PDA

View Full Version : Meciuri Tari In Week-end: Skjern-HCM Constanta Si Vardar Sjopje-Steaua



alex-hcm
24th February 2006, 00:32
O Avancronica Despre Singurele Echipe De Handbal Masculin Care Au Mai Ramas In Europa. Vom Vedea Ce Se Va Intampla In Tur, Comentarii Dupa Tur, Returul Si Apoi Comentarii Despre Echipele Calificate. Vom Vedea Saptamana Viitoare Cine Merge In Semifinale.
Meciul Skjern Handball- Hcm Constanta ( In Direct La Tv Sport Duminica De La Ora 15.50)
Meciul Vardar Skopje - Steaua Bucuresti Ar Putea Fi Transmis In Direct De Tv Sport Sambata Seara La Ora 19 Daca Se Termina Camp National De Hochei.

SORENSEN
24th February 2006, 11:08
HCm are sanse destul de mici,asta si din prisma meciului cu Dinamo.
Steaua cred ca are undeva spre 0 sanse .
Sa vedem daca ma insel ...macar una,probabil Hcm sa mearga mai departe.

krydo
25th February 2006, 20:24
Steaua nu joaca nimica mah! Cand scapa aia pe contraatac portaru Stelei nici nu se mai sinchieseste sa apere. Nu stiu ce joaca atata de penibil cu o echipa Vardar Skopje care nu are nimic deosebit, n-are nici o sansa la trofeul Challenge Cup. E o echipa care trece in cupele europene numa' cand da de echipe romanesti. Daca nici de astia nu trece Steaua atunci ce ar fi facut de ar fi picat cu Nittedal?

Hopshio
25th February 2006, 20:41
cat i scoru?? la steaua???

krydo
25th February 2006, 20:52
Hai mai fratilor ca totusi avem sanse...Steaua a avut un final bun si a reusit sa micsoreze avantajul macedonenilor. Eu n-am vazut prima repiza...dar cand am vazut ca s-a terminat 22-13 pt Vardar :o:
E bine totusi ca am pierdut doar cu 35-31. E un scor pe care il pot intoarce baietii la Bucuresti, unde vor avea un public minunat in spate, ca la orice meci de handbal al unei echipe romanesti in cupele europene, de altfel.
Asteptam maine sa vedem ce face si HCM...o surpriza n-ar strica :ok:

DIXX
25th February 2006, 21:52
Daca joaca asa o sa o fure si la Buc,apararea e varza.

alex-hcm
25th February 2006, 22:48
Va fi un meci incins la Bucuresti. Hcm Constanta va avea un meci cu mult mai greu decat l-a avut steaua la skopje. Asa ca si o infrangere la limita sau maxim 3-4 goluri tot ne dau sperante. Pt ca la Constanta e greu ca cineva sa castige indiferent de renumele acesteia. Publicul fantastic pune o presiune enorma asupra adversarilor. Nici nu stiu danezii ce-i asteapta la Constanta. Sper sa fie public tare si la Bucuresti desi lumea nu iubeste asa mult handbalul ca la Constanta. Se va juca in Polivalenta???

SORENSEN
25th February 2006, 23:22
Nu stiu care a vazut meciul,eu unu l-am vazut...arbitri au fost penibili iar scorul mincinos de la pauza a fost dupa ce stelisti se apropiasera la cateva goluir si arbitri au dictat intr-un minut 2 eliminari la Steaua si hop scorul 22-13.
iar arbitrul ala parea ca e macelar si mai vea bine peste 100 kg !!!!!

desdemona
26th February 2006, 00:33
Hehe, macelarul ala parca era muzicant de taraf, pe bune. Nu ii retin retaliile fetzei, ca nu m-am uitat cu atentie la figura lui, dar avea parul ala slinos prins in coada si parca si o mustata ciudata (la mustata nu bag mana in foc). Lasand la o parte aspectul de .. shatra, avea arbitrul sunci cat cuprinde si cand alerga, il cam tinea dosul. Chiar m-a amuzat stop cadrul pe el in momentul alergarii la un moment dat. A insistat camera cap coada pe el. Era hidos si enervant.
Si ma opresc la glume, ca daca imi amintesc iar de prostul obicei de a scoate aiurea satarul de sub pelerina, nu mai terminam.

De stelisti n-as vrea sa comentez. Nu au jucat mai nimic. Or fi fost descumpaniti cand i-au vazut pe aia ca intra in forta (la propriu), or fi fost descurajati de unele decizii ale arbitrilor (si chiar si de cea a observatorului!), nu zic ... au si circumstante atenuante, dar un sportiv bun trebuie sa faca fatza sub presiune. Cat de cat sa fi tinut pasul in prima parte.... dar ei parca au cazut prea brusc. De ce nu au jucat cam in stilul de pe final... tot meciul? O parte au fost "anihilati" - ba de arbitraj, ba de adversar, altii au venit "anihilati" de la Bucuresti.
Si totusi ma gandesc la jocul si rezultatele lor in ultimul timp.... si ma opresc in a le mai cauta scuze- lor sau lui Stanga. Oricum a fost un meci urat, dar interesant.

Chiar se anunta interesant returul. Nu numai pentru rezultat, dar si pentru revansa ambelor echipe (sper) in meciul propriu zis - in conditii "normale" de joc. Orice e posibil.

SORENSEN
26th February 2006, 00:59
Partea a doua a meciului mi s-a parut ca Steaua a jucat ceva mai bine si atunci cand se aparau agresiv ,parca 4-2 parca pareau ca joaca handball...
Dar individualismul asta parca e exasperant...e ceva cronic la handbalul masculin romanesc(fetele sau mai vindecat cat de cat)

k474laNu_2006
26th February 2006, 14:14
Macedonenii de la Vardar Skopje s-au transformat într-o trupă de gherilă pentru echipele româneşti.
După Fibrexnylon, HCM Constanţa şi Uztel, a venit rândul Stelei să facă cunoştinţă cu forţa lor. “Militarii” au fost învinşi, aseară, în deplasare, cu 35-31 (22-13) de Vardar, în prima manşă din sferturile Challenge Cup. În prima repriză, elevii lui Vasile Stângă au fost simpli spectatori la jocul gazdelor, care s-au desprins la 22-12 (min. 29). Nemulţumit de prestaţia arbitrilor, care şi-au făcut de cap, antrenorul român şi-a retras echipa de pe teren în minutul 25, dar a decis apoi să continue. Steaua s-a trezit în actul secund şi a evoluat aşa cum ar fi trebuit să o facă de la început, revenind la 34-30 (min. 54). La final a fost 35-31, iar calificarea se joacă sâmbătă, la Bucureşti, Vardar putând fi totuşi eliminată.

