun.

meserie09
8th February 2007, 20:51
Salut! Sunt Dorin... 1.76, 78kg, RB.

georgebz
8th February 2007, 20:54
cred ca in Romania se va inventa fotbalul fara ofensive/defensive line ... :P ... glumeam ... la fata locului veti vedea cel mai bine pentru ce post e bun fiecare ... important este sa va strangeti , restul va decurge de la sine

mast3r_p
8th February 2007, 22:45
mtfk ... ti`am zis...sunt kicker... plec pe 20 asha k am timp sa vin si eu pe 18 ...imi aduc si prietena... la un meci de fotbal american...nu trebuie sa lipseasca majoretele... :)) ce zici ?

mtfk
8th February 2007, 22:46
:))
good ideea..dar nu imi propusesem sa facem din prima si o echipa d majorete...:))

sg prbl e sa nu se plictiseasca sau sa oboseasca d la atata dans:P cat o sa stam sa ne antrenam si sa jucam

panda89
8th February 2007, 23:05
Va fac eu un cadou si aduc majoretele unui liceu din bucuresti :D ... sa speram ca vor sa vina

eNt
8th February 2007, 23:05
sau sa ne holbam la ele :d

mtfk
8th February 2007, 23:08
..cum ar fi dak prima echipa de fotbal american din ro sa fie formata d fete..adik d majorete?:P

Sinisther
9th February 2007, 00:25
Va fac eu un cadou si aduc majoretele unui liceu din bucuresti ... sa speram ca vor sa vina

cine nu ar vrea sa vada o mana de tineri tavalindu-se ca porcii in noroi dupa o minge :ras-plans:

mtfk
9th February 2007, 00:40
in nici un caz nu vom juca p noroi..poate ne confunzi cu o echipa d rugby

r0bby
9th February 2007, 11:41
Daca o sa ploua o sa jucati pe noroi:ras-plans:

mtfk
9th February 2007, 13:23
daca o sa ploua o sa amanam pana p 25 feb

A.k.a
9th February 2007, 14:11
Da la universitati nu va alsa sa jucati pe teren? Aici asa ii si au si porti de rugby, ma gandesc ca si in Bucuresti tre sa aiba

little_earl
9th February 2007, 15:02
la ASE in nici un caz nu exista :)

eNt
9th February 2007, 15:05
nu sunt...

georgebz
9th February 2007, 15:06
Este un teren destul de bun ( cu iarba ) in LEU la Fac de Electronica [ pe acesta insa nu cred ca se pot da FG ] ... si unul in Politehica , insa acesta nu prea are iarba .

eNt
9th February 2007, 15:08
e la fel de chel ca garcea ala din politehnica :|

panda89
9th February 2007, 15:11
Te crezi in america de au universitatile terenuri.Cine sa ne lase pe noi sa jucam......

eNt
9th February 2007, 15:25
una bucata teren de rugby in posesia statului liber pt oricine aproape de mihai bravu se numeste Stadionul Olimpia.

A.k.a
9th February 2007, 15:52
Te crezi in america de au universitatile terenuri.Cine sa ne lase pe noi sa jucam......

Nu in America in Oradea. Oricum ii mult mai mare orasu, tot gasiti voi ceva

cris21
9th February 2007, 16:56
Pai si venim pana la oradea ca sa jucam un meci... mai bine vi tu in bucuresti :P
Terenu gol de la intrare in studentesc, care ar fi fost destul de bun, nu e de inchiriat din cate stiu eu. Am mai vazut si niste copii pe el odata, dar a venit un om si i`a dat afara.
Parca mai e unu de rugby, de ala nu stiu nic.

A.k.a
9th February 2007, 17:12
Eu ziceam ca din moment ce ii oras mult mai mare tot trebuie sa fie asa ceva si acolo, daca nu-i nu-i.

mtfk
10th February 2007, 16:15
...am fst pana acu la 2 terenuri d rugby, la unu cer bani, la unu nu ne lasa ca cik stricam terenul.
azi am vazut in parcul izvor o groaza d oameni, impartiti in grupuri care jucau fotbal (soccer)
mai tre sa vad un teren....care e p undeva p la capatul bucurestiului

se pare ca o sa jucam in parcul izvor (de langa casa poporului), e o zona buna, centrala, nu tre sa fugi dintrun capat in altul al bucurestiului..si e si gratis,sg parte proasta e ca nu avem buturi..

