PDA

View Full Version : ToughDrive 2.5" Pro 40GB sau un pen drive de 2GB?



4star
20th February 2006, 13:58
Am nevoie de un mediu de stocare pe care sa il pot muta de la un calculator la altul cu usurinta (fara a fi nevoie de instalari, drivere, sau alte ... complicatii) ceva plug and play.
Vreau sa stiu parerea voastra spre care din aceste optiuni sa ma indrept.


http://www.freecom.com/ecproduct_detail.asp?ID=2329

http://www.i-tech.com.au/products/4190_Kingmax_USB_2_0_2GB_USB_Pen_Drive.asp



Pen drive ul este ok ca usurinta in utilizare, dar acum ma incanta HDD pentru capacitatea mult mai mare.
Raportul cost/capacitate de stocare este net in favoarea HDD.
As vrea in special sa stiu daca trebuie sa instalez SO pe HDD asta portabil, sau daca trebuie sa instalez ceva drivere pe PC urile unde vreau sa il folosesc... avantaje si dezavantaje..

GoPens
20th February 2006, 21:52
io as lua un stick USB (asta daca-ti ajung 2-4GB), dar mai degraba as lua JetFlash de la Transcend ca-s rapide si la citire si la scriere daca e sa credem pe tomshardware.
drive-ul are parti mobile si parca n-as avea incredere in logievitatea unui device cu componente mecanice daca e sa-l tot cari dupa tine.

nu trebuie sa instalezi un OS dedicat pe device-uri (desi poti) e, de regula suficient sa le formatezi FAT (in cazul stick-ului cel putin, dar ar trebui sa fie out-of-the-box) si ca sistemul de operare respectiv sa cunosaca acel sistem de fisier. cu alte cuvinte, nu stiu daca iMac stie, dar linux si XP/2003 n-ar trebui sa aibe probleme.

Onlinesport vrea parerea voastra
22nd February 2006, 13:26
Sunt fiabile hardurile astea portabile? Mi se pare exagerat pretul unui stick USP cand cam cu aceiasi bani iti iei un hard extern.

4star
22nd February 2006, 13:46
Din cate se scrie pe site urile pe unde m-am uitat se zice ca sunt fiabile. Intre timp am mai aflat ca trebuie sa instalez drivere pe sistemul unde vreau sa il utilizez, asa ca daca nu am drepturi de administrator pe un sistem nu pot sa fac transfer de date. In schimb la pen drive nu am aceasta problema.