PDA

View Full Version : Marele Premiul Al Bahrainului, 10-12 martie



Profetu
3rd March 2006, 15:39
In septembrie 2002 organizatorii Marelui Premiu al Bahrainului au semnat un contract pe termen lung cu Bernie Ecllestone pentru gazduirea primei etape din caledarul Campionatului Mondial de Formula 1.

Editia inaugurala a fost organizata pe memorabila data de 4 aprilie 2004 ... 04/04/04 ... :o:

Circuitul a fost construit la Sakhir, in sudul tarii, a costat 150 milioane de dolari, are 5,411 km lungime si include 12 viraje (5 de stanga si 7 de dreapta).

Se vor parcurge 57 de ture (308.238 Km), se vor atinge viteze maxime de aproximativ 315 Km/h, lungimea liniei drepte la start are 246 m, iar setarea aerodinamica va fi medie.

Programul Marelui Premiu este urmatorul:
Vineri 10 martie intre 10:00-11:00 si 13:00 si 14:00 Antrenamente libere
Sambata 11 martie intre 10:00-11:00 Antrenamente, iar de la 13:00 Calificari.
Duminica 12 martie Cursa incepe de la ora 13:30.

Probabil TVR va transmite in direct Calificarile si Cursa ... /hello

fia
3rd March 2006, 15:44
Oho! Ce dor imi era de formula 1 :), am si uitat ca inceputul e atat de aproape. Asteptam sa vedem cum noile regulemente vor influenta competitia. Hai rosii!

Profetu
7th March 2006, 15:24
Cautand pe site-ul TVR am descoperit ca in acest weekend numai Cursa de duminica este transmisa. Calificarile nu prezinta importanta pentru televiziunea noastra publica si libera.

Cei care prind RTL sunt norocosi. Nemtii transmit si calificarile de sambata incepand cu ora 12.45, iar duminica, de la ora 11.45 incepe un program amplu dedicat startului de sezon in Formula 1 care va cuprinde si transmisiunea directa a cursei.

Cat imi lipsesc timpurile cand Eurosportul transmitea de vineri pana duminica tot ce se putea, inclusiv warm-up-ul duminica dimineata inaintea cursei.

Profetu
7th March 2006, 15:25
In vreme ce Alonso se declara pregatit pentru cursa din Bahrain, Kimi este inca sceptinc in legatura cu sansele echipei sale de a castiga primul Mare Premiu al sezonului.
Finlandezul a declarat ca testele au evoluat bine la Valencia insa conditiile din cursa de la Bahrain vor fi complet diferite. Problema sesizata de Kimi este fiabilitatea motorului Mercedes.
Norbert Haug considera ca motorul Mercedes este foarte fiabil ... sa vedem cine va avea dreptate ...

De cealalta parte, Alonso crede ca Michelin inca are un avantaj important in fata japonezilor de la Bridgstone. Alonso a declarat ca masina este gata de cursa, a facut o multime de tururi cu toate tipurile de pneuri in conditii variabile.
Coechipierul spaniolului, Giancarlo Fisichela are ca obiectiv in acest sezon castigarea titlului de campion mondial ... nu este pentru prima data ...

Button considera ca Renault si Ferrari sunt echipele cu principalele sanse anul acesta. Dintre acestea doua, Renault are un avantaj. Britanicul in va avea coechipier pe fostul ferrarist Rubens Barichello, despre care spune ca este "infometat" de victorie ...

stefanm14
7th March 2006, 20:59
Un castigator e greu de pronosticat, fiind inceputul sezonului. Vom vedea si ce progrese au facut echipele in privinta monoposturilor. As vrea sa castige Webber :ok:

Mario Di Lazi
8th March 2006, 07:56
Sunt fan McLaren de la Ayrton Senna da Silva incoace si nu pot sa nu-mi exprim simpatia pentru Kimi. FORZA KIMI

Sharkie
8th March 2006, 08:32
In sfarsit incepe noul sezon ! Ca de obicei,sper si cred ca o sa castige Alonso.

mmk
8th March 2006, 16:49
shi calificarile sunt transmise live de tvr(13.00)

Ayrton
8th March 2006, 17:58
Am votat altul cu gandul la Montoya. Ca si acum un an, sper sa fie anul lui. Daca nici anul asta nu dovedeste constanta si nu ia titlul il vad alunecand in jos.

dasal
9th March 2006, 13:22
Michael Schumacher declară că el şi echipa sīnt īn formă maximă şi abia aşteaptă īnceperea sezonului

Spre deosebire de anul trecut, cīnd a īnceput sezonul cu vechea maşină, pierzīnd multe puncte īn dauna celor de la Renault, Ferrari va arunca īn luptă noul monopost, 248F1, īncă de la start. Era şi firesc, īntrucīt s-a trecut la motoare V8 de 2,4 litri, mai mici şi mai uşoare, care nu puteau fi adaptate la vechiul monopost. "Ca să fiu sincer, mă simţeam mult mai puţin īncrezător anul trecut, chiar dacă atunci Bahrein a fost a treia cursă, nu prima. Īn 2005 nu ştiam nici dacă putem pregăti noua maşină īn timp util", s-a confesat germanul.

alejandro
9th March 2006, 13:33
hai schumi,sa ne revenim anul asta!!!

Vadim
9th March 2006, 14:08
13:30 ora Romaniei?

Sa vedem cat va conta revenirea la mai multe seturi de pneuri. Cred ca Ferrari va avea un plus aici.

Sa vedem si noile calificari care vor crea spectacol cu sistemul knock-out.

Profetu
9th March 2006, 15:35
Marele Premiu al Bahrainului va fi cel de-al 751-lea Mare Premiu din al 57-lea sezon de Formula 1.

Amanunte despre Bahrain:

* Cursa din acest weekend va fi prima cursa din 2006, in a doua saptamana a lunii Martie si al treilea Mare Premiu care se desfasoara in Bahrain

* Bahrain, care este una din tarile democratice din zona Golfului Persic, este un regat care cuprinde mai mult de 30 de insule si acopera o arie de 665 kilometrii patrati.

* Regatul si-a castigat independenta in 1971 de sub dominatia britanica, emirul fiind seful statului.

* Petrolul reprezinta principala sursa de venit a tarii inca din 1932. Inainte de acest an, principala sursa de venit era: pescuitul.

* Aproape 650,000 de oameni traiesc in Bahrain, ceea ce inseamna ca o treime din intreaga po****tia ar putea asista la Marele Premiu de duminica.

* Circuitul a costat 150 de milioane de dolari, constructia a durat 16 luni si s-a facut in desert pe una din insulele din sud.

* 82,000 de pneuri, 5,000 de metrii de garduri, 70,000 de metri cubi de beton si 8,500 de tone de otel s-au folosit la constructia acestui circuit.

* Exista 5 variante de tururi, desenate de Hermann Tilke, cea de Formula 1 fiind cea mai lunga. Un tur masoara 5,412 km ceea ce inseamna ca intreaga cursa care se va disputa pe durata a 57 de ture va acoperi 308,238 km.

* Viteza medie este de aproximativ 135 km/h.

* Michael Schumacher detine recordul pe tur, 1:30:252, din 2004.

* In acel an, Schumacher a castigat prima pozitie pe grila, a castigat cursa si a devenit campion mondial.

* In anul urmator, Fernando Alonso a avut pole position-ul, a castigat cursa si a devenit campion mondial.

* Trei fosti campioni mondiali se vor alinia la startul Marelui Premiu al Bahrainului: Alonso, Schumacher si Villeneuve.

* Ei vor concura cu alti 19 piloti cu care vor alcatui cea mai bogata grila de start de la retragerea echipei Arrows in 2002.

oaspetele
9th March 2006, 22:13
foarte interesant de vazut cum vor "regiza" echipele calificarile.
am putea vedea cum un pilot care nu s-a calificat in faza finala sa fie net avantajat prin posibilitatea alimentarii inaintea cursei, la fel ca si cum un pilot ce se claseaza sus sa trebuiasca sa opreasca dupa 7-8 tururi..

Ayrton
10th March 2006, 09:47
Regula asta noua cu pole prin eliminare a fost facuta exclusiv pentru televiziuni, sa se creasca suspansul si sa se mareasca audientele si sambata, cand de regula nu se intampla nimic palpitant, alergau unul dupa altul in ordine ca la schi...
Nu mi se pare insa cea mai buna varianata, tot sistemul din anii 90 era cel mai bun: toti pe pista pana in ultima secunda.Cu conflictele si reclamatiile se obstructionare aferente, cu posibilitatea reumplerii rezervorului, etc...

viorel 31
10th March 2006, 12:12
MP al Bahrein-ului la start.
Am asteptam cam mult de la ultima cursa a sezonului trecut si cred ca suntem cu totii curiosi cum se va prezenta noul sezon dupa multiplele schimbari survenite .
Sper si cred ca Ferrari sa revina in fruntea intrecerii atat la constructori cat si la piloti prin Michael Schumacher.
Forza Ferrari!

