PDA

View Full Version : Roger Federer vs. Nikolay Davydenko 1\2 Roland Garros



Kainsashiki
6th June 2007, 10:41
In semifinala Roland Garros-ului, numarul unu mondial, Roger Federer, il va intalni pe ocupantul locului patru in clasamentul ATP, rusul Nikolay Davydenko.

Cei doi s-au mai intalnit de opt ori pana acum, castig de cauza avand de fiecare data Roger Federer. Ultima data cei doi s-au intalnit in 2006, la US Open, cand Federer s-a impus cu 6-1 7-5 6-4.

Pe zgura, cei doi s-au intalnit decat o singura data, in 2005 la Hamburg, Federer castigand cu 6-3, 6-4.

Discutii si pronisticuri aici!

Laura1985
6th June 2007, 11:13
cu Federer e greu...aceeasi situatie ca si cu Justine..sunt cei mai completi jucatori ...Federer va castiga relativ usor.

coiscif
6th June 2007, 11:19
o sa castige fedex! dar greu...davydenko arata f bine pe zgura anu' asta!

raulmad
6th June 2007, 13:06
Cred ca Federer se va califica in finala. Nu stiu daca va avea un meci usor pt ca Davydenko a jucat foarte bine si cu Nalbandian si cu Canas. Totusi as vrea sa vad si eu un alt jucator (in afara de Nadal) care intra pe teren cu ganduri "razboinice" si cu credinta ca-l poate invinge pe Federer.

relansat
6th June 2007, 14:12
Am votat Davydenko in speranta ca Fedex va fi generos si ii va face cadou victoria :happy
p.s: joaca super rusu` ... pacat ca va fi eliminat :D :drak:

TenisFan
6th June 2007, 15:00
Am votat Davydenko in speranta ca Fedex va fi generos si ii va face cadou victoria :happy
p.s: joaca super rusu` ... pacat ca va fi eliminat :D :drak:Gata cu cadourile rusul joaca foarte bine si nu-i de glumit cu asta...De altfel Davydenko e mega serios pe terenul de tenis...Deci 3-0 Fedex scurt... :(

Cipri
6th June 2007, 17:10
Il va bate rusul :D deaia l-am si votat :D

Ady
6th June 2007, 19:08
n-are nici o sansa davidenko ... federer nu pierde la oameni pe care i-a mai batut de atatea ori inainte ...

Luis Garcia10
6th June 2007, 19:16
Bate Federer :sleep:

Kooler
6th June 2007, 19:29
Oricat de mult mi-as dori sa bata Davidenko, nu pot sa spun nici ca merge in finala nici ca e mai bun ca Federer

printulmiskin
6th June 2007, 22:53
Federer este cel care va juca finala,fara nici un dubiu....

lucian_iasi
6th June 2007, 22:59
Federer 3-0 la seturi,meci scurt

iuli
6th June 2007, 23:39
In semifinala Roland Garros-ului, numarul unu mondial, Roger Federer, il va intalni pe ocupantul locului patru in clasamentul ATP, rusul Nikolay Davydenko.



Diablo, cum ii zice rusului pe romana? :rosu:
Fii corect si nu te mai lua de Maria

dextercioby
7th June 2007, 09:12
Dava^denko ii zice...:P 3-0 pentru Federer in 2 h. Intr-adevar, Fed nu pierde la jucatori cu care are 8-0 sau 13-1 (Roddick)...

ioni
7th June 2007, 11:33
Federer va castiga fara nici o problema ..nu stiu de ce Davydenko nu s-a lasat batut de Canas ..orsicum Canas avea mai multe sanse in fata lui Federer ..facea si el un act de caritate ..

costeaa
7th June 2007, 14:55
o sa fie destul de greu pentru federer...l'am vazut pe davydenko cum joaca si joaca f bine..imi place f mult..sper sa fie un meci frumos

Sorin Blaj
8th June 2007, 00:06
Davydenko poate sa faca o surpriza, chiar daca la prima vedere sansele lui sunt minime.

lucian_iasi
8th June 2007, 00:15
Si tu ai glume in program :)

dextercioby
8th June 2007, 00:54
Intransigentul (cel putin asa imi pare mie) Sorin a facut o gluma chiar buna. 1% sanse si pentru Davydenko, asa cum am zis despre Nole.

lucian_iasi
8th June 2007, 00:56
Asa e...doar daca se accidenteaza federer poate sa castige Davydenko

TenisFan
8th June 2007, 11:44
Asa e...doar daca se accidenteaza federer poate sa castige Davydenko:cry: Eu zic ca nici nu intra pe teren de frica ce-i este... :cry: :( Eu vreau ca Fedex sa intre in meci asa cum a intrat Heninca ieri: mega "pumped up"...Daca intra asa pe teren loveste cateva castigatoare il linisteste pe Davydenko si ne pregatim in maxim 2 ore pt Nadal - Djokovic care cred ca o sa fie mai interesant... :rolleyes: Daca Fedex nu joaca la un nivel ridicat inca de la inceput exista posibilitatea ca Davydenko sa-i ia un set(asta daca nu se trezeste Federer)... :cry:

lucian_iasi
8th June 2007, 11:55
Si de ce m-ai citat pe mine?Eu ce-am zis?ca davydenko n-are sanse sa-l bata pe federer..decat daca se accidenteaza federer si renunta.

costeaa
8th June 2007, 13:40
federer-davydenko 3-1

Vraciul
8th June 2007, 13:43
si bineinteles primul set il ia davy, nu? :D

costeaa
8th June 2007, 13:52
daka tu vrei:D

TenisFan
8th June 2007, 14:06
Fedex http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/15.gif

costeaa
8th June 2007, 14:22
2-0 davydenko:D

Vraciul
8th June 2007, 14:26
chiar si daca ar fi 2-0 la seturi pt davydenko nu mi-as face probleme pentru federer. :)

costeaa
8th June 2007, 14:29
:D..nici eu..primul set sa il ia davydenko:D

Vraciul
8th June 2007, 14:41
povestiti si voi meciul, care il vedeti :D

alina_dana
8th June 2007, 15:18
Primul set castigat de federer cu 5-7:D

printulmiskin
8th June 2007, 15:26
Davydenko a jucat PERFECT pina la scorul de 2-4 si 0-40 ,dupa care Federer demonstreaza de ce este Nr.1 si revine cistigind cu 7-5..Cit de tare mental trebuie sa fii sa continui sa mai poti juca impotriva unui asemenea jucator,care nu poate fi batut nici macar atunci cind tu joci mai bine ca el..?

printulmiskin
8th June 2007, 15:27
Rusul insa nu cedeaza si continua sa se tina aproape de Magicus..2-2

TenisFan
8th June 2007, 15:31
Rusul insa nu cedeaza si continua sa se tina aproape de Magicus..2-2Imi place despre tine ca ai imprumutat sintagma de De Magicus... ;) S-a facut 3-2...
Fedex http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/15.gif

Universal
8th June 2007, 15:41
Federer ajunge in finala.Altceva ar fi numai o dezamagire.

printulmiskin
8th June 2007, 16:08
Federer cistiga al doilea set in tie-breack...

coiscif
8th June 2007, 16:14
am zis ca o sa castige greu...dar nici asa!

Sorin Blaj
8th June 2007, 16:21
Cand am spus ca are o sansa, nu m-ati crezut.

DirGM
8th June 2007, 16:23
Se pare ca inconstanta care a caracterizat jocul lui Davydenko in ultima vreme iese la iveala si in meciul de azi... Incredibil cat de "prost" a gestionat rusul cele doua momente favorabile... A pierdut ambele seturi desi a condus 4-2 si 40-0 in primul si 5-4 si serviciul in cel de-al doilea....:rosu: Oricum asta nu diminueaza sub nici o forma meritele elvetianului, care a reactionat de fiecare data prompt, dovedind inca o data de ce este No. 1!

Acum are un break avans in debutul setului 3.... Scenariu cunoscut oare?!?!?!

Sorin Blaj
8th June 2007, 16:24
A fost foarte aproape de surpriza, in ambele seturi.

DirGM
8th June 2007, 16:36
A fost foarte aproape de surpriza, in ambele seturi.

Hmmm...surpriza ar fi fost sa le castige pe amandoua... Nu cred ca ar fi fost chiar o surpriza sa ii ia un set, totusi si Davydenko e nr. 4, nu e chiar un anonim.....

Daca Federer ii ia si setul 3 cu 7-5 (asa cred eu), Davydenko chiar ar trebui sa mearga un pic la un psihiatru.....:P

Sorin Blaj
8th June 2007, 17:05
Tie break in setul 3: 1-1, dupa doua break-uri.

coiscif
8th June 2007, 17:17
mama mia...am avut impresia ca vad un meci sampras-agassi!

f frumos meciul, felicitari ambilor jucatori! cred ca a fost cel mai frumos meci pe care l-am vazut in ultimul an!

Luis Garcia10
8th June 2007, 17:18
Federer si-a facut placerea sadica de a-l lasa pe Davydenko sa mai traiasca un pic in tiebreak-ul setului 3 pentru a castiga in 3 ore :))))

printulmiskin
8th June 2007, 17:27
Federer a demonstrat inca o data de ce este cel mai bun jucator de tenis din istorie!!!

Cristi
8th June 2007, 17:30
Davydenko pierde in mod absolut penibil. Puteam sa pun pariu ca asa va fi. Sa ai sanse sa castigi toate cele 3 seturi si sa nu o faci... nu face decat sa dovedeasca inca o data complexele rusului.

Din nou, inca o data si iar numele lui Federer castiga meciuri pe care jucatorul trebuia sa le piarda. Davydenko a fost clar peste Federer astazi insa pur si simplu i-a fost teama de victorie. Daca lua macar un set, cu totul altfel se scria istoria.

Cine spune ca Federer a intors seturile ca un mare campion se inseala. Davydenko a pierdut seturile ca un jucator de duzina. Mai bine nu il batea pe Canas, ala macar intra cu tupeu pe teren si cred ca il batea pe Federer si a treia oara.

Daca nu se intampla nici un accident si Nadal ajunge in finala, Federer va trebui sa joace de 3 ori mai bine ca sa il bata pe spaniol. Singura consolare e ca, desi probabil nu merita sa joace finala, ar fi mai frustrant pentru Federer sa o piarda decat sa nu o joace deloc.

Astazi elvetianul a transpirat serios in fata lui de Penibilus Chelus Frustratus, sa il vad duminica in fata lui de TopSpinus Potentus.

"How does Roger look, asks Jithendra? Embarrassed to have played so badly and won in SS, to be frank." - Drew Lilley

printulmiskin
8th June 2007, 17:32
Davydenko pierde in mod absolut penibil. Puteam sa pun pariu ca asa va fi. Sa ai sanse sa castigi toate cele 3 seturi si sa nu o faci... nu face decat sa dovedeasca inca o data complexele rusului.

Din nou, inca o data si iar numele lui Federer castiga meciuri pe care jucatorul trebuia sa le piarda. Davydenko a fost clar peste Federer astazi insa pur si simplu i-a fost teama de victorie. Daca lua macar un set, cu totul altfel se scria istoria.

Cine spune ca Federer a intors seturile ca un mare campion se inseala. Davydenko a pierdut seturile ca un jucator de duzina. Mai bine nu il batea pe Canas, ala macar intra cu tupeu pe teren si cred ca il batea pe Federer si a treia oara.

Daca nu se intampla nici un accident si Nadal ajunge in finala, Federer va trebui sa joace de 3 ori mai bine ca sa il bata pe spaniol. Singura consolare e ca, desi probabil nu merita sa joace finala, ar fi mai frustrant pentru Federer sa o piarda decat sa nu o joace deloc.

Astazi elvetianul a transpirat serios in fata lui de Penibilus Chelus Frustratus, sa il vad duminica in fata lui de TopSpinus Potentus.

"How does Roger look, asks Jithendra? Embarrassed to have played so badly and won in SS, to be frank." - Drew Lilley

Esti penibil tu ...Comentariul tau arata ca nu ai NIMIC in comun cu sportul asta...Mai bine fugi si "comenteaza"un joc de barbut ceva...

TenisFan
8th June 2007, 17:41
Cristi il uraste pe Fedex pur si simplu deci era de asteptat ca o sa zica abureli dintr-astea... ;) Federer a fortat cat a trebuit si l-a inselat pe Davydenko pentru ca asa a mai facut cu el la AO anul trecut...Eu zic ca Fedex a jucat sa-l bata pe Davydenko doar in primul set cand intr-adevar rusul a jucat niste puncte excelente si parea un adversar de temut...Aici Federer si-a ridicat jocul si l-a terminat 7-5 apoi a scazut nivelul jocului tipic pentru sine si s-a complacut in jocul asta de uzura dar plin de intensitate care a fost spectaculos si de un nivel ridicat... ;) Federer a jucat iar bine atunci cand a fost nevoie mare dar nu neg faptul ca l-a dominat si psihic pe Davydenko dar asta numai pt ca stia ca poate s-o faca altfel nu ajungea el in situatiile astea... ;) El ii cunoaste foarte bine pe jucatorii cu are de-a face atat la nivel psihic cat si la nivel de tenis deci nu poate fi in eroare niciodata... :( In finala cu Nadal va fi un alt Federer... ;)
Fedex http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/15.gif

Adi Da Samraj
8th June 2007, 17:43
Daca nu se intampla nici un accident si Nadal ajunge in finala, Federer va trebui sa joace de 3 ori mai bine ca sa il bata pe spaniol.



corect . federer pe zgura are sanse sa-l bata pe nadal cam cite are nadal sa-l bata pe federer pe iarba

Optimistul
8th June 2007, 18:59
Astazi elvetianul a transpirat serios in fata lui de Penibilus Chelus Frustratus, sa il vad duminica in fata lui de TopSpinus Potentus.



Unde ai gasit latinismele astea ? Esti tare ! Ia da-i un latinism si lui Federer ... Ce zici de Mirka's Fraieritus ? Daca ai si tu altceva spune !

costeaa
8th June 2007, 19:03
davydenko nu a reusit sa se concentreze in momentele importante..a fost un meci foarte bun

Sorin Blaj
8th June 2007, 19:05
Lipsa de curaj, ghinion sau Federer? :)

Optimistul
8th June 2007, 19:28
Lasa-ti ghinionul ,Federer a jucat bine .

coiscif
8th June 2007, 20:35
federer a meritat sa castige...a jucat perfect punctele esentiale ale meciului!

si da, davydenko a jucat f bine...l-a facut pe federer sa schimbe 2 tricouri...dar nu a fost decisiv cand a avut sansa!

una peste alta, cred k finala o sa fie mai disputata decat cea de anu' trecut si sper sa castige federer!

DirGM
8th June 2007, 21:23
Davydenko pierde in mod absolut penibil. Puteam sa pun pariu ca asa va fi. Sa ai sanse sa castigi toate cele 3 seturi si sa nu o faci... nu face decat sa dovedeasca inca o data complexele rusului.

Din nou, inca o data si iar numele lui Federer castiga meciuri pe care jucatorul trebuia sa le piarda. Davydenko a fost clar peste Federer astazi insa pur si simplu i-a fost teama de victorie. Daca lua macar un set, cu totul altfel se scria istoria.

Cine spune ca Federer a intors seturile ca un mare campion se inseala. Davydenko a pierdut seturile ca un jucator de duzina. Mai bine nu il batea pe Canas, ala macar intra cu tupeu pe teren si cred ca il batea pe Federer si a treia oara.
Daca nu se intampla nici un accident si Nadal ajunge in finala, Federer va trebui sa joace de 3 ori mai bine ca sa il bata pe spaniol. Singura consolare e ca, desi probabil nu merita sa joace finala, ar fi mai frustrant pentru Federer sa o piarda decat sa nu o joace deloc.

Astazi elvetianul a transpirat serios in fata lui de Penibilus Chelus Frustratus, sa il vad duminica in fata lui de TopSpinus Potentus.

"How does Roger look, asks Jithendra? Embarrassed to have played so badly and won in SS, to be frank." - Drew Lilley

With all do respect, dar nu cred ca e chiar asa.... IMO, elvetianul a dovedit azi din nou ca e "the man in charge"... A reusit sa joace perfect in momentele esentiale ale jocului, reusind sa revina de fiecare data la momentul oportun....

E ff. adevarat ca Davydenko are si el "un mare merit", dar de aici pana la a considera ca Federer nu a avut nici un merit, e o cale destul de lunga... Practic elvetianul a castigat meciul la nivel mental, rusul clacand la fiecare moment de presiune...

TenisFan
8th June 2007, 22:21
Hai sa nu ne hazardam totusi in declaratii...Rusul a clacat din setul 2 incolo in primul set nu prea a avut ce sa faca...A avut 4-2 si 4-0 pe serviciul lui Fedex dar atunci elvetianul a realizat ca treaba devine serioasa si l-a bombardat pe rusnac cu vreo 3 servicii pe care nu stiu cine din lumea asta le scotea... :( Apoi in game-ul urmator Fedex a variat jocul si a dat cu slice-uri in Davydenko nemaijucandu-le pana in momentul acela si rusnacului i-a fost greu sa le inghita iar break-ul s-a produs... ;) Primul set a fost clar al lui Fedex...Rusnacul a clacat sub presiune in urmatoarele 2...De mentionat ca-n primul set Davydenko a avut la un moment dat 1/11 la mingile de break convertite...Eu zic ca pe toate le-a salvat Fedex nu le-a pierdut Davydenko... :shocked: Oricum meciul a fost extrem de spectaculos mai ales in primul set cand ritmul a fost infernal si pentru asta trebui sa-i multumim lui Davydenko care a reusit niste lovituri de exceptie dar si lui Fedex care-n setul 2 ne-a incantat cu niste slice-uri + drop shot-uri + backhand-uri ireale... :shocked: