PDA

View Full Version : Pentru Cluj... Povestea Reincepe



Pages : [1] 2

virtual
14th February 2006, 11:40
Sal!
Avand in vedere ca suntem asa multi fani U pe forum, am zis sa deschid thread-ul acesta. In modul acesta, putem comunica mai bine intre noi, putem schimba impresii si alte asemenea. Aceasta cel putin pana cand isi face si echipa noastra site, ca orice echipa din lumea civilizata.

Eu anunt doar ca dupa n mp=uri si o intalnire ratata la Oradea din vina ambilor, am reusit sa ma intalnes la meciul cu Rapid cu Silverzeus..

Sper sa tina threadul acesta. Pana atunci, bafta mare la Ploiesti si sa speram ca are dreptate Cosmin ca il da pe tv sport. Nu conteaza ora, ca maine tv-ul va fi doar pe acest post.

Hai Clujul!

PS> voi posta si un poll cu jucatorul preferat!

eddy_jozsa
14th February 2006, 12:33
Cluj? Sunt aia care vor pierde un meci acasa sambata? :D

No, eu inca nu stiu cu ce vin... probabil galeria noastra o sa stea tot acolo unde a stat si anul trecut... si noi ne-am putea intalni acolo la scarile alea (unde se intra in tribuna), aia e o zona oarecum neutra

In rest, numa bine... eu as spera ca Asesoft-Cluj sa se termine la egalitate, pacat ca e imposibil :D

virtual
14th February 2006, 13:46
Tu Eddy vezi ce e cu Brasovul si cu 3pointerele alea! Just kiddin, imi pare rau pt tine, nu si pt echipa ta!

Sa speram ca vom avea show sambata si ca nu vor mai fi probleme! Sincer, daca e de ales sa castigam cu voi sau cu Asesoft, teoretic ar fi mai bine cu Asesoft, dar parca totusi as vrea sa va batem pe voi mai mult!

Dar rabdare pana maine/sambata!

MT
14th February 2006, 13:53
Miercuri mergem sa ne odihnim si sa pierdem onorabil la Asesoft. Din pacate. (sau din fericire?).
In schimb sambata... :D

eddy_jozsa
14th February 2006, 14:13
....in schimb sambata dati totul pe teren si pierdeti neonorabil? :D

apai... eu sper la un spectacol pe cinste, oricum voi urmari si meciul vostru de maine...

Cosmin Salajan
14th February 2006, 14:26
si pana la urma nu da meciul cu asesoft :((((

eddy_jozsa
14th February 2006, 14:38
dc nu???

Cosmin Salajan
14th February 2006, 14:48
aseara la protv cluj a zis cal da, azi am vb cu cineva de la mediafax si mia zis ca a vb cu tv sport si nul da , nush motive

MT
15th February 2006, 13:37
O sugestie (mica mica mica) , din cate stiu eu numele lui Zoki este Krstanovic (http://www.dnevnik.co.yu/arhiva/07-04-2004/Strane/dsport.htm) (ca-i sarb) si nu Krstanovics (ca nu-i crescut la juniorii lui Ferencvaros sau Honved)

virtual
15th February 2006, 13:41
E de pe site-ul frb, MT! Nu bag mana in foc ca e corect insa, caci din cate stiu eu pe Silva il cheama Mihai, nu Mihail!

MT
15th February 2006, 14:03
Lična karta

Ime i prezime: Zoran Krstanović
Datum rođenja: 18. 7. 1982.
Visina: 205/ 106
Pozicija: centar
Uzor: Rebrača
Hobi: filmovi i muzika
Pasija: automobili
Devojka: Danijela


..si pe prietena sa o cheama Danijela :)

dragos_popa17
15th February 2006, 14:35
Cred c-o stiu :P

E bun Krstanović, intr-o zi buna recupereaza tot. /OLE/

MT
15th February 2006, 18:04
E bun rau, si din pacate (sa bat in lemn) este posibil sa vina curand momentul cand isi va lua zborul spre zari mai vestice :(

RebelYell
15th February 2006, 18:24
meciul incepe in 10 minute pe Telesport :)

MT
15th February 2006, 18:45
f...k me :( Isi face cineva pomana de un "baschet minut cu minut" (sau macar sfert cu sfert) si pe aici pe forum ?

ovi sibiu
15th February 2006, 18:52
Intra pe www.csufans.sibiul.ro ! In minutul 8 e 18-17 pt Asesoft!
Se pare ca o sa fie si aici pus rezultatul!:D

alexalex
15th February 2006, 18:53
20-19 primul sfert Asesoft

MT
15th February 2006, 18:53
ovi: ok, imi calc pe inima ;) si ma uit pe adresa data de tine . Multumesc! :)

LE
alexalex: multumesc si tie :)

MT
15th February 2006, 18:57
Hmm, se pare ca si-a rezolvat viza Perisic ?! E cumva pe banca noastra, stie cineva ?

virtual
16th February 2006, 10:04
Ok! Toata lumea stie povestea de la Ploiesti! Sa ne concentram acum pe sambata la Cluj...;(

SilverZeus
16th February 2006, 19:07
.....povestea se mai lasa asteptata.....dupa Meciul de la Ploiesti, nu vad echipa care sa se atinga de AseSoft.....

Danila
16th February 2006, 20:01
dinamo

eatdaworm
19th February 2006, 14:21
danila esti high

Cosmin Salajan
22nd February 2006, 13:32
oare o sa vina tenter?
cine vrea poze de la meciul de sambata sa ma contacteze la :
ujolidon@yahoo.com sau handbal@ucluj.ro

MT
22nd February 2006, 13:55
A mai fost discutia asta inainte de inceperea campionatului...parerea mea este ca ar fi un castig (chiar daca mai mult moral) prezenta lui Marcel alaturi de echipa.

MT
3rd March 2006, 13:50
Sunt sanse ca in viitor sa avem inca o sala polivalenta, de 5000 de locuri!

Din "Buna Ziua Ardeal"


...
O nouă sală la Cluj

Nicole Ienac, preşedintele Direcţiei Judeţene pentru Sport, speră ca municipiul Cluj-Napoca să aibă cât de curând o a doua sală polivalentă, cu 5000 de locuri& “În cel mai scurt timp, sperăm să avem o a doua sală polivalentă de 5.000 de locuri. Există un proiect în acest sens încă din anul 1999, avem acordul de principiu al Consiliului Local. Intenţia noastră este de a aduce la Cluj evenimente de anvergură, cum ar fi jocuri ale echipelor naţionale”.
Nicolae Ienac a primit din partea preşedintei Carmen Tocală, diploma de excelenţă pe anul 2005, pentru promovarea baschetului. Clujul este singurul oraş cu echipe de baschet la toate categoriile de vârstă.


Articolul complet este aici (http://www.bza.ro/fullnews.php?ID=8422)

liviutz
3rd March 2006, 15:36
votatzi jucatorii clujeni..p frbaschet.ro ;) pt all star game u d la cj HAI CLUJU :)

eddy_jozsa
3rd March 2006, 16:47
poate o sa va suparati daca va spun, dar dpdv al afluentei publicului, constuirea unei noi sali nu are nici un sens!!!

Nu intelegeti gresit, dar Clujul are deja o sala (foarte buna zic eu), de 4000 de locuri! ...deci ar fi bani aruncati pe geam

Cosmin Salajan
3rd March 2006, 17:17
eddy e buna sala asta, dar in cluj nu mai exista alta sala in care se pot face antrenamente sau a se disputa jocuri oficiale, de baschet se poate , dar alte sporturi nu, asta e principalul motiv,alt ar fi clujul se dezvolta si aduce mai multi invetitori si mai multe evenimente (mtv romanian music awards anu asta in sala sp), altul e ca pentru competitiile importante (campionate europene sau mondiale) trebuie ca sa existe o sala de antrenament la cel mult 10 minute de sala. salile care sunt aproape de sala sunt sali de sport de la scoli, si stim cu totii situatia lor, alt motiv e ca peste 2 ani sala HORIA DEMIAN face 40 ani sau 30 ani nu stiu sigur.
da din punct al afluentei de public in afar de baschet baieti acum nu merge lumea la sala, dar stai linistit ca au fost si meciuri de handbal baieti si fete, volei baieti si fete si baschet feminin in care sala era plina ochi. publicul clujean este avid dupa sport de calitate nu mediocritatea diviziilor secunde sau de batai la retrogradare.
daca iti amintesti "U" ardaf la volei baieticand s-a facut pro volei show, "U" ursus cand la echipa erau jucatoate de talie mondiala : amariei, sarbu, soit si alte jucatoare si ajungeau in sferturile cupelor europene
sala nu are 4.000 de locuri, in cartea tehnica are 3200 dar asa inghesuitzi intra si 4000 chiar si peste 4000

MT
3rd March 2006, 17:24
:) lasa Eddy, sunt banii nostri (ai Consiliului local) la urma urmei...

Si nu uita ca inca o sala in Cluj este necesara si pentru ca:

În septembrie, la Cluj se va deschide primul Centru de Excelenţă, unde echipele naţionale de juniori vor efectua cantonamente şi îşi vor continua şi studiile. Prin proiectele care se vor derula, în scurt timp, Clujul va redeveni capitala baschetului românesc.

Apoi:

Tot aici, vor fi inaugurate primele 50 de panouri de baschet din Proiectul Naţional de Educaţie prin Sport, iniţiat de FRB, cu sprijinul ANS şi al Consiliilor Locale.
Si nu in ultimul rand

Nicolae Ienac a primit din partea preşedintei Carmen Tocală, diploma de excelenţă pe anul 2005, pentru promovarea baschetului. Clujul este singurul oraş cu echipe de baschet la toate categoriile de vârstă
Adica pe scurt, daca unii isi propun sa aiba cel mai mare steag din tara :D (bravo, sa nu ma intelegi gresit, e super OK) altii fac chestii (cel putin la fel de ) serioase ... :P

eddy_jozsa
3rd March 2006, 17:31
bine-bine, treaba voastra :D

argumentele le-am inteles... dar mai bine s-ar construi o sala mai mica (eventual chiar cu mai multe terenuri, cum am vazut pe alocuri sali cu 3 terenuri de baschet unul langa altul), dar sa n-aibe mai mult de 500-1000 de locuri. Aici s-ar putea muta antrenamentele multor echipe, amicalele, si meciurile oficiale ale echipelor cu afluenta mai slaba de public.

In schimb, si in sala Horia Demian ar mai putea fi investiti niste bani... de exemplu pentru montarea unor scaune!

P.S. Ma fac ca n-am vazut faza cu steagul

MT
3rd March 2006, 17:45
:) steagul vostru chiar e OK. Mai ales ca il faceti prin eforturi proprii - bravo inca odata!

Referitor la sala noua, sa nu uitam ca exista in Cj echipe de Div. A la toate sporturile de echipa, si masculin si feminin (volei, handbal, baschet chiar si futsal :) ) in plus sunt "tz" cluburi de juniori/tineret, etc. la toate sporturile astea.
Adica vorba durerii voastre ;) , poate n-o fi sala plina de spectatori la toate meciurile, dar cu certitudine sunt garla de sportivi legitimati in oras. Si de ce nu ar juca si ei in sali la standarde europene ? :)

eddy_jozsa
3rd March 2006, 18:12
pai baiatule, vorbeam de o sala noua DE ANTRENAMENTE... ce ajuta un jucator de performanta daca vede in jurul lui tribune (goale, cel putin la antrenamente)??

MT
3rd March 2006, 18:22
E ok Eddy. Parerea mea este ca la fel cum mi se rupe mie de viitoarea sala de sport din Buhusi ar trebui sa trateze problema salilor din Cluj si cei care nu au nici o treaba cu orasul respectiv.
Pana una alta bafta maine cu Dinamo.

MT
10th March 2006, 14:33
Pe eurobasket.com, interviu (http://www.eurobasket.com/rom/rom.asp) interesant cu Miodrag Perisic.

MT
5th April 2006, 10:17
:)
http://www.clujeanul.ro/articol/ziar/cluj/visatorul-de-sub-panou/9966/35/

danrogojan
5th April 2006, 12:27
eu sunt ()
de parere ca paul chetreanu este mai bun la basket decat la poezii.

Cosmin Salajan
5th April 2006, 14:14
@dan, o sa partici la concursul de dunk?
chetreanu este in principal un foarte bun aparator, la atac are unele lacune, dar cu antrenamente se pot scoate

MadSkillz
5th April 2006, 14:40
Ma uit la poza lui si nu pare deloc o resursa de moarte ...

danrogojan
5th April 2006, 15:02
la all star gameul federatiei nu.

dar imi doresc foarte mult sa fac un concurs cu levar si probabil asta se va intampla pe 7 mai, la cupa rehau. (daca va avea timp sa vina si daca vom fi sanatosi).

in orice caz, cred ca levar nu a aratat nici un sfert din ce poate in materie de slamuri de concurs si impresia mea este ca va castiga pe 15 aprilie mai mult decat detasat.

MT
5th April 2006, 17:08
BTW, daca stie cineva, unde-i siteul ala meseriash al echipei de care s-a zvonit? E pe tzeava sau e un long-time project ? :)

virtual
5th April 2006, 18:13
De acord cu Dan.
LeVar va castiga detasat.

Asta daca nu face ceva excese prin Euforia inainte.

Danila
5th April 2006, 21:48
euforia?i know that place:D:D:D
dak nu face el excese acolo, o sa fac io:D:D:D

MT
26th April 2006, 13:44
Pana la urma azi e de la 16.30 sau de la 17.00 meciul cu echipa din Kronstadt ?
Multzumesc.

MT
9th May 2006, 10:34
Tricouri Rbk - variantele acasa/deplasare ;)

Din Monitorul de Cluj de azi:


...
Tricouri pentru fani
Parteneriatul cu Reebok al echipei BU Poli-Mobitelco s-a materializat prin confectionarea unui lot de 100 de tricouri care vin in intimpinarea unei dorinte mai vechi a suporterilor. In doua variante, alb si negru, cu o „plaja“ a marimilor dintre 36 si 56, acestea vor fi putea achizitionate in curind, dupa deschiderea oficiala a magazinului Reebok de pe strada Napoca nr. 3. Mircea Cristescu afirma ca pretul acestor obiecte promotionale se va situa in jurul valorii de 40 RON.

virtual
9th May 2006, 16:01
Finally.

Dar pantaloni scurti? Nimic?

Daca o sa fie reebok la 400 eu sunt ok, ca sunt relativ ieftine. One more question, sunt inscriptionate cu numele jucatorilor sau cu numere sau?

MT
9th May 2006, 17:11
Habar n-am, sincer.;) Singura chestie (poate ne ajuta sa ne dam seama mai bine) e fotografia din articolul asta (http://www.bza.ro/fullnews.php?ID=9184) (nu cea din dreapta paginii :P , cea a lui Cristescu). Pare a fi o replica foarte asemanatoare cu a echipamentului de joc, nu ?

