PDA

View Full Version : Remember 13-15.06.1990



TheIceMan
13th June 2007, 04:52
http://www.evz.ro/article.php?artid=309302

Herc_Reloaded
13th June 2007, 09:46
Daca ziua de 28 ianuarie, cand Frontul a hotarat sa participe la alegeri, a insemnat inceputul sfarsitului iluziilor, zilele de 13-15 iunie 1990 au reprezentat sfarsitul oricarei iluzii.

Tin sa-i multumesc tovarasului Iliescu, pe aceasta cale, ca prin actiunile sale m-a determinat sa plec din tara, facandu-mi astfel un mare bine....

Oricum, on topic, evenimentele de atunci, cu drogurile si tiparnita de bani "descoperite" in sediul PNTCD, prigoana impreuna studentilor si intelectualilor, reprezinta o continuare a diversiunilor de la Targu-Mures (daca mai tineti minte, aceste evenimente au justificat reactivarea Securitatii=SRI)

In iunie 1990 Romania s-a intors, in numai 3 zile, inapoi in timp cca 40 de ani, pe vremea lui Stalin si a epurarilor.

Asa ca multumesc TheIceMan, eu nu o sa uit niciodata!!

P.S. Pentru cei care inca-l mai considera pe Iliescu o figura "emblematica" a politicii romanesti, cititi cu atentie ce s-a intimplat pe atunci.

TheIceMan
13th June 2007, 18:24
Asa este. 100% sunt de aceeasi parere.

maldini
13th June 2007, 18:52
Bravo..Sant de acord cu voi Herc si Ice Man...Cei care pe forumul OLS simpatizeaza cu tovarasul prim-secretar Ilici Iliescu si cu ********ul informator al portului Constanta tovarasul Basescu sant copii care in 1990 aveau 2-3 ani si cativa nostalgici ...Legea lustratiei este singura solutie pentru Romania !!!

Gabri3l
14th June 2007, 20:35
Pensionarii l-au "aparat" pe Iliescu de 'Noii Golani':)

Atmosfera linistita din cartierul Primaverii a fost sparta de un miting de comemorare a victimelor mineriadei din 13-15 iunie 1990, organizat de Asociatia 21 Decembrie 1989 si Grupul de actiune “Noii Golani”. Cei 200 de manifestanti s-au oprit in fata resedintei din Primaverii a lui Ion Iliescu, considerat de organizatori principalul vinovat pentru masacrele din 1990. Acolo au fost intampinati de vreo 60 de sustinatori ai acestuia, majoritatea in varsta, "gata sa intervina" daca tinerii manifestanti ar fi devenit violenti.
Atmosfera din excesiv de linistitul cartier Primaverii a fost sparta de un miting de comemorare a victimelor mineriadei din 13-15 iunie 1990, organizat de Asociatia 21 Decembrie 1989 si Grupul de actiune “Noii Golani”.
Cele doua formatiuni care au strans aproximativ 200 de persoane, au pus la cale un mars cu plecare din Piata Universitatii, al carui punct final a fost resedinta din cartierul Primaverii a lui Ion Iliescu, personaj considerat de organizatori principalul vinovat pentru masacrele din 1990.
Pe parcursul manifestatiei s-au strigat lozinci impotriva fostului presedinte, cerandu-se judecarea si aruncarea acestuia in puscarie.
Mitingul organizat a strans in Piata Universtitati aproximativ 200 de tineri care au tinut sa comemoreze victimele mineriadei din 13-15 iunie 1989. In jurul orei 15:30 s-a pus la cale o sceneta, mai multi “golani” imbracati in mineri atacand un grup manifestanti.
La scurt timp coloana, flancata de jandarmi, a plecat spre Piata Romana-Televiziune- casa lui Iliescu. De altfel fortele de ordine au fost tinta predilecta a manifestantilor, acestia intrerupand de cateva ori marsul pentru a cere eliminarea din randurile lor a politistilor aflati sub acoperire.
Procedura era extrem de simpla. Liderului tinerilor i se semnalau prezentele politistilor, de altfel nu foarte bine camuflati: camasa in carouri, maiou tetra, blugi si pantofi luciosi. Toti, fara exceptie. Odata identificati, liderul organizatiei “Noii Golani” posta in fata politistilor un megafon si incepea sa zbiere: Plecati d’aici gaborilor”.
Rezultatul a fost acelasi in cel putin 5 situatii: “gaborul” era luat de colegi si dus in duba jandarmeriei.

In ciuda demersului mediatizat destul de bine multi dintre participanti nu prea stiau ce s-a intamplat in 13-15 iunie 1990.
“Iliescu a fost mana dreapta a lui Ceausescu si a preluat el puterea, adica tot la comunism ne-am intors”, spunea Andrei, licean de 17 ani si fan Steaua.
De-a lungul traseului s-au scandat lozinci impotriva fostului lider comunist: “La puscaria, cu Ilici la puscarie”, “Iliescu vinovat pentru sangele varsat”. Majoritatea dintre ei nu aveau mai mult de 22 de ani.
In tot acest timp nici sustinatorii lui Iliescu nu au stat degeaba. S-au strans in fata casei acestuia aproximativ 60 de persoane, minim sexagenare, serene si plictisite. Intre cele doua grupuri s-au interpus forte de ordine consistente. De altfel casa lui Ion Iliescu arata destul de bine pazita, cu sarma ghimpata, foisor pentru SPP si copaci inalti in jurul ferestrelor.
Dupa ce manifestantii si-au facut de cap aproximativ cinci minute, scotand vecinii la geam prin lozincile strigate, fortele de ordine au “sugerat” incheierea evenimentului
In jurul orei 19, tinerii adunati s-au indreptat linistiti spre metroul de la Aviatorilor.
Manifestatia organiazata miercuri survine la mai putin de o luna de zile de la ultima declaratie a lui Ion Iliescu pe tema revolutiei. La jumatate lunii mai, invitat fiind la o emisiune televizata, Iliescu a reiterat teza “civismului” mineresc.
"Le-am multumit minerilor pentru ca meritau", declara Ion Iliescu pe 17 mai 2007.

Balaci
15th June 2007, 10:06
Iata si toar'su Iliescu ce zice de treaba asta:D:


Fostul presedinte Ion Iliescu, afirma, intr-un comunicat de presa cu prilejul implinirii a 17 ani de la prima mineriada, ca adevarul despre acele evenimente este in fiecare an inlocuit cu minciuni si ca ceea ce s-a intamplat atunci este judecat cu patima si ura.

"Evenimentele din 13-15 iunie 1990 ofera in fiecare an prilejul unor ample campanii de presa, prin care adevarul istoric despre ceea ce s-a intamplat atunci, despre cauzele si consecintele violentelor care au socat opinia publica este inlocuit cu minciuni si mani****ri mediatice, cu viziuni partizane ale celor care vor sa impuna ca adevar absolut versiunea lor despre acele intamplari", se arata in comunicatul mentionat.

In documentul amintit Iliescu tine sa precizeze ca manifestatia din 1990 din Piata Universitatii a fost "un prelungit si ilegal miting electoral" care "si-a pierdut ratiunea de a fi dupa 20 mai 1990". El ofera o versiune a evenimentelor pe care care o considera ca fiind cea reala si potrivit careia cei care au participat la manifestatia din Piata Universitatii "au dorit sa schimbe cu orice pret vointa cetatenilor" si aveau drept scop "denigrarea, de-legitimarea, destabilizarea si subrezirea noii puteri de la Bucuresti, intreruperea procesului de democratizare si de normalizare a vietii publice intr-o Romanie abia iesita din totalitarism".

"De asemenea ei au urmarit izolarea internationala a tarii, pentru a crea conditiile unei “noi Revolutii”, care sa mature de la putere pe aceia care fusesera alesi la 20 mai. Principalul slogan al Pietei Universitatii a fost “Singura solutie, inc-o Revolutie!”", mai spune Ion Iliescu in comunicatul citat.

