PDA

View Full Version : Intersezon Petrolul Ploiesti



tchibos
11th June 2007, 00:17
Discutii despre tot ce se inyampla la echipa in pauza de vara :ok:

SpyS
11th June 2007, 09:33
Bercea se retrage?

Florin Bercea, finanțatorul Petrolului, era extrem de supărat la finalul meciului cu Dunărea Galați, după ce echipa sa a cîștigat cu 4-2, dar a încheiat campionatul pe locul 3 și va evolua și la anul în eșalonul secund.

"Am sperat pînă în ultima etapă. Probabil că cei de la Buzău au fost mai buni sezonul acesta. Am ratat promovarea pe mîna noastră, deoarece am pierdut multe puncte cu formații care nu emiteau pretenții. Unii dintre jucătorii noștri sînt imitații, nu fotbaliști. Sînt foarte supărat. Mă voi gîndi în zilele ce urmează ce voi face, încă nu știu dacă voi continua să finanțez Petrolul. Orice e posibil", a spus Bercea.

tchibos
11th June 2007, 15:28
Chitu cred ca e cel mai incantat

CHITU
11th June 2007, 17:43
Chitu cred ca e cel mai incantat

daca stateai mai aproape veneam sa te cinstesc...dar am so fac anu asta...:D este o stire bomba

Gabri3l
11th June 2007, 19:05
Conducerea clubului SC FC Petrolul a inaintat un memoriu Comitetului Executiv al FRF.

Conform documentului, clubul Petrolul Ploiești, ocupanta locului III în Seria I a Ligii a II-a, solicită să fie declarată promovată în Liga I în locul ocupantei locului intâi, Delta Tulcea, formatie ce nu poate accede in esalonul superior pentru că nu a depus cererea de licențiere în luna februarie. De asemenea, Ceahlăul Piatra Neamț, echipa situata pe primul loc retrogradabil din primul esalon la finalul sezonului trecut, spera sa ocupe locul ramas vacant in Liga 1.

N0_NaM3
12th June 2007, 10:45
cel mai bine ar sa plece, la naiba, bercea si lase echipa orasului...

CHITU
12th June 2007, 15:50
chiar crezi ca o so lase??????? poate o so lase moreniului...si sa se duca draq cu tot cu echipa lui de kkt..nu vezi ca nu sunt in stare de nimic?

N0_NaM3
12th June 2007, 16:01
mda...echipa aia inca se num. FC Petrolul Ploiesti, chiar daca nu joaca in Ploiesti...nu csm Petrolul Prahova..cred k, daca se numea si csm Petrolul steaua(sau oricare din buc) Ploiesti, voi erati de acord,cred(inca odata)...dar important e ca spiritul galben-albastru sa nu dispara din oras.
si in final, n`am nimik cu csm`ul k sa nu zici k am ceva anume cu ei, chiar astept sa inceapa camp. sa merg, acasa, la meciuri...dar, si 'echipa asta' se num. Petrolul Ploiesti, si n`o sa renunt la ea...

Mishumacher
12th June 2007, 23:23
Ma bucur ca nu sunt singurul care gandeste asa...

Gabri3l
13th June 2007, 11:01
Petrolul joaca tare !

Pentru a evolua in Liga I, reclama FRF la Tribunalul din Lausanne

Dupa cum v-am informat in numarul de ieri, luni, SC FC Petrolul SA Ploiesti a depus un memoriu la Federatia Romana de Fotbal (FRF), prin care solicita accederea in Liga I, chiar daca, la finalul editiei de campionat 2006-2007, s-a clasat pe locul trei, teoretic, nepromovabil. Practic, insa, cum Delta Tulcea - echipa care a ocupat locul intai - nu are drept de promovare, pe fir logic, urmatoarele doua clasate din Seria I - Gloria Buzau si Petrolul - ar trebui sa beneficieze de acest "avantaj". Ce-i drept, buzoienii nu au probleme in a evolua pe prima scena fotbalistica, dar ca formatie clasata pe locul doi. Cine culege roadele nelicentierii Deltei ? Ceahlaul Piatra Neamt, prima de sub linie (locul 15), care, teoretic era retrogradata din Liga I. Tocmai in acest sens a fost inaintat mai sus amintitul memoriu, la care conducerea petrolista nu a primit niciun raspuns de la Federatia Romana de Fotbal. Si aceasta, in conditiile in care, ieri, a avut loc sedinta Comitetului Executiv al FRF, fara a fi fost luat in discutie. Iar, cum, dupa toate probabilitatile, in aceasta saptamana se vor discuta alte probleme, numai petitia Petrolului nu, conducerea acesteia a decis ca, astazi, sa inainteze, un alt memoriu, Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Lausanne. Presedintele Consiliului de Administratie al SC FC Petrolul SA, Florin Bercea , ne-a declarat vizavi de acest aspect: "In mod normal, in 48 de ore, trebuia sa primim un raspuns de la Federatie. Cum in sedinta de azi (n.n.-ieri) nu s-a luat nicio decizie, ne vom cauta dreptatea in Elvetia".
Contactat telefonic, directorul general al FRF, Ionut Lupescu, a recunoscut ca "nu este moral ca echipa Ceahlaul sa evolueze, in continuare, pe prima scena fotbalistica, dar acesta este regulamentul". Cu privire la o eventuala modificare a acestuia, pe care insusi oficialul federatiei il considera depasit, vom reveni in ziarul de maine.

CHITU
13th June 2007, 12:56
mda...echipa aia inca se num. FC Petrolul Ploiesti, chiar daca nu joaca in Ploiesti...nu csm Petrolul Prahova..cred k, daca se numea si csm Petrolul steaua(sau oricare din buc) Ploiesti, voi erati de acord,cred(inca odata)...dar important e ca spiritul galben-albastru sa nu dispara din oras.
si in final, n`am nimik cu csm`ul k sa nu zici k am ceva anume cu ei, chiar astept sa inceapa camp. sa merg, acasa, la meciuri...dar, si 'echipa asta' se num. Petrolul Ploiesti, si n`o sa renunt la ea...

nu te-a pus nimeni sa renunti.. si .. nu te obliga nimeni sa vi la CSM dar credema toti jucatori vechi ai PETROLULUI vor veni la CSM....vor veni sa joace pt PLOIESTI si pt PETROLUL....e alegerea voastra ce veti face....dar sper sa faceti o alegere buna, ca si voi ca si mine suferiti alturi de PETROLUL...

Gabri3l
14th June 2007, 19:24
Octavian Grigore: "Sper sa raman la Petrolul".

http://www4.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=44964

soreen
17th June 2007, 11:24
pai si csm-ul pe care stadion joaca...ca petrolul juca la moreni tocmai din cauza restrictiei de a juca pe ilie oana...parca...

Gabri3l
17th June 2007, 16:16
pai si csm-ul pe care stadion joaca...ca petrolul juca la moreni tocmai din cauza restrictiei de a juca pe ilie oana...parca...

dupa terminarea tribunei 0 cu vestiare cu tot(se va termina pana la inceperea noului sezon), are voie oricine sa joace.

pana acum nu a putut juca nicio echipa pe acel stadion din simplu motiv ca au fost daramate vestiarele si toate anexele tribunei 0...si nu aveau jucatorii unde sa se schimbe dupa antrenamente sau jocuri...

Gabri3l
18th June 2007, 11:39
Atac la baioneta al FC Petrolul Ploiesti impotriva primarului Calota

Clubul FC Petrolul Ploiesti, prin Consiliul de Administratie, a redactat la sfarsitul saptamanii trecute un document-protest adresat conducerii Organizatiei Judetene Prahova a Partidului Social Democrat, precum si conducerii centrale a amintitului partid. In acesta, oficialii il acuza in termeni deosebit de duri pe primarul Ploiestiului, Emil Calota, pentru tergiversarea intentionata a lucrarilor la arena Ilie Oana, astfel incat echipa Petrolului sa nu poata evolua in Ploiesti, in fata propriilor suporteri. De asemenea, o alta acuza este legata de decizia Primariei ca echipa sa evacueze cantonamentul de la Crangul lui Bot, precum si anexele pe care le detine la stadionul Ilie Oana. „Ca urmare a strategiei primarului Calota am fost nevoiti sa plecam din orasul Ploiesti pe un stadion din orasul Moreni, fapt nemaiintalnit in activitatea unui club de performanta. Aceasta in conditiile in care daca am fi fost anuntati din timp ca lucrarile de pe Ilie Oana se prelungesc, am fi putut colabora cu un alt stadion din municipiul Ploiesti. Din contra, Emil Calota este cel care ne-a asigurat ca lucrarile de renovare vor fi finalizate la timp... Ca urmare a aceleiasi politici anti-Petrolul, rand pe rand, cu notificari prealabile de doar cateva zile sau ore, in urma interventiilor lui Emil Calota, echipa a fost alungata de la baza de cantonament Crangul lui Bot”. In comunicatul remis redactiei se mai precizeaza: „Continuand pe aceiasi linie de a lovi in interesele FC Petrolul sau ale actionarilor clubului, in ultima vreme primarul Calota a luat o decizie care este foarte greu de catalogat: desfiintarea cantinei sportivilor aflata in incinta stadionului Ilie Oana. In afara de fotbalistii de la Petrolul aici luau masa gratuit sportivi cu performante deosebite in box, volei, judo sau atletism, multi dintre ei campioni europeni sau mondiali ai disciplinelor lor. Dat fiind faptul ca toate cheltuielile legate de acesta activitate, inclusiv chiria catre Consiliul Local, erau suportate de catre actionarii FC Petrolul, aceasta decizie a primarului nu poate fi interpretata decat ca un atac direct la performanta sportiva din Ploiesti”. Chiar la finalul protestului, oficialii FC Petrolul Ploiesti si-au manifestat speranta ca omul numarul 1 in PSD, Mircea Geoana, va putea interveni in sprijinul medierii acestui conflict: „Dat fiind faptul ca pana in acest moment toate eforturile noastre de a ajunge la o cale de mijloc in colaborarea cu primarul Calota au fost respinse, am facut acest apel catre dumneavoastra cu speranta sincera ca, avand in vedere autoritatea pe care o aveti in interiorul partidului, veti putea fi un bun mediator intre FC Petrolul si primarul Emil Calota, membru al partidului pe care il conduceti”.
Monitorul de Prahova

Gabri3l
24th June 2007, 20:22
Marinescu in tratative cu Rapid

Mijlocasul Petrolului, Laurentiu Marinescu se afla in vizorul mai multor cluburi de prim-esalon, surse din cadrul clubului ploiestean confirmand interesul celor de la Rapid Bucuresti pentru jucator.
Pretul fixat de Petrolul, pentru Marinescu, "la prima strigare" este de 1 milion de dolari!

Luis Garcia10
24th June 2007, 22:55
1 milion?? S-au dat :drak:u` si astia din B! De fapt e moda la noi sa dam bani multi pe jucatori care nu fac nici macar jumate` din cat au costat!

Gabri3l
25th June 2007, 00:44
Marinescu le da clasa multor jucatori "vopsiti" de la echipe de top din prima liga. Si in plus nu pleaca de la orice echipa de B.
In fine, sper sa nu plece pt a ne putea indeplini obiectivul sezonul viitor. Conducerea oricum nu vrea sa-i dea drumul la jucator, asa ca domnu copos sa-si mai puna poftele in cui.

Gabri3l
25th June 2007, 11:13
Lupii revin pe gazon

Astazi, de la ora 10.00, Petrolul programeaza reunirea lotului care va avea loc la baza de la Crangul lui Bot. Vor participa toti componentii echipei din returul campionatului trecut, plus patru sau cinci jucatori noi.
Vacanta s-a terminat pentru fotbalistii Petrolului. Dupa doua saptamani de pauza, lupii reiau astazi antrenamentele.
Petrolul vizeaza in aceasta vara intarirea axului central, echipa ploiesteana urmarind in special acoperirea posturilor de portar, fundas central si mijlocas la inchidere.

Program

In ceea ce priveste programul echipei, lupii vor avea la dispozitie o saptamana de acomodare le efort, pana pe 2 iulie, dupa care urmeaza un stagiu de pregatire centralizata intr-o locatie care va fi stabilita in zilele urmatoare.
Incepand cu data de 15 iulie, elevii lui Tavi Grigore vor efectua un turneu de verificare in Austria, in cadrul caruia vor disputa cinci meciuri amicale. Adversarele vor fi cunoscute cel mai probabil miercuri. Stagiul de pregatire din Austria se va incheia pe data de 26 iulie, in conditiile in care prima etapa a sezonului viitor este programata pe 4 august.

Gabri3l
25th June 2007, 11:21
Petrolul a refuzat un amical cu Rapid

A fost declinata invitatia clubului Rapid Bucuresti, care ar fi dorit un joc cu caracter de pregatire, pe data de 1 iulie, ocazie cu care oficialii alb-visinii sa acorde onoruri gloriilor locale, la 40 de ani de la castigarea primului titlu national. Singurul motiv al refuzului a fost timpul extrem de scurt de care ar dispune petrolistii intre ziua reunirii si data meciului.

Gabri3l
25th June 2007, 20:47
Lotul prezent la reunire - 25 iunie 2007

Portari: Lazareanu, Prisaca, Panaite, S. Diaconu* (Politehnica Chisinau).
Fundasi: L. Dumitru, Bozga, Stepanov, Costache, Nofitovici, Odoroaba, Costisor, Ghita, C. Dobrinoiu* (Vointa Gornet).
Mijlocasi: R. Ciobanu*, V. Butufei*, V. Lazar*, A. Andrei*, S. Arnautu* (toti juniori), Marinescu, Stana, Luput, Nenciu, Puchea, Tudor, Zahiu, Cotan, D. Neacsa* (Pitesti), R. Avram* (Steaua Bucuresti), R. Bumbar* (Auxerre Lugoj).
Atacanti: Budescu, Mutiu, Popelishko.

*(noutati)

Gabri3l
25th June 2007, 20:50
Un nou inceput pentru galben-albastri

Vacanta competitionala a luat sfarsit pentru jucatorii de la Petrolul Ploiesti, una dintre cele mai grabite grupari de esalonul doi care si-a reluat pregatirile pentru anul competitional 2007 – 2008. Antrenorul Octavian Grigore si ajutoarele sale, Eusebiu Tudor si Gheorghe Liliac, au demarat, la cantonamentul echipei de la Crangul lui Bot, preparativele in vederea noului sezon, in prezenta majoritatii celor care au imbracat tricourile gazarilor si in trecutul campionat. Tehnicianul principal al petrolistilor a tinut sa discute cu jucatorii, inaintea antrenamentului inaugural, despre ceea ce se asteapta de la noul campionat, dupa ce i-a cunoscut, in prealabil, pe cei nou veniti la probe de joc. „De astazi, lasam fracul si trecem la salopeta! Avem o singura varianta pentru sezonul viitor, si anume promovarea in prima divizie. Trebuie sa ne luam revansa, pentru care suntem obligati sa fim pregatiti. Aveti valoare si orgoliu, trebuie doar sa le probati pe gazon!” acesta a fost mesajul clar al lui Grigore catre jucatori. De asemenea, si Camil Oprisan a tinut sa stea de vorba, cateva minute, cu fotbalistii petrolisti prezenti la reunire, dupa care s-a trecut la treaba. O incalzire buna condusa de secundul Sebi Tudor, o alegare de anduranta de 25 de minute urmata de obisnuitele miscari de straching si o miuta de 2 x 20 de minute, acestea au fost ingredientele primei zile de lucru a petrolistilor in noul sezon competitional. Programul zilelor urmatore cuprinde, pentru astazi si joi antrenamente duble, in care Octavian Grigore va avea ocazia de a-i cunoaste mai bine pe cei care aspira la un loc in lotul cu care se va aborda campionatul, al carui debut este pe 11 august.

Marinescu: ” Petrolul trebuie sa promoveze. Si cu mine si fara mine!”

Laurentiu Marinescu, jucatorul pentru care exista, se spune, cateva oferte de la echipe de prim esalon, Rapidul si Timisoara fiind doar doua exemple in acest sens, a declarat, la reunirea de ieri ca „este momentul sa revenim in prima liga, acolo unde este, de fapt, locul Petrolului. Ne ajung meciurile cu echipe precum Sacele sau Snagov. Acest deziderat se poate atinge si cu Marinescu si fara el. Deocamdata sunt la Petrolul si imi fac datoria aici. Ce va fi, mai departe, vom vedea”. In schimb, Alexandru Costisor, jucatorul care nu a apucat sa joace niciun minut oficial pentru Petrolul in tur, se afla in plin proces de recuperare, fotbalistul estimand ca la jumatatea turului de campionat va fi in deplinatatea fortelor fizice.

Gabri3l
26th June 2007, 21:06
FC Petrolul Ploiesti / Vor contract in participatiune / Contraatac la Primarie

Abia sosit din vacanta, directorul general al Petrolului, Eduard Alexandru, a revenit in forta in prim-planul fotbalului ploiestean. Astfel, oficialul petrolist a depus ieri, in numele clubului, atat la sediul primariei Municipiului Ploiesti cat si la cel al Consiliului Judetean, o scrisoare de intampinare (vezi facsimil) prin care SC FC Petrolul Ploiesti SA propune celor doua institutii o asociere in participatiune. „Dorim o colaborare cu cele doua institutii pentru ca echipa fanion a orasului, FC Petrolul, sa fie sprijinita financiar, deoarece ea este cea care reprezinta cu legitimitate municipiul aurului negru. Dorim sa accedem, in cel mai scurt timp, la performanta. Asta inseamna promovarea la capatul noului sezon si apoi, imediat, o participare in cupele europene” a spus Edi Alexandru. Demersul clubului petrolist catre Consiliul Local ar trebui dezbatut de catre consilieri astazi, atunci cand se va lua in discutie si cererea similara de parteneriat cu Primaria, inaintata de catre nou infiintatul CSM! „Ar fi total ilegala o colaborare intre Primarie sau Consilul Judetean cu fosta Astra, o echipa fara trecut, fara palmares sau viitor. Este un plan total incert, care nu cred ca ar fi pe placul contribuabililor ploiesteni. Noi venim cu cererea legitima pentru acest parteneriat, deoarece SC FC Petrolul reprezinta cu adevarat cetatenii acestui oras. Daca se va ajunge la o incalcare a unor principii, prin asocierea Consiliului Local cu o entitate privata, ne vom adresa, cu siguranta, Curtii de Conturi!” a precizat Alexandru. „Proiectul initial, configurat prin cele 15.000 de cereri de aderare, a fost total deturnat. Cum sa faci un asemenea parteneriat cu o echipa de esalonul trei, ca Astra, care a incheiat sezonul trecut pe un loc de mijlocul clasamentului, fara nici un orizont de promovare? Sau cum sa ai ca presedinte un tip ca Marian Manea, care abia poate sa sustina o echipa de prin campionatul judetean? Sper ca acum sa putem face acest parteneriat, intrerupt, acum ceve vreme, pe vremea cand la echipa era Vivi Rachita. Pe atunci, domnul primar parea entuziasmat, chiar inaintase cifre concrete ale colaborarii, dar plecarea ulterioara a lui Rachita a schimbat complet datele problemei” a mai afirmat directorul general al Petrolului.

Cu avocati belgieni si olandezi la Lausanne

Petrolul a asteptat decizia Comitetului Executiv prin care FRF a stabilit, in sedinta de luni dupa amiaza, asa cum era de asteptat, mentinerea Ceahlaului Piatra Neamt in primul esalon. Si asta, in conditiile in care clubul Delta Tulcea nu a primit licenta adecvata inca din tur si astfel nu ar fi trebuit considerat nici macar pasibil de promovare. Astfel, a doua zi dupa ce FRF a omologat rezultatele sezonului trecut, Petrolul a facut o adresa la Tribunalul Sportiv de la Lausanne, prin care solicita analizarea spetei de catre judecatori neutri, cu scopul declarat de a evolua in prima divizie, in locul nemtenilor. „Avem garantia avocatilor belgieni si olandezi care ne reprezinta ca dispunem de sanse mari de reusita. Stiti ceva? Asa se spunea si despre Zambon, la vremea cand a facut demersul elvetian de la Lausanne, ca nu prea are sanse, numai ca adevarul a iesit la iveala” a spus Edi Alexandru.

„Vor fi surprize mari”

Oficialii galben-albastrilor vor prezenta, zilele urmatoare, in cadrul unei alte conferinte de presa, o serie de precizari legate de materialele, insemnele si numele clubului, cu toate inregistrate la OSIM, care au fost folosite abuziv, in ultimul timp, de catre alti „beneficiari”. „Noua echipa a Ploiestiului nu poate avea in titulatura denumirea de Petrolul, pentru ca PETROLUL este marca inregistrata si este protejata de lege. In acelasi context, toti cei care au folosit slogane, insemne, scandari sau logo-uri care ne apartin, vor trebui sa plateasca bani grei pentru aceasta ilegalitate”, a mai spus Alexandru.

„Platim 100 de milioane pe luna, la Crang!”

Situatia prezentei petrolistilor in cantonamentul de la Crangul lui Bot continua sa fie o problema pentru conducatorii clubului ploiestean, in conditiile in care - chiar astazi - o comisie de la Apa Nova ar fi trebuit sa ajunga in respectiva locatie, pentru intocmirea unui proces de predare-primire a stabilimentului. „Am obtinut de la Apa Nova o amanare pana maine a intrevederii, deoarece astazi va veni la Crang, in acelasi scop, o comisie de la Primarie. Noi am facut la cantonament, de-a lungul anilor, lucrari de imbunatatire care au costat clubul Petrolul multi bani. Daca ar fi sa plecam si sa luam tot ce este al nostru, locatia ar arata ca dupa razboi. Ar ramane acolo doar zidurile goale! Putini stiu ca noi am platit mereu o chirie de 100 de milioane de lei pe luna, pentru folosirea cantonamentului de la Crang. Noi nu vrem sa distrugem nimic din ce este acolo, de aceea dorim sa gasim o cale de colaborare” spunea ieri directorul general al Petrolului. Daca, din nefericire, nu se va ajunge la niciun compromis intre cele doua parti, Petrolul va muta cantonamentul, programat initial la Crang, pentru un stagiu de zece zile, la Sinaia.

„Petrom ramane cu noi”

Tot ieri, Edi Alexandru a tinut sa stinga zvonurile potrivit carora principal sustinator financiar al echipei, Petrom, ar dori sa nu se mai implice financiar, in viitorul apropiat. „Petrom ramane alaturi de noi si ne va asigura, in continuare, un buget indestulator pentru ceea ce ne propunem, adica promovarea. Tocmai de aceea, de la echipa nu va pleca niciun jucator, desi pe adresa unora au existat si exista oferte tentante, atat pentru ei cat si pentru club” a spus Alexandru. De asemenea, este cert ca Octavian Grigore va asigura, in continuare, conducerea tehnica a galben-albastrilor. In schimb, in zilele urmatoare, jucatori care au ramas datori sezonul trecut vor fi disponibilizati, dar ei vor ramane in circuitul gruparii, urmand sa fie imprumutati la gruparile pendinte de Petrom. In ceea ce priveste situatia contractuala a lui Costel Ilie, fotbalist atat de pomenit ca fiind noua achizitie a CSM-ului, oficialul galben-albastrilor a raspuns sec: „Ilie este sub contract cu Petrolul. El este la dispozitia clubului nostru!”

Gabri3l
27th June 2007, 20:55
Rapid - Petrolul (amical)

FC Petrolul Ploiesti este invitata clubului Rapid Bucuresti ,duminica ,1 iulie,ora 20.00, pentru un joc amical ce se va desfasura in Giulesti. Echipa antrenata de Cristiano Bergodi va celebra 40 de ani de la cucerirea titlului de campioana, primul obtinut de Rapid,in 1967, printr-un meci impotriva divizionarei secunde antrenata de Tavi Grigore.

Gabri3l
27th June 2007, 23:34
Florin Parvu a revenit la Petrolul Ploiesti

Ieri dimineata, la cantonamentul echipei de la Crangul lui Bot, in prezenta directorului general Eduard Alexandru, a fost prezentata noua achizitie a Petrolului, fostul “lup pana la moarte”, Florin Parvu. Mijlocasul in varsta de 32 de ani, ultima data la AEL Limassol, a semnat, ieri, un contract pe trei ani cu Petrolul Ploiesti, formatie la care a mai evoluat in perioadele 1995-1996 si 1998-2001. El a declarat ca vrea sa joace, din nou, in prima liga pentru galben-albastri. "Nici macar nu conteaza pe cat am semnat. Important este sa reusim sa promovam in acest sezon, pentru ca imi doresc foarte mult sa mai joc in Liga I, pentru echipa mea de suflet, Petrolul Ploiesti". Florin Cristian Parvu s-a nascut pe 2 aprilie 1975, la Ploiesti, si a debutat in Liga I pe 23 septembrie 1995, pentru Petrolul, intr-o partida cu Inter Sibiu, scor 1-0. Parvu a jucat la Petrolistul Boldesti (1993-95), Petrolul Ploiesti (1995-96 si 1998-01), Construction FC Henan- China (1996-98 si 2003-04), Dinamo Bucuresti (2001-03), Al Jahra–Kuwait (2003-04), FC Brasov (2004-05), Universitatea Craiova (2004-05), Stal Alchevsk–Ucraina (2005-06), AEL Limassol - Cipru (2006-07). A evoluat in 152 meciuri si a marcat 16 goluri in Liga I. Florin Parvu are si doua selectii la echipa nationala, pentru care a debutat la 15 august 2001, in partida Slovenia – Romania, scor 2-2.

becaligr
29th June 2007, 18:08
NECAZU vostru se numeste Dunarea sechele care va vor ramane pe viata!!!!!!! datorita noua voi sunteti acum in B pt k neati dat 4 in tur cand plecase toti jucatori de cand eram sateliti lu national asta in plin sezon si eram praf!!! apoi am luptat pana la os sangerau fotbalisti sa va nimiceasca!!! si ati ramas in B la matineu si o sa stati mult si bine aici

becaligr
29th June 2007, 18:08
Petrolu uitate valoarea ta e de B

becaligr
29th June 2007, 18:10
aveti si voi jucatori valorosi si ciorile alea de pun osu la treaba muncesc si greseala mmare de tot k lati dat pa hadnaghi ala cum so scrie

Romeo
29th June 2007, 18:32
Oare traim intr-o tara nebuna ? Ce ar fi ca Parisul sa-si trimita PSG-ul la plimbare si s asustina o echipa de prin divizia a doua ? Ceea ce s-a postat mai sus este si nu este logic. Cand Petrolul a promovat (2002) si a renuntat la loc, Otelul a ramas in divizia A, anul trecut prima echipa care trebuia s apice a ramas in locul Sportului, acum s-ar repeta situatia din 2002.
Apoi consiliul local poate face ce vrea cu orice echipa, dar banii pe care-i platesc ca impozit nu vreau sa-i bage primaria in nicio echipa, cu atat mai mult cu cat ei nu sustin echipa cel mai bine clasata. Nu inteleg de ce este ilegal sa cheltuie cu CSM si ar fi legal cu Petrolul.
Din pacate, atitudinea primariei coincide cu cea de la Timisoara fata de Zambon si asta se poate intampla numai la noi. Dupa 53 de ani in care Petrolul a jucat pe stadionul Ilie Oana (din 1952 pana in 2006, cu pauza cand au jucat pe Astra), nicio echipa nu joaca pe stadionul municipiului. Si tot la fel ca la Timisoara se vrea infiintarea unei echipa care sa-i fure Petrolului trecutul si nu cred ca Calota a mancat din aceeasi tigaie cu Iancu.
Manea a fost presedinte la Astra cand aceasta a promovat, a dus Metalul Plopeni pe primul loc si numai depunctarea echipei de catre FRF i-a dat lui Manea sa inteleaga ca Plopeniul nu are ce cauta in prima divizie. Eu cred ca Manea ar fi un presedinte bun, numai sa vrea si ceilalti (dar nu este cazul, nu-i asa ?).
Nu inteleg cine a folosit ilegal logoul Petrolului. Cum nu am mai vazut pe Astra de cand juca in divizia A, iar Petrolul a jucat pe la Moreni, ce mare paguba cu folosirea logoului ? Dar asa se cred toti destepti si singurul cuvant este: dau in judecata, vor plati despagubiri si se aleg cu banii aruncati prin tribunal (sau de fapt asta doresc ?)
Petrolul platea 100 de milioane lunar pentru folosirea imobilului de la Crang ? Cat va lua primaria de acum incolo ? Sau asa se fac afacerile la noi: renuntam la 100 milioane si luam 0 ? Primarul care asfalteaza pe acolo unde este deja asfaltat este in stare de orice.
Cu povestea promovarii, m-am cam plictisit. De 3 ani ni se sopteste ca promovam si ne alegem cu sperante desarte. Atat timp cat PSD va conduce acest oras, nu vom mai avea echipa in prima divizie. PAREREA MEA!
Sustinerea Petrom ? Toate echipele cu nume Petrolul din liga a III-a au retrogradat. Sa fie echipa din Ploiesti - Moreni singura favorita a Petromului ? Ma indoiesc.

Gabri3l
29th June 2007, 22:50
NECAZU vostru se numeste Dunarea sechele care va vor ramane pe viata!!!!!!! datorita noua voi sunteti acum in B pt k neati dat 4 in tur cand plecase toti jucatori de cand eram sateliti lu national asta in plin sezon si eram praf!!! apoi am luptat pana la os sangerau fotbalisti sa va nimiceasca!!! si ati ramas in B la matineu si o sa stati mult si bine aici

pacat de tine ca esti frustrat...spre deosebire de noi, iti pot spune ca voi veti ramane vesnic in B... asa ca tu vei ramane mereu sclavul echipelor din capitala, in acest caz steaua...doar pt cupe si flori
tu nu vei avea ocazia niciodata sa te bucuri pt echipa locala, castigand trofee...
stiu ca te simti frustrat deoarece Dunarea nu va promova niciodata...spre deosebire de voi care veti ramane mereu o paria, Petrolul e o echipa care se respecta ,cu traditie si palmares si este mult bagata in seama de massmedia chiar si-n B... si care cat de curand va reveni acolo unde ii e locul, printre campioanele tarii, adik in liga 1...

ps: by the way... sa te uiti duminica la tv sa ne vezi, ne-a invitat rapidul sa jucam un amical cu ei...Dunarea???...a stiu, asteptati cu sufletul la gura sa jucati din nou cu noi, pt ultima data in liga 2...

Gabri3l
1st July 2007, 09:08
Amicalul rapid - Petrolul se va transmite live pe Telesport, azi de la ora 19.00.

becaligr
1st July 2007, 16:52
bine mei frate am inteles da sa stit k la noi la giurgiu navem palmares sau cine stie ce da cand batem o echipa mai titrata din B este o bucurie enorma k si cum am lua un trofeu si cand jucam fotbal de div a cand se leaga pase suturi tribunele toate in picioare mereu si k luam bataie da la voi e esec dak luati bataie k vreti in A. si oricum clavi nu am fost k a vrut sa ne ia steaua satelit apoi becalu sa ne ia dinamo la fel satelit.Nu am fost si nu vom fi sclavi nimanui.K am jucat pt victorie simulati de altu cum a fost cu voi at de exemplu e alceva.... Si primaru nu a vandut k are de gand sa aduca sponsori fonduri de promovare si stai linistit k nu vom ramane in B mereu

becaligr
1st July 2007, 16:55
sa speram sa mergem amandou brat la brat in A dak nu in cativa ani sa ne revedem in A si sa ramanem acolo mereu!!!

Gabri3l
1st July 2007, 22:48
rapid - Petrolul 3 - 2 (giulesti) -amical
Raduta(28), Maftei(37),Grigore(93) / Mutiu(58 , 77)

rezultatul este injust la cum s-a jucat, Petrolul a dominat teritorial meciul...
primul gol al lui Mutiu ar trebui pus ca generic tv, gol aplaudat de tot stadionul...preluare si foarfeca pe spate direct in vinclu...
Petrolul a luat toate golurile numai din faze fixe...un rezultat de egalitate ar fi fost mai aproape de ceea ce s-a jucat pe teren...

Petrolul a aratat inca o data, cum au zis si comentatorii meciului, ca nu e nici pe departe o echipa de B...si ca are toate sansele sa promoveze in prima liga in sezonul viitor...
la Petrolul a lipsit in acest joc vedeta echipei, Laurentiu Marinescu(accidentat)...in schimb au debutat ca titulari Parvu, Rodionov, Diaconu...iar pe parcurs au mai intrat 2 juniori introdusi de Tavi Grigore, plus Cotan si Mutiu
un debut imbucurator de intersezon pentru lupi, dar mai ales jocul impus de Tavi da mari sperante pentru indeplinirea obiectivului principal al echipei pt sezonul viitor...

Gabri3l
2nd July 2007, 00:11
vezi aici ->EUROGOLUL (http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=47281) de 2-1 al lui Mutiu...

becaligr
3rd July 2007, 02:51
da ma vati facut echipa de a frate da multe ehipe de a sunt in b si o lupta grea foarte grea nu se stie cine intra toate sau intarit cosmaru vostru ramane dunarea giurgiu

Gabri3l
3rd July 2007, 12:20
Amical / Rapid - Petrolul 3-2(2-0)
Lupii si-au respectat blazonul

Petrolul a fost la un pas sa strice sarbatoarea rapidistilor care au comemorat,printr-un meci amical cu echipa antrenata de Tavi Grigore, 40 de an de la obtinerea primului titlu campioni. Lupii au fost invinsi cu 3-2,golul victoriei giulestenilor fiind marcat in prelungiri,din penalty.
Petrolul joaca bine impotriva Rapidului. A facut-o in semifinalele editiei trecute a Cupei Romaniei, dar si duminica seara in amicalul prin care rivala traditionala a lupilor a comemorat 40 de ani de la obtinerea primului titlu de campioana a Romaniei. Chiar daca a condus cu 2-0, Rapid 2007 a avut o prestatie modesta,simtindu-se din plin faptul ca jucatorii inca nu au reusit sa faca trecerea de la sistemul 3-4-3,folosit de fostul antrenor Razvan Lucescu,la cel de 4-3-3,impus de italianul Cristiano Bergodi. De altfel, ambele reusite ale giulestenilor,consemnate de Raduta(29) si Maftei(37) au venit pe fondul lipsei de reactie a portarului Diaconu,aflat in probe la Petrolul. Dupa pauza,odata cu intrarea lui Cotan si Mutiu,jocul lupilor s-a inviorat vizibil. Primul practic s-a distrat cu Rada,dar si ceilalti fundasi rapidisti,iar cel de-al doilea a punctat de doua ori. Prima data a reusit un gol de senzatie, trimitand pe spate,din cadere,mingea lovind intai bara transversala iar a doua oara din penalty. Pacat ca fostul golgeter al Gloriei Buzau nu si-a redescoperit apetitul pentru gol mai devreme, pentru ca in tot returul de campionat a marcat tot de doua ori, dintre care unul tot din lovitura de pedeapsa.
Oricum, impresia lasata de Petrolul in partida cu Rapid a fost una foarte buna, ploiestenii jucand spectaculos si chiar dominand uneori cu autoritate. Seara giulestenilor a fost salvata insa tocmai in minutele de prelungire,cand Grigore a inscris golul unei victorii muncite dintr-un nou penalty, facut de aceasta data de Marius Tudor.
@Telegraf

Gabri3l
3rd July 2007, 12:23
Lazareanu a parasit Petrolul

Filip Lazareanu, goal-keeper-ul adus in iarna pentru a inchide poarta Petrolului, a fost anuntat, ieri de dimineata, ca nu mai intra in vederile selectionerului Octavian Grigore, pentru sezonul 2007-2008. De altfel, contractul lui cu galben-albastri era scadent in aceasta vara, urmand a fi reinnoit in functie de randamentul pe care acesta il avea intre buturi. Si, cum toata lumea care a urmarit fenomenul a vazut prestatiile lui...

cosminn
6th July 2007, 12:10
sper ca am postat bine..vad ca aici se vorbeste despre petrolul. Din intamplare am vazut prezentarea echipei petrolul ploiesti pe onlinesport.ro (http://www.onlinesport.ro/Html/Fotbal/Romania/Diva/Echipe/Petrolul_ploiesti/prezentare.shtm) si ca orice fan infocat am observat la palmares : "Titluri de campioană : -

Cupa României : nici una " , domnilor moderatori/ admini data viitoare informati-va mai bine! din cate stiu eu petrolul are 3 titluri de campioana si 2 cupe ale romaniei castigate. nu vreau sa par critic dar m-a deranjat ca fan al petrolului faptul ca nici macar nu v-ati obosit sa cautati (macar pe GOOGLE) ,cum ati cautat la celelalte echipe. in rest sunteti ok, multa bafta!

Gabri3l
6th July 2007, 12:44
sper ca am postat bine..vad ca aici se vorbeste despre petrolul. Din intamplare am vazut prezentarea echipei petrolul ploiesti pe onlinesport.ro (http://www.onlinesport.ro/Html/Fotbal/Romania/Diva/Echipe/Petrolul_ploiesti/prezentare.shtm) si ca orice fan infocat am observat la palmares : "Titluri de campioană : -

Cupa României : nici una " , domnilor moderatori/ admini data viitoare informati-va mai bine! din cate stiu eu petrolul are 3 titluri de campioana si 2 cupe ale romaniei castigate. nu vreau sa par critic dar m-a deranjat ca fan al petrolului faptul ca nici macar nu v-ati obosit sa cautati (macar pe GOOGLE) ,cum ati cautat la celelalte echipe. in rest sunteti ok, multa bafta!

da chiar asa...acu' vazusi si eu, nesimtiti astia care s-au ocupat cu prezentarea!
PALMARES

3 titluri de Campioana a Romaniei:
1958, 1959, 1966

2 Cupe ale Romaniei:
1963 • 6 - 1 Siderurgistul Galați
1995 • 1 - 1, 5-3p Rapid București

Nume anterioare ale echipei:
Flacăra Ploiești (1952-55)
Energia Ploiești (1956-57)
FC Ploiești (1992)

Gabri3l
8th July 2007, 20:35
Amical / AS Filipestii de Padure- Petrolul Ploiesti 0-9 (0-5) / Instructie

Aflati la finele primei saptamani de cantonament centralizat, stagiu care se desfasoara in continuare la Crangul lui Bot, jucatorii Petrolului au dat ieri o fuga la Filipestii de Padure pentru un test amical cu cea mai proaspata divizionara C prahoveana. Meciul nu a avut niciun istoric, pe teren existand, de fapt, o singura echipa. Formatia gazda, aflara la primul test de pregatire dupa obtinerea promovarii pe scena celui de-al treilea esalon fotbalistic, a fost un doar un modest sparring–partener care a privit la baloanele care au umplut plasa lui Dumitru. La pauza a fost 5-0 pentru gazari, dupa o competitie intre Budescu ( 3) si Cotan ( 2), cei care au facut, prin golurile marcate, ca la pauza difererenta sa fie una fara bubii. Nici partea secunda nu a arata alffel, noii intrati la Petrolul dorind sa-si copieze predecesorii. Cristian Sagna (2), Laurentiu Dumitru sau juniorul Andrei au punctat si ei pentru un succes categoric obtinut de trupa pregatita de Tavi Grigore.

Stadion: Ditesti: Spectatori: 20. Marcatori: Budescu( 3), Cotan( 2), Sagna(2 ), L. Dumitru, Andrei
Petrolul: A. Ionescu- Stepanov, Bogza, M. Tudor- Odoroaba, Puchea, Parvu, Ricardo, Cotan- Radionov, Budescu. Au mai intrat: Prisaca, Diaconu- L. Dumitru, I. Costache, Sagna, Mutiu, Nofitovici, Luput, Bara, Andrei, Dobrinoiu. Antrenor: Octavian Grigore
Monitorul de Prahova

Gabri3l
9th July 2007, 19:40
Tavi Grigore: “Încă ne afectează ratarea promovării”

Antrenorul principal al Petrolului Ploiesti, Octavian Grigore, a acceptat sa acorde un interviu în exclusivitate pentru prosport.ro. Astfel, tehnicianul “lupilor galbeni” a vorbit despre perioada de pregatire, despre miscarile de jucatori din sânul lotului dar si despre obiectivele pentru sezonul viitor.

Cum au venit la primele antrenamente jucatorii dupa ce în sezonul trecut s-a ratat promovarea pe ultima suta de metri?
Din punct de vedere emotional, înca ne afecteaza ratarea promovarii din sezonul trecut. Este un esec greu de digerat pentru noi, un moment delicat, dar sper sa ne revenim cât mai repede.

Pregatirile cum decurg pâna în prezent?
Foarte bine. Suntem în faza acumularilor fizice si pot sa spun ca toti jucatorii se comporta excelent.

Pleaca cineva de la echipa?
In afara de Lazareanu, care si-a încheiat contractul cu noi la finele sezonului trecut, nu mai pleaca nimeni.

La capitolul achizitii cum stati?
Am luat câtiva jucatori în probe. Nu va pot da numele lor pentru ca sunt sub contract cu alte echipe. Daca ma vor convinge, o sa demaram negocierile cu ei si cu formatiile de unde provin pentru a-I transfera.

Din punct de vedere cantitativ, de câtI jucatori aveti nevoie pentru sezonul viitor?
Am nevoie de 24-25 de jucatori. Dar dintre acestia, trei vor fi portari iar trei vor fi juniori, obligatoriu. Deci, voi ramâne cu 18-19.

Amicale sustineti saptamâna aceasta?
Da. Miercuri vom juca un meci de verificare la Brazi, cu Chimia.

Ce va propuneti pentru sezonul viitor?
In primul rând vreau sa creez o echipa cât mai puternica. Vreau sa avem rezultate cât mai bune si sper sa promovam în Liga I.

ProSport

Gabri3l
9th July 2007, 19:41
Laurentiu Marinescu si Laurentiu Dumitru au fost doriti de Rapid

Mijlocasii Petrolului Ploiesti, Laurentiu Marinescu si Laurentiu Dumitru, au fost doriti în aceasta vara de catre gruparea din Giulesti. Conducerea prahovenilor s-a opus înca plecarii celor doi, declarându-i netransferabili.
“Nu va pleca nici un jucator de la Petrolul în aceasta vara. Vrem sa formam o echipa competitiva pentru a nu avea parte de acelasi final de campionat ca si în sezonul trecut”, a declarat tehnicianul Octavian Grigore pentru www.prosport.ro.

Se pare ca în schimbul celor doi jucatori, Petrolul ar fi cerut 1,3 milioane de euro.

ProSport

Gabri3l
11th July 2007, 14:39
Joaca de-a termenele la "Ilie Oana"!

Dupa ce au mai fost sarite trei termene cu privire la finalizarea lucrarilor la noua tribuna I a arenei “Ilie Oana”, motivandu-se ba vicii de constructie, ba modificari ale planurilor initiale de lucru, iata ca si al patrulea termen s-a dus pe… Apa Sambetei! De 15 iulie este vorba, data de care ne mai despart patru zile! Canicula a lovit si in… sporul muncitorilor, iar treaba se misca, dar cu viteza melcului!
http://www.gazetadeprahova.ro/images/stadion_reparatie.jpg

Sectorul oaspetilor, aproape gata!

Deocamdata, doar vestiarele si dependintele de care se vor servi vizitatorii sunt aproape gata, la fel intamplandu- se si cu cabina arbitrilor si observatorilor!

In vestiarul oaspetilor, dar si la dusuri si toalete totul este “pavat” cu faianta galben-albastra (foto 1), iar pe jos se va da cu rasina epoxidica, o substanta care contine si cauciuc si care nu ii va incomoda pe fotbalisti atunci cand acestia se afla in vestiare gata echipati pentru joc.
http://www.gazetadeprahova.ro/images/stadion_reparatie_2.jpg

La gazde, insa, mai e destul de lucru, sala de sauna, de forta si cea de recuperare fiind facute de-abia pe jumatate! In rest, la parter totul este nounout, intrarea la vestiare aratand impecabil.

Oficiala mai intarzie…

Daca, la parter, lucratorii sustin ca in trei-patru saptamani treaba va fi finalizata, beleaua mare este cu etajul superior al tribunei I . Adica in sectorul unde se vor afla lojele, fast-food-urile, sala de conferinte si grupurile sanitare!

Materialele necesare pentru derularea lucrarilor de la etaj zac in curtea stadionului, deoarece SC Energoconstructia SA Bucuresti nu le poate folosi. Surse demne de luat in seama ne-au informat ca furnizorii nu au fost, inca, platiti de constructor, astfel ca acesta din urma nu poate, deocamdata, sa-i dea bataie cu munca la tribuna oficiala!

Desi, dupa unii membri ai administratiei locale s-a inaintat, deja, un nou termen, si anume, 31 iulie, pentru perfectarea lucrarilor, lucrul la tribuna I va fi gata undeva in jurul datei de 20-25 august! Asta daca nu intervin, iarasi, cine stie ce probleme. Important este ca la inceputul lui august, parterul va fi gata, iar fotbalistii se vor putea folosi de utilitatile unor vestiare moderne! Cel putin asa sustin cei care supervizeaza lucrarile de la stadionul “Ilie Oana”!
Gazeta Prahovei

Gabri3l
13th July 2007, 02:03
Amicale cu Napoli(Serie A) si Siena(Serie A) in Austria

Lotul Petrolului va efectua, in Austria, la Kaprun, un turneu de jocuri de verificare. Grigore vrea sa duca in Austria un lot de 24 de jucatori, impresarii propunand un program interesant de meciuri, cu rezerva ca, acolo, numele sparring-partner s-ar mai putea modifica. Posibilii adversari sunt: Ptuj Drava (Slovenia), Lech Poznan (Polonia), AC Siena si SSC Napoli (ambele din Serie A) si Burghausen (Germania II).

