PDA

View Full Version : Franta GP: Magny-Cours 29 iunie-1 iulie 2007



BMW Power
18th June 2007, 12:17
Va invit ca in acest thread, sa expunem parerile inainte de cursa si dupa cursa in legatura cu Marele Premiul al Fratei, care va avea loc peste 2 saptamani.

aphelyon
18th June 2007, 12:29
Sato, penalizat cu 10 pozitii la Magny-Cours
Luni, 18.06.2007


Takuma Sato, pilotul celor de la Super Aguri, va fi declasat cu 10 pozitii la Marele Premiu al Frantei, de la Magny-Cours.

Federatia Internationala de Automobilism l-a sanctionat pe pilotul japonez dupa ce acesta a depasit in timp ce cursa era sub incidenta steagului galben. Decizia va fi aplicata in Franta din cauza faptului ca Takuma abandonase deja la Indianapolis in momentul in care comisarii de cursa au dat verdictul.

"Nu, n-am depasit pe durata steagului galben, Jenson m-a depasit in acest timp", s-a aparat niponul. Takuma a avut ca cel mai bun loc in calificati pozitia a zecea, la Marele Premiu al Australiei, din startul sezonului competitional.


sursa: formula1.automarket.ro

Lordul
19th June 2007, 13:21
castigatori edtii precedente :

1997 : M.Schumacher (Ferrari )
1998 : M.Schumacher (Ferrari )
1999 : H.Frentzen (Jordan )
2000 : D.Culthard (Mclaren-Mercedes )
2001 :M.Schumacher (Ferrari )
2002 : M.Schumacher (Ferrari )
2003 : R.Schumacher (Williams )
2004 : M.Schumacher (Ferrari )
2005 : F.Alonso (Renault )
2006 : M.Schumacher (Ferrari )

M.Schumacher a stabilit un record castigand de 8 (opt ) ori la Magny-Cours .

Kooler
19th June 2007, 13:29
Michael Schumacher era prea bun, si acum o castiga daca vrea. Raman cu speranta ca , castiga Kimi, desi nici eu nu mai cred in ea.

YoYoyOi
19th June 2007, 13:32
sper sa-mi faca Hamilton o surpriza :rolleyes:

Universal
19th June 2007, 13:37
Exact...sa nu mai fie primul ...ci...al treilea..dupa Masssa si Heidfeld...sa fie cu suspans..

YoYoyOi
19th June 2007, 13:42
taci ma :P nu te lua de Hamilton al meu :P :P

Lordul
19th June 2007, 13:47
si eu sper ca Hamilton sa faca tripla...

Sorin Blaj
19th June 2007, 21:02
Teste Silverstone, ziua 1: Surpriza Ralf Schumacher
Marti, 19.06.2007


Ralf Schumacher a reusit, surprinzator, cel mai rapid timp in testele de astazi de la Silverstone. Germanul de la Toyota, care incearca sa faca uitata prestatia de la Indianapolis, cand a iesit din cursa inca din primul tur, a fost urmat de Pedro de la Rosa si de Mark Webber.

Heikki Kovalainen a reusit al patrulea timp iar Luca Badoes si-a plasat Ferrari-ul pe locul al cincilea.

Sesiunea de astazi a fost oprita brusc dupa un accident spectaculos caruia i-a cazut victima Kazuki Nakajima, pilotul de teste de la Williams.



1. R. Schumacher Toyota 1:22.794
2. de la Rosa McLaren 1:22.915
3. Webber Red Bull 1:23.329
4. Kovalainen Renault 1:23.510
5. Badoer Ferrari 1:23.768
6. Heidfeld BMW 1:23.841
7. Liuzzi Toro Rosso 1:24.125
8. Nakajima Williams 1:24.665
9. van de Garde Spyker 1:25.391
10. Valles Spyker 1:25.394



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/teste-silverstone-ziua-1-surpriza-ralf-schumacher-4094.html

Sorin Blaj
20th June 2007, 20:21
Teste Silverstone, ziua 2: Trulli duce din nou Toyota in top
Miercuri, 20.06.2007


Dupa ce ieri am asistat la o surpriza interesanta, Ralf Schumacher terminand ziua de teste de la Silverstone cu primul timp, lucurile au ramas in acelasi registru si astazi, cand colegul lui Ralf de la Toyota, Jarno Trulli, a reusit un timp care l-a propulsat in fruntea topului.

Pilotul Toyota a terminat in fata lui Kimi Raikkonen si a lui Alex Wurz. Marele absent al zilei a fost Fernando Alonso, care desi era anuntat ca tester pentru astazi, a fost inlocuit cu Pedro de la Rosa. Vom afla in urmatoarele ore care a fost motivul acestei schimbari.

Pe urmatoarele locuri punctate in F1 Champ s-au clasat Pedro de la Rosa, pilotul de teste al celor de la McLaren, si Heikki Kovalainen (Renault):



1. Trulli (Toyota) - 1:21.420
2. Raikkonen (Ferrari) - 1:21.548
3. Wurz (Williams) - 1:21.904
4. de la Rosa (McLaren) - 1:22.018
5. Kovalainen (Renault) - 1:22.119
6. Liuzzi (Toro Rosso) - 1:22.365
7. Webber (Red Bull) - 1:22.447
8. Glock (BMW-Sauber) - 1:22.481
9. Sutil (Spyker) - 1:23.284



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/teste-silverstone-ziua-2-trulli-duce-din-nou-toyota-in-top-4112.html

BMW Power
21st June 2007, 11:37
Raikkonen: "Depindem mult de aerodinamica masinii"

Kimi Raikkonen a declarat ca Scuderia depinde foarte mult de imbunatatirile aerodinamice care au fost aduse monoposturilor in perspectiva urmatoarelor Mari Premii.

"Succesul nostru depinde foarte mult de noua aerodinamica a masinii. Pe langa asta, mai lucram si la alte parti ale monopostului. Un lucru e sigur, avem mare nevoie de rezultate pentru a face uitate evolutiile mai putin bune din America de Nord", a punctat Kimi.

Scuderia Ferrari spera ca in Franta lucrurile sa capete o cu totul alta traiectorie, una care sa le permita sa-i invinga pe cei de la McLaren.


Sursa:automarket.ro

georg40
21st June 2007, 16:08
Teste Silverstone, ziua 1: Surpriza Ralf Schumacher
Marti, 19.06.2007


Ralf Schumacher a reusit, surprinzator, cel mai rapid timp in testele de astazi de la Silverstone.


1. R. Schumacher Toyota 1:22.794

Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/teste-silverstone-ziua-1-surpriza-ralf-schumacher-4094.html

Poate ajunge Ralf campion mondial al...testelor. In orice caz presa din Germania ii este mai nefavorabila ca oricand.

aphelyon
21st June 2007, 20:08
Teste Silverstone, ziua 3: Massa si Ferrari in revenire de forma
Joi, 21.06.2007


Felipe Massa a adus culoare in obrajii fanilor Ferrari astazi, in ultima zi de teste de la Silverstone. Dupa primele doua zile dominate autoritar de Toyota, lucrurile au reintrat in normal astazi, cand brazilianul si-a plasat Ferrari-ul pe prima pozitie in topul timpilor zilei.

La aproape jumatate de secunda in spatele lui Massa s-a clasat Nico Rosberg, pilotul Williams reusind sa termine ziua la 10 zecimi in fata lui Fernando Alonso. In continuarea clasamentului au venit Nelsinho Piquet, pilotul de teste de la Renault, si Jarno Trulli, care termina in primii cinci dupa ce ieri a fost primul.

1. Felipe Massa Ferrari 1:20.805
2. Nico Rosberg Williams 1:21.274
3. Fernando Alonso McLaren 1:21.284
4. Nelsinho Piquet Renault 1:21.357
5. Jarno Trulli Toyota 1:21.703
6. David Coulthard Red Bull 1:21.933
7. Timo Glock BMW-Sauber 1:22.456
8. Scott Speed Toro Rosso 1:23.049
9. Christijan Albers Spyker 1:23.374
10. Giedo van der Garde Spyker 1:25.865


sursa: formula1.automarket.ro

Sorin Blaj
21st June 2007, 23:18
Poate ajunge Ralf campion mondial al...testelor. In orice caz presa din Germania ii este mai nefavorabila ca oricand.
La ce rezultate obtine de cateva sezoane, mi se pare si normal.

Lordul
21st June 2007, 23:22
Hamilton are o eficacitate de 100 % din 7 curse 7 clasari pe podium ,nici Schumi ,Sennna s-au prost n-au reusit asa ceva , in plus Hamilton are si 2 victorii ,ultimul debutant cu victorie in sezonul de debut a fost Jaques Villineuve in 1996

viorel 31
22nd June 2007, 11:01
Situatie grea pt Ferrari ...- dupa 2 curse ratate peste ocean, acolo unde Ferrari intotdeauna reusea macar o dubla daca nu doua, Marele Circ revine in Europa, in Franta. Rezultatele din teste nu sunt concludente din pacate, daca Ferrari lucreaza la aerodinamica ma gandesc ca nici McLaren sau BMW nu stau pe loc. Daca Ferrari nu revine in lupta directa pt primul loc o sa avem probleme in viitorul apropiat cu BMW pt locul 2 care intre noi fie vb nu aduce nimic pt nimeni.

Eu am incredere ca lucrurile se vor schimba in bine, dar numai daca Kimi reuseste sa intre in ritmul impus de team-ul italian si sa faca intradevar echipa cu Massa, poate si ca pilot nr 2 daca situatia o cere (deocamdata nu este cazul dar niciodata nu se stie) .

Fortza Ferrari!

thanathos
22nd June 2007, 18:10
se pare ca ferrari ar fi descoperit in sabotor printre ei...
detalii mai multe in zilele urmatoare

aphelyon
26th June 2007, 08:56
Franta - BMW Suber preview


Robert Kubica ar putea reveni in cockpit odata cu cea de-a opta etapa a sezonului 2007.

Dupa campania Nord Americana, cand cei de la BMW Sauber au realizat ca pentru a castiga puncte serioase la general este imperios necesar ca ambeme monoposturi sa treaca linia de sosire, acestia se intorc in Europa cu scopul precis de a termina cursa. Robert Kubica va afla daca va pilota in Franta abia dupa controlul medical al FIA, insa polonezul spera intr-un control 'formal'.

Nick Heidfeld (2006: grila de start - locul 11, final - locul 8): "Circuitul Magny-Cours are mult de oferit - doua sicane dificile, o sectiune de mare viteza si cateva viraje lente. Astept cu nerabdare cursa din acest weekend. Pista este dificila si imi plac pisajele rurale din jurul circuitului si de obicei mananci foarte bine in Franta. Nu se intampla prea multe la Magny-Cours si din acest punct de vedere evenimentul este destul de criticat. Dar din cand in cand imi place sa am parte de putina liniste. Cred ca relativa liniste de aici va face bine echipelor dupa recenta perioada de agitatie. Desi am cules numai un singur punct in Statele Unite, e clar ca progresam in continuare. In termeni de performanta pura, masina noastra a fost a doua la Indianapolis. M-as fi putut califica al treilea si as fi putut de asemenea sa termin al treilea in cursa."

Robert Kubica: "De-abia astept sa revin in masina. Nu am fost lasat sa pilotez in SUA, dar sper ca examenul medical va fi o formalitate la Magny-Cours. Motivul pentru care nu mi s-a permis sa alerg la Indianapolis n-a avut nimic de-a face cu felul in care m-am simtit; problema a constat in riscul unui alt accident intr-o perioada atat de scurta de timp. Tot din acest motiv nu mi s-a permis nici sa particip la testul de saptamana trecuta. Am folosit timpul pentru ca ma pregati intens pentru cursa urmatoare."

"Sunt neutru in pricinta circuitului de la Magny Cours. Nu este unul dintre circuitele mele favorite, dar in acelasi timp nici n-am nicio problema cu el. Pista de la Magny Cours este mult mai interesanta intr-o masina de Formula 1 decat a fost in categoriile mai mici in care am alergat aici. Se poate vedea in mod special potentialul unei masini de Formula 1 prin sicane."


sursa: ********.ro (sport 365)

aphelyon
26th June 2007, 09:00
Franta - McLaren preview


Vodafone McLaren Mercedes se intoarce in Europa avand un avans de 35 de puncte la Constructori - dupa o campanie foarte buna in America de Nord.

Care sunt caracteristicile circuitului Magny Cours?
Una dintre principalele caracteristici o reprezinta suprafata neteda a pistei. Exista foarte putine denivelari care sa afecteze manevrabilitatea, iar acest lucru inseamna ca echipele pot folosi o garda la sol foarte scazuta. Vibratoarele sunt de o inaltime destul de mica pentru majoritatea circuitului, insa in ultima sicana acestea sunt foarte inalte si pot provoca defecte monoposturilor daca nu este folosita linia ideala. Asfaltul este de asemenea foarte inchis la culoare, retinand caldura, lucru care poate afecta rata de uzura a pneurilor. Tractiunea necesara iesirilor din numeroasele viraje lente poate afecta de asemenea uzura pneurilor. Circuitul Magny Cours ofera un nivel rezonabil de aderenta.

Exista multe oportunitati de efectuare a depasirilor pe acest circuit?
Sunt cateva locuri unde poti depasi, de exemplu 'coborarea' spre acul de par Adelaide unde pilotii pot incerca sa mearga la aspiratie si pot depasi pe perioada de franare. O alta posibilitate exista in penultimul viraj, cel de dreapta inainte de ultima sicana. Si aici e nevoie de aspiratie si franari tarzii pentru a castiga pozitii.

Cand a avut loc primul Mare Premiu al Frantei?
Anul trecut s-au sarbatorit 100 de ani de la prima cursa tinuta ca Mare Premiu aici. Organizata langa Le Mans pe 26 iunie 1906, 32 de masini au plecat de pe grila de start intr-o cursa care a durat doua zile si in care s-au parcurs 1.238 km. Doi ani mai tarziu, Christian Lautenschlager a reusit prima victorie Mercedes intr-un Mare Premiu al Frantei; motorul sau in patru cilindri avea o capacitate de 12,8 litri si 135 CP. De la inceputul Campionatului Mondial de Formula 1 in 1950, Marele Premiu al Frantei a fost mereu prezent in calendar, singura exceptie fiind in anul 1955. Initial s-a organizat la Reims, iar apoi evenimentul s-a organizat alternativ la Rouen, Clermont Ferrnad, Le Castellet, Dijon-Prenois si Le Mans inainte de a se multa in actuala 'casa', la Magny Cours, in 1991 - la 257 km la sud de Paris.



Fernando Alonso (2006: grila de start - locul 3, final - locul 2): "Mi-a placut intotdeauna sa alerg pe acest circuit, cand auzi oamenii vorbind despre asa-numitele circuite tehnice, cu siguranta Magny Cours este unul dintre ele. E important sa ai o viteza buna in virajele lente, caci acestea duc catre lungi linii drepte. Ai nevoie de un set-up mecanic bun pentru viraje si, de asemenea, tractiune buna pentru iesiri. Sectiunea mea favorita a circuitului o reprezinta cele doua sicane de mare viteza de la sfarstiul turului. Trecem pe-aici la viteze de pana la 200 km/h, destul de mult pentru o sicana; foarte interesant de pilotat si de altfel unic in Formula 1. Dupa Marele Premiu al Statelor Unite m-am alaturat echipei de teste pentru o zi la Silverstone. Am completat cateva programe cheie, caci toata lumea forteaza puternic pentru imbunatatirea performantelor."

"Am participat de asemenea la un eveniment organizat de partererul nostru Mutua Madrilena in Madrid. Dupa cele doua curse separate de numai o saptamana, parca a trecut mult timp de cand n-am mai alergat. Vreau sa ma intorc pe pista si sunt extrem de motivat pentru a pilota monopostul MP4-22. Este o masina rapida si sper sa-i folosim intregul potential la Magny Cours. Desi Magny Cours si Monte Carlo sunt doua piste cu caracteristici in diferite in general, amandoua au viraje foarte stranse si sinoase, si pe ambele se folosesc pachetele aerodinamice de apasare medie spre ridicata. Masina a performat bine la Monaco si astept cu nerabdare sa o scot din nou pe pista vineri in Franta."

Lewis Hamilton: "Etapa din Franta de anul trecut din GP2 n-a fost una dintre cele mai bune pentru mine. Am avut un incident in prima cursa si, drept consecinta, pe-a doua am inceput-o al 19-lea. Am reusit sa urc in pluton si am terminat al cincilea castigand puncte, asa ca e posibil sa depasesti aici. Desi mereu iti doresti sa pleci din pole, poti depasi la Magny Cours si linia boxelor este scurta, oferind astfel mai multe optiuni in privinta strategiei, caci nu esti penalizat foarte mult cand intri pentru realimentare si schimb de pneuri. Linia boxelor este putin mai lunga decat era inainte, dar este inca foarte rapida. Dupa rezultatele din Canada si Statele Unite, intoarcerea acasa, la familie si prieteni, a fost minunata. Voi avea de asemenea oportunitatea de a participa la Goodwood Festival of Speed in acest weekend; ma astept la o atmosfera incredibila si ar trebui sa fie frumos sa pilotez monopostul Vodafone McLaren Mercedes in fata fanilor britanici."

"Ultima saptamana am petrecut-o la McLaren Technological Centre lucrand cu echipa de ingineri, m-am antrenat si am participat la un eveniment organizat de Vodafone la Londra. Acum vreau doar sa ies din nou pe pista. Telul meu ramane acelasi, de a lua fiecare cursa in parte si sa raman concentrat pe castigarea de puncte pentru mine si pentru echipa."


sursa: ********.ro (sport 365)

aphelyon
26th June 2007, 09:07
Fisichella vrea sa se claseze in puncte la Magny Cours
Luni, 25.06.2007


Giancarlo Fisichella, pilotul echipei Renault, a declarat ca spera sa termine in puncte cursa de la Magny Cours, programata la sfarsitul acestei saptamani.
In prezent, italianul este pe locul 6 in clasament, insa in ultimele doua curse nu a reusait sa castige niciun punct.

"Este o prioritate pentru mine sa castig cat mai multe puncte. Concurentul nostru direct este BMW-Sauber si trebuie sa facem tot posibil sa ne clasam in fata lor in fiecare cursa. Nu va fi usor, dar inginerii nostri fac pasi mari inainte si suntem foarte motivati. Abia astept sa alerg pe circuit", a declarat Fisichella.


sursa: formula1.automarket.ro

aphelyon
26th June 2007, 09:08
Wurz: "Voi fi foarte competitiv in Franta"
Luni, 25.06.2007


Alexander Wurz este increzator ca imbunatirile facute de ingineri la monoposturile Williams ii vor oferi sansa de a obtine un rezultat bun in cursa de la Magny Cours.

"Dupa testele de la Silverstone, privesc cu incredere cursa din Franta. Si celelalte echipe au testat in Anglia, insa eu cred ca avem o masina cu care putem castiga puncte la Magny Cours. Sunt convins ca voi fi foarte competitiv in acest week-end si ca va fi o lupta crancena pentru castigarea punctelor puse in joc", a declarat pilotul austriac.


sursa: formula1.automarket.ro

Lordul
26th June 2007, 10:25
Hamilton va castiga , super Lewis

Travis Daye
26th June 2007, 18:00
Hamilton are o eficacitate de 100 % din 7 curse 7 clasari pe podium ,nici Schumi ,Sennna s-au prost n-au reusit asa ceva , in plus Hamilton are si 2 victorii ,ultimul debutant cu victorie in sezonul de debut a fost Jaques Villineuve in 1996

e hai nu exagera, nu chiar 100%... asta ar fi insemnat sa castige toate cursele :)))

Lordul
27th June 2007, 11:05
procentaj 100 % la clasarile pe podium , nu exagerez de loc

aphelyon
27th June 2007, 13:34
Cum va fi vremea la Magny Cours
Miercuri, 27.06.2007


Dupa week-end-ul canicular resimtit la Indianapolis, pilotii vor avea parte de temperaturi mai scazute la Magny Cours. Astfel, vineri, in prima zi a Grand Prix-ului francez, temperatura aerului va oscila in jurul valorii de 20 de grade, iar sansele de ploaie vor fi de circa 40%. Sambata cerul va fi acoperit de nori, insa sansele de ploaie vor scadea la 20%. Temperatura se va mentine la acelasi nivel de 20 grade.

Duminica, in ziua cursei, temperatura va creste la 24-25 de grade, cerul va fi in continuare acoperit de nori, iar sansele ca ploaia sa-si faca aparitia se vor ridica la 30%.


sursa: formula1.automarket.ro

BobbyNeamu
27th June 2007, 13:36
Imi place de Hamilton,dar favoritul meu e Alonso inca din primul an cand era la Renault...asa ca ii doresc lui Hamilton sa fie pe 2 in spatele campionului :d

Lordul
27th June 2007, 22:45
si eu ii doresc lui Alonso cat mai multe clasari in spatele lui Hamilton

Kooler
27th June 2007, 23:21
Eu le doresc celor 2 piloti de la McLaren, cat mai multe clasari pe locuri cat mai joase si cat mai multe abandonuri si celor de la Ferrari cat mai multe victorii, in special lui Kimi, mai ales acum cand teoretic ar trebuii sa se indrepte lucrurile la Ferrari.

Lordul
28th June 2007, 09:12
si eu tineam cu Kimi si nu ma dezic de el dar m-a dezamagit pana acum

aphelyon
29th June 2007, 13:50
Probleme mecanice pentru Hamilton
Vineri, 29.06.2007


Lewis Hamilton a avut probleme in prima sesiune de antrenamente libere la Magny Cours, masina sa ramanand pe pista deoarece motorul i s-a oprit. Britanicul reusise sa parcurga numai 3 tururi.

Monopostul a fost dus la boxe la timp pentru ca liderul campionatului sa revina pe pista in a doua jumatate a sesiunii. Lewis a parcurs 17 tururi si a obtinut al 6-lea timp, fiind cronometrat cu 1:16.277, la aproape o secunda in urma lui Kimi Raikkonen.


sursa: formula1.automarket.ro

Kooler
29th June 2007, 14:30
Si-a revenit Ferrari, si acum ii saboteaza pe cei de la McLaren, dupa ce au fost sabotati pana acum.

Sorin Blaj
29th June 2007, 16:13
Magny Cours, antrenamente libere 1: Dominatie Ferrari
Vineri, 29.06.2007


Ferrari a dominat cu autoritate prima sesiune de antrenamente libere de la Magny Cours, obtinand timpi cu peste o jumatate de secunda mai buni decat rivalii de la McLaren Mercedes.

Astfel, finlandezul Kimi Raikkonen a obtinut cel mai bun timp, 1:15.382, devansandu-l pe coechipierul sau, Felipe Massa, cu numai 0.065 secunde. Cei doi au fost singurii care au coborat sub bariera de 1:16.000.
Campionul mondial en-titre Fernando Alonso a terminat sesiunea pe a treia pozitie, fiind urmat de Nico Rosberg si David Coulthard.

Liderul clasamentului, Lewis Hamilton, a terminat pe locul 6.
Dezamagirea acestei sesiuni a fost Renault, care a terminat pe locurile 18 (Fisichella) si 19 (Kovalainen)



FRANTA - CLASAMENT PILOTI ANTRENAMENTE LIBERE 1:



Poz Pilot Timp Diferenta Puncte
1. Kimi Raikkonen FINLANDA Ferrari 1:15.382 -
2. Felipe Massa BRAZILIA Ferrari 1:15.447 +0.065 -
3. Fernando Alonso SPANIA McLaren 1:16.154 +0.772 -
4. Nico Rosberg GERMANIA Williams 1:16.214 +0.832 -
5. David Coulthard MAREA BRITANIE Red Bull 1:16.268 +0.886 -
6. Lewis Hamilton MAREA BRITANIE McLaren 1:16.277 +0.895 -
7. Nick Heidfeld GERMANIA BMW Sauber 1:16.338 +0.956 -
8. Alexander Wurz AUSTRIA Williams 1:16.407 +1.025 -
9. Robert Kubica POLONIA BMW Sauber 1:16.441 +1.059 -
10. Jarno Trulli ITALIA Toyota 1:16.603 +1.221 -
11. Vitantonio Liuzzi ITALIA Toro Rosso 1:16.895 +1.513 -
12. Takuma Sato JAPONIA Super Aguri 1:16.967 +1.585 -
13. Rubens Barrichello BRAZILIA Honda 1:16.990 +1.608 -
14. Jenson Button MAREA BRITANIE Honda 1:17.047 +1.665 -
15. Scott Speed S.U.A. Toro Rosso 1:17.103 +1.721 -
16. Anthony Davidson MAREA BRITANIE Super Aguri 1:17.166 +1.784 -
17. Ralf Schumacher GERMANIA Toyota 1:17.168 +1.786 -
18. Giancarlo Fisichella ITALIA Renault 1:17.226 +1.844 -
19. Heikki Kovalainen FINLANDA Renault 1:17.384 +1.966 -
20. Mark Webber AUSTRALIA Red Bull 1:17.435 +2.053 -
21. Christijan Albers OLANDA Spyker 1:18.178 +2.796 -
22. Adrian Sutil GERMANIA Spyker 1:18.419 +3.037 -



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/magny-cours-antrenamente-libere-1-dominatie-ferrari-4319.html

aphelyon
29th June 2007, 16:13
Torro Rosso locurile 3 si 4 deocamdata...incredibil :)


edit: 3 si 5 acum ...a venit Hamilton intre ei.

aphelyon
29th June 2007, 17:03
Magny Cours, antrenamente 2: Toro Rosso, senzatia sesiunii
Vineri, 29.06.2007


Pilotii echipei Toro Rosso au avut un parcurs foarte bun in cea de-a doua sesiune de antrenamente libere, obtinand locurile 3 si 5, prin Scott Speed si, respectiv, Liuzzi.

Ca si in antrenamentele de dimineata, pe primele doua pozitii s-au clasat pilotii de la Ferrari. De data aceasta, ei au facut schimb de locuri, Felipe Massa devansandu-l cu numai 0.035 secunde pe coechipierul sau, Kimi Raikknen.

Lewis Hamilton s-a clasat al patrulea, la 0.327 secunde in spatele lui Massa, in timp ce Alonso a fost nevoit sa se multumeasca doar cu locul 8. Pe locul 6 s-a clasat David Coulthard, iar locul 7 i-a revenit lui Nico Rosberg.


FRANTA - CLASAMENT PILOTI ANTRENAMENTE LIBERE 2
Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
1. Felipe Massa BRAZILIA Ferrari 1:15.453 -
2. Kimi Raikkonen FINLANDA Ferrari 1:15.488 +0.035 -
3. Scott Speed S.U.A. Toro Rosso 1:15.773 +0.320 -
4. Lewis Hamilton MAREA BRITANIE McLaren 1:15.780 +0.327 -
5. Vitantonio Liuzzi ITALIA Toro Rosso 1:15.952 +0.499 -
6. David Coulthard MAREA BRITANIE Red Bull 1:15.958 +0.505 -
7. Nico Rosberg GERMANIA Williams 1:16.003 +0.550 -
8. Fernando Alonso SPANIA McLaren 1:16.049 +0.596 -
9. Anthony Davidson MAREA BRITANIE Super Aguri 1:16.162 +0.709 -
10. Ralf Schumacher GERMANIA Toyota 1:16.184 +0.731 -
11. Giancarlo Fisichella ITALIA Renault 1:16.205 +0.752 -
12. Robert Kubica POLONIA BMW Sauber 1:16.236 +0.783 -
13. Alexander Wurz AUSTRIA Williams 1:16.260 +0.807 -
14. Jarno Trulli ITALIA Toyota 1:16.285 +0.832 -
15. Jenson Button MAREA BRITANIE Honda 1:16.395 +0.942 -
16. Mark Webber AUSTRALIA Red Bull 1:16.562 +1.109 -
17. Heikki Kovalainen FINLANDA Renault 1:16.735 +1.282 -
18. Rubens Barrichello BRAZILIA Honda 1:16.950 +1.497 -
19. Nick Heidfeld GERMANIA BMW Sauber 1:16.968 +1.515 -
20. Takuma Sato JAPONIA Super Aguri 1:17.165 +1.712 -
21. Adrian Sutil GERMANIA Spyker 1:18.213 +2.760 -
22. Christijan Albers OLANDA Spyker 1:18.708 +3.255 -


Sursa: formula1.automarket.ro

aphelyon
29th June 2007, 19:00
Heidfeld ar putea rata cursa de la Magny Cours!
Vineri, 29.06.2007


Germanul Nick Heidfeld are probleme la spate si ar putea lipsi sambata si duminica de pe circuitul de la Magny Cours.

Medicii vor lua o decizie finala in aceasta seara.
Heidfeld a parasit circuitul in cursul dupa-amiezii si a mers la spitalul Pierre Beregovoy din localitate, unde va efectua analize pentru a se stabili cu exactitate gravitatea situatiei.
In cazul in care germanul nu va mai putea pilota in acest weekend, locul sau in echipa va fi luat de pilotul de teste Sebastian Vettel.

sursa: formula1.automarket.ro


o noua sansa pentru tanarul Vettel.:)

aphelyon
29th June 2007, 19:01
Fisichella: "Am avut o zi destul de buna"
Vineri, 29.06.2007


Pilotul lui Renault, Giancarlo Fisichella, a considera ca in prima zi de antrenamente la Magny Cours a avut o prestatie destul de buna, desi a terminat prima sesiune pe locul 18, iar cea de-a doua pe locul 11.

"Am avut o zi destul de buna. Am parcurs multe tururi si am completat programul acestei zile. Acesta a fost de fapt obictivul nostru pentru astazi. Schimabrile aduse masinii au fost pozitive si m-am simtit bine pe circuit. Nu cred ca pozitia ocupata la finalul antrenamentelor va parea chiar asa proasta dupa ce vom analiza datele", a spus Fisico.

Italianul crede ca maine va fi mai bine pregatit pentru calificari, in urma muncii pe care o vor depune cu totii in aceasta noapte.


sursa: formula1.automarket.ro

georg40
29th June 2007, 21:16
Poate nu este de omis ca cei trei comisari ai cursei de la Magny-Cours au invitat dupa cel de-al doilea antrenament, sase piloti la testul anti-doping, si-anume: Rosberg, Raikönnen, Barichello , Kubica, Liuzzi si Davidson.
Analizele de urina vor avea loc in spitalul instalat de-alungul traseului.
Controalele antidoping in intrecerile Formula unu au fost introduse pentru prima oara in acest sezon.

nubian
29th June 2007, 23:11
Am vazut azi antrenamentele, si ce mi s-a parut interesant e ca Massa, Kimi si Alonso au avut toti excursii in afara pistei. Massa a avut un tete-a-queue (cred ca asa se scrie :D), Kimi a iesit in afara pistei si mi se pare ca s-a si invartit putin, iar Alonso a avut o gramada de iesiri, majoritatea doar cu 2 roti, iar in una a iesit la arat.. Ar fi marfa sa avem asa ceva si in cursa.. :D :D

Travis Daye
30th June 2007, 10:45
Interesanta rotatia asta la BMW :)) componenta lor de-a lungul a 3 curse suna cam ciudat:
Montreal: Heidfeld, Kubica
Indianapolis: Heidfeld, Vettel
Magny-Cours: Kubica, Vettel

saracul Glock, numai el n-are loc :D

Travis Daye
30th June 2007, 11:17
a aparut de curand pe site o stire cum ca Lewis Hamilton ar bate recordul de podiumuri consecutive daca ar termina si in Franta pe podium. Ei bine, uitandu-ma in lista recordurilor detinute de Michael Schumacher, am aflat ca Hamilton nu e nici pe departe de a bate acest record. Recordul lui Schumi este de 19 clasari consecutive pe podium, mai exact de la MP al SUA 2001 pana la MP al Japoniei 2002.

Travis Daye
30th June 2007, 11:41
a aparut de curand pe site o stire cum ca Lewis Hamilton ar bate recordul de podiumuri consecutive daca ar termina si in Franta pe podium. Ei bine, uitandu-ma in lista recordurilor detinute de Michael Schumacher, am aflat ca Hamilton nu e nici pe departe de a bate acest record. Recordul lui Schumi este de 19 clasari consecutive pe podium, mai exact de la MP al SUA 2001 pana la MP al Japoniei 2002.

imi cer scuze, era vorba de primul pilot britanic care reuseste 8 clasari consecutive pe podium. totusi, asta e statistica deja trasa de par, in formula 1 recordurile nu sunt facute pe baza de nationalitate, ca doar nu e campionat intern.

aphelyon
30th June 2007, 11:59
Heidfeld ar putea rata cursa de la Magny Cours!
Vineri, 29.06.2007


Germanul Nick Heidfeld are probleme la spate si ar putea lipsi sambata si duminica de pe circuitul de la Magny Cours.

Medicii vor lua o decizie finala in aceasta seara.
Heidfeld a parasit circuitul in cursul dupa-amiezii si a mers la spitalul Pierre Beregovoy din localitate, unde va efectua analize pentru a se stabili cu exactitate gravitatea situatiei.
In cazul in care germanul nu va mai putea pilota in acest weekend, locul sau in echipa va fi luat de pilotul de teste Sebastian Vettel.

sursa: formula1.automarket.ro




Heidfeld, apt pentru cursa de la Magny Cours
Sambata, 30.06.2007


Purtatorul de cuvant al echipei BMW-Sauber a declarat sambata dimineata ca Nick Heidfeld este apt din punct de vedere medical si poate participa la calificarile de sambata, precum si la cursa de duminica.

"Nick (n.r. Heidfeld) a fost la doctor si a primit un tratament", a spus Joerg Kottmeier.

Germanul in varsta de 30 de ani a avut dureri la spate in cursul zilei de vineri, deveninind incert pentru Marele Premiu al Frantei. El s-a prezentat aseara la centrul medical Pierre Beregovoy din Nevers si a fost consultat de medici, care si-au dat acordul ca este apt pentru cursa.


sursa: formula1.automarket.ro

aphelyon
30th June 2007, 13:23
Magny Cours, antrenamente 3: Hamilton obtine pe final locul 1
Sambata, 30.06.2007


Dupa prestatiile mai putin convingatoare de vineri, Lewis Hamilton a reusit cel mai bun timp in antrenamentele libere de sambata, fiind cronometrat cu 1:14.843.

Britanicul a fost urmat de brazilianul echipei Ferrari, Felipe Massa, mai slab cu doar 0.063 secunde. Kimi Raikkonen s-a clasat in spatele coechipierului sau, obtinand locul 3.
Desi a efectuat doar 4 tururi de pista, campionul mondial in exercitiu, Fernando Alonso, a incheiat sesiunea pe locul 8.

Surpriza placuta a sesiunii a fost Renault, care a terminat pe locurile 4 si 5. Kovalainen reusit un surprinzator loc 4, dupa ce vineri terminase pe locurile 19 si, respectiv, 17, iar Fisichella s-a clasat al 5-lea, la numai 0.080 secunde in spatele coechipierului sau.

Locurile 6 si 7 au fost ocupate de polonezul Robert Kubica (BMW-sauber) si, respectiv, Nico Rosberg (Williams).



FRANTA - CLASAMENT PILOTI ANTRENAMENTE LIBERE 3

Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
1. Lewis Hamilton MAREA BRITANIEMcLaren 1:14.843 -
2. Felipe Massa BRAZILIAFerrari 1:14.906 0.063 -
3. Kimi Raikkonen FINLANDAFerrari 1:15.276 0.433 -
4. Heikki Kovalainen FINLANDARenault 1:15.404 0.561 -
5. Giancarlo Fisichella ITALIARenault 1:15.489 0.646 -
6. Robert Kubica POLONIABMW Sauber 1:15.535 0.692 -
7. Nico Rosberg GERMANIAWilliams 1:15.735 0.892 -
8. Fernando Alonso SPANIAMcLaren 1:15.742 0.899 -
9. Jarno Trulli ITALIAToyota 1:15.801 0.958 -
10. David Coulthard MAREA BRITANIERed Bull 1:15.802 0.959 -
11. Vitantonio Liuzzi ITALIAToro Rosso 1:15.872 1.029 -
12. Jenson Button MAREA BRITANIEHonda 1:15.902 1.059 -
13. Anthony Davidson MAREA BRITANIESuper Aguri 1:15.925 1.082 -
14. Ralf Schumacher GERMANIAToyota 1:15.944 1.101 -
15. Nick Heidfeld GERMANIABMW Sauber 1:16.060 1.217 -
16. Rubens Barrichello BRAZILIAHonda 1:16.102 1.259 -
17. Alexander Wurz AUSTRIA Williams 1:16.104 1.261 -
18. Scott Speed S.U.A. Toro Rosso 1:16.161 1.318 -
19. Takuma Sato JAPONIA Super Aguri 1:16.221 1.378 -
20. Mark Webber AUSTRALIA Red Bull 1:16.573 1.730 -
21. Adrian Sutil GERMANIA Spyker 1:17.517 2.672 -
22. Christijan Albers OLANDA Spyker 1:17.705 2.862 -



sursa: formula1.automarket.ro

Sorin Blaj
30th June 2007, 15:22
CALIFICARI:



Dupa prima parte au iesit: Liuzzi, Wurz, Sato, Davidson, Albers si Sutil.


Dupa a doua parte au pierdut intrarea in super pole: R Schumacher, Button, Barrichello, Webber, Speed si Coulthard.


Alonso are probleme cu motorul. Nu stiu daca mai are timp sa revina. N-a coborat inca din masina.


Alonso out. Probabil va pleca de pe 20.


MASSA POLE POSITION, Hamilton pe 2, Raikkonen pe 3. :ok:

aphelyon
30th June 2007, 16:27
Greu pentru Alonso.Va pleca de pe pozitia a zecea din cauza unei probleme la cutia de viteze.
Se pare ca Ferrari chiar si-au revenit.Va fi o cursa grea maine, Hamilton avertizeaza ca strategia sa il poate invinge pe Massa la start, vom vedea.

aphelyon
30th June 2007, 16:32
Grila de start:

1. F.MASSA Ferrari 1'15''034
2. L.HAMILTON McLaren Mercedes 1'15''104
3. K.RAIKKONEN Ferrari 1'15''257
4. R.KUBICA BMW Sauber 1'15''493
5. G.FISICHELLA Renault 1'15''674
6. H.KOVALAINEN Renault 1'15''826
7. N.HEIDFELD BMW Sauber 1'15''900
8. J.TRULLI Toyota 1'15''935
9. N.ROSBERG Williams Toyota 1'16''328
10. F.ALONSO McLaren Mercedes fara timp
11. R.SCHUMACHER Toyota 1'15''534
12. J.BUTTON Honda 1'15''584
13. R.BARRICHELLO Honda 1'15''761
14. M.WEBBER Red Bull Renault 1'15''806
15. S.SPEED Toro Rosso Ferrari 1'16''049
16. D.COULTHARD Red Bull Renault fara timp
17. V.LIUZZI Toro Rosso Ferrari 1'16''142
18. A.WURZ Williams Toyota 1'16''241
19. A.DAVIDSON Super Aguri Honda 1'16''366
20. C.ALBERS Spyker Ferrari 1'17''826
21. A.SUTIL Spyker Ferrari 1'17''915
22. T.SATO Super Aguri Honda 1'16''244

Fane Babanu
30th June 2007, 16:32
Da....iata ca Alonso o sa plece de pe 20.In legatura cu Ferrari....iara or sa o faca de kko.Nu de alta dar Hamilton se tine tare.Al dreaq de tare as putea spune....
Mai Hamilton...ia arata-le celor de la Ferrari ce-nseamna meserie si sa le scoti "de pe cerebel",ideea ca sunt "meseriasi".


Ron Dennis von Mercedes:yeah:

aphelyon
30th June 2007, 16:34
Alonso va pleca de pe 10 nu 20 :ok:
http://f1.gpupdate.net/en/news/2007/06/30/alonso_escapes_engine_penalty/

nubian
30th June 2007, 17:51
Nu stiu cat are legatura cu formula 1, dar in cursa GP2 din Franta tocmai a avut loc cel mai teribil accident pe care l-am vazut in ultimii ani, la concurenta probabil cu cel de la Le Mans cand o masina Mercedes si-a luat zborul. Ei bine, accidentul asta a parut mult mai dur, si inca nu stiu daca pilotul a scapat cu viata. Vad ca pilotii ies din masini, ceea ce nu-i un semn prea bun..
Pilotul e Ernesto Viso.

edit: http://uk.youtube.com/watch?v=VPFBE2aldew

aphelyon
30th June 2007, 18:29
Nu stiu cat are legatura cu formula 1, dar in cursa GP2 din Franta tocmai a avut loc cel mai teribil accident pe care l-am vazut in ultimii ani, la concurenta probabil cu cel de la Le Mans cand o masina Mercedes si-a luat zborul. Ei bine, accidentul asta a parut mult mai dur, si inca nu stiu daca pilotul a scapat cu viata. Vad ca pilotii ies din masini, ceea ce nu-i un semn prea bun..
Pilotul e Ernesto Viso.

edit: http://uk.youtube.com/watch?v=VPFBE2aldew

da am vazut si eu momentul...periculos accidentul ...cursa a fost suspendata timp de o ora. Capul pilotului a fost foarte aproape de zidul de beton.Comparabil cu accidentul lui Kubica (poate chiar mai grav).

nubian
30th June 2007, 18:39
Din fericire se pare ca pilotul e ok

Ernesto Viso emerged from a huge GP2 accident at Magny-Cours "stable and conscious" after a terrifying crash on the first lap of the race. Viso ran over the back of Michael Ammermuller's car and the Racing Engineering flew and landed upside-down on the barriers.

The wreck narrowly missed two marshals and hit a fire extinguisher before landing on the wrong side of the barriers and sliding into an advertising hoarding. The chassis broke just in front of the driver but the two pieces did not separate and this meant that the driver escaped any serious injury. He was reported to be "conscious and stable" and was taken off to the Hopital PIerre Beregovoy in Nevers for checks.

dumy84
30th June 2007, 19:52
Am inteles ca Alonso are probleme la cutia de viteze, dar va pleca in cele din urma de pe 10.

Teribil accidentul. Seamana cu al regretatului Greg Moore din CART, cand s-a prapadit pe ovalul de la Fontana. Bine ca acesta a scapat nevatamat!

georg40
30th June 2007, 20:41
Cred ca de data aceasta "rosii" vor domina intrecerea, desi Massa si Raikönnen vor avea in Hamilton un adversar redutabil. Alonso, care va pleca de pe locul al zecelea,nu cred ca va conta in economia generala a cursei.

aphelyon
1st July 2007, 00:36
Declaratii dupa calificari

Iata ce au declarat primii zece piloti din calificarile de astazi.

Felipe Massa (Ferrari), locul I: "Sunt foarte multumit de acest pole. In prima incercare din ultima parte a calificarilor am facut un tur bun, in timp ce in a doua, poate ca am mers putin peste limita in ceea ce priveste stoarcerea potentialului pneurilor si n-am putut sa revin. Bineinteles, sper ca obiceiul victoriei din pole sa continue maine! S-ar putea sa ploua, dar cred ca avem o masina buna in orice conditie. Este grozav sa revii la lupta din varf. Deja de la testul din Silverstone am vazut ca masina s-a imbunatatit, avea mai multa aderenta chiar din turul 'de incalzire', iar aici am gasit un balans bun inca de la inceptului weekend-ului. In sesiunea de antrenamente de astazi si in primele doua parti ale calificarilor n-am putut sa fac niciun tur fara trafic, dar am reusit in ultima parte."

Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes), locul 2: "Cred ca startul din prima linie a grilei reprezinta o baza foarte buna pentru cursa de maine. Echipa a lucrat foarte bine, imbunatatind masina in fiecare sesiune de antrenamente, iar balansul masinii mele este foarte bun. In ultimul tur cronometrat din partea a treia a calificarilor am franat putin prea tarziu pentru virajul 15 si am iesit larg. Fara aceasta greseala as fi reusit pole-ul astazi - il aveam in mana. Cu strategia pe care o avem ar trebui sa fim intr-o forma buna si astept cu nerabdare cursa de maine."

Kimi Raikkonen (Ferrari), locul 3: "Bineinteles ca as prefera sa fiu in fata tuturor, dar locul trei nu e atat de rau. Va trebui sa vedem cum va evolua cursa si care vor fi strategiile. Sunt increzator, pentru ca stiu ca am la dispozitie o masina competitiva in regim de cursa. In ultima incercare din ultima parte a calificarilor am facut o greseala care probabil m-a costat un loc pe prima linie a grilei de start. F2007 este foarte bine balansat si a fost asta inca de la inceputul weekend-ului. Va fi o cursa foarte dificila si voi da totul pentru a castiga cat mai multe puncte posibil."

Robert Kubica (BMW Sauber), locul 4: "A fost bine, un weekend pozitiv si ma simt bine, caci masina functioneaza bine. Am fost multumit de balansul masinii ieri, ca si astazi, caci l-am imbunatatit, iar timpii din aceasta dimineata au fost foarte consistenti. Cred ca un rezultat mai bun decat acesta n-a fost posibil, dar simt ca suntem intr-o forma buna pentru cursa, desi cred ca aici Renault sunt mai apropiati de noi decat suntem noi fata de Ferrari. Depasirile sunt foarte greu de efectuat aici si de-asta a fost important sa ne calificam in fata. Cred ca trebuie sa luam un start bun si sa mentinem viteza pentru intreaga cursa."

Giancarlo Fisichella (Renault), locul 5: "Acest rezultat arata ca am progresat si mai mult cu noile componente pe care le-am adus aici. Ma simt mai bine acum si aderenta este mai buna; rezultatul este ca diferenta fata de echipele care conduc s-a micsorat si mai mult. Este foarte motivant sa pilotezi in acest moment si sa vezi progresul pe care-l facem cursa de cursa multumita muncii asidue de la fabrica si de la circuit. Stim de asemenea ca mai exista potential, asa ca toata lumea este increzatoare. In ceea ce priveste calificarile, de dimineata am avut probleme de subvirare, si chiar si in prima parte a calificarilor. Dar inginerii mei au facut o treaba minunata si au gasit ceva reglaje, iar masina si-a imbunatatit ritmul. Ultimul tur cronometrat a fost foarte curat, iar locul cinci este unul bun pentru ca avem o strategie buna. Astept cu nerabdare cursa."

Heikki Kovalainen (Renault), locul 6: "Am recuperat bine fata de ieri, cand m-am cam chinuit cu masina. Manevrabilitatea a fost buna intreaga zi si timpii au fost competitivi. Am avut totusi o problema de servodirectie in calificari, iar acest lucru m-a facut sa pierd timp, mai ales in ultima parte. Masina tragea destul de mult stanga, asa ca era foarte dificil sa virezi si sa franezi in acelasi timp. Asa ca putea fi mai bine cu siguranta, dar chiar si-asa, linia a treia a grilei de start este o pozitie buna de start pentru mine - am egalat cea mai buna pozitie pe grila, obtinuta in Indianapolis -, iar performantele noastre arata ca mergem pe directia buna. Dar este un loc bun de start, sa vedem ce aduce cursa."

Nick Heidfeld (BMW Sauber), locul 7: "Calificarile au fost ok, dar nu in mod special, asa ca nu sunt complet multumit de locul pe grila de start. In ultima incercare spatele a fost foarte nervos in ultima sicana si masina a avut un comportament supravirator. Cu toate acestea, balansul masinii a fost mai bun decat ieri. Timpii mei de azi-dimineata nu reflecta adevaratul ritm caci am avut parte de mult trafic. Spatele nu m-a deranjat deloc. A fost vorba de o crampa musculara puternica, dar a fost tratata cu succes peste noapte. Evident, Ferrari sunt mai puternici decat noi si Renault s-au apropiat. Prognoza meteo anunta ploaie pentru maine si mi-ar placea o cursa pe pista uda. N-am mai avut una de destul de mult timp si imi place mult sa pilotez pe ploaie. Acest lucru ar putea amesteca plutonul si ar crea spectacol pentru cei prezenti."

Jarno Trulli (Toyota), locul 8: "A fost o sesiune de calificari buna si sunt multumit de rezultat. Eu si echipa am muncit mult asupra set-up-ului in antrenamente si cred ca mai mult sau mai putin l-am gasit pe cel potrivit, asa ca am putut exploata la maximum potentialul masinii in calificari. Cred ca am facut o treaba buna, ca si echipa. A trebuit sa fac cateva tururi foarte bune la sfarsitul celei de-a doua parti pentru a merge in ultima, asa ca sunt multumit de performanta mea de astazi. De asemenea, in ultima parte a calificarilor cred ca am exploatat la maximum potentialul masinii, iar cel mai rapid timp al meu a fost foarte-foarte aproapiat de cel al masinilor din fata mea, putin peste o zecime m-a despartit de locul sase. Acum astept cu nerabdare cursa. La Indianapolis am inceput al optulea si am reusit sa termin pe locul sase, asa ca sper la un nou rezultat bun."

Nico Rosberg (Williams), locul 9: "Din cauza aderentei precare, este dificil aici sa reusesti un tur bun in calificari. Am reusit sa fac un tur foarte bun in partea a doua, unul dintre acelea care iti ies din cand in cand, dar am fost putin dezamagit in ultima parte pentru ca ceva s-a intamplat la cutia mea de viteze de la al doilea pana la ultimul viraj si am pierdut cateva zecimi. Daca nu s-ar fi intamplat asta, cred ca eram cu doua pozitii mai sus decat acum. Asteptarile pentru maine constau in, desigur, terminarea in puncte - si suntem intr-o pozitie buna pentru a reusi asta."

Fernando Alonso (McLaren-Mercedes), locul 10: "N-a fost o zi buna pana acum in ceea ce priveste norocul, dar speram ca maine sa intoarcem situatia. Azi dimineata am avut o problema cu un senzor de frana care m-a costat ceva timp, iar apoi o problema la cutia de viteze in ultima parte a calificarilor. Este o experienta relativ noua pentru mine, caci n-am mai avut de ceva vreme asfel de probleme. Vom analiza masina cand se va intoarce din parcul inchis si vom continua avand ca baza rezultatele. Totusi, orice se poate intampla in cursa si vom munci cat de tare putem pentru ca castiga puncte importante. De asemenea, unii spun ca s-ar putea sa ploua, lucru care ar putea duce la ceva incertitudini de care as putea profita."

sursa: ********.ro (sport 365)

YoYoyOi
1st July 2007, 01:44
go Hamilton :cheer:

Clioblue
1st July 2007, 04:47
caramida noua, da Doamne sa ploua ! :D

flor
1st July 2007, 06:35
a avut loc un accident-un elicopter s-a prabusit,iar persoanele de la bord au legatura cu f1. inca nu s-au dat numele celor aflati in elicopter!

nubian
1st July 2007, 12:12
Se pare ca-s angajati Bridgestone..

A helicopter carrying five people from Magny-Cours to a hotel near Charite-sur-Loire, to the north of Nevers, crashed late last night, killing three of those onboard. We hear that the helicopter was carrying Bridgestone personnel but at the moment there are no details of who was involved. Two people survived the crash but were seriously injured. Further details are expected to emerge this morning.

Travis Daye
1st July 2007, 13:24
GP2 - Thrilling accident suffered EJ Viso

EJ Viso escaped without injuries from a violent crash during the first lap of the Saturday race of the GP2 Series at Magny Cours.
The 22-old driver from Caracas started from the 19th position on board of a car of the Spanish team Racing Engineering. His Dallara flew against the wall after hit from behind the car of the german Michael Ammermuller, in a terrible episode where EJ miraculously saved his life. Ernesto’s vehicle ended totally destroyed. The security units spent 15 minutes in taking him out the car, but fortunately he also had light contusions in his right arm and leg.
FIA medics helped him immediately at the modern medical facilities of the track. Once they completed the driver’s examination, including head-scanning, major lesions or fractures were discarded. As a caution measure, Viso will remain at the local hospital for one night. EJ is accompanied by his father.

The start of the competition was disturbed by the crash between the two iSport drivers, the German Timo Glock and Austrian Andreas Zuber, who hit each other in the first corner, getting out the race. A hundred meters beyond, Viso hit the wall.

www.ernestoviso.com

Travis Daye
1st July 2007, 13:27
GP2 - EJ is stable and conscious

Ernesto Viso is "stable and conscious," the FIA Medical Delegate has reported.
Following a high speed accident in today’s GP2 Series race at Magny-Cours, Ernesto Viso (Racing Engineering) was transferred from the track’s on-site Medical Centre to the Hopital Pierre Beregovoy, Nevers, for check-ups. He was visited by the FIA Medical Delegate, who has reported that he was in a conscious and stable condition.
FIA Medical Delegate: “After visiting Ernesto Viso this evening at the Hopital Pierre Beregovoy, Nevers, France, I am happy to report that he is conscious and in a stable condition. The force of the accident meant that he suffered concussion. His right hand and foot have been X-rayed but the results show that no damage has been sustained. Ernesto will be kept in hospital overnight under observation.”

www.ernestoviso.com

Sorin Blaj
1st July 2007, 13:31
Bine ca a scapat cu viata. A avut noroc.

Sorin Blaj
1st July 2007, 13:48
Alonso a abadonat din cauza problemelor la cutia de viteze
Sambata, 30.06.2007


Oficialii echipei McLaren Mercedes au anuntat ca Fernando Alonso a parasit calificarile pentru cursa de la Magny Cours din cauza unor probleme la cutia de viteze.

Initial a circulat zvonul ca spaniolul ar fi avut probleme la motor.

"Se pare ca Fernando (n.r Alonso) a avut probleme la cutia de viteze in primul tur, ceea ce este foarte dezamagitor pentru echipa", a declarat Martin Whitmarsh.
Alonso va pleca in cursa de duminica de pe pozitia a zecea.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/alonso-a-abadonat-din-cauza-problemelor-la-cutia-de-viteze-4349.html

Sorin Blaj
1st July 2007, 13:48
Hamilton: "Avem o strategie de cursa foarte buna"
Sambata, 30.06.2007


Lewis Hamilton este increzator in sansele sale de a castiga cursa de la Magny, chiar daca a pierdut pole-position-ul in fata brazilianului Felipe Massa. Britanicul a declarat ca a ratat pole-ul din cauza unei mici greseli in ultimul tur efectuat.

"Nu poti sa fii perfect tot timpul, dar echipa a facut o treaba excelenta. Puteam obtine primul loc pe grila de start, dar am pierdut o zecime in ultimul tur. Daca nu s-ar fi intamplat asta, as fi obtinut un timp foarte bun", a spus Hamilton.

Daca va castiga la Magny Cours, britanicul va obtine a treia vctorie consecutiva si isi va consolida pozitia de lider in clasament, mai ales ca ocupantul locului secund, Fernando Alonso, va lua startul de pe locul 10.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/hamilton-avem-o-strategie-de-cursa-foarte-buna-4350.html

Sorin Blaj
1st July 2007, 13:49
Massa avertizeaza: "Ferrari este in forma"
Sambata, 30.06.2007


Dupa trei curse in care nu a reusit sa tina pasul cu rivalii de la McLaren, Ferrari a reusit sambata sa obtina pole position-ul la Magny Cours, prin brazilianul Felipe Massa.

"Este un weekend bun pentru noi pana acum. De altfel, am demonstrat si la Silverstone ca avem o masina buna. Am aratat ca, in mod sigur, ne vom lupta pentru primele locuri si sunt increzator ca maine vom avea o masina buna la dispozitie", a precizat Massa.

"In primul tur nu am fortat, incercand sa obtin untimp mai bun in cel de-al doilea tur. Insa cu pneurile moi mergi mereu la limita si daca pierzi o zecime nu o mai poti recupera", a adaugat brailianul.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/massa-avertizeaza-ferrari-este-in-forma-4351.html

Sorin Blaj
1st July 2007, 13:51
Alonso spera ca ploaia il va ajuta in cursa
Sambata, 30.06.2007


Datorita problemelor la cutia de viteze, Fernando Alonso nu a reusit sa termine calificarile si va pleca de pe pozitia a zecea. Desi este deceptionat, Fernando spera ca posibila ploaie de maine sa il ajute sa obtina cat mai multe puncte.

"Daca rivalii mei vor pati ceva asemanator maine in cursa si daca voi reusi sa castig multe puncte sunt sigur ca nu imi voi aminti de frustrarea resimtita astazi dupa calificari. Este dezamagitor ca nu am reusit sa efectuez nici macar un singur tur. Dar poate ca maine eu voi fi norocos, iar ceilalti vor avea ghinion. Este mult mai greu sa pleci de la jumatatea plutonului, dar sper ca va ploua. As prefera o cursa pe ploaie pentru ca totul devine o loterie si as avea sanse mai mari sa obtin puncte", a declarat Alonso.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/alonso-spera-ca-ploaia-il-va-ajuta-in-cursa-4352.html

Sorin Blaj
1st July 2007, 13:52
Raikkonen: "Ploaia ar complica lucrurile"
Sambata, 30.06.2007


Kimi Raikkonen a declarat ca este singurul vinovat ca nu a reusit sa se claseze pe prima linie a grilei de start, din cauza unei erori de pilotaj. Finlandezul parea, la un moment dat, principalul adversar al lui Massa pentru obtinerea pole-ului, insa in cele din urma a fost cu doua zecimi mai lent decat coechipierul sau, astfel ca va pleca al treilea in cursa de duminica.

Cu toate acestea, Kimi spera intr-o cursa buna si spune ca ploaia ar complica lucrurile pentru toti pilotii.
"Cred ca avem o masina buna. Nu am reusit un timp foarte bun, insa cursa de maine va fi diferita. Daca va ploaua va fi mai dificil pentru toti, poate si un pic mai interesant. Vom vedea ce se va intampla", a incheiat Raikkonen.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/raikkonen-ploaia-ar-complica-lucrurile-4353.html

Sorin Blaj
1st July 2007, 13:56
Rosberg: "Am fost tradat de cutia de viteze"
Sambata, 30.06.2007


Pilotul lui Williams, Nico Rosberg, a declarat ca in ultima treima a calificarilor a avut probleme cu cutia de viteze, motiv pentru care nu a reusit o clasare mai buna pe grila de start.

"La Magny Cours este dificil sa reuseste un timp foarte bun in calificari. Am obtinut un timp bun in partea a doua, dar am fost dezamagit in ultima treime datorita unor probleme la cutia de viteze, motiv pentru care am pierdut cateva zecimi de secunda pretioase. daca nu s-ar fi intamplat asta, probabil m-as fi clasat cateva pozitii mai sus", a precizat germanul, care va pleca in cursa de duminica de pe locul 9.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/rosberg-am-fost-tradat-de-cutia-de-viteze-4354.html

Sorin Blaj
1st July 2007, 13:57
Kubica: "Startul este foarte important"
Sambata, 30.06.2007


Polonezul de la BMW-Sauber este multumit de locul patru ocupat pe grila de start si considera ca startul va fi foarte important in incercarea de a ramane in fata pilotilor de la Renault, care vor plecat de pe locurile 4 (Fisichella) si respectiv 5 (Kovalainen).

"Nu cred ca puteam obtine un rezultat mai bun in calificari. ma simt in forma pentru cursa. Depasirile sunt greu de realizat aici, tocmai de aceea era foarte important sa obtin un loc cat mai bun in calificari. Este foarte important sa am un start bun si sa merg bine pe toata durata cursei", a declarat Kubica.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/kubica-startul-este-foarte-important-4355.html

Sorin Blaj
1st July 2007, 13:58
Rezultate modeste in calificari pentru Toro Rosso
Duminica, 01.07.2007


Pilotul lui Toro Rosso, Scott Speed (foto), considera ca poate avea o prestatie buna duminica in cursa de la Magny Cours, in urma rezultatului obtinut in calificari. Americanul s-a clasat pe locul 15, in fata scotianului David Coulthard de la Red Bull.

"Nu am speram nici o clipa sa repet performanta de vineri din antrenamente (n.r. - locul 3). La Toro Rosso ne place sa ramanem cu picioarele pe pamant. Am facut treaba buna in Q1, insa apoi conditiile au inceput sa fie putin mai dificile.", a declarat Speed.

Coechipierul acestuia, Vitantonio Liuzzi, spune ca motivul pincipal pentru care s-a clasat doar pe locul 17 in calificari a fost traficul.
"Problema principala a fost traficul. Speram sa ocup o pozitie mult mai buna pe grila de start. Pe linia boxelor a fost haos, in conditiile in care pilotii intrau si ieseau din garaje provocand un trafic foarte aglomerat", s-a aparat italianul.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/rezultate-modeste-in-calificari-pentru-toro-rosso-4356.html

Sorin Blaj
1st July 2007, 13:59
Pilotii Renault, multumiti de calificari
Duminica, 01.07.2007


Renault a obtinut un rezultat bun in calificarile pentru cursa de la Magny Cours, Giancarlo Fisichella urmand sa ia starul de pe locul 5, in timp ce Heikki Kovalainen s-a clasat imediat in spatele coechipierului sau.

"Aceste rezultate arata ca noutatile pe care le-am adus masinii pentru acest Grand Prix au fost de bun augur. Ma simt foarte motivat sa pilotez masina in acest moment, vazand progresele inregistrate de echipa la fiecare cursa. Stim ca avem potential sa reusim chiar mai mult, si de aceea toata lumea este increzatoare", a precizat Fisico.

La randul sau, Kovalainen spune ca Renault se indreapta pe drumul cel bun. "Am reusit sa ne revenim dupa rezultatele slabe din antrenamente. Linia a treia pe grila de start este o pozitie buna pentru mine, iar performanta noastra arata ca suntem pe drumul cel bun. Ramane de vazut ce vom face in cursa", a declarat finlandezul.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/pilotii-renault-multumiti-de-calificari-4357.html

Sorin Blaj
1st July 2007, 14:00
Coulthard, dezamagit de problemele masinii
Duminica, 01.07.2007


Pilotul lui Redd Bull, David Coulthard, s-a aratat foarte dezamagit de problemele mecanice pe care le-a avut monopostul sau. Scotianul nu a reusit sa efectueze niciun tur de pista in partea a doua a calificarilor si va pleca de pe pozitia a 16-a in cursa de duminica.

"Am avut o problema la masina chiar inainte sa efectuez primul tur in partea a doua a calificarilor. Mecanicii inca studiaza provenienta acestei defectiuni. Sunt foarte dezamagit, pentru ca eram intr-o forma buna in acest weekend. Locul 16 pe grila nu este deloc bun pentru mine, dar voi face tot ce voi putea sa obtin un loc cat mai bun. Sper ca duminica masina sa mearga mai bine", a declarat Coulthard.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/coulthard-dezamagit-de-problemele-masinii-4358.html

Sorin Blaj
1st July 2007, 14:01
3 morti intr-un accident de elicopter la Magny Cours
Duminica, 01.07.2007


Trei oameni au murit iar alti doi au fost raniti grav in noaptea de sambata dupa ce un elicopter care a decolat de la Magny Cours s-a prabusit, a declarat un oficial din cadrul politiei franceze.

Surse din Formula 1 au declarat ca printre victime este posibil sa fie si angajati ai producatorului japonez de pneuri Bridgestone, singurul furnizor de cauciucuri din F1.

Deocamdata nu au fost precizate alte detalii si nu exista nicio confirmare din partea lui Bridgestone.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/3-morti-intr-un-accident-de-elicopter-la-magny-cours-4359.html

Sorin Blaj
1st July 2007, 14:01
Honda, in a doua jumatate a grilei de start
Duminica, 01.07.2007


Pilotii de la Honda, Jason Button si Rubens Barrichello, vor lua startul in cursa din Franta de pe locurile 12 si 13. Cei doi au reusit sa treaca de prima faza eliminatorie a calificarilor, insa nu au reusit sa se impuna si in partea de a doua.

"Calificarile sunt foarte stranse aici. Am facut cativa pasi inainte si masina este cu siguranta mai buna decat la cursa din Indianapolis, chiar daca pozitia noastra pe grila nu reflecta acest lucru", a declarat Button.

La randul sau, Barrichello a precizat ca modificarile aduse la monopost dupa antrenamentele de sambata dimineata au fost pozitive, reusind astfel sa se claseze pe 13.
"Toata lumea a muncit mult in aceasta perioada si privim cu incredere cursa de duminca", a incheiat brazilianul.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/honda-in-a-doua-jumatate-a-grilei-de-start-4360.html

Sorin Blaj
1st July 2007, 14:02
Trulli spera intr-o clasare cat mai buna
Duminica, 01.07.2007


Dupa rezultatele bune obtinute in calificari pe parcursul acestui sezon, Jarno Trulli a confirmat si la Magny Cours, obtinand pozitia a opta pe grila de start.

Pilotul de la Toyota are astfel motive sa spere ca se va clasa in puncte la finalul cursei programata duminica.
"A fost o sesiune de calificari buna si sunt multumit de rezultatul obtinut. Atat eu, cat si echipa, am lucrat mult la setari in antrenamente si de aceea am reusit sa scoatem tot ce e mai bun de la masina in calificari. Cred ca am facut o treaba buna, la fel si echipa", a spus italianul.

Acesta spera sa obtina cat mai multe puncte, bazandu-se si pe performanta de la cursa americana.
"La Indianapolis am plecat tot de pe locul 8 si am reusit sa termin pe 6. Deci am toate motivele sa sper ca voi obtine puncte pretioase si aici, la Magny Cours", a incheiat Trulli.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/trulli-spera-intr-o-clasare-cat-mai-buna-4361.html

Sorin Blaj
1st July 2007, 15:28
Surprinzator, ambii piloti de la McLaren au intrat la boxe in acelasi tur (15), Hamilton a stat 7.4 secunde, iar Alonso 7.9.

Massa a intrat in turul 19 si a stat 8.4 secunde.

A intrat si Kimi in turul 22 (8.0).

Sorin Blaj
1st July 2007, 15:34
Clasamentul dupa prima oprire la boxe:

Sorin Blaj
1st July 2007, 16:11
Hamilton a intrat de 3 ori la boxe, probabil a avut o problema cu alimentarea la a doua oprire.

Sorin Blaj
1st July 2007, 16:36
Victorie RAIKKONEN!

Si o dubla FERRARI!

Sorin Blaj
1st July 2007, 16:48
Clasamentul cursei:

aphelyon
1st July 2007, 17:00
Felicitari lui Kimi care si-a demonstrat in sfarsit valoarea, se pare ca acum chiar si-a revenit Ferrari.
Felicitari si lui Button care multumita strategiei a reusit un punct :)

Sorin Blaj
1st July 2007, 17:03
Primul pentru echipa sa.

aphelyon
1st July 2007, 20:54
Trulli isi cere scuze pentru incidentul din primul tur cu Kovalainen: "A fost un accident de cursa. Plutonul era foarte compact in primul tur si, sincer sa fiu, am judecat gresit intrarea in acul de par. Nu atacam pe nimeni, dar pur si simplu am franat prea tarziu si l-am lovit pe Kovalainen. Imi pare foarte rau pentru el, caci i-am stricat cursa. Din pacate pur si simplu am facut o greseala."
Kovalainen:"Eram in virajul cinci cand m-a lovit Jarno, m-am invartit si am avut si pneul dreapta-spate spart. A trebuit sa intru la boxe, am pierdut aproape un tur, iar apoi aproape in fiecare tur a trebuit sa incetinesc pentru steagurile albastre! Timpii pareau destul de competitivi atunci cand puteam rula la maximum, dar sincer sa fiu mi-a fost greu sa intru intr-un ritm. Am pilotat in jurul aceluiasi grup de lideri intreaga cursa, lucru care arata ca aveam un ritm bun, dar nu mai poti face nimic dupa un astfel de incident."

YoYoyOi
1st July 2007, 21:54
cine a castigat? :D

flor
1st July 2007, 22:05
Ferrari!
Victorie RAIKKONEN!

Si o dubla FERRARI!

georg40
1st July 2007, 22:30
Nici o surpriza (pentru mine) pronosticul meu s-a adeverit exact. Si e bine asa, intrecerea are nevoie de echilibru.

YoYoyOi
1st July 2007, 22:36
:huhu: si Hamilton ce-a facut? N-am fost acasa sa ma uit la TV si voiam mult sa vad cursa asta :headbang:

Sasuke Uchiha
1st July 2007, 22:37
bravo kimi
bravo ferrari
o cursa perfecta, la mai multe locuri 7 pt alonso :happy:happy

Travis Daye
1st July 2007, 22:46
:huhu: si Hamilton ce-a facut? N-am fost acasa sa ma uit la TV si voiam mult sa vad cursa asta :headbang:

locul 3 :)

flor
1st July 2007, 22:55
iata podiumul:26513pozele sunt postate de EL GRECO

YoYoyOi
1st July 2007, 22:59
najpa :mda: cum naiba a ajuns pe 3? ca a plecat de pe 2, parca :groggy:

Travis Daye
1st July 2007, 23:24
l-a depasit raikkonen la start? ce ti se pare asa greu? :))) stiu ca pare greu de crezut, dar chiar si hamilton poate fi depasit :)))

YoYoyOi
1st July 2007, 23:27
nu mi se pare imposibil, dar trebuie sa fi gresit undeva daca s-a intamplat asta... oricum se revanseaza el cursa viitoare :evil:

Travis Daye
1st July 2007, 23:35
nu mi se pare imposibil, dar trebuie sa fi gresit undeva daca s-a intamplat asta... oricum se revanseaza el cursa viitoare :evil:

nu fii asa sigura :rolleyes:

Sorin Blaj
1st July 2007, 23:50
nu mi se pare imposibil, dar trebuie sa fi gresit undeva daca s-a intamplat asta... oricum se revanseaza el cursa viitoare :evil:
Nu a gresit, pur si simplu Kimi a fost mai rapid.

Mai mult, Lewis era mult mai usor. A intrat la boxe in turul 15, Kimi a stat inca 7 tururi.

Ferrari au fost de neinvins astazi. :ok:

aphelyon
1st July 2007, 23:51
trebuie sa fi gresit undeva

nici macar el nu stie ce s-a intamplat la start :)

"I didn't have the best start and I don't know exactly what the reason was."

oricum ...e al optulea podium consecutiv.

Sorin Blaj
1st July 2007, 23:53
Un record pentru un debutant, dus la extrem de Lewis.

Clioblue
2nd July 2007, 06:02
de la ferrari si mclaren ne asteptam invariabil numai la victorii, intr-o ordine oarecare. mie mi se pare tare insa polonezu' de kubica. e tare omu'. face treaba si isi merita painea din plin. unde mai pui ca vine si dupa ce a facut "buba la cap" acum 3 saptamani...nu o vad bine nici pe steaua cu aia de la czwkyl brzcxwl.

Clioblue
2nd July 2007, 06:15
lewis al 8lea podium consecutiv pt un debuatant in f1, dar si a 8a cursa "linistita" (in afara de frecusul cu kubica de cateva secunde la iesirea de la boxe). kimi a tras in alea 3 tururi sa recupereze diferenta fata de massa, massa a condus cursa dar a avut ghinionul sa dea peste RATB-uri cand a iesit de la boxe, alonso s-a zbatut sa recupereze (reusise la un moment dat) carand apa cu ciurul. hamilton s-a remarcat numai prin constanta si lipsa gafelor, ceea ce nu-i de colo dar e si departe de manevrele unor schumi sau hakkinen (vezi hakkinen vs schumi la spa in 2000 cand l-au depasit pe zonta unul pe dreapta si celalalt pe stanga). chiar si manevra lui alonso cand l-a depasit pe heidfeld a fost una de connaisseur. oricum si bafta face parte din reteta unui mare campion. il astept inca sa arate si "altceva".

viorel 31
2nd July 2007, 08:15
Bravo Ferrari!

Un campionat mai disputat nici ca ne puteam gandii sa avem - 8 curse disputate deja cu invingatori impartiti in mod egal, intre primele 2 team-uri ale F1 din acest sezon McLaren si Ferrari, respectiv fiecare pilot a castigat cate 2 Mari Premii.

Ferrari reuseste prima dubla a sezonului (sper ca este doar inceputul...) si se apropie in clasamente de McLaren si Hamilton.
Dupa cateva curse sterse,Kimi isi ia revansa si castiga cursa de pe taram galic si alaturi de Massa reuseste sa puna 30 de sec intre ei si Hamilton si aproape un minut fata de Alonso, ceea ce spune ff mult de progresul inregistrat de echipa calutului cabrat.

3 zile perfecte pt italieni, incununate cu maximum de puncte posibile ceea ce ii face sa fie increzatori pt viitor si sper ca totusi titlurile mondiale sa revina in peninsula; nimic nu este pierdut - inca 2 curse cu aceeasi desfasurare si lucrurile se pot schimba in fruntea clasamentelor din F1.

Fortza Ferrari! Go Kimi! Go Felipe!

aphelyon
2nd July 2007, 08:57
situatia celor mai rapide tururi din cursa:

Pilot Echipa Tur Timp Gap
1 Massa Ferrari 42 1:16.099
2 Raikkonen Ferrari 20 1:16.207 +0.108
3 Alonso McLaren-Mercedes 36 1:16.495 +0.396
4 Hamilton McLaren-Mercedes 39 1:16.587 +0.488
5 Fisichella Renault 70 1:16.703 +0.604
6 Button Honda 70 1:16.770 +0.671
7 Heidfeld BMW Sauber 70 1:16.875 +0.776
8 R Schumacher Toyota 68 1:16.966 +0.867
9 Rosberg Williams 69 1:17.011 +0.912
10 Kubica BMW Sauber 44 1:17.153 +1.054
11 Kovalainen Renault 69 1:17.206 +1.107
12 Barrichello Honda 68 1:17.220 +1.121
13 Wurz Williams 69 1:17.240 +1.141
14 Webber Red Bull 69 1:17.249 +1.150
15 Coulthard Red Bull 68 1:17.447 +1.348
16 Sato Super Aguri 39 1:17.796 +1.697
17 Speed Toro Rosso 51 1:17.934 +1.835
18 Sutil Spyker 27 1:18.091 +1.992
19 Albers Spyker 27 1:18.955 +2.856

Dark_Lordy
2nd July 2007, 09:15
Ce parere aveti?

aphelyon
2nd July 2007, 10:45
eu as alege alta varianta fata de cele de acolo -DA simplu -pentru ca ma bucur ca a castigat Kimi dar nu e neaparat favoritul meu, dar atunci cand lupta se da doar intre pilotii Ferrari eu il prefer intotdeauna pe Kimi. ;)

Lordul
2nd July 2007, 11:09
Da e favoritul meu !Bvo Kimi!

Lordul
2nd July 2007, 11:15
O victorie mare pt Raikonnen , bvo Kimi ,fantastic !
F.Massa -o cursa in nota lui obisnuita a condus pana la al doilea stop
L.Hamilton -o cursa de asteptare pt el dupa ce a pierdut locul 2 ,oricum 8 podiumuri pt el e fantastic
R.Kubica -fabulos ,dupa acel accident groaznic a fost pe locul 4 toata cursa
N.Heidfeld -intregeste zestrea lui BMW
G.Fissichella -salvatorul culturii de breasla ;are meritul; de al tine in spate pe dublul campion mondial F Alonso
F.Alonso -slab ,a atacat in locuri unde nu putea depasi ,a avut si o iesire in decor ,la un moment dat era cu toate rotile in aer
J.Button -o tactica buna , i-a adus 1p ,dar Honda sunt departe de ce se asteapta de la ei

aphelyon
2nd July 2007, 11:24
F.Alonso -slab ,a atacat in locuri unde nu putea depasi ,a avut si o iesire in decor ,la un moment dat era cu toate rotile in aer


a incercat si a si reusit la un moment dat sa-l depaseasca pe Heidfeld dar a fost iar aruncat in spatele lui dupa oprirea la boxe ...dar Nick inchidea asa de bine interiorul incat Alonso incerca imposibilul, sa ia exteriorul, a si riscat de multe ori. Oricum a fost o lupta frumoasa intre ei.

Sorin Blaj
2nd July 2007, 18:39
Franta: Dubla Ferrari la Magny Cours!
Duminica, 01.07.2007


Ferrari a aratat duminica ca este in mare forma, reusind sa obtina dubla pe circuitul de la Magny Cours. Victoria i-a revenit lui Kimi Raikkonen, care l-a depasit pe Felipe Massa in urma celei de-a doua intrari la boxe.

Finlandezul a avut cel mai bun start, reusind sa-l depaseasca in primul viraj pe Hamilton. Debutul cursei nu a fost lipsit de incidente, Kovalainen fiind implicat in primul tur intr-un accident care l-a obligat sa treaca pe la boxe, pierzand astfel multe pozitii in clasament.

Dupa ce a reusit sa urce pe locul 7, Fernando Alonso a oferit, alaturi de Nick Heidfeld, cel mai interesant duel al primei parti din cursa, germanul reusind sa-i tina piept dublului campion mondial pana in turul 34, cand spaniolul a reusit sa treaca in fata.

Chrijstian Albers a oferit cateva scene spectaculoase in turul 30, plecand de la boxe cu furtunul de alimentare atasat si fiind astfel nevoit sa abandoneze la scurt timp. In fruntea clasamentului, Felipe Massa si Kimi Raikkonen au reusit sa se distanteze confortabil fata de Hamilton.

Kimi Raikkonen a preluatconducerea cursei in turul 47, dupa cea de-a doua intrare la boxe pentru realimentare, iesind pe pista in fata coechipierului sau, Felipe Massa.

Strategia anuntata de Hamilton inaintea cursei a constat in 3 opriri la boxe, insa liderul clasamentului general nu a reusit sa se impuna in fata celor doua Ferrari si a terminat pe locul 3, reusind astfel sa se claseze pe podium in toate cursele din acest sezon.

Robert Kubica a reusit o cursa foarte buna si si-a pastrat pana la finalul cursei locul 4 castigat in urma calificarilor de sambata. Coechipierul sau de la BMW-Sauber, Heidfeld, a terminat in spatele sau, pe locul 5, dupa ce a plecat in cursa de pe locul 7. Fisichella a salvat onoarea francezilor de la Renault, clasandu-se al 6-lea, in timp ce Alonso a fost nevoit sa se multumeasca doar cu locul 7. Ultimul punct pus in joc a fost castigat de Jenson Button.



FRANTA - CLASAMENT PILOTI CURSA:


Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
1. Kimi Raikkonen FINLANDA Ferrari 1:30:54.200 10
2. Felipe Massa BRAZILIA Ferrari +2.420 8
3. Lewis Hamilton MAREA BRITANIE McLaren +32.120 6
4. Robert Kubica POLONIA BMW Sauber +41.740 5
5. Nick Heidfeld GERMANIA BMW Sauber +48.850 4
6. Giancarlo Fisichella ITALIA Renault +52.260 3
7. Fernando Alonso SPANIA McLaren +56.570 2
8. Jenson Button MAREA BRITANIE Honda +58.880 1
9. Nico Rosberg GERMANIA Williams +1:08.590 -
10. Ralf Schumacher GERMANIA Toyota +1 tur -
11. Rubens Barrichello BRAZILIA Honda +1 tur -
12. Mark Webber AUSTRALIA Red Bull +1 tur -
13. David Coulthard MAREA BRITANIE Red Bull +1 tur -
14. Alexander Wurz AUSTRIA Williams +1 tur -
15. Heikki Kovalainen FINLANDA Renault +1 tur -
16. Takuma Sato JAPONIA Super Aguri +2 tururi -
17. Adrian Sutil GERMANIA Spyker +2 tururi -
18. Scott Speed S.U.A. Toro Rosso ABANDON
19. Christijan Albers OLANDA Spyker ABANDON
20. Anthony Davidson MAREA BRITANIE Super Aguri ABANDON
21. Jarno Trulli ITALIA Toyota ABANDON
22. Vitantonio Liuzzi ITALIA Toro Rosso ABANDON



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/franta-dubla-ferrari-la-magny-cours-4364.html

Sorin Blaj
2nd July 2007, 18:40
Raikkonen: "Ne-am intors in lupta pentru titlu!"
Luni, 02.07.2007


Finlandezul Kimi Raikkonen, castigatorul Marelui Premiu al Frantei, a declarat dupa cursa de la Magny-Cours ca Ferrari s-au intors in lupta pentru castigarea acestui sezon de Formula 1.

Kimi s-a aratat foarte increzator, mai ales ca a reusit sa castige cursa dupa ce aceasta a fost dominata de colegul sau de echipa, brazilianul Felipe Massa. Dupa ce au stat in umbra celor de la McLaren in ultimele Grand Prix-uri, dubla Ferrari din Franta a readus speranta in sanul echipei, care acum se gandeste atat la titlul de la piloti cat si cel de la constructori.

Finlandezul crede ca succesul din Franta marcheaza pentru el un nou inceput. „Aveam nevoie de acesta victorie. Am trecut printr-o perioada grea, dar m-am cam asteptat la asemenea lucruri. Lumea crede ca esti pierdut atunci cand nu ai rezultate, dar noi am muncit mult si am imbunatit mult la masina si cred ca aceasta munca va continua”.

Alaturi de finlandez si boss-ul echipei, Jean Todt, s-a declarat foarte mutumit de performanta scuderiei italiene de la Magny-Cours. „Aceasta dubla a fost cruciala pentru noi si va atarna foarte mult in desfasurarea campionatului. Mai sunt noua curse pana la final si orice este posibil. Amandoi pilotii au fost exceptionali in cursa si raman sa se lupte intre ei pentru victorie de acum inainte”.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/raikkonen-ne-am-intors-in-lupta-pentru-titlu-4380.html

Sorin Blaj
2nd July 2007, 18:47
Hamilton este multumit de rezultatul obtinut la Magny Cours
Luni, 02.07.2007


Lewis Hamilton a obtinut locul 3 in cursa de la Magny Cours, reusind astfel sa se claseze pe podium in fiecare dintre cele 8 Grand Prix-uri disputate in Formula 1.
Desi a plecat de pe pozitia secunda, britanicul este multumit de rezultat.

"Ma bucur ca am terminat pe locul 3 si ca am obtinut podiumul in fiecare cursa. Nu am avut cel mai bun start, dar nu stiu exact care a fost motivul. Masina a functionat bine in prima parte si am incercat sa il ajung pe Raikkonen, insa nu am reusit. Am optat pentru 3 opriri la boxe. Ma bucur pentru echipa pentru ca am reusit sa punctam cu ambii piloti. Acum ne concentram pe cursa de la Silverstone, unde cred ca vom fi din nou competitivi. Sunt increzator in cursa pe care o voi disputa acasa pentru ca intreaga echipa a muncit foarte mult, ca in fiecare cursa", a declarat Hamilton.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/hamilton-este-multumit-de-rezultatul-obtinut-la-magny-cours-4385.html

Sorin Blaj
2nd July 2007, 18:49
Heidfeld: "Duelul cu Alonso a fost amuzant"
Luni, 02.07.2007


BMW-Sauber a reusit o cursa foarte buna in Franta, Robert Kubica si Nick Heidfeld clasandu-se pe locurile 4 si, respectiv, 5, in spatele celor doua team-uri care domina Formula 1 in prezent: Ferrari si McLaren.

"Sunt foarte multumit de rezultat, mai ales ca am castigat multe puncte pretioase", a declarat Heidfeld.
Referindu-se la duelul sau cu Fernando Alonso, Heidfeld a precizat: "Duelul cu Alonso a fost amuzant, insa in acelasi timp folositor pentru rezultatul meu. M-am aparat cu greu, insa cred ca amandoi am fost fair-play. Nu mi-a fost deloc usor sa il tin in spatele meu".

La randul sau, Robert Kubica a fost bucuros de rezultatul obtinut. "A fost o cursa pentru echipa, cu noi terminand pe 4 si 5. In special a fost un weekend bun pentru mine. Am avut parte de o cursa linistita. Am plecat bine la start, insa nu am reusit sa il depasesc pe Hamilton. masina a fost foarte buna, iar psihic ma simt excelent", a declarat polonezul.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/heidfeld-duelul-cu-alonso-a-fost-amuzant-4386.html

Adi Da Samraj
2nd July 2007, 18:50
Care e ala care a plecat cu tot cu furtun de le realimentare ?

Sorin Blaj
2nd July 2007, 18:53
Albers :)



Gascoyne, uluit de greseala lui Albers
Luni, 02.07.2007


Christjian Albers a oferit duminica cateva momente amuzante, plecand de la boxe cu furtunul de alimentare atasat de monopost, deoarece nu a asteptat semnalul mecanicilor.
Directorul tehnic al echipei Spyker, Mike Gascoyne, a declarat ca nu intelege de ce pilotul olandez a parasit boxele mai devreme.

"Nu inteleg de ce a procedat astfel. Este evident ca a fost frustrat ca a trebuit sa astepte in spatele lui Sutil (n.r - care a realimentat inaintea sa), insa ar fi pierdut 3 sau 4 secunde, ceea ce nu era un dezastru. Albers este un pilot experimentat, ar fi trebuit sa stie ce are de facut in astfel de situatii", a precizat Gascoyne.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/gascoyne-uluit-de-gresala-lui-albers-4393.html

Sorin Blaj
2nd July 2007, 19:03
Kovalainen explica accidentul din primul tur
Luni, 02.07.2007


Heikki Kovalainen a fost implicat intr-un acrosat cu Jarno Trulli in primul tur de la Magny Cours. Pilotul lui Renault a fost nevoit sa intre la boxe, terminand pe locul 15, in timp ce italianul nu a mai putut continua cursa. La sfarsitul cursei, dupa ce a revazut si secventele video, finlandezul a explicat accidentul din punctul sau de vedere.

"M-am uitat in oglizi si am crezut ca in spatele meu este Heidfeld. Am considerat insa ca este la o distanta destul de mare de mine, asa ca m-am concentrat sa ma mentin pe traiectorie si sa incerc sa-l depasesc pe Fisichella si sa vad ce se intampla in fata. Cand am ajuns in viraj, cred ca Trulli a franat prea tarziu si m-a lovit. Dar asa se intampla uneori la curse, face parte din particularitatile Formulei 1", a precizat pilotul finlandez.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/kovalainen-explica-accidentul-din-primul-tur-4392.html

Sorin Blaj
2nd July 2007, 19:28
Coulthard: "Intrarile la boxe nu mi-au adus niciun avantaj"
Luni, 02.07.2007


David Coulthard s-a clasat pe locul 13 la cursa din Franta, insa spera la o pozitie mai buna la in urma realimentarilor, lucru care nu s-a intamplat.

"M-am descurcat chiar bine la inceput si, cu strategia pe care am avut-o, ar fi trebuit sa urc cateva pozitii. Nu stiu daca tururile mele nu au fost suficient de rapide sau daca oprile la boxe au durat mai mult, cert este ca nu am avut niciun avantaj de pe urma realimentarilor. In privinta cursei urmatoare de la Silverstone, sa vedem ce noutati vor aduce mecanicii la echipa si apoi vom vedea ce obiective ne propunem", a declarat scotianul.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/coulthard-intrarile-la-boxe-nu-mi-au-adus-niciun-avantaj-4397.html

Sorin Blaj
2nd July 2007, 23:58
Sa castige oricare dintre cei doi, atata timp cand castiga Ferrari si mai ales daca avem dubla Ferrari. :ok:

Sasuke Uchiha
3rd July 2007, 02:38
ata timp cat castiga ferrari si alonso nu termina in primii 3 totul este perfect !
la mai multe duble ferrari si la mai mult victorii pt KIMI !

aphelyon
3rd July 2007, 15:33
Albers, amendat pentru incidentul din Franta
Marti, 03.07.2007


Pilotul echipei Spyker, Christjian Albers, a fost amendat de catre oficialii Marelui Premiu al Frantei cu suma de 6800 de dolari, datorita incidentului in care a fost implicat pe linia boxelor.
In turul 30 al cursei, olandezul nu a asteptat semnalul mecanicilor si a plecat de la boxe mai devreme, cu furtunul de realimentare atasat de masina.

"Cred ca cel mai important lucru este ca baietii sunt ok si ca nimeni nu a fost ranit in acest incident", a declarat ulterior Albers.

Presa internationala a fost foarte dura cu pilotul olandez, "Bild" titrand pe prima pagina "Idiotul din Olanda", in timp ce tabloidul britanic "The Sun" l-a numit "o calamitate pentru echipa".



formula1.automarket.ro

Sorin Blaj
8th July 2007, 18:24
Massa: "Raikkonen a castigat cu mult noroc"
Miercuri, 04.07.2007


Felipe Massa s-a declarat putin dezamagit ca nu a castigat cursa de la Magny Cours, dupa ce Kimi Raikkonen i-a suflat primul loc in urma celei de-a doua opriri la boxe.
"Nu pot spune ca nu sunt multumit de locul 2, dupa ce am condus o mare parte din cursa. De fapt, sunt fericit ca am contribuit la dubla echipei Ferrari. Totusi, sunt putin dezamagit ca nu am trecut primul linia de sosire", a precizat Massa.

Brazilianul considera ca Raikkonen a avut foarte mult noroc duminica. "Totul a mers perfect in acea dupa-amiaza, cu exceptia faptului ca, in momentul cheie al cursei, nu am fost la fel de norocos ca Raikkonen. Asa se intampla in sporturile cu motor. La start Kimi a avut noroc ca l-a depasit pe Hamilton, apoi a avut noroc ca eu am fost prins in trafic. De aceea nu am castigat cursa, insa in rest am fost mai rapid tot weekend-ul. Am luat pole position-ul si am avut cel mai rapid tur de circuit. Din pacate, norocul nu a fost de partea mea", a incheiat pilotul brazilian.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/massa-raikkonen-a-castigat-cu-mult-noroc-4450.html



Cam nesportiv Massa.