"Poporul se pronuntase liber in alegeri, exista o putere legitima, urma sa se formeze un nou Guvern si sa-si inceapa lucrarile Adunarea Constituanta. Faptul ca o minoritate extrem de agresiva intelegea sa conteste violent alegerea poporului a dat nastere unor reactii de respingere", sustine Iliescu.

Potrivit lui, afirmatia ca in 13 iunie 1990 manifestatia din Piata Universitatii a fost reprimata cu bestialitate este o "minciuna". Fostul sef de stat spune ca imediat dupa alegeri, principalii organizatori ai manifestatiei, "inclusiv Liga Studentilor", au anuntat ca se retrag din Piata.

"Au mai ramas circa doua sute de persoane, asa-zisii “grevisti ai foamei”, instalati in corturile de pe esplanada Teatrului National. Ei erau sprijiniti de doua organizatii, Asociatia 21 decembrie si Liga Poporului", afirma Iliescu pentru care refuzul celor doua organizatii de a parasi piata era "nejustificat". De asemenea, fostul sef de stat afirma ca pe 11 iunie 1990, intre grevistii foamei din fata Teatrului National si vice - premierul din guvernul provizoriu condus de Petre Roman, Anton Vatasescu, s-a semnat un acord prin care primii se obligau sa evacueze zona.

"Pe baza acestui acord, Guvernul a aprobat un plan de redare in circulatie a zonei, care implica evacuarea corturilor, salubrizarea si reamenajarea zonei, refacerea carosabilului, a marcajelor rutiere, etc. Evacuarea grevistilor foamei a decurs fara incidente majore si s-a desfasurat la primele ore ale zilei de 13 iunie 1990", arata Iliescu in comunicat.

Fostul presedinte afirma ca pe 13 iunie 1990, "grupuri organizate si extrem de violente au intrat din nou in Piata Universitatii, au atacat fortele de ordine, au incendiat mijloace de transport si au reocupat Piata", iar fortele de ordine nu au putut face fata situatiei si s-au retras.

Iliescu nu uita sa aminteasca de devastarea unor cladiri oficiale si furtul unor documente oficiale, "acte de identitate in alb, arme si munitii". "Alte grupuri au atacat postul public de televiziune, au distrus benzi si casete din arhiva, au amenintat cu moartea personalul tehnic si de conducere, au distrus echipamente. Toate astea au condus la oprirea emisiei postului public de televiziune", a spus Iliescu in comunicatul citat.

Fostul sef de stat a mai spus ca apelul pe care l-a facut a fost catre cetateni carora le cerea "sa-si faca datoria civica si sa apere democratia, sa vina in sprijinul institutiior statului de drept. "Nu apelul meu, la care au raspuns in primul rand cetatenii Capitalei si ai judetelor limitrofe ei, ci starea de anarhie instalata in Bucuresti i-a adus in oras pe minerii din cinci bazine miniere, nu doar pe cei din Valea Jiului. Violentele minerilor si ale altor cetateni sunt la fel de reprobabile, condamnabile si de ne-scuzat ca si cele ale gruparilor anarhiste din dupa amiaza, seara si noaptea zilei de 13 iunie 1990", crede Ion Iliescu.

In opinia sa daca cineva vrea sa afle cine "i-a chemat" pe mineri la Bucuresti, trebuie sa afle mai intai "cine a comandat si a organizat violentele din ziua de 13 iunie 1990". "Cei care au atacat institutii, au incendiat, au furat arme si munitii, au devastat televiziunea au urmarit un singur lucru: sa provoace o reactie la fel de violenta, stiind ca violenta naste violenta", si-a explicat Iliescu punctul de vedere.

Totodata, Iliescu si-a exprimat nemultumirea ca evenimentele de atunci nu pot fi judecate fara patima si fara ura, lucru ce "taie orice posibilitate de dialog". NewsIN

Herc_Reloaded
15th June 2007, 10:34
Iliescu mananca ca**t ca de obicei. Cum Dumnezeu puteau acei 200 de oameni ramasi in piata dupa spusele sale, sau acele neindentificate grupuri care au atacat MI, sa provoace o noua Revolutie?

Pentru a intelege lucrurile trebuie sa luati in considerare ca o parte din cei ramasi in piata erau infiltrati, adica membrii ai UM0215, inclusiv anumite "figuri" foarte po****re.

De asemenea, trebuie sa intelegeti ca Iliescu traia cu o stare de frica continua, data fiind ilegitimitatea regimului sau (lovitura de stat a lui Stanculescu si preluarea puterii de la acesta, care s-au suprapus pe miscarea sincera impotriva regimului a oamenilro din strada) si castigarea alegerilor printr-o uriasa mani****re emotionala.

Da, a existat planul de eliberarea a Pietei Universitatii. Au fost folositi agenti provocatori care sa JUSTIFICE eliberarea Pietei. Actiunile de provocare au scapat de sub control (partial) iar altele au vizat direct distrugerea unor arhive (pentru cei care isi amintesc, pe 13 iunie a fost arsa o cladire in spatele CEC, unde Directia 4 si 5 aveau arhivele). Ce misto ca cei din Piata s-au gandit sa dea foc acolo.

Actele de provocare au scapat de sub control, armata a refuzat sa intervina (date fiind evenimentele din Decembrie 1989). Iliescu s0a speriat ca va avea aceiasi soarta precum Ceausescu, a chemat pentru a 3-a oara minerii.... Si restul povestirii il cunoasteti.

Gontel
14th June 2008, 13:21
NoMo' - XIII

Lectia de istorie: http://www.youtube.com/watch?v=Shi4Wr5n-pc&eurl=http://www.sunetesubsol.net/v5/content/view/2716/1/

Sorin Blaj
14th June 2008, 13:28
Doar atat:

De comunistul asta imputit nu vom scapa decat dupa ce va muri. A nenorocit tara asta si o va mai nenoroci. Toti cei care nu vad acest lucru ori sunt orbi, ori sunt idioti.

resita
14th June 2008, 13:54
Doar atat:

De comunistul asta imputit nu vom scapa decat dupa ce va muri. A nenorocit tara asta si o va mai nenoroci. Toti cei care nu vad acest lucru ori sunt orbi, ori sunt idioti.


si faza tare este ca el are in continuare multi simpatizantii :rosu::rosu::rosu::rosu:

Sorin Blaj
14th June 2008, 13:59
Fac parte din cele doua categorii.

rob_din
14th June 2008, 17:04
Eu sunt unul dintre orbii si idiotii care considera ca Iliescu a facut mult mai mult bine decat rau Romaniei. Eu nu-mi permit sa jignesc asa pe fanii lui Basescu, dar asta e diferenta in educatie. Nici pe suporterii lui Hitler nu i-as jigni in halul asta. Multumesc


Cat despre Piata Universitatii daca acum nemultumitii ca Basescu a castigat alegerile ar ocupa o piata 2 luni si ar devasta sediile institutiilor de stat cum s-a intamplat in 13 iunie Basescu ar face uz de forta fara probleme. Asta nu inseamna ca a chema minerii in Bucuresti e un lucru bun, dar nici nu putem nega la nesfarsit ce s-a intamplat cu adevarat in 1990

Sorin Blaj
14th June 2008, 17:43
Eu sunt unul dintre orbii si idiotii care considera ca Iliescu a facut mult mai mult bine decat rau Romaniei. Eu nu-mi permit sa jignesc asa pe fanii lui Basescu, dar asta e diferenta in educatie. Nici pe suporterii lui Hitler nu i-as jigni in halul asta. Multumesc


Cat despre Piata Universitatii daca acum nemultumitii ca Basescu a castigat alegerile ar ocupa o piata 2 luni si ar devasta sediile institutiilor de stat cum s-a intamplat in 13 iunie Basescu ar face uz de forta fara probleme. Asta nu inseamna ca a chema minerii in Bucuresti e un lucru bun, dar nici nu putem nega la nesfarsit ce s-a intamplat cu adevarat in 1990
QED

resita
16th June 2009, 18:58
http://www.youtube.com/watch?v=Cbe3VSlAOTI&feature=player_embedded

miril
16th June 2009, 20:05
Herc, noi progresistii iti ducem lipsa. Timpul trece si memoria incepe sa estompeze gravitatea evenimentelor de atunci. Din nefericire nu multe ziare sau televiziuni au luat in discutie acele evenimete.

crissis
17th June 2009, 19:31
evinimentele de atunci au fost o incercare disperata de a imparti romania in trei state , dar din fericire planul acesta macabru a fost dejucat , daca ar fi reusit acum am fi circulat din transilvania in moldova doar cu pasaport.

