PDA

View Full Version : 2007 - calificati direct cu o echipa in grupele U.C.L.?



esku
17th February 2006, 01:35
Cu īncă cinci victorii şi un egal īn această ediţie a Cupei UEFA, Romānia poate īnscrie īn 2007 o echipă direct īn grupele Ligii Campionilor

Rezultatele Stelei şi Rapidului de miercuri seara ne fac să visăm cu ochii deschişi la Liga Campionilor. Aflată īn acest moment pe locul 14 īn clasamentul UEFA pe baza căruia se realizează lista de acces īn cupele europene īn sezonul 2007-2008, Romānia mai are de urcat 5 locuri pentru a fi sigură de accederea īn grupele Ligii Campionilor.

Cu cel puţin 5 victorii şi o remiză īn următoarele meciuri, Steaua şi Rapid pot duce Romānia pe locul 9, cu condiţia să depăşim īn acest clasament Belgia, Scoţia, Ucraina şi Rusia. Dacă īn cazul primelor trei ţări există şanse mari ca acest lucru să se īntīmple, mai dificil e să luăm faţa ruşilor, avīnd īn vedere că Zenit este aproape calificată īn optimile de finală ale Cupei UEFA.

GeKuRA
17th February 2006, 10:02
ca sa se vada mai clar ce trebuie realizat:

http://www.gsp.ro/images/content/articles/2006/2/34867/03-13825941058cfc1063a63_548_900_.jpg

Clasamentul pe Tari:

Sunchase
17th February 2006, 10:10
Destul de multe conditii... nu prea cred.

alejandro
17th February 2006, 10:32
de al anu iar intra Dinamo,si iar ne trag in jos...:ciocan:

4star
17th February 2006, 10:38
Poate intra alta echipa, care sa nu ne traga in jos. Sper sa vina Poli Timisoara, FC Arges, Farul ..., National. Oricare dintre echipele astea s-ar putea descurca cel putin la fel de bine ca Dinamo.
Iar conditiile astea, cu toate ca sunt cam multe, nu sunt de neindeplinit. Sa speram ca macar conditia care tine de noi, respectiv victoriile Stelei si ale Rapidului sa fie indeplinite si chiar depasite.
Si ar mai fi ceva, ... Nu ar fi cinstit, ca pe munca acestor doua echipe, sa mearga Dinamo in CL.
Si titlul din GSP: cica "ce nu am reusit in teren reusim cu ajutorul coeficientilor" de parca am primit coeficientii aia pomana pe ochi frumosi, nu pe teren. Ar trebui sa isi ceara scuze pentru ineptia asta.

Zapada
17th February 2006, 10:43
Cu īncă cinci victorii şi un egal īn această ediţie a Cupei UEFA, Romānia poate īnscrie īn 2007 o echipă direct īn grupele Ligii Campionilor

Rezultatele Stelei şi Rapidului de miercuri seara ne fac să visăm cu ochii deschişi la Liga Campionilor. Aflată īn acest moment pe locul 14 īn clasamentul UEFA pe baza căruia se realizează lista de acces īn cupele europene īn sezonul 2007-2008, Romānia mai are de urcat 5 locuri pentru a fi sigură de accederea īn grupele Ligii Campionilor.

Cu cel puţin 5 victorii şi o remiză īn următoarele meciuri, Steaua şi Rapid pot duce Romānia pe locul 9, cu condiţia să depăşim īn acest clasament Belgia, Scoţia, Ucraina şi Rusia. Dacă īn cazul primelor trei ţări există şanse mari ca acest lucru să se īntīmple, mai dificil e să luăm faţa ruşilor, avīnd īn vedere că Zenit este aproape calificată īn optimile de finală ale Cupei UEFA.

Romania trecut din nou pe locul 15 aseara iar Cehia a sarit de pe 15 direct pe 12 (dupa victoria de aseara)
asa ca mai trebuie sa iei in calcul si Cehia macar teoretic
E greu dar nu imposibil

Tudose
17th February 2006, 11:32
Mi se pare o performanta cu totul deosebita sa ne situam pe primul loc in acest sezon, desi ea a fost obtinuta intr-un anumit context (evolutii surprinzator de bune ale formatiilor noastre, iar daca am fi fost calificati in Liga Campionilor mai greu se adunau punctele). Esecul din dubla cu Rosenborg ar putea avea si o parte buna - "A quelque chose malheur est bon".
Pe termen mai lung aceasta necalificare ar putea sa fie intoarsa in folosul nostru. Cat priveste ce scrie GSP ca nu am obtinut pe teren, subscriu la ce a zis 4star: nu am primit punctele pe ochi frumosi. Parca Italia, Spania sau alte tari care trimit echipe direct in grupe nu tot pe teren obtin acest drept...

Eu cred ca trebuie profitat la maxim de contextul actual: scapam de coeficientul din editia 2001/2002, ramanem inca un an cu 3 echipe si tragem tare (se imparte la 3, si in acest sezon asta a fost bine), strangem puncte albe pentru, sper eu, sezoane nu foarte negre.

Oricum, dupa ce am fost ultima data la un meci de Liga Campionilor in Ghencea in 1996, astept reintalnirea... oriunde ar fi ea, in Romania.

Ca sa raspund si la intrebarea din Poll: nu cred ca vom avea in 2007 o echipa direct in grupe. Insa daca mi s-ar fi spus in toamna ca vom avea 3 echipe in grupele Cupei UEFA si 2 in primavara europeana, nu as fi crezut nici atunci. Foarte important va fi ca si sezoanele viitoare echipele noastre sa aiba comportari bune si sa duca mai departe ce au inceput acum. Altfel, o prezenta pasagera in Champions League nu ar fi o mare realizare.

Zapada
17th February 2006, 12:58
am citit in gsp ca si dinamovistii se bucura si doresc ca steaua si rapid sa aduca puncte si Romania sa ajunga pe locul 9 ca sa avem o echipa calificata diresct in CL

ar fi culmea ca dinamo sa aranjeze meciurile cum stiu el netoiu in campionatul viitor si sa castige campionatul iar apoi sa intre nemeritat direct in CL si apoi sa se faca de ras acolo!

alejandro
17th February 2006, 13:11
Si apoi sa zica ca tot ei sunt cei mai tari:mda:

gicu
17th February 2006, 13:18
alejandro, cine ajunge acolo sunt cei mai tari (pt. c-au terminat campionatul pe locul 1) :)

alejandro
17th February 2006, 13:22
normal ca sunt cei mai tari,in timp ce rapidistii si stelistii aduna puncte pentru tara ei sunt cei mai tari prin amicale...se pregatesc pt CL...:mda:
suntem dezavantajati:D

phlo
17th February 2006, 13:25
normal ca sunt cei mai tari,in timp ce rapidistii si stelistii aduna puncte pentru tara ei sunt cei mai tari prin amicale...se pregatesc pt CL...:mda:
suntem dezavantajati:D


bai stelistule nu te mai umfla in pene, fi mai modest si stai in banca ta.

gicu
17th February 2006, 13:28
normal ca sunt cei mai tari,in timp ce rapidistii si stelistii aduna puncte pentru tara ei sunt cei mai tari prin amicale...se pregatesc pt CL...:mda:
suntem dezavantajati:D
Pai propune tu la uefa ca dreptul de a juca in UCL sa fie dat echipelor care joaca in Uefa Cup cu un sezon inainte :P Ca sa ajungeti sa jucati in UCL tre sa adunati puncte si in campionatul intern. Asa numa' cu rezultatele de-afara nu rezolvati :D

Sunt multe exemple cu echipe ce au rezultate excelente in Uefa (Cup sau CL) iar in campionatele interne merg prost...asta e, e greu pe 2 fronturi :)

Zapada
17th February 2006, 13:38
"Iubesc porcii. Cāinii se uită la oameni de jos īn sus, pisicile, din contra, şi doar porcii se comportă cu oamenii de la egal la egal" W.Churchill


asta a fost tareeeeeeeeeee

cred ca Jiji becali se lasa de oierit si se apuca de porcärit daca citeste ce spunea acest fost mare conducator

dede
17th February 2006, 13:40
eu nu vreau nici o echipa direct in ucl...daca dinamo castiga campionatu (nu ma intereseaza cum) ar intra ei...si dupa aia vin pe aici sa se laude ce mari si tari sunt ca au intrat in grupe...pe meritul altora
eu vreau 2 echipe doar in preliminarii...

alejandro
17th February 2006, 13:43
bai stelistule nu te mai umfla in pene, fi mai modest si stai in banca ta.
bai dinamovistule,eu stau in banca mea,ca mi-e bine...tie ti-e bine in banca ta?:mda:

@gicu,ai dreptate,e greu pe 2 fronturi...cel putin la moment pentru echipele romanesti e greu sa faca fata...

@zapada:pai trimite-i un pm:D

cip_81
17th February 2006, 13:47
Nu ar fi cinstit, ca pe munca acestor doua echipe, sa mearga Dinamo in CL

Pai, da, propun ca cele doua echipe sa faca o cerere si sa intre ele direct in Liga, chiar daca vor ocupa locul 3, 4, 5, 10 sau vor retrograda si vom incheia circul asta. Lille a intrat direct in LC de parca a fost meritul lor (au prins si ei anul trecut 1/8 UEFA). Dar de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere.

dragos_popa17
17th February 2006, 15:27
Nu cred ca o sa reusim sa avem o echipa calificata direct din 2007. Suntem totusi destul de departe, iar Rusia mai are totusi echipe in cupele europene, care mai pot scoate puncte. Din 2008 este insa f posibil, chiar probabil. :)

Paul
17th February 2006, 17:05
Apa de ploaie...
VOi aveti senzatia ca astea 11p se obtin usor ???

Va spun eu ca nu !

Sa presupunem ca saptamana viitoare facem 4p (Steaua oricum bate , ca Her vine cu rezervele , la Rapid e dificil)

Raman de facut 7p.

GREU , aproape imposibil ...
Adica chiar daca Steaua sau Rapid ajung in sferturi , in optimi ele nu se pot scoate dubla victorie ...
EVentual se califica cu victorie acasa si infrangere afara ...

Va dau un exemplu , cam cum ar trebui sa stea lucrurile pentru ca acest calcul sa fie realist:

--> saisprezicimi : 4p
--> optimi : 5 p (Adica Steaua sa face 3p (victorie + egal) Rapid 2 p;
--> bonus pentru calificare in sferturi : 2 p (1p de echipa)

REPET INSA: ar trebui sa ajungem in sferturi cu ambele echipe.

Acolo am avea sansa sa joaca un Steaua - Rapid , si atunci cele 5p alocate disputei (2 meciuri *2p + 1p bonus de semifinala) raman in tara , indiferent de rezultate.

Socoteala e complicata , imposibila.

Concluzii:

in sezonul 2006-2007 Lista de acces e deja stabilita : mergem cu 3 echipe ca si anul asta

in 2007-2008 , 100 % vom avea 4 echipe:
a) 99 % : 2 in Liga , 2 in UEFA (una in turul III prel , una in turul II prel)
b) 1 % : 1 in Liga , 3 in UEFA

in conditiile in care sezonul 2006-2007 de Cupe , ar fi unul decent (adica un coeficient mediu de ~5p) , avem sanse mari sa ne asiguram accesul direct in grupele Ligii pentru campioana , si in turul III prel pentru echipa de pe locul II


Care e dezavantajul acestor "chestii bune"

==> Nu prea mai jucam tururi preliminare.
Chiar daca unii vor zice ca nu sunt avantajoase (oboseala , etc) , va zic eu ca nu e asa.

Tururile preliminare , sunt ocazii excelente de a aduna puncte europene.

================================
Sa gandim altfel :
presupunem ca sezonul asta , campioana ar fi mers in turul III preliminar al Ligii , castoigatoarea Cupei direct in turul I al Cupei UEFA , iar locul 2 ar fi mers direct in Turul I al Cupei UEFA.


Steaua - nu ar fi jucat cu Shelbourne (a adunat 1,5 p)
Rapid - nu ar fi jucat cu St. Julia si nici cu Vardar (a adunat 3,5 p)
Dinamo nu ar fi jucat cu Omonia Nicosia (a adunat 1p)

Total : 1.5 + 3.5 + 1 = 6

6/3 = 2

Avem un coeficient de 11.500p anul asta.
In preliminarii am adunat 6p "mici" , sau 6/3 = 2 p mari.

Scadem : 11.500 - 2 = 9.500
http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2006.html

In acest clasament , pe care suntem pe #1, am fi fost pe locul 4 , daca nu am fi jucat cu andorezi , irlandezi , macedoneni si ciprioti.

Deci , odata ajungi sus , nu mai jucam preliminarii , cu care sa scoatem puncte frumoase.

E exact ca la scoala : in gimnaziu ai : Religie , Muzica , Desen , Ed. tehnologica , Lucru Manual , Optional si Purtare adica materii la care ai media 10 , si chiar daca la alea de baza ai 9 , iesi cu o medie generala de >9.50

In liceu ai 13 materii , din care 11 sunt "tari" , ai doar Sport si Purtare , unde poti zice ca ai sanse bune la media 10. Astfel in liceu , o medie de peste 8.50 e o performantza ... :ok:

Paul
17th February 2006, 19:54
Pai propune tu la uefa ca dreptul de a juca in UCL sa fie dat echipelor care joaca in Uefa Cup cu un sezon inainte :P Ca sa ajungeti sa jucati in UCL tre sa adunati puncte si in campionatul intern. Asa numa' cu rezultatele de-afara nu rezolvati :D

Sunt multe exemple cu echipe ce au rezultate excelente in Uefa (Cup sau CL) iar in campionatele interne merg prost...asta e, e greu pe 2 fronturi :)


Uite de asta nu va putem suporta.
Ati fi dispusi sa calcati pe cadavre.

