PDA

View Full Version : Achiziții și vânzări de jucători la CSM



Mario Di Lazi
10th June 2007, 20:35
Nu au trecut decât 24 de ore de la sfârșitul Ligii a2a și am pierdut primul jucător ...
Sârbul Nemanja Jovanovic este dat ca transferat 100 % la Universitatea Cluj în Liga 1 ...

dragosh_vl
10th June 2007, 22:26
da dar asta nu era al nostru ;)

TaciAcolo
11th June 2007, 00:18
cred ca o sa revina la Pandurii

aetius
11th June 2007, 09:36
sper sa nu aducem petarde din liga a 3-a ca nu mai promovam in vecii vecilor.

dragosh_vl
11th June 2007, 11:01
cred ca o sa revina la Pandurii

A semnat cu U Cluj

Bur
11th June 2007, 11:54
dac-o s-aducem jucatori, ori vor fi liber de contract, ori cum spuneai tu dragosh, de prin ligile inferioare.
mie mi-a trecut supararea datorata nepromovarii (am mai trait inca o experienta de genul asta cu Universitatea), dar nu-mi fac prea mari sperante pentru sezonul viitor.

Bur
11th June 2007, 11:57
legat de Jovanovic, se pare ca intr-adevar a semnat cu U Cluj, cel putin asa scrie in presa locala.

Mario Di Lazi
11th June 2007, 12:02
Eu am văzut prin prosport.ro că sârbul a fost cumpărat de Univ. Cluj de la Pandurii Tg. Jiu ...
despre achizițiile vâlcenilor ... mai avem de așteptat :D

dragosh_vl
11th June 2007, 13:23
Care mai stie ceva de Calvin ? parca era la recuperare in portugalia ?

Mario Di Lazi
12th June 2007, 07:44
Calvin Ali este în lotul CSM-ului ...
să vedem dacă rămâne și după această vară ...

Mario Di Lazi
12th June 2007, 12:14
Costel Pană a fost demis
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=44630#minus

Mario Di Lazi
12th June 2007, 12:17
Vine Simao la Vâlcea?
Groparul CSM-ului și în aceeași timp cel mai bun jucător de pe teren în meciul de la Baia Mare, autor al unui gol și a unei pase de gol, brazilianul Simao, a atras atenția oficialilor clubului din Zăvoi. Referitor la tânărul atacant din Brazilia, directorul Florin Verigeanu ne-a spus: „Simao ne-a atras atenția de mai mult timp. Știm că în acest an și-a terminat junioratul și că a fost împrumutat doar până în vară la Baia Mare. Am numărul de telefon al impresarului său și chiar în această săptămână voi discuta cu el pentru a încerca să-l aducem la Vâlcea. Sperăm ca brazilianul să fie prima noastră achiziție din această vară.”
arenavâlceană.ro

Mario Di Lazi
12th June 2007, 12:22
Nemanja Jovanovic:
„Plec de la proști ăștia”
Imediat după fluierul de final o parte jucătorii vâlceni s-au prăbușit pe teren, iar alții au izbucnit în lacrimi. Poate cel mai afectat a fost atacantul sârb Nemanja Jovanovic, care printre lacrimi i-a spus doctorului Dinescu: „Gata. M-am săturat. Plec de la proști ăștia, nu mai rămân să joc la Vâlcea.”
Cu toate, în săptămâna premergătoare jocului de la Baia Mare, Jovanovic era ca și transferat la „U” Cluj, echipă nou promovată în Liga I. Oficialii de la Pandurii Tg. Jiu, club de care aparținea sârbul, s-au înțeles asupra transferului definitiv al lui Nemanja Jovanovic care a fost împrumutat la Vâlcea doar până în vară. Evoluțiile bune ale sârbului din acest campionat l-au adus în atenția formațiilor de Liga I, iar ratarea promovării, din păcate, l-a făcut pe „Jova” să părăsească Zăvoiul.
arenavâlceană.ro

dragosh_vl
12th June 2007, 13:27
Dap are dreptate Jovanovici

Mario Di Lazi
20th June 2007, 07:56
Lungan și Simao, la Vâlcea?
După ce în ultimul timp oamenii care se ocupă cu transferurile la CSM, Alin Trandafir și Florin Verigeanu, au spus că va face tot posibilul pentru a-l aduce pe tânărul brazilian de 19 ani, Simao, să joace în Zăvoi. Președintele „municipalilor” a discutat telefonic de mai multe ori cu impresarul brazilianului, însă acesta a evitat să dea un răspuns deoarece Simao mai are câteva oferte, unele chiar din primul eșalon fotbalistic al țării. După Simao, s-a luat în discuție numele un alt fotbalist, dar de data aceasta este vorba de unul cu experiență care a evoluat în sezonul trecut în Liga I. Florin Verigeanu a spus că încearcă achiziționarea fundașului stânga de la Jiul Petroșani, Mihăiță Lungan, vâlcean la origine, însă a întâmpinat câteva probleme.
„Lungan mai are contract cu Jiul încă un an, însă el își dorește să revină la Vâlcea. Cu siguranță că Mihăiță va începe pregătirea de vară cu cei de la Jiul Petroșani, însă voi face tot ce îmi stă în putință pentru a-l aduce la Vâlcea.
Este cert faptul că cel puțin cinci jucători din actualul lot nu vor mai îmbrăca tricoul CSM-ului și în sezonul viitor și vor fi îndrumați de conducerea clubului să-și caute echipe. Deocamdată, oficialii clubului din Zăvoi nu au dorit să facă public niciun nume, iar președintele Alin Trandafir a spus că reunirea lotului are loc pe data de 2 iulie și atunci se va ști cu siguranță cine pleacă și cine nu.
arenavalceana.ro

Mario Di Lazi
26th June 2007, 14:41
Negruț, în probe la Șerif Tiraspol
Deși a evoluat destul de puțin în returul ediției trecute de campionat, tânărul mijlocaș al vâlcenilor, George Negruț, a fost chemat să dea probe la cel mai puternic club din Republica Moldova, Șerif Tiraspol. Se pare că moldovenii au rămas plăcut impresionați de ceea ce a arătat în cele șapte zile petrecute peste Prut de Negruț și sunt tentați să înainteze o adresă clubului din Zăvoi. Conform unei surse din anturajul CSM-ului, se pare că, în cazul unei oferte avantajoase atât pentru club cât și pentru jucător, oficialii din Zăvoi sunt dispuși să-i dea drumul mijlocașului. Așa că, sunt șanse destul de mari ca George Negruț să evolueze din sezonul viitor la fosta echipă a lui Răzvan Cociș.
arenavalceana.ro

Mario Di Lazi
27th June 2007, 13:57
Transferul brazilianului Simao de la FC Baia Mare a picat ...

Lungan și Dulcea de la Jiul Petroșani, și Dorin Rădoi de la CFR Timișoara sunt în negocieri cu CSM ...

