PDA

View Full Version : Gigi Becali si politica



Kainsashiki
27th February 2007, 00:02
Ultimul sondaj de opinie ne arata ca George Becali se afla la doar 11 procente de principalul contracandidat, Traian Basescu, in lupta pentru presedentia Romaniei. Becali creste in sondaje intr-un mod alarmant pentru unii, si toate scandalurile din zilele noastre ii sunt benefice doar lui Becali, deoarece isi atrage voturi de la simpatizantii psd-pnl-pd.

In plus, Becali are un alt avantaj. BANII. In Romania, din pacate, inca poti cumpara voturi prin "donatii", iar Becali e performer la acest capitol.

Pana la alegerile din 2009 cred ca o sa avem mari surprize, va spun sincer ca nu m-ar mira ca Becali sa ajunga presedinte.

Ajunge Becali presedintele Romaniei?

Sasuke Uchiha
27th February 2007, 00:31
nu cred, imposibil :no:

Sergio_D
27th February 2007, 00:57
Sincer, nu cred. Parca tot asa de bine in sondaje statea si Corneliu Vadim Tudor si degeaba. Tot Basescu o sa castige alegerile si in 2009 :rolleyes:

Kainsashiki
27th February 2007, 01:31
exista o mare diferenta intre ei. becali are banii de partea lui, cu bani poti face orice. nu l-am vazut pe vadim sa faca donatii prin ferentexas.

in plus, becali se bucura de o mediatizare foarte mare, aparand in fiecare seara la tv.

trebuie sa deschideti ochii si sa realizati inca de pe acum pericolul iminent, nu realizam nimic daca ne mintim pe noi insine cu "c'est ne pas possible"

TaciAcolo
27th February 2007, 01:39
daca o sa ajunga presedinte ....poate nu sa mai fure ca altii ;) ca deja are bani

irinaidu
27th February 2007, 01:58
:happy :happy :happy :happy :happy :happy :groggy: :groggy: :groggy:
hai mai, cine in toate mintile ar vota cu gigi.:o:

TaciAcolo
27th February 2007, 02:28
pai creste in sondaje :(

Hard
27th February 2007, 02:43
Votez Cu Gigi :D

Kainsashiki
27th February 2007, 02:46
Becali nediluat
Cristi Scutariu

Decizia CNA de-a reglementa expunerea politicienilor la știrile sportive nu pare să afecteze mediatizarea lui Gigi Becali.Săptămîna trecută, CNA a propus spre adoptare o reglementare prin care posturile TV erau obligate să respecte următorul algoritm în ceea ce privește expunerea personajelor politice în programele de știri, inclusiv în cele sportive: 60% reprezentanților puterii, iar 40% opoziției - 35% - partidele parlamentare, 5% partidele neparlamentare.

În cîteva zile, lucrurile s-au schimbat! "Bucata" rezervată opoziției a fost lăsată compactă, diferențierea urmînd a fi făcută de ponderea partidelor parlamentare și de importanța temelor aflate în dezbatere, la latitudinea realizatorului. În plus, unui reprezentant al unui partid neparlamentar nu i se poate acorda mai mult timp decît unui partid parlamentar din Opoziție.

"Unii se simt ușurați"
După ce a aflat că "neparlamentarul" Becali nu se va înghesui în cele 5% acordate inițial, Radu Naum, redactorul-șef al Sport TVR, a declarat: "În acest fel, un anumit personaj (încă) neparlamentar nu va fi (așa cum se stabilise inițial) de 7 ori mai puțin vizibil decît un senator sau un deputat al opoziției ci, poate, de 3 ori, de două ori sau de ...1,1 ori ! Ceea ce, firește, ridică o piatră de pe inima unor confrați...".

Atac la ProTV
Reprezentanții televiziunilor contactate de Gazetă pentru a comenta decizia CNA nu au scăpat prilejul de-a ataca relația ProTV - Becali. "Gigi Becali nu era o prezență obișnuită în știrile Realității. Poate pe alții să îi afecteze decizia CNA", a declarat Emanuel Terzian, editor-șef Departamentul Sport RTV, iar Cristi Crețu (foto), redactorul-șef al Știrilor Sportive ale Antenei 1, a fost mult mai direct: "Pe ProTV îi interesează asta, pentru că se știe relația dintre post și Gigi Becali".


"ProTV va respecta deciziile CNA și toate reglementările legale, așa cum a făcut și pînă acum"
Marian Vișu, PR Sport ProTV


"Din păcate, rîvna unora de a devia deontologic ne aduce în asemenea situații penibile"
Radu Naum, redactor-șef TVR


19,9% din durata unui jurnal sportiv este maximul acordabil pentru Gigi Becali


---

un jurnal sportiv tine cam 15 minute, deci becali va putea aparea maxim 3 minute la jurnale:)

BAK
27th February 2007, 06:42
daca iasa becali presedinte inseamna ca nu putem mai mult ca popor, atata vom merita.......eu cred ca rusine mai mare nu ar putea fi pe pamant decat sa il ai pe becali sef de stat......

becali, un oier ajuns presedinte de club ajuns presedinte de tara.......numai in Romania........hai Basescu!

relansat
27th February 2007, 07:30
Eu am sa`l votez pe Becali ashe cum am facut`o si`n primu scrutin data trecuta ... cum ne iau politicienii la misto, ashe votez si io ... decat sa nu ma prezint, mai bine bag stampila in dreptul PNG`ului si cu asta basta .... e chiar distractiv uneori :rolleyes:

Elphax
27th February 2007, 08:03
sau mai bine stai acasa ...

YoYoyOi
27th February 2007, 08:10
eu am ramas socata cand am vazut ca Becali poate ajunge in turul 2 la urmatoarele alegeri prezidentiale.
Mai mare tampenie si idiotenie n-am vazut.
Intr-un fel e aceeasi situatie ci Vadim in turul 2, dar Becali are mai multe sanse decat Vadim. Daca Vadim era extrema in alegerile trecute si romanii l-au votat ca razbunare pe clasa politica, acum situatia e putin altfel. In cazul lui Becali oamenii nu-l voteaza doar pt a blama clasa politica actuala ci si pt ca unii chiar il plac pe Becali.
Sa vedem cum va evolua situatia. Dar sper ca la urmatoarele alegeri sa castige Basescu, chiar daca o va face la diferenta de 10 voturi.
Daca va castiga Becali, dracul ne ia pe toti.:(

BAK
27th February 2007, 08:15
va spun eu cine il voteaza pe becali.moldovenii si tiganii.....cine l-a votata pe iliescu de 2 ori presedinte? daca nu mai tineti minte majoritatea erau din moldova.........

