PDA

View Full Version : Roger Federer vs. Rafael Nadal - Finala RG 2007



Optimistul
8th June 2007, 23:07
Pentru Federer acesta reprezinta cel mai important meci al vietii sale - a patra si ultima coroana care-i lipseste.
Pentru Nadal motivatia este mai mica ,dar pt. el orice meci este vital .
Fiecare dintre noi cred ca visam si asteptam acest meci de un an...Pt. mine este cel mai important meci pe 2007. Cine va cistiga ? Spune-ti parerea !

Optimistul
8th June 2007, 23:09
Am vazut ca s-au incins citiva baieti si m-am grabit cu ac. postare...

Sorin Blaj
9th June 2007, 00:02
Duminica, Nadal va face meciul vietii lui. Va fi pe tot terenul si-i va returna tot lui Federer, pana ce acesta isi va iesi din fire si va incepe sa greseasca.

Zgura nu mai are secrete pentru Nadal, in schimb pentru Federer inca mai are necunoscute.

Forma fizica a lui Nadal va invinge tehnica iesita din comun a lui Federer.

Nu poti sa mentii ritmul si sa iti tii firea atunci cand aproape toate mingile tale perfecte vin inapoi cu obstinatie.

Asta va fi filmul meciului, un Federer perfect, pana la un punct si un Nadal indarjit si pe tot terenul.

Cine va rezista si va castiga?

Opinia mea: Rafael Nadal.

Black Mamba
9th June 2007, 00:16
Nice post, Sorin.

Totusi, parca anul asta Federer e mult mai indarjit pe zgura, a demonstrat-o in ultimele meciuri.

Daca prima serva ii va merge ok atunci Federer va castiga fara mari probleme. Parerea mea.

Lover
9th June 2007, 00:28
Rafa va castiga in 3 seturi, parerea mea.
din ce am vazut pana acum ( si am vazut toate meciurile, cu mici pauze... cand eram plecat ) nu cred ca Roger va face fata.
daca Nadal o sa fie concentrat in momentele importante ( nu ca si Davydenko :( care merita cel putin 2 seturi, daca nu victoria ) cred ca o sa`l invinga in 3 seturi.
probabil o sa vedem si un tie-break interesant...
sper oricum intr`un meci mai spectaculos...5 seturi :evil:
Vamos Rafa :drak:

dextercioby
9th June 2007, 00:33
Eu am incredere in spaniol, desi sint momente cind mingile lui (nu conteaza pe care parte), desi pline de efect, sint scurte, aterizeaza in terenul de serviciu, in loc s-aterizeze mai "adinc" si astfel pot fi atacate. Il vedeam azi pe Giocovici cum nu putea s-atace astfel de mingi, dar sint convins ca Fed nu va ierta prea multe. Plus ca forehandul lui e mult mai bun (precis si puternic) decit al lui Nole, asa ca Nadal "should be on the look-out". Daca Rafa nu loveste mingi lungi, va risca sa pateasca ceea ce s-a-ntimplat la Hamburg, "sa i se rupa filmul" si Fed sa ia game dupa game. Tactica lui va fi aceeasi ca si-n restul meciurilor cu Federer (indiferent de suprafata, mai ales pe zgura), sa loveasca pe reverul lui Fed, lovitura lui Fed care face puncte directe mai rar. Cu profunzimea mentionata anterior, il va forta pe Fed sa loveasca "forehand inside-out" si astfel sa lase o parte de teren libera.

Nu trebuie totusi neglijat faptul ca reverul lui Rafa e din ce in ce mai bun, l-am vazut la acest RG facind o sumedenie de puncte cu el. De asemenea, e totusi spre marele avantaj al lui Fed ca Rafa nu poate face puncte directe din serviciu (asi si serve de nereturnat), astfel ca spaniolul va avea mai mult de munca pe serva lui decit invers. La Hamburg in ultimele 2 seturi s-a intimplat un fenomen interesant: Rafa a ramas in pana de idei, de se va intimpla acelasi lucru si duminica, va cistiga Fed fara probleme... Dar ceva imi spune ca spaniolul va juca un tenis dus pina la sacrificiu si va cistiga pina la urma.

4/5 seturi pentru Rafa.

Adi Da Samraj
9th June 2007, 01:25
Il vedeam azi pe Giocovici


sa mi-l arati si mie :cry: :cry: :cry:

Adi Da Samraj
9th June 2007, 01:26
Pentru Federer acesta reprezinta cel mai important meci al vietii sale

serios ? :happy

Sasuke Uchiha
9th June 2007, 01:57
sper sa bata federer

kain
9th June 2007, 03:48
Favorit este Rafael Nadal, cel mai bun jucator pe zgura la ora actuala.. insa Federer este nr-ul 1.. nu poti stii ce i-a rezervat spaniolului.. As vrea sa castige elvetianul.. ar fi prima oara cand cucereste turneul ;)

printulmiskin
9th June 2007, 07:58
Eu am incredere in spaniol, desi sint momente cind mingile lui (nu conteaza pe care parte), desi pline de efect, sint scurte, aterizeaza in terenul de serviciu, in loc s-aterizeze mai "adinc" si astfel pot fi atacate. Il vedeam azi pe Giocovici cum nu putea s-atace astfel de mingi, dar sint convins ca Fed nu va ierta prea multe. Plus ca forehandul lui e mult mai bun (precis si puternic) decit al lui Nole, asa ca Nadal "should be on the look-out". Daca Rafa nu loveste mingi lungi, va risca sa pateasca ceea ce s-a-ntimplat la Hamburg, "sa i se rupa filmul" si Fed sa ia game dupa game. Tactica lui va fi aceeasi ca si-n restul meciurilor cu Federer (indiferent de suprafata, mai ales pe zgura), sa loveasca pe reverul lui Fed, lovitura lui Fed care face puncte directe mai rar. Cu profunzimea mentionata anterior, il va forta pe Fed sa loveasca "forehand inside-out" si astfel sa lase o parte de teren libera.

Nu trebuie totusi neglijat faptul ca reverul lui Rafa e din ce in ce mai bun, l-am vazut la acest RG facind o sumedenie de puncte cu el. De asemenea, e totusi spre marele avantaj al lui Fed ca Rafa nu poate face puncte directe din serviciu (asi si serve de nereturnat), astfel ca spaniolul va avea mai mult de munca pe serva lui decit invers. La Hamburg in ultimele 2 seturi s-a intimplat un fenomen interesant: Rafa a ramas in pana de idei, de se va intimpla acelasi lucru si duminica, va cistiga Fed fara probleme... Dar ceva imi spune ca spaniolul va juca un tenis dus pina la sacrificiu si va cistiga pina la urma.

4/5 seturi pentru Rafa.

Bravo,Dexter...Sint de acord cu tot ce ai spus ...

RAIKKONEN
9th June 2007, 08:01
Va amagiti degeaba Roger va castga, e SUPERMOTIVAT vrea sa castige singurul titlu din cele 4 care-i mai lipseste iar acum e foarte aproape si cu siguranta va reusi!!!