Mario Di Lazi
3rd July 2007, 14:03
Încă un român la Șerfi Tiraspol
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=47488

Mario Di Lazi
3rd July 2007, 14:07
Luini, 2 iulie ....
Lista cu disponibilizați este următoarea: Marius Dumitru, Tiberiu Bier, Ovidiu Ciortan, Liviu Pătru, Petre Budean, Țuțuraș și Victor Lepădatu

Achiziții : Dănuț Șomcherechi și Dorin Rădoi

Mario Di Lazi
3rd July 2007, 14:08
Vine și Mihăiță Lungan!
După ce directorul „municipalilor” Florin Verigeanu a declarat în repetate rânduri că încearcă repatrierea vâlceanului Mihai Lungan, jucător care a evoluat în Liga I în sezonul trecut sub culorile Jiului Petroșani. Se pare că Lungan va ajunge la Vâlcea mai ușor, probabil, decât spera și „Verigă”. Jucătorul a fost înștiințat printr-o hârtie oficială de managerul „minerilor”, Ioan Sdrobiș, că este liber să-și caute echipă. În aceste condiții este foarte probabil ca Mihăiță Lungan să ajungă în cel mai scurt timp sub comanda lui Marian Bondrea.
arenavalceana.ro

dragosh_vl
3rd July 2007, 15:10
Somcherechii , Radoi si Lungan sigur s-au facut achizitii sau st speculatii ce jucatori mai st vizati sti Mario \?

Mario Di Lazi
3rd July 2007, 20:39
Somcherechi și Rădoi au fost ieri la primul antrenament al CSM-ului ... cu vâlceanul Lungan se poartă încă discuții ...

Personal îmi pare rău pentru că l-au dat afară pe Bier ... a fost unul din cei mai buni fundași ai CSM-ului. Dar așa am procedat și acum 1 an când l-am dat afară pe Raicu ...

dragosh_vl
4th July 2007, 10:29
Bier , Lepadatu trb tinuti zik eu dar creca e altceva la mijloc - meciul de la Baia Mare - acum vom vedea -dak vrem promovare mai trebuie adusi 4-5 jukatori

dragosh_vl
4th July 2007, 17:52
Vidakovici și Radovanovici spre Vîlcea de la Panduri

Stie cineva ceva de ei ?

Mario Di Lazi
4th July 2007, 19:29
eu nu am auzit de ei ...
eu tot mă gândesc cum dracu au renunțat așa de ușor la Bier :(

Mario Di Lazi
5th July 2007, 20:43
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=47779
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=47806

dragosh_vl
7th July 2007, 09:39
http://www.gds.ro/Sport/2007-07-07/CSM+Valcea+are+un+buget+de+1.000.000+de+euro

dragosh_vl
7th July 2007, 09:39
A venit Ekwalla

CS Municipal a ajuns la un acord cu Universitatea Cluj pentru împrumutul mijlocașului camerunez Thierry Ekwalla.

dragosh_vl
9th July 2007, 10:06
Sergiu Mandrean a fost imprumutat de la Pandurii .
Internationalul macedonean Boyan, a fost adus de Dumitru Tudor si va fi pastrat in Zavoi.

Mario Di Lazi
30th July 2007, 07:37
S-a întors Vasile Bucă
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=51399

Mario Di Lazi
31st July 2007, 14:56
După o campanie de achiziții fără nici măcar un nume cunoscut ... CSM negociază în aceste zile cu Dinamo pentru transferurile lui Posteucă și Mendy ...

aetius
31st July 2007, 16:03
mario vii miercuri 1 august la o bere in zavoi ? daca esti in rm vl of course ... eventual daca ar veni si alti cativa de pe forum ar fi ok...

Mario Di Lazi
1st August 2007, 07:59
Am ceva de muncă azi la servici ... chiar nu știu la ce oră termin ... :(
dar aș bea o bere :D

cse
1st August 2007, 08:26
Am băut noi ieri! Te salutăm!:happy

Mario Di Lazi
2nd August 2007, 08:04
foarte bine ... sper că v-ați gândit și la mine :D

Mario Di Lazi
6th August 2007, 07:57
Primul camerunez din Zăvoi
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=52383

Mario Di Lazi
18th August 2007, 20:31
LUNGAN A SEMNAT CU CSM RM. VALCEA
Fotbalistul batut de oamenii lui Alin Simota, Mihai Lungan, va evolua din sezonul viitor la CSM Rm. Vâlcea. Fundasul stânga a fost ieri-dimineata în Zavoi, unde a discutat cu directorul general Florin Verigeanu si cu antrenorul Marian Bondrea. "Vreau sa ramân acasa, la Vâlcea, sa fiu lânga familie, mai ales ca am si un baietel mic, de o luna. Asa ca voi juca la CSM si sper sa ajut si eu la promovare", a spus Lungan.
prosport.ro

Mario Di Lazi
20th August 2007, 09:38
IRINEL IONESCU, ACONTAT DE VALCEA
Antrenorul CSM-ului, Marian Bondrea a decis să-l păstreze în lot pe fundașul central Irinel Ionescu, venit în probe săptămâna trecută. „L-am împrumutat un an pe Ionescu de la Poli Iași. S-ar putea ca în această săptămână să mai apară o surpriză”, a spus Florin Verigeanu, directorul-general din Zăvoi. Oficialii vâlceni caută cu insistență un mijlocaș ofensiv, singurul post unde Bondrea a mai cerut întăriri. În schimb, tehnicianul vâlcean a renunțat la Buglea(Unirea Dej), Cruceru (Minerul Motru) și Ciubăncan (Poli Iași), care veniseră în probe.
prosport.ro

dragosh_vl
20th August 2007, 11:16
am mai luat un fundas , mijlocas si atacant de la Caracal :P

aetius
20th August 2007, 13:29
deci care e lotul de start de sezon?

dragosh_vl
20th August 2007, 14:39
nu se stie nici acum bine acum citi ca mai dadura vreo 3 afara ;)

Bur
20th August 2007, 19:24
am mai luat un fundas , mijlocas si atacant de la Caracal :P
atacantul este Sergiu Popescu, iar mijlocasul Boroiban. ambii jucatori au fost in vederea Universitatii Craiova, insa s-a renuntat la ei din anumite motive (pretul prea mare pare-mi-se, de aceea mi se pare ciudat c-au ajuns la csm, echipa care nu se lauda cu un buget "frumusel"). din cate am auzit, sunt niste jucatori tineri, de perspectiva. pe fundas nu mai retin cum il cheama. aducerea acestor 3 jucatori la echipa noastra de mercenari nu poate decat sa ma bucure si sa-mi dea sperante ca poate da budha si mai scoatem si noi niste bani la sfarsit de sezon in meciul direct de promovare pe care-l vom vinde cui va da mai mult. hai jucatorii "profesionisti" de la ceseme! Gutau, esti un exemplu pt jucatorii nostri vanzatori ! o dovada ca vorba "daca dormi cu cainii te pisca purecii" inca se aplica in zilele noastre.

dragosh_vl
20th August 2007, 19:38
si am mai luat un fundas de la Craiova

dragosh_vl
20th August 2007, 19:42
CATALIN CRACIUNESCU, LA VALCEA Liber de contract, fostul fundaș central al Universității Craiova

dragosh_vl
20th August 2007, 19:42
eu nu am auzit de el dar in fine :P

Bur
20th August 2007, 19:51
nu e un fundas exceptional, dar are experienta. la Craiova a jucat mai mult pe vremea cand eram in B, dar si inainte de asta, apoi a suferit o accidentare, iar in cele din urma conducerea echipei hotarand sa renunte la serviciile lui. cred ca dup-aia a plecat la pandurii. eu zic ca e inca un transfer bun. sper ca se pricepe sa vanda meciuri, ca sa se poata integra bine in echipa cesemeului.