ghoost
10th February 2007, 16:27
Voi chiar nu stiti unde sa organizati acest eveniment... Stadionul "Iolanda Balasi" (langa Agronomie linia tramvaiului 41) sunt acolo 3 terenuri de rugby unde se joaca constant. Din cate stiu eu nu trebuie sa platim nimic. Unul dintre ele este chiar extraordinar de bun, dar nu cred ca o sa ne lase sa jucam pe el. celelalte 2 sunt OK, au iarba buna, sunt nivelate, sunt marcate si au si buturi. Astept parerile voastre.

mtfk
10th February 2007, 16:31
"sunt acolo 3 terenuri de rugby unde se joaca constant"
dak se joaca constant inseamna ca si duminica ar fi cnv care joaca rugby p terenurile alea..
dar o sa ma duc sa vad cum sta trb..

ElectroShock
10th February 2007, 16:54
mda ce vreme frumoasa afara tocmai buna pt un mini match!

mtfk
10th February 2007, 20:43
yea a fost vreme buna azi...


new plan:
cel mai bine ar fi sa jucam in fiecare duminica intrun alt loc, adik alt parc, astfel vom mai gasi oameni interesati de fotbal american si ne vom strange si mai multi.daca vom juca p un teren d rugby nu prea vom mai gasi oameni interesati...poate rugbisti care mai stau p acolo
so... cred ca primul parc va fi izvor, apoi tineretului (cel mai probabil), sg dezavantaj va fi lipsa buturilor...

effect
11th February 2007, 03:56
Da,vreau sa ma bag si eu in echipa . Am facut 2 ani de rugby , am 17 ani , 1.75 si 72 de kg . Imi place mult fotbalul american ,mai trebuie sa invat cate ceva despre el ,chiar acum ma bag pe wikipedia sa mai invat plus ca imi instalez si nfl 2007 . Sper ca ma veti accepta in echipa .
Oricat ,extraordinara initiativa ;)

georgebz
11th February 2007, 07:59
oricine e binevenit ... mai multe poti afla si aici : http://www.fotbal-american.go.ro/reguli.htm

ElectroShock
11th February 2007, 13:45
ohohho primul fan ottawa din romania care il vad...

r0bby
11th February 2007, 18:46
Echipa din NHL?:thinkso:
Vad ca va strangeti,sigur o sa fiti peste 30 de oameni.:ok:

effect
11th February 2007, 20:29
ohohho primul fan ottawa din romania care il vad...

Da ,eu si cu inca un prieten . 2 fani pentru Ottawa :D
Legat de subiectul threadului , stie cineva cate mingi avem si ce facem la primul antrenament ?

mast3r_p
11th February 2007, 20:44
Voi chiar nu stiti unde sa organizati acest eveniment... Stadionul "Iolanda Balasi" (langa Agronomie linia tramvaiului 41) sunt acolo 3 terenuri de rugby unde se joaca constant. Din cate stiu eu nu trebuie sa platim nimic. Unul dintre ele este chiar extraordinar de bun, dar nu cred ca o sa ne lase sa jucam pe el. celelalte 2 sunt OK, au iarba buna, sunt nivelate, sunt marcate si au si buturi. Astept parerile voastre.

NU MAI EXISTE ALEA 3 TERENURI...E DOAR UNU SINGUR...KRE SE CONSTRUIESTE...SI E AL FEDERATIE ROMANE DE RUGBY.2 VOR FI DE ANTRENAMENT PENTRU ECHIPA NATIONALA...IAR PE UNU SE VOR JUCA MECIURILE INTERNATIONALE !!!

r0bby
11th February 2007, 20:56
Da ,eu si cu inca un prieten . 2 fani pentru Ottawa :D
Legat de subiectul threadului , stie cineva cate mingi avem si ce facem la primul antrenament ?

Mingi sunt destule stai linistit,un membru al echipei a obtinut un pret foarte bun pentru mingi(nu mai explic cum si unde e angajat ..etc.)
Uite aici ca sa te lamuresti cu ce mingi veti juca:)

http://www.etenis.ro/ro/index.php?lang=ro&id=10060&categoria=10&concl=shop&showctg=13&shoplang=ro
Modelul Wilson NFL pentru antrenamente.O poza cu mingea:http://www.etenis.ro/ro/shop/imgprod/f1900x.jpg

Bine ai venit pe forum.Ottawa este echipa din NHL nu?:)

mtfk
11th February 2007, 21:19
oameni buni. in izvor este cel mai sigur ca nu ne va da cineva afara sau ca va trebui sa dam bani ca sa jucam...cu mingile ne vom descurca avem cel putin 3 mingii, 1 d cauciuc 2 d piele...

la prima intalnire se vor explica poztiile, si cum tre sa stai pt pozitia respectiva, se vor explica tacticile d aparare/atac vom face un mic antrenament..am mai zis in topic..qb cu wr si rb si olm cu dlm si vom mai vedea la fata locului, va fi o problema cu kickeri pt ca nu vor avea buturi..dar vom reusi sa rezolvam problema
ne vom imparti in 2 grupe care vor contine atat ofensiva cat si defensiva..astfel wr va deveni cb rb lb sau safety olm vor deveni dlm..cat timp e defenisva in teren qb va sta p bara.
apoi vom juca un meci d 5 min sfertu..asta e pt inceput ca sa va faceti o parere...
meciul se va juca contact combinat cu touch football, astfel incat, la wr si qb se va face placaj prin touch adik adversaru trebuie sa aibe ambele maini p el ca sa fie considerat placaj..dak va fi interceptie considerati pers care a prins mingea corespondentul pozitiei sale din aparare cu cea din atac (ex: daca intercepteaza cb, placajul se va face prin touch pt ca corespondetul pozitie sale in atac este wr) RB va fi placat prin contact la fel ca si FB..dak ar fi prin touch la cei 2 sar pierde destui yarzi
OLM si DLM vor avea voie sa faca contact..pt ca dak am juca numai touch sau flag ..olm nu vor exista, sau dak se vor afla p line of scrimmage nu or avea c fc...

d abia de la a2a intalnire vom incerca sa facem antrenamente serioase..sa exersam o tactica d atac si una de aparare p saptamana


Daca este vreme urata p 18 februarie amanam pana p 25 februarie, dak a plouat cu 2 zile inainte la fel amanam pt ca va fi noroi.

NU raspund pt bunurile pierdute in ziua respectiva..si la nici o intalnire..d preferat e sa nu veniti cu telefoane scumpe sau cv care va poate produce o paguba.

UITATI-VA p www.nikegridiron.com la boot camp pt a vedea filmulete interesante care explia poztiile + c tre sa faca p pozitia respectiva+ stance-ul

effect
11th February 2007, 21:40
Mingi sunt destule stai linistit,un membru al echipei a obtinut un pret foarte bun pentru mingi(nu mai explic cum si unde e angajat ..etc.)
Uite aici ca sa te lamuresti cu ce mingi veti juca:)

http://www.etenis.ro/ro/index.php?lang=ro&id=10060&categoria=10&concl=shop&showctg=13&shoplang=ro
Modelul Wilson NFL pentru antrenamente.O poza cu mingea:http://www.etenis.ro/ro/shop/imgprod/f1900x.jpg

Bine ai venit pe forum.Ottawa este echipa din NHL nu?:)


Da , Ottawa este echipa din NHL :) Ms mult pentru linkuri . Abia astept primul antrenament :yeah:

UFO
11th February 2007, 22:18
".cu mingile ne vom descurca avem cel putin 3 mingii, 1 d cauciuc 2 d piele..."


mai aduc si eu una de piele ;)

cycloneclau
11th February 2007, 23:42
As veni si io pe 18 dar din pacate o sa fiu pe acasa prin Bistrita atunci :headbang:

Dar in rest voi veni de fiecare data cand is prin Bucuresti.

Inaltime: 1,65 (5.4)
Greutate: 69 Kg (151 lbs)
Pozitie: nu stiu zau, RB, WR, o sa vad, oricum nimic ce-i la line of scrimmage, va dati seama de ce.

Nu-s io cel mai impunator, dar pasiunea pt fotbal american ii prea mare si nu ma pot abtine :D

Sper sa ne vedem in curand!

