PDA

View Full Version : Nobel pentru literatura romanesc?



Balaci
18th June 2007, 22:04
De la o vreme se vorbeste tot mai insistent despre posibilitatea unui Nobel romanesc...se fac pronosticuri, intalniri, propuneri...premiul pare sa pluteasca in aer.
Ce sanse are Romania in viitorul apropiat la un premiu Nobel? Si ce scriitor ar putea sa ia acest premiu?

Tyler Durden
18th June 2007, 22:06
foarte mici cred. daca nu au luat Paulescu sau Eliade e greu de crezut ca in momentul de fata avem ceva comparabil de propus ptr Nobel.
oricum cele mai mari sanse cred ca le-ar avea in momentul de fata Norman Manea, care este mult mai cunoscut in afara granitelor tarii decat Cartarescu.

P.S. Am votat din greseala Norman Manea desi sunt sceptic ca o sa castige.

Lordul
18th June 2007, 22:06
cred ca Mircea Cartarescu are sanse

Balaci
18th June 2007, 22:09
Politic vorbind, Manea ar avea o sansa: evreu, trecut prin Holocaust si prin comunism...sunt tot atatea atuuri pentru el, mai ales in cazul unui premiu care e tot mai politizat de la an la an.
Oricum, se pare ca romanii au doua manii mari: Nobelul si Oscarul:D Cum a doua pare inca departe, mai ramane prima:)

noir_desir
18th June 2007, 22:37
nicio sansa :D

irinaidu
18th June 2007, 23:02
ce conteaza mai!!! sa se scrie carti bune, sa se cumpere carti bune si daca o fi si un Nobel pt cineva scris in stele ar fi prea frumos. eu nu votez ( nu de alta dar am dificultati in a-mi alege sosetele de dimineata, asa ca alte alegeri mai dificile le evit )

Geografu
19th June 2007, 01:01
Mai e mult nu cred ca avem sanse sincer desi ar fi o imensa onoare...:rolleyes:

jas2002ro
20th June 2007, 21:14
Cartarescu ar merita un Nobel pentru Orbitor...problema e ca mai merita si altii :rolleyes:

Bumbescu
20th June 2007, 21:25
Nici eu nu cred ca vom avea prea curand un castigator al Nobelului, daca nu l-a luat Eliade...alt scriitor roman care cred ca ar fi avut sanse, dar a fost putin "tras" inapoi de trecut a fost Vintila Horia, autorul superbei "Dumnezeu s-a nascut in exil"

Ulysses
7th October 2007, 12:24
daca l-ar fi luat dinescu eram boier : mi-a promis 10.000 de dolari ! asta se intampla acu' 25 de ani:no:

Tyler Durden
7th October 2007, 12:29
Ulysses, pai tu cati ani ai mai? Din cate stiu Dinescu s-a tirat din Slobozia la o varsta destul de frageda, parca avea vreo 16 ani.

YoYoyOi
7th October 2007, 12:32
Tyler, cred ca tre sa-i zici sarumana :happy

Ulysses
7th October 2007, 12:33
Ulysses, pai tu cati ani ai mai? Din cate stiu Dinescu s-a tirat din Slobozia la o varsta destul de frageda, parca avea vreo 16 ani.

tata a fost profesorul lui de limba romana:rolleyes:si indrumatorul lui in ale poeziei...

Tyler Durden
7th October 2007, 12:39
pai atunci ce pot sa zic...tatalui tau felicitari, iar tie : epigonule! :P

Ulysses
7th October 2007, 12:40
a plecat din slobozia la vreo doi ani dupa ce a terminat liceul .eu am 38 de ani . ce mult! vezi poate ma parasti la baietii de pe intern !

Tyler Durden
7th October 2007, 12:55
a plecat din slobozia la vreo doi ani dupa ce a terminat liceul .eu am 38 de ani . ce mult! vezi poate ma parasti la baietii de pe intern !

stai linistit, nu-s genu' ,,baiatul paraciosa mica". oricum sunt surprins putin, ma asteptam sa ai o varsta mai tanara.
Yoyo, nici chiar asa, nici eu nu mai sunt chiar un ,,adolescent miop". :D

Benny
8th October 2007, 16:37
... oricum sunt surprins putin, ma asteptam sa ai o varsta mai tanara. :D
Ce subtil!