Mario Di Lazi
21st August 2007, 07:54
eu am auzit de el ...
cred că este singurul de care am auzit dintre achizițiile CSM-ului din această vară ...

Mario Di Lazi
5th September 2007, 13:35
Încă trei achiziții pentru CSM
• S-a renunțat la Ionescu, Crăciunescu și Sima
CSM Rm. Vâlcea și-a încheiat campania de transferuri chiar în ultima zi permisă de regulament, reușind să achiziționeze un brazilian, un portughez și un român. Brazilianul Robson Luiz Bandeira are 25 de ani și evoluează pe postul de atacant și deocamdată a semnat pe un an cu opțiune pe încă trei cu condiția ca echipa să promoveze în primul eșalon fotbalistic al țării. Al doilea nou-venit este un portughez de 26 de ani care se numește Tiago Jonas Rodrigues și a evoluat ultima dată pentru echipa scoțiană FC Falkirk. Cel de-al treilea sosit la gruparea din Zăvoi este fundașul pus pe liber de prim-divizionara Gloria Buzău, Sorin Chirciu, jucător, de asemenea, a semnat pe un an cu opțiune de prelungire pe încă 3.
Chiar și la capitolul plecări lucrurile s-au limpezit abia spre sfârșitul perioadei permise de regulament pentru a face transferuri. Astfel că, conducerea din Zăvoi a renunțat la achiziționarea fundașilor Irinel Ionescu și Cătălin Crăciunescu, ambii având probleme medicale destul de grave, iar vâlcenii n-au vrut să riște să-i plătească degeaba. Tot la capitolul disponibilizați a fost trecut și fundașul dreapta venit de la Astra Ploiești, Daniel Sima. Acestuia i s-a reziliat contractul din motive disciplinare după ce a avut o altercație cu Mandea după meciul din Cupa României, de la Balș.
arenavalceana.ro

Bur
26th September 2007, 18:17
Nemanja Jovanovic marcheaza aproape meci de meci la U Cluj. cand ma gandesc cu ce usurinta am "scapat" de el...

Mario Di Lazi
27th September 2007, 08:13
Nu era jucătorul nostru ... de aia a plecat el așa de ușor ...

Mario Di Lazi
1st November 2007, 10:59
Vidakovic se pare că o să fie împrumutat de Pandurii Tg. Jiu din iarnă la o echipă de Liga 1 ...

dragosh_vl
26th November 2007, 18:47
am auzit ca o sa vina imprumutati mai multi jucatori de la cfr cluj ... anca , muresan si altii. (asta am inteles ca ar fi si motivu pt care unii jucatorii nu prea au jucat in meciul cu Resita).

voi ce ati auzit?

Mario Di Lazi
6th December 2007, 09:46
trebuie aduși ceva jucători ...
că dacă nu, iar ne uităm la tv la Liga 1 sezonul următor :D

Mario Di Lazi
19th December 2007, 09:14
Cumpănașu, Chirciu, Cîlean, Moldovan și Mocioacă sunt liberi să-și caute echipă din iarnă ...
Cercel este cu semnul întrebării ...

personal îmi pare rău de Mocioacă ... un jucător care a evoluat titlar sezonul trecut ... :(

dragosh_vl
19th December 2007, 10:13
si Vladuti a plecat asa stiu eu :( si au adus un jukator venit din Italia de la o echipa Csogor(18 ani) si mai aduc ceva jucatori petarde de jukatori de la Craiova. :(

Mario Di Lazi
20th December 2007, 08:13
PATRU DISPONIBILIZATI DIN ZAVOI
Fundașii centrali Sorin Chirciu, Bogdan Mocioacă, Marius Cumpănașu și mijlocașul stânga Ionel Cilean sunt primii jucători care au fost puși pe liber de CSM Rm. Vâlcea în această iarnă.

Cei patru fotbaliști au fost deja anunțați de șefii din Zăvoi că trebuie să își caute alte echipe. Dacă la Cilean și Chirciu, jucători de bază în tur s-a renunțat definitiv, conducătorii CSM-ului intenționează ca Mocioacă și Cumpănașu, vâlceni la origine, să fie împrumutați până în vară la alte echipe. «Dacă s-a renunțat la mine, eu îmi doresc să plec definitiv, nu împrumutat, sper să mi se dea drumul gratis, pentru că am o vârstă și cred că mi-am făcut datoria față de acest club» a spus Marius Cumpănașu, căpitanul din sezonul trecut al CSM-ului, care nu a fost folosit în acest tur niciun minut. Cumpănașu a jucat pentru CSM încă de la înființarea clubului, în urmă cu trei ani.

„Cilean a fost evoluat în 12 partide, dar prestațiile sale au lăsat mult de dorit. Am avut mare încredere în acest jucător, are reale calități, dar el m-a dezamăgit. În ceea ce-l privește pe Chirciu, deși a avut o evoluție mulțumitoare în partidele în care a jucat, caracterul său a lăsat mult de dorit” – a explicat antrenorul CSM-ului, Marian Bondrea. Chirciu venise în Zăvoi în toamnă, liber de contract, în timp ce Cilean a venit în urmă cu un an, fiind adus de fostul tehnician Costel Pană. Lista jucătorilor care vor fi puși pe liber în această iarnă de la CSM ar putea fi mai lungă, însă șefii din Zăvoi așteaptă mai întâi să vadă ce transferuri vor reuși.

CSM l-a achizționat deja pe juniorul atacant Csongor, venit din Italia și îl mai dorește și pe mijlocașul Grădinar(FC Sibiu). Ambii jucători au venit în probe după încheierea turului și l-au convins pe antrenorul Bondrea.
prosport.ro

Mario Di Lazi
4th January 2008, 17:15
VINTILESCU, DRAGOMIR SI VATAVU, OFERTATI DE VALCEA
PANDURII Desi se vehiculease ideea unei reveniri a portarului Adnan Guso dupa ce-si reziliase contractul cu Pandurii, aceasta nu mai este posibila deoarece internationalul bosniac a semnat cu gruparea cipriota Olympiakos Nicosia. Alti trei jucatori nu se vor mai regasi, probabil, printre panduri, Ionut Dragomir, Marian Vatavu si Sorin Vintilescu fiind ofertati de CSM Râmnicu Vâlcea. Oficialul clubului vâlcean, Florin Verigeanu a negociat ieri la Târgu Jiu cu presedintele Marin Condescu transferurile celor trei, dar si disputarea unui amical, pe 16 februarie.
prosport.ro


ps. Vintilescu este atacant, Vătavu este fundaș central, iar Dragomir poate juca și fundaș dreapta și fundaș stânga ...

*Coco*
5th January 2008, 00:44
Bine ca ii scapati voi pe Pandurii de petardele din lot:)

Mario Di Lazi
7th January 2008, 08:22
păi de la CFR Cluj nu se poate :D
așa că luăm și noi de la echipele mai mici din Liga 1 ...

dragosh_vl
7th January 2008, 10:49
dc nu se poate de la Cfr?

Mario Di Lazi
8th January 2008, 07:44
păi era vorba de Mureșan și ... (nu mai știu care)
nu cred eu că vor să vină ăștia 2 la o echipă din Liga 2 ...

dragosh_vl
8th January 2008, 10:22
http://www.rapidisti.ro/stiri/1742/marius-neagu-boya-mi-a-spus-ca-a-fost-intr-o-discoteca-din-vilcea-si-a-baut-bere.htm

vineri seara l-am vzut pe Ekwala si am crezut ca e cu ala de la Dacia Mioveni Dauda , dar era Boia de la Rapid si sambata sara l-a prins baut la volan :P

dragosh_vl
8th January 2008, 10:40
http://www.editie.ro/mod.php?mod=stiri&idstire=54898

Mario Di Lazi
9th January 2008, 07:47
Ekwala cred că o să fie dat afară din lot ... el era cu Boya în mașină prin Pitești ...

Mario Di Lazi
15th January 2008, 10:19
4 jucători au venit de la Pandurii la CSM până în vară ... Vintilescu, Vătavă, Dedu și M. Voicu ...

Mario Di Lazi
28th February 2008, 08:08
PREZENTARE OFICIALA IN ZAVOI
Șefii clubului de Liga a II-a CSM Râmnicu Vâlcea au prezentat miercuri în Zăvoi, cei 11 jucători aduși în această iarnă, care să ajute la realizarea obiectivului, promovarea în Liga I.

Antrenorul Marian Bondrea are din retur la dispoziție 11 fotbaliști noi, pentru care șefii clubului nu au cheltuit niciun leu, toți fiind aduși sub formă de împrumut sau liberi de contract. Aceștia sunt Yuri Tsigalko, Mugurel Dedu, Mircea Voicu, Marin Vătavu (toți Pandurii), Cosmin Băița (FC Oltchim), Alexandru Vlad (FC Ardealul), Ionuț Larie (Farul), Adrian Grigoruță (Prefab Modelu), Horia Grădinar (FC Sibiu), Tomas Labun (FC Kosice) și Gabriel Florea (Jiul Petroșani).

“Știm că toată lumea își dorește promovarea. Va fi greu, dar nu imposibil. Din păcate, va trebui să facem multe lucruri într-un timp foarte scurt. Avem jucători de valoare, darn u avem omogenitate. Eu am mai promovat și cu Electroputere Craiova, dar atunci erau alte vremuri, nu era presiune. Aici toată lumea își pune speranțe numai în CSM și toată lumea vrea rezultate peste noapte” a conchis antrenorul Marian Bondrea.

Oficialii din Zăvoi au lansat și un atac la Consiliul Județean Vâlcea și la liderii politici. “În proporție de peste 90%, noi suntem ajutați de Primărie. Consiliul Județean nu ne ajută cu nimic și nu înțeleg de ce, că doar este echipa orașului. De ce la alții se poate, iar la noi, nu? Acum vine campania electorală șii vor veni cu duiumul la stadion, dar, vor intra la oficială doar cu abonamente” a declarat Florin Verigeanu, directorul-general al clubului vâlcean.
prosport.ro

Mario Di Lazi
4th March 2008, 13:12
În ultima zi a perioadei de transferări, CSM l-a adus pe Andrei Nițu de la Dinamo 2 ... Nițu are 20 de ani și are și 2 prezențe pentru Dinamo în Liga 1 ...

dragosh_vl
4th March 2008, 21:18
Dinamovistul Crăciun, la Vâlcea
de Gabi Cîrjaliu
Oficialii de la CSM au perfectat ieri un ultim transfer. Sub comanda lui Marian Bondrea a ajuns fundașul dreapta Eugen Craciun (22 ani), adus de la Dinamo II. Tot la Vîlcea, chiar înainte de debutulul returului, a ajuns un alt dinamovist, fundașul Andrei Nițu. Altfel, accidentarea lui Mihai Pasăre e mai gravă decît se estimase, entorsa suferită la Hunedoara
urmînd să-l țină departe de gazon cel putin 2 saptămîn

Mario Di Lazi
5th March 2008, 08:11
și Eugen Crăciun a jucat în prima Ligă pt Dinamo ...

ziulian
6th March 2008, 22:58
Sa zicem ca ne-am intarit putin, nu-i asa?
:ok:

Mario Di Lazi
7th March 2008, 08:00
având în vedere că Stanca (fundașul dreapta) este accidentat, eu zic că ne-am întârit prin aducerea lui Crăciun ...

Mario Di Lazi
13th March 2008, 07:57
Un nou străin în Zăvoi
CSM a legitimat ieri încă un stranier, pe atacantul chilian Diego de Gregorio (22 ani). Chilianul a ajuns în Zăvoi la recomandarea unor impresari, tot pe filiera Pandurii Tg.Jiu. Cum golgeterul Vidakovic, care a suferit o entorsă în etapa trecută și este la recuperare într-o clinică particulară din Serbia are șanse mici să joace sâmbătă, chilianul de Gregorio este surpriza pe care Bondrea o pregătește Mediașului. Pe lista indisponibililor echipei din Zăvoi mai sunt Vătavu și Stanca, însă au fost recuperați Melcea și Pasăre, jucători care ar putea fi titularizați sâmbătă, în partida de la Mediaș.
prosport.ro

vlad1607
13th March 2008, 08:23
Vatavu e cainele de perspectiva de acum cativa ani ? :D :D ce juniori mai sunt pe la Valcea?

Mario Di Lazi
13th March 2008, 08:42
Vătavu a fost campion cu Dinamo în 2002 ... a fost în peste 10 de meciuri titular pentru Dinamo ...
Crăciun și Nițu mai sunt la CSM de la Dinamo 2 ...

TaciAcolo
13th March 2008, 17:35
De Gregorio împrumutat la Vîlcea
de Gabi Cîrjaliu

Atacantul chilian Diego Andres De Gregorio Contreras (22 ani) a fost împrumutat la gruparea din Zăvoi pînă în vară.

Chilianul a fost în probe la Dacia Mioveni, formație cu care a și fost în turneul de pregătire din Antalya, dar pentru că s-a înțeles cu oficialii piteșteni a semnat un contract pe patru sezoane cu Pandurii. Totuși, pentru că Eugen Neagoe nu îl folosește pe jucător, președintele Marin Condescu a decis să-l împrumute la Vîlcea.

De Gregorio ar putea debuta chiar sîmbătă în condițiile în care folosirea golgeterului Nemanja Vidakovici este incertă. Sîrbul este încă nerefăcut în totalitate după accidentarea din partida cu IS Câmpia Turzii. Altfel, Marian Bondrea nu va conta nici pe serviciile portarului Victor Rîmniceanu, plecat la lotul național Under 17.

Atacantul a evoluat în prima ligă din Chile, la echipa Audax Italiano între 2004-2006, iar anul trecut a fost împrumutat la formația Deportes Melipilla, pentru care a înscris șapte goluri.


nu stiu de ce presimt..ca Pandurii iar sunt prosti la faza asta...la fel cum s-a intamplat si atunci cand la cedat pe Jovanovic acum la U cluj..si pe Vidakovic care inscrie gol dupa gol

ziulian
13th March 2008, 21:19
De Gregorio împrumutat la Vîlcea
de Gabi Cîrjaliu

Atacantul chilian Diego Andres De Gregorio Contreras (22 ani) a fost împrumutat la gruparea din Zăvoi pînă în vară.

Chilianul a fost în probe la Dacia Mioveni, formație cu care a și fost în turneul de pregătire din Antalya, dar pentru că s-a înțeles cu oficialii piteșteni a semnat un contract pe patru sezoane cu Pandurii. Totuși, pentru că Eugen Neagoe nu îl folosește pe jucător, președintele Marin Condescu a decis să-l împrumute la Vîlcea.

