PDA

View Full Version : Andrei Pavel - un sportiv demn de toata admiratia



Pages : [1] 2 3

Timm
11th February 2006, 12:04
Deschid acest thread in cinstea lui Andrei Pavel care este unul din cei mai mari sportivi romani in ultimii 10 ani.
Victoria contra lui Roddick este senzationala si revenirea de la 0-2 dovedeste ca putem, si noi, romanii. Mai ales in conditiile in care tenisul este un sport aproiape interzis tarilor sarace acest parcurs al lui Pavel este uimitor.
Croatia, Belarus si SUA, trei dintre cele mai mari forte actuale ale lumii (vezi parcursul Croatia si Belarus) ca sa nu vorbesc decat de ultimul an, au insemnat lupte data de Pavel contra restului.
Dublu nu avem (ca de nu s-a tinut cu dintii de dublul Mercea Tecau, alt simplu nu avem ca Hanescu doarme cand joaca) si, in aceste conditii, echipa de tenis a trait prin Pavel. Si acesta (indiferent de forma sportiva) joaca de fiecare data extraordinar cand evorba de Cupa Davis. Este o placere extraordinara sa il vezi cata ambitie are si ce putere de lupta.
Toti sportivii din Romania, din toate sporturile, au ce invata de la acest extraordinar luptator.

Draga Andrei, sunt mandru ca esti de-al nostru.

Cneazul
11th February 2006, 16:44
de doua saptamani am vrut sa deschid un thread despre andrei pavel , dar am ezitat deoarece exista un thread romania si romanii in tenis . bravo andrei pavel . felicit tot arborele genealogic a lui andrei , deoarece fara ei nu mai era andrei . hanescu ne-a distrus . cate sperante am avut ca il va invinge pe blake . nu stie nimeni adresa de mail a lui andrei pavel sau florin segarceanu ?

dianette_d
11th February 2006, 16:55
Draga Andrei, sunt mandru ca esti de-al nostru.
Toti suntem mandri ca Andrei este al nostru! /hello

a_ndrada
11th February 2006, 18:13
andrei pavel este un mare juctor si un mare om totodata.a avut o cariera stralucita si chiar cred ca ar fi putut fi in top ten.

Cneazul
11th February 2006, 22:11
inca mai poate

a_ndrada
11th February 2006, 22:18
azi am ramas foarte uimita cand am vazut pe un site ca si americanii l-au laudat pe pavel.toata lumea a fost uimita de prestatia sa.ar trebui sa fim f mandri de el.

Cneazul
11th February 2006, 22:55
imi aduc aminte , ca anul trecut am vazut pe site-ul cupei davis un sondaj despre jucatorul primului tur al cupei davis . bineinteles , invingator a iesit ljubicic . daca vom castiga meciul de dublu sau meciul lui hanescu de maine cu roddick , va fi pavel - blake la 2-2 . andrei cred ca se va motiva si il va invinge. va fi un nou sondaj , la care andrei va fi printre nominalizati , iar eu voi fi primul care il va vota si bineinteles , toti romanii care au posibilitatea de a-l vota

don_denver
11th February 2006, 23:05
ce meci a facut cu americanul..toata stima....!!!de fapt..aplauze pt andrei pavel....

Pliviu
12th February 2006, 13:41
Iata un articol din prosport:


"Lecţia lui Andrei Pavel"

Am auzit atâtea voci, mai mult sau mai puţin avizate, care susţineau că românii nu vor lua nici un set pe terenul americanilor încât mai că-mi venea să nici nu mă uit la meci. Aş vrea să ştiu ce era în mintea lui Pavel la 2-0 la seturi pentru Roddick şi în momentul când adversarul său avea minge de meci. Dar nu voi şti niciodată probabil... Poate că nici nu e de ştiut, ci de simţit.

Născut în România, dar educat în Occident, Cneazul Pavel ne-a predat tuturor o lecţie. De viaţă. Meciul lui a fost superb. A luptat, a crezut, s-a văzut încolţit, s-a simţit dominat, s-a autodepăşit, şi-a forţat limitele, şi-a respectat adversarul, a căzut şi s-a ridicat. Învinsese. În faţa unui tensiman infinit mai bine cotat, în deplasare şi pe o suprafaţă ce nu i-a convenit niciodată.

Revenirea tenisului românesc în elita mondială i se datorează în mare măsură. An de an a fost omul de bază în echipa noastră de Cupa Davis. Aflat pe final de carieră, cel mai bun jucător român de la Năstase încoace a mai dat o lovitură. Şi dacă e să fi fost cântecul lui de lebădă, nici că se putea unul mai frumos... Poate doar un decisiv cu Black în noaptea asta.

Dacă toţi românii s-ar comporta ca Pavel vineri noapte, la San Diego, am fi cu toţii mult mai fericiţi, mai siguri pe noi şi mai puţin complexaţi de atuul teoretic al celorlalţi.

ioana_boronea17
12th February 2006, 14:34
adevarul este ca nam crezut ca va reusi andrei pavel sa revina de la acel scor. ia facut fata cu brio lui rodick care este pe locul 3 in clasamentul ATP :D a jucat exceptional si sper sa castigam desi hanescu este accidentat

DeathRipple
12th February 2006, 17:24
a nu se uita ca pavel nu mai traieste de multi ani printre noi. nu are antrenor roman, nu are nici macar sotie romanca. la fel cum sharapova si celelalte rusoaice sunt rusoaice doar in buletin. nu de lipsa de "personal" ne plangem, ci de absenta unei infrastructuri, a unui sistem bine pus la punct.

Timm
12th February 2006, 17:32
a nu se uita ca pavel nu mai traieste de multi ani printre noi. nu are antrenor roman, nu are nici macar sotie romanca. la fel cum sharapova si celelalte rusoaice sunt rusoaice doar in buletin. nu de lipsa de "personal" ne plangem, ci de absenta unei infrastructuri, a unui sistem bine pus la punct.

Evident.
Mai mult decat evident ca aceasta este problema.
Tenisul in Romania inseamna doar imbogatirea peste masura in regim de tun a unor parveniti. Ce e trist ca multi dintre acesti parveniti provin din tenis, asta e foarte trist (vezi de exemplu SRL-urile noastre care cica se numesc cluburi de tenis).
Intelegi sa faca afaceri pe stilul jaf cu japca un oarecare Gigi smecher de cartier da nu un Pescariu sau altcineva.
Asta e nu avem ce sa facem

PS Iar sarpele Boa chiar nu tropaie?

Cneazul
12th February 2006, 17:32
am cateva intrebari : andrei pavel are antrenor ?
-/-/-/--/-/-/-/-/ adresa de maill ?
sotia lui andre vorbeste romaneste ?

Cristi
12th February 2006, 18:45
Andrei putea sa joace pentru Germania in cupa Davis, dar a ales Romania. Andrei nu are nici un antrenor, nici roman nici strain. Probabil pentru ca nu vrea un strain iar antrenorii romani sunt de toata jena si nu mai au ce sa il invete. In schimb are un preparator fizic, Ionut Gavrila cred ca il cheama, care e roman 100%. Cum de la 16 ani traieste in Germania, era greu sa aiba o sotie romanca. Cu toate astea, ambii sai copii au si nume romanesti. Intrebarea daca sotia lui vorbeste romaneste este absolut absurda si irelevanta.

Insinuari cum ca Andrei nu ar fi un roman adevarat sunt de toata jena :rosu:. Putea sa joace in cupa Davis pentru Germania, dar a ales Romania desi stia ca sansele lui sa faca parte dintr-o o echipa tare sunt minuscule (probabil ca o echipa formata din Pavel, Haas, Kiefer si Schuettler ar fi jucat macar cateva finale). Daruirea cu care joaca pentru Romania este peste cea a coechipierilor sai cetateni romani 100%.

Nu am inteles niciodata resentimentele romanilor pentru cei care 'nu au mancat salam cu soia'. Voi daca ati avea doi copii, ati prefera sa traiasca in Germania, linistiti si intr-un sistem care functioneaza si le asigura un viitor, sau in Romania, expusi la rautatile xenofobe si invidia celorlalti?

Andrei este un patriot adevarat, nu unul doar la nivel de vorbe. A folosit conditiile din Germania pentru a ajunge acolo unde este, insa el se simte roman 100%. Ceea inseamna ca asa si este.

a_ndrada
12th February 2006, 20:52
ai f mare dreptate.nu conteaza ca traieste in germania,din contra il admir ca a reusit sa se integreze intr-o tara straina de la o varsta atat de frageda.ce conteaza ca traieste in alta tara daca face tot posibilul pt tara noastra...in atatea meciuri de cupa davis am castigat datorita lui.merita toata admiratia noastra.

BlueEnergy
12th February 2006, 21:04
Sincer... toata stima si respectul pentru Andrei chiar daca anul trecut prin turneele de tenis nu a stralucit! Insa in Cupa Davis face mereu meciuri de zile mari! Bv Andrei!

Timm
12th February 2006, 23:43
Andrei putea sa joace pentru Germania in cupa Davis, dar a ales Romania. Andrei nu are nici un antrenor, nici roman nici strain. Probabil pentru ca nu vrea un strain iar antrenorii romani sunt de toata jena si nu mai au ce sa il invete. In schimb are un preparator fizic, Ionut Gavrila cred ca il cheama, care e roman 100%. Cum de la 16 ani traieste in Germania, era greu sa aiba o sotie romanca. Cu toate astea, ambii sai copii au si nume romanesti. Intrebarea daca sotia lui vorbeste romaneste este absolut absurda si irelevanta.

Insinuari cum ca Andrei nu ar fi un roman adevarat sunt de toata jena :rosu:. Putea sa joace in cupa Davis pentru Germania, dar a ales Romania desi stia ca sansele lui sa faca parte dintr-o o echipa tare sunt minuscule (probabil ca o echipa formata din Pavel, Haas, Kiefer si Schuettler ar fi jucat macar cateva finale). Daruirea cu care joaca pentru Romania este peste cea a coechipierilor sai cetateni romani 100%.

Nu am inteles niciodata resentimentele romanilor pentru cei care 'nu au mancat salam cu soia'. Voi daca ati avea doi copii, ati prefera sa traiasca in Germania, linistiti si intr-un sistem care functioneaza si le asigura un viitor, sau in Romania, expusi la rautatile xenofobe si invidia celorlalti?

Andrei este un patriot adevarat, nu unul doar la nivel de vorbe. A folosit conditiile din Germania pentru a ajunge acolo unde este, insa el se simte roman 100%. Ceea inseamna ca asa si este.


Deci de la 16 ani e in Germania? Nu stiam asta si chiar eram curios.
Un exemplu pt toti sportivii nostri, din absolut toate sporturile. Indiscutabil.

ioana_boronea17
13th February 2006, 11:03
Nam crezut ca Pavel va reusi sal bata pe Roddick dar cum mereu speranta moare utlima :D BRAVO LUI!!!!!!!!!!! a jucat foarte bine ,pacat ca sa accidentat Hanescu :(

Cneazul
14th February 2006, 17:02
Andrei va avea cel mai bun al carierei sale ( poate ca nu va fi cel mai bun , dar va fi pe locul 3 dupa anul 2001 si anul 2004 ) . Andrei joaca azi ( marti ) la turneul de la san jose . la simplu va juca in primul tur cu suedezul soderling ( si el este obosit pentru ca a jucat in cupa davis , impotriva argentinei ) . la dublu , andrei nu s-a inscris pe tabloul principal . daca va trece de soderling va juca in turul 2 cu robredo sau philippousis . in sferturi ( daca va ajunge ) are mari sanse sa-l intalneasca pe blake .

Darkslowstar
14th February 2006, 19:00
Cum naiba sa traiasca in Romania, parca ar avea unde sa se pregateasca? 6 luni pe ani cat timp sunt practicabile terenurile noastre de zgura? Sa fim seriosi, daca ramanea in Romania azi avea alta meserie.

Apolini
14th February 2006, 21:15
Pavel a reusit o performanta remarcabila, indiferent ca Roddick era accidentat sau nu. Are unul dintre cele mai bune Backhanduri din lume. In locul lui m-as retrage acuma, dupa victoria asta, dar depinde de starea lui. Pana la urma cred ca e bine sa mai continue atata timp cat este intr-o forma atat de buna. Toata stima!

