PDA

View Full Version : UEFA Champions League, mai tare ca un Campionat Mondial?



Andreiy
10th June 2007, 13:53
S-a spus de multe ori ca UEFA Champions League care se disputa in fiecare sezon este mult mai tare decat un campionat mondial de fotbal.
Eu nu cred, totusi aceasta varianta.
Sunt curios ce credeti si voi ;)

Bogdy LFC
10th June 2007, 13:54
S-a spus de multe ori ca UEFA Champions League care se disputa in fiecare sezon este mult mai tare decat un campionat mondial de fotbal.
Eu nu cred, totusi aceasta varianta.
Sunt curios ce credeti si voi ;)

Spectacolul si drama din CL NU se compara cu World Cup.

Dar mai tare totusi NU cred.:D

Andreiy
10th June 2007, 13:55
pai nici eu nu cred...sincer sa fiu de fiecare data cand ma uit la un turneu final fie el european sau mondial, am alte trairi...vad altfel meciurile...nush e ceva aparte :)

sun
10th June 2007, 14:23
Da, pentru ca in Liga Campionilor sunt mai multe echipe cu sanse la trofeu ( vreo 10 ) care aspira real in fiecare an la victorie, fata de CM ( unde sunt maxim 5-6 )

si mi se pare ca are un marketing mai bun

Andreiy
10th June 2007, 14:33
nush...cel putin pt. mine cm sau ce e ceva aparte...traiesc altfel..chiar dak n-a fost romania :)

kain
10th June 2007, 14:35
Pana acum tot Champions League este mai puternica ca un Campionat Mondial.. parerea mea :P

Andreiy
10th June 2007, 14:36
o fi, dar eu unul nu simt uefa cl la fel cum simt un european sau un mondial.
pt. mine nici macar cu un european nu se compara. :)

realmadrid.com
10th June 2007, 15:39
CL-ul este in fiecare an, daca si CM-ul era la fel, sigur nu mai dadea nimeni 2lei pe el :D

Eu zic ca, CL-ul este mai tare, pt ca sunt multe echipe care joaca pt titlu :ok:

Geografu
10th June 2007, 16:33
Fiecare are valoarea sa dar te simti fotbalist numai atunci cand ti se canta imnul tarii tale la cea mai importanta cupa inter-tari de pe glob cand esti alaturi de cei mai mari jucatori din lumea.
Asta e parerea desi pe de alta parte UCL este cea mai tare competitie inter-cluburi din lume ! :ok:

Andreiy
10th June 2007, 16:36
CL-ul este in fiecare an, daca si CM-ul era la fel, sigur nu mai dadea nimeni 2lei pe el :D

Eu zic ca, CL-ul este mai tare, pt ca sunt multe echipe care joaca pt titlu :ok:

mi se pare cam mult la 4 ani...eu as organiza o data la 2 ani turneu final (european, mondial...)
4 ani e prea mult...

maxim 3 as pune

realmadrid.com
10th June 2007, 16:46
Daca ar fi mai des, si-ar pierde din interes, e bine odata la 4 ani :ok:. Poti spune odata la 2, pt ca odata la 2 ani ai cate un turneu final, CM sau CE.

@Geografu

Ai dreptate, la CM se intalnesc cei mai buni jucatori din lume...dar este si dezavantajul, ca daca faci parte dintr-o echipa slaba, n-ai nici o sansa sa-l castigi, chiar daca tu esti unul dintre cei mai buni..

Andreiy
10th June 2007, 16:48
de fapt da...ai dreptate...din 2 in 2 ani e...e bine...doar la un sezon nu e, e la 2...de fapt e bine...
dar oricum...consider ca e magic un turneu final sau european ;)

Cappone
10th June 2007, 19:47
din punct de vedere al spectacolului , ch.league este ma tare ca un campionat mondial,dar un campionat mondial este asteptat din 4 in 4 ani,sunt echipe din toata lumea,vin echipe mici care produc surprize uriase....cred ca devarul e undeva pe la mijloc!

YoNuTzz
10th June 2007, 21:13
din punct de vedere valoric, UCL-ul este peste un campionat mondial, dar din punct de vedere al intensitatii, al trairilor, un World Cup mi se pare superior...

