PDA

View Full Version : SURPRIZELE JO de la Torino



SORENSEN
11th February 2006, 12:19
Intotdeauna la JO apar surprize,unele mai mari altele mai putin,si cred ca nici aceasta editie nu poate fi mai prejos.
In anii trecuti surprize au fost la schi alpin dar si la alte probe .Sa vedem ce va fi si acum si sa spunem parerea.
Eventual sa propunem si unele nume mai purin cunoscute(sau cotate cu sanse mici) care ar putea face surpriza...:ok:
La biathlon propun pe Roesch(masculin,Germania)
Sarituri cu schiurile pe Morgenstern desi e dintre cei mai buni e vazut cu sanse mai mici(in spatele lui Janda,Ahonen,Ljokelsoy sau Hautameki si Kuettel de exemplu) dar cred ca aici va exploda.

SORENSEN
11th February 2006, 23:41
A aparut si prima:la Combinata Nordica ----Georg Hettich (Ger) a castigat atat proba de sarituri car si dupa schi fond dupa ce la final a tinut pirpt lui Gotwald un fondist extrem de valoros.
Favoriti erau : Manninen,Godwald,Ackerman,Moan,Tande ,Lodwick,Bieler

stefanm14
11th February 2006, 23:57
Pai hai sa o luam pe zile. Maine cele mai importante sunt coborarea masculina si sariturile cu schiurile. La coborare nu cred ca poate fi vorba de o surpriza, oricare dintre ultimii 6-7 la start ar castiga nu ar fi o surpriza. La sarituri si mie mi se pare in forma Morgenstern, dar nu poate fi considerata surpriza. Poate Romoren, desi si el are ceva sanse, chiar daca mici.

sun
12th February 2006, 11:12
Surpriza primei zile a fost italianul acela , medaliat cu bronz la 5000m patinaj viteza . :ok:
La biatlon masculin , combinata nordica si mogule nu au fost surprize .

stefanm14
12th February 2006, 11:27
Cum nu au fost ? La combinata nordica a castigat Hettich, un sportiv bun si in Cupa Mondiala, dar totusi nu printre cei consacrati, iar spre exemplu Maninen, cu 11 victorii din 15 in Cupa Mondiala a terminat pe 9.

SORENSEN
12th February 2006, 12:08
Intr-adevar Hettich a fost o surpriza placuta si nu era printre primi 5 cotati la victorie asa ca e clar ca a fost ceva oarecum neasteptat.
Plus ca el l-a invins la sprint pe Gotwald care in primi 3 la schi fond dintre concurenti asa ca e clar o surpriza...

SORENSEN
12th February 2006, 14:49
Deneriaz o alta surpriza castigand si la o distanta concludenta de Walchhofer +0.72 titlul la coborare...

Lidia
12th February 2006, 14:56
Surpriza e si retragerea lui Michelle Kwan din competitie... o medalie in minus pentru americani ceea ce nu poate decat sa ma bucure... insa imi pare rau de Michelle...

stefanm14
12th February 2006, 15:35
Cum naiba sa te bucure Lidia, pai fara Kwan la feminin mai ramane decat Slutskaia pt titlu, asa spectacolul era asigurat. Nu vad pe altcineva castigand titlul. Apropo, Sarah Hughes sau Sasha Conner participa ?

Lidia
12th February 2006, 15:43
stefanm14: nu ai observat ca eu am ceva cu americanii!! :D Si Carolina Kostner poate sa faca o figura frumoasa. Mai e si pe teren propriu. Apoi mie chiar imi place Irina Slutskaya. ;)

miril
12th February 2006, 16:09
La schi fond, urmarire, masculin, rusul Dementiecv a surprins pe italieni si scandinavi, castigand aurul.