Baskerville
14th February 2006, 22:35
Din pacate dupa victoria cu Roddick nu pot sa nu ma gandesc ce se va intampla dupa ce se va retrage Pavel,vom mai ramane cu Hanescu si Sabau?:ciocan:

myreila
14th February 2006, 23:01
Pacat ca dupa retragerea sa din tenis nu va mai fi nimeni care sa joace pentru Romania ! Pe Hanescu nu-l vad atat de motivat ca pe Pavel !Daca Roddick nu avea serviciul meciul se termina de mult in favoarea lui Pavel ! Felicitari pentru un mare jucator !

Timm
15th February 2006, 09:12
Pavel a reusit o performanta remarcabila, indiferent ca Roddick era accidentat sau nu. Are unul dintre cele mai bune Backhanduri din lume. In locul lui m-as retrage acuma, dupa victoria asta, dar depinde de starea lui. Pana la urma cred ca e bine sa mai continue atata timp cat este intr-o forma atat de buna. Toata stima!

E o mare victorie, una dintre cele mai m ari ale lui dar a mai invins jucatori mari totusi in cariera lui. Si de ce sa se retraga? Tu ai vazut cat alearga? Imi amintesc ultimele ghemuri (sau poate ultimul) cand a alergat dintr-o parte a terenului in alta fara probleme. Are o conditie fizica extraordinara. Ca si Agassi, de exemplu, care este si mai batran. Sau uita-te la Dorinel Munteanu, ca sa dau un exemplu din alt sport. Nu trebuie sa judecati oamenii dupa varsta. Majoritatea se retrag in anumite limite dar exista si sportivi exemplari, ca acestia, la care varsta se prelungeste mult peste limitele normale.

Cneazul
15th February 2006, 21:45
doro ! daca s-ar retrage ar fi un las .nu inteleg asemenea atitudine . eu de-as fi in locul lui as mai juca inca 6-7 ani .de ce sa se retraga daca in cupa davis nu e nimeni ? parca joaca singur. din moment ce e de departe cel mai bun jucator , nu mai este loc de discutii . peste vreo 3-4 va fi al doilea jucator roman , iar apoi ar mai putrea juca inca vreo 2 ani pana ar veni altul si ar fi al treilea .

din pacate , din cauza oboselii andrei a fost eliminat la turneul de la san jose de suedezul soderling , scor 6-4 6-3

Cneazul
19th February 2006, 11:27
la turneul de la memphis ce va incepe maine , andrei pavel a cazut in primul tur cu cyril saulnier . dar acum 10 minute m-am uitat pe tabloul principal si andrei pavel nu mai e . s-a retras de pe tablou . stie cineva ceva despre el . sper ca nu s-a accidentat .

MCV
21st February 2006, 20:42
Andrei se antreneaza cu Adrian Marcu, dar nu sistematic, ci din când in când. Asa a declarat intr-un interviu de dupa BCR Open. Ar fi minunat sa poata citi opiniile exprimate aici si sa afle astfel cât de mult il iubesc românii. Poate asta l-ar motiva mai mult si in competitiile individuale, nu numai in Cupa Davis. Sper sa se retraga cât mai târziu posibil si sa o faca in plina glorie.

Cneazul
21st February 2006, 23:55
s-a accidentat ? cititi ce am scris mai sus

gianinamet
26th February 2006, 20:19
nu e mare andrei pavel, e foarte slab roddick, e intr-o forma jalnica! nu pre stiti tenis dragii mei! argumentul meu e clar: dupa ce l-a batut pe roddick, a fost nimicit de soderling!sa fim mai obiectivi !

css2
27th February 2006, 04:45
nu e mare andrei pavel, e foarte slab roddick, e intr-o forma jalnica! nu pre stiti tenis dragii mei! argumentul meu e clar: dupa ce l-a batut pe roddick, a fost nimicit de soderling!sa fim mai obiectivi !

cred ca tu nu prea stii tenis my friend.andrei este un mare jucator si poate sa bata multi jucatori din top 20.l-a mai batut pe roddick inainte asa ca nu mai vorbi prostii.uneori cind jucatorii sint obositi si nu si-au vazut de mult familia cedeaza meciul ca sa fie cit mai repede acasa.asta trebuie sa intelegeti voi.soderling nu are cum sa-l spulbere pe andrei.

Cneazul
27th February 2006, 14:47
oricum , soderling a jucat finala saptamana acesta . e in mare forma

maria_d
27th February 2006, 17:01
De fiecare data cand joaca pentru a Romania se vede ca o face cu toata dragostea, acest lucru este vizibil atat in jocul lui cat si in ce declara in presa, cum vorbeste despre Romania.Iar in jocul cu roddick a fost ca o pasare phonix care a renascut din propia cenusa motivat fiind de dorinta de a castiga pentru romanii.
Felicitari Andrei si iti multumim ca esti de fiecare data prezent pentru noi la Cupa Davis.

Darkslowstar
27th February 2006, 17:30
E singurul tenismen roman care a dat intodeauana 100% in Cupa Davis, nu ca altii care si-au ferit piciorusele si au abandonat la prima intepatura in picioare.

maria_d
27th February 2006, 20:57
am cateva intrebari : andrei pavel are antrenor ?
-/-/-/--/-/-/-/-/ adresa de maill ?
sotia lui andre vorbeste romaneste ?
:help: :help: si pe mine m-ar interesa daca ai aflat ceva in legatura cu adresa de email, multumesc

maria_d
2nd March 2006, 19:29
....

Darkslowstar
2nd March 2006, 19:38
Pavel nu are antrenor, din cate stiu eu. Se mai pregateste ocazional cu antrenorii nostri de cupa davis.

Cneazul
5th March 2006, 11:30
nici eu nu am aflat adresa de mail .l-am intrebat odata pe css si a zis ca o are dar nu mi-a dat-o . cine poate face rost de ea ?

Cneazul
23rd March 2006, 20:25
hai andrei . azi are meci cu alberto martin

myreila
23rd March 2006, 21:50
La ce ora joaca ?
Dupa cum am vazut multe jocuri sant suspendate !

Cneazul
23rd March 2006, 22:34
da . si eu am observat . meciul lui andrei e programat dupa meciul lui vesmina cu .........( nu mai stiu ) . s-a terminat primu set .2-1 in setu 2 si apoi, s-a suspendat . cred ca ploua

Darius
24th March 2006, 00:52
Andrei Pavel pe wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Andrei_Pavel

Am tot cautat un site oficial al lui Andrei, dar nu am gasit...chiar nu are un site oficial?...un jucator de calibrul lui ar trebui sa aiba...

Cneazul
24th March 2006, 09:36
www.andreipavel.ro
e in constructie . este un thread doar despre site-ul lui andrei pavel .
ce se intampla cu tine andrei ? noi , romanii , te iubim ,. hai andrei , joaca pentru noi .

Darius
24th March 2006, 12:46
Multumesc pentru link...nu am gasit site-ul acesta pe google...mersi inca o data.

Cneazul
24th March 2006, 14:16
cu placere si-altadata
nu mai cere .
sa cresti mare

Cneazul
30th March 2006, 14:48
CAREER HIGHLIGHTS
1996 – Reached first ATP SF in Bucharest and played in Olympics… 1997 – Advanced to SF in Chennai…1998 – Captured first ATP title in Tokyo (d. B.Black) and first Romanian to win a title since Ilie Nastase in 1978… Won first ATP doubles title in Bucharest (w/Trifu)… 1999 – Reached two ATP finals -- Munich and ‘s-Hertogenbosch …Won Venice Challenger (d. Dosedel)… 2000 – Won title in St. Poelten (d. Ilie)… 2001 – Won AMS Montreal (d. Rafter)… Held 46 consecutive service games and saved 16 of 16 break points there until losing serve in first game of second set vs. Rafter… Earned a career-high $800,714… 2002 – Won a career-high 44 matches and advanced to his first Grand Slam QF at Roland Garros (l. to Corretja) and during rain-delayed QF he became a father for second time… Also went 6-0 in Davis Cup play during year (4-0 in singles)… 2003 – Finished in Top 100 for sixth consecutive season despite missing six months of season right wrist and back injuries from April through September… Had an 0-7 match record on year before going 7-5 in last five tournaments… Reached AMS Paris final (l. to Henman)… 2004 – The veteran Romanian finished in Top 20 in INDESIT ATP Entry Rankings for first time in his career… Began first three months by compiling a 12-7 record with five of his losses coming to Top 3 opponents (four to Federer, one to Ferrero)… His best result was SF in Houston (l. to Haas)…Finished in Top 20 after winning Ukraine Challenger (W/O vs. Kucera) in final week of season… Was 17-12 on hard, 15-9 on clay, 20-12 in tie-breaks.

PERSONAL
Won Roland Garros and reached SF at Wimbledon Juniors in 1992... Admired Ilie Nastase and Romanian soccer player Hagi... Moved to Germany at age 16, but competes for Romania in Davis Cup... Has a 34-18 career record (27-11 in singles) in 22 ties... Tries to find fishing area when traveling, especially in Australia and New Zealand... Considers backhand as best shot... Speaks English, Romanian, German and Italian... Wife, Simone (married Aug. 19, 1994); daughter, Caroline Elena (born July 19, 1999); son, Marius (born June 5, 2002

mblue
13th April 2006, 11:58
super om , un roman adevarat, pacat de desele lui accidentari, oricum multumuri si felicitari pentru tot ceia ce a facut pentru romania

Ad3ana
13th April 2006, 20:57
andrei pavel este cu adevarat un om extraordinar, cu atat mai mult cu cat e plecat din tara de 16 ani si locuieste in germania. este de admirat si chiar un exemplu pt toti sportivii.

Pepsi-Cola
14th May 2006, 22:03
Andrei Pavel este cel mai bun jucator de tenis din romania si nu numai atat ....:D

amatorul
30th May 2006, 23:07
Pavel este jucatorul pentru care am cel mai mare respect:ok: .........are forta si experienta necesara ca sa ajunga in top 10 dupa parerea mea:D ....inca mai poate si isi rezolva treburile cum trebuie/hello

FORZA PAVEL, esti cel mai tare/hello /hello /hello /hello

Kinder
31st May 2006, 17:01
Pavel este jucatorul pentru care am cel mai mare respect:ok: .........are forta si experienta necesara ca sa ajunga in top 10 dupa parerea mea:D ....inca mai poate si isi rezolva treburile cum trebuie/hello

FORZA PAVEL, esti cel mai tare/hello /hello /hello /hellosint de acord intrutotul cu tine insa nu stiu daca mai are motivatia necesara sa revina acolo sus.:ok:

amatorul
4th June 2006, 18:27
sint de acord intrutotul cu tine insa nu stiu daca mai are motivatia necesara sa revina acolo sus.:ok:
mai stii?cred ca nu are sanse reale dar are toate calitatile necesare, trebuie doar sa aiba si mai multe dorinta:ok:

css2
6th June 2006, 21:24
andrei joaca joi si dupa french open o sa vina sa joace challengerul de la constanta.simplu si dublu.hai andrei succes la french open

lethal
6th June 2006, 21:58
nu stiu ce sa zic dar nu imi vine sa cred ca 2 saptamani fara asta nu va juca undeva si chiar mi-ar parea rau daca nu joaca la Wimbledon ,nici un alt turneu din intreg circuitul nu se aseamana cu un Grand Slam ;)

Universal
6th June 2006, 22:30
Este in semifinale la dublu si nu-mi vine sa cred.....poatea ajunge in finala

Kinder
7th June 2006, 16:17
nu stiu nimic daca va juca la constanta. e ceva sigur? se va transimte challenger-ul de la constanta?oricum sint fanul lui andrei si mi-as dori sa-l pot urmari cu placere la tv.eu am auzit de un challenger al lui trifu si la bucuresti in august la care ar putea sa participe andrei pt a obtine puncte pt US Open, e adevarat?

lethal
7th June 2006, 19:25
Constanta
1 Pavel, Andrei ROM 84
2 Gabashvili, Teimuraz RUS 119
3 Mazarakis, Vasilis GRE 162
4 Mertl, Jan CZE 179
5 Eitzinger, Rainer AUT 183
6 Garcia, Adrian CHI 192
7 Economidis, Konstantinos GRE 205
8 Aldi, Francesco ITA 208
9 Roger-Vasselin, Edouard FRA 216
10 Crivoi, Victor ROM 214
11 Ungur, Adrian ROM 221
12 Meffert, Dominik GER 222
13 Odesnik, Wayne USA 227
14 Levy, Harel ISR 234
15 Vacek, Jan CZE 237
16 Rojer, Jean-Julien AHO 240
17 Lorenzi, Paolo ITA 241
18 Klec, Ivo SVK 244
19 Lopez, Marc ESP 249
20 Ventura, Santiago ESP 253
21 Patriarca, Damian ARG 254
22 Saoudi, Slimane ALG 263
23 (SE)
24 (SE)
25 (WC)
26 (WC)
27 (WC)
28 (WC)
29 (Q)
30 (Q)
31 (Q)
32 (Q)