Sinisther
12th February 2007, 11:05
esti din b-ta???...me 2...dar stau in cluj dar mai dau si pe acasa.... tre sa vb in cazul asta pe mess

Seahawk
12th February 2007, 11:34
As veni si io pe 18 dar din pacate o sa fiu pe acasa prin Bistrita atunci :headbang:

Dar in rest voi veni de fiecare data cand is prin Bucuresti.

Inaltime: 1,65 (5.4)
Greutate: 69 Kg (151 lbs)
Pozitie: nu stiu zau, RB, WR, o sa vad, oricum nimic ce-i la line of scrimmage, va dati seama de ce.

Nu-s io cel mai impunator, dar pasiunea pt fotbal american ii prea mare si nu ma pot abtine :D

Sper sa ne vedem in curand!



Vointa conteaza :ok:


Welcome to the family ! ;)

eNt
12th February 2007, 14:52
1.65 :D deja ma simt mai inalt

cris21
12th February 2007, 14:59
1.65 :D deja ma simt mai inalt

:ras-plans: Si poate il vezi cum fuge pe langa tine... de ramai masca.

Banana
12th February 2007, 18:23
Mai baieti ma bag si eu, sunt din Sibiu am jucat peste 15 ani in Germania football in GFL. Positia mea LB,OL,DL! Daca trece cineva prin Sibiu si sa ma ea si pe mine pentru ca mi sa luat carnetu de conducere pentru o luna. Contactati ma si pe mine.

185 cm
108 kg

PAIN IS THE NAME OF THE GAME!

panda89
12th February 2007, 21:15
ooooooooooo am ramas masca cand am citit .....in sfarsit un om de defensiva alaturi de mine....:D
nu mai sunt singurul MARE de aici

r0bby
12th February 2007, 21:31
Mai baieti ma bag si eu, sunt din Sibiu am jucat peste 15 ani in Germania football in GFL. Positia mea LB,OL,DL! Daca trece cineva prin Sibiu si sa ma ea si pe mine pentru ca mi sa luat carnetu de conducere pentru o luna. Contactati ma si pe mine.

185 cm
108 kg

PAIN IS THE NAME OF THE GAME!

Baieti,stati departe de Banana si Panda daca nu vreti sa o incurcati:happy


Da , Ottawa este echipa din NHL :) Ms mult pentru linkuri . Abia astept primul antrenament :yeah:

Multumesc pentru lamurire sper sa iti fie folositoare linkurile:D

eNt
12th February 2007, 22:11
@ cris21
n`are nimic...o sa il vad de sus :D

cris21
12th February 2007, 22:49
PAIN IS THE NAME OF THE GAME!

Pai daca joaca el... eu ma bag in defensiva, CB.:pace:

eNt
12th February 2007, 23:18
si ziceam ca nu vor oamenii in defensiva :))

panda89
12th February 2007, 23:34
speriati toti si tot vor:))) asa facem si defensiva ....2-3 mari si restu speriati :P:P:P Robby pai ar insemna ca nu joaca nimeni dak stau deoparte ....:D abia astept meciu de full contact:D ....nu-s fioros sunt mare :D

Banana
13th February 2007, 11:09
Offense is showbusines, DEFENSE WINS THE GAME!!!:D

A.k.a
13th February 2007, 11:10
Cam asa ii, daca ai utea sa controlezi perfect apararea nu ai mai pierde nici un meci

effect
13th February 2007, 11:10
E clar , joc in aparare :D

Banana
13th February 2007, 11:31
Ma bucur sa vad ca incepem cu prima echipa in Romania! Ce sa intamplat cu Gianluca din Constanta o sa vine si el pe 18? Eu am echipamentul, si e clar ca o sa joc in defense! In Germania am jucat si de multe ori double position OL si LB, dar acuma numai stiu daca rezist cu conditia fizica, mai putin tutun si o sa vedem. In ori ce caz sportul asta este ca un drog daca ai jucat odata nu mai poti sa te lasi de el!

mtfk
13th February 2007, 11:32
panda no sa ai nici o sansa sa fi cu banana in echipa..totusi tre sa fie echilibrate

Banana
13th February 2007, 12:28
O oferta pentru echipament: 325 EUR totul ce ai nevoie!
Helmet: Riddell VSR-4(M sau L) la XL +20 EUR
Facemask: pentru fiecare positie
Shoulderpad: Diamond S-Serie pentru fiecare positie
Pantalon cu toti pads
hippads
suspensorium
jersey
mouthpiece
2 curele

Asadari mai lipsesc numai adidasi!
de exemplu Adidas Cornerblitz la 90 EUR

nu este ieftin sportul nostru prefera:(

mtfk
13th February 2007, 19:19
yea e cam costisitor..
fi atent banana, intra p http://www.forelle.com/ sa vezi ca te scoate mai ieftin d aici...

cris21
13th February 2007, 23:09
Cred ca pentru astea avem nevoie de sponsori :P

neodude
14th February 2007, 15:23
Mda...eu vreau sa imi cumpar echipament..dar pe bucati dak se poate.
Oricum, Banana dak poti sa iei si pe bucati o sa apelez la tine..mai discutam pe 18..

Ziua cea mare se apropie !
Cu majoretele cum stam? LoL


P.S. M-am antrenat special pentru postul de QB in offense, iar in defence CB. Vom vedea duminik totusi de ce sunt in stare..abia astept. RFL baby....Romanian Football League ....:P

eNt
14th February 2007, 15:25
uita`te pe geam :|

cycloneclau
14th February 2007, 16:14
Mda, afara ii cam nasol si mai ales ca am vazut la prognoza pentru sambata chiar si o ninsoare micutza ... ar fi chiar pacat.

Sper ca duminica sa fie cat de cat bine ca sa aiba loc prima intalnire.

Orice ce ar fi, o sa va tin pumnii :ok: (chiar daca acesti pumni vor fi la 450 km de buc :( )

r0bby
14th February 2007, 18:57
O oferta pentru echipament: 325 EUR totul ce ai nevoie!
Helmet: Riddell VSR-4(M sau L) la XL +20 EUR
Facemask: pentru fiecare positie
Shoulderpad: Diamond S-Serie pentru fiecare positie
Pantalon cu toti pads
hippads
suspensorium
jersey
mouthpiece
2 curele

Asadari mai lipsesc numai adidasi!
de exemplu Adidas Cornerblitz la 90 EUR

nu este ieftin sportul nostru prefera:(
Lasati asta,mai intai inchegati-va echipa si structurati-o.Dupa aceea incercati sa cautati sponsori care sa va ajute cu echipamentul,etc.

mtfk
14th February 2007, 19:48
DECI...
P 18 februarie la ora 14 in parcul Izvor ne intalnim in centrul parcului unde sunt toboganele.
Daca ploua duminica anulam totul pana p 25 februarie. La fel dak ploua vineri sau sambata pt ca va fi noroi si se va aluneca foarte usor
NU raspund pt bunurile pierdute
Nu vom avea buturi sau vestiare...:(

Totul va dura in jur d 2.30 - 3 ore

effect
14th February 2007, 20:00
Hmm ,abia astept sa ne intalnim . E adevarat ca vremea de afara nu e cea mai buna ,dar nu cred ca va mai ploua in zilele urmatoare.
r0bby, sponsorii vor fi rasplata ambitiei si muncii noastre. Asta daca chiar avem de gand sa facem fotbalul american cunoscut in Romania .

mtfk
14th February 2007, 20:06
baieti, sponsori vor veni cam greu...tot c va tre sa facem e sa jucam si sa asteptam.

cris21
15th February 2007, 08:13
Pai e simplu cu sponsorii. Nu o sa vina nici unul pana nu avem o competitie, si chiar daca am avea una, nu e de profesionisti. Trebuie sa fim realisti, suntem in romania si nu exista sponsori darnici doar asa ca sa se afle in treaba.

panda89
15th February 2007, 08:48
Pentru NEODUDE : majoretele au promis ca vin ... si decat dak va fi urat nu vor veni ... caz in care nu ne intalnim nici noi ....

A.k.a
15th February 2007, 10:55
de filmat filmeaza care ceva? :D

r0bby
15th February 2007, 11:04
Sa puneti niste imagini sau filmulete pe site sau forum.