Adica presupun ca ne asiguram locul 9 (apropo pentru boii de la GSP - si locul 10 duce direct in Liga in contiile in care castigatoarea Ligii isi asigura in mod natural prezenta in Liga ) , iar sezonul viitor , va fi clar: cine ia titlul , joaca direct in Liga , locul II merge in turul III preliminar.

Eh , si atunci sa vedeti ce sezon vom avea: cel putin 4 echipe vor trage de carutza numita titlu , si vor forta pentru locul I , pe principiul

Locul I in Divizia A = Accesul in Liga Campionilor = 4.000.000 E

Adica reapar blaturile si grupurile de interese.
Efect secundar: se nglijeaza Cupele Europene , si dupa 2-3 ani "buni" , o luam la vale spre locul 25 ...de unde am venit.

Apropo , locul 8 (daca tot e sa ajungem pe 9 putem ajuge pe 8 ) iti garanteaza 7 echipe in Cupele Europene

Campioana - in Grupele Ligii Campionilor
Locul II - turul III preliminar al Ligii Campionilor
Castigatoarea Cupei ==> direct in turul I al Cupei UEFA
Locul III - direct in turul I al Cupei UEFA
Locul IV - direct in turul I al Cupei UEFA
Locul V - direct in turul I al Cupei UEFA
Locul VI - in turul III al Cupei UEFA INtertoto (ultimul) ==>adica joaca un tur ca sa intre in UEFA (in turul II preliminar)

O asemenea situatie este posibila , insa nu poate sa ne tina la infinit fiindca suntem o tara mica...

Va imaginati ceva in genul:

Steaua si Rapid in Champions League
Dinamo - castigatoarea Cupei ==> UEFA
Poli , Farul , si National - in UEFA
CFR - in UEFA , via Intertoto


PS.
Putem patii ca Cehia : Ani buni SParta Praga si Slavia Praga autinut steagul sus. Au ajuns si eu foarte bine . Acum legea o fac Slovan si Teplice ...

Concluzie: Cehia e in cadere libera.... :(

De ce nu am adopta modelul olandez , unde locurile 2-3-4-5 , joaca play-off pentru un loc de Champions League (1 loc) , finalista barajului si castigatoarea locului III al play off`ului joaca in UEFA.

Adica pe scurt: echipa de pe locul 2 , poate ramana pe langa Cupele Europene , insa campiona si castigatoarea Cupei au garantat locul in Cupele Europene (obligatoriu , legile UEFA)

Gabriel28
17th February 2006, 20:02
dinamo nu vor castiga nici un campionat, steaua a format o echipa prea tare. sezonul asta se vor intampla urmatoarele:

1. Steaua ia campionatul (intra in Liga C.)
2. Rapid ia Cupa (intra in Uefa)
3. Poli termina pe 2 (intra in Uefa)

Dinamo vor lua o pauza un an ca sa se adune, e prea multa debandada in echipa aia oamenilor. Numai figuranti, ratangii....presedinte cretin. Singuru' jucator demn de respect e florentin petre. Ar merita sa joace in Italia, in Franta..nu la Dinamo, e prea "dedicat" ptr echipa Dinamo. El isi da sufletul pe teren, si Zicu ca timpitu rateaza cu poarta goala. De asta nu e si dinamo acum in Uefa. Ce aveam daca in loc de 2, aveam 3 echipe acum? Era SI MAI BINE. Dar cu cine....cu cretinii aia....Pacat de istoria echipei Dinamo, ca au ajuns niste boi la ia.

SORENSEN
17th February 2006, 20:41
putin probabil,dar acum cand avem peste 90 % 2 echipe in prel CL( campioana in tur 3 si locul 2 in turul 2) parca ne cam intindem mai mult de cat ne tine plapuma....

chico
17th February 2006, 20:42
rapidu' nu stiu daca are sanse de sferturi, dar steaua are fatza de semifinale. sanse sunt, foarte infime...dar sunt
pacat ca dinamo n-a strans mai multe puncte...ca de obicei

Hipgnosis
17th February 2006, 21:15
Cred ca va fi imposibil pentru Steaua si Rapid sa adune 5 victorii si un egal sezonul asta. As zice sa ne vedem totusi lungul nasului. Deja rezultatale de anul asta sunt extraoridnare. Daca Steaua a repetat performanta de anul trecut, cu atat mai bine este ca langa ea se afla inca o echipa (si nu e dinamo:P )
BTW l-am vazut pe Porcea la stiri in seara asta si zicea ca a trait o zi fericita :headbang: :headbang: , baiatul vroia ca dinamo sa intre direct in liga pe punctele pe care le face Steaua si Rapid. Era chiar penibil, arata ca un cersetor la colt de strada sau ca o tiganca postata 12 ore pe zi langa patiserie:rosu:
"Da si mie boierule ca n-am mai pus nimci in gura de aseara de cand s-a indurat barabatumiu de mine" :happy
Oricum, sa nu-si mai faca porcea vise ca nu strangem noi 5 victorii, si chiar dc le-am strange dinamo poa sa joace si cap de serie in turul 3 ca tot o sa invoce "adversari motivati, arbitri ostili, teren prea bun, etc.
DOUA MOMENTEAU FOST DE SENZATIE SAPTAMANA ASTA PT MINE, CA STELIST:
1. SUPORTERII LUI HEERENVEN APLAUDANDU-NE IN PICIOARE!
2. PORCEA RUGANDU-SE SA BATA STEAUA, CA SA LE CREASCA SI LOR COEFICIETUL, CA STIU CA ALTFEL NU SE POATE.
UITE D`AIA POT ZICE CU MANA PE INIMA: MANDRU CA SUNT STELIST

Paul
17th February 2006, 22:20
in zilele astea , e bine sa uitam de Borcea si de Dinamo ...
pur si simplu nu conteaza

Avem in fatza Herenveen , apoi Betis Sevilla.
Daca trecem de Betis , deja se vede Endhovenul ...

Zapada
20th February 2006, 12:28
ce se mai bucura borcica!
auzi ce viseaza el sa joace direct in CL in urma punctelor adunata de steaua si rapid.

eu nu cred ca dinamo are echipa sa ia campionatul anul acesta si nici anul viitor

dragosh_vl
20th February 2006, 12:36
PE de ce tie frica ca nu castiga Steaua campionatul?

delaparis
20th February 2006, 18:48
de al anu iar intra Dinamo,si iar ne trag in jos...:ciocan:

De ce esti rautacios ?
Dinamo a avut victorii anu asta in Uefa deci a adus si ea puncte pentru Romania. N-a reusit sa iasa din grupe asta e altceva.

Paul
20th February 2006, 19:13
delaparis... 6p sunt puncte domne?

Las`o`n fasole ...
Un pic mai mult decat au adus National sau Galati cand au jucat in Cupele Europene


Sau ce faci compari cele 14 p (STeaua ) sau 14,5 (Rapid) cu cele 6 ale voastre?

delaparis
20th February 2006, 19:24
Nu Paul nu sunt puncte sunt altceva ... era sa zic o prostie acu... Hai mai lasa-ma tu ca m-ai plictisit cu echipa ta care tot domina Europa de ani de zile.