Celso
10th June 2007, 21:25
nu exista termen de comparatie intre WC sau Euro cu UCL..... normal ca WC sau Euro sunt mai tari:)

Lordul
10th June 2007, 22:25
Emotiile de la un Campionat mondial nu se compara cu Championsleague

Andreiy
10th June 2007, 23:46
nu exista termen de comparatie intre WC sau Euro cu UCL..... normal ca WC sau Euro sunt mai tari:)
asa gandesc si eu :)

noir_desir
11th June 2007, 07:53
Un campionat mondial e mult peste UCL, nu atat prin calitatea jocului (care de multe ori e mai scazuta decat la UCL, din cauza numarului prea mare de echipe prezente), cat prin atmosfera de acolo. Pasiunile/animozitatile sunt mult mai mari in cazul competitiilor inter-state decat a celor inter-cluburi.

Sasuke Uchiha
11th June 2007, 08:06
emotia unui meci de cupa mondiala nu se compara cu cea a unui meci de CL
un meci dintr-o grupa este egala cu finala CL

aetius
11th June 2007, 10:51
cl e mai tare, pentru ca fiind anual , valorile ies la rampa in mod curent.
la WC sau Euro , mari jucatori nu au nici o sansa , vezi Ryan Giggs , pentru ca nationala lor e foarte slaba .
mai sunt non- europenii - argentinieni si brazilieni, care au sansa sa straluceasca in europa in CL .
Comparati macar salariile si castigurile pe un sezon al primilor 5 brazilieni de la Boca Juniors si River Plate cu cinci brazilieni din europa si veti vedea diferenta.

Andreiy
11th June 2007, 12:43
un meci dintr-o grupa este egala cu finala CL
fraza asta ar trebui pusa in rama. asa este :ok:

Universal
11th June 2007, 15:39
Campionatul Mondial sau Olimpiada/Campionatul European sunt mult mai impoortante..sunt la 4 ani....

Andreiy
11th June 2007, 16:12
fiecare meci de la turneu final (european, mondial) e ca o finala uefa cl.

Celso
11th June 2007, 18:27
nu neaparat, dar nu se compara emotia care o produce un meci de CL cu emotia un World Cup...cand jucatorii sunt mobilizati la maxim stiind ca o tara intreaga ii priveste... meciurile din grupe se pot compara cu unele meciuri din UCL, dar dupa grupe situatia este altfel, jocul este pe viata si e moarte, cine pierde pleaca acasa(nefiind tur/retur)...sa ne aducem aminte anul trecut ce meciuri extradordinare au fost la mondial....Germania-Argentina(jucat la loteria penaltyurilor), Germania-Italia(meci super)...Franta-Brazilia,Spania-Franta....sau finala Franta-Italia....cata incarcatura a fost pe Grosso mai ales la ultimul penalty, care la batut cu un calm extraordniar, de aceea jucatorul asta are de atunci tot respectul din partea mea:cool:

Andreiy
11th June 2007, 18:40
abia astept EURO 2008 ;)

Universal
12th June 2007, 16:45
si eu....

nike_sTeaua
12th June 2007, 17:50
Un meci de Ucl e clar mai slab ca intensitate decat un meci de Cupa Mondiala in unele cazuri. Insa daca acel meci joaca Real-Manchester, atunci automat e mai interesant decat un Paraguay-Ecuador sau, as indrazni sa spun decat un Anglia-Ecuador.

YoYoyOi
12th June 2007, 17:54
eu nu cred ca e mai tare CL decat CM :D

echipe tari si echipe slabe sunt la ambele, dar CM e mai interesant pt ca e vorba de echipe nationale.

Andreiy
12th June 2007, 18:19
pe mine in general echipele nationale ma motiveaza mai mult sa vad un meci decat echipele de club :headbang:

steck68
14th June 2007, 13:40
La Champions League si gioca tutti gli anni.
Il Campionato Mondiale si gioca ogni 4 anni.
Vincere la Champions League e' bellissimo, ma credo che vincere
un mondiale sia qualcosa di unico ed eccezionale.

