PDA

View Full Version : Regulamentul concursului



ady51a
28th February 2006, 14:28
Concursul este destinat in primul rand suporterilor echipei FC Farul Constanta
Concursul se desfasoara numai pe forumul Onlinesport in perioada returului editiei 2005-2006 a Diviziei A plus cele 2 sau 3 meciuri din Cupa Romaniei (deci 17 sau 18 meciuri)
Concursul este sponsorizat de clubul Farul ( www.fcfarul.ro ) si in parteneriat cu ziarul local Cuget Liber ( www.cugetliber.ro )
Se vor acorda 3 premii la final de campionat primilor 3 clasati dupa cum urmeaza:

Premiul 1: Un abonament tribuna 0 pt campionatul viitor, un tricou cu numele unui jucator sau cu semnaturile tuturor jucatorilor, un fular, un fanion si o minge personalizata in culorile clubului.
Premiul 2: Un abonament la tribuna 1 pt campionatul viitor, un fular, un fanion si o minge personalizata in culorile clubului.
Premiul 3: Un abonament la tribuna 1 pt campionatul viitor, un fular si un fanion.

Cum se va desfasura concursul?

Se va face cate un threard pentru fiecare etapa in care se va posta scorul corect cu care credeti ca se va termina meciul Farului si deasemenea un marcator din echipa constanteana in meciul respectiv. Daca numarul golurilor pronosticate in dreptul Farului este 0, atunci nu se mai posteaza marcator si se acorda un punct daca Farul nu marcheaza in meciul respectiv.
Daca se posteza mai multi marcatori de la Farul acel pronostic o sa fie anulat. (Se considera ca nu a fost pus, indiferent de rezultatul pe care-l pronosticheaza, Deci atentie - un singur marcator de la FARUL - Se considera gol marcat inclusiv din 11 m.
Se vor acorda cate 3 punte pentru fiecare scor corect ghicit, 1 punct pentru fiecare pronostic corect (adica Farul inregistreaza acelasi pronostic cu cel din scorul corect dar nu acela) si cate un punct daca o sa fie ghicit marcatorul sau daca echipa nu marcheaza.
Pronosticul se va posta pana la ora inceperii meciului Farului din etapa respectiva.
Voi posta mai jos cateva exemple de cum se posteaza un pronostic si cum se calculeaza punctajul in functie de rezultat:
Participantul X
Exemplul 1:
Farul - Pandurii 3-1 Gurita


Daca partida se incheie cu 3-1 pt Farul si Gurita inscrie participantul X primeste 4 puncte in aceasta etapa.
Daca partida se incheie cu 3-1 pt Farul si Gurita nu inscrie participantul X primeste 3 puncte.
Daca partida se incheie cu 1-0 si inscrie Gurita Participantul X primeste 2 puncte pt ca a ghicit pronosticul si marcatorul.
Daca partida se incheie 1-1 si marcator pt Farul este Gurita participantul X primeste 1 punct.

Exemplul 2: Rapid - Farul 0-0

Daca partida se permina 1-1 participantul primeste 1 punct pt ca a ghicit pronosticul exact (rezultat egal)
Daca meciul se termina cu 1-0 pt Rapid participantul primeste 1 punct deoarece a intuit ca Farul nu va marca.

In speranta ca acest regulament este atragator si usor de inteles si respectat va doresc tuturor mult succes in ghicirea rezultatelor Farului (mai ales cele in care se pronosticheaza victoria noastra :evil: ):ok:

tchibos
9th June 2006, 06:55
ce fel de marcatori?Farul a pierdut la 0...

s-a terminat concursul si tu tot nu ai inteles modalitatea de punctare :happy

alejandro
9th June 2006, 10:13
bine ca ai inteles tu multe:happy
daca nu te-ai prins si mie mi s-a dat doar un punct,cand trebuia sa primesc si eu 2 in ultima etapa...dar nu mai conteaza...

ady51a
9th June 2006, 10:16
alejandro s-a corectat :ok:
Premiile se acorda dupa intoarcerea echipei din cantonamentul din Grecia.:ok: si tot atunci va avea loc si tragerea la sorti pt locurile 2 si 3.

alejandro
9th June 2006, 10:23
ady,mersi,dar chiar nu mai conta,doar asa,de palmares:P
oricum,felicitari pentru concursul organizat,asa am urmarit evolutiile rechinilor cu sufletul la gura:)

ciorbicafaristu
9th June 2006, 13:53
am vrut sa postez dupa tine si pana la urma am uitat sa mai pun...mi-am amintit abia la pauza...asta e....oricum, felicitari! te astept la editia viitoare! sa speram ca n-o sa mai ghicesc atatea infrangeri!

tech
10th June 2006, 07:02
asta era cheia....sa postezi acelasi scor ca si urmaritorul tau

tech
10th June 2006, 13:33
Am o propunere in legatura cu tragerea la sorti. Pe data de 17 iun au loc 3 meciuri din CM. Facem un turneu la fel ca cel de promovare in divizia A, sa ghicim ce tara da lovitura de incepere a fiecarui meci. Iau spre ex meciurile din 11 iunie:
Mexic vs Iran = klingon vs tech; sa zicem ca klingon(postam inainte de meciuri echipa respectiva) zice ca lovitura de incepere o are mexic...daca e asa, klingon are 1 pct si tech 0.
Serbia vs Olanda = ciorbicafaristul vs klingon; klingon isi alege Olanda...daca e asa, klingon are 1 pct si ciorb. 0
Angola - Portugalia = ciorbicafaristul vs tech; tech zice ca Angola va da lovitura de incepere; daca e asa, tech are 1 pct si ciorbicafaristu 0.
Clasament: klingon - 2 pcte (locul 2)
tech - 1 pcte (locul 3)
ciorbicafaristul- 0
Consider ca nu o sa avem difernde in a ne alege echipa care va da lovit de incepere pt ca aici e vorba de banul arbitrului..mie unul mi-e indiferent daca adversarul meu din meciul respectiv isi alege echipa care considera ca va da lovitura de incepere numai sa posteze inaintea meciului. Daca e, Ady sa ne asocieze pt fiecare meci si noi sa postam echipa respectiva.
Din punctul meu de vedere, adversarii mei pot sa-si aleaga echipa primii si o aleg automat pe cealalta....mi-e indiferent.
Asta ca sa nu ne mai intalnim...sa bagam 3 biletele intr-o caciula si sa ne alegem...e si mai palpitant asa...ce ziceti?
Astept opinia voastra

ady51a
10th June 2006, 13:37
Din partea mea nu e nici o problema.
astept si parerea celorlalti 2, ciorbica si Klingon.
bine, exista si posibilitatea sa fie iar egalitate daca o sa castige fiecare cate un meci.

tech
10th June 2006, 13:41
sa speram ca nu

tech
10th June 2006, 13:42
sunt 33% sanse sa se intample asta

ady51a
10th June 2006, 14:45
Reluam rationamentul. Slava Domnului meciuri sunt destule.:D

Klingon
10th June 2006, 16:13
N-am nimic impotriva folosirii unor astfel de zaruri pentru tragerea la sorti, dar mai simplificati si voi sistemul.

Luam un meci si punem toti trei cate un pronostic la el. Sunt urmatoarele posibilitati:

1. Am ghicit toti sau n-a ghicit nimeni. Atunci trecem la urmatorul meci, ca asta nu ne-a ajutat la nimic.

2. A ghicit numai unul. Atunci el va fi un castigator, iar ceilalti doi iau alt meci pentru a se desemna celalalt castigator.

3. Au ghicit doi. Asta e situatia ideala, care ne da direct castigatorii si gata.

Asa, in final vreau sa-l felicit pe alejadro, care a stat tot timpul in coasta noastra si nu ne-a lasat sa respiram. :ok:

ady51a
10th June 2006, 21:02
Pai cel mai bun meci cred ca este Pobeda Prilep - Farul Constanta din Intertoto si apoi returul ca sa nu apelam la CM.:ok:
Este cineva dintre voi in afara Romaniei? Ma gandesc ca daca este nu va intereseaza abonamentul. Asa putem sa-l dam celor din tara in caz ca unul dintre voi nu poate veni la meciuri.

Klingon
11th June 2006, 02:16
Da, stiu eu un castigator care-i plecat din tara. Dar vroia sa dea abonamentul singurului prieten microbist din Constanta care inca n-a plecat din tara. Numai ca tocmai a auzit ca si acel prieten si-a facut bagajele. Asa ca acum castigatorul nostru se scarpina in cap de-i cade paru'. :thinkso:

tech
11th June 2006, 07:43
Eu is din Cta. Sa asteptam si opinia lui ciorbica

Klingon
11th June 2006, 15:31
Esti suporter al Farului mai mult decat al altor echipe?

ady51a
11th June 2006, 20:16
Cred ca asta e cea mai buna solutie pt clasamentul final. Sa continuati voi 3 (Klingon, Ciorbicafaristu si tech) pronosticurile pt meciul Pobeda Prilep - Farul iar daca o sa mai fie egalitate intre voi si dupa acest meci continuam si la retur in aceleasi conditii de punctaj. O sa fac un threard special pt baraj.

Klingon
12th June 2006, 00:10
Ce sa ne mai complicam. Daca as castiga, as avea inca doua probleme de rezolvat: sa-mi ridic premiul si sa-l dau cuiva care-l merita.

Mi-as dori ca tech si ciorbica sa fie suporteri ai Farului, care tin cu Steaua sau Dinamo numai in cupele europene.

Oricum, eu am renuntat la premiu, gata, e oficial. /hello

tech
12th June 2006, 08:19
Avand in vedere ca eu am castigat pe ultima suta de metri iar ciorbicafaristu a fost mai mereu in top, iau eu premiul 3 si ciorbica sa-l ia pe al doilea. Eu in primul rand am participat pt abonament, mi l-am dorit foarte mult, mai ales de cand s-au scumpit biletele la stadion. Ady, daca e sa dai tu ok-ul pt clasamentul final. Felicitari klingon pt fair-play si sper sa ne mai intalnim si la alte concursuri.
P.S. Ady, cand si cum se intra in posesia premiului?