Profetu
10th March 2006, 14:22
Si mie imi placea vechea varianta de calificari, insa s-ar putea ca si varianta asta sa fie interesanta.
Dupa cele doua serii de eliminari, vor ramane 10 masini care vor lua totul de la 0 cu o cantitatea de combustibil cu care vor incepe si cursa.
S-ar putea sa fie avantajat unu care s-a calificat mai rau, dar care poate incarca oricata benzina vrea.

Sorin Blaj
10th March 2006, 16:45
"Fratilor", a inceput Formula 1 2006.

Dupa primele antrenamente, evenimentul principal este cedarea motorului lui Raikkonen. Ce ghinion are baiatul asta.

Sorin Blaj
11th March 2006, 13:39
Calificari!

Dupa primele 15 minute Alonso a fost cel mai rapid.
Pilotii eliminati: R. Schumacher, Albers, Monteiro, Ide, Sato si Raikkonen.
Bineinteles Raikkonen a avut probleme, dar de data aceasta din vina lui.

Dupa inca 15 minute tot Alonso a fost cel mai rapid (cu un singur tur cronometrat).
Au fost eliminati Villeneuve, Rosberg, Coulthard, Trulli, Luizzi si Speed.

Dupa ultimele 20 de minute.
GRILA DE START:

1. M. Schumacher
2. Massa
3. Button
4. Alonso
5. Montoya
6. Barrichello
7. Webber
8. Klien
9. Fisichella
10. Heidfeld

Marquise MGP
11th March 2006, 14:22
linie de start ferrari maine ... shumi egaleaza recordul de polluri a lui senna , massa confirma ca e pilot bun iar kimi incepe cursa asa cum stie el mai bine adica de pe ultima pozitie ... locurile 3,4 si 5 sunt completate de button , alonso si montoya ... si daca m-ati uitat , tot cu mclaren tin si anul asta ;)

mariomax
11th March 2006, 14:24
Monopol Ferrari. Am revenit! :yeah: :ok:

Sorin Blaj
11th March 2006, 14:38
Salut Marquise.
Nu te-am uitat si sincer mai fi dezamagit daca nu mai tinea-i cu McLaren si pentru ca sa fie totul clar, eu sunt tot cu Ferrari.
Ai dreptate M. Schumacher a egalat recordul de poll positions detinut de Marele Senna si probabil il va depasi in acest an.

Cneazul
11th March 2006, 16:47
bravo schumi . am pus pe el la pariloto si am castigat . am, avut cota 5 .

mariomax
12th March 2006, 14:45
Surplusul de benzina si-a spus cuvantul si Alonso a trecut in fata lui Schumi dupa a doua realimentare...

Fortza Ferrari. :yeah:

Tess
12th March 2006, 14:47
dap...si ce frumos s`a impus ca sa ramana in fata lui....pt un moment am crezut ca va exista un mic acrosaj...

volare
12th March 2006, 15:04
victorie alonso!!!!!!

Marquise MGP
12th March 2006, 15:07
pe kimi il tine masina doar cand pleaca ultimul ... victorie alonso , schumi pe 2 si finlandezul de gheata pe 3... pana la urma mclaren au iesit bine si se anunta un campionat foarte disputat...go go mercedes , is prea frumoase masinile ca sa nu castige :D

mariomax
12th March 2006, 15:28
Schumi, locul 2, revenire frumoasa, asteptam cursa urmatoare.

O cursa faina in care mai toti au fost multumiti.
Alonso arata totusi ca vacanta a fost doar o pauza.
Schumi revine si cred ca are prima sansa la campionat.
Raikonnen acelas pilot beton, mai bun ca Alonso zic eu. Cu o masina Ferrari castiga patru campionate consecutiv.

Revelatia Rosberg a luat 2 puncte pentru al sau loc 7.

Ne vedem in Malaezia, Kuala Lumpur. :)

Sorin Blaj
12th March 2006, 17:15
Cursa de debut care anunta o concurenta echilibrata pentru titluri in acest an.

desdemona
12th March 2006, 17:51
Un rezultat mai bun al lui monty m-ar fi facut mai fericita, dar ma declar multumita si doar pentru faptul ca scarbosul no.1 a iesit pe 2. :D

Black Mamba
12th March 2006, 21:12
Un inceput de campionat extrem de echilibrat, cu cel putin 4 echipe care pot castiga o cursa. Ferrari is back in business.

Kimi a facut din nou o cursa foarte buna insa supriza cursei a fost Nico Rosberg. N-am mai vazut demult (adica niciodata - ma uit la F1 de multi ani) un asa debutant. Bineinteles, are si o masina buna (fastest lap, btw), dar asta nu scade nimic din meritul sau de a termina pe locul 7 dupa ce pierduse o gramada de timp la inceputul cursei.

diablo20
12th March 2006, 21:27
si mie mi-a placut acest nico rosberg, cred ca are un viitor frumos in F1 si de ce nu campion mondial. in rest cursa frumoasa cu un kimi ca si sezonul trecut, bun la recuperare :D

Sorin Blaj
12th March 2006, 23:24
Desdemona, asta este limbajul unei Lady?

oaspetele
12th March 2006, 23:37
Un rezultat mai bun al lui monty m-ar fi facut mai fericita, dar ma declar multumita si doar pentru faptul ca scarbosul no.1 a iesit pe 2. :D
mai ca-mi vine sa uzez de drepturile mele de moderator pentru a edita greseala doamnei !!



























scarbosul nr.1 a iesit pe locul 1 !!!

desdemona
13th March 2006, 03:27
@sorin_blaj, ba nu am vorbit deloc urat. Chiar ma pui pe ganduri cu acea intrebare. Iti dau un exemplu: daca o persoana de sex feminin din anturajul tau vede un gandac in pivnita, o stire la TV cu un tata care-si molesteaza fiica sau altceva care sa genereze o reactie de respingere (in functie de persoana) si exclama "ce scarbos" ... nu cred ca i-ai atrage atentia ca nu i se cade sa vorbeasca folosind astfel de cuvinte. Am dat niste exemple fara legatura cu motivele pentru care am folosit eu acel cuvant, dar pentru a exemplifica diverse situatii in care este folosit fara a provoca repulsia celor din jur, din moment ce este un cuvant folosit tocmai pentru a exprima o stare de ..."repulsie" fata de un om, un animal, o situatie sau o idee. Fiecare in functie de ceea ce-l deranjeaza intr-un anumit moment.
"Scarbos" este un cuvant ca oricare altul, chiar unul mult prea cuminte... :) In cazul meu este generat de o stare de profunda antipatie fata de personajul in cauza. Te miri asa de parca as fi prima persoana in aceasta situatie :P As fi putut folosi termeni mult mai "savurosi", dar stai linisit, nu-mi sta in caracter sa folosesc un limbaj ca la usa cortului, nici chiar in domenii mult mai fierbinti pentru mine decat F1.

@oaspetele - cand o sa vorbesc urat sau o sa jignesc un utilizator OLS - esti invitatul meu sa "moderezi" ce poftesti. Eventual ai putea-o face cand o sa folosesc acel apelativ la adresa cuiva de pe forum, atunci ai putea spune ca e justificata actiunea ta. Pana atunci:
1. libertatea de opinie e garantata chiar si pe OLS, cat timp nu-ti jignesti partenerii de discutie si nu injuri, chiar daca moderatorii au alte opinii/preferinte intr-un anumit domeniu. Iar eu nu am facut nici una din astea.
2. e strict problema mea cum imi selectez preferintele si antipatiile :ok: iar tu stii foarte bine la ce m-am referit, chiar daca mi-o intorci cam in aceeasi maniera in care am scris eu... fara a te trage pe tine insuti de maneca pentru limbaj :cool:

Amuzanta reactia :drak: ... si hai sa ma opresc aici cu comentariile.

viorel 31
13th March 2006, 08:33
A trecut primul MP din 2006 si cu el avem si cateva cunoscute din multitudinea de necunoscute din intersezon:
Renault - prin Alonso a ramas in frunte respectandu-si titlurile cucerite anul trecut;10p
McLaren - au in continuare una dintre cele mai rapide masini de pe grila dar problemele nu se despart de Kimi;(6+4) 10p
Ferrari - incepe in forta noul sezon monopolizand prima linie a grilei de start prin Schumi si Massa. In cursa experienta este importanta vezi greseala lui Massa coroborta cu balbaiala mecanicilor care l-au aruncat pe brazilian in afara punctelor; 8p
Honda - par a avea o masina ff buna si dispun si de un cuplu de piloti experimentati. A punctat numai Button care este mai rapid decat Rubens. 5p
Wiliams - revelatia primei etape in opinia mea, batranele motoare Cosworth si-au facut pe deplin datoria. Mi-a placut ff mult prestatia lui Nico Rosberg (are si talent nu numai un nume in F1)
Toyota - a dezamagit total (au luptat cu Aguri si Midland in coada
clasamentului;:rosu:
BMW Sauber - au mult de lucru pt a devenii competitivi;
RBR Ferrari - a punctat prin Klien si a avut o prestatie in nota echipei de anul trecut;
Midland F1 - au concurat si ei...
Torro Rosso - idem
Super Aguri - au inotat si ei in prima cursa pt team-ul japonez.

Una peste alta ESTE BINE ca a reinceput Marele Circ
Prietenii stiu de ce:ok:

nancy_callahan
13th March 2006, 09:57
m-au innebunit button si rosberg. button parca era in priza, incepeam sa am paranoia de el.

rosberg pe de alta parte, e absolut incredibil. imi place mult tupeul micutului. good for him, nu pare sa fie intimidat de "astia batrani" defel.
in rest, multa multa multa sanatate mecanicilor de la ferarri, pe care i-as pune sa monteze si sa demonteze cauciucuri non-stop dupa ce l-am rupt pe massa. greseala lui massa de la inceputul cursei nu l-a costat mai nimic. in schimb cea a mecanicilor... ah, iar ma enervez...

schumi m-a multumit. desi ma obisnuisem cu ideea ca pe ultimele tururi nu o sa il mai atace pe alonso, ca deh, nu te pui cu nebunu', recunosc ca am avut un mic orgasm intelectual in turul 51, cand a avut o zvacnire in spatele lui :D
anyway, nu cred ca era atat de important pentru el sa ia cursa asta.

lui alonso, numai de bine, fi-i-ar talentul si ambitia... sincer, mi-as fi dorit ca in tete-a-queue-ul ala al lui massa, sa il plezneasca putin. :D numai atat cat sa il enerveze, nu trebuia sa il scoata. la cat e de temperamental alonso, in mod sigur o facea singur de-o salata verde :D

Sharkie
13th March 2006, 10:07
Din pacate(mai mult din fericire :P),ieri am fost la munte si n-am putut sa vad prima cursa....dar am visat ca Alonso o sa castige si asa a fost :D
Am vazut la stiri faza cand l-a depasit pe Scarbosul nr.1(cp desde :P),super ! :ok:
Ferrari are masina buna,daca au ocupat primele 2 pozitii la inceput...
Daca nu are probleme cu masina,Alonso castiga si sezonul asta :D

nancy_callahan
13th March 2006, 10:12
daca nu are probleme cu schumi, vrei sa zici :D
si iti garantez ca o sa aiba :evil:

Sharkie
13th March 2006, 10:15
Chiar il crezi pe Schumi in stare sa il incurce catusi de putin pe Alonso ? :D

nancy_callahan
13th March 2006, 10:22
desigur. alonso nu e CU NIMIC mai bun decat schumi. ca tehnicitate si cerebralitate, ar putea sa mai stea vreo 5 ani "in umbra marelui urs". are ins tupeu si ambitie. apreciez asta la elm dar de aia tot ma enerveaza :D
ferarri au o masina super bine pusa la punct anul asta, nu mai au deloc probleme.

a, one more thing: tu chiar il crezi pe schumi in stare sa NU il incurce pe alonso? :D

Sharkie
13th March 2006, 10:28
Acuma serios vorbind,normal ca nu o sa castige Alonso toate cursele....poate mai ia si Schumacher Sr. una sau doua :D
Experienta mai are de acumulat,cerebralitatea tine de caracter,dar poate fi educata...Tupeu si ambitie e normal sa aiba,e tanar,vrea sa-i bata pe toti...si Montoya a fost tupeist,dar vad ca incepe sa se stinga...
Timpul lui Schumacher a trecut,ii ajunge cat a castigat,acum vin din urma Alonso,Kimi,poate Webber si Rosberg(din ce am auzit)...

nancy_callahan
13th March 2006, 11:49
bun, la fel de serios. nu ii conteste DELOC talentul lui alonso. dimpotriva, il apreciez si imi place ca se bate cat poate. insa mi se pare ca tipul e usor cam presumptuous... :P

montoya n-a fost tupeist niciodata, mai degraba as zice ca a fost sarit de pe fix. s-a facut cam multa valva in jurul unui pilot care in afara de faptul ca era bun la calat motoare si iesit la pascut in decor, n-a facut mare lucru. insa l-au cam costat acrobatiile astea, e logic ca acu s-a potolit...

timpul lui schumacher nu a trecut deloc. e la fel de motivat ca in primele lui curse... e la al 16-lea campionat si nu pare sa fie deloc obosit sau defazat. si nu inteleg chestia asta cu "ii ajunge cat a castigat". nu ma iau de tine, e o chestie generalizata, nu esti primul care afirma asta. ce aveti mai? de cand avem standarde la castig? spuneti-mi un castigator la loterie care nu a mai jucat niciodata pe urma, si o sa tac, pe cuvant... lakers si bulls ce mai cauta in NBA? tiger woods de ce nu s-a retras? steaua de ce mai joaca? tuturor astora nu le ajunge cat au castigat?!?!? as putea continua la nesfarsit cu exemplele. de ce ne deranjeaza asa de tare ca omul e capabil?!?!

kimi, mda, are si el sanse la titlu. insa cred ca trebuie sa fie frustrant sa nu poti sa iti depasesti conditia de vice-campion mondial, doi ani succesiv, in conditiile in care campionul a fost diferit. nu il consider un talent deosebit, insa e de temut. e calculat, uneori exagerat de calculat. nu isi asuma riscuri defel, nu am vazut nici un dram de spectaculozitate la el. mama, ce o sa mi-o iau de la fanii kimi :D sorry guys, nu e nimic personal. :P

Marquise MGP
13th March 2006, 15:04
pai normal nancy ca iti sar fanii in cap ... ( AKA eu ) :D ... pt ca acum cateva sezoane cand reusea schumi cate o cursa de revenire ( in general datorita strategiilor excelente de la boxe ) era considerat genial ( nu mai spun de "spectaculos" ) iar acum dupa , spune-mi tu ca eu le-am uitat numarul , cursele de revenire a lui kimi care cu siguranta nu mai sunt de mult o intamplare , spui ca e doar un pilot calculat ... poate il va tine masina si cand nu va pleca ultimul si sa vezi ce calcule cu 3 cifre o sa faca schumi cand va numara secundele pe care trebuie sa le recupereze fata de finlandez :D

PS : desde , welcome abord /hello

Mario Di Lazi
13th March 2006, 15:16
Echipa McLaren a abtinut cu 2 piloti 10 puncte. Kimi a facut o cursa de asteptare. Nu avea motiv sa forteze pentru ca am vazut destule curse anul trecut cand a plecat de pe ultimul loc a fortat si a cedat masina. Il astept cursa viitoare sa vad daca este in stare sa castige.
Juan P. si-a facut cursa lui obisnuita. Nu prea e nimic de zis.
___________________
desdemona ...
oaspetele ...
nu va inteleg pe nici unul. Desdemona mi-a acordat 2 avertismente, iar Oaspetele mi-a sters niste mesaje de-a lungul timpului. Si acum ... Rusinica

oaspetele
13th March 2006, 16:43
@oaspetele - cand o sa vorbesc urat sau o sa jignesc un utilizator OLS - esti invitatul meu sa "moderezi" ce poftesti..
nu ma pot abtine.
am vrut sa o intorc cu o gluma, dar daca ai intrat in detalii, iti spun si eu ce m-a deranjat : una e ca un om sa-ti provoace repulsie, scarba, fie, desi e atat de interpretabil, incat as zice ca e deliberat, si alta e sa-l numesti scarbosul nr.1, cand sensul devine evident.

si toate astea pe un fprum de sport, fair play si tralala.

cat despre depasirea lui Alonso in fata lui Schumacher, m-am uitat de doo ori la cursa si nu am vazut-o.
probabil era la formarea grilei de start, ca altfel nu am reusit sa o vad.
P.S. de-abia astept regula cu un singur furnizor de pneuri...

Vadim
13th March 2006, 17:02
Ce a vrut sa arate Alonso prin asta? E adevarat ce scrie aici?

http://www.onlinesport.ro/sport/motor/f1/index.php?meniuId=24&viewCat=223&viewItem=9312

oaspetele
13th March 2006, 17:43
schumi a declarat in numeroase randuri ca reno e masina de batut si implicit Alonso pilotul favorit. nu avea la ce sa-i raspunda. poate e si d-l Alonso ceva mai limitat psihic, astfel descarcandu-se.

Vadim
13th March 2006, 18:00
Masina lui Renault e de batut, nu mi se pare mult mai tare decat a lui Ferrari.

Sharkie
13th March 2006, 18:22
Gestul asta nu il inteleg....

@oaspetele-Alonso l-a depasit pe Schumacher cand a iesit de la boxe.

@nancy-Pai in cazul francizelor(Chicago,Lakers,Steaua) jucatorii se schimba,vin noi conducatori etc.Tiger Woods e destul de tanar(30)...
Schumi e cam "batran",a castigat multe titluri,detine fff multe recorduri,inca mai poate,se cunoaste,dar eu m-am saturat de el,vreau piloti noi ;)

nancy_callahan
13th March 2006, 20:49
@sharkie: DEPĂŞĶ, depăşesc, vb. IV. Tranz. 1. A īntrece pe cineva sau ceva care merge īn acelaşi sens; a lăsa īn urmă. ti se pare tie ca a iesi in fata de la boxe inseamna "a depasi"? hardly...
si ca sa iti raspund si la cealalta chestie, si eu m-am saturat de forumisti cu peste 1700 de posturi, da' de aia nu ma vezi sa tip sa vina altii :lol:

in ceea ce priveste gestul lui alonso, nu l-am considerat o jignire. si daca o fana schumi nu il considera jignire, pai nu e :D cred ca a fost o simpla manifestare puerila, asa cum stie el :D
erata: aici NU vroiam sa zic foarte subtil ca atata il duce capul, fanii fernando, pliz, nu sariti :D

si acum preferatul meu: marquise :kiss: sa lamuresc o chestie. nu subestimez deloc echipa. sunt mai mult ferarrista decat schumacherista. asa incat strategiile echipei nu pot sa le las sa treaca neobservate. insa schumi e cel de la rampa :D. despre kimi spun doar ca e un pilot calculat, pentru ca nu mi-a aratat absolut nimic. cat nu a avut mclaren ftut-ti masina care rupe tot, n-a facut absolut nimic. imi place oarecum, ma enerveaza ca ii e adversar lui schumi, nu stiu ce o sa ma fac cand o sa vina la ferarri, probabil o sa ii devin fana, ca deh, ferarri e ferarri, insa pana atunci, da-mi voie sa am retineri in ceea ce ii priveste genialitatea. e bun. nu contest. si nu sunt deloc antifana.
dimpotriva, am tot respectul pentru absolut toti care alearga in F1.

mi-a amintit un amic o chestie. rosberg a stat la boxe 45 de secunde la primul schimb. a terminat pe locul 7, la un minut si 2 secunde in spatele lui fernando. acum, daca luam in calcul cat i-a luat sa isi taraie masina zobita pana la standuri si cat i-a luat sa iasa de acolo, oare nu ne iese un timp mai scurt decat al lui fernando? oare cum era daca nu ar fi avut acel pit de 45 de secunde? :D

Marquise MGP
13th March 2006, 23:25
sunt mai mult ferarrista decat schumacherista.

in cazul asta pot sa spun ca mi se potriveste zicala : " de ce ti-e groaza nu scapi " :D :D

pana sa ajunga la mclaren , kimi nu prea a contat pt ca era prea tanar insa talentul se vedea ... la fel si in cazul lui alonso.

"calculat" i se poate atribui cu mare incredere si lui schumi ... genialitatea mai putin , poate pe ploaie ... genialitatea a luat-o pe toata regretatul senna :D

acuma partea care imi place cel mai mult ... iar e plin pe aici de ferraristi ( imi creste inima nu altceva ) , exact ca anul trecut ... iar pe la jumatea campionatului ... :sleep: ... batea vantul :D

FcPoliFan
14th March 2006, 00:09
Mi s-a parut ciudat raportul de forte.

Renault si Ferrari au mers cam la fel de tare.

McLaren in persoana lui Montoya nu a putut tine pasul. Ba chiar a fost depasit de Button, de doua ori inca. Nici Kimi nu s-a apropiat in momentul in care a ajuns pe trei, dar nici nu cred ca mai fortat. Button era dupa el...

Deci exista un echilibru misto de tot aici :)

Sincer sa fiu, am fost dezamagit ca nu am reusit sa castigam. Adica toate conditiile erau implinite. Sper sa profitam mai bine de situatie data viitoare. Lui Alonso parca i s-a si urcat la cap, trebuie pus putin la respect. Ma tem doar sa nu fim incapabili de a-i da lectia necesara...

dasal
14th March 2006, 11:09
Lui Alonso parca i s-a si urcat la cap, trebuie pus putin la respect. Ma tem doar sa nu fim incapabili de a-i da lectia necesara...
:yeah: Stai linistit ca vine....===>SCHUMI,si iarasi o sa castige titlul mondial./hello /hello

oaspetele
14th March 2006, 12:35
Masina lui Renault e de batut, nu mi se pare mult mai tare decat a lui Ferrari.


cand Schumi zice ca e de batut, se refera la faptul ca e MASINA de batut.
:D

Alonso l-a depasit pe Schumi ??
ca sa depasesti ad literam, tre sa vii din spate.
pana acum, Schumi era cel vesnic blamat ca 'depaseste' la pituri.
acuma, ca a facut-o Alonso, basca norocul de a i se refuza neamtului completarea a 3 litri de benzina, pentru un tur de circuit sub 110% , e super manevra, super tactica si spaniolul e un adevarat magician.


din pacate, ferrari nu sint inca acolo unde ar trebui sa fie. dar am incredere in urmatoarele 2-3 curse.

nancy_callahan
14th March 2006, 15:06
@marquise: io nu-s de aia care nu mai tine cu o echipa numai fiindca traverseaza perioade. a true fan sticks with the team :D
bey, io sa ma iau de cap cu tine tot campionatul?!! :lol:

Marquise MGP
16th March 2006, 04:30
bey, io sa ma iau de cap cu tine tot campionatul?!!

n-ar fi rau deloc :evil:

Mario Di Lazi
16th March 2006, 13:49
Nu sunteti de acord cu "depasirea" lui Alonso prin intermediul boxelor?
Cine e campionul in depasiri pe la boxe ? Nu cumva M. Schm.

Seraph
16th March 2006, 15:59
sunt mai mult ferarrista decat schumacherista. asa incat strategiile echipei nu pot sa le las sa treaca neobservate. insa schumi e cel de la rampa :D. despre kimi spun doar ca e un pilot calculat, pentru ca nu mi-a aratat absolut nimic. cat nu a avut mclaren ftut-ti masina care rupe tot, n-a facut absolut nimic. imi place oarecum, ma enerveaza ca ii e adversar lui schumi, nu stiu ce o sa ma fac cand o sa vina la ferarri, probabil o sa ii devin fana, ca deh, ferarri e ferarri, insa pana atunci, da-mi voie sa am retineri in ceea ce ii priveste genialitatea. e bun. nu contest. si nu sunt deloc antifana.
dimpotriva, am tot respectul pentru absolut toti care alearga in F1.:D

Pt o "ferarrista" scrii cam aiurea Ferrari da' nu-i pbl, toti adevaratii fani fac asta. Kimi nu a aratat nimic plecand ultimul si terminand pe 3.:headbang: Probabil trebuia sa faca un o intoarcere cu frana de mana la boxe, sa depaseasca mergand cu spatele si sa alerge pe 2 roti ca sa arate ca e pilot adevarat! Numai ghinionul teribil pe care l-a avut anul trecut l-a impiedicat sa fie campion in locul lui Alonso.
Alonso e un pilot bun dar un clovn de neegalat :ciocan:

nancy_callahan
17th March 2006, 09:37
ma ierti, ma RR-isem aiurea :P
n-am inteles exact care e problema ta cu faptul ca eu nu sunt impresionata de kimi. am zis undeva ca e un incompetent? am zis undeva ca imi repugna ca pilot? n-as crede. sau tre sa ma quote-ui singura cu faptul ca am tot respectul pentru absolut toti?
a, si mai e o chestie. in F1 nu exista ghinion.
we cool? :D

@marquise: nasty little devil :evil:

Mario Di Lazi
17th March 2006, 09:42
Eu sper ca in acest sezon norocul sa mai intre si in bolidul lui Kimi, dar avand in vedere cum a inceput prima cursa ...

Seraph
17th March 2006, 10:53
ma ierti, ma RR-isem aiurea :P
n-am inteles exact care e problema ta cu faptul ca eu nu sunt impresionata de kimi. am zis undeva ca e un incompetent? am zis undeva ca imi repugna ca pilot? n-as crede. sau tre sa ma quote-ui singura cu faptul ca am tot respectul pentru absolut toti?
a, si mai e o chestie. in F1 nu exista ghinion.
we cool? :D

Nu e pbl. mea ca nu esti impresionata de Kimi. E pbl lui:rolleyes: In F1 nu exista ghinion...doar nesansa! In comparatie cu Alonso a dovedit ca e un pilot desavarsit, facand multe curse excelente de recuperare iar in 2004 a fost singurul care a incercat si reusit sa se tina aproape de Schumacher. In fine, vedem la Sepang ce si cum :yeah:

Darius
17th March 2006, 18:10
Schumi Is Still In Business...
Mi-a placut cursa din Bahrain, iar M. Schumacher parca a vrut sa demonstreze ca sezonul trecut a fost doar un "accident nefericit"...va fi un sezon interesant...imi place Kimi si as vrea sa-l vad la Ferrari in viitor.

oaspetele
21st March 2006, 08:20
Ce a vrut sa arate Alonso prin asta? E adevarat ce scrie aici?

http://www.onlinesport.ro/sport/motor/f1/index.php?meniuId=24&viewCat=223&viewItem=9312


World champion Fernando Alonso has been criticised for imitating a bull-fighter when celebrating his Bahrain win.

In an open letter, Indian politician and activist Maneka Gandhi slammed the Renault-driving Spaniard, accusing him of 'glorifying' the act of tormenting, torturing and killing a harmless animal.

Asked about the swagger performed in parc ferme last Sunday, 24-year-old Alonso replied: ''It's a secret -- I'll tell you later in the year.''