BAK
13th May 2006, 23:09
a adevarat ca o sa revina marcel tenter de la anul la cluj? cred ca e cea mai buna mutare, bubu si tenter in echipa ........poate de la anul vom avea sanse reale cu asesoftul cu ei in echipa....

RCD
13th May 2006, 23:47
Mircea Cristescu a declarat ca trateaza cu Tenter pt ca la anul sa revina pt un ultim sezon inainte sa isi incheie caiera, si daca revine e un jucator valoros are ar ajuta echipa mai ales ca sunt tot mai multe zvonuri care il dau pe Silvasean la Asesoft si pe Zoran in strainatate, si eu sunt curios care sunt jucatori care pleaca si care vin noi pt U

BAK
14th May 2006, 00:55
silva nu va pleca la asesoft.....poate zoran in strainatate...ar fi pacat...
la ora actuala nu exista conducator de joc mai bun ca si tenter in campionatul romaniei...

ice_loves_evans
14th May 2006, 01:36
u e echipa cea mai tare....yo chiar nu inteleg de ce trebe sa fim dusmani ci sibiu...mie chiar imi plac si tipi astia da noh...se cred umpik cam peste(mai ales galeria).jukatorii chiar ii agreez da galeria lor o urasc...imi vine sa le pun bombe-n cap:)...ma rog oricum noi suntem cei mai tari adik u cluj:P...

Dumars
14th May 2006, 15:01
Marcel Ţenter va fi numit antrenor-jucător la Poli Mobitelco
Marcel Ţenter (36 de ani) şi-a încheiat contractul cu Selbitell Nürnberg şi a revenit la Cluj, unde este posibil să preia, din sezonul viitor, conducerea tehnică a echipei Poli Mobitelco. “Nemţii trag de mine să mai joc un sezon, dar acum sunt liber de contract şi este posibil să rămân la Cluj. Aş vrea să antrenez, dar managerul Mircea Cristescu doreşte să şi joc. Nu ar fi o idee rea să-mi închei cariera pe teren, la Cluj”, a spus Ţenter.

Prosport (http://www.prosport.ro/index.php?c=15&a=107719)

As vrea insa sa mai ramana si Perisic. S-a vazut ca a colaborat foarte bine si cu Bruno. Nu vad de ce Ţenter nu s-ar intelege si cu Perisic.

RCD
14th May 2006, 15:22
Cred ca taota lumea ar vrea ca Perisic sa ramana ca antrenor este la fel de bun ca si Petricevic
Este de aplaudat revenirea lui Tenter totusi ar trebui si un pivot de valore peste bubu si zoran pt a putea lua titlul anul viitor mai ales ca pampers este ca si plecat de la asesoft

deadlock
14th May 2006, 15:29
...ma rog oricum noi suntem cei mai tari adik u cluj:P...

Da, ati dovedit-o si ieri ca voi sunteti cei mai tari !:D

MT
15th May 2006, 14:12
Daca pleaca Zoki nu stiu ce mai face Mijuskovic, trei sferturi din combinatiile lor sunt "in familie".

Articolul din ProstSport are in schimb o tenta idioata de a agita spiritele la U in aceasta perioada. Sau e pisica aratata lui Perisic ?!

MT
16th May 2006, 13:33
.... Din toamna, BU Poli-Mobitelco va lupta pe doua fronturi, campionat si cupe europene, ideea participarii la intrecerile Eurochallenge Cup fiind agreata de sponsori, care in proportie de peste 50% sint din afara Clujului.

Buooon, avem promisiunea multasteptata ca in toamna jucam din nou in Europa. :)

carpi
16th May 2006, 13:39
dragi fani clujeni,
daca cumva, din intamplare, intentzionat sau nu, putetzi lua legatura cu erji, va rog sa-i transmitetzi ca miercuri si joi il asteptam la sibiu. jur ca nu o sa i se intample nimic. vrem sa-i aratam si sa-i predam baschetul.
merci
pa

virtual
16th May 2006, 17:52
Sorry!
Noi suntem cu baschetul doar, asa k nu avem nici o legatura cu el!

RCD
16th May 2006, 18:27
Pt clujeni care vor sa mearag la sibiu

Autocar pentru suporteri
Conducerea clubului clujean va pune la dispozitia suporterilor un autocar atat pentru partida de maine, cat si pentru cea de joi. Fanii nu vor trebui sa plateasca decat biletele de intrare la meci, care vor costa 3 lei pentru fiecare partida. Fanii sunt asteptati maine, la orele 10.00, in fata Casei de Cultura a Studentilor, plecarea fiind programata o ora mai tarziu. Acelasi program va fi respectat, foarte probabil, si pentru deplasarea de joi.

Cosmin Salajan
16th May 2006, 18:28
R.J. nu isi pune el mintea cu cei care l-au invitat la sibiu
rcd plecarea e la 12.30, intalnirea la 12

RCD
16th May 2006, 19:20
Am gasit articolul pe net ziua de cj si lam postat
nu am nici o legatura cu organizarea sau cu plecarea
si daca sti ca e la 12 intalnirea si plecarea la 12.30 e ok

MT
19th May 2006, 17:59
..
Mircea Vulc, plin de tupeu
Desi a fost favorizat in mod evident in meciul de ieri, antrenorul Sibiului, Mircea Vulc, a declarat ca va cere Federatiei arbitri straini pentru meciul de duminica! De cealalta parte, Perisic a facut o declaratie care credem ca urmeaza sa fie lamurita in zilele urmatoare: „Felicit echipa sibiana pentru victorie si pentru jocul prestat. A fost ultimul meci pentru mine la Sibiu...“.

Welcome to Romania. In loc sa dispara de pe scena baschetului sa-si vada de gaini si vaci dinozaurul emerit in sforarii , va pleca un antrenor de calitate. Si tocmai al nostru.

Clujeni, duminica sa-l aplaudam si incurajam cu totii pe singurul antrenor care va fi prezent in sala Horia Demian. Miodrag PERISIC.

MikePort
19th May 2006, 22:35
Toata stima pentru Persic, toata dizgratia pentru Vulc.

Un sibian

nuca
9th June 2006, 22:46
stie cineva amanunte despre Mijuskovic?????

MT
11th June 2006, 18:44
Hot news (auzit la radio acum 15 minute, in masina), citez din memorie:

" Pentru a multumi spectatorilor clujeni care au fost alaturi de echipa in acest campionat, BU POLI MOBITELCO Cluj organizeaza luni, 12.06, orele 19.00 , la Sala Sporturilor , un spectacol continand un meci demonstrativ, surprize, etc. Fiti din nou alaturi de jucatori. Pentru noi, sunteti campioni!"

Tinand seama ca ar putea fi ultima ocazie in care sa-i vedem evoluand acasa pe cativa dintre jucatori, dati de veste prin vecinatati :) sa fim din nou in sala alaturi de baieti.

Dumars
11th June 2006, 23:01
Vicecampionii joaca luni in "Horia Demian"



Dupa ce au obtinut cea mai mare performanta din partea vreunei echipe clujene in ultimii trei ani " locul II in Divizia A " baschetbalistii de la Poli Mobitelco vor juca, luni, cu incepere de la orele 19.00, o partida demonstrativa pentru publicul clujean, care va beneficia de intrare gratuita. Jocul va opune doua echipe "mixte", formate din actualii jucatori, sponsori, dar si ziaristi. Managerul Mircea Cristescu promite, insa, mai multe surprize.

�Fanii nostri au fost alaturi de noi in momentele grele, dar ne-au si incurajat cand am obtinut victoriile care ne-au dus in finala. Cred ca ar fi frumos sa organizam un astfel de meci, doar pentru ei si pentru spectacol. Ii invit la sala si stiu ca nu vor regreta�, ne-a spus managerul clujean. Acesta a facut un scurt comentariu al ultimelor doua partide ale finalei Diviziei A, ambele castigate de Asesoft, noua si vechea campioana a Romaniei. "Cele doua jocuri mi-au lasat un gust amar si mi-au aratat ca prea putini mai credeau in ei si in victorie.

Din pacate, in acest moment, nu avem mentalitatea necesara pentru a castiga un titlu. O sa gandesc bine strategia pentru anul viitor si vom vedea pe cine dau afara, pe cine aduc la echipa si pe ce jucatori ne vom putea baza in continuare", a declarat Cristescu. "Internationalul" Mihai Silvasan a fost dat de presa din Ploiesti ca si transferat la gruparea campioana, insa, din informatiile pe care le detinem, exista sanse minime ca el sa plece la Asesoft, lucru confirmat si de Cristescu. "Daca va juca in Romania, Silvasan va evolua doar pentru noi", a afirmat Cristescu.

Alin SUTEA
Ziua de Cluj

MT
12th June 2006, 12:32
Thx pentru info Dumars. Si e bine ca se contureaza mai clar ideea pe care o banuiam cu totii mai de mult - Silva va juca afara, sau la Cluj...

BAK
12th June 2006, 18:36
pai se stie ca Silva nu e tradator....nu are nici un motiv sa mearga la Asesoft....daca mai aflati cate ceva referitor la transferuri la echipa pls scrieti si pe forum...eu din pacate nu prea stiu de unde sa aflu..

Danila
12th June 2006, 20:06
nu cred k ar trebui numit tradator nici dak l-ar transfera asesoft...e jucator de baschet si om, s-ar duce si el la mai bine din punct de vedere financiar

KingMJames
12th June 2006, 20:21
corect...sincer,dc ar pleca burlacu si ar veni si silvasan,asesoft ar deveni o echipa chiar placuta...:) o echipa cat mai competitiva pt afara ar fi excelenta.desi nu prea se anunta asa ceva prea curand...

BAK
12th June 2006, 22:23
nu cred k ar trebui numit tradator nici dak l-ar transfera asesoft...e jucator de baschet si om, s-ar duce si el la mai bine din punct de vedere financiar


corect, oricine vrea la mai bine din punct de vedere financial...insa el abia are 21 de ani si eu il stiu de mic pe silva si stiu ca el nu joaca pentru bani, mai degraba prefera sa isi faca un nume la Cluj si apoi sa se transfere in strainatate...si chetreanu si racovitan ar putea pleca pentru mai multi bani la o echipa de pluton din campionat insa ei prefera sa ramana...(sper eu)...

MT
12th June 2006, 23:21
:)
Super intalnirea de azi, meci impreuna sponsorii, ziaristii, reprezentanti ai suporterilor in echipe mixte cu jucatorii, sesiune de discutii cu jucatorii pe teren , o bere pe hol oferita de club si -normal - o diploma de merit pentru fiecare spectator ca si recunostiinta a sprijinului acordat de sala in acest campionat.
Si o poza aleasa special :D

LE Bursa zvonurilor, apropo de transferuri/plecari: se pare ca Silva - care e un baiat (si) cu minte pe langa talent s-a prins de povestea ploiesteana aia cu "intinerirea echipei Asesoft, construirea uneia noi, etc". Se pare ca s-au terminat banii in Ploiesti, Asesoft renunta (de nevoie) la tot ce inseamna salarii mari (vedetele sarbo-bosniace si probabil Burlacu) si porneste la drum cu teoria "tinerilor". Adica a salariilor mici ;) . Asa ca Silva -daca pleaca- este foarte posibil sa o ia spre Vest...mult mai la Vest decat orasul negru - al petrolului, normal :D

alexalex
13th June 2006, 11:52
o mica intrebare pentru fanii de la cluj care au atat de multe cuvinte de bine pentru echipa din Ploiesti:
daca tot spuneti ca il cunoasteti pe Cristescu ar fi bine sa ii puneti si o intrebare: cine l-a ajutat sa obtina sponsorizarea de la Mobitelco si cine i l-a prezentat pe Nica. asa de curiozitate.
cat despre terminarea banilor ideea este destul de simpla:
la Ploiesti tot ce s-a promis s-a realizat. noi putem spune asta . clujul poate spune acelasi lucru?

MT
13th June 2006, 12:11
Pentru ploiesteni, ,care tot au atatea cuvinte de bine pentru clujeni, o la fel de mica intrebare: :)

-Cine a venit la Cluj cerand sa fie "prezentat" primarului orasului (care intamplator e si liderul principalului partid de guvernamant), si de ce?

Referitor la promisiunile care se tin intotdeauna la Ploiesti, Doamne Ajuta! si sa fie tot asa si in continuare, eu ca si clujan sper din suflet sa se onoreze cele referitoare la plecarea lui Avlijas, Ocokolic, Krasic si Burlacu si inceputul reconstruirii cu jucatori tineri si de perspectiva... :D

Cosmin Salajan
13th June 2006, 14:06
terminati cupolemica asta cluj- ploiesti
am terminat cu sibiul acum ne luam de ploiesti?

vasi
13th June 2006, 14:18
Chiar asa, ce rost are?
Oricum, lupta se ascute tare de tot... Tenter a semnat cu BU POLI MOBITELCO

Cosmin Salajan
13th June 2006, 14:59
oare zoran ramane? asta e cea mai importanta intrebare

BAK
13th June 2006, 17:38
perisic ramane la echipa acum ca a venit tenter?...eu sper ca da....singurul plecat ii meja......sper ca zoran sa ramana...atunci sa vezi echipa...

alexalex
13th June 2006, 20:16
pentru MT:
daca ai fi vazut emisiunea de pe Telesport de acum 2 saptamani in care Cristescu a recunoscut (in direct) ca nu l-a rugat nimeni sa aranjeze vreo intalnire ai fi aflat raspunsul la intrebare.

MT
13th June 2006, 23:02
E OK, you win, nu doresc sa mai comentez offtopic pe acest subiect care are tot atata legatura cu baschetul cat are DNA-ul cu influenta politica (adica niciuna).

MT
14th June 2006, 09:13
Ziua de Cluj, astazi:


Tenter se intoarce la Cluj, Mijuskovic spune “adio”
Postul de fundas pare a fi pe maini sigure pentru cel putin un sezon

Marcel Tenter, jucatorul care va implini 37 de ani in luna iulie a acestui an, a acceptat propunerea facuta de Mircea Cristescu, managerul Poli Mobitelco, si a semnat un contract de un an, cu optiune de prelungire pentru inca unul, cu gruparea clujeana.
In tot acest timp, Tenter va ocupa si functia de antrenor secund, alaturi de Dorin Pintea, in timp ce “principal” va ramane, foarte probabil, Miodrag Perisic.


Tenter, care a castigat un titlu de campion cu Universitatea, in 1993, si-a incheiat in aceasta vara contractul cu Selbitell Nurenberg, echipa care a retrogradat in cea de-a doua divizie germana. El a mai fost ofertat de Cristescu si in vara anului trecut, insa a preferat sa mai joace un an la cel mai inalt nivel, inainte de a se intoarce la Cluj.
“Ma bucur ca l-am convins pe Marcel sa revina la clubul la crearea caruia a contribuit decisiv. Cu aceasta mutare, cred ca am adus un om care sa-l poata pune la respect pe acest Sasa Ocockolic (fundasul de la Asesoft Ploiesti – n. red.), care ne-a facut viata grea in finala. Este o lovitura pentru noi si sper sa nu ne oprim aici”, ne-a spus Cristescu.