Grinco
17th June 2009, 19:45
Da' ma crissis, asa e. Daca nu veneau bravii mineri sa plateze panselute pe acolo, ne furau ungurii:D Evenimentele alea au reprezentat lupta dintre cei cu cap si cei oligofeni si usor de mani****t, castigata, din nefericire, de aia multi prosti.

Tyler Durden
18th June 2009, 09:40
Eu i-am spus-o demult, dar stii cum e...are impresia ca e omniscient si se baga peste tot. Iti dai seama Bumbescule, inca mai exista oameni care dupa aproape 20 de ani mai cred balivernele ********ilor! Genul asta de prosti isi merita un presedinte ca Iliescu, ales pe vecie.
Eu sper ca sa pateasca el si cu tot neamu' ce au patit bucurestenii in acele minunate zile de gratie...

Bumbescu
18th June 2009, 09:47
Mi se pare ingrozitor pt ca pe vremea aia ipochimenul avea 17 ani, deci a trait perioada "in direct".....Nu stiu, dar in Bucuresti de exemplu(e adevarat ca aici s-au si intamplat lucrurile) numai cei foarte defavorizati mintal puteau sustine asa ceva(gen "fetili " cu"vrem valuta si pe petre sa ne ..."). Sincer sa fiu nu cunosc absolut pe nimeni care sa fi sustinut asa ceva. Inca o data ma ingrozesc cand ma gandesc cu cine 'discutam" noi aici pe ols, cu ce creaturi sinistre, cu care in viata de zi cu zi nu am avea niciodata de-a face....

Tyler Durden
18th June 2009, 09:49
Inca odata ma ingrozesc cand ma gandesc cu cine 'discutam" noi aici pe ols, cu ce creaturi sinistre, cu care in viata de zi cu zi nu am avea niciodata de-a face....

Eu sincer mai am de-a face, atunci cand fac piața...:D

Bumbescu
18th June 2009, 09:50
Probabil si cand mai mergem pe stadion.:D

Tyler Durden
18th June 2009, 09:54
Revenind la subiect, eu cred ca pana la urma discursul istoric onest va lamuri lucrurile peste ceva ani. Ca vor mai ramane constiinte alienate ce vor mai vehicula teze ca cea a lui crissis, asta e cert, dar nu vor fi vazute decat ca forme reziduale ale mani****rilor de atunci.

P.S. Ma mir ca nu vine un minerofil sa ne spuna si de traficul de droguri de la Universitate (daca-ti mai amintesti securitatea plasa tot felul de infractori la TVR sa spuna ca baga heroina la vena), de resurectia legionara, de anarhistii de la Litere (astora nu le pasa ca anarhismul si legionarismul sunt cam incompatibile, important era sa sune cat mai odios, sa sparie boborul).

miril
18th June 2009, 10:05
Ty si Bumbescu, pe aici! Bucuros de oasepti si nu...mai zic. Fratilor, m-a lovit delirul cand v-am vazut pe aici, caci n-ati mai fost de multa vreme, mai ales dupa...suspendarile astea. Aveti dreptate in orice spuneti, dar parerea mea este ca fiecare pasare...stiti voi. Nu trebuie sa subliniem noi prin termeni care stirbesc din mesaj. In concluzie, colegul are pareri eronate si in ochii multora din noi, chiar aberante, dar e bine ca democratia ii permite sa le spuna si astfel sa ne dea noua posibilitatea sa le combatem, de preferat civilizat caci este mai percutant, parerea mea.

Tyler Durden
18th June 2009, 10:10
Miril, ai dreptate in privinta polemicii, ea trebuie sa fie civilizata sau sa nu fie deloc, dar avand in vedere ca pentru mine Ols-ul este doar un debuseu ce-mi permite sa-mi etalez latura dionisiaca la adapostul anonimatului si prin urmare sa suspend toate normele de civilitate....:D

miril
18th June 2009, 10:19
Fii si tu mai apollon, acolo unde, din intamplare, sunt un mic...zeus. Politica provoaca gastrita dionisiacilor, nu stiai? Vrei sa dai in ulcer :D?

Tyler Durden
18th June 2009, 10:24
Mie politica a inceput sa-mi provoace o crancena durere...de cot.:D

miril
18th June 2009, 10:27
Si atunci? Da-o cot..ita! In alta varianta, Da, o cotita.

Tyler Durden
18th June 2009, 10:30
Cotita are vreo legatura cu coitul, daca da, atunci ma bag. :D

Jerome LeBanner
18th June 2009, 10:38
Ce ziceai ca iti provoaca o miscare din cot?

Bumbescu
19th June 2009, 09:19
Ion Ilici Iliescu-scos de sub urmarire penala

Asta este cea mai mare batjocura, criminalul asta kgb-ist ar trebui sa putrezeasca in puscarie. Sunt insa convins ca lucrurile nu vor ramane asa si ca istoria il ma marca asa cum a fost, ca un vierme rosu.

Jerome LeBanner
19th June 2009, 10:24
Nu fi convins, istoriografia are legile ei, e posibil ca peste 100 de ani stranepotii nostri sa spuns: Gorbaciov a luat premiul Nobel? uau! a scapat restul europei de comunism (ceo fi fost ala)? uau! si uite asa istoria te iarta

Bancaru
19th June 2009, 11:00
Toti cei implicati au fost scosi de sub urmarire penala. Printre care celebrul cuplu cu multe bube-n cap, Chitac - Stanculescu. Ieri am trecut pe Ana Ipatescu (sau Lascar Catargiu, cum vreti) si am vazut crucea celor doi: Andrei Fumusanu si Aura Crainiceanu. Bine, este vorba de alta mineriada, dar daca nu ma insel este vorba de un alt sinistru personaj, Dumitru Iliescu, fratele omului cu 2 mame.
Lipsa probelor care sa dovedeasca faptul ca Iliescu a instigat la genocid au dus la suspendarea acestui dosar. Si atunci eu de ce sa aplaud justitia? Poate inaintea arestarii lui Nastase pentru niste bani furati ar trebui lamurite niste cazuri mult mai grave lasate cu morti. Desi se spune ca justitia e oarba.
Am auzit ca Basescu se pregateste sa condamne si mineriada (sau mineriadele). Daca va condamna mineriadele sunt curios daca asta din 13-15 iunie va fi parte din subiect, nu de alta dar minerii au venit din Vale cu garnituri de tren puse la dispozitie de ministerul transporturilor. Eu nu zic ca le-a compus Basescu in persoana neaparat, dar nici nu am auzit sa fie cineva tras la raspundere si pedepsit pentru asa ceva. Nu m-as mira ca in cativa ani si Iliescu sa le condamne. Nu de alta, dar cand te apropii de ultima suflare devii mai bun. Ba am auzit ca iti revine si vedere si incepi sa judeci lucid.

miril
19th June 2009, 11:12
Ion Ilici Iliescu-scos de sub urmarire penala

Asta este cea mai mare batjocura, criminalul asta kgb-ist ar trebui sa putrezeasca in puscarie. Sunt insa convins ca lucrurile nu vor ramane asa si ca istoria il ma marca asa cum a fost, ca un vierme rosu.

