PDA

View Full Version : Rasism sau incultura ?



dasal
27th February 2006, 13:48
Extrem de aproape de a se īncheia cu un scandal monstru a fost partida de sīmbătă seară dintre Zaragoza şi Barcelona. Camerunezul Samuel Eto'o a vrut să iasă de pe teren, supărat pe scandările rasiste venite la adresa lui din tribune. Supărat că unii spectatori scandau insulte rasiste īmpotriva sa, camerunezul Barcelonei a intenţionat să iasă de pe teren. S-a răzgīndit doar la rugăminţile colegilor, antrenorilor, adversarilor şi arbitrilor. Toată lumea īncearcă să-l calmeze pe Eto'o, inclusiv arbitrul, care īncearcă să-i explice că nu-i bine ce face

starsteel
27th February 2006, 13:50
Nu este nici rasism nici incultura este refularea specifica stadioanelor de fotbal indiferent de locul de desfasurare.

Thanya
28th February 2006, 00:22
Ba da,eu cred ca este atat incultura cat si rasism.Nu shtiu cat de cult trebuie sa fi` sa faci asha ceva si nu pricep cat de bun si perfect trebuie sa te consideri ca sa ai nesimtirea sa recurgi la scandari rasiste la adresa unui om care face ceva cu viatza asta a lui si care merita cu sigurantza mai mult respect decat acesti suporteri!!!

realmadrid.com
28th February 2006, 00:46
Nu ca il am la inima pe Etoo..mai ales dupa ce declaratii face la adresa Madridului :D...dar aici a fost rasism si stadionul Zaragozai ar trebui suspendat pt cateva etape iar clubul amendati :ok:

Thanya
28th February 2006, 01:10
Exact....eu cred ca ar trebui luate masuri majore,a fost foarte urat din partea lor.Si cel mai penibil(pt. ei) este ca si Zaragoza are jucatori de culoare in lot!!!

Nixx
28th February 2006, 09:36
Niste tampiti cu complex de superioritate fata de de un om care a realizat, la cei 23 ani ai sai, infinit mai mult decat toti care-l injurau! :no:

Catalanul
28th February 2006, 15:16
Si mai grav este insa faptul ca pentru al 2-lea an consecutiv se aud asemenea scandari (rasiste) pe La Romareda, stadionul Zaragozei. Nici de aceata data, se pare, nu se vor lua masuri :mda:

Klauss
28th February 2006, 16:13
Este rasism izvorat din incultura crasa! Iar unii spectatori de la noi nu sunt departe de cei de pe La Romareda

Sasuke Uchiha
28th February 2006, 16:25
nu e nici una...
etuuuuu la cat castiga trebui sa supoarte orice, oricum a facut si el destul teatru :no:

Jerry20cm
28th February 2006, 16:34
Parerea mea: prea exagerata treaba cu rasismul...bineinteles dak UEFA le da apa la moara totzi jucatori de culoare la fiecare injuratura se revolta ca si cum ar fi vorba de rasism(ex.Anul acesta cu Steaua-Shelbourne pt. o simpla fluieratura la atingerea balonului a unui jucator de culoare din echipa irlandeza Steaua a avut terenul suspendat cand mai totzi jucatori echipei irlandeze au fost fluieratzi..o demonstratie a UEFA de a fi corectzi in cazul unor echipe mai putzin puternice)...rasism ar fi faptul ca in unele campionate ai voie sa transferii oricatzi jucatori din UE dar din afara UE ai restrictii.
Atata timp cat se discuta despre acest subiect si jucatori incerca sa paraseasca terenul si nu-si vad in continoare de joc vom avea rasism multzi ani de acum in colo.

Nixx
28th February 2006, 17:08
ValiEnte, la tine sunt amandoua... :no:

alejandro
28th February 2006, 17:16
Valiente,treaba lui cat castiga,nu e meritul tau,e meritul lui,si el trebuie sa decida ce sa suporte si ce nu.Suporterii aia ii baga lui banii in buzunar?Ei achita contractul?Daca nu,atunci sa-si tina limba dupe dinti,ca pe ei nimeni nu-i verifica cat castiga sau ce fel de par au in nas,si nimeni nu-i huidue...Incep sa cred ca si tu erai acolo...

R9
28th February 2006, 18:01
Nici una, nici alta. Este pur si simplu mizerie.

Sasuke Uchiha
28th February 2006, 18:19
deci nici una, etuuuu mare actor, nu am nimic cu el , la sfarsitul meciului isi batea joc de spectatorii zaragozei, eu am vazut meciul dar pana cand nu a inceput sa dovedeasca cat de bun este ca actor nu am auzit nimic la tv si nici comentatorii nu au zis nimic de strigate rasiste pana la aceea faza
etuuuuu :rosu:

alejandro
28th February 2006, 18:25
n-ai nimik cu el....de aia scrii etuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu uuuuuuuuuuu...ca n-ai nimik cu el:ciocan:
:rosu: pt rasism

One-Man Show
28th February 2006, 18:26
"Muncesc ca un negru ca să trăiesc ca un alb."... Samuel Eto'o

Sasuke Uchiha
28th February 2006, 18:32
scriu etuuuuuuu pt ca merita si suna bine, nu am nimic cu el, as fi scris asa si daca era alb sau portocaliu

alejandro
28th February 2006, 18:35
ai fi scris etuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu daca juca la chelski?:ciocan:
da,normal,sigur ca da...te cred...

Sasuke Uchiha
28th February 2006, 18:40
m-ai prins :D daca juca la Chelsea probabil m-as fi gandit mai mult, insa daca ar fi facut cea ce a facut la zaragoza fara indoiala as fi scris etuuuuuu

alejandro
28th February 2006, 18:44
ma gandeam eu...insa tot ai intors-o sa iasa pe a ta:D
mai ramanea sa-mi zici ca n-ar fi jucat cu zaragoza si n-ar fi facut asa:D

Catalanul
28th February 2006, 21:24
Zaragoza a fost amendata cu suma de 9000 € pentru strigatele xenofobe care s-au auzit din tribune.

One-Man Show
1st March 2006, 09:37
dak se intampla in europa de est credeti ca sanctiunea era la fel de blanda ?

alejandro
1st March 2006, 10:39
la un meci din campionat?despre ce vorbesti?
Catalane,cine i-a sanctionat?Spania sau Uefa?:D

Catalanul
1st March 2006, 15:53
dak se intampla in europa de est credeti ca sanctiunea era la fel de blanda ?
Pai sanctiunea voastra a fost mai dura deoarece a fost luata de Uefa (care stim ca este mai stricta cu astfel de situatii)

@alejandro, Liga Profesionista de Fotbal a Spaniei a luat aceasta decizie, nu Uefa.

alejandro
1st March 2006, 15:56
@alejandro, Liga Profesionista de Fotbal a Spaniei a luat aceasta decizie, nu Uefa.
Normal,de aia am si pus intrebarea,ca sa-i raspund lui OMSh,se pare ca tu nu te-ai prins:D

mariomax
1st March 2006, 21:29
Zaragoza a fost amendata cu suma de 9000 € pentru strigatele xenofobe care s-au auzit din tribune.

Parca ar fi sanctionat un suporter...:D

ricky
1st March 2006, 21:32
Boah, MARIOMAX ! Am avut aceeasi reactie cind am citit ieri stirea...:evil:

One-Man Show
1st March 2006, 21:37
mult prea mik sanctiunea...da' selectioneru' lor a zis ce a zis de Henry...chiar nu poate interveni un for mai inalt ??? nu shtiu ...:confused: :help:

Catalanul
1st March 2006, 21:42
Totusi, e ceva, anu` trecut amenda a fost de doar 3000 € :D cauza insa a fost aceeasi :mda:

Intr-un interviu acordat astazi, Eto'o a spus ca "La Romareda" ar trebui suspendat un an, cu ironie la amenda prea mica pe care a primit-o clubul :rolleyes:

SixeR
1st March 2006, 23:32
De aceeasi parere sunt si eu. Stau si ma intreb in ce secol traiesc idiotii aia daca judeca un om dupa culoarea pielii!

Nixx
2nd March 2006, 00:03
Daca le suspenda terenul pt vreo 3-4 meciuri era mult mai aspra si pt club si intelegeau si suporterii ca asa nu e bine.

dasal
2nd March 2006, 01:48
[/B]Ei (spaniolii),nu au ca si noi minoritati(nulitati) care stau pe banii nostri prin sau pe langa Consiliul Europei sa se planga de scandarile xenofobe (vezi tam-tamul care a fost la noi).[B]

arian18
25th April 2006, 17:46
Spania e impartita in 2 tabere, cei care stau in spania, sau stiu ceva istorie, exista in spania o ura care nu se va stinge niciodata, sunt prea multe victime facute de acel razboi, poate ati auzit ce.au facut comunistii cand au pus intr.o plaza de tauri fascisti si au dat drumul la fiare, la fel sa facut si de cealanta parte, sunt rivalitati ce nu se vor stinge niciodata, fascismul inca exista in spania, un regim atat de acuzat, dar nu cred k a facut mai multe victime decat regimul comunist... E bine k in spania inca exista fascismul, astfel ar fi un haos in tara asta. Cei ce locuiesc in spania poate au vazut k strazile sunt pline de anarhisti ce nu si.au rostul in viata asta. ARRIBA ESPAŃA, VIVA FRANCO.

R9
25th April 2006, 19:41
Razboiu civil spaniol n-are nici cea mai mica legatura cu rasismul si cu ce se discuta aici.

Totusi ar fi bine sa te documentezi despre razboiu civil si despre regimul baionetei intr-un mod mai general si mai obiectiv. Amantul cu arena de tauri e destul de comic fiindca ar trebui sa stii despre toreadori (http://www.aprendeacomer.com/chistes/fotos/impactantes/torero.jpg) si despre sutele (http://www.20minutos.es/galeria/304/0/14/) de (http://www.20minutos.es/galeria/304/0/15/) mii (http://www.20minutos.es/galeria/304/0/5/) de (http://www.20minutos.es/galeria/304/0/9/) sanfermini (http://www.20minutos.es/galeria/304/0/11/) .

Alt amanunt destul de interesant, care iarasi n-are nici o legatura cu tema subiectului, este faptul ca Francisco Franco i-a dat lu Saddam Husein Marele Ordin Isabel la Catolica (http://leobassi.com/web_leo2006/foto1.htm). Cu el, Sadam Hussein, printre multe altele , in plin proces judecat pentru genocid, poate cere ajutor oricarui consulat spaniol sau poate cere serviciile unui avocat spaniol in mod gratuit.

arian18
2nd May 2006, 16:21
Ma documentez destul,biblioteca mea e plina de relatarile razboiului civil, dar ceea ce citesti tu este scris de comunisti. Daca Franco nu intrevenea spania ajungea sa fie controlata de comunisti, si acum cu siguranta se afla in situatia romaniei. Si legatura intre Franco si rasism exista, cat timp a dictat in spania a impus superioritatea rasei prin: "Macho Espańol".

Amantul cu arena de tauri e destul de comic
E foarte adevarata, aici ar trebui sa te mai documentezi tu.

Da la ce sa ma astept de la tine, suporter al ekipei stiaua, ekipa regimului vinovat de saracia in care se afla patria.