I-a zi cite puncte pe sezon a adus Steaua pina anu trecut evident ?

Si inca o chestie asa pentru guverna ta... Sti care e interesul in Franta pentru cupa Uefa ? iti spun eu ... sunt sanse sa nu se transmita la la nici o chaine de TV finala. Poate doar daca e o echipa franceza si aia depinde care e ...

Paul
20th February 2006, 19:28
Nu conteaza cat a adus pana anul trecut , cand Steaua nu a participat vre-o doua sezoane ...

Conteaza ca in II-a , STeaua (impruna cu Rapid un meci ceva mai mic) ne-au dus pe locul 26 (care te punea sa trimiti campioana in turul I preliminar al Ligii) pana pe 15 (care iti 2 da echipe in Liga) , si asta in doar 2 ani.


AM o mica intrebare: De ce crezi ca DInamo ar trebui sa joaca in Liga fara turul preliminar ? Merita Dinamo sa joace in Liga ?
Daca sunteti asa puternici si aveti fara de Liga , de ce sa nu jucati preliminarii ?
Noua de exemplu ne convine cu preliminarii (ca sa fim ontopic pe threadul asta) , ca s-asa suntem capi de serie si jucam cu unguri /sarbi/bulgari , etc

delaparis
20th February 2006, 23:01
Noroc daca jucati cu astia ca daca picati pe norvegieni va da-ti gol singuri ... (intreaba-l pe Radoi)

Paul
20th February 2006, 23:13
ti-am pus o intrebare


De ce crezi ca DInamo ar trebui sa joaca in Liga fara turul preliminar ? Merita Dinamo sa joace in Liga ?
Daca sunteti asa puternici si aveti fara de Liga , de ce sa nu jucati preliminarii ?

incearca sa dai un raspuns :D

delaparis
21st February 2006, 13:34
Ha sa-ti raspund serios dar tre sa citesti bine :D ...

Dinamo ca si Steaua sau orice alta echipa romaneasca in ultimii ani au picat cu echipe grele in prliminarii. Au avut parte de meciuri de nivel de optimi CL. Deci turul asta preliminar e un pic mincinos ... parerea mea. Chiar pentru echipe din campionate mai puternice decit al nostru turul asta reprezinta o treapta tare de care le e frica la toti.
Cel mai bine e sa trecem direct peste ea pentru ca oricum valoarea se va putea vedea mai bine in meciuri de grupa. Nu uita ca decind Uefa a facut un sistem asemenatro cu CL atunci ne-am trezit cu echipe in primavara europeeana. Pina atunci ne tot opream in toamna la inceput in turul unu sau doi indiferent de Steaua Dinamo Rapid National etc ...

Faptul ca te duci direct in grupe iti da avantajul sa poti juca si eventual sa aduci puncte chiar daca esti o echipa mai slaba decit Mancherster spre exemplu. Asa au putut echipe ca Lille Lens sau Nantes sa joace in grupe si chiar sa se califice desi sunt la acelas nivel cu noi si chiar mai slabe pot spune.:)

Paul
21st February 2006, 16:48
Ha sa-ti raspund serios dar tre sa citesti bine :D ...

Dinamo ca si Steaua sau orice alta echipa romaneasca in ultimii ani au picat cu echipe grele in prliminarii.

Te referi la Polonia Varsovia sau Club Brugges (pt Dinamo) , Dinamo Kiev sau Rosenborg (pentru Steaua) si Skonto Riga , Anderlecht (pt. Rapid).

O singura data am picat cu echipa tun , atunci Dinamo cu Manchester.
Uita-te la echipele unguresti , ca an de an pica cu cate o echipa tare din Anglia (Manchester a fost de 2 ori la Budapeste in ultimul timp).



Au avut parte de meciuri de nivel de optimi CL. Deci turul asta preliminar e un pic mincinos ... parerea mea. Chiar pentru echipe din campionate mai puternice decit al nostru turul asta reprezinta o treapta tare de care le e frica la toti.
Uite ca echipe gen ROsenborg s-au calificat 10 ani la rand jucand acest tur preliminar.


Cel mai bine e sa trecem direct peste ea pentru ca oricum valoarea se va putea vedea mai bine in meciuri de grupa.

Poti intra in grupe , si lua 0-3 / 0-4 / 0-3 meci de meci , si atunci chiar daca iei niste bani , mai bine nu joci in Liga si stai pe funduletzul tau in UEFA.


Faptul ca te duci direct in grupe iti da avantajul sa poti juca si eventual sa aduci puncte chiar daca esti o echipa mai slaba decit Mancherster spre exemplu.
Iti garantez ca si daca intrii in grupe , iei muuuuult mai putine puncte.
La inceput grupele vor fi o piatra de moara. A , iei niste bani cu care te poti intari pe viitor , insa puncte nu vei lua din Liga . Iei 3p bonus ca intri in grupele Ligii , si ai o sansa minuscula sa continui in UEFA . Insa nu ai cum sa faci 15-20 p cu fac anul asta Steaua si Rapid. Asa ca si daca ar fi sa intram direct cu o echipa in grupe , va fi o chestie de 1-2 ani maxim .... :headbang:


Asa au putut echipe ca Lille Lens sau Nantes sa joace in grupe si chiar sa se califice desi sunt la acelas nivel cu noi si chiar mai slabe pot spune.:)

Echipele astea au terminat in Franta pe locul 2 ca sa intre direct in grupe.
Deci au valoare...

Problema e alta, dar ai evitat-o elegant ...

De ce crezi ca ar merita DInamo sa profite de aceste avantaje?

Tu ai inceput demonstratie ca o contradictie logica:


Dinamo ca si Steaua sau orice alta echipa romaneasca in ultimii ani

Nu mai pune semnul egal intre Dinamo si Steaua , fiindca e o diferenta de ani (lumina) la nivel de Cupe Europene , in acesti ultimi 2 ani de cand scoatem si noi capul ...

delaparis
21st February 2006, 19:24
Ma refer la turul 3 preliminar nu la tururi cu Polonia de exemplu...

O precizare spre exemplu Nantes era pe ultimul loc in Franta in momentul in care juca cu Besikstas in grupe CL (cred ca prin 2001...) iar sezonul respectiv era sa retrogradeze ...

Nu sunt asa de pesimist ca tine in legatura cu rezultatele eventuale alor nostri ingrupe.
I-a uite grupa de anul asta a lui Dinamo : Marseille, TSKA , Levski ... Toate sunt nume de CL de asemenea (mai putin Levski probabil dar de ce nu). Se putea foarte bine sa se intimple in grupele CL deci... iar Dinamo nu a pierdut toate meciurile .. iar scorurile au fost strinse 0-0 0-1 1-0 1-2 ...

Fi mai prudent comparatiile tale ... Mai e mult pina departe iti spun eu ...
Tu n'ai trait sa vezi cu ochii tai Steaua sau alte echipe romanesti in semifinale europeene ... eu da si inca de multe ori ...