Optimistul
9th June 2007, 08:32
Tactica lui va fi aceeasi ca si-n restul meciurilor cu Federer (indiferent de suprafata, mai ales pe zgura), sa loveasca pe reverul lui Fed, lovitura lui Fed care face puncte directe mai rar.

Gresit ,BH lui Federer este mai eficient decit FH,dar...datorita mingilor super liftate,inalte care vin dela FH lui Rafa pe zgura,nu poate-si eficientiza la max. lovitura.
Aduceti-va aminte, cite greseli nefortate a facut pe FH.
Daca Rafa era dreptaci nu putea sa-l bata pe Federer de atitea ori pe zgura.


serios ? :happy

Federer iubeste mai mult cupa RG-ului decit Becali Steaua - el a folosit Steaua ca sa-l transforme din cioban in VIP...

coiscif
9th June 2007, 08:40
serios ? :happy

serios, cati ani crezi ca o sa mai poata sa ajunga in finala la sigur? 2-3 maxim!

Federer merita sa castige...merita sa aiba toate cele 4 titluri de grand slam (si in acelasi an:d)!

Daca ii va intra primul serviciu si daca va juca punctele esential ca in meciul cu davydenko, fed are prima sansa!

costeaa
9th June 2007, 09:22
federer;)

luma
9th June 2007, 09:40
Federer sau Nadal?
Pai eu imi doresc Federer dar mintea imi spune Nadal. Optimistule, sa pregatesc bandana? :D:D:D
Pana la urma, speranta moare ultima. Votez Federer.
Dar ce-mi doresc mai mult si mai mult, sa vad un adevarat spectacol al tenisului.

Optimistul
9th June 2007, 09:58
Si eu vreau sa cistige Federer .

Adi Da Samraj
9th June 2007, 11:14
Gresit ,BH lui Federer este mai eficient decit FH,dar...datorita mingilor super liftate,inalte care vin dela FH lui Rafa pe zgura,nu poate-si eficientiza la max. lovitura.
Aduceti-va aminte, cite greseli nefortate a facut pe FH.
Daca Rafa era dreptaci nu putea sa-l bata pe Federer de atitea ori pe zgura.



Federer iubeste mai mult cupa RG-ului decit Becali Steaua - el a folosit Steaua ca sa-l transforme din cioban in VIP...

Federer nu are antrenor si nici nu poate sa-i contracareze atuurile lui Nadal

Celso
9th June 2007, 11:26
bai toraxa...inceteaza cu glumitele astea....aici nu este Intern...ai putin respect:o:

on: sper sa fie un meci frumos...

TenisFan
9th June 2007, 12:06
Singura sansa a lui Nadal in meciul asta este sa forteze toate loviturile asa cum a facut Davydenko...Sa dea mega lung,sa ia mingea extrem de repede, sa joace extrem de agresiv altfel nu are nicio sansa in fata lui Fedex... :( Eu sunt de parere ca Federer daca forteaza poate oricand sa faca break pe serviciul lui Nadal pe cand viceversa nu se poate... ;) Gata a expirat ideea ca buba Federerului ar fi backhand-ul...Din cate l-am vazut in ultima vreme mai multe a gresit cu dreapta... :shocked: Dar eu il cunosc pe Fedex si meciul asta depinde numai de el...Daca se afla intr-o stare psihica buna si doreste sa-l bata pe Nadal apai acesta din urma nu va avea nicio sansa... :( Pana la Hamburg am asistat din nou si din nou la aceeasi problema: daca Federer e convins ca-l poate bate pe Nadal pe zgura...Acum ca stie asta nimic nu-l mai poate opri ca sa ridice trofeul... Evident ca Nadal nu se va da la o parte deci va fi un meci extrem de frumos dar nu-l vad pe spaniol sa-i ia 2 seturi lui Fedex...

Sorin Blaj
9th June 2007, 12:21
La ultima remarca ai perfecta dreptate, nu-i va lua doua, ii va lua trei.

TenisFan
9th June 2007, 12:41
Cand joaca pe Nintendo posibil... :(
Fedex http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/15.gif

Cneazul
9th June 2007, 12:50
raspuns la intrebarea din thread: nadal, nu-i normal?

costeaa
9th June 2007, 12:56
raspuns la intrebarea lui cneazaul: nu, nu'i normal;)

Cneazul
9th June 2007, 13:09
vise...

costeaa
9th June 2007, 13:16
asa a fost sio la hamburgh..tot vise:D

Cristi
9th June 2007, 13:42
Duminica, Nadal va face meciul vietii lui. Va fi pe tot terenul si-i va returna tot lui Federer, pana ce acesta isi va iesi din fire si va incepe sa greseasca.

Zgura nu mai are secrete pentru Nadal, in schimb pentru Federer inca mai are necunoscute.

Forma fizica a lui Nadal va invinge tehnica iesita din comun a lui Federer.

Nu poti sa mentii ritmul si sa iti tii firea atunci cand aproape toate mingile tale perfecte vin inapoi cu obstinatie.

Asta va fi filmul meciului, un Federer perfect, pana la un punct si un Nadal indarjit si pe tot terenul.

Cine va rezista si va castiga?

Opinia mea: Rafael Nadal.

De data asta, trebuie sa fiu de acord aproape 100%.

As mai adauga cate ceva: Federer nu mi s-a parut in cea mai buna forma fizica. Cu Davīdenko parea cam obosit spre final. Daca nu a fost doar ceva de conjunctura, nu are nici o sansa.

In plus, Nadal pare intr-o forma de exceptie. Serveste mult mai bine ca de obicei. Chiar daca nu face multi asi, serviciul cu top-spin pe mediana e devastator si extrem de greu de returnat eficient. Mingea sare foarte mult si daca Djokovici a avut probleme, Federer o sa aiba si mai multe pentru ca e ceva mai scund. Cat despre reverul lui, m-a lasat masca ce unghiuri gaseste in ultima vreme. Cum ne-a obisnuit, scoate mingi aparent imposibile, inclusiv servicii pe care eu le vedeam nereturnabile... pariez ca nu o sa reuseasca Federer prea multi asi in fata lui Rafael.

Eu am interpretat victoria de la Hamburg a lui Federer cu totul altfel: Nadal stia ca o data si o data tot il bate Federer pe zgura si a preferat (constient sau mai probabil nu) sa se intample acolo si nu la Roland Garros.

Daca ambii prind o zi obisnuita, Rafael castiga in 3, maxim 4 seturi. Ar trebui ca Federer sa reuseasca cel mai bun joc al lui pe zgura si Nadal sa prinda o zi slaba ca sa poata castiga elvetianul. Parerea mea.

As vrea sa il vad pe Federer rupand o racheta duminica, nu i-ar prinde rau. Pentru ca Rafael va intoarce tot ce e de returnat si 75% din ce nu e de returnat.

Oricum sper ca ambii sa joace la potential maxim, sa avem ce vedea. Ambii sunt extrem de motivati (Roger vrea Grand Slam-ul, Rafael sa il egaleze pe Borg si sa demonstreze ca tot el e regele zgurii). Insa Roger nu are reflexul (si poate nici pregatirea fizica) sa alerge dupa orice minge, ca Rafael, si cred ca asta il va costa meciul.

TenisFan
9th June 2007, 14:07
Comentariul de deasupra mea e genial de penibil... :cry: Cica Federer nu are pregatirea fizica... :cry: Ba daca Fedex se concentreaza ii baga bombele pe gat lui Nadal... :( Ba da` ce vorbesc eu cu alde Cristi care are altar si probabil ca face voodoo sa se accidenteze Fedex... :cry: Si in cealalta camera are altar cu Nadal la care se roaga in fiecare zi... :rolleyes: Las` ca vedem noi duminica... ;) Eu iar nu mai zic nimic pana atunci... :sleep:

Cristi
9th June 2007, 14:32
Fac voodoo sa se accidenteze Fedex si toti cei care tin cu el :drak:

Sorin Blaj
9th June 2007, 14:41
TenisFan, esti omul extremelor, acum il ridici in slavi pe Federer, pentru ca in momentul urmator sa nu-l mai scoti din penibil. Putin realism nu ti-ar strica.

Apropo de penibil, nu ar strica sa recitesti posturile scrise de tine si apoi sa comentezi.

TenisFan
9th June 2007, 14:58
E fumat subiectul asta... :( Jocul lui Federer de anul asta a fost extrem de fluctuant...Eu ca fan care-i cunosc valoarea adevarata nu pot sa raman indiferent la contraperformantele catastrofale pe care le-a avut... ;) Cica Nadal a preferat sa piarda la Hamburg decat la Roland Garros... :cry: Tu nu vezi cat de penibil e Cristi cu afirmatii de genul asta? :cry: De unde si pana unde Nadal prefera sa piarda meciuri?Parca era cel mai luptator dintre toti,era spartan,viteazul vitejilor joaca orice punct ca si cum ar fi ultimul din viata lui samd...Nu spuneti voi toti asta si ati spus-o intotdeauna? :( Individul nu-l respecta pe Fedex sub nicio forma si din aceasta cauza debiteaza numai penibilitati... ;)
Apropos de poll: dextercioby vei fi pedepsit de catre Fedex pt ca n-ai avut incredere in el...
Fedex http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/15.gif

Cneazul
9th June 2007, 15:04
intrati pe threadul roland garros si votati combinatia castigatoare:D

whisper
9th June 2007, 17:18
Am votat Nadal..daca castiga Federer(impossible is nothing) atunci ar trebui sa castige si Nadal la Wimbledon :cry:
LE: Stiu ca Federer poate castiga maine...iar Nadal inca nu cred ca si-a perfectionat intr-atat jocul pe iarba..dar poate peste un an,doi..mai multi :P

Adi Da Samraj
9th June 2007, 17:36
dle toraxa ... inceteaza cu glumitele astea....aici nu este Intern...ai putin respect


dle celso , tu aici unde vezi glumite : " Federer nu are antrenor si nici nu poate sa-i contracareze atuurile lui Nadal " ?

Laura1985
9th June 2007, 18:42
habar n-am asa ca nu voi vota...oricare poate castiga.

Kooler
9th June 2007, 20:53
Va castiga cel ce va gresi mai putin, adica Nadal.(sper)

moldovan99
9th June 2007, 21:01
Il prefer pe nadal.El va castiga,iar in intalnirile directe Rafa are mai multe victorii

printulmiskin
9th June 2007, 22:28
Pentru ca este cel mai mare jucator de tenis din istorie,(parerea mea),as vrea ca Federer sa cistige miine.Merita sa intre in istorie si din acest punct de vedere.Are armele cu care sa ingenuncheze "taurul"spaniol...

coiscif
9th June 2007, 22:29
Am votat Nadal..daca castiga Federer(impossible is nothing) atunci ar trebui sa castige si Nadal la Wimbledon :cry:
LE: Stiu ca Federer poate castiga maine...iar Nadal inca nu cred ca si-a perfectionat intr-atat jocul pe iarba..dar poate peste un an,doi..mai multi :P

ai subliniat un aspect f interesant! anu' asta va castiga cel mai bun, dar in viitor e posibil sa se ajunga la un fel de intelegere...ceva gen daca se intalnesc amandoi in finala la RG sa castige fed si daca se intalnesc si la wimbledon sa castige nadal!

nu aruncati cu rosii!:groggy:

printulmiskin
9th June 2007, 22:30
ai subliniat un aspect f interesant! anu' asta va castiga cel mai bun, dar in viitor e posibil sa se ajunga la un fel de intelegere...ceva gen daca se intalnesc amandoi in finala la RG sa castige fed si daca se intalnesc si la wimbledon sa castige nadal!

nu aruncati cu rosii!:groggy:

Mare gogomanie ai spus!!!!

Adi Da Samraj
9th June 2007, 22:50
ai subliniat un aspect f interesant! anu' asta va castiga cel mai bun, dar in viitor e posibil sa se ajunga la un fel de intelegere...ceva gen daca se intalnesc amandoi in finala la RG sa castige fed si daca se intalnesc si la wimbledon sa castige nadal!

nu aruncati cu rosii!:groggy:

o varianta aproape imposibila

lucian_iasi
9th June 2007, 22:58
Nu aproape ci 100% imposibila...nu stiu cum s-a putut gandi macar la asa ceva :headbang: :headbang:

coiscif
9th June 2007, 23:28
am presupus ca o sa fiu aspru pedepsit...doesn't matter!

uite ca m-am gandit luciane...asa, ca dupa ultimu' examen din sesiune! :D

newcobra007
10th June 2007, 02:43
Voi credeti ca aici se fac blaturi...da ce e ca in Divizia A...cu Borcea, Netoiu si restu.:happy

Optimistul
10th June 2007, 07:17
am presupus ca o sa fiu aspru pedepsit...doesn't matter!

uite ca m-am gandit luciane...asa, ca dupa ultimu' examen din sesiune! :D

Atunci e scuzabil- in sesiune o mai luam si eu razna...Macar l-ai luat ?

coiscif
10th June 2007, 09:26
offcourse i did...am si eu un streak de aparat!

Sorin Blaj
10th June 2007, 10:44
Cred ca le-a luat. :)

Optimistul
10th June 2007, 10:58
Sorine, ia uite ce strins e scorul in poll : 17-16 pt. Rafa... Tot de partea spaniolului mai esti ?
Hopaaa ,Printul nu si-a exprimat inca optiunea... Sa egaleze el situatia sau se da cu Rafa ?

iuli
10th June 2007, 11:55
Castiga Rafa lejer

Celso
10th June 2007, 11:57
de ce nu puneti poll care sa se incheie dupa 1 zi:headbang: ...sa vedeti ce voteaza lumea in timpul meciului:D ...oricum importanta este situatia de la inceputul meciului;)

Cristi
10th June 2007, 12:00
Pai cred ca poll-ul reflecta corect realitatea: sansele sunt aproape egale, cu un mic plus de partea lui Nadal.

As fi curios ce cote sunt la casele de pariuri... aia au cei mai buni experti.

luma
10th June 2007, 12:05
de ce nu puneti poll care sa se incheie dupa 1 zi:headbang: ...sa vedeti ce voteaza lumea in timpul meciului:D ...oricum importanta este situatia de la inceputul meciului;)

Nu vor vota. La 16.00 punct se va inchide.:D:D:D

Celso
10th June 2007, 12:08
Pai cred ca poll-ul reflecta corect realitatea: sansele sunt aproape egale, cu un mic plus de partea lui Nadal.

As fi curios ce cote sunt la casele de pariuri... aia au cei mai buni experti.


French Open 2007 Winner (men)
Nadal R. 1.47
Federer R. 2.60

iuli
10th June 2007, 12:10
Sanse egale? I-o da in 3 seturi Rafa ca sa ii aminteasca cine e regele pe zgura

dextercioby
10th June 2007, 12:10
1.80 la 1.90 pentru Nadal ar fi fost cotele corecte.

iuli
10th June 2007, 12:12
1.80 la 1.90 pentru Nadal ar fi fost cotele corecte.

Dak erai tu booker, cred ca eram bogat acum :happy

Luk86
10th June 2007, 12:19
Eu nu stiu atat de multe ca si voi despre jucatori dar , din cate meciuri am vazut , mie imi place mult mai mult Federer. Nu zic ca Nadal nu joca bine. Dar ma uit mult mai cu placere la Federer. Are un stil aparte, iar ceea ce apreciez eu la Federer , este ca fiecare lovitura o da foarte natural. De aceea este favoritul meu in acest meci. Oricum astept cu sufletul la gura meciul. As dori sa castige Federer.

Cristi
10th June 2007, 12:23
Problema lui Roger e ca Nadal ii returneaza supranatural mai orice minge... Daca totul va merge conform asteptarilor, Federer va pierde, natural.

Luis Garcia10
10th June 2007, 15:59
Sunt intr-o mare dilema acum...la ce sa ma uit , la handbal sau la tenis :groggy: Oricum ..Vamos Rafa! :D

Adi Da Samraj
10th June 2007, 16:22
la handbal

whisper
10th June 2007, 16:42
Ce vrea Federeru? :mda: 3-2 si are avantaj pt 4-2 :(
3-3 :)

Adi Da Samraj
10th June 2007, 16:57
Ce o sa vrea si Nadal la Wimbledon :lol:

whisper
10th June 2007, 17:00
:cry: Good point :D 3-5 pt Nadal...

iuli
10th June 2007, 17:09
Mingi de break fructificate in primul set:
Federer 0/10
Nadal 2/2

:cry:

kain
10th June 2007, 18:04
Federer a schimbat modul de joc.. sper sa castige.. primul sau turneu la Roland Garros ;) (1-1 la seturi pana acum)

Cneazul
10th June 2007, 18:43
go rafa ! 2-1 la seturi

Sorin Blaj
10th June 2007, 19:05
Sorine, ia uite ce strins e scorul in poll : 17-16 pt. Rafa... Tot de partea spaniolului mai esti ?
Hopaaa ,Printul nu si-a exprimat inca optiunea... Sa egaleze el situatia sau se da cu Rafa ?
Optimistule. Nadal nu poate fi invins de Federer la Rolland Garros, cel putin in acest an.

Scorul este deja de partea mea.

Nadal este INVINGATOR si in acest an.

Sorin Blaj
10th June 2007, 19:21
Nadal serveste pentru meci:

15-0, cu o rama Federer.
30-0, cu un serviciu perfect.
40-0, cu o lovitura de nescos pentru Federer.

TREI MINGI DE MECI.

SIIIIIIIIIII MEEEEEEEEEEEEEEECI RAFAEL NADAL!!!!!!!!!!!!!

lucian_iasi
10th June 2007, 19:24
Nadal a fost clar mai bun...

Sorin Blaj
10th June 2007, 19:27
NADAL este de NEINVINS, in acest moment, pe zgura. Poate sa piarda, chiar la Federer, dar numai accidental.

Este echivalentul lui Federer pe iarba. Cine nu vrea sau nu poate sa recunoasca asta, degeaba se uita la tenis, pentru ca nu pricepe nimic din acest sport.

lucian_iasi
10th June 2007, 19:29
Asta e un atac la TenisFan cumva? :rolleyes: daca nu,imi cer scuze de remarca

Sorin Blaj
10th June 2007, 19:31
SIGUR NU!

Sunt FAN NADAL, dar asta nu inseamna ca nu pot sa recunosc ca Federer este in acest moment de NEINVINS pe iarba.

Tine mai mult de realitate decat de altceva.

kain
10th June 2007, 19:32
Felicitari Nadal.. Federer nu a fost in ziua lui de gratie astazi.. a gresit foarte multe mingii cu dreapta.. a avut numeroase sanse de break, vreo 20.. din care a luat doar 1.. Nadal ramane cel mai bun pe zgura :P

luma
10th June 2007, 19:33
Nu este vorba ca ne uitam degeaba si nu intelegem. Toti ne dorim ca favoritii nostri sa castige si dupa cum se spune, "speranta moare ultima".:)

flor
10th June 2007, 19:33
:ok: felicitari NADAL!felicitari sustinatorilor! :)

Sorin Blaj
10th June 2007, 19:38
Nu este vorba ca ne uitam degeaba si nu intelegem. Toti ne dorim ca favoritii nostri sa castige si dupa cum se spune, "speranta moare ultima".:)
Eu ma refeream la ce ar trebui sa se spuna la finalul turneului.

De ce trebuie sa luati lucrurile personal?

Cine intelege sportul asta poate sa spuna la final: DA, NADAL ESTE CEL MAI BUN JUCATOR DE TENIS PE ZGURA, IN ACEST MOMENT. Nu este greu, incercati si sunt sigur ca o sa reusiti. :)

Si eu imi doresc sa castige Nadal toate meciurile si toate turneele, dar sunt realist si stiu ca in acest moment nu poate sa invinga la Wimbledon. Simplu.

Optimistul
10th June 2007, 19:39
Trist pt. Federer pt. ca nu se stie daca o sa mai aibe ocazia sa cistige RG-ul ...
Felicitari lui Rafa,fara multa tehnica cistiga - un mare luptator.

coiscif
10th June 2007, 19:39
nu comentez! tu-i mama masii de complex!

dianac
10th June 2007, 19:40
/OLE/ rafaaaaaaaaaaaaaaaaa

Sorin Blaj
10th June 2007, 19:43
Felicitari Nadal.. Federer nu a fost in ziua lui de gratie astazi.. a gresit foarte multe mingii cu dreapta.. a avut numeroase sanse de break, vreo 20.. din care a luat doar 1.. Nadal ramane cel mai bun pe zgura :P
Despre o astfel de atitudine vorbeam. :ok:

BRAVO Kainutz!

luma
10th June 2007, 19:44
Dar Nadal este cel mai bun pe zgura! Nici nu contest asta. :) Eu m-am referit doar la situatia in cauza, cand mi-as fi dorit sa castige Federer, chiar daca ratiunea imi spunea altceva. Planuisem pt. Roger cele patru trofee de MS. :D Nu a fost sa fie!

Sorin Blaj
10th June 2007, 19:45
Poate la anul Luma.

luma
10th June 2007, 19:45
Poate la anul. Pana atunci, eu am un pariu de onorat.:D

lucian_iasi
10th June 2007, 19:45
Daca nu participa Nadal :)

Sorin Blaj
10th June 2007, 19:46
Corect, Lucian. :ok:

Black Mamba
10th June 2007, 20:09
Felictari Nadal, cinste Federer!

Nadal este probabil cel mai bun jucator pe zgura din toate timpurile.

Pacat pentru Federer, a ratat inca o sansa sa fie declarat inca de pe acum cel mai bun jucator din istorie. C'est la vie.

Sorin Blaj
10th June 2007, 20:26
Si Sampras a patit-o, dar macar Federer a fost de doua ori foarte aproape.

Optimistul
10th June 2007, 20:28
Poate la anul. Pana atunci, eu am un pariu de onorat.:D

Dar nu te vad in avatar !

real23
10th June 2007, 20:38
Pacat de Federer, chiar mi-as fi dorit sa castige si RG.

luma
10th June 2007, 20:39
Vrei asa...o poza oarecare? Daca imi aduc aminte bine, trebuia sa am bandana, carlionti si...atitudine.:D

Optimistul
10th June 2007, 20:41
La 60 de greseli nefortate fata de 28 ale lui Rafa, practic Federer s-a batut singur luind in considerare ca diferenta la puncte totale este de doar 17 in favoarea spaniolului .
Rafa a profitat la greu de oportunitatile de break ( 4 din 10 ) fata de elvetian care din 17 ocazii a reusit doar una...

Optimistul
10th June 2007, 20:43
Vrei asa...o poza oarecare? Daca imi aduc aminte bine, trebuia sa am bandana, carlionti si...atitudine.:D

Luma e suficienta bandana.

luma
10th June 2007, 20:47
Bun, de acord cu tine, Federer s-a batut singur. Dar ce n-a mers? Cum de n-a fructificat sansele de break?

PS Pai trebuie sa fac poza aia...:D

Sorin Blaj
10th June 2007, 20:49
La 60 de greseli nefortate fata de 28 ale lui Rafa, practic Federer s-a batut singur luind in considerare ca diferenta la puncte totale este de doar 17 in favoarea spaniolului .
Rafa a profitat la greu de oportunitatile de break ( 4 din 10 ) fata de elvetian care din 17 ocazii a reusit doar una...
Normal. Nadal a fost si el acolo, in finala, dincolo de fileu.

Greselile nefortate sunt facute si in functie de cum iti vine mingea, cu efect, fara efect, grea, usoara, iar Federer numai de mingi usoare nu a avut parte.

Optimistul
10th June 2007, 21:21
Contorizarea greselilor nefortate se face numai la mingile care vin fara a crea probleme de returnare.
Eu inteleg ca vrei sa-l scoti pe Rafa superjucator dar sa fim realisti si sa facem o analiza la rece luind in considerare statisticile.
Tenis fan ai disparut ?

Sorin Blaj
10th June 2007, 21:29
Sa inteleg ca se contorizeaza si efectul imprimat mingii de lovitura adversarului?

Optimistul
10th June 2007, 21:32
Asta nu ,de parca Federer ii lovea plat ca la 10-12 ani...

Sorin Blaj
10th June 2007, 21:35
Asta nu ,de parca Federer ii lovea plat ca la 10-12 ani...
Atunci asta este motivul pentru multe din greselile nefortate ale lui Federer.

dextercioby
10th June 2007, 22:24
Ma bucur pentru Rafa Nadal, a aratat ca a fost un accident meciul de la Hamburg. Tehnic meciul s-a jucat asa cum pronosticasem in pagina a 2-a a acestui thread. De fapt, asa se vor juca majoritatea meciurilor intre cei 2. Acum ramine ca Rafa sa-si apere punctele la Wimby, lucru f. greu, sa nu uitam ca anul trecut a avut un tablou inferior super lejer.

Sorin Blaj
10th June 2007, 22:28
Va fi greu pentru Nadal la Wimbledon.

printulmiskin
10th June 2007, 22:31
Trist pt. Federer pt. ca nu se stie daca o sa mai aibe ocazia sa cistige RG-ul ...
Felicitari lui Rafa,fara multa tehnica cistiga - un mare luptator.

Optimistule,ce tot spui tu aici???Rafa nu are tehnica??????Tu ai vazut ce forehand are?Tu ai vazut ce serviciu are??tu ai vazut ce passinguri de rever are???Mai lasati-o cu placa asta tocita"Nadal-doar mare luptator"...Nadal este un mare jucator de tenis,singurul in stare sa il faca OM pe Federer...

printulmiskin
10th June 2007, 22:33
Federer m-a dezamagit..A parut ca nu are nici o idee tactica ...a improvizat mai mereu,in timp ce Rafa a schimbat registrul tactic mai mereu...Sa fim fair si sa recunoastem ceea ce si Federer a recunoscut:Nadal este cel mai bun pe zgura,si asa va ramine inca citiva ani..

Cneazul
10th June 2007, 22:37
bravo rafael nadal ! yuppy ! el super-campeon is back in buisness:D
roger, ne vedem la wimbledon:D!
p.s. imi pare rau pemtru cei 17 forumisti care au votat in poll cu federer!:P

Optimistul
10th June 2007, 22:47
Optimistule,ce tot spui tu aici???Rafa nu are tehnica??????Tu ai vazut ce forehand are?Tu ai vazut ce serviciu are??tu ai vazut ce passinguri de rever are???Mai lasati-o cu placa asta tocita"Nadal-doar mare luptator"...Nadal este un mare jucator de tenis,singurul in stare sa il faca OM pe Federer...

Ion Tiriac care este cotat al 4-lea antrenor al lumii pt. ca a avut 2 mari campioni (Vilas si Becker) a spus acum 3 ani la RG ca acest Nadal nu are o tehnica buna de lovire. Daca tu te crezi mai specialist decit el...
Te intreb ,a mai existat vreodata un jucator cu o priza asa de inchisa la FH sa aibe astfel de rezultate ?
Nadal compenseaza cu o viteza de reactie extraordinara ,o deplasare de invidiat si o determinare unica.

dextercioby
10th June 2007, 22:50
Fara tehnica asta de lovire, asa rudimentara cum zice marele mustacios ca e, Radal n-ar fi cistigat de 3 ori la rind RG-ul...:rolleyes:

Sorin Blaj
10th June 2007, 22:53
Ion Tiriac care este cotat al 4-lea antrenor al lumii pt. ca a avut 2 mari campioni (Vilas si Becker) a spus acum 3 ani la RG ca acest Nadal nu are o tehnica buna de lovire. Daca tu te crezi mai specialist decit el...
Te intreb ,a mai existat vreodata un jucator cu o priza asa de inchisa la FH sa aibe astfel de rezultate ?
Nadal compenseaza cu o viteza de reactie extraordinara ,o deplasare de invidiat si o determinare unica.Ce sa-ti povestesc.

Ce slab este Nadal, de tocmai marele Federer se da de ceasul mortii sa-l invinga si ... nu prea reuseste.

Te pricepi foarte bine sa minimizezi valoarea altora. Mai bine ai fii atent la Federer, se pare ca are multe lacune pe zgura.

