PDA

View Full Version : Ce sanse sunt ca anul acesta o echipa romaneasca sa castige un trofeu european?



alex-hcm
13th February 2006, 00:28
Fac referire in special la Hcm Constanta si Rulmentul Brasov. Normal Cupa Cupelor este mult mai importanta fiind a doua ca valoare dupa Champions League dar si o cupa micuta precum Challenge Cup trebuie apreciata ca atare.

Cosmin Salajan
13th February 2006, 00:56
brasovul

SORENSEN
13th February 2006, 10:44
Tot face lumea confuzie...A DOUA CUPA dupa CL este CUPA EHF...dar nu ca nu ar fi rau ca HCM sa castige aceasta competitie...dar mai e si de ex Nordhorn sau spaniolii ,de ce nu danezii si sau rusii
Rulmentul are cea mai mare sansa :ok: (in Cupa Chalenge care e a 4 ca valoare,ca sa nu fie CONFUZIE :rolleyes: )

Darkslowstar
13th February 2006, 10:56
Rulmentul in mod sigur are cea mai mare sanse, mai ales ca nu sunt cine stie ce echipe in Challenge Cup. Ce am intalnit pana acuma a fost plevusca.
HCM are o sansa destul de mica, dar o are. Ceva d genul sansei pe care a avut-o anul trecut ASESOFTUL.

SBU
13th February 2006, 15:47
Tot face lumea confuzie...A DOUA CUPA dupa CL este CUPA EHF...dar nu ca nu ar fi rau ca HCM sa castige aceasta competitie...dar mai e si de ex Nordhorn sau spaniolii ,de ce nu danezii si sau rusii
Rulmentul are cea mai mare sansa :ok: (in Cupa Chalenge care e a 4 ca valoare,ca sa nu fie CONFUZIE :rolleyes: )

compara te rog castigatoarea cupei din Spania sau Germania sau echipele din cele 2 tari de pe locurile 2,3,4 care joaca in CL si au ajuns de pe locul 3 din grupele CL cu echipele din aceleasi tari care au jucat ehf banuiesc din pozitiile 5 6 ale clasamentului tarii respective si o sa iti faci o impresie despre valaorea cupei EHF.Vezi Steaua care a jucat direct in turul 3 in EHF cu o echipa de desculti din grecia pe cand HCM in aceeasi faza a jucat Sporting Lisabona o echpa foarte buna.

DIXX
13th February 2006, 17:19
Sa speram ca Rulmentul va aduce cupa Challenge in tara,asa cum e mai amarata dar e totusi o cupa europeana pe care multe echipe ar dori sa o aibe in vitrina.Succes si celelaltor echipe romanesti.

danikunyak
13th February 2006, 17:48
STEAUA a jucat in challenge,dar oricum cupa cupelor e a doua!!!

alex-hcm
13th February 2006, 21:42
CUPA CUPELOR E A DOUA CA VALOARE 100% SUNT SIGUR. DESI PREZENTATORII TV MAI FAC CONFUZIE CU EHF. AVAND IN VEDERE CA AICI SUNT ECHIPE DIN CHAMPIONS LEAGUE CRED CA AM DREPTATE. SA FACEM NU MAI O C0MPARATIE INTRE ECHIPELE DIN CUPA CUPELOR CARE SUNT SCRISE MAI SUS SI CELE DIN EHF: GOG Svendborg Gudme(DANEMARCA),Bidasoa Irun(SPANIA),US Creteil Handball(FRANTA),Frisch Auf Göppingen(GERMANIA),TBV Lemgo(GERMANIA), VfL Gummersbach(GERMANIA),KS Vive Kielce(POLONIA), Lukoil-Dynamo Astrakhan(RUSIA). DESI ECHIPELE PAR LA FEL DE PUTERNICE CA IN CUPA CUPELOR NICI UNA NU E CAMPIOANA TARII SALE SI IN PLUS EXISYTA ALTERNATIVA SA FIE MULTE ECHIPE DIN ACEEASI TARA CUM AR FI GERMANIA CEEA CE NU MI SE PARE ECHILIBRAT. DIN CUPA CUPELOR CAMPIOANE SUNT: CHEHOVSKI MEDVEDI,KADETTEN SCHAFFHAUSEN SI TATRAN PRESOV. CEL MAI IMPORTANT E CA FIECARE ECHIPA A CASTIGAT UN TROFEU IN TARA SA.

SORENSEN
13th February 2006, 23:53
sa in Slovacia de exemplu ..pe cand alea sunt campionate de top cum ar fi Germania si ca se te convingi la EHF c1 e CL ,c2 e C .EHF,C3 3 CC si C4 e C.Ch
Ca acum sau in trecut/viitor situatia a facut ca uneori echipele din fazele finale din CC sa fie mai puternice din C. EHF DOAR ATAT.

SBU
15th February 2006, 10:07
sa in Slovacia de exemplu ..pe cand alea sunt campionate de top cum ar fi Germania si ca se te convingi la EHF c1 e CL ,c2 e C .EHF,C3 3 CC si C4 e C.Ch
Ca acum sau in trecut/viitor situatia a facut ca uneori echipele din fazele finale din CC sa fie mai puternice din C. EHF DOAR ATAT.

pai daca in situatia de acum echipele din CC sunt mai valoroase decat cele din EHF inseamna ca pe criteriu valoric CC mai tare decat EHF. QED

SORENSEN
15th February 2006, 10:50
ca situatie punctuala dar dpdv al EHF am explicat mai sus..dar acum probabil echipele ramase in CC la prima vedere sunt poate mai bune decat din C EHF :

GOG Svendborg Gudme(DANEMARCA),Bidasoa Irun(SPANIA),US Creteil Handball(FRANTA),Frisch Auf Göppingen(GERMANIA),TBV Lemgo(GERMANIA), VfL Gummersbach(GERMANIA),KS Vive Kielce(POLONIA), Lukoil-Dynamo Astrakhan(RUSIA)====>C EHF

Skjern Handball(Den), CBM Valladolid (Spa), Fraikin BM Granollers (Spa), HSG Nordhorn (Ger), HCM Constanta (Rom),Chehovski Medvedi Chekhov (Rus), Kadetten Schaffhausen (Elv),Tatran Presov (Svk)====>CC

Nu vad mari diferente aici ...VOI ?

Daca Tatran este campioana nu schimba nimic ...si nici macar Chehovski

DeathRipple
15th February 2006, 14:12
EHF mi se pare sensibil mai puternica. dar este numai o parere

alex-hcm
15th February 2006, 20:11
Numai Daca Va Spun Ca Chehovski Din Rusia Are Aproape Toata Echipa Nationala A Rusiei (locul5 La Europene) Si Skjern 3 Jucatori La Nationala Danemarcei( Locul3 In Europa) Dintre Care 2 Sunt Titulari Incontestabili. Acum Realizez Ca Totusi Skjern E Un Adversar Foarte Puternic. Ar Fi Senzational Pt Toata Romania Sa Trecem De Danezi. Va Fi Meci Pe Muche De Cutit. Va Fi Sarbatoare La Constanta Pe 5 Martie.

SORENSEN
16th February 2006, 00:34
Doresc ca HCM-ul sa treaca de danezi si de ce nu sa castige competitia.
Cred ca pot face o surpriza frumoasa.

krydo
19th February 2006, 00:13
Incredibil mah! Nu le credeam pe fetele de la Tomis capabile de asa ceva. Au pierdut cu 30-25 in primul meci cu ABU Baku. :headbang:
Tinand cont ca si a doua mansa se joaca tot in Azerbaijan sansele fetelor noastre de a trece sunt infime.:(

andreiush
19th February 2006, 00:26
Eu zic ca era de asteptat sa nu se califice, daca au acceptat sa joace ambele meciuri acolo...

DIXX
19th February 2006, 00:56
Eu zic ca era de asteptat sa nu se califice, daca au acceptat sa joace ambele meciuri acolo...
Nu inteleg atunci de ce s-au mai inscris in competitie,e doar o pierdere de timp si bani.

andreiush
19th February 2006, 01:12
Nu stiu daca se iau ceva masuri din partea federatiei in cazul in care nu participi... cert e ca se intalnesc de multe ori aceste situatii in care se joaca ambele meciuri pe terenul uneia dintre echipe.
Si Minaur a facut la fel anul asta, a jucat doua meciuri in Franta...
Si Rulmentul a jucat doua meciuri acasa, nu? Deci se practica...

Darkslowstar
19th February 2006, 11:52
Tomis acuza arbitrajul, dar ce pretentii mai ai daca accepti sa joci ambele meciuri acolo. Tomis face mai mult figuratie in Challanege Cup.

krydo
19th February 2006, 13:20
Dar si Rapid a facut la fel acceptand sa joace ambele manse la Besancon, care e o echipa mult mai tare ca ABU Baku-ul lui Tomis. Si Rapid au facut la fel ca Tomis spunand ca le-au batut arbitrii. Totusi ele au piedut "numai cu" 29-25 aseara. :no:

SORENSEN
19th February 2006, 13:43
Rapid a disputat ambele manse si in Elvetia dar au castigat ambele manse acolo...
M-a dezamagit jocul de aparare al HCM in meciul cu Dinamo cu o astfel de aparare cum sa treci de Skjen dar sa mai castigi CC...

Darkslowstar
19th February 2006, 13:53
Oricum daca te uiti la echipele din CC iti dai seama ca sansele HCM-ului de a castiga trofeul sunt mai mult teoretice. Toto Rulmentul ramane singura echipa care are cu adevarat sanse bune la un trofeu european. Fie el si cel mai slab cotat!

DIXX
19th February 2006, 13:57
Mi se pare mai atractiv handbalul la fete(nu ca e Rulmentul in fata)momemtan.

SORENSEN
19th February 2006, 15:32
Clar ca Rulmentul are sanse mari ,mai ales ca Rulmentul ca echipa pare mai inchegata si mai bine acoperita pe compartimente...

alex-hcm
19th February 2006, 20:30
s-a caaalificat tomis constanta care a castigat cu 28-23 . bravo fetelor! bravo dumitru musi! sa vedem cu cine jucam in sferturi. sper sa nu mai jucam ambele manse indeplasare de fapt sun sigur ca nu se va mi intampla asta. haide tomis! sa mergeti cat mai departe

Darkslowstar
19th February 2006, 21:17
Eu sper sa nu pice cu noi, ca sa mai mearga un tur :D

Bravo Tomis!

krydo
19th February 2006, 21:23
Cinste fetelor de la Tomis...cum au trecut nu stiu. Regula de departajare totusi mi se pare foarte tampita. Adica fetele au pierdut ieri cu 30-25 si azi au batut cu 28-23 si au trecut (cica ca al doilea meci se considera ca s-a jucat acasa la noi), si Tomis mere mai departe pt k a dat mai multe goluri "in deplasare". Ce stupid!:mda:


Pacat de Rapid. Era clar din momentul in care a acceptat sa joace ambele manse la Besancon (care nu e chiar orice echipa), ca o sa greu...chiar imposibil. Azi macar au fost mai aproape de victorie (ieri au pierdut 29-25, azi 26-25). Nu inteleg de ce accepta sa joace ambele manse in deplasare, hai ca stii ca joci cu o echipa buna si ai sanse mici, dar macar pt fani, adu-o naibii in Romania. Rapid nu cred ca a jucat vreun meci acasa sezonul asta european si era clar (ca ulceaua nu mere de multe ori la apa) ca odata se vor intoarce acasa si aici vor ramane.

SORENSEN
20th February 2006, 00:14
Din cauza banilor ...si asa se iese mai ieftin daca ii si mai bati cazul Rapidului in elvetia si cazul Tomisului in azerbajian

DIXX
20th February 2006, 01:44
Bravo Tomis,nu mai trageam sperante dupa primul meci dar ati facut o surpriza frumoasa,sper sa ne intalnim doar in finala.