Paul
21st February 2006, 19:31
I-a uite grupa de anul asta a lui Dinamo : Marseille, TSKA , Levski ... Toate sunt nume de CL de asemenea (mai putin Levski probabil dar de ce nu). Se putea foarte bine sa se intimple in grupele CL deci... iar Dinamo nu a pierdut toate meciurile .. iar scorurile au fost strinse 0-0 0-1 1-0 1-2 ...

Asta daca i-o spui lu` mutu.

Levsky niciodata in Champions League , iar Marseille si TSKA numai prin noroc ...

Cand ajungi in Champions League , ai cel putin 2 adversari de super clasa (ce zici de o grupa Barcelona , Chelsea , Villareal si DInamo.

Cam cu ce linie de clasament termina DInamo ?
6 0 0 6 0 - 20 0

Dar nu e asa , pentru Dinamo important e sa ajunga acolo , nu cum ajunge.

Acum un an cand noi eliminam Valencia , cineva ne zicea ca : Dinamo e mai castigata , ca din meciul cu Man Utd a facut 1.500.000 E , pe cand Steaua a iesit pe - din meciurile din UEFA ... :happy

RstInPc
21st February 2006, 19:35
eu nu cred ca dinamo are echipa sa ia campionatul anul acesta si nici anul viitor
Gresit. Dinamo are echipa dar nu are antrenor.:mda:

Greu de crezut ca se vor mai obtine inca 5 victorii in actuala editie a Cupei UEFA.

Paul
21st February 2006, 19:42
ce echipa domne`... ?

Aparare ... 0 (nici macar Moti si Pulhac nu sunt fotbalisti , ce sa mai zic de Galamazinho)

Mijloc ... subtire

Atac:decent

Asta e lot de echipa campioana ?

In momentul asta cel putin Steaua si Rapid au loturile peste DInamo , iar despre Poli nu ma pronuntz.

delaparis
21st February 2006, 23:06
Asta daca i-o spui lu` mutu.

Levsky niciodata in Champions League , iar Marseille si TSKA numai prin noroc ...


Mai moaca ... Marseille are o cupa CCE si o finala ... si multe 'primaveri' ca ale voastre ... iar TSKA doua participari deja in epoca prezenta ... hai mai cauta pe GOGOL ...:happy

Paul
21st February 2006, 23:10
lasa mah politica
eu vorbesc de actualul OM ...

Sunt cel putin 3 echipe frantuzesti peste OM : Lyon , PSG si Lille.

delaparis
22nd February 2006, 16:58
Vazind jocul echipelor pot sa-ti spun ca numai Lyon si Bordeaux sunt peste MArseille. Restu sunt cam o apa si un pamint.

La sfirsit Marseille are sanse mari la locul 3 (turul 3 preliminar CL). Oricum e echipa de CL mai mult decit Lille si PSG.

Paul
22nd February 2006, 17:04
sa zicem ca te cred , ca sincer n`am mai vazut un meci din Franta de 2-3 ani ...

Insa diferentza dintre Lyon si Marseille`ul care l-am vazut cu DInamo , e uriasa ... :no:

In rest imi place de tine... esti fan PSG si sustii ca PSG e sub Marseille :rosu:
Iei apararea Marseill`ului , ca sa nu pice Dinamo de fazan ...
e picat deja ... :D

delaparis
22nd February 2006, 17:13
Vezi aici e diferenta :) Ai priceput si tu :D

A fi fan al unei echipe nu inseamna sa negi adevarul ...
Eu sunt fan PSG si as vrea sa fie peste Lyon Bordeaux si chiar Barca daca se poate numai ca nu e cazul deocamdata ...

Dar ca sa revin un pic la subiect sustin dupa tot ce am scris aici ca o calificare directa in grupe inseamna un avantaj pentru orice echipa din Romania iar valoarea se va vedea mai bine in Europa decit acum cind nu intram de ani de zile ... In Uefa e greu sa iti faci vreo idee ... multe variabile intra in calcul ...

sun
22nd February 2006, 19:17
Dumnezeule ce la moda e OM

adevarul e ca orice fan PSG ( chiar si remy daca ar fi fan PSG ) ar recunoaste ca PSG e varza murata . Nu a mai jucat in Europa de vreo 3 ani , iar in campionat e din ce in ce mai penibila

Paul , ai dreptate , toate`s o apa si un pamant . Dar OM e singura care mai misca in Europa ( in afara de Lyon bien sur :ok: )

Paul
22nd February 2006, 19:41
Monaco a jucat o finala de UCL nu foarte demult , iar acum e favoritul nr.3 la Cupa UEFA :evil:

saphicus
22nd February 2006, 19:46
Este posibil si chiar probabil, fiindca in afara acumularii de puncte, mi se par "realizabile" si celelalte conditii care nu depind NUMAI de noi!!
Totusi sunt plin de OPTIMISM, pot spune chiar un optimism exacerbat!!:D :D :ok: :ok:

Paul
22nd February 2006, 20:05
Nu e deloc benefic , un asemenea avantaj pentru Romania.

Sezonul viitor toate echipele romanesti , vor pune pe primul plan DIVIZIA A , si vor lasa balta cupele europene (adica CUPA UEFA)


Vor reaparea blaturile , fiindca a fi campion in 2006-2007 , inseamna a castiga automat 4.000.000 E.
Adica fiecare meci va fi evaluat la 4.000.000 E / 30 meciuri ==> 133.000 E

Si atunci iar o luam la vale , si ajungem pe locul 25.... :(

dragos_popa17
23rd February 2006, 09:47
Nici eu nu prea vreau calificare directa in CL. De ce? A zis f bine Paul mai sus. Mai bine cu tur preliminar. Daca esti bun te califici, daca nu, te asteapta Cupa Uefa. Sa eliminam orice motiv de a face smecherii. Mai ales ca de la anu vom avea din nou 18 echipe.

walt.mann
23rd February 2006, 11:17
Nu cred ca vom avea echipa direct in grupe! Oricum, fotbalul nostru are neovie de inca un campionat pentru a demonstra ca s-a inzdravenit. Mai mult, stati sa vedem cum e de la anu' cu 18 echipe, daca o dam iar pe cofetarie, sau ne tinem de fotbal!

Paul
24th February 2006, 15:36
Fara sa fiu luat la misto , rezultatul de ieri (Steaua - Her) are si cateva aspecte pozitive .
Pe langa dusul rece si meritat de catre jucatori , e bine ca nu s-au luat acele 2p , fiindca astfel devenea din ce in ce mai probabil ca vom avea o echipa direct in grupele Ligii.