Andreiy
14th June 2007, 16:29
Tocmai de aceea ca se joaca o data la 4 ani e farmecul mai mare ;)
Si, si :D

georg40
15th June 2007, 19:38
Majoritatea optiunilor (in prezent 50 la suta) spune ca un CL nu se poate compara cu un campionat mondial.
Sufragiul mi se pare logic. Chiar daca in echipele europene evolueaza foarte multi jucatori din lumea larga, mondialele sunt totusi prim amploare, densitate si ecou o alta categorie competitionala.

Andreiy
15th June 2007, 20:44
Eu as zice chiar ca nici macar nu se pune problema...

becaligr
4th July 2007, 00:37
da normal mai ceva ca unu mondial pentru k steaua a intrat aici ea straluceste peste tot si oriunde ar fi da savoare oricarei competitie dak nu era steaua nu era nici pe jumate mondial

Lordul
4th July 2007, 00:53
da normal mai ceva ca unu mondial pentru k steaua a intrat aici ea straluceste peste tot si oriunde ar fi da savoare oricarei competitie dak nu era steaua nu era nici pe jumate mondial

gluma anului :lol::lol::lol::lol:

caine19
4th July 2007, 01:02
Evident ca NU !

UCL o poti castiga de mai multe ori , dar cupa mondiala e mai greu :)

becaligr
4th July 2007, 01:12
dak nu ar straluci steaua pe cerul europei celelalte ehipe romanesti ar fi fost anonime ! rapidu unsfert uefa acum in in 2006 si in rest??? dinamo da semifinala liverpool dar daca gigi nu a vrut sa se implice cu trucuri a luat jucatori a reusita sa intre in liga ceea ce ia impresionat si pe caini sa bage aici bani k nea vazut in semifinala uefa si in liga dak nu ramanea la blaturile de aici si international canci da rivalitatea asta ia facut sa vrea si ei liga da va asigur k nu vor intra
in padurea cu alune avea casa 3 catei vine gigi si le spune nu treceti de turu 3

Lordul
4th July 2007, 10:49
in padurea cu alune aveau casa 3 oite vine borcea si le spune nu treceti de turul 3

Andreiy
4th July 2007, 13:08
ce nebun :cry:

cred ca e chiar jiji in persoana

georg40
4th July 2007, 13:28
dak nu ar straluci steaua pe cerul europei celelalte ehipe romanesti ar fi fost anonime ! rapidu unsfert uefa acum in in 2006 si in rest??? dinamo da semifinala liverpool dar daca gigi nu a vrut sa se implice cu trucuri a luat jucatori a reusita sa intre in liga ceea ce ia impresionat si pe caini sa bage aici bani k nea vazut in semifinala uefa si in liga dak nu ramanea la blaturile de aici si international canci da rivalitatea asta ia facut sa vrea si ei liga da va asigur k nu vor intra
in padurea cu alune avea casa 3 catei vine gigi si le spune nu treceti de turu 3

Simpatic, simpatic. De un asa user glumet avem oricum nevoie. Fa mai departe.

Universal
4th July 2007, 15:55
dak nu ar straluci steaua pe cerul europei celelalte ehipe romanesti ar fi fost anonime ! rapidu unsfert uefa acum in in 2006 si in rest??? dinamo da semifinala liverpool dar daca gigi nu a vrut sa se implice cu trucuri a luat jucatori a reusita sa intre in liga ceea ce ia impresionat si pe caini sa bage aici bani k nea vazut in semifinala uefa si in liga dak nu ramanea la blaturile de aici si international canci da rivalitatea asta ia facut sa vrea si ei liga da va asigur k nu vor intra
in padurea cu alune avea casa 3 catei vine gigi si le spune nu treceti de turu 3

Numai prostii tineresti...

Ai uitat Craiova Maxima anii 82-86
Dinamo 86-90

nu prea ai habar

mArIuSeL
26th July 2007, 17:36
Nu cred , ca putem compara UCl cu un CM!!
Raspuns : NU :)

Universal
26th July 2007, 19:00
Un Campionat Mondial are alt flair, exista alta mentalitate.


Mult mai important , din punctul meu de vedere .

Liga Campionilor reprezinta mai mult o intrecere de campionat european .
O Liga 1 Romania ..doar ..este un spill over puternic.