PDA

View Full Version : Clarificari



uti2102
10th February 2006, 21:55
Pe pagina principala a aparut un articol interesant cu ocazia aniversarii a 90 de ani de existentza a clubului vostru. Frumos gest !
Am o mica nelamurire totushi, shi ash vrea sa-mi raspundetzi cu seriozitate. Autorul sustzine ca dupa promovarea in A, din 2001, Sportul s-a intors in B cu complicitatea lui Gigi Becali shi Dragomir. Sincer sa fiu nu cunosc dedesubturile, asha ca mi-ash dori ca unul mai bine pus la punct cu evenimentele de atunci sa incerce o explicatzie mai ampla.
Mersi !

PS : era sa uit :D LA MULTZI ANI ! Ne vedem in retur :P

Ultras
10th February 2006, 22:17
E vorba de neprogramarea meciului Sportul - Bacau. Atunci JJ a reclamat Sportul la Liga pentru neplata a 150.000 $ pentru transferul lui Maxim. Datorie pe care Sportul o avea catre AFC Steaua, care dupa cum se stie, nu mai detinea echipa de fotbal. Deci, datoria respectiva era "activ" al AFC Steaua. Mitica s-a facut ca nu pricepe situatia si s-a hotarat neprogramarea respectivului meci. Deh, la vremea aia erau prieteni la catarama. Mai apoi s-au certat. Daca castigam meciul Bacaul era in galeata, asa am intrat noi de tot. Acum JJ nu mai recunoaste ca a preluat activele de la AFC Steaua si poate ca ar fi bine sa ajunga informatia asta la urechile lui Bodu.

Paul
10th February 2006, 22:19
@alpopa , hai sa zicem altfel

Jiji il cerea atunci "de urgentza" pe Mazilu in schimbul datoriei , restu sunt amanunte :D
Si vroia sa le forteze mana ... :P

Ultras
10th February 2006, 22:53
Poate... Era o mana de ajutor pentru prietenul Sechelariu... Problema ramane. Prin solicitarea lui de atunci JJ a recunoscut ca a preluat activele de la AFC Steaua. Inca ma gandesc daca sa il caut pe Bodu sau nu... Poate un mail...

Paul
10th February 2006, 23:22
lol , bodu e cu valiza la usa :happy: , il zboara de la ANAF
poate il cautzi pe mitrea pe Y!M

uti2102
10th February 2006, 23:23
Am intzeles, deshi totushi sunt nishte mici inexactitatzi : AFC are in continuare un procentaj din societatea actuala care administreaza clubul Steaua. Deci Gigi, ca shef al consiliului de administratzie al societatzii de la acea vreme avea dreptul sa ceara Sportului plata datoriilor catre AFC. Pana la urma banii au fost viratzi sau nu ?!
Shi cum s-a terminat treaba ?! Atzi jucat sau nu pana la urma cu Bacaul ?

Paul
10th February 2006, 23:27
popik , treaba e mai complicata si daca ii zic lu ultras o chestie se supara !

Deci da , Maxim era al AFC STeaua , insa Jiji controla prin rudele sale si AFC STeaua , si probabil ca AFC Steaua a cerut banii aia prin vocea lui Jiji...

BTW.
AFC STeaua si-a vandut actiunile catre Gaitza (patronul de la Ziua) , si Jiji la nepoti ...
treaba pute :(

Ultras
10th February 2006, 23:39
@alpopa Nu s-a jucat. Ne-au dat la TV cand faceam "galerie" pe stadionul gol :mda:

@paul nu ma supar, dar pentru o datorie fata de AFC Steaua nu putea LPF sa nu programeze meciul. Regulamentul este clar: in caz de litigiu intre doua echipe. La fel de bine am putea fi neprogramati pentru o datorie catre o societate de salubrizare...

Paul
10th February 2006, 23:48
si totusi n`ai dreptate

sezon era 2002-20030, adik la inceput echipa era administratata de AFC STeaua , iar in ianuaria s-a creat societatea pe actiuni...

Deci AFC STeaua era inca valabila administra clubul ... dupa aia s-a produs schimbarea :D

Apoi hai sa vedem un pic

Clasamentul final :

Uta 30
Sportul 31
Poli 35
Otelul 36
Arges 38
Bacau 38

Si daca bateatzi Bacaul , veneatzi la 34 si Bacau la 35 ... un ?

Ultras
11th February 2006, 00:53
Nu calcula asa ca la piata. Una e sa joci ultimile meciuri cand stii ca esti ingropat si alta cand mai e vorba de un punct... Uiti ca steaua s-a chinuit sa ne bata in ghencea (4-3)?

Conteaza ca banii i-a cerut Becali, iar AFC Steaua nu mai era decat unul dintre actionarii mici la echipa. Deci, a preluat activele...

Paul
11th February 2006, 00:57
Becali i-a cerut in calitate de vicepresedinte de la AFC ...
te-ai prins ?

Ultras
11th February 2006, 01:28
AFC Steaua nu mai avea nici o treaba cu LPF pentru ca nu mai era decat unul dintre actionarii de la societatea care administra Steaua...

himi
12th February 2006, 19:39
Faza cea mai faina a fost ca pina la urma Sile a dat banii, insa o parte din astia trebuiau dati de jiji la aurul brad (ca de acolo venea maxim)... insa toata lumea a uitat sau s-a facut ca uita... Steaua avea datorie pe maxim la brad la mai bine de juma' de ani dupa ce primise banii de la sportul...

Insa dreptatea e pt lei, nu mielusei! :rosu: :no: :rosu:

07Ex
9th March 2006, 22:42
Pai ce vrei himi ca Steaua sa nu fie programata in campionat? Nu se poate asa ceva!