Si nu vreau sa cred ca cineva poate profita de munca Stelei/Rapidului.
Steaua poate sa intre si altfel in Liga : trecand un tur preliminar si gata , unde e cap de serie :P

Prea se bucurau dinamovistii , ca s-ar putea sa inhatze ei ciolanul

(PS. Asta e un amanunt minor , fiindca noi : Steaua - am pierdut 2p aseara , chiar daca ne-am calificat)

sHperacLu
14th March 2006, 01:40
Si in plus, unde mai e farmecu' daca avem o echipa direct in grupe? :D

Ayrton
17th March 2006, 10:45
fiindca a fi campion in 2006-2007 , inseamna a castiga automat 4.000.000 E.
Adica fiecare meci va fi evaluat la 4.000.000 E / 30 meciuri ==> 133.000 E:(

Pauleeeeeeeeee, tocmai tu ai uitat ca s-a marit nr de echipe la 18??? :o: Va fi: 4.000.000 E / 34 meciuri => 117.647,0588235294 ! :D

Glumeam ... stai calm. :)

fia
17th March 2006, 10:54
Si nu vreau sa cred ca cineva poate profita de munca Stelei/Rapidului
Prea se bucurau dinamovistii , ca s-ar putea sa inhatze ei ciolanul

Da Paul, ai foarte mare dreptate! Da ce ne facem acum ca uite ca au trecut mai departe si Steaua si Rapid si deja perspectiva e din ce in ce mai aproape :D

SORENSEN
17th March 2006, 11:30
Eu zic sa ne lamentam dupa o asemena contra-PERFORMANTA :D

Ayrton
17th March 2006, 11:33
Paul pt noi
E un fel de Borcea doi!
:D
Lui Borcica ii pare rau cand se califica Steaua, lui Paulica cand se califica Dinamo ...
:drak:

alejandro
17th March 2006, 11:41
Lui Borcica ii pare rau cand se califica Steaua, lui Paulica cand se califica Dinamo ...
:drak:
Cand s-a calificat Dinamo,ca n-am vazut meciul:drak:

solo
17th March 2006, 11:43
Paul pt noi
E un fel de Borcea doi!
:D
Lui Borcica ii pare rau cand se califica Steaua, lui Paulica cand se califica Dinamo ...
:drak:
Asta ar fi asemanarea.Atata doar, ca in timp ce Borcea e mai tot timpul suparat, Paul (si nu numai el!), nu prea are motive!

Mihai
17th March 2006, 11:43
Cum sa nu vezi meciu, a fost transmis pe tvsport, cu CS Otopeni :pace:

alejandro
17th March 2006, 11:48
si s-au calificat?pai care a fost rezultatul din tur?:drak:

stefanm14
17th March 2006, 11:58
Devine din ce in ce mai clar ca o sa avem o echipa calificata direct in Champions League...parca in Germania Kaiserslautern mai castigase titlul din postura de nou-promovata prin '98 :P, ce-ar fi daca :D

adbogdan
17th March 2006, 12:04
La cine te gandesti, Craiova sau Ceahlaul ?

stefanm14
17th March 2006, 12:05
Gaz Metan :D

adbogdan
17th March 2006, 12:11
Acum, vorbind pe bune, stadion de CL aveti. Cel putin in ceea ce priveste capacitatea.

stefanm14
17th March 2006, 12:14
Las' ca nu e problema principala stadionul. Cu siguranta se vor gasi investitori sa-l restaureze calumea daca ne calificam. Da' gata, ca visez prea departe si facem si off-topic :D

banderras
17th March 2006, 23:44
E cu schepsis....faza cu echipa calificata in ecc.....90% vom avea o echipa in grupe...2 egaluri cred k sunt de ajuns in dubla-mansa steaua-rapid....se pun de fapt 4 egaluri!!!!!!asta e faza.....partea proasta....dinamo peste 2 ani....dak nu evolueaza de la stadiul actual...sa faq si ei performanta..de ce n-ar baga bani in blaturi sa ia campionatul....k sa scoata bani din ecc?....sau o alta echipa....nu conteaza..mentalitate de romani...bani..bani...si iarasi bani....

Paul
18th March 2006, 11:05
Acum, vorbind pe bune, stadion de CL aveti. Cel putin in ceea ce priveste capacitatea.

In Romania exista un singur stadion de Champions League: Ghencea

Daca nu va convine Ghencea , cele de la Istanbul , Sofia , Tiraspol , Belgrad si chiar Nepstadion din Budapeste sunt ok pentru Champions League.

bunduche
18th March 2006, 15:29
In Romania exista un singur stadion de Champions League: Ghencea



Aici sunt de acord cu tine Paule.

FORZA STEAUA

remy
19th March 2006, 00:16
Mocirla din Ghencea ?
Ce gluma buna, sa stiti !

remy
19th March 2006, 02:11
O echipa direct in liga, din 2007 ?
Datorita faptului ca cele doua echipe romanesti au cazut impreuna in sferturile de finala ale Cupei UEFA, Romania va avea, din sezonul 2007/2008, doua echipe in Liga Campionilor, si foarte posibil ca una dintre ele sa fie direct calificata in faza grupelor si una in turul trei preliminar. Romania este, momentan, pe locul 12 in clasamentul coeficientilor pe ultimii cinci ani, dar, datorita faptului ca Rapid va juca cu Steaua, romanii obtin cinci puncte sigur, de ajuns pentru ca Romania sa ocupe locul 10. Locul 9 este primul care aduce o echipa direct in grupe si este ocupat de Rusia.

Paul
19th March 2006, 11:26
Mocirla din Ghencea ?
Ce gluma buna, sa stiti !

Mah sughi-bughi ,ti minte cand a zis Borcea ca decat sa joaca pe Ghencea , mai bine joaca la Belgrad Champions League.
Asta se stie de ani -buni , ca pe stadioanele din Ro , numai in Ghencea se poate juca Champions League.

remy
19th March 2006, 13:05
Da, stiu, stadionul ala blestemat, pe care nu mai vrea deloc sa joace Nationala !
Ar trebui nu numai sfintit stadionul ala, dar si oamenii de la Steaua, care zici ca sant posedati (mai ales doi dintre ei).
Exorcizare usoara.
Si, Steaua trebuie sa munceasca mai mult ca sa-si faca singura puncte, pt. a putea sa joace iar in Ch. League ! Sa nu dea iar peste Rosenborg, cea mai "tare" echipa din Europa, pt. ca iar se fac de ras !
Sau sa nu va suspende UEFA pt. vreo 5 ani, ca sanse aveti. Vai de clubul asta, unde-a ajuns, sa-i fie frica pt. ca vor fi suspendati, logic, de UEFA !
Nu-i asa, Tzuchi-Buchi ? Vrei sa negi realitatile astea ?
Ce calcule savante ne mai faci ?
Poate reusesti sa ma contrazici prin calcule, experiente, ceva !

Paul
19th March 2006, 13:07
remysor , tare sunt curios cine e echipa blestemata ... aia de la care a murit un jucator pe teren , altu a fost trasnit cand pescuia ... toate astea dupa un sezon murdar a lui Dinamo , incheiat cu un titlu...

Apoi a venit seria 007 , dupa un sezon cu nenorocirile Ceahlaul...

Voi nu vedeti ca dupa fiecare sezon in care luati titlul , va ating blestemele???

SORENSEN
19th March 2006, 13:26
[.... Romania este, momentan, pe locul 12 in clasamentul coeficientilor pe ultimii cinci ani, dar, datorita faptului ca Rapid va juca cu Steaua, romanii obtin cinci puncte sigur, de ajuns pentru ca Romania sa ocupe locul 10. Locul 9 este primul care aduce o echipa direct in grupe si este ocupat de Rusia.
Ei pt tine asfla ca locul 10 este ultima poztie care permite o echipa direct in liga...asta in cazul in care o echipa ce nu se afla pe locurile 1 sau 2 (intr-o tara cu un coef care asigura accederea direct in grupe) si CASTIGA LC.
Asa ca nu sunt probleme chiar daca odata la ceva ani se intampla astfel de cazuri..cum ar fi Liverpool (cu noul regulament ..ca pt ei sezonul asta s-a facut o exceptie)...:ok:

Ehcar
19th March 2006, 18:43
Avem locul10 asigurat.
Steaua sau Rapid va ajunge in finala!!!
Locul 8 asigurat.
Nu este gluma!?

Universal
20th March 2006, 14:44
Este clar: o echipa romaneasca in semifinale..apoi..mai vedem...


O echipa direct in liga, din 2007 ?
Datorita faptului ca cele doua echipe romanesti au cazut impreuna in sferturile de finala ale Cupei UEFA, Romania va avea, din sezonul 2007/2008, doua echipe in Liga Campionilor, si foarte posibil ca una dintre ele sa fie direct calificata in faza grupelor si una in turul trei preliminar. Romania este, momentan, pe locul 12 in clasamentul coeficientilor pe ultimii cinci ani, dar, datorita faptului ca Rapid va juca cu Steaua, romanii obtin cinci puncte sigur, de ajuns pentru ca Romania sa ocupe locul 10. Locul 9 este primul care aduce o echipa direct in grupe si este ocupat de Rusia.
DA,dar cel putin au juactori nu fandositi

bluesky
20th March 2006, 16:35
cine stie poate peste doi ani poate vom merge cu echipa direct in grupele c l

stefanm14
20th March 2006, 21:22
uff, sunt calcule pe aici, mai uitati-va si voi in spate. Rom are asigurat locul 10 la coeficienti, care in 99% din cazuri aduce o echipa direct in CL.

Universal
21st March 2006, 20:03
Sa speram ca vom fi in Ch League imi doresc foarte mult acest lucru,sa intram in Europa...experienta avem..sa vad un meci Bara-Steaua sau Milan-Steaua ...wow ce frumos ar fi ori Liverpool-Rapid sau Rapid-Real Madrid..mi-ar placea f f f mult

my_bogdan
21st March 2006, 22:15
Sa speram ca vom fi in Ch League imi doresc foarte mult acest lucru,sa intram in Europa...experienta avem..sa vad un meci Bara-Steaua sau Milan-Steaua ...wow ce frumos ar fi ori Liverpool-Rapid sau Rapid-Real Madrid..mi-ar placea f f f mult

cel mai fain ar fi sa se reintaleasca Steaua cu Barcelona :D si Rapid sa joace cu Bayern Munchen

Universal
23rd March 2006, 21:56
DA...Bayern,echipa mea de suflet vs Steaua ori Rapid...sr fi superb

stefanm14
24th March 2006, 10:07
Pai oricum o sa joace la vara la Monte Carlo Rapid cu Barcelona :D

Universal
24th March 2006, 19:50
Sper si eu..dar putin probabail..nu se compara Rapid cu Barcelona..insa ar fi frumos

my_bogdan
24th March 2006, 21:05
eu spuneam ca ar fi frumos sa joace Steaua - Barcelona (ne-ar aduce putin aminte de finala de la Sevilla :D ) si am spus Rapid - Bayern pt ca Rapid joaca bine impotriva echipelor germane :)

ac.milan
6th April 2006, 13:51
9 Russia 2.333 3.625 5.875 10.000 9.750 31.583 1/ 4
10 Scotland 6.625 7.375 7.375 4.750 4.250 30.375 4
11 Belgium 5.875 6.875 5.875 6.125 5.500 30.250 4
12 Romania 2.625 2.166 4.333 5.500 15.166 29.790 2/ 3

Acesta e clasamentul astazi 06.06.2006 inaintea Steaua - Rapid .

Indiferent de rezultat Romanai va mai adauga 1 punct ( 2 pentru echipe si unul ca bonus pentru calificarea in semifinale . 3 punte divize la 3 echipe = 1 pct. pentru Romania ) si ajungem la 30,790 . Suntem inaintea Scotiei si Belgiei .

Daca Zenit bate pe Sevilla face 2 pct. si 0,25 pentru Rusia ( 2pct./4echipe)
Rusia ajunge si se opreste la 31,31,833.

Pentru ca Romania sa aiba echipa direct in Grupe trebuie ca Steaua sau Rapid sa faca pentru Romania 1,043 puncte ( 1.043X3= 3,129 puncte ) ceea ce inseamna ca trebuie sa faca un egal ( 1pct. ) si sa castige o partida (2pct.) la care se va adauga 1 pct. pentru participare in finala : TOTAL 4 PCT. / 3 ECHIPE = 1,333 la care se adauga 30,790 = 32,123. Si trecem si peste Grecia care are 32,081 .

Daca nu era Dinamo acum aveam 34,57 si eram siguri de participare in grupe . Insa cum Dinamo e mereu Dinamo ........... . Speram ca n-o s-o faca sa castige campionatul pentru ca atunci iar facem punte putine si trebuie sa o luam de la cap .

Ar trebui sa inteleaga ca numai jucand corect fotbalul nostru va reusi sa aiba rezultate .

Valoare se vede in meciurile internationale . Ai auzit Dinamo ????? :rosu: :ciocan:

Asta fara sa tinem seama ca pentru 2007 Grecia pierde 11,250 puncte .

BRAVO STEAUA !!!!! /hello
BRAVO RAPID . !!!!!/hello

Universal
6th April 2006, 16:19
Da! Felicitari ambelor echipe! Sa castige cine merita!

Paul
28th April 2006, 15:47
Durerea stelistilor e mare acum ! Dar la anul , vor fi mai cativa care vor suferi. Sunt curios ce va fi in sufletul celor care vor termina la anul pe locul 5 sau 6 ,si care poate ieri s-au bucurat. Ce fain ar fi la anu: Craiova pe 5 si Poli pe 6 :evil:

Universal
28th April 2006, 19:26
Eu nu simt nici un fel de durere,mandrie,mandru ca partin Romaniei,am ajuns departe , Steaua a ajuns departe si unii nici nu-si imagineaza cat de greu este sa ajungi la acesta capacitate, caci..da..normal..unii se asteapta..intrebati experti cat de greu este, uitati ,in 3 ani s-a format o echipa frumoasa., sprer ca in acest sezon sa avem o echipa in UCL si sa ajungem iar in semifinale,chiar imi este indiferent daca se numeste Rapid,Dinamo sau Steaua ,sa ajunga acolo unde ajuns Steaua si voi fi fericit,fericit ca am revenit in elita!AM REVENIT FRATILOR! NE-AM REVENIT! Ne-AM SCULAT IN SFARSIT!