Laur_Farul
27th February 2007, 08:47
Nu cred dar ar fii ceva bun pentru Romania. Cu banii lui am arata si noi ca o tara europeana :ok: !

CrisS
27th February 2007, 09:48
Desi il simpatizez pe Becali, nu as vota cu el pentru alegerile prezidentiale. Cred ca cel mai bun , din punctul meu de vedere, conducator ar fi actualul presedinte Traian Basescu, insa cu un alt guvern.

Kainsashiki
27th February 2007, 11:36
Nu cred dar ar fii ceva bun pentru Romania. Cu banii lui am arata si noi ca o tara europeana :ok: !

hai mai laur, ca doar nu vine becali si-si da averea poporului :happy

si totusi, sa zicem ca are 1 miliard de euro avere...ar veni cam 500 euro\locuitor...adica un salariu mediu..

Sevilla86
27th February 2007, 14:06
Un moderator sa mute threadul asta pe "Bancuri" :D
Nu cred ca va ajunge Becali presedinte. Are sanse fff mici, dar nu inexistente!
Poate sa ajunga in turul 2, lucru care sincer nu m-ar deranja prea tare... mai bine Becali decat Vadim si mai bine PNG decat PRM :ok:
PNG-ul cred ca ajunge in Parlament si atunci sa vezi distractie :D

tchibos
27th February 2007, 15:23
eu am ramas socata cand am vazut ca Becali poate ajunge in turul 2 la urmatoarele alegeri prezidentiale.
Mai mare tampenie si idiotenie n-am vazut.
Intr-un fel e aceeasi situatie ci Vadim in turul 2, dar Becali are mai multe sanse decat Vadim. Daca Vadim era extrema in alegerile trecute si romanii l-au votat ca razbunare pe clasa politica, acum situatia e putin altfel. In cazul lui Becali oamenii nu-l voteaza doar pt a blama clasa politica actuala ci si pt ca unii chiar il plac pe Becali.
Sa vedem cum va evolua situatia. Dar sper ca la urmatoarele alegeri sa castige Basescu, chiar daca o va face la diferenta de 10 voturi.
Daca va castiga Becali, dracul ne ia pe toti.:(


Cu Vadim a fost altceva. Oamenii ajunsesera la limita si votul acordat lu' Vadim atunci a fost o rabufnire a neputintei oamenilor de rand de a face ceva. Nu s-a schimbat mare lucru de atunci doar ca s-a obisnuit poporul cu porcariile pe care le spune Vadim si a devenit imun. Cunosc oameni foarte desteptii si descurcareti care au votat atunci pe Vadim. Votul pentru Becali nu are ca fundament decat prostia umana, mediatizata si po****rizata in asa hal incat ajunge chiar la rang de mandrie. As zice ca procentele obtinute de Becali la presedentie ar reprezenta nivelul de prostie alarmanta care exista in tara. Chiar si la misto si mi se pare degradant sa votezi cu cineva ca Becali.

Cappone
27th February 2007, 23:51
nu cred ca il voteaza multa lume pe gigi.
asa in sondaje multi spun ca este bun si darnic,dar cand va fi de votat se va vedea cati il vor vota.
este si el antipatic pentru multa lume.

Gontel
27th February 2007, 23:57
Toti manelarii cu 2 clase o sa-l voteze pe jiji, dar nu are cum sa castige in turul 2 (pana aici poate ajunge, trebuie sa recunosc :D).

relansat
28th February 2007, 00:08
Nici macar cand sunt manga nu ma pot conforma ideii cu Becali presedinte :D :drak: :lol: ... orice alt comentariu ar fi de prisos :D

Balaci
2nd March 2007, 21:03
Conform ultimului sondaj IMAS,PNG a ajuns la 16% :(

Zauri
2nd March 2007, 21:44
Daca PNG-ul reprezinta o alternativa la actuala clasa politica va dati seamna ce jos au ajuns politicienii? :( Ce tara...:(

Balaci
2nd March 2007, 21:48
PNG nu exista,exista doar JJ in acel partid!E tragic ca PNG-ul e la un procent de a deveni a doua forta politica din Romania:(

kerosene
5th March 2007, 15:49
Am auzit ca in urma sondajelor IMAS are cam 40% din electorat.Inca putin si devine "actionar majoritar" in Romania :evil:

Elphax
5th March 2007, 15:53
mda, si la Nasul parca avea 92 % la un moment dat ...

Balaci
5th March 2007, 16:55
La OTV poate sa si depaseasca 100% daca da bani ca lumea:D

Ess
5th March 2007, 17:16
Jiji presedinte, Valium Tudor prim-ministru, Vanghelie ministru de finate si Irina Logout ministru culturii.
In 2007 prostitutia e interzisa intr-o tara Europeana.
In 2007 exista ,,luna din satul meu, e mai frumoasa ca lunile din satele vecine "
In 2007 solutia finala pt orice demers/serviciu/produs este "da-o'n p...mea, e bine si asa"...etc, etc etc.
Astia suntem, pe astia ii meritam. :mda:

Balaci
5th March 2007, 20:50
Bine zis:ok: Fiecare tara isi merita conducatorii!

bluesky
10th March 2007, 09:46
si daca totusi se intimpla sa ajunga hahalera de jiji la guvern :groggy: ,el razboinicul lumini sa conduca rominia ce ati face????:D

Celso
10th March 2007, 10:14
Nu vreau sa iasa Jiji president...ce, vreti sa nu mai ia Dinamo niciodata campionatul?:evil: :D ...Cu Basescu m`am convins, Vadim la fel! Geoana e slab! Forza taranistii!:drak: ..Go Milutz!:yes: :D

YoYoyOi
10th March 2007, 10:17
:happy chiar Milut ne lipsea ca in rest aveam de toate :groggy:

Balaci
10th March 2007, 10:28
Mai,parca dintre Milut si Jiji...:P

Elphax
10th March 2007, 10:50
parca ce?
nu e totuna cu steaua/modelu ...