Optimistul
10th June 2007, 22:54
Nu eu zic altfel :ce-ar fi fost daca ar fi avut o tehnica mai buna ?!

superchumbo
10th June 2007, 22:56
Federer a facut tot ce-a putut anul acesta ca sa-l bata, insa la un moment dat i se citea disperarea pe fata. Nadal l-a macinat si mai incet decat in anii trecuti, si se vede clar ca e singurul jucator pe care Federe nu poate sa-l domine psihic. Inca o dovada ca tenisul nu e matematica pura ...

Sorin Blaj
10th June 2007, 22:59
Ai uitat de Canas? Federer sigur nu.

Black Mamba
10th June 2007, 23:00
Ma bucur pentru Rafa Nadal, a aratat ca a fost un accident meciul de la Hamburg. Tehnic meciul s-a jucat asa cum pronosticasem in pagina a 2-a a acestui thread. De fapt, asa se vor juca majoritatea meciurilor intre cei 2.Hehe, eu cred ca te bucuri ca nu trebuie sa-ti schimbi de pe acum semnatura. :) :P

Asa ar trebui sa arate: Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, ROGER FEDERER si restul.

Optimistul
10th June 2007, 23:00
Te pricepi foarte bine sa minimizezi valoarea altora. Mai bine ai fii atent la Federer, se pare ca are multe lacune pe zgura.

Asa e ,are mari lacune si le-am subliniat atunci cind a fost nevoie (v.'fisiita').

Adi Da Samraj
10th June 2007, 23:23
Va fi greu pentru Nadal la Wimbledon.

mai bine spus imposibil . pariez ca nu va ajunge in finala

Sorin Blaj
10th June 2007, 23:25
Nici anul trecut nu i s-au dat prea multe sanse.

Optimistul
10th June 2007, 23:40
Nici anul trecut nu i s-au dat prea multe sanse.

Aici sunt de acord... A uimit toti specialistii cu accederea sa in finala. A fost singurul spaniol care a participat intr-o finala la W.
Omul asta isi redescopera la fiecare turneu limitele ...

Luis Garcia10
10th June 2007, 23:49
Nu are cine sa-l bata pe Federer la Wimbledon in opinia mea! E mult prea bun pe iarba! Cum oare ai putea sa-i faci break? :groggy: Cum oare ai putea sa-i rezisti cand are chef sa faca break?? :groggy:
Pe zgura e alta poveste! Acolo Roger nu are ce sa-i faca lui Nadal! E mult prea bun spaniolul! ;)
PS: Nadal 3-1 Federer ..acest rezultat s-a inregistrat in ultimii 3 ani la Roland Garros , fie ca a fost vorba de semifinale in 2005 , fie de finale in 2006 si 2007 ;)

Sorin Blaj
11th June 2007, 00:03
3-0 la Rolland Garros.

dextercioby
11th June 2007, 00:04
1-0 la Roma si 2-0 la Monte Carlo.

Luis Garcia10
11th June 2007, 00:05
3-0 la Rolland Garros.

Ma refeream ca in fiecare meci a fost 3-1 la seturi pentru spaniol :rolleyes: :rolleyes: :yeah: :ok:

printulmiskin
11th June 2007, 09:07
Optimistule ,nu sint specialist,stai linistit...Tiriac a zis gogomania aia acum trei ani,dar anul asta clatina din cap a admiratie privindu-l pe spaniol..Iar vrei s-o luam de la capat cu discutia "filozofica"privind tehnica si prizele???Ai tu ce ai cu prizele inchise..La fel se spunea si despre Borg cind a aparut prima data cu priza asta inchisa si a inceput sa loveasca superliftat...Ce e asta,e lovitura?Nu uita ca tenisul este un joc pe puncte ,nu se puncteza impresia artistica ,ca la gimnastica sa zicem.Tehnica buna de lovire este acea tehnica care iti permite sa lovesti mingea cel mai EFICIENT-adica maxim de rezultate cu minim de efort.Rafa are tehnica excelenta,atita timp cit mingile sale ajung sa-l exaspereze si pe marele Federer.Dar in afara de tehnica sa ,ieri Rafa m-a uimit cu capacitatea sa de adaptare tactica.Aici l-a depasit pe Federer ,care a parut mereu lipsit de idei,care a parut mereu ca e in cautarea unei solutii.Rafa mi-a dat impresia in fiecare moment ca stie ce are de facut,au fost gam-uri cind l-a jucat numai pe rever,ca sa treaca apoi la game-uri jucate mai mult pe forehandul cu care Federer gresea,si invers...Nu mai minimalizati valoarea acestui mare pusti campion.Este al 3-lea jucator din istorie care cistiga RG la rind,si asta la 21 ani.Sa fiti siguri ca Tiriac regreta vorbele alea aruncate acu 3 ani.

Sorin Blaj
11th June 2007, 10:23
La anul va avea patru la rand. Cu fiecare an, Nadal a devenit tot mai puternic si nu ma refer numai la zgura.

raulmad
11th June 2007, 12:05
Optimistule ,nu sint specialist,stai linistit...Tiriac a zis gogomania aia acum trei ani,dar anul asta clatina din cap a admiratie privindu-l pe spaniol..Iar vrei s-o luam de la capat cu discutia "filozofica"privind tehnica si prizele???Ai tu ce ai cu prizele inchise..La fel se spunea si despre Borg cind a aparut prima data cu priza asta inchisa si a inceput sa loveasca superliftat...Ce e asta,e lovitura?Nu uita ca tenisul este un joc pe puncte ,nu se puncteza impresia artistica ,ca la gimnastica sa zicem.Tehnica buna de lovire este acea tehnica care iti permite sa lovesti mingea cel mai EFICIENT-adica maxim de rezultate cu minim de efort.Rafa are tehnica excelenta,atita timp cit mingile sale ajung sa-l exaspereze si pe marele Federer.Dar in afara de tehnica sa ,ieri Rafa m-a uimit cu capacitatea sa de adaptare tactica.Aici l-a depasit pe Federer ,care a parut mereu lipsit de idei,care a parut mereu ca e in cautarea unei solutii.Rafa mi-a dat impresia in fiecare moment ca stie ce are de facut,au fost gam-uri cind l-a jucat numai pe rever,ca sa treaca apoi la game-uri jucate mai mult pe forehandul cu care Federer gresea,si invers...Nu mai minimalizati valoarea acestui mare pusti campion.Este al 3-lea jucator din istorie care cistiga RG la rind,si asta la 21 ani.Sa fiti siguri ca Tiriac regreta vorbele alea aruncate acu 3 ani.

Bravo. Bine spus.
Deja a devenit plictisitoare remarca privin "lipsa" de tehnica a lui Nadal. Numai cu ambitie si determinare nu ajungea nr. 2 in lume. Si ce este si mai important se mentine pe aceasta pozitie de aproape 2 ani.
Ca nu are eleganta in lovituri a lui Federer este adevarat dar de aici pana la a afirma ca nu are tehnica este cale lunga.
Imi doresc ca finala de la Wimbledon sa se dispute tot intre ei. E o placere sa-i vezi jucand unul impotriva celuilalt. Numai ca la Wimbledon primele trei sanse le are Roger. Este stapan pe iarba asa cum Rafa este pe zgura.

Andreea
11th June 2007, 13:23
Aici sunt de acord... A uimit toti specialistii cu accederea sa in finala.A fost singurul spaniol care a participat intr-o finala la W.
Nu este adevarat. Manolo Santana a castigat Wimbledonul in 1966.

Optimistul
11th June 2007, 13:32
Optimistule ,nu sint specialist,stai linistit...Tiriac a zis gogomania aia acum trei ani,dar anul asta clatina din cap a admiratie privindu-l pe spaniol..Iar vrei s-o luam de la capat cu discutia "filozofica"privind tehnica si prizele???Ai tu ce ai cu prizele inchise..La fel se spunea si despre Borg cind a aparut prima data cu priza asta inchisa si a inceput sa loveasca superliftat...Ce e asta,e lovitura?Nu uita ca tenisul este un joc pe puncte ,nu se puncteza impresia artistica ,ca la gimnastica sa zicem.Tehnica buna de lovire este acea tehnica care iti permite sa lovesti mingea cel mai EFICIENT-adica maxim de rezultate cu minim de efort.Rafa are tehnica excelenta,atita timp cit mingile sale ajung sa-l exaspereze si pe marele Federer.Dar in afara de tehnica sa ,ieri Rafa m-a uimit cu capacitatea sa de adaptare tactica.Aici l-a depasit pe Federer ,care a parut mereu lipsit de idei,care a parut mereu ca e in cautarea unei solutii.Rafa mi-a dat impresia in fiecare moment ca stie ce are de facut,au fost gam-uri cind l-a jucat numai pe rever,ca sa treaca apoi la game-uri jucate mai mult pe forehandul cu care Federer gresea,si invers...Nu mai minimalizati valoarea acestui mare pusti campion.Este al 3-lea jucator din istorie care cistiga RG la rind,si asta la 21 ani.Sa fiti siguri ca Tiriac regreta vorbele alea aruncate acu 3 ani.

Trebuie sa intelegeti ca Rafa este exceptia care incalca regula...
N-a fost unul ca el in istoria tenisului -daca nu exista Federer, era nr. 1- si nici nu cred ca se va mai naste altul.
Daca vreti ca o exceptie sa fie model de tehnica pt. viitori jucatori nu e o idee buna.


Nu este adevarat. Manolo Santana a castigat Wimbledonul in 1966.

Ma referam la era Open, ca din '66 pina acum s-au schimbat atitea...

Adi Da Samraj
11th June 2007, 15:14
Nu este adevarat. Manolo Santana a castigat Wimbledonul in 1966.

e.n. sau i.e.n. ? :groggy:

Universal
11th June 2007, 15:41
acum 41 de ani, este mult=?

Sorin Blaj
11th June 2007, 16:13
Ma refeream ca in fiecare meci a fost 3-1 la seturi pentru spaniol :rolleyes: :rolleyes: :yeah: :ok:
Sorry. Am inteles eu gresit. :ok:

printulmiskin
11th June 2007, 16:21
Optimistule,ai dreptate..!Unicul Rafa este un model de cum sa NU joci tenis,ca altfel risti naibii sa ajungi nr.2..cind ar trebui sa ajungi nr.1.Lasind gluma la o parte,Rafa nu poate fi imitat ,tehnic,deoarece iti trebuie in primul rind o "stinga " ca a lui,de grosimea piciorului.

Sorin Blaj
11th June 2007, 21:18
FENOMENADAL!!!

Simplu. :)

Luis Garcia10
11th June 2007, 21:22
Rafa El Fenomenadal ..:D Si mai frumos ..nu? ;)

Optimistul
11th June 2007, 22:19
Lasind gluma la o parte,Rafa nu poate fi imitat ,tehnic,deoarece iti trebuie in primul rind o "stinga " ca a lui,de grosimea piciorului.

De asta e unic si nu poate fi luat ca exemplu tehnic ,in rest juniorilor aveti ce invata de la el,mai adaugati macar limba engleza si e perfect.

Sorin Blaj
12th June 2007, 20:30
Si totusi, stie cineva ce mai face TenisFan?

Ady
12th June 2007, 20:34
o dormi intr-o cutie de carton pe marginea drumului :(

Sorin Blaj
12th June 2007, 20:39
Nici chiar asa. Eram totusi curios sa-i aflu parerea despre finala.

lucian_iasi
12th June 2007, 20:55
Si totusi, stie cineva ce mai face TenisFan?

A uitat sa mai intre pe aici :rolleyes: :rolleyes:

Optimistul
12th June 2007, 22:02
Are nevoie de o pauza...Revine la Wimbledon cind va cistiga Federer a 5 oara trofeul.Sic!

Optimistul
12th June 2007, 22:04
Nici chiar asa. Eram totusi curios sa-i aflu parerea despre finala.

Vezi ca-i simti lipsa ? Chiar imi este dor de el....

raulmad
13th June 2007, 09:54
Probabil acum isi linge ranile. Dar dupa o perioada de liniste va reveni cu forte proaspete....Si atunci sa te tii.....
Lasand gluma la o parte, abia astept sa inceapa turneul de la Wimbledon unde sper eu ca finala sa fie tot intre cei doi titani. Numai ca la Wimbledon Roger are prima sansa. Primele trei sanse dupa parerea mea. Federer este pe iarba precum este Nadal pe zgura: aproape imbatabil.

TenisFan
13th June 2007, 18:09
M-a dezamagit profund...L-am injurat de l-am spurcat...N-aveam ce sa zic eram numai nervi si nici acum n-am ce sa zic faptul e implinit...Atitudinea lui m-a deranjat in primul rand dupa ce si-a pierdut serviciul in setul 3 dar mai ales ultimul set cand parca nu era pe teren...Nadal a jucat bine ultimele 2 seturi a jucat cum am zis eu ca ar trebui sa joace mai agresiv si nu stiu daca Federer putea sa-l bata dar primele 2 seturi cu siguranta puteau fi ale lui Federer(oricum nici macar nu s-a dat de ceasul mortii sa revina in final)...Sanse de break 17...Concretizate 1...Ma scuteste de orice comentariu aceasta statistica...Nu inteleg de ce nu participa la Halle...E obosit? :( Saracul...Ce osteneala pe capul lui... :( Nadal a jucat si el finala si uite-l ca joaca la Queen's...Cred ca si el e traumatizat de faptul ca a pierdut iar dar nu poate da vina decat pe sine...Oricum i-am vazut dezamagirea imensa in priviri...E pacat de el o sa ajunga un al doilea Sampras...Sigur mai e si anul urmator si anii viitori dar eu zic ca n-are cum sa castige RG-ul...Asta era sansa lui...N-a fructificat-o salut...Si nu din cauza faptului ca ar exista Nadal ci din simplul motiv ca RG-ul este un concurs de uzura atat psihica(in primul rand) dar si fizica(capitol la care cred eu sta bine si va sta in continuare bine)...Oricum ai da-o concluzia este ca Nadal l-a batut deci bravo lui e o mega performanta sa faci de 3 ori la rand RG-ul care e un Mare Slem extrem de dificil...Cat despre Federer ca sa creasca din nou in ochii mei trebuie sa castige Wimbledon+US Open+Mastersu` de la sfarsit de an...N-ar strica daca l-ar bate pe Nadal de vreo 2-3 ori in timp ce face ceea ce i-am zis eu mai sus sa faca(asta si in caz ca Nadal ar da piept cu el)...