In aceeasi z,i Presedintele unor romani se gandeste, alaturi de filosoful aflat in slujba, sa condamne prima mineriada. Simt o pornire sincera, aici.

Bumbescu
19th June 2009, 13:49
Mirile, tu esti in slujba daca ii ridici in slavi pe liberali? Sau daca te declari de partea lui Mireille Mathieu?

Mineriada trebuie condamnata si oricum asa va fi in cele din urma, nu are cum sa ramana altfel in istorie. Ceea ce a facut satrapul ilici atunci se va numi intotdeauna "instigare la violenta, la razboi civil, la crima". Mortii acelor zile ii vor apartine intotdeauna lui Ilici si chiar daca nu va da socoteala pe lumea asta e bine sa stie ca lumea il ca considera mereu un criminal.

Ce nu-mi place la toata povestea e ideea ca Basescu sa condamne mineriada. Daca nu ma insel, marinarul era ministrul transporturilor atunci, era deci in guvern, nu-l vad absolvit de orice responsabilitate.
Apropo de asta, Adrian Sarbu care pe vremea aia era consilierul lui petre roman(alta figura sinistra a istoriei postdecembriste) a declarat ca pe 15 iunie s-a asezat in fata usii pt a-l impiedica pe fiul de kominternist sa i se alature lui ilici cand le-a multumit minerilor.

Jerome LeBanner
19th June 2009, 14:24
Pai si Sarbu se lauda cu asta? trebuia sal lase, sa vedem si noi ce hram poarta peste roman (nu ca aveam indoieli, dar ca sa fie clar pt. toata lumea)

moty
19th June 2009, 14:36
Cum mama dracu' nu s-au gasit dovezi? Au disparut inregistrarile de la TVR cu ilici declarand in fata minerilor:"va multumesc ca ati raspuns chemarii noastre"?
Fmm de comunist imputit!

Jerome LeBanner
19th June 2009, 15:01
Ca sai linisteasca, deaia lea multumit. tot lui trebuie sai fim recunoscatori

moty
19th June 2009, 15:06
Cum mama dracu' nu s-au gasit dovezi? Au disparut inregistrarile de la TVR cu ilici declarand in fata minerilor:"va multumesc ca ati raspuns chemarii noastre"?
Fmm de comunist imputit!


Ca sai linisteasca, deaia lea multumit. tot lui trebuie sai fim recunoscatori

Linistit? Un nenorocit, mincinos, ticalos, pe care si acum l-ar vota o gramada de oameni :(:(:(

Urmuz
19th June 2009, 15:32
Bunicuta kgb-ista va sfarsi in patul sau si va fi condus de o multime trista pe ultimul drum. Realitatea si Antena 3 ii vor ridica osanale, gurnalistii vor compune panagerice, Base va varsa o lacrima, etc. Omului asta n-ai ce sa-i faci, orice ai incerca, deaorece el a creat acest sistem politic necurat.

Bumbescu
19th June 2009, 15:35
Atunci va fi pt prima oara cand ma voi bucura de moartea unui om, desi scarnavia nu cred ca mai poate fi numit om.
Iar pe multimea aia trista ma voi pisa cu spor.

moty
19th June 2009, 15:36
Si eu :ok:

Grinco
19th June 2009, 16:02
Atunci va fi pt prima oara cand ma voi bucura de moartea unui om, desi scarnavia nu cred ca mai poate fi numit om.
Iar pe multimea aia trista ma voi pisa cu spor.
Nu voi avea nicio satisfactie daca ala va muri linistit, acasa. Ar fi mai frumos sa-si petreaca ultimii ani in vreo cariera de piatra, cu o bila de aia legata de picioare. Iar mi-a venit sa vomit cand am revazut imaginile in care el le multumea minerilor si cohorte de tute de la APACA ii salutau pe oligofrenii aia cand plecau cu camioanele din Bucuresti

moty
19th June 2009, 16:09
Ar fi mai frumos sa-si petreaca ultimii ani in vreo cariera de piatra, cu o bila de aia legata de picioare.

Asta sigur va ramane doar un vis frumos. :(

Bancaru
21st June 2009, 21:12
Chitac eliberat ca sa se opereze... In luna mai pe acelasi motiv, nu stiu daca si aceeasi boala, a fost eliberat in mai Stanculescu. Desi au fost incarcerati in octombrie 2008 pentru 15 ani, in niste conditii de pension, batraneii s-au plictisit repede si, conform bunelor traditii, s-au imbolnavit iremedialbil pana la eliberare. Dupa care vor fi loviti de amnezie asa ca se vor da de 3 ori peste cap si vor disparea. Asa justitie...

miril
22nd June 2009, 00:06
Intre timp, Basescu se gandeste sa condamne mineriada. Profund! Bumbescu, ai o idee fixa cu mine si liberalii? N-am inteles ce are ce am spus eu, de doua ori, e drept, cu Basescu si mineraiada si ce ai spus tu? Sau daca orice jigodie condamna mineriada le incalzeste pe victime si aduce automat democratia in randul populimii? Vezi ca i-ai mai luat apararea unui anume ministrul al culturii care s-a facut de...cacariseala. Liiceanu, din pacate, a aratat ca este lipsit de coloana vertebrala. Unde-i Paltinisul de altadata? Inteligenta nu ii face pe indivizi imuni la temenele. Banii sa curga! Urat! Macar Plesu se face ca ploua, chiar si Cartarescu incepe sa se uite la bombeuri. Cat despre Patapievici... Nu mai zic ca iar o dai cu Mireille Mathieu si liberalii. Buna de tot!

Bumbescu
23rd June 2009, 20:46
Miril, dintre noi doi, parerea fixa o ai tu, cu Basescu, daca te-ai analiza putin ti-ai da seama chiar ca-i f fixa....
Ce daca i-am luat apararea lui Paleologu, e o rara avis in guvernul ala de maimute si incearca, asa cum poate el, in registrul sau cam penibil, de copil batran, sa faca ceva(vezi imobilele patrimoniu cultural).
Liiceanu a aratat ca e lipsit de coloana vertebrala in alte situatii(dintre care una f grava, nedreptatind prin nepublicarea la editura sa, a unicului dizident autentic al Romaniei-Paul Goma). Cu Basescu insa nu mi se pare ca a gresit, uite si un raspuns de-al lui in directia asta, interlocutorul ai putea fi chiar tu:

"Cred ca sunteti inclinat sa confundati faptul ca un om este fidel principiilor sale si ca le recunoaste in gestul unui om politic sau al altuia cu caciuleala in fata lui. Este cat se poate de normal ca sa sustii un om politic atunci cand iti recunosti un principiu al tau intr-o actiune a lui. De pilda: eu cred in necesitatea condamnarii comunismului. Asadar, cine o va face, va primi aprobarea mea. Asta e tot. Credinta mea este ca un intelectual adevarat nu poate sa fie "omul" nici unui politician. In schimb, cred ca un politician, cand te recunosti intr-un gest politic al lui, poate sa devina omul tau. In mod normal, un om politic este reusit atunci cand in gesturile lui politice se recunosc cat mai multi oameni, acesta devenind "omul lor". Daca sunteti de buna credinta si ati urmarit argumentatia mea, atunci veti accepta ca nu se pune problema sa fiu tolerat sau nu pentru spusele sau faptele mele. "

Tyler Durden
23rd June 2009, 21:09
Bumbescule, Goma nu mai e demult in toate mintile, de la o vreme intre el si Alcibiade nu mai e nicio diferenta.