Krstanovic se mai gandeste, Seals cu bilet “dus-intors”
Venirea lui Tenter este sinonima cu plecarea lui Predrag Mijuskovic, fundasul sarb adus in vara anului trecut pentru a suplini despartirea de Miljan Medvedj. Desi a avut un start de sezon destul de bun, cu partide excelente, atat in campionat, cat, mai ales, in FIBA EuroCup Challenge, “Peija” s-a stins pe final, totul culminand cu prestatia mai mult decat modesta in meciurile patru si cinci ale finalei cu Asesoft. Dat ca si transferat, inca din iarna, la echipe din campionatul Germaniei, Zoran Krstanovic a parasit, ieri, Clujul.
“Nu stiu. Poate nu o sa ma mai intorc niciodata sau poate ma intorc prin august, la reunirea lotului. Nu stii niciodata”, ne-a spus “Zoki”, lucru confirmat si de Mircea Cristescu. “Krstanovic mi-a spus ca se mai gandeste. Noi il asteptam cu bratele deschise”. Celalalt “stranier” din lotul clujean, americanul LeVar Seals, care a luat astazi drumul catre Chicago, are si el sanse foarte mari de a ramane la Cluj si in campionatul urmator. “Imi place foarte mult aici. Publicul ma iubeste si sentimentul este reciproc. Cred ca, pana la urma, am reusit sa ma adaptez. Era, totusi, prima mea iesire, singur, in afara granitelor tarii”, ne-a spus americanul, care are bilet de avion “dus-intors”.


Alin SUTEA

vasi
14th June 2006, 11:16
Incet incet incepe sa se contureze lotul Clujul pt anul viitor
Tenter e sigur ca vine, Ocokoljic a fost deja contactat
La capitolul plecari... Mijuskovic si Dragus 100%, Popa si Racovitan vor fi imprumutati daca isi gasesc echipe unde sa joace, iar Krstanovic si Seals sunt pe picior de plecare si ei
Om trai si om vedea...

BAK
14th June 2006, 11:21
tenter-silva-dumitrescu-zoran-bubu....poate inca un pivot strain in locul lui Mijuskovic si se prefigureaza echipa care va aduce titlul inapoi la Cluj..... baschetul revine acasa.... Cristescu face o treaba extraordinar de buna ca si manager..... e un fel de dumars clujean.....

unde pleaca dragus..?

vasi
14th June 2006, 15:02
dragus? unde vrea el... clubul a renunta la serviciile sale, pe motiv de viata extrasportiva prea "agitata", sa zicem asa

SilverZeus
14th June 2006, 21:35
Okokolic ???????????????? :o: :o: :o: :o: :o: :o:....si tenter va accepta statutul de rezerva ? ....ca si asa cred ca accepta cu greu postura de secund

BAK
14th June 2006, 21:52
faza cu okokolic nu o prea cred nici eu.......pacat de dragus....era considerat cel mai bun jucator la categoria lui de varsta, fizic avea....asta este...eu cred ca isi poate gasi o echipa unde sa joace....daca il avem pe tenter atunci sincer eu nu cred ca ne mai trebuie okokolici....

MT
14th June 2006, 22:13
Saracu Peja...imi pare sincer rau pentru el, a pornit bine in campionat si s-a stins spre sfarsit. Mi-a devenit simpatic dupa ce am vazut cat de constiincios venea la sala cu Golful lui (3 parca) mic si ponosit cu numar de SCG. Din care coborau cateodata si cei 2.06 ai lui Zoki, cam cocosati si sifonati. ;) Nashpa. Ii urez sincer sa ajunga la o echipa buna.

SilverZeus
14th June 2006, 22:33
...si eu il regret pe Peja, insa trebuie sa recunosc ca inconstanta lui era uneori foarte frustranta pt fani....avea meciuri in care ii iesea orice: pase de mare efect si unele aruncari de la 3 devastatoare, insa in alte meciuri era de nerecunoscut....spre sfarsitul sezonului numai cu Zokui mai pasa si forta foarte mult niste patrunderi fara orizont

...de dragus: nu e o pierdere mare ptr noi....parea lenes cand apuca sa intre si sa joace...iar faza cu cel mai de perspectiva jucator la categoria lui de varsta, cred ca este o exagerare....si se mai vedea ca parea stingher si jenat fata de restul coechipierilor

...dupa intalnirea de luni cu suporterii, am mai aflat ca Lapuste pare si el tentat sa ramana la Cluj, in ciuda unor oferte din Austria si Ungaria...sunt curios, insa, pe Dumitrescu ce viitor il asteapta (ma refer binenteles la gravitatea herniei de disc pe care a dus-o in spate in acest sezon)

rhadoo_sb
15th June 2006, 00:33
Bai fratilor, da creduli mai sunteti! Va luati dupa orice zvon care va trece pe la urechi!

BAK
15th June 2006, 01:15
nu inteleg mai rhado..... care zvonuri...sau la ce te referi tu ca punem botul.... venirea lui tenter? plecarea lui dragus...? eu cred ca daca cineva scrie ceva pe acest thread atunci stie ce spune.....

deh, nici nu stiu de ce ma obosesc sa iti raspund, probabil ca esti unul din fanii sibieni care dupa doua postari vor disparea....au fost o gramada in timpul semifinalei....

MT
15th June 2006, 01:23
Asta e soarta clujenilor in ultima vreme, cand ti-e lumea mai draga iti sare in fata masinii cate un sibian :).
Rhadoo, fara suparare, zi si tu ceva de transferuri/etc. , sa te bagi in vorba numai ca sa pui tu etichete de "creduli" altora nu e fair-play. Si nici constructiv.

rhadoo_sb
15th June 2006, 03:11
Da, probabil ca nu am fost prea explicit. Oricum nu credeam ca sunteti asa greu de cap!Ma refeream la zvonul cum ca jucatorul Asesoftului, Sasa Ocokoljic o sa joace din toamna la cluj!

BAK
15th June 2006, 03:23
bine mah, lasa-ne pe noi in durerea noastra ....
greu de cap esti tu cand nu intelegi ca esti poftit politicos sa nu mai postezi pe acest thread daca nu ai nimic de zis.....si chiar nu ai nimic de zis......

daca ii pana acolo, noi nu o sa avem nevoie de ocokolici pentru ca o sa il avem pe tenter....sau probabil ca si semnatura lui e un zvon...

BAK
15th June 2006, 04:44
La conferinta de presa de ieri, managerul lui Poli Mobitelco Cluj, Mircea Cristescu, a anuntat ca obiectivul echipei pentru noul sezon este cîstigarea titlului. Bugetul pe care Cristescu va încerca sa-l asigure este de aproximativ 450.000 de euro, aproape dublul sumei de care clujenii au beneficiat în campionatul trecut. Cristescu a recunoscut tratativele pentru aducerea lui Ocokoljici (Asesoft). Poli s-a despartit de Mijuskovici, pentru randament slab, si de Bogdan Dragus, acestuia din urma imputîndu-i-se conduita extrasportiva. (Valentin Schiopu)


Incertitudine
Mircea Cristescu a declarat ieri ca echipa clujeana s-ar putea desparti de Krstanovici si de Seals, care îsi cauta angajamente în strainatate. Si Silvasan ar putea pleca, desi mai are un an de contract cu Clujul. "În conditiile în care Silvasan pleaca în strainatate, este liber sa o faca. Chiar si în tara pentru o oferta semnficativa. Ne-a ajutat mult si a strîns din dinti din punct de vedere finaciar", a declarat Cristescu, care va avea si o discutie cu antrenorul Perisici pentru a stabili daca vor continua colaborarea si în sezonul viitor. (Valentin Schiopu)


În Europa si în acest an
Clujenii se vor înscrie si în acest sezon în FIBA EuroCup Challenge. "Ne trebuie 12.100 de euro cît mai curînd pentru a ne putea înscrie în aceasta competitie, termenul expirînd pe 24 iunie", a declarat Cristescu. Altfel, managerul "studentilor" a anuntat ca echipa sa va transfera jucatori si din "camp-urile" de jucatori americani, organizate la Cluj, Treviso sau în Ungaria. (Valentin Schiopu)


Vine un pivot de la Nurnberg?
Ieri, clujenii au oficializat cooptarea lui Marcel Tenter, viitorul jucator si antrenor secund al BU Poli. Tenter s-a despartit de Nurnberg, echipa care i-a multumit public pentru cei 5 ani de contract, si ar putea ajunge la Cluj, însotit de pivotul american al nemtilor, Ryan DeMichael (29 de ani). "Negociem cu un pivot american din campionatul Germaniei. Nu voi face public numele lui", a spus Cristescu. (Valentin Schiopu)

GSP

..........sper sa ramana zoran, silva si levar la echipa...si perisic antrenor....
rhadoo , te-ai cam facut de ras!!!!!! daca ai stii sa citesti atunci vezi ce scrie acolo de ocokolici.....sau si cristescu raspandeste zvonuri

Galushca
19th June 2006, 14:02
Speram sa ramanem in continuare cu Zoran, Silva si Levar...sunt niste jucatori de baza in echipa!
Intrebare de baraj! cu cine putem vorbi sau unde putem gasi de vanzare maieuri cu Poli M. Cluj-Napoca?

vasi
19th June 2006, 16:36
la magazinul reebok de pe napoca 3 gasesti maieuri (si albe si negre)

eddy_jozsa
19th June 2006, 18:23
la ce pretz? :P (de curiozitate asa)

MT
19th June 2006, 18:46
45 lei .
Sunt maieuri extrem de asemanatoare :D cu niste Reebokuri ... :P

BAK
20th June 2006, 05:47
Oferte pentru Silvasan si Lapuste
Dupa ce au jucat finala Campionatului National în acest sezon, jucatorii lui BU Poli Mobitelco sînt asaltati de oferte. "Silvasan are oferte de la Asesoft si Sibiu, iar Lapuste este si el dorit de sibieni. Din cîte stiu eu, nici Krstanovici, nici Seals, care sînt plecati în tarile lor, nu duc lipsa de oferte. Sper sa ramîna la Cluj", a declarat managerul clujenilor, Mircea Cristescu. Marius Tuhut-GSP

heehhe, asta ii buna.... Silva sa ajunga la sibiu......

MT
20th June 2006, 10:13
Ziua de Cluj


Dumitrescu, Lapuste si Silvasan au oferte concrete
Vice-campioana Romaniei la baschet masculin s-ar putea desparti de trei jucatori importanti

Nici nu a apucat sa se depuna praful pe medalia de argint obtinuta de Poli Mobitelco in sezonul 2005-2006 al Diviziei A, ca mai multi oameni importanti ai vice-campionilor ar putea schimba echipa. Ultimii jucatori care au fost ofertati sunt “internationalii” Tudor Dumitrescu, Flavius Lapuste si Mihai Silvasan. Primii doi sunt doriti insistent de locul trei al editiei trecute a campionatului, CSU Atlassib Sibiu, in timp ce Asesoft Ploiesti nu a renuntat la Silvasan.


Managerul Mircea Cristescu este circumspect si spune ca exista o posibilitate reala de a nu-i mai avea pe cei trei in lotul echipei sale din sezonul urmator. “Din pacate, nu stam foarte bine la capitolul finante, iar daca nu voi avea bani sa-i tin si celelalte echipe le vor oferi un salariu mai mare, nu pot sa fac nimic. Din pacate, comunitatea de afaceri locala nu este foarte interesata de aceasta echipa. Daca nu-i intereseaza baschetul, atunci nu vor mai avea baschet, ce sa zic? Actualii nostri sponsori vor sa ne sustina si mai puternic, dar nu cred ca pot. Ramane sa sper ca vom primi sprijin financiar si din partea altor firme locale, iar ca oficialitatile locale nu vor uita sa ne sustina. Din acest punct de vedere, singurul despre care pot spune ca a fost neconditionat alaturi de noi este Marius Nicoara, presedintele Consiliului Judetean”, ne-a spus Mircea Cristescu.
Totusi, din cate se pare, Tudor Dumitrescu va refuza, foarte probabil, oferta venita din partea CSU Atlassib Sibiu, asta deoarece doreste sa ramana alaturi de fiul sau, in varsta de noua luni. Despre Mihai Silvasan, se spune ca cei de la Asesoft ar fi marit “potul” in ceea ce priveste salariul sau, doar pentru a-l aduce la echipa. Si totusi, jucatorul pare sa fie mai interesat de un eventual transfer in strainatate, in acest sens el urmand sa participe la doua “camp”-uri de jucatori, in Italia si Germania.

Sambata,ziua limita pentru inscrierea in Europa
Cu toate ca bugetul de 450000 de euro dorit pentru sezonul urmator de conducerea Poli Mobitelco nu a fost, inca, asigurat, clubul isi va depune pana sambata documentele pentru inscrierea in FIBA EuroCup Challenge. O data cu actele de inscriere, clubul va depune si suma de 12100 de euro, reprezentand asigurarea jucatorilor, precum si garantiile financiare cerute de forul international. Astfel, clubul clujean va participa pentru a doua oara consecutiv in Cupele Europene, dupa ce, sezonul trecut, au incheiat pe locul trei (ultimul) Grupa E a aceleiasi competitii, FIBA EuroCup Challenge.

Perisic ar putea ramane
Miodrag Perisic a plecat, sambata, in Serbia, unde-si va petrece vacanta de vara, si a promis ca va reveni la echipa in luna august, atunci cand este programata reunirea lotului. Dat ca sigur pe banca echipei pentru sezonul urmator, dupa primele doua meciuri ale finalei cu Asesoft, situatia sarbului parea sa se fi complicat dupa disputarea ultimelor doua jocuri in fata ploiestenilor.
“Am discutat cu el si pot spune ca exista sanse foarte mari ca el sa ramana la noi si in sezonul urmator. Asa am stabilit, sper sa nu se intample ceva. In opinia mea, «Misa» nu a avut nici o vina pentru pierderea finalei, acolo s-au vazut carentele mentale ale unor jucatori”, a explicat Cristescu. Pentru sezonul urmator, staff-ul tehnic al echipei a fost, oricum, completat si de Marcel Tenter, care va indeplini dublul rol de jucator si antrenor secund. Tot pana la sfarsitul lunii august, este asteptat si raspunsul lui Zoran Krstanovic, pivotul sarb urmand sa decida, in aceasta vara, daca va continua la Cluj sau va da curs unei oferte din strainatate.


Alin SUTEA

MT
4th July 2006, 18:21
Camp la Frankfurt. Lista jucatorilor participanti cuprinde si cateva nume cunoscute de noi:

Silvasan Mihai 3/2 200 East Cluj
Lapuste Flavius 3/4 201 East Cluj
Dumitrescu Tudor 2/3 196 East Cluj

si altele:

Iheadindu Uchechukwu 2/3/1 192 East Dinamo Erbasu
Helcioiu Paul 1/2 180 East Kecskemeti
Paltinisan Dan 5/4 208 East Medias
Toader Nicolae 4/5 204 East Timisoara
Apostol Rares 4 202 East Ploiesti
Szijarto Levente 2/1 192 East Ploiesti
Isleam Senai 5 217 East Arad
...

Asta apropo de stirile aparute pe tot felul de siteuri de "experti" :) care anuntau participarea a (doar) patru jucatori romani la "targul de baschetbalisti" de la Frankfurt.

Sa speram ca-si gasesc contracte bune cu totii. Primii trei, de preferinta la BU Mobitelco Cluj :):)

Danila
4th July 2006, 19:19
cam cum o participa tudor dumitrescu la campul asta, dumnezeu stie=)) citeste pe threadul celalalt explicatia

marinike
5th July 2006, 00:35
@MT: de unde ai informatiile astea?


Asta apropo de stirile aparute pe tot felul de siteuri de "experti" care anuntau participarea a (doar) patru jucatori romani la "targul de baschetbalisti" de la Frankfurt.

Avand in vedere atacul tau evident la www.halfcourt.info ma simt nevoit sa iti raspund:
1. Informatia publicata de noi a fost primita de la Andrei Olteanu, reprezentantul in Romania al agentiei Court-Side, care cred ca stie mai bine decat oricine ti-a furnizat informatia postata cine va merge la Frankfurt;
2. Pentru o mai buna documentare, inainte de a face afirmatii aiurea, acceseaza pagina: http://www.court-side.com/cspages/procampRosters si citeste lotul echipei Bosman B

@Danila: word up! :ok: (si pentru raspunsul de aici si ptr cel de pe celalalt thread)

mishu
5th July 2006, 02:58
Asta apropo de stirile aparute pe tot felul de siteuri de "experti" :) care anuntau participarea a (doar) patru jucatori romani la "targul de baschetbalisti" de la Frankfurt.

deocamdata site-urile astea de experti cum le zici tu sunt singurele site-uri care iti dau informatii despre baschetul romanesc,... si cred eu multe dintre ele pe care nu le gasesti in ziarele locale...

nu inteleg care e rostul ironiei... si iti spun doar atat... daca echipa aia a voastra ar fi avut un site pe internet... ca si amatorii aia de la arad au... poate am fi putut stii si noi exact ce jucatori de la cluj participa la camp in germania... (imi cer scuze prietenilor mei din cluj... dar trebuia sa-l pun un pic la respect pe nenea asta de-si zice fan al echipei si nu stie ce se petrece in sanul ei)

MT
5th July 2006, 03:41
Vorbeam cu niste agronomi si acestia remarcau ce rapid se incing taratzele in ziua de azi. Ciudat, tinand seama ca a fost (totusi) cel mai ploios inceput de vara din ultimii ani iar septelul (conform normelor UE) ar fi trebuit sa fie vaccinat integral.
Probabil ca de aceea avem stegulet galben la capitolul agricultura.

Sa lasam la o parte problemele existentiale ale fermierului roman si sa trecem la subiect:
1. Informatia a fost livrata de un necunoscator, asta e. Am dorit sa o corectez, Danila was faster.

2. Emoticonul "smilie" se traduce de obicei prin "zambaretz". Daca doream sa fiu ironic/sarcastic atunci dupa substantivul "experti" foloseam emoticonul "my ass" , de exemplu.

3. Acuzatia de "atac evident" la adresa unui site?! pe care -sincer - am ajuns accidental si asta la indicatia "informatorului"? Sa fim seriosi.Recunosc, pentru NBA lecturez originalul iar pentru Romania exista intr-adevar un site de calitate; am impresia insa ca se numeste altfel.

Sper ca am fost cat de cat explicit. Si succes in bransa tuturor celor care sustin siteuri cu informatii utile despre baschetul romanesc.

virtual
5th July 2006, 11:10
Pt necunoscatari, MT se referea la www.numaibaschet.ro!

Danila
5th July 2006, 11:30
astfel de discutii nu-si au rostul.haideti sa fim on topic again

valb
5th July 2006, 12:49
danila are dreptate. oricum U este cea mai tare!

virtual
8th July 2006, 16:52
Silva, Paul, Uce si Paltinisan. Acestia sunt in echipa Bosman B. Care au castigat ieri cu scorul de 86 la 63. Azi au meci de la ora 18. Sa le tinem pumnii.

Aveti aici boxscorul de la meci.http://www.court-side.com/court-side/news.nsf/50a19639555bbd0bc12567850072c8ef/21edc67b2ee63a49c12571a50033bb95?OpenDocument

Aici programul meciurilor urmatoare.http://www.court-side.com/cspages/procampSchedule

Pana acum se pare ca echipa USA a jucat cel mai bine. Cea pe care baietzii nostri o vor intalni in continuare.

boshcUtza
11th July 2006, 15:07
nu se mai aude nimic de ceva transferuri?
care e situatia cu zoky? pleaca pana la urma sau nu? ma puteti lamuri careva?

BAK
11th July 2006, 19:24
o plecat cam de mult...din pacate...... in ungaria....

boshcUtza
11th July 2006, 22:53
pacat
eu am fost plecat si nu eram la curent
ms mult de informatie

Dumars
13th July 2006, 19:50
In alta ordine de idei, extrema Poli Mobitelco Cluj, Mihai Silvasan, a avut o evolutie modesta la targul de jucatori de la Frankfurt, “Court Sidde Por Camp”. Astfel, sansele ca el sa evolueze in strainatate in sezonul viitor sunt reduse. Silvasan are o oferta extrem de tentanta de la campioana CSU Asesoft Ploiesti, dar va decide daca va ramane la Cluj si in sezonul viitor abia dupa ce va discuta cu managerul general al echipei, Mircea Cristescu, care este plecat in concediu. Si fundasul Mihai Racovitan a avut mai multe oferte de la cluburi din prima jumatate a Diviziei A, dar inca nu a dat curs nici unei oferte.


Alex GRECU
Ziua de Cluj

virtual
14th July 2006, 11:53
Stie cineva ce e cu LeVar? Pleaca, ramane etc?

Si apropos, voi ati observat ca echipa de anul trecut nu prea mai exista. Eu cred ca o sa ne luptam acum pe undeva pe mijlocul clasamentului. Mai ales daca pleaca si Silva sau Levar.

BAK
15th July 2006, 03:46
dar tu nu crezi ca o sa aduca cristescu pe nimeni in locul lor, mai ales ca bugetul se anuntza mult mai mare decat cel de anul trecut? parerea mea...un pivot klumea de s-ar aduce tot am lupta cu sanse reale pentru titlu

virtual
16th July 2006, 15:39
Sper sa aduca ceva sau pe cineva.
Ideea era ca toti ne gandeam ca echipa trebuie construita in jurul lui Zoran. Este un pivot foarte bun, s-a acomodat foarte bine la Cluj si Cristescu trebuia sa faca totul ca sa il pastreze.
Din pacate, rezultatul se stie.

Asa ca imi permit sa fiu mai mult decat sceptic...

vasi
17th July 2006, 11:50
decizia de a pleca i-a apartinut in totalitate lui zoran... ti-o spun din surse sigure
cristescu, la fel ca perisic, au ramas masca atunci and au auzit ca asta a plecat
si nu oriunde, ci la o echipa care a terminat pe 9 in ungaria...
stai linistit,ca echipa va fi si la anul... chiar daca vpor mai pleca unii jucatori

boshcUtza
17th July 2006, 17:33
nu se pune problema ca nu va mai fi echipa competitiva, dar postul lasat liber de zoran trebuie acoperit neaparat

BAK
17th July 2006, 23:45
dap.... paca se "zicea" ca marcel tenter o sa aduca cu el un pivot de la ecjipa la care a jucat in germania..... domnu' vasi, ne poti confirma?!

vasi
18th July 2006, 12:18
asa era vorba... de confirmat inca nu pot sa confirm, deoarecenu se stie nimic... mircea cristescu vine abia joi la cluj, asa ca dupa joi sa ne asteptam la o inflatie de informatii.. a speram pozitive si imbucuratoare

BAK
22nd July 2006, 20:36
a trecut ziua e joi... ceva informatii?

vasi
24th July 2006, 10:55
o sa vina in cursul de astazi... promit

vasi
24th July 2006, 14:29
Am promis... ma tin de cuvant
Echipa nu se mai cheama BU Poli Mobitelco...
Neul nume este.... "U"-Mobitelco!!!
In rest, mari noutati nu sunt.... decat ca Perisic va continua ca antrenor, cel putin inca un an

boshcUtza
24th July 2006, 15:43
super veste
sa-i mai aud acuma pe sibieni ca mai striga ca in sala la noi ca nu joaca "U"

MT
24th July 2006, 17:07
Haide U, Haide U / Unica iubire pentru noi esti tu.

or somethin'.
;)

Buna veste, pentru inceput. Urmeaza lista cu transferurile, sper. Veniri, bineinteles, de plecari suntem satui toti.

boshcUtza
24th July 2006, 20:23
excelenta miscare facuta de cei din conducere
aceasta revenire la vechiul nume va aduce si mai multa lume la sala

BAK
25th July 2006, 03:11
buna idee...oricum carbochimul nu cred ca mai sustinea echipa deloc...... cat despre mutari, pai au plecat zoki, mijuskovici,dragush...si a venit tenter... sper sa se reuseasca aducerea a unul-doi pivoti pentru ca acolo, in afara de roschnafsky nu avem pe nimeni......cristescu trebuie sa se miste mai repede.......

Razvan P
25th July 2006, 09:50
Am o nelamurire referitor la noua(si adevarata) denumire "U", si un articol din halfcourt:
'Mircea Cristescu a precizat ca palmaresul echipei de baschet "U" Cluj, tripla campioana nationala, in 1992, 1993 si 1996, este in continuare in posesia Clubului Sportiv Universitatea. "Pe noi ne intereseaza in primul rand viitorul si performanta", a afirmat Cristescu.'
Ce a vrut sa zica Cristescu ? ca de fapt palmaresul nu e al echipei "U" Mobitelco Cluj sau dimpotriva ?

vasi
25th July 2006, 10:35
SIMPLU CA BUNA ZIUA!
Palmaresul, adica titlurile din 92, 93 si 96, sunt ale CS Universitatea Cluj
Noul club, CS "U"-Mobitelco Cluj, e altul... palmaresul lor va incepe din anul asta... cu inca un titlu!!!! :yeah:

Dumars
27th July 2006, 23:09
LeVar Seals (chiar daca are bilet dus-intors) foarte probabil nu se va mai intoarce la Cluj.

Silvasan e mai probabil ca va semna cu Asesoftul, decat sa ramana la Cluj. Depinde daca Cristescu va putea sa ii ofera suma ceruta.

Raptor
30th July 2006, 19:48
Nu stiu cine a inchis threadul asta dar cum nu e nici o explicatie si nu-si asuma nimeni nici o responsabilitate il voi redeschide.

BAK
30th July 2006, 23:53
nici un nou venit la echipa.... ce se mai aude.......cand incepe campionatul//
cristescu nu misc nimic... ca vad ca de plecat pleaca toata echipa
si de venit nu a venit decat marcel tenter

Cosmin Salajan
2nd August 2006, 16:57
Baschetbalistii intra pe ucluj.ro
Reunire amânată
BASCHET MASCULIN. Deoarece conducerea echipei de baschet masculin a oraşului a decis să-şi schimbe numele din BU Poli Mobitelco în "U"-Mobitelco, ucluj.ro va începe să ofere, începând de azi, ştiri cât mai proaspete despre sportivii pregătiţi de Miodrag Perisic. Pentru astăzi era programată reunirea lotului, însă programul nu a putut fi respectat întocmai din cauza faptului că doar trei componenţi ai vicecampioanei naţionale se află în Cluj: Mihai Racoviţan, Tudor Dumitrescu şi Bruno Roschnafsky.
FOTO: ZIARUL CLUJEANULUI


Marcel Ţenter şi Paul Chetreanu urmează să sosească în ţară zilele viitoare, Mihai Silvăşan e în cantonament cu lotul naţional, iar Flavius Lăpuşte continuă recuperarea după o accidentare. Lotul urmează să fie completat în următoarea perioadă. Campionatul de baschet masculin va începe în 7 octombrie.
sau mai simplu www.ucluj.ro

Dumars
3rd August 2006, 01:12
* "Big-Ghita" revine in "Horia Demian"


Singurul roman care a evoluat vreodata in NBA, clujeanul Gheorghe Muresan, se va intoarce, la mijlocul acestei luni, pe parchetul Salii Sporturilor "Horia Demian". "Big-Ghita", asa cum a ramas el in mintea suporterilor de la Washington Bullets sau New Jersey Nets, va ramane pret de mai multe saptamani in Cluj-Napoca, insa in perioada 14 - 18 august va coordona antrenamentele "Scolii de vara".
Actiunea este initiata de nou-infiintata Asociatie Judeteana de Baschet, impreuna cu "Giant Basketball Academy" din New Jersey, condusa chiar de Muresan. In perioada respectiva, peste 60 de copii pasionati de baschet, avand varste cuprinse intre 10 si 13 ani, vor fi antrenati de fostul jucator al Universitatii, dar si de alti trei tehnicieni specializati in pregatirea grupelor de copii si juniori.
"Vom percepe o taxa modica pentru cei care vor sa se inscrie. Important este sa atragem copiii spre acest sport", a spus Mircea Cristescu, presedintele executiv al "U" Mobitelco si unul din coordonatorii proiectului. Tot la mijlocul acestei luni, de data aceasta in perioada 14 - 20, si tot in Sala Sporturilor "Horia Demian", se va desfasura si trial-out-ul organizat de firma de impresariat "Simstone", intitulat "Transylvania Basketball League".
La acest targ de jucatori sunt asteptati peste 70 de jucatori americani, impartiti in mai multe echipe, care, pe parcursul turneului, vor disputa jocuri demonstrative. La aceasta actiune sunt asteptati o serie de antrenori de la echipele de top din Romania, precum si mai multi reprezentanti ai cluburilor europene. Presedintele executiv al "U" Mobitelco, Mircea Cristescu, si-a anuntat si el intentia de a urmari mai multi americani, in special pentru pozitiile de pivot si conducator de joc.


A.S.

Ziua de Cluj

vasi
3rd August 2006, 17:51
Eugeniu Melnik (Gaz Metan Medias) va juca din sezonul viitor la Cluj
E 100% mutarea

MT
3rd August 2006, 19:28
Duminica 6 August incepand cu ora 10.00 (Munchen) vom afla componenta grupelor in competitiile europene intercluburi - si implicit adversarele lui U. Conform siteului FIBA Europe echipele inscrise in Challenge Cup anul acesta sunt:


APOLLON Limassol Cyprus
Keravnos Nicosia Cyprus
Mlekarna Kunin Czech Reub lic
BK Prostejov Czech Republic
A Plus ZS Brno Czech Rebublic
Tartu University Rock Estonia
Olympiada Patras Greece
Keflavik Iceland
KeflavikNjardvik UMFN Iceland
CAB Madeira Funchal Portugal
BU Poli Mobitel Cluj Romania
CKS VVS Samara Russia
Norrköping Dolphins Sweden
BC Boncourt Switzerland
BC Cherkasi Mavpy Ukraine
BC Dnipro Ukraine

boshcUtza
3rd August 2006, 21:28
Eugeniu Melnik (Gaz Metan Medias) va juca din sezonul viitor la Cluj
E 100% mutarea

nu-s foarte in tema cu cine ii jucatoru asta
imi poate spune careva cateva detalii(pe ce post joaca....etc)?

vasi
4th August 2006, 12:23
joaca posturile 2 sau 3... are 25 de ani
nu e cine stie ce vedeta, in schibm poate fi un jucator foarte util
la medias s-a descurcat binisor, mai ales in meciul de anul trecut de la CLuj, cand era sa piarda BU Poli... pana la urma a castigat la un punct, daca tineti minte...
in fine, sa ii urma bafta si bun venit la cluj!

Dumars
4th August 2006, 19:58
Este si atletic si are si aruncare buna de la semi- si de la distanta.
Dar l-am vazut de mai multe ori sa se enerveze prea usor. Daca ar fi putin mai matur in gandire ar putea ajunge un jucator chiar bun.

Poate fi util echipei, fara indoiala.

Cosmin Salajan
8th August 2006, 00:22
azi, noua achizitia melnik, lua masa cu cristescu la restaurantul de la sala sporturilor,
melnik zicea ceva de sibiu :D, eu am auzit fiind in trecere pe langa masa lor

BAK
8th August 2006, 04:57
Mihai Silvasan (foto) si-a prelungit cu un an contractul cu “U” Mobitelco Cluj, desi a fost dorit de campioana Asesoft Ploiesti înca de la mijlocul sezonului trecut. “Facem un efort sa îl pastram, dar sunt fericit”, a spus Mircea Cristescu, presedintele clujenilor. Oficialul de la “U” Mobitelco a mai afirmat ca, dupa semnarea contractului cu Silvasan, a încheiat completarea lotului cu jucatori originari din Cluj, care îi mai include pe Tudor Dumitrescu, Paul Chetreanu, Marcel Tenter, Bruno Roschnafsky, Flavius Lapuste si Mihai Racovitan.

deci silva ramane....stiam eu......inca una doua transferuri si putem lua campionatul....plus ca de baciu nu zicce nimic desi e si el din cj si joaca foarte bine la europene la juniori....

MT
8th August 2006, 13:22
O vrabie aflata intr-una din salciile de langa Sala Sporturilor "Horia Demian" a scapat din cioc o hartiuta cu un nume (http://www.sellbytel-baskets.de/team/spieler/spieler_portraits/jenkins.htm)pe ea... cine stie de unde a adus-o vantul....

Cosmin Salajan
8th August 2006, 14:08
din germania?

vasi
8th August 2006, 23:05
e pe drum spre cluj... inca i se cauta bilet de avion

BAK
9th August 2006, 00:49
incepe sa imi placa ceea ce aud...insa sincer ma bucur foarte mult ca silva a ramas la noi...desi toti fanii adversarelor il dadeau ca si transferat....uite ca uneori nu numai banu' dicteaza........

virtual
9th August 2006, 12:48
Da BAK!
Ai drepatate, vorbisem cu Mihai si la fel zicea si el. Inima lui e in Cluj. http://www.numaibaschet.ro/articole/articol120

MT
9th August 2006, 14:04
Asta e ideea, o echipa formata din clujeni, care se cunosc si se apreciaza intre ei de multa vreme, care pe langa aspectele financiare tin seama si de partea ..hmmm.. "umana" ;) a lucrurilor si pe care se grefeaza cateva "implanturi" reusite de jucatori straini nu are cum sa nu reuseasca ... odata si odata...de exemplu anul asta ;)

vasi
9th August 2006, 22:28
ei bine, se pare ca primul implant de anul asta a cam dat chix...

MT
9th August 2006, 22:52
Nasol. Nu s-a gasit bilet de avion? Trebuia anuntat si fugea vreun suporter inimos la Nurnberg cu masina ... :D

Fara gluma, vrabiutza aia inseamna ca minte? Nu mai pupa ea malai, firimituri de paine si halbe de bere...

BAK
10th August 2006, 02:34
ei bine, se pare ca primul implant de anul asta a cam dat chix...

ce anume s-a intamplat...detalii........?!

Cosmin Salajan
10th August 2006, 17:17
an calendaristic sau competitional?

vasi
10th August 2006, 17:17
Melnik e plecat inapoi la Medias... varianta neoficiala e ca nu s-au mai gasity bani, dupa ce a semnat si Silva (plus ca jucau pe acelasi post)

MT
10th August 2006, 17:34
Aha, de Melnik era vorba. Sa speram ca restul ramane valabil... si inca mai mult ? ;)

ancamrc
10th August 2006, 20:15
salut
e adevarat ca are Tudor Bumitrescu un copil si de aceea nu se transfera?

boshcUtza
10th August 2006, 21:18
1 pe tudor il cheama Dumitrescu
2 de copil nush nimic, dar de transferat nici nu s-a pus problema

boshcUtza
10th August 2006, 21:19
1 pe tudor il cheama Dumitrescu
2 de copil nush nimic, dar de transferat nici no fost vorba

SilverZeus
11th August 2006, 00:10
salut
e adevarat ca are Tudor Bumitrescu un copil si de aceea nu se transfera?


...la fel, Lapuste

Cosmin Salajan
11th August 2006, 12:32
dumitrescu are parca un baietel

MT
11th August 2006, 12:42
Se confirma informatiile pe care ni le-a impartasit vasi: Melnik out.


...
Vicecampioana Romaniei la baschet masculin, "U" Mobitelco, a renuntat la serviciile lui Eugeniu Melnik, jucatorul venit in urma cu o saptamana de la Gaz Metan Medias, club la care ii expirase angajamentul.
Dupa sapte zile in care acesta s-a antrenat impreuna cu cei trei jucatori disponibili din lotul echipei - Dumitrescu, Racovitan si Chetreanu - ex-medieseanul si-a schimbat planurile, solicitand o suma mult mai mare decat cea initiala. "Din ce stiu eu, a plusat Gaz Metan la salariul sau, iar in acele conditii eu nu am dorit sa-l luam. Nici n-am tinut prea mult sa ramana deoarece el juca postul 3 (extrema - n.red.), iar noi suntem cam descoperiti pe cel de fundas", ne-a declarat presedintele executiv al echipei clujene, Mircea Cristescu. Daca Melnik a plecat, pivotul american Corey Jenkins, ultima data sub contract cu Selbytell Nürenberg, echipa care a retrogradat din prima liga germana, este asteptat miercuri la Cluj. "Initial, il asteptam sa vina luni, insa au fost ceva probleme cu biletul de avion, asa ca va sosi abia miercuri", a explicat Cristescu. Tot saptamana viitoare clujenii spera sa mai dea o lovitura pe piata transferurilor, prin aducerea unui pivot de origine sarba, care sa poata evolua pe posturile 4-


Cristescu nu a dorit sa dezvaluie numele jucatorului, insa a mentionat ca acesta a evoluat intr-un campionat puternic al Europei. "E un jucator foarte bun, care ne-ar putea ajuta foarte mult. Avem mare nevoie de inca un pivot. Sper ca saptamana viitoare sa pot anunta transferul sau", a mai spus presedintele executiv al "U" Mobitelco. Pentru pozitia de fundas, Cristescu are o varianta americana, insa spune ca mai asteapta pana sa se decida asupra jucatorului pe care-l va transfera pentru acest post. In schimb, la echipa a revenit si Razvan Cenean, care, in sezonul trecut, a fost plecat in Franta, unde a antrenat echipe de juniori si s-a antrenat cu o formatie de divizie inferioara.
In alta ordine de idei, "U" Mobitelco a renuntat la meciul "amical" pe care trebuia sa-l dispute in compania echipei Georgiei, pe 21 august, din cauza ca in Sala Sporturilor "Horia Demian" se desfasoara alte evenimente in acea perioada.


Alin SUTEA

Dumars
11th August 2006, 17:01
In schimb, la echipa a revenit si Razvan Cenean, care, in sezonul trecut, a fost plecat in Franta, unde a antrenat echipe de juniori si s-a antrenat cu o formatie de divizie inferioara.


:o:
De el aveam o reala nevoie. :headbang:
Nu putea sa mai ramana prin tari straine? Cred ca era cautat acolo.

virtual
11th August 2006, 18:57
Da.

1) Exact de Cenean aveam nevoie...
2) Baciu pleaca... Naspa
3) Pacat ca nu vom vedea acel amical. Desi nici Trans. Bask. Camp nu e rau... 4 meciuri pe zi.
4) Ce au crescut voturile la Baciu dupa CE.
5) Uitandu-ma la voturi, vad ca fiecare isi cam voteaza membrii de familie, prietenii din copilarie etc. Cine se simte sa zica. Eu primul!:D

SilverZeus
11th August 2006, 20:53
Vasi, Cristescu mai stie ceva de Levar ?

BAK
12th August 2006, 11:34
se pare ca si mitza popa 2 pleaca....pacat.....eu zic ca il puteu juca mai mult...oricum il avem acolo si pe racovitan deci postul pare acoperit.........

vasi
12th August 2006, 12:02
De Levar nu se stiu prea multe... e astepat in continuare sa revina.. avea bilet dus-intors. PE ala dus l-a folosit, ramane de vazut daca il va folosi si pe celalalt.
Despre Mitza Popa 2, se stia de mult ca pleaca... va juca la Timisoara

PT Virtual.... recunosc si eu!

virtual
12th August 2006, 15:25
Eu ma bucur mult pt Mita. Sa speram ca va juca acolo doar!

Pt Vasi> :) Tu esti chiar implicat acolo! Pls informeaza-ne daca se mai intampla ceva.

Merci

vasi
13th August 2006, 11:44
virtual... implicat???? se poate zice si asa... dar mai mult din exterior... prietni, chestii, stii tu...

virtual
13th August 2006, 16:37
Cam asa am vrut sa sune...
Adica noi suntem pasionati, tu esti pasionat plus implicat profesional.
Deci 2 x implicat:!

vasi
13th August 2006, 17:14
corect

BAK
13th August 2006, 19:26
virtual... implicat???? se poate zice si asa... dar mai mult din exterior... prietni, chestii, stii tu...
........rude...........:D

vasi
13th August 2006, 23:06
bine, bine.... cum zici tu.... dar si prieteni

MT
14th August 2006, 18:51
Clujul e oras mic, cu siguranta fiecare are un cumnat al varului unchiului vecinului care stie bine vreun baschtbalist.;)

Ma duc spre Sala Sporturilor - la TBL - day one (ma rog , sfarsitul) sa vad cine, ce si cum joaca. Daca nu apar comentarii "profesioniste" am sa comunic si eu doua-trei impresii mai pe seara.

Dumars
14th August 2006, 19:36
Asteptam.

Dar am citit ca s-a amanat cu doua zile din cauza unor probleme cu biletele de avion pt jucatorii americani. Si ca in loc de 50 vor ajunge doar 20.

MT
14th August 2006, 20:39
Corect, intr-adevar am aflat ca doar de miercuri dupa-masa vor avea loc meciuri.

NP, am asistat la un antrenament in formula restransa a lui U si am avut ocazia sa spionez schemele cu care vom castiga campionatul anul asta. ;) Plus ca am vazut si un component al lotului sibian de anul acesta antrenandu-se cot la cot cu ai nostri, normal ca asta "made my day" ca sa zic asa... :P

Dumars
14th August 2006, 22:20
Plus ca am vazut si un component al lotului sibian de anul acesta antrenandu-se cot la cot cu ai nostri, normal ca asta "made my day" ca sa zic asa... :P

"Make our day, too" si spune-ne si noua cine este personajul incognito. :)
Doar ca sa se mentina in forma, sau vrea sa isi puna viza de flotant de Cluj?

MT
14th August 2006, 22:35
Imi pare rau, parerile personale nu se pun, sa asteptam (sau nu) comunicatele oficiale din partea clubului.
Sau mai treceti si voi pe la sala in cate o dupa-masa, sunt lucruri extrem de interesante de vazut (de ex. in seara aceasta Carmen Amariei plimba un ciobanesc german prin tribuna in asteptarea antrenamentului fetelor de la U Jolidon care urma dupa baschet :D)

Danila
14th August 2006, 23:03
miercuri la ora 11...meci al romanilor...imma be there...playin!

MT
14th August 2006, 23:32
Bafta si un contract gras ! :P
Pacat de orele astea imposibile pentru oamenii cu sedinta la cap. Dar elevii/studentii/somerii :D n-au nici o scuza sa nu fie pe acolo, diminetile.

Danila
15th August 2006, 02:29
ceea ce mi se pare dubios e ca perioada de transferuri se inchide fix miercuri...cam ce contract crezi k as putea obtine asa?io zic k e doar o chestie care ar putea sa ma puna in plan pentru sezonul viitor.

BAK
15th August 2006, 08:44
Clujul se întăreşte
Sîrbul Aleksandar Belanovici şi americanul Cory Jenkins vor ajunge astăzi, respectiv mîine la Cluj şi se vor alătura lotului lui "U" Mobitelco. Belanovici a evoluat ultima dată în Iran, iar Jenkins a fost coleg cu Marcel Ţenter la Sellbytel Baskets Nurnberg.

Începe tîrgul
Primul tîrg de jucători din România, "Transylvania Basketball League", va începe mîine la Cluj. 30 de tineri baschetbalişti americani care şi-au anunţat participarea şi 15 juniori români îşi vor etala calităţile în Sala Sporturilor "Horia Demian" în cele 7 zile de turneu. La eveniment vor participa antrenori şi reprezentanţi ai cluburilor din România, Europa şi de la şcolile universitare din Statele Unite. Pînă ieri, la Cluj au sosit 4 jucători americani. Fundaşul Chris Hill (foto) este prieten bun cu vedeta lui "U" Mobitelco, LeVar Seals. "Mi-a povestit despre România. Mi-ar plăcea să fiu coleg de echipă cu el aici", a spus Hill, care a evoluat în sezonul trecut în NCAA, la Milwaukee Wisconsin Panthers

gsp

deci jenkins vine la noi..plus un sarb....plus tenter...plus silva ramane...plus inca un pivot....=campionatul ...... fara suparare insa anul asta cred ca putem trece de asesoft si putem avea pretentii reale la titlu.....
"Mi-ar plăcea să fiu coleg de echipă cu el aici", deci inseamna ca si levar ramane?!sau pote numai eu in entuziasmul meu cred asta......?

p.s. nu am gasit inca nimic de sarb pe net.....sunt curios daca e bun sau nu....defapt daca e sarb numai bun poate fii

Dumars
15th August 2006, 08:47
Danila, succes !
Lasa ca rezolvi pt intersezon. Pana atunci profiti si tu de vara :)

Pentru clujeni:

* Se intoarce Seals

Transilvania Basketball League (TBL), primul targ de jucatori organizat vreodata in Romania, a inceput destul de greu, doar patru din cei 30 de baschetbalisti americani anuntati facandu-si prezenta. Printre ei se afla si Chris Hill, un fundas de 24 de ani, care a jucat pana in prezent la Wisconsin Milwaukee Panthers, echipa din prima divizie a NCAA, campionatul american al colegiilor. Hill a declarat ca este prieten bun cu LeVar Seals, jucatorul american al “U” Mobitelco, care i-a dat referinte bune despre Cluj-Napoca si despre echipa, in general.



Antrenorul clujenilor, Miodrag Perisic, a purtat si el o discutie cu jucatorul american, semn ca, in cazul in care acesta va avea o prestatie buna la TBL, exista sanse mari sa fie cooptat in lotul echipei pentru urmatorul sezon. Adevarata lovitura ar putea fi data o data cu revenirea lui LeVar Seals. Bunul sau prieten incearca sa-l convinga pe Seals sa se reintoarca la Cluj, iar Simona Birtas, impresarul sau, a recunoscut ca exista sanse mari ca primul jucator american din istoria clubului clujean sa continue in “Horia Demian”.

“Am vorbit cu LeVar si mi-a spus ca doreste sa revina la Cluj. A avut mai multe oferte din Franta, insa nu i-au convenit. Urmeaza sa mai poarte o discutie cu Mircea (Cristescu – presedintele executiv al “U” Mobitelco – n. red.), iar apoi sper sa revina”, ne-a declarat Simona Birtas. Pe aceeasi idee a continuat si Hill. “Il stiu foarte bine pe LeVar, chiar pot sa spun ca suntem prieteni. In Chicago, toti care practica sporturi, indiferent ca e baschet sau altceva, se cunosc intre ei. Mi-a vorbit numai de bine despre Romania, o tara despre care trebuie sa recunosc ca nu stiam prea multe. Mi-a spus ca doreste sa revina si el la Cluj, sper sa raman si eu, si asa vom face o echipa tare de tot”, a mai spus jucatorul american. In sezonul trecut, petrecut la Wiconsin Milwaukee Panthers, Hill a avut o medie de 7,7 puncte pe meci, 2,8 pase decisive si 2,8 recuperari, fiind folosit cel putin 30 de minute in fiecare meci.
Ziua de Cluj

* Jenkins vine maine



Un alt jucator american, Corey Jenkins, fostul pivot al Selbytell Nürenberg, este asteptat maine la Cluj. Spre deosebire de Hill, care va fi urmarit in aceste zile la antrenamente, Jenkins mai are de pus doar mici detalii la punct, impreuna cu Mircea Cristescu, presedintele executiv al �U� Mobitelco, iar apoi va intra in programul de pregatire al echipei. In sezonul trecut, americanul a fost printre cei mai apreciati jucatori ai echipei din Nüarenberg, avand o medie de 8,7 puncte pe meci.

(tot) Ziua de Cluj

MT
15th August 2006, 11:51
Mda, noutatile devin publice foarte repede. Corolarul teoremei "sperantei" ;) enuntate de BAK e intr-adevar, evident: campionatul si un drum cat mai lung in Challenge Cup.

Galushca
15th August 2006, 12:41
numai cand stai si te gandesti ce poti vedea in sala sporturilor dupa inceperea campionatului te face sa zambesti!:rolleyes:
o intrebare am la domniile dumneavoastra...de la ce ora sunt meciurile? sau cum e programul pe la sala...ca e si Big Ghitza pe acolo cu gigantii lui elevi :)

virtual
15th August 2006, 12:52
Mda, se pare ca se anunta vesti bune. MT, zi-ne si noua cand incepe antrenamentele baietilor? Dar ale fetelor? Ca sincer is cam rupt momentan de fenomen, dar as vrea sa vad niste atrenamente.

Btw, astia care suntem fani pasionati si cunoscatori de baschet, propun ca la primul sau al doilea meci de acasa din campionat sa ne intalnim mai rpd la un suc.

ce ziceti?

PS: am zis sau poate al doilea ca in 8 oct se casatoreste sora-mea si poate poate nu o sa fiu disponibil. slabe sanse, wtf nu ma casatoresc eu, dar oricum!

MT
15th August 2006, 13:13
Virtual, data de incepere a antrenamentelor a fost deja. ;) Ieri dupa masa de exemplu sub comanda lui Misa Perisic si al lui Bobo Pintea se antrenau cu maxima seriozitate clujenii Racovitan, Tudor, Flavius, Bubu, Razvan Cenean, Don Chetreanu si sibianul misterios (echipat in galben, bineinteles). :D
Merita sa mai dai o nara pe la sala dupa-mesele (ma rog, de maine incepe TBL) , te unge pe suflet sa vezi cat de serios lucreaza baietii.

ionut_au
15th August 2006, 14:20
eu pun pariu ca sibianul e GRUNWALD.

MT
15th August 2006, 15:44
Mergeti la sala si vedeti! ( cred ar trebui sa iau ceva sponsorizari de la club, fac munca voluntara de trimis spectatorii spre eveniment si nici o bere, nimic ... ?? )

Ca sa continuam puzzle-ul, indiciul urmator este ca jucatorul cu pricina apare in lista de aici (http://www.eurobasket.com/team.asp?Cntry=ROM&Team=641)cu un contract expirand in 2006. :D

LE Daca tot nu aveti chef sa-l vedeti la fata locului, am sa mai dau indicii care sa restranga treptat criteriile pe baza carora il veti identifica din lista cu jucatori. Dar mai incolo, ma mir insa ca prietenii din orasul cu sala cu cel mai orizontal parchet din tara inca nu au sarit cu supozitiile :).

ionut_au
15th August 2006, 16:43
Daca chiar e sa fie transfer, atunci daca e roman ar trebui sa anunte in seara asta. Dar cum tu speri ca sibianul sa vina la cluj, (si sunt sigur ca stii ca azi e ultima zi in care pot fi transferati jucatori romani) atunci imi schimb pariul si ma gandesc la un jucator strain de la ei.

MT
15th August 2006, 18:00
:)
Azi e ultima zi de transferuri pentru jucatorii romani DACA in sedinta de azi dimineata a biroului federal s-a mentinut decizia initiala. Pe siteul FR Baschet -bineinteles- informatiile vor fi actualizate. Candva.

rhadoo_sb
15th August 2006, 18:05
Prin eliminarea jucatorilor unu' cate unu' am ajuns la concluzia ca s-ar putea (mai mult ca sigur) sa fie vorba de Evans! nu-i asa?
Voi reveni!

fla csu
15th August 2006, 18:35
Nu cred ca poate fi vorba decat de Safar, care din mai multe surse e dat transferat la Otopeni sau la Oradea. Nu cred ca e un jucator care sa fi stat mai mult de 1 sezon la Sibiu si dupa aia sa transfere la cluj.Nu ar avea nici un motiv.

BAK
15th August 2006, 23:34
Nu cred ca poate fi vorba decat de Safar, care din mai multe surse e dat transferat la Otopeni sau la Oradea. Nu cred ca e un jucator care sa fi stat mai mult de 1 sezon la Sibiu si dupa aia sa transfere la cluj.Nu ar avea nici un motiv.

MT, ai avut dreptate...deja incep sa o intoarca ca la buzau......... dar de ce nu ar putea pleca la Cluj jucatorul de la sibiu......? bani sunt mai multi, echipa e mult mai buna, sansele sunt mai mari de a castiga campionatul......sau la sibiu e paradisul.....cum zicea MT....poate ca parchetul e mai orizontal la sala Transilvania....

p.s..... macar putem afla daca e strain sau roman...?!:D
p.p.s. nu prea cred ca e vorba de safar pentru ca avem cel putin 10 jucatori mai buni ca el.......nu isi pierde cristescu timpul cu jucatori mediocri.....

MT
15th August 2006, 23:54
Misterul (pentru unii) va mai persista o vreme :).
Altii vor merge la antrenamentele lui U si vor vedea cu ochii lor.

SilverZeus
16th August 2006, 00:40
....povesti

MT
16th August 2006, 01:15
... zise SilverZeus stand la tastatura si privind cu un oftat in glas globul pamantesc pe care Sala Sporturilor Horia Demian se zarea mica-mititica -si intangibila- la 20.000 de kilometri de biroul lui.
Ai fost la sala?L-ai vazut? Daca nu, keep mouse-ing around. :)

deadlock
16th August 2006, 02:09
Evans nu o sa joace la voi, stati linistiti !

BAK
16th August 2006, 02:43
man, si daca nu vine nimeni la ce transferuri am facut anul asta.......in afara d evans si de clavon chiar ca nu avem nevoie de nimeni

MT
16th August 2006, 13:13
miercuri la ora 11...meci al romanilor...imma be there...playin!

Bravo McDonalds All Star #6 :ok: Frumos jucat (alea 10 minute cat am vazut pe final), dar si misto capacul pe care ti l-ai luat de la un adversar doar cu o idee mai inalt ...aaaa...cum il cheama ??...asa... Catalin Baciu :P.

PS. Cei doi americani sunt || .
PS2 Your mate (#5) nu era vorba ca se duce printre ghetari si fiorduri ?

Cosmin Salajan
16th August 2006, 13:17
sa fie cristi ban?

vasi
16th August 2006, 13:42
ma oameni buni, nu va mai agitati atata... omul de care tot vorbiti aici nu a mai jucat de multa vreme la Sibiu... din cate imi aduc eu aminte, ultima oara a fost legitimat la Ramnicu Valcea...
daca tot nu v-ati prins... e Lucian Luca
oricum, v-a "prins" serios chstia asta... banuiesc a acum dezamagirea e pe masura... sa fim seriosi, ce sa aute Luca la "U"??????

MT
16th August 2006, 13:45
And the winner is...vasiiiii! ;)

De remarcat faptul ca nu am folosit cuvantul transfer, ipotezele s-au autoalimentat si umflat ca spuma laptelui de la sine.
Asteptam provincia, cu alte subiecte de vacanta.

BAK
17th August 2006, 00:36
hehehhe, funny....luca ala a fost pe la noi pe la juniori....nu prea are nici o treaba in rest........

Danila
17th August 2006, 01:57
MT, vino la mine la sala cand ma vezi, de maine incepe treaba
cu ocazia asta o sa pot sa-ti spun si scuza pe care o am pentru capacul ala:)) bobo era pierdut dak imi iesea:))
de la 10 meciuri.
treaba e ca am cam facut atletism azi, greu la campuri sa arati k esti fundas nu sniper. eu incerc, insa cum dau pasu' am fugit in aparare k nu mai pup mingea. sper k maine sa imi fac jocul mai bine decat azi, si maine va promit k il iau pe ala mic negru de respira greu, om la om pe tot terenu'...ca sa arat k nu e asa rapid cum pare.
americanul pletos e de pa alta planeta....ne rupe pe toti, noroc k nu's extrema sa tin la el, k altfel probabil imi luam vreo 2 dunkuri minimum in nas
va astept maine de la 10 si de la 16 si care aveti aparat foto...va invit...imi plac mult pozele cu mine si dau si o bere pentru cine are:))

SilverZeus
17th August 2006, 08:45
... zise SilverZeus stand la tastatura si privind cu un oftat in glas globul pamantesc pe care Sala Sporturilor Horia Demian se zarea mica-mititica -si intangibila- la 20.000 de kilometri de biroul lui.
Ai fost la sala?L-ai vazut? Daca nu, keep mouse-ing around. :)

....mda, intr-adevar ne-ai tinut cu sufletul la gura....

MT
17th August 2006, 09:49
@Danila: pletosul ala e american ?! Credeam ca-i ceva slavon dupa fizionomie.. Stai linistit, io zic ca nu-i normal. Un atac da 3 , urmatorul dunk, iar 3, iar dunk, e rudimentar rau baiatu', alte procedee nu stie.
Azi nu cred ca ajung la orele alea imposibile la care sunt meciurile, oricum bafta maxima si invata-l pe colour'd man ala putina geometrie (demonstreaza-i ca-i || )

Galushca
17th August 2006, 11:24
:D pentru inceput ii bine...l`am combinat pe sefu sa se indure de mine sa ma lase sa ma duc si eu la sala...sper sa vedem ceva actiune pe acolo...Nasol cu orele de desfasurare ...sunt oameni care muncesc sa duca tara asta tot mai sus...si voua nu va pasa?...nesimtire...C`ya dupa 3 jumate si zambiti ca mi`am luat ustensilele de tras in chip! :P

Cosmin Salajan
17th August 2006, 12:07
e american de origine din kosovo, tatal american, mama din kosovo, a jucat pe undeva prin kosovo.

MT
17th August 2006, 12:28
E beton omul. Are o aruncare foarte curata de la semi si distanta si ca bonus alunga monotonia cu dunkuri in serie. Sigur isi gaseste contract.

Cosmin Salajan
17th August 2006, 18:47
las ca azi danila a infundat cateva de la 3 de toata frumusetzea, pacat ca ala de la cronometru era tampit, saracu se credea la foltbalt sau handbal, dupa cate stiu la baschet cand se fluiera sau se dau libere cronometrul se opreste, ei bine , el il lasa sameraga , ca *eu fac regulile aci*

MT
17th August 2006, 21:04
Si in sesiunea de dupa-masa Danila a hotarat sa aiba un (aproape ;) ) 100% procentaj de la 3 + assisturi , blockuri si patrunderi. Imi place la nebunie de exemplu smecheria cu privirea aruncata la mama dracului in stanga si pasa pornita de fapt spre dreapta (sau invers)...mai ales ca se repeta la fiecare pasa... :P Pacat mare ca fiind o echipa in care lumea nu se prea cunoaste (banuiesc) iar scheme de joc nu exista aproape deloc, misiunea fundasului e cea mai naspa, toti ceilalti incearcand sa se puna in valoare prin actiuni individuale.

In sfarsit antrenament U cu participarea noilor achizitii Belanovic si Jenkins, par foarte experimentati, o tehnica foarte curata, si amandoi inaltimea peste 2m. Daca se ridica (macar) aproape de valoarea lui Zoki :( si mai facem rost si de (inca) un fundas nu cred ca mai scapam titlul anul asta. Si Europa va fi mult mai "lunga".

Galushca
17th August 2006, 23:43
Tare atrenamentul de azi...am ras una buna :) si btw malacii aia negri si uriasi jucau baschet sau lupte libere?...cand sarea unu la cos iti venea sa fugi holly molly...cred ca is pe ideea: " daca nu stiu juca baschet bine macar sa ii speriu cu fizicul".
C'ya si maine... ca ii zi scurta la munca :P

Danila
18th August 2006, 01:30
treaba sta in felul urmator:
mi-am schimbat echipa din cauza faptului k vreo 2 din echipa in care am fost repartizat erau capat de linie si nu puteai sa te intelegi cu ei.
asa k dupa-amiaza am jucat cu ceilalti, si in primele 2 sferturi m-am simtit extraordinar de bine, spre surprinderea mea, depasindu-l destul de usor pe rapidul fundas american cu ceva crossuri. la pauza, stiam ca nu voi putea continua in acelasi ritm si pe fond de oboseala au aparut si greselile, insa cu o conditie fizica mai bine pusa la punct, o sa fie totul bine.
azi a venit un fundas de la Kentucky University, palme enorme...sare f bine...insa la joc nu a excelat.
noi, cu un plus de rautate sub panouri am fi reusit sa mentinem diferenta normala de 20 de puncte pentru americani insa pe final pivotii nostri nici nu mai sareau la recuperare. Catalin Baciu a facut iar un meci excelent, scolindu-l pe nou venitul pivot american care la o faza cand avea mingea a zis tare "man, look at this boy" la modul " te fac praf"...si bobo i-a lipit mingea de inel pe dunk:D aia a fost cea mai tare treaba.
a inceput sa-mi placa la camp desi dupa prima zi eram dezamagit de colegii pe care ii aveam.
si apropo...cei din cluj care vin la meciuri si ma lauda atat pe forum, cand ma vedeti pe la sala, puteti veni sa ma trageti de maneca sa va vad si io la fata:p

Dumars
18th August 2006, 01:52
Cand am intrat si eu in sala, se pare ca ti-am purtat noroc 3/3 FG, dintre care una de la 3.
Intr-adevar dupa pauza a intervenit si oboseala si au mai aparut si ceva greseli.

Mult succes si in zilele urmatoare. Daca te concentrezi bine, imposibil sa nu fi remarcat.

Doi dintre americanii prezenti la TBL, cel mai micut (1,80m) si inca ceva prieten de-al lui au venit sa joace baschet cu noi, in parcul Babes. A fost fain.
Americanul cu #4 mi-a placut mult. Si de 3 si patrunderi de neoprit, unele finalizate cu dunk. Si cred ca are si 2m.

Am asistat putin si la antrenamentul celor de la U Mobitelco. Cory Jenkins e impresionant. Si bine facut si o tehnica a aruncarii foarte buna. Daca ramane la noi, e de (foarte) bine. Pe sarb nu am apucat sa il vad foarte bine la joc.

Danila
18th August 2006, 01:58
la 3 am avut 4 din 4:D n-ai prins primul sfert, nu?:D

MT
18th August 2006, 10:50
Despre transferurile lui U , in Ziua De Cluj:


U Mobitelco a dat doua lovituri pe piata transferurilor, aducand doi pivoti cu mare experienta

În sezonulin careisi propune victoriain Divizia A la baschet masculin, U Mobitelcoincepe sa puncteze destul de consistent la capitolul transferuri. Dupa Marcel Tenter, revenit acasain dubla postura de antrenor si jucator, clubul a perfectat ieri,in mod oficial, transferurile anuntate de mai multa vreme, a doi pivoti extrem de valorosi, sarbul Alexander Belanovic si americanul Correy Jenkins. Ambii au semnat angajamente valabile pentru un sezon, cu optiune de renegocierein vara urmatoare.
De asemenea, clubul negociaza intens cu un alt fundas sarb, Sdrjan Jovanovic, component al echipei Univer KSE, castigatoarea Cupei Ungarieiin sezonul trecut. Jovanovic este coechipier cu Paul Helcioiu, la echipa maghiara, si este prima optiune pentru postul de fundas, fapt ce l-a transformatin rezerva pe conducatorul de joc al reprezentativei Romaniei. Tot pentru pozitia de fundas, Mircea Cristescu, presedintele executiv al clubului, a declarat ca arein vederi un jucator american,insa spune ca nu se va grabi, perioada de transferuri pentru baschetbalistii strainiincheindu-se abia la finalul lunii septembrie.

A refuzatinca un sezonin Iran
Sarbul Alexander Belanovic (2,03 metri, 108 kg) a evoluatin ultimul sezon pentru Azar Payam, echipa din prima liga iraniana. Conform spuselor sale, campionatul iranian este destul de puternic, iar partea financiara nu este de neglijat. Fost elev al lui Miodrag Perisic la Avala Adain sezonul 2003-2004, sarbul a fost convins de actualul antrenor al U Mobitelco sa vinain Romania, undeil vainlocui sub panou pe un alt jucator sarb, Zoran Krstanovic. Sper sa avem un an bun si sa luam campionatul. Nu sunt de multa vreme la Cluj,insa mi-au placut oamenii cu care am discutat pana acum. Pot spune cainceputul e promitator, urmeaza acum sa urmarim continuarea , au fost primele cuvinte ale lui Belanovicin calitate de jucator al U Mobitelco. Cu exceptia campionatelor Serbiei si Iranului, Belanovic a mai evoluat siin prima liga din Slovenia, timp de doua sezoane, la formatia Elect, iarin anul 2004 a facut o mica pauza din cauza ca a fost nevoit sa efectueze stagiul militar. E un jucator foarte bun.il cunosc de multa vreme si cred ca poate sa ne ajute , a spus despre el Misa Perisic.

I-am promis lui Tenter! Celalalt pivot care a semnat ieri contractul cu vicecampioana Romaniei, americanul Correy Jenkins, are un palmares putin mai important.in ultimii doi ani, el a jucat pentru Selbytell Nürenberg, cu care a promovatin prima liga din Germania,in acel sezon avand o medie de peste 18 puncte pe meci, iar apoi, dupa doar un an, formatia sa a retrogradat.in stagiunea precedenta a avut o medie de 8,7 punctein fiecare meci, una destul de buna avandin vedere ca prima liga germana este printre cele mai bine cotate din baschetul european. El a spus ca bunul sau prieten Marcel Tenter a fost cel care l-a convins sa vina la Cluj, recunoscand ca,in afara legendei lui Dracula, nu stia decat lucruri nu prea magulitoare despre Romania de dinainte de Revolutie. Sa fiu sincer, nu stiu prea multe. Marcel (Tenter – n.red.) mi-a povestit despreintreruperile de curent si viata voastra pe timpul comunismului. Acuma vad ca lucrurile s-au schimbat,insa ceva concret nu stiu despre tara voastra. Doar legenda lui Dracula. I-am promis, oricum, lui Marcel ca-l voi urma, indiferent ca va fi jucator sau antrenor aici la Cluj , a spus Jenkins. Celalalt jucator american careinca figureazain lotul clujenilor, LeVar Seals, este asteptat sa revina pe data de 3 septembrie, atunci cand are bilet de avion din partea clubului. Nu am reusit sa vorbesc cu el. Toata lumea spune ca el vrea sa vina, asa mi-a spus si impresarul lui (Simona Birtas – n.red.). Noiil asteptam , a spus Mircea Cristescu cu referire la acest subiect. Formatia clujeana se va pregati pe plan local,insa fara Tenter si Silvasan, plecati la pregatiriimpreuna cu lotul national, iar pe 16 septembrie va pleca la un turneu amical in localitatea sarba Pancevo, unde va disputa o serie de meciuri de pregatire cu echipa din localitate, care activeaza in divizia secunda, dar si cu Avala Ada Belgrad, din prima liga.

virtual
18th August 2006, 12:22
Danila, scuze ca nu putut veni. Asa nesimitit cum nu ma stii, dar sa speram ca ma vei stii, dau vina pe Rogojan. El E DE VINA!:D

In rest, ma bucur de succesul tau si sper sincer sa prinzi o echipa. Spune-ne pls care e programul de duminica, sau ce program ai tu, ca poate fac o bere!

Danila
19th August 2006, 00:40
duminica raman la streetball deci e timp de-o bere:D
maine dupa-amiaza jucam cu americanii...azi i-am snopit pe prietenii romani fara sa ne fortam prea tare, diferenta de IQ dintre echipe fiind clar in favoarea noastra:))
e frumos la camp!

Galushca
19th August 2006, 12:36
Draguta ziua e ieri...meciul a fost chiar frumos...a avut destule faze interesante! Sunt multi care dupa parerea mea au sanse sa fie coptati in diferite echipe...joaca chiar bine! Baftoc participantilor...si daca ajungeti sa jucati importiva Clujului candva sa ratati si voi cateva cosuri in memoria acestui camp :D :))

paul*
19th August 2006, 14:30
Un mare patriot made Cluj Napoca(interviu cu Ghita Muresan):
NumaiBaschet: Dar tu de ce ai lipsit atâta timp de la naţionala României ?
Gheorghe Mureşan:Ţi-am zis, în NBA joci pentru bani. Ei sunt plătiţi de echipele de club. Cred că dacă sunt câtuşi de puţin accidentaţi, nimeni nu îi vrea în echipa naţională. Nici NBA-ul, nici antrenorii de la club, nici fanii. Iar la mine a fost cam la fel, am pus NBA-ul pe primul plan. Ştiam că nu pot juca toată viaţa, ci doar pentru câţiva ani, şi trebuia să îmi asigur viitorul. Când timpul şi programul mi-au permis-o, am revenit. Cine poate înţelege asta îi mulţumesc, cine nu ... tot îi mulţumesc. Când tu, ca ţară, ai un jucător în NBA, ia-ţi adio de la el la echipa naţională. Ştiu că mulţi dau exemplu jucătorii sârbi care au venit să joace pentru ţara lor, dar ei au venit să joace finala, nu să se califice din B în A.
Concluziile sunt de prisos...

virtual
19th August 2006, 14:31
Bah, in 22 august, amical RO/GEORGIA, in CJ.

Reclam zero, stie cineva ceva? Ora, etc?

Zabriskie
19th August 2006, 14:50
Un mare patriot made Cluj Napoca(interviu cu Ghita Muresan):
NumaiBaschet: Dar tu de ce ai lipsit atâta timp de la naţionala României ?
Gheorghe Mureşan:Ţi-am zis, în NBA joci pentru bani. Ei sunt plătiţi de echipele de club. Cred că dacă sunt câtuşi de puţin accidentaţi, nimeni nu îi vrea în echipa naţională. Nici NBA-ul, nici antrenorii de la club, nici fanii. Iar la mine a fost cam la fel, am pus NBA-ul pe primul plan. Ştiam că nu pot juca toată viaţa, ci doar pentru câţiva ani, şi trebuia să îmi asigur viitorul. Când timpul şi programul mi-au permis-o, am revenit. Cine poate înţelege asta îi mulţumesc, cine nu ... tot îi mulţumesc. Când tu, ca ţară, ai un jucător în NBA, ia-ţi adio de la el la echipa naţională. Ştiu că mulţi dau exemplu jucătorii sârbi care au venit să joace pentru ţara lor, dar ei au venit să joace finala, nu să se califice din B în A.
Adica mai bine o ardea frumos prin Europa decat sa se duca in NBA sa auda si americanii de Romania? Sau stai ca iti tradezi tara daca nu vii la nationala...

Dumars
19th August 2006, 14:54
Un mare patriot made Cluj Napoca(interviu cu Ghita Muresan):

Concluziile sunt de prisos...

Hai sa nu fim asa radicali. Cred ca are si el dreptate. Federatia din Ro nu era in stare sa ii plateasca asigurarea pentru a putea sa vina la convocare si jucatorii nici nu erau remunerati corespunzator pentru a se prezenta la lot, decat poate simbolic.
Chestia cu "important e sa participi" nu prea functioneaza in cazul jucatorilor profesionisti.

Daca ai fi fost in locul lui crezi ca ai fi procedat altfel?

Apropo, ce zici Peja Stojakovic este in Japonia? Oare de ce?



@virtual: meciul vs Georgia este marti 22aug de la 19.
Lotul am inteles ca va avea deja un prim antrenament la Cluj maine.

BAK
19th August 2006, 18:41
Un mare patriot made Cluj Napoca(interviu cu Ghita Muresan):
NumaiBaschet: Dar tu de ce ai lipsit atâta timp de la naţionala României ?
Gheorghe Mureşan:Ţi-am zis, în NBA joci pentru bani. Ei sunt plătiţi de echipele de club. Cred că dacă sunt câtuşi de puţin accidentaţi, nimeni nu îi vrea în echipa naţională. Nici NBA-ul, nici antrenorii de la club, nici fanii. Iar la mine a fost cam la fel, am pus NBA-ul pe primul plan. Ştiam că nu pot juca toată viaţa, ci doar pentru câţiva ani, şi trebuia să îmi asigur viitorul. Când timpul şi programul mi-au permis-o, am revenit. Cine poate înţelege asta îi mulţumesc, cine nu ... tot îi mulţumesc. Când tu, ca ţară, ai un jucător în NBA, ia-ţi adio de la el la echipa naţională. Ştiu că mulţi dau exemplu jucătorii sârbi care au venit să joace pentru ţara lor, dar ei au venit să joace finala, nu să se califice din B în A.
Concluziile sunt de prisos...


@ sibian ofticat.....pai daca nu era Muresan, lumea nici nu stia ca se joaca baschet in Romania....las-o mai moale cu ironiile ca nu isi au rostul , poate cand o sa dati voi un jucator de NBA atunci o sa fiu tare curios daca o sa vina ala sa joace in calificarile pentru a ajunge in preliminariile campionatului european....hai ma , fii serios.......
se cheama ciuda si invidie, insa deh......

paul*
19th August 2006, 18:55
Adica mai bine o ardea frumos prin Europa decat sa se duca in NBA sa auda si americanii de Romania? Sau stai ca iti tradezi tara daca nu vii la nationala...
Se poate spune chiar si asa avandu-se in vedere ca studiile despre baschet le-a frecventat gratuit in tara.Ma gandesc si eu asa simplist ca daca ar fi trebuit sa le plateasca asa cum se face la Pro Baschet Cluj cu siguranta statutul social al familiei sale nu i-ar fi permis practicare acestui sport si astazi americanii nu ar fi auzit de noi.Se poate spune ca sansa lui a fost Ceausescu.
Avea totusi o datorie morala fata de tara...
In ceea ce priveste plata asigurarilor de sanatate exista exemple de foarte multi jucatori care si-au platit singuri asigurare(Sabonis,Marciulionis,Divac,etc)
Ex.lui Stoiakivic este elocvent ptr. momentul actula.Insa la monentul despre care vorbim Gheorghe Muresan a fost unic.
De ce insa tot bat campii in privinta lui muresan?Incerc sa va conving ca nu este o persoana potrivita ptr. a accede in structurile de conducere ale federatiei.
Cat despre suma care tebuie stransa doar in cativa ani ptr.a-i asigura traiul ptr. tot restul vietii demonstreaza faptul ca omul avea el insusi temeri in capacitatea sa de a mai reusi sa faca ceva la terminarea carierei de sportiv in care a devenit celebru doar ptr. inaltimea sa.
Apropo va aduceti aminte de documentarul difuzat de TVR in urma cu vreo 10ani despre familia si satul lui Muresan denumit "Nu exista-n lumea asta frate ca al meu..."

virtual
19th August 2006, 18:58
Ok, hai sa ne oprim. Dreptate au ambele tabere.
Pentru Paul, in afara de ProBaschet, exista si alte cluburi, spre exemplu Viitorul sau ex Luceafarul, care nu costau nimic tanarul incepator. Tot ce trebuie este insa sa fie de o certa valoare.

BAK
19th August 2006, 22:04
pai Muresan a fost la CSS Viitorul, echipa care e si acum pe gratis, fara taxa.... si inca cate titluri are echipa aia la juniori, ca numai Moldovan are vreo 30 de titluri......
deci frate sibian, vrand sau nevrand, omul a adus un plus enorm de imagine baschetului romanesc.....sper sa se implice mai mult in managementul echipei nationale pentru ca aduce un plus de profesionalism....
@paul, dar tu ce ai vrea sa faca Muresan, sa dea banii lui sa se refaca salile si infrastructura? sau sa dea bani la antrenori? plus ca odata ce sezonul de nba incepe,nu exista nici un jucator care se intoarce in europa sa joace meciuri in preliminarii...

paul*
20th August 2006, 09:29
pai Muresan a fost la CSS Viitorul, echipa care e si acum pe gratis, fara taxa.... si inca cate titluri are echipa aia la juniori, ca numai Moldovan are vreo 30 de titluri......
deci frate sibian, vrand sau nevrand, omul a adus un plus enorm de imagine baschetului romanesc.....sper sa se implice mai mult in managementul echipei nationale pentru ca aduce un plus de profesionalism....
@paul, dar tu ce ai vrea sa faca Muresan, sa dea banii lui sa se refaca salile si infrastructura? sau sa dea bani la antrenori? plus ca odata ce sezonul de nba incepe,nu exista nici un jucator care se intoarce in europa sa joace meciuri in preliminarii...

Sigur ai dreptate nu trebuie sa dea Muresan bani sa se refaca salile si infrastructura.La fel cum el nu vrea sa dea asa nici eu si nici multi altiinu mai vrem sa dam(ma refer la impozite) si atunci frate ma intreb din ce bani vor mai fi platiti antrenorii??????

Cosmin Salajan
20th August 2006, 10:56
terminati

paul*
20th August 2006, 17:37
articol de pe frbaschet.ro
Marele Ghita Muresan s-a intors la Cluj-Napoca unde a antrenat alaturi de alti 6 tineri antrenori un nr de 60 de copii, dupa modelul propriei Giant Basketball Academy afiliata la Washington Wizzards (NBA).
Copiii au putut sa-si exerseze abilitatile, combativitatea si sa invete ce inseamna atitudinea pozitiva pentru acest minunat sport.
Nu putem decat sa ii multumim lui Big Gitza pentru faptul ca niciodata nu a uitat ca este un Mare Roman.
Federatia Romana de Baschet
:))))))))))))))))))))))))))))))

Zabriskie
20th August 2006, 17:44
tu esti terminat sau te prefaci?

MT
20th August 2006, 19:09
E sibian, e de inteles ca-i sta in gat orice e legat de Cluj.
@paul*: Ia un Ursus mare si rece sa-ti alunece nodul la vale si viata iti va parea mai frumoasa. :)

SilverZeus
20th August 2006, 23:30
@paul*: Ia un Ursus mare si rece sa-ti alunece nodul la vale si viata iti va parea mai frumoasa. :)

.....ba nu+i oferi Ursus, ca si Ursusul e din Cluj si ii ramane poate in gat

paul*
21st August 2006, 10:31
Cei din federatie au umor si unul destul de subtil.
Apropo de Ursus sa vi-l beti voi si in special pisoarca de Ursus verde care este o rusine de bere.Dar la tzarani merege...Si la fel untul facut de Napolact care este plin de apa.Dar dupa cum am zis la tzarani merge.
Cum l-ati votat atatia ani pe Funar nu este de mirare ca va doriti un alt exemplar de gradina zoologica intr-o functie e conducere respectiv in cea a fedreatiei romane de baschet.
Bafta...

vasi
21st August 2006, 11:11
Paul... tu esti dus rau cu pluta
Aici vb despre baschet, nu despre cine ce bere suporta sau nu, sau despre cine pe cine a votat... astea sunt optiuni personale si "gusturile nu se discuta"
In orice caz, parca mi te imaginez la un meci de baschet - asta ca sa revenim la subiect - in care Sibiul joca impotriva lui Dinamo, in Sala Transilvania, si oaspetii conduc cu 40 de puncte. Evident, toti vor incepe sa strige "Hotii, hotii"... doar voi nu va puteti imagina ca cineva e mai bun decat voi...
Pana nu veti scapa de sindromul asta, al celor mai buni, frumosi, destepti, inventivi, senzationali oameni de pe lume, la fel veti fi priviti... ca niste persoane care, din lipsa de alta ocuaptie si avand mintea ingusta, se lauda pe ei si nu dau doi bani pe ce fac altii
Numai bine!

vasi
21st August 2006, 11:16
nu este de mirare ca va doriti un alt exemplar de gradina zoologica intr-o functie e conducere respectiv in cea a fedreatiei romane de baschet.

Descrierea asta pe care ai facut-o tu i se potriveste de minune unui anume om din conducerea federatiei.
Iti dau si cateva indicii...
1. Nu e presedinte la FRB, dar daca ii tai 4 litere de la inceputul functiei, ajunge si presedinte
2. E antrenor la o echipa care joaca intr-o sala cu numele unei regiuni istorice a Romaniei
3. E un personaj care, candva, antrena echipa nationala Romaniei si le zicea jucatorilor: "Eu oricum sunt economist si nu ma pricep la baschet"
4. E un personaj care nu are decat o treaba in timpul meciurilor: sa injure. Pe toata lumea - de la propriii jucatori, la arbitri si chiar la sefii Federatiei Romane de Baschet...
V-ati prins???
Castigatorul primeste un sejur gratuit, de doua zile, in fata televizorului, pentru a urmari baschet de calitate, la TV Sport, cu sonorul inchis, in perioada 19 august - 3 septembrie. Asta, ca sa mai scape de mojicia unora "mari si tari" in baschetul de la noi

paul*
21st August 2006, 14:17
Descrierea asta pe care ai facut-o tu i se potriveste de minune unui anume om din conducerea federatiei.
Iti dau si cateva indicii...
1. Nu e presedinte la FRB, dar daca ii tai 4 litere de la inceputul functiei, ajunge si presedinte
2. E antrenor la o echipa care joaca intr-o sala cu numele unei regiuni istorice a Romaniei
3. E un personaj care, candva, antrena echipa nationala Romaniei si le zicea jucatorilor: "Eu oricum sunt economist si nu ma pricep la baschet"
4. E un personaj care nu are decat o treaba in timpul meciurilor: sa injure. Pe toata lumea - de la propriii jucatori, la arbitri si chiar la sefii Federatiei Romane de Baschet...
V-ati prins???
Castigatorul primeste un sejur gratuit, de doua zile, in fata televizorului, pentru a urmari baschet de calitate, la TV Sport, cu sonorul inchis, in perioada 19 august - 3 septembrie. Asta, ca sa mai scape de mojicia unora "mari si tari" in baschetul de la noi

Sunt intru totul de acord cu tine.De fapt nimic nou.Nimicnicia lui Vulc o cunoastem totzi insa pe cea a lui Muresan numai cativa.

virtual
21st August 2006, 14:27
Catre toti... terminam?
Nu vreau da recurg la chestii neortodoxe, dar mai bine inchid thread-ul decat sa mergem pe panta aceasta.

Era un thread cu info utile pentru fanii clujeni si nu numai.

Btw, ramane stabilit, romania georgia marti la ora 19?
Pls un raspuns civilizat!

vasi
21st August 2006, 14:56
Nu ramane stabilit
s-a mutat ora de la 19 la 20, la cererea antrenorului Georgiei
Apropo, se pare ca Georgia vine la Cluj cu ce are mai bun, printre care si jucatorii din NBA.. Pachulia si Tskitishvili, plus un tanar de mare perspectiva, Viktor Sanikidze, care e sub contract cu San Antonio Spurs, dar inca nu a apucat sa joace pt ei. In plus, jucatori de la echipe tari din Europa... Vladimir Boisa (Montepaschi, Italia), Giorgi Tsintsadze (Dinamo Moscova, Rusia),
Shammond Williams (FC Barcelona, Spania).
Sa vedem, asadar, spectacol !!!!!

Galushca
21st August 2006, 15:00
Din cate am auzit si eu da...maine de la 19 dar inca nu am gasit nicaieri oficial.
Paul* nu mai fi asa frustrat! Fiecare face ce vrea cu viata lui ...asta a facut si Ghita, a facut ce a fost bine pentru el...si sa fim seriosi...tu nu ai fi procedat la fel? sau tu esti un nationalist convins care nu bea Ursus si nu mananca unt Napolact?...

Galushca
21st August 2006, 15:11
multumim de informatie dl vasi

Cosmin Salajan
21st August 2006, 15:30
propun ignorarea lui paul* pana se vor lua ceva "masuri",
pana atunci sa speram ca maine va fi meci misto

vasi
21st August 2006, 16:02
propun, la fel ca virtual, sa ne mai calmam, si sa revenim la discutii civilizate... doar asa ne sta bine noua, ardelenilor, indiferent ca suntem din cj, sb, bh, sm, hr, cv sau orice alt judet vreti voi...

M_ovidiu
21st August 2006, 17:06
de ce cand se trezeste cate unul sa comenteze tre sa replicati ca e sibian ofticat.nu toti sibienii sunt ca paul.De cand ura asta intre sibieni si clujeni?(totul a pornit de la un manager care tot timpul se crede furat in jocurile de la sibiu si ameninta cu neprezentarea.din cauza managerului credeti-ma ca poli cluj a inceput sa le fie mai antipatica sibienilor decat dinamo).

deadlock
21st August 2006, 17:52
Paul cati ani ai ? 10 ?

hai sa punem in balanta : cateva milioane de dolari sau un salariu de kkat in romania dupa o accdentare la nationala? :rolleyes:

Eu se pare ca nu sunt asa patriot. Tu ?:ok:

BAK
21st August 2006, 18:00
de ce cand se trezeste cate unul sa comenteze tre sa replicati ca e sibian ofticat.nu toti sibienii sunt ca paul.De cand ura asta intre sibieni si clujeni?(totul a pornit de la un manager care tot timpul se crede furat in jocurile de la sibiu si ameninta cu neprezentarea.din cauza managerului credeti-ma ca poli cluj a inceput sa le fie mai antipatica sibienilor decat dinamo).

hai mai, va rugam, incepeti un alt thread despre voi si scrieti acolo....nu toti sibienii sunt ofticati.....ci numai aia care scriu aiurea aici pe thread, paul sau tu de exemplu. pai paul ala a ajuns sa scrie de napolact sau ursus intr-o discutie despre muresan,si asta numai asa ca sa arate el cate frustrat poate fii ....noi suntem mai antipatici ca si dinamo...foarte bine, insa diferentza este ca in timp ce pentru voi noi suntem inamicul numaru 1, voi sunteti insignificativi pentru noi.....

paul*
21st August 2006, 21:21
Paul cati ani ai ? 10 ?

hai sa punem in balanta : cateva milioane de dolari sau un salariu de kkat in romania dupa o accdentare la nationala? :rolleyes:

Eu se pare ca nu sunt asa patriot. Tu ?:ok:

Eu as alege sa joc in echipa nationala cu toate riscurile mentionate de tine mai sus.De fapt nici nu as fi pus in balanta problema acestor riscuri cu cinstea de a juca ptr. tara mea.
Am 32 ani nu-s milionar si sunt foarte fericit de viata pe care o duc aici in Romania.Sunt multumit de tot ce mi-a dat Dumnezeu si mi-a dat tot ce i-am cerut.Te asigur insa un lucru,bani nu i-am cerut niciodata.

Galushca
21st August 2006, 23:36
Domnu Paul ...intelepciunea si corectitudinea intruchipata...incearca sa faci ceva mai util decat sa faci valva pe aici! La varsta ta as sta in fotoliu...m`as uita linistit la un meci bun de baschet, as bea un Ursus si as manca o paine cu unt de la Napolact si nu as avea nimic cu nimeni!

MT
22nd August 2006, 01:52
@Paul* Pentru patriotismul tau local alergic la porcarii gen Ursus sau Napolact iti recomand atunci o halba de "Trei Stejari" insotita de o branza "Fagaras". :) Daca e OK, poti face si ultimul (si cel mai greu) pas pe calea ridicarii mandriei locale la cel mai inalt nivel: iti imaginezi cumva niste sibieni jucand in echipa aia de-i zice CSU Sibiu?! Nu ?! Nici noi. :)

paul*
22nd August 2006, 08:44
Domnu Paul ...intelepciunea si corectitudinea intruchipata...incearca sa faci ceva mai util decat sa faci valva pe aici! La varsta ta as sta in fotoliu...m`as uita linistit la un meci bun de baschet, as bea un Ursus si as manca o paine cu unt de la Napolact si nu as avea nimic cu nimeni!

Eu la varsta ta decat sa pierd timpul pe net m-as pregati sa-mi iau bacalaureatul fara sa copiez , sa intru la facultate la stat si mi-as cauta si un serviciu sa-mi mai ajut parintii.
Berea Ursus si painea cu unt de Napolact nu se manaca in fotoliu mai tinere,ele se savureza pe o banca tricoloric vopsita la voi in oras.
Eu spun pas caci de astazi incep serviciul.Numai de bine.

ptr.MT:Alex Kovacs este sibian.

BAK
22nd August 2006, 09:00
Eu la varsta ta decat sa pierd timpul pe net m-as pregati sa-mi iau bacalaureatul fara sa copiez , sa intru la facultate la stat si mi-as cauta si un serviciu sa-mi mai ajut parintii.
Berea Ursus si painea cu unt de Napolact nu se manaca in fotoliu mai tinere,ele se savureza pe o banca tricoloric vopsita la voi in oras.
Eu spun pas caci de astazi incep serviciul.Numai de bine.

ptr.MT:Alex Kovacs este sibian.


incredibil, ai gasit unu......din tot lotul, ai gasit unul.....tataiem tu chiar ai probleme grave........ce ai cu noi ca vad ca esti asa de pornit pe scandal....pe topic de baschet el scrie numai de ursus, napolact si bancile tricolore......esti total pe langa...hai du-te la lucru ca 1000 RON pe luna nu se fac singuri

in alta ordine de idei, se pare ca nu suntem singurii care ne intarim....dupa ce s-a anuntat intinerirea lotului pentru creerea unei echipe competitive la ploiesti se aduce un fost jucator de nba de 32 de ani...oricum ,mutare buna a asesoftului.....se apre ca pana la urma si anul asta o sa ne fie greu ...insa eu cred ca macar anul asta avem mai multe sanse decat anul trecut

Galushca
22nd August 2006, 11:12
domnu Paul :) ca bine mai zici...
Oricum azi avem un meci frumos de urmarit aici la cluj. Ieri pe TVR Cluj au fost invitati prof Moldovan si dl Cristescu, am auzit multe lucruri bune care urmeaza sa se intample in Cluj. Printre cele spuse de ei am auzit de un campinat de baschet intre scolile generale si licee cat si intre grupurile sportive din Cluj. Au oricum multe lucruri noi si bune pentru Cluj anul acesta...si surpriza...prof. Moldovan va comenta anul aceta meciurile de baschet de la Cluj :D yey...o achizitie suprinzator de buna a TVR-ului.