PDA

View Full Version : Novak Djokovic - un altfel de jucator



Optimistul
14th June 2007, 09:18
Ne-am obisnuit de-a lungul timpului sa vedem jucatori din top seriosi cu obiective si recorduri care musai trebuiesc atinse.
Dintre toti Novak Djokovic ( Nole ,cum ii zic apropiatii si fanii) face nota discordanta prin placerea de a juca tenis si atunci cind este o miza mare la mijloc.
L-am vazut pt. prima data in iulie 2005 intr-un turneu la Umag ,Croatia si fara sa vreau m-a trimis cu gindul la Ilie Nastase,jucatorul care a fost remarcat prin faptul ca nu juca ci se juca de-a tenisul .Pe vremea aceea Nole era destul de irascibil pe teren atunci cind pierdea o minge frumoasa "la care tinea" dar nu se supara neaparat ca pierdea meciul asa cum a declarat si la editia aceasta a RG-ului dupa ce a pierdut la Nadal : "Am de-abia 20 de ani ,am timp destul sa cistig acest turneu."

As vrea sa purtam o discutie despre ac. important aspect :
- Cum trebuie vazut tenisul de performanta pt. a avea placere si rezultate in acelasi timp ?
- Care este reteta magica a lui Nole ?

Va propun citeva citeva ipostaze dragute ale lui Nole :

http://www.youtube.com/watch?v=w2re-9GThdE&mode=related&search= Novak Djokovic Birthday

http://www.youtube.com/watch?v=YlMQ_4JR-Aw
Novak "El Desperado" Djokovic

http://www.youtube.com/watch?v=1nbQ1AAXBbw&mode=related&search= ATP Awards 2006 Most Improved Player

Celso
14th June 2007, 09:58
io nu cred ca este altfel fata de altii ...e un tennismen bun

despre fraza cu "jucatori din top seriosi cu obiective si recorduri care musai trebuiesc atinse" , nush ce sa zic, de aia faci ceva, pt a ajunge la performante maxime...sunt de laudat acesti jucatori, pt ca sunt niste adevarati luptatori

Djokovic are un an bun pana acum, sa vedem ce constanta va avea...jucatori care au jucat bine timp de 1 an am mai vazut....totusi un jucator de mare talent:)

LUCKY_AMARU
14th June 2007, 12:05
Ca si caracter e un jucator aparte....ai dreptate..........ca jucator de tenis e la fel ca toti ceilalti......are un servici puternic care ilajuta mai mereu

praf_de_stele
14th June 2007, 17:37
va ajunge in fruntea clasamentului. e bun. imi place.

Optimistul
14th June 2007, 23:38
io nu cred ca este altfel fata de altii ...e un tennismen bun



Dupa parerea ta toti jucatorii de top sun la fel ? Pina la urma sunt doar niste tunuri de mingi "cu reglaje diferite " , nu ?

TenisFan
15th June 2007, 01:04
Ba aia cu care danseaza e Ivanovic? :cry: Stiu ca nu e dar macar ma lasati sa-mi imaginez ca este? :cry: Si inca o chestie...Are ochelari in ochi cand danseaza? :shocked: Apropos am vazut pe youtube ce isterie au creat la Belgrad cei 5 jucatori sarbi care au avut performante notabile la RG: Ivanovic,Jankovic,Djokovic,Zimonic(la dublu) si intr-o masura mai redusa Tipsarevic... ;) Tenisul din aceasta tara(ca mai toate sporturile am vazut :shocked: ) incepe sa produca jucatori de super valoare...Ce bine sta Romania la capitolul asta... :cry:

Sandilius
15th June 2007, 01:22
Costele, aia nu`i Ivanovic, sa`ti fie rusine :angry:
Danseaza super Nole :cry:

Optimistul
15th June 2007, 08:53
Fratilor, sirbii astia maninca mici ca si noi ?
Gastronomia lor seamana mult cu a noastra...

http://www.youtube.com/watch?v=-xTe_elf9r0

Celso
15th June 2007, 09:21
Dupa parerea ta toti jucatorii de top sun la fel ? Pina la urma sunt doar niste tunuri de mingi "cu reglaje diferite " , nu ?

daca iti place tie nu inseamna ca un jucator mai special....fiecare are farmecul si calitatile lui!

si mie imi place, ii urez sa aiva constanta in continuare, ca in rest pana acum a jucat f bine

normal ca mananca mici, doar sunt balcanici:D

raulmad
15th June 2007, 10:16
In ultima vreme au aparut o serie de jucatori despre care s-a spus ca vor domina tenisul in anii viitori. Exemple sunt destule: Gasquet, Berdych, Djokovic, Baghdatis, Murray, Del Potro, etc. Sunt jucatori buni dar care deocamdata n-au rupt gura targului. Cu o exceptie: Djokovic
Djokovic este cam singurul din noul val care le poate pune probleme lui Federer si lui Nadal sau cum se exprima cineva "este singurul care pare hotarat sa nu-i mai lase pe cei doi singuri si de capul lor". Dar asta cand va mai acumula putina experienta.
Ceilalti....Gasquet are un rever foarte frumos dar nu prea sta bine la capitolul psihic.
Berdych are serviciu bun (la inaltimea lui era si de asteptat) si o lovitura de dreapta destul de buna, dar in rest nu ma impresioneaza cu nimic.
Del Potro este inca prea tanar (are abia 18 ani) - poate cand va mai creste si va mai acumula experienta - vom vedea.
Murray - bun dar deja are multe accidentari care i-au stopat ascensiunea.
Baghdatis - dupa finala de la Australian Open nu a mai avut rezultatele pe care le asteptau toti dar este inca in top si pare sa dea semnene de revenire.
Cam asta e parerea mea.

Optimistul
15th June 2007, 12:01
normal ca mananca mici, doar sunt balcanici:D

Toti balcanicii maninca mici ? Eu credeam ca micii se maninca numai la noi...

Celso
15th June 2007, 12:07
mai vezi si pe la bulgari, pe la sarbi ...nu chiar toti balcanici, dar in general tarile vecine

Optimistul
18th June 2007, 22:27
Nole e mare cintaret...

http://www.youtube.com/watch?v=9B1ImK4VBUY&NR=1

TenisFan
19th June 2007, 02:25
Daca ne pui si un link in care ne arati cum se descurca in pat jur ca-l numesc Dumnezeu... :( Si-mi preschimb una bucata avatar Fedex cu asa ceva... :(

Optimistul
19th June 2007, 08:46
Dupa tine oricine 'se descurca' in pat e Dumnezeu ? De ce ? Ai probleme ?

Cneazul
19th June 2007, 09:35
nu cred ca e altfel! si eu am gasit zeci de secvente amuzante cu nadal, din diferite ipostaze, dar n-am zis ca este altfel decat ceilalti:D

Optimistul
19th June 2007, 10:17
Nadal saracu nu stie nici engleza prea bine...Chiar Costa ,managerul lui,spunea anul trecut ca vrea sa-i cosmetizeze putin imaginea pt. ca Rafa are probleme de comunicare, comparativ cu alti jucatori de top ...
Daca ai niste clipuri video dragute de ce nu le postezi pe un thread al lui Rafa ? Egoistule, le ti numai pt. tine...

TenisFan
19th June 2007, 12:15
Dupa tine oricine 'se descurca' in pat e Dumnezeu ? De ce ? Ai probleme ?Dupa tine oricine are probleme in pat?De ce?Vrei sa ascunzi faptul ca tu ai avea probleme si zicand astfel despre toti te-ai simti mai bine? :( Eu ma refeream la faptul ca ne-ai aratat tot ce stie sa faca omul...E barbatul perfect aproape... :( Oricum asta nu-l defineste ca si jucator de tenis ne spune despre personalitatea lui ceva si anume ca e un individ complex,expansiv,extrovertit,stie sa se distreze,comunica foarte bine cu lumea... :shocked:

Optimistul
19th June 2007, 14:24
Daca ne pui si un link in care ne arati cum se descurca in pat jur ca-l numesc Dumnezeu... :( Si-mi preschimb una bucata avatar Fedex cu asa ceva... :(


Dupa tine oricine 'se descurca' in pat e Dumnezeu ? De ce ? Ai probleme ?


Dupa tine oricine are probleme in pat?De ce?Vrei sa ascunzi faptul ca tu ai avea probleme si zicand astfel despre toti te-ai simti mai bine? :( Eu ma refeream la faptul ca ne-ai aratat tot ce stie sa faca omul...E barbatul perfect aproape... :( Oricum asta nu-l defineste ca si jucator de tenis ne spune despre personalitatea lui ceva si anume ca e un individ complex,expansiv,extrovertit,stie sa se distreze,comunica foarte bine cu lumea... :shocked:

Discutia noastra a avut loc in ordinea de mai sus. Mai citeste odata si spune-mi unde am gresit eu de te aprinzi asa...
Daca danseaza si cinta nu inseamna ca este aproape perfect...Eu doar am prezentat o alta fata a lui Djokovic in afara terenului fara sa trag eu o anume cuncluzie. Care e problema ?
De ce nu ne prezinti si tu o alta fata a lui Federer din afara terenului ? Eu unul as fi interesat,fara sa trag nu stiu ce concluzii categorice. Pina la urma sunt si ei oameni cu bune, cu rele numai ca au o meserie care noua ne place si de aceea ii tot urmarim la TV.

TenisFan
19th June 2007, 14:50
Eram sarcastic... :( Chiar nu poti sa prinzi o gluma atunci cand este aruncata? :groggy: Eu nu simt nevoia sa fac asta cu Federer desi probabil ca sunt o gramada de chestii pe care le-a facut si merita sa fie puse pentru a vedea ce bun este el cu toata lumea...I don't care about that... :( Poate sa si injure toata presa daca vrea...I still don't care...Singurul lucru de care-mi pasa este cum se comporta in teren... :( Iar faptul ca tu ai venit cu tot soiul de chestii dintr-astea off-court sa ne arati noua cat de special este Djokovic pe mine nu ma impresioneaza deloc... :( E si el om(ba mai degraba e adolescent) e normal ca vrea sa se distreze deci o face...Nu e uman si logic sa se intample chestia asta?E special pentru ca face asta? :( Toata lumea o face...Tursunov poate o face mai bine...E mai amuzant ala...Ok daca voiai sa faci un thread intitulat "cum se distreaza jucatorii de tenis cand nu sunt in focul bataliei" sau ceva de genul asta intelegeam...Dar hai sa nu-l ridicam pe Djokovic la rangul de cel mai special baiat care a venit din lumea tenisului pentru ceea ce face el in afara terenului... :( Sigur ar fi interesant sa-l vedem pe Federer daca are curajul sa urce in pat alaturi de Milka :shocked: dar chiar e importanta chestia asta?Chestiile astea sunt private deci n-ar prea trebui sa ne intereseze pe noi ce fac ei in timpul liber... Ah da curiozitatea aia umana vrea sa vada chestii de genul asta eu nu... :( Ce fac ei cu vietile lor e treaba lor eu ca fan al tenisului ma intereseaza ce fac pe teren si cum se comporta pe teren... ;)

Optimistul
19th June 2007, 16:41
Singurul lucru de care-mi pasa este cum se comporta in teren... :( Iar faptul ca tu ai venit cu tot soiul de chestii dintr-astea off-court sa ne arati noua cat de special este Djokovic pe mine nu ma impresioneaza deloc......
Dar hai sa nu-l ridicam pe Djokovic la rangul de cel mai special baiat care a venit din lumea tenisului pentru ceea ce face el in afara terenului... :( Sigur ar fi interesant sa-l vedem pe Federer daca are curajul sa urce in pat alaturi de Milka :shocked: dar chiar e importanta chestia asta?Chestiile astea sunt private deci n-ar prea trebui sa ne intereseze pe noi ce fac ei in timpul liber... Ah da curiozitatea aia umana vrea sa vada chestii de genul asta eu nu... :( Ce fac ei cu vietile lor e treaba lor eu ca fan al tenisului ma intereseaza ce fac pe teren si cum se comporta pe teren... ;)

Eu nu sunt asa... Pe mine ma intereseaza orice detaliu din afara arenei ca sa pot afla intregul sistem care sta la baza unui jucator de succes sau ratat.
Vezi cazul Federer,unde am prevazut un declin datorita omniprezentei Mirkai.Deci pina la urma vezi ca conteaza enorm ce se intimpla "in culise".
Cit despre Nole eu nu vreau sa-l ridic la grad de Dumnezeu,cum zici tu,ci pur si simplu vreau sa-l prezint asa cum este fara sa fiu prea subiectiv si sa poata fi judecat la rece de fiecare prezentind citeva clipuri din afara arenei.
Dupa cum poti vedea pe thread-ul asta deschis de mine nu l-am laudat cum o fac altii (v.cazul Sharapova) cu toate ca are cea mai mare crestere in ATP Race din ambele circuite.

raulmad
19th June 2007, 16:53
Eu nu sunt asa... Pe mine ma intereseaza orice detaliu din afara arenei ca sa pot afla intregul sistem care sta la baza unui jucator de succes sau ratat.
Vezi cazul Federer,unde am prevazut un declin datorita omniprezentei Mirkai.Deci pina la urma vezi ca conteaza enorm ce se intimpla "in culise".
Cit despre Nole eu nu vreau sa-l ridic la grad de Dumnezeu,cum zici tu,ci pur si simplu vreau sa-l prezint asa cum este fara sa fiu prea subiectiv si sa poata fi judecat la rece de fiecare prezentind citeva clipuri din afara arenei.
Dupa cum poti vedea pe thread-ul asta deschis de mine nu l-am laudat cum o fac altii (v.cazul Sharapova) cu toate ca are cea mai mare crestere in ATP Race din ambele circuite.

Vad ca tu chiar ai o problema cu Mirka....O tii intr-una cu "declinul" lui Federer...A cazut de pe primul loc din ierarhia ATP si nu stim noi? A pierdut si omul niste meciuri anul asta si gata a intrat in cadere libera?
Aici sunt de acord cu Tenis Fan: ce face pe teren e problema noastra (ca sa ma exprim asa) iar ce face in dormitor (si cu cine) e problema lui. Este viata lui privata. Dar vad ca tu esti de alta parere....

Optimistul
19th June 2007, 17:51
Tie nu ti se pare ca e alt Federer pe teren dupa AO ? Nu e vorba doar de un meci prost jucat...Daca nu vezi nimic schimbat nu avem ce discuta.Nu e important cu cine se culca Federer ci cine-l indruma in activitatea lui profesionala !

raulmad
19th June 2007, 18:08
Tie nu ti se pare ca e alt Federer pe teren dupa AO ? Nu e vorba doar de un meci prost jucat...Daca nu vezi nimic schimbat nu avem ce discuta.
Nu e important cu cine se culca Federer ci cine-l indruma in activitatea lui profesionala !

Intr-adevar dupa AO s-a schimbat. Adica a pierdut meciuri pe care altadata le castiga fluierand (vezi Canas, Volandri, pe Nadal nu-l punem la socoteala pt ca aproape tot timpul a avut probleme cu el), dar totusi este si el om nu robot.
Eu altceva vreau sa subliniez: daca el e fericit cu Mirka (in pat sau in afara lui) este doar problema lui. Crezi ca pe el il intereseaza parerile mele sau ale tale? Sau si mai corect spus: crezi ca el stie ce dezbateri furtunoase sunt despre declinul lui? Nu prea cred.
Stai ca vine Wimbledonul si il vei vedea pe adevaratul Federer. Desi mi-as dori sa joace finala cu Nadal (si Rafa sa-l invinga) nu prea cred ca va rata el al cincilea titlu pe iarba. Nu crezi?

Optimistul
19th June 2007, 18:18
Cine poate fi fericit cu Mirka ?
Parerea mea nu-l intereseaza ,dar caderea lui da.
"Adevaratului Federer" nu-i mai intra primul serviciu si nici FH-ul numai este cea fost (multe GN) - verifica statisticile la atitea meciuri.
Chiar nu vezi ca Federer era cu doua clase peste toti si a ramas doar cu una ?
Daca nici Wimbledonul nu-l cistiga a ramas si fara ultima clasa...

Cneazul
20th June 2007, 11:47
Daca ai niste clipuri video dragute de ce nu le postezi pe un thread al lui Rafa ? Egoistule, le ti numai pt. tine...

ok boss:happy am sa le postez:P

praf_de_stele
21st June 2007, 17:26
e o placere pt. mine sa-l vad jucand pe Novak. :)

praf_de_stele
6th July 2007, 22:32
sper sa-l bata maine pe Nadal...ii tin pumnii. :)

Universal
6th July 2007, 22:35
si eu...imi aminteste puternic de Ilie Nastase :rolleyes: sau Borg sau Wilander

attoss
6th July 2007, 22:54
novak e un super juktor...si nu spun asta k e favoritul meu...dar sa nu uitam k el a prins un razboi in tara sa natala...si banuiesc k asta a fost imboldul pt a face performanta...bineinteles si talentul...oricum e irascibil...dar e un paradox...k nu se schimba nimic in jocul lui...ex: in meciul q hewit...dupa c a primit avertisment...zambea knd era la primire...bn k avea si minge de break...oricum...dupa era federer va incepe era djokovici...aja sper!

Optimistul
7th July 2007, 00:46
Mai are destule de imbunatatit ca sa poata fi comparat cu Federer.

Universal
7th July 2007, 00:49
si eu :rolleyes: sper

Optimistul
9th July 2007, 16:48
Dupa ac. Wimbledon Novak Djokovic a urcat 2 locuri in clasamentul mondial ajungand pe pozitia pe care eu am sustinut-o acum 3 luni c-o merita - locul 3.
Felicitari Nole !
Inca nu este suficient de bine pregatit fizic ca sa poata castiga un mare slem,dar mai are timp...
Atitudinea si fair play-ul de la W. a cucerit si alte inimi ale spectatorilor.

raulmad
9th July 2007, 17:00
Dupa ac. Wimbledon Novak Djokovic a urcat 2 locuri in clasamentul mondial ajungand pe pozitia pe care eu am sustinut-o acum 3 luni c-o merita - locul 3.
Felicitari Nole !
Inca nu este suficient de bine pregatit fizic ca sa poata castiga un mare slem,dar mai are timp...
Atitudinea si fair play-ul de la W. a cucerit si alte inimi ale spectatorilor.

Se pare ca el este cam singurul care i-ar mai putea impiedica pe Rafa si Roger "sa se plimbe singuri si de capul lor prin circuitul ATP"...Ceilalti din generatia tanara mai au mult de muncit. A avut o ascensiune fulminanta anul acesta la fel ca Nadal in 2005. Bravo lui!
Da, este un tip fairplay desi la ultima minge din meciul cu Hewitt a cam exagerat. Tensiunea era imensa asa ca e intr-un fel scuzabil gestul.
Oricum la 20 de ani sa ai 2 semifinale de Grand Slam nu e de ici de colo. Sunt jucatori de top care nu au ajuns toata viata (cariera) la un asemenea nivel.

praf_de_stele
11th July 2007, 21:22
ma bucur pt. el, desi l-a intrecut pe roddick. dar tre' sa recunosc ca joaca mult mai bine decat el si-si merita locul. pare sa devina unul dintre favoritii mei, daca nu a devenit chiar. :) imi doresc in continuare sa-l bata odata pe nadal sa-si ia revansa.

newcobra007
18th July 2007, 22:35
Mai are destule de imbunatatit ca sa poata fi comparat cu Federer.


Cu Federer pot fi comparati doar vreo 2-3 tenismeni in istorie(ca si performate, ca si talent parerea mea cu nimeni). Djokovic poate fi comparat cu Federer doar prin marimea la pantofi sau ceva asemanator.

Cipri
18th July 2007, 23:49
Cu Federer pot fi comparati doar vreo 2-3 tenismeni in istorie(ca si performate, ca si talent parerea mea cu nimeni). Djokovic poate fi comparat cu Federer doar prin marimea la pantofi sau ceva asemanator.
Foarte buna asta cu marimea la pantofi :D

Laura1985
21st July 2007, 17:47
super simpatic :D se pricepe la imitat foarte bine ;)

http://www.youtube.com/watch?v=VM6RUfeGLIE

http://www.dailymotion.com/relevance/search/djokovic/video/x2btjx_roland-garros_extreme

Universal
21st July 2007, 18:38
sa vedeti voi in 3 ani ce tare va ajunge..

mai vad un jucator care va face furori:

Donald Young

Cipri
21st July 2007, 20:30
http://www.youtube.com/watch?v=VM6RUfeGLIE

F tare asta :D

Cipri
21st July 2007, 20:34
sa vedeti voi in 3 ani ce tare va ajunge..

mai vad un jucator care va face furori:

Donald Young
Ca veni vb de Young , el va face poimaine 19 ani , si in aceasta saptamana joaca o semifinala la un turneu chllanger in SUA-Apotos , dotat cu premii in valoare de 75.000 , deci va intra in primii 200 de jucatori ai lumii daca va castiga acest chllanger ... :| va fi cu siguranta o stea a tenisului mondial :)

Optimistul
22nd July 2007, 12:23
super simpatic :D se pricepe la imitat foarte bine ;)

http://www.youtube.com/watch?v=VM6RUfeGLIE

http://www.dailymotion.com/relevance/search/djokovic/video/x2btjx_roland-garros_extreme

Mare panarama de om Nole asta...

Laura1985
22nd July 2007, 12:52
singura obiectie pe care o am este cu privire la tipatul Sharapovei care este cam strangulat ...data viitoare mai cu forta si mai hotarat, Nole :D se pare ca a urmarit multe meciuri daca stie asa bine toate ticurile ,gesturile,miscarile etc ..a prins pana si frumoasa pozitionare la servici ( a Mariei;))

geotm
23rd July 2007, 22:47
a fost cam ciudat cum a pierdut la rg cu nadal. ma asteptam sa vad un tenis frumos si in setu 3. are un joc frumos da tot pe locul maxim 3 poa sa ajunga din pacate. in legatura cu cantatu chiar nu ma pricep

Universal
23rd July 2007, 22:51
Ca veni vb de Young , el va face poimaine 19 ani , si in aceasta saptamana joaca o semifinala la un turneu chllanger in SUA-Apotos , dotat cu premii in valoare de 75.000 , deci va intra in primii 200 de jucatori ai lumii daca va castiga acest chllanger ... :| va fi cu siguranta o stea a tenisului mondial :)

m-ai ghicit :ok:

de mai bine de 1 an il urmaream.Pe Nadal din 2002 il urmaresc .Stiam , presimteam ca va ajunge mare :ok:

Cipri
26th July 2007, 13:18
Umag , turul 2 :
DJOKOVIC N. (SRB) vs. TROICKI V. (SRB) 6-2 4-6 5-7

praf_de_stele
26th July 2007, 16:31
hopaaa! ce s-a intamplat oare? :shocked:

Roddicted
26th July 2007, 19:01
Va zic eu ce santamplat.Ca oricarui mare jucator i sa itamplat si luio sa ia bataie mai repede intrun turneu.Oricum baiatu ast imi place pt ca are fff mult talent si cred ca mai devreme sau mai tarziu va ajunge lider in atp.I HATE NADAL,I LIKE RODDICK but FEDERER is the best!:headbang:

praf_de_stele
26th July 2007, 20:47
^^^tu scrii mai bine in engleza decat in romana. :P
de ce-l urasti pe Nadal?

Optimistul
1st August 2007, 08:44
John McEnroe spune intr-un interviu ca Djokovic este "the next number 1".
Cum comentati articolul : http://eurosport.yahoo.com/31072007/58/mcenroe-djokovic-praise.html

raulmad
1st August 2007, 10:27
John McEnroe spune intr-un interviu ca Djokovic este "the next number 1".
Cum comentati articolul : http://eurosport.yahoo.com/31072007/58/mcenroe-djokovic-praise.html

Stie McEnroe ce spune. Deocamdata Djokovic este singurul care le poate pune probleme lui Federer si lui Nadal. Ceilalti (Berdych, Murray, Gasquet) sunt totusi departe.
Sa vedem ce va fi in circuitul american. Cred totusi ca Federer are cele mai multe sanse pe hard. Nadal are totusi sansa a doua (depinde de ce-i face genunchiul accidentat). Murray inca nu si-a revenit dupa accidentarea care l-a facut sa piarda 10 saptamani din circuit, Roddick are avantajul ca joaca pe suprafata lui favorita (desi daca prinde o zi in care serviciul nu-i merge a incurcat-o) iar Nole....cred ca are sansa a 3 a dupa Roger si Rafa.
Vom vedea incepand de saptamana viitoare cand va incepe turneul din Canada.
Va fi interesant de urmarit ce va fi in Canada, la Cinncinnati si la US Open. Pana la urma titlurile importante (Grand Slam si Master Series) au fost impartite intre Roger (2 GS si 1 MS) si Rafa (1 GS si 3 MS) + MS Miami castigat de Novak. Deci cei trei sunt favoriti dar sa nu-l uitam pe Roddick.

Optimistul
1st August 2007, 23:38
Roddick numai castiga el vreun master nici chiar pe hard...Banii ,petreceriile si faima i-au luat mintiile...cat despre antrenamente ce sa mai zicem ,sunt pe planul secund.

vassy
6th August 2007, 23:12
Djokovic la Montreal Fashion Show

Optimistul
6th August 2007, 23:19
Mare figura de om, Nole asta...
Ai vreun clip sa pot vedea mai mult ?

vassy
6th August 2007, 23:31
pozele sunt de aici, altceva nu am mai gasit, l-am pus numai pe Nole ca el arata cel mai cool :)

http://www.atptennis.com/1/en/players/gallery/

praf_de_stele
7th August 2007, 17:10
Djokovic la Montreal Fashion Show
wow...ce poze faine!! :cool: chiar ca arata misto!
ii urez succes la montreal! :yeah:

Universal
13th August 2007, 15:02
http://www.youtube.com/watch?v=VM6RUfeGLIE
:happy

dar asta E CEA MAi TARE FAZA:

http://www.youtube.com/watch?v=VM6RUfeGLIE

Truica Madalin
13th August 2007, 17:36
e tare faza cand face ca nadal :))) ce tare e novak asta

praf_de_stele
13th August 2007, 18:04
felicitari lui pt. trofeul de la montreal. :) nu m-asteptam sa-l bata pe fed. sincer. :D

Universal
14th August 2007, 17:00
Eu insa :ok:

StefaniaM
15th August 2007, 09:24
Cat de tare e "filmuletul" de pe You Tube !! :)))

Optimistul
8th September 2007, 21:41
Nole s-a calificat in finala US Open 2007 !

Optimistul
27th January 2008, 22:17
Nole a demonstrat astazi inca odata ca are calitati de mare campion dupa ce a castigat primul sau GS .
Parerea mea e ca este uneori prea coleric,exagereaza cu manifestarile sale la pierderea sau castigarea unor puncte , si-si pierde in felul acesta prea usor puterea de concentrare .
Pt. mine un exemplu pozitiv si edificator de la cealalta extrema pt. o astfel de situatie a fost Borg - omul fara emotii ,"masca de fier " ...
Cu cat va invata mai repede asta , cu atat Nole va reusi sa ajunga mai repede nr. 1 . Asa s-a intamplat si cu Federer ...
Am vazut ca si-a imbunatatit multe capitole tehnico-tactice in ultima pauza competitionala ,chiar si pregatirea fizica . Totusi am vazut ca are probleme cu respiratia ,uneori nu-i ajunge aerul ?! Sa inteleg ca operatia de sinusuri n-a rezolvat in totalitate problema ?

Cateva declaratii ale campionului :
http://www.australianopen.com/en_AU/news/articles/2008-01-27/200801271201357735796.html?promo=sub_toparticles
http://www.australianopen.com/en_AU/news/articles/2008-01-27/200801271201437643896.html

Sorin Blaj
31st January 2008, 23:04
Primul sarb care a castigat un turneu de GS.

Optimistul
6th March 2008, 21:09
Acum un an cand am spus ca pana la sfarsitul lui 2007 va fi un nr. 3 cu nume de Djokovic nu prea a fost nimeni de acord cu asta ...
Acum o sa spun alta : pana la sfarsitul anului Nole va fi nr. 1 . Cine este de acord cu asta ?
Sincer, as vrea sa ramana Federer dar nu cred ca maestrul poate iesi din "panza Mirkai" ... Voi ce credeti ?

Roddicted
6th March 2008, 21:12
Fedex va ramane primul.Poate ca mi-ar placea ca Nole sa fie numarul 1 daca nu ar fi asa de increzut.:rolleyes:

Kooler
6th March 2008, 21:24
Acum un an cand am spus ca pana la sfarsitul lui 2007 va fi un nr. 3 cu nume de Djokovic nu prea a fost nimeni de acord cu asta ...
Acum o sa spun alta : pana la sfarsitul anului Nole va fi nr. 1 . Cine este de acord cu asta ?
Sincer, as vrea sa ramana Federer dar nu cred ca maestrul poate iesi din "panza Mirkai" ... Voi ce credeti ?

Eu, Nadal si Federer nu suntem de-acord cu asta. Eu nu prea am ce face in privinta asta, dar ei da.

iuli
6th March 2008, 21:38
Fedex va ramane primul.Poate ca mi-ar placea ca Nole sa fie numarul 1 daca nu ar fi asa de increzut.:rolleyes:

De ce il consideri increzut?

Optimistul
6th March 2008, 22:04
Fedex va ramane primul.Poate ca mi-ar placea ca Nole sa fie numarul 1 daca nu ar fi asa de increzut.:rolleyes:

Eu zic ca Nole are personalitate dar nu ca ar fi increzut ...

Lucian86
6th March 2008, 23:22
Acum o sa spun alta : pana la sfarsitul anului Nole va fi nr. 1 . Cine este de acord cu asta ?
Sincer, as vrea sa ramana Federer dar nu cred ca maestrul poate iesi din "panza Mirkai" ... Voi ce credeti ?

E bun tare sarbul, nu e nimic de spus.....Joaca de ceva timp foarte bine si o face in mod constant; bine, o mai da cateodata in bara la cate un mic turneu insa la alea importante a jucat mereu foarte bine. Cu siguranta zic eu, in momentul de fata e cam al doilea jucator al lumii (va fi curand si oficial in opinia mea).

In ciuda tuturor lucrurilor, Federer ramane numarul 1; daca elvetianul se concentreaza ceva mai mult, eu zic ca nici anul acesta nu se va schima capul ierarhiei. Nu sunt sigur de ceea ce spun insa am increderea ca Federer nu se va lasa intrecut asa usor

adrian_str
6th March 2008, 23:49
E bun tare sarbul, nu e nimic de spus.....Joaca de ceva timp foarte bine si o face in mod constant; bine, o mai da cateodata in bara la cate un mic turneu insa la alea importante a jucat mereu foarte bine. Cu siguranta zic eu, in momentul de fata e cam al doilea jucator al lumii (va fi curand si oficial in opinia mea).

In ciuda tuturor lucrurilor, Federer ramane numarul 1; daca elvetianul se concentreaza ceva mai mult, eu zic ca nici anul acesta nu se va schima capul ierarhiei. Nu sunt sigur de ceea ce spun insa am increderea ca Federer nu se va lasa intrecut asa usor

Iti dau dreptate, dar trebuie sa Fed sa si poata ! Sunt deceptionat de forma pe care o arata in prezent...:( Sa nu fie ceva de durata (Doamne fereeste !) !
Bine ca in perioada urmatoare n-are de aparat puncte la Indian Wells si Key Bisacane.

raulmad
7th March 2008, 09:44
Acum un an cand am spus ca pana la sfarsitul lui 2007 va fi un nr. 3 cu nume de Djokovic nu prea a fost nimeni de acord cu asta ...
Acum o sa spun alta : pana la sfarsitul anului Nole va fi nr. 1 . Cine este de acord cu asta ?
Sincer, as vrea sa ramana Federer dar nu cred ca maestrul poate iesi din "panza Mirkai" ... Voi ce credeti ?


Desi la inceput l-am simpatizat pe sarb acum ma enerveaza din ce in ce mai mult. S-a schimbat mult din momentul in care a inceput sa castige turnee importante. Mai exact din momentul in care l-a batut pe Fedex la Mastersul Canadei.
Faptul ca ma enerveaza nu ma impiedica sa recunosc ca este un jucator foarte bun.
Daca va fi nr 1 pana la sfarsitul anului 2008? Este greu de spus. Poate da, poate nu. Totusi in fata lui sunt Federer si Nadal care nu cred ca vor renunta la lupta asa usor. Desi nici unul dintre cei doi nu pare a fi in cea mai buna forma se pot intampla multe. Urmeaza MS din America (unde sarbul are de aparat un titlu si o finala) si apoi sezonul pe zgura (unde Federer este mai bun decat Djokovic, iar Nadal este aproape perfect). Vom vedea. Lupta intre cei trei va fi foarte interesanta si foarte stransa.

sp00q
26th March 2008, 19:48
Djokovic este un increzut. Din fericire, la varsta lui atitudinea asta e scuzabila. Si mai cred ca tupeul l-a ajutat sa ajunga unde este acum. In timp insa va invata sa fie mai modest - si atunci va ajunge un mare campion, sau va ramane increzut - si se va prabusi mai repede decat ar putea banui. In fiecare sezon tenismenii sunt tot mai buni si lupta e tot mai dura. Daca acum el se apropie de Nadal si Federer s-ar putea ca in curand altii sa ii sufle si lui in ceafa (Tsonga? Gasquet? Hanescu? :D). Publicul tenisului prefera eleganta si nu bravada ieftina - ca atunci s-ar uita la wrestling. Iar lupta cea mai dura este pentru inima spectatorilor.

Vraciul
27th March 2008, 15:21
daca ar fi increzut nu l-ar mai adora publicul. baiatul este constient de forta lui si probabil asta il face sa para increzut. desi sunt fan federer imi place aproape la fel de mult si djokovic. abia astept sa vad meciurile lor de anul asta. vom vedea un tenis de nivel foarte inalt.
la nivel de glume, nole este junior pe langa ilie nastase pe care publicul il iubea atat de mult.
m-a impresionat destul de mult in meciul cu fish din finala iw cand, la un seviciu suspect de a fi afara, i-a acordat punctul lui fish fara sa mai fie nevoie de o reluare. asta inseamna ca are puterea de a-si respecta adversarul si asta inseamna ... "fair play".
si cu tupeu si fara tupeu, djokovic va ramane in top foarte mult timp.

sp00q
27th March 2008, 16:12
I-a dat un serviciu sensibil și lui Nadal în semifinale. Cred că face asta tocmai pentru ca să câștige simpatia publicului. La fel ca și maimuțărelile pe care le-a prestat anul trecut peste tot pe unde a mers. Dar deocamdată fair-play-ul și bufoneria coexistă cu înfumurarea la băiat. Primele două nu mă deranjează.

O scurtă remarcă @vraciul: în finalele de la Australian Open și de la Indian Wells nu am simțit că publicul l-ar fi "adorat".

Vraciul
27th March 2008, 16:20
la IW ai fi vrut sa tina cu el cand aveau un compatriot pe teren?
in plus a parodiat niste jucatori pentru "ticurile" lor . daca ai fi citit un interviu de anul trecut cand reportreul il intreba despre federer ti-ai da seama cat de mult il apreciaza pe acesta.

sp00q
15th May 2008, 22:45
Coioților, a rămas Djokovic fara fani? Are un parcurs excelent, de ce nu se bucură nimeni pe thread-ul lui?

whisper
15th May 2008, 22:55
Nu a ramas fara ei...dar cum sa ma bucur cand vrea sa il intreaca pe Rafa.

praf_de_stele
16th May 2008, 19:05
ne bucuram si asa, fara sa scriem pe thread...important e ca ne bucuram

sp00q
13th August 2008, 18:51
Hai să îl scoatem pe Djoker de la naftalină, eu îl văd favorit la aurul olimpic. :cool:

iuli
13th August 2008, 20:12
eu nu

praf_de_stele
13th August 2008, 20:16
fiecare are sansa lui...niciodata nu poti sti ce se va intampla...eu as vrea ca nole sa castige o medalie...dar nu pe cea de aur...aia e pt fed :D

Roddicted
13th August 2008, 20:29
maine se opreste:happyDaca nu are probleme medicale monfils.Francezul este fff increzator

luma
13th August 2008, 20:35
Djokovic poate surprinde. Este inconstant, e adevarat, dar poate sa faca un joc excelent.

vassy
13th August 2008, 23:47
Daca principalii favoriti nu pierd, nu il vad sa treaca si de Nadal si de Federer, are sansa lui, dar a 3-a cred eu.

sp00q
14th August 2008, 20:17
Felicitări Nole, o medalie e aproape asigurată. Îmi permit să îți sugerez totuși ca pe viitor să lași clanul de urlători neciopliți (altfel spus, familia ta) acasă și ține-te de treabă, adică de jucat tenis.

praf_de_stele
14th August 2008, 20:18
ce vrei sa spui cu clanul de urlatori ? :P

Hopshio
14th August 2008, 20:35
Felicitări Nole, o medalie e aproape asigurată. Îmi permit să îți sugerez totuși ca pe viitor să lași clanul de urlători neciopliți (altfel spus, familia ta) acasă și ține-te de treabă, adică de jucat tenis.

tu ai ceva probleme? sau cu ce te deranjeaza ca familia e meci de meci langa el si il sustine???:headbang::rosu:

sp00q
14th August 2008, 20:48
Familia îl face de râs și îl pune în posturi jenante. Ca atunci când mama lui Djokovic a declarat că Nole ar putea aplica pentru cetățenia britanică pentru a beneficia de ajutorul federației engleze. Ca atunci când mama lui Djokovic a declarat că tenisul cu Federer și Nadal e plictisitor. Sunt gălăgioși, impertinenți, dau sfaturi arbitrilor de tușă dacă mingea a fost sau nu out. Atât Nole, cât și maică'sa, taică'su și tot neamul lui ar trebui să își țină gura și să nu vorbească despre Nadal sau Federer deloc. Dacă nu vor să le ofere un motiv în plus să îl bată... În opinia mea, familia va fi pentru Djokovic ceea ce e Mirka pentru Federer.

Hopshio
15th August 2008, 16:31
nu kred...si tie cred ca ti'ar conveni daca ai fi un jucator de tenis ca familia ta sa stea in tribuna si sa iti faca galerie, sa iti zica daka mingea a fost out sau nu...

sp00q
15th August 2008, 19:26
A pierdut Nole dar nu mă supăr, am ținut cu Nadal la meciul ăsta. Mama Djokovic probabil e plictisită rău... :happy

praf_de_stele
15th August 2008, 19:29
probabil ca atat ai asteptat, ca sa dai imediat replica

Sorin Blaj
15th August 2008, 19:34
Djokovic a jucat foarte bine azi, dar Nadal a jucat la fel de bine.

Universal
19th November 2008, 00:34
Anul asta a fost vizibil mai bun ca celalalt.A.O si Masters Cup castigate.

Anul urmator prevad urcarea pe locul 2 sau chiar Nr.1 Totul depinde numai sa isi apere titlul.Daca reuseste,este clar,Nadal va avea mult de furca.

Optimistul
19th November 2008, 09:42
Nadal nu poate sa piarda nr. 1 in anul 2009 si nici in 2010 decat se va accidenta si asta n-ar surprinde pe nimeni la cat efort depune pe teren ...
Djokovic va fi nr. 2 dar si Murray ii sufla din ce in ce mai aproape in ceafa .

raulmad
19th November 2008, 10:29
Nadal nu poate sa piarda nr. 1 in anul 2009 si nici in 2010 decat se va accidenta si asta n-ar surprinde pe nimeni la cat efort depune pe teren ...
Djokovic va fi nr. 2 dar si Murray ii sufla din ce in ce mai aproape in ceafa .

Si Federer unde e in aceasta ecuatie????

Optimistul
19th November 2008, 13:30
Locul 3 si nu peste mult timp ,daca nu-si gaseste echipa potrivita si nu se antreneaza corespunzator , locul 4 .
El vrea sa revina pe locul 1 dar nu spune si cum ... Fara o schimbare sunt doar vise ...

suzy.horror
22nd November 2008, 01:34
de-ai avea gura aurita optimistule...ahhh ce-as mai vrea sa pice fedex pe locu 4

karynna24
22nd November 2008, 12:44
de-ai avea gura aurita optimistule...ahhh ce-as mai vrea sa pice fedex pe locu 4

SUBSCRIU!!! visez asta de ani buni.deh,speranta moare ultima nu...:D
anu asta dragul de Rogerica cazu pe 2,la anu...pe 4....:drak::D

sp00q
13th January 2009, 18:15
Djokovic renunta la Wilson pentru Head:

http://www.head.com/corporate/news.php?id=1066

O miscare care o sa mi-l faca mai simpatic. :)

In alta ordine de idei, schimbarea rachetei se pare ca l-a facut sa piarda meciul cu Gulbis. Noua racheta foloseste o tehnologie nelansata inca pe piata. Productia de serie pentru modelul asta ar trebui sa inceapa prin martie.

sp00q
20th February 2009, 21:47
Djokovic favorit la Marseilles:

http://www.atpworldtour.com/5/photos/gallery/2009/marseille/w4.jpg
http://www.atpworldtour.com/5/photos/gallery/2009/marseille/w5.jpg

swissheart
16th May 2009, 22:24
doamne deci am ramas masca la rezistenta pe care a afisat-o djoko in meciul cu rafael. sincer mi-as fi dorit enormmm de mult sa castige :(( ar fi meritat da na asta e ...

praf_de_stele
16th May 2009, 22:36
la rg isi ia revansa :) iar victoria de acolo este mult mai importanta decat asta de la madrid :D

adrian_str
17th May 2009, 12:34
Un meci fenomel. Dar am impresia ca azi Nadal va fi la niste parametri fizice extrem de ridicati. Nu vreau sa bag fitile, dar parca a jucat prea bine in conditiile in care a avut ceva probleme fizice. Daca va juca agresiv, Fedex cred ca poate sa-i faca zile fripte lui Rafito. Important e sa isi creeze un plan tactic f bun si sa nu se abata de la el. Daca va avea parte si de ceva noroc, e posibil ca Roger sa fie incununat campion la Madrid (ce ironie :)).

vassy
17th May 2009, 14:07
Eu zic ca merita sa castige acest meci. La RG nu ii prea dau sanse.

cristi13
13th August 2009, 19:25
imi place ca e foarte talentat si are si simtul umorului......

sp00q
13th August 2009, 21:44
Mi se pare ca Djokovic este jucatorul cu cea mai solida tehnica din tenisul masculin in acest moment. Are un backhand si un forehand senzationale, drop-shot-uri extrem de bine deghizate si un serviciu puternic.

Sunt convins ca intr-o zi il voi vedea castigand si la Roland Garros sau US Open.

Cipri
26th December 2009, 12:19
Novak Djokovici va juca în filme, în rolul unui rege !

http://click.ro/sport/altre_sporturi/tenis-djokovici-film_0_872312795.html

Cipri
26th December 2009, 12:36
Locul 3 si nu peste mult timp ,daca nu-si gaseste echipa potrivita si nu se antreneaza corespunzator , locul 4 .
El vrea sa revina pe locul 1 dar nu spune si cum ... Fara o schimbare sunt doar vise ...
N-ai pronosticat bine :P

de-ai avea gura aurita optimistule...ahhh ce-as mai vrea sa pice fedex pe locu 4
:happy

SUBSCRIU!!! visez asta de ani buni.deh,speranta moare ultima nu...:D
anu asta dragul de Rogerica cazu pe 2,la anu...pe 4....:drak::D
:happy

praf_de_stele
26th December 2009, 15:10
doamne, de asta ii arde acum, de filme ??? ca si cum n-ar fi destul de incarcat programul lui cu tenisul...sau deja s-a filmat ?

Cristina
26th December 2009, 16:29
Novak Djokovici va juca în filme, în rolul unui rege !

http://click.ro/sport/altre_sporturi/tenis-djokovici-film_0_872312795.html

:cry::cry:
mereu mi s-a parut ca e facut pt asta :D

JoeDirt
26th December 2009, 19:33
E facut pentru asta, are talent si cred ca ar iesi ceva frumos, dar mai bine s-ar tine mai mult de tenis daca vrea sa mai castige si alt GS in afara de AO 2007 :|.

Cristina
26th December 2009, 19:44
de fapt era AO 2008:P

JoeDirt
26th December 2009, 20:15
de fapt era AO 2008:P

Da asta e, scuze. :P Stiam ca e de acum 2 ani, dar am uitat ca 2010 e la 2 pasi :P.

Cipri
29th December 2009, 11:55
Djokovici își face trupă rock în 2010!

Novak Djokovici, numărul 3 mondial în ierarhia ATP, intenționează să demareze un nou proiect în 2010. Este vorba despre o trupă rock, în care vrea să cînte alături de fratele său Marko, informează publicația Press.

Unul dintre cei mai spectaculoși jucători din circuitul masculin, Djokovici are planuri serioase și în plan muzical:

"Am decis să îmi fac o trupă și vreau să am succes cu ea. Sînt dispus să acord suficient timp repetițiilor, vreau să reușesc și în acest domeniu. De asemenea, îmi doresc să devin un jucător mai bun de golf, un alt sport care mă pasionează în afară de tenis", a spus Djokovici în cotidianul citat.

prosport

Ce idei mai are si Djokovic :cry:
Vrea sa joace in filme , sa isi faca o trupa rock si in final sa devina cel mai bun jucator de golf :haha:
Cu tenisul cum ramane ? :)

JoeDirt
29th December 2009, 12:20
E clar, a innebunit :ras-plans:. Ma rog, el oricum era mai nebun de fel. Vreau sa il vad macar odata numarul 1 dupaia sa joace si oina de vrea :ras-plans:

praf_de_stele
29th December 2009, 17:52
nu e in toate mintile
desi as vrea sa-l vad/aud cantand rock :D poate sparge topurile mondiale cu vreun heavy ceva

TheMask
29th December 2009, 19:41
Ce măscărici.

JoeDirt
29th December 2009, 20:17
Ce măscărici.

Asta il face special :P.

Cristina
29th December 2009, 21:27
:cry::cry:
A luat-o razna Nole!Nu prea ma mira ca oricum el era dus cu pluta!:D

praf_de_stele
29th December 2009, 21:38
eu ma intreb ce mai cauta in tenis

Xaviesta
29th December 2009, 22:36
MDA..filme..rock =)) eu nu stiu cum o sa mai aiba timp de tenis:|

JoeDirt
30th December 2009, 12:31
Hai sa fim seriosi, eu nu il vad in nicio trupa rock, cat despre serialul ala, 7-8 episoade nu-i prea mult.

adrian_str
2nd January 2010, 13:37
Parca Nole facea misto de Safin ca fusese in Himalaya.
Sunt sigur ca va avea acelasi succes in televiziune ca si-n tenis.

Popy
6th August 2010, 13:05
Fortza Djokovic!!!

ducus
30th August 2010, 16:34
De pe site-ul oficial al lui Novak aflam ca dupa US Open mai are in program doar Cupa Davis (17 sept.), Beijing (4oct.) si Shanghai (10 oct.). Vad ca nu are trecuta si finala de la Londra, sa intelegem ca deocamdata nu e sigur ca va termina in primii 8? :D

Xaviesta
30th August 2010, 16:44
Nu se duce nici la Paris?:shocked:

d_e_l_i_r_a
30th August 2010, 16:49
nu stiu daca intelegeti foarte bine mentalitatea sarbilor .....multi se vor supara pe mine , insa asta este adevarul ... Nole are multi gargauni in cap si de multe ori se comporta ca un mascarici insa tot ce a facut si ce face este pentru a distra oamenii si mai ales ca sa poata fi in mijlocul alor lui ... priviti ce vrea sa faca din banii lui ..ce academie de tenis ... pentru el nu performanta a fost cea mai importanta ci faptul ca a vrut sa duca imaginea Serbiei undeva mai departe ... mai ganditi-va la chestia asta ... intr-un interviu a spus-o clar ca nu mai suporta sa stea in Monte Carlo , si se gandeste foarte mult sa se retraga in Sebia ...chit ca nu va mai avea aceleasi rezultate dar se intorce acolo unde el stie ca este acasa ....personal nu vreau sa-l vad pe Djokovic numarul 1 mondial cu orice pret .. felul in care ajuta Serbia face mai mult decat 2532456353 de turnee castigate la un loc ...

OtB-wdeD3v0 :happy:happy

Xaviesta
30th August 2010, 17:20
Ba eu cred ca performanta e mai importanta pentru Djoko decat sa duca el imaginea Serbiei nu stiu unde. Si banii care ii "arunca" sa faca academie de tenis eu cred ca este un nimic la cat de mult castiga din tenis, sponsorizari etc.

d_e_l_i_r_a
30th August 2010, 17:37
oare ? iarta-mi te rog avantul dar , nu esti in Serbia si nu stii cum merg lucrurile ....academia lui implica vreo 8 terenuri de tenis si o arena ce poate concura oricand cu Sava Centar .... chiar si pentru el asta inseamna mult .. nu Ionute , nu e chiar asa

Xaviesta
30th August 2010, 17:48
Da, va fi o realizare mare pentru el acea academie si costa foarte multi bani dar m-am referit ca este o nimica toata cati bani pune in acea academie fata de cat castiga el in 2 ani.:)

Cristina
30th August 2010, 17:51
Parerea mea e ca orice sportiv atunci cand se apuca sa practice un sport gandul ii sta la performanta,sa fie acolo sus printre cei mai bun si nu sa duca mai departe numele si faima tarii sale,mai ales a unei tari macinata de razboaie si conflicte interne asa cum a fost in cazul sau.Faptul ca acum vrea sa returneze ceva "tarii-mama" nu inseamna ca el s-a apucat de practicat tenis ca sa isi ajute tara.S-a apucat de sportul asta pentru ca i-a placut mai mult decat orice si pentru ca reprezinta o parte din el.

Lucian86
30th August 2010, 18:06
Delira, respect si apreciez ceea ce face Djokovic si familia sa cu aceste academii si turnee de tenis in Serbia; in rest, nu dau doi bani pe aceast sentiment patriotic din el (pe care, nu-l consider o valoare);
Ar avea un mai mare respect din partea mea daca s-ar pune mai serios pe treaba si sa treaca de punctul mort in care a ajuns Novak in tenisul mondial, adica numarul 3,4 mondial. Tehnic are valoare de numarul unu dar psihic nu e pregatit pentru asa ceva (probabil si din cauza vietii lui excentrice). In fine, e viata lui si sa faca ce vrea cu ea; dar daca tine cu adevarat sa dea o imagine mai buna Serbiei, nu cred ca deciziile lui sunt tocmai cele potrivite.

De pilda, diferenta de premii castigate intre el si Nadal, care au cam aceeasi varsta la ora actuala (Nadal fiind insa cu un an mai mare) este : $32,905,902 pentru Nadal fata de cei $17,667,522 a lui Djokovic; diferenta este si mai mare avand in vedere mai buna notorietate a spaniolului (care aduce si alti bani in plus).

In 2 cuvinte, Novak daca ar fi ajuns cel putin la nivelul spaniolului (de Federer nu mai vorbim), cu siguranta ar fi facut si mai multa publicitate tarii sale si cu banii in plus castigati ar fi deschis inca vreo 5 academii de tenis.
Dar repet, fiecare face ce vrea cu viata lui caci are tot dreptul din lume; insa sa nu astepte mai mult respect din partea mea pentru simplul fapt ca isi sacrifica cariera pentru propria tara

Optimistul
31st August 2010, 00:34
Da, va fi o realizare mare pentru el acea academie si costa foarte multi bani dar m-am referit ca este o nimica toata cati bani pune in acea academie fata de cat castiga el in 2 ani.:)

Cate academii au facut Nastase, Tiriac, Pavel in Romania ?
Dupa parerea mea sarbii au ramas cei mai patroti oameni . Cine a avut tupeul sa zica NU categoric americanilor , cu toate riscurile,care erau cu degetele pe butoane . Noi romanii suntem niste lingai si oportunisti , ne vindem votul si pe un litru de ulei . Cred ca am ajuns cei mai ieftini oameni de pe pamant ... Intrebati-o pe Delira daca un sarb si-ar vinde votul vreodata ?!
Ei au alta ordine de valori iar banii nu sunt primii asa cum sunt pt. voi .
Nu v-ati intrebat niciodata de ce un popor asa mic este atat de bun in atatea sporturi ?
De aceea atunci cand am deschis acest thread l-am considerat special pe Nole si vad ca inca a ramas ...

ducus
31st August 2010, 09:34
Tre' sa recunosc ca nici eu nu prea tin cu Djokovic, insa astia care dati din gura ca nu face sentimentul patriotic 2 bani, mai ganditi-va! Nu uitati ca un tenismen se retrage din activitate chiar si la 30-32 de ani, mai devreme cu 4-5 ani decat un fotbalist! Tenisul nu e un sport usor, oricand pot aparea accidentari care te pot duce departe de teren juma' de an sau mai bine -vezi del Potro, plus stresul de la un masters sau un GS unde tre' sa joci din 2 in 2 zile cate un meci de 2-3 ore. Bine macar ca acest om face ceva util pentru tara sa, spre deosebire de altii. Poate dupa retragere va dori sa-si castige painea ca antrenor, care e problema? Nu uitati ca Serbia si fosta Iugoslavie au dat tenisului mondial nume mari, de la Ivanisevic, Daniel Nestor, Jankovic, Karlovic etc.

adrian_str
31st August 2010, 11:16
Tre' sa recunosc ca nici eu nu prea tin cu Djokovic, insa astia care dati din gura ca nu face sentimentul patriotic 2 bani, mai ganditi-va! Nu uitati ca un tenismen se retrage din activitate chiar si la 30-32 de ani, mai devreme cu 4-5 ani decat un fotbalist! Tenisul nu e un sport usor, oricand pot aparea accidentari care te pot duce departe de teren juma' de an sau mai bine -vezi del Potro, plus stresul de la un masters sau un GS unde tre' sa joci din 2 in 2 zile cate un meci de 2-3 ore. Bine macar ca acest om face ceva util pentru tara sa, spre deosebire de altii. Poate dupa retragere va dori sa-si castige painea ca antrenor, care e problema? Nu uitati ca Serbia si fosta Iugoslavie au dat tenisului mondial nume mari, de la Ivanisevic, Daniel Nestor, Jankovic, Karlovic etc.

Daniel Nestor e doar nascut in fosta Iugoslavie. Cand avea 5 ani s-a mutat in Canada cu parintii sai.

Xaviesta
31st August 2010, 19:21
Tre' sa recunosc ca nici eu nu prea tin cu Djokovic, insa astia care dati din gura ca nu face sentimentul patriotic 2 bani, mai ganditi-va! Nu uitati ca un tenismen se retrage din activitate chiar si la 30-32 de ani, mai devreme cu 4-5 ani decat un fotbalist! Tenisul nu e un sport usor, oricand pot aparea accidentari care te pot duce departe de teren juma' de an sau mai bine -vezi del Potro, plus stresul de la un masters sau un GS unde tre' sa joci din 2 in 2 zile cate un meci de 2-3 ore. Bine macar ca acest om face ceva util pentru tara sa, spre deosebire de altii. Poate dupa retragere va dori sa-si castige painea ca antrenor, care e problema? Nu uitati ca Serbia si fosta Iugoslavie au dat tenisului mondial nume mari, de la Ivanisevic, Daniel Nestor, Jankovic, Karlovic etc.

Cred ca glumesti...mai bine o puneai pe Ivanovic in locul lui Karlovic. Sau pe ZIMONJIC! :)

d_e_l_i_r_a
31st August 2010, 20:20
Cate academii au facut Nastase, Tiriac, Pavel in Romania ?
Dupa parerea mea sarbii au ramas cei mai patroti oameni . Cine a avut tupeul sa zica NU categoric americanilor , cu toate riscurile,care erau cu degetele pe butoane . Noi romanii suntem niste lingai si oportunisti , ne vindem votul si pe un litru de ulei . Cred ca am ajuns cei mai ieftini oameni de pe pamant ... Intrebati-o pe Delira daca un sarb si-ar vinde votul vreodata ?!
Ei au alta ordine de valori iar banii nu sunt primii asa cum sunt pt. voi .
Nu v-ati intrebat niciodata de ce un popor asa mic este atat de bun in atatea sporturi ?
De aceea atunci cand am deschis acest thread l-am considerat special pe Nole si vad ca inca a ramas ...

foarte bine spus !!!!!:ok::ok::ok::ok::ok: Tiriac este de 100 de ori mai bogat decat Nole ... si nici acum nu am stiu macar un centru de juniori sa fi facut ..daramite o academie de anvergura a ce vrea sa faca Ђоковић :) sau Đokoviæ si la acest proiect si Jelena si Ana si Janko ... fara sa-i roage nimeni s-au implicat ...pe langa faptul ca au donat , nu au spus cat pentru ca in Serbia nu se trambiteaza niciodata gesturile filantropice , i-ai fi vazut in mijlocul Blgradului ca orice tanar ce face cheta de o bere ! De ce ????? Aici intervine felul in care nu intelegeti mentalitatea sarbeasca ..aceasta academie nu se vrea a fi stiuta ca fost facuta de novak de janko sau de jelena .... se vrea sa fie a oamenilor de rand si pentru oamenii de rand .. si de aceea se vrea sa se stie ca a fost facuta de sarbi pentru sarbi si asta a tinut janko tpsarevic sa sublinieze , fondul majoritar de bani nu conteaza de unde vine .... important este scopul ..... aaaaaa si apropo ...... pe langa aceasta academie , de veti avea vreodata curiozitatea sa veniti in Belgrad am sa va duc in 4 case de copii ..facute pe banii lui Nole si ai mai multor sportivi ...si asta e doar in Belgrad ca mai sunt din cate am auzit si in Kragujevac si in Nis si chiar in Pristina kosovara si in Mitrovica ... el oricum nu mai cauta bani si toate cele , pentru ca se stie ca niciodata pt ce a facut si face , nu va fi uitat sau lasat de catre sarbi pe drumuri .... si acum vin si va intreb .... ati vazut la romani asa ceva ?


si dragi moj optimistièan :) da , au fost sarbi (niste sarbi avortoni dar totusi sarbi) care si-au vandut votul , ei sunt renegatii Serbiei care acum mor de foame si stau cu mana intinsa la mafiotii albanezi si la cei rusi ... aceia sunt cei din Muntenegru care pentru 300 de euro si-au vandut patria la referendumul de separare , drept pentru care sarbii nu numai ca nu au facut scandal ... dimpotriva s-au bucurat pentru ca muntenegrinii sunt cei mai avari si mai lenesi oameni de pe pamant ...sarbilor le era rusine cand muntengrenii spuneau ca-s sarbi

d_e_l_i_r_a
31st August 2010, 20:42
si iata o lectie de patriotism ce ar trebui invatata de la el
tI2w5-GzfPA


sau ... sunt curioasa daca ai sa vezi tenismenii nostri in asemenea ipostaza :) :):) nu au ureche muzicala dar nu conteaza .. ei se distreaza :)
BhJLL4Ylars

gorefest
31st August 2010, 21:17
Delule,hajde bre recunoaste ca esti indragostita de Nole haha mai ales dupa ce a cantat melodia ta preferata :)

d_e_l_i_r_a
31st August 2010, 21:41
cand ? ahahahahaha la nunta lui Tipsa ? daaaaaaaa .... ah din pacate nu gasesc pe niciun site , sa fi aratat oamenilor cum face Djokovic atunci cand este beut :happy: a cantat melodia : Sta jos cekas moj komsija ( Ce tot mai astepti vecine ?) si asta in duet cu Janko Tipsarevic dar erau mortali amandoi ..amandoi luati in freza si amandoi cu chef de glume .....combinatia desavarsita :D

Roddicted
31st August 2010, 21:48
lucian a spus tot ce era de zis :ok:

gorefest
31st August 2010, 22:41
Ei au alta ordine de valori iar banii nu sunt primii asa cum sunt pt. voi .
...

ca sa-ti dai seama de cum stau lucrurile pe acolo, cand am ajuns in Serbia , am facut cea mai impardonabila greseala pe care puteam sa o fac; era o reclama in care aparea Ana Ivanovic si eu ca un marlan fara educatie am zis mai in gluma mai in serios: aoleu !!!! mama doamne ce as lua-o si eu o data pe Anci ; in momentul urmator tot barul s-a uitat fix la mine si credeam ca numai salvarea ma mai poate scapa din mana lor ; s-a apropiat de mine barmanul si mi-a spus :" pentru ca stim ca nu esti de pe aici , te iertam , insa doar de data asta ca a doua oara nu vei mai avea sansa , nu esti din partea locului si nu stii insa noi nu toleram asa ceva. fetita mea doarme cu poza ei sub perina si ca ea sunt alte sute de copii , nu lasam pe nimeni sa vina si sa-si bage p%^a in idolii nostri!!!!!" va las pe voi sa trageti concluziile

Lucian86
31st August 2010, 23:52
Tre' sa recunosc ca nici eu nu prea tin cu Djokovic, insa astia care dati din gura ca nu face sentimentul patriotic 2 bani, mai ganditi-va! Nu uitati ca un tenismen se retrage din activitate chiar si la 30-32 de ani, mai devreme cu 4-5 ani decat un fotbalist! Tenisul nu e un sport usor, oricand pot aparea accidentari care te pot duce departe de teren juma' de an sau mai bine -vezi del Potro, plus stresul de la un masters sau un GS unde tre' sa joci din 2 in 2 zile cate un meci de 2-3 ore. Bine macar ca acest om face ceva util pentru tara sa, spre deosebire de altii. Poate dupa retragere va dori sa-si castige painea ca antrenor, care e problema? Nu uitati ca Serbia si fosta Iugoslavie au dat tenisului mondial nume mari, de la Ivanisevic, Daniel Nestor, Jankovic, Karlovic etc.

Care e conexiunea logica intre propozitiile tale ??? Ca tenisul nu e sport usor (si nu pot decat sa confirm pe deplin asta) si ca va dori sa devina candva antrenor de tenis nu are nicio legatura cu sentimentul patriotic pe care pur si simplu nu-l admir intr-o persoana; nu am nici aversiune, ci pur si simplu ma lasa indiferent.

Ceea ce admir la o persoana, pe langa multe alte lucruri, este profesionalitatea, lucrul care-i caracterizeaza pe primii doi oameni din lume la acest sport si lucru care, in opinia mea, lipseste deseori la Novak: de la pseudo-accidentarile din trecut pana la lipsa sa de atitudine pragmatica in anumite momente importante ale carierei sale (de notat cum este printre singurii jucatori care sufera caldura peste medie si care acum l-a pus intr-o mare problema in meciul cu Troiski)

In fine, are tot meritul si admiratia de a fi totusi un mare jucator la ora actuala, un tenismen complet cu o tehnica suprafina. Pe langa asta, caracterial e un baiat inteligent si foarte simpatic; faptul de a investi in aceste academii si turnee de tenis este fara doar si poate un lucru de apreciat.
Pentru acest lucruri are toata admiratia mea.
Nu admir insa, cum spuneam, patriotismul din el care ma intereseaza de la foarte putin spre deloc. Ma intereseaza jucatorul de tenis "Djokovic" si ceea ce arata in principal pe teren; daca el vrea sa renunte la parte din performantele sale pentru propria tara, este decizia lui si o respect dar NU o admir (dimpotriva)

Apropo de prosionalitate, uite aici o lectie in materie :evil:
http://www.youtube.com/watch?v=N4fB5Tp-FGU

Optimistul
1st September 2010, 00:20
cand ? ahahahahaha la nunta lui Tipsa ? daaaaaaaa .... ah din pacate nu gasesc pe niciun site , sa fi aratat oamenilor cum face Djokovic atunci cand este beut :happy: a cantat melodia : Sta jos cekas moj komsija ( Ce tot mai astepti vecine ?) si asta in duet cu Janko Tipsarevic dar erau mortali amandoi ..amandoi luati in freza si amandoi cu chef de glume .....combinatia desavarsita :D

La nunta erau cei mai buni prieteni iar acum , in acest meci de 5 seturi ,sunt cei mai inversunati adversari .
Luciane , nici eu n-am fost de acord cu lipsa de fair play cand se dadea accidentat , dar cred ca parintii lui au o influenta proasta asupra lui si asta nu-i da nici lui dreptul sa se disculpe .

adrian_str
1st September 2010, 00:34
Apropo de prosionalitate, uite aici o lectie in materie :evil:
http://www.youtube.com/watch?v=N4fB5Tp-FGU

<<Be quiet!>>. Omu' era f concentrat, ce sa mai...

EyesOnly
1st September 2010, 01:48
La nunta erau cei mai buni prieteni iar acum , in acest meci de 5 seturi ,sunt cei mai inversunati adversari .
Luciane , nici eu n-am fost de acord cu lipsa de fair play cand se dadea accidentat , dar cred ca parintii lui au o influenta proasta asupra lui si asta nu-i da nici lui dreptul sa se disculpe .

cred ca se referea la Tipsarevic, si in seara asta Djokovic a jucat cu Troicki:P

JoeDirt
12th September 2010, 21:25
Are o sansa buna sarbul in aceasta seara sa castige al doilea turneu de GS. Dupa mine, sarbul joaca cel mai bun tenis al sau de pana acum, se vede ca ii place foarte mult suprafata asta. Ce sanse ii dati in fata acestui Rafael Nadal? jucator care nu a pierdut niciun set in acest turneu.

Xaviesta
12th September 2010, 21:27
Castiga Rafa stai linistit.:P

Cipri
12th September 2010, 21:33
Are o sansa buna sarbul in aceasta seara sa castige al doilea turneu de GS. Dupa mine, sarbul joaca cel mai bun tenis al sau de pana acum, se vede ca ii place foarte mult suprafata asta. Ce sanse ii dati in fata acestui Rafael Nadal? jucator care nu a pierdut niciun set in acest turneu.
Mi se pare imprevizibil meciul . La fel cum mi s-a parut si cel din semifinale impotriva lui Federer .

JoeDirt
12th September 2010, 21:35
Castiga Rafa stai linistit.:P

Nu te grabi :P. Novak are 7 victorii impotriva lui Rafa, toate pe hard. Obosit sau nu, sarbul ii poate pune probleme spaniolului.

Eddy DoubleD
12th September 2010, 21:37
Castiga Nole in 4 sau 5 seturi.

Roddicted
12th September 2010, 21:44
Rafito baga 3-0 aici.No problem

Roddicted
12th September 2010, 21:45
asa ca treceti la nani, nu e nimic interesant de vazut

Eddy DoubleD
12th September 2010, 21:52
Oricum nu stau sa ma uit la meci. Mult prea tarziu l-au pus.

Cristina
12th September 2010, 21:56
Da.Tocmai ce am zis ca o sa ma uit decat la primul set!11:30 e o ora indecenta pt babele ca mine!:D

praf_de_stele
13th September 2010, 00:04
mai ales pt cei care incep scoala maine ... :(

Cipri
13th September 2010, 00:07
Mai sunt si norocosi care incep pe 1 oct. . :D

ON : ... :D

praf_de_stele
13th September 2010, 00:10
la anul o sa fiu si eu printre norocosi :D

on: hai nole cu finala ! da-n primul rand: hai finala, incepi odata!!!!

lucian_iasi
13th September 2010, 00:11
mai ales pt cei care incep scoala maine ... :(

sau pentru cei cu restante...asa ca mine....si care mai au si profesori care pun restantele la ora 7:00 :(:headbang:

Cristina
13th September 2010, 00:12
Aia e cea mai inumana ora.Eu nu stiu ce e in capul lor cand pun un examen la 7 sau 7.30 dupa caz?!:mda:

lucian_iasi
13th September 2010, 00:14
Am mai avut un examen anul trecut pus DUMINICA LA 7:30 :shocked::headbang::headbang: si nu glumesc....bineinteles profesorul a ajuns dupa 8:00 la facultate

Dar,suntem cam off-topic aici

praf_de_stele
13th September 2010, 00:15
el chiar n-o fi auzit ca azi e finala us open ? :P ce incult

Eddy DoubleD
13th September 2010, 12:17
Si profesorii dau 2 bani pe finalele la tenis:sleep:

Cristina
1st February 2011, 12:37
Am gasit un articol dragut in gsp pe care m-am gandit sa il impartasesc cu voi.Faceti exceptie de titlu care e oarecum idiot.Oricum de azi Nole s-a pricopsit cu un fan adevarat.Eu!:D

http://www.gsp.ro/sporturi/tenis/povestea-noului-cistigator-al-australian-open-pleaca-de-la-bucuresti-nole-de-romania-226569.html

Optimistul
1st February 2011, 23:04
Am gasit un articol dragut in gsp pe care m-am gandit sa il impartasesc cu voi.Faceti exceptie de titlu care e oarecum idiot.Oricum de azi Nole s-a pricopsit cu un fan adevarat.Eu!:D

http://www.gsp.ro/sporturi/tenis/povestea-noului-cistigator-al-australian-open-pleaca-de-la-bucuresti-nole-de-romania-226569.html

Fiind ultima intrata, trebuie sa astepti cam mult la autografe...:rolleyes:

andreeas
24th March 2011, 16:49
Novak mic
http://tv.gsp.ro/Djokovici-n-primul-interviu-la-v-rsta-de-7-ani-elu-15988.html

Kooler
24th March 2011, 19:05
Serios acuma lumea il vede pe Djoko pe locul 1 pana la sfarsitul anului? Sau abereaza astia de la GSP cu 'pare sa se fi indeplinit'

Sifodias
11th April 2011, 18:05
Un interviu interesant Cu Djoko!

http://video.gazzetta.it/djokovic-voglio-n1/ab5b498e-643a-11e0-920a-a3632408aeec

Cristi
26th April 2011, 13:39
Tocmai am citit declaratia lui Djokovic cum ca hardul nu e prea prietenos cu articulatiile.
Cam tarziu a descoperit si el asta... e greu sa joci atatea meciuri pe hard... alta era treaba cand una-doua iesea pana in semifinale.

Dupa parerea mea, in momentul asta Novak isi solicita articulatiile cel putin la fel de mult ca Rafa.
In schimb, nu are musculatura la fel de bine dezvoltata si are segmentele ceva mai lungi.

Eu cred ca, paradoxal, cu cat va juca mai bine in sezonul de hard de toamna, cu atat va avea mai multe probleme.

Xaviesta
26th April 2011, 14:43
Daca va juca iar la fel pe hard nu va mai tine mult.:) isi va distruge articulatiile.:)

Sorin Blaj
26th April 2011, 15:15
Nadal a simtit pe propria piele. :ok:

praf_de_stele
26th April 2011, 23:05
acum chiar pot sa spun ca djokovic e un alt jucator !!! de-a dreptul fabulos! de-abia astept sa vad ce face pe zgura !

SwedishMafia
5th July 2011, 02:06
iu_o6gApah0
se pare ca 100.000 erau prezenti.foarte frumos.

Leo
5th July 2011, 11:53
Sarbii stiu sa-si respecte campionii. Djokovic a fost primit in Belgrad ca un erou national.

Anicia Juliana
7th July 2011, 13:29
Intreaga ceremonie e acum pe youtube. Incepe cu http://youtu.be/k5dvJDHBLb8.
Serbia isi merita campionul!

SwedishMafia
26th August 2011, 21:05
GPnS-dLssiI
:)):)):)):)):))

Taquito
24th April 2014, 21:38
Djokovic a anunțat că va deveni tăticuț :))

http://tennis.si.com/2014/04/24/novak-djokovic-fiancee-jelena-ristic-pregnant/

milanezu
22nd November 2015, 22:50
nole devine primul om din istorie cu 6 masters-uri si 3 grand slam-uri in acelasi sezon.
nole devine primul om care castiga 4 wtf consecutive.
exceptional omul asta.
ma bucur ca sunt contemporan cu el.

dextercioby
22nd November 2015, 23:57
Cel mai frumos record este cel de 15 finale consecutive intr-un sezon.

milanezu
3rd February 2019, 01:21
cel mai bun jucator din istorie.
nu are rival.

Optimistul
11th June 2023, 19:31
Nole dovedeste ca este cel mai mare jucator al tuturor timpurilor cu 23 turnee de mare slem castigate.

delaoltenia
11th June 2023, 22:06
Bravos, felicitari, respect! :ok:
#UE guvernelor statelor dezbinate ale americii si haustralian pentru excluderea lui Djokovici de la turneele din ultimii doi ani.

Volim te, Srbija!

Lordul
27th September 2023, 16:27
Gigantul!

Johnny D
28th September 2023, 08:09
Nole dovedeste ca este cel mai mare jucator al tuturor timpurilor cu 23 turnee de mare slem castigate.

24.:)

Si cel mai probabil va face sfertul de suta in regatul sau de la AO, unde e king unchallenged.

Lordul
28th September 2023, 16:18
Poate ajunge la 30 pana se retrage

Johnny D
28th September 2023, 16:30
Nah, eu zic ca vreo 27-28.

Alcaraz incet, incet devine greu de batut.

Lordul
28th September 2023, 19:27
Nah, eu zic ca vreo 27-28.

Alcaraz incet, incet devine greu de batut.

Pai mai joaca 4-5 ani ca zicea ceva de JO 2028 Los Angelos (asa am citit eu ultima oara).

Da Alcaraz devine greu de batut

Johnny D
28th September 2023, 22:33
De jucat, joaca el. Dar diferenta intre 37 de ani si 40 e mare de tot.

Intreaba-l pe Federer.:)

Pe Nadal nu mai zic, el inca e in vacanta de vreun an.:))

Lordul
29th September 2023, 11:10
Nadal e si chinuit de accidentari.

Nole n-a avut accidentari grave de-a lungul carierei