Bumbescu
23rd June 2009, 22:31
Nu mi se pare, asta e o idee acreditata de detractorii sai in frunte cu manolescu(stiu, vei spune ca altadata ii luam apararea lui manolescu, era insa cu totul altceva, era vorba de opera lui).
Faptul ca-i desconsidera pe toti "dizidentii" aparuti ca ciupercile dupa ploaie sau ca nu da doi bani pe copilul de suflet al lui gogu radulescu(betivul dinescu) si pe madam arpagic nu inseamna nimic.
Dar ce legatura are asta cu nepublicarea operei? Cine-i da dreptul lui Liiceanu(care publica si basinile pe care le trag plesu si patapievici) sa ignore total opera, remarcabila de altfel, a lui Goma.
Pe ideea asta a ta ar fi trebuit ca rusii sa nu-l mai publice si sa nu-l mai pomeneasca pe soljenitin, ca si asta o luase razna pe final, daca e sa ne luam dupa unii si altii.
Un scriitor ce a publicat in Franta atatea romane cate a publicat Goma este inadmisibil sa nu fie publicat si in Romania(au iesit cateva romane la inceputul anilor 90, atat).
De altfel el atata spune(citez din memorie): "nu-i urasc pe viermii astia, doar mi-e sila de ei, pt ca mi-au rapit dreptul de a-mi vedea opera publicata in limba materna si nu au permis tinerei generatii sa-mi citeasca romanele".

Tyler Durden
23rd June 2009, 23:07
Hai sa-ti dau un citat din Jurnalul literar -noiembrie-decembrie 2008 pentru ca-l am la indeamana, revista tinuta de ********o-legionarul Nicolae Florescu (cred ca se zvarcoleste George Calinescu in mormant). Goma a ajuns bun roman si el, adica a a juns la apogeu (a se citi la mahalagism)!
Jurnal: Vineri 5 decembrie (2) (...)mergeau la cinema si la teatru si la...curve (n.m. e vorba de soldatii americani): nu, nu era necesar sa se osteneasca pana la bordel, îi napadisera ''Doamnele romance'', ele ii incalecasera pe liberatori, insa ramasesera de montat in graba, o delegatie de buna-primire, o herghelie si mai numeroasa de doamne-romance-de-toate-sexele- pentru ciolovecii care-si asteptau randul pe linia Namaloasa-Focasani, deocamdata luându-si-o la laba de-a-npicioarelea...Futai general-national, care a mai avut o editie sub comunisti, in vara anului 1953, cu prilejul Festivalului International al Tineretului (ati uitat tovaraselor de toate varstele cum ''nu v-o dramuiati, v-o dati cu totul'', cum bine viersuia Veronica Porumbacu-daca nu o confund cu Cassianca, cea care nu ierta niciun picior de scaun).

Bumbescu
23rd June 2009, 23:12
Bun, si? De Nina Cassian stie toata lumea ca era curva. Ce anume te deranjeaza insa?
Stilul? E discutabil, insa asa si-a scris si romanele(publicate, repet la Galimard), depinde de ficatul cititorului. Eu am citit "Sabina" acum mai multi ani si mi-a placut f mult.

Tyler Durden
23rd June 2009, 23:20
Faptul ca a aparut la Gallimard se datoreaza si unor ''ratiuni istorice''. Eu i-am citit Gherla si Patimile dupa Pitesti (am incercat si Ostinato, insa e ilizibila) si pot spune ca nu-i un scriitor rau deloc.
Jos palaria pentru perioada in care a fost dizident (mai ales ca se afla intr-o tara de feloni), insa pe mine ma deprima ce a devenit el dupa aia, adica o țața literara care a manjit cu noroi pe unde a trecut.
Despre moravurile Ninei Cassian nu discut, dar cred ca nu ar trebui sa vorbeasca tocmai el cand e bine stiut ca persoanele de sex feminin care se duceau sa-i ia vreun interviu erau nevoite sa-si tina mana pe fusta ca altfel erau in pericol sa se trezeasca cu vreo mana in zona axiala.

Bumbescu
23rd June 2009, 23:26
Chiar daca ar fi devenit, asa cum spui tu, o tata literara(personal nu sunt de acord si aprob stilul lui gen "va fut in gura pe toti mai mancatorilor de kkt, macar taceti dracului din gura si nu iesiti in fata") tot nu inteleg ce legatura are asta cu publicarea romanelor.
Care "juriu" a decis ca Paul Goma e nepublicabil in Romania?

Tyler Durden
23rd June 2009, 23:31
E dreptul lui Liiceanu ca patron de editura sa-si aleaga autorii! Eu il inteleg pe Liiceanu, dupa ce Goma s-a sters la fund cu Monica Lovinescu si Ierunca (si cu multi de altfel) si dupa derapajele antisemite (asta dupa ce acum vreo cativa ani Goma aproape ca-i injura pe antisemiti intr-un interviu dat Gabrielei Adamesteanu), chiar îi gasesc circumstante atenuante.

Bumbescu
23rd June 2009, 23:40
E pe p__ ma-sii dreptul lui de patron al fostei edituri politice privatizata.....ca director de editura importanta nu ai dreptul sa cenzurezi, indiferent de partipriuri.
Francezi il republica pe Celine, si ala a colaborat cu nazistii si noi nu publicam unicul dizident, numai un neam de doi lei poate sa faca asa ceva.
Goma nu a fost nici anti semit(legionar dupa unii), nici evreu(cum au spus altii), chiar el spune ca in diaspora ambele tabere il injurau, pt ca intotdeauna a spus ce a crezut.
Ca fiu de basarabeni oropsiti si stramutati are tot dreptul sa spuna ce are chef sa spuna, indiferent daca e sau nu pe placul lui x sau y.

Tyler Durden
23rd June 2009, 23:45
Bumbescule, te contrazic, ai dreptul sa selectezi publicabilii ca patron. Eu nu-nteleg o chestie, daca Humanitas-ul nu-l mai publica, e o tragedie nationala? Exista sute de alte edituri...
Goma, are dreptul sa spuna ce doreste, la fel cum altii au dreptul sa-l declare persoana non grata.

Bumbescu
23rd June 2009, 23:50
Stii f bine ca-i o conspiratie tacita impotriva lui. Daca nu ma insel l-au dat si afara din Uniunea Scriitorilor, pe vremea lui manolescu cred.
Nu-l acuz numai pe Liiceanu, dar nu ma asteptam ca el sa fie atat de ranchiunos, iar la editura lui ar fi fost normal sa apara.
Si da, e o "mica tragedie nationala" faptul ca Paul Goma nu e publicat in Romania, pt ca e un gest ce denota inca odata ce neam de labagii suntem.

Tyler Durden
23rd June 2009, 23:55
Da, se pare ca Niki (numit Apolzan mereu de Goma) a gasit de cuviinta sa-l dea afara, dar din cate stiu el doar a propus si s-a votat, dar nu bag mana-n foc.
Eu sunt de acord cu Liiceanu la faza asta, stii bine ca Goma a aparut la Humanitas atunci cand nu innebunise, acum e dreptul lui sa nu publice un personaj care a devenit odios.
Ai dreptate, suntem un neam de labagii, dar si Goma este pana la urma unul dintre noi si e cu atat mai deprimant ca a ajuns astfel cu cat el avea sansa sa se salveze de stigamatul lui Onan.

Bumbescu
24th June 2009, 00:05
Din pacate parerile noastre aici sunt diametral opuse. Personal consider ca Paul Goma are tot dreptul din lume sa "flegmeze" intre ochi pe cine are chef, in special pe multi dintre latraii fostului regim deveniti peste noapte dizidenti. Si-a castigat acest drept prin anii de puscarie, prin fiecare pumn incasat de la Plesita. Normal ar fi fost sa aiba o atitudine superioara si sa-i trateze altfel de pigmei, de sus. Din pacate insa a ales varianta violenta, revansarda, probabil si pt ca nu a fost gata sa faca nici un compromis. E adevarat ca s-a balacarit si cu oameni cu care nu ar fi trebuit sa o faca.
Asta insa nu-i rapeste titlul de scriitor roman contemporan important si nu il face nepublicabil tocmai in tara lui.
De ce ma asteptam de la LIiceanu? Pt ca Liiceanu e scriitor(nu stiu ce sunt ceilalti patroni de edituri importante) si ar fi trebuit sa-si dea seama ce drama e pt un scriitor sa vada ca nu e publicat in propria-i limba, dupa ce a varsat sange(la propriu) pt neamul ala.