SORENSEN
26th February 2006, 15:03
Vardar n-a impresionat iar prima repriza a fost "macel" ..macelar sef "arbitrul "(ghilimele pt ca acel specimen nu merita sa fie numit asa,ca prestatie si pt cele 100 kg si ceva )
A doua (poate si dupa ce Stanga a amenintat cu retragerea) macelarul s-a mai oprit din magarii desi nu de tot.
Steaua e o echipa extrem de inconsistenta si unii jucatorii ca Sania incearca pe cont propriu si reusesc dar unoeri distrug jocul...

andreiush
26th February 2006, 16:39
Greu meci are Constanta. 20-17 la pauza, pentru Skjern. Portarii nostri n-au prins nimic, noroc cu apararea avansata din partea a doua a reprizei, ca altfel cred ca Madsen ala ar fi dat gol la fiecare faza a lor. Incredibil cum arunca de la 10-11 m :o:

DIXX
26th February 2006, 17:10
Ce cretini si ce *******i sa intrerupa un meci unde joaca o echipa romaneasca pt nu stiu ce mare kkt de cupa intre doua echipe straine.:rosu: :no: Stavrositu,inger si demon,Madsen face cat o juma' de echipa.

krysty_b1984
26th February 2006, 17:24
Felicitari Constanta!BAieti ati fost minunati!

andreiush
26th February 2006, 17:28
Bravo Constanta!/hello Tot respectul pentru echipa asta! Au luptat pana la final si au castigat. Meci frumos si spectaculos /hello

DIXX
26th February 2006, 17:52
Cat s-a terminat?

andreiush
26th February 2006, 18:04
35-31 pentru Constanta /hello

leo.mocanu
26th February 2006, 18:06
Vicecampioana nationala la handbal, HCM Constanta, a aratat duminica dupa-amiaza ca este cea mai puternica echipa a Romaniei, invingand in Danemarca pe Skjiern Handball cu 35-31 (17-20), in mansa tur a sferturilor de finala a Cupei Cupelor.

Cate sperante se legau de aceasta dubla mansa cu Skjiern Handball, echipa ce reprezinta tara medaliata cu bronz la ultimele "europene", Danemarca, este greu de spus. Intr-un oras care traia pana in urma cu doi-trei ani doar pentru echipa de fotbal Farul, handbalul masculin, prezenta efemera pe prima scena in urma in secolul trecut, a adus Constantei primul titlu la un sport de echipa, depasind apoi record dupa record.

Chiar daca din echipa ce invingea Barcelona au plecat doi adevarati piloni, Piriianu si Tucanu, chiar daca multi carcotesc mai voalat sau mai direct, asteptand cu o bolnavicioasa infrigurare ca la HCM sa se intample ceva neprevazut, echipa constantenilor merge "ceas", atat in campionat, cat si in cupele europene.

In cea de-a doua competitie ca valoare a Europei, Constanta si-a cunoscut adversarul inca din luna decembrie, dar, in timp ce jumatate din componentii echipei ce reprezinta un sat cu 7000 de locuitori (Skjiern) "se bronzau" in Elvetia, jucatorii romani evoluau in preliminariile pentru "mondiale", apoi se pregateau mai mult pe jumatati: unii la lot, altii cu echipa.

Turneul din Elvetia s-a dovedit bun pentru a-i reintroduce in forma pe constanteni, acestia castigand trei meciuri in campionat, dintre care unul impotriva principalei contracandidate la titlu, Dinamo, "bifand" si calificarea in "sferturile" Cupei Romaniei.

Si a venit duminica, 26 februarie. TV Sport a facut un lucru deosebit, transmitand in direct meciul cu danezii, astfel ca toti romanii sa vada si sa spere ca in vara Peninsula Scandinava va putea fi ingenuncheata din nou (in play-off-ul cu Norvegia).

Aihan Omer a aratat de ce este cel mai valoros antrenor din Romania, "compunand" din mers partitura ce trebuia interpretata de elevii lui, care au dat muzica din ce in ce mai tare, asurzindu-i in final pe danezi.

Pentru cine a vazut meciul, traind cu sufletul la gura momentele in care HCM era condus cu cinci goluri, aceste metafore ar putea parea frivole, insa echipa de pe litoral a aratat ca stie sa-si adapteze jocul in functie de adversar, pentru a-i "amorti" acestuia instinctele, si pentru a lovi, asemenea unui boxer, exact in arcada sparta.

Jocul a stat sub semnul echilibrului, prima desprindere a gazdelor producandu-se in minutul 14 (10-7), pe fondul eliminarii lui Baiceanu. Apoi, la eliminarea lui Buricea, danezii s-au desprins si mai tare, ajungand sa conduca cu 16-11 (min 20), fapt ce l-a determinat pe Aihan Omer sa solicite minut de intrerupere si sa le explice elevilor sai ce au de facut in aparare.

Cu toata forta dezarmanta a lui Madsen, care a inscris pana la pauza de opt ori, cu toata lipsa de reactie a celor doi portari (Stanescu si Popescu au avut in prima repriza o singura interventie salvatoare impreuna), cu toata accidentarea lui Baiceanu la o piedica evidenta a adversarului sau direct, constantenii nu au lasat impresia ca sunt dominati, ei revenind de mai multe ori de la diferente de patru-cinci goluri la numai doua lungimi.

Pauza s-a interpus intre cele doua echipe la scorul de 20-17 pentru gazde, care au mentinut apoi o diferenta de trei - patru goluri pana la mijlocul reprizei secunde (28-26, min. 45). Cu o garnitura mai omogena, in care notiunile de rezerva sau titular se confunda, toti jucatorii evoluand in functie de situatie cu randamente apropiate, constantenii i-au sufocat pe masivii lor adversari, acestia ridicand bratele in semn de predare, in minutul 52, cand s-a consemnat ultima egalitate: 31-31.

Cu o serie de cinci goluri consecutive, jucatorii romani au revenit de la 30-31, impunandu-se pe final cu 35-31, fara sa primeasca gol in ultimele opt minute, pentru ca, nu-i asa, Stanescu este cel mai bun, el inchizand poarta. Constantenii au avut in Nicolae (10 goluri) un realizator de exceptie, Stavrositu a marcat si el de cinci ori, insa acelasi lucru l-au facut si Iacob (4g), Toma (2g), Timofte (4g), Buricea (2g), Dragicevic (3g), Saulescu (1g), Adzic(1g) si Kazic (2g). Au mai evoluat Baiceanu si Ali.

Pentru cei ce au curiozitatea sa calculeze, vor vedea ca lipseste un gol, cel inscris in momentul in care inspitratia TV Sport ne-a trecut dincolo de Marea Nordului, pentru a vedea primele momente ale Finalei Cupei Ligii Engleze, la Cardiff. Propun ca acel gol sa fie atribuit de fiecare dintre noi jucatorului sau preferat.

Nu stiu cat de lung pare acum drumul la inapoierea catre casa, dar sigur duminica viitoare constantenii vor dori sa-si incurajeze favoritii in meciul de la Sala Sporturilor, una foarte mica in raport de performantele acestei uriase echipe. Si cand te gandesti ca in tribunele celor trei sali de sport din Skjiern incap aproape toti locuitorii acestui mic satuc...

DIXX
26th February 2006, 18:20
N-avem sali de sport asta e adevarul,pacat ca am pierdut cele mai frumoase momente ale meciului din cauza nenorocitilor de la TV Sp.Bravo Constanta,felicitari dar atentie mare la retur.

leo.mocanu
26th February 2006, 18:27
Ati auzit comentariul? Jucatorii constanteni s-au apropiat de catre danezi sau aia tare: constantenii au comis greseala de teren, ca la baschet (asta in timp ce arbitrul arata foarte clar tragere de timp, respectiv joc pasiv)

Am o greseala (eu numai una vad) in postul meu cu cronica. Pentru cine o vede, imi cer scuze, pentru cine nu, Farul (rugby) a fost campioana la sporturi de echipa inaintea HCM-ului

alex-hcm
26th February 2006, 19:31
O echipa ca HCM CONSTANTA nu va mai avea ROMANIA ani buni de acum incolo. Am asteptat mult si iata ca a venit momentul in care sa ne facem mari in EUROPA. Am convingerea ca echupa asta se poate bate cu orice echipa din EUROPA Si implicit din CUPA CUPELOR. Putem sa aducem trofeul la CONSTANTA asta e clar. Nu mai conteaza cu cine cadem in semifinale , insa eu as prefera sa evitam rusii. Sunt de departe cei mai buni, sunt sigur de asta. Chiar daca o sa plece Baiceanu sau Stanescu la vara CONSTANTA va ramane o echipa foarte tare pt ca stiu conducatorii de la CONSTANTA si vor aduce in locul lor jucatori de aceeai valoare. Bine ar fi sa fie sarbi. Se pare ca avem mana buna la sarbi, nu ca altii care iau jucatori de mana a doua. Insa sunt destui jucatori in liga nationala care ar fi onorati sa joace la CONSTANTA. Poate de la STEAUA, LIGNITUL, RESITA.. cine stie poate chiar DINAMO. La anul jucam in Liga Campionilor si daca anul asta castigam Cupa Cupelor sau chiar daca ajungem doar in finala vom fi o echipa de speriat la anul in LIGA. Cu siguranta obiectivul nostru va fi trecerea de grupe si vom reusi. Daca batem tot la C-TA nu ne mai trebuie nimic si s-a vazut ca pe litoral scoti punte cu forcepsul. As putea face o comparatie cu CELJE LASKO echipa care o apeciez mult) care acum vreo 4 ani a castigat o cupa a cupelor sau ehf. Apoi a devenit o echipa de speriat in Europa uunde a reusit sa castige Liga Campionilor si desi le-au plecat multi jucatori sunt o prezenta constanta in sferturile LIGII. Si culmea ca si CELJE LASKO e tot o echipa nou formata in apropierea anului 2000 ca si HCM.Asa ca nu-mi ramane decat sa sper ca vom deveni o noua CELJE LASKO. Pt moment ar fi bine ca in LIGA la anul sa ajungem sa trecem de grupe. Apoi ori ce rezultat e o performanta de neegalat pt Romania si Constanta. Asadar Constanta va deveni o mare forta in Europa. CU ROMANI SI SARBI RUSIM SA LUAM CUPA...

leo.mocanu
26th February 2006, 20:07
Dragul meu Alex,
Sincer mi-as dori ca Romania sa fie o a doua Spanie in Europa handbalistica. Sa avem si noi patru echipe in CL. Iar HCM sa castige finala. Cu orice echipa romaneasca (de preferat Minaurul, ca-s baieti simpatici sustinatorii lor).

krydo
26th February 2006, 20:16
35 - 31...ce scor fain week-end-ul asta pt noi. Avem noroc ca Steaua a pierdut cu 35-31 si HCM a batut ca daca era invers era ceva mai greu. In Romania Steaua poate usor intoarce dezavantajul de 4 goluri cu Vardar cu usurinta, mai ales ca asteptam un public superb care sa ii poarte pe baieti in semifinale, si desigur o schimbare in jocul Stelei.
HCM e calificata ce mai putem zice? Bravo lor ca au reusit sa revina de la dezavantaje destul de mari (mi se pare ca danezii aveau si 7 in prima repiza). Meciul de la Constanta va fi doar un antrenament (intersant) cu PUBLIC.

Cneazul
26th February 2006, 21:06
bravo steaua ! bravo hcm ! bravo romania !

andreiush
26th February 2006, 21:11
Dragul meu Alex,
Sincer mi-as dori ca Romania sa fie o a doua Spanie in Europa handbalistica. Sa avem si noi patru echipe in CL. Iar HCM sa castige finala. Cu orice echipa romaneasca (de preferat Minaurul, ca-s baieti simpatici sustinatorii lor).
Multumim Leo, multumim :D
Inca o data trebuie felicitati baietii Constantei pentru succesul de azi /hello

Darkslowstar
26th February 2006, 21:15
Felicitari HCM, chiar aveti forta sa castigati Cupa :ok:

leo.mocanu
26th February 2006, 22:01
Sa trecem intai de danezii astia. Meciul de la Constanta este un hop greu si fiti convinsi ca danezii vor veni sa ne urce pe garduri. E greu, totusi, sa bati la Constanta la cinci goluri diferenta. Danezii nu au avut banca si acest lucru s-a vazut cand ai nostri i-au luat la alergat pe tot terenul. Am luat unele goluri penibile, pe erori tactice de nepermis: la un moment dat, in inferioritate, danezii erau in atac si un jucator de la noi a plecat la schimbare intr-un moment nepotrivit. Am ramas subtiri pe semicerc si am luat-o fuga-fuga.
Parerea mea este ca a fost fault intentionat la Baiceanu, o polita de la pumnul in gura din faza anterioara. Sper sa nu fie prea rau.

andreiush
26th February 2006, 22:07
Constanta a luat o gramada de goluri de la 9-10 metri, mai ales in prima repriza. N-am inteles de ce nu au iesit in intampinarea lui Madsen ala, numarul 13. Era clar ca ala, cand o prinde, cand arunca la poarta, nu conteaza de la cati metri. De fiecare data constantenii asteptau, asta in cazul in care era careva in fata lui, ca e drept, de multe ori a avut culoar, nefiind nimeni pe semicerc.
Noroc ca Aihan Omer e antrenor si a stiut ce tactica sa impuna apararii, in partea a doua.