ronnie09
29th April 2006, 03:58
Cred ca nici cei de la UEFA nu stiu in ce conditii campioana tarii aflate pe locul 10 intra direct in grupele Ligii. Probabil trebuie sa ne rugam ca echipa care castiga Liga la anul sa se califice in grupele Ligii si din campionatul intern. Altfel, aia de la UEFA o intorc cum vor ei si s-ar putea sa ramanem pe afara. :sneaky:

Universal
1st May 2006, 04:32
Nu ramanem,crde-ma, acum chiar nu mai au ce sa ne faca..ii frigem fripti.ii mancam nu alta

ronnie09
8th May 2006, 03:48
Anul asta s-a rezolvat. Arsenal a terminat pe 4, asa ca scotienii de la Celtic au intrat direct in grupe. Citisem in presa din Anglia ca Tottenham se pregatisem, in cazul in care termina pe 4, sa dea in judecata UEFA daca ii trimitea in Cupa UEFA de pe locul 4 (ceea ce era foarte probabil daca Arsenal castiga Liga)

Sa speram ca si la anul va fi la fel, iar echipa care castiga Liga se va califica si din campionatul propriu

Pepsi-Cola
15th May 2006, 07:19
eu raman optimist orice ar fi :)

Universal
18th May 2006, 23:02
SA vina Champions League in Romaniaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Ich Rockeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!

aetius
19th May 2006, 08:29
daca campioana romaniei de anul asta castiga finala cl in luna mai 2007 sigur AVEM O ECHIPA IN GRUPE !!!

Universal
29th May 2006, 05:51
sper si eu :)

ady51a
31st May 2006, 01:10
Raspunsul la intrebarea din titlu este aici:

Romānia nu mai are sigur echipă īn Ligă īn 2007!

UEFA a publicat noul regulament al Ligii Campionilor valabil pentru sezonul 2006-2007. Faţă de sezonul trecut, UEFA a reglementat clar statutul cīştigătoarei Ligii, care va avea asigurat un loc īn grupele Ligii, indiferent de poziţia ocupată īn campionat. De asemenea, o ţară nu va mai avea mai mult de 4 echipe īn Ligă, aşa cum a fost cazul Angliei din acest sezon, care a avut 5 participante.

Dacă acest regulament rămīne valabil şi pentru sezonul viitor, Romānia va avea o echipă calificată direct īn grupele Ligii doar dacă echipa care cucereşte trofeul sezonul viitor se va califica īn grupe şi din campionatul propriu. Mai exact, dacă Liga este cīştigată de una din următoarele echipe: primele două clasate din Spania, Italia, Anglia, Franţa, Germania şi Portugalia sau campioana Olandei, a Greciei sau a Rusiei. Altfel, campioana Romāniei īn 2007 va juca īn turul 3 preliminar al Ligii, iar ocupanta locului 2 va intra īn turul 2 preliminar.
GSP

ronnie09
31st May 2006, 10:42
Mi se pare idiot regulamentul Ligii in privinta castigatoarei. E aberant ca echipa care castiga Liga sa fie inscrisa in grupe chiar daca ea nu s-a calificat din campionatul propriu. O echipa care dupa un sezon termina pe 4 (in Italia, Spania sau Anglia) si isi face calculele ca va juca in Liga, poate fi aruncata in Cupa UEFA, daca Liga este castigata de echipa de pe locul 5 din tara respectiva. O prostie!

SORENSEN
31st May 2006, 11:24
E aberant ca o echipa care castiga o competitie sa nu-si poata apara trofeul...

Paul
31st May 2006, 15:26
GSp sunt prostani inca o data

Deci nu s-a modificat nimic, dar evident ei sunt cretini , si de dragul senzationalului , hop inca ceva

Deci si anul asta , daca Arsenal ar fi luat Liga (adica locul 4 in campionatul National) Celtic (Campioana tarii , de pe #10) ar fi jucat in turul III preliminar.

La anu` e exact la fel , e acel dubiu la locul #10. Dar repet: nu s-a modificat nimic!

Universal
31st May 2006, 22:39
Nu ....matematic si juridic Romania va avea o echipa in UCL in 2007

ronnie09
1st June 2006, 16:24
E aberant ca o echipa care castiga o competitie sa nu-si poata apara trofeul...

Daca nu a fost in stare sa se califice din campionatul propriu, nu vad de ce este atat de aberant. Ti se parea normal ca Tottenham sa fi ajuns in UEFA daca termina pe 4? (in cazul in care Arsenal castiga Liga)

SORENSEN
1st June 2006, 16:52
GSp sunt prostani inca o data

Deci nu s-a modificat nimic, dar evident ei sunt cretini , si de dragul senzationalului , hop inca ceva

Deci si anul asta , daca Arsenal ar fi luat Liga (adica locul 4 in campionatul National) Celtic (Campioana tarii , de pe #10) ar fi jucat in turul III preliminar.

La anu` e exact la fel , e acel dubiu la locul #10. Dar repet: nu s-a modificat nimic!
Si mie mi s-a parut dubios articolul dar nu i-am dat atentie...l-am recitit si mi-am dat seama ca abereaza gsp ...situatia e aia care am discutat-o si pana acum LOCUL 10 iti da dreptul in principiu la o echipa in grupele Cl dar in cazul ca o echipa ce castiga CL si la sf sezonului se claseasa pe un loc ce ii ofera DIRECT loc in grupele CL se intampla .campioana tarii de pe 10 joaca tur 3 prel....

@ronnie09 Cu siguranta ...nu ma intereseaza poate sa si retrogradeze....castigatoarea unei competitii trebuie sa ii se dea sansa sa-si apere trofeul....

Paul
1st June 2006, 19:55
Nu ....matematic si juridic Romania va avea o echipa in UCL in 2007

nop.
Real castiga Liga , si termina pe 3 in Spania si pica faza

ronnie09
1st June 2006, 20:34
Si mie mi s-a parut dubios articolul dar nu i-am dat atentie...l-am recitit si mi-am dat seama ca abereaza gsp ...situatia e aia care am discutat-o si pana acum LOCUL 10 iti da dreptul in principiu la o echipa in grupele Cl dar in cazul ca o echipa ce castiga CL si la sf sezonului se claseasa pe un loc ce ii ofera DIRECT loc in grupele CL se intampla .campioana tarii de pe 10 joaca tur 3 prel....

@ronnie09 Cu siguranta ...nu ma intereseaza poate sa si retrogradeze....castigatoarea unei competitii trebuie sa ii se dea sansa sa-si apere trofeul....

OK, am inteles. Fiecare cu parerea lui.

Cat despre GSP, nu stiu ce sa zic. Dupa ce am citit si eu ultimul articol, am downloadat din nou regulamentul si am vazut ca UEFA a schimbat articolul 1.03, care era cam interpretabil si ambiguu. Poate de asta s-au legat si cei de la GSP si au cam fortat-o

interzet
4th June 2006, 14:18
dupa cum arata tabloul tururilor preliminare in CL, avem sanse mari de a prinde Liga anul asta....http://www.sportinfo.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=346&Itemid=29