PDA

View Full Version : Cine va castiga Paris -Nice 2006?



aetius
21st February 2006, 14:39
dupa plecarea lui Lance, cu Heras suspendat cine va castiga prima cursa Pro Tour in 2006 pe taram francez ?

aetius
21st February 2006, 14:47
iata traseul pe anul 2006 , la adresa urmatoare:
http://www.letour.fr/2006/PRN/LIVE/fr/0/carte.html

Cneazul
27th February 2006, 17:28
participa george hincapie ?

aetius
27th February 2006, 17:43
nu stiu, dar stiu ca favoritii de la fiecare echipa, mai putin Liberty Seguros au fost nominalizati aici.
http://www.letour.fr/2006/PRN/LIVE/fr/0/communique.html

fia
27th February 2006, 17:51
Eu am votat alta nationalitate, american :evil:

aetius
27th February 2006, 18:56
e ok , am uitat sa-i pun pe americani, desi in general ei nu execeleaza la startul sezonului european de ciclism.
printre "uitati" :rusii si tarile baltice care au rutieri valorosi dar care se vad mai bine in circuitele din aprilie, mai.

aetius
3rd March 2006, 13:31
cele mai mari sanse le au Caucchioli P. (credit agricole) si Rebellin D. (gerolsteiner).:D

Darkslowstar
3rd March 2006, 13:38
Traseul e destul de valurit, ceea ce exlude pe sprinteri. As zice cineva ca Jullich, Popovich, Kashechkin, Sastre. M-am uitat la profilul ultimelor 2 etape si sunt catareri de gradul 1 (2 bucati) si garla de gradul 2 si 3. Cine nu stie cu muntele va ramane mult de caruta.

Darkslowstar
6th March 2006, 12:57
Jullich castiga la zecime de secunda prologul si se anunta ca principalul pretendent. Kashechkin in acelasi timp cu el, a condus pana in ultma secunda.

aetius
6th March 2006, 15:37
se pare ca mandria cocosului galic nu s-a lasat asteptata.
Stéphane Augé si Christophe Laurent conduc cu peste 5 min avans plutonul.
dar mai e pina la finalul etapei

Darkslowstar
6th March 2006, 16:14
Cocosul e jumulit rau de tot de cand taica Richard s-a retras, reprezentatii de acum sunt niste bieti puisori :D

stefanm14
6th March 2006, 17:27
Cat mai e avansu si cat mai e pana la final ? Sau daca sunteti baieti destepti dati-mi un site unde sa pot urmari live cursa, ca televizoarele deocamdata sunt greu accesibile :D

Darkslowstar
6th March 2006, 18:59
Ce ar fi sa incerci cu batranul Eurosport :D

Tom Boonen a sprintat pt victoria de etapa si pt tricoul galben, dar are 0 sanse sa ajunga primul la finish, duminica. Prea multe catarari pt el :)

r3ticul
6th March 2006, 20:21
banuiesc...defapt is 70% sigur ca un italian va castiga cursa. Italienii sunt, deobicei, cei mai antrenati in perioada asta a anului.

Darkslowstar
6th March 2006, 20:32
Ai si vreun banuit? :)

aetius
7th March 2006, 08:37
Ce ar fi sa incerci cu batranul Eurosport :D

Tom Boonen a sprintat pt victoria de etapa si pt tricoul galben, dar are 0 sanse sa ajunga primul la finish, duminica. Prea multe catarari pt el :)

poate si astazi sa ajunga primul daca are cu el 1-2 cataratori de musuroaie. intradevar zilele de glorie ale Quickstep la catarari au cam apus dupa retragerea lui Virenque.
dar azi inca poate fi lider pt ca cu exceptia Col de Echarmeaux ( cat 2 ) celelalte catarari ale zilei sunt de categoria 3-a ( 5 la numar ).
eu personal sunt curios ce vor face italienii :)

aetius
7th March 2006, 15:12
inca un francez...
sunt foarte curios ce avans o sa aiba dupa catararea de categ a 2-a dinspre :cool: final.

sun
7th March 2006, 15:17
Eu zic ca un neamt :ok: inca nu stiu care :P

Profetu
7th March 2006, 16:34
Sa spunem ... Sandy Casar !!!