Cristian
10th March 2007, 11:13
Doar un tampit si cu minte ca a lu "EL Ciobano" ar putea vota un asemenea specimen.

BAK
22nd March 2007, 01:31
hehehee......pentru 1000$ amarati, becali isi bate sefii de filiale....votati ba cu becali ca ne da moldova inapoi si ne construieste case si ne plateste factura la mobil.......

Elphax
22nd March 2007, 09:02
cate case de persoana?

BAK
23rd March 2007, 01:47
una, da mare cat un palat.....si cu 20 de camere ca asa au bazatii, fiecare gaina din gospodarie poate sa doarma intr-o camera......ah, sa nu uit si de bonusul reprezentat de un set de 20 de covoare pe care le vor putea pune romanii pe pereti, ca sa fie si in pas cu moda......o sa fim o natie de cosmopoliti dom'le

Andreiy
10th June 2007, 23:38
Daca Becali ajunge presedinte pleaca toata lumea din tara asta

luluta
10th June 2007, 23:51
Pentru ăștia cărora nu le-a ieșit încă din vocabular idioțenia de genul 'măcar Becali a făcut ceva pentru oameni, le-a construit case, le dă bani...':

"Gigi Becali a spus ...", "Gigi Becali a făcut ...", "Gigi a salvat ...", "... a reconstruit ...". Înlocuiți aceste verbe cu "a investit". Pentru că singurul lucru pe care îl face Gigi Becali este să investească. Dacă profitul unui sat reclădit se poate exprima în procente la următorul vot, îl va reclădi. Dacă nu, nu.

Gigi Becali nu este doar stăpânul a cîtorva hectare din Pipera. El a reușit tranzacția imobiliară totală: cumpărarea României la preț redus. Exprimată nu în kilometri pătrați de teren, ci în centimetri pătrați de ecran și ore irosite din viața noastră. Agenții imobiliari TV își merită salariile, pentru că și-au salvat audiențele. Noi ne merităm soarta.

delaparis
10th June 2007, 23:56
Becali e destept ..; romanii sunt prosti :rolleyes:

PS. evident in sensul figurat :)

Andreiy
11th June 2007, 00:06
si are pe cine fraieri...intr-o tara de fraieri

Kainsashiki
11th June 2007, 12:00
Daca acei intelectuali care stau pe langa el si-i dau sfaturi nu se vindeau pentru bani, nu mai auzeam de omul becali.

oricum, e bine ca da bani la lume, chiar daca o face cu un interes. dar eu tot nu o sa-l votez si sunt convins ca va avea mari surprize la alegeri cand se va trezi cu 7%.

Andreiy
11th June 2007, 17:27
0% eu sper sa aiba...dar nici sa nu mai aiba deloc, sa se retraga dreq pana atunci ca-i penibil

Radu
11th June 2007, 18:56
Nu are cum sa ajunga Gigi presedinte...poate cel mult sa intre cu PNG in parlament!In momentul de fata Vadim ar trebui sa fie presedinte!:ok:

Universal
12th June 2007, 12:44
Va intra in Parlament, dar presedinte? Nu cred..mai degraba ar merita Basescu...

Andreiy
12th June 2007, 13:27
deja e basescu.

dumy84
13th June 2007, 13:06
De cativa ani scena politica romaneasca s-a mai "imbogatit" cu un personaj pe cat de pitoresc la inceput, pe atat de agasant pe masura trecerii timpului. Teme precum Dumnezeu si Biserica si-au facut aparitia in peisajul politic autohton astfel incat ai crede la prima vedere ca avem de-a face cu un adevarat Apostolat al lui Dumnezeu...Asa sa fie oare? Imi rezerv dreptul de a avea indoieli cu privire la sinceritatea acestui individ, dupa ce foloseste un limbaj mai mult decat suburban la adresa jurnalistilor, isi trateaza angajatii ca pe sclavi, are impresia ca poate cumpara orice: suflete, sentimente, oameni. Ce parere aveti despre acest nou specimen politic? Vi se pare potrivit pentru Romania sau exista pericolul sa emigram in masa in viitorul apropiat?

caine19
13th June 2007, 22:08
Ce gluma buna :happy :happy :happy :happy

Balaci
15th June 2007, 09:42
cred totusi ca Jiji e terminat ca politician...nici PNG nu vad sa mai prinda 5% in 2008, i s-a dus ocazia...

Andreiy
16th June 2007, 17:56
adio, jiji

Balaci
16th June 2007, 20:14
IPS Pimen, șef de cadre la partidul lui Gigi Becali
La sugestia lui Pimen, liderul PNG Suceava a fost schimbat, Becali trimițându-l la plimbare cu 10.000 de euro în buzunar

Dupa ce a fost oaspetele Căminului de bătrâni al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, unde a luat și masa, liderul Partidului Noua Generație, Gigi Becali, a avut o întâlnire cu membrii formațiunii sale. În cadrul ei, Gigi Becali l-a demis pe loc pe șeful organizației județene a PNG, Mihai Cîmpan. „Am vorbit cu Înalt Prea Sfințitul Pimen, care mi l-a recomandat pentru această funcție pe Dan Chițu (patronul SC Citrus Suceava – n.n.), om cu frică și cu iubire de Dumnezeu. Eu am încredere în ceea ce spune Înaltul. Că se supără dl. Cîmpan, că nu se supără, eu nu am ce să fac. Pentru acest partid, pe care l-am construit, pentru această țară, pe care o vreau ca soarele sfânt de pe cer, îmi trebuie oameni cu credință”.

Cîmpan l-a întrebat cu ce a greșit că este schimbat în acest mod? Becali i-a răspuns sec: „Nu ai valoare. Asta e. Punct”. Fostul lider al PNG Suceava i-a replicat: „Dar de ce nu mi-ați spus asta acum trei ani, când am venit la partid și am făcut o filială puternică a acestuia? N-am avut sâmbete, duminici, n-am avut viață de familie tihnită. Am cheltuit peste zece mii de euro. Am adus oameni importanți, de elită, intelectuali, în partid”. Becali l-a întrebat: „Te-am pus eu?” Apoi, a scos din buzunar un teanc de bancnote, a numărat 10 mii de euro și i-a înmânat lui Cîmpan. Acesta a luat banii și a plecat.

