PDA

View Full Version : Romanian All Star Game 2006



eddy_jozsa
1st March 2006, 21:20
Au aparut listele pentru All Star Game de anul acesta, meci care va avea loc pe 15 aprilie in sala Horia Demian din Cluj-Napoca.

http://img430.imageshack.us/img430/299/10022452is.th.jpg (http://img430.imageshack.us/my.php?image=10022452is.jpg)Sursa: Tribuna Sibiu

Lista e condusa de Cluj, Asesoft, Dinamo (8 nominalizati) si Sibiu (6 nominalizati).

Zilele urmatoare ar trebui sa apara pe frbaschet.ro formularele de vot... pana acum nici o miscare.

Eu as propune urmatoarele loturi:

ROMANI:
C - Burlacu
F - Isleam Senai
F - Uche
G - Dumitrescu
G - Veres

Rezerve: Brice Kabengele, Fometescu, Lapuste, Craciun etc

STRAINI:
C - Krstanovic
F - Krasic
F - Haslett
G - Clavon
G - Ocokoljic

Rezerve: Evans, Hatcher, Colesnicov, Marjanovic, Bojovic, Toroman, Seals

Raptor
1st March 2006, 22:21
Ptii... ce aiurea ca a plecat Wayne inainte de "Ol Star"... il vedeam la dunk... :D

ovi sibiu
2nd March 2006, 00:16
Romani:
1.Uche
2.Brice
3.Burlacu
4.Fometescu
5.Lapuste/Apostol

Straini
1.Evans
2.Clavon
3.LeVar
4.Krstanovic
5.Williams/Argrett

Cred ca echipele astea ar face spectacol!

woody
2nd March 2006, 00:35
Tot in Tribuna scrie ca poti vota pe site-ul FRB. Eu nu am gasit nimic de acest gen pe site-ul lor

just2play
2nd March 2006, 14:19
Romani
Burlacu
Carutasu
Fometescu
Szijarto
Craciun

Straini
Ocokoljic
Clavon
Markovic
Levar
Krstanovic

Danila
2nd March 2006, 14:36
s-a dat drumul la vot
nu puteti vota baietii decat dak votati si fetele...
nu va bateti joc!:D

vlad12
2nd March 2006, 15:33
ce e super misto e ca fiecare sectiune are setata default un jucator. cit facem pariu ca aia vor iesi? cel putin la feminin?

tare de tot sondajul asta. oricum cred ca tot pe cine vor aduc.

virtual
2nd March 2006, 16:05
Yeap, eu la fete le-am votat default=ul, mai putin una care imi placea... cunoscatorii stie cine...lol!

Danila
2nd March 2006, 16:11
n-are legatura...aia sunt primii jucatori pusi pe lista...de exemplu la baieti, e setat la default dan dacian...chiar credeti k el o sa iasa?:D

cristane
2nd March 2006, 16:16
Ce mesaj jenant la finalul votului.... "Multumindu-va pentru votul dvs ne dorim doua spectacole pe cinste si va asteptam in nr cat mai mare la cele doua jocuri"... Nici macar respectul si rabdarea sa scrie romaneste corect si complet n-au avut.

Anyway... se fac si concursuri de dunk si 3 pointers la all star game, sau sint doar meciurile?

Ady Micinic
2nd March 2006, 16:18
Se fac, se fac...dar asa pe fuga...

BAK
28th March 2006, 07:10
cam multa lume a votat cu clujenii....ehheheheheheeheh
primii 5 la romani:
1."don" paul
2.tudor dumi
3.flavius
4.burlacu
5.roschnafsky
straini:
1.brian evans sau peja mijuskovic
2.seals
3.haslett
4.argrett
5.KRSTANOVICS
rezervel se aleg tot dupa numarul de voturi?
imi place echipa strainilor, 4 americani si un sarb pivot......o sa fie ceva spectacol......

MT
28th March 2006, 08:48
Titularii dupa voturile publicului, rezervele alese de catre antrenori. Si BTW, votul nu s-a incheiat inca...

Danila
28th March 2006, 13:16
nu-l mai votati pe hasslet!
votati pe demetrius williams....macar el o da de sus...e all star game nu concurs de aruncari!

vasi
3rd April 2006, 15:18
e gata votarea
primii 5 la romani: chetreanu, dumitrescu, lapuste, burlacu, roschnafsky
primii 5 la starini: evans, seals, haslett (ce ma bucur, ca tare mult imi place - fara suparare, dar e mai baschetbalist decat williams), toroman, krstanovic

acuma sa vedem rezervele
oricum, va fi spectacol

Cosmin Salajan
3rd April 2006, 17:57
cine oare sunt antrenorii "romanilor " la all star, sper sa nu fie "pt mircea, pt sibiu" ca atun cea sigur nu o sa castige romanii , ca nu mai are "shefu" actorii principali pt tactica lui favorita

virtual
6th April 2006, 10:48
Dumitrescu se pare ca nu va participa din cauza accidentarii la spate. In locul sa va participa Silvasan, al 2-lea in topul voturilor pe respectivul post.

Sursa> www.gsp.ro.

MT
6th April 2006, 17:25
din Ziua De Cluj (http://www.ziuadecj.ro/modules.php?name=News&file=article&sid=1834)

...
Mircea Cristescu a anuntat ca show-ul din 15 aprilie, din Sala Sporturilor “Horia Demian”, va incepe de la orele 15.30 cu o partida intre doua echipe formate din jucatori cu dizabilitati fizice, premiera la un astfel de eveniment. Apoi, in jurul orelor 16.00, vedetele se vor intrece in concursuri de aruncari de trei puncte, urmand ca partida propriu-zisa, care va opune echipa romanilor cu cea a jucatorilor straini, sa inceapa la orele 17.00. Partida va fi transmisa, in direct, pe TVR2. In pauza acestei intalniri se va petrece si cel mai spectaculos moment al zilei, concursul de slam-dunk. Organizatorii sfatuiesc publicul clujean sa-si achizitioneze biletele din timp pentru a evita aglomeratia in ziua partidei...

Biletele vor fi 10 respectiv 5 RON.

KingMJames
11th April 2006, 11:11
stie careva cine participa la dunk contest?

Cosmin Salajan
11th April 2006, 11:29
apoi cei care sunt prezentzi la ASG, presupun

cristane
11th April 2006, 13:16
Meciul se da simbata la 17.00, in direct pe TVR2.

NBA_fan
13th April 2006, 10:46
Stie cineva daca se televizeaza si dunk contest???Tare as vrea sa-l vad :)

cristane
13th April 2006, 10:56
Si eu as vrea sa-l vad, dar nu cred ca se da. Nici macar din NBA dunk contestul nu se da.

Later edit: RECTIFIC. Concursul de slam-dunk are loc in pauza, deci sint mari sanse sa-l vedem la tv. Can't wait ;)

andreiush
14th April 2006, 00:35
Care veniti de prin alte orase la Cluj cu ocazia All Star Game-ului, poate ne si intalnim la o bere dupa spectacol :ok:
Detalii, aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=602905#post602905

Scrieti va rog acolo care ar veni la un Forum Meeting :)

MT
14th April 2006, 13:36
Din BZA:

Spectacolul va īncepe de la ora 15.30, iar meciul propriu-zis de la ora 17.15, fiind transmis īn direct de TV Sport.

Program All-Star Game

15.30 - Meciul
persoanelor cu handicap
16.00 - Concurs de aruncări
de trei puncte
17.00 - Prezentarea
jucătorilor
17.10 - Intonarea imnului
17.15 - Īnceputul meciului
17.50 - Concursul de
slam dunk (īn pauză)
18.40 - Premierea MVP
(după meci)

cristane
14th April 2006, 14:07
Stie careva cine participa la dunk contest?
Sper sa aiba atita minte astia de la TVR care dau meciul, sa nu intrerupa in pauza transmisia.

Cosmin Salajan
14th April 2006, 14:18
cei care vin si au cumparat bilet cu 5 lei sa vina cu carnetul de student sau de elev caci altfel nu vor intra in sala

MT
14th April 2006, 14:36
Sper sa aiba atita minte astia de la TVR care dau meciul, sa nu intrerupa in pauza transmisia.

Cei de la TVR cu siguranta nu vor da dunk-contestul. :(

PS Pentru ca transmisiunea o face TV Sport;) pana la urma. Sau nu. Cine stie.

LE TVR2. Sper (pentru cei care nu vor fi in sala ;) ca asta e informatie certa.

cristane
14th April 2006, 14:39
You scared me for a second :)

Totusi... pe site-ul tvr apare meciul in program, simbata la 17.00. TV Sport are la ora aia meci live din Germania, chiar nu cred ca isi vor schimba programul.

In schimb, TV Sport va da in direct toate meciurile final four-ului Cupei Romaniei, marti si miercuri.

ovi sibiu
14th April 2006, 14:39
Se pare ca Darnell Clavon nu o sa participe la ASG, pentru ca e accidentat la genunchiul stang.
Pronosticuri: castiga strainii la peste 10 puncte, la 3 puncte Krasic si la dunk Brice.

MT
14th April 2006, 14:47
1. Strainii.
2. 3 p Silvasan
3. Dunk Levar.
Justificare.

2. pentru ca Silva cunoaste curentii de aer din sala (NV spe SE, cu usoare intensificari locale in zona usilor)
3. pentru ca Levar cunoaste parchetul ( este o anume placuta care te ajuta sa sari in plus ~1 cm daca stii sa "bati" pe ea)
;)
[LE] am uitat motivul la 1. Pentru ca, evident, NU sunt antrenati de ...hmmm... sa o lasam balta :D

BAK
15th April 2006, 05:42
1. romanii, pentru ca "fluierasul" va trage cu romanii, ce naiba!
2. vizi, pentru nici unu dintre profesionisti nu da 9 din 10 constant de trei puncte(plus ca si el cunoaste curentii de aer din sala mai ales dupa 10 editii de la cupa rehau)
3. nu participa rogojan dan? why, avand in vedera prezenta lui vizi la 3 puncte? atunci o sa castige.....hmmm.....levar!!!!

deko
15th April 2006, 13:08
chiar ! ce ar fi fost tare greu? sau poate nu a dorit el !

just2play
15th April 2006, 13:48
nu cred ca l a invitat federatia..cred ca ar fi fost nevoie..in fine..intrand in febra pronosticurilor
1.romanii
2.sasa ocokoljic
3. hmmm...LeVar

Danila
15th April 2006, 14:22
participa vizi la 3 puncte?:-o:-o:-o
si atunci dan rogojan de ce nu e la dunkuri???

Raptor
15th April 2006, 17:41
Asta ma-ntrebam si eu^^^

Si Uce trebuia sa fie...

Mihai
15th April 2006, 17:56
Ce comentariu de kkt :no: la ei dunk-urile sunt aruncari, si windmill-ul e dunk din carlig! :mda:

Raptor
15th April 2006, 18:18
Ce comentariu de kkt :no: la ei dunk-urile sunt aruncari, si windmill-ul e dunk din carlig! :mda:

:happy :happy :happy :happy :happy :headbang: :rolleyes:

grande
15th April 2006, 18:25
Comentatorii astia nu stiu pe ce lume traiesc !
Cum pot afirma ca Burlacu are valoare de campionate precum Franta ,Italia ......:ciocan:

Dumars
15th April 2006, 19:19
Poate fiindca a avut oferte concrete din Italia si Germania?
Sau poate si datorita faptului ca a jucat anul acesta in All Star game-ul European FIBA?
Cine stie?

Danila
15th April 2006, 19:30
are valoare
dar n-are caracter.comentariul a fost bunicel.mici greseli...dar asta-i viata...nimeni nu-i perfect.
nici macar io:drak:

Dumars
15th April 2006, 20:03
De acord cu partea referitoare la caracter. Si la Sibiu miercuri si-a aratat aceasta fata. Cand s-a certat cu Krasic, pentru faptul ca acesta a incercat sa-l tempereze.
Ca o completare, eu zic ca nu el ar fi meritat astazi titlul de MVP. Nu a prins o zi foarte buna. La Sibiu a jucat mult mai bine.

Cosmin Cernat ne informeaza la stirile din sport ca Brian Evans a castigat concursul de slam dunk. Poate daca acest concurs se organiza la Sibiu, asa ar fi fost.

Danila, tu cum ai reusit sa auzi comentariul? N-ai fost in sala? Am crezut ca ai fost cu Rogojan.