Darkslowstar
7th March 2006, 18:58
Tot Tom Boonen :D

aetius
8th March 2006, 09:07
sa-l vedem azi pe Tommy B. ( b de la "the Belge " :) ) pe Col de la Croix - pe finalul etapei. Are mari sanse sa ramana lider pina vineri daca nu pierde mai mult de 1 min fata de castigatorul etapei ( daca nu e cumva chiar el !!!).
astazi e ziua in care quickstep isi poate etala cataratorii. dar are asa ceva in echipa de paris -nice ?


eu inca sper ca azi ar fi prima zi "italiana" , fie doar si pentru ca incepe Tirenno- Adriatico, cursa concurenta acesteia.Pietro (Caucchioli) ...capisci ?


stie careva ce premii se dau in paris -nice ?

stefanm14
9th March 2006, 09:02
Etapa a 3-a a fost castigata de spaniolul Patxi Villa de la Lampre. Marele castigator al etapei este insa Floyd Landis, de la Phonak, care acum este lider in clasamentul general, si e mare favorit la victoria finala.



Clasamentul etapei
1 Patxi Vila (ESP) Lampre-Fondital 04:23:28
2 Floyd Landis (USA) Phonak +0:00
3 Samuel Sanchez (ESP) Euskaltel +1:16




Clasament general dupa 3 etape + prolog
1 F. Landis Phonak 014:46:28
2 P. Vila Lampre-Fondital +09
3 S. Sanchez Euskaltel +1:13
4 A. Colom Illes Balears +1:23
5 F. Schleck CSC +1:23

aetius
9th March 2006, 09:38
Se pare ca s-a trezit si DSC-ul .Chechu Rubiera si Azevedo sunt in primii 10.
Caucchioli ar face bine ca de azi sa termine in primii 10 pina duminica. cam greu dar ....

stefanm14
9th March 2006, 11:41
Totusi eu nu cred ca il mai invinge cineva pe Landis.

aetius
9th March 2006, 11:47
etapele de sambata si duminica , cu multe catarari , vor cerne serios sita rutierilor, cei ce nu le au cu muntele vor incepe abandonurile de vineri incolo.
cat despre floyd landis ... e un lider de conjunctura , dar daca echipa il sustine in ultimele 2 etape ar putea fi winner.
stie careva pentru fiecare echipa importanta : quickstep, phonak, dsc, csc , liberty-seguros cati cataratori au in cursa ?

Darkslowstar
9th March 2006, 12:16
Landis a aratat in turul Frantei ca stie sa si catarare. Daca e in forma lui obisnuita va castiga. sa vedem ce mai au si celilalti de zis, si mai ales campionul en-titre :)

aetius
9th March 2006, 13:31
ai dreptate, jullich a cam stat la cutie , cu exeptia prologului.
csc va ataca simbata ? e posibil.

Darkslowstar
9th March 2006, 13:37
Poate tactica lui este sa-i lase pe ceilalti sa atace si el isi pastreaza fortele pt etapa de sambata. Vom vedea!
CSC are forta sa atace in orice zi, dar logica ar spune ca vor incerca sambata. Logica noastra :)

stefanm14
9th March 2006, 18:22
aetius, ca sa-ti raspund, m-am uitat pe lista participantilor, iata niste cataratori redutabili : Moreau, Mercado, Kashechkin, Contador, Chavanel, Landis, Sastre, Popovych, Azevedo, Zubeldia, Mazzoleni si cam atat... Probabil dintre acestia se va alege invingatorul. Insa nu neaparat dintre acestia se va alege castigatorul, deoarece nu sunt cine stie ce catarari. Va conta mai mult echipa, care poate fi decisiva (cum este in cazul lui Julich, un catarator destul de slab).

aetius
10th March 2006, 08:00
daca tom ar sti cat de cat cu muntele - adica sa fie un catarator mediu spre bun am avea un nou Lance ,sau un nou Merckx( desi si axel e pe 13 la general).
and btw : ghici cine conduce la general pe echipe!!! - DSC.vorba lui JR -Lance : never say never.Pietro C. incepe sa urce in clasament dar deja e obligat ca sambata sau duminica sa atace, fara echipa in spate ... foarte foarte greu...
boonen si bettini vor fi liderii quickstep in acest an in le tour , cu conditia sa fie valizi la start.

Darkslowstar
10th March 2006, 11:48
Aetius, ai uitat de contratimp unde nu straluceste nici el dar nici echipa lui. Greu de tot, dar cine stie:D

Eu mizez pe americani la cursa asta, Landis sau Jullich.

aetius
13th March 2006, 08:37
floyd landis , al 2-lea american, castiga cursa soarelui Paris - Nice.
cei ce au mizat pe americani au avut dreptate.
dar sezonul abia a inceput.
va multumesc pentru participarea pe acest thread.
voi reveni cu un altul . daca cumva nu este creat , pentru Il Giro d' Italia.
toate cele bune.

Darkslowstar
13th March 2006, 09:17
Am vazut ieri, chiar inainte de a pleca la gara ultima parte din etapa finala. M-a enervat Zberg ala. care mereu ramanea in urma si revenea. A fost o cursa interesanta. Ne vedem la urmatoarea. Si cu asta chiar gata :)