SORENSEN
27th February 2006, 00:15
Felicitari pt Constanta si pt echipa asta...din nefericire nu am vazut meciul...

leo.mocanu
27th February 2006, 00:16
A fost nevoie de o minge agatata de portari, pentru ca danezii sa ramana fara grai. Apoi, li s-au cam infundat traseele de circulatie a mingii, jocul lor fiind "citit". Asta inseamna sa ai ochelari de antrenor de handbal, dar si jucatori sa stie ce sa faca in teren. In plus, chiar daca Nicolae a excelat, au mai fost alti noua jucatori care au marcat. N-a mers Toma - a dat Kazic, a obosit Nicolae - Iacob a inscris, s-a accidentat Baiceanu - i-a luat locul Dragicevic. Iar in aparare sunt baietii astia Saulescu si Dragicevic, care, daca au pus mana pe tine, zici ca te-au prins in menghina, iar Buricea este ca un spiridus. Numai ca, uneori spiridusii mai fac si ghidusii. Nu ai nicio sansa in lupta cu Goliati daca nu esti inteligent si indemanatic.

Cneazul
27th February 2006, 17:22
apararea om-la-om a fost o idee brilianta . rudy stanescu ne-a readus in elita din nou

k474laNu_2006
27th February 2006, 18:45
Felicitari echipei dar mai ales lui Omer care a facut aparare om/om din min 36 cand aveau vreo 4-5 goluri si a reusit sa intoarca scorul ...
HCM CONSTANTA palmares 2005/2006 :
1.Titlul de campioana a Romaniei
2.Castigatoare a Cupei Cupelor /hello /hello /hello

ULTRAS1998
27th February 2006, 20:44
HCm are sanse destul de mici,asta si din prisma meciului cu Dinamo.
Steaua cred ca are undeva spre 0 sanse .
Sa vedem daca ma insel ...macar una,probabil Hcm sa mearga mai departe.

ce previziuni inteligente ai facut:P cred ca te-ai uitat prea mult la deget:D

SORENSEN
27th February 2006, 21:26
Daca ai fi vazut meciul ai fi inteles pesimismul(cu Dinamo) ...pe asta nu l-am vazut dar probabil ca au jucat ceva mai bine.
Cat despre Steaua ..sa vedem dc intoarce cele 4 goluri.
Inteligente nu ..sincere DA.

SORENSEN
4th March 2006, 12:23
Astazi la 19:00 Steaua-Vardar cred ca stelisti vor trece daca vor juca cum au facut-o in repriza a doua din macedonia.
Maine la 11:00 Hcm joaca cu Skjern desi au invins la 4 goluri meciul va fi extrem de greu si trebuie multa concentrare.
Hai baieti !
Ambele meciuri sunt transmise de TVSport in direct.

starsteel
4th March 2006, 20:41
Steaua - Vardar 33-27 mai sunt 90 sec.

starsteel
4th March 2006, 20:43
Steaua - Vardar 34-28 mai sunt 42 sec

starsteel
4th March 2006, 20:45
Victorie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! STEAUA - Vardar 34 -29 suntem in semifinale!!!!!!!!!!

cip_81
4th March 2006, 20:45
Da, felicitari Stelei pentru calificare...superb meci.

andreiush
4th March 2006, 20:54
Bravo Steaua!
Desi nu am vazut meciul, am auzit ca a fost super.

Adica am urmarit meciul... pe internet... citind comentariul live :D :rolleyes:

Buun! Steaua s-a calificat. Urmeaza Constanta maine/hello

Paul
4th March 2006, 20:55
m`am uitat si io la meci , da am o intrebare pentru cunoscatorii fenomenului : Chllange Cup asta e un fel de a III -a Cupa ?

E cum era in fotbal acu cativa ani ?
C1 - Cupa Campionilor ... acolo unde jucase Fibrex Savinescu acu putini ani :D
C2 - Cupa Cupelor - unde joaca Constanta
C3 - Cupa Challange - ...
Alte cupe nu mai sunt?

Stiu ca la fete , acu 1-2 ani , jucasera 2 echipe romaneste o semifinala intre ele , si cica Cupa asta nu era asa importanta.
Pe cand acu am vazut atmosfera de numa.

BTW.
Steaua de la handbal , Steaua cu Steaua lu` Jenei ... era locu` 7 in Divizia A si ciuca batailor , si eliminase pe West Ham.

Acu la hochei am luat titlul , la handbal suntem tari , urmeaza la rugby , polo si la fotbal :D

DIXX
4th March 2006, 20:56
Fantastic ,sincer sa fiu nu mai credeam in calificare,publicul a fost superb ca de obicei si cred ca daca Shania ar avea mai multa incredere in el ar fi de neoprit.
Bravo Steaua si asteptam maine Constanta.
HAI ROMANIA!!!

STEAUA-MANIA
4th March 2006, 21:27
Mama,ce comentator nebunake...urla la greu,iti dadea fiori,ti se face pielea gaina:)) Felicitari STEAUA BUCURESTI!

andreiush
4th March 2006, 21:33
@Paul
C1 - CL
C2 - EHF
C3 - Cupa Cupelor
C4 - Challenge Cup

@Dixx... Ca de obicei la meciurile de handbal din Bucuresti?:) Nu cred... ca de obicei tribunele sunt goale la meciurile lui Steaua si Dinamo...

iulius85
4th March 2006, 21:42
Asa e dar imi amintesc si de cel care comenta meciurile de baschet tot la TVsport. Nu ii retin numele dar comentariul era chiar mai alert. Ce sa-i facem, daca Ilie Dobre comenteaza inca meciuri la radio cred ca si Costi Pruna are acest drept.
Felicitari baietilor de la Steaua. Toti au jucat bine cu un plus pentru Mazilu si Cian.

andreiush
4th March 2006, 21:48
Sper ca acuma nu-i laudati pe comentatorii astia de pe tvsport:D

iulius85
4th March 2006, 21:56
EE, hai sa nu exageram.

DIXX
4th March 2006, 22:17
Andreius publicul e superb in toata tara cand e vorba de meciuri importante si azi la o sala de 5000 de locuri s-a auzit super.Adevarul ca nu prea avem sali adevarate pentru ca la meciuri de genul asta s-ar umple sigur.

andreiush
4th March 2006, 22:31
Asa da, cu precizarile astea, da :)
Eu m-am legat de asta:

publicul a fost superb ca de obicei
crezand ca te referi la meciurile Stelei din campionat :)

apparte
4th March 2006, 22:35
Felicitari pt calificare,dar am o mica observatie de facut:la fel ca in tur,unde am revenit pe final de meci,si in acest meci calificarea s-a obtinut tot in ultimele 10 min!O fi fost asta tactica lui Stanga,sa mizeze pe caderea fizica a macedonenilor(evidenta si in meciul tur)?Se prea poate,Steaua fiind o echipa mult mai tanara decat cea macedoneana!

