PDA

View Full Version : De ce nu se infiinteaza o academie de tenis in Romania?



Timm
14th February 2006, 18:22
Deschid acest subiect pt ca mi se pare de actualitate.
In conditiile in care Romania se indreapta spre UE (asa sontac da oricum), in conditiile in care totusi se incropeste o clasa medie in Romania (stiut fiind cat de scump este tenisul) si in conditiile in care tenisul romanesc este in oarecare criza, atasez intrebarea

De ce nu se infiinteaza o academie de tenis in Romania?

DeathRipple
14th February 2006, 18:50
o prima explicatie:
intrebarea mi se pare identica cu existenta scolilor si liceelor particulare. orice astfel de institutie, ca sa aiba succes, trebuie sa isi castige un prestigiu. prestigiul il castiga avand rezultate in domeniu....mai pe scurt, ca nu mai am timp, trebuie sa existe locuri FARA PLATA pentru cei dotati si talentati, care sa aduca prestigiu institutiei. ati vazut voi ceva particular in romania unde nu se plateste?

probabil ca se va face, dar va mai curge apa pe dunare pana atunci. multa de tot.

Darkslowstar
14th February 2006, 18:54
S-ar fi putut face cu sustinerea statului sau a sponsorilor adusi de federatie, dar din nefericire dintr-o chestie ca asta nu iese nimic la dinozaurii din sistem asa ca vom mai astepta mult si bine.

Timm
14th February 2006, 20:00
o prima explicatie:
intrebarea mi se pare identica cu existenta scolilor si liceelor particulare. orice astfel de institutie, ca sa aiba succes, trebuie sa isi castige un prestigiu. prestigiul il castiga avand rezultate in domeniu....mai pe scurt, ca nu mai am timp, trebuie sa existe locuri FARA PLATA pentru cei dotati si talentati, care sa aduca prestigiu institutiei. ati vazut voi ceva particular in romania unde nu se plateste?

probabil ca se va face, dar va mai curge apa pe dunare pana atunci. multa de tot.

Trebuie sa existe locuri fara plata dar si cu plata.
Exista parinti poate mai instariti care ar suporta si costuri mai ridicate (sunt gradinite particulare, scoli private care costa mult si exista totusi oameni care isi trimit copii acolo). prin urmare, chiar daca la inceput nu ar fi, ssa zicem, locuri fata plata decat pt foarte puitini si tot ar fi un inceput.

ioana_boronea17
14th February 2006, 20:20
miar placea sa se infiinteze o academie de tenis romania , gen a lui Nick Boletieri. asa ar avea o cazia multi copii talentati si cu situatii financiare mai critice sa joace tenis .

Timm
14th February 2006, 20:42
miar placea sa se infiinteze o academie de tenis romania , gen a lui Nick Boletieri. asa ar avea o cazia multi copii talentati si cu situatii financiare mai critice sa joace tenis .

Oricum dintr-un punct de vedere nici nu conteaza daca copiii au situatii financiare critice sau mai bune. Chiar si cei cu situatii financiare bune sau foarte bune nu au unde sa joace in Romania in cadrul organizat al unei academii. Asa ca nimeni nu e avantajat. Daca ar exista astfel de oameni cu bani copiii lor ar fi fortati sa plece afara la o alta academie.
Asa ca pana la cei talentati si fara bani nici cei talentati si cu bani nu sunt intr-o situatie extraordinara, cel putin daca raman in Romania. Asta e ca nu exista absolut nimeni care sa fie cat d ecat interesat de fenomen.

a_ndrada
14th February 2006, 20:45
au fost incercari sa se faca academii la noi,dar au esuat...oricum toti sportvii se indreapta spre academiile de afara si acolo e cu totul altceva.am prieteni care sunt acolo,la academii si mi-au spus ca este cu totul altceva fata de ce e aici.

a_ndrada
14th February 2006, 20:46
au fost incercari sa se faca academii la noi,dar au esuat...oricum toti sportvii se indreapta spre academiile de afara si acolo e cu totul altceva.am prieteni care sunt acolo,la academii si mi-au spus ca este cu totul altceva fata de ce e aici.

Timm
15th February 2006, 07:17
au fost incercari sa se faca academii la noi,dar au esuat...oricum toti sportvii se indreapta spre academiile de afara si acolo e cu totul altceva.am prieteni care sunt acolo,la academii si mi-au spus ca este cu totul altceva fata de ce e aici.

Nu exista nici un motiv, dar absolkut nici unul, pentru care nu ar putea fi si aici, decat oamenii din tenis total dezinteresati de fenomen.

julie
15th February 2006, 14:19
din cate stiu, singurul club particular unde copiii iau lectii la preturi mici (ceva de genul 1 mil. pe luna toate antrenamentele) e clubul acela din militari, de pe strada gabriela szabo. stiu ca acolo e si hotel, sunt cazati copii (si romani, si straini), merg la scoala alternativ cu antrenamente etc. poate ca asta va fi un inceput.
si daca e vorba de academii, nu pot sa nu imi amintesc de pescariu si fosta baza cutezatorii, pe care statul i-a concesionat-o ca sa o dezvolte si sa dea lectii copiilor gratuit sau la preturi mici. :mda:
ar mai si alte motive pentru care nu se infiinteaza o acadaemie.. e investitie foarte mare, ar trebui ca proiectul sa fie subventionat de stat, de federatie poate. un teren de tenis costa destul de mult, darmite o academie cu tot ce ii trebuie..

Timm
15th February 2006, 15:07
din cate stiu, singurul club particular unde copiii iau lectii la preturi mici (ceva de genul 1 mil. pe luna toate antrenamentele) e clubul acela din militari, de pe strada gabriela szabo. stiu ca acolo e si hotel, sunt cazati copii (si romani, si straini), merg la scoala alternativ cu antrenamente etc. poate ca asta va fi un inceput.
si daca e vorba de academii, nu pot sa nu imi amintesc de pescariu si fosta baza cutezatorii, pe care statul i-a concesionat-o ca sa o dezvolte si sa dea lectii copiilor gratuit sau la preturi mici. :mda:
ar mai si alte motive pentru care nu se infiinteaza o acadaemie.. e investitie foarte mare, ar trebui ca proiectul sa fie subventionat de stat, de federatie poate. un teren de tenis costa destul de mult, darmite o academie cu tot ce ii trebuie..

Sincer cred ca te inseli. Ala se numeste Tenis Club 2000 dar nici vorba de ce spui tu. Sorry.

Cristea Ioana
16th February 2006, 13:53
pt ca aici nu sunt bani!nu se ocupa mai nimeni de aceste aspecte.de exemplu la bv s-a incercat infiintarea unei academii da a tinut un an si s-a dus tot pe apa sambetei!vreau sa zic ca atat timp cat am jucat acolo a fost altceva.oricum e mult mai bine in afara

relansat
16th February 2006, 14:03
Pentru ca fotbalul este pe primul plan si nu la tenis nu prea vin sponsorii !

Cristea Ioana
16th February 2006, 15:19
aici ai dreptate.fotbalul e pe primul plan dar ar trebui sa se uite si la alte sporturi sponsori pt ca nu numai din fotbal scoti bani!nu crezi?

relansat
16th February 2006, 15:48
In momentu` de fatza , cam DA ... nu cred ca avem public pentru tenis :(

Darkslowstar
17th February 2006, 14:11
Nu mai spuneti ca nu sunt bani. Bani sunt garla, dar trebui sa stii sa-i atragi sau mai bine zis sa vrei. Tiriac si Nastase sunt bagati in politica si ar fi putut obtine de la guvernul PSD, cel putin, cati bani ar fi vrut. Ca sa nu mai vb ca Tiriac e miliardar. Daca era interesat o facea de mult, dar e mult prea veros ca sa faca asa ceva.