Gontel
17th June 2007, 00:21
Depinde de ce rezultate mai are Steaua pana la anul: Liga Campionilor, titlul in Romania. Astfel isi mai creeaza o masa de alegatori printre suporterii cu copilul de aur in cap. Sau printre gypsies. :P

Andreiy
17th June 2007, 11:29
Jiji a reusit sa obtina de la mine cu indulgenta o stea la acest topic. I-as fi dat jumate dar nu este

abc_tase
17th June 2007, 13:27
Nu cred ca e pe bune sondaju' in care a obtinut atatea procente becali. Da' in caz ca este pe bune ar trebui sa ne facem griji din cauza asta. Asta ne mai lipseste sa ajunga becali la conducere.

Gontel
18th June 2007, 18:24
Nu cred ca s-a prostit asa de mult poporul roman incat sa-l voteze pe oligofrenul asta. El se bazeaza numai pe echipa Steaua si pe construirea de biserici (e un lucru bun asta, dar il face doar cu un anumit scop).

Balaci
22nd June 2007, 12:16
http://uncyclopedia.org/wiki/Jiji_Becali

Totul despre Jiji:happy :happy

resita
24th October 2007, 14:54
jiji este primul pe listele png pt. alegerile europarlamentare si asa va ajunge el europarlamentar :shocked::shocked::shocked::shocked:

Sorin Blaj
24th October 2007, 15:03
Sa fim seriosi. PNG nu va aduna 5% la europarlamentare.

resita
24th October 2007, 15:04
Sa fim seriosi. PNG nu va aduna 5% la europarlamentare.
pot sa fac pariu cu tine ca va obtine intre 7,5-10%

Sorin Blaj
24th October 2007, 15:17
Pe o bere. In 29 octombrie si 19 noiembrie sunt in Resita. O bem anticipat. :)

resita
24th October 2007, 15:27
Pe o bere. In 29 octombrie si 19 noiembrie sunt in Resita. O bem anticipat. :)

ok, ne vedem atunci :ok:

YoYoyOi
24th October 2007, 18:08
si cine da berea anticipat? :D

resita
24th October 2007, 18:37
si cine da berea anticipat? :D

pe 29 octombrie eu, iar pe 19 noiembrie sorin :D

YoYoyOi
24th October 2007, 18:47
aham si cine castiga pariul? :D

Sorin Blaj
24th October 2007, 19:32
Vedem dupa 25 noiembrie si ne mai intalnim o data. :)

resita
24th October 2007, 19:37
Vedem dupa 25 noiembrie si ne mai intalnim o data. :)

.....yoyo esti invitata :lol::lol::lol:

YoYoyOi
24th October 2007, 19:44
wow :D

unde asta? la Resita? :thinkso: nu cred ca ajung pe acolo in viata asta:D dar poate intr-o viata urmatoare :rolleyes:

si ca sa fiu on-topic. GG inregistreaza cea mai drastica scadere in sondaje. Pana la urma tot raul e spre bine. Sa-l vad pe asta distrus din toate punctele de vedere a devenit unul din idealurile mele :D in viata asta si in cele ce vor urma :D

resita
24th October 2007, 19:48
wow :D

unde asta? la Resita? :thinkso: nu cred ca ajung pe acolo in viata asta:D dar poate intr-o viata urmatoare :rolleyes:

si ca sa fiu on-topic. GG inregistreaza cea mai drastica scadere in sondaje. Pana la urma tot raul e spre bine. Sa-l vad pe asta distrus din toate punctele de vedere a devenit unul din idealurile mele :D in viata asta si in cele ce vor urma :D

niciodata sa nu crezi in sondaje, si eu m-as bucura sa scada jiji dar din pacate pentru noi el detine o arma letala pentru po****tie, presa, care este la picioarele lui. In campania ce va incepe peste 2-3 zile jiji va aparea la toate canalele de stiri, in emisiunile electorale si va reusi ceea ce si-a propus

resita
19th November 2007, 13:43
Becali se retrage din viața publică dacă nu câștigă în alegeri

Președintele Partidului Noua Generație Creștin Democrat (PNGCD), George Becali, a afirmat, la Pitești, că se va retrage din viața publică dacă nu va câștiga alegerile parlamentare din 2008 sau alegerile prezidențiale din 2009.

'Eu trebuie să reușesc la una dintre ele, guvernare sau președinție. Dacă nu reușesc, mă retrag nu din viața politică, din viața publică. Nu mă mai vedeți!', a declarat Becali.

doamne ajuta, poate ne scapam de el :drak:

YoYoyOi
19th November 2007, 13:46
viata publica este si in conducerea Stelei...oare se referea si la asta? :o:

Si ce vrea sa zica prin castigarea parlamentarelor? Sa aiba majoritate in Parlament sau sa atinga pragul si sa intre in Parlament?

resita
19th November 2007, 13:52
viata publica este si in conducerea Stelei...oare se referea si la asta? :o:

Si ce vrea sa zica prin castigarea parlamentarelor? Sa aiba majoritate in Parlament sau sa atinga pragul si sa intre in Parlament?


sa fie majoritar si sa fie la guvernare sau sa fie el presedinta, una din doua :D

Gabri3l
19th November 2007, 13:52
YoYo, cred ca a facut iar o gluma :)

Sorin Blaj
19th November 2007, 14:15
Becali se retrage din viața publică dacă nu câștigă în alegeri

Președintele Partidului Noua Generație Creștin Democrat (PNGCD), George Becali, a afirmat, la Pitești, că se va retrage din viața publică dacă nu va câștiga alegerile parlamentare din 2008 sau alegerile prezidențiale din 2009.

'Eu trebuie să reușesc la una dintre ele, guvernare sau președinție. Dacă nu reușesc, mă retrag nu din viața politică, din viața publică. Nu mă mai vedeți!', a declarat Becali.

doamne ajuta, poate ne scapam de el :drak:

Cine mai crede ce spune Becali?

Astazi se pupa cu nasul sau si al copiilor sai si maine il injura si il improasca cu noroi.