STEAUA-MANIA
4th March 2006, 22:36
Am obs in lotul macedonienilor ,jucatori cu "burta"...Intrarea a fost libera?

andreiush
4th March 2006, 22:42
la fel ca in tur,unde am revenit pe final de meci,si in acest meci calificarea s-a obtinut tot in ultimele 10 min!O fi fost asta tactica lui Stanga,sa mizeze pe caderea fizica a macedonenilor(evidenta si in meciul tur)?Se prea poate,Steaua fiind o echipa mult mai tanara decat cea macedoneana!
Greu de crezut asa ceva. Nu cred ca te poti baza ca adversarii vor ceda in ultimele 10 minute ale unui meci. Ca asta s-o fi intamplat, e altceva, dar nu cred ca putea fi tactica lui Stanga...

desdemona
4th March 2006, 22:43
@apparte
Nu stiu daca ratarile (unele complet aiurea) din primele reprize au facut parte din tactica lui stanga .. dar oricum .. felicitari baietilor pentru revenirea din partile secunde, chiar daca s-ar fi putut mult mai bine :) /hello
Imi pare rau ca nu am fost la meci, mai ales tinand cont de faptul ca joi seara si vineri am fost in Bucuresti. Daca as mai fi putut ramane si azi...

Sper sa-mi iau revansa maine, cu ceilalti "ai nostri", mai .. "ai nostri" :P :yeah:

P.S. Publicul intr-adevar super, maine o sa dam si noi o replica, mai micutza, dar la fel sau poate mai fierbinte :P

krydo
4th March 2006, 22:45
Bravo Steaua! Ati obtinut o calificare mare (pe final de meci asa cum ne place noua romanilor).:D
Ati reusit sa-i scoateti pe Vardar (in sfarsit) sa punem si noi capat acestui cosmar macedonean.
Dintre toate echipele ramase:
1.STEAUA BUCURESTI (ROMANIA)
2.BSV Bern Muri (Elvetia)
3.Agram-Medvescak Zagreb (Croatia)
4. Sporting Club Horta (Portigalia)
Cred ca noi avem cele mai mari sanse sincer, ca celelalte tari nu sunt cine stie ce la handbal. Din toate echipele alea am auzit de....0
Deci Steaua acum chiar are sanse mari zic eu. Bafta Stelei si in continuare! /hello

andreiush
4th March 2006, 22:47
Da.. Croatia nu iti zice nimic in handbal? :rolleyes:

STEAUA-MANIA
4th March 2006, 22:53
Poate picam cu Muri..mai ales ca rimeaza cu un cuvant:)))

desdemona
4th March 2006, 22:55
Sper ca acuma nu-i laudati pe comentatorii astia de pe tvsport:D
Cum nu :D Intotdeauna imi plac... azi mi-au placut cel mai mult cand ii ziceau lui Bogdan Voina - Bogdan Voica, poate pentru ca l-or fi vazut pe Constantin Stefan si pe Pana in tribune? :D
si nu numai... :rolleyes:

alex-hcm
4th March 2006, 23:05
Clasamentul Cupelor Europene Este Urmatorul: 1.champions League 2.cupa Cupelor 3.cupa Ehf 4. Challenge Cup.... Cupa Cupelor E A Doua , Asa Stiam Si Eu Si Asa Au Zis Si Astia De La Tv Sport.

Apropo De Steaua Feriti-va De Medveshac Zagreb Sunt O Echipa Foarte Buna... Si Sporting Club Da Horta A Jucat Cu Hcm Constanta Acum 2 Ani Si Nu E O Echipa Slaba. De Bern Muri Nu Stiu Ce Sa Zic Dar Elvetia A Crescut In Timp La Handbal Masculin. Oricum Adversarii Vostrii Sunt Nimic Pe Langa Ce O Asteapta Pe Hcm Constanta. Sunt Adversari De Mana A -2-a. Oricum Sper Ca Hcm Sa Evite Rusii Ca Sunt Cei Mai Puternici. Poate Cadem Cu Nordhorn.

apparte
4th March 2006, 23:24
Medvesceak e o super-echipa!!!!Portugalia(ca si Elvetia)a crescut si ea enorm in handbal!Steaua pleaca cu a patra sansa!
In ceea ce priveste ratarile,in mod sigur nu au fost cerute de Stanga,dar cred ca le-a spus ceva de genul:baieti,tineti aproape,ca pe final vor cadea fizic!

STEAUA-MANIA
4th March 2006, 23:36
Andreiush:Sania si Stamate nu sunt de la Baia Mare?Stamate e copilul fostului jucator a lui MINAUR?

andreiush
4th March 2006, 23:40
Fratii Sania au jucat la Minaur. Stamate nu stiu daca a jucat, dar cred ca e fiul lui Alexandru Stamate.

STEAUA-MANIA
4th March 2006, 23:43
Stamate era vecin cu mine in cart Sasar..eram prieteni de familie,eram prieten bun cu copii sai:D Of,ce amintiri...:) Stiam ca fii lui Stamate joaca prin Franta.

andreiush
4th March 2006, 23:46
Stamate este omul cu golul de la 20 m din finala cupei IHF din 1985 cu Zaporoje /hello

Si ca un amanunt, ultimul succes romanesc intr-o competitie europeana intercluburi rezervata echipelor masculine dateaza din anul 1988, cand Minaur castiga a doua cupa EHF :)

danikunyak
5th March 2006, 00:17
1988 andreiush finala cu un retur la baia mare,o finala cu granitas kaunas cu peste 4000 de spectatori intr-o sala de circa 2000!!!iar prima cupa a fost in 1985 in deplasare cu un gol decisiv marcat chiar de stamate cand mai erau 4 secunde(gol de la aprox 12-13 metri)-"4 SECUNDE ALE UNEI MARI VICTORII"(IOAN P. POP)

SORENSEN
5th March 2006, 00:21
Clasamentul Cupelor Europene Este Urmatorul: 1.champions League 2.cupa Cupelor 3.cupa Ehf 4. Challenge Cup.... Cupa Cupelor E A Doua , Asa Stiam Si Eu Si Asa Au Zis Si Astia De La Tv Sport.

... Oricum Sper Ca Hcm Sa Evite Rusii Ca Sunt Cei Mai Puternici. Poate Cadem Cu Nordhorn.

Inca o data ALEX ,desi am mai discutat mai devreme pe thread:
C1 -LC; C2 Cupa EHF ;C3 Cupa Cupelor ;C4 Cupa Challenge :ok:
Citeste ce ti-am atasat ca sa te convingi...

Cat despre ce ai spus de ce adversar iti doresti pt HCM ..eu nu cred ca e cineva care si-ar dori ca adversar o echipa germana sau spaniola..dar cu siguranta ar fi un meci frumos

MAINE LA 11:00 la TVSport/la sala HAI HCM!