Mi-a mi-a scazut aproape de 0 respectul fata de Tiriac, dupa macelurile de pe terenurile lui de vanatoare si scandal cu ecologistul mort, a carui nevasta e tarata in tribunale de aceasta jigodie. Rusine!

Timm
21st February 2006, 13:36
Vreau sa va spun ca am fost stupefiat cand am descoperit ca bulgarii au academie de badminton.
Delectati-va cu acest fisier http://www.internationalbadminton.or...g%20Center.pdf

Veti vedea ce au reusit sa faca bulgarii. Si nu in tenis ci in badminton, un sport la fel de frumos dar mult mai putin po****r si cu mult mai putini bani.
Nastase, Pescariu, Segarceanu, Tiriac si altii uitati-va pe acest fisier.
Mi-e pur si simplu greata cand vad.
Nu de lipsa bani este vorba ci de dezinteres, de amatorism, de lene, de neacceptarea decat a unor castiguri ultrarapide, de lipsa de profesionalism.
Sunt bulversat.

One-Man Show
21st February 2006, 13:44
simplu...pt ca romanii nu au bani sa-si duk copiii la tenis...intr-o tara in care maj nu au nenorocitu' ala de pachetel la ei ar tb sa fim multumiti cu rez obtinute in cupa davis...

Timm
21st February 2006, 13:46
simplu...pt ca romanii nu au bani sa-si duk copiii la tenis...intr-o tara in care maj nu au nenorocitu' ala de pachetel la ei ar tb sa fim multumiti cu rez obtinute in cupa davis...

Si crezi ca bulgarii o duc mai bine ca noi?
Eu am trecut cand am fost in Grecia si iti spun ca sunt mult mai saraci.

One-Man Show
21st February 2006, 13:49
probabil ca au mai mult sprijin din partea unor oameni potenti...ar tb tiriac&nastase sa faca o academie...sa faca trialuri...shi sa acorde burse...

Darkslowstar
21st February 2006, 13:52
One-Man Show si pt cei care au bani unde sa-i duca? Ma refer la copii talentati. La noi sunt ceva cluburi, dar nu puteam avea mari pretentii de performanta la ele. O academie ar trebuie sa centralizeze talentele majore, sa le ofra conditii de pregatire pe suprafete diverse, atat in sala cat si afara. La noi, pana sa apara baloanele, in ultimii ani, iarna se cam soma, pt ca sali sunt putine si de obicei le imparti cu alte sporturi.

Timm
21st February 2006, 13:56
Problema este ca eu ai stiut sa demareze niste proiecte, au fost interesati, si au stiut sa faca rost de bani (UE sau federatie de badminton).
Nu le-a dat nimeni bani au cerut ei.
Problema noastra este ca noi nu suntem in stare de asa ceva.
Oamenii cu relatii (ca Tiriac sau altii) nu sunt interesati.
Suntem incapabili si dezinteresati.
suntem tristi, intr-un cuvant.

DeathRipple
21st February 2006, 15:18
Timm, nu mai fi asa bulversat, invata sa-ti traiesti viata, iar bucuriile tale nu ti le lega de cei din jur ;)

Timm
21st February 2006, 16:53
Timm, nu mai fi asa bulversat, invata sa-ti traiesti viata, iar bucuriile tale nu ti le lega de cei din jur ;)

Merci de sfat. NU esti primul care mi-l da.
Intr-adevar ma agit mult pt multe probleme pe care oricum nu pot sa le schimb.
Dara daca am lua atitudine mai multi s-ar mai schimba ceva in tara asta. Soeictatea civila nu e chiar o chestie SF, stii?

DeathRipple
22nd February 2006, 08:07
nu e sf, insa trebuie sa intelegi ca nu poti controla toate lucrurile, iar unele dintre ele nu sunt modificabile decat pana la un anumit nivel.

Pliviu
22nd February 2006, 11:40
Cu totii suntem suparati ca romanii au rezultate extraordinare la nivel de juniori si pormo nici un cuvand de spus. Daca esti suporter al echipei de cupa Davis a Romaniei nu poti sa nu observi asta. Bineinteles ca nu putem schimba mai nimic din postura de suporter, dar nu poti sa fi indiferent. Altfel nu te mai poti numi suporter.

