PDA

View Full Version : Liga-Pokal / Cupa Ligii 2007



georg40
4th June 2007, 22:42
In fiecare an, in saptamana care precede reluarea campionatului are loc o competitie devenita traditionala , la care participa echipe invitate dintre fruntasele Bundesliga. Ca o noutate, in acest an, a fost invitata si castigatoarea ligii a doua, Karlsruhe.

Programul de desfasurare:

Sambata,21 iulie, la Düsseldorf:sferturi de finala:

15,30: Schalke 04 - Karlsruhe SC
18,00: Werder Bremen - Bayern München

Marti, 24 iulie, la Nürnberg si Stuttgart, semifinalele:

20,30: Nürnberg - Schalke 04 sau Karlsruhe

Miercuri , 24 iulie,

20,30: VfB Stuttgart - Bayern sau Werder

Sambata ,28 iulie, la Leipzig: finala

18,00: se intalnesc cele doua invingatoare din partidele semifinale.

Universal
27th June 2007, 19:04
Pronosticuri, pt inceput

Schalke-Karlsruhe 2-1
Werder-Bayern 1-2

Lordul
27th June 2007, 19:05
Werder -Bayern 1-3
Schalke-Karlsruhe 2-0

georg40
16th July 2007, 23:37
O veste buna pentru cei care au posibilitatea sa receptioneze SAT1. Toate meciurile vor fi transmise in direct in zilele si la orele mentionate in programul competitiei (vezi postul nr.1).

georg40
19th July 2007, 13:35
Desi o competitie tanara in constelatia competitionala interna, Cupa ligii pare sa nu satisfaca in aceasta forma.
Se studiaza reformarea competitiei, prin extindere participantilor la 36 de echipe, intr-o formula noua, oarecum paralela Cupei Germaniei.
Se asteapta propuneri din partea cluburilor, noua formula urmand sa fie adoptata cel mai devreme peste doi ani.

georg40
19th July 2007, 17:24
Cupa Ligii exista din anul 1997, finalele de pana acum fiind urmatoarele:

1997: Bayern - Stuttgart 2-0
1998: Bayern - Stuttgart 4-0
1999: Bayern - Bremen 2-1
2000: Bayern - Hertha 5-1
2001: Hertha - Schalke 4-1
2002: Hertha - Schalke 4-1
2002: Hamburg - Dortmund 4-2
2004: Bayern - Bremen 3-2
2005: Schalke - Stuttgart 1-0
2006: Bremen - Bayern 2-0
2007: ?

Mai multe amanunte despre Cupa Ligii (Liga-Pokal) pe www.bundesliga.de

Geografu
19th July 2007, 17:26
Bayern are cele mai multe trofee cum e si normal ! :cool:
Insa campioana en-titre este Werder care are sanse bune si anul asta ! :ok:

Universal
19th July 2007, 17:35
sunt multi bani la mijloc,se vor acorda 5,2 milioane de Euro...

resita
19th July 2007, 18:04
sunt multi bani la mijloc,se vor acorda 5,2 milioane de Euro...

impartit la toate echipele?
intr-adevar o caruta de bani

georg40
19th July 2007, 18:14
Schalke 04 - Karlsruhe SC : Marc Seemann

Werder Bremen - Bayern München : Thorsten Kinnhöfer

Nürnberg - Schalke 04 / Karlsruhe : dr.Jochen Drees

VfB Stuttgart - Bayern / Werder: Babak Rafati

Finala: Florian Mayer

Patriots
19th July 2007, 19:49
Eu merg pe mana celor de la Schalke 04 pentru ca au un parcurs destul de usor pana in finala cu nou-promovata Karlsruhe si apoi castigatoarea cupei Nurnberg.

Universal
19th July 2007, 19:53
eu zic in finala: Bayern cu Schalke

Geografu
19th July 2007, 19:54
Am pus si poll sa vedem ce gandeste po****tia despre acest prim trofeu ! ;)

Radu
19th July 2007, 20:06
castiga schalke!:ok:

Patriots
19th July 2007, 20:07
eu zic in finala: Bayern cu Schalke

Si eu cred ca asta va fi finala , dar Bayern parca are niste probleme in atac daca nu ma insel si le va fi foarte greu cu Werder si apoi cu VFB daca se califica.