De Gregorio ar putea debuta chiar sîmbătă în condițiile în care folosirea golgeterului Nemanja Vidakovici este incertă. Sîrbul este încă nerefăcut în totalitate după accidentarea din partida cu IS Câmpia Turzii. Altfel, Marian Bondrea nu va conta nici pe serviciile portarului Victor Rîmniceanu, plecat la lotul național Under 17.

Atacantul a evoluat în prima ligă din Chile, la echipa Audax Italiano între 2004-2006, iar anul trecut a fost împrumutat la formația Deportes Melipilla, pentru care a înscris șapte goluri.


nu stiu de ce presimt..ca Pandurii iar sunt prosti la faza asta...la fel cum s-a intamplat si atunci cand la cedat pe Jovanovic acum la U cluj..si pe Vidakovic care inscrie gol dupa gol

Lasa Robyyy ca o sa se mute toti jucatorii buni de la voi la noi si la anu o sa fii suporter valcean in Liga I!:rolleyes:

Mario Di Lazi
14th March 2008, 08:00
Jovanovic și Vidakovic sunt 2 jucători care pot face față liniștit în Liga 1 ... să-l vedem și pe acest De Gregorio ...

Bur
14th March 2008, 19:03
ne mai intregiram echipa de mercenari.
ziulian, schimba dreq avavataru ca faci de rusine semimintia noastra.

Mario Di Lazi
5th June 2008, 07:57
Cercel revine la Internațional Pitești!
În această vară, brașoveanului Cercel îi expiră contractul cu CSM Râmnicu Vâlcea. El i-a anunțat deja pe oficialii vâlceni că nu dorește să își prelungească contractul cu echipa din Zăvoi, fiind în discuții avansate cu cei de la Internațional Pitești. Pentru Cercel nu ar fi o premieră, el fiind unul din oamenii de bază ai piteștenilor timp de trei sezoane (2002-2005).
prosport.ro

Mario Di Lazi
17th June 2008, 11:23
Perianu, primul transfer în Zăvoi
CSM a reușit primul transfer din această vară, aducându-l în Zăvoi pe portarul Albert Perianu, jucător devenit liber de contractul cu fosta sa echipă, Câmpia Turzii. Vâlcenii l-au mai dorit pe Perianu și sezonul trecut, însă atunci s-au lovit de opoziția ISCT-ului. „Cu siguranță, pe lângă Perianu vom mai aduce și alți jucători. Antrenorul Marin Barbu discută și el cu câțiva fotbaliști” a declarat directorul-general al clubului vâlcean, Florin Verigeanu. Până acum, este cert că din sezonul viitor în Zăvoi nu vor mai juca Râmniceanu, Dedu, M.Voicu, Nițu, Crăciun, N.Vlad, Cercel și de Gregorio. „Vom mai renunța cu siguranță și la alții, dar antrenorul Barbu va decide în funcție de transferurile pe care le vom reuși” a mai spus Verigeanu. Altfel, în această seară, în Zăvoi se întrunește Consiliul de Administrație al clubului, care va decide cedarea pachetului majoritar de acțiuni(90%) patronului agenției de voiaj „New Travel”, George Frasin.
prosport.ro

Mario Di Lazi
24th June 2008, 10:32
Sergiu Brujan este aproape să semneze cu Chimia ...
Brujan este mijlocaș dreapta și a jucat și la Rapid București ...

Mario Di Lazi
24th June 2008, 11:48
Gaz Metan Mediaș
Au venit: Nemanja Vidakoviæ -Serbia- (mijlocaș, CSM Râmnicu-Vâlcea), Mircea Voicu (mijlocaș, CSM Râmnicu-Vâlcea)

2 dintre cei mai buni jucători din sezonul trecut au plecat de la Vâlcea :(

dragosh_vl
24th June 2008, 15:19
IN ce an a jucat la Rapid ? ca eu tin cu Rapid dar nu am auzit de el

Cristian
25th June 2008, 13:06
Mario confunzi pe Brujan cu Burdujuan. Brujan a jucat la Otelul Galati o buna perioada de timp.

Mario Di Lazi
27th June 2008, 22:15
Eu așa am găsit ... că a jucat și pe la Rapid :)

Mario Di Lazi
27th June 2008, 22:17
Ciprian Dinu, în Zăvoi
Echipa de liga a II-a, Chimia Rm. Vâlcea și-a asigurat marți serviciile mijlocașului central Ciprian Dinu(26 ani), fotbalist care în sezonul trecut afost căpitanul Jiului Petroșani.
Directorul-general din Zăvoi, Florin Verigeanu a anunțat cel de-al doilea transfer al verii, fundașul central Ciprian Dinu. „Ciprian era liber de contract, am negociat cu el și a semnat deja un contract pentru doi ani cu noi. Postul de fundaș central era deficitar la noi” a declarat Verigeanu.
Ciprian Dinu este cel de-al doilea transfer al Chimiei în această vară, după portarul de la ISCT, Albert Perianu. Aproape sigur, la echipa vâlceană vor mai ajunge sub formă de împrumut și doi jucători de la Pandurii, Ad.Popescu și Kutlacik. Pe lista de transferuri se mai află și mijlocașul Sg.Brujan, jucător liber de contractul cu Oțelul, jucător care se va prezenta luni la reunirea lotului.
prosport.ro

Mario Di Lazi
28th June 2008, 17:35
Mijlocașul dreapta de la FC Brașov, Marian Constantinescu a semnat pe 2 ani cu Chimia ...

Mario Di Lazi
1st July 2008, 10:11
Trupă nouă în Zăvoi
• Perianu, Brujan, Dinu, Constantinescu și Câju – primele achiziții ale CF Chimia • Pandurii a împrumutat la Vâlcea trei jucători: Ad. Popescu, Vătavu și Kutlacik • Vidakovic s-a transferat la Gaz Metan Mediaș

În spiritul bunei înțelegeri pe care Clubul Sportiv Municipal o are cu Pandurii Tg. Jiu, prin SNLO condusă de Marin Condescu (societate care are acțiuni la gruparea din Zăvoi), gorjenii au acceptat să împrumute la CF Chimia trei jucători: Ad. Popescu, Vătavu și Kutlacik. La capitolul noutăți pot fi trecuți Ciprian Dinu, fostul căpitan al echipei Jiul Petroșani, Sergiu Brujan (30 ani) – fundaș, de la Oțelul Galați, Alexandru Perianu – portarul echipei Industria Sârmei Câmpia Turzii, Marian Constantinescu (27 ani) – fundaș, de la FC Brașov.
Ultima achiziție se numește Enache Câju (26 de ani), despre care președintele Alin Trandafir a spus că a evoluat în 15 meciuri pentru echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău în Liga I. În sezonul 2006-2007, Câju a evoluat la Delta Tulcea, cu care a reușit promovarea în primul eșalon, dar până la urmă nu a mai ajuns în elita fotbalului românesc, nici el, și nici echipa. Altfel, sârbul Nemanja Vidakovic s-a transferat la Gaz Mediaș Mediaș, echipă proaspăt promovată în Liga I, pentru care a semnat pe trei sezoane.