Luis Garcia10
13th June 2007, 18:31
La Wimbledon castiga sigur...nici sa nu-ti faci probleme ;) :rolleyes:

Optimistul
13th June 2007, 18:47
Crezi ca numai poate el de tine ca esti dezamagit si ca vrei tu ca sa creasca el in ochii tai....
Te asigur ca el e mai dezamagit decit noi si cred ca de aceea vrea sa si faca o pauza acum ca sa-si revina la nu stiu ce psiholog.
Pt. mine ramine un mare jucator chiar daca nu va mai cistiga nici-un MS.
Continui sa sustin ca nivelul lui a scazut datorita influentei provenite de la Mirka care l-a izolat de peroanele importante care stau in spatele oricarui mare jucator.

Sorin Blaj
13th June 2007, 19:14
M-a dezamagit profund...L-am injurat de l-am spurcat...N-aveam ce sa zic eram numai nervi si nici acum n-am ce sa zic faptul e implinit...Atitudinea lui m-a deranjat in primul rand dupa ce si-a pierdut serviciul in setul 3 dar mai ales ultimul set cand parca nu era pe teren...Nadal a jucat bine ultimele 2 seturi a jucat cum am zis eu ca ar trebui sa joace mai agresiv si nu stiu daca Federer putea sa-l bata dar primele 2 seturi cu siguranta puteau fi ale lui Federer(oricum nici macar nu s-a dat de ceasul mortii sa revina in final)...Sanse de break 17...Concretizate 1...Ma scuteste de orice comentariu aceasta statistica...Nu inteleg de ce nu participa la Halle...E obosit? :( Saracul...Ce osteneala pe capul lui... :( Nadal a jucat si el finala si uite-l ca joaca la Queen's...Cred ca si el e traumatizat de faptul ca a pierdut iar dar nu poate da vina decat pe sine...Oricum i-am vazut dezamagirea imensa in priviri...E pacat de el o sa ajunga un al doilea Sampras...Sigur mai e si anul urmator si anii viitori dar eu zic ca n-are cum sa castige RG-ul...Asta era sansa lui...N-a fructificat-o salut...Si nu din cauza faptului ca ar exista Nadal ci din simplul motiv ca RG-ul este un concurs de uzura atat psihica(in primul rand) dar si fizica(capitol la care cred eu sta bine si va sta in continuare bine)...Oricum ai da-o concluzia este ca Nadal l-a batut deci bravo lui e o mega performanta sa faci de 3 ori la rand RG-ul care e un Mare Slem extrem de dificil...Cat despre Federer ca sa creasca din nou in ochii mei trebuie sa castige Wimbledon+US Open+Mastersu` de la sfarsit de an...N-ar strica daca l-ar bate pe Nadal de vreo 2-3 ori in timp ce face ceea ce i-am zis eu mai sus sa faca(asta si in caz ca Nadal ar da piept cu el)...
Stiam ca esti dezamagit, dar asta nu inseamna ca Federer este mai putin valoros. Este in continuare numarul unu. Problema lui pe zgura este clar Nadal.

Cei doi au ghinion ca sunt contemporani unul cu altul. Asta este farmecul tenisului acestor ani. Daca nu era Nadal, Federer ar fi castigat tot, daca nu exista Federer, Nadal ar fi fost de doi ani numarul unu. Fiecare se razbuna cum poate pe celalalt. :)

Ma bucur ca Nadal nu a fost afectat de infringerea de la Hamburg si a castigat iar. Chiar cred ca poate sa mai creasca in joc.

Urmeaza Wimbledonul. Intrebarea mea este: va reusi Nadal sa ajunga iar in finala, ca pentru Federer nu imi fac probleme?


PS: Federer s-a retras de la Halle.

Black Mamba
13th June 2007, 20:44
Daca va avea parte de un tablou ceva mai dificil, Nadal nu va ajunge din nou in finala, parerea mea.

Federer s-a retras de la Halle invocand oboseala si o usoara accidentare la un abductor (cica este mai veche, el nu a confirmat-o). Daca este asa atunci il inteleg. Dar daca s-a retras doar din cauza supararii, atunci a facut cea mai mare greseala! Nu mai are ocazia sa joace cateva meciuri pe iarba si asta s-ar putea sa-l coste enorm in primul tur la Wimbledon: daca da peste cineva ambitios atunci s-ar putea sa piarda. Eu sincer chiar imi fac probleme ca nu va ajunge in finala. :(

@TenisFan - a pierdut din nou doar pentru ca era Nadal in partea cealalta, fii sigur ca oricine era altcineva, nu rata ocazia. :cool:

TenisFan
13th June 2007, 21:44
@TenisFan - a pierdut din nou doar pentru ca era Nadal in partea cealalta, fii sigur ca oricine era altcineva, nu rata ocazia. :cool:Te contrazic...A avut atitudine de loser d-aia a pierdut... ;) Pai nu rata ocazia ca-i batea pe toti oricum dar normal era sa-l bata pe asta nu?Titlul de la RG se ia dupa nitica truda ca doar nu joaca cu amatori...Cum ar putea pierde in primul tur la Wimbledon cand el a fost nascut pentru aceasta suprafata? :shocked: Si oricat ar fi de ambitios ala de peste fileu se joaca 3/5...E aproape imposibil sa-i ia careva lui Federer in primul tur la Wimbledon 3 seturi... :shocked:

lucian_iasi
13th June 2007, 21:47
E imposibil sa-i ia cineva un set lui federer la Wimbledon in tot turneul ;)

Black Mamba
13th June 2007, 22:51
Eu sper sa fie exact cum ziceti voi dar imi mentin parerea ca o sa piarda un set in primele tururi. :)

Apropo de Roland Garros: unele surse au zis ca inainte cu o zi de meciul impotriva lui Davidenko, Federer a facut o vizita fulger in Elvetia. Asta e un mic mister pentru mine si poate ca meciurile mai slabe cu rusul si Nadal i se trag tocmai de aici...

sixelab
5th June 2011, 20:43
Am contul asta de atata timp si nu am dat decat cateva reply-uri, pentru ca prefer doar sa urmaresc discutiile si forumul. Am urmarit multe aberatii scrise de-a lungul timpului, dar asta cu "a intrat bou si a iesit vaca" m-a lasat perplex.

Incercati fratilor sa fiti OBIECTIVI cand analizati un meci - nu de putine ori am vazut niste comentarii atat de "pe fata" incat ma intreb cum poate sa aiba macar pretentia autorul respectivului aricol ca este "jurnalist".

Ah... si daca tot e fan asa mare Nadal, sa stie ca a facut 25 de ani, nu 24!

Sorin Blaj
5th June 2011, 20:45
E fan Federer. :) Asa se intampla cand scrii la cald, reactionand ca un fan inrait.