PDA

View Full Version : Palmares



lupisor lupetto
12th February 2006, 09:39
As dori sa stiu care sunt succesele cele mai faimoase din istoria Echipei noastre Nationale de rugby. Am auzit ca inainte eram mai buni insa as dori sa aflu mai multe amanune.

IonitaCristian
25th February 2006, 20:31
As dori sa stiu care sunt succesele cele mai faimoase din istoria Echipei noastre Nationale de rugby. Am auzit ca inainte eram mai buni insa as dori sa aflu mai multe amanune.
Momentan nu pot sa-mi verific documentele dar asa, pe dinafara, pot sa-ti spun ca au existat momente in istorie cand ne bateam de la egal la egal cu toate marile tzari. Am iesit de mai multe ori campioni europeni, in conditii discutabile insa, am batut in deplasare Franta si Tara Galilor, am facut egal in deplasare cu echipa a doua a Noii Zeelande prin anii 70, iar in anii 80 s-a vorbit prima data despre posibilitatea formarii unui Turneu al celor 6 Natiuni, cu Romania langa cele 5 mari ale Europei, insa din diferite motive nu s-a mai concretizat.
Ultimul succes cu adevarat notabil, daca memoria ma ajuta, este medalia de bronz la mondialele de tineret din 1993, de la Bresica, generatia care a reusit ultimele calificari la mondialele de seniori.
La nivel de club, in anii 60, Grivita si Dinamo de doua ori, au castigat Cupa Campionilor Europeni, una din finale disputandu-se chiar pe stadionul din Parcul Copilului, care azi se afla intr-o paragina totala.
Cea mai clara victorie a nationalei de seniori ramane inca 100-0 in deplasare cu Bulgaria.

Cam acestea sunt pe scurt succesele nationalei de rugby si a echipelor de club.

krapulax
25th February 2006, 21:20
eu zic- ultimul succes notabil e victoria cu italia in 2003.

IonitaCristian
26th February 2006, 02:01
eu zic- ultimul succes notabil e victoria cu italia in 2003.
da, ca rezultat de meci, mai ales in conditiile in care italia are o evolutie peste asteptari anu asta in Turneul. Eu ma gandeam la o competitie de nivel ridicat, un trofeu important.:)