Cantonamente în Serbia și Austria
Sub comanda lui Marin Barbu, fotbaliștii din Zăvoi vor efectua în această vară două stagii de pregătire. Primul va avea loc în Serbia, în perioada 6-14 iulie, iar al doilea în Austria, între 17 și 31 iulie. Altfel, până la startului noului sezon, CF Chimia va susține o serie de partide amicale, inclusiv cu câteva grupări din prima ligă a țării.

arenavalceana.ro

Mario Di Lazi
1st July 2008, 21:21
Transferuri pe bandă rulantă la Râmnicu Vâlcea
Chimia Rm. Vâlcea l-a legitimat azi pe atacantul Iulian Popa(23 ani), care în sezonul trecut a evoluat la Forex Brașov. În dorința de a forma un lot cu care să atace promovarea, Chimia transferă jucători pe bandă rulantă. „Iulică a semnat pentru doi ani cu noi, e un atacant de care aveam nevoie. L-am luat liber de contract” a anunțat Florin Verigeanu, directorul-general al clubului vâlcean. Atacantul a fost la un pas de a semna cu Petrolul, chiar a fost luni la Ploiești, însă s-a răzgândit și azi a ajuns în Zăvoi.
I.Popa este cel de-al optulea transfer reușit de Chimia în această vară, după Perianu(ISCT), Câju(Gloria Bistrița), C.Dinu(Jiul), Sg.Brujan (Oțelul Galați), M. Constantinescu( FC Brașov), Ad. Popescu și Kutlacik(Pandurii). Dintre aceștia, Câju a fost singurul pentru care Chimia a plătit(35.000 euro), Perianu, Dinu, Brujan și Constantinescu fiind aduși liberi de contract, iar Popescu și Kutlacik sub formă de împrumut.
Altfel, „principalul” Marin Barbu l-a numit ca „secund” pe Dumitru Teleșpan. În sezonul trecut, Teleșpan a fost în tur „secundul” fostului antrenor, Marian Bondrea, iar în retur, după demiterea craioveanului, a fost „principal”.

prosport.ro

Mario Di Lazi
3rd July 2008, 08:34
Liga 2 - Serie 2 - 2008-2009

Name: Ciprian DINU
Date of birth: 27.05.1982
Place of birth: -
Height: 182 cm
Weight: 75 kg
Nationality: Romanian
Position: centre back
2002-2003 Unirea Focșani - 10B
2003-2004 Unirea Focșani - 8B
2004-2005 Unirea Focșani - 15B
2005-2006 Jiul Petroșani - 13A
2006-2007 Jiul Petroșani - 18A
2007-2008 Jiul Petroșani - 6B
2008-2009 Chimia Rm.Vâlcea - B

Name: Sergiu BRUJAN
Date of birth: 14.03.1976
Place of birth: Prejmer (Brașov)
Height 179 cm
Weight 74 kg
Nationality: Romanian
Position: right back
1993-1994 FC Brașov
1994-1995 ICIM Brașov
1995-1996 ICIM Brașov
1996-1997 Precizia Săcele
1997-1998 Precizia Săcele
1998-1999 Precizia Săcele
1999-2000 NC Foresta Suceava
2000-2001 NC Foresta Suceava
2001-2002 NC Foresta Suceava
2001-2002 Ceahlăul P.Neamț
2002-2003 Ceahlăul P.Neamț
2003-2004 Rapid București
2003-2004 Ceahlăul P.Neamț
2004-2005 FC Brașov
2005-2006 FC Brașov
2005-2006 Oțelul Galați
2006-2007 Oțelul Galați
2007-2008 Oțelul Galați
2008-2009 Chimia Râmnicu-Vâlcea

Name: Marin VĂTAVU
Date of birth: 20.05.1982
Place of birth: Târgoviște (Dâmbovița)
Height: cm
Weight: kg
Nationality: Romanian
Position: centre back
1999-2000 Dinamo București - 1A
2000-2001 Poiana Câmpina - 7B
2001-2002 Poiana Câmpina - 13B
2001-2002 Dinamo București - 1A
2002-2003 Farul Constanța - 10A
2002-2003 Dinamo București - 6A
2003-2004 Universitatea Cluj - 6B
2004-2005 Dinamo II București - 8B
2005-2006 Unirea Urziceni - 2B
2006-2007 Pandurii Târgu-Jiu - 11A
2007-2008 Pandurii Târgu-Jiu - A
2007-2008 CSM Râmnicu-Vâlcea - B
2008-2009 Chimia Rm. Vâlcea - B

Name: Paul Alexandru ȘOMODEAN
Date of birth: 08.10.1983
Place of birth: Bistrița (Bistrița-Năsăud)
Height: 182 cm
Weight: 76 kg
Nationality: Romanian
Position: right back
2003-2004 Gloria Bistrița - 12A
2004-2005 Gloria 2 Bistrița - 1C
2004-2005 Gloria Bistrița - 13A
2005-2006 Oțelul Galați - 9A
2006-2007 Oțelul Galați - A
2006-2007 Delta Tulcea - B
2007-2008 Delta Tulcea - B
2008-2009 Chimia Rm. Vâlcea - B

sursa : RomanianSoccer.ro

Mario Di Lazi
3rd July 2008, 08:36
Fundașul dreapta Șomodean este așteptat la Vâlcea ... Șomodean este jucătorul Oțelului Galați ...

Mario Di Lazi
4th July 2008, 07:44
11 jucători transferați în Zăvoi
Chimia a transferat în această vară nu mai puțin de nouă jucători noi. Astfel, în Zăvoi au fost aduși Perianu (ISCT), Câju (Bistrița), Brujan (Oțelul), C. Dinu (Jiul), M. Constantinescu (FC Brașov), I. Popa (Forex), Gârlă (“U” Craiova), Ad. Popescu și Kutlacik (Pandurii). În plus, oltenii au prelungit împrumutul lui M. Vătavu, de la Pandurii, și l-au achiziționat definitiv pe slovacul T. Labun de la Kosice. Vâlcea a cheltuit până acum doar 65.000 de euro pentru transferuri, 35.000 de euro pentru Câju și 30.000 pentru Labun, restul jucătorilor fiind aduși liberi de contract sau, cum este cazul celor de la gruparea gorjeană, sub formă de împrumut. “Mai avem în vedere patru - cinci fotbaliști, vrem să întărim mai ales atacul. Până duminică vom anunța și jucătorii la care vom renunța”, a explicat Florin Verigeanu, directorul-general al Chimiei. Astăzi sunt așteptați în Zăvoi doi brazilieni care vor veni în probe. Duminică, echipa va pleca în cantonament la Poiana Brașov, unde va sta o săptămână.

Marin Barbu:
Ne-am înhămat la o treabă deloc ușoară. Sper să nu dezamăgim și să reușim să accedem în primul eșalon. Vă asigur că voi încerca să fac o echipă care să joace și cu sufletul. Ne vom bate pentru promovare cu Alba Iulia și UTA.

editie speciala de oltenia

Mario Di Lazi
17th July 2008, 00:12
Atacantul brazilian Robson a plecat de la Vâlcea la CSM Ploiești ...

