PDA

View Full Version : Amanarea returului. Benefica pt Farul?



ady51a
2nd March 2006, 08:25
Revolta antrenorilor
Sorin Cirtu, Petre Grigoras si Viorel Hizo sint tehnicienii care s-au enervat cel mai tare din cauza aminarii returului. Ei considera ca aceasta hotarire le da peste cap programul stabilit si cred ca toate formatiile vor acuza comprimarea meciurilor din campionat. Mai mult, Dulaul crede ca totul s-a datorat presiunilor facute de anumite cluburi.
Hotarirea ligii de a amina returul cu o saptamina a impartit in doua tabere antrenorii Diviziei A. Pe linga dorinta de a juca pe terenuri, pe cit posibil, practicabile, acestia vor sa aiba un program bine definit, care sa nu sufere modificari de ultim moment. Tehnicienii din grupul "contra aminarii" nu inteleg de ce liga nu realizeaza ca in conditiile climei din Romania, cumulate cu starea proasta a gazoanelor, returul nu poate incepe mai devreme de jumatatea lunii martie.

Antrenorul Otelului, Petre Grigoras, a taxat imediat programul cel putin bizar pe care il impune liga. "Este de tot risul, noi ne pregatim timp de trei luni pentru a juca doua. In acest mod nu avem cum sa progresam", a punctat acesta. "De cinci ani, liga tot e luata prin surprindere de capriciile vremii. Si peste cinci ani tot surprinsi o sa fie. Oare cind o sa inteleaga ca in Romania nu se poate incepe campionatul mai devreme de 15 martie? Aceasta decizie nu poate avantaja pe nimeni. Ne-am structurat programul de pregatire in functie de data initiala. Trebuia sa stim din decembrie cind incepem", a atacat si antrenorul lui FC Arges, Sorin Cirtu.

Fiind grupul nemultumitilor, nu putea lipsi Viorel Hizo, un membru marcant din aceasta categorie, indiferent care este motivul. Tehnicianul Pandurilor a fost cel mai vehement, "Dulaul" neavind nici o ezitare cind a venit vorba de a sari la gitul ligii.

"S-a facut o mare greseala. Nu e nici o calamitate. Echipa mea este clar defavorizata, pentru ca avem deplasari in acest retur de peste 600 de kilometri, pe care acum trebuie sa Ie parcurgem intr-o perioada si mai scurta de timp. Se va acumula o oboseala in plus, de care noi nu avem nevoie, mai ales ca ultimele trei etape, cruciale, se vor juca la interval de trei zile", a afirmat Hizo, adaugind ca au fost cu siguranta presiuni din partea anumitor cluburi pentru a se lua aceasta hotarire. Concluzia a tras-o Petre Grigoras: "Ce sa facem? Eram pregatiti acum, vom fi si peste o saptamina".

DORINEL MUNTEANU (antrenor CFR Cluj): "Nu avem cum sa ne punem cu natura. Este mai bine ca s-a aminat returul, fiindca astfel terenurile poate vor fi mai bune. Era imposibil sa evoluam pe un gazon care se prezinta ca o orezarie"
IOAN HOROBA (director sportiv Gloria): "Consider ca s-a luat o decizie normala. Este imposibil sa jucam la Bistrita, deoarece a nins mult. Cred ca zapada depusa pe teren este de cel putin 20 de cm"
ION MARIN (antrenor Dinamo): "Am facut doar citeva antrenamente pina acum, pe o vreme total anapoda. Va dati seama ca ma bucur. Pentru mine e aur aminarea asta, pentru ca am timp sa-mi cunosc mai bine jucatorii"
IULIU MURESAN (presedinte CRF Cluj): "Fotbalul nu e un sport de iarna, pentru ca altfel l-am fi urmarit la Torino. Pe stadioanele noastre ar fi un fotbal-patinaj si am pune in pericol integritatea fotbalistilor"
GHEORGHE CHIVORCHIAN (presedinte FCM Bacau): "Daca vorbim la modul realist, este o bulversare a campionatului. Vor trebui comasate etapele. Sint si meciuri ale nationalei, ale Stelei si ale Rapidului in Cupa UEFA, dar si in Cupa Romaniei. In acelasi timp, nu poti sa te joci cu natura"
MIRCEA REDNIC (antrenor FC Vaslui):" Pentru noi este ca si cum returul ar incepe saptamina aceasta. Este posibil sa-l refacem pe Buhus, care a fost operat de apendicit"
IONUT RADA: "E rau, pentru ca noi si asa aveam programul incarcat. Pe de alta parte, e bine cel putin pentru meciul cu Hamburg, ca vom avea mai mult timp sa-l pregatim"

LPF contaataca
Valentin Alexandru, secretarul general al LPF, a precizat ca s-a luat aceasta hotarire pentru a evita anumite accidente, dar si pentru a permite echipelor sa evolueze pe terenuri cit mai bune: "Programul Diviziei A se stabileste de comun acord cu FRF, iar un rol important il reprezinta echipa nationala.

Unii spun acum ca ar fi trebuit sa stabilim de la inceput ca data de incepere 15 martie, insa, daca joaca vara la 40 de grade, spun ca fac insolat ie". Totodata, Alexandru le-a transmis si un sfat sefilor de cluburi: "Conducatorii de cluburi mai bine s-ar preocupa sa aiba te-renuri cit mai bune".


"Reprogramarea ne avantajează pentru că noi suntem o formaţie tehnică. Liga ne-a consultat în această privinţă, iar noi am fost de acord."
Florentin Chiforeanu, director executiv Farul


Ce parere aveti este bine pt Farul ca s-a amanat returul cu o saptamna??

Seahawk
2nd March 2006, 12:15
Eu zic ca este bine, nu neaparat pt. ca suntem noi cine stie ce formatie tehnica ci pentru ca le mai da jucatorilor inca o saptamana la dispozitie pt. ca sa inteleaga ce vrea Vukotici de la ei.

Napoletan
2nd March 2006, 15:37
O nesimtire! Ganditi-va doar ca in alte campionate mai sunt cateva etape si se termina sezonul. Din cauza echipelor din capitala sunt afectate acum toate echipele. Trebuiau sa amane doar unele meciuri, nu pe toate. La Constanta se putea juca fara nici o problema. Ce se intampla daca saptamana viitoare va ploua timp de cateva in toata tara?! Mai amana odata campionatul?

b3bito
2nd March 2006, 17:11
yo nu prea inteleg o chestie..cred k fiecare retur de sezon sa amanat in ultimi 5 ani...nu jtiu dc nu muta ei inceputul returului cu o sapt mai tarziu(program)..dak tot fac din astea...
Unii poate si`au facut planuri...ce draq...

U|L|T|R|A|S|
2nd March 2006, 17:14
Vestea că returul Diviziei A a fost amânat cu o săptămână a fost bine primită la FC Farul. Toată suflarea „alb-albastră“ s-a bucurat că, astfel, terenul care va găzdui, pe 12 martie, de la ora 18,30, partida cu Pandurii Tg. Jiu, va fi mult mai bun şi că fotbaliştii care mai au probleme medicale se vor reface pe de-a-ntregul. „Amânarea returului pică bine pentru noi. Suntem o echipă tehnică şi ne-ar fi incomodat clar starea proastă a terenului. Pandurii, care, oricum, vor interpreta o tactică ultradefensivă, ar fi avut un atu în plus“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, Mihai Guriţă. „Ne bucurăm pentru săptămâna de pregătire în plus pe care o avem şi pentru faptul că se va reface şi terenul“, a arătat şi căpitanul Ion Barbu, în vreme ce play-maker-ul Dinu Todoran are motive serioase să spere că, la meci, va fi aproape de plenitudinea forţelor. Nici directorul executiv al clubului, Florentin Chiforeanu, nu a făcut notă discordantă, precizându-ne: „Bineînţeles că ne pare bine că meciul cu Pandurii s-a amânat. Vom avea parte de un teren mult mai bun decât cel pe care s-ar fi disputat partida duminică, dat fiind că perioada de o săptămână în plus ne împinge dincolo de vremea aceasta capricioasă, prin care iarna are ultima zvâcnire“. Pentru a avea, totuşi, meci în week-end, după cum s-a pregătit până acum, Farul şi-a fixat un amical sâmbătă, de la ora 15,30, pe terenul II al complexului sportiv propriu, în compania divizionarei B FC Altay Năvodari.

tchibos
2nd March 2006, 18:45
e benefica... pe vreme frumoasa merge mai bine jocul

FatFrumos
2nd March 2006, 19:09
Nu este pentru ca asta arata ca nu sintem la acelasi nivel cu cluburile europene, nu am vazut la englezi sau nemti sau italieni sa se amine campionatul indiferent cit de frig sau cita zapada e.

Kooler
3rd March 2006, 09:54
Sa zica ei daca e benefica, in cazul in care nu erau pregatitii Oricum e bine ca au mai mult timp sa puna la punct unele lucrurii

stanley_tiffo
3rd March 2006, 12:31
benefic este doar pt jucatori.......dar la noi suporterii nu se gandeste nimeni ....eu unu nu mai rezist ......bah napoletane am auzit ca ARIA se muta in SUD .....adevarat?"non molare mai"......forza faru

Napoletan
3rd March 2006, 15:10
Da. Ne intoarcem in SUD!
Farul...la nostra unica fede!

stanley_tiffo
3rd March 2006, 17:04
inca ceva napoletane ....eu am stat la ARIA la ultimele meciuri ......am auzit ceva despre niste bluzoane k s-a facut comanda ....vreau sa stiu daca mai faceti comenzi k am si eu niste tovarasi kre vor sa se bage
SIAMO UNICII!!!!

U|L|T|R|A|S|
3rd March 2006, 21:13
Stanley - ma insel eu sau ai la avatar poza cu banner-ul Asedium (sau cum se numeste brigada)... Voi nu scandati alaturi de sorin in unele meciuri?:o:
Cat despre bluzoane....vreau si eu unul...dar mai intai tb. sa fim membri ARIA..:happy

stanley_tiffo
4th March 2006, 12:46
bah noi am stat langa sorin .....la meciul cu steaua......si dupa aia am mai fost la cateva meciuri dupa care eu m-am dus la ARIA.....pt k aia cu kre eram in assedium au preferat sa se duca la sorin ......eu m-am dus la ARIA

"non molare mai"

Napoletan
4th March 2006, 14:04
De curiozitate... cati erati in asedium si care era media voastra de varsta?
Farul tu per me sui l`unico amor...ti portero per sempre in mio cuor!

stanley_tiffo
4th March 2006, 16:21
la meciul q steaua am fost vreo 20 .......media de varsta cam 18.....erau si de 17 si de 20 ......eu am 19 .....chiar daca nu suntem noi prea mari important e ca nu aveam aceiasi mentalitate cu a lu sorin ....si de asta am preferat sa stam langa ei nu in galeria lor
PS NU STIU DACA IL CUNOSTI PE NEGHINA DE LA ARIA..... INTREABAL DE STAN

"farule noi te iubim
pt tine noi murim
vrem sa ne arati sI tu
cum iti iubesti publicu
ooooooo ooooooo ooooooo ooooooo"

ULTRAS-CT
4th March 2006, 21:16
stanley ... ASSEDIUM mai exista sau s-a autodesfintzat ?

stanley_tiffo
5th March 2006, 17:32
bah deocamdata nu s-a desfintat .....doar k au fost niste diferente de mentalitate a unor membri care au fost exclusi .......acum ei apartin de pirates.....