Pe de alta parte insa, oricum nu l-ar mai citi nimeni in ziua de azi....:D

Tyler Durden
24th June 2009, 00:16
Eu cred ca daca flegmeaza pe toata lumea, pur si simplu arunca o umbra grea peste gestul sau brav. Goma, nu e neparat revansard, e megaloman,are impresia ca a atins o excelenta morala si ca singurul care poate avea o opinie justa, de aici se trag toate textele lui vitriolante.
Sa fim seriosi, Goma nu detine monopolul suferintei in Romania, desi poate e indecent sa comparam, un alt scriitor, ma refer la Marcel Petrisor, a suferit mult mai mult. Asta ce inseamna, ca ar trebui ca toate editurile sa se repeada sa publice operele complete ale lui Marcel Petrisor?

miril
24th June 2009, 09:42
Goma, fara sa straluceasca literar, si-a asumat rolul de dizident, spre deosebire de altii. Atat. Bumbescu, cand vei intelege cum sta treaba cu Basescu va fi foarte tarziu. Si nu numai pentru tine. Cum am mai spus si altadata, este o datorie...patriotica sa am o astfel de obsesie. Liiceanu nu are colana vertebrala si pentru ca de mana cu licheaua care l-a facut...inutil, preferand un ospatar de la Golden Spritz, in loc sa i-o spuna in fata, s-a gudurat la gandul condamnarii mineriadelor. Asta in ziua, in care, Basescu n-a comentat nimic despre exonerararea lui Iliescu de cele intamplate in...titlu. Astia se bat pe starvul Romaniei si tu vrei sa ma convingi ca politicenii liberali, multi compromisi, ca sa fiu sincer, sunt mai periculosi decat Basescu cu DNA-ul lui cu tot? Inseamna ca ori esti orb, ori... NU.

Bumbescu
24th June 2009, 11:48
Nu am spus ca liberalii sunt mai periculosi decat pdl-istii, sau invers. Toti sunt o apa si-un pamant.
Cred ca tu esti orb daca nu vezi ca te afli in aceeasi barca cu Geoana, cu Nastase, cu Oprisan, cu Mazare,cu Ilici Iliescu, cu Felix Voiculescu si toti ceilalti psd-isti si ********i de frunte. Personal voi avea intotdeauna mai multa incredere in cel pe care il ataca leprosii astia.

miril
24th June 2009, 11:57
Unde am spus eu asta? Asa tragi tu concluziile si de asta te-am si intrebat de obsesia vis a vis de mine. In rest, de acord, toti o apa si-un pamant. In frunte cu Basescu, nah, ca nu m-am abtinut. Obsesia, bat-o vina.

P.S. Basescu se preface ca-i ataca, vezi si exemplu meu de mai sus cu Iliescu, caci asa face orice psihopat, se pliaza pe dorintele majoritatii. Pai isi impart tara, vezi si alegerile europarlamentare, singura problema fiind marimea ciolanului. N-ai vazut cum se dadeau de mama focului, cine a castigat la europarlamentare. Puterea PSD-ului a scazut mult, problema pentru noi s-a schimbat, un pic, caci puterea PD-L-ului, fratele de FSN, a crescut simtitor. Nu ajunge sa dai in PSD ca sa devii credibil, ma refer in general, in concluzie. Astia se prefac democrati pe spinarea poporului, Bumbescule.

Bumbescu
25th June 2009, 11:57
Mirile...mirile....cred ca nici nu prea crezi ce spui....mai ales la partea cu puterea psd-ului care a scazut....
Demna de remarcat e ideea ca Basescu e psihopat pt ca se pliaza pe dorintele majoritatii....adanca, poate o dezvolti putin.
Referitor la Iliescu mi-e teama ca nu avea el, in calitate de presedinte al statului, cum sa atace frontal inca din ziua in care se daduse verdictul. Mi se pare indeajuns ca a ridicat problema condamnarii mineriadei.
Cand o sa intelegi ca in Romania, din pacate, lupta impotriva vechii si noii securitati, nu poate fi dusa de personaje de salon(gen Coanstantinescu), ci de indivizi obisnuiti cu mediul respectiv(probabil la randul lor nemernici intr-o anume proportie) o sa intelegi ca la ora actuala Basescu e cam cel mai mic rau dintre toate relele.

miril
25th June 2009, 11:59
Tatucu. Asta vrea poporul, cu mici exceptii, comportament SM, unde victima isi iubeste calaul pana la ultima suflare. Basescu este din categoria lui Ceausescu, Iliescu si asta in conditiile in care am intrat in UE si NATO, o lichea care urmareste interesul exclusiv de clan, "Cine nu-i cu mine este impotriva mea". PSD este pe cale sa se rupa-n doua ca pisica, aia vechi si noi, ultimii pe cale sa se faca...una cu PD-L-ul. Isarescu ar fi fost nimerit in functia de Presedinte, in conditiile actuale, de criza si ar fi avut sanse de reusita, cred eu. Deci exista si alternative nepolitruce. Ma rog...

Jerome LeBanner
25th June 2009, 12:12
Miril, inainte de a discuta cat de nimerit ar fi Isarescu, zimi si mie o tara condusa de un nepolitruc

miril
25th June 2009, 12:15
Deci exista si alternative nepolitruce. Ma rog...

Tu ce intelegi prin politruc? Si apoi mai vorbim. Isarescu o fi si el inregimentat, mai mult ca sigur, intr-un grup de interese care, in opinia mea, nu este de natura politica, in primul rand.

Jerome LeBanner
25th June 2009, 12:56
Fac si eu ca generalul Gaius Marius: spunemi ceai vrut sa zici prin "alternative nepolitruce" si iti spun si eu ce inseamna nepolitruc:D

Bumbescu
26th June 2009, 19:48
Tatucu. Asta vrea poporul, cu mici exceptii, comportament SM, unde victima isi iubeste calaul pana la ultima suflare. Basescu este din categoria lui Ceausescu, Iliescu si asta in conditiile in care am intrat in UE si NATO, o lichea care urmareste interesul exclusiv de clan, "Cine nu-i cu mine este impotriva mea". PSD este pe cale sa se rupa-n doua ca pisica, aia vechi si noi, ultimii pe cale sa se faca...una cu PD-L-ul. Isarescu ar fi fost nimerit in functia de Presedinte, in conditiile actuale, de criza si ar fi avut sanse de reusita, cred eu. Deci exista si alternative nepolitruce. Ma rog...

Cu Isarescu am votat si eu in 2000 si as vota si acum daca ar mai candida, insa sunt aproape convins ca l-ar manca cainii(aia rosii comunisti si ********i) inainte de a putea face ceva. Am mai spus-o, ca sa te poti lupta cu "ei" trebuie sa-i cunosti.
Suntem totusi o tara membra UE, NATO, mi se pare cel putin dubioasa inversunarea ta impotriva lui Basescu, comparatia cu ceausescu si iliescu fiind exagerata si chiar are un usor aer.....anormal.

miril
27th June 2009, 10:30
...bine. Daca tu crezi ca UE are o perceptie pozitiva vis a vis...Basescu, atunci... Sa nu confundam practicile lobby-ste sustinute cu banii grei prin metode udriste si ridziste in care marinarul incerca sa intre sub pielea unuia ca Barosso sau PPE si adevarata perceptie despre acest artefact al politicii dambovitene. Basescu este un ******** transformat...psihopatic intr-un aparator al democratiei, un lup cioban la oi. Noi ca popor nu avem timp sa mai experimentam cu unul ca el, sa-i dam timp ca sa ii intreaca pe cei...de mai sus, de aici inversunarea-mi, preventiva. Despre cameleonismul lui de Tatuca mai vorbesc si altii, ca mai jos.

http://www.adevarul.ro/articole/pactul-dintre-presedinte-si-antene.html

Bumbescu
30th June 2009, 14:34
Nu la asta m-am referit cand am pomenit de UE, ci la faptul ca e greu pt basescu sa se transforme intr-un dictator, asa cum sugerezi tu, intr-o tara membra UE.
Zau, nu avem timp sa experimentam? Poate dupa tine nu trebuia sa-l experimentam deloc pe basescu, sa fi incercat direct cu nastase in 2004 si implicit cu psd-ul....
Nu vreau sa fiu rautacios, insa se vede ca nu locuiesti in Romania si ca nu poti intelege pe de-a-tregul ce a insemnat psd-ul pt istoria acestei tari, si mai ales, ce s-ar fi intamplat dupa 2004 cu nastase presedinte si cu psd-ul la guvernare.
Pana sa-si spulbere definitiv imaginea de demolator al hidrei psd-iste si increderea, basescu mai are inca, cel putin pt inca un mandat, girul multora...
Poate ca ar fi fost momentul unei schimbari acum, insa din pacate nu prea avem cu cine....
Iar pretiosii care nu suporta, vai draga, un presedinte betiv si mitocan, sa se gandeasca ce misto ar fi fost cu un baiat subtire ca nastase...

Jerome LeBanner
30th June 2009, 14:45
Asta incercam, sa votam un altfel de presedinte, mai bun. daca mitocanul a fost cea mai buna solutie acum 5 ani, vrem sa progresam. parem un stat civilizat, nu?

Bumbescu
1st July 2009, 11:39
Nu prea parem asa....chiar deloc as putea spune. Vrem sa progresam, insa trebuie sa avem si cu cine s-o facem. Din pacate alternativele la basescu nu prea au nici o legatura cu progresul, decat eventual faptul ca au aici pe ols suporteri fanatici progresisti.:D

J.Bond
9th September 2009, 12:55
Ion Ilici Iliescu-scos de sub urmarire penala

Asta este cea mai mare batjocura, criminalul asta kgb-ist ar trebui sa putrezeasca in puscarie. Sunt insa convins ca lucrurile nu vor ramane asa si ca istoria il ma marca asa cum a fost, ca un vierme rosu.

De acord 100% cu Bumbescu mai sus, ca de altfel cu marea majoritate a celor care a postat pe acest thread.;)

Si totusi, actualul Presedinte al Romaniei, doreste in continuare aflarea adevarului legat de mineriadele din 13-15 iunie cat si despre mortii de la revolutia si ia atitudine in incercarea de a afla adevarul.

Președintele Traian Băsescu i-a cerut procurorului general să explice în ce stadiu se află dosarele Revoluției din '89 și i-a cerut, pe un ton dur, în momentul în care Laura Codruța Kovesi a încercat să se scuze, să nu-i mai vorbească șefului statului ca unui ziarist.

"Vreau să comunicați nu numai mie, dar și opiniei publice, ce se întâmplă cu aceste dosare. Dați o speranță că se va continua ancheta și se va ajunge la sfârșit", i-a cerut președintele procurorului general, în cadrul întâlnirii de la palatul Controceni cu reprezentanții revoluționarilor.

Laura Codruța Kovesi a încercat să explice că dosarele Revoluției nu au fost rezolvate timp de 18 ani și nu se poate întoarce timpul înapoi, însă justiția va da dovadă de celeritate.

"Am spus că vom soluționa cu celeritate, pentru că 18 ani nu am avut soluții. Eu nu pot să vă promit o soluție și nici nu pot să îndrept ceea ce 18 ani nu s-a făcut. O sa dăm o soluție", a spus Kovesi.

"Cred că ați înțeles foarte bine ceea ce v-am spus. Am o rugăminte: nu mă confundați cu un ziarist căruia îi faceți o declarație. Vorbiți cu șeful statului care vă spune așa: au murit 1.600 de oameni la Revoluție, iar voi închideți dosarul. Aveți soluție sau nu? Au murit oameni la mineriada din 13-15 iunie. Ce vreți să spuneți, că vă impun o soluție ? Vă impune realitatea să spuneți dacă s-au împușcat singuri oamenii sau au fost împușcați de cineva. Nu mă confundați cu ziariști cărora le faceți declarații să fie prinse pe telex", a întrerupt șeful statului discursul lui Kovesi.

Șeful statului a mai atacat parchetul în câteva rânduri, în timpul întâlnirii, pentru că nu a reușit să soluționeze dosarul Revoluției și pe cel al mineriadelor.

"Consider că este revoltător că după 20 de ani nu știm adevărurile Revoluției, nu știm adevărurile mineriadei din 13-15 iunie", a spus președintele.

Kovesi a fost și ținta atacurilor revoluționarilor și a generalului Dan Voinea. Kovesi și Voinea s-au acuzat reciproc în ce privește dosarul Revoluției. "Nu trec cu vederea faptul că public s-a spus că mint. Tot ceea ce s-a spus legat de viciile de procedură se regăsesc în raportul CSM, putea să rămână și i-am oferit să rămână procuror civil sau militar și să finalizeze aceste dosare, dar ați preferat să plecați la o pensie, și la o pensie bunicică", i-a spus Kovesi lui Voinea, pe care l-a acuzat că a tergiversat soluționarea dosarului prin vicii de procedură.

In finalul întâlnirii de la Cotroceni, președintele Băsescu le-a spus revoluționarilor că are în atenție cazul lor și găsirea unei soluții ca aceștia să aibă acces la dosarul Revoluției și că, într-o anumită măsură, garantează că acest dosar va rămâne complet. Revoluționarii și-au exprimat îngrijorarea că se vor fura documente din dosarul, de peste 800.000 de pagini, al Revoluției din 1989.

Sursa: NewsIn

Se aude ca tovarasul Ilici era sa faca infarct cand a auzit de declaratia lui Basescu de ieri. Din pacate, nu s-a intamplat.:sleep:

Bancaru
9th September 2009, 15:05
Markere, tu cu Basescu al tau poti sa vii ca pozarul pe plaja cu maimuta. In extenso Basescu e interesat de orice, asa ca daca gasesti un topic cu cati litri de lapte revin la o țâță de vaca sa stii ca Basescu, dupa ce a tuns oaia, stia si asta. Si daca nu stie se duce la o ferma, mare, cu multi oameni, eventual se duce in tot orasul, si afla el.
Ne intrebam si noi daca e normala iesirea lui Basescu in fata acestei dame, Kovesi. Are dreptul sa se amestece? Ma gandesc ca poate sa faca si el niste intrebari, sa remarce. E bine ca il intereseaza, dar asta cu revolutia, imi cer scuze sincere celor care au avut de suferit, este tardiva. O sa se afle adevarul la pulivara, asta daca e sa vorbim despre ceva scris - rapoarte. In rest... uitati-va la cei doi vinovati si pentru Timisoara 89 si pentru Piata Universitatii Bucuresti 90. Ii doare in cur. Chiar l-as fi aplaudat pe Basescu sa il vad ca face spume de furie ca astia doi sunt liberi, ba unul mai e si la frecangeala si distractii. Cozinouri, pixde, masini scumpe, haine de firma, staif. Chitac statea ultima data in buricul targului, pe Strada Icoanei. Nu e rau deloc. Daca nu e lor pentru el la Rahova, macar pe Oltenitei sa il fi bagat. Sau poate are si el certificat de revolutionar. Acum si lipitoarea de Basescu.

BAK
10th September 2009, 08:38
Nu la asta m-am referit cand am pomenit de UE, ci la faptul ca e greu pt basescu sa se transforme intr-un dictator, asa cum sugerezi tu, intr-o tara membra UE.
Zau, nu avem timp sa experimentam? Poate dupa tine nu trebuia sa-l experimentam deloc pe basescu, sa fi incercat direct cu nastase in 2004 si implicit cu psd-ul....
Nu vreau sa fiu rautacios, insa se vede ca nu locuiesti in Romania si ca nu poti intelege pe de-a-tregul ce a insemnat psd-ul pt istoria acestei tari, si mai ales, ce s-ar fi intamplat dupa 2004 cu nastase presedinte si cu psd-ul la guvernare.
Pana sa-si spulbere definitiv imaginea de demolator al hidrei psd-iste si increderea, basescu mai are inca, cel putin pt inca un mandat, girul multora...
Poate ca ar fi fost momentul unei schimbari acum, insa din pacate nu prea avem cu cine....
Iar pretiosii care nu suporta, vai draga, un presedinte betiv si mitocan, sa se gandeasca ce misto ar fi fost cu un baiat subtire ca nastase...

Amin!

dintre basescu si psd, eu aleg raul mai mic....si chel!

Bancaru
10th September 2009, 12:57
Cand o sa avem de unde alege binele mai mare? Si cu par, daca se poate.

BAK
10th September 2009, 20:42
Cand o sa avem de unde alege binele mai mare? Si cu par, daca se poate.

never...:no::no:.....

miril
11th September 2009, 12:58
Intre timp, Tovarasu-i contestat. O petitie, ceva, de la mogulime? "Basescu-i pentru Noi, Iliescu doi, votati!"

http://www.romanialibera.ro/a164630/asociatia-victimelor-mineriadelor-cere-urmarirea-penala-a-presedintelui-basescu.html

Sorin Blaj
14th June 2010, 18:35
Remember:

"Ca pe 13 iunie a avut loc in Bucuresti o tentativa de lovitura de stat este un fapt a carui negare nu poate fi discutata decat in termenii cretinismului sau candorii, dupa cum se exprima dl. Razvan Theodorescu. Oricine s-a aflat in acele ore la Televiziune, la Interne sau la Politie poate rememora mirosul salbaticiei si fricii care pluteau in aer. E lesne de inteles ca imaginile din seara aceea, transmise de TVR, si mai ales lipsa oricaror imagini, vreme de 40 de minute, pe micul ecran, au creat, inevitabil, o stare de tensiune, de panica, in intreaga tara. Ceea ce s-a intamplat a doua zi in Bucuresti, incepand cu primele ore ale diminetii, a fost o reactie tot atat de inevitabila; spirala violentei, odata initiata, urca intruna. Aceasta reactie s-ar fi produs si in lipsa apelului prezidential, care a avut ca principal efect diminuarea creditului de care se bucura Presedintele si Guvernul. In aceste conditii, comportamentul grupurilor mineresti si muncitoresti nu a fost, nici nu avea cum sa fie, pasnic."

resita
14th June 2010, 19:31
vorbeau unu' acum la radio, cica unde-s minierii ca bucurestenii ii astepta sa-i ciomageasca pe boc si pe bascelu? :happy:happy:happy

krapulax
14th June 2010, 19:45
vorbea acu unu la tv, ala care a scris randurile citate de dl blaj. penibil, incorigibil

Bumbescu
14th June 2010, 20:14
De kkt...l-au lasat sa-si lanseze cartea la Bookfest....doi, trei tineri au protestat si i-au scos gorilele satrapului afara......ar fi trebuit sa se cutremure locul de huiduieli...

TheIceMan
14th June 2010, 20:15
ar trebui sa-mi schimb nicknameul in "Golan" cum aveam eticheta in piept acu' 20 de ani...

oare eram naiv atunci, sau chiar credeam in democratie in Romania ?

Bumbescu
14th June 2010, 20:17
ar trebui sa-mi schimb nicknameul in "Golan" cum aveam eticheta in piept acu' 20 de ani...

oare eram naiv atunci, sau chiar credeam in democratie in Romania ?

He he Iceman...ce vremuri...te pomenesti ca poate ne stim....:D

Sorin Blaj
14th June 2010, 20:42
Nu m-ar mira. :)

TheIceMan
14th June 2010, 20:57
Nu, Bumbescule, Sorin, nu-s bucurestean. Eram in alta Piata, in alt oras martir al Revolutiei din Romania, avand de "discutat" cu alti muncitori nu cu femeile de la apaca... noi am scapat acolo de minieri, dar tot golani am ramas. Noapta, joi sau vineri era, asteptam ora 12:00 sa inceapa emisiunea Gaudeamus doar-doar vedem la TV ce mai ziceau in Piata Universitatii Marian Munteanu si gasca, ca altfel TVRL nu avea curajul sa transmita nimica. Another brick in the wall, my friend.

Bumbescu
14th June 2010, 21:15
Gaudeamus:)....atunci mi-am jurat ca daca o sa-mi iasa vreodata-n cale Tedy D il snopesc in bataie. Asta era un *******, copilul unui stab de la arhitectura si controla emisiunea. In loc sa se dea adevarul din piata, Tedy D asta(era si DJ cretinul) baga MC Hammer....:D
Practic era o emisiune, vezi Doamne, produsa de studenti, dar controlata de un sobolan prost.
Era o perioada de incordare totala.....imi aduc aminte ca ma duceam acasa din Piata, asteptam sa vad ce dau la stiri si cand vedeam ce dadeau ma apucau pandaliile. Se mintea intr-un mod grosolan.
Pe de alta parte, nu prea interactionam cu prostimea. Astia se fereau ca dracu' de tamaie de locul ala. Prinsese bine propaganda cu "legionari" si "droguri" si nu apareau tovarasi pe acolo. Ceea ce pana la urma poate ca a fost rau, deoarece astia si-au cules "adevarul" din" Adevarul" lui CTP.

TheIceMan
14th June 2010, 21:21
aaa... erai platit cu bancnote de 25 de dolari, nu ? :)


Totusi, Gaudeamus era peste Telejurnal... Iar dupa 15 lunie s-a desfiintat si Gaudeamus.
Mai era ziarul Drepatarea a PNT-ului care si ala nu a mai circulat dupa mineriada.

J.Bond
15th June 2010, 03:09
Asociația 21 Decembrie și Noii Golani au mărșăluit pentru mineriade
Protest inedit pentru victimele mineriadelor. Zeci de membri ai două organizații neguvernamentale au ieșit astăzi în stradă, într-un marș, desfășurat pe traseul Piața Universității - casa lui Ion Iliescu. Protestatarii au lăsat la casa fostului președinte flori, un borcan de dulceață și cravate de pioner. În plin protest, un steag al comunisimului a fost incendiat.:ok:
http://webtv.realitatea.net/actual/asociatia-21-decembrie-si-noii-golani-au-marsaluit-pentru-mineriade?autoPlay=true

Sincere felicitari tinerilor din Asociația 21 Decembrie și Noii Golani pentru actiunea desfasurata!:ok:

TheIceMan
15th June 2010, 05:19
Daca tot veni vorba, cine era in iunie 1990 in guv Petre Roman ministrul transporturilor, care a autorizat in afara programei CFR, miscarea trenurile cu minieri?

krapulax
15th June 2010, 06:39
unu, nea cornel burada

Jerome LeBanner
16th June 2010, 15:50
buey, lamuriti-ma si pe mine. cine si-a lansat carte la bucfest, ilici?

Lordliv
16th June 2010, 16:06
culmea este ca noi care am participat zile intregi la manifestatie si am scandat lozinci de la "nu va fie frica,comunismul pica!", "iliescu, nu uita, te votam la moscova", "treziti-va romani,aveti din nou stapani" pana la " chitac sa fie ras in cap",:P suntem invatati de niste mucosi care se jucau cu puta in tarana in vremea aceea,ce inseamna anticomunism...sau lustratie.
si jalnic in acelasi timp.

Jerome LeBanner
16th June 2010, 17:44
mai era: nu mai vrem, niciun pic, presedinte bolsevic, asta ii placea si Doinei Cornea cand a venit in piata sau chitz, chitz, tzac, tzac, pac,pac (referire la timisoara)

TheIceMan
16th June 2010, 18:12
Iliescu pentu noi / este ceausescu 2