Mario Di Lazi
6th August 2008, 14:52
Răzvan Dobre, transferat în Zăvoi
CSM Rm. Vâlcea a încheiat azi campania de transferări din această vară, aducându-l în Zăvoi pe mijlocașul stânga Răzvan Dobre(25 ani) de la Gloria Bistrița.
“Ne-am înțeles cu Bistrița, l-am cumpărat pe Dobre, băiatul a semnat cu noi și este jucătorul definitiv al CSM-ului. Pe Dobre am vrut să-l iau acum doi ani, l-am remarcat când juca la FCM Târgoviște, i-am bătut în Zăvoi cu 2-1. Răzvan ne-a dat atunci un gol extraordinar, a driblat 4-5 jucători de-ai noștri. Cred că avem o echipă mai bună ca în sezonul trecut, dar obiectivul nostru este să construim o echipă valoroasă, nu mă gândesc la promovare", a spus Florin Verigeanu, directorul-general al CSM-ului. Răzvan Dobre este cel de-al doilea jucător cumpărat în acesată vară de CSM de la Gloria Bistrița după mijlocașul central Enache Câju.

prosport.ro

Mario Di Lazi
20th November 2008, 10:17
Vasile Olariu, transferat în Zăvoi
CSM Rm. Vâlcea l-a adus în Zăvoi pe mijlocașul central Vasile Olariu(21 ani) de la Prefabricate Modelu, echipă care s-a desființat cu o săptămână în urmă.
Profitând de faptul că echipa din Seria B1, Prefabricate Modelu s-a desființat, oficialii CSM-ului l-au adus liber de contract pe mijlocașul central Vasile Olariu. Noul jucător de la echipa vâlceană va fi legitimat mâine la FRF, astfel că ar putea debuta la CSM chiar sâmbătă. „Îl știam pe Olariu de când antrenam la Forex și jucam contra echipei Prefabricate Modelu. Este un jucător de profil care nouă ne lipsea, un mijlocaș central defensiv, cu capacitate bună de efort. Mijlocașii centrali pe care îi avem noi sunt pe un profil mai ofensiv. De altfel, îți veți vedea pe Olariu și în lotul de 18 jucători pentru meciul de sâmbătă, cu Minerul Lupeni ” a explicat antrenorul Alin Artimon.

prosport.ro

Mario Di Lazi
24th February 2009, 07:53
Săceanu, Roszel și Mihuț sunt jucătorii veniți la Vâlcea în această iarnă

Mario Di Lazi
10th March 2009, 13:40
câteva date despre jucătorii veniți în această iarna la CSM

Name: Robert ROSZEL
Date of birth: 30.01.1983
Place of birth: Căpleni (Satu-Mare)
Height 175 cm
Weight 74 kg
Nationality: Romanian
Position: striker

1999-2000 Someșul Satu-Mare 5C
1999-2000 Olimpia Satu-Mare 5B
2000-2001 Olimpia Satu-Mare 10B
2001-2002 Olimpia Satu-Mare 13B
2002-2003 Olimpia Satu-Mare 5B
2003-2004 Olimpia Satu-Mare 3B
2004-2005 CFR Cluj 11A
2005-2006 CFR Cluj 5A
2006-2007 Gloria Bistrița 6A
2007-2008 FCM UTA Arad 17A
2008-2009 FCM UTA Arad B
2008-2009 CSM Râmnicu-Vâlcea B

Name: Dorin Adrian MIHUȚ
Date of birth: 26.06.1982
Place of birth: Oradea (Bihor)
Height 180 cm
Weight 75 kg
Nationality: Romanian
Position: right back

1999-2000 Olimpia Salonta 16C
2000-2001 FC Bihor Oradea 4B
2001-2002 FC Bihor Oradea 3B
2002-2003 FC Oradea 2B
2003-2004 FC Oradea 16A
2004-2005 FC Oradea 3B
2005-2006 FC Bihor Oradea 2B
2005-2006 Dinamo București 3A
2006-2007 Dinamo București 1A
2006-2007 FCM UTA Arad 12A
2007-2008 FCM UTA Arad 17A
2008-2009 FCM UTA Arad B
2008-2009 CSM Râmnicu-Vâlcea B

Name: Robert Elian SĂCEANU
Date of birth: 22.06.1983
Place of birth: Corabia (Olt)
Height: 186 cm
Weight: 82 kg
Nationality: Romanian
Position: right midfield

2000-2001 FC Extensiv Craiova 5B
2001-2002 FC Extensiv Craiova 4B
2002-2003 FC Extensiv Craiova 8B
2003-2004 FC Craiova 9B
2004-2005 FC Caracal 9B
2005-2006 Universitatea Craiova 1B
2006-2007 Universitatea Craiova 9A
2007-2008 Universitatea Craiova 9A
2008-2009 Gloria Buzău A
2008-2009 CSM Râmnicu-Vâlcea B

Name: Daniel ORAC
Date of birth: 06.04.1985
Place of birth: Galați
Height 172 cm
Weight 68 kg
Nationality: Romanian
Position: right wing, left wing

1999-2000 Dunărea Galați 16B
2002-2003 Steaua București 2A
2003-2004 Oțelul Galați 5A
2004-2005 FC Caracal 9B
2005-2006 Universitatea Craiova 1B
2006-2007 Pandurii Târgu-Jiu 11A
2007-2008 Pandurii Târgu-Jiu 12A
2008-2009 Pandurii Târgu-Jiu A
2008-2009 CSM Rm. Vâlcea B

jameslary1975
11th March 2009, 02:01
achizitii de echipa cu intentii de promovare... orac incepem sa il bagam la suflet... FORZZA VALCEA!

Mario Di Lazi
27th June 2009, 21:20
Câju, spre Amkar Perm
Golgeterul echipei CSM Râmnicu Vâlcea, atacantul Enache Câju este foarte aproape de un transfer la Amkar Perm, echipă care activează în prima ligă din Rusia.

Club aflat în plină criză financiară, CSM Râmnicu Vâlcea își poate umple vistieria prin transferul atacantului Enache Câju. Dezamăgit de ratarea promovării, Câju a anunțat că dorește să plece la altă echipă, iar șefii din Zăvoi sunt dispuși să-i dea drumul contra unei sume substanțiale. Impresarul lui Câju i-a găsit echipe interesate de un transfer în Rusia și Bundesliga II. Cel mai interesat club de achiziționarea lui Câju este Amkar Perm.

“Impresarul meu negociază cu rușii de la Amkar Perm. Voi merge și eu în aceste zile să fac vizita medicală și cred că voi rămâne acolo, în 2-3 zile s-ar putea finalize transferul. Impresarul meu mi-a spus că Amkar a dat jucătorul care evolua pe postul meu, de vârf retras la Palermo și de aceea au nevoie de mine. Sunt convins că Amkar se va înțelege și cu Vâlcea” a spus Enache Câju.

În sezonul trecut, Câju a fost golgeterul CSM-ului și al doilea marcator al Seriei Vest, el totalizând 16 goluri.

liga 2

vlad1607
27th June 2009, 21:21
pff..nu vine la Dinamo ?

Mario Di Lazi
27th June 2009, 21:22
Robert Săceanu a fost dorit de Simota

Robert Săceanu, 26 de ani, și-a reziliat contractul cu Universitatea Craiova. Fotbalistul care a evoluat 6 luni la echipa din liga a doua, CSM Râmnicu Vâlcea a declarat că își dorește în Liga l.

„Vreau să joc tot în Liga l, aștept oferte”,a spus jucătorul. Acesta a fost dorit și de patronul Jiului, Alin Simota.

„Înainte să merg la Vâlcea domnul Simota m-a chemat la Jiul, dar nu ne-am înțeles la partea financiară", a spus jucătorul liber de contract.

liga 2

Mario Di Lazi
27th June 2009, 21:27
CSM negociază cu Oltchim pentru Stoica și Vasile

CSM Râmnicu Vâlcea vrea doi jucători de la concitadina FC Oltchim, echipă care activează în Liga a III-a. Șeful clubului din Zăvoi, Florin Verigeanu este deschis la negocieri.

„Vom discuta cu Oltchimul despre transferul lui Vasile și Stoica, sunt doi jucători tineri care ne interesează, să vedem dacă îi putem lua” a anunțat Florin Verigeanu, directorul-general al CSM-ului.

„Îi dau și gratis să joace 2-3 ani la CSM, cu condiția ca Oltchimul să aibă 80% dintr-un eventual transfer al lor în viitor. Dacă nu, CSM să plătească pentru ei, asta e situația, trăim într-o economie de piață” a declarat șeful FC Oltchim, Mihai Diculoiu.

liga 2

Mario Di Lazi
30th June 2009, 14:17
Boroiban a revenit la CSM Rm. Vâlcea

CSM Rm. Vâlcea s-a reunit luni seara, în Zăvoi, alb-albaștrii reluându-și pregătirile pentru noul sezon sub comanda aceluiași antrenor, Alin Artimon.

Din vechiul lot, deja au părăsit Zăvoiul opt jucători, aflați la final de contract: Mihuț, Roszel, Disney, Stromajer, Săceanu, Vătavu, Kutlacik și Orac. Dintre aceștia, doar pentru Vătavu și Săceanu mai sunt ceva șanse de prelungire a contractului. De la reunire a lipsit doar golgeterul echipei vâlcene, Enache Câju, care, cu acceptul conducerii clubului își caută echipă în Liga I, după ce a ratat transferul la Amkar Perm (Rusia). În Zăvoi este ceva tensiune, după ce jucătorii nu și-au primit încă ultima rată de contract.

La capitolul noutăți, CSM stă deocamdată foarte slab. Certitudini sunt doar revenirile lui Onofrei și Boroiban, care revin după împrumuturile la Călărași și respectiv Lupeni. În plus, au venit în probe 10 jucători tineri, de perspectivă. „Sunt în probe jucători de la ligile inferioare care au recomandări bune sau pe care îi știm. Miercuri vom face un joc școală și vom decide cine dintre noii-veniți va rămâne și cine nu”, a anunțat antrenorul Artimon.

liga 2

Mario Di Lazi
6th July 2009, 07:39
Olariu, aut din Zăvoi

Conducerea clubului CSM Rm. Vâlcea a renunțat ieri la mijlocașul central Vasile Olariu, care, din cauza unei accidentări, a jucat doar în patru meciuri în returul sezonului trecut. Olariu și-a reziliat în mod amiabil contractul cu CSM și își caută altă echipă. Mijlocașul venise în iarnă în zăvoi, liber de contract de la Prefab Modelu, echipă care tocmai se desființase. Olariu este al nouălea jucător din lot care părăsește în această vară CSM-ul.

În plus, șefii din Zăvoi mai vor să renunțe la doi dintre jucători de bază din sezonul trecut, Ciprian Dinu și Răzvan Dobre. „M-am înțeles cu Perianu și Popa, ei vor rămâne. În schimb, Dinu și Dobre vor pleca, nu-i mai putem ține, au salarii prea mari”, a anunțat Florin Verigeanu, directorul-general al CSM-ului.

liga 2

Mario Di Lazi
6th July 2009, 07:41
Câju, spre Astra

După ce a ratat transferul la Amkar Perm, atacantul echipei CSM Rm. Vâlcea, Enache Câju are oferte de la Astra Ploiești și Unirea Alba Iulia.

Dezamăgit de eșecul tratativelor cu rușii de la Amkar, golgheterul CSM-ului, Enache Câju a revenit pe moment în Zăvoi, însă continuă să spere la un transfer. Două noi-promovate în Liga I, Astra Ploiești și Unirea Alba Iulia și-au manifestat interesul pentru atacantul vâlcean, însă întârzie să trimită o ofertă concretă în Zăvoi.

„Antrenorul de la Astra, Ion Moldovan mă vrea la Ploiești și după ce m-am întors din Austria, am vrut să merg direct în cantonamentul lor, dar domnul Verigeanu mi-a cerut să revin în Zăvoi. M-am întors, pentru că sunt încă jucătorul CSM-ului. Eu nu vreau neapărat să plec în altă parte, dar conducerea clubului mi-a explicat franc că nu mai sunt bani la club, așa că nu am încotro. Șefii clubului mi-au spus că mai discută despre transferul meu și cu Unirea Alba Iulia. Voi merge unde este mai bine pentru club și pentru mine, sper să se rezolve cât mai repede situația mea. Nu cred că sunt șanse să rămân la Vâlcea”, a spus Enache Câju.

În sezonul trecut, Enache Câju a evoluat în 32 de partide pentru alb-albaștrii, marcând 15 goluri.

liga 2

Mario Di Lazi
7th July 2009, 07:49
Camerunez în probe la CSM

Camerunezul Ange Nissinga Joseph Hebga, care în sezonul trecut a evoluat în Liga a III-a, la FC Caracal dă în aceste zile probe de joc la CSM Rm. Vâlcea. Hebga are 23 ani și evoluează ca vârf de atac, post complet deficitar în Zăvoi. „La prima impresie, Ange are calități, este un jucător tânăr, care promite. Îl vom urmări în continuare. Oricum, noi trebuie să mai aducem în lot doi atacanți și doi fundași centrali, suntem descoperiți pe aceste posturi. Atacant în lot îl avem doar pe Boroiban, iar fundași centrali pe Vișa și Dandea” a spus antrenorul CSM-ului, Alin Artimon. Camerunezul Hebga a rămas în cantonamentul din Zăvoi și va debuta la CSM miercuri, în amicalul pe care alb-albaștrii îl vor susține cu concitadina FC Oltchim.

liga 2

Mario Di Lazi
16th July 2009, 08:21
Vătavu revine în Zăvoi

Jucător devenit liber de contract după ce și-a încheiat conturile cu Pandurii Tg.Jiu, Marin Vătavu s-a întors în Zăvoi și ar putea juca pentru CSM Rm. Vâlcea și în sezonul viitor.

Cu actele de jucător liber de contract în mână, fotbalistul a ajuns luni seara în Zăvoi, a intrat în programul impus de antrenorul Alin Artimon și va negocia contractul în zilele următoare cu Florin Verigeanu, directorul-general al clubului vâlcean. În sezonul trecut, împrumutat de Pandurii la CSM, Marin Vătavu a fost mai mult acidentat și a apucat să joace doar în 13 meciuri pentru alb-albaștrii.

„Noi avem nevoie de Marin, este un jucător valoros, cu experiență. Dacă în sezonul trecut l-am folosit ca mijlocaș defensiv, acum am avea nevoie de Vătavu în centrul apărării”, a spus antrenorul CSM-ului, Alin Artimon.

Ex-gorjeanul mai este dorit și de FCM Târgoviște, echipă care a retrogradat la finalul sezonului trecut din Liga a a II-a.

liga 2