In afara celor care au facut parte din echipa in sezonul precedent, in Austria vor merge si o parte dintre jucatorii ajunsi la echipa in aceasta vara: portarii Vasic si Ionescu (venit de la FC Snagov, cu care se va semna un contract pe 3 ani), portughezul Ricardo si,bineinteles, Florin Parvu.

Gabri3l
14th July 2007, 09:35
Vama se teme de lupi

FC Brasov nu vrea sa joace in aceeasi serie cu Petrolul!
Potrivit unui cotidian central, presedintele Dinu Gheorghe face presiuni ca echipa sa sa fie repartizata in Seria a II-a, una mai accesibila, daca se va pastra, in mare, componenta celei din sezonul trecut. De altfel, brasovenii nu se tem numai de concurenta cu Petrolul ci si de faptul ca, in sezonul viitor, intra in lupta pentru promovare, pe langa Sportul Studentesc, CS Otopeni, FC National si FCM Bacau.
Oricum, atat FC Brasov cat si Petrolul Ploiesti au in spate o experienta neplacuta, cea a campionatului trecut, cand au luptat la promovare un sezon intreg, dar au terminat pe primele doua locuri out-siderile Delta Tulcea si Gloria Buzau.
Telegraful de Prahova

Gabri3l
22nd July 2007, 23:41
Petrolul Ploiesti - SV Stdaeln 9-0 (5-0)

Galben-albastrii s-au incalzit, vineri seara, in fata modestei trupe din liga a IV-a germana, SV Stdaeln, pe care au batut-o cu scorul de 9-0 (5-0). Pentru formatia gazarilor au punctat Sagna (2 goluri), Ricardo (2), Minciuna (2), Cosan, Bara si Budescu. Tavi Grigore a inceput jocul cu urmatorul “unsprezece”: Panaite - Odoroaba, Nofitovici, Bozga, Tarlea - Dumitru, Parvu, Luput, Cotan, Minciuna - Sagna. Pe parcursul intalnirii, si-au facut aparitia pe teren toti jucatorii aflati in lot.

Petrolul Ploiesti - Brescia Calcio 2-2 (1-1)

Petrolul Ploiesti a reusit un rezultat de prestigiu, scor 2-2, cu italienii de la Brescia Calcio

Dallamano, Stankevicius, Lima, Mannini, Taddei sau Bazzani, dar si antrenorul Serse Cosmi sunt doar cateva dintre numele cunoscute de microbistii romani care urmaresc cel mai puternic campionat din lume, Il Calcio. Ei s-au aflat in prima garnitura a Bresciei, la partida cu FC Petrolul. Romanii nu s-au speriat de faima fotbalistilor care, odinioara, erau pe lista de transferuri al unor mari echipe europene, oferind o replica viguroasa italienilor. Echilibrul din teren s-a reflectat si pe tabela, scorul final fiind 2-2 (1-1). Golurile outsiderilor au fost reusite de Bozga (in repriza I) si Stana, in partea secunda, Brescia egaland cu un minut inainte de final! Asadar, cei de la FC Petrolul s-au incalzit pentru noul sezon in compania unei formatii solide, pe lista baietilor lui Grigore mai aflandu-se si Maccabi Haifa (miercuri).

PETROLUL: Ionescu - Odoroaba, Nofitovici, Bozga, Ghita - Dumitru, Parvu, Minciuna, Stana, Tarlea - Sagna. Antrenor: Octavian Grigore.

BRESCIA CALCIO: Viviano - Zambelli, Santacroce, Zaboli, Dallamano - Stankevicius, Lima, Mannini, Taddei - Possanzini, Bazzani. Antrenor: Serse Cosmi.

Gabri3l
26th July 2007, 01:45
Amical / Petrolul Ploiesti - Macabi Haifa 2-2

Remiza de final

In ultimul amical disputat de Petrolul in Austria, "lupii" au terminat la egalitate, scor 2-2, cu echipa Macabi Haifa din Israel. Pentru ploiesteni au marcat in repriza secunda Stana('62) si Odoroaba(' 82). In minutul 90, portarul Panaite a reusit sa apere o lovitura de la 11 metrii.

Petrolul: Ionescu, Nofitovici, Bozga, Odoroaba, Tarlea, Parvu, Dumitru, Stana, Minciuna, Budescu, Sagna. Au mai jucat: Panaite, Costache, Ghita, Cotan, Ricardo, Bara. Antrenor - Octavian Grigore

Gabri3l
30th July 2007, 13:45
Sagna a dat cu piciorul ocaziilor

Unirea Urziceni - Petrolul Ploiesti 3-0 (1-0)
Intoarsa,recent, dintr-un cantonament centralizat, pe care l-a efectuat in Austria, la Kaprun, formatia din Liga a II-a, Petrolul Ploiesti, a disputat, sambata, un meci de verificare in compania prim-divizionarei Unirea Urziceni, in fata careia a pierdut cu scorul de 3-0. Prima repriza a intalnirii a fost una echilibrata, cu faze de poarta de ambele parti, dar, pana la urma, castig au avut gazdele. Pentru oaspeti, cele mai mari oportunitati au fost irosite de catre Sagna, care s-a jucat pur si simplu cu ocaziile, acesta nereusind sa inscrie din apropierea portii. Pe parcursul reprizei a doua, Unirea s-a desprins, reusind sa puncteze de doua ori. In minutul 59, Onofras si-a trecut numele pe lista marcatorilor, punctand pentru 2-0, pentru ca aproape de fluierul final (minutul 90) gazdele sa mai inscrie o data prin Mara.

Dan Petrescu si Octavian Grigore au inceput jocul cu:
Unirea: Zakula - Marginean, E. Nicu, Rohat, Fl. Ganea - C. Petre, Hatracian, Paduretu, I. Apostol - Onofras, Bilasco. Au mai evoluat: Grigore - Mara, Munteanu, Negru, Danalache, Stancu, Bordeianu, Rusescu.
Petrolul: Ionescu - Odoroaba, Nofitovici, Bozga, Tarlea - Dumitru, Parvu, Minciuna, Ghita - Budescu, Sagna. Au mai jucat: Vasic - Tidor, Puchea, Ricardo, Cotan, Bara.