Danila
15th April 2006, 20:44
din pacate nu am mai ajuns la cluj
desi la inceputul meciului, anumite persoane aflate in public m-au apostrofat pentru absenta mea la acest meci, la sfarsit nu am fost foarte trist...nu vroiam sa-l vad pe burlacu MVP.Cel putin nu la modul in care a jucat azi.
Hai sa zicem k el si-a cersit si cerut titlul.A declarat de la inceputul meciului k s-ar putea sa fie ultimul sezon in romania si ca isi doreste titlul de MVP al acestui meci.
Pacat de el...sincer, imi pare rau cand jucatori desi buni, au un astfel de caracter.Pacat k el e si un reprezentant al Romaniei...
sa speram ca juniorii care acum sunt sperante, vor confirma...si ma rog ca antrenorii sa ii educe si ca oameni nu numai ca jucatori

Raptor
15th April 2006, 21:03
De departe cel mai memorabil moment a fost moara lui Evans... si eu cred ca e mai mic de 1.81...

tudor89
15th April 2006, 21:55
eu stiu k are 1.77 evans. oricum, cat despre allstar, putea la inceput de meci sa lase putin mai moale apararea sa fie mai multe dunkuri si mai mult spectacol, dar oricum.... shi la dunk contest se putea mai mult. shi evans putea mai mult (zic asta pt ca lam vazut la incalzire, shi pt el o moara nui greu deloc), shi la fel shi levar putea mai mult, pt ca la mcdonalds streetball a fost invitat shi el, shi a scos mult mai multe chestii faine decat la allstar; poate a avut emotii

tafu
15th April 2006, 22:44
am fost la ASG si m-am plictisit :no:
cel mai interesant moment a fost concursul de 3 puncte :ok:

SilverZeus
15th April 2006, 22:46
.....referitor la concursul de dunkuri: categoric ca au fost emotii....eu zic ca Levar a castigat meritat concursul

....referitor la meci:....nu sunt de acord cu alegerea lui Burlacu drept MVP: e drept ca a fost cos-gheter....parca l-am vazut pe Nowitzki: arunca omu asta in disperare, fara sa-i pese daca are sau nu coechipieri demarcati....ma rog, m-a dezgustat

...in rest: e imposibil sa nu-i admiri pe : Evans, Okokolic, Brice, chiar si Toroman....si binenteles clujenii m-au fermecat (ca de fiecare data :D)...

StephonTrue 15
15th April 2006, 22:46
Stie vreun jucator din div.A sa arunce o pasa la alley-up ??

Danila
15th April 2006, 22:47
helcioiu stia...e la unguri acum
si in plus...au lipsit si jucatori de genul demetrius williams sau wayne clark...la ei nu conteaza cum sau unde le arunci mingea...tot o prind si-o rup
slam concursul de dunkuri...f slab...dan rogojan ii batea la pas.
singurul dunk care mi-a placut a fost cel al lui brian evans...la inaltimea lui, o moara de pe doo e senzationala:D

BAK
15th April 2006, 23:08
a fost lume la meci sau nu? cine a castigat meciul si cine a castigat la trei puncte? la slam a luat levar si burlacu mvp?

fast_as_sound
15th April 2006, 23:10
@steph: aditza stie (probabil din cauza k face parte din generatzia pro...) ... si ar fi trebuit sa fie si el la meci ... iar evans e foarte jmeker ...

tafu
15th April 2006, 23:11
StephonTrue 15 nu exista vreun jucator din div.A sa arunce o pasa la alley-up
:no:

fast_as_sound
15th April 2006, 23:29
Ba Da, Aditza, Ma Faci Sa Repet !!!!!

ovi sibiu
15th April 2006, 23:29
@tafu, exista jucatori in divizia A care arunca pase de alley-oop! Evans si Clavon. Cand nu jucam cu Asesoft, Cluj sau Dinamo, la Sibiu vedem vreo 3 alley-oop-uri pe meci, dar asta conteaza mai putin.
Eu am ramas surprins cand am vazut ca Evans participa la concursul de dunk-uri. :o: Credeam ca o sa participe Clavon, dar inca nu si-a revenit 100% dupa accidentarea din meciul (macelul) cu Asesoft.
MVP merita sa fie Sasa Ocokolic, dar no, ".......numai unu e Burlacu".:rolleyes:

danrogojan
16th April 2006, 00:03
am fost si eu la all star. organizare foarte foarte buna. parteneriate beton. sponsori beton. destul de smecher cristescu asta.

3 puncte. de salutat prezenta lui vizi. si-a intrat greu in mana (primele 3 ratate). si asta l-a costat. raman la parare ca e totousi cel mai bun din romania. bravo sarbului de la medias, mai ales ca dupa ce a castigat concursul de 3 puncte a inceput s-o rupa de sus intr-un mare hal la incalzire.

meci. spectacol pe alocuri. pacat de arbitrajul din final care favorizat decisiv revenirea romanilor.

observatiile mele in ordine aleatoare:
agrett de la sibiu e un jucator super eficient. da 20 de puncte numa din tip inuri si recuperari ofensive. sibiul are super jucatori.
fometescu si-a furat fiecare cross de la evans.
ococolic are o tehnica individuala de individuat.
silvasan este un mega tevar.
brice a avut cel mai mare chef de sarit. a dat slamuri non stop. la incalzire, in meci si in concurs.

dunkuri. m-a sunat cristescu cu 24 ore inainte de eveniment, sa trec pe la sala sa sar de cateva ori. stiind cu cine ar trebui sa concurez si avand niste mici probleme pe la picioare, l-am refuzat. am socotit ca daca e sa ma bat cu americanii, tre s-o fac la 100% din posibilitatile mele. nu voiam sa "fac o figura frumoasa". i-am zis lui cristescu ca imi doresc foarte mult o confruntare cu levar si ca pe 7 mai la rehau ar fi o ocazie potrivita. mi-a raspuns ca "o sa vedem" - asta datorita faptului ca pe atunci clujul joaca in playoff.

referitor la concursul propiu zis. formatul lui a distrus spectacolul. prea scurt. prea putine incercari. moara lui evans mi-a placut cel mai mult. levar insa este foarte foarte clar in executii. is convins seals nu a dat tot.

un ultim lucru de remarcat este multimea de copii care au invadat terenul la sfarsitul meciului. nu am mai vazut asa ceva in romania la basket. cine stie cati se apuca de basket dupa ziua de azi.

Black Mamba
16th April 2006, 00:15
Corect rezumatul lui Dan.

As mai spune ca overall evenimentul a fost mai mult decat reusit.

Destul de putine gafe (entertainer-ul a fost nr. 1... :D - dar se putea mult mai rau) si au dansat multe fete frumoase... :drak:

Danila
16th April 2006, 01:02
pe aditza nu l-am vazut niciodata dand alley-oop-uri.nu zic ca nu stie, zic k nu l-am vazut
pe helcioiu l-am vazut.
evans pacat k nu prea are shoot
silver a facut ce stie mai bine,bv lui.Mi-a placut si de chetrean, care desi nu spectaculos...eficient.
mi-au placut ceva dansatoare...chiar se miscau bine
cristescu e un smecher si el...in sensul cel mai bun
danutz, io continui sa cred k si in forma mai slaba aveai mari sanse azi
si io consider k vizi e cel mai tare...chiar daca azi a prins o zi mai slaba.da 9 din 10 in mod constant.
poate la anu' vedem mai mult clavon ca sa zic asa:D
brice...e bun pentru nationala noastra...f folositor
damien argrett...tace si face.foarte underrated:P
carutasu mi-a parut un tip care chiar s-a bucurat ca a fost acolo...a si aratat-o pe teren...a facut si o gramada de recuperari...a pus si un capac senzatie la evans...mi-a placut
per total, un meci frumusel...dar inca mai avem de invatat

just2play
16th April 2006, 10:07
Au fost multi jucatori care au aratat in joc ca se bucura ca sunt acolo si ca vor sa demonstreze ca au valoare. Silvasan, Szijarto, Carutasu, Chetreanu si altii.
Mi-a parut rau pt Sasa Ocokoljic ca a pierdut concursul de 3. E un three pointer extraordinar..si n meci a dat vreo 3 de la distanta..ce sa mai zic de Silvasan..
Jocul a fost frumos, mai bun ca cel de anul trecut. Eu spun ca Burlacu merita sa iasa MVP. Din urmatoarele motive:
-a adus practic victoria echipei sale, inscriind 9 pct in 5 min si facand 2 rec ofensive
-acesta a fost probabil ultimul all star game, urmand sa plece in afara din vara.si se pare ca anul acesta chiar asa va fi.asa ca, un titlu de MVP la Meciul Stelelor si o participare la All Star gameul european cantaresc mult in CV
-s-a vazut ca si a dorit f mult victoria, si s-a bucurat ca un copil de 2,10 la final
-a fortat unele aruncari imposibile (acesta este un mare defect de al lui), dar a facut asta fiindca toti ochii erau indreptati spre el.si-a asumat raspunderea, stia ca va fi criticat daca echipa romanilor pierdea meciul.
-si-a ajutat coechipierii, a facut tot timpul blocaje pt Fome sau Lapuste, si a dat si pase..desi vad ca voi nu sunteti de acord cu asta
-si Lebron a iesit MVP, desi nu a fost cu nimic mai bun decat T-mac:P
- in plus, cine altcineva putea sa iasa MVP din echipa romanilor?
Danila, nu stiu de ce crezi tu ca Burlacu are un caracter mizerabil. Intr-adevar are fitze, dar crezi ca un alt jucator ROMAN care ar ajunge la nivelul lui, si care ar avea performantele lui Pampers nu ar suferi de el? Eu cred ca da. Faptul ca le a aratat scheme de joc mie mi s-a parut un lucru amuzant. Pe final, Burlacu intrase parca intr-o transa pe care numai cei care isi doresc in exces victoria pot sa o cunoasca. In fine..parerea mea e ca a meritat titlul de MVP.
P.S Cititi interviul cu Catalin Burlacu de pe numaibaschet. Am avut norocul ca "acest caracter mizerabil" sa accepte sa-mi dea mie primele declaratii dupa meci.

SilverZeus
16th April 2006, 12:23
- in plus, cine altcineva putea sa iasa MVP din echipa romanilor?

In fine..parerea mea e ca a meritat titlul de MVP. .

....da ai dreptate, din echipa romanilor nu prea era altul...insa, e jucatorul care a ramas cel mai mult pe teren, deci dupa parerea mea s-a urmarit acordarea acestui titlu de MVP....probabil omul are nevoie de el la CV (dupa cum ziceai si tu) ca vrea sa plece

...cred ca adevaratul MVP trebuia ales intre Okokolic, Evans si Levar (toti 3 au avut momente de adevarata magie....la romani, s-a remarcat o mai buna coeziune in joc....dar atat)....publicul cred ca se astepta la unul din acesti jucatori (majoritatea se astepta sa castige strainii)....toti acestia faceau parte din echipa strainilor care cu cateva minute inainte de final conduceau detasat....cand s-a ajuns la 1-2 pcte diferenta, publicul cred ca a inceput sa-si doreasca prelungiri (Okokolic rateaza de la libere, arbitrii fluiera totul si inping echipele spre cosul strainilor, etc)

....deci, ca sa inchei, nu prea merita echipa romanilor sa castige (cred ca de-asta nu ne convine nici MVPul)....oricum, pana la urma conteaza spectacolul care a fost (...s-a simtit ca a fost...hmmm, altceva) si nu cine a castigat neaparat

Cosmin Salajan
16th April 2006, 12:29
uche nu a fost prezent la ASG deoarece nu a strans destule voturi, a fost lupta stransa intre szijarto si uche, primul strangand mai multe voturi.
dupa parerea sasa trebuia sa ia titlul de MVP, mi-a placut cum "ia rupt" picioarele lui chetreanu din fenta
la dunk, pacat ca nu a fost lapuste

in prosport(1.500 spectatori) pe cand colo peste 3.500.

Dumars
16th April 2006, 12:38
...cred ca adevaratul MVP trebuia ales intre Okokolic, Evans si Levar (toti 3 au avut momente de adevarata magie....la romani, s-a remarcat o mai buna coeziune in joc....dar atat).

....deci, ca sa inchei, nu prea merita echipa romanilor sa castige (cred ca de-asta nu ne convine nici MVPul)....oricum, pana la urma conteaza spectacolul care a fost (...s-a simtit ca a fost...hmmm, altceva) si nu cine a castigat neaparat

Corect. Cei mentionati ar fi meritat mai mult titlul de MVP, si din punctul meu de vedere.
Ocokolic e supertare. Si in meciul cu Sibiul a jucat foarte bine. S-a vazut ca a pus mult suflet si in acest meci. Pe final a fost putin dezamagit. In special de unele decizii de pe final ale arbitrilor.

Vreau sa mentionez si eu organizarea foarte buna, reusita de Cristescu. Cred ca a fost un spectacol reusit. Iar fetitele alea care au dansat pe Pussycat Dolls, i-au lasat pe multi cu gura cascata. :P

just2play
16th April 2006, 13:02
cum spuneam..MVP ul trebuia ales din echipa romanilor..asa ca..
apropo de articolul din prosport..slab de tot..si chestia aia cu jordan care are urmasi la noi..penibil

Cosmin Salajan
16th April 2006, 13:02
dumars mai precis lungimea fustelor, presupun si ce era sub acea bucata de material

Raptor
16th April 2006, 14:00
Si, mai precis, ce era sub acea bucata de material?

SilverZeus
16th April 2006, 14:44
....tot o bucata de material :P

elia
16th April 2006, 20:31
Am si eu o rugaminte , daca ma poate ajuta cineva ! Am fost si eu la meci, mi-a placut foarte mult, dar nu am reusit sa fac poze ! Are cineva sa imi trimita si mie ?

Dumars
16th April 2006, 22:53
Trimite-mi prin private message, adresa ta de mail si iti trimit cateva.

Dar nu am cu fetitele, sa stii. :)

MT
17th April 2006, 09:27
Spectacol frumos, intr-adevar mult prea "comprimate" concursurile de 3 si dunk. Burlacu a vrut multe si i-au iesit putine, nu comentez MVP-ul. In rest veselie si buna pace, pana la finalul meciului cand unele persoane cu dizabilitati intelectuale din public au inceput sa scandeze "Romania!" moment in care arbitrii au fost patrunsi de un fior de patriotism mioritic si au aratat legiunii sarbo-americane cine e sef la noi in restaurant. Dar sa nu dramatizez :D.
Impresii pozitive:
- Ocokolic; cu o tehnica "fulgeratoare" ca sa zic asa, suplimentata de niste tomahawkuri de 3 ultra precise.
- Sibienii in bloc :ok: ; s-au distrat, au luat-o usor (DA, se confirma, "in civil" se pare ca D. Clavon circula in shlapi si trening de foitza, urmeaza sa aflam daca se si ocupa de adus masini din Jermania ;) ) si mai ales - au ramas dupa sa dea autografe la marea (cu flux, reflux si valuri) de pitici care au invadat parchetul salii. Impreuna cu "ai nostri clujeni" au fost singurii care au ramas acolo (cred ca o juma de ceas ;) ) sa nu-i dezamageasca pe micii lor fani. Restul vedetelor s-au tirat instant la vestiar. Bravo inca odata "sibienilor" , si-au castigat respectul unei parti a po****tiei de sub un metru juma' a Clujului :D.
- Clujenii ; am avut ocazia -in sfarsit!!!- sa vad fault la Lapuste facut de Levar sau minge furata de Don la Mijuskovic :D. Bravo tuturor (si un pic mai mult lui Dumitrescu pentru gestul de a intra - chiar daca simbolic- cateva minute pe teren)

In rest eu zic ca jucatorii n-au petrecut momente nasoale pe la Cluj, unii dintre ei au avut ocazia sa vada mai bine sala in care din campionatul viitor vor juca meciurile de acasa :D (nu dam nume, simple zvonuri).

spiritt23
17th April 2006, 12:15
Din toate punctele de vedere ceea ce s-a intimplat la Cluj a fost o reusita. Organizare impecabila, putini isi dau seama ce inseamna sa te ocupi de asa ceva, un BRAVO pentru Mircea Cristescu!, nici un absent important dintre jucatori(Markovici accidentat), atmosfera excelenta, meci bun si final incandescent. Doar daca vrei sa cauti pete in soare poti reprosa ceva important ASG-ului. Am stat mult cu Cristescu si pot sa va dezvalui citeva chestii de culise. Ocokolic s-a suparat tare de tot pentru ca nu a cistigat MVP-ul dar asta e regula, e ales de la echipa invingatoare. Sirbii au jucat serios, in special Ockolic si Krstanovic, la fel a tratat meciul si Jojic.
La slam dunk nu prea s-au inghesuit jucatorii. Ba ca ma doare piciorul, ba nu sunt in forma etc. Eu i-am propus lui Cristescu sa-l cheme pe Dan Rogojanu pentru concurs. As fi vrut sa-l vad in competitie pe Dan.
Vizavi de Burlacu, n-as insista. A vrut titlul de MVP, e normal pentru orice jucator, sau ar trebui sa fie. S-a zbatut, a muncit, a aruncat. E cel mai bun jucaor din tara la mare distanta de urmaritori. Si e un tip de caracter. Danila, tu stii de cine vorbesti?

tudor89
17th April 2006, 12:27
au fost cam 4000 de oameni. foarte reusit din acest pct de vedere. mare pacat k nu a fost uche pt ca merita sa aiba inca o ocazie de asi arata calitatile, dar avand in vedere ca fiecare om care a votat, a votat predominant pe cei din orasul lui, bucurestenii ar fi trebuit sa se ocupe mai mult de prezenta lui la acest allstar. cat despre mvp... doar atat: mi se pare ca nu merita

Danila
17th April 2006, 13:47
emil, eu vorbesc strict de comportamentul lui burlacu asa cum il vad din afara.
are probleme de atitudine pe terenul de baschet,precum si o problema cu jucatorii de culoare(nu vreau sa insist pe acest subiect).
Hai sa-ti spun cum a inceput totul...de la un meci in floreasca Rompetrol-West Petrom Arad.La West Petrom activau 3 jucatori afro-americani.
Burlacu,tocmai schimbat de un jucator de culoare...sta un minut pe banca, iar la o ratare a unuia dintre americani,fara nici o jena, se duce la schimbare fara sa-i zica nimeni nimic, injurand de mama focului.Buuun.Dupa ce face schimbarea, dupa 2 minute...rateaza o aruncare de 3 dupa care nervos,striga spre antrenor:"scoate ciorile astea de pe teren!!!".De ce?pentru ca domnul Burlacu vroia sa-si faca media de puncte..iar respectivele "ciori" nu il ajutau in acest sens.De altfel, imediat dupa meci el a si avut o altercatie cu unul din acei jucatori de culoare.
Dezgustat de spectacolul ieftin oferit de Burlacu,am plecat de la meci...neasteptand finalul.
O a doua intamplare...Anul acesta in cupele europene, daca va aduceti aminte, burlacu a iesit din 5 faulturi intr-un meci prin sfertul 2.luand si un fault tehnic.Inainte de meci, declarase apropiatiilor ca "o sa-mi fac o zi scurta azi"...no comment.stie mai multa lume de treaba asta.echipa avea nevoie de el pe teren(inca o data...nu-i contest valoarea ca jucator).
Reactiile nervoase la adresa colegilor,pretentiile financiare exagerate(a cerut asesoftului anul acesta un salariu de 300.000 de euro-noroc k nu l-a luat nici o echipa de-afara si atunci a acceptat de voie de nevoie salariul oferit) precum si prestatia de la all star game, unde a vrut el sa le faca pe toate(mi-ar fi placut sa-l vad si ca dansator,comentator,organizator,suporter si baiatul cu apa) mi-au imprimat o imagine greu de sters din minte.
I-am vazut interviurile la televizor-vorbeste frumos...am auzit k s-a mai schimbat in ultima perioada, s-a maturizat..dar tot nu pot sa o iau decat ca pe un lucru de imagine.Vrea el sa fie cel remarcat, sa iasa in fata...Imi pare rau dar asta e imaginea de care dispune Burlacu in ochii mei.
Nu-l stiu ca prieten, dar poon pariu ca acolo e altfel...e altceva, e normal.

spiritt23
17th April 2006, 18:56
Daca ai sta sa analizezi atitudinile "anti-afro" ale jucatorilor romani, ai avea material pentru vreo 10 tomuri. Stii foarte bine ca in orice conflict care apare intre un alb si un negru apare inevitabil insulta pe care nu vreau s-o reproduc. Burlacu nu e nici primul nici ultimul care s-a manifestat astfel. Legat de pretentiile exagerate, nu cred nici o secunda ca a cerut atitia bani dar nu e imposibil. Anul trecut, a fost ofertat de Azovmash si i s-a oferit un salariu de acest nivel asa ca e normal sa aiba pretentii. Chestia cu greselile din meciul de FIBA Eurocup nu e adevarata. Iti garantez ca a fost SUPERMOTIVAT, ca avea de gind sa rupa panourile iar ceea ce s-a intimplat a fost un accident, si din cauza lui si din cauza arbitrilor care l-au luat la ochi si l-au asteptata sa izbucneasca pentru a-l elimina. Pina acum 2 ani nu era deloc un jucator simpatizat in tara dar s-a schimbat radical si se vede. Daca a vrut sa le faca pe toate la ASG, nu e de condamnat. Vrea afara si e obligat sa aiba un palmares si un CV betonate, cit se poate in Romania. Am vazut jucatori cu nume mult mai mari, cu salarii de 5-10 ori care nu joaca nici macar la 30% din cit joaca el. Fata de americanii de 5 lei care bat Europa in lung si-n lat, cu salarii mari si cu fitze de NBA, Burlacu e mic copil. Baschetul are nevoie, in Romania in primul rind, de jucatori cu atitudine si intr-o proporie mai mica, de circari. Ocokolic aproape plingea dupa meci de nervi ca a pierdut, Krstanovici si Krasici erau la fel de afectati, in timp ce "megastarurile" n-aveau nici o treaba. Nu te intrebi de ce nici un jucator gen Haslett, Clark sau Evans n-are nici un trofeu in Divizia A? Burlacu are vreo 10!

Danila
17th April 2006, 20:24
in vara am avut o intalnire cu iacobescu.nu vreau sa dezvalui subiectul intalnirii.Mi-a zis din start k o sa dea afara jucatorii cu probleme de atitudine.Primul pe lista era helcioiu.S-a adeverit ce mi-a zis.
pe urma era problema burlacu.Despre care mi-a zis k i s-a urcat faima la cap si ca cere salarii enorme, salarii care nu vor fi acordate niciodata unui alb din Romania.Mi-a zis acea suma.
Wayne Clark mi-a spus despre Burlacu k a fost cam cel mai bun jucator de la campul din Treviso,insa toata lumea vrea negrii...d-asta a revenit burlacu in tara.Eu il inteleg si pe el ca vrea...dar nici sa faci orice pentru a reusi.
clark,evans, haslett-- dintre toti, evans este cel care ne-ar putea ajuta dak ar fi naturalizat.ramanem fara fundasi.Dar sa vedem ce se va intampla cand va fi nevoit sa joace in echipa.
Americanii care vin la noi...sunt americani ce nu si-au gasit un loc in alta parte...
avem nevoie de jucatori de valoarea lui burlacu...dar in acelasi timp avem nevoie disperata de caractere...un lucru de care romania duce lipsa.

SilverZeus
17th April 2006, 20:37
.... avem nevoie disperata de caractere...un lucru de care romania duce lipsa.


....imi place enorm de carutasu din acest punct de vedere....alt exemplu ar fi Tudor Dumitrescu

+++...ar fi extraordinar sa-l naturalizam pe Evans

deko
17th April 2006, 20:57
mie imi place clavon mai mult dar e si mult mai batran ;)

Cosmin Salajan
17th April 2006, 21:14
mai, nu stzitzi cum il cheama pe prezentatoru care o fost in sala?
promit ca dau 10 lazi cu bere celui care il ia pe capota mashinii.
am ajuns in timpul meciului sa-l sunam pe tipul care era la sonorizare sai zicem sa-i taie microfonul ca nu se pricepea deloc
apropo la evans ii spunea adams
la cos mai rebuia sa spuna eseu sau transformare, la contraatac daca spunea offside era meniul complet
un amic de pe forum mi-a dat ceva filmulete de la concursu de slam, cine le vrea sa-mi dea un semn de viata

SilverZeus
17th April 2006, 21:22
....tipul prezenta serile de karaoke din "7even"...si pe mine m-a iritat cand pronunta Brian Adams....:rosu:

StephonTrue 15
17th April 2006, 21:50
Bine ca nu v`ati uitat la TV, comentariul a fost cel mai de kkt...
La concursul de dunkuri spuneau concurs de aruncari, la windmill - aruncare din carlig :headbang: :headbang: :headbang: ... asta spune totul despre cunostintele lor despre basket si de aici a rezultat un spectacol stricat de 2 idioti..

Cosmin Salajan
17th April 2006, 21:51
mai pronuntza gresit numele lui Brice, Damien, Sasa iar daca era si Uche cred ca si acela il gresea
silver propui de un "atentat"? cinwe se mai baga? :D
Stephon nu stiu ce sa zic, eu stiu ca a fost comentat de ionel banu (comentatorul de la fiecare meci de la tvr cluj care este laudat)si emil hossu longhin (cred ca am gresit numele, ma scuzati) dupa cate stiu cei 2 comentatori stiu destule despre baschet, dar si azi pe tvr 2 la "arena" a zis ca concursul de dunk a fost castigat de evans si cand colo in imagini era levar. SE MAI GRESESTE !!!!

StephonTrue 15
17th April 2006, 22:02
Pe Emil l`am auzit de multe ori, nu e chiar asa dar poate cei doi au vrut sa se autodepaseasca cu ocazia All Star Game-ului si nu au reusit...

ovi sibiu
17th April 2006, 23:48
@StephonTrue 15, Emil intra si aici, cred ca stii asta! De fapt stai, sorry, sunt doua persoane diferite. Emil de la televizor nu a spus ce a spus Emil de pe forum si anume:""Fata de americanii de 5 lei care bat Europa in lung si-n lat, cu salarii mari si cu fitze de NBA.........in timp ce "megastarurile" n-aveau nici o treaba"". :happy
S-a tot vorbit de naturalizarea lui Evans, de ce fratilor? E un american derizoriu! (citat dintr-un clasic) :rolleyes:

Black Mamba
17th April 2006, 23:52
In rest veselie si buna pace, pana la finalul meciului cand unele persoane cu dizabilitati intelectuale din public au inceput sa scandeze "Romania!"Nenea care era entertainer le-a dat ideea asta inca de la inceputul meciului... :rolleyes:

MT
18th April 2006, 09:52
Nenea ala cred ca a sacrificat deliberat nunta traditionala din fiecare sambata unde presteaza ca staroste pentru a polua sonor Sala Sporturilor. Problema a fost cu cei care s-au lasat cuprinsi de o funareala placuta si si-au imaginat pentru un moment ca asista la finala Romania -USA/SCG a vreunui campionat mondial si nu la un spectacol.
Anyway bun prilej pentru a-i face pe strainii din campionat (si vorbesc aici si de ai nostri) sa simta ca-s doar tolerati pe frumoasele meleaguri mioritice si ca la o adica n-are lumea greturi sa-i huiduie (vezi Ocokolic in ultimele minute) chiar si cand vin pentru un spectacol a carui beneficiari am avut privilegiul sa fim.
Penibil.

MT
18th April 2006, 10:56
Au trecut 60 de minute...deci no edit.
Ziua de Cluj de azi:


Inconjurat de fani aproape 30 de minute dupa finalul jocului de la "All Star Game", Brian Evans, americanul de la CSU Atlassib Sibiu, si-a gasit cateva minute pentru o discutie cu reporterul ZIUA de Cluj. Evans s-a aratat extrem de impresionat de atmosfera creata de fani la evenimentul de sambata si a spus ca Poli Mobitelco este o echipa care stie sa joace baschet de calitate.
"Fanii de aici, de la Cluj, sunt foarte galagiosi. Stiu fenomenul, dau dovada de fair-play, dar stiu sa si creeze o atmosfera potrivnica adversarilor. Eu m-am simtit excelent aici, m-am simtit ca un baschetbalist adevarat. Stiu ca este posibil sa fim adversari (Poli Mobitelco ar putea intalni CSU Sibiu in semi-finalele campionatului – n.red) si sper ca atmosfera sa fie la fel de frumoasa aici, in orasul vostru. Mi-ar fi placut sa jucam cu Clujul in finala, pentru ca aceste doua echipe joaca cel mai frumos baschet din Romania", ne-a spus "sibianul" Evans, unul dintre cei mai aplaudati jucatori ai "All Star Game"-ului.
Frumos zis, daca nu ne putem intalni in finala campionatului poate in cea a Cupei ?! :)

SilverZeus
18th April 2006, 12:13
Anyway bun prilej pentru a-i face pe strainii din campionat (si vorbesc aici si de ai nostri) sa simta ca-s doar tolerati pe frumoasele meleaguri mioritice.

....acu exagerezi si tu....ce s-a intamplat la acele "fluieraturi" adresate lui Okokolic a fost din cauza ca publicul dorea ca "romanii" sa egaleze si eventual sa fie prelungiri....cum iti explici atunci faptul ca acordarea titlului de MVP lui Burlacu nu a fost primita cu atata simpatie ???....de unde am stat eu nu am auzit decat strigate de admiratie la reusitele lui Evans sau Okokolic

.....si cum iti explici ca tot meciul publicul scanda doar "Levar! Levar" si "Zoki ! Zoki!" ??? ( nu am auzit deloc sa scandeze "Lapuste" sau "Silva"...nici macar binecunoscutul "Bubu" nu s-a auzit)....cred ca exagerezi putin cand vb despre cu atitudinea asta ostila fata de straini

MT
18th April 2006, 12:50
Nu cred ca am pus sub semnul egalitatii toti spectatorii. Imi aduc aminte cu nostalgie ca am folosit chiar expresia "unele persoane" ;)

LE ..si recunosc, din cand in cand ma ia valul pamfletistic pe sus (si ma da de pamant dupa aceea), nu lua ad literam textul...

vista
18th April 2006, 13:06
Sincer,citesc unele din posturi si ma intreb: Cum ar trebui sa fie un ASG ca sa multumeasca? Am vazut si eu meciul la tv, si sincer mi-a placut foarte mult.Cel de anul trecut a fost penibil,recunosc,dar la asta am avut pareri de rau ca nu am participat :).Atmosfera mi s-a parut super si din ce am inteles de la baieti , organizarea si atmosfera din afara salii a fost marfa.Bineinteles ca or fi fost si mici pete,dar sa nu cautam acul...In legatura cu MVP-ul eu cred ca a fost meritat.Chiar daca a fost fortat in timpul meciului si pana in ultimile minute au fost alti jucatori care il meritau,finalul i-a apartinut si asta a facut, dupa parerea mea, sa merite pe drept trofeul.

MT
18th April 2006, 13:33
Respecte Virgil. Doar pentru clarificare:
1. organizarea a fost perfecta (mai putin vocalistul cu microfonu' dar asta e o parere personala si nu se pune)
2. spectatorii minunati (ptiu, era sa ma molipsesc de mortalul virus sibian, ala care-ti da boala cu simptomele verbale "cea mai tare galerie...cei mai multi spectatori...cel mai lat steag...cei mai multi metri cubi de aer in sala...cel mai curat bumbac in plasa inelelor...cei mai desi codri de brad...cei mai mari mititei din tara ...etc." ;)
3. si in primul rand jucatorii cu chef de distractie si pofta de spectacol (asta trebuia sa fie punctul 1)

Toate micile maraieli care au mai aparut nu cred ca au avut scopul de a arunca critici aiurea impotriva unui eveniment - inca odata zic - foarte reusit.

spiritt23
18th April 2006, 14:48
@StephonTrue, iti respect parerea, chiar daca e jignitoare. Daca ai fost atent la ce s-a scris pe acest forum in ultimul an ai vazut ca nu sunt imun la critici, dimpotriva. Daca vrei sa avem un dialog, OK, am invatat multe de cind sint pe forum.
@CosminU, chestia cu Evans a fost preluata de la stiri, unde a aparut asa dintr-o eroare care nu-mi apartine. La "Arena" n-am pus eu voce si nici n-am vazut materialul. Se mai intimpla, nu e o crima! Iar apropo de pronuntii, nu stiu ce am gresit. Brice e francez, pe Ocokolic l-am zis bine, iar de Damien nici n-am pomenit.
@ovi sibiu, am mai spus-o intr-un dialog pe-aici. Nu tot ceea ce gindesc pot reproduce in comentariu. Parerea mea e ca americanii de la noi sunt doar o pata de culoare. Nu sunt disciplinati, nu se apara, nu sunt altruisti. Valoarea lor e mai mult decit relativa. Sigur ca e spectaculos sa vezi 2-3 dunk-uri si 2-3 drive-uri dar baschetul inseamna mai mult.

MT
18th April 2006, 15:08
about amerikaneri: exceptia (care confirma de altfel regula corect enuntata de spiritt23) este LeVar. Dar poate numai pentru ca are antrenor sarb ?!... ;)

StephonTrue 15
18th April 2006, 16:12
Daca aveau valoare nu jucau in campionatul asta, sunt curios pe la ce echipe au mai incercat sa ajunga inainte sa vina in Romania. Ca exemplu il pot da pe Elliot Hatcher care a fost la Farul si apoi la Pitesti care a venit de la o echipa din liga a doua franceza. Daduse probe la 3 echipe din prima liga dar nici una nu l`a vrut, a venit la Farul si dadea 40 pts cu Asesoft in prima sau a doua etapa a campionatului...
My point is : jucatorii de culoare de la noi sunt mai buni decat cei mai talentati romani, dar ca joc individual, ca dovada ca nu au loc in campionate mai tari.

Danila
18th April 2006, 18:26
emil a pus punctul pe I...americanii de la noi nu se apara.
Levar pare un tip disciplinat insa

danrogojan
18th April 2006, 19:02
mie unul imi plac foarte mult americanii "indisciplinati". daca se poate, indisciplinati si de pe unu si de pe doua.

Cosmin Salajan
18th April 2006, 21:58
emil, eu am zis despre faza cu confuzia intre levar si evans, in rest nu judec nimic, am fost in sala si nu am auzit(vazut) transmisia.
cred ca si levar ar fi mai indisciplinat daca ar avea cu cine, dar cum este singurul american, nu isi permite (cred)

Danila
19th April 2006, 00:51
acum sincer sa fiu...chiar dak as vrea...nu pot sa urasc pe evans si clavon...ever ever:D
evans cu moara de pe doo...
clavon...pacat k n-a participat la dunkuri din cauza accidentarii...dar sunt sigur k era taticul lor.
mi-am adus aminte:levar a ratat un dunk!a vrut sa dea elbow si nu a reusit...doar k mingea a intrat in cosh:P

MT
19th April 2006, 09:40
...si apropo de alte nereusite ale clujenilor care apar brusc in memorie acum - Dinamo a luat-o de la Cluj. :P

PS
Daca o ia si de la Sibiu azi , pun pariu ca moara lui Evans de pe "doo" a fost doar pe "unu" si de fapt a semanat mai mult cu o ratare; :P Si ca in general sibienii nu se apara , clujenii nu ataca iar aia de la Asesoft nici una nici alta. Ergo logic in campionat ramanand o singura echipa magica dar neinteleasa, al carei nume e pe buzele tuturor spectatorilor din salile unde joaca (ma rog, de obicei cu o intentie erotica exprimata inainte) ;)

MadSkillz
19th April 2006, 14:50
What does that have to do with anything ? :o:

Ady Micinic
19th April 2006, 18:11
acum sincer sa fiu...chiar dak as vrea...nu pot sa urasc pe evans si clavon...ever ever...

Dar nici sa-i iubesti prea tare nu poti. Pur si simplu la stilul pe care il au nu pot bate pe nimeni...ma rog... dintre echipele de top...parerea mea of course :P

Danila
20th April 2006, 18:21
MT-incurabil

MT
26th April 2006, 12:46
Danila, nu stiu daca ai prins jocul ala de pe vremea odiosului, se numea "Nu te supara, frate". ;) Si bafta azi cu argesheii. Si dup-aia cu Asesoftul. Si dup-aia hai la Cluj la finala ;)

Danila
26th April 2006, 15:49
nu tin cu dinamo...ghinionul tau:D...si am prins jocul, era unu' din preferatele mele.Asta si fotbal logic;))
la cluj oricum vin de 2 ori in luna mai dar cu treburi de streetball si de batut pe shony:D

MT
26th April 2006, 18:31
Nu tii cu Dinamo?!? Felicitari! Nushdece ramasesem cu impresia asta urata despre un baiat asa de cumsecade ca tine :(
;)

YozzMaster
26th April 2006, 19:35
Apropo, k s a vorbit mai sus de jucatorii de culoare...Anul trecut se vorbea pe site-ul federatiei de Asesoft:echipa sarbeasca...anul asta s au inmultit jucatorii de culoare la alte ekipe(sibiu, cluj)dar nimeni nu mai comenteaza nimik...acum va convine si voua...