SORENSEN
12th February 2006, 16:33
Da o mica-mare surpriza a rusului ,scandinavii,germanii sau chiar italienii au fost dovediti de un rus ...clasic.

stefanm14
12th February 2006, 17:22
Deci, eu as considera surprize pana acum, din probele la care ma pricep :

-victoria lui Hettich la combinata nordica
-locul 3 al rusoaice Abruzova la schi fond
-victoria rusului Dementiev la schi fond

Surprize neplacute sunt multe, dar hai sa vedem partea buna a lucrurilor :P

@lidia, pai du-te la nenea bush, las-o pe michelle :P

stefanm14
12th February 2006, 20:56
Inca o surpriza : Lars Bystoel la sarituri. As cataloga-o ca o surpriza, si nu ca una de proportii. Ca si Hettich ieri el era totusi cunoscut fanilor (spre deosebire de Amman acum 4 ani, spre exemplu), a facut un sezon bun anul asta, dar totusi nu era printre marii favoriti.

SORENSEN
12th February 2006, 23:34
Mda chiar e o surpriza Brystoel dar care era pe acolo mereu si a stat la panda...
Dementiev nu e o mare surpriza ,e una mai mica avand in vedere ca a castigat cursa preolimipica de acum un an...
In aceeasi situatie este si Greis(biathlon )care anul trecut la cursa preolimpica a castigat individualul ....

SORENSEN
13th February 2006, 15:28
O surpriza extrem de NEPLACUTA :headbang: si anume ca favorita personala (dupa Anja bineinteles) Lindsey Kildow s-a accidentat grav la antrenamentele de astazi pt coborare.

"US medal hopeful Kildow's plight was much worse and it looks like the 23-year-old will miss the Olympics.

Losing control on a tricky lip after a series of bumps midway through the course, Kildow did the splits before twisting her knee on impact.

After being tended on the piste by doctors, the American, who won two world cup downhills in December, was taken on a stretcher towards an air ambulance."eurosport.com
Si se pare ca la acelasi antrenamente campioana olimpica en-titre Carole Monttilet s-a accidentat deasemenea si probabil ca si pt ea s-a incheiat olimpiada.

miril
13th February 2006, 15:49
"O surpriza extrem de placuta". Vrei sa spui...neplacuta.

Lidia
13th February 2006, 16:03
Pe Eurosport au anuntat ca si frantuzoaica Carole Montillet (medaliata cu aur in coborarea de la Salr Lake City in 2002) s-ar fi accidentat chiar mai grav decat Lindsey Kildow. Se zvonea chiar de o comotie cerebrala. Pe eurosport nu am vazut sa scrie nimic. :(

SORENSEN
13th February 2006, 16:49
...l Se zvonea chiar de o comotie cerebrala. Pe eurosport nu am vazut sa scrie nimic. :(
http://www.eurosport.com/alpineskiing/torino/2005-2006/sport_sto832301.shtm

Si eu am vazut la stirile de pe eurosport si ziceau ca Carole e mai rau (comotie) dar pe net apare altceva...:headbang:

stefanm14
13th February 2006, 21:26
Pacat pt ambele. Montillet oricum nu cred ca avea sanse la medalii. Kildow ar fi avut sanse bune la ambele probe de viteza. E tanara, poate peste 4 ani.

SORENSEN
14th February 2006, 00:03
O poza cu fractiuni de secunde inainte de cazatura lui Lindsey :headbang:

stefanm14
14th February 2006, 09:20
Ieri nici o surpriza majora, Ishmuratova era printre favorite, Totmianina/Marinin erau mari favoriti.

SORENSEN
14th February 2006, 15:48
Dar astazi stafetele(f & m) germaniei de sprint au capotat 5 respectiv 4 .
Bjorndalen a capotat si el la sprint masculin (biathlon) rata 3 focuri care a dus la locul 12.

Anclation
14th February 2006, 15:50
Fischer castiga primul sau medalie de aur Olympic in Biatlon, dar nu pot sa spun ca asta a fost o surpriza, cand el de obicei merge repede si trage bine.

SORENSEN
14th February 2006, 20:19
Dezamagitoare atitudinea lui Miller in combinata de astazi nu putea sa se concetreze pana la capt ..nici nu mai stiu decand Bode nu a mai facut 2 curse f bune consecutiv...

Lidia
14th February 2006, 21:13
americanul Ted Ligety e campion olimpic la combinata...

stefanm14
14th February 2006, 21:16
O mansa a doua senzationala a americanului ! Dupa cum spunea si comentatorul, a pus mare presiune pe Raich, care a capotat. Pacat pt el.

Lidia
14th February 2006, 21:19
si mie imi pare tare rau de Raich, dupa cum am mai spus nu vreau americani pe podium, si cu atat mai putin pe prima treapta :drak:

hai sa ne uitam la patinaj acu... Chiper e pe locul 4 pana in acest moment.

miril
15th February 2006, 00:55
In opinia mea, Ted Ligeti va pune probleme serioase la proba de slalom special lui Rocca si Reich. Atentie si la francezi, care stiu sa se afle in forma la JO. Ma gandesc la Bourgeat, Vidal dar si la un schior de mare perspectiva, Jean-Baptiste Grange, 21 de ani, cu cel mai bun timp in mansa a doua, la slalom, la combinata.

stefanm14
15th February 2006, 08:55
Eu nu cred ca va castiga Rocca la slalom. Raich are sanse daca isi revine dupa abandonul de ieri.

miril
15th February 2006, 09:24
Raich a dovedit in ultima vreme ca este labil in conditii de presiune psihica. Rocca este si el sub presiunea publicului. Deci, cine va profita in acest caz?

stefanm14
15th February 2006, 09:30
Poate Schonfelder.

miril
15th February 2006, 09:36
Sincer, imi doresc sa castige oricine dar nu austriecii. Imi pare rau ca sunt asa de...subiectiv dar asta este. Eu cred ca viitorul apropiat va confirma valoarea americanului Ligeti si, personal, vad in francezi niste outsideri seriosi. Voi tine insa cu Rocca.

SORENSEN
15th February 2006, 10:57
Interesanta Combinata : favoritii au abandonat (Aamodt-campionul olimpic en-titre din cauza unei accidentari) sau nu au rezistat presiunii (Raich si Miller) si a invins un out-sider --Ligety

stefanm14
15th February 2006, 11:00
Si Lasse Kjus a abandonat, si el avea sanse la medalii.

Anclation
16th February 2006, 21:04
A fost surpriza placuta in competitia Patinaj viteza (urmarire pe echipe), in care Italia a castigat. A batut pe Canada in finala, dar inainte de asta echipa a batut pe si favoritele SUA si Olanda. Bravo Italia!

stefanm14
16th February 2006, 21:08
Surpriza mare la biathlon, frantuzoaica Florene Baverel-Robert. Eu o stiam de o tragatoare extraordinara, dar ma asteptam la ea mai mult la individual, unde sunt 4 trageri si conteaza mai mult tragerile. La sprint insa sunt doar 2 trageri, si e mai greu daca schiezi asa slab ca frantuzoaica. Insa a avut noroc ca celelalte au ratat. Felicitari !

SORENSEN
17th February 2006, 19:48
89 VEERPALU Andrus EST 12:35.1 2 26:23.1 1 38:01.3
Desi un fondist valoros era cotat cu sansa mai mica decat mai consacratii Angerer,Bauer sau Rotchev

stefanm14
17th February 2006, 20:13
Nu poate fi considerata surpriza. E campionul olimpic de acum 4 ani in aceasta proba.

SORENSEN
17th February 2006, 23:24
Asa e dar nu parea in forma ...si de aia am spus ca ar fi o mica surpriza

SORENSEN
18th February 2006, 23:46
Ce surpriza a facut Defrasne la biathlon pursuit 15 km ,de fapt 2 pt ca la INVINS LA SPRINT pe O E Bjorndalen.

ricky
19th February 2006, 08:14
HOCHEI PE GHEATA 18.02.2006

ELVETIA - CANADA 2-0 :ok:

O noua bomba a elvetienilor !

P.S. Mai, sa fie, astia au devenit "teroristii" competitiei ! :evil: