PDA

View Full Version : Rafael Nadal vs. Novak Djokovic - 1/2 R.G. 2007



Optimistul
7th June 2007, 08:15
Doi jucatori diferiti ca stil,tehnica si mentalitate de joc dar de virsta si valoare apropiate.
Ca abordare tactica aceasta semifinala mi se pare mai interesanta decit cealalta, din punct de vedere tehnic nu .
Va reusi sirbul sa-i speculeze reverul slab al spaniolului ?

printulmiskin
7th June 2007, 08:44
Optimistule,ai vazut ce puncte face Rafa cu reverul ??De unde ai scos-o pe asta cu rever slab?Ca nu este la fel de puternis ca si forehandul,asta e valabil la toata lumea,dar sa spui ca are un rever slab,este mult.Ieri Moya a incercat sa il joace pe acelasi rever slab,si ..ce-a iesit?Un meci fara istoric..Asa ca Nole ,ca sa aiba ceva sanse in fata taurului spaniol,trebuie sa gaseasca altceva..Poate sa incerce sa fie mai agresiv,sa il atace incontinuu,insa cu grija ca Rafa are unul din cle mai bune passinguri din lume,chiar si cu reverul..

Optimistul
7th June 2007, 08:59
Priza deschisa de rever il pune in imposibitatea de-a lifta mingea asa cum reuseste pe dreapta si de aici apar mici probleme care la nivelul asta pot fi speculate si pot deveni mari probleme ...

dextercioby
7th June 2007, 09:09
Sincer nu s-ar putea repeta unul dintre meciurile anterioare, nici victoria lui Nole de la Miami, nici cea a lui Nadal de la RG de anul trecut. Va fi cu totul alt meci, dar cu invingator cunoscut in proportie de 99%.

Optimistul
7th June 2007, 09:27
Nici Nadal nu crede procentul asta, numai daca ar juca impotriva mea ...

LUCKY_AMARU
7th June 2007, 14:55
sau a mea=))) periculos cu sarbii astya.........luptatori nu gluma......a mai crescut jocu lu novak ....va fi greu tare si cred ca va pierde primu sau set la rg rafa.......are un servici puternic si constant novak djokovic care ii va crea cu siguranta probleme spaniolului

Sorin Blaj
7th June 2007, 15:44
Nadal va castiga in trei seturi.

TenisFan
7th June 2007, 15:47
Ii ia Djokovic un set si cam atat... :sleep: Djokovic ca sa-l bata pe Nadal ar trebui sa fie Fedex... :confused: :evil:

costeaa
7th June 2007, 15:48
in 3 seturi? nu prea cred..

Sorin Blaj
7th June 2007, 15:48
Discutam maine, dupa meci.

raulmad
7th June 2007, 16:19
Un meci interesant intre doi jucatori tineri si valorosi.
Pe Rafa este foarte greu sa-l bati pe zgura. Vom vedea ce va fi.
Oricum Rafa va castiga si se va califica in finala.

Optimistul
7th June 2007, 16:58
Relansatule numai noi doi l-am votat pe Nole . Ce te face sa crezi ca va cistiga ?

relansat
7th June 2007, 17:11
Imi place foarte mult sa fac parte din nebunii care viseaza frumos ... Novak serveste extraordinar de bine, este serios si pe fondul unei lipse de respect din partea adversarului, cred ca va putea transa meciul in favoarea sa intr-un meci maraton. Plus ca si victoria Anei l`am ambitionat si mai tare pe sarb. :D

dextercioby
7th June 2007, 17:14
Nu s-a nascut inca jucatorul sa-i ia 3 seturi pe zgura lui Rafa. O sa vedeti si-n finala cu Federer...

Optimistul
7th June 2007, 18:17
Totul are un inceput... Asa ziceai si la Miami ca Nadal il bate pe Nole ...

dextercioby
7th June 2007, 18:19
Evident ca totul are un inceput. Nadal la Miami a facut un meci aproape la fel de slab ca-n finala de la Hamburg cu Fed. Nu cred ca in aceste 2 meciuri va mai face greselile din cele 2 meciuri. Sper sa fi invatat din greseli.

kain
7th June 2007, 18:31
Bate Nadal.. si va juca finala cu Federer :D

lucian_iasi
7th June 2007, 18:57
Castiga Nadal in 3 seturi

costeaa
8th June 2007, 13:41
in 4 seturi..iti zic eu:D

Adi Da Samraj
8th June 2007, 17:44
a inceput meciul ?

Sorin Blaj
8th June 2007, 18:09
Da. 2-2 si serveste Djokovic.

Poti urmari meciul aici: http://www.rolandgarros.com/fr_FR/scores/index.html

TenisFan
8th June 2007, 18:24
5-2 Nadal cu break...Probabil 6-2...Meci facil pt Nadal de 3 seturi... ;) Djokovic daca lua vreun set o facea in primul altfel nu mai pupa nimic... :rolleyes:

Sorin Blaj
8th June 2007, 18:28
Nadal conduce cu 5-3. Djokovic a reusit si el un break.

7-5 Nadal in primul set. Greu, greu de tot, dupa ce Djokovic a mai luat un break si a egalat la 5-5, Nadal a reusit si el break-ul si a luat setul pe serviciul sau.

In setul doi, inceput foarte bun pentru Djokovic, 1-0, punct luat la 0 si trei mingi de brek in game-ul doi, anulate de Nadal.

Cinci puncte la rand castigate de Nadal si 1-1, in setul doi.

Nadal este pe tot terenul. Aduce foarte mult cu Agassi. Returneaza aproape toate mingile considerate imposibil.

Celso
8th June 2007, 19:11
haideea Djoko:yes:

Sorin Blaj
8th June 2007, 19:13
3-2 Djokovic, in setul 2.

Celso
8th June 2007, 19:21
cum a ajuns frate nadal la aia:o: :shocked: ...si ce efect ia dat de la inaltimea aia:|

Sorin Blaj
8th June 2007, 19:25
Nadal este pe tot terenul. S-a cam terminat: 4-2 in setul secund.

Pana la urma a fost doar 6-4.

In schimb setul trei este fara istoric: 4-0 Nadal si este clar, avem finala mult dorita: Nadal - Federer.

Sorin Blaj
8th June 2007, 20:04
La 5-1 pentru Nadal, raportul punctelor castigate a fost de 100 la 70, in favoarea lui Nadal.

Luis Garcia10
8th June 2007, 20:31
E prea bun Nadal la ora asta pe zgura pentru Novak ... :D Acu` sa vedem ce poate face robotu` elvetian contra spaniolului! :D :rolleyes:

Sorin Blaj
8th June 2007, 20:38
Nadal are o determinare in joc si o atitudine care il va ajuta sa triumfe a treia oara consecutiv la Rolland Garros.

Apropo, a ajuns la a 20-a victorie consecutiva la Rolland Garros. De fapt nu are nicio infrangere la Paris.

TenisFan
8th June 2007, 20:51
Apropo, a ajuns la a 20-a victorie consecutiva la Rolland Garros. De fapt nu are nicio infrangere la Paris.Asteapta ca nu mai e mult... ;)

Sorin Blaj
8th June 2007, 22:40
Daca spui ca nu mai e mult pana la anul, asa sa fie. ;)

TenisFan
8th June 2007, 22:45
Daca vrei iti pun clock dintr-ala care iti spune timpul exact pana cand trebuie sa mai astepti...Momentan ar fi cam 1 zi si vreo cateva ore bune... ;) :(

Sorin Blaj
8th June 2007, 22:49
Numai maine nu-i poimaine si ne lamurim ce si cum.

Cristi
9th June 2007, 13:53
Am vazut tarziu thread-ul asta, dar chiar credea cineva ca o sa il bata Djokovici pe Nadal pe zgura ??? Novak e un jucator foarte bun, dar din pacate nu prea are tangente cu zgura. O fi ajuns el in semifinale, dar cand aproape iei bataie de la Patience si Recouderc iti ia un set, ce sanse ai in fata lui Nadal ?

Adi Da Samraj
9th June 2007, 17:50
se pare ca Djokovici a jucat fiind putin accidentat