PS Excelenta calificare pt Steaua...Hai COnstanta! apropo pt cine n-a vazut meciul stelei maine de la 14:30 reluare pe TVSport (adica eu)

SORENSEN
5th March 2006, 00:39
HC Vardar PRO - Skopje : Steaua Bucuresti 35:31 (22:13)
Steaua Bucuresti :HC Vardar PRO - Skopje 34-29 (14-13)

Jugopetrol Zeleznicar Nis : BSV Bern Muri 28:29 (14:15)
BSV Bern Muri : Jugopetrol Zeleznicar Nis 36-33 (20-19)

"Stepan R.N." St. Petersburg : Agram-Medvescak Zagreb 26:32 (9:15)
Agram-Medvescak Zagreb : "Stepan R.N." St. Petersburg 28-28 (15-12)

Sporting Club Horta : NIT-HAK Nittedal 30:25 (16:13)
NIT-HAK Nittedal : Sporting Club Horta 28-26 (12-12)

Cred ca portughezii ar fi cei mai accesbili sau elvetienii ...croatii ar fi mult mai dificili.
Cred ca Steaua poate ajunge in finala daca nu va juca cu croatii.

andreiush
5th March 2006, 00:48
Cand e tragerea la sorti? Stie careva?

leo.mocanu
5th March 2006, 06:38
Probabil marti. Horta a fost eliminata de HCM in urma cu doia ani. E adevarat ca de atunci multe s-au putut schimba. La vremea respectiva, Horta evolua in a doua competitie valorica a Portugaliei. Astia sunt ciudati, au doua ligi, ca se cearta mai rau ca romanii. Din liga asta echipele nu pot juca decat in Challenge. Nu au fost deloc de speriat. Tre' sa citez din memorie, dar mai bine ma uit pe site-ul FRH:
HCM Constanta - Sporting Club Horta (POR) 28-23 (17-12).
Sporting Club Horta (POR) - HCM Constanta 23-30 (12-14)
Ambele meciuri s-au jucat la Constanta

leo.mocanu
5th March 2006, 06:49
Andreiush, se poate discuta mult si bine despre cat de puternice sunt cele doua cupe. Ideea este ca initial, in EHF merg primele echipe dupa cele care participa in CL, in timp ce in CC...doamne ajuta. Ulterior, dupa incheierea grupelor din CL, opt echipe de acolo continua in CC, asadar, macar teoretic, forta competitiei creste. Iar castigatoarele cupelor nu sunt nici ele venite cu pluta. Acum patru ani, Lemgo era lider autoritar in Bundesliga la momentul la care a eliminat pe HCM. Si mai este un aspect pe care tabelul EHF nu-l expliciteaza: in CC fiecare tara nu poate inscrie decat o singura echipa, din motive lesne de inteles: exista doar o castigatoare de cupa.

E pur si simplu o discutie, pentru ca nu te amendeaza nimeni daca aduci o cupa din asta in vitrina. Fie ea a doua, a treia sau a patra. Sa fie in stare handbalistii nostri sa castige una. Sau pe amandoua.

desdemona
5th March 2006, 09:50
Leo, hai la meci! /hello Sau ai plecat deja? :)

SORENSEN
5th March 2006, 11:37
Hcm-Skjern 15-11 min 27...
Buni baietii ,iar sarbii de la HCM chiar sunt meseriasi.

SORENSEN
5th March 2006, 11:45
HCM-Skjern 17-12 la pauza .Excelent au jucat constantenii.

k474laNu_2006
5th March 2006, 11:55
Mey, nu mai are rost sa ne framantam ca hcm`u e calificata deja
opsss ... a dat gol 18-12 :D

SORENSEN
5th March 2006, 11:58
21-13 excelent inceput de meci

SORENSEN
5th March 2006, 12:06
Sunt descumpaniti danezii 22-15

k474laNu_2006
5th March 2006, 12:14
25 - 18 (goooooooooooooooollll - Butulia -) /hello

SORENSEN
5th March 2006, 12:14
Constantenii au lasat-o mai moale si rateaza cam mult dar scorul este linistitor 25-18 cu vreo 16 minute inainte de final

k474laNu_2006
5th March 2006, 12:16
26 - 18 (goooooooooooolll - Kazic - [7m])

k474laNu_2006
5th March 2006, 12:19
27 - 18 (gooooooooooooolll - Kazic - [tot 7m])

SORENSEN
5th March 2006, 12:19
Excelent 28-19 .
Ce faza de aparare are HCM +spectacol deja pe atac

andreiush
5th March 2006, 12:19
Atmosfera in sala cum e? (eu nu vad meciul:()

SORENSEN
5th March 2006, 12:20
cica 100 000 de lei biletul este un pret mare dar sala e plina ...defapt echipa asta merita .

k474laNu_2006
5th March 2006, 12:21
1)Sala plina
2)Galeria in delir /hello
scor * 29 - 19 ;)

k474laNu_2006
5th March 2006, 12:22
Deja un verdict e`sigur :
Stanescu - men of the mech :drak:

k474laNu_2006
5th March 2006, 12:24
30 - 20 (goooooooooooolll - Florin Nicolae - [al 4`ulea gol]) ;) :D

andreiush
5th March 2006, 12:24
k474laNu, tu de ce nu esti la meci, la sala?

SORENSEN
5th March 2006, 12:26
Ma asteptam la mai mult entuziasm avand in vedere ce meci fac baietii.
31-23

k474laNu_2006
5th March 2006, 12:26
Aseara am ajuns aksa la 3 si nu m`am trezit :drak:

k474laNu_2006
5th March 2006, 12:27
31 - 24 (min 53) -mh fac redactor- :D

k474laNu_2006
5th March 2006, 12:29
32 - 24 *gooooooooooooooooooolll Butulia - sunt buni toti sarbi - :D

SORENSEN
5th March 2006, 12:35
35-28 Fantastic meci facut de HCM

k474laNu_2006
5th March 2006, 12:35
V I C T O R I E !!! 35 - 28 (35 - 31) /hello/hello/hello

SORENSEN
5th March 2006, 12:36
Da sarbii astia sunt buni si au adus un plus important pt HCM

SORENSEN
5th March 2006, 12:39
Ce am observat in ambele meciuri apararea agresiva a constantenilor care alaturi de un portar MARE au adus victoriile.
HCM a jucat aproape de ce se cere in LC si cred ca la anul (daca nu vor pierde jucatori) vor face o figura frumoasa in grupe macar.
Anul asta ar fi frumos sa castige CC dar e greu ... nu imposibil

andreiush
5th March 2006, 12:43
Bravo bravo Constanta! /hello

Asteptam comentariile celor prezenti la meci (desde, leo:rolleyes:)

SORENSEN
5th March 2006, 12:46
Frumoasa lejeritatea si siguranta cu care HCM-ul a dominat meciul.BRAVO !