Universal
19th July 2007, 20:52
la cati atacanti are..Ribery, Altintop,Klose,Podolski...se va descurca

Patriots
19th July 2007, 20:57
la cati atacanti are..Ribery, Altintop,Klose,Podolski...se va descurca

Am citi un articol in Prosport parca si zicea ca au luat un junior in lot pentru ca Podolski are probleme medicale si inca cineva Klose sau Altintop.Oricum va urez sa ajungeti in finala , dar acolo sper sa pierdeti si sa mai castige si Schalke ceva :drak:

georg40
19th July 2007, 23:14
Si eu cred ca asta va fi finala , dar Bayern parca are niste probleme in atac daca nu ma insel si le va fi foarte greu cu Werder si apoi cu VFB daca se califica.

Asa e, Toni, pentru scurta vreme, dar si Podolski si Schlaudraff sunt accidentati, asa ca alaturi de Klose va juca probabil tanarul Wagner.

Iata de altfel formatia preconoizata de Bayern:
Kahn - Lahm, Lucio, van Bouyten, Jansen - Altintop, Ze Roberto, Ribery, Schweinsteiger - Klose, Wagner.

La randul ei Bremen va evolua probabil cu: Wiese - Fritz, Mertesacker, Jensen, Wome - Borovski, Frings, Carlos Alberto, Andreasen - Hunt , Rosenberg.

Universal
19th July 2007, 23:26
Oricum, mai mult decat multumitor acest lot, sa nu uitam ca si Santa Cruz poate fi o solutie

georg40
20th July 2007, 20:28
Sambata , la Düsseldorf, au loc primele doua partide in cadrul Cupei ligii germane de fotbal, care programeaza in prima zi un derbi de traditie Bayern - Werder, alaturi de o alta intalnire ce se anunta interesanta, campioana ligii secunde , Karlsruhe impotriva vicecampioanei, Schalke.

In primul joc , de la ora 16,30 (ora Romaniei) se vor intalni Schalke 04 si Karlsruhe SC. Prima echipa este favorita, dar noua promovata si-a propus sa "necajeasca" echipa vicecampioana.

Arbitrului Marc Seemann si se vor alinia probabil urmtoarele formatii: Schalke: Neuer - Boenisch, Bordon, Westermann, Pander - Ernst, Kobiasvili, Rakitic,Halil Altintop - Asamoah , Lövenkrands; Karlsruhe: Miller - Görlitz, Franz, Eggimann, Eichner - Aduobe, Mutzel, Hajnal, Carnell - Kapllani, Iasvili.

Partida "vedeta" va urma de la ora 19 si va pune fata in fata cele doua echipe "fanion" ale fotbalului german, intr-o intalnire de veche rivalitate ce nu mai trebuie subliniata. Cum se va comporta Klose care de curand a ...schimbat "fronturile" ? Este asteptata , de asemenea, cu mare interes evolutia unora dintre noile achizitii pe care cele doua echipe le vor putea prezenta maine.

Arbitrului Thorsten Kinnhöfer si se vor alinia probabil echipele: Werder: Wiese - Fritz, Mertesacker, Jansen, Wome - Andreasen, Baumann, Frings, Borowski - Rosenberg, Almeida; Bayern: Kahn - Lahm, Lucio, Demichelis, Jansen - Hamit Altintop, Ribery, Ze Roberto, Schweinsteiger - Klose, Wagner.

In cazul in care dupa 90 de minute se inregistreaza rezultate de egalitate se va trece imediat la executarea loviturilor de la 11 metri.

Ambele partide vor fi televizate de postul SAT*1.

Universal
20th July 2007, 23:03
2 intrebari: Trece Karlsruhe de Schalke? Castiga Bayern?

Eu zic: Da

De ce:

1.Bayern motivatie noua
2.Schalke a pierdut multi jucatori in aceasta perioada( Lincoln la Galatasaray etc)

Sa avem succes :ok:

georg40
21st July 2007, 15:00
Suma totala de 5,2 milioane euro, mai multi bani ca niciodata, va fi impartita intre cele 6 echipe participante dupa o "cheie" care cuprinde in primul rand numarul de jocuri si calificarea in finala.

georg40
21st July 2007, 19:20
S-a incheiat chiar acum primul meci , Schalke a invins Karlsruhe cu 1-0 printr-un gol marcat de Halil Altintop in prima repriza.
Mai tarziu alte amanunte.

Universal
21st July 2007, 19:24
numai pt prezentare se incaseaza 250.000 Euro, deci..are o importanta acest trofeu :)

georg40
21st July 2007, 19:45
Rezultatul favorizeaza echipa invingatoare in sensul ca noua promovata a avut perioade de joc foarte bune in care nu a valorificat insa bunele ocazii pe care le-a avut. Unicul gol: Halil Altintop (min.37). In min.6 Hajnal a ratat un penalti.
In fata a 45 000 de spectatori, arbitrul Marc Seemann a condus formatiile: Schalke: Neuer - Boenisch, Bordon, Krstajic, Pander - Ernst, Kobiasvili, Rakitic (Azaouagh) - Asamoah (Bajramovic), Altintop (Jones), Lövenkrands; Karlsruhe: Miller - Görlitz, Franz, Eggimann, Eichner - Adoube (Staffeldt), Mutzel (Freiss), Hajnal,- Iasvili(Timm), Capllani, Carnell.

In semifinale, Schalke intalneste acum 1FC Nürnberg, marti ora 21,30 la Nürnberg.

Universal
21st July 2007, 19:49
Parca vad Nürnberg-Bayern :)...

Universal
21st July 2007, 20:35
2-1 pt Bayern goluri Borowski , Schweinsteiger sai Altintop- pana la pauza

georg40
21st July 2007, 20:49
O excelenta prima repriza Werder -Bayern 1-3, goluri: Borowski, Schweinsteiger, Hamit Altintop si Ribery.

Geografu
21st July 2007, 21:26
BAYERN ! BAYERN ! BAYERN !!!! :yes::yeah:/OLE/
Ce pacat ca nu mai prind Sat 1...:headbang:

georg40
21st July 2007, 21:51
Meciul de traditie a adus o confruntare mult gustata de publicul din Düsseldorf, Bayern servind o lectie clara si dureroasa , cu un 4-1 fara drept de apel.
In special prima parte a jocului a fost pe alaturi stralucitoare, Schweinsteiger si acest Ribery, un cert castig pentru Bundesliga ,facand o partida de exceptie.
Au marcat: Borovski (9), Schweinsteiger (24),Hamit Altintop (27), Ribery (35 si 54 din penalti).
Arbitrul Thorsten Kinnhöfer a condus bine formatiile: Bremen: Wiese - Fritz,Baumann, Mertesacker, Wome - Vranjes (Schulz),Frings (Löhning),Andreasen (Niemayer)- Borowski- Rosenberg,Schindler; Bayern: Kahn - Lahm, Lucio, Demichelis,Jansen - Hamit Altintop, van Bommel (Ottl), Ze Roberto, Ribery, Schweinsteiger (Lell), Klose.

Bayern intalneste miercuri la Stuttgart, in semifinala, de la ora 21,30 pe VfB Stuttgart.

carlo
21st July 2007, 23:33
Bayern ar fi castigat si chiar daca ar fi trimis numai 5 jucatori pe teren!
Karlsruhe,chiar daca a pierdut,a jucat asa de bine de parca ei ar fi terminat Bundesliga pe locul 2.
Cred ca KSC va fi surpriza placuta a noului sezon.

Geografu
22nd July 2007, 00:02
Bravo baieti am stiut ca se poate.Asteptam acum VFB pe lista ! :evil:.
ALLEZ BAYERN,ALLEZ BAYERN ,ALLEZ !!! :yes:

georg40
24th July 2007, 00:33
Marti, la Nürnberg are loc prima semifinala, de la ora 20,30 (21,30) castigatoarea cupei, 1FC Nürnberg intalnind vicecampioana Schalke.
Nürnberg , dupa spusele antrenorului Hans Mayer, doreste sa inceapa sezonul asa cum l-a incheiat pe cel precedent: cu o victorie ! Gazdele au o formatie usor remaniata in care va debuta internationalul grec Charisteas.
Schalke, cu o prestatie neconcludenza in partida cu Karlsruhe, dar cu un moral in crestere, dupa prelungirea contractelor lui Neuer,Bordon si Krstajic va face totul pentru a obtine calificarea in finala.
Arbitrului dr.J.Drees i se vor alinia probabil urmatoarele formatii: Nürnberg: Klewer - Reinhardt, Wolf, Glauber , Jacobsen - Galasek, Engelhardt,Misimovic - Vittek, Charisteas,Saenko; Schalke:Neuer - Boenisch,Bordon, Krstajic, Pander - Ernst, Kobiasvili,Rakitic - Halil Altintop, Kurányi , Lövenkraands.

A doua semifinala, va avea loc miercuri de la ora 20,30 (21,30) la Stuttgart intre campioana VfB Stuttgart si Bayern München, multipla campioana a tarii dar deziluzia sezonului trecut.
Stuttgart are un lot valid, la care se vor aduaga , probabil, in ultimul moment si noii atacanti, Ewerthon si Marica. Acest adevarat "derbi al sudului", meci de veche traditie va atrage in Gottlieb-Daimler-Stadion peste 50 de mii de iubitori ai fotbalului.
Bayern , care acuza inca unele accidentari, in special in randurile atacantilor, ca de pilda Toni sau Podolski, a aratat in partida de la Bremen mari resurse, pe care va incerca sa le evidentieze din nou.
Arbitrului B.Rafati i se vor alinia probabil urmatoarele formatii: Stuttgart:Schäfer - Beck, Meira,Gledson, Boka - Meissner, Hilbert, Farnerud - da Silva - Gomez, Cacau ; Bayern:Kahn - Lahm, Lucio, van Buyten, Jansen - Ottl, Ze Roberto - Hamit Altintop , Schweinsteiger, Ribery - Klose.

georg40
24th July 2007, 13:34
Accesati www.bundesliga.de
Acolo puteti vedea scurte rezumate video ale partidelor Bremen - Bayern si Karlsruhe - Schalke.

YoNuTzz
24th July 2007, 13:48
cred k bayern va castiga cupa...au venit la echipa multe nume grele, si este dornica sa-si ia revansa, incepand cu acest prim trofeu...

georg40
25th July 2007, 00:18
Partida mult asteptata la Nürnberg de cei 25 000 de spectatori, dar mare deceptie pentru gazde, la Leipzig, pentru finala, urmeaza sa calatoreasca oaspetii !
Echipa din Nürnberg a inceput mai bine si organizata de noua achizitie, Misimovici a realizat combinatii rapide spre poarta adversa.La una dintre acestea Schalke a fost invinsa, in minutul 20 Vitek deschizand scorul din pasa exacta a lui Misimovici.
Oaspetii nu prea s-au regasit minute in sir, mijlocasii au gresit pasele la mijlocul terenului,iar Kuranyi a fost sever pazit de Wolf.
In ultimele sapte minute ale reprizei insa s-a produs o mica "minune". Kurányi s-a retras usor din pozitia de varf fiind gasit mai usor de coechiperi de unde si-a servit, ca un adevarat organizator de meserie ,colegii cu pase exacte din care s-au nascut surprinzator de repede dar meritat trei goluri: Kobiasvili (38), Ernst (42) si Lövenkraands (45).
In repriza a doua echipele au facut numeroase schimbari, noii veniti, dorind sa se recomande, au impulsionat jocul, oferind in continuare multe faze de poarta spectaculoase.Repriza a fost mai echilibrata decat prima, dovada si golurile cazute, cate unul de fiecare parte: Westermann , in min.58,la o lovitura de colt, cand a inscris cu capul si Vitek in min.73 in urma unei actiuni personale.
Arbitrul dr.J.Drees a condus bine formatiile:
Nürnberg: Klewer - Reinhardt, Wolf,Glauber (Kristiansen),Jacobsen - Galasek, Engelhardt,Misimovic (Mintal) - Vitek, Charisteas (Kennedy), Saenko;
Schalke:Neuer - Boenisch(Jones),Krstajic,Westermann, Pander - Ernst(Bajramovic), Kobiasvili, Rakitic-Asamoah (Halil Altintop), Kurányi, Lövenkraands.

Miercuri are loc la Stuttgart partida VfB Stuttgart - Bayern München.

Patriots
25th July 2007, 09:08
Era de asteptat ca Schalke sa mearga in finala.Sper ca acolo sa o intalneasca pe Bayern si sa fie un duel al titanilor germani , din care sa triumfe Schalke bineinteles :D

Geografu
25th July 2007, 12:49
Felicitari Schalke dar atentie,VENIM ! :evil:

georg40
26th July 2007, 00:18
Asistenta record miercuri seara pe stadionul Gottlieb-Daimler din Stuttgart, peste 45 000 de spectatori asteptand o semifinala atractiva in cadrul Cupei ligii germane de fotbal.
VfB Stuttgart ca si Bayern München au onorat in buna masura "derbiul sudului" in ciuda faptului ca ambele formatii au acuzat lipsa a numerosi titulari: Magnin, Tasci, Osorio,Pardo, Gomez la gazde, Kahn, Sagnol, Sosa, Klose, Luca Toni, Podolski la oaspeti.

Bayern a dominat o buna parte din joc, in prima repriza chiar autoritar, gazdele neavand practic nici o sansa de a marca. Jocul vioi si combinativ al echipei bavareze s-a concretizat relativ repede, in minutul 8 Ribery sutand sec din afara careului, fara sperante pentru portarul Schäfer, 0-1.Bayern a mai avut apoi o bara (Altintop) si o alta ocazie buna (Wagner).

In repriza a doua jocul s-a mai echilibrat, gazdele au schitat cateva atacuri, totusi timide,in timp ce oaspetii a avut ocazii mai multe si mai clare. Una dintre acestea a fost concretizata de tanarul Wagner(min65) la centrarea impecabila a lui Jansen,dupa o actiune initiata de Ribery, francezul, se poate spune de pe acum,fiind un mare castig pentru bundesliga.

Am fi vrut sa vedem la lucru si noua achizitie a echipei din Stuttgart, pe internationalul romanul Ciprian Marica, dar el nu a facut parte din lotul echipei campioane pentru aceasta intalnire.

Arbitrul B.Rafati a condus bine formatiile:
Stuttgart: Schäfer - Beck (Ewerthon), Meira, Gledson, Boka - Meissner (Hitzelsperger),Khedira, Farnerud, da Silva (Mandjeck)- Cacau, Hilbert;
Bayern:Rensing - Lahm, Lucio , van Bouyten, Jansen - Ze Roberto, Ribery , van Bommel (Ottl), Schweinsteiger, Altintop - Wagner(Lell).


Asadar, sambata de la ora 18, pe Stadionul central din Leipzig, finala mult asteptata dintre Schalke 04 si Bayern München.

Geografu
26th July 2007, 01:08
Am vazut si eu particele din meci si am vazut ca baietii au jucat excelent.Asteptam cupa !! :evil::yes:

Patriots
26th July 2007, 10:23
Am vazut si eu particele din meci si am vazut ca baietii au jucat excelent.Asteptam cupa !! :evil::yes:

Va trebui sa mai asteptati un an :evil: Apropo Sandro Wagner care a marcat era juniorul care i-a inlocuit in atac pe Toni si Podoloski?

Universal
26th July 2007, 12:20
Nu..pe Klose :yes:

Nu o sa asteptam un an.3zile :P

Patriots
27th July 2007, 10:07
Nu..pe Klose :yes:

Nu o sa asteptam un an.3zile :P

Ateatea zile veti mai astepta pana la prima infrangere din noul sezon :P

georg40
27th July 2007, 14:52
Inaintea partidei finale de maine, de la Leipzig impotriva Schalke o4, Bayern a ramas practic fara atacanti. Dupa indisponibilitatile cunoscute ale lui Luca Toni si Podolski, a urmat gripa lui Klose, iar de ieri si accidentarea tanarului Wagner , care acuza probleme musculare. Dar si Ribery si Schweinsteiger au usoare raceli, dar vor face deplasarea si foarte probabil vor si juca.

Universal
27th July 2007, 16:46
probabil vom vedea un meci cu putine goluri..dar..incins...

georg40
27th July 2007, 17:52
Sambata se va incheia o noua editie a Cupei ligii germane la fotbal confruntarea celor doua "mari" , Bayern si Schalke urmand sa atraga in tribunele Stadionului central din Leipzig cateva zeci de mii de spectatori.

Ambele echipe sunt in rol de favorita, Bayern pentru victoriile clare in fata lui Bremen si Stuttgart, Schalke pentru modul transant in care a dispus de castigatoarea Cupei Germaniei, 1FC Nürnberg.

Miraculos, inaintea acestei partide, cum comunica unele agentii, mai multi accidentati s-a refacut urmand probabil sa evolueze maine. Vestea cea ma pozitiva vine de la Bayern, Klose insanatosindu-se dupa gripa,Kahn fiind si el dispozitie in timp ce la Schalke , Bordon si Rafinha sunt valizi.

Picanta este si confruntarea celor doi frati gemeni, internationalii turci, Halil si Hamit Altintop, de data aceasta adversari.

Se poate conchide ca arbitrului Florian Meyer i se vor alinia urmatoare formatii:
Schalke: Neuer - Rafinha, Bordon, Krstajic, Pander - Kobiasvili, Rakitic, Ernst, Halil Altintop - Kurányi,Lövenkraands;
Bayern : Kahn - Lahm, Lucio, van Bouyten, Jansen - van Bommel, Ze Roberto, Ottl, Schweinsteiger, Hamit Altintop - Klose.

Universal
27th July 2007, 18:45
Nu am putut intelege nici acum- de ce nu joaca Frank Ribery? Este obosit?

georg40
27th July 2007, 18:48
Nu am putut intelege nici acum- de ce nu joaca Frank Ribery? Este obosit?

Este accidentat. A primit o lovitura la genunchi, iar Hitzfeld nu vrea sa riste.

Universal
27th July 2007, 18:54
Atunci este clar.Un om cu asemenea calitati nu trebuie riscat- cand am vazut meciul Cu Stuttgart- din nimic- omul acesta explodeaza din nimic, joaca un fotbal exceptional- accelereza uneori de nu-ti vine sa crezi.

Este , din punctul meu de vedere in momentul de fata in top10 dintre cei mai buni jucatori din lume.

Imi aminteste un pic de Gica Hagi....

Patriots
27th July 2007, 20:50
Este accidentat. A primit o lovitura la genunchi, iar Hitzfeld nu vrea sa riste.

Perfect :drak:Avem mari sanse la trofeu mai ales dupa absentele din lotul lui Bayern.Deja sper la un 2 sau 3-0 pt. Schalke :drak:

georg40
27th July 2007, 22:30
Nici datele pe care le-am inserat azi dupa-masa nu mai corespund.
Alti doi jucatori de la Bayern nu vor evolua. Este vorba de van Bommel , suspendat , pentru trei jocuri in Cupa ligii, de comisia de disciplina pentru un gest nesportiv comis impotriva lui Meira in meciul de miercuri, ca si Schweinsteiger , usor accidentat. Pentru cei doi vor evolua Demichelis si probabil Wagner, acesta din urma fara probleme la antrenamentul de azi.

Universal
27th July 2007, 22:50
Trebui neaparat sa faca van Bommel acel lucru :no:
ce lipsa de bun simt :no:

Geografu
27th July 2007, 23:50
Van Bommel ! :rosu::rosu::no:

georg40
27th July 2007, 23:53
Van Bommel este cunoscut pentru asemena ...scapari, pe care el le considera ca glume, dar domnii de la comisia de disciplina nu prea au simtul umorului ?!
Noroc pentru Bayern ca suspendarea priveste doar jocurile din Cupa Ligii.

Patriots
28th July 2007, 21:10
1-0 la pauza pt. Bayern :( Gol Miroslav Klose (29')

Geografu
28th July 2007, 21:29
Mai sunt 20 de minute si Cupa e a noastra !!! :evil::ok::yes:

Patriots
28th July 2007, 21:31
Mai sunt 20 de minute si Cupa e a noastra !!! :evil::ok::yes:

Poate se intampla vreo minune si marcam noi :bere:

georg40
28th July 2007, 21:32
Unde vedeti voi meciul ?

Patriots
28th July 2007, 21:34
Unde vedeti voi meciul ?

Eu am vazut doar rezultatul , ca ascult meciul Otelului la radio :D

georg40
28th July 2007, 21:52
O asistenta record, 43 500 de spectatori, a urmarit pe Stadionul central din Leipzig finala Cupei ligii germane , o aspra confruntare intre Bayern si Schalke 04.
Surpriza la prezentarea echipelor. La Bayern a lipsit van Bouyten, inlocuit cu Lell, in schimb Sosa refacut dupa o accidentare i-a luat locul tanarului Wagner.
Meciul a fost, cum spuneam, aspru de la inceput, comitandu-se numeroase faulturi, in general la mijlocul terenului, evidentiindu-se la acest capitol Bordon,Rakitic,Ernst,Lucio si Lell. La o astfel de intrare aspra a lui Bordon s-a accidentat Klose, obligat a fi ingrijit cateva minute la marginea terenului. Arbitrul a fost obligat sa arate pana in final mai multe cartonas egalbene: Krstajic,Lucio,Halil Altintop,Kobiasvili,Asamoah,Ze Roberto.
Meciul in ansamblu a fost sub nivelul celorlalte patru disputate in zilele precedente, rezultatul, dorinta de a obtine cu orice pret acest prim trofeu al sezonului influentand decisiv maniera de joc a celor doua combatante.
Pe acest fond, la o dubla eroare a lui Krstajic si Neuer, Klose a aratat ce inseamna a fi un atacant de rasa inscriind in cadere din mijlocul careului,1-0 pentru Bayern, in minutul 29.
In partea a doua a intalnirii, Bayern a inceput mai bine, a atacat insistent ratand cateva bune ocazii prin Klose si Hamit Altintop, acesta nimerind o data bara transversala. De partea cealalta, Schalke a avut o uriasa ocazie prin Kurányi dar Kahn a respins cu un reflex fantastic. In ansamblu, victorie meritata a echipei din München.
Arbitrul Florian Mayer a condus formatiile: Schalke : Neuer - Rafinha(Westermann), Bordon, Krstajic,Pander - Kobiasvili, Ernst, Rakitic(Azaouagh), Halil Altintop - Kurányi,Lövenkraands (Asamoah); Bayern: Kahn - Lahm, Lucio, Lell (dos Santos), Jansen - Hamit Altintop,Ze Roberto, Ottl, Sosa,Demichelis - Klose(Wagner).

YoNuTzz
28th July 2007, 22:19
se pare k bayern este o echipa schimbata in bine...felicitari ptr castigarea cupei, si cred k porneste cu prima sansa la titlu...

georg40
28th July 2007, 22:31
se pare k bayern este o echipa schimbata in bine...felicitari ptr castigarea cupei, si cred k porneste cu prima sansa la titlu...

Asa e, ea joaca mult mai ofensiv acum, direct spre poarta, renuntandu-se la acel "nati-o tie,dami-o mie" din trecut. Si azi au mai si lipsit cativa titulari importanti, amintesc doar de Sagnol, Luca Toni sau Ribery.

In doua saptamani stim mai mult...

Geografu
28th July 2007, 22:41
Chiar daca nu am vazut decat 35 de minute am vazut o calitate a jocului foarte buna a baietilor.In ritmul asta si cu echipa asta ii vad bine in viitor.Bravo baieti si iata ca primul trofeu al anului a ajuns la noi.Le asteptam si pe celelalte ! :evil:
/OLE/ BAYERN !!!