A.k.a
15th February 2007, 11:28
uitati aici postate de un tip din Chisinau, zice ca e QB de 12 ani http://forums.tenyardtorrents.com/viewtopic.php?pid=30346#p30346

drilluri pt Lb, DB si RB deocamdata. Acuma vad ca nu is seedersi da poate o sa fie.

georgebz
15th February 2007, 11:31
am pus si pe site anunt cu reuniunea .. poate vor mai aparea si la fata locului oameni ... sa feceti vreoi 4 echipe :D

mtfk
17th February 2007, 16:11
big day is comming!!!

r0bby
17th February 2007, 16:23
E cam urata vremea.

mtfk
17th February 2007, 16:25
makr sa nu ploua..

neodude
17th February 2007, 16:31
din cate am auzit maine va fi soare si cam 10 grade...sper asa sa fie !

effect
17th February 2007, 19:04
Si pana la urma cati o sa fim ?

mtfk
17th February 2007, 20:43
incerc sa fiu pesimist acum..minim 15-20

UFO
18th February 2007, 00:27
i'm out de data asta...de 3 zile sunt racit..si am mai aflat si acu vreo ora ca maine se strange tot familionul la pranz.... shit.. faceti niste clipuri / poze sa vad si eu cum a fost... daca reusesc sa scap mai repede ma urc in masina si vin macar sa ma uit ;)

mtfk
18th February 2007, 00:59
http://www.sportscombine.com/thezone/Drills/drills.htm

foarte interesante drillurile astea...pakt ca leam postat prea tarziu..

r0bby
18th February 2007, 14:02
Azi la ce ora va intalniti?

Edit:Am aflat,ora 14:00.

mtfk
18th February 2007, 17:11
damn.. a fost o zi super pacat ca unii nu ati venit, din cauza lipsei de oameni am trecut direct la joc, 2 echipe de cate 6 oameni...linemeni ambelor echipe erau geniali:D..
Nici o interceptie din partea echipei mele, dar in partea opusa au fost numa interceptii printre care una recuperata de mn care a dus la TD, un hail mary reusit la finalul meciului...INCREDIBIL, au fost super faze azi, le multumesc celor care au venit sa joace, sa filmeze dar si sa se uite.
Urmeaza sa punem pozele si filmele p net..

Ne vedem saptamana viitoare duminica ora 14...sar putea sa skimbam terenu..o sa va zic p parcursul saptamanii

georgebz
18th February 2007, 18:54
lasa ca si 12 e bine ... e un inceput ... felicitari celor ce au reusit sa ajunga ... si " la mai multi " data viitoare ;)

Bine ca nu s-a accidentat nimeni ... si ... a venit si cineva din afara forumului ?

effect
18th February 2007, 19:39
A fost super , e adevarat ca si acum ma doare spatele dar a meritat efortul :D
Deci ,ati auzit de la mtfk cica am fost si eu printre geniali :D
Data viitoare sper sa ne strangem mai multi pentru ca e un joc deconectant ,aduceti-va prietenii ,rudele , poate formam doua echipe si facem un mini-campionat pe o sticla de suc :yeah:
Io il iau pe mtfk qb :evil:

panda89
18th February 2007, 20:50
Linemani......rulllzzzzz....:D ne vedem duminica viitoare....Accidentari...????au cam fost ....picioare si clavicula .....cam de asta am auzit ... saracu WR il doare si picioru drept si clavicula....appp atunci cand ati intrebat toti ce troznea.....: era gura mea.....:((

A.k.a
18th February 2007, 22:36
Si cheerleaderitzele au fost :D

mtfk
18th February 2007, 22:39
next time, i hope :D..panda tre sa rezolvi prbl asta...:D

cristane
18th February 2007, 23:59
Dap, deci si eu am fost un lineman genial :D Plus ca la o faza am fost QB, iar statisticile mele pe postul asta pt azi sint: 1/1, 100%, 1TD, 0 INT :D Nu vreau sa-i periclitez postul lui mtfk, dar cred ca voi fi o rezerva de nadejde :P
Anyways.... a fost misto, see ya next time... sper sa veniti totusi mai multi.

A.k.a
19th February 2007, 00:13
Chiar nu se mira lumea cand va vedea?

neodude
19th February 2007, 00:18
deci a fost super ! pacat ca am plecat prea repede..am avut un pic dureri de spate..dar au trecut repede, nimic grav. Abia astept data viitoare !

P.S. filmul o sa il pun cat mai repede undeva si o sa va spun ! :D

mtfk
19th February 2007, 01:12
ai pierdut hail maryu!!!..ala trebuia filmat!!!!
:D:P