PDA

View Full Version : Vasilica Pacuraru - Surpriza lui Vukotic



ady51a
12th February 2006, 10:21
„M-am obişnuit cu golurile spectaculoase“

Tânărul mijlocaş al „rechinilor“, Vasilică Păcuraru, 19 ani pe 11 iunie, a marcat trei goluri, până acum, pentru Farul, toate în meciuri amicale şi toate foarte frumoase: cu Rapid Ovidiu, cu Callatis Mangalia şi, acum, cu Zenit St. Petersburg. Reuşita din partida cu Rapid, după un şut de la 30 m, a fost în chiar meciul său de debut la „rechini“.

Vasile recunoaşte însă că, deşi asemenea exerciţii nu sunt ceva nou pentru el, reuşind goluri spectaculoase şi la lotul naţional, cel de joi este cel mai frumos de până acum, semifoarfecă de la 14 m, după o lovitură de colţ. „Până în prezent, am punctat doar în amicale. Vreau să sparg gheaţa şi în campionat şi să bucur fanii Farului. Visul meu este să câştigăm Cupa anul acesta. Şi în sezonul trecut am prins lotul, dar, din păcate, am pierdut finala cu Dinamo“, a declarat Păcuraru pentru „Cuget Liber“. Cuget Liber!
Echipa din meciul cu Wisla:
Farul: G. Curcă - Farmache, I. Barbu, Şchiopu, Paşcovici - Voiculeţ, Fl. Lungu, Păcuraru, L. Florea - Guriţă, L. Mihai. Au mai jucat: T. Moldovan, Senin, Gheară.
Sa fie aceasta oare echipa de baza?
Ce parere aveti despre acest Vasilica Pacuraru si despre linia de mijloc Voiculeţ, Fl. Lungu, Păcuraru, L. Florea (Pascovici)?

Arhiva: Articole despre Vasilica Pacuraru:

Vasilică Păcuraru face furori la Naţională

Vasilică Păcuraru, juniorul de mare perspectivă al Farului, a înscris golul cu care echipa naţională Under-18 a României a întrecut, cu 1-0, echipa similară a Greciei, într-un meci amical disputat pe stadionul din Otopeni. Alături de Păcuraru, din reprezentativa României a mai făcut parte un fotbalist al Farului, Marius Soare, cei doi, care provin din grupa lui Sevastian Iovănescu, fiind titulari. Astăzi, pe stadionul Conpet din Ploieşti, România şi Grecia mai susţin un meci de verificare, la care va asista şi Iovănescu, antrenorul urmând a-i aduce acasă apoi pe cei doi elevi ai săi. Vasilică a căpătat mare încredere în ultimul timp. Faptul că se pregăteşte alături de prima noastră i-a dat o altă ţinută. Trebuie să se ridice peste nivelul celorlalţi colegi de la lot, întrucât este singurul care se află în anturajul unei formaţii de Divizia A, a declarat, pentru ???Cuget Liber“, Petre Comăniţă, directorul tehnic al Farului şi directorul de programe al Academiei de Fotbal a marinarilor. De duminică şi până pe 30 aprilie, un alt junior al Farului, Ionuţ Lupu (născut în 1989), va efectua un stagiu de pregătire în Italia, cu echipa naţională. Cuget Liber!

ady51a
22nd February 2006, 10:18
La mijlocul terenului, în trei dintre cele cinci meciuri a fost utilizată tripleta Lungu (acelaşi luptător recunoscut, dar şi cu veleităţi de marcator) - Păcuraru (19 ani, într-o creştere evidentă, cu realizări în fiecare meci, printre care şi un eurogol, în disputa cu Zenit St. Petersburg II) - Florea (agresiv şi predispus la efort). Tehnicienii farişti i-au folosit, în acest compartiment, pe diferite poziţii, şi pe Guriţă, Soare (un alt tânăr de 19 ani), Voiculeţ, Uşurelu, Boghiţoi (portuarul aflat în probe, puternic, bătăios, tipul de luptător; şi-a creat destule ocazii de gol - din această poziţie ori mai avansat -, însă nu a fructificat nici una), Senin şi, în ultima confruntare, pe portughezul Mario Carlos. Cu siguranţă, compartimentul median va fi şi mai bun când va reveni Todoran, câştigând în rafinament, imaginaţie şi creativitate.
Cuget Liber!

ady51a
4th March 2006, 16:55
* Tânărul „rechin“ Vasilică Păcuraru aşteaptă cu mare încredere returul Diviziei A



Tehnicianul sârb al Farului, Momcilo Vukotic, s-a bazat mult, în amicalele din această iarnă, pe tânărul de 19 ani Vasilică Păcuraru. L-a aruncat în luptă, din primul minut, şi l-a păstrat tot meciul pe teren, inclusiv în cele mai dificile partide de verificare, cu Wisla Cracovia şi cu Naţionala Coreei de Nord, desfăşurate în Cipru. Păcuraru a declarat, pentru „Cuget Liber“, că prezenţa sa de până acum, constantă, între titularii Farului, l-a făcut să prindă „destul de multă încredere“. În continuare, fostul internaţional de juniori vrea ca şi în partidele oficiale să aibă aceleaşi prestaţii favorabile. „Sper să îl mulţumesc şi în campionat pe Momcilo Vukotic, să am evoluţii la fel de bune“, spune Păcuraru.

Până acum, micul „rechin“ a fost încercat ca mijlocaş la închidere (cel mai mult), fundaş dreapta sau fundaş central, primul post fiind favoritul său. „Îmi place cel mai mult să joc în această zonă, mă simt cel mai bine ca mijlocaş central“, ne-a precizat numărul 16 de la Farul. Păcuraru consideră că are o mare şansă ca, la o vârstă atât de fragedă, să fie pregătit de un antrenor străin: „Mister are experienţă europeană şi sunt sigur că antrenamentele şi evoluţiile mele sub bagheta sa îmi vor fi de mare folos în viitor“.

Fost om de bază la Naţionala juniorilor născuţi în anul 1987, Vasilică Păcuraru tinde acum spre reprezentativa de tineret. Este conştient însă că intrarea în atenţia selecţionerului Florin Marin nu poate veni decât în urma prinderii unui post de titular şi a evoluţiilor bune de la Farul. „Bineînţeles că mă gândesc şi la Naţionala de tineret, dar, deocamdată, trebuie să joc la echipa de club, să dovedesc că pot evolua în primul «11». După aceea, sunt sigur că voi fi chemat şi la lot“, arată Păcuraru. El este hotărât să fructifice orice prilej care i se va oferi pentru a evolua în echipa de bază şi, de ce nu, pentru a şi înscrie, aşa cum a făcut-o în trei dintre amicalele Farului. „Nu ştiu când voi marca primul gol oficial pentru Farul. Eu sper acum, în acest retur, şi, de ce nu, din primul meci, cel cu Pandurii. Dacă voi avea şansa, sigur voi profita de ea“. Cuget Liber

tchibos
12th March 2006, 01:14
parca a jucat si pacurar, dar a fost rezerva... nu prea s-a vazut surpriza sarbului pe teren

Swarovski
12th March 2006, 15:27
Pacurar e un jucator de viitor si trebuie sa i se acorde mai multa atentie.

dorryn
17th March 2006, 21:36
eu am incredere in el..sper sa nu-l dea cine stie pe unde ca are multe de aratat

tchibos
25th March 2006, 11:44
pana acum le-a tinut ascunse pe toate... ca desi a fost pe teren a cam absentat

ciorbicafaristu
25th March 2006, 11:47
gresesti...in meciul cu national din cupa a fost singurul jucator care a jucat cu determinare, punand osul la bataie...daca ar juca si ceilalti cu aceeasi ambitie n-avem cum sa pierdem azi

tchibos
25th March 2006, 11:50
eu nu l-am vazut

ciorbicafaristu
25th March 2006, 11:55
te cred si eu...de la masa presei niciodata nu se vede bine :shock:

tchibos
25th March 2006, 13:35
era unul in dreapta mea care tot imi lua fata :D