Rechinul Ucigas
5th March 2006, 12:50
Bravo Hcm !!!! Oleee Oleee Oleee Cea Mai Tare-i Hcm !!!:d

DIXX
5th March 2006, 13:00
Bravo Constanta!!!
Bravo Romania!!!

desdemona
5th March 2006, 13:27
Meciul a fost frumos, dar castigat prea lejer... mi-ar fi placut mai mult suspans :D Oricum, departe de mine gandul sa nu ma bucur pentru aceasta victorie meritata. Atmosfera in sala a fost ok, s-a cantat si scandat aproape tot timpul (mi-a placut ca azi galeria a lasat-o mai moale cu Farul, chiar daca nu de tot). Nu stiu cum s-a auzit la TV, dar mie la un moment dat imi tiuiau urechile :D
Dragicevic a facut un meci foarte bun, l-a suplinit satisfacator pe Baiceanu, marcand goluri frumoase de pe pivot. Iacob a facut si el azi un meci mai bun, parca si-a mai revenit din pasa proasta prin care a trecut. De la danezi cel mai bun a fost Madsen, dar nu a prea putut sa-si faca numarul chiar cum ar fi vrut, fiind in permanenta monitorizat de Iacob. A, sa nu uit. Cu toata forta ghiulelelor lui, i-a aparat si Stanescu una :D
Pe final am ratat multe aruncari - Nicolae, campionul lor! dar si Iacob...si Kazic - e mana moarta pe extrema, e ok la penalty. De fapt azi extremele n-au prea aratat mare lucru.
Per total, felicitari baietilor si succes in continuare! /hello

danikunyak
5th March 2006, 13:29
a doua cupa ca valoare este fara discutie cupa cupelor pt ca altfel constanta juca sezonul asta in ehf(locul 2 in campionatul trecut si castigatoarea cupei)!!!felicitari constanta si doamne ajuta sa vedem 2 finale in romania sezonul asta!!!!!!!!!!

b3bito
5th March 2006, 14:33
no comment!!! bv noua...ink o data am aratat adevarata valoare...
aici ma refer si la public...

sun
5th March 2006, 14:40
Felicitari Stelei . A fost un meci superb :ok:

leo.mocanu
5th March 2006, 14:44
Sariti cu totii si strigati tare
Constanta e in sarbatoare!

Unul dintre obiectivele echipei de handbal masculin HCM Constanta a fost atins: calificarea in semifinalele Cupei Cupelor. Duminica, in mansa retur, constantenii au confirmat statutul de favoriti, castigand parca mai clar decat o arata scorul: 35-28 (17-12) partida cu danezii de la Skjern Handbold.

Cu toata victoria din Danemarca, Aihan Omer se temea de adversari, jucatori avand carti de vizita net superioare alor nostri. "Am dat euforia jos din...avion, inca de duminica trecuta si am lasat-o la Skjern. Jucatorii au fost foarte concentrati in pregatire, iar rezultatul s-a vazut" - a declarat antrenorul constantean dupa joc.

Danezii au venit vineri, aureolati de o victorie tonifianta la...5 goluri diferenta (adica exact atatea cate aveau nevoie) intr-un meci de campionat. In declaratiile lor, cuvantul de ordine era: calificare. Cand au patruns pe parchetul Salii Sporturilor, in sala parca s-a facut intuneric. Si nici nu ar putea fi altfel cu jucatori avand talii impresionante, precum Palmar, Svavarsson si mai ales Madsen.

La ora 10, deja locuirle erau ocupate aproape integral, doar sectorul de tribuna rezervat galeriei constantene mai asteptandu-si ocupantii. In sala - o atmosfera oarecum destinsa, un entuziasm moderat, scurtcircuitat de imaginea de veritabili colosi a danezilor si de siguranta cu care acestia isi efectuau miscarile de incalzire.

Constantenii, cumintei, si-au facut treaba cu seriozitate. Prima surpriza - titularizarea lui Butuljia, care revine dupa aproape opt luni de absenta, in urma unei accidentari in meciul cu Dinamo din tur. Dar, cu asemenea adversari, talia lui Bojan...Banderas a avut castig de cauza in fata agilitatii lui Ali.

Accidentarea lui Baiceanu era o alta problema mare, iar rezolvarea a venit dinspre Oradea, acolo unde Giotoiu este imprumutat pana in vara, cu drept de a fi rechemat oricand. Si a fost, intrucat postul de pivot ramasese intr-o singura veriga, chiar daca aceasta este din cel mai pur diamant: Milutin Dragicevic.

Acestea erau coordonatele in care cei doi arbitri, grecii Korres si Migas au fluierat inceperea jocului, dupa ce s-au codit feciorelnic, solicitand organizatorilor eliberarea scarilor de acces din tribune. Aici organizatorii merita o bila...cenusie, intrucat numarul privitorilor a depasit capacitatea salii, dar la asemenea echipa a lasa pe cineva pe dinafara pare un sacrilegiu. Din pacate, acestea sunt normele recii Europe catre care ne indreptam

Constantenii au inceput jocul cu aceeasi formula defensiva, care le daduse castig de cauza la Skjern, respectiv blocandu-l pe Jesper Jensen, creierul echipei. Desi danezii au marcat primii, prin Madsen, care a provocat un oftat de admiratie in tribune cand a aruncat plasat cu o usurinta dezarmanta, constantenii au reusit sa stavileasca intentiile oaspetilor, iar 2-3 avea sa fie ultimul moment in care danezii au mai fost in avantaj.

Acel moment a fost anulat imediat de Timofte, cu o aruncare in stil personal, de la sold, din extrema, iar danezii s-au taiat ca maioneza. Incet-incet pe teren a ramas o singura echipa, capabila sa gestioneze elegant momentele jocului, sa treca peste duritatile lui Svavasson, sau peste incercarile de a impresiona arbitrii, ale antrenorului Kristjansson.

Florin Nicolae a beneficiat de o supraveghere mai stricta, dar a fost randul lui stavrositu sa deschida cutia cu giumbuslucuri, pasele sale catre Dragicevic, incrucisarile cu interii, si mai ales apararea ermetica au descatusat o echipa a Constantei, avida de mare performanta. Adzic a aruncat ca din tun, iar saulescu a fost de neoprit pe contraatac. Asa se face ca la pauza constantenii conduceau cu 17-12, iar cei mai pesimisti vedeau ca danezii aveau nevoie de nu mai putin de noua goluri mai mult decat ai nostri.

Lucrurile s-au linistit repede, in primele trei minute ale reprizei secunde, cand Stavrositu, prin trei goluri consecutive, l-a determinat pe antrenorul echipei daneze sa ceara minut de intrerupere, pentru a le reaminti elevilor sai ca jocul reincepuse. De aici mai departe, a fost o disputa controlata in totalitate de constanteni, care in minutul 47 au bifat diferenta de zece goluri (28-18), diferenta consemnata ultima data in minutul 51 (31-21).

