PDA

View Full Version : Rivalități



inter
13th February 2006, 22:55
se stiu ... amicii si dusmanii fiecarei grupari din Il Calcio ..
sunt curios ... care este rivalitatea cea mai mare din campionatul italian ... intre echipe;e din acelasi oras, sau intre echipele din zone diferite..
va rog argumentati ..
ps. n-am creat un poll pt. ca nu-si are rostul ..:rolleyes:

Al Dracu
13th February 2006, 23:09
Pai la noi, la Juventus, e simplu! Daca te intilnesti cu unul pe strada il intrebi: bah esti piacentin? Daca zice da, e prieten! Daca nu, e dusman! :D

Dar tu Intere ce vrei de fapt cu threadul asta? O lista cu rivalitatile din fotbalul italian?

Daca da uite exemple: Massese cu Carrarese (Steaua vs. Dinamo sint mici copii), Massese cu La Spezia, Pisa cu Livorno, etc!

Sergio
13th February 2006, 23:09
cred ca rivalitati mari sunt intre echipe din orase diferite dar aceeasi regiune...chiar daca nu sunt echipe de anvergura dar se nasc pasiuni nebanuite pt suprematia in regiune. Gen Palermo-Messina, Atalanta-Brescia...

Asta pe langa derby-urile deja traditionale intre granzi. :D

Al Dracu
13th February 2006, 23:11
Mai degraba Palermo-Catania! Messina au treaba cu prietenii lor de peste strimtoare, Reggina! :D

inter
13th February 2006, 23:11
de Lazio-Atalanta ce ziceti? leo stie de ce am pus asta :D:D

Leo_
13th February 2006, 23:16
Pai rivalitatile sunt mari intre majoritatea echipelor din Italia...vorba lui :drak: daca nu esti piacentin, cu mine n-ai ce discuta :D:D e suficient sa te uiti pe siturile ultrasilor din Italia si vei vedea la "amici" 1, maxim 2 echipe, iar la "nemici"...restul :P
Rivalitatile mari, dupa mine, ar fi Inter-Milan, Atalanta-Brescia, Lazio-Roma, Napoli-Salernitana, Juventus-Echipa a 2-a a orasului Torino :drak: Mai sunt si rivalitatile politice, ca sa zic asa..nu ma pricep prea bine..alea "cei de stanga" contra "cei de dreapta", gen Lazio-Livorno/Atalanta...

Sergio
13th February 2006, 23:17
Mai degraba Palermo-Catania! Messina au treaba cu prietenii lor de peste strimtoare, Reggina! :D
sau Reggina cu cele din zona...

uti2102
13th February 2006, 23:21
De Fiorentina - Siena ce ne zici dracule ?! :drak:
Una dintre "cele mai" mi se pare Sampdoria vs Genoa.

inter
13th February 2006, 23:24
Pai la noi, la Juventus, e simplu! Daca te intilnesti cu unul pe strada il intrebi: bah esti piacentin? Daca zice da, e prieten! Daca nu, e dusman! :D


prin Torino intrebi tu asa? :D hai ca glumesti :D:D

Leo_
13th February 2006, 23:50
de Lazio-Atalanta ce ziceti? leo stie de ce am pus asta :D:D
:ok: Pai am inteles ca intre cele 2 echipe e o veche rivalitate (anii '70), in special din motive politice, lazialii fiind puternic de dreapta, iar bergamascii adepti ai rosilor :D
Chestia asta cu politicul depinde de vremurile prin care trecem...daca in trecut gruparile erau mai mut de stanga, acum se pare ca "la moda" este sa fii de dreapta. Printre gruparile Juventusului, majoritatea o dau pe dreapta, desi primele grupari, Venceremos si Autonomia Bianconera erau puternic ancorate in stangism :)

inter
14th February 2006, 00:18
adica stalinisti :D:D bolsevicule:D

Leo_
14th February 2006, 00:21
Ba, pardon! aia era prin anii '70...acum alta e treaba :P
Si ca tot venii vorba de filmul ala...ai vazut cum se duceau IRR la cantonament sa-i salte pe baietii necuminti? ma gandeam ca puteam face si noi la fel, anul trecut pe vremea asta, in Lunca Jiului :D:D Sa fi mers acolo sa dam cu oua in handibelii aia si sa le strigam "La nostra fede, non va tradita, mercenari, mercenari" :D:D

Mario Di Lazi
14th February 2006, 12:36
La nivel mare, adica serie A si serie B cele mai mari dueluri sunt intre:
AC Milan - Internationale Milan
SS Lazio Roma - AS Roma
Sampdoria Genoa - Genoa
Juventus Torino - Ac Torino
Pe plan politic pe mine nu ma intereseaza aceste dueluri. Ex- Lazio - Livorno. Eu tin cu Lazio -echipa de fotbal si nu ca aripa politica de dreapta, stanga, ...
Duelurile mici, gen: Pisa, Catania, Palermo ... nu cunosc si nici nu sunt mediatizate destul.

geno
1st December 2006, 01:02
astea zise inaintea mea sunt intradevar cam cele mai mari (asta si din punct de vedere mediatic)dar e clar ca in italia sunt rivalitati f mari intre echipe mult mai mici despre care nu prea aude lumea decat cei pasionati.

hellas_verona
3rd December 2006, 19:03
Va datzi totzi cu parerea sau chiar suntetzi bine informatzi...Una din cele mai mari rivalitatzi de ex e HELLAS- napoli shi nu numai...Tot nordul italiei cand intalneste napoli, se pune aproape mereu pe scandal...Cum am vazut, m.ai sunt shi acele politice (Livorno-Lazio, dar trebuie explicat de ce...Livorno (comunisti- Lazio fascisti)...Dar shi derbyurile intre orashe...Sunt shi rivalitatzi nascute din cauza unor rani facute in trecut (Milan-Hellas/ Hellas-Mantova/Inter-Juve)...
-----------------------FORZA HELLAS VERONA-----------------------------

Mario Di Lazi
3rd December 2006, 20:59
In primul rand bine ai venit Hellas Verona ...
In al 2lea rand eu am spus mai sus ca nu prea ne intereseaza rivalitatiile politice ...
Ai capito ? :D

Sergio
8th December 2006, 15:17
ce tare il iei de la inceput. :D

Delia
8th December 2006, 15:45
Sunt shi rivalitatzi nascute din cauza unor rani facute in trecut (Milan-Hellas/ Hellas-Mantova/Inter-Juve)...


Milan - Genoa?

Mario Di Lazi
8th December 2006, 18:49
ce tare il iei de la inceput. :D

Nu am vrut asta ... :)

ORGOGLIOGRANATA
9th December 2006, 00:52
TORO---->juve
TORO---->sampdoria
TORO----> hellas verona
TORO---->perugia

Al Dracu
10th December 2006, 13:47
Juventus -> restul lumii! :D

Mario Di Lazi
10th December 2006, 15:37
Sau mai bine zis :
Moggi -> telefoanele de orice fel ... :D

Sergio
11th December 2006, 13:51
juventus -> rasu lumii. :D

dardar_3
12th December 2006, 10:58
Sau mai bine zis :
Moggi -> telefoanele de orice fel ... :D

Eu as zice mai bine Moratti:jerk:, Guido Rossi:jerk: versus Juve, Milan si Fiorentina.

BoboCosta
12th December 2006, 12:37
Ah dardare.....si berlusconi sau galliani nu au nici o vine pt parcursul vostru de anu asta???Chiar asa.....numai noi sa fim de vina?
Lasa k e bine sa vedeti si voi cum e sa fiti frustrati....noi ne'am saturat in ultimii ani.
Ce bine era cu galliani la timona Ligii...nu'i asa?
Anu asta cand se joaca pe teren e cam dificil:evil: ....va zbateti in subsolu clasamentului

Al Dracu
12th December 2006, 14:59
Juventus -> Torino :D

inter
12th December 2006, 17:20
Eu as zice mai bine Moratti:jerk:, Guido Rossi:jerk: versus Juve, Milan si Fiorentina.

adica? Moratti centreaza si Rossi trage in bara ? :happy ...
rau ati ajuns... daca acum aruncati pisica in curtea altora :D

apropo .. poate il imprumuta Moratti pe il cavaliere cu niste banuti ... sa transferati si voi ceva ... de Craciun :happy

Mario Di Lazi
13th December 2006, 07:42
Juventus -> Torino :D

Nu ai ales poza care trebuia ... :D Aici este Torino -> un juventin speriat ... :D

Al Dracu
13th December 2006, 14:57
Zici tu? Pina la urma stim ce sfirsit au taurii! :D

inter
17th December 2006, 23:13
tanti, tanti anni fa un gruppo di italiani parti' per il brasile
erano uomini di sport
tifosi e giocatori
interisti
nella loro nuova terra cercarono di aggregarsi alla squadra locale, il gremio di porto alegre
ne furono respinti
e a quel punto con il pensiero rivolto alla vecchia squadra del cuore, e per lo stesso dna calcistico che spingeva anche loro a mettersi in proprio, ne fondarono una nuova

questa mattina, la colonia interista dell'internacional di porto alegre e' campione del mondo


asta chiar nu o stiam ....!

Sergio
18th December 2006, 00:36
Zici tu? Pina la urma stim ce sfirsit au taurii! :D
sa nu-mi zici ca tauru a iesit sifonat din confruntarea aia ca nu te cred. :D