Alternates
1.Stadler, Simon GER 264
2.Vagnozzi, Simone ITA 265
3.Lammer, Michael SUI 266
4.Chadaj, Adam POL 269
5.Granollers-Pujol, Marcel ESP 272
6.Bohli, Stephane SUI 273
7.Moraru, Gabriel ROM 275
8.Popp, Torsten GER 279
9.Uebel, Lars GER 282
10.Navratil, Michal CZE 284
11.Op der Heijde, Melvyn NED 288
12.Villagran, Cristian ARG 291
13.Sanchez de Luna, Jose Antonio ESP 294
14.Mergea, Florin ROM 295
15.Cuevas, Pablo URU 296
16.Mirnegg, Marco AUT 298
17.Pedrini, Marco ITA 306
18.Wiltschnig, Herbert AUT 308
19.Olejniczak, Dawid POL 315
20.Schukin, Yuri RUS 317

dorryn
8th June 2006, 01:17
joaca andrei la cta? cand si unde ? la sen in mamaia? as vrea sa-l vad si eu pe viu

dorryn
8th June 2006, 01:17
joaca andrei la cta? cand si unde ? la sen in mamaia? as vrea sa-l vad si eu pe viu

premierall
23rd November 2006, 22:53
La nivel national ,putin mediatizat si asta cu siguranta se datoreaza si faptului ca un jucator cum e Pavel , modest, educat,vorbeste mai mult cu munca si rezultatele decit cu gura.Pavel cu siguranta este un produs al sportului romanesc cu care ne putem mindri si un exemplu de urmat ,pentru sportivii acestei tari,o tara in care democratia prost inteleasa determina disparitia in timp a domeniului de selectie din rindul copiilor talentati.Tind sa cred ca un Pavel se va naste greu de acum in colo.Si daca ne uitam pe plan mondial cite tari detin mai multi jucatori de talia lui?Fiecare tara detine un numar redus de stfel de jucatori,poate mai putin america dar sa nu uitam de ce domeniu de selectie detin americanii la citi jucatori au la nivel de federatie(Peste 5 mil)cit si materialele sportive bazele antrenorii care le sunt puse la dispozitie.Asta e america face industrie din orice.

luma
30th November 2006, 02:31
Sa nu uit un lucru important. La multi ani, Andrei Pavel! :)
:cheer: :cheer: :cheer:

ana888
30th November 2006, 14:25
La multi ani Andrei!!!!ufff luma...mi-ai luat-o inainte...:)

Pliviu
30th November 2006, 15:41
Da aveti dreptate, uitasem. LA MULTI ANI, ANDREI!!!/hello

carbu
1st December 2006, 10:35
Acest articol a aparut in GSP:

Andrei Pavel a suferit recent o intervenție chirurgicală la sinusuri și va reintra în turnee în ianuarie 2007, la Australian Open. La capătul unui an 2006 în care a izbutit o finală la Poertschach și un "sfert" la Gstaad, Andrei Pavel a fost nevoit să se retragă de la ultimele turnee ale sezonului din cauza unor probleme medicale. Cel mai bun tenisman român s-a operat la sinusuri în urmă cu două săptămîni. "Trebuia să o fac mai demult, dar mereu a intervenit cîte ceva. Doctorul mi-a recomandat să iau trei săptămîni pauză totală, dar pentru că recuperarea a decurs bine, miercuri chiar am încercat să alerg un sfert de oră", a povestit Andrei, care încă se reface după intervenția chirurgicală.

Aflat acasă, la Borgolzhausen, împreună cu familia, Andrei intenționează să vină pentru o săptămînă în România, in jurul datei de 6 decembrie. "Aș vrea să mă pregătesc împreună cu băieții în Poiana Brașov, dar încă nu e nimic sigur", a spus el. Anul acesta, Andrei va petrece Sărbătorile alături de familie, iar sezonul 2007 va începe pentru el cu primul turneu de Grand Slam al anului. "Nu merg în India, la Chennai. Probabil că întîiul concurs la care o să particip o să fie Australian Open. Voi juca în calificări dacă nu intru pe tabloul principal și o să fac pereche la dublu cu Waske", a dezvăluit Andrei. Și ca să arate că titlul de la München și semifinala pe care au reușit-o împreună anul acesta la Roland Garros nu au fost întîmplătoare, Andrei spune că va încerca să joace la dublu cu neamțul cam tot anul viitor.

ana888
1st December 2006, 11:24
eu nu l-am gasit pe gsp.ro dar..in fine...stiam de problemele lui cu sinusurile dar nu stiam ca s-a operat..acu s-a gasit si raspunsul la intrebarea "de ce nu mai participa la turnee?"Dar sa speram intr-un an 2007 soooper bun si cu multe rezultate. HAI ANDREI!!!
/OLE/
:cheer: :cheer: :cheer:

Catalyna
5th December 2006, 14:45
HAI ANDREI!!!!!!!!!!/hello

Andrei e cel mai bun juktor roman:yeah: ,am o singura chestie:cel mai mult imi doresc sa-l vad jucand k pana acu n-am avut okzia si sper sa-l vad anul viitor la BCR Open!!!
Asa k ,Andrei :
PENTRU NOI,LUPTA PENTRU NOI!!!

Catalyna
5th December 2006, 15:21
cARE E ECHIPA DE FOTBAL PREFERATA A LUI ANDREI?

Angel66
5th December 2006, 15:31
pai se aude ca steaua:mda: oricum..este irelevant!noi il iubim pe andrei ptr ceea ce a facut si continua sa faca ptr romania!el este un tip extraordinar...dar asta e,toti avem defecte...el tine cu steaua!:D :P

Kooler
5th December 2006, 16:13
Ar trebui sa tina cu Farul ca sa nu supere pe nimeni ca oricum e constantean. Dar oricum cu cine tine la fotbal nu e important.

Ady
5th December 2006, 16:44
el a fost legitimat la steaua inainte sa plece in germania daca nu ma insel deci ...

COSS+min
5th December 2006, 20:48
Subscriu si eu la toate cuvintele frumoase care s-au spus despre Andrei! Nu voi uita niciodata partida din Cupa Davis contra lui Roddick care pentru mine va ramane un exemplu de daruire si de ambitie in sport. In acel meci, Cneazul a jucat, ca de altfel mai mereu, nu pentru bani sau pentru glorie, ci pentru noi, pentru romanii lui de acasa. Asta simt eu de fiecare data cand Andrei Pavel este pe teren - ca el joaca cu gandul la noi si ca vrea sa spuna cate ceva despre roamnia la fiecare lovitura de paleta!

Voi ramane un vesnic admirator...

Iulya
7th December 2006, 11:45
Interviu ku Andrei Pavel/prosport (http://www.prosport.ro/articole/cu-geanta-n-spate/18052)

carbu
7th December 2006, 12:25
Multumim mult Iulya. Cu operatia asta se explica de ce Andrei obosea asa usor in meciuri. Avea probleme cu respiratia. Eu puneam totul pe seama varstei dar ma bucur ca nu e asa. Sunt convins ca va avea un an 2007 stralucit. Va fi cantecul sau de lebada.

afyn
9th January 2007, 11:46
..ce pacat ca Andrei Pavel e unul singur si nu este nimeni sa l inlocuiasca ..... a obosit omul de atata truda cel putin la echipa Romaniei..in rest il priveste cu cine si pe unde umbla nu?

Angel66
9th January 2007, 14:33
pai pe unde umbla si cu cine?:P e normal ca pe fanii lui sa-i intereseze si ce face in circuit,nu numai in cupa davis!nu crezi?e adevarat ca atunci cand joaca ptr romania da totul,dar ar fi extraordinar daca am vedea acelasi andrei pavel si in circuit!:)atata tot!

smit
12th January 2007, 02:12
Qualifying Round 1
Andrei Pavel vs Viktor Troicki

Celso
12th January 2007, 10:23
"Cneazul" a reusit contraperformanta de a pierde în calificarile pentru Open-ul Australian, fiind învins de sârbul Viktor Troicki, numarul 209 ATP

Val
12th January 2007, 11:11
La cate a facut omu asta pentru tenisu romanesc ii putem ierta orice. Nu uita ca in cupa Davis traim datorita lui.

Celso
12th January 2007, 11:16
nu l`am condamnat in nici un fel!!! insa este o clar o contraperformanta :| !nu inteleg, nu se poate concentra, e accidentat, obosit, nu isi doreste....ce are de nu poate invinge niste ilustrii necunoscutii:no: ???

Val
12th January 2007, 11:35
Dupa vreo 15 ani de tenis la cel mai inalt nivel cred ca s-a cam saturat si el.

bmarian
13th January 2007, 01:57
TEMA ZILEI
Negru si imaginar
Uitat de lume, iesit din circuit, aproape refractar la existenta, Andrei Pavel invinsul din calificari ne-aduce astazi aminte de Andrei Pavel invinsul dintotdeauna. Doi indivizi intr-unul singur. Si un pic din memoria celor care l-au petrecut cindva, degeaba.

Cred ca lui Andrei Pavel i-ar sta bine pe o motocicleta in raliul Dakar. N-ar fi obligat sa ajunga in Africa. Ar putea foarte bine sa se prapadeasca mai devreme, pe strazile Lisabonei ori pe undeva prin mlastinile regiunii Alentejo. Orice abandon, oricit de stupid ar fi el, glorifica atunci cind vine vorba de o astfel de bazaconie. Tipul e terminat pentru tenis.

Si-a incheiat cariera in urma cu trei sau patru ani, fara sa stie. Oficial, ii merge tot mai prost. Dincolo de accidentari, care sint firesti pentru un sportiv, la el nici capul n-a stat mai bine. Chiar si in vremurile de glorie avea o mentalitate de pensionar. Asta l-a tradat, l-a incovoiat si i-a subrezit viitorul. A acumulat infringerile rusinoase si conflictele penibile pina in ziua in care, dintr-odata, nu s-a mai auzit de el.

Chiar si cei care-l adulau, unii dintre ei doar pentru ca era roman si n-aveau alta solutie, s-au trezit ca nu mai au ce scrie despre el. Cu capul plecat, �Cneazul� le-a inchis si ultima usa. A cistigat suficient din tenis ca sa traiasca si dincolo de interesul nostru. Asta era si ideea. I-au alimentat-o altii la timp, ca sa stea linistit, sa nu cumva sa-si puna capat zilelor. Looseri mult mai mari decit el au agonisit in citiva ani de cariera sume frumusele, de unde apoi si-au cumparat doua-trei case, doua-trei masini, si-au permis doua-trei divorturi si un meci in cinci seturi pe la fisc.

Pe asta din urma inca-l mai joaca. Aici se pare ca e fara tie-break in setul decisiv, se merge pina-n pinzele albe. Mi s-ar parea nimerit ca unul ca el sa incerce intr-o zi sa-si refaca moralul devastat de atitea incendii si cutremure emotionale. De exemplu, intr-un desert imaginar, pe banii unui sponsor. Macar atita simt al umorului sa-i fi ramas. Dakarul ramine ceva ce nu exista.
Autor: RADU BANCIU

Alberto
13th January 2007, 02:14
Cred ca s-a cam dus vremea lui...a ajuns si el la o varsta...ar trebui sa se gandeasca deja la o retragere...

nu trebuie sa uitam insa performantele lui din Cupa Davis...ce a facut pentru tenisul romanesc...toata stima :yes:

Ady
13th January 2007, 11:01
ce-ari fi sa il lasati sa hotarasca singur cand sa se retraga ?

btw loserul asta, cred ca a scris in premiera un articol despre tennis ... pana acum numai fotbal ...:jerk:

dumy84
13th January 2007, 11:43
Nu mi se pare corect sa-i sarim in cap lui Andrei acum. Probabil ca toti eram fanii lui si i-am jurat respect etern cand ne-a scos de atatea ori din....asa cum a spus el dupa meciul cu Lee. De fapt, observ cu tristete ca asa se poarta la noi...sa dam in oamenii cazuti. Si unii o fac cu o placere diabolica. Nu inteleg logica articolului prezentat mai sus. Nu inteleg de ce Andrei Pavel, un castigator de turneu Masters si un jucator care a tinut tenisul romanesc in elita atatia ani e "tavalit" intr-un asemenea hal. Sa faca vreo 2 puncte jumate cu Franta si sa vedeti cum toti il vor ridica din nou in slavi.

ana888
13th January 2007, 11:47
Uitat de lume,Andrei Pavel invinsul dintotdeauna....ce sunt astea????asta a reusit sa imi strice ziua...si sa nu mai aud de retragere..lasati-l in pace sa decida el...si dupa mine...sa mai joace :):angry: :ciocan: :ciocan: :ciocan:

Sorin Blaj
13th January 2007, 12:11
Aveam o parere mai buna despre RB, dar se pare ca m-am inselat. El este de fapt stapanul adevarului absolut. Isi permite sa dea verdicte si sa puna diagnosticuri in domenii unde se pare ca activeaza din greseala.

Pana mai ieri, il consideram cel mai bun comentator de ciclism din Romania, impreuna cu Radu Naum, dar se pare ca se pricepe la mult mai multe sporturi. Pe cand il vom vedea si la fotbal, handbal, volei, schi si altele.

Cred ca de fapt vrea sa se bage singur in seama, dandu-si cu parerea despre oameni si sporturi pe care nu-i si nu le intelege.

Pliviu
13th January 2007, 12:12
Da, niste cuvinte foarte urate la adresa unuia dintre cei mai buni sportivi romani din ultimii ani. Noroc ca in presa straina este apreciat la adevarata lui valoare pentru calitatile de pe teren si din afara lui.

lucian_iasi
13th January 2007, 12:38
si sa nu mai aud de retragere.


Dar nu vezi ca nu mai face fata?daca nici de calificarile de Australian Open nu trece...atentie calificari nu vorbim de tabloul principal!!!!!

dumy84
13th January 2007, 12:45
Bun. Si daca nu mai face fata cum spui tu, acum trebuie sa uitam tot ce a facut pentru Romania in trecut??? Sampras cand pierdea in ultimul an de cariera trebuia ostracizat si aruncat la cosul de gunoi al istoriei tenisului nu?

Sorin Blaj
13th January 2007, 12:47
Dar nu vezi ca nu mai face fata?daca nici de calificarile de Australian Open nu trece...atentie calificari nu vorbim de tabloul principal!!!!!
Si care este problema ta? Omul are dreptul sa incerce sa revina. De aici si pana la comentarii de genul lui RB mai este. Parca vad ca vine Cupa Davis cu Franta si tot Pavel ne va scoate din r___t.

maria_d
13th January 2007, 18:29
Intr-o lume atat de rea si plina de invidie nu pot sa ii spun decat atat celui care a scris articolul ca el e un MARE LOOSER si daca se crede atat de mare sa ia el racheta de tenis si sa se duca sa joace el sa vedem ce c__t mare reusete sa faca.
Ii recomand sa inchida ciocul ca vorbeste cam mult smecherste si sa isi vada de ograda lui ca il trimit la origini .

Val
13th January 2007, 21:03
Radu Banciu mai bine si-ar da cu parerea despre Lance Armstrong, OM sau despre fotbalul francez in general si sa lase tenisu in seama altora care se pricep mai mult decat el. Intotdeauna l-am apreciat pe Banciu pentru ca spunea lucrurilor pe nume insa acum nu are nici cea mai mica dreptate. Spune ca in ultimii 3-4 Pavel nu a jucat nimic. Sa va spun eu pe cine a batut Andrei in ultimii 3-4 ani: Hrbaty, Robredo, Coria, Youzhny, Tursunov, Hewitt, Massu, Blake, Henman, Haas, Ancic, Moya, Roddick, Baghdadis. Asa ca domnul Banciu mai are multe de invatat in acest domeniu.

dumy84
13th January 2007, 21:18
Si sa nu uitam de cate ori Andrei a dus de unul singur in spate echipa de Cupa Davis.

Val
13th January 2007, 21:28
De 10 ani duce singur echipa in spate( mai putin in 2003 cu Ecuadorul, crek asta e singura vistorie fara el). Ce sa stie comentatorul de la ciclism sau de la fotbal dar si la fotbal comenteaza echipele frantuzesti ca la altele nu se pricepe.

css2
19th January 2007, 20:17
radu banciu asta este un cretin.ar trebuii sa il concedieze cit se poate de repede.ce fel de om poate sa scrie asa ceva.asta trebuie batut cu bicicleta in cap.ce cretin.

Ady
19th January 2007, 20:50
css-ule tu esti johnny ala de i-a zis de dulce pe blogul lui ?:lol:

css2
19th January 2007, 21:16
mdaaaaaaaaaaaa

css2
19th January 2007, 21:19
m-a enervat *******ul ala.ce a putut sa scrie bestia.

alexbucur
26th January 2007, 12:12
Rusineee Radu Banciu! Sa Nu Mai Aud De El!

Angel66
27th January 2007, 01:59
sa nu uit ceva f important!:D LA MULTI ANI Andrei Pavel!!!/hello /hello Azi Andrei implineste 33 de ani!speram sa mai fie alaturi de echipa Romaniei cativa ani buni de acum incolo!..si un cadou frumos ptr el...(si ptr noi:D) ar fi victoria cu franta!:D

ana888
27th January 2007, 11:19
LA MULTI ANI ANDREI!!!! Ce as mai putea spune...voi stiti ca sunt fan:P...multa sanatate...si cadou...:D victoria despre care vorbea Angel:D:yes: :yes:
/OLE/
:cheer: :cheer: :cheer:

luma
27th January 2007, 11:24
La multi ani, Andrei!!! :kiss:
:cheer: :cheer: :cheer:

Ad3ana
27th January 2007, 11:28
Ii doresc " La multi ani" lui Andrei si multa incredere si victorii in 2007, atat in cupa davis cat si in turnee.:yeah:

lethal
27th January 2007, 11:30
LA MULTI ANI ANDREI :yeah: !!!! sa speram ca il bati pe Ilia Bozoljac si te califici in round robin:ok:

Cneazul
27th January 2007, 13:10
la multi ani cneazule. Numai respect ! sanatate si multe succese in anii(sper sa fie cat mai multi) care urmeaza

whisper
27th January 2007, 23:16
La multi ani,Andrei!/hello :cheer: :no1

carbu
28th January 2007, 21:44
LA MULTI ANI ANDREI :yeah: !!!! sa speram ca il bati pe Ilia Bozoljac si te califici in round robin:ok:

Asa a facut!

Angel66
29th January 2007, 11:43
La multi ani, Andrei!!! :kiss:
:cheer: :cheer: :cheer:

ii spui la multi ani lui Andrei...si il tii pe nesuferitul ala la avatar?nu cred ca Andrei il adora..:D :happy

luma
29th January 2007, 14:46
Hai mai Miha, "nesuferitul" este o mare simpatie de-a mea...:D:D:D Bineinteles, nu se compara cu Andrei...si lasa ca in curand il pun pe Andrei la locul lui...:D

Cneazul
31st January 2007, 18:44
bravo cneazule. trei meciuri,3 victorii la delray beach. cred ca joaca asa bine pentru ca mi-am schimbat eu nick-ul in cneazul:P

ana888
31st January 2007, 19:04
cum sa nu...daroczi:evil:
sa speram ca o sa o tina tot asa:D :yes:

Angel66
2nd February 2007, 21:46
Hai mai Miha, "nesuferitul" este o mare simpatie de-a mea...:D:D:D Bineinteles, nu se compara cu Andrei...si lasa ca in curand il pun pe Andrei la locul lui...:D

am vazut si eu acum!:Dmult mai frumos avatarul!:D:D

luma
2nd February 2007, 21:50
Pai ce nu fac eu pentru...:D Are meci in seara asta!! /hello
Si Miha, avatarul ca...avatarul dar, originalul cum e!!!! :cheer: :cheer:

Angel66
2nd February 2007, 21:58
are meci?mai spune-le si ametitilor care tocmai au picat din luna!:Pce perioada...:cry: ....cat despre original...:Dnu mai incape discutie!:P

luma
2nd February 2007, 22:03
Pai la dublu, joaca in Florida la Delray Beach impotriva perechii Becker/Kunitsyn. Intra dupa 19.00 la ei deci...ora 2 dimineata pe la noi. Dar au in fata meciul Blake-Mayer...:)

Angel66
2nd February 2007, 22:10
...la 2?alta noapte nedormita?:cry: :cry::D sunt rezultatele live pe net?le gasesc eu...:P

luma
2nd February 2007, 22:12
Pai la "lives scores" ma uit si eu...:)
Il invidiez pe CSS-ul...:D:D

Angel66
2nd February 2007, 22:16
las' ca nu se stie niciodata!se mai intoarce roata!:D...in sferturi acasa!:D :D la vara...:P

ana888
2nd February 2007, 22:19
la 2 noaptea????nu pot sa stau ca maine ma duc la antrenamente:P
dar in orice caz...sunt cu el:D GOOO Andrei !!!!!!
/OLE/
:cheer: :cheer: :cheer:
he is :no1 :D

luma
2nd February 2007, 22:27
las' ca nu se stie niciodata!se mai intoarce roata!:D...in sferturi acasa!:D :D la vara...:P
Asa sa fie!! :ok:
Intotdeauna :no1...

Angel66
3rd February 2007, 14:01
a castigat!:cheer: :cheer: nu ca as fi reusit eu sa stau sa vad de azi-noapte!:(

Cneazul
4th February 2007, 10:39
a pierdut in semifinale dupa un meci foarte disputat

Ady
14th February 2007, 18:52
postez aici, pentru a ridica thread-ul, poate va mai aduceti aminte ce aveati de spus despre pavel cand castiga ...


acum ca a pierdut doua meciuri e "gras", "trebuie sa se retraga" , "e huligan" si multe altele ... :mda:

just something to think about ...

lucian_iasi
14th February 2007, 18:59
Nici una din cele zise mai sus,...dar nu mai poate duce la bun sfarsit meciuri de 5 seturi.

ana888
14th February 2007, 19:38
candf am vazut thread-ul despre "huliganii" Nastase si Pavel nu mi-a venit sa cred???:shocked: :angry:
Din afara e usor sa judeci...dar si sa intelegi unele lucruri..ANDREI PAVEL...ramane un sportiv demn de toata admiratia...:mda:
Si deja m-am saturat sa aud jigniri la adresa lui...asa stiu romanii:te ridica in slavi cand castigi,iar cand pierzi..te fac ou cu otet :D

Cipri
23rd February 2007, 21:13
Tot respectul pt ce a facut ... :) dar daca juca in turneele ATP cum joaca in Cupa Davis sau cum juca , ma rog ... era de mult in primii 10 :) Pacat ca nu are dreapta macar la jumatatea reverului :(

Angel66
23rd February 2007, 21:48
Tot respectul pt ce a facut ... :) dar daca juca in turneele ATP cum joaca in Cupa Davis sau cum juca , ma rog ... era de mult in primii 10 :)

cum a pierdut un meci,gata!vorbim la trecut:"cum juca":mda: cum joaca,nu cum juca!cu daruire,ambitie,dorinta!


Pacat ca nu are dreapta macar la jumatatea reverului :(

da!mare pacat! toti il critica in privinta asta! dar nu stiu cati dintre acestia au idee ca Andrei a suferit o operatie la mana dreapta acum multi ani,operatie care nu ii permite sa indoaie bratul drept cat ar trebui! cu o dreapta pe masura reverului,Andrei ar fi fost usor in top 10!

dar fie ca e in top 10,top 100...oriunde ar fii...noi suntem mandri ca e roman!si ca ne-a facut de foarte multe ori mandri ca suntem romani!

Ady
23rd February 2007, 21:54
are si ceva probleme cu "ochiul de dreapta" din cate am inteles ... cel putin asa am auzit pe la comentatorii nostri , ca ar avea 1 si ceva dioptrii

Angel66
23rd February 2007, 23:57
da ...asa se pare!chiar l-am vazut cu ochelari..si parca nu mai era Andrei Pavel de pe teren!:) avea un aer de om serios!:D parca nu mai era omul in stare sa rupa o racheta!:D:P

Cappone
24th February 2007, 00:42
sa mai stea si el maxim 2 ani si sa lase apoi pe aia tineri,ca deja nu mai prea poate.
si daca celor tineri nu li se va da o sansa in curand,atunci poate multi dintre ei se vor pierde la fel ca unii fotbalisti tineri carora nu li s-a dat sansa de afirmare.

vassy
24th February 2007, 01:27
sa mai stea si el maxim 2 ani si sa lase apoi pe aia tineri,ca deja nu mai prea poate.
si daca celor tineri nu li se va da o sansa in curand,atunci poate multi dintre ei se vor pierde la fel ca unii fotbalisti tineri carora nu li s-a dat sansa de afirmare.

ma gandesc ca te referi la cupa Davis, de acord cu tine dar sa fie un tanar care sa fie in stare sa il bata pe Pavel, deocamdata nu vad ca tine Pavel pe tusa vreun mare talent.

Cipri
21st April 2007, 23:04
Totusi eu sper sa prinda Olimpiada de anul viitor :D macar la dublu :| , se poate :)

coiscif
21st April 2007, 23:12
sa mai stea si el maxim 2 ani si sa lase apoi pe aia tineri,ca deja nu mai prea poate.
si daca celor tineri nu li se va da o sansa in curand,atunci poate multi dintre ei se vor pierde la fel ca unii fotbalisti tineri carora nu li s-a dat sansa de afirmare.

ce sansa? ce le face, le da in cap? le ia racheta din mana? le sparge mingiile? chiar crezi ca or sa se descurce mai bine daca se lasa andrei de tenis? din punctul meu de vedere poate sa mai joace 100 de ani...care e problema?
a imbatranit si a iesit din top 100...big deal...joaca calificari...asta e! la dublu andrei nici macar nu si-a atins potentialul maxim si toata lumea vrea sa se lase andrei de ceea ce stie el sa faca cel mai bine! ca sa ce? ca sa intre crivoi in top 100 la 30 de ani ca sabau sau care e motivul?

eu chiar nu inteleg la ce sansa te referi...ce crezi ca le cedeaza locul in calificari sau pe tabloul principal...sau ce?

si sa nu mai comparam tenisul cu jocul ala pt capete inguste!

Angel66
22nd April 2007, 19:37
si sa nu mai comparam tenisul cu jocul ala pt capete inguste!

doar ptr ca tie nu iti place fotbalul,nu inseamna ca este un joc "ptr capete inguste"!:mda: este un sport ca oricare altul, iar ptr fani naste adevarate pasiuni!:D ....Dar aici vorbim despre Andrei Pavel!:P ...uite...pe mine m-a "prins" microbul tenisului dupa ce am vazut un meci al lui Andrei!:) nu mai face astfel de caracterizari celor care iubesc si alte sporturi!

coiscif
23rd April 2007, 22:24
nu am nimik cu fanii si nici nu fotbalul nu am prea multe...singurul personal care ma enerveaza cu adevarat este MM...dar am facut "spume" cand am citit "sa mai stea si el maxim 2 ani si sa lase apoi pe aia tineri"!

Cipri
23rd April 2007, 22:31
Va rog nu deviati de la subiect !!!

Angel66
25th April 2007, 15:39
...singurul personaj care ma enerveaza cu adevarat este MM...dar am facut "spume" cand am citit "sa mai stea si el maxim 2 ani si sa lase apoi pe aia tineri"!

de acord cu tine!:D in ambele chestiuni!:D ai dreptate, nu prea are cine sa vina din urma! atunci cand or sa fie niste jucatori capabili sa-i tina locul, de ce nu? dar pana atunci o sa mai curga apa pe Dunare...:P

@ ciprianned.. nu deviem!:P ce ai sarit asa?:P

coiscif
30th April 2007, 08:51
andrei este fix pe locul 100 in rankings la simplu, iar la dublu este pe 18(career high)!

waske este pe 16-tot career high!

Cipri
30th April 2007, 10:02
andrei este fix pe locul 100 in rankings la simplu, iar la dublu este pe 18(career high)!

waske este pe 16-tot career high!
La dublu sigur va mai urca , dar la simplu ... :) o sa vedem :D

vassy
18th May 2007, 01:16
Andrei Pavel nu face parte din lista cu jucatorii admisi direct pe tabloul principal al turneului de Grand Slam de la Roland Garros, care va debuta pe 27 mai, informeaza site-ul stevegtennis.com.

« Cneazul » va fi nevoit cel mai probabil sa evolueze in calificarile turneului de simplu, in conditiile in care clasamentul luat in calcul de organizatori este unul anterior celui actual si il indica pe pozitia 113 ATP, in conditiile in care doar primii 99 de jucatori au intrat pe tablou. Doar Victor Hanescu, cel care beneficiaza de protectia acordata de ATP in urma accidentarii de anul trecut, va juca direct in turul inaugural, Pavel avand de asteptat o eventuala retragere a mai multor tenismeni.

Printre romanii care vor juca in calificari la Roland Garros au locul garantat Adrian Voinea, Razvan Sabau (clasamente protejate in urma accidentarilor) si Victor Crivoi.

Ady
18th May 2007, 08:22
e favorit 3 in calificari, dar e posibil sa se mai retraga lumea ...

Optimistul
18th May 2007, 08:42
Boboxxx ,de ce nu s-a luat in calcul ultimul clasament ?

Ady
18th May 2007, 18:52
se ia in calcul clasamentul pe care il are in momentul in care se inscrie si inscrierile se fac cu cateva saptamani inainte ...

Optimistul
18th May 2007, 20:59
Eu stiam ca se ia in calcul clasamentul la momentul la care se joaca calificarile pt. tabloul principal. Poate ne lamureste @bobox-ul.

Cipri
18th May 2007, 21:35
Acum ne dam seama cat a contat finala pierduta la un chalangerul de la Tunis cu Boileli .

Cipri
18th May 2007, 21:38
Astept mult e la veterani ... Voinea si Pavel sper sa se califice ... daca nu Pavel cred ca va fi Lucky Loser :D si va intra pe tablou daca ... daca este cap de serie nr. 3 in calificari :|
Sabau si Crivoi cred ca nu vor trece de primele 2 tururi ...
De Hanescu nush ce sa mai zic ... nu are mentalitatea de invingator ... cel mai recent meci cel cu Monfils de la Zagreb ...

css2
19th May 2007, 02:14
intrarile la concursuri se fac dupa clasamentul de acum 4-5 saptamini.are sanse sa intre daca acum 4-5 saptamini era in primii 100 si daca se retragere cineva.

Cipri
19th May 2007, 12:53
Andrei nu va putea sa isi apere punctele la Poertschach pt ca se pregateste de RG ...

Cneazul
19th May 2007, 16:40
de unde stiti ca e nr 3 in calificari? ne puteti da un link? sa speram ca se vor retrage 3 jucatori:D o entorsa ceva:P

Ady
19th May 2007, 17:06
este favorit 3 in calificari, pentru ca sunt unii care s-au inscris pentru turneu, dar nu vor sa joace si calificari in cazul in care nu intra, deci trebuie sa se retraga mai multi :(

boboxxx
19th May 2007, 18:43
La futures de pilda se folosesc 2 clasamente: pentru acceptare este cel vechi de 2 saptamani si pt stabilirea capilor de serie cel vechi de o saptamana. Din cate stiu pt capii de serie este aceeasi regula si la GS. Probabil pt acceptare e ceva similar. O sa citesc in regulamente si va zic.

boboxxx
19th May 2007, 18:44
daca va uitati pe un tablou de concurs vedeti in stanga jos datele pt entry si seeding

Cipri
19th May 2007, 20:14
Pai nr. 3 in calificari ... unde ati vazut ? ca eu am intrat pe siteul oficial al RG-ului si zice ca vineri o sa puna tabloul de calificari si cel principal ...

Ady
19th May 2007, 20:42
La futures de pilda se folosesc 2 clasamente: pentru acceptare este cel vechi de 2 saptamani si pt stabilirea capilor de serie cel vechi de o saptamana. Din cate stiu pt capii de serie este aceeasi regula si la GS. Probabil pt acceptare e ceva similar. O sa citesc in regulamente si va zic.

la 3 GS-uri, ca englezoii zunt pe dos si ii pun ei cum vor ...

Ady
19th May 2007, 20:43
Entry deadline: April 16, 2007
Seeding: May 21, 2007

1 Federer, Roger SUI 1
2 Nadal, Rafael ESP 2
3 Roddick, Andy USA 3
4 Davydenko, Nikolay RUS 4
5 Gonzalez, Fernando CHI 5
6 Robredo, Tommy ESP 6
7 Djokovic, Novak SRB 7
8 Ljubicic, Ivan CRO 8
9 Blake, James USA 9
10 Murray, Andy GBR 10
11 Haas, Tommy GER 11
12 Nalbandian, David ARG 12
OUT Ancic, Mario CRO 13
14 Berdych, Tomas CZE 14
15 Gasquet, Richard FRA 15
16 Ferrer, David ESP 16
17 Youzhny, Mikhail RUS 17
OUT Kiefer, Nicolas GER @17
19 Baghdatis, Marcos CYP 18
20 Hewitt, Lleyton AUS 19
21 Nieminen, Jarkko FIN 20
22 Ferrero, Juan Carlos ESP 21
23 Chela, Juan Ignacio ARG 22
24 Tursunov, Dmitry RUS 23
25 Hrbaty, Dominik SVK 24
26 Stepanek, Radek CZE 25
27 Safin, Marat RUS 26
28 Canas, Guillermo ARG 27
29 Andreev, Igor RUS @27
30 Soderling, Robin SWE 28
31 Melzer, Jurgen AUT 29
32 Fish, Mardy USA 30
33 Malisse, Xavier BEL 31
34 Almagro, Nicolas ESP 32
35 Calleri, Agustin ARG 33
36 Moya, Carlos ESP 34
37 Wawrinka, Stanislas SUI 35
38 Acasuso, Jose ARG 36
39 Rochus, Olivier BEL 37
40 Verdasco, Fernando ESP 38
41 Bjorkman, Jonas SWE 39
42 Benneteau, Julien FRA 41
43 Mayer, Florian GER 40
44 Monfils, Gael FRA 42
45 Ginepri, Robby USA 43
46 Simon, Gilles FRA 44
47 Verkerk, Martin NED @44
48 Gaudio, Gaston ARG 45
49 Gicquel, Marc FRA 46
50 Becker, Benjamin GER 47
51 Henman, Tim GBR 48
52 Lee, Hyung-Taik KOR 49
53 Monaco, Juan ARG 50
54 Clement, Arnaud FRA 51
55 Vliegen, Kristof BEL 52
56 Volandri, Filippo ITA 53
57 Mirnyi, Max BLR 54
58 Massu, Nicolas CHI 55
59 Mathieu, Paul-Henri FRA 56
60 Santoro, Fabrice FRA 57
61 Grosjean, Sebastien FRA 58
62 Kohlschreiber, Philipp GER 59
63 Ramirez Hidalgo, Ruben ESP 60
64 Del Potro, Juan Martin ARG 61
65 Karlovic, Ivo CRO 62
66 Korolev, Evgeny RUS 63
67 Vassallo Arguello, Martin ARG 64
68 Starace, Potito ITA 65
69 Lapentti, Nicolas ECU 66
70 Serra, Florent FRA 67
71 Russell, Michael USA 68
72 Delic, Amer USA 69
73 Querrey, Sam USA 70
74 Koubek, Stefan AUT 71
75 Lopez, Feliciano ESP 72
76 Gabashvili, Teimuraz RUS 73
77 Gimelstob, Justin USA @73
78 Johansson, Thomas SWE 74
79 Garcia-Lopez, Guillermo ESP 75
80 Horna, Luis PER 76
81 Llodra, Michael FRA 77
82 Montanes, Albert ESP 78
83 Spadea, Vincent USA 79
84 Hernych, Jan CZE 80
85 Hartfield, Diego ARG 81
86 Bracciali, Daniele ITA 82
87 Pless, Kristian DEN 83
88 Kendrick, Robert USA 84
89 Eschauer, Werner AUT 85
90 Udomchoke, Danai THA 86
91 Hajek, Jan CZE 87
OUT Srichaphan, Paradorn THA 88
93 Hernandez, Oscar ESP 89
94 Gulbis, Ernests LAT 90
95 Martin, Alberto ESP 91
96 Kunitsyn, Igor RUS 92
97 Roitman, Sergio ARG 93
98 Tipsarevic, Janko SRB 94
99 Peya, Alexander AUT 95
100 Di Mauro, Alessio ITA 96
101 Lu, Yen-Hsun TPE 97
102 Berlocq, Carlos ARG 98
103 Falla, Alejandro COL 99
104 Hanescu, Victor ROU @99
105 (Q)
106 (Q)
107 (Q)
108 (Q)
109 (Q)
110 (Q)
111 (Q)
112 (Q)
113 (Q)
114 (Q)
115 (Q)
116 (Q)
117 (Q)
118 (Q)
119 (Q)
120 (Q)
121 (WC) Devilder, Nicolas FRA
122 (WC) Mahut, Nicolas FRA
123 (WC) Montcourt, Mathieu FRA
124 (WC) Patience, Olivier FRA
125 (WC) Roger-Vasselin, Edouard FRA
126 (WC) Eysseric, Jonathan FRA
127 (WC) Sidorenko, Alexandre FRA
128 (WC) Luczak, Peter AUS (TA)

Alternates
IN Guccione, Chris AUS 100
IN Seppi, Andreas ITA 101
IN Galvani, Stefano ITA 102
1. Bolelli, Simone ITA 103
2. Devilder, Nicolas FRA 104
3. Mahut, Nicolas FRA 105
4. Navarro Pastor, Ivan ESP 106
5. Sanguinetti, Davide ITA 107
6. Greul, Simon GER 108
7. Vicente, Fernando ESP 109
8. Dlouhy, Lukas CZE 110
9. Berrer, Michael GER 111
10. Saretta, Flavio BRA 112
11. Pavel, Andrei ROU 113
12. Zabaleta, Mariano ARG 114
13. Muller, Gilles LUX 115
14. Goldstein, Paul USA 116
15. Guzman, Juan-Pablo ARG 117
16. De Voest, Rik RSA 118
17. Dancevic, Frank CAN 120
18. Novak, Jiri CZE 121

mai sunt 10 oameni in fata lui ... vedeti in post-ul urmator de ce va fi probabil favorit 3 la calificari ...

Ady
19th May 2007, 20:46
Entry deadline: April 30, 2007
Seeding: May 21, 2007

1 Zabaleta, Mariano ARG 89
OUT Seppi, Andreas ITA 94 (to MD)
3 Bolelli, Simone ITA 96
OUT Guccione, Chris AUS 98 (to MD)
OUT Galvani, Stefano ITA 99 (to MD)
6 Pavel, Andrei ROU 100
OUT Devilder, Nicolas FRA 101 (WC to MD)
8 Sanguinetti, Davide ITA 102
9 Guzman, Juan-Pablo ARG 105
10 Dlouhy, Lukas CZE 106
11 Dancevic, Frank CAN 107
12 Berrer, Michael GER 108
13 Saretta, Flavio BRA 109
OUT Mahut, Nicolas FRA 110 (WC to MD)
15 Navarro Pastor, Ivan ESP 111
OUT Greul, Simon GER 113
17 Mantilla, Felix ESP @114
18 Giraldo, Santiago COL 115
19 Bozoljac, Ilia SRB 118
20 Bogdanovic, Alex GBR 119
21 Moodie, Wesley RSA 120
22 Luzzi, Federico ITA 122
OUT Patience, Olivier FRA 123 (WC to MD)
24 Marach, Olivier AUT 124
25 Kim, Kevin USA 126
26 Portas, Albert ESP 128
27 Muller, Gilles LUX 129
28 Alves, Thiago BRA 130
29 Capdeville, Paul CHI 131
30 Vanek, Jiri CZE 132
31 el Aynaoui, Younes MAR 133
32 Zib, Tomas CZE 134
33 Economidis, Konstantinos GRE 135
34 Vicente, Fernando ESP 136
35 Norman, Dick BEL 137
36 Voinea, Adrian ROU @137
OUT Chiudinelli, Marco SUI 138
38 Schuettler, Rainer GER 139
39 Haase, Robin NED 140
40 Cilic, Marin CRO 141
41 Gil, Frederico POR 142
42 Sluiter, Raemon NED 144
OUT Montcourt, Mathieu FRA 145 (WC to MD)
44 Zverev, Mischa GER 146
45 de Voest, Rik RSA 147
46 Garcia, Adrian CHI 148
47 Mello, Ricardo BRA 149
48 Fraile, Gorka ESP 150
49 Karanusic, Roko CRO 151
50 Granollers-Pujol, Marcel ESP 152
OUT Roger-Vasselin, Edouard FRA 153 (WC to MD)
52 Kubot, Lukasz POL 154
53 Vik, Robin CZE 156
54 Delgado, Ramon PAR 157
55 Kuznetsov, Alex USA 158
OUT Luczak, Peter AUS 160 (WC to MD)
57 Guez, David FRA 161
OUT Phau, Bjorn GER 162
59 Arthurs, Wayne AUS 163
60 Echagaray, Bruno MEX 164
61 Daniel, Marcos BRA 165
62 Brzezicki, Juan Pablo ARG 166
63 Andujar, Pablo ESP 167
64 Gremelmayr, Denis GER 168
65 Rochus, Christophe BEL 169
66 Kratochvil, Michel SUI @169
67 Fleishman, Zack USA 170
68 Healey, Nathan AUS 171
69 Minar, Ivo CZE 172
70 Dustov, Farrukh UZB 173
71 Ram, Rajeev USA 175
72 Sabau, Razvan ROU @177
73 Lorenzi, Paolo ITA 178
74 Stakhovsky, Sergiy UKR 179
75 Okun, Noam ISR 180
76 Odesnik, Wayne USA 181
77 Ouahab, Lamine ALG 182
78 Pashanski, Boris SRB 183
79 Calatrava, Alex ESP @183
80 Lacko, Lukas SVK 184
81 Bloomfield, Richard GBR 185
82 Cuevas, Pablo URU 186
83 Ascione, Thierry FRA 187
84 Mertl, Jan CZE 188
85 Mertinak, Michal SVK 189
86 Haehnel, Jerome FRA 190
87 Koellerer, Daniel AUT 191
88 Ghem, Andre BRA 192
89 Bastl, George SUI 193
90 Carlsen, Kenneth DEN 194
91 Troicki, Viktor SRB 196
92 Kindlmann, Dieter GER 198
93 Dutra Silva, Rogerio BRA 199
94 Fognini, Fabio ITA 200
95 Schukin, Yuri RUS 202
96 Jones, Alun AUS 203
OUT Sa, Andre BRA 204
98 Dorsch, Benedikt GER 206
99 Gonzalez, Maximo ARG 207
100 Przysiezny, Michal POL 208
101 Lopez, Marc ESP 209
102 Armando, Hugo USA 210
103 Bachinger, Matthias GER 211
104 Sela, Dudi ISR 212
105 Crivoi, Victor ROU 213
OUT Mamiit, Cecil PHI 214
107 Clemens, Tobias GER 215
108 Goodall, Joshua GBR 216
109 Tourte, Nicolas FRA 217
110 Zeballos, Horacio ARG 218
111 Dabul, Brian ARG 219
112 Silva, Julio BRA 220
113 Ferreiro, Franco BRA 221
114 Knittel, Bastian GER 222
115 Mayer, Leonardo ARG 223
116 Cipolla, Flavio ITA 224
117 Stadler, Simon GER 225
118 Motomura, Gouichi JPN 226
119 Snobel, Pavel CZE 227
120 (WC)
121 (WC)
122 (WC)
123 (WC)
124 (WC)
125 (WC)
126 (WC)
127 (WC)
128 (WC)

Alternates
IN Vagnozzi, Simone ITA 228
IN Jeanpierre, Julien FRA 229
IN Vemic, Dusan SRB 230
IN Klec, Ivo SVK 231
IN Ventura, Santiago ESP 232
IN Ulihrach, Bohdan CZE 234
IN Baccanello, Paul AUS 235
IN Ungur, Adrian ROU 237
IN van Scheppingen, Dennis NED 239
IN Junqueira, Diego ARG 240
IN Istomin, Denis UZB 241
IN Lammer, Michael SUI 242
IN Witten, Jesse USA 243
IN Niemeyer, Frederic CAN 244
1. Levy, Harel ISR 245
2. Craciun, Dacian ROU 246
3. Marray, Jonathan GBR 247
4. Ionita, Victor ROU 248
5. Crugnola, Marco ITA 249
6. Lugassy, Gary FRA 250
7. Galimberti, Giorgio ITA @250
OUT Lindahl, Nick AUS 252
8. Dolgopolov Jr., Oleksandr UKR 253
9. Cakl, Tomas CZE 254
10. Burgsmuller, Lars GER 255
11. Marin, Juan Antonio CRC 256
12. Bohli, Stephane SUI 257
13. Cervenak, Pavol SVK 259
14. Oudsema, Scott USA 262
15. Vico, Uros ITA 263

in momentul de fata este al 3-lea ... in clasament este pe 80 si ceva daca nu ma insel, deci tinand cont ca favoritii se stabilesc dupa cls de pe 21 mai ar fi favorit 1, dar pana pe 21 mai, o sa piarda niste puncte de anul trecut si eu estimez ca tot al 3-lea o sa fie ...

oricum, sa speram ca au si dacian si v. ionita noroc sa intre in calificari, ca sunt foarte aproape /hello

Cipri
19th May 2007, 22:28
Totusi ... Andrei va pierde cam multe puncte ca a facut finala la Poertshat anul trecut :( si in calificari va juca , clar .

Cipri
19th May 2007, 22:31
Dupa parerea mea ... max 2 jucatori vor intra pe tabloul principal venind din calificari . Mai stiti ce am patit la AO07 nu ? cand am avut vreo 6 jucatori in calificari si nu a intrat pe tablou nici unul :|

alina_dana
20th May 2007, 00:03
sa speram ca Andrei va ajunge pe tabloul principal la RG cu sau fara calificari.cred ca este important si pt. moral .la dublu participa nu?sper acolo sa ajunga cat mai sus.

luma
20th May 2007, 00:09
Pai sper si eu. Cum sa nu participe? Doar a facut semifinala, anul trecut!

Cipri
20th May 2007, 00:52
sa speram ca Andrei va ajunge pe tabloul principal la RG cu sau fara calificari.cred ca este important si pt. moral .la dublu participa nu?sper acolo sa ajunga cat mai sus.
Normal ca la dublu va participa :yeah:

whisper
20th May 2007, 19:30
cateva poze:) Daca nu sunt binevenite le stergeti sau mutati :)
http://static.flickr.com/90/245431087_a8430c8b0f.jpg
http://static.flickr.com/92/244837367_d2c16e3c1d.jpg
Pavel magician?!...sustine racheta in aer cu privirea..sau :ras-plans:
http://www.rp-online.de/layout/showbilder/1853-aus_pavel.jpg
I won't let the sun go down on me ...:P
http://news.bbc.co.uk/olmedia/1405000/images/_1407523_pavel150.jpg

We're the champions ......
http://static.flickr.com/94/244834200_30fc070945.jpg

luma
20th May 2007, 19:44
Eiii, cum sa le stergi!! Eu nu mai prididesc cu "save as...". :D:D:D

whisper
20th May 2007, 19:53
Atunci mai caut ca sunt putine :)

Ad3ana
21st May 2007, 18:18
mai cauti?

coiscif
21st May 2007, 19:00
cateva poze:) Daca nu sunt binevenite le stergeti sau mutati :)


sunt f binevenite...merg direct la colectie!
daca mai ai, eu te astept!