Timm
22nd February 2006, 11:52
din pacate e mai mult decat atat: e lipsa de civilizatie.
Sportul e o industrie ca si IT-ul sau altele, plus ca asigura un grad de sanatate mai ridicat ca orice alta industrie.
In toate taruile civilizate oamenii se implica in sport. Uita-te sa vezi ce au facut bulgarii ( e linkul mai sus) ca inebunesti.
Exista oameni puternici cu bani si relatii (care provin din sport) care peste tot in lume se implica. Numai la noi nu se intampla asa. Ceea ce ma face sa pun serios la indoiala caracterul acestora (vezi ultimul exemplu chiar Gica Popescu).

DeathRipple
22nd February 2006, 13:25
nu poti detine toate informatiile. eu continui de ex sa cred ca actuala lege a sponsorizarii mai are nevoie de multe imbunatatiri. de asemenea, nu cunosc legislatia in domeniu ca sa ma pronunt. dar vad altele. spre ex, pe segarceanu il stiu dinainte de '89, o avea pe fie-sa la tenis si o baga peste tot, desi saracuta era slabuta rau. asa era invatat de atunci, nu cred ca si-a schimbat naravurile acum. nu este un om cu prea multa valoare. parerea mea.

de asemenea, te poti uita in jur si ai sa vezi ca oamenii consuma fotbal, bere si seminte. astea sunt produse vandabile, astea se produc. de ce sa investesc eu in altceva? fiecare are dreptate in felul lui.

Timm
22nd February 2006, 14:35
nu poti detine toate informatiile. eu continui de ex sa cred ca actuala lege a sponsorizarii mai are nevoie de multe imbunatatiri. de asemenea, nu cunosc legislatia in domeniu ca sa ma pronunt. dar vad altele. spre ex, pe segarceanu il stiu dinainte de '89, o avea pe fie-sa la tenis si o baga peste tot, desi saracuta era slabuta rau. asa era invatat de atunci, nu cred ca si-a schimbat naravurile acum. nu este un om cu prea multa valoare. parerea mea.

de asemenea, te poti uita in jur si ai sa vezi ca oamenii consuma fotbal, bere si seminte. astea sunt produse vandabile, astea se produc. de ce sa investesc eu in altceva? fiecare are dreptate in felul lui.

Faptul ca o baga peste tot nu era ceva rau neaparat, era fata lui. Doar nu aranja meciurile! Problema este ca nu se implica nimeni dar ma rog. Gata. Asta e. Trebuie sa ne resemnam probabil si gata.

DeathRipple
22nd February 2006, 14:55
Faptul ca o baga peste tot nu era ceva rau neaparat, era fata lui. Doar nu aranja meciurile! Problema este ca nu se implica nimeni dar ma rog. Gata. Asta e. Trebuie sa ne resemnam probabil si gata.

ei...de parca nu iti poti imagina cum se faceau tragerile la sorti :)

nu e vb de resemnare, e vb de a accepta ca deocamdata toti alearga dupa un ban cat mai rapid si cat mai mult. niciiodata in sport nu vei obtine rapid rezultate ;)

Timm
22nd February 2006, 16:02
ei...de parca nu iti poti imagina cum se faceau tragerile la sorti :)

nu e vb de resemnare, e vb de a accepta ca deocamdata toti alearga dupa un ban cat mai rapid si cat mai mult. niciiodata in sport nu vei obtine rapid rezultate ;)

citez: "deocamdata toti alearga dupa un ban cat mai rapid si cat mai mult"
DE acord da si in 90 tot asa ziceam sa stii. Au trecut 16 ani si e la fel.
Totusi sunt 16 ANI.

byubay
24th February 2006, 16:05
nu din cauza banilor nu avem o academie de tenis.sunt mai multi factori de care trebuie sa tinem cont.unul din ele ar fi cat de raspandit este tenisul in scoli?cate scoli au un teren de tenis?cred ca sub 10(hai pun de la mine 20).apoi,in romania exista conceptia ca daca nu ai note bune la scoala nu o sa reusesti in viata.

in occident nu e asa.acolo te iau de mic.la ce ai talent,pe domeniul ala te ghideaza.in plus nu stiu cati parinti din romania si-ar permite sa ii intretina la academie.academia trebuie sa dea burse celor saraci dar cu adevarat talentati.

iti trebuiesc antrenori profesionisti,bucatari,maseuri si tot felul de oameni priceputi.nu stiu daca ii gasesti pe toti in romania.

si nu in ultimul rand,nu prezentam interes sau avantaj.de ce sa faci o academie aici?economia nu e cine stie ce,un singur turneu de tenis cunoscut,si nici la ala nu sunt tribunele pline.nu ar fi profitabila o academie de tenis in romania momentan.poate mai incolo!

Timm
2nd March 2006, 13:17
nu din cauza banilor nu avem o academie de tenis.sunt mai multi factori de care trebuie sa tinem cont.unul din ele ar fi cat de raspandit este tenisul in scoli?cate scoli au un teren de tenis?cred ca sub 10(hai pun de la mine 20).apoi,in romania exista conceptia ca daca nu ai note bune la scoala nu o sa reusesti in viata.

in occident nu e asa.acolo te iau de mic.la ce ai talent,pe domeniul ala te ghideaza.in plus nu stiu cati parinti din romania si-ar permite sa ii intretina la academie.academia trebuie sa dea burse celor saraci dar cu adevarat talentati.

iti trebuiesc antrenori profesionisti,bucatari,maseuri si tot felul de oameni priceputi.nu stiu daca ii gasesti pe toti in romania.

si nu in ultimul rand,nu prezentam interes sau avantaj.de ce sa faci o academie aici?economia nu e cine stie ce,un singur turneu de tenis cunoscut,si nici la ala nu sunt tribunele pline.nu ar fi profitabila o academie de tenis in romania momentan.poate mai incolo!


In schimb la bulgari este profitabila nu o academie de tenis ci de badminton?

codrin.s
7th March 2006, 16:26
in presa chiar am citit de curand ca un tenismen plecat in state de vreo 8 ani s-a intors in tara si va face la sibiu o academie de tenis. baiatul despre care vorbesc are deja infiintata in america o academie de tenis si intentioneaza sa o faca pe cea de la sibiu la acelasi nivel. serios ca asta e de admirat...

Timm
9th March 2006, 09:27
in presa chiar am citit de curand ca un tenismen plecat in state de vreo 8 ani s-a intors in tara si va face la sibiu o academie de tenis. baiatul despre care vorbesc are deja infiintata in america o academie de tenis si intentioneaza sa o faca pe cea de la sibiu la acelasi nivel. serios ca asta e de admirat...

Ar fi extraordinar. Daca e adevarat ma bucur mult. Dar sunt sceptic pentru ca am vazut o groaza de articole prin presa din anii trecuti despre academii iminente (ba Nastase, ba pescariu etc) si cu articolele am ramas ca nu a facut nimeni nimic.
Daca afli detalii sa imi zici si mie. Merci.

dasal
9th March 2006, 13:31
Oricum dintr-un punct de vedere nici nu conteaza daca copiii au situatii financiare critice sau mai bune. Chiar si cei cu situatii financiare bune sau foarte bune nu au unde sa joace in Romania in cadrul organizat al unei academii. Asa ca nimeni nu e avantajat. Daca ar exista astfel de oameni cu bani copiii lor ar fi fortati sa plece afara la o alta academie.
Asa ca pana la cei talentati si fara bani nici cei talentati si cu bani nu sunt intr-o situatie extraordinara, cel putin daca raman in Romania. Asta e ca nu exista absolut nimeni care sa fie cat d ecat interesat de fenomen.
Fratilor,uitati ca a incercat ILIE NASTASE sa deschida o scoala de TENIS,si primariile din bucuresti nu au gasit un petec de pamant pentru 2....3 terenuri de tenis.

Timm
10th March 2006, 15:19
Fratilor,uitati ca a incercat ILIE NASTASE sa deschida o scoala de TENIS,si primariile din bucuresti nu au gasit un petec de pamant pentru 2....3 terenuri de tenis.

Sincer nu te-as crede nu te supara. Si sa zicem ca ar fi asa, ca e usor sa dai mereu vina pe altii.
Si pana la urma ce nu putea Nastase sa isi cumpere un teren? Sa fim serioshi ca nu tine asta!

Darkslowstar
10th March 2006, 15:32
Asta e atat de gogonata, ca nu o mai credem. Nastase care a candidat la primarie din partea PSD si care e prieten bun cu Bombo, ca sa nu mai vb de Tiriac. Nu au vrut sa-si bata capul, asta-i adevarul.
Nastase are un club de tenis (adica inchiriezi cu ora) in parcul Tineretului, pt asta gasind teren!

Cneazul
10th March 2006, 18:38
gata ma cu scandalul . se vor face 2 academii de sport in romania . una la brasov si una in bucuresti . mai cititi ziarele daca nu ma credeti .

Darkslowstar
10th March 2006, 18:40
Daca e sa ne luam dupa ziare se fac 5 stadioane ultramoderne in Romania. Mai intai sa vedem ce fapte si apoi mai vorbim. Deocamdata nu cred :)

Timm
10th March 2006, 19:10
gata ma cu scandalul . se vor face 2 academii de sport in romania . una la brasov si una in bucuresti . mai cititi ziarele daca nu ma credeti .

Draga daroczi.
Am cercetat problema serios fiind sa zicem interesat.
Tin sa iti spun ca am vazut articole din diverse ziare din anii 95 incoace.
Articole optimiste fie despre Pescariu, fie despre Nastase fie despre Segarceanu. Fiecare isi facea academie iminent. Nu a facut nimeni nimic.
Nu inteleg tu lucrezi la federatie sau care e problema ta de tii partea acestor mercenari, acestor srl-isti acestor oameni de tenis care nu catadicsesc sa faca nimic pentru tenisul romanesc dar care au beneficiat din plin de el.

a_ndrada
11th March 2006, 17:22
nastase chiar a inercat sa faca ceva,dar de unul signur nu poti...asa de pe margine fiecare putem sa criticam.si eu imi doresc f tare sa fie ceva serios si la noi in tara,dar cred ca mai avem de asteptat.

Cneazul
11th March 2006, 18:20
un roman stabilit in sua , are o scoala de tenis acolo . o academie ultramoderna . a inceput de anul trecut sa faca o academie de tenis si in romania . cred ca la sibiu . din cauza iernii lucrarile sau intrerupt . in la sfarsitul lui martie sau inceputul lui aprilie ( depinde de vreme ) se vor relua lucrarile .

nedumerita
14th August 2006, 21:00
:headbang: Citesc, citesc, si uite, la sfarsit, imi dau si eu cu parerea:
- Din partea statului, a federatiei, a guvernului, a Mamei Omida sau a cui mai vreti voi, o sa capete tinerii sportivi ai Romaniei o academie de tenis .... Ad calcalendas grecas! Da Doamne sa ma insel, dar nu cred....
- din partea marilor nume trecute sau actuale ale tenisului romanesc, cam tot pe atunci! Da Doamne sa ma insel, dar iar nu cred ...
Si in sprijinul afirmatiei mele pot numai sa amintesc ca prin iarna am citit pe www.frt.ro ceva despre o conferinta, un congres, un ceva.... al capilor celor mari de la federatie, in care, printre altele, au discutat despre ce credeti?? Despre legitimarea la federatie a jucatorilor de duminica!!!
Asta au considerat a fi maaaareaa problema a tenisului romanesc! In rest, toate mergeau brici! Sau, poate ma insel, asta s-a vrut a fi marea rezolvare a marilor probleme din tenisul romanesc: strangerea a cate 300.000 de la fiecare om care are o racheta si o cutie de mingi in dulap!
E deja sfarsitul verii.... ce se aude cu acea academie de la Sibiu? A miscat ceva? M-as bucura sa mi se spuna: "Da! E aproape gata! Cucoana, te-ai inselat!" ...dar iarasi...nu cred!
Toate bune!

Cristi
15th August 2006, 10:05
Romania este tara unde nimic nu se termina niciodata...

Apolini
18th August 2006, 12:02
De ce nu se infiinteaza o academie de tenis in Romania?!
Pai hai sa gandim logic: ce ne trebuie ca sa infiintam o academie de tenis?
Bani, sponsori, si in primul rand INTERES
Cine are interesul sa infiinteze o academie de tenis? Nimeni! Toti antrenorii isi castiga banii din lectiile de tenis, n-au interesul sa infiinteze o academie de tenis! Doar noi cerem asa ceva, noi cei care vrem sa primim sansa de a juca tenis, noi cerem, e INTERESUL nostru, dar noi nu avem PUTEREA pentru a infiinta o academie de tenis. :P

coiscif
23rd September 2006, 00:48
nu am stat sa citesc toate post-urile! dar ilie nastase se lupta de ani buni cu statul pentru obtinerea unei aprobari si a unui teren! Se parea ca a batut palma cu tariceanu si ca in sfarsit vom avea Academia de tenis Ilie Nastase!
de mentionat este faptul ca ilie va suporta abs toate costurile!
Wait and see!

Soulstone
14th November 2006, 19:45
LOL
nu prea sunteti la curent...

ana888
14th November 2006, 19:49
lamureste-ne tu...e bine ce sunt ceva jucatori profesionisti pe forum..mai aflam si noi cate ceva :P :D

Soulstone
14th November 2006, 19:59
Wait and see!
De la "Nasty" nu ma astept la nimic....
Or sa se infiinteze academii in curand...dar o sa fie foarte scump sa te antrenezi acolo...nu mai putin de 10 000 de euro pe an zic eu, ceea ce nu merita
DAR
Tenisul nu se invata la academie;)

luma
14th November 2006, 20:38
Bun, tenisul nu se invata la academie. Este destul de greu sa sustii financiar un copil care vrea sa faca performanta, in conditiile astea. Dar se pare ca, in Romania, cluburile nu sunt pregatite sa ofere conditii de antrenament acceptabile. Si tot platesti...

Soulstone
14th November 2006, 20:54
Asa e. Totusi sunt cateva cluburi in bucuresti care ofera conditii decente. Si nu iti trebuie super conditii pentru performanta...sa ai un teren 4-5 ore pe zi, o sala de forta...

gaby_11
14th November 2006, 21:11
Buna , care sunt cluburile din Bucuresti pe care ni le recomanzi ?.... asa ca de la un jucator profesionist .

Dudubetwin
14th November 2006, 21:48
oricum .. spune`mi tu mie cati merg intr`o sala de forta ?? forta in romania eu am observat cand mergeam pe la turnee :|

ca se face executand 4 serii de flotari si 2 de genoflexiuni si gata :|

Soulstone
14th November 2006, 21:54
ca se face executand 4 serii de flotari si 2 de genoflexiuni si gata :|
toata lumea face
de fapt fiecare face cat vrea
un club decent este Centrul national. e atmosfera cea mai misto acolo, sunt multi jucatori si mai putin amatori. In Herastrau sunt mai multe cluburi dar e scump

Dudubetwin
14th November 2006, 21:57
acolo unde zici tu .. la Centrul National .. e ok ... daca nu sunt amatori atunci intradevar se poate face treaba buna :ok:

luma
14th November 2006, 22:04
Asa e. Totusi sunt cateva cluburi in bucuresti care ofera conditii decente. Si nu iti trebuie super conditii pentru performanta...sa ai un teren 4-5 ore pe zi, o sala de forta...
Si este suficient? Caz: in cartierul Drumul Taberei este un teren de tenis. Vara, daca treci pe acolo ai sa vezi un antrenor incercand sa faca 15-20 de copii sa inteleaga ceva din tainele tenisului. Si crede-ma ca nu prea reuseste; tot ce fac copiii aia e sa dea de catava ori cu racheta in minge si...atat. Da, poate este de dorit sa ai la dispozitie un teren pe care sa te antrenezi cat vrei, cat poti dar...dorinta de a reusi, de a face performanta, ambitia de a fi primul...toate acestea vin mai tarziu, nu cand esti doar un copil.

Soulstone
14th November 2006, 22:12
si un antrenor, am uitat sa precizez:P

luma
14th November 2006, 22:18
Asta era de la sine inteles... A! Sau daca nu esti...autodidact :P

Soulstone
14th November 2006, 22:20
Si ar fi suficient
Nu??:)

luma
14th November 2006, 22:21
Pai tu esti specialistul.:)

Ady
14th November 2006, 22:27
nu cred ca e posibil fara antrenor ... nu toti sunt "federeri la 23 de ani" , ca acum am vazut ca pe la turnee se mai duce cu roch ...

luma
14th November 2006, 22:31
Se duce si se pare ca mai apleaca urechea si la sfaturi.

Soulstone
14th November 2006, 22:37
Pai normal. Mai e si el cateodata dezorientat.
Oricum jucatorii se antreneaza in general pe la turnee, nu stau "la club".

luma
14th November 2006, 22:47
Dar de acolo pornesc. Si primii pasi sunt importanti. Ca-n viata...:)

premierall
26th November 2006, 01:08
In romania oamenii de afaceri urmaresc o imbogatire pe termen cit mai scurt.Tenisul in romania reprezinta inca o investitie pe termen lung .Eu cred ca daca miine s-ar auzi ca tin tenis de scot miliarte am avea pimine sute de academii de tenis.Asa ca nu ne ramine decit sa asteptam pe cineva cu multi bani care datorita pasiunii pentru tenis ar risca sa-si investeasca banii si intr-o academie

luma
26th November 2006, 01:15
Dar cati dintre copii ar putea beneficia de antrenamente intr-o astfel de academie?

smashtennis
30th July 2007, 12:29
Acum exista si la noi o academine de tenis.SmahsTennisAcademy!!!
www.smashtenis.ro

Sorin Blaj
30th July 2007, 13:45
Buna initiativa.

Optimistul
31st July 2007, 17:31
Acum exista si la noi o academine de tenis.SmahsTennisAcademy!!!
www.smashtenis.ro

Daca tu numesti academie o cladire ,2 antrenori si cateva terenuri atunci ce sa mai zic...

Val
31st July 2007, 21:01
Daca tu numesti academie o cladire ,2 antrenori si cateva terenuri atunci ce sa mai zic...
M-am uitat si eu pe site... si am ramas surpins, in sens negativ. Oricine poate amenaja 3-4 terenuri de zgura si apoi se lauda "Am academie:happy".
Traim in Romania...din pacate(punct de vedere personal).

Val
31st July 2007, 21:03
Acum exista si la noi o academine de tenis.SmahsTennisAcademy!!!
www.smashtenis.ro
M-am uitat pe site si nu am vazut nici o academie:D, doar 3-4 terenuri, o cladire si niste preturi cam piperate.

vassy
31st July 2007, 21:06
Academie e prea mult spus, mai bine club sportiv, dar cu atat mai mute "academii" cu atat mai bine, poate odata si odata o sa apara si una fara ghilimele

rodlaver
8th August 2007, 21:33
Nastase a incercat sa infiinteze o academie acum cativa ani dar niste balcanici i-au pus bete in roate si a renuntat. Si-a tras in schimb una la Paris, nu stiu daca singur sau mai e cu cineva.
Apropo. Ce mai stiti de reinfiintarea Tenis Club Bucuresti, fostele terenuri de langa Opera? Niste oameni de tenis au incercat ceva nu stiu in ce stadiu se afla propunerea.