PDA

View Full Version : Partide politice: PSD



Balaci
16th June 2007, 20:11
Aici se discuta/posteaza stiri/articole legate de Partidul Social Democrat

Andreiy
17th June 2007, 00:18
ah...am gresit am votat Proasta...voiam buna.... :(

Gontel
17th June 2007, 00:18
Gata, deja ne apucam de campanie electorala? :lol:

SpyS
17th June 2007, 16:43
Oare cat o mai exista acest partid cu Iliescu si sleata lui de neocomunisti?

El Ciu
17th June 2007, 18:43
Oare cat o mai exista acest partid cu Iliescu si sleata lui de neocomunisti?

Eu am avut si continui sa am o parere foarte proasta fata de Iliescu si ceata lui de neocomunisti. Dar, propun sa apreciem un partid dupa doctrina lui, si nu neaparat dupa persoanele care il compun.

Balaci
18th June 2007, 01:14
Suparati ca Geoana nu l-a pus la punct pe Vanghelie, clujenii lui Rus si Dincu au inceput sa-si faca bagajele.

Revolta la PSD Cluj. Cei 43 de membri ai conducerii filialei judetene au fost la un pas de a demisiona ieri din functii, in semn de solidaritate cu Vasile Dincu si Victor Ponta. La propunerea lui Ioan Rus si a lui Vasile Puscas, decizia demisiei colective a fost aminata pina dupa reuniunea din 27 iunie a conducerii centrale a PSD. Dincu si Ponta au criticat in ultimele saptamini decizia partidului de a sustine pina la capat suspendarea lui Traian Basescu si apropierea de PNL. Pentru aceste critici, PSD Bucuresti, prin vocea lui Marian Vanghelie, a cerut saptamina trecuta excluderea celor doi din partid.

Ceea ce s-a intimplat ieri la Cluj a fost nu doar reactia Grupului de la Cluj impotriva lui Vanghelie si a lui Geoana, acuzat ca nu a reactionat fata de acele propuneri de excludere, dar si primul semnal al unei posibile rupturi. Despre plecarea din partid a lui Vasile Dincu si a lui Ioan Rus s-a mai vorbit pe la colturi. S-a spus chiar ca PD ii asteapta cu bratele deschise pe cei doi, dar si grupul pe care-l reprezinta.

Din informatiile noastre, amenintarile cu demisia ale Grupului de la Cluj vor continua in perioada urmatoare. „Hotarirea era destul de clara. Dar nu e cazul sa demisionam acum“, ne-a declarat ieri unul dintre liderii Grupului. Se asteapta sedinta de azi a conducerii centrale a partidului, care se anunta furtunoasa, dar si reuniunea mai larga a Comitetului Executiv National, de pe 27 iunie, acolo unde Vanghelie este asteptat sa propuna oficial solicitarea de excludere din partid pentru Dincu si Ponta.

In sedinta de astazi a Biroului Permanent National se va discuta, probabil, si pe marginea relatiei de colaborare dintre PSD si PNL. Vineri, cei 19 presedinti de Consilii Judetene ai PSD au cerut mai multe fonduri de la Guvernul Romaniei. Baronii PSD isi exprimau astfel nemultumirea pentru faptul ca, desi Cabinetul Tariceanu functioneaza cu sustinerea PSD, liderii pesedisti din teritoriu nu primesc nimic in schimbul acestei sustineri. Vicepresedintele PSD Liviu Dragnea a recunoscut simbata ca presedintii PSD ai CJ l-au rugat pe Mircea Geoana sa ceara bani la Guvern, insa a catalogat drept „minciuni“ informatiile privind sumele de 3 milioane de euro pentru fiecare judet condus de PSD, in schimbul sustinerii Executivului. Ministrul Ludovic Orban (PNL) a aratat ca informatiile privind sustinerea Executivului de catre PSD contra bani sint o calomnie.

Gabri3l
18th June 2007, 13:20
:drak: daca il dau afara pe Vanghelie, psd-ul va mai pierde 2-3 procente:) ..
deci ,se va pune batista pe tambal:rosu:
:rosu: :rosu: :drak: :rosu: :rosu:

Sorin Blaj
18th June 2007, 13:33
Cred ca PSD ar trebui sa se scape de Iliescu si Vanghelie, nu de Dincu sau Ponta.

Herc_Reloaded
18th June 2007, 15:18
Cu voia Dvs i-as adauga pe lista potentialilor exilati pe Hrebenciuc, si toata sleahta lui Nastase (adica cei care nu au plecat inca la PC) in frunte cu Serban Mihailescu. Nici Severin nu este mai breaz.

De la cei care au votat in favoarea PSD, as dori sa stiu care anume fapte/activitati/initiative/reusite i-au inspirat cand au votat?

PSD este un colos cu picioare de lut. Nu isi defineste clar electoratul, aflati in pana de po****ritate pun moastele lui Iliescu la vedere, Geoana face greseli dupa greseli si da dovada ca este un foarte slab lider de partid.

Greu de crezut ca vor mai atinge 20% la alegerile de la anul.

Balaci
18th June 2007, 18:32
Ok, o sa motivez eu votul pozitiv(cu rezerve) dat in acest poll:
1. este singurul partid "viu" la ora actuala, adica singurul partid unde se mai duc lupte intestinale, unde exista pareri opuse, unde exista mai multe factiuni si curente de opinie. PD si PNL nu mai sunt vii de ceva vreme(Basescu si Tariceanu s-au asigurat de asta)
2. Consider ca au, pe langa cei mai nocivi oameni din politica, si pe cei mai comeptenti, mai ales la nivel local, unde au beneficiat din plin de fosta structura si de parghiile puterii pentru a atrage de partea lor multi oameni competenti
3. In afara de domeniul justitiei, consider in continuare ca guvernarea PSD 2000-2004 a fost cea mai eficienta de pana acum. Cresterea economica din ultimul an al guvernarii nu a fost egalata nici macar la ora actuala.
4. Consider ca e un partid reformabil la ora actuala, si tocmai asta e lupta care se da in partid. Sunt gata sa fac un pariu, ca in 2008 la conferinta nationala Ioan Rus va fi ales presedinte de partid...

El Ciu
19th June 2007, 08:46
4. Consider ca e un partid reformabil la ora actuala, si tocmai asta e lupta care se da in partid. Sunt gata sa fac un pariu, ca in 2008 la conferinta nationala Ioan Rus va fi ales presedinte de partid...

...Atunci o sa votez ca am o parere proasta despre PSD, pentru ca ii vom vedea cum se pupa cu Boc si compania.

CFR1907
19th June 2007, 08:58
Eu nu stiu cum poate cineva sa aibe o parere buna despre un partid care a furat in 10 ani mai mult decat a furat Imperiul Otoman in cateva secole de dominatie. Sau poate aia care au votat ca au o parere buna sunt printre aia care au ramas cu ceva "recompense" in urma erei Iliescu.:)

Gabri3l
19th June 2007, 09:15
Iliescu, învinuit și pentru morții de la Ministerul de Interne, la mineriada din '90

NewsIn, 18 iunie - Fostul ministru de interne Mihai Chițac a fost audiat luni, timp de aproape opt ore, de procurorii militari, într-unul din dosarele mineriadei din iunie 1990, în care este anchetată moartea a patru persoane și în care a fost pus de curând sub învinuire și fostul președinte Ion Iliescu.

În acest dosar, Mihai Chițac și Ion Iliescu sunt acuzați de participare la omor deosebit de grav în legătură cu moartea, în seara de 13 iunie 1990, a patru persoane împușcate în fața sediului Ministerului de Interne.

Herc_Reloaded
19th June 2007, 09:18
Ok, o sa motivez eu votul pozitiv(cu rezerve) dat in acest poll:
1. este singurul partid "viu" la ora actuala, adica singurul partid unde se mai duc lupte intestinale, unde exista pareri opuse, unde exista mai multe factiuni si curente de opinie. PD si PNL nu mai sunt vii de ceva vreme(Basescu si Tariceanu s-au asigurat de asta)
2. Consider ca au, pe langa cei mai nocivi oameni din politica, si pe cei mai comeptenti, mai ales la nivel local, unde au beneficiat din plin de fosta structura si de parghiile puterii pentru a atrage de partea lor multi oameni competenti
3. In afara de domeniul justitiei, consider in continuare ca guvernarea PSD 2000-2004 a fost cea mai eficienta de pana acum. Cresterea economica din ultimul an al guvernarii nu a fost egalata nici macar la ora actuala.
4. Consider ca e un partid reformabil la ora actuala, si tocmai asta e lupta care se da in partid. Sunt gata sa fac un pariu, ca in 2008 la conferinta nationala Ioan Rus va fi ales presedinte de partid...

1. Daca viu inseamna ca vedem certuri pentru putere intre aripi si aripioare, da, este un partid viu. Vedeti Dvs, o "cearta" pe idei poate produce ceva constructiv, dar certurile in PSD sunt exclusiv pentru putere, ori asta nu poate aduce nimic bun.
2. Chiar daca mai exista si oameni competenti, mixul cu oameni pe care singur i-ai numit "cei mai nocivi" este malefic. PSD este un fel de Dr Jekyll and Mr. Hide.
3. Tocmai justitia este cea mai mare problema a Romaniei. Cea mai eficienta guvernare a fost cea a lui Isarescu, care a preluat tara intr-un moment de cumpana si a lasat-o in 2000 cu o crestere economica. Guvernul PSD de dupa 2000 doar a beneficiat de munca depusa de Isarescu, iar cresterea economica nu se datoreaza lui Nastase sau Tariceanu, ci apropierii de spatiul comun european, cu fluxul investititonal aferent.
4. Toate partidele sunt reformabile la ora asta, insa nimeni nu face nimic. Rus, daca vrea sa faca ceva, trebuie sa preia conducerea partidului acum. Pina in 2008 aranjeaza tatuca Iliescu apele, sa iasa cine trebuie.

Bancaru
19th June 2007, 11:54
Se poate si mai bine la PSD, dar fara unii si uniti cu PD. Mie mi s-ar parea cinstit sa se intample asa. NU se poate ca 2 partide rupte din aceeasi radacina unul sa se declare de stanga iar altul de dreapta. Sunt de stanga. Nu e o rusine, sa ii zica cineva si lui Basescu. Odata cu disparitia lui Nastase, Hrebenciuc, Iliescu, Vanghelie si inca altii, PSD va putea fi un partid alternativa la putere, ba chiar odata la 2 mandate sa mai prinda si ei cate unul. Social democratia e chiar folositoare. Nu imi place Dancu, dar nu stiu ce "ma atrage" la Ponta. Daca nu e un mare mincinos o sa fie un politician bunicel. Si Rus pare integru.
Deci parere proasta. Deocamdata...

Balaci
19th June 2007, 21:24
Adrian Nastase a dat luni seara primul semnal public al revenirii sale pe prima scena a politicii.

Adrian Nastase se declara “mai bun” decit cel pe care-l stiam. Marturia a putut fi auzita luni seara, la Realitatea TV. Moderatorii Corina Dragotescu si Andrei Gheorghe au incercat sa scoata de la fostul prim-ministru o declaratie din care sa reiasa clar ca isi doreste sa fie din nou in frunte. Nastase a evitat cit a putut. Intrebare: “V-ati intoarce inapoi in PSD pe o functie inalta la chemarea colegilor?”. Raspuns: “Eu nu am plecat, ca sa ma intorc”. Intrebare: “V-ati intoarce in prim-plan sau v-ati multumi cu un rol de strateg?”. Raspuns: “Pentru mine ar conta doar sa simt ca e vorba de o echipa”.

Nastase a recunoscut ca volumul lansat saptamina trecuta reprezinta de fapt un program politic personal si ca “e foarte adevarat” ca, daca membrii PSD vor accepta parti din acel program, atunci el este dispus sa reintre in viata de partid. “Eu cred ca partidul are nevoie in momentul de fata de o actiune mult mai viguroasa, de o solidaritate reala si aceste scandaluri publice nu fac bine. Pe de alta parte, are nevoie de strategie, pentru ca altfel se ciocneste cu elemente de ordin tactic ale PD”, a mai spus Nastase.

In cadrul emisiunii, fostul lider al PSD a facut si o dezvaluire, el afirmind ca in celebra “noapte a cutitelor lungi”, cind a fost fortat sa demisioneze de la sefia partidului si de la conducerea Camerei Deputatilor, a fost sunat de Traian Basescu. “Eram la hotel Confort si el mi-a dat telefon. Cred ca aflase, probabil ca a aflat si decizia care urma sa se ia, desi eu nu am crezut ca lucrurile vor merge in directia asta. Mai ales ca stiam de la foarte multi ca venisera cu un anumit mandat care era diferit de solutia din final si el mi-a spus ca nu el e in spatele povestilor legate de atacurile de presa si ca i se pare incorect ce se intimpla”, a spus Nastase.

Balaci
22nd June 2007, 00:31
Nastase isi forteaza revenirea in politica. Iata un articol din cotidianul.ro:

Fostul prim-ministru Adrian Nastase are de ieri propriul blog, pe care scrie un pic dupa ureche.

Adrian Nastase si-a facut blog. Practic, l-a primit cadou de la Darius Groza, un celebru blogger cunoscut sub numele de „Jeg“. Adresa blogului unde scrie Adrian Nastase este nastase.wordpress.com. Jeg si Adrian Nastase s-au intilnit ieri pentru procesul de „predare-primire“, iar fostul premier parea atit de incintat de noua indeletnicire, incit a postat mai multe insem-nari si a comentat cu cititorii. Primele doua postari contin insa greseli gra-maticale. In prima dintre ele, Nastase spune „Bine ati venit pe blogul meu“, dar uita sa puna si un semn de exclamare. Apoi scrie: „Salut. Astazi e prima zi pe blog. O sa va spun, din cind in cind, ce gindesc. Si, mai ales, ce ma enerveaza. Spre exemplu, m-a enervat articolul lui Sever Voinescu, din Cotidianul de astazi. Nu-l cititi, ca sa nu va enervati si voi. Miine o sa implinesc 57 de ani. Citi dintre ei au fost buni si citi au fost rai? Vorbim miine…“. Cea de-a doua postare, intitulata initial „Mai m-a enervat ceva“, a fost schimbata ulterior cu „M-a mai enervat ceva“.

Adrian Nastase incearca tot mai mult sa revina in atentia opiniei publice. In ultima perioada a participat la numeroase emisiuni televizate si a lansat mai multe carti. Astazi, de ziua sa de nastere, mai lanseaza o carte, despre Titulescu. In ultimele luni, Adrian Nastase a fost cunoscut mai ales ca jurnalist, el scriind editoriale pentru „Jurnalul National“ si pentru „Prahova“. In presa au circulat recent informatii despre presupuse intentii ale fostului premier de a reveni pe prima scena a politicii, pe care nu le-a negat.

Prin gestul facut ieri, Adrian Nastase se alatura celor citiva politicieni care scriu pe bloguri. Mircea Geoana (mirceageoana.blogspot.com), Ioan Mircea Pascu (blogs.news365.ro/europolis), Cosmin Gusa (cosmingusa.weblog.ro) si Gabriela Cretu (gabrielacretu.ro).

joshua_1
22nd June 2007, 11:23
Partid de comunisti.... JOS COMUNISMU !!! ma refer la autoritatile locale galatene.

Gabri3l
24th June 2007, 18:03
si in Ploiesti au pus stapanire... norocul nostru ca nu mai e mult pana la anu.

Gabri3l
24th June 2007, 18:04
PSD se joaca iar de-a motiunea de cenzura

Motiunea de cenzura este un element pe care il avem in vedere. Ea este deja pregatita. A fost redactata de un grup de lucru condus de domnul Cindrea", a declarat Dan Nica.

Acesta a precizat ca o decizie in acest sens va fi luata luni, in cadrul Biroului Permanent National al partidului, iar motiunea ar putea fi depusa cel mai tirziu marti dimineata.

Gabri3l
24th June 2007, 18:19
Iliescu a fost ajutat de politistii-benzinari

Procurorul general al Romaniei, Laura Codruta Kövesi, pune o armata de procurori sa solutioneze rapid dosarele revolutiei si mineriadei.

“Dosarele mineriadei si revolutiei constituie o prioritate a Parchetului General. Astept sa vad motivarea Curtii Constitutionale si publicarea acesteia in Monitorul Oficial", a declarat ieri procurorul general, Laura Codruta Kövesi, dupa ce Curtea Constitutionala a admis o exceptie ce are drept consecinta transferul dosarelor in care e invinuit Ion Iliescu de la procurorii militari la cei civili. Ea a adaugat ca va constitui o echipa de procurori care va lucra strict la aceste cazuri si care va fi degrevata de orice alte sarcini. Procurorul general a dispus miercuri inventarierea dosarelor in care sint implicati atit militari, cit si civili, in urma deciziei Curtii Constitutionale, care a stabilit ca este neconstitutional ca magistratii militari sa instrumenteze cazuri in care sint implicati si civili. “Acest inventar trebuie finalizat pina la publicarea in Monitorul Oficial a deciziei de miercuri a Curtii Constitutionale", a declarat procurorul Robert Cazanciuc, purtator de cuvint al Parchetului de pe linga ënalta Curte de Casatie si Justitie.

O parte a acestor dosare ar putea ramine pe mai departe in sarcina procurorilor militari, afirma sursa citata. Este vorba de posibilitatea de a disjunge cauzele, in asa fel incit militarii implicati in reprimarea revolutiei si in mineriade sa fie anchetati in continuare de Sectia Parchetele Militare. Sectia militara a Parchetului General are in lucru aproximativ 100 de dosare in care sint anchetati si civili alaturi de militari, adica circa 90% din numarul total al cauzelor aflate in lucru. Pina la publicarea in Monitorul Oficial a deciziei de miercuri a Curtii Constitutionale, dosarele cu militari si civili vor fi instrumentate in continuare de procurorii militari.

Cazul prezentat miercuri Curtii Constitutionale, in urma caruia a fost admisa exceptia prin care procurorii militari nu mai pot ancheta civili, este cel al politistilor de la Sectia 5 din Bucuresti, invinuiti de trafic de benzina. Dosarul a fost sustinut de doi avocati, Sorin Cus si Vasile Pantea (fost procuror militar). Ambii reprezinta politisti din Sectia 5, invinuiti ca au favorizat traficul de combustibil. Cus a declarat pentru Cotidianul ca a folosit doua tipuri de argumente. In primul rind, el a invocat o decizie CEDO prin care statul roman a fost condamnat pentru ca un civil a fost anchetat, judecat si condamnat de magistrati militari. “Procurorii militari au o tripla subordonare: fata de ministrul Justitiei, care-i numeste in functie, fata de procurorul general, in subordinea caruia se afla, si fata de Ministerul Apararii, care-i avanseaza sau nu in grad, deci decide asupra veniturilor acestora", explica Sorin Cus motivele pentru care obiectivitatea procurorilor militari ar putea fi afectata. Conform Constitutiei, tratatele internationale semnate de Romania prevaleaza asupra legislatiei interne, iar deciziile CEDO, instanta recunoscuta de Romania, devin automat legi interne. Al doilea argument folosit de Cus este intemeiat pe Constitutia Romaniei, mai precis pe articolul care statueaza egalitatea tuturor cetatenilor in fata legii. El a spus ca nici un civil nu poate fi anchetat de procurori militari doar cu motivatia ca un alt invinuit in acelasi dosar este militar. Curtea Constitutionala a votat in unanimitate exceptia.
Asociatia “21 Decembrie 1989" a reactionat ieri fata de exceptia admisa de Curtea Constitutionala. Doru Maries, liderul Asociatiei “21 Decembrie 1989", a depus ieri, la Parchetul General, un denunt penal impotriva judecatorului Ioan Vida, presedintele Curtii Constitutionale, pe care il acuza de uzurpare de calitati oficiale. Maries isi motiveaza actiunea prin aceea ca mandatul lui Vida, de trei ani, a expirat in 8 iunie 2007, deci sedinta din 20 iunie, prezidata de el, ar fi fost ilegala. “Ioan Vida a fost ales presedinte in 8 iunie 2004 si nu a fost reconfirmat, deci faptul ca a prezidat sedinta respectiva este ilegal", a explicat Doru Maries. Potrivit legii de organizare a Curtii Constitutionale, plenul Curtii isi alege presedintele o data la trei ani. Alegerea se face dupa ce toti membrii sint confirmati in functie, dupa depunerea juramintului in fata presedintelui Romaniei.

Ruxandra Sabareanu, secretarul general al Curtii Constitutionale, a declarat pentru Cotidianul ca liderul Asociatiei “21 Decembrie 1989" s-a aflat in eroare cind a apreciat ca mandatul lui Vida s-a incheiat. “Presedintele Curtii este in exercitiu pina in 13 iulie 2007, cind depun juramintul cei trei judecatori numiti anul acesta", a spus Sabareanu. Ea a explicat de unde provine diferenta. Potrivit legii, o treime din cei noua judecatori ai Curtii sint reinnoiti o data la trei ani. In 1998, atit fostul presedinte Emil Constantinescu, cit si Senatul au intirziat sa-i numeasca pe judecatori, astfel incit, in acel an, cei trei au depus juramintul abia in 13 iulie. Ca atare, o data la noua ani, innoirea Curtii este intirziata, deci si mandatul presedintelui se prelungeste in consecinta.

Gabri3l
30th October 2007, 16:16
Ion Iliescu continua gherila anti-Geoana
30 Octombrie 2007
Florin Ciornei

Presedintele de onoare al PSD indeamna electoratul social-democrat sa boicoteze referendumul.

Din nou, Mircea Geoana si Ion Iliescu se afla pe pozitii divergente in privinta unui proiect asumat de PSD. Dupa ce s-a opus depunerii motiunii de cenzura, Iliescu se opune acum si votului uninominal. Presedintele de onoare al PSD s-a declarat un adversar al votului uninominal in scrutin majoritar cu doua tururi.

Desi acest tip de vot reprezinta un proiect asumat de PSD, Ion Iliescu a indemnat ieri la „boicotarea referendumului”. „Eu, personal, nu voi vota la referendum, si indemn chiar la boicotarea acestuia”, a declarat Iliescu, citat de Mediafax.

De cate ori a avut ocazia, el a criticat votul uninominal pe motiv ca „destructureaza clasa politica”. Inca din 2005, cand PSD a depus in parlament propunerea legislativa privind votul uninominal, Iliescu si-a exprimat dezacordul. „S-ar putea atunci sa ne trezim cu oameni cu parale multe si cap putin sau cu un fotbalist in voga ori o fata ce arata bine, care sa castige voturile”, argumenta presedintele de onoare al PSD.

Lui Iliescu i se permit „pozitii originale”

In replica la declaratiile lui Iliescu, conducerea PSD si-a reafirmat pozitia de sustinere a votului uninominal si a referendumului. „Punctul de vedere al PSD este acela ca vom sustine varianta de vot uninominal si vom indemna electoratul sa participe la referendum si la alegeri”, a replicat vicepresedintele Marian Sarbu. Acesta a adaugat ca „experienta si cariera politica” ale lui Iliescu „ii ofera dreptul de a avea pozitii originale”.

Calcule electorale

PSD si-a mentinut pozitia in ciuda faptului ca Ion Iliescu a avut ieri si in sedinta Biroului Permanent o tentativa de a schimba pozitia partidului in privinta referendumului si a votului uninominal.

Discutia nu a degenerat insa intr-un conflict, deoarece nu foarte multi dintre liderii PSD erau fani ai votului uninominal. Ca si celelalte partide, si PSD a imbratisat cu forta acest proiect doar pentru ca este o tema po****ra. Acesta a fost si contraargumentul care i-a fost adus lui Iliescu de liderii PSD, in mentinerea pozitiei ca e bine ca referendumul pe uninominal sa fie sustinut.

Un alt argument, prezentat de Geoana, a fost ca oricum referendumul nu are sanse sa fie validat deoarece nu vor veni noua milioane de romani la vot.

Cu aceste asigurari, lui Iliescu i s-a cerut sa-si tempereze iesirile publice contra uninominalului pentru a nu submina campania PSD. Iliescu nu a promis nimic.

Balaci
12th November 2007, 08:27
Weekendul trecut s-a aflat in Romania, adus de catre PSD, lordul Anthony Giddens, cel mai mare (imi permit, cred, sa spun asta) sociolog in viata.

Geoană l-a chemat la București pe Anthony Giddens să-i „fure“ ideile

Președintele PSD Mircea Geoană a încercat să dea o lovitură de imagine, invitându-l, în acest sfârșit de săptămână, în România pe Lord Anthony Giddens, ideologul stângii britanice. Cei doi au avut o conferință comună, la facultatea de sociologie, pe tema modelelor sociale europene, prilej cu care Mircea Geoană și Lord Anthony Giddens au negat existența vreunei colaborări în vederea elaborării viitorului program de guvernare al PSD. Informația a fost dată pe surse de presă chiar de conducerea PSD, în vara aceasta, când Mircea Geoană își căuta consilieri în Marea Britanie. Un mare admirator al lui Tony Blair, Mircea Geoană s-a gândit să se orienteze spre oamenii care au marcat cariera politică a fostului premier britanic.

Astfel, prin intermediul consilierei sale Ana Birchall, o obișnuită a seminariilor organizate de institutul Policy Network, Geoană l-a cunoscut pe Matt Carter, fost secretar general al laburiștilor britanici, până în 2005, și consultant al lui Tony Blair. Prima apropiere a lui Matt Carter de PSD se produsese în 2005, când fusese invitat de Mircea Geoană să le vorbească pesediștilor despre felul în care, sub consilierea sa electorală, laburiștii britanici au revenit la guvernare după 16 ani de opoziție. Contractul a fost semnat în vara aceasta, Matt Carter, în calitate de director al filialei londoneze a firmei de consultanță politică Penn, Schoen&Berland, devenind strategul oficial al PSD în alegeri. Mircea Geoană simțea însă nevoia de mai mult: un proiect politic, o doctrină de care să-și lege numele.

Tony Blair avea „The new labour”, doctrină inspirată din teoria „a treia cale” a celui mai influent sociolog britanic al momentului, Anthony Giddens. „Pe Giddens nu poți să-l iei consilier, e prea mare, dar îl poți folosi”, le-a spus Mircea Geoană colegilor săi, în vara aceasta, la Bran, după ce l-a prezentat colectivului pe „celălalt” britanic, Matt Carter. Idee pe care a reluat-o sâmbăta acesta public: „Răspunsul este nu (la întrebarea dacă Giddens lucrează cu PSD, n.n.). Vizita sa este o una publică, iar dacă noi suntem suficient de inteligenți să furăm ceva din ideile moderne pe care le profesează public o vom face (…) Este o afinitate idologică”.

Invitat în România de aceeași Ana Birchall, care a netezit și relația lui Geoană cu Matt Carter, Lord Anthony Giddens a spus că relația sa cu PSD se bazează doar pe o „afinitate naturală“ în ceea ce privește promovarea ideilor de stânga. El a dat, ulterior, un interviu agenției Newsin, în care a spus că, deși nu cunoaște foarte bine PSD, mesajul său către acest partid este unul pe care-l dă oricărui partid de stânga: “Reformați-vă, reformați-vă, reformați-vă!”

(c) Gandul

resita
12th November 2007, 10:25
tare afisul asta

http://img66.imageshack.us/img66/4594/capture1lk6.jpg (http://imageshack.us)

Balaci
12th November 2007, 10:38
Mie respectivul afis mi se pare trist rau de tot, dovedeste inca o data ca PD-ul e un partid care practica fara rusine cultul personalitatii. Se plangeau de Iliescu, cand aparea in campanie cu Nastase in 2004. Acuma ei nu fac oare acelasi lucru?
Sau Monica Ridzi, cu Anastase si cu marele Frunzaverde nu sunt de ajuns pentru a asigura victoria PD?

resita
12th November 2007, 10:43
tare afisul asta

http://img66.imageshack.us/img66/4594/capture1lk6.jpg (http://imageshack.us)

am gresit threadul, trebuia pus pe PD, rog un mod. sa-l mute acolo :ok: