PDA

View Full Version : Cupa Romaniei 2003/2004



Vulturul
25th September 2003, 16:06
Petrolul Bolintin Vale (Div. C) - FC Arges



ce parere aveti?

Tudose
25th September 2003, 16:37
N-ar trebui sa avem probleme in saisprezecimile Cupei. Obiectivul este de a atinge sferturile competitiei. Eu am vazut Argesul jucand patru semifinale de Cupa, nici una castigata. Nu ar fi oare timpul?

EDMOND_
25th September 2003, 17:03
Nu ar trebui sa aveti probleme ! Singura formatie de A care mai joaca cu o formatie din divizia D este Steaua ,care joaca cu Chimia Craiova... pe teren neutru!
Tudose , poate ne intalnim in finala!

Tudose
25th September 2003, 20:40
Sper sa apuc si o finala jucata de Arges. Si macar si o Cupa castigata.

Tudose
2nd October 2003, 11:13
Ieri, in Cupa Romaniei:

Petrolul Bolintin Vale (C3) - FC ARGES 0-3(0-1)
Marcatori: Dragan, Tanasa si Nastasie.

Tragerea la sorti pentru optimi va avea loc luni, 13 octombrie.

Tudose
13th October 2003, 14:18
In optimile de finala ale Cupei Romaniei, F.C. Arges va intalni Petrolul Moinesti. Meciul se va disputa pe 22 octombrie, de la ora 14.
In saisprezecimi, Petrolul Moinesti a eliminat pe F.C. Brasov, invingand cu 2-1.

EDMOND_
13th October 2003, 22:37
Tudose ,sper ca nu te plangi ! Ati cazut bine... Daca in campionat nu cred ca veti avea foarte mult de spus din cauza inconstantei ( si usurintei cu care pirdeti puncte ca si castigate!!) in cupa vad in echipa voastra o eventuala castigatoare...are potential!

Tudose
13th October 2003, 23:07
Nu ma plang, nici vorba, e o tragere la sorti buna. In mod normal, nu ar trebui sa avem probleme. Astept sa se decida locul de disputare a meciului.
Iar despre inconstanta echipei... ea nu poate fi remediata daca jucatorii nu au multe meciuri impreuna. Iar asta nu se prea poate in Romania, stim cu totii de ce...

Adi
15th October 2003, 10:22
Meciul din Cupă se va juca la Ploiești, pe stadionul Petrolului, Ilie Oană. Variante au mai fost Moineștiul, Sf. Gheorghe, Focșani și Brașov. Nu știu de ce au ales moldovenii Ploieștiul, pentru că e cam departe de ei, dar sperăm să fie bine pentru noi.
Cu Naționalul n-o să-l avem pe Prepeliță, plecat în Irlanda de Nord cu naționala de juniori, pe Năstăsie, răcit, Crivac, suspendat, Nemțanu și Marincău indisponibili. Se pare că va fi titular Tănasă, la mijloc, nu în atac.

Tudose
17th October 2003, 22:52
O sa fie greu in conditiile astea.
Adi, vii cumva maine la meci? Ne putem intalni.

Tudose
21st October 2003, 10:11
Adi, Razvan, ceva noutati inainte de meciul de Cupa de maine?

razvanm
21st October 2003, 15:30
-Sunt probleme cu Marincau,Dancia si M.Stan
-intrarea la meciul cu otelarii va fi libera

Tudose
21st October 2003, 16:51
Ce fel de probleme, sunt accidentati?
Au evoluat cu totii sambata seara in Cotroceni, Marincau a fost chiar foarte bun, sper sa ii recuperam.

EDMOND_
21st October 2003, 22:12
Parca si inaintea meciului cu National l-ati dat pe Marincau indisponibil , aici pe forum... sa fie doar o strategie , sa pacaliti adversarii!?

razvanm
22nd October 2003, 10:06
Normal ca sunt probleme de sanatate,ca doar nu in dragoste :)
Cum jucam in Cupa cu o echipa mai slaba,Moldovan e posibil
sa menajeze unii dintre jucatori.

crirad
22nd October 2003, 13:40
Doar sa nu se intimple ca "au fost surprinsi" de adversar!!!

crirad
22nd October 2003, 16:42
FC Arges - Petrolul Moinesti 1-0
min 88 - Bilasco

EDMOND_
22nd October 2003, 17:27
Este bine! Mai ales ca ati scapat de Steaua....

crirad
22nd October 2003, 18:31
Si de National!

Tudose
22nd October 2003, 18:45
1-0 cu Petrolul Moinesti printr-un gol marcat in final nu pare un rezultat stralucit. Important e ca am castigat. Nu stiu cum s-a desfasurat intalnirea. Am auzit ca Argesul a dominat tot timpul.
Adi, tu ai fost la meci, ceva amanunte, impresii?

EDMOND_
22nd October 2003, 21:24
Nationalul ...nu intra in ecuatie!

Adi
23rd October 2003, 13:43
Pentru cei care cred ca FC Arges a avut emotii, se inseala. Poate de vina este faptul ca s-a marcat atat de tarziu. Nu a fost absolut nici o problema. Si daca se intra in prelungiri, Argesul tot ar fi invins. Moldovenii nu au au avut nici o ocazie mare, doar in prelungiri, cand au avut de executat o lovitura libera din apropierea careului. Atunci a urcat in careu si portarul lor, Anton, dar Coman a respins fara emotii.
In rest, dominare cvasi-totala si ratari cu carul, din pozitii favorabile. Nastasie si Tanasa au jucat foarte bine dupa ce au intrat in teren, foarte motivati, gata sa reprezinte solutii pentru postul de titular.
Marincau iar ne-a surprins pe toti jucand prima repriza, iar s-a accidentat si este incert cu Otelul. Daca apare intre titulari si acum, inseamna ca omul e hotarat sa dea totul din el, indiferent de consecinte. De trei meciuri joaca accidentat, dar a facut-o foarte bine.
S-a intors si Prepelita din Irlanda de Nord, poate sa fie o solutie pentru mijloc. El a fost titular in absolut toate meciurile pe care le-a jucat.

Tudose
3rd November 2003, 12:55
F.C. Arges - Apulum Alba Iulia in sferturile Cupei Romaniei.
Tur: 3 decembrie; retur: 17 martie.

Vulturul
4th November 2003, 10:36
sper ca macar in cupa sa facem o figura frumoasa si sa repetam macar evolutiile bune din jocurile cu bacau de anul trecut....

crirad
4th November 2003, 10:40
Nu ar trebui sa avem probleme! <am spus nu ar trebui!!!>

Tudose
30th November 2003, 17:05
Astazi, la meciul Apulum - Dinamo, Maier a fost eliminat. Suspendarea sa va fi valabila pentru meciul de Cupa cu noi, sau actioneaza numai in campionat?

crirad
1st December 2003, 10:25
Suspendarea este valabila doar pentru meciurile din campionat deci poate juca in meciul de Cupa.
Casa de Piatra pentru Dica!!!

razvanm
2nd December 2003, 09:12
Va anunt ca Motanu' nu va juca maine!!!Daca prin absurd,Alba Iulia ar mai fi avut un meci de campionat(dupa cel cu Dinamo),intr-adevar atunci Maier chiar avea drept de joc la Pitesti.Dar nu e cazul... :D

Tudose
2nd December 2003, 14:57
E un avantaj pentru noi absenta lui Maier. El facea tot jocul echipei. In plus, atunci cand a lipsit din formatie, Apulum a pierdut la scor (0-3 cu Ceahlaul, 0-3 cu Farul).

Moldovan declara ca il intereseaza in primul rand meciul cu Rapid, dar eu sper in rezultate bune si in campionat, si in Cupa.

Vulturul
2nd December 2003, 19:33
:O moldovan sa nu uite ca si in cupa are un obiectiv care trebuie indeplinit... :headbang:

crirad
3rd December 2003, 15:44
FC Arges Apulum 4- 0

min. 3 - Dica
min. 7 - Crivac
min. 20 - Dica
min. 70 - Nastasie

Tudose
3rd December 2003, 20:02
Am fost clar peste Apulum astazi. Dupa doar 28 de minute era deja 3-0. Si noi am jucat bine, dar si cei din Alba Iulia au parut total deconectati.

Destinatia lui Dica inca nu se cunoaste. Moldovan afirma ca nu se va opune niciodata ascensiunii unui jucator, in timp ce Nicu spune ca asteapta oferte si va cantari.

Tudose
3rd December 2003, 20:18
:O moldovan sa nu uite ca si in cupa are un obiectiv care trebuie indeplinit... :headbang:

Obiectivul din Cupa a fost calificarea in sferturi, iar acesta a fost deja atins. Moldovan spunea la conferinta de presa ca isi doreste sa urce si mai sus in competitie.

Obiectivul din campionat (locurile 1-6) pare acum mai indepartat, insa sper sa facem o surpriza in Giulesti, apoi in primavara sa urcam din nou in clasament.

crirad
4th December 2003, 13:46
Obiectivele sunt obiective! Dar am o intrebare: in momentul de fata suntem ca si in semifinale. daca reusim sa trecem de semifinale si jucam in finala, de ex cu Dinamo chiar daca pierdem avem sanse sa prindem UEFA(in UEFA merge echipa de pe locul doi si finalista Cupei)! Clubul este "constient" de acest lucru? Asta inseamna un efort financiar mare dar formatia poate sa isi faca reclama in exterior. Ar fi frumos sa jucam din nou in UEFA.

Tudose
5th December 2003, 01:04
Eu nu imi doresc atat de mult sa jucam in Cupele Europene cat sa ajungem in finala Cupei Romaniei, trofeu care ne lipseste din palmares.
Daca sunt constienti conducatorii clubului? Moldovan, dupa meciul cu Apulum, afirma referitor la Dica: "Nu ma voi opune niciodata ascensiunii unui jucator. El are contract pana in vara, daca exista oferte serioase poate pleca in iarna. Ar fi o pierdere in planul performantei, dar poate fi un castig financiar pentru club."
Probabil ca afirmatia se poate extinde la nivelul intregii strategii a lui F.C. Arges.

In plus, daca echipa ar juca in Cupele Europene, ar fi o posibilitate de a vinde jucatori direct la echipe puternice din strainatate.

crirad
5th December 2003, 10:57
Daca cistigam Cupa, lucru pe care mi l-as dori, jucam automat in UEFA. Trebuie sa intelegem ca banii sunt in Europa si nimeni nu ne da nimic daca stam acasa si ne uitam la tv! In plus daca o sa il vinda pe Dica, foarte bine...Sunt niste bani necesari clubului si ascensiune personala pentru Dica! Dar sa nu uitam ca Dica nu este FC Arges...sunt si alti buni jucatori. Putem gasi, cred in asta, un al doilea Mutu sau Dica, sau Bartbu sau Dobrin...
Iar daca ajungem sa vindem jucatori direct este si mai bine: cit a primit clubul pe Mutu(din curiozitate?? acum valoreaza 22mil Euro).

Un mic exemplu: In Polonia este echipa Groclin care s-a calificat acum ijn turul 3 al UEFA: a eliminat pe Herta Berlin, Manchester City!!! Echipa a unui oras de 12.000 de locuitori care acum 4 ani se gasea in D iar anul trecut a avansat in A si a avut locul 2!!
Toti jucatorii echipei sunt curtati acum de cluburi straine...preturi de la 1mil. Euro fiecare...

Tudose
5th December 2003, 23:44
Cunosc performanta celor de la Groclin. S-ar putea face asa ceva si la noi, cu conditia sa existe ceva bani si, mai ales, interes si pricepere manageriala. Patronii din Romania (in general, nu doar in fotbal), doresc sa castige banii cat mai repede, gandesc doar pe termen scurt, iar rezultatele se vad.
Mutu a fost vandut cu mai putin de 1 milion de euro la vremea respectiva. La Pitesti au crescut si vor mai creste mari jucatori. Daca ei vor forma si o mare echipa, ramane de vazut.

Tudose
14th March 2004, 23:54
Miercuri jucam returul sferturilor de finala ale Cupei la Alba Iulia. Suntem deja cu un picior in faza urmatoare a competititei. Cred ca gazdele nu vor ridica mari probleme, avand sanse infime de calificare.

dlgicu
15th March 2004, 02:13
Eu zic ca va fi un amical util pentru Moldovan inaintea meciului greu cu Petrolul, chiar daca vom juca la Alba Iulia, iar cu ploiestenii acasa.

JJ
15th March 2004, 08:37
In tur a batut Argesul cu 4-0, in campionat cu 5-1 in deplasare. Se va razbuna oare Apulum?

Vulturul
15th March 2004, 10:38
Sa speram ca nu vom avea probleme...

Tudose
15th March 2004, 12:55
Ma indoiesc ca se poate schimba soarta calificarii. Ardelenii nu vor fi prea motivati, iar noi putem sa mergem din nou in semifinale.

Red Heat
17th March 2004, 15:44
Argesul chiar nu are de ce sa se teama. Poate doar de Marincau (daca ar fi jucat) :p

buburuzel
17th March 2004, 16:55
Am castigat cu Apullum un meci fara miza pt gazde. E adevarat ca nici noi nu trebuia sa fortzam dar Argesul are un blazon de aparat. Noi suntem obligati de trecut, ei nu cunosc decat prezentul. La capitolul lucruri pozitive ar fi de notat golul marcat de Tanasa(dupa un luft facut de adversar) care i-ar putea da o oarecare incredere lui Ciprian pt meciurile viitoare. Sa nu uitam ca si gazdele au avut o transversala si o situatie clara de gol. Per ansamblu meci anost, cam ca toate in care evolueza (din pacate) Argesul. Mie frica de meciul cu Petrolul. Sa ne ajute Domnul sa luam 3 puncte ca de nu e vai si amar. cat despre cupa ca si anul trecut speram sa spargem gheatza. Sa nu dam de dinamo, si eventual(desi sper sa nu fie cazul) de rapid ca in rest de descurcam zic eu. cam atat.

Tudose
17th March 2004, 17:04
In primul rand, ii spunem bun venit lui Buburuzel pe forum Argesului.

Meciul nu stiu deocamdata cum a fost in amanunt. Citind comentariile de pe Online, primele concluzii ar fi:
- Tanasa a fost in forma, nu a mai facut de mult un meci bun, iar acum a marcat si a mai avut si ocazii
- am devenit un fel de nasi ai ardelenilor, mai avem un meci de campionat cu ei, la Pitesti, se anunta a fi foarte important, sper sa pastram traditia inaugurata
- in semifinale avem ca variante: Dinamo, Poli/Bistrita, Rapid/Otelul, vedem ce se intampla pana diseara, probabil ca vom avea un adversar tare
- eram ca si calificati, gazdele nu aveau de ce sa traga, dar e foarte bine ca am castigat

dlgicu
17th March 2004, 17:20
Ar fi culmea acum sa ne ferim de Dinamo sau de Rapid in... semifinale. Pai cu mentalitatea asta nu vom castiga niciodata Cupa Romaniei, decat daca ies Dinamo, Steaua, Rapid, si in general cam toata divizia A din primul tur si apoi noi jucam doar cu B-ul. Mie imi pare bine cand picam cu echipele mari in cupa, atunci stii sigur ca isi masoara pe bune fortele cu ei (nu sunt atat de paranoic incat sa cred in scheme de genul "noi batem in campionat - voi in cupa").
Felicitari baietilor, e bine sa cream si noi altora complexe de inferioritate (mai ales ca avem neaparata nevoie de toate punctele cu Alba in campionat), si ADUCETI CUPA IN TRIVALE!

Tudose
17th March 2004, 19:15
Isi mai aminteste cineva un meci bun al lui Ciprian Tanasa? Baiatul pierduse echipa in ultimul timp iar reusitele de azi sunt o surpriza placuta.

buburuzel
17th March 2004, 21:27
In principal pentru ca sunt 2 meciuri iar noi am pleca cu sansa a doua in fatza lui dinamo sau rapid. In finala lucrurile ar sta altfel. Un amestec de pragmatism si bafta ar putea aduce cupa la pitesti. In fatza unei echipe cu jucatori mai buni, cu un lot omogen, poti reusi surpriza intr-un singur meci. Altfel ei au timp sa se adapteze stilului nostru si folosindu-se de celelalte atuuri tehnice ne pot invinge. raman la ideea ca o finala cu Dinamo campiona ar multumi pe toti

ultravioletcanada
17th March 2004, 22:20
corect. ar fi bine sa evitam dinamo in semifinale. poate o elimina altii in semifinale si avem si noi o finala mai usoara :ok:

Vulturul
18th March 2004, 09:07
Am scapat si de rapidisti...Avem sase destul de mari sa vedem o finala cu fcarges in acest an..sa nu dam de dinamo in semifinale ar fi cel mai bine.Acest an ar putea fi anul proviniciei in Cupa.Sa speram ca vom avea ocazia sa vedem trofeul in vitrina clubului ar fi un lucru misto.Acum trebuie sa trecem peste cupa si sa ne concentram in campionat acolo unde avem un meci super greu cu Petrolul si sunt sigur ca nu vor veni ploiestenii la Pitesti sa se apere.

ultravioletu
18th March 2004, 10:08
Parca anul trecut (sau acu 2 ani?) ne-am ferit de Dinamo si ne-a rupt Nationalul. Si asta numai din cauza ca ne-am dus prea siguri de noi in Cotroceni.

buburuzel
18th March 2004, 13:57
Anul trecut chiar ne doream Dinamo in semifinale pentru ca treceau printr-o pasa proasta. Nationalul era favorita cupei in faza asta. Nimeni nu o dorea. Daca i-am fi intalnit in finala cred ca era altceva. :O

Tudose
18th March 2004, 14:37
Am fost prea siguri de noi in Cotroceni? Am jucat foarte slab in acel meci! Si mai suparatoare a fost declaratia lui Moldovan dupa 0-4, ca el si-a atins obiectivul fixat, calificarea in semifinale! Jalnic argument!

Vulturul
19th March 2004, 12:06
Argesul e in semifinale!
Meciul de antrenament al lui Moldovan
Inaintea inceperii returului de campionat, antrenorul Argesului, Ion Moldovan, acuza faptul ca vremea i-a facut feste si nu a putut disputa un amical ca lumea. Mansa secunda din sferturle de finala ale Cupei Romaniei i-a dat insa aceasta posibilitate: sa-si testeze jucatorii pe care ii va folosi mai putin in viitorul apropiat. Astfel, in meciul cu Apulum, la adapostul acelui 4-0 din tur, Comisarul i-a aruncat in teren pe Ciprian Tanasa si Antal in atac, pastrand pe banca de rezerve cuplul Bilasco - Nastasie. Dupa pauza au mai fost aruncati in lupta Emil Dica si Jovanovic, acesta aflandu-se la primul joc oficial pentru FC Arges.

Nasii uniristilor
Dupa doua victorii clare, 5-1 in campionat si 4-0 in prima mansa a Cupei Romaniei, acest 1-0 confirma faptul ca FC Arges a devenit nasa echipei Apulum. Totusi, dat fiind meciul fara miza, Moldovan a avertizat la finalul partidei ca a patra intalnire dintre cele doua formatii, care se va produce peste doua etape, va fi un meci foarte greu pentru FC Arges. Cu toate ca Apulum a intrat in teren cu prima formatie, gazdele n-au fortat prea tare rasturnarea rezultatului din tur. In prima repriza doar Paleacu si Galdean au incercat cate ceva, dar s-au lovit de zidul format din cei trei fundasi centrali pitesteni. Lipsiti de aportul fizic al vedetelor Maier si Tibor Moldovan, ambii cu gandul in alta parte, si fara antrenorul Aurel Sunda la margine, albaiulienii n-au contat in atac decat pe greselile alb-violetilor. La lufturile lui Somcherechi si Emil Dica din repriza a doua s-au nascut cele mai mari ocazii ale gazdelor, dar Coman a aparat ca un mare portar. In rest, pitestenii au dominat centrul terenului, iar lovitura de gratie a fost aplicata de Ciprian Tanasa, care pana atunci ratase si gresise extrem de mult

In careul de asi
Prin aceasta victorie, FC Arges se califica pentru a doua oara consecutiv in semifinalele Cupei Romaniei. Anul trecut, in dubla mansa cu FC National, pitestenii au fost elininati cu scorul general de 2-5. Acum, dupa o noua descindere in careul de asi al competitiei K.O., Ion Moldovan spera ca nu va mai rata ocazia de a intra in finala.

Apulum - FC Arges 0-1 (0-0)
A marcat: C. Tanasa (75)
Stadion: Cetate. Spectatori: 4.000. Suturi pe poarta: 4-3. Suturi in afara portii: 6-3. Ofsaiduri: 5-2. Cornere: 6-5. Cartonase galbene: 1-2.
APULUM: Cotora - Jercalau, Bumb, Miclea, Ad. Popescu (19 Himcinschi), Grigore - Paleacu, Maier, Iurisniti (40 Nedelea) - Galdean (81 Vascko), T. Moldovan. Antrenor: Alexandru Pelici
FC ARGES: Coman - M. Stan (46 E. Dica), M. Radu, Somcherechi, D. Radu, Baicu - Prepelita, V. Tanase, Crivac - C. Tanasa (80 Jovanovic), Antal (46 Nastasie). Antrenor: Ion Moldovan
Arbitru: Ionica Serea (Focsani)
Observatori: Viorel Boit (Timisoara), Mircea Salomir (Cluj-Napoca)
Cartonase galbene: Paleacu - M. Stan, Antal


Faze de TOP:
# Min. 15 - Actiune pe partea dreapta, Prepelita intra in careu, centreaza pentru Antal, dar portarul Cotora este mai rapid decat atacantul pitestean si retine balonul
# Min. 17 - Corner inselator executat de Maier, mingea il depaseste in aer pe Coman, lovitura de cap a lui Miclea, dar peste poarta
# Min. 31 - Sut surprinzator al lui Baicu, de la 35 de metri, Cotora respinge cu greu in corner, dupa ce abia revenise in poarta
# Min. 45 - Centrare Galdean de pe partea stanga, mingea ajunge in mijlocul careului la Jercalau care suteaza extrem de puternic in bara transversala
# Min. 47 - Corner de pe partea dreapta a atacului gazdelor, Somcherechi "rade" mingea, aceasta ajunge la Maier, dar vedeta lui Apulum trage neglijent in Coman, iesit foarte bine la blocaj
# Min. 56 - E. Dica pierde o minge in propriul careu, T. Moldovan intercepteaza si suteaza in diagonala, dar Coman se intinde si respinge in corner
# Min. 61 - Crivac centreaza de pe stanga, C. Tanasa prelungeste pe spate pana la Nastasie, dar tanarul atacant pitestean sterge doar mingea, care se scurge in afara portii
# Min. 70 - Sut violent al lui E. Dica de la 35 de metri, balonul trece milimetric pe langa poarta
# Min. 75 - 0-1 C. TANASA. Luft incredibil in careu al lui Miclea, C. Tanasa preia si suteaza necrutator in vinclu
# Min. 85 - Intrare vijelioasa in careu a lui Grigore, sutul acestuia in diagonala trece prin fata portii lui Coman
# Min. 90 - Contraatac Jovanovic si Nastasie, pasa decisiva a sarbului, dar Coco trimite usor spre poarta, facilitand interventia in ultimul moment a lui Cotora

Vulturul
19th March 2004, 12:38
Ion Moldovan: "FC Arges e o nuca prea tare pentru Apulum"
Contestat si apreciat in aceeasi masura dupa doar o singura etapa din retur, antrenorul Argesului, Ion Moldovan, a trait foarte intens partida de la Alba Iulia, in ciuda aparentelor si a rezultatului final, favorabil pitestenilor. Faptul ca elevii sai s-au intrecut din nou in erori si gafe rusinoase l-a facut sa fiarba in fata bancii, nu de putine ori iesind si strigand sau aratand pumnul celor din teren. Clientii de ieri au fost Ciprian Tanasa, care a pierdut doua contraatacuri incurcandu-se in minge, Somcherechi, care a luftat in careu in fata unui "Motan" din fericire adormit, Mircea Stan pentru randamentul slab de pe partea dreapta, Emil Dica, pentru greseala capitala din minutul 47 si Iulica Crivac, pentru neacoperirea plecarilor lui Baicu in atac. In ciuda acestora, FC Arges a castigat, poate si pentru faptul ca a purtat la mana dreapta o cruciulita si un lant, sfintite la Manastirea Marii Uniri din localitate.

# A fost asa de usor cum v-ati inchipuit?
- Nicidecum, Apulum a intrat in teren cu garnitura aproape completa si, chiar daca nu a fortat intoarcerea rezultatului, a pus destule probleme. Totusi semifinalista se stabilise inca din tur, dupa acel 4-0 concludent.

# Credeti ca la fel va arata Apulum si la meciul din campionat de peste doua etape?
- Nu, va fi o confruntare mult mai grea, unde ei vor incerca sa confirme faptul ca reprezinta cea mai incomoda echipa care evolueaza in deplasare. Deocamdata sunt multumit ca am castigat aici din nou, pentru ca ne asteapta doua meciuri foarte grele.

# Victoria dumneavoastra a fost facilitata si de demisia intempestiva a lui Sunda?
- Eu cred ca da, pentru ca Sunda a creat o echipa extrem de competitiva aici, care a reusit in scurt timp sa puna destule probleme. Va reamintesc ca si la victoria cu 5-1 din tur acesta a fost suspendat, iar la meciul din iarna, 4-0 in Cupa, Maier a lipsit. Intr-un fel am avut noroc, dar FC Arges este o nuca prea tare pentru Apulum.

# Se poate spune ca echipa si-a revenit?
- Este foarte important ca am castigat aici dupa infrangerea de la Dinamo. Ne asteapta doua meciuri foarte grele, cu Petrolul pe teren propriu si cu Poli AEK la Timisoara, unde va trebui sa confirmam.

Sursa:http://www.romaniansoccer.ro Adi Preda(Top)

crirad
22nd March 2004, 14:38
Si din nou avem ghinion: jucam in semifinale cu Dinamo!!!
Nu vreau sa spun ca am pierdut de acum...eu cred in FC Arges ca poate scoate un rezultat si poate produce o surpriza! Numai ca acum totul depinde de echipa, daca ei au incredere si vor lupta!

In tot cazul, cred ca toti fanii merita un cadou din partea echipei!!!

:evil:

Vulturul
22nd March 2004, 15:11
Io zic asa daca scoatem Dinamo din cupa nu are cine sa ne mai bata .important e sa ii scoatem pe caini.PANA ATUNCI MAI ESTE SI TREBUIE SA NE CONCENTRAM IN CAMPIONAT ACOLO UNDE SITUATIA NU E PREA ROZA:FORZA VIOLA.

Tudose
23rd March 2004, 17:53
Am picat cu cel mai dificil adversar, principala candidata la castigarea Cupei si o echipa in mare forma. In plus, la noi situatia nu e deloc roza. Dubla insa se joaca, o eventuala eliminare a lui Dinamo ar fi o mare performanta si ar ridica enorm moralul jucatorilor. Se poate merge pe cartea apararii, asa cum a facut si Otelul contra Rapidului insa, dupa parerea mea, am fi fost avantajati daca s-ar fi jucat un singur meci deoarece ar fi fost mai usor sa ii surprinzi pe adversari.

lucas1977
24th March 2004, 12:12
Nu m-ar deranja sa luam bataie, numa' sa nu o facem printr-o atitudine a' la Marincau ...
Cat priveste calificarea, ar fi ceva sa reushim, da' cu cine ? Nu mai avem nici un jucator care ar putea sa decida un meci. Si pana mai apare un Dica, Mutu, Barbu etc. (nu l-am trecut pe Rica, :-)) mai asteptam un an-doi. Sau poate ma insel eu.

Tudose
7th April 2004, 10:04
Comentarii despre meciul tur cu Dinamo aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=2582

EDMOND_
7th April 2004, 12:43
Va doresc succes si sper sa treceti de Dinamo....m-as bucura daca ati reusi sa castigati cupa!

EDMOND_
7th April 2004, 22:49
Un pas mare a fost facut! Scoteti-i din minti in retur! :)

alx_ro
7th April 2004, 23:37
Puteti sa ii bateti pe dinamovisti si in retur (sau sa scoateti macar un egal)...

Dorin
8th April 2004, 00:46
WOW !!! very nice ! In vara trecuta comentam ca Argesul este capabil de rezultate .Si au fost rezultate dar nu constant bune. Cupa se potriveste mai bine si se dovedeste ca poti invinge daca pui si inima in joc! Exemplul lui Chelsea , Monaco si Deportivo confirma ! Asa ca ,sa ne vedem in finala si poate si in Europa la toamna!!! :yeah: Dorin

lucas1977
8th April 2004, 09:06
In primul rand, tin sa ii multumesc lui Tudose ca nu s-a uitat la meci si a batut si Argesul ! :)

Dincolo de nihilismul fotbalistic a ceea ce am vazut ieri (suturi si pase aiurea, echipe varza etc.) ma bucur ca am avut din ocazia sa URLU /hello de bucurie la un gol al Argesului. Nu mai zic nimic de jocul destul de slab al nostru, pt. ca noi macar nu avem figuri de liga campionilor. Avem in schimb cativa pushtani de care ieri am auzit prima oara care vor sa ajunga Barbu, Mutu, Dica ... Bafta !

Tudose
8th April 2004, 11:05
Lucas1977, ai fost la meci? Sau ai urlat numai la televizor? :)
De Liviu Nicolae nu auzisem nici eu... banuiesc ca provine de la "Scoala Nicolae Dobrin".

lucas1977
8th April 2004, 12:33
N-am fost la meci. Am avut de lucru gramada. Am ajuns acasa tocmai la golul lui Tanasa. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO L, ca nici acum nu mi-am revenit (Imi cer scuze pe aceasta cale vecinului de vis-a-vis care m-a vazut ieshit la geam in chiloti)

Super pasa data de Nicolae. M-a suprins Tanasa ca n-a mai ratat. Baiatu asta se pricepe sa isi faca mingi, sa se demarce, da' are un talent deosebit sa rateze p'aiurea ... Si am auzit ca dupa meci s-ar fi declarat incantant sa joace la Dinamo. Foarte frumos din partea lui. In cazul asta poate sa isi vopseasca de pe acum tricoul in roshu (gaseshte vopsea de oua peste tot zilelea astea). Na' ca m-am suparat, ceea ce nu e frumos.

FORZA VIOLA si sa luam punct(e) la Ceahlaul ca n-am chef de matineu !

Vulturul
8th April 2004, 12:42
A fost super desi nu ma asteptam Argesul ne-a facut cea mai mare surpriza sa speram ca va veni cu puncte si de la Piatra si vom avea cu totii un Paste Fericit!!

Tudose
20th April 2004, 10:00
Comentarii despre meciul retur cu Dinamo aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=2780

dobrin
20th April 2004, 11:09
Cred ca luam 6-0 de la Dinamo...la cum jucam...

Sinn Fein
20th April 2004, 14:24
ohoooo....hai ca 6 ar fi prea multe totusi...macar 5 :)))
din pacate, asta ne e valorea. Si cum echipa nu avem, conducerea e prapad si Moldovan e dinamovist, e clar ce sanse avem in cupa.
Dar ce naiba putem face noi? Sa semnam o petitie prin care cerem demisia lui Moldovan? Sa demitem conducerea? Si apoi? :)) Eventual sa furam cupa din clubul echipei care o va castiga si sa zicem ca noi o meritam, ca inviongatori la "moral"...

buburuzel
22nd April 2004, 09:01
Am fost si eu la meciul dintre FC ARGES si DINAMO BUCURESTI. Am privit meciul dar am ascultat si freamatul tribunei, un loc pestrit unde intalnesti absolut orice fel de oameni. Un cuvant foarte vehiculat pe stadion este mentalitate . Atat de oameni care vezi pe fatza lor ca-i stapanesc semnificatiile, cat si de uni care simt nevoia de a zice ceva, si auzind un cuvant care suna bine il reproduc cu mandrie. Si auzeam suporterii, dinamovisti in marea lor parte, spunand ca tzaranii astia din Pitesti puteau chiar sa se califice in dauna iubirii lor eterne daca aveau o mentalitate de capitala. Argesenii au mentalitate de provincie asa ca... Spuneti-mi si mie ce treaba avea mentalitatea asta daca Tanasa o baga in atze, sau daca sotii Helesteanu nu-l doreau asa de tare pe Anton sau ma rog il indrepatau catre cariera, spre exemplu, de astronaut. Asa ca voi discuta si eu de mentalitatea unora care au fost aseara la meci. Exceptand declaratiile absolut fara noima facute dupa meci, Moldovan, strict vorbind de acest meci!!!!!, a interpretat corect partitura. A inceput cu trei oameni de atac, chiar daca acestia nu au avut treaba cu poarta adversa. O mentalitate, repet, pe moment corecta. Mentalitea jucatorilor. Aici ma contrarieaza multe lucruri. Totusi eu cred ca-i dadeam si un cap in gura lui Anton. Mentalitate de tzarano-provincial, de!. Pana la urma sunt si jucatorii oameni si cand vezi ca toti vor sa te "faca" parca nu mai potzi nimic. Cum sa indraznesti mai mult cand din min 8 joci in 10. Monaco a reusit. Dar sunt cu totul alte datele problemei. Mentalitate ultra. Adica dinamovista. Cersetori de pe penaltyuri si cartonase pentru adversari. Asa sa jucati si in UCL. Tur preliminar, desigur.
Si acum marea durere. Suporterii echipelor. Aici chiar ca mentalitate de ghetou pentru pitesteni. Le intzeleg durere, dar furia si mania naste pasiuni de nestapanit iar ele pot fi canalizate spra un efort de sustinere al echipei. La nivel de suporteri am ajuns jos rau. Numai pt galerie Dinamo, merita victoria, nu stiu si daca sa se califice. Mentalitatea divinitatii a fost strict dinamovista.
Asa ca totusi, sa mai lasam cuvintele greu de stapanit, si sa ne gandim ca daca baiatul ala o dadea in poarta la sfarsit PROBABIL ca povestea ar fi fost alta. Dinamo s-a calificat ca e Dinamo si normal ca au vrut altii. Suntem prea mici dar exista momente cand ne putem ridica peste ei. Si ieri am fost peste ei. Pentru ca suntem provinciali. Si pentru ca desi recunosc, in general, ca totul se rezuma la o problema de mentalitate, de vointa, uneori acele sfere care controleaza totul in univers se mai si deregleaza. Atunci e momentul nostru, celor considerati mici. La 2-1 helesteanu dadea alt penalty pt Dinamo. In ultimul minut. Nu vom sti niciodata si vom trai cu durerea in suflet. Cert e ca ieri desi multi mi-au gasit vina ca sunt provincial, eu nu ma simt "vinovat". Ba din contra.

Sinn Fein
22nd April 2004, 10:03
Atunci e momentul nostru, celor considerati mici. La 2-1 helesteanu dadea alt penalty pt Dinamo. In ultimul minut. Nu vom sti niciodata si vom trai cu durerea in suflet. Cert e ca ieri desi multi mi-au gasit vina ca sunt provincial, eu nu ma simt "vinovat". Ba din contra.
Si eu cred la fel. Pe langa faptul ca lotul lui dinamo e peste al argesului, valoric, fapt recunoscut de catre toti, nu se poate spune ca meciul a fost castigat usor. Cu monaco e alta problema, nu prea exista comparatie intre NOI si EI. Dar cu siguranta ca, daca Argesul ar fi inscris, helesteanu ar fi facut in asa fel incat sa califice dinamo. Inca o speranta naruita. Mai avem una. Ma tem insa ca dinu sa nu fi avut dreptate atunci cand spunea, citand (daca imi aduc bine aminte), ca cine traieste numai cu speranta moare disperat.
FORZA ARGESUL!!! LUPTATI PANA LA CAPAT!!!

Vulturul
22nd April 2004, 11:07
Din pacate visul nostru de a juca finala a fost distrus aseara de arbitru asta e...ce sa facem doar suntem in Romania acolo unde toate lucrurile sunt permise...