Cipri
21st May 2007, 19:12
WoW :D gg wisper :) f frumpoase poze :P

Cipri
21st May 2007, 19:27
Imagini cu Andrei : http://www.andreipavel.ro/fotografii/index.htm

Cipri
21st May 2007, 22:11
Am uitat sa va anunt ca exista in grup pe google numit Andrei Pavel : http://sports.groups.yahoo.com/group/andreipavel/

Cipri
21st May 2007, 22:12
http://sports.ph.groups.yahoo.com/group/andreipavel/photos
Poze la greu cu Andrei .

whisper
21st May 2007, 22:20
Cu placere! Ma bucur ca va plac:) Sigur mai caut si mai pun..dar vad ca a gasit si Ciprian(asa inteleg ca te cheama :) ) destule .:ok:

flor
21st May 2007, 22:27
Buna!//w Ff Frumoase Pozele Si..ma Repet Ff Frumoase Toate Felicitarile Postate De Tine!///este Ziua lui Luma?!///:ok:

whisper
21st May 2007, 22:29
:) Suntem offtopic :P E ziua ei de nume :)
http://www9.dr.myx.net/sites/gabimoraru/Pavel.jpg
http://pub.tv2.no/multimedia/na/archive/00120/Andrei_Pavel__rumen_120791h.jpg
http://www.daviscup.com/shared/medialibrary/image/gallery/DC_3702_gallery.JPG
http://www.sportinglife.com/pictures/tennis/allsportandreipavel.jpg

ana888
23rd May 2007, 19:32
Whisper iti multumesc si eu pt poze:D

coiscif
23rd May 2007, 21:16
poze bcr open 2006 cu andrei si altii

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=1965443&ownerId=45351858

Optimistul
24th May 2007, 18:07
Originally Posted by carbu

Am citit pe un alt forum consideratiile cuiva care a asistat la meci. Spunea ca Andrei a jucat bine dar spaniolul a fost incredibil, nu a gresit aproape deloc. La sfarsitul meciului Andrei a stat 5 minute incremenit pe banca cu capul in pamant. Parea ca totul s-a sfarsit pentru el. Dupa care a plecat fara sa vorbeasca cu nimeni. Mai spunea cineva ca a reusit vreo 10 pasinguri de rever in lung de linie de i-a lasat masca pe toti. Din pacate forta la serviciu n-a mai fost cea de alta data si asta s-a vazut.



Originally Posted by Optimistul

Despre asta va vorbeam,ceva 'a murit' in el...Este un ciclu normal pt. orice jucator profesionist ,sti ca va veni odata si odata momentul asta dar parca nu-l realizezi la intreaga lui valoare pina nu apare si atunci e dureros...
Citeam acum un an intr-un articol despre Sampras care spunea ca nici dupa atita timp de la retragere nu si-a gasit locul potrivit.
In viata unui jucator de tenis sunt doua momente f.dure :trecerea la profesionisti si retragerea .
Sper ca Andrei sa treaca fara prea multa durere si peste acest moment care vine incetul cu incetul,etapizat, dar sigur :
-prima etapa este neputinta de a mai accede la simplu in concursuri puternice
-urmeaza celelalte ,dar asta depinde de fiecare jucator ,oricum Andrei va mai juca tenis pt. ca-l iubeste prea mult ca sa renunte total ...
Mai are simplu in concursuri mai mici,dublu, si de ce nu dublu mixt.Pina la veterani si demonstrative eu zic ca mai e...
Succes Andrei in continuare !
__________________

carbu
24th May 2007, 21:19
Haideti sa facem o analiza impreuna (va provoc!) asupra a ceea ce are de facut Pavel in continuare in tenisul profesionist.
Parerea mea este ca daca Andrei nu va atinge cel putin semifinalele la Paris va trebui sa ia o decizie radicala dupa RG. Dupa parerea mea va trebui sa sacrifice ori clasamentul de simplu ori clasamentul de dublu. Depinde ce vrea.
Daca vrea sa reintre in prima suta la simplu va trebui sa joace turnee challanger. Se cunoaste ca in turneele chalenger se fac puncte iar in cele ATP se fac bani. <De acolo, draga Andrei, iti poti aduna punctele, ci nu jucand prin calificari cu tot felul de necunoscuti care stiu totul despre tine dar tu nu sti nimic despre ei>. Din pacate nu este asa simplu, asta ar insemna sa sacrifice participarea la Mastersul de dublu.
Daca, in schimb, vrea cu orice pret calificarea la masters impreuna cu Waske, parerea mea este ca ar trebui sa renunte la clasamentul de simplu. Va trebui sa joace multe turnee de dublu, aproape saptamanal, ceea ce nu-i va mai permite sa ia parte si in calificari, care se desfasoara cu o saptamana inainte.
Parerea mea este ca daca va incerca, ca si pana acum, sa le faca pe amandoua, si simplu si dublu, s-ar putea sa-l conduca spre ratarea ambelor obiective. Asa vad eu lucrurile.
Voi ce credeti? Ce sfat i-ati da?

Ady
24th May 2007, 22:04
eu sunt de parere ca face bine ceea ce face acum ... putem privi meciurile de calificari si ca pe un mod de a te acomoda cu suprafata de la turneul respectiv ... din cate imi dau seama pavel joaca simplu atat cat sa se mentina in prima suta ... nu pot sa spun ca i-a afectat evolutia la dublu ...

Optimistul
24th May 2007, 22:21
Eu i-as recomanda ,daca-s putea,sa se concentreze pe dublu ,dar asta nu depinde numai de el ci si de Waske care 'l-a parasit' acum o luna cind Pavel a jucat cu Nieminem,daca va mai aduceti aminte...
Nu este usor sa-ti gasesti partenerul ideal pt.dublu care sa aibe si aceleasi obiective. Mai mult trebuiesc facute antrenamentele impreuna.
Nu intimplator fratii Brian sunt nr.1 - daca unul face un gest, reflexiv celalalt il completeaza.Sunt ca doi siamezi...De ce ? Pt. ca au petrecut f. mult timp impreuna si-si anticipeaza aproape toate miscarile reciproc.

Cristi
9th June 2007, 13:19
Meciurile la dublu (cu exceptia turneelor de Grand Slam) nu mai sunt ce au fost. Fiind practic doar 2 seturi e greu de crezut ca s-ar putea ajunge ca jucatorii sa nu mai aiba energie. Asa ca Andrei poate sa continue sa joace in calificari si apoi la dublu. Iar la turneele de Grand Slam e suficient timp de refacere.

Probabil ca are moralul scazut la simplu, dar eu cred ca ar putea oricand reedita performanta lui Bjorkman (semifinala la Wimbledon anul trecut)... poate chiar anul asta.

Andrei nu mai serveste ca odinioara pe zgura pentru ca ar fi riscant sa mai serveasca cu top-spin, i-ar pune in pericol coloana. Insa pe iarba serviciul lui actual va fi eficient... eu cred ca va face o figura frumoasa la Wimbledon daca nu mai are ghinion in calificari sa faca cineva un meci extraordinar in fata lui.

Cneazul
9th June 2007, 15:25
cristi, iti dau o veste buna ! andrei pavel e direct pe tablou la wimbledon pentru ca inscrierile la wimbledon s-au facut chiar dupa finala lui de la challengerul din tunisia !
apropo, andrei tocmai s-a calificat in turul al al calificarilor la turneul de la halle ! mai multe detalii gasiti pe threadul turneului

alina_dana
27th June 2007, 20:10
Am auzit de la sport.ro (pe comentator)ca Andrei se va retrage la sfarsitul acestui an .este adevarat a declarat pavel asa ceva ? mie imi este greu sa cred .speram ca Andrei sa mai joace macar un an.

dumy84
27th June 2007, 20:14
Am auzit de la sport.ro (pe comentator)ca Andrei se va retrage la sfarsitul acestui an .este adevarat a declarat pavel asa ceva ? mie imi este greu sa cred .speram ca Andrei sa mai joace macar un an.

Si eu am auzit acelasi lucru dar..sincer, nu cred. Eu cred ca vorbea fara acoperire. :rosu:

coiscif
27th June 2007, 21:05
comentatorii de pe sport.ro sunt aerieni...nu m-as baza pe declaratiile lor!

tocmai azi a repetat un tip de vreo 2 ori ca andrei face pereche cu waske la dublu...habar n'au!

Universal
27th June 2007, 22:36
nu este adevarat. Mai are contract 2 ani , apoi poate se va retrage. Deci in 2009,nu acum.

Ady
27th June 2007, 22:38
apropos de contracte , a observat cineva ca pavel joaca cu wilson?

coiscif
27th June 2007, 22:40
nope...habar n'aveam!
pe atp tennis tot cu fischer e trecut!
poate schimbarea asta de racheta il trece si de blake!
e primul turneu la care a renuntat la fischer?

vassy
28th June 2007, 00:43
Cred ca de la Halle joaca cu racheta noua

Cneazul
29th June 2007, 13:51
joaca cu racheta noua dar tot marca Fischer!
nush cine v-a prostit pe voi ca joaca cu Wilson

AndreiT.
29th June 2007, 13:54
ii tare tizu' meu sper sa nu se retraga sper sa fie inca o aberatie a comentatorilor sport.ro.

Optimistul
29th June 2007, 14:01
Am vorbit cu cineva de la Fischer si mi-a spus ca nu semnase noul contract cu F. si de aceea si-a permis sa joace un timp cu Wilson.Voi chiar credeti ca e asa de tampit sa-si incalce clauzele contractuale pt. un moft ?
Contractul cu F. a fost semnat si mai mult Andrei va face incepand de saptamana urmatoare un tur prin cele mai mari orase din tara pt. promovarea lui F. batand cateva mingi in locuri publice cu juniori si nu numai. Cine se inscrie pe lista ?

Universal
29th June 2007, 14:12
:) haios

Laura1985
29th June 2007, 15:00
Andrei Pavel e un model, o sa-mi para rau daca se va retrage in 2009.

Cneazul
29th June 2007, 15:08
Contractul cu F. a fost semnat si mai mult Andrei va face incepand de saptamana urmatoare un tur prin cele mai mari orase din tara pt. promovarea lui F. batand cateva mingi in locuri publice cu juniori si nu numai. Cine se inscrie pe lista ?

saptamana viitoare andrei pavel va juca semifinale la dublu si finala la dublu mixt la wimbledon:D

Optimistul
29th June 2007, 15:40
Asa sa fie ...
Cind se va intoarce va incepe programul de promovare.

Ad3ana
29th June 2007, 16:54
Am vorbit cu cineva de la Fischer si mi-a spus ca nu semnase noul contract cu F. si de aceea si-a permis sa joace un timp cu Wilson.Voi chiar credeti ca e asa de tampit sa-si incalce clauzele contractuale pt. un moft ?
Contractul cu F. a fost semnat si mai mult Andrei va face incepand de saptamana urmatoare un tur prin cele mai mari orase din tara pt. promovarea lui F. batand cateva mingi in locuri publice cu juniori si nu numai. Cine se inscrie pe lista ?
vrei sa zici k andrei va veni in romania si poate daca am noroc si in orasul meu? cand? saptamana viitoare?esti sigur?

Optimistul
29th June 2007, 22:29
Uite cum facem .Maine o sa-l sun pe directorul de la Fischer si o sa-i cer programul si orasele si o sa vi le comunic. OK ?

Ad3ana
29th June 2007, 22:48
wow! super! ms mult!:)

Cipri
29th June 2007, 23:16
Cind se va intoarce va incepe programul de promovare.
Pe TVR2 e transmis turneul nu ??? in direct ??? :D:D:D

Optimistul
29th June 2007, 23:56
Am vorbit cu cineva de la Fischer si mi-a spus ca nu semnase noul contract cu F. si de aceea si-a permis sa joace un timp cu Wilson.Voi chiar credeti ca e asa de tampit sa-si incalce clauzele contractuale pt. un moft ?
Contractul cu F. a fost semnat si mai mult Andrei va face incepand de saptamana urmatoare un tur prin cele mai mari orase din tara pt. promovarea lui F. batand cateva mingi in locuri publice cu juniori si nu numai. Cine se inscrie pe lista ?

Cipriane asta am scris mai sus.

coiscif
30th June 2007, 00:10
azi a fost o emisiune pe tvr2 despre tenis (nu am vazut eu...am fost informat din surse sigure) in care un tip(nu-i stiu numele) spunea ca in timp ce andrei va promova noua racheta, va selecta si cativa pusti mai talentati pe care ii vor sponsoriza pe o perioada mai lunga de timp in functie de rezultate!
mai spunea ca andrei vroia sa faca acest lucru de mai mult timp, dar nu a avut ocazia...eu cred k asta e surpriza de care s-a tot pomenit pe aici!

Optimistul
30th June 2007, 10:55
Am vorbit cu directorul si mi-a spus ca detaliile vor stiute atunci cand Andrei va pierde la dublu - a ramas sa-l sun atunci.
Oricum ,programul este cam asta:
-prima zi :Timisoara+Arad
- a doua zi :Cluj + Tg. Mures
- a treia zi :Suceava
- a patra zi :Bacau
-a cincea zi :Bucuresti
- a sasea zi : Constanta

alina_dana
30th June 2007, 11:50
pai am vazut reclama latvr2 la turneu din 8 iulie la ora16:00 acum depinde ce va face Andrei la dublu.emisiunea se numeste saptamana Andrei Pavel

Ad3ana
30th June 2007, 11:51
ms mult pt informatii...din pacate orasul meu nu figureaza pe lista...ghinion!
probabil stiu cei de la reprezentantza Fischer criteriile pe care au ales aceste orase.
Oricum ii felicit pt aceasta "operatiune" de promovare si le urez succes.
In rest nu-mi ramane decat sa ma bucur k poate am sansa sa il urmaresc la tv pe andrei schimband cateva mingi cu tenismenii noii generatii desi as fi preferat "live"pt k sint fana andrei pavel. :)

Optimistul
30th June 2007, 15:09
Eu am pus intrebarea : de ce au ales Suceava ?
Raspuns : Vrem sa promovam tenisul si acolo unde a fost niciodata.
Intrebare: De ce promovati tenisul acolo unde sigur nu prea se practica din lipsa de bani si antrenori ca degeaba il promovati?
Raspuns: O sa ne mai gandim ...
Intrebare : De ce nu ati ales Pitestiul si Craiova pt. un tur de-o zi?
Raspuns : Pitestiul e prea aproape de Bucuresti. O sa ne mai gandim...Sunati-ma dupa ce pierde Pavel la dublu sa va anutam programul in detaliu.

Ad3ana
30th June 2007, 16:41
normal k mi-as dori sa vina in craiova
aici sint cluburi sportive si copii talentati
saptamana asta a fost un turneu in craiova destinat juniorilor cred...
oricum sint multi iubitori de tenis in craiova sper sa aleaga craiova :)

Laura1985
30th June 2007, 18:32
Am vorbit cu directorul si mi-a spus ca detaliile vor stiute atunci cand Andrei va pierde la dublu - a ramas sa-l sun atunci.
Oricum ,programul este cam asta:
-prima zi :Timisoara+Arad



awesome :ok: :)

luluta
30th June 2007, 18:50
Trebuia ales și Galațiul. E destul de po****r tenisul și pe aici.

Cneazul
30th June 2007, 21:34
trebuia ales si Jiboul:drak:

Optimistul
30th June 2007, 22:26
awesome :ok: :)
Timisoara sigur ca acolo e sediul Fischer

Trebuia ales și Galațiul. E destul de po****r tenisul și pe aici.
E unul dintre orasele cu cele mai mari traditii in tenis dupa Bucuresti dar nu cred ca sunt sanse...

trebuia ales si Jiboul:drak:
Sorry,no way !

Ad3ana
30th June 2007, 22:39
zimmi te rog craiova are sanse?

Optimistul
30th June 2007, 22:51
Fara sa exagerez 40% dupa cum am vazut... Luni il interpelez din nou pe director si iau legatura cu cativa directori de turnee din Craiova in special de la Recon cu dl. Ionescu ca sa insiste la Fischer... Roaga-te!

Ad3ana
30th June 2007, 23:02
sincer nu pot decat sa iti multumesc muult pt efortul tau! serios! chiar imi doresc sa vina andrei in orasul meu.:)
ma rog deja de aseara de cand am citit pe thread-ul asta...

Laura1985
30th June 2007, 23:09
Timisoara sigur ca acolo e sediul Fischer



yaay ..ms /hello

Darius_Mihai
1st July 2007, 12:36
un gest remarcabil din partea unui mare jucator.respect.

CristinaCT
1st July 2007, 17:31
Am vorbit cu directorul si mi-a spus ca detaliile vor stiute atunci cand Andrei va pierde la dublu - a ramas sa-l sun atunci.
Oricum ,programul este cam asta:
-prima zi :Timisoara+Arad
- a doua zi :Cluj + Tg. Mures
- a treia zi :Suceava
- a patra zi :Bacau
-a cincea zi :Bucuresti
- a sasea zi : Constanta


...va selecta si cativa pusti mai talentati pe care ii vor sponsoriza pe o perioada mai lunga de timp in functie de rezultate!
mai spunea ca andrei vroia sa faca acest lucru de mai mult timp, dar nu a avut ocazia...eu cred k asta e surpriza de care s-a tot pomenit pe aici!

admirabil gestul :worship:

Optimistul
4th July 2007, 16:56
Am vorbit cu cei de la Fischer si mi-au comunicat ca s-a amanat acest turneu pt. o data care se va stabili ulterior - sigur inainte de Romanian Open . De ce ? Andrei trebuie sa inceapa simbata niste meciuri in Bundesliga si numai are timp. Am sa va tin la curent cu data care urmeaza a fi stabilita .

Ad3ana
4th July 2007, 17:05
te rog mult sa imi zici cand afli de o eventuala modificare a oraselor in care va veni andrei si daca va fi si craiova. multumesc. :)

Optimistul
4th July 2007, 21:57
S-a luat in discutie Craiova dar inca nu se stie sigur pt. ca mai este pana atunci...

Cneazul
5th July 2007, 11:23
cat de grava este accidentarea lui andrei???

Ad3ana
5th July 2007, 20:32
andrei a fost contactat de reporterii de la prosport si a declarat k a suferit o intindere la muschiul aductor al piciorului stang.
daca asta e intr-adevar cauza accidentarii se pare k in cca. 3-4 sapt. se recupereaza.

Cneazul
6th July 2007, 14:40
deci s-a terminat mastersul la dublu pt el:(

Ad3ana
10th July 2007, 18:39
andrei evolueaza la Scheveningen?
l-am vazut pe tablou si in primul tur il va intalni pe F.Dustov ??
...s-a rezolvat pb cu accidentarea? :(

lucian_iasi
10th July 2007, 22:57
A castigat cu 6-4,7-5 :ok::ok::yes: in turul urmator joaca cu Santiago Ventura

Ad3ana
11th July 2007, 16:39
stiam k e accidentat de aceea m-a surprins participarea lui.
ma bucur k nu are pb medicale de la meciul de dublu cu francezii la Wimbledon. :)
GO ANDREI!

Universal
12th July 2007, 19:11
Admirabil, sa joci accidentat si sa si castigi :ok:

Ad3ana
12th July 2007, 20:23
probabil nu a fost grava accidentarea.
cred k si-a revenit si de aceea a jucat bine.
azi a trecut de Santiago Ventura in 3 seturi : 7/6 4/6 7/5
maine il va intalni in turul 3 pe invingatorul din meciul R. Sluiter - L. Kubot .
haide andrei!:cheer:

Universal
12th July 2007, 20:31
o sa -l intalneasca probabil pe kubot

Hai Andrei :ok:

Ad3ana
12th July 2007, 21:06
eu cred ca va fi sluiter dar sper sa ai dreptate si sa fie kubot pt k mi se pare mai slab. :)

Universal
12th July 2007, 21:11
este intr -adevar, desi mai tanar...sluiter este inconstant..dar este mai puternic decat Andrei

Ad3ana
12th July 2007, 21:31
cine e mai puternic decat andrei? Sluiter? nu cred..

lucian_iasi
12th July 2007, 21:36
Sluiter e pe 170 mondial,iar in meciurile directe Pavel conduce cu 2-0,dar ultimul meci a avut loc la Munchen in 2005.

Kubot este nr 151 mondial,iar scorul in circuitul ATP este 0-0.S-au intalnit totusi in acest an intr-un Challenger la Tunis si a castigat Andrei cu 6-3 6-1 :D

Andrei e pe 119 in clasamentul ATP.

Universal
12th July 2007, 21:42
corect...dar sa nu uitam unde se joaca...

lucian_iasi
14th July 2007, 09:53
Andrei Pavel a fost invins de Raemon Sluiter in 3 seturi (6-4,3-6,1-6) :( :( :( :( :(

Ad3ana
14th July 2007, 11:31
am vazut si nu inteleg de ce!!
sint uimita de scor in primul rand..sper sa nu fie accidentat.:(

jesus supremu
14th July 2007, 12:49
am vazut si nu inteleg de ce!!
sint uimita de scor in primul rand..sper sa nu fie accidentat.:(

andrei nu mai poate mai mult de doua seturi.multumim ptr tot si pensie placuta:yeah::yeah::yeah:

vassy
14th July 2007, 14:35
Nu e accidentat, primul set a jucat foarte bine, l-a dominat pe Sluiter mai mult decat spune scorul, la inceputul setului al 2-lea a ratat niste mingi de break si jocul s-a echilibrat, dar Sluiter a reusit sa faca un break (a fost un game strans, s-au jucat vreo 5 deuce) si a luat setul, in decisiv Pavel nu a prea facut mare lucru, gresind mult si fiind destul de nervos.

Sa speram ca Pavel se descurca mai bine la dublu

Ad3ana
14th July 2007, 15:13
nu inteleg de ce inca se enerveaza andrei.
nu vede k asa se pierd meciurile?
am inteles k in primul meci a rupt o racheta ..:(

Angel66
14th July 2007, 21:35
nu inteleg de ce inca se enerveaza andrei.
nu vede k asa se pierd meciurile?
am inteles k in primul meci a rupt o racheta ..:(

lasa ca are de unde sa rupa..:P:D vede ca asa se pierd meciurile...da' daca asta e firea omului...ce vrei sa faca? vezi negru in fata ochilor si nu te mai controlezi!:D

PS se mai aude ceva de turneul ala de promovare?:D(mai tarziu,da' intreb si eu..nu vreau sa ratez evenimentul:D)

Optimistul
14th July 2007, 23:12
PS se mai aude ceva de turneul ala de promovare?:D(mai tarziu,da' intreb si eu..nu vreau sa ratez evenimentul:D)

Ultima stire pe care o am este ca va incepe turneul de promovare inainte de BCR Open.Daca am sa aflu altceva am sa va tin la curent.

Ad3ana
15th July 2007, 11:17
inainte ce inseamna? exact saptamana dinaintea turneului bcr open? :(

Cipri
15th July 2007, 23:21
inainte ce inseamna? exact saptamana dinaintea turneului bcr open? :(
Pe la inceputul lunii septembrie probabil .

Angel66
16th July 2007, 01:15
Ultima stire pe care o am este ca va incepe turneul de promovare inainte de BCR Open.Daca am sa aflu altceva am sa va tin la curent.

Multumim!:D suntem recunoscatori!:D

Cneazul
16th July 2007, 09:11
andrei pavel si alexander waske au revenit impreuna la dublu ! sa le uram succes la turneul de la stutgart

Cipri
16th July 2007, 12:31
GER-STUTTG BERLOCQ C./CIBULEC T vs. PAVEL A./WASKE A.
Maine in primul tur la dublu Andrei si Waske au o misiune f usoara :D

Ad3ana
16th July 2007, 19:22
ciprian tu de unde stii k la inceputul lunii septembrie??
cine ti-a zis? sau... ma rog, stii sigur? :(

Optimistul
16th July 2007, 23:57
inainte ce inseamna? exact saptamana dinaintea turneului bcr open? :(


ciprian tu de unde stii k la inceputul lunii septembrie??
cine ti-a zis? sau... ma rog, stii sigur? :(

Directorul de la Fischer e plecat in State pt.inca 3 saptam.Pana nu se intoarce nu cred ca se poate afla prea multe...Nu te agita,se va afla din timp din presa ,mass-media,pana la urma asta e scopul - toata lumea interesata sa fie prezenta.

Ad3ana
17th July 2007, 17:26
ok si ms mult . promit sa nu te mai stresez. :)

Optimistul
17th July 2007, 22:37
Nici-o problema @bamby ,te inteleg...

Cipri
27th July 2007, 02:22
Ma uitai azi pe atptennis.com si comparai pe Andrei Pavel cu aproape fiecare jucator din top100 ... calaii lui Andrei sunt : Fed 7-1 la dispute generale pt elvetian , Safin 4-0 pt rus , Youzhny 5-1 pt rus , Haas 7-4 pt german ... in rest Andrei se tine foarte bn cu toti jucatorii :>
Totusi l-am comparat cu Verdasco si vad ca spaniolul are 1.87 ... =)) chiar asa de inalt e Verdasco ??? eu zic ca nu are mai mult de 1.82 .

Ad3ana
27th July 2007, 14:41
e scund verdasco ti-o zik yo k l-am vazut la bcr open in 2005 :P
apropo...andrei joaca azi cu volandri nu cu verdasco :(