PDA

View Full Version : Basescu recidiveaza: „Sinteti de o nesimtire incredibila“



Balaci
18th June 2007, 01:11
„Sinteti de o nesimtire incredibila“, le-a spus Traian Basescu ziaristilor care il urmareau simbata pe faleza din Mamaia.


Basescu invoca dreptul la viata privata, dar Presedintia are grija, de obicei, sa transmita presei iesirile si traseul sau

La sfirsitul plimbarii pe faleza de la Mamaia, de simbata, seful statului a rabufnit cu un nou atac la adresa ziaristilor: „Sinteti de o nesimtire incredibila. Sint in timpul meu liber“. Ziaristii erau prezenti la Mamaia pentru a consemna celebrele bai de multime pe care Traian Basescu le face, la brat cu sotia, in fiecare an.

De aceasta data, reprezentantii mass-media se aflau la o distanta apreciabila de presedinte. El nu a parut deranjat de prezenta lor acolo, ba chiar le-a zimbit prietenos in citeva rinduri. Desi au pastrat tot timpul aceeasi distanta si aceeasi atitudine, fara sa-i adreseze intrebari, fara sa-l siciie, iritarea a venit abia la sfirsit, cind se indrepta spre o terasa din statiune, unde urma sa ia o gustare. Seful statului a fost intimpinat ca intotdeauna cu foarte multa simpatie de turisti, multimea fiind dornica sa-l salute pe presedinte, dar mai ales sa faca poze.

In acest an, presedintele a plecat pe furis pe litoral. Administratia Prezidentiala nu numai ca nu a anuntat scurta lui vacanta estivala, dar chiar a negat-o vehement. Cotrocenii au recunoscut ca Basescu nu este in palat abia dupa ce autoritatile locale au dat ca sigura prezenta sa in judetul Constanta, la resedinta oficiala de vara de la Neptun. Acolo s-a intilnit pe furis cu o serie de intelectuali, tema discutiilor fiind legata de proiectul legii lustratiei.

Desi este de citeva zile pe litoral, rabufnirea impotriva ziaristilor demonstreaza ca seful statului nu prea a reusit sa se relaxeze. Totusi, atacul presedintelui nu poate fi pus doar pe seama unei stari de nervozitate, pentru ca jignirile la adresa ziaristilor dateaza inca de la inceputul mandatului sau.

Pe 9 ianuarie 2005, la bilantul Politiei Romane, Roxana Nica, de la Antena 1, il intreaba pe Basescu cum i se pare politia. Raspunsul presedintelui e naucitor: „In orice caz, mult mai frumoasa decit tine“.

24 aprilie 2005 - La Bistret, in timpul inundatiilor, este abordat de reporterul Realitatea TV, Lucian Dindirica. Nu-i accepta intrebarile si-l apostrofeaza: „In spatele tau, care-l ai pe Vintu, cum plingi tu de oameni, mai, baiatule? Citeva sute de mii de oameni au ramas fara averi din cauza patronului dumneavoastra, domnule reporter!“.

In noiembrie 2005, pe podul de la Maracineni, seful statului ii spune Danei Grecu de la Antena 3, care voia o reactie dupa o declaratie a Elenei Udrea: „Sinteti la fel de blonda ca Elena Udrea, va angajez la Cotroceni“.

In decembrie 2005, la bilantul Aliantei D.A., isi arata iritarea fata de intrebarea daca a fost invitat sau a venit din proprie initiativa: „O lipsa de bun-simt mai mare nu am vazut la un ziarist!“.

6 octombrie 2006, dupa sedinta de instalare in functia de sef al SRI a lui George Maior, Ovidiu Zara, ziarist la „Curentul“, il intreaba citi fosti ********i mai sint in serviciile secrete. Basescu a rabufnit, dupa ce s-a indepartat, intr-o discutie cu sefii serviciului: „Cite un gaozar d-asta crede ca ne poate intinde capcane in modul asta“.

Tot in octombrie 2006, Oanei Sultanoiu de la Realitatea TV ii spune sa se urce pe masa ca sa-i demonstreze ce a invatat el la cursurile de prim ajutor de la Timisoara. In noiembrie 2006, la Realitatea TV, suparat de intrebarile Corinei Dragotescu, pe atunci sub tratament citostatic pentru cancer, ii spunea cu subinteles: „Sa ne dea Dumnezeu atita sanatate cit adevar spunem!“.

La Realitatea TV, intr-o interventie in direct, pe tema presupuselor lui legaturi cu afacerile familiei Udrea-Cocos, este iritat de curiozitatea moderatorului: „Intrebarea dumneavoastra demonstreaza tupeul unor mafioti! Mafia plateste si intreaba: nu cumva si dumneavoastra sinteti...!?“.

19 mai 2007, Andreei Pana de la Antena 3 i se adreseaza cu apelativul „pasarica“, iar, ulterior, intr-o discutie privata cu sotia sa, spune despre ziarista: „Tiganca asta imputita“.

Atitudinea lui Basescu a fost taxata de prestigioasa publicatie „The Economist“, care titra, imediat dupa referendum: „Un presedinte triumfator la urne, dar umilit de gura sa mare“. Publicatia vorbea despre „stilul populist (uneori un atu) si personalitatea sa temperamentala (in mod cert, o slabiciune)“ si avertiza ca o asemenea atitudine „ii va stirbi imaginea printre admiratorii sai din strainatate“.
(c) Cotidianul.ro


Se pare ca Base se ticneste pe zi ce trece, are probleme cu paparazzi:D

YoYoyOi
18th June 2007, 07:42
si care-i problema acum? ca le-a zis ca-s nesimtiti? Pai asa si sunt. Nu poate omul sa bea un pahar de apa, ca astia-s cu camerele in direct.... Bine face ca-i mai pune la punct, ca deja le-a permis prea multe....

Balaci
18th June 2007, 11:23
La mai puțin de o lună de la incidentul „țigancă împuțită”, președintele Traian Băsescu recidivează în relația cu ziariștii. Sâmbătă seara, în stațiunea Mamaia, șeful statului s-a arătat deranjat de prezența presei care-i urmărea baia de mulțime, și le-a spus jurnaliștilor: „Sunteți de o nesimțire incredibilă! Sunt în timpul meu liber!".

De data aceasta, Băsescu nu mai poate invoca faptul că a fost deranjat de ziariști, care se aflau, conform imaginilor difuzate de televiziuni, la câțiva metri de el. Șeful statului era de-a dreptul împresurat de oamenii aflați pe faleză, cu care a dat mâna și alături de care s-a pozat, împreună cu Maria Băsescu. În plus, președintele se afla într-un spațiu public, în același loc în care merge frecvent vara, de când este la Cotroceni. În ultimii doi ani, Traian Băsescu a putut fi văzut pe faleza din Mamaia și chiar la restaurante, unde s-a distrat și a dansat, uneori, până în zori, fără să fie deranjat de prezența jurnaliștilor.
Click here to find out more!

Nu se știe nici de ce Băsescu a invocat faptul că ar fi în timpul său liber. Președintele nu și-a luat oficial concediu, ci doar și-a mutat, pe perioada verii, reședința de la Palatul Cotroceni, la o vilă de protocol din Neptun. De aici, Băsescu semnează decrete și are întâlniri, cum a fost aceea cu un grup de intelectuali, chiar dacă între-vederea a avut un caracter privat. Șeful statului s-a referit probabil la faptul că era o zi de week-end, dar, câtă vreme este persoană publică și se afla într-un loc public, aceasta nu poate fi o justificare pentru agresivitatea de limbaj la adresa presei.

De altfel, Băsescu are din ce în ce mai multe ieșiri necontrolate față de jurnaliști. Este deja cunoscut faptul că, pe 19 mai, de referendum, i s-a adresat unei jurnaliste de la Antena 1 cu apelativul „păsărică” și apoi cu „țigancă împuțită”, într-o discuție cu soția sa. De 1 iunie, fiind întrebat de presă ce și-a dorit când era copil, Băsescu a răspuns: „Să nu fie ziariști care să îmi pună întrebări” și a adăugat că, până acum, i s-au îndeplinit toate dorințele. Acestea sunt doar incidentele ultimelor trei luni, în cei aproape trei ani de mandat prezidențial, Băsescu răstindu-se de mai multe ori la jurnaliști și jignindu-i, cum a fost apelativul „găozar”, pentru care nu și-a prezentat niciodată scuze.
(c) Gandul.info

Yoyooi, eu zic sa ii si impuste, ce dracu...
Parca nu demult ii faceau placere, sau ziaristii sunt buni numai cand il lauda?

YoYoyOi
18th June 2007, 12:14
cum vine kktul ala ca nu era in timpul lui liber?????? adica ala daca e Presedinte tre sa fie la munca24/24 7/7? :shocked:
ia mai da-i dracului de jurnalisti, ****ri sensibile. Se baga pana in duodenul omului, dar daca le zici sa iasa fac pe parazitul intestinal :mda:
a vrut si el sa-si scoata nevasta la o friptura, ce dracu?

r0bby
18th June 2007, 13:07
Ii dau dreptate lui Basescu:
GIVE HIM A FUCKIN' BREAK!

Gabri3l
18th June 2007, 13:13
ce draq deschideti threaduri deastea fara rost??? ...
ziaristii sunt destul de penibili...nush cum sa mai faca sa-si vinda si ei ziarele...:rosu:

kerosene
18th June 2007, 13:22
ce draq deschideti threaduri deastea fara rost??? ...
ziaristii sunt destul de penibili...nush cum sa mai faca sa-si vinda si ei ziarele...:rosu:

corect.
Cel putin la Spitalul Judetean din Constanta,stau toata ziua acolo.Poate,poate s-o intampla ceva... :(
Meseria asta o intrece in penibil pe cea de jandarm :evil:

Utilizator
18th June 2007, 14:10
sigur ca presa de la noi e penibila, doar ca ar trebui sa remarcam asta si cand ii ridica imnuri de slava presedintelui, nu numai cand il deranjeaza. E buna cand se manifesta supus si prezinta baile de multime precum erau prezentate vizitele de lucru ale Tovarasului...ar trebui definit mai clar ce inseamna bai de multime si ce inseamna petrecut timp liber precum un cetatean normal, cand e voie doar sa te fotografieze si sa te perie ca faci cumparaturi la supermarket si cand e liber si la intrebari etc.

Nu stiu un alt presedinte de tara mai amator de populisme si de a-si vedea imaginea prin ziare decat al nostru. Totodata nu cunosc un alt presedinte de tara care sa fi adresat epitete mai dure si mai des decat o face acelasi presedinte al Romaniei. Destul de jenant din asemenea postura...

PS: criticam cu larghete presa romaneasca dar uitam esentialul: ei publica ce se vinde, adica ce cumparam noi romanii mai mult. Jurnalele de crime ordinare de la ora 17:00 rezista de ani de zile si asta numai si numai pentru ca au audienta. Libertatea, cel mai simplist tabloid pe care-l cunosc, este cel mai vandut ziar. Ar fi bine sa ne revizuim si noi gusturile si sa studiem atent si cauzalitatea fenomenului inainte sa-i condamnam exclusiv pe ziaristi.

Geografu
18th June 2007, 14:36
Daca stam asa sa deschidem threaduri pe nimic....Basescu normal ca are dreptate.Chiar nu are voie un om sa bea o cafea cu nevasta la o terasa sau sa se plimbe pe marul marii ca gata ii sar reporterii si cameramanii in carca.
Hai sa fim seriosi,mai bine ne-am intreba de ce bolnavii de cancer NU li se dau medicamente gratis desi de ele depinde viata lor ??? :angry:Sau alte mii de probleme in Romania !

Kainsashiki
18th June 2007, 21:33
balaci, te rog sa dovedesti putina obiectivitate. ai pus threadul acesta sticky datorita gusturilor tale politice, ceea ce nu e frumos.

cat despre ce a facut basescu: poate avea omu' nevoie de putina intimitate. nu e chiar placut sa te urmareasca 20 de oameni in permanenta.

Balaci
18th June 2007, 21:45
Am pus sticky deoarece era un eveniment curent(a fost stire pe prima pagina a mai multor ziare nationale)
Cat despre ziaristi: am mai zis, lui Basescu ii plac baile media se pare numai cand ii sunt favorabile. In rest, pe zi ce trece, se dovedeste tot mai arogant

El Ciu
19th June 2007, 08:52
In caz ca multi nu au observat, ziaristii au stat la o anumita distanta de presedinte, si nu l-au deranjat in nici un fel, decat prin simpla lor prezenta.

Nu zice nimeni ca presedintele nu are timp liber. Sa stiti ca are, si sa stiti , de asemenea, ca se poate furisa unde vrea el si cand vrea el, fara ca presa sa aiba habar. Dar, din moment ce el isi face anuntate plecarile, prin diferite metode, pentru a strange lumea in jurul lui si a se simti in "apele" sale, e normal ca si presa va fi prin preajma.

Iar din momentu ce esti o persoana publica, in cea mai mare functie din Romania, trebuie sa dai dovada de un anumit comportament si sa stii sa ii accepti pe toti. Putea sa le zica frumos, sa il lase in pace, pentru ca vrea putina intimitate, impreuna cu oamenii de la terasa respectiva, care il pupau si il ridicau in slavi. Putea foarte bine sa dea dovada de calm si de stapanire de sine, si in incidentul de la referendum.

Dar, inca o data, se dovedesteca are un temperament...putin mai iesit din comun. Ganditi-va, daca, in locul ziaristilor, ati fi voi intr-o buna zi.

Herc_Reloaded
19th June 2007, 09:29
Eu cred ca acest gest a fost facut special, ca o contrapondere la episodul cu tiganca.

Ziaristii beneficiaza de o imagine deplorabila in ochii po****tiei, si multi aproba epitetul "nesimtiti" pus lor.

O persoana publica cu rang atat de inalt nu are timp liber, si nici nu poate cere sa fie ignorat de presa. Asta este in cel mai bun caz o copilarie. Sau cineva nu a inteles exact ce inseamna sa detii o pozitie atat de inalta in stat.\

Am impresia ca Dlui Basescu i se urca succesul la cap, pe zi ce trece. Si asta nu este bine deloc, in conditiile in care exista putine minti lucide in jurul sau care sa-l tempereze, si, si mai putine personalitati din opozitie in stare sa-l invinga in alegeri.

YoYoyOi
19th June 2007, 10:22
nu stiu unde au vazut unii distanta intre Base si jurnalisti. Chiar in momentul cand le-a zis ca-s nesimtiti jurnalistii erau in cerc in jurul lui, in mijlocul drumului (sau alee, ce era) la o distanta de nici 4-5 m... daca si asta e distanta.... :rolleyes:

Bancaru
19th June 2007, 11:44
Este aberant sa ii ceri unei persoane po****re sa nu fie inconjurate de ziaristi in momentul in care se imbaiaza cu popor. NU exista timp liber. Nu exista intimitate cand iesi in public. Basescu nu face nimic negandit, adica nu ca gandeste el prea ult, dar are un PR care ii spune ce sa faca. Si nu numai lui. Sincer imi este putin mila de cimpanzeul ala cu care se plimba in fiecare zi pe plaja. O sa ii ajunga cutitul la os maimuticii pana la urma. O sa vedeti. Nu se face asa ceva. Eu ar trebui sa cred ca Basescu isi doreste sa iasa la Mamaia pe terasa sa manance o friptura in liniste, sa bea o cafea cu nevasta iar asta sa il pipaie cu talpa pe sub masa, pe la ... si nimeni sa nu il observe? Chiar asta isi doreste?
Eu cred ca si astia de la SPP s-au cam saturat de el, pentru ca ei nu au mama, nu au tata, nici macar pe Basescu. Pentru ei este un obiectiv, iar cu cat se expune mai mult cu atat muncesc ei mai mult si in conditii de stres. Si atunci e si normal ca si ei sa fie brutali cu presa sau cu oamenii. Dar cum oamenii sunt bineveniti, ca ei voteaza...
Traian a cam inceput sa isi taie craca de sub picioare. Mie imi place.

Herc_Reloaded
19th June 2007, 11:56
Bank, poate isi taie craca de sub picioare. Dar cine se poate sui pe aceasta craca din varful copacului? Geoana? G. Becali? Sincer, il prefer pe Basescu pana scoate capul unul mai bun, pentru ca alternativele sunt oribile.

BAK
24th August 2007, 04:34
De data aceasta, Băsescu nu mai poate invoca faptul că a fost deranjat de ziariști, care se aflau, conform imaginilor difuzate de televiziuni, la câțiva metri de el.


In caz ca multi nu au observat, ziaristii au stat la o anumita distanta de presedinte, si nu l-au deranjat in nici un fel, decat prin simpla lor prezenta.

Pai cativa metri e o distanta mica? cum ar fi sa te urmareasca pe tine cineva , asa, la cativa metri de tine? mai terminati cu prostiile, ziaristii aia sunt platiti de pnl sau de psd ca sa il discrediteze pe presedinte....asta e clar.....oricum, ziaristii sunt, dupa parerea mea, cele mai mari gunoaie de oameni, cei mai corupti si mai parsivi. multi ar merita sa faca incrisoare pentru ceea ce fac..

YoYoyOi
24th August 2007, 08:03
corect :ok:

Elphax
24th August 2007, 09:35
mai traieste base?

Utilizator
24th August 2007, 11:41
traieste bine :D