YoYoyOi
19th November 2007, 14:21
sa fie majoritar si sa fie la guvernare sau sa fie el presedinta, una din doua :D

:cry: :cry: :cry:

speram sa fi inteles eu gresit :happy

resita
23rd November 2007, 18:31
Becali in presa germana: Imi plac oile, ele m-au crescut
Salvatorul romanilor. Din cioban, pana in 1989, la 49 de ani devine miliardar. Un arivist putred de bogat, speculant de terenuri si proprietarul unui club de fotbal. Nimeni altul decat Gigi Becali, cel mai bizar politician al Romaniei, dupa Ceausescu, comenteaza jurnalistii de la Die Tageszeitung in pagina electronica.

"Salvatorul romanilor sta intr-un Mercedes Maybach de doar 500.000 de euro si se crede la karaoke. Canta cat il tin plamanii melodia "Dumnezeu este cu noi". La tonuri inalte, vocea il lasa, insa muzica de la CD-ul la volum maxim ii acopera onomatopeele", scrie Die Tageszeitung. "Ascult numai astfel de muzica, asta ma face asa puternic", tipa unsul lui Dumnezeu. "Nu am frica de nimeni si nimic".

"In drum spre biroul lui, care are 1.500 de metri patrati si este situat in cartierul rezidential al Bucurestiului, Becali este escortat de o coloana de masini, in afara de Maybach, trei limuzine si un Hummer de un galben fosforescent, un hibrid intre un tanc si o masina de la salubritate", mai scriu ziaristii germani.

"Nici nu apuca sa iasa bine din masina, cand o femeie in carje ii apare in cale. Garzile sale de corp fac zid in fata femeii, insa pastorul romanilor sta si o asculta, pe jumatate scarbit, pe jumatate zambind, dupa care o lasa pur si simplu in mijlocul drumului".

"Dumnezeu a creat in Romania pe cineva cu numele de Becali, acesta sunt eu (...) Voi conduce Romania spre marea victorie. Eu. Asa va fi", tipa Becali din fotoliu, iar ceasul de aur ii danseaza pe brat.

Acest parvenit va candida ca deputat in Parlamentul European de la Strasbourg. De ce? "Ii voi intreba pe toti parlamentarii din Bruxelles: Cine ne-a creat?". Dupa o pauza, striga: "Va intreb si pe voi!". Fiindca jurnalistul nu i-a raspuns asa cum a vrut el, spune "Nu ai inteles nimic din ce ti-am spus, nimic, vorbesc degeaba cu tine!". "O vreme am fost foarte suparat pe voi, ziaristii", spune, "dar pe urma m-am gandit ca trebuie sa pot ierta. Altfel Dumnezeu imi ia inapoi ce mi-a dat".

Acelasi Becali se balbaie, isi iese din pepeni, isi deschide usa Maybach-ului cu levierul. Insa, cum nu a fost de ajuns, l-a injosit si l-a dat afara in fata camerelor pe antrenorul sau de fotbal, Gica Hagi, atitudine ce l-a plasat in sondaje pe locul al saselea, dupa ce era pe locul doi. Cum spunea insusi pastorul, Dumnezeu i-a dat, insa i-a si luat, dupa inima lui!

"Daca nu voi avea succes in politica, ma voi dedica poate din nou oieritului”, anunta patetic. "Cand pazesti oile, nu esti stresat, doar stai acolo si privesti in jur.

Am si acum acasa la mine, in curtea de la Bucuresti, 30 de oi, ca hobby. Uneori ma duc la ele si le privesc. Imi plac oile. Ele m-au crescut si ele m-au facut atat de puternic". De fapt, pastorul este si el tot o oaie, una ratacita. Se va intoarce oare Becali la oile lui? :happy:happy:happy:happy:happy:happy:happy:happy

YoYoyOi
23rd November 2007, 18:43
Doamne Dumnezeule :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

miril
23rd November 2007, 18:48
E prima data cand ii dau dreptate.

Gigi Becali: „Băsescu ține țara în haos!“ Marius Vulpe Adevarul

Supărat că nu a fost lăsat să vorbească la o adunare publică, liderul PNG îl critică dur pe președinte

Liderul PNG, Gigi Becali, l-a atacat pe președintele Traian Băsescu într-o emisiune televizată, catalogându-l drept „comunist" și „********".

Becali a relatat, în direct, ciocnirea pe care a avut-o cu șeful statului la Brașov, la ceremonia de comemorare a evenimentelor din 15 noiembrie 1987, când finanțatorului Stelei i-a fost interzis să țină un discurs.

„Eu am început să țip, cum adică să vă comande Traian Băsescu pe voi? Păi, e comunist, mă, cum să vă comande pe voi? Păi, eu m-am născut în lagăr de concentrare. Familia mea a suferit. Au fost morți, el era în ’87, la Anwers, turnător, ********. Și am țipat, am urlat, și el, l-a deranjat pe el, că de-aia spun că nu îi mai spun președinte", a explicat Becali.

Adevărul: Puteți să ne explicați schimbarea bruscă de atitudine pe care o manifestați față de pre­ședintele Traian Bă­sescu? Până mai ieri îl sprijineați.

Gigi Becali: Eu nu l-am susținut pe el, ca om politic, niciodată. Eu l-am susținut pentru că a fost singur împotriva celor 322. Ei aveau pe atunci un proiect prin care voiau ca președintele să fie numit de parlament, adică să facă un stat parlamentar în România.

România ar fi devenit un stat mafiotic cu președintele și primul-ministru la mâna lor. Eu nu aveam cum să fiu de acord cu asta. Eu nu spun că
l-am susținut pe președintele Băsescu, dar ăia erau răul cel mai mare.

- Totuși l-ați sunat și l-ați anunțat că sunteți gata să-i acordați un sprijin financiar substanțial.

- Nu pentru Băsescu pre­ședintele, ci pentru Băsescu omul. L-am sprijinit în calitate de om, deoarece avea dreptate în acel moment. Pe mine nu mă interesează președintele. Cine contează pentru mine e Iisus Hristos și Dumnezeu.

- Cum îl vedeți pe președinte din pos­tura de lider de partid politic?

- Nu pot să-l plac în totalitate. Eu am o imagine, dar încă neterminată. Ce nu mi-a plăcut, ceea ce văd eu la tv, cearta cu Tăriceanu de atâta timp. Nu a avut înțelepciunea de a face o coaliție cu cel cu care a făcut echipă la început. Să o ții numai în scandaluri, toată țara în haos.

Nu-l ajută mintea, nu are înțelepciunea să facă ceva liniște în treaba asta și, doi, nu are forță. Zice el că tra-la-la și la-la-la, dar de fapt nu e așa. În fine, modul în care s-a comportat cu mine la comemorarea Revoluției de la Brașov m-a deranjat foarte mult. A pus încă o cărămidă la caracterizarea pe care mi-am făcut-o despre el. Adică să-mi vorbești ca și cum nu ne cunoșteam…

- Ați stat și ați chefuit chiar împreună în câteva rânduri. De ce abia acum vă arătați deranjat de trecutul lui Traian Băsescu?

- Pentru că până acum nu prea m-a supărat. Acum m-a supărat prea tare. Eu stau la masă cu oricine e român, chiar dacă e ******** sau ultimul nenorocit. Cât timp îi pasă de România, nu contează. Orice om poate să-și spele păcatele în timp. Însă când tu vii dintr-un sistem de securiști și comuniști, ai făcut așa și pe dincolo și mai vrei să te impui la o adunare comemorativă anticomunistă, atunci în­seam­nă că ești prea obraznic, că nu ai caracter. Să lase odată metehnele astea.

Eu las portița deschisă pentru orice om pentru care România înseamnă ceva, dar să se spovedească în fața lui Dumnezeu să-i ierte păcatele.

Așa cum știu că și voi mă sunați pe mine ca să dați în Băsescu. Or, eu nu zic ziarului lui Patriciu, eu zic ziaristului care m-a sunat.

Cum te cheamă, mă? Așa. Eu zic lui Marius Vulpe. Or, dacă Marius Vulpe va fi o jigodie a doua zi și va răstălmăci ceea ce i-am zis io, atunci e problema lui în fața lui Dumnezeu. Eu nu am probleme cu propria mea imagine din presă. Pe mine mă interesează numai imaginea mea în fața lui Dumnezeu.

O prietenie ruptă de orgolii

Președintele PNG, Gigi Becali, l-a rupt de la inimă pe președintele Traian Băsescu după afrontul suferit cu ocazia comemorării a 20 de ani de la revolta muncitorilor brașoveni din 1987. Până mai ieri tovarăși de pahar la restaurantul Golden Blitz, cei doi politicieni s-au certat săptămâna trecută, la manifestarea organizată la Brașov

că programul conferinței nu oferea decât președintelui Băsescu prilejul de a ține cuvântări, patronul Stelei și-a făcut remarcată vocal prezența categorisind drept "Vrăjeli, vrăjeli!" discursul prezidențial. "Liniștește-te, Gigi, aici nu ești la Steaua!", a fost replica lui Băsescu. Extrem de nervos și de afectat, Becali a părăsit imediat sala.

Momente care au marcat prietenia cu Băsescu

Sprițul de la Golden Blitz, după o victorie a echipei Steaua

Atacul dur al lui Becali la adresa premierului Tăriceanu: "Very Important Papagal", după șprițul băut cu șeful statului

Mitingul în care Traian Băsescu i-a mulțumit lui Becali după victoria de la referendumul din 19 mai

J.Bond
24th November 2007, 13:34
Becali isi schimba optiunile electorale dupa cum bate vantul.
Mare hahalera este.:):)

resita
16th April 2008, 19:56
Becali a oferit oamenilor ouă, zahăr și ulei în schimbul înscrierii în PNG :happy:happy


Peste o sută de oameni s-au înghesuit astăzi în fața sediului PNG din sectorul doi. Motivul, s-au dat ouă gratis.

Oamenii au venit cu noaptea în cap și s-au așezat la coadă, au așteptat chiar ore în șir pentru 30 de ouă, un kilogram de zahăr, ulei și un cozonac.

Pentru a primi pomana Partidului Noua Generație exista o singură condiție: trebuie să fii înscris în Fundația Noua Generație și să deții o legitimație de membru. Cine nu îndeplinea această condiție se putea înscrie pe loc atât în fundație, cât și în partid.

Gigi Becali susține că fundația sa ajută oamenii, și nu PNG-ul. "Fundația mea dă ouă de Paște... dar nu are nicio legătură cu PNG. (...)El automat dacă îi dă Becali, se face mebru PNG, pentru că Becali i-a dat. (...) Eu pun fundația la înaintare, fundația dă și ei se fac mebrii PNG... Păi, aia oricum se fac membrii, au luat pachetul, se fac membrii imediat...", a susținut Gigi Becali, președintele PNG.
Sursa: Realitatea TV

Romeo
17th April 2008, 09:24
daca stam sa gandim in folosul oamenilor, mai bine votezi pe ala care-ti da trei oua decat pe cei care te mint ca fac ceva pentru tine. Ne-am lamurit de 18 ani ca acolo unde s-a facut ceva au fost numai interesele firmelor care au primit lucrari. Observam ieri ca deja s-au facut denivelari pe o platforma de pavele pusa acum o luna. Bataie de joc pe banii orasului, ceva care nu era necesar a transformat centrul orasului in santier timp de 6 luni, oamenii treceau prin noroaie, totul pentru binele primarului si al ticalosilor din consiliu.

J.Bond
17th April 2008, 13:19
Foarte frumos.:)
Daca ati stii voi cum la tara, in zonele mai sarace(zona Moldovei, zona Olteniei),primarii de la PSD ii manipuleaza pe saracii oameni sa voteze pentru ei daruidu-le la saracii tarani tot felul de foloase, n-ati mai rade atata de gestul lui Becali. Macar asta o face prin fundatia lui proprie.:):)

ensic
17th April 2008, 13:21
Foarte frumos.:)
Daca ati stii voi cum la tara, in zonele mai sarace(zona Moldovei, zona Olteniei),primarii de la PSD ii manipuleaza pe saracii oameni sa voteze pentru ei promitandu-le tot felul de foloase, n-ati mai rade atata de gestul lui Becali. Macar asta o face prin fundatia lui proprie.:):)

De aia ii privim cu desconsideratie intelectuala pe respectivii tarani tocmai ca-si vand dreptul de a fi condusi cinstit pe maruntisuri! Din pacate sunt multe exemplare din timpul asta de tarani si la orase altfel nu ar avea succes demagogi ca jiji!

Cristian
17th April 2008, 13:31
Aici se vede cat de necredincios e berbecali, cum sa dea oamenilor oua in post ? :cry::cry::cry:

Sorin Blaj
17th April 2008, 14:03
Vine pastele sau tu nu vopsesti oua?:)

Cristian
17th April 2008, 21:57
Eu le numar desi is tot doua :cry:
Hai ma Sorine ca era asa ca o ironie :D :P

Romeo
21st April 2008, 09:48
De aia ii privim cu desconsideratie intelectuala pe respectivii tarani tocmai ca-si vand dreptul de a fi condusi cinstit pe maruntisuri! Din pacate sunt multe exemplare din timpul asta de tarani si la orase altfel nu ar avea succes demagogi ca jiji!

de ce critici tu taranimea ? Le-a dat ceva intelectualitatea ca sa voteze cu altcineva ? Ce le-a dat Taricelu ? Multa UE ? La tara sunt adevaratele alegeri uninominale, ca acolo toti ii cunosc pe candidati, la orase mani****rea este mare, pentru ca nu ai sanse sa cunosti toti mafiotii care candideaza sau nu cunosti pe nimeni.

miril
21st April 2008, 10:02
Taricelu nu le-a dat nimic, dar are statistici pozitive, economice, nivelul de crestere, printre cele mai mici datorii in UE, etc, in timpul actualei guvernari si asta desi a fost bombardat politic de presedinte si al lui partid, la foc continuu. Din nefericire pentru unul ca el, cifrele statistice nu se simt imediat in buzunarul individului, care, mai degraba, asculta la propaganda care nu costa a unora ca Becali si, de ce nu, Basescu, gargaragii de meserie. Romanii nu sunt singurii in acesta privinta, dar sunt printre cei mai sensibili la gargara politica de tip becalist sau basist, daca exista vreo diferenta, intre ele. Sa nu se inteleaga ca-i fac apoteoza lui Tairiceanu dar nici nu-l putem pune in fata pentru a-l identifica drept persoana numarul unu in privinta escului. Escul este al intregii clase politice, in frunte cu Number One.

Gabri3l
21st April 2008, 16:37
on topic
Gigi Becali reuseste sa profite la maxim de greselile facute de guvernantii actuali.... a fost de partea lui Basescu la suspendare(o mutare politica inteligenta) + actele de caritate facute la tv + Dumnezeu... si uite asa are sanse reale sa intre in viitorul Parlament cu png-ul lui si sa ia locul prm-ului.... si de ce nu, ar putea ajunge si la o eventuala guvernare(impreuna cu PDL desigur si alaturi de vesnicul udmr)...

Romeo
21st April 2008, 21:19
Taricelu nu le-a dat nimic, dar are statistici pozitive, economice, nivelul de crestere, printre cele mai mici datorii in UE, etc, in timpul actualei guvernari si asta desi a fost bombardat politic de presedinte si al lui partid, la foc continuu. Din nefericire pentru unul ca el, cifrele statistice nu se simt imediat in buzunarul individului, care, mai degraba, asculta la propaganda care nu costa a unora ca Becali si, de ce nu, Basescu, gargaragii de meserie. Romanii nu sunt singurii in acesta privinta, dar sunt printre cei mai sensibili la gargara politica de tip becalist sau basist, daca exista vreo diferenta, intre ele. Sa nu se inteleaga ca-i fac apoteoza lui Tairiceanu dar nici nu-l putem pune in fata pentru a-l identifica drept persoana numarul unu in privinta escului. Escul este al intregii clase politice, in frunte cu Number One.

alegerile tin de perceptia votantilor. O ducem mult mai bine decat in 1989, dar toti preamarim "dezastrul" in care ne aflam. De ce nu va puneti intrebarea: cati se vor mai duce la vot, cati cred ca un anumit partid le va face viata mai buna ? Cuvantul la moda este lehamite.
PNL-ul isi are proprii votanti, cei care au stiut sa faca bani si se pare ca sunt si in crestere fata de 2004. Tariceanu chiar spune ca nu face ceva de dragul voturilor si asta e bine. Statistica din pacate nu incalzeste pe cineva si de acord ca gargara este mai puternica. Eu cred ca Becali a facut mai multe pentru romani decat 400 din actualii parlamentari. Becali poate castiga uninominal, dar niciun altul din PNG. A venit randul PRM sa iasa din istorie.

cinebelu
10th October 2008, 18:57
Ia uite cine si-a facut recent blog:

http://www.georgebecali.ro/blog/

..si una dintre primele intrebari ale vizitatorilor, foarte legitima: "Fanii stiu sa citeasca?" :happy

spor la injuraturi! :D

J.Bond
3rd April 2009, 18:48
Saracul Gigi!:no: Se pare ca pana la urma a ajuns acolo unde ii este locul. :cry:

Gigi Becali, arestat pentru 29 de zile.

Omul de afaceri Gigi Becali a fost arestat, vineri dimineata, pentru 29 de zile, de magistratii Judecatoriei Sectorului 1 din Capitala, care au admis cererea procurorilor In acest sens, dupa un proces care a Inceput la ora 1.00 dimineata si a durat mai bine de cinci ore, informeaza Mediafax.

Alaturi de Becali au mai fost arestati Catalin Zmarandescu, stefan Dediu, Nicolae Dumitrascu si Dumitru Beciu. Instanta a dispus ca toti cei cinci sa stea In arest 29 de zile. In cazul lui Marius Petrinel Geavela, instanta a decis sa nu ia masura arestarii preventive, interzicandu-i Insa acestuia sa paraseasca tara. Cititi mai mult despre arestarea lui Gigi Becali pe www.mediafax.ro

J.Bond
12th April 2009, 17:51
Gigi Becali a acceptat sa fie locotenentul lui C.V. Tudor in alegerile europarlamentare:)
Dupa ce, in trecut, Corneliu Vadim Tudor si Gigi Becali s-au injurat birjareste pe toate canalele mediatice, acuzandu-se reciproc din diverse pricini, cei doi au hotarat sa se impace, candidand pe aceeasi lista la viitoarele alegeri europarlamentare, scrie Gandul.

Grinco
12th April 2009, 18:58
Asta e o practica veche, Markere. Sunt o gramada de exemple, unul recent fiind cand doua partide s-au porcait pe unde au apucat si dupa aia au pus-o de o coalitie FSN-ista ;)

resita
21st April 2009, 22:39
ce-l lauda jiji pe iliescu :happy:happy:happy

rob_din
21st April 2009, 23:05
Markere, il insala Jiji pe Base! Ce te faci?

O tempora!

http://videonews.ro/action/viewvideo/8549/Gigi-Becali-si-Traian-Basescu-la-sprit-la-Golden-Blitz/

J.Bond
21st April 2009, 23:47
Si deaia nu mai pot eu.:)

Rob_din, mai bine ai avea grija de PSDeii tai. Ar trebui sa cam fi ingrijorat la ora asta ca o cam luati la vale!:ok: Daca nu crezi, o sa constati cu ingrijorare:) cu prima ocazie la alegerile europarlamentare din luna iunie.;)

rob_din
21st April 2009, 23:52
Spre deosebire de altii nu-s pe statul de plata al vreunui partid asa ca ma doare undeva de ce scor face PSD-ul la europarlamentare. Ba chiar sper sa fie minuscul, daca esti curios. In schimb pentru altii salariul depinde de procente, asa ca stau si tremura.

J.Bond
22nd April 2009, 00:00
Pai ar fi cazul sa te ingrijoreze. Asculta mai bine la ce zice dom' Mitrea si baga mare acolo in renumita de acum Celula din Kiseleff (http://rogozanu.blog.cotidianul.ro/2009/03/30/celula-din-kiseleff-atacatorii-de-serviciu/).:)

J.Bond
20th July 2009, 16:51
Creștinul Becali,"maimuța" folosită de liderii politici

Creștinul Becali a divorțat de patriotul Vadim, la doar patru luni de la "mariajul" politic de fațadă ce le-a adus amândurora certificatul de europarlamentar. Și, ca un veritabil cruciat ce bătea la porțile creștin-democrației europene, consecvent cum este, Becali flirtează acum cu ideea de a deveni socialist, visând la o alianță cu PSD, probabil cu gândul la mai vechea relație cu Viorel Hrebenciuc. Brusca revelație strategică a finanțatorului Stelei nu este una surprinzătoare, dacă ne gândim la modul în care a intrat în politică.

La fel cum Ion Iliescu a inventat PRM, la începutul anilor '90, cu scopul de a specula electoral tema pericolului pe care îl reprezintă extremismul, tot așa PSD-ul lui Viorel Hrebenciuc l-a inventat pe "liderul politic" Gigi Becali.

Se întâmpla prin 2004, an electoral, iar scopul era acela de a crea un personaj suficient de gălăgios și cu mare notorietate care să mai fure din voturile Alianței DA.

Creat de PSD, reinventat de "justiția de operetă"

De altfel, paradoxul pe care Gigi Becali îl trăiește este acela că, deși încearcă să se legitimieze ca fiind "războinicul luminii", finanțatorul Stelei a fost creat și folosit tot timpul de către adevărații lideri ai zilei, care își urmăreau propriile interese electorale.

După PSD, o scurtă tentativă a avut-o și președintele Traian Băsescu, vorbindu-se adesea despre o fuziune între PNG și PD. Relațiile de adversitate din 2004 au fost depășite în primăvara lui 2005, când cei doi au legat o "frumoasă" prietenie, marca "Golden Blitz". Nelipsit de la meciurile Stelei, președintele, doritor să preia din capitalul de simpatie al altora, nu s-a sfiit să se afișeze cu Gigi Becali, bând un pahar de whisky, la resaturantul preferat al PD. La fel de brusc, iubirea dintre cei doi s-a transformat în sentimente mai puțin creștinești. Băsescu și-a făcut calcule și a ajuns la concluzia că asocierea imaginii sale cu cea a lui Becali este mai curând nocivă, astfel încât a început să evite a mai frecventa stadioanele. În același timp, finanțatorul Stelei a descoperit că amicul său politic practică metode "********o-comuniste".

Intrat într-un con de umbră, cota acestuia a crescut din nou în 2009, tot în an electoral. "Războinicul" a fost arestat pentru că a sechestrat persoanele suspectate că i-au furat autoturismul, făcându-și astfel dreptate de unul singur. Telenovela arestării sale transmisă la ore de maximă audiență, pe toate posturile de televiziune, în perioada Paștelui, nu a făcut altceva decât să-l reinventeze pe Becali-omul care se bate cu pumnul în piept că învinge sistemul "ticăloșit" și aduce dreptatea. Comparându-și experiența cu patimile lui Isus, Becali a bătut toate recordurile de audiență, argument suficient pentru Corneliu Vadim Tudor să uite toate invectivele pe care cei doi și le-au aruncat unul altuia, disputându-și același segment de electorat.

Scurta "idilă" cu Vadim

Cu un partid muribund, care nu a mai reușit să intre în Parlamentul național, Vadim a văzut în finanțatorul Stelei soluția salvatoare, astfel încât "maimuța curentată" și "tribunul câinilor și al pisicilor" și-au unit forțele și au devenit "cei doi creștini care scapă țara de hoți", cu ceritificatul de europarlamentar în buzunar.

"N-am ce vorbi cu derbedeul asta. Acest Gigi Becali pentru mine este un păduche, un pigmeu. Vagabondul dracului! E bolnav psihic"; "Medicii au analizat, nu bag mâna în foc, dar cred că se droghează"; "Becali nu e, de fapt, decât o maimuță curentată. O maimuță beată, asta e Becali”, cam asta spunea Vadim despre partenerul său.

În replică, Becali spunea despre liderul PRM -“E posedat de diavol. O să încerc să scap România de acest cancer veninos, care se numește Vadim"; "Asta e irecuperabil, omul este bolnav. Ce sa fac eu cu asta? Dacă ar fi țara toată ca el, într-adevăr am fi o țară de handicapaâi. El nu e sănătos mintal".

Insultele au fost îngropate repede, într-un veritabil spirit creștinesc. La doar o săptămână de la validarea celor doi ca eurparlamentari, aleși pe listele PRM, Becali divorțează și anunță că îi poartă tot respectul lui Vadim dar se întoarce la prima sa dragoste politică-PNG. Finanțatorul Stelei este reales șef al PNG, într-un simulacru de congres, și anunță că ar putea să-l concureze pe Vadim la președinția țării. Mai mult, deși PNG are pretenții de partid de dreapta, po****r, Becali mai anunță că are mandat să negocieze o alianță cu PSD, pentru că...sună bine.