Ultimele zece minute l-au gasit in poarta pe Mihai Popescu, dupa ce Stanescu avusese 15 interventii reusite, uneori cate doua in aceeasi faza. In teren - spectacol total, cu incercari de faze de efect, unele reusite, altele..."N-a fost nevoie sa le spun elevilor mei ca pot juca la spectacol. Ne intelegem din priviri, iar eu nu trebuie decat sa-l las pe Stavrositu in teren." a raspuns Omer unei intrebari la conferinta de presa.

Sirena de final a consemnat scorul de 35-28, ultimul gol fiind inscris de Toma chiar cu o secunda inainte de deznodamant. Jucatorii constanteni isi savurau succesul in fel si chip, in timp ce invinsii lor stateau cuminti, in calmul lor specific, pentru a-si felicita invingatorii.

"Nu cred ca echipa constanteana poate castiga cupa, au mai ramas echipe foarte puternice" a declarat Kristjansson la conferinta de presa. Ar fi o onoare pentru danezi - a completat malitios Omer - pentru ca atunci se vor putea lauda ca i-au eliminat detinatorii trofeului."

La drept vorbind, e greu sa alegi intre Nordhorn, Valladolid sau Cechovsky Medvedi, echipe "impanate" cu internationali si stranieri de toate natiile.

HCM Constanta - Skjern Handbold 35-28 (17-12)

HCM Constanţa: Rudi Stănescu (15 interventii), Mihai Popescu (2i)- portari, Aleksander Adzic (3 goluri), Bojan Butulja (1g), Florin Nicolae (4g), George Buricea, Sandu Iacob (4g), Miodrag Kazic (3g, 3 din 7 metri), Milutin Dragicevic (7g), Ionuţ Săulescu (4g), Marius Stavrositu (7g, 2 din 7 metri), Mihai Timofte (1), Laurenţiu Toma (1), Paul Giotoiu.

Skjern Handbold: Tim Winkler (11 interventii), Johan Jakobsen (1i)- portari, Mikkel Aaggard (3g), Kaupo Palmar (4g), Dennis Mathiasen (1g), Vigvir Svavarsson (2g), Lars Moeller Madsen (7g), Claus Hansen (2g), Jesper Jensen (1g), Jeppe Riber Hansen (4g), Vilhjalmur Ingi Halldorsson, Jon Thorbjoern Johannsson, Kim Joergensen (3g), -Henrik Bjerg (1g),
Au arbitrat Nicolaus Korres si Sotiris Migas, Grecia.

starsteel
5th March 2006, 17:18
A fost simpatic unul dintre comentatorii meciului Steaua - Vardar, azi am revazut finalul meciului, zbiera de parca, vorba unui mafiot, il strangea cineva de "cocones".

k474laNu_2006
6th March 2006, 13:07
A fost simpatic unul dintre comentatorii meciului Steaua - Vardar, azi am revazut finalul meciului, zbiera de parca, vorba unui mafiot, il strangea cineva de "cocones".
Bine ca nu a tzipat la meciul HCM`ului ca doar nu avea de ce ... victorie fara emotzii :ok:

desdemona
6th March 2006, 13:13
Pt. cei din Constanta: stie careva cand e reluarea meciului pe Neptun? Am impresia ca a fost aseara la 22.30 si mai este sigur astazi, dar nu stiu la ce ora.

b3bito
6th March 2006, 13:32
Oricum importanta este k sau calificat amandoua echipele....

leo.mocanu
6th March 2006, 15:29
17.30 TV Neptun, zice Telegraful

krydo
6th March 2006, 23:59
Hai sa le uram succes baietilor la tragerea la sorti de maine...nu cumva sa pice cu Chehovski Medvedi, care e o echipa tare de tot. care ocupa locul 1 in Rusia cu 19 victorii din tot atatea meciuri.
Cred ca cei mai accesibili ar fi nemtii de la Nordhorn, care ar avea un meci atractiv cu HCM-ul in care ar avea si ai nostrii ceva sanse mai mari.
Steaua sa speram ca va pica cu elvetienii ca de aia ar trebui sa treaca destul de usor sau in cel mai rau caz cu Sporting Clube Horta (Por), ca impotriva croatilor...am avea un meci tare dificil.
Dar cine stie? Totul e posibil :ok:

desdemona
7th March 2006, 09:12
@leo, multumesc... cred ca asa si era, pentru ca stiu ca era o ora mai accesibila (auzisem orele de difuzare ieri dimineata, la reluarea jurnalului de seara, dar cum eram ocupata cu pregatirea pt. job ...nu am putut fi prea atenta). Pacat ca am fost departe de calculator si am vazut mesajul abia azi :(

Asteptam astazi tragerea la sorti :)

DIXX
7th March 2006, 13:12
Valladolid

În semifinalele Cupei Cupelor la handbal masculin, HCM Constanţa va întâlni formaţia spaniolă CBM Valladolid, în urma tragerii la sorţi desfăşurată marţi la Viena, la sediul Federaţiei Europene de Handbal (EHF).

Primul meci (25/26 martie) este programat să se desfăşoară la Constanţa, returul urmând să aibă loc în Spania (1/2 aprilie).

În semifinalele Cupei Challenge, Steaua Bucureşti va întâlni formaţia croată Agram-Medvescak Zagreb, primul joc fiind programat în Capitală (25/26 martie), iar returul în Croaţia (1/2 aprilie).

În cealaltă semifinală a Cupei Cupelor, ruşii de la Cehovski Medvedi Chehov vor întâlni pe germanii de la HSG Nordhorn.

Semifinala a doua a Cupei Challenge va opune formaţia portugheză Sporting Club Horta şi echipa elveţiană BSV Bern Muri.

În Cupa Cupelor, Valladolid a trecut în turul secund de polonezii de la MKS Zaglebie Lubin, cu 36-27 şi 35-30, iar în turul III a învins în dubla manşă formaţia macedoneană Metalurg Skopje, cu 33-25 şi 36-31, în optimi a învins HC Banik Karvina (Cehia), cu 44-25 şi 33-32, iar în sferturi a trecut de altă formaţia iberică, Fraikin BM Granollers, cu 31-26, după 31-33 în tur.

Medvescak Zagreb a câştigat în turul III în dauna altei echipe croate, RK Koteks Split, cu 38-20 şi 37-21, în optimi a învins de două ori formaţia austriacă UHK Krems, cu 36-24 şi 35-25, iar în sferturi s-a impus în disputa cu ruşii de la Stepan RN St. Petersburg, 32-26 pe teren propriu şi 28-28 în deplasare.