PDA

View Full Version : Collective Bargaining Agreement



codrutc
2nd March 2006, 18:30
Baieti, lucruri mari si cruciale se intampla zilele astea in NFL si zic ca merita un thread separat.

Este vorba ca proprietarii echipelor nu se inteleg cum sa-si imparta veniturile intre ei, pe de o parte, si pe de alta nu se inteleg cu asociatia jucatorilor.
Ca urmare "salary cap-ul" ramane undeva in jur de 95 milioane, in loc de vreo 110 cat ar fi fost daca se prelungea asa numitul Collective Bargaining Agreement (CBA).
Unele echipe au inceput sa dea afara jucatorii pe capete, si inca jucatori buni, pentru a ramane sub cap. Numai 2 exemple: Panthers i-au concediat pe Buckner (DT), Stephen Davis (RB) , Smart (KR), iar Broncos pe Pryce (DE), Anderson (RB) si Putzier (TE), si asta se pare ca e de abia inceputul.

Colts surprinzator, desi sunt 6 milioane peste cap mai mult au semnat contracte cu Wayne, Brock, Bracket, Lilja, Utecht si au facut oferta buna pentru Mathis.

Chestia este ca daca nu se inteleg, anul urmator ( 2007-2008) va fi fara cap, ceea ce inseamna ca echipele cu bani pot sa semneze toti jucatorii bunii, adica vom spune adio la toate lucrurile frumoase care fac NFL cea mai de succes liga profesionista Nord Americana.

Hei voi ce ziceti, ceva comentarii in general despre situatia cu CBA sau de la echipele voastre favorite ?

Mihai13
2nd March 2006, 20:02
Nu prea imi dau seama ce echipe ar beneficia daca s-ar aboli cap-ul salarial. Echipele cu cei mai multi suporteri ar fi Green Bay, Dallas si Pittsburgh. Si probabil ca San Francisco ar redeveni bunicei peste noapte. Echipa cea mai dezavantajata ar fi Arizona, care e singura echipa din cele 30 care joaca meciuri acasa cu tribunele pe jumatate goale.

codrutc
2nd March 2006, 21:32
Cel mai mult ar beneficia echipe precum Dallas, Washington, San Francisco.

Din contra Green Bay si Pittsburgh nu ar fi avantajate, fiind din "small markets", cu toate ca sunt po****re.

Arizona intr-adevar dar si Indianapolis, Jacksonville, Carolina ar fi foarte dezavantajate.

Seahawk
6th March 2006, 15:57
Sincer nu cred ca va fi "abolit" Salary-Cap'ul. Nu au cum americanii sa faca asa ceva :) Poate la un compromis o sa se ajunga, da nu o sa se scoata de tot.

codrutc
6th March 2006, 17:54
Sper si eu sa nu se renunte la cap, si nici la contracte negarantate. Altfel va fi ca in MLB unde nu este cap deloc sau ca in NBA unde, chiar daca este cap, contractele sunt garantate iar jucatorii fac legea dupa ce s-au vazut cu sacii in caruta.

Nici cum era inainte de salary cap nu e bine, pentru ca dominau echipele cu bani, cu toate ca nu exista "free agency" (daca cineva era draftat de catre o echipa, acolo ramanea)

codrutc
6th March 2006, 18:17
Uraa !!!!!, nu stiu daca-i pasa cuiva dar nu pot sa ma abtin. Am inteles ca Colts tocmai au restructurat contractele lui Peyton si Marvin, si au salvat 12.5 milioane care contribuiau catre cap anul ce vine. In concluzie , indiferent ce se va intampla cu CBA-ul Colts nu vor da afara pe nimeni fortat.

titans_rulez
6th March 2006, 21:40
in continuare ramane problema edjerin james pentru colts...

Seahawk
6th March 2006, 22:37
Pai codrut daca au "salvat" 12.5 milioane nu pot sa-l resemneze pe James?

codrutc
7th March 2006, 00:26
Nu cred, depinde de cat mai au nevoie sa semneze pe altii pentru ca au multi free agents. Acum ca Alexander nu mai este pe piata, s-ar putea ca agentul lui James sa ceara mai mult (de nu mai este oferta de RB la fel de mare).
Daca se ajunge la o intelegere pana miercuri , joi cu CBAul eu zic ca ii vor face o oferta lui James si sunt sanse sa-l pastreze.

Despre CBA, stirea de ultima ora este ca maine proprietarii echipelor voteaza ultimul procent din tot venitul care se va da la jucatori care a fost propus de asociatia jucatorilor (59.5%). Daca se proprietarii aproba (trebuie ca 75% sa zica da), atunci ramane sa se inteleaga ei intre ei asupra impartirii restului venitului , cu alte cuvinte se pare ca se face totul de la la coada la cap.

Seahawk
29th March 2006, 01:16
Se pare ca Patriots au cam avut de suferit din cauza CBA'ului... dar totusi astept sfarsitul perioadei de free agency si trade`uri ...ca am impresia ca pregatesc ei ceva... :D

codrutc
29th March 2006, 01:53
Au avut de suferit? De ce, din cauza ca celelalte echipe au avut bani mai multi sa dea pe jucatorii Patriotilor ?
Chestia este ca nimeni nu intelege de ce i-au lasat sa plece, pentru ca ei au vreo 20 de milioane sub "salary cap", asta e problema. Si eu sunt foarte curios ce au in cap, pentru ca trebuie sa aiba ceva de nu au facut nimic.
Chestia este ca la toti le e frica sa-i judece pe Patriots imediat, pentru ca risca sa ramana de fraieri. Exista deja un mit despre cat de geniali sunt Scott Pioli si Bill Belichick , de asta.

Seahawk
29th March 2006, 11:30
CBA'ul asta le-a oferit altor echipe cu cap room mai mic posibilitatea de a transfera unii jucatori (gen McGinest) care altfel nu ar fi putut. Patriots de asta au de suferit...ci nu pt ca nu ar avea ei cap room. Contractele pe care le aveau la Patriots reflectau valoarea lor ...Asa echipe gen Cleveland cu bani mai mult le-au "umflat" contractele si i-au "agatat". Fara CBA McGinest numai era ofertat de Cleveland, din simplu motiv al cap room'ului...
Anyway, una